Maniaplanet - en to tr translation catalogue (3187 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
tr: 
    (hayır seçimini yaparsanız, diğer bilgiler yine de güncellenecektir)

en: 
    Additional information can be found in
tr: 
    
    Ayrıntılı bilgi şurada bulunabilir:

en:  (N/A)
tr:  (G/D)

en:  (shared with CPU)
tr:  (CPU ile paylaşılan)

en:  - %1 (in %2)
tr:  - %1 (%2 'de)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
tr:  - Uyarı! - 
    Özel bir ağda görünüyorsunuz.
    NAT ayarlarınızı yapmadıysanız,
    İnternet üzerindeki diğer oyuncular
    size ulaşamayacaklar...

en:  < Target <
tr:  < Hedef <

en:  Player banned.
tr:  Oyuncu yasaklandı.

en:  Scores reset for this player.
tr: Bu oyuncunun score'ları sıfırlandı.

en:  minute
tr:  dakika

en:  minutes
tr:  dakika

en:  second
tr:  saniye

en:  seconds
tr:  saniye

en: "$<%1$>"
     is read-only.
tr: "$<%1$>"
    salt okunur.

en: "Alive Bullets"
tr: "Canlı Kurşunlar"

en: "Explosion Bullets"
tr: "Patlayan Kurşunlar"

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
tr: $0F0$<%1$> şunu soruyor: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
tr: $0F0$<%1$> oyuna girdi

en: $0F0$<%1$> left the game
tr: $0F0$<%1$> oyundan çıktı

en: $<%1 %2$> wins the map!
tr: $<%1 %2$> haritayı kazandı!

en: $<%1$> attack
tr: $<%1$> saldırıyor

en: $<%1$> captured the goal!
tr: $<%1$> hedefi ele geçirdi!

en: $<%1$> countered $<%2$>
tr: $<%1$> $<%2$> oyuncusuna misilleme yaptı

en: $<%1$> crossed the finish line!
tr: $<%1$> bitiş çizgisini geçti!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
tr: $<%1$> kombinasyon yaptı: $<%2$>

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
tr: $<%1$> en uzun Laser vuruşunu yaptı: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
tr: $<%1$> en uzun Roket vuruşunu yaptı: $<%2$>m

en: $<%1$> gets the final hit!
tr: Son vuruşu $<%1$> yaptı!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
tr: $<%1$> sizi '$<%2$>' grubuna katılmaya davet etti.
    Davetini kabul ediyor musunuz ?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
tr: $<%1$> şu zamandan beri ortadan kaldırılmadı: $<%2$>

en: $<%1$> is %2 points from victory!
tr: %2 puan sonra $<%1$> zafere ulaşacak!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
tr: 1 puan sonra $<%1$> zafere ulaşacak!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
tr: $<%1$> Lobinin Kralı

en: $<%1$> is close to win
tr: $<%1$> kazanmaya yakın

en: $<%1$> is eliminated!
tr: $<%1$> elendi!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
tr: $<%1$> elendi!
    Süre doldu!

en: $<%1$> is inactive
tr: $<%1$> aktif değil

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
tr: $<%1$> Kral: %2 Vuruş!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
tr: Kral $<%1$>: %2 Puan!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
tr: $<%1$> $<%2$> takımına katıldı.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
tr: $<%1$> $<%2$> takımından ayrıldı ve $<%3$> takımına katıldı.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
tr: $<%1$> $<%2$> takımından ayrıldı.

en: $<%1$> needs to capture more poles
tr: $<%1$> daha fazla direk ele geçirmeli

en: $<%1$> retired!
tr: $<%1$> çekildi!

en: $<%1$> secures %2th place!
tr: $<%1$> %2.nci oldu!

en: $<%1$> secures 1st place!
tr: $<%1$> 1.nci oldu!

en: $<%1$> secures 2nd place!
tr: $<%1$> 2.nci oldu!

en: $<%1$> secures 3rd place!
tr: $<%1$> 3.ncü oldu!

en: $<%1$> takes %2th place!
tr: $<%1$> %2.nci oldu!

en: $<%1$> takes 1st place!
tr: $<%1$> 1.nci oldu!

en: $<%1$> takes 2nd place!
tr: $<%1$> 2.nci oldu!

en: $<%1$> takes 3rd place!
tr: $<%1$> 3.ncü oldu!

en: $<%1$> takes the lead!
tr: $<%1$> öne geçti!

en: $<%1$> wins the map
tr: Haritayı $<%1$> kazandı

en: $<%1$> wins the map!
tr: Haritayı $<%1$> kazandı!

en: $<%1$> wins the match!
tr: $<%1$> karşılaşmayı kazandı!

en: $<%1$> wins the round
tr: Turu $<%1$> kazandı

en: $<%1$> wins the round!
tr: Round'u $<%1$> kazandı!

en: $<%1$> wins the turn
tr: Turu $<%1$> kazandı

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
tr: $<%11. $>Saldırı aşamasında pole'ları ele geçirin.
    $<%12. $>Eğer zaman sınırına ulaşılırsa, sadece 100%% ele geçirilen pole'lar sayılacaktır. %2 round'u kazanan ilk takım karşılaşmayı kazanır.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
tr: $<%11. $>Puan kazanmak için rakibinizi vurun.
    $<%12. $>Puan sınırına erişen veya süre sınırının sonunda en fazla skora sahip olan oyuncu karşılaşmayı kazanır.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
tr: $<%11. $>Eğer saldırı yapan biri ortadan kaldırılırsa, o turun sonuna kadar tekrar respawn olmaz.
    $<%12. $>Eğer savunma yapan biri ortadan kaldırılırsa, bir pole ele geçirilir geçirilmez tekrar respawn olur. 
    $<%13. $>Her yeni round'da saldırı yapanlar haritanın başından tekrar başlar ama bir ilave zırha sahip olurlar.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
tr: $<%11. $>Bu modun amacı en fazla sayıda pole'u ele geçirmektir.
    $<%12. $>Oyun her biri iki turdan oluşmak üzere round'lara bölünür.
    $<%13. $>Bir round sırasında her takım birer turda saldırı, birer turda savunma yapar.
    $<%14. $>Saldırı yapanlar haritadaki pole'ları sırasıyla ele geçirmelidir. Savunanlar ise onları durdurmalıdır.
    $<%15. $>Eğer bir takım saldırı turu sırasında tüm pole'ları ele geçirirse, bu takım haritayı anında kazanır.
    $<%16. $>%2 round sonra, en çok sayıda pole'u ele geçiren takım haritayı kazanır.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
tr: $<%11. $>Saldırıyı gerçekleştiren ilk takım olmak için başlangıç noktasına dokunun.
    $<%12. $>Eğer bir takım herhangi bir pole'a %2 saniye boyunca dokunmazsa, diğer takım saldırıya geçer.

en: $F00Save All Blocks
tr: $F00Tüm Blokları Kaydet

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
tr: $f00Uyarı! 60000 LP'den daha fazla puana sahip olduğunuz her title'da 10000 LP kaybedeceksiniz.$z

en: $ff0Left click$fff add vertex,
tr: $ff0Sol Tık$fff ile tepe ekle,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
tr: $ff0Sol Tık$fff ile tepe oluştur, $ff0Sağ Tık$fff ile çizilen düzlemi değiştir

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
tr: $ff0Sol Tık$fff ile tepe oluştur, $ff0Tab$fff ile hareket eksenini seç,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
tr: $ff0Sol Tık$fff ile sil

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
tr: $ff0Sol Tık$fff ile seç ve hareket ettir, $ff0Shift+Sol Tık$fff ile ekle,  $ff0Alt+Sol Tık$fff ile sil

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
tr: $ff0Sol Tık$fff ile taban pozisyonunu belirle,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
tr: $ff0Sol Tık$fff ile taban pozisyonunu belirle, $ff0Sağ Tık$fff ile düzlem normunu değiştir

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
tr: $ff0Sağ Tık$fff ile iptal et,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
tr: $fff$f00Laps$fff modunda amaç, $f00checkpoint$fffleri geçerek olabildiğince uzun süre gitmektir.
    
    Laps modunda birden çok tura sahip (döngüsel) haritalarda yarışılır ve her harita bir kerede oynanır.
    
    Daha çok $f00checkpoint$fff'ten geçmiş olan oyuncu yarışı $f00kazanır$fff. Durum berabere olursa, aynı sayıda checkpoint'ten geçen oyunculardan son checkpoint'i önce geçmiş olan oyuncu kazanır.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
tr: $fffIn $f00Rounds$fff modunda hedef, maksimum $f00puan toplamaktır.
    
    $fffRound modu $f00çeşitli haritalarda bir dizi yarıştan oluşur$fff.
    Bir yarışı iyi bir $f00sırada$fff tamamladığınızda, toplam puanınıza ek olarak $f00puan$fff kazanırsınız.
    
    Yarışın $f00galibi$fff , $f00puan limiti$fffne ilk ulaşan oyuncudur (örneğin 30).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
tr: $fff$f00Artistik$fff (Stunts) modda, amaç belli bir sürede $f00en yüksek artistik score'u$fff elde etmektir. 
    
    Artistik puan kazanmak için haritalar zaman limiti içerisinde mümkün olduğu kadar çok sayıda etkileyici akrobatik hareket yapmalısınız.
    $ff0'Backspace'$fff 'e basarak oyuna $ff0baştan başlayabilirsiniz$fff. 
    
    Süre dolduğunda $f00en yüksek artistik skor$fffu elde eden yarışı $f00kazanır$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
tr: $fff$f00Takım$fff (Team) modunda birbiriyle yarışan iki takım vardır: $f00Kırmızı$fff veya $55fMavi$fff.
    
    (Takımınızı 'Esc' ile açılan menüden seçebilirsiniz.)
    
    Takım modunda $f00bir dizi yarış$fff vardır.
    Takım olarak amacınız olabildiğince fazla $f00puan$fff kazanmaktır. 
    
    Bir yarışı iyi bir $f00sıra$fffda bitirdiğinizde takımınıza $f00puan$fff katkınız olur.
    $f00Kazanan takım$fff, toplam puanı $f00point limit$fff puan limitine (örneğin 5) ilk ulaşan takımdır.

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
tr: $fff$f00Time Attack$fff modunda, amaç $f00en iyi$fff zamanı elde etmektir. 
    
    Dilediğiniz kadar deneme şansınız vardır, $ff0'Backspace'$fff tuşuna basarak $ff0tekrar başlayabilirsiniz$fff.
    
    Süre dolduğunda, $f00kazanan oyuncu$fff $f00en iyi$fff zamanı elde etmiş oyuncudur.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
tr: $fffCup modu $f00çeşitli haritalarda bir dizi yarıştan oluşur$fff. 
    
    Bir yarışı iyi bir $f00sırada$fff tamamladığınızda, toplam puanınıza ek olarak $f00puan$fff kazanırsınız.
    Sunucular her yeni haritaya geçildiğinde önce birkaç ısınma turu atılmasını önerebilir.
    
    Kazanmak için önce $f00puan limiti$fffne ulaşıp $f00finalist$fff olmanız gerekir. Finalist olduktan sonra kupa kazanmak için yarışı $f00birinci sırada$fff bitirmeniz gerekir. 3 oyuncu finalist olmayı ve birinci olmayı başardığında kupa modu sona erer.

en: $oBest times:
tr: $oEn iyi süreler:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
tr: $oUYARI:$o
    
    %1 title'ı için tüm ilerlemeniz, sıralamalarınız, madalyalarınız ve diğer tüm kalıcı veriler silinecek.
    Station'u kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: $s$<%1$> will start in attack.
tr: $s$<%1$> saldırıyla başlayacak.

en: $s$<%1$> will start in defense.
tr: $s$<%1$> savunmayla başlayacak.

en: $s$<%1$> wins the toss!
tr: Kura atışını $s$<%1$> kazandı!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
tr: $s$<%1$>: önce saldırmak mı yoksa savunmak mı istiyorsunuz?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
tr: $s$ff0Sol Tık$fff ile tetikleyici blok ekle/kaldır, $ff0Ctrl+Sağ Tık$fff ile referans çerçevesini ayarla/döndür

en: %1
    
    Please select another one.
tr: %1
    
    Lütfen başka bir tane seçin.

en: %1 Players
tr: %1 Oyuncu

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
tr: %1 İnternet oyunları oluşturmanızı ve diğer oyuncularla P2P veri alışverişi yapmanızı sağlar.
    Şu anda ağ bağlantınız test ediliyor, bu sayede güvenlik duvarınızı ayarlayabilirsiniz.

en: %1 attacker left
tr: %1 saldıran kaldı

en: %1 attackers left
tr: %1 saldıran kaldı

en: %1 captured %2 goal
tr: %1 %2 hedef ele geçirdi

en: %1 captured %2 goals
tr: %1 %2 hedef ele geçirdi

en: %1 days
tr: %1 gün

en: %1 defender left
tr: %1 savunan kaldı

en: %1 defenders left
tr: %1 savunan kaldı

en: %1 eliminated himself
tr: %1 kendini ortadan kaldırdı

en: %1 has been eliminated.
tr: %1 ortadan kaldırıldı.

en: %1 has been hit.
tr: %1 vuruldu.

en: %1 has eliminated %2
tr: %1, %2 'yi ortadan kaldırdı

en: %1 has eliminated you!
tr: %1 sizi ortadan kaldırdı!

en: %1 has hit %2
tr: %1, %2 'yi vurdu

en: %1 has hit you!
tr: %1 sizi vurdu!

en: %1 hit himself
tr: %1 kendini vurdu

en: %1 hours
tr: %1 saat

en: %1 is not part of the official campaign.
tr: %1 resmi kampanyanın parçası değil.

en: %1 is not yet unlocked.
tr: %1 'in kilidi henüz açılmamış

en: %1 more ...
tr: %1 daha...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
tr: %1 çalışmak için %2 'ye ihtiyaç duyuyor. Bunu yüklemek istiyor musunuz?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
tr: %1'ın çalışması için %2 gerekiyor. Lütfen bunu yükleyin (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
tr: %1 puan (En iyi skor: %2)

en: %1 points (Best score: %2)
tr: %1 puan (En iyi skor: %2)

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
tr: %1 teksel/m, geçen süre: %2

en: %1 was not found on this computer.
tr: Bilgisayarınızda %1 bulunamadı.

en: %1 website
tr: %1 web sitesi

en: %1 wins the map!
tr: Haritayı %1 kazandı!

en: %1 wins the map.
tr: Haritayı %1 kazandı.

en: %1 wins the match!
tr: Karşılaşmayı %1 kazandı!

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
tr: %1$<%2$> %3cm ile kaçırdı.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
tr: %1. 
     
    Başka bir tane seçmek/oluşturmak için Tamam üzerine basın. 
    Sorunu kendiniz çözmek istiyorsanız İptal üzerine basın.

en: %1m hit!
tr: %1m vuruş!

en: %1th
tr: %1.

en: '$<%1$>' by $<%2$>
tr: $<%2$> tarafından '$<%1$>'

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
tr: (Bütün bu özellikler ve daha fazlasını klavye kısayolları ve arayüzdeki butonlar ile kullanabilirsiniz)

en: (Scores)
tr: (Score'lar)

en: (click to see conditions)
tr: (şartları görmek için tıklayın)

en: (default horns)
tr: (varsayılan kornalar)

en: (downloaded from %1)
tr: (%1 konumundan indirildi)

en: (faster, but prone to bugs)
tr: (daha hızlı ama hatalara eğilimli)

en: (hold)
tr: (tut)

en: (to avoid performance bugs)
tr: (performans sorunlarından kaçınmak için)

en: - Bad current password
tr: - Mevcut şifrenizi hatalı girdiniz.

en: - Current password not given
tr: - Mevcut şifrenizi girmediniz.

en: - Invalid email address
tr: - Geçersiz e-posta adresi

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
tr: - Geçersiz grup adı. '|' karakterini kullanamazsınız

en: - Invalid zone
tr: - Geçersiz bölge

en: - No name given
tr: - Ad yazmadınız.

en: - Password and confirm password do not match.
tr: - Şifre ve şifre doğrulaması eşleşmiyor.

en: - Password doesn't match confirmation
tr: - Doğrulama şifreniz seçtiğiniz şifreden farklı.

en: - The email addresses do not match
tr: - E-posta adresleri eşleşmiyor

en: ---Too Fast!
tr: ---Çok Hızlı!

en: ---Too High!
tr: ---Çok Yüksek!

en: ---Too Low!
tr: ---Çok Düşük!

en: ---Too Slow!
tr: ---Çok Yavaş!

en: ...I forgot my password
tr: ...Şifremi unutum

en: 1st
tr: 1.

en: 2 players race
tr: 2 oyunculu yarış

en: 2nd
tr: 2.

en: 3 players race
tr: 3 oyunculu yarış

en: 3-D glasses
tr: 3B gözlükler

en: 3D Glasses Settings
tr: 3B Gözlük Ayarları

en: 3D glasses
tr: 3D gözlükler

en: 3d Stereo
tr: 3B Stereo

en: 3rd
tr: 3.

en: 4 players race
tr: 4 oyunculu yarış

en: 5 players race
tr: 5 oyunculu yarış

en: 6 players race
tr: 6 oyunculu yarış

en: 7 players race
tr: 7 oyunculu yarış

en: 8 players race
tr: 8 oyunculu yarış

en: <None>
tr: <Yok>

en: A block's clip is not in the underground area.
tr: Bir bloğun clip'i yeraltı alanında değil.

en: A block's clip is not on the right surface.
tr: Bir bloğun clip'i doğru yüzeyde değil.

en: A block's clip is outside the building area.
tr: Bir bloğun clip'i inşaat alanı dışında.

en: A block's clip overrides another block.
tr: Bir bloğun clip'i başka bir bloğun üzerine geliyor.

en: A buddy slot has been successfully added.
tr: Bir arkadaş slotu başarıyla eklendi.

en: A comment for the author?
tr: Yapımcı için yorum?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
tr: Oyun için zorunlu bir güncelleme var (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
tr: Bu ada sahip bir deste zaten mevcut. 
    Bunu değiştirmek için "Düzenle" seçeneğini kullanın.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
tr: Çok fazla sayıda oyuncu ManiaPlanet'a bağlanmaya çalışıyor.
    Lütfen bekleyin, oyuna çok yakında erişeceksiniz. 
    Tahmini Bekleme Süresi:

en: A new connection has been established.
tr: Yeni bir bağlantı sağlandı.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
tr: Yeni bir harita başarıyla indirildi. 
    Oynamanız için sizi bekliyor!

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
tr: Yeni bir replay başarıyla indirildi. 
    Buna karşı yarışabilirsiniz 
    veya replay editörüyle görüntüleyebilirsiniz

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
tr: Oyunun yeni bir sürümü indirildi. Bazı dosyalar güncelleştirilecek.
    
    Bu işlem Yönetici hakları gerektirir.

en: A player with this email is already invited.
tr: Bu e-postaya sahip bir kullanıcı zaten davet edilmiş durumda.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
tr: Bu isimle önceden tanımlanmış bir oyun scripti zaten var.
    Çakışmayı önlemek için başka bir isim seçiniz.

en: ABANDON
tr: TERK ET

en: ACTION
tr: EYLEM

en: AGP Usage
tr: AGP kullanımı

en: Abort
tr: Durdur

en: Abuse successfully reported.
tr: Kötüye kullanım rapor edildi.

en: Accelerate
tr: Gaz

en: Accelerate & brake (analog)
tr: Gaz ve fren (analog)

en: Accelerate (analog)
tr: Gaz (analog)

en: Acceleration
tr: İvme

en: Acceleration quantity
tr: İvme miktarı

en: Accept referees :
tr: Hakem kabul et :

en: Access denied
tr: Erişim izni verilmedi

en: Access forbidden
tr: Erişim yasak

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
tr: $0f0%1$z erişimi size $0f0%2$z Planet'e mal olacak. 
    Elinizdeki Planet'ler: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
tr: Bu veriye (%1) erişim %2 Planet tutarında:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
tr: Bu veriye (%1) erişim 1 Planet tutarında:

en: Account
tr: Hesap

en: Account Connection
tr: Hesap Bağlantısı

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
tr: Hesap oluşturma başarısız. Hata:
    %1
    Tekrar dene?

en: Account successfully created!
tr: Hesap başarıyla oluşturuldu!

en: Achievements
tr: Başarılar

en: Achievements of $<%1$>
tr: $<%1$> 'in başarıları

en: Action
tr: Eylem

en: Action Maker
tr: Eylem Gerçekleştirici

en: Action Saved
tr: Eylem Kaydedildi

en: Actions
tr: Eylemler

en: Activate rumble
tr: Titreşim etkin

en: Add
tr: Ekle

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
tr: 5 ManiaPlanet Station'ı Ekle

en: Add ManiaPlanet Stations
tr: ManiaPlanet Station'ları Ekle

en: Add a Buddy
tr: Bir Arkadaş Ekleyin

en: Add a Map
tr: Harita Ekle

en: Add a buddy slot
tr: Bir arkadaş slotu ekleyin

en: Add a custom map
tr: Özel harita ekle

en: Add a map to the group campaign
tr: Grup kampanyasına harita ekle

en: Add clip
tr: Clip ekle

en: Add item
tr: Nesne ekle

en: Add server to favorites
tr: Sunucu sık kullanılanlara ekle

en: Add to Selection
tr: Seçime Ekle

en: Add to tag display list
tr: Etiket görüntüleme listesine ekle

en: Add track
tr: Pist ekle

en: Add your own music
tr: Kendiniz müzik ekleyin

en: Add your own picture
tr: Kendi resminizi ekleyin

en: Adding buddy
tr: Arkadaş ekleniyor

en: Adding server to favorites
tr: Sunucu sık kullanılanlara ekleniyor

en: Additional Options
tr: Ek Seçenekler

en: Additional icons:
tr: Ekstra ikonlar:

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Advanced Customisation Tools
tr: Gelişmiş Özelleştirme Araçları

en: Advanced Edition Tools
tr: Gelişmiş Düzenleme Araçları

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Advanced editor
tr: Gelişmiş editör

en: Advanced options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Advanced parameters
tr: Gelişmiş parametreler

en: Advanced params
tr: Gelişmiş parametreler

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Advanced stereoscopy
tr: Gelişmiş stereoskopi

en: Advanced...
tr: Gelişmiş...

en: Advantage: %1 (%2)
tr: Avantaj: %1 (%2)

en: Air block Mode [F2]
tr: Hava bloğu Modu [F2]

en: Align Image
tr: Görüntüyü Hizala

en: All
tr: Tümü

en: All Servers
tr: Tüm Sunucular

en: All attackers eliminated!
tr: Tüm saldıranlar ortadan kaldırıldı!

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
tr: Yapılan tüm özel değişiklikler kaybolacak.
    Devam edilsin mi?

en: All defenders eliminated
tr: Tüm savunanlar ortadan kaldırıldı

en: All defenders eliminated!
tr: Tüm savunanlar ortadan kaldırıldı!

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
tr: Tüm Ghost'lar kaydedildi!
    Dosya: $<%1$> 
    Dizin: %2
    Harita madalya süreleri güncellendi.

en: All goals captured.
tr: Tüm hedefler ele geçirildi.

en: All scores validated, waiting ...
tr: Bütün score'lar onaylandı, bekleniyor ...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
tr: Yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak.
    Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Allow custom models
tr: Özel modellere izin ver

en: Allow map download :
tr: Harita indirmeye izin ver:

en: Allow unlimited horns
tr: Sınırsız kornaya izin ver

en: Ally Custom Color
tr: Müttefik Özel Rengi

en: Already Triggered
tr: Zaten Tetiklenmiş

en: Already a player.
tr: Zaten bir oyuncu.

en: Already a spectator.
tr: Zaten bir izleyici.

en: Already referee.
tr: Zaten hakemsiniz.

en: Already subscribed to this group
tr: Bu gruba zaten üyesiniz

en: Already waiting for a vote.
tr: Zaten bir oylama için bekleniyor.

en: Alternate method
tr: Alternatif yöntem

en: Always
tr: Daima

en: Ambiance
tr: Ambiyans

en: Ambiance sequence
tr: Ambiyans sekansı

en: Ambient Occ.
tr: Ortam Yansıması

en: An error occurred during the transaction.
tr: İşlem sırasında bir hata oluştu.

en: An error occurred when
    updating your zone
tr: Bölgeniz güncellenirken
    hata meydana geldi

en: An error occurred when updating your profile.
tr: Profiliniz güncellenirken bir hata meydana geldi.

en: An error occurred:
    %1
tr: Bir hata meydana geldi: 
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
tr: Oyun için opsiyonel bir güncelleme var (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
tr: %1 için bir güncelleme mevcut. (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
tr: Yeni bir güncelleme mevcut (%1 kB).
    %2
    Güncellemeyi indirmek ve oyunu güncelleştirmek  ister misiniz ?

en: Anaglyph
tr: Anaglif

en: Analog Device Settings
tr: Analog Aygıt Ayarları

en: Analog dead zone
tr: Analog ölü bölgesi

en: Analog sensitivity
tr: Analog hassasiyeti

en: Analyser
tr: Analizör

en: Anchor
tr: Bağlayıcı

en: Anchor rotation
tr: Bağlayıcı rotasyonu

en: Anchor visibility
tr: Bağlayıcı görünürlüğü

en: AnchorRot
tr: BağlayıcıAçı

en: AnchorVis
tr: BağlayıcıGör

en: Anim Mode
tr: Anim modu

en: Animation
tr: Animasyon

en: Animation Duration
tr: Animasyon Süresi

en: AntiCheat server URL
tr: AntiCheat sunucusu URL'si

en: Apply
tr: Uygula

en: Apply Symmetry to Selection
tr: Seçime Simetri Uygula

en: Apply an image directly to the skin texture
tr: Bir resmi doğrudan skin dokusuna uygulayın

en: Apply stickers on the car
tr: Arabaya etiket yapıştır

en: April
tr: Nisan

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
tr: Resmi rekorunuzun kaydını iptal etmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to change your current account?
tr: Hesabınızı değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to clear your current message?
tr: Mevcut mesajınızı silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
tr: $<%1$> 'i silmek istediğinize emin misiniz? 
    $<%2$> tarafından elde edilen tüm score'lar kaybolacak.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
tr: %1 klasörünü ve tüm içeriğini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
tr: Profilinizin bağlantısını kesmek istediğinize emin misiniz?
    Profilinizi başka bir hesaba bağlamak istiyorsanız devam edin.
    Şu anki hesabınız silinmeyecektir.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
tr: Arkadaşınıza $<%1$> sunucusunda katılmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
tr: ManiaPlanet'tan çıkmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
tr: $<%1$> 'i arkadaş listenizden çıkarmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove all messages?
tr: Tüm mesajları kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove this message?
tr: Bu mesajı kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to send all messages?
tr: Bütün mesajları yollamak istediğinize emin misiniz?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
tr: Bu gruptan ($<%1$>) çıkmak istediğinizden emin misiniz ?

en: Armors lost by %1 : %2
tr: %1 tarafından kaybedilen zırhlar : %2

en: Arrow (Press 4)
tr: Ok (4'e Basın)

en: ArrowDown
tr: OkAşağı

en: ArrowUp
tr: OkYukarı

en: Article deleted
tr: Öğe silindi

en: As dds
tr: Dds olarak

en: Ask for opponents in solo races
tr: Tek başına oynarken rakip listesi göster

en: Associate %1 URL protocol to %2
tr: %1 URL protokolünü %2 ile ilişkilendir

en: Associate %1 files to %2
tr: %1 dosyalarını %2 ile ilişkilendir

en: Associations
tr: İlişkilendirmeler

en: Audio
tr: Ses

en: Audio device
tr: Ses cihazı

en: Audio enable
tr: Ses etkin

en: Audio stream
tr: Ses akışı

en: August
tr: Ağustos

en: Author
tr: Yapımcı

en: Author Medal
tr: Yapımcı Madalyası

en: Author's comment
tr: Yazarın yorumu

en: Auto Spectator
tr: Otomatik İzleyici

en: Auto connect at start
tr: Başlangıçta otomatik bağlan

en: Auto exposure
tr: Otomatik maruziyet

en: Auto-focus
tr: Oto-odaklanma

en: Auto-zoom
tr: Oto-zoom

en: Avatar and Name
tr: Ad ve Avatar

en: Avatar import
tr: İçe avatar aktar

en: Avatars
tr: Avatarlar

en: Avg
tr: Ort

en: Awesome!!!
tr: Müthiş!!!

en: Back
tr: Geri

en: Back to player page
tr: Oyuncu sayfasına dön

en: Back to previous menu
tr: Önceki menüye dön

en: Background quality
tr: Arka plan kalitesi

en: Backward
tr: Geri

en: Bad
tr: Kötü

en: Bad language file
tr: Bozuk dil dosyası

en: Bad proxy configuration
tr: Proxy yapılandırması yanlış

en: Balance Teams
tr: Takımları Dengele

en: Balance teams
tr: Takımları dengele

en: Balance the teams
tr: Takımları dengele

en: Ban
tr: Oyuncu yasakla

en: Ban $<%1$>
tr: $<%1$> 'i Yasakla

en: Ban map %1
tr: %1 haritasını yasakla

en: Base :
tr: Taban:

en: Base Index
tr: Taban Endeksi

en: Base:
tr: Taban:

en: Battle Mode
tr: Savaş Modu

en: Become referee
tr: Hakem ol

en: Bench
tr: Performans Testi

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
tr: Performans testi sonuçları:
    Ortalama Fps=%1
    Minimum Fps=%2

en: Benching with %1 config...
tr: %1 konfigürasyonu ile test yapılıyor...

en: Benchmark
tr: Karşılaştırmalı Test

en: Best
tr: En iyi

en: Best Combo
tr: En İyi Kombo

en: Best Players
tr: En İyi Oyuncular

en: Best score
tr: En iyi score

en: Best time
tr: En iyi süre

en: Best time :
tr: En iyi zaman :

en: Bind to :
tr: Şuna bağla :

en: Black
tr: Siyah

en: Blacklist URL
tr: Kara liste URL'si

en: Blend Factor
tr: Karışım Faktörü

en: Block Editor
tr: Blok Editörü

en: Block End
tr: Blok Sonu

en: Block Mode (F2)
tr: Blok Modu (F2)

en: Block Mode [F2]
tr: Blok Modu [F2]

en: Block Properties Mode
tr: Blok Nitelikleri Modu

en: Block Start
tr: Blok Başlangıcı

en: Block Stock Mode
tr: Blok Yığın Modu

en: Block skin import
tr: İçe blok skini aktar

en: Blocks
tr: Bloklar

en: Blue
tr: Mavi

en: Botpath
tr: Botyolu

en: Brake
tr: Fren

en: Brake (analog)
tr: Fren (analog)

en: Brightness
tr: Parlaklık

en: Broadcast
tr: Yayın

en: Bronze
tr: Bronz

en: Bronze Medal
tr: Bronz Madalya

en: Browse
tr: Gözat

en: Brush
tr: Fırça

en: Buddies Medals Ranking
tr: Arkadaşlar Arasında Madalya Sıralaması

en: Buddy
tr: Arkadaş

en: Buddy list successfully updated.
tr: Arkadaş listesi başarıyla güncellendi.

en: Buddy not found.
tr: Arkadaş bulunamadı.

en: Building Mode
tr: İnşaat modu

en: Bulldoze
tr: Yık

en: Bullet
tr: Kurşun

en: Buy a buddy slot
tr: Bir arkadaş slotu satın alın

en: Buy a key
tr: Bir anahtar satın al

en: Buy account upgrade
tr: Hesap yükseltmesi satın alın

en: Buy now
tr: Şimdi satın al

en: By
tr: Yapan

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
tr: Oyunun kurallarını ihlal ederek diğer oyunculara saygısızlık gösterdiniz.
    Hesabınız kilitlendi.

en: CHANGE VIEW
tr: KAMERA DEĞİŞTİR

en: CPU usage
tr: CPU kullanımı

en: Cache size
tr: Önbellek boyutu

en: CallVote balance teams
tr: Oylama denge takımları

en: CallVote ban
tr: Oylama yasaklama

en: CallVote change mode settings
tr: Oylama mod ayarlarını değiştir

en: CallVote go to map
tr: Oylama haritaya git

en: CallVote ignored.
tr: Oylama dikkate alınmadı.

en: CallVote kick
tr: Oylama oyuncu atma

en: CallVote next map
tr: Oylama sonraki harita

en: CallVote not allowed.
tr: Oylamaya izin verilmiyor.

en: CallVote restart
tr: Oylama yeniden başlatma

en: Callvote threshold (%) :
tr: Oylama kabul edilme yüzdesi (%) :

en: Callvote timeout :
tr: Oylama zaman aşımı süresi :

en: Camera
tr: Kamera

en: Camera 1
tr: Kamera 1

en: Camera 2
tr: Kamera 2

en: Camera 3
tr: Kamera 3

en: Camera 4
tr: Kamera 4

en: Camera 5
tr: Kamera 5

en: Camera 6
tr: Kamera 6

en: Camera free
tr: Serbest kamera

en: CameraDown
tr: KameraAşağı

en: CameraPanMode
tr: TepsiKamera Modu

en: CameraResetParams
tr: KameraParametreleriniSıfırla

en: CameraUp
tr: KameraYukarı

en: Campaign :
tr: Kampanya:

en: Cancel
tr: İptal

en: Cancelled
tr: İptal edildi

en: Cancelling
tr: İptal ediliyor

en: Cannot access your %1$s profile.
tr: %1$s profilinize erişilemiyor.

en: Cannot change password:
tr: Şifre değiştirilemiyor :

en: Cannot connect to the server
tr: Sunucuya bağlanılamıyor

en: Cannot create the group:
tr: Grup oluşturulamıyor:

en: Cannot delete profile of the current player!
tr: Mevcut oyuncunun profili silinemiyor!

en: Cannot join server...
tr: Sunucuya katılınamıyor...

en: Cannot join server:
    %1
tr: Sunucuya katılınamıyor: 
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
tr: %1 ve %2 versiyonlarındaki replay'ler birleştirilemiyor.

en: Cannot merge validation replays.
tr: Doğrulama replay'leri birleştirilemiyor.

en: Cannot retrieve the Manialink:
tr: Manialink alınamıyor:

en: Cannot try to subscribe to group:
tr: Gruba abone olmayı deneyemezsiniz:

en: Cannot update groups.
    %1
tr: Gruplar güncellenemiyor.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
tr: Arkadaş listesi güncellenemiyor:

en: Cannot update the favorites list:
tr: Sık kullanılanlar listesi güncellenemiyor:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
tr: Yapılandırma ayarları şuraya yazılamıyor: 
    %1

en: Capturable Index
tr: Ele Geçirilebilirler Endeksi

en: Capture
tr: Ele Geçir

en: Capture Weight
tr: Ele Geçirme Oranı

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
tr: Kazanmak için $<$0f0pole$>'ları ele geçirin.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
tr: Kazanmak için $<$0f0pole$>'ları ele geçirin. 
    $<$0f0defense$> aşamalarında ele geçiremezsiniz.

en: Capture the poles of the opposing team!
tr: Karşı takımın direklerini ele geçir!

en: Capture time
tr: Ele geçirme süresi

en: Capturing
tr: Ele geçiriliyor

en: Car reflections
tr: Araba yansımaları

en: Car reflects
tr: Araba yansımaları

en: Cards to Squares Mode
tr: Kartlardan Karelere Modu

en: Center spring intensity
tr: Merkez yay gerilimi

en: Challenge other players
tr: Başka oyunculara meydan oku

en: Challenge other players!
tr: Başka oyunculara meydan okuyun!

en: Change Sort Order
tr: Sıralama Düzenini Değiştir

en: Change camera
tr: Kamerayı değiştir

en: Change map
tr: Haritayı değiştir

en: Change sort order
tr: Sıralama düzenini değiştir

en: Change team
tr: Takım değiştir

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
tr: Oyunun tüm verileri sakladığı konumu değiştir.
    (şu anda %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
tr: Oyunun kişisel verilerinizi sakladığı konumu değiştir.
    (şu anda %1)

en: Change the settings: $<%1$>
tr: Ayarları değiştir: $<%1$>

en: Change your password
tr: Şifreyi değiştir

en: Change your zone
tr: Bölgeni değiştir

en: Chat
tr: Sohbet

en: Chat time :
tr: Sohbet zamanı :

en: Chat to all
tr: Herkesle sohbet et

en: Cheat suspicion
tr: Hile şüphesi

en: Check Internet connection
tr: İnternet bağlantısını kontrol edin

en: Check of %1 update failed!
tr: %1 güncellemesinin kontrolü başarısız oldu!

en: Checking game data
tr: Oyun verileri kontrol ediliyor

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
tr: Oyun ana sunucusu ile bağlantı kontrol ediliyor.
    Lütfen bekleyin...

en: Checkpoints
tr: Checkpoint'ler

en: Choose
tr: Seç

en: Choose Map Type
tr: Harita Türünü Seç

en: Choose Opponents
tr: Rakiplerinizi Seçin

en: Choose a Game Mode
tr: Bir oyun modu seçin

en: Choose a Map
tr: Harita Seç

en: Choose a Server
tr: Bir Sunucu Seçin

en: Choose a Slot
tr: Bir Slot seçin

en: Choose a campaign
tr: Bir kampanya seçin

en: Choose a difficulty
tr: Zorluk seviyesi seçin

en: Choose a group
tr: Grup seç

en: Choose a sound
tr: Ses seçin

en: Choose an Environment
tr: Ortam seç

en: Choose an activity
tr: Bir etkinlik seçin

en: Choose an environment
tr: Bir ortam seçin

en: Choose an image
tr: Bir resim seçin

en: Choose an input device
tr: Giriş cihazı seç

en: Choose between simple and advanced map editor
tr: Basit ve gelişmiş harita editörleri arasından seçiniz

en: Choose custom Music
tr: Özel müzik seç

en: Choose game mode
tr: Oyun modu seçin

en: Choose skin
tr: Skin seç

en: Choose the action to perform on this group:
tr: Bu grupta yapılacak işlemi seçin:

en: Choose the scale
tr: Ölçeği seçin

en: Choose the shininess
tr: Parlaklığı ayarla

en: Choose the transparency
tr: Saydamlığı ayarla

en: Choose your Avatar
tr: Avatarınızı seçin

en: Choose your Editor
tr: Editör Seçin

en: Choose your Location
tr: Yerinizi seçin

en: Choose your opponents
tr: Rakiplerinizi seçin

en: Choose your profile
tr: Profilinizi seçin

en: Choose your team
tr: Takımınızı seçin

en: Choose your zone
tr: Bölgenizi seçin

en: Clear
tr: Temizle

en: Clear All
tr: Hepsini Sil

en: Clear OffZone?
tr: OffZone temizlensin mi?

en: Clear all blocks?
tr: Tüm bloklar silinsin mi?

en: Clear all objects?
tr: Tüm nesneler silinsin mi?

en: Clear all paths?
tr: Tüm yollar temizlensin mi?

en: Clear everything?
tr: Her şey silinsin mi?

en: Clear selection?
tr: Seçim silinsin mi?

en: Clear tag display list
tr: Etiket görüntüleme listesini temizle

en: Clear terrain?
tr: Arazi temizlensin mi?

en: Clear the map
tr: Haritayı temizle

en: Clear unused spot models ?
tr: Kullanılmayan spot modeller silinsin mi?

en: Click here to change the control device
tr: Kontrol aygıtını değiştirmek için tıklayın

en: Click here to install a title.
tr: Bir title kurmak için buraya tıklayın.

en: Click on 'OK' to continue
tr: Devam etmek için 'Tamam'a tıklayın.

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
tr: Herhangi bir rekora tıklayarak ilgili replay'i indirebilirsiniz

en: Click on the picture to change your Avatar
tr: Değiştirmek için Avatar'ınızın üstüne tıklayın

en: Click to add a player
tr: Oyuncu eklemek için tıklayın

en: Client port
tr: İstemci bağlantı noktası

en: Clip number %1 already has a trigger here.
tr:  %1 numaralı clibin burada zaten bir tetikleyicisi var.

en: Close
tr: Kapat

en: Code
tr: Kod

en: Collection :
tr: Koleksiyon:

en: Color
tr: Renk

en: Color :
tr: Renk:

en: Comment
tr: Yorum

en: Comment :
tr: Yorum :

en: Common data files
tr: Ortak veri dosyaları

en: Compatible ghost found on disk
tr: Diskte uyumlu ghost bulundu

en: Competitions
tr: Yarışmalar

en: Compilation Error in:
tr: Şurada Derleme Hatası var:

en: Compilation failures
tr: Derleme hataları

en: Compile
tr: Derle

en: Compress & Save
tr: Sıkıştır ve Kaydet

en: Compute Decals
tr: Kaplamaları Hesapla

en: Compute shadows
tr: Gölgeleri hesapla

en: Compute shadows quality
tr: Gölge hesaplama kalitesi

en: Computing shadows
tr: Gölgeler hesaplanıyor

en: Concatenate replays
tr: Replay'leri birbirine bağla

en: Condition :
tr: Durum :

en: Conditions
tr: Şartlar

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Configuration Names
tr: Yapılandırma Adları

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Configure controls
tr: Kontrolleri ayarla

en: Confirm
tr: Onayla

en: Confirm new password:
tr: Yeni şifreyi doğrulayın:

en: Confirm password
tr: Şifre doğrulama

en: Confirm your email
tr: E-postanızı onaylayın

en: Confirmation
tr: Onaylama

en: Congratulations!
tr: Tebrikler!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
tr: Tebrikler! Bu kampanya için tüm madalyaları %2 içerisinden sadece %1 oyuncu topladı!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
tr: Tebrikler! İlk Siyah haritanın kilidini açtınız! Artık Nadeo Rakiplerine erişebilirsiniz!

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connected
tr: Bağlı

en: Connecting to %1...
tr: %1 'e bağlanılıyor...

en: Connection Error
tr: Bağlantı Hatası

en: Contacting server...
tr: Sunucuyla bağlantı kuruluyor...

en: Contents
tr: İçindekiler

en: Contents :
tr: İçerik :

en: Continue
tr: Devam Et

en: Continue offline
tr: Çevrimdışı devam et

en: Continue?
tr: Devam edilsin mi?

en: Contrast
tr: Kontrast

en: Convergence
tr: Yakınsama

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
tr: ManiaPlanet Hesabına Dönüştürme

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Convert ogg file
tr: .ogg dosyası dönüştür

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy Selection
tr: Seçimi Kopyala

en: Copy server link
tr: Sunucu linkini kopyala

en: Copy to clipboard
tr: Panoya kopyala

en: Copy/Paste Mode [C]
tr: Kopyalama/Yapıştırma Modu [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
tr: Senkronize dosyalar kopyalanıyor, 
     lütfen bekleyiniz...

en: Corrupted login.
tr: Bozuk oturum açma.

en: Cost:
tr: Maliyet:

en: Could not connect.
tr: Bağlantı kurulamadı.

en: Could not connect: 
    %1
tr: Bağlanılamadı: 
    %1

en: Could not contact server.
tr: Sunucuyla bağlantı kurulamadı.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
tr: Skin oluşturulamadı.
    Bilinmeyen dosya uzantısı

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
tr: Skin oluşturulamadı. 
    URL yanlış olabilir mi?

en: Could not determine the title to use.
tr: Kullanılacak title belirlenemedi.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
tr: UDP bağlantısı kurulamadı:
    Yalnız TCP'ye dönülüyor.
    Çevrimiçi yarışlardan aldığınız keyfi arttırmak için
    Güvenlik Duvarı'nızı ayarlayın!

en: Could not export !
tr: Dışarı aktarılamadı!

en: Could not export clip
tr: Clip dışa aktarılamadı

en: Could not find DirectX9
tr: DirectX9 bulunamadı

en: Could not find player score.
tr: Oyuncunun score'u bulunamadı.

en: Could not find the title %1.
tr: %1 title'ı bulunamadı.

en: Could not import action
tr: Eylem içe aktarılamadı

en: Could not import clip
tr: Clip aktarılamadı

en: Could not import replay tracks
tr: Replay pistleri içe aktarılamadı

en: Could not import the Anim.
tr: Anim içe aktarılamadı.

en: Could not init internet
tr: İnternet başlatılamadı

en: Could not initialize the network.
tr: Ağ başlatılamadı.

en: Could not install or update the title's files...
tr: Bu title'ın dosyaları kurulamadı veya güncellenemedi...

en: Could not load map!
tr: Harita yüklenemedi!

en: Could not load the Match settings:
    %1
tr: Karşılaşma ayarları yüklenemedi:
    %1

en: Could not load the file.
tr: Dosya yüklenemedi.

en: Could not load the mesh!
tr: Mesh yüklenemedi!

en: Could not load the replay.
tr: Replay yüklenemedi.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
tr: Bulunan dosyalar için gerekli olan paket anahtarlarının tamamı alınamadı.

en: Could not report abuse:
tr: Kötüye kullanım rapor edilemedi:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
tr: Takım profiline ulaşılamadı.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
tr: Kampanyanın bilgisi alınamadı. 
    %1

en: Could not retrieve the map list.
tr: Harita listesi alınamadı.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
tr: Grafik kartınızın performansı alınamadı.
    Otomatik grafik kalitesi yetersiz olabilir.

en: Could not save !
tr: Kaydedilemedi !

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
tr: Match Settings kaydedilemedi:
    %1

en: Could not save the file.
tr: Dosya kaydedilemedi

en: Could not save the map!
tr: Harita kaydedilemedi!

en: Could not save the replay!
tr: Replay kaydedilemedi!

en: Could not search:
    %1
tr: Arama yapılamadı:
    %1

en: Could not send email.
    %1
tr: E-posta gönderilemedi. 
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
tr: Bloğu yerleştirmek için zemin düzenlenemedi.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
tr: MakroBloğu yerleştirmek için zemin düzenlenemedi.

en: Could not upload this map.
    %1
tr: Bu harita yüklenemedi.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
tr: $<%1$> 'in replay'i onaylanamadı.

en: Could not validate!
     no key events available...
tr: Onaylanamadı!
     anahtar olay yok...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
tr: Onaylanamadı!
    Yanlış simülasyon

en: Counter KO failed.
tr: Karşı Nakavt başarısız oldu.

en: Counter KO!
tr: Karşı Nakavt!

en: Cpu/Gpu synchro
tr: Cpu/Gpu senkronizasyonu

en: Create
tr: Yarat

en: Create Icon
tr: İkon Oluştur

en: Create MacroBlock Variant
tr: MakroBlok Varyantı oluştur

en: Create a Pack
tr: Paket Oluştur

en: Create a Server
tr: Yeni Sunucu Oluşturun

en: Create a desktop icon
tr: Masaüstünde kısayol oluştur

en: Create a group
tr: Grup yarat

en: Create a new Plugin Script
tr: Yeni Eklenti Scripti oluştur

en: Create a new Profile
tr: Yeni profil oluşturun

en: Create a pack
tr: Bir paket oluştur

en: Create a profile
tr: Profil oluştur

en: Create a server
tr: Yeni sunucu oluştur

en: Create an image from the text entry
tr: Girilen yazıdan resim oluştur

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
tr: Kendi title'larınızı oluşturun ve yönetin. (Sadece Gelişmiş kullanıcılar için.)

en: Create new MacroBlock
tr: Yeni MakroBlok oluştur

en: Create new group
tr: Yeni grup oluştur

en: Create new title
tr: Yeni title yarat

en: Create new...
tr: Yeni oluştur...

en: Creating the account...
tr: Hesap oluşturuluyor...

en: Credits
tr: Emeği Geçenler

en: Crosshair Settings
tr: Crosshair ayarları

en: Cup Mode
tr: Cup Modu

en: Current Combo
tr: Mevcut Kombo

en: Current cache size
tr: Şu anki önbellek boyutu

en: Current color
tr: Mevcut renk

en: Current password:
tr: Mevcut şifre:

en: Cursor
tr: İmleç

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Blocks Mode (F5)
tr: Özel Blok Modu (F5)

en: Custom Bullets
tr: Özel Kurşunlar

en: Custom Information
tr: Özel Bilgiler

en: Custom data
tr: Özel veriler

en: Custom data directories
tr: Özel veri dizinleri

en: Custom installation
tr: Özel kurulum

en: Custom mod
tr: Özel mod

en: Custom music
tr: Özel müzik

en: Custom settings
tr: Özel ayarlar

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Customized actions may not benefit from future updates.
    Continue?
tr: Özelleştirilmiş eylemler gelecekteki güncellemelerden faydalanamayabilir.
    Devam edilsin mi?

en: Cut Block
tr: Bloğu kes

en: Cut Selection
tr: Seçimi Kes

en: Cut after
tr: Şundan sonra kes:

en: Cut before
tr: Şundan önce kes:

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
tr: D / Ctrl + Fare Tekerleği Aşağı

en: DOF samples
tr: DOF örnekleri

en: DRIVE
tr: SÜR

en: Data access
tr: Veri erişimi

en: Data importer
tr: Veri içe aktarıcı

en: Date :
tr: Tarih :

en: Decals
tr: Kaplamalar

en: Decals Mode
tr: Kaplama Modu

en: December
tr: Aralık

en: Decent
tr: Ortalama

en: Decoration
tr: Dekorasyon

en: Decrease cam fov
tr: Görüş alanını azalt

en: Default
tr: Varsayılan

en: Default horns
tr: Varsayılan kornalar

en: Default sound
tr: Varsayılan ses

en: Default values
tr: Varsayılan değerler

en: Defense
tr: Savunma

en: Define Test Map
tr: Test Haritası Tanımla

en: Delete
tr: Sil

en: Delete SubModel?
     (All your changes will be lost)
tr: AltModel silinsin mi?
     (Yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak)

en: Delete bullet?
     (All your changes will be lost)
tr: Kurşun silinsin mi?
     (Yaptığınız tüm değişiklikler kaybolacak)

en: Delete button
tr: Silme tuşu

en: Delete property?
tr: Özellik silinsin mi?

en: Delete this Article?
tr: Bu öğe silinsin mi?

en: Delete this Macroblock?
tr: Bu MakroBlok silinsin mi?

en: Delete this Plugin?
tr: Bu eklenti silinsin mi?

en: Delivered by
tr: Getiren

en: Depth
tr: Derinlik

en: DepthOfField
tr: AlanDerinliği

en: Description
tr: Açıklama

en: Destroy all paths?
tr: Tüm yollar yok edilsin mi?

en: Devices
tr: Aygıtlar

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
tr: Bir arkadaşınıza ManiaPlanet'ten söz ettiniz mi?

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Direct lighting
tr: Işığı yönelt

en: Dirt Intensity
tr: Kir Yoğunluğu

en: Disable
tr: Devre dışı

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
tr: HdrCubeRenderMipMap devre dışı

en: Disable ZBufferRange
tr: ZBufferRange devre dışı

en: Disable advertising
tr: Reklamlar devre dışı

en: Disable replay recording
tr: Replay kaydı devre dışı

en: Disable scan cache
tr: Önbellek tarama devre dışı

en: Discard changes and quit
tr: Değişiklikleri iptal et ve çık

en: Disconnect Account
tr: Hesabın Bağlantısını Kes

en: Display Freq.
tr: Ekran Frekansı

en: Display Ghosts name on event
tr: Olay sırasında Ghost adını göster

en: Display Layout
tr: Görüntü Yerleşimi

en: Display Mode
tr: Gösterim Modu

en: Display Ratio
tr: Ekran Oranı

en: Display VSync
tr: VSync'i Görüntüle

en: Display car names
tr: Araç isimlerini göster

en: Display checkpoints events
tr: Checkpoint olaylarını göster

en: Display cost
tr: Maliyeti görüntüle

en: Display end of laps events
tr: Lap etkinliklerinin bitişini göster

en: Display end of race events
tr: Yarış sonu olaylarını göster

en: Display game key
tr: Oyun anahtarını görüntüle

en: Display mode
tr: Görüntü modu

en: Display mode for events
tr: Olaylar için gösterim modu

en: Display size
tr: Ekran boyutu

en: Display stunt figures events
tr: Artistik figür olaylarını göster

en: Display synchro
tr: Ekran senkronizasyonu

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
tr: %4$s haritasının %3$s raporundan %1$s-%2$s arasındakiler gösteriliyor :

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Do Not Show Again
tr: Tekrar Gösterme

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
tr: Oylamanın takımları dengelemesini istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
tr: Oylamanın sonraki haritaya gitmesini istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to CallVote to restart?
tr: Oylamayı yeniden başlatmak istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
tr: Bu oyuncuyu arkadaş listenize eklemek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to ban this player?
tr: Bu oyuncuyu yasaklamak istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
tr: Bu oyuncuyu yasaklamak için oylama yapmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
tr: Bu oyuncuyu atmak için oylama yapmayı gerçekten istiyor musunuz?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
tr: "$<%1$>" 'i gerçekten silmek istiyor musunuz?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
tr: Sunucuyu durdurup menüye dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to kick this player?
tr: Bu oyuncuyu atmak istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
tr: Sunucudan ayrılıp menüye dönmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
tr: '%1' şifresini kullanarak haritayı gerçekten 
    kilitlemek istediğinize emin misiniz?

en: Do you really want to quit?
tr: Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to remove this Deck?
tr: Bu Desteyi gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
tr: <%1>'e ait tüm girdilerin bağlarını
    çözmek istediğinize emin misiniz?

en: Do you still want to continue ?
tr: Hala devam etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to add this server to your favorites?
tr: Bu sunucuyu sık kullanılanlara eklemek istiyor musunuz?

en: Do you want to cancel account creation?
tr: Hesap oluşturulmasını iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to cancel all updates?
tr: Tüm güncellemeleri iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to cancel this download?
tr: Bu indirme işlemini iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to cancel this update ?
tr: Bu güncellemeyi iptal etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to challenge the %1?
tr: %1 'e meydan okumak istiyor musunuz?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
tr: İndirilen verilerin güncel olup olmadığını kontrol etmek istiyor musunuz?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
tr: Bu station'a yüklemek üzere bir title seçmek istiyor musunuz?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
tr: ManiaCode'un yürütülmesini tamamlamak istiyor musunuz?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
tr: %1 klasörünü ve tüm içeriğini (profilleriniz, haritalarınız, replay'leriniz ve skin'leriniz dahil olmak üzere) silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
tr: %1 klasörünü ve tüm içeriğini silmek istiyor musunuz?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
tr: Güncellemeyi şimdi karşıdan yükleyip oyunu yükseltmek istiyor musunuz?

en: Do you want to download the update?
tr: Güncellemeyi indirmek ister misiniz?

en: Do you want to load this title into the station?
tr: Bu station'a bu title'ı yüklemek istiyor musunuz?

en: Do you want to play with this map now?
tr: Şimdi bu harita ile oynamak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove the locator of this data?
tr: Bu verilerin konum belirleyicisini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
tr: Bu sunucuyu sık kullanılanlardan çıkarmak istiyor musunuz?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
tr: 'My Documents\%2' içerisinde bulunan önceki %1 verilerinizi geri almak istiyor musunuz?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
tr: Bu avatarı profiliniz için seçmek istiyor musunuz?

en: Do you want to select this skin for your profile?
tr: Bu skini profiliniz için seçmek istiyor musunuz?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
tr: %1 dosyalarınız için özel klasörler tanımlamak istiyor musunuz?

en: Do you want to unload the title from this station?
tr: Title'ı bu station'dan kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to:
tr: İstiyor musunuz:

en: Don't change
tr: Değiştirme

en: Donation :
tr: Bağış :

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Download disabled by the server
tr: Sunucu indirmeleri devre dışı bırakmış

en: Download error
tr: İndirme hatası

en: Download error :
tr: İndirme hatası :

en: Download error : unable to join server.
tr: İndirme hatası : Sunucuya bağlanılamıyor.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
tr: İndirme hatası. Sunucuya katılınamadı.
    Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Download from locators (Direct download URL)
tr: Konum belirleyicilerden indir (Doğrudan indirme URL'si)

en: Download from peer (P2P)
tr: Eşten (P2P) indirin

en: Download in progress, please wait...
tr: İndirme işlemi sürüyor, lütfen bekleyin...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
tr: %1 yüklemesi veya güncellemesi başarısız oldu.
    Sunucuya bağlanılamıyor : %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
tr: Solo yarışlarda varsayılan grubun en iyi replay'lerini indir

en: Download?
tr: İndirilsin mi?

en: Downloaded Maps
tr: İndirilen Haritalar

en: Downloading data...
tr: Dosyalar indiriliyor...

en: Draw
tr: Çiz

en: Draw joint
tr: Eklem çiz

en: Draw match
tr: Karşılaşma berabere

en: Draw roads or terrain
tr: Yol veya arazi çiz

en: Draw round
tr: Round berabere

en: Draw skeleton
tr: İskelet çiz

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
tr: ManiaPlanet'in başarısı nedeniyle çok fazla sayıda oyuncu ana sunucuya bağlanmaya çalışıyor. 
    Ne yazık ki bağlanmanız mümkün değil, sadece çevrimdışı oynayacaksınız. 
    Bu sorun için özür dileriz. Yakında daha çok sayıda oyuncunun çevrimiçi oynamasını sağlayabileceğiz.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
tr: ManiaPlanet'in başarısı nedeniyle çok fazla sayıda oyuncu ana sunucuya bağlanmaya çalışıyor. 
    Kuyruğa yerleştirildiniz. 
    Tahmini Bekleme Süresi:

en: Duplicate avatar
tr: Avatar çoğalt

en: Duplicate image
tr: Resim çoğalt

en: Duplicate music
tr: Müzik çoğalt

en: Duplicate sound
tr: Ses çoğalt

en: Duration
tr: Süre

en: Duration (s)
tr: Süre (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
tr: E / Ctrl + Fare Tekerleği Yukarı

en: EMail
tr: E-posta

en: Edit
tr: Düzenle

en: Edit Offzone [O]
tr: OffZone'u Düzenle [O]

en: Edit Script
tr: Scripti Düzenle

en: Edit a Plugin Script
tr: Eklenti Scripti Düzenle

en: Edit a Replay
tr: Bir Replay Düzenle

en: Edit comments
tr: Yorumları düzenle

en: Edit snapshot camera
tr: Pist fotoğraf makinesini düzenle

en: Edit special properties
tr: Özel nitelikleri düzenle

en: Edit title parameters
tr: Title parametlerini düzenle

en: Edit trigger
tr: Tetikleyiciyi düzenle

en: Editing protected by password
tr: Düzenleme şifreyle korunuyor

en: Editor
tr: Editör

en: Editors
tr: Editörler

en: Eighth (Press 8)
tr: Sekizinci (8'e basın)

en: Email
tr: E-posta

en: Email successfully sent.
tr: E-posta başarıyla gönderildi.

en: Emblem
tr: Amblem

en: Emblem blink
tr: Amblem yanıp sönmesi

en: Emulate cursor
tr: İmleci emüle et

en: Enable
tr: Etkin

en: Enable D3D9Ex
tr: D3D9Ex'i Etkinleştir

en: Enable chat
tr: Sohbet etkin

en: Enable check lags
tr: Lag kontrolü etkin

en: Enable fullscreen GDI
tr: Tam ekran GDI etkin

en: Enable mix-mapping
tr: Mix-mapping'i etkinleştir

en: Enable multi-threads
tr: Multithreading etkin

en: Enable specific sensitivity
tr: Özel hassasiyet etkin

en: End
tr: Bitiş

en: End Ghost Recording
tr: Ghost Kaydını Bitir

en: End Of Laps
tr: Lap'ların Sonu

en: End Of Race
tr: Yarış Sonu

en: End User License Agreement
tr: Son Kullanıcı Lisans Sözleşmesi

en: End of warmup, match starting...
tr: Isınma bitti, karşılaşma başlıyor...

en: End race
tr: Bitiş

en: End validation
tr: Doğrulamayı bitir

en: End warm-up
tr: Isınma turunu bitir

en: Enter Text
tr: Yazı Girin

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
tr: Hesabınızı dönüştürmek için bir ManiaPlanet anahtarı giriniz.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
tr: Hesabınızın süresini uzatmak için bir ManiaPlanet anahtarı giriniz.

en: Enter a Name:
tr: Bir İsim Girin:

en: Enter a key
tr: Anahtar gir

en: Enter a login
tr: Kullanıcı adı girin

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
tr: Yeni kaplama için bir isim girin (dosya adı olarak ta kullanılacaktır):

en: Enter a password
tr: Şifre girin

en: Enter a valid email
tr: Geçerli bir e-posta girin

en: Enter an Icon Directory:
tr: Bir İkon Dizini Girin:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
tr: İçe aktarmak istediğiniz TrackMania Nations Forever hesabının kullanıcı adı ve şifresini girin. Kullanıcı bilgilerini de içe aktarmak isterseniz 'Bu hesabın kullanıcı adını kullan' a tıklayın

en: Enter racing mode
tr: Yarış moduna gir

en: Enter the URL or the name of the title:
tr: Title'a ait URL'yi veya ismi girin:

en: Enter the URL:
tr: URL'yi girin:

en: Enter the login of your Buddy
tr: Arkadaşınızın kullanıcı adını girin

en: Enter the name of the new Deck:
tr: Yeni Destenin adını giriniz:

en: Enter the new name of the Deck:
tr: Destenin yeni ismini giriniz:

en: Enter the password
tr: Şifreyi girin

en: Enter the title id
tr: Title kimliğini girin

en: Enter your age:
tr: Yaşınızı girin:

en: Enter your code
tr: Kodunuzu girin

en: Enter your friend's email
tr: Arkadaşınızın e-posta adresini girin

en: Enter your key
tr: Anahtarınızı girin

en: Enter your name:
tr: Adınızı girin:

en: Erase
tr: Sil

en: Erase All
tr: Tümünü Sil

en: Erase a trigger
tr: Bir tetikleyiciyi sil

en: Eraser Tool [X]
tr: Silme Aracı [X]

en: Error
tr: Hata

en: Error : Cannot write config. file.
tr: Hata: config. dosyasına yazılamıyor.

en: Error : unknown official server type.
tr: Hata : bilinmeyen resmi sunucu tipi.

en: Error when retrieving script settings.
tr: Script ayarları alınırken hata meydana geldi.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
tr: Hata, "Uzman yarışı"na Nadeo tarafından izin verilmelidir.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
tr: Hata, "Şampiyonların yarışı" için Nadeo'dan izin alınmalı.

en: Error, operation denied.
tr: Hata, işlem reddedildi.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
tr: Hata, lütfen organizasyonunuzun kullanıcı adını ve şifresini kontrol edin.

en: Error, please check the login of your organization.
tr: Hata, lütfen kurumunuzun kullanıcı adını kontrol edin.

en: Error, please check your login and password.
tr: Hata, lütfen oturum açma bilgilerinizi ve şifrenizi kontrol ediniz.

en: Error, please try again later.
tr: Hata, lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Error, server removed not found.
tr: Hata, kaldırılan sunucu bulunamadı.

en: Error, this server is not official.
tr: Hata, bu sunucu resmi değil.

en: Error, this title is already loaded in another station.
tr: Hata, bu title başka bir station'a zaten yüklenmiş.

en: Error, you are not admin of this organisation.
tr: Hata, bu kurumun yöneticisi değilsiniz.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
tr: Hata, bu sunucunun etkinleştiricisi siz değilsiniz. Bu eylemi ancak etkinleştirici gerçekleştirebilir.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
tr: Hata, sunucu limitinizi sadece 24 saatte bir değiştirebilirsiniz.

en: Error, you can't add this server.
tr: Hata, bu sunucuyu ekleyemezsiniz.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
tr: Hata, bu meydan okuma için şu anda bir resmi rekor denemesi yapamazsınız. 
    Daha sonra tekrar deneyin.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
tr: Hata, bu title'ı bu station'a tekrar yükleyemezsiniz. 
    Lütfen birkaç dakika içerisinde tekrar deneyin.

en: Error, you're not properly logged-in.
tr: Hata, doğru oturum açmamışsınız.

en: Error, your account has not been validated.
tr: Hata, hesabınız doğrulanmamış.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
tr: Hata. Skin '#' ile başlıyor ama etiketi yok.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
tr: Hata: 
    Video codeci başlatılamadı. 
    (Belki de bu codec mevcut çözünürlüğü desteklemiyordur?)

en: Error: %1
tr: Hata: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
tr: Hata: Dosya workshop'a yüklenemedi ve yayımlanamadı.

en: Error: invalid campaign.
tr: Hata: Geçersiz kampanya.

en: Error: map file not found
tr: Hata: harita dosyası bulunamadı

en: Error: script not saved.
tr: Hata: Script kaydedilmedi.

en: Error: the Nations campaign was not found.
tr: Error: Nations kampanyası bulunamadı.

en: Error: the campaign was not found
tr: Hata: Kampanya bulunamadı

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
tr: Hata: Profiliniz ana sunucu ile senkronize edilemedi. 
    Profiliniz tümüyle güncel değil. 
    Bir sonraki başlatmada profilinizdeki ilave değişiklikler 
    dikkate alınmayabilir.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
tr: Her Oyuncu devam etmeden önce bir Profil seçmelidir!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
tr: Her oyuncu aynı anda başlar, bitiş çizgisine ilk ulaşan puanları kazanır.

en: Exclusive keyboard capture
tr: Sadece klavyeden kontrol

en: Exit
tr: Kapat

en: Exit (Back to menus)
tr: Çıkış (Menülere geri dön)

en: Exit (interrupt the match)
tr: Çık (karşılaşmayı kes)

en: Exit (leave the match)
tr: Çıkış (karşılaşmayı terket)

en: Exit to menu
tr: Menüye dön

en: Export anim library...
tr: Anim kütüphanesini dışarı aktar...

en: Export clip as...
tr: Dışa clip aktar...

en: Export clip...
tr: Dışa clip aktar...

en: Export map and replay
tr: Haritayı ve replay'i dışa aktar

en: Export replay to validate
tr: Replayi onaylatmak için dışa aktar

en: Export to validate
tr: Onaylamak için dışa aktar

en: Exposure
tr: Maruziyet

en: Extend
tr: Uzat

en: Extend your ManiaPlanet account
tr: ManiaPlanet hesabınızın süresini uzatın

en: Extension of a ManiaPlanet Account
tr: ManiaPlanet Hesabını Uzatma

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
tr: F / Shift + Fare Tekerleği Yukarı

en: Failed to convert music
tr: Müzik dönüştürülemedi

en: Failed to write to %1.
tr: %1 'e yazılamadı.

en: Fails
tr: Kaybedilenler

en: Faster
tr: Daha hızlı

en: Favorite Servers
tr: Sık Kullanılan Sunucular

en: Favorite server
tr: Sık kullanılan sunucu

en: Favorites
tr: Sık kullanılanlar

en: February
tr: Şubat

en: Field of view
tr: Görüş alanı

en: Fifth (Press 5)
tr: Beşinci (5'e basın)

en: File %1 of %2 : %3...
tr: Dosya %1/%2 : %3...

en: File format
tr: Dosya formatı

en: File is read-only
tr: Dosya salt okunur

en: File not found. Unable to select style.
tr: Dosya bulunamadı. Stil seçilemedi.

en: File size is %1 kBytes.
tr: Dosya boyutu %1 kB.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
tr: Avatar boyutu maksimum sınırdan (%1 Kb) büyük.

en: FileName
tr: DosyaAdı

en: Fill
tr: Doldur

en: Fill gutter
tr: Oluğu doldur

en: Film curve
tr: Film eğrisi

en: Filter environment
tr: Ortamı filtrele

en: Filter environments
tr: Ortamları filtrele

en: Filter game mode
tr: Oyun modu filtrele

en: Filtering
tr: Filtreleme

en: Finalising Options
tr: Seçeneklerin Uygulanması

en: Fine
tr: Normal

en: Finished
tr: Bitiş çizgisine ulaştınız

en: First (Press 1)
tr: İlk (1'e basın)

en: Flat
tr: Düz

en: Flying Path Mode
tr: Uçuş Yolu Modu

en: Fog Scale
tr: Sis Ölçeği

en: For a %1 map, this is...
tr: Bir %1 haritası için, bu...

en: Force Hue
tr: Rengi Zorla

en: Force Light
tr: Işığı Zorla

en: Force convergence
tr: Yakınsamaya zorla

en: Force server address
tr: Sunucu adresini zorla

en: Forced
tr: Zorunlu

en: Forward
tr: İleri

en: Fourth (Press 4)
tr: Dördüncü (4'e basın)

en: Fov
tr: Görüş alanı

en: Free Account Import
tr: İçe Bedava Hesap Aktarımı

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
tr: Serbest Dolaşma Modu ('Alt'ı basılı tutun)

en: Free for all
tr: Serbest karşılaşma

en: Free wheeling!
tr: Serbest sürüş!

en: FreeLook
tr: SerbestBakış

en: FreeLook multiplier
tr: SerbestBakış çarpanı

en: FreeWheeling duration
tr: Serbest Sürüş süresi

en: Freelook Tool [Left Alt]
tr: Serbest Bakış Aracı [Sol Alt]

en: Freeze unused axis
tr: Kullanılmayan ekseni dondur

en: From
tr: Kimden :

en: From :
tr: Kimden :

en: FullJump
tr: TamZıplama

en: Fullscreen
tr: Tam ekran

en: Fullscreen resolution
tr: Tam ekran çözünürlüğü

en: Game Data Folder
tr: Oyun Veri Klasörü

en: Game Of Life
tr: Hayat Oyunu

en: Game data folder
tr: Oyun veri klasörü

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
tr: Oyun klasöründe ciddi hata. Oyun başlatılamıyor.

en: Game mode
tr: Oyun modu

en: Game mode :
tr: Oyun modu :

en: Game mode :
tr: Oyun modu :

en: Game name :
tr: Oyun adı :

en: Gauge
tr: Kalibre

en: General
tr: Genel

en: General Inputs
tr: Genel Girdiler

en: General horn
tr: Genel korna

en: Generate %1$d keys for %2$s
tr: %2$s için %1$d anahtar oluştur

en: Generate 1 key for %1$s
tr: %1$s için 1 anahtar oluştur

en: Generated keys for %1$s
tr: %1$s için oluşturulan anahtarlar

en: Generating decals
tr: Kaplamalar oluşturuluyor

en: Geometry details
tr: Geometri detayları

en: Get a new map
tr: Yeni harita indir

en: Get a new replay
tr: Yeni bir replay al

en: Get remote blacklist...
tr: Kara liste uzaktan alınıyor...

en: Ghost 1/4: Author Medal
tr: Ghost 1/4: Yapımcı Madalyası

en: Ghost 2/4: Gold Medal
tr: Ghost 2/4: Altın Madalya

en: Ghost 3/4: Silver Medal
tr: Ghost 3/4: Gümüş Madalya

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
tr: Ghost 4/4: Bronz Madalya

en: Ghost Author
tr: Ghost Sahibi

en: Ghost Editor
tr: Ghost Editörü

en: Ghost Path
tr: Ghost Yol

en: Ghost Score
tr: Ghost Score'u

en: Ghost Time
tr: Ghost Süresi

en: Ghost block Mode [F2]
tr: Hayalet blok Modu [F2]

en: Ghost creation
tr: Ghost yaratma

en: Ghost name
tr: Ghost adı

en: Ghost skin
tr: Ghost skini

en: Ghosts Name
tr: Ghost Adı

en: Give Up
tr: Yarıştan Çekil

en: Give up
tr: Vazgeç

en: Global Help
tr: Global Yardım

en: Go to directory
tr: Dizine git

en: Go to first frame
tr: İlk kareye git

en: Go to last frame
tr: Son kareye git

en: Go to map
tr: Haritaya git

en: Go to map $<%1$>
tr: $<%1$> haritasına gidin

en: Go to next map
tr: Sonraki haritaya git

en: Go to the Finish!
tr: Bitiş Çizgisine Git!

en: Goal captured!
tr: Hedef ele geçirildi!

en: Gold
tr: Altın

en: Gold Medal
tr: Altın Madalya

en: Good
tr: İyi

en: Gpu/Cpu synchro
tr: Gpu/Cpu senkronizasyonu

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
tr: Grafik adaptörü oyunun minimum gerekliliklerini karşılamıyor (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
tr: Grafik ayarları

en: Great
tr: Çok iyi

en: Green
tr: Yeşil

en: Group Play
tr: Grup Oyunu

en: Group management
tr: Grup yönetimi

en: Group players
tr: Grup oyuncuları

en: Groups
tr: Gruplar

en: Guide
tr: Kılavuz

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
tr: Donanım tepe gölgendiricileri gerekiyor (cihazınız sadece yazılım tepe gölgendiricilerini destekliyor)

en: HeadTrack
tr: YukarıdanTakip

en: Header Description
tr: Açıklama

en: Header Title
tr: Başlık

en: Height
tr: Yükseklik

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
tr: Merhaba 
    
    %2$s sizi, %1$s 'e kendisiyle birlikte oynamaya davet etti 
    
    Ücretsiz bir oyun olan %1$s 'i buradan indirebilirsiniz: %3$s
    %2$s ile oynamak ve score'larınızı karşılaştırabilmek için hesap oluştururken e-posta adresinizi girmeyi unutmayın.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
tr: Merhaba %1$s,
    
    	ManiaPlanet hesabınız sona ermek üzere.
    
    	Hesabınızdaki score'ları korumak için bir kez oturum açın.
    
    	ManiaPlanet'i oynadığınız için teşekkür ederiz!
    	Nadeo

en: Help
tr: Yardım

en: Help and Helpers settings
tr: Yardım ve Yardımcı ayarları

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
tr: Kazanmak için takımınızın direkleri ele geçirmesine yardımcı olun.
    Galibiyete yaptığınız katkı ele geçirme (Cap), saldırma (Atk) ve savunma (Def) puanları ile belirlenir.
    Sıralamanız maç sırasında yaptığınız vuruşlar (Hits) ile belirlenir.

en: Helper Grid
tr: Yardımcı Kılavuz

en: Helpers
tr: Yardımcılar

en: Here are the answers to many compatibility questions.
tr: Uyumluluk ile ilgili birçok sorunun yanıtını burada bulabilirsiniz.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
tr: Merhaba %1$s,
    
    Yeni doğrulama kodunu kullanmak için bunu etkinleştirmelisiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
    
    %2$s
    
    Bu işlem başarılı olursa, bunun ardından aşağıdaki doğrulama kodunu kullanabileceksiniz :
    
    Doğrulama Kodu: %3$s
    
    Oyunda görüşmek üzere!
    
    Nadeo Takımı

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
tr: Merhaba %1$s,
    
    Kısa süre önce ManiaPlanet şifrenizi sıfırlamak istediniz. Bu işlemi tamamlamak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayınız:
    
    %2$s
    
    Teşekkürler,
    
    Nadeo Takımı.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
tr: Merhaba %1$s,
    
    ManiaPlanet'ta oturum açmak için artık aşağıdaki şifreyi kullanabilirsiniz:
    
    Şifre: %2$s
    
    Oyunda görüşmek üzere!
    
    Nadeo Takımı

en: Hide helpers
tr: Yardımcıları gizle

en: High
tr: Yüksek

en: High definition
tr: Yüksek çözünürlük

en: High quality shadows computed
tr: Yüksek kaliteli gölgeler hesaplandı

en: Hit
tr: Vuruş

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
tr: İmleci serbest bırakmak için '$<%1alt$>' tuşuna basılı tutun.

en: Hold Left mouse button
tr: Sol fare tuşunu basılı tut

en: Hold left mouse button
tr: Sol fare tuşunu basılı tut

en: Hold right mouse button
tr: Sağ fare tuşunu basılı tut

en: Home
tr: Anasayfa

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Horizontal position
tr: Yatay konum

en: Horizontal size
tr: Yatay boyut

en: Horn
tr: Korna

en: Hot seat menu
tr: Hot seat menüsü

en: Hue
tr: Renk tonu

en: I &accept this agreement
tr: Bu anlaşmayı &kabul ediyorum

en: I &do not accept this agreement
tr: Bu anlaşmayı kabul &etmiyorum

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
tr: Ubisoft'un $l[%1]Kullanım Koşulları ve Şartları$l'nı kabul ediyorum.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
tr: Bilgilerimin Ubisoft tarafından $l[%1]Gizlilik İlkeleri$l'ne göre toplanması ve kullanılmasını kabul ediyorum.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
tr: Kişisel dosyalarım için özel klasör belirlemek istiyorum.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
tr: Ortak dosyalar için özel klasör belirlemek istiyorum.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
tr: Harita yapımında yeniyseniz size basit editörü kullanmanızı tavsiye ederiz. Tüm düzenleme olanaklarını kullanmak istiyorsanız gelişmiş editöre geçmelisiniz.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
tr: %1 dosyalarınız için özel klasörler tanımlamak istiyorsanız, lütfen aşağıdaki kutuları işaretleyin, bunun ardından Sonraki üzerine tıklayın.

en: Ignore player skins
tr: Oyuncu skin'lerini dikkate alma

en: Image
tr: Resim

en: Import
tr: İçe aktar

en: Import Action...
tr: İçe Eylem Aktar...

en: Import anim...
tr: İçe anim aktar...

en: Import car geometry
tr: İçe araba geometrisi aktar

en: Import clip as...
tr: Clip'i içe farklı aktar...

en: Import clip...
tr: İçe clip aktar...

en: Import ghosts
tr: İçeri ghost aktar

en: Import ghosts...
tr: İçe ghost aktar...

en: Import image as avatar
tr: Resmi avatar olarak içe aktar

en: Import image as block skin
tr: Resmi blok skini olarak içe aktar

en: Import library...
tr: Kütüphaneyi içe aktar...

en: Import object...
tr: Nesneyi içe aktar...

en: Impressive!!
tr: Etkileyici!!

en: Improve
tr: Geliştir

en: Improve performance
tr: Performansı artır

en: In Clip Only :
tr: Sadece Klipte :

en: In Game
tr: Oyun İçi

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
tr: Bu modda, elenmeden mümkün olduğunca fazla vurmaya çalışın.

en: Inbox
tr: Gelen

en: Included :
tr: İçindekiler :

en: Included contents :
tr: Dahil olan içerik :

en: Includes
tr: Şunları içerir:

en: Incorrect file name.
tr: Yanlış dosya adı.

en: Incorrect password.
tr: Yanlış şifre.

en: Increase cam fov
tr: Görüş alanını arttır

en: Increase size
tr: Büyüklüğü artır

en: Information
tr: Bilgi

en: Information (no download needed)
tr: Bilgi (indirme gerekmiyor)

en: Input Devices
tr: Girdi Aygıtları

en: Input Settings
tr: Girdi Ayarları

en: Input settings
tr: Girdi ayarları

en: Inputs
tr: Girdiler

en: Insert Camera key
tr: Kamera Yerleştirme tuşu

en: Insert block
tr: Blok ekle

en: Insert key
tr: Anahtar ekle

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
tr: '.gbx' dosyaları için küçük resimler görüntülenmesi amacıyla kabuk uzantısı yükleyin

en: Installation path confirmation
tr: Kurulum yolu doğrulama

en: Instances
tr: Örnekler

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
tr: Güncelleştirmeyi gerçekleştirmek için yeterli disk alanı yok. Lütfen yeterli miktarda disk alanı açın veya oyunu başka bir sürücüde yeniden kurun.

en: Intensity
tr: Yoğunluk

en: Interest
tr: İlgi

en: Interface designer
tr: Arayüz tasarlayıcı

en: Interface settings
tr: Arayüz ayarları

en: Internal error
tr: Dahili hata

en: Internal error.
tr: Dahili hata.

en: Interpolation
tr: İnterpolasyon

en: Intro
tr: Giriş

en: Introduction sequence
tr: Giriş sekansı

en: Invalid %s.
tr: Geçersiz %s.

en: Invalid URL
tr: Geçersiz URL

en: Invalid coefficient.
tr: Geçersiz katsayı.

en: Invalid email address.
tr: Geçersiz e-posta adresi.

en: Invalid file format
tr: Geçersiz dosya biçimi

en: Invalid file name
tr: Geçersiz dosya adı

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
tr: Geçersiz korna:
     Bu bir mono '.ogg' veya '.wav' dosyası olmalı ve 10 saniyeyi aşmamalıdır.

en: Invalid ladder points.
tr: Geçersiz LadderPoints.

en: Invalid manialink file
tr: Geçersiz manialink dosyası

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
tr: Geçersiz süre: $<$fff[$<%1$>]$> 'nin yarışı yok sayılacak.

en: Inverse
tr: Ters

en: Invert y axis
tr: Y eksenini ters çevir

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
tr: Davetiye başarısız oldu, arkadaşınıza e-posta gönderilemedi.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
tr: %1$s oyuncusundan %2$s oynama davetiyesi

en: Invite
tr: Davet et

en: Invite a player to join a group
tr: Bir oyuncuyu gruba katılmaya davet et

en: Invite a player to join the group
tr: Bir oyuncuyu gruba katılmaya davet et

en: Invite this player to join a group
tr: Bu oyuncuyu bir gruba katılmaya davet et

en: Inviting buddy
tr: Arkadaş davet ediliyor

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
tr: Bu sizin $<$f00LAST$> çevrimiçi takma ad değişikliğiniz. 
    Takma adınızı son kez değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: It should be at least 6 characters long
tr: En az 6 karakter uzunluğunda olmalı

en: It should not begin with "mania"
tr: "mania" ile başlamamalı

en: It should not end with "mania"
tr: "mania" ile bitmemeli

en: It's $<%1$> turn to play!
tr: Sıradaki oyuncu: $<%1$>!

en: Item Editor
tr: Öğe Düzenleyici

en: Item Mode [F4]
tr: Nesne Modu [F4]

en: Item1
tr: Öğe1

en: January
tr: Ocak

en: Join
tr: Katıl

en: Joining server...
tr: Sunucuya katılınıyor...

en: Joypad
tr: Oyun çubuğu

en: July
tr: Temmuz

en: Jump
tr: Zıpla

en: Jump to map
tr: Haritaya atla

en: Jumpad curve
tr: Jumpad eğrisi

en: Jumpad destination offset
tr: Jumpad istikamet ofseti

en: Jumpad fixed velocity
tr: Jumpad sabit ivme

en: June
tr: Haziran

en: KO!
tr: Nakavt!

en: Keep playing
tr: Oynatmaya devam et

en: Keep playing clip
tr: Clip'i oynatmaya devam et

en: Keep playing map
tr: Haritada oynamaya devam et

en: Keep the map
tr: Haritayı koru

en: Keep training
tr: Eğitime devam et

en: Key
tr: Anahtar

en: Key 1
tr: Tuş 1

en: Key 2
tr: Tuş 2

en: Key 3
tr: Tuş 3

en: Key 4
tr: Tuş 4

en: Key registration failed.
    %1
tr: Anahtar kaydı başarısız oldu.
    %1

en: Key successfully registered.
tr: Anahtar başarı ile kaydedlidi.

en: Key weight
tr: Anahtar ağırlık

en: Keyboard %1
tr: Klavye %1

en: Kick
tr: Oyuncu at

en: Kick $<%1$>
tr: $<%1$> 'i At

en: Labels
tr: Etiketler

en: Ladder Limit Max :
tr: Ladder Maks Limiti:

en: Ladder Limit Min :
tr: Ladder Min Limiti:

en: Ladder mode :
tr: Ladder modu :

en: Ladder not enabled
tr: Ladder etkin değil

en: Ladder rankings
tr: Ladder Sıralamaları

en: Language
tr: Dil

en: Lap %1
tr: %1. Lap

en: Laps
tr: Lap'lar

en: Laser (Press 2)
tr: Laser (2'ye basın)

en: Laser Sensitivity
tr: Harita Hassasiyeti

en: Last Match :
tr: Son Karşılaşma:

en: Last lap!
tr: Son tur!

en: Last time :
tr: Son zaman :

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
tr: Oyun sunucusuna en son bağlandığınızda, bir güncelleme (%1 kB) mevcuttu.
    Bu güncellemeyi şimdi kontrol etmek ister misiniz ?

en: Later
tr: Sonra

en: Launch
tr: Başlat

en: Launch %1
tr: %1'ı Çalıştır

en: Layer
tr: Katman

en: Leave arena?
tr: Arenadan ayrılınsın mı?

en: Leave fullscreen
tr: Tam ekrandan çık

en: Leave the editor [Escape]
tr: Editörden çık [Escape]

en: Left mouse button
tr: Sol fare tuşu

en: Left tangent
tr: Sol tanjant

en: Left/Right
tr: Sol/Sağ

en: Left/Right'
tr: Sol/Sağ'

en: Lens size
tr: Lens büyüklüğü

en: Level
tr: Seviye

en: License Agreement
tr: Lisans Sözleşmesi

en: Light Intensity
tr: Işık Yoğunluğu

en: Light indexes
tr: Işık endeksleri

en: Light trail scale
tr: Işık yol ölçeği

en: Lighting bounce %1
tr: Işık zıplaması %1

en: Line number
tr: Satır numarası

en: LineEven/Odd
tr: Hat Çift/Tek

en: LineOdd/Even
tr: Hat Tek/Çift

en: Link to download the game:
tr: Oyunu indirmek için link:

en: List of generated demo keys:
tr: Oluşturulan demo anahtarlarının listesi:

en: List of generated keys:
tr: Oluşturulan anahtarların listesi:

en: List of generated unlimited demo keys:
tr: Oluşturulan kısıtlamasız demo anahtarları:

en: Load
tr: Yükle

en: Load Action
tr: Eylem Yükle

en: Load MacroBlock
tr: MakroBlok Yükle

en: Load Map
tr: Harita Yükle

en: Load Settings
tr: Ayarları Yükleyin

en: Load match settings
tr: Karşılaşma ayarlarını yükle

en: Loading animation...
tr: Animasyon yükleniyor...

en: Loading textures
tr: Dokular yükleniyor

en: Lobby
tr: Lobi

en: Local Network
tr: Yerel Ağ

en: Local Play
tr: Yerel Oyun

en: Local Player
tr: Yerel Oyuncu

en: Location
tr: Yer

en: Lock
tr: Kilitle

en: Login
tr: Giriş yap

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
tr: Kullanıcı adı sadece geçerli karakterler içermelidir: a-z, A-Z, 0-9 veya ._- karakterleri.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
tr: Kullanıcı adı bilinmiyor: bu kullanıcı adına sahip bir hesap yok. Lütfen kullanıcı adınızı doğru yazdığınıza emin olun.

en: Look around
tr: Etrafa bakın

en: Looking forward to seeing you online !
tr: Sizi oyunda görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz!

en: Looping
tr: Tekrarla

en: Low
tr: Düşük

en: Low definition
tr: Düşük çözünürlük

en: MOVE
tr: TAŞI

en: MacroBlock Name:
tr: MakroBlok Adı:

en: Macroblock Mode [F5]
tr: Makroblok Modu [F5]

en: Macroblock deleted
tr: MakroBlok silindi

en: Macroblocks Editor
tr: MakroBlok Editörü

en: Macros
tr: Makrolar

en: Mail Account
tr: E-posta Hesabı

en: Manage groups online
tr: Grupları çevrimiçi yönet

en: Manage packs
tr: Paketleri yönet

en: Manage server
tr: Sunucuyu yönet

en: Manage your ClubLink
tr: ClubLink'inizi yönetin

en: ManiaCode complete
tr: ManiaCode tamamlandı

en: ManiaCode script error: invalid URL
tr: ManiaCode script hatası: geçersiz URL

en: ManiaCode script error: invalid email
tr: ManiaCode script hatası: geçersiz e-posta adresi

en: ManiaCode script error: invalid file name
tr: ManiaCode script hatası: geçersiz dosya adı

en: ManiaCode script error: invalid map uid
tr: ManiaCode script hatası: geçersiz harita uid'si

en: ManiaCode script error: invalid server info
tr: ManiaCode script hatası: geçersiz sunucu bilgisi

en: ManiaCode script is not well-formed
tr: ManiaCode scripti düzgün oluşturulmamış

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
tr: ManiaPlanet birden fazla GPU veya SLI ile performans sorunları yaşayabilir.
    Bir çözüm bulunana kadar sürücü panelinde Tek GPU seçeneğini belirleyebilirsiniz.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
tr: Güncellemeyi tamamlamak için ManiaPlanet'ın yeniden başlatılması gerekiyor.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
tr: Bu oyunu yüklemek için ManiaPlanet'ın yeniden başlatılması gerekiyor.

en: Manialink :
tr: Manialink :

en: Manialink code is invalid (%s).
tr: Manialink kodu geçersiz (%s).

en: Manialink settings are invalid.
tr: Manialink ayarları geçersiz.

en: Map
tr: Harita

en: Map Rankings
tr: Harita Sıralamaları

en: Map Saved
tr: Harita Kaydedildi

en: Map already downloaded
tr: Harita önceden indirilmiş

en: Map cannot be validated.
tr: Harita doğrulanamıyor.

en: Map comments:
tr: Harita hakkında yorumlar:

en: Map deleted
tr: Harita silindi

en: Map downloaded
tr: Harita indirildi

en: Map mods
tr: Harita modları

en: Map rankings
tr: Harita sıralamaları

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
tr: Harita sonucu: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
tr: Harita boyutu limiti aşıyor.

en: Map skins
tr: Harita skinleri

en: Map style :
tr: Harita stili:

en: Map type :
tr: Harita tipi:

en: Map unlocked.
tr: Haritanın kilidi açıldı.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
tr: %1 harita versiyonu 
    mevcut oyun versiyonu %2 
    ile uyumlu değil.

en: MapType :
tr: HaritaTürü:

en: Maps
tr: Haritalar

en: Maps :
tr: Haritalar :

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
tr: İnternete yüklenecek haritalar slotlarda oluşturulmalı. Bir harita yüklemek veya yapmaya başlamak için lütfen bir slot seçin. Editörden çıkarken, haritayı slotta tutmayı, silmeyi veya İnternete yüklemeyi seçebilirsiniz.

en: March
tr: Mart

en: Match restart...
tr: Karşılaşma yeniden başlatılıyor...

en: Matchmaking in progress...
tr: Eşleştirme sürüyor...

en: Max
tr: Maks

en: Max FPS
tr: Maksimum FPS

en: Max HDR
tr: Maks HDR

en: Max Kbps
tr: Maks Kbps

en: Max filtering
tr: Max filtreleme

en: Max players :
tr: Maksimum oyuncu :

en: Max points :
tr: Maksimum Puan :

en: Max prediction steps
tr: En fazla tahmin adımı

en: Max spectators :
tr: Maksimum izleyici :

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Maximum Fps
tr: Maksimum Fps

en: Maximum active distance
tr: Maksimum aktif uzaklık

en: May
tr: Mayıs

en: Medals
tr: Madalyalar

en: Medals :
tr: Madalyalar:

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
tr: MediaTracker (giriş, replay ve yarış içi efektler)

en: MediaTracker sequences
tr: MediaTracker sekansları

en: Menu
tr: Menü

en: Menu advanced
tr: Gelişmiş menü

en: Message
tr: Mesaj

en: Message :
tr: Mesaj :

en: Messages successfully sent.
tr: Mesajlar başarıyla gönderildi.

en: Minimum active distance
tr: Minimum aktif uzaklık

en: Missing Actions:
tr: Eksik Eylemler:

en: Missing Blocks or Items:
tr: Eksik Blok veya Öğeler:

en: Missing Items:
tr: Eksik Öğeler:

en: Mod :
tr: Mod:

en: Mode
tr: Mod

en: Mode :
tr: Mod:

en: Mode Laps
tr: Laps Modu

en: Mode Settings
tr: Mod Ayarları

en: Mode settings
tr: Mod ayarları

en: Model skins
tr: Model skinleri

en: Models
tr: Modeller

en: Models import
tr: Model içe aktar

en: Modes :
tr: Modlar:

en: Modify Map
tr: Haritayı Düzenle

en: Modify map
tr: Haritayı değiştir

en: More info
tr: Daha fazla bilgi

en: Motion Blur
tr: Hareket Bulanıklığı

en: Motion blur
tr: Hareket bulanıklığı

en: MotionBlur
tr: HareketBulanıklaştırma

en: Mouse 1
tr: Fare 1

en: Mouse 2
tr: Fare 2

en: Mouse Settings
tr: Fare Ayarları

en: Mouse Wheel
tr: Fare Tekerleği

en: Mouse release key
tr: Fare serbest bırakma butonu

en: Mouse wheel
tr: Fare tekerleği

en: Move
tr: Taşı

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
tr: Paketleri koleksiyonunuza eklemek için bu klasöre taşıyın.

en: Move around
tr: Etrafta dolaş

en: Move game data
tr: Oyun verilerini taşı

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
tr: Oyun verileri 
    %1 konumundan 
    %2 konumuna taşınsın mı?

en: Move personal data
tr: Kişisel verileri taşı

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
tr: Kişisel veriler 
    %1 konumundan 
    %2 konumuna taşınsın mı?

en: Moving game data.
tr: Oyun verileri taşınıyor.

en: Moving personal data.
tr: Kişisel veriler taşınıyor.

en: Multiplayer
tr: Çok Oyunculu

en: Music
tr: Müzik

en: Music :
tr: Müzik:

en: Music conversion
tr: Müzik dönüştürme

en: Music volume
tr: Müzik düzeyi

en: My Campaign
tr: Kendi Kampanyam

en: My Maps
tr: Haritalarım

en: NEWS
tr: HABERLER

en: Name
tr: Ad

en: Nation
tr: Ülke

en: Nb chall. played
tr: Oynanmış pist sayısı

en: Near Z
tr: Yakın Z

en: Need some help?
tr: Yardıma ihtiyacınız mı var?

en: Network
tr: Ağ

en: Network check
tr: Ağ bağlantısı testi

en: Network download
tr: Ağdan indirme

en: Network speed
tr: Ağ hızı

en: Network upload
tr: Ağa yükleme

en: Never
tr: Asla

en: Never ask again
tr: Bir daha sorma

en: Never show again
tr: Bir daha gösterme

en: New Anim
tr: Yeni Anim

en: New Combo Max: %1!
tr: Yeni Kombo Maks: %1!

en: New Configuration Name
tr: Yeni Yapılandırma Adı

en: New Map
tr: Yeni Harita

en: New Track: Block type
tr: Yeni Pist: Blok türü

en: New block type
tr: Yeni blok tipi

en: New cache size
tr: Yeni önbellek boyutu

en: New map
tr: Yeni harita

en: New match record! %1
tr: Yeni karşılaşma rekoru! %1

en: New password:
tr: Yeni şifre:

en: New score
tr: Yeni score

en: New time
tr: Yeni süre

en: Next
tr: Sonraki

en: Next camera
tr: Sonraki kamera

en: Next car
tr: Sonraki araba

en: Next map
tr: SONRAKİ HARİTA

en: Next score page
tr: Sonraki score sayfası

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
tr: Güzel! Onu arkadaş listenize davet etmeyi unutmayın!

en: Nicer
tr: Daha güzel

en: Nickname
tr: Takma Ad

en: Ninth (Press 9)
tr: Dokuzuncu (9'a basın)

en: No
tr: Hayır

en: No Description
tr: Açıklama Yok

en: No Ladder
tr: Ladder Yok

en: No MacroDecal Selected!
tr: MakroKaplama Seçilmemiş!

en: No Target
tr: Hedef Yok

en: No author record yet
tr: Henüz yapımcı kaydı yok

en: No avatar images available.
tr: Kullanılabilir avatar görüntüsü yok.

en: No block property block available on the map.
tr: Haritada blok nitelik bloğu yok.

en: No damage
tr: Hasar yok

en: No data received
tr: Veri alınamadı

en: No data to send
tr: Gönderilecek veri yok

en: No decals available for this environment.
tr: Bu ortam için kullanılabilir kaplama yok.

en: No decals selected!
tr: Kaplama seçilmemiş!

en: No error
tr: Hata yok

en: No macroblocks available.
tr: Kullanılabilir makroblok yok.

en: No maps in the playlist match the server settings.
tr: Oyun listesindeki hiçbir harita sunucu ayarlarıyla eşleşmiyor.

en: No new replay.
tr: Yeni replay yok.

en: No new scores
tr: Yeni score yok

en: No objects available.
tr: Herhangi bir nesne yok.

en: No screenshot available. Take one first!
tr: Bir ekran görüntüsü yok. Önce bir tane çekin!

en: No server available...
tr: Sunucu yok...

en: No server available:
    %1
tr: Sunucu yok :
    %1

en: No skinnable block available on the map.
tr: Haritada skin uygulanabilir blok yok.

en: No spawn
tr: Spawn yok

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
tr: MakroBlok oluşturma için geçerli bloklar seçilmedi.

en: No video adpater found
tr: Video adaptörü bulunamadı

en: No winner
tr: Kazanan yok

en: None
tr: Yok

en: Normal forward
tr: Normal ileri

en: Not Already Triggered
tr: Tetiklenmemiş

en: Not Validated
tr: Doğrulanmadı

en: Not available
tr: Mevcut değil

en: Not connected
tr: Bağlı değil

en: Not connected to server!
tr: Sunucuya bağlı değilsiniz!

en: Not in group
tr: Grupta yok

en: Not in race.
tr: Yarışta değil.

en: Not ranked
tr: Sıralamada yok

en: Notice: Balancing teams.
tr: Uyarı: Takımlar dengeleniyor.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
tr: Dikkat: Score'lar yönetici tarafından değiştirildi.

en: November
tr: Kasım

en: Nucleus (Press 3)
tr: Nucleus (3'e basın)

en: Number of Laps :
tr: Lap Sayısı:

en: Number of Laps:
tr: Lap Sayısı:

en: Number of winners :
tr: Galip sayısı :

en: OK
tr: Tamam

en: Object
tr: Nesne

en: Object to travel with
tr: Birlikte hareket edilecek nesne

en: Objectives
tr: Hedefler

en: Objects
tr: Nesneler

en: October
tr: Ekim

en: Official
tr: Resmi

en: Official Maps
tr: Resmi Haritalar

en: Official Tags
tr: Resmi Etiketler

en: Official error mode:
    %1
tr: Resmi hata modu: 
    %1

en: Official mode
tr: Resmi mod

en: Official race
tr: Resmi yarış

en: Official races now available
tr: Resmi yarışlar açıldı

en: Official score
tr: Resmi score

en: Official time
tr: Resmi süre

en: Official time rankings for %1
tr: %1 için resmi süreler sıralaması

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Offset:
tr: Ofset:

en: Ok
tr: Tamam

en: Online support
tr: Çevrimiçi yardım

en: Only Target
tr: Sadece Hedef

en: Only United servers
tr: Sadece United sunucuları

en: Only spectators are accepted on this server.
tr: Bu sunucuda yalnızca seyirciler kabul edilmektedir.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
tr: Demo modunda sadece ilk %1 haritanın kilidi açıktır.

en: Opacity
tr: Opaklık

en: Open
tr: Aç

en: Open a model...
tr: Model aç...

en: Open web links in steam overlay
tr: Web bağlantılarını Steam üzerinde aç

en: Open/close chat
tr: Sohbet penceresini aç/kapat

en: Operation
tr: İşlem

en: Opponent Custom Color
tr: Rakip Özel Rengi

en: Opponents
tr: Rakipler

en: Opponents limit count
tr: Görüntülenen rakipleri limitle

en: Opponents maximum count
tr: Görüntülenen maksimum rakip sayısı

en: Optimize dynamic geometry
tr: Dinamik geometriyi optimize et

en: Optional
tr: Opsiyonel

en: Optional data access
tr: Opsiyonel veri erişimi

en: Options
tr: Seçenekler

en: Order
tr: Düzen

en: Organisation:
tr: Kurum:

en: Other
tr: Diğer

en: Other players do not win points when they hit you.
tr: Diğer oyuncular size vurduklarında puan kazanmayacaklar.

en: Out of stock!
tr: Tükendi!

en: Outbox
tr: Giden

en: Overall intensity
tr: Genel yoğunluk

en: Overwrite
tr: Üstüne yaz

en: P (while hovering the joint)
tr: P (Eklem havada tutuluyorken)

en: P2P Server port
tr: P2P Sunucu bağlantı noktası

en: PLACE BLOCK
tr: BLOĞU YERLEŞTİR

en: Pack creation failed.
tr: Paket oluşturma başarısız.

en: Pack information
tr: Paket bilgileri

en: Pack name :
tr: Paket adı:

en: Pack successfully registered
tr: Paket başarıyla kaydedildi

en: Packaging :
tr: Paketleme:

en: Paint
tr: Boya

en: Paint !
tr: Boya !

en: Paint a Car
tr: Bir Araba Boya

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
tr: Bir renk veya desenle skin'i tamamen boyayın

en: Paint the team colors
tr: Takım renklerini boya

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
tr: Aracın iki tarafını simetrik olarak boya

en: Paint with brushes
tr: Fırça ile boya

en: Parental lock
tr: Çocuk Kilidi

en: Particle Blocks
tr: Parçacık Blokları

en: Particle quality of cars
tr: Arabaların parçacık kalitesi

en: Password
tr: Şifre

en: Password (optional) :
tr: Şifre (isteğe bağlı) :

en: Password referee :
tr: Hakem şifresi :

en: Password spectator (opt.) :
tr: İzleyici şifresi (isteğe bağlı) :

en: Path Mode
tr: Yol Modu

en: Path Spots
tr: Yol Noktaları

en: Pay
tr: Öde

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
tr: Olabildiğince çok vuruş gerçekleştirin: Her biri için kazandığınız puan artacaktır.

en: Personal Data Folder
tr: Kişisel Veri Klasörü

en: Personal Settings and Data
tr: Kişisel Ayarlar ve Bilgiler

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
tr: Kişisel Renk 1: Şu anki renkten ayarlamak için Ctrl+Sol tıklama

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
tr: Kişisel Renk 2: Şu anki renkten ayarlamak için Ctrl+Sol tıklama

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
tr: Kişisel Renk 3: Şu anki renkten ayarlamak için Ctrl+Sol tıklama

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
tr: Kişisel Renk 4: Şu anki renkten ayarlamak için Ctrl+Sol tıklama

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
tr: Kişisel Renk 5: Şu anki renkten ayarlamak için Ctrl+Sol tıklama

en: Personal data files
tr: Kişisel veri dosyaları

en: Personal data folder
tr: Kişisel veri klasörü

en: Personal record! %1
tr: Kişisel rekor! %1

en: Pick
tr: Al

en: Pick a color direclty from the car
tr: Doğrudan arabadan renk örneği al

en: Pick from file
tr: Dosyadan al

en: Pick map style from file
tr: Dosyadan harita stili seçiniz

en: Picker Tool [Left Ctrl]
tr: Seçme Aracı [Sol Ctrl]

en: Pin joint (Hands, Foot, Head)
tr: Eklem sabitle (Eller, Ayak, Kafa)

en: Place a block
tr: Blok yerleştir

en: Planets
tr: Planet'lar

en: Planets Gain !
tr: Planet Kazandınız !

en: Play
tr: Oyna

en: Play %1
tr: %1 oyna

en: Play Group
tr: Grup Oyunu

en: Play Official
tr: Resmi yarışı oynayın

en: Play Solo
tr: Solo Oyna

en: Play against
tr: Kime karşı yarışacaksınız:

en: Play count
tr: Oyun süresi

en: Play official
tr: Resmi yarışı oynayın

en: Player :
tr: Oyuncu :

en: Player Card
tr: Oyuncu Kartı

en: Player Inputs
tr: Oyuncu Girdileri

en: Player Page
tr: Oyuncu Sayfası

en: Player already selected!
tr: Oyuncu zaten seçili!

en: Player info. display size
tr: Oyuncu bilgileri görüntüleme büyüklüğü

en: Player info. display type
tr: Oyuncu bilgileri görüntüleme türü

en: Player labels
tr: Oyuncu etiketleri

en: Player occlusion
tr: Oyuncu ışık yansımaları

en: Player profile
tr: Oyuncu profili

en: Player shadows
tr: Oyuncu gölgeleri

en: Players
tr: Oyuncular

en: Players Colors
tr: Oyuncu Renkleri

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
tr: Diğer oyuncular bu sunucudaki davranışlarınızla ilgili şikayette bulundu.

en: Players left
tr: Kalan oyuncular

en: Players to validate :
tr: Onaylanacak oyuncular :

en: Playing online. Click to join!
tr: Çevrimiçi oynuyor. Katılmak için tıklayın!

en: Playlist :
tr: Oyun Listesi:

en: Playlists
tr: Harita listeleri

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
tr: Haritanızı İnternete yüklemeden önce
     'Hedefler' penceresinde zorluk seviyesini belirleyin.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
tr: Lütfen etiketlemek istediğiniz oyuncunun kullanıcı adını kontrol ediniz.

en: Please check your TrackMania Forever password
tr: Lütfen TrackMania Forever şifrenizi kontrol ediniz

en: Please check your login and password.
tr: Lütfen kullanıcı adınızı ve şifrenizi kontrol edin.

en: Please check your validation code.
tr: Lütfen doğrulama kodunuzu kontrol ediniz.

en: Please close the game and launcher to proceed.
tr: Devam etmek için lütfen oyunu ve başlatıcıyı kapatın.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
tr: Bu veriye erişim sağlamak için lütfen bir anahtar giriniz veya ödeme yapınız.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
tr: Bu title'a tam erişim sağlamak için lütfen bir anahtar girin veya ödeme yapın.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
tr: Bu title'a tam erişim sağlamak için lütfen bir anahtar girin.

en: Please enter a login.
tr: Lütfen bir kullanıcı adı girin.

en: Please enter the password:
tr: Lütfen şifreyi girin:

en: Please enter your player key below.
tr: Lütfen aşağıya oyuncu anahtarınızı girin.

en: Please pay to gain access to this data.
tr: Bu veriye erişim sağlamak için lütfen ödeme yapınız.

en: Please pay to gain full access to this title.
tr: Bu title'a tam erişim sağlamak için lütfen ödeme yapın.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
tr: Lütfen aşağıdaki Lisans Sözleşmesi'ni okuyun.%nKuruluma devam etmek için bu sözleşmeyi kabul etmelisiniz.

en: Please read the following important information before continuing.
tr: Lütfen devam etmeden önce aşağıdaki önemli bilgileri okuyunuz.

en: Please register your player key with the game launcher.
tr: Lütfen oyunun başlatıcısında anahtarınızı kaydedin.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
tr: Davranışlarınıza özen göstermediğiniz takdirde bu sunucuda yasaklanabilirsiniz.

en: Please save your map before uploading it.
tr: Haritanızı İnternete yüklemeden önce kaydedin.

en: Please select a player.
tr: Lütfen bir oyuncu seçin.

en: Please select a valid map type.
tr: Lütfen geçerli bir harita türü seçin.

en: Please select the car environment of your new skin.
tr: Yeni skininizi kullanacağınız araç ortamını seçin.

en: Please select the new location for game data.
tr: Lütfen oyun verileri için yeni bir konum seçin.

en: Please select the new location for the game data.
tr: Lütfen oyun verileri için yeni bir konum seçin.

en: Please select the new location for your personal data.
tr: Lütfen kişisel verileriniz için yeni bir konum seçin.

en: Please select your previous %1 installation path.
tr: Lütfen daha önceki %1 kurulum yolunuzu seçin.

en: Please upgrade your application.
tr: Lütfen uygulamanızı yükseltin.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
tr: Lütfen yükseltin: Oyununuzun exe sürümü sunucudan farklı.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
tr: Lütfen güncelleyin: Title sürümünüz server sürümü ile eşleşmiyor.

en: Please wait
tr: Lütfen bekleyin

en: Please wait, creating pack...
tr: Lütfen bekleyin, paket oluşturuluyor...

en: Please wait, loading...
tr: Lütfen bekleyin, yükleniyor...

en: Please wait, referees working ...
tr: Lütfen hakemleri bekleyin ...

en: Please wait, registering pack...
tr: Lütfen bekleyin, paket kaydediliyor...

en: Please wait, shooting...
tr: Lütfen bekleyin, görüntü alınıyor...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
tr: Lütfen bekleyin, kayıtlı workshop dosyaları güncelleniyor...

en: Please wait, we are updating your zone...
tr: Lütfen bekleyin, bölgeniz güncelleniyor...

en: Please wait...
tr: Lütfen bekleyin...

en: Please, enter a password for the referee mode.
tr: Lütfen hakem modu için bir şifre girin.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
tr: Lütfen "ladder maks limiti"nin "ladder min limiti"nden büyük olduğuna emin olun.

en: Plugin deleted
tr: Eklenti silindi

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Plugins Mode [P]
tr: Eklentiler Modu [P]

en: Podium
tr: Podyum

en: Podium lose pose
tr: Podyum kaybetme pozu

en: Podium win pose
tr: Podyum kazanma pozu

en: Point limit :
tr: Puan limiti:

en: Point limit:
tr: Puan limiti:

en: Points
tr: Puanlar

en: Points gap :
tr: Puan aralığı :

en: Points limit :
tr: Puan limiti :

en: Pole captured
tr: Pole ele geçirildi

en: Pole captured by $<%1$> !
tr: Pole $<%1$> tarafından ele geçirildi!

en: Pole captured.
tr: Pole ele geçirildi.

en: Pole denied
tr: Direk engellendi

en: Pole locked
tr: Direk kilitlendi

en: Pole protected
tr: Direk korunuyor

en: Poll !
tr: Oyla !

en: Port broadcast length
tr: Bağlantı noktası yayın aralığı

en: Position
tr: Konum

en: PostProcess FXs
tr: İşleme Sonrası Efektler

en: Postpone
tr: Ertele

en: Preset
tr: Önayar

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
tr: Bu pencereyi kapatmak için $<$o$f00F1$>'e basın.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
tr: respawn için %1 'e basın 
    baştan başlamak için %2 'ye basın

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
tr: respawn için %1 'e basın 
    çekilmek için %2 'ye basın

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
tr: Bu pencereyi kapatmak için '$<%1F1$>' tuşuna basın.

en: Press C to close the chat window.
tr: Sohbet penceresini kapatmak için C tuşuna basın.

en: Press F1 to show rules
tr: Kuralları görmek için F1'e basın

en: Press F6 once you're ready.
tr: Hazır olduğunuzda F6'ya basın.

en: Press OK to retry connection
tr: Tekrar bağlanmayı denemek için Tamam üzerine basın.

en: Press a key to continue
tr: Devam etmek için bir tuşa basın

en: Press any key to continue
tr: Devam etmek için herhangi bir tuşa basın

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
tr: Bağını çözmek istediğiniz tuşa basın
    (veya iptal etmek için 'Esc'ye basın)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
tr: <%1> için yeni tuşa basın
    (veya iptal etmek için 'Esc'ye basın)

en: Prev
tr: Önceki

en: Prev score page
tr: Önceki score sayfası

en: Prevent entering this station with parental lock
tr: Bu istasyona girişi aile kilidi ile önle

en: Prevent your poles from being captured!
tr: Direklerinin ele geçirilmesine engel ol!

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview clipgroup
tr: Clip grubunu önizleme

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
tr: HQ ekran görüntüsünün önizlemesi: kaydetmek için herhangi bir tuşa basın, iptal etmek için Escape'e basın.

en: Previous camera
tr: Önceki kamera

en: Previous car
tr: Önceki araba

en: Price :
tr: Fiyat :

en: Proceed ?
tr: Devam et?

en: Proceed?
tr: Devam edilsin mi?

en: Profile
tr: Profil

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
tr: Profilin bağlantısı kesildi. 
    Profilinizi başka bir hesaba bağlamak için oyunu yeniden başlatın.

en: Proportion of background over foreground
tr: Arkaplan/önplan oranı

en: Provider
tr: Hizmet Sağlayıcı

en: Proxy login
tr: Proxy oturum açma

en: Proxy password
tr: Proxy şifresi

en: Puzzle
tr: Yapboz

en: QUIT
tr: ÇIK

en: Quality of cars
tr: Arabaların kalitesi

en: Quick save object, import it in the Action Maker and edit action?
tr: Obje hızlı kaydedilerek, Eylem Oluşturucu'ya aktarılıp eylem düzenlensin mi?

en: Quit
tr: Çıkış

en: Quit Modeler
tr: Modelleyiciden çık

en: Quit the game
tr: Oyundan çık

en: Quit the game (Update Now)
tr: Oyundan çık (Şimdi Güncelleştir)

en: Quit to menu
tr: Menüye dön

en: RAISE-LOWER BLOCK
tr: BLOĞU YÜKSELT-ALÇALT

en: RESTART
tr: YENİDEN BAŞLAT

en: ROTATE BLOCK
tr: BLOĞU DÖNDÜR

en: Race
tr: Yarış

en: Race in official mode
tr: Resmi modda yarış

en: Race menu
tr: Yarış menüsü

en: Race time
tr: Yarış zamanı

en: RaceTime <
tr: YarışSüresi <

en: RaceTime >
tr: YarışSüresi >

en: Racing Board Game
tr: Masada Yarış Oyunu

en: Raise/lower block
tr: Bloğu yükselt/alçalt

en: Random
tr: Rasgele

en: Rank
tr: Sıra

en: Rank :
tr: Sıra :

en: Ranking
tr: Sıralama

en: Ranking :
tr: Sıralama :

en: Rankings
tr: Sıralamalar

en: RayCast reflects
tr: RayCast yansımaları

en: Really balance teams?
tr: Takımları dengelemek istediğinize emin misiniz?

en: Really destroy all keys?
tr: Tüm anahtarları yok etmek istediğinize emin misiniz?

en: Really go to next race?
tr: Sıradaki yarışa geçmek istediğinize emin misiniz?

en: Really remove block?
tr: Bloğu kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Really remove clip group?
tr: Clip grubunu kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Really remove clip?
tr: Clip'i kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Really remove track?
tr: Pisti kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Really restart?
tr: Yeniden başlamak istediğinize emin misiniz?

en: Really too easy
tr: Aşırı kolay

en: Really too hard
tr: Aşırı zor

en: Reason :
tr: Neden :

en: Receive mail about ManiaPlanet
tr: ManiaPlanet hakkında e-posta almak istiyorum

en: Record MediaTracker ghost
tr: MediaTracker ghost'unu kaydet

en: Record a ghost
tr: Ghost kaydet

en: Record a new Ghost
tr: Yeni Ghost kaydet

en: Record a new ghost
tr: Yeni ghost kaydet

en: Recover back from Undo
tr: Geri alınanı tekrarla

en: Red
tr: Kırmızı

en: Redo
tr: Tekrarla

en: Redo last undone modification [R]
tr: Son geri alınan değişikliği tekrarla [R]

en: Reduce quality
tr: Kaliteyi düşür

en: Referee not responding.
tr: Hakem yanıt vermiyor.

en: Referee status
tr: Hakem durumu

en: Referees are not accepted on this server.
tr: Bu sunucu hakem kabul etmiyor.

en: Reference ghost
tr: Referans ghost

en: Refresh
tr: Yenile

en: Refresh widgets
tr: Pencere öğelerini yenile

en: Register the Players
tr: Oyuncuları Kaydet

en: Register with ManiaCredits
tr: ManiaCredits ile kaydol

en: Reload
tr: Tekrar Yükle

en: Reload all scripts
tr: Tüm scriptleri yeniden yükle

en: Reload file
tr: Dosyayı yeniden yükle

en: Reload the skin previously saved
tr: En son kaydedilmiş skini tekrar yükle

en: Remember password
tr: Şifreyi hatırla

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
tr: Hatırlatma: Bir haritada yarışılabilmesi için önce gölgelerinin hesaplanması gerekmektedir.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
tr: Hatırlatma: Bir haritada yarışılabilmesi için önce haritanın onaylanması ve gölgelerinin hesaplanması gerekmektedir.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
tr: Hatırlatma: Bir haritada oynanması için önce haritanın onaylanması gerekmektedir.

en: Remove
tr: Sil

en: Remove All
tr: Tümünü Kaldır

en: Remove All Blocks
tr: Tüm Blokları Kaldır

en: Remove All Objects
tr: Tüm Nesneleri Kaldır

en: Remove All Properties
tr: Tüm Nitelikleri Kaldır

en: Remove All Skins
tr: Tüm Skin'leri Kaldır

en: Remove All Terrain
tr: Tüm Araziyi Kaldır

en: Remove all keys
tr: Tüm anahtarları kaldır

en: Remove block
tr: Bloğu sil

en: Remove clip
tr: Clip'i sil

en: Remove from Selection
tr: Seçimden Çıkar

en: Remove key
tr: Anahtarı kaldır

en: Remove server from favorites
tr: Sunucuyu sık kullanılanlardan çıkar

en: Remove track
tr: Pisti sil

en: Removing buddy
tr: Arkadaş listesinden çıkarılıyor

en: Removing server from favorites
tr: Sunucu sık kullanılanlardan çıkarılıyor

en: Rename spot model
tr: Spot modelini yeniden adlandır

en: Rename track
tr: Pisti yeniden adlandır

en: Rename trigger
tr: Tetikleyiciyi yeniden adlandır

en: Replaced text
tr: Değiştirilmiş metin

en: Replacement
tr: Değiştirme

en: Replay :
tr: Replay:

en: Replay deleted
tr: Replay silindi

en: Replay loaded
tr: Replay yüklendi

en: Replay marked as favorite
tr: Replay sık kullanılan olarak işaretlendi

en: Replay operations
tr: Replay işlemleri

en: Replay saved
tr: Replay kaydedildi

en: Replay sequence
tr: Replay sekansı

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
tr: Replay %1 versiyonu 
    mevcut oyun versiyonu 
    %2 ile uyumlu değil.

en: Replays
tr: Replay'ler

en: Reply
tr: Yanıt

en: Report Abuse
tr: Kötüye kullanımı bildir

en: Report abuse
tr: Kötüye kullanımı bildir

en: Report abuse
    Reason:
tr: Kötüye kullanım bildir 
    Neden:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
tr: İstekte hata, sunucuya bağlanılamıyor.
    Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Request error:
tr: İstekte hata:

en: Request not permitted
tr: İsteğe izin verilmiyor

en: Required
tr: Gerekli

en: Reset
tr: Sıfırlama

en: Reset Selection
tr: Seçimi Sıfırla

en: Reset character
tr: Karakteri sıfırla

en: Reset joint rotation
tr: Eklem döndürmeyi sıfırla

en: Reset roll
tr: Roll sıfırla

en: Reset to defaults
tr: Varsayılanlara dön

en: Reset yaw
tr: Yaw sıfırla

en: Resolution
tr: Çözünürlük

en: Restart
tr: Yeniden başlat

en: Restart in Official Mode
tr: Resmi Modda Tekrar Başlat

en: Restart in Official Mode [%1]
tr: Resmi Mod'da yeniden başlat [%1]

en: Restart map
tr: Haritayı yeniden başlat

en: Restart the game
tr: Oyunu yeniden başlat

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
tr: Varsayılan kontroller geri yüklesin 
    ve mevcut ayarlarınız silinsin mi?

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Resume
tr: Devam

en: Resume playing
tr: Oynamaya devam et

en: Retry
tr: Tekrar Dene

en: Retry an official time
tr: Tekrar resmi deneme yap

en: Retry official
tr: Resmi denemeyi tekrarla

en: Return
tr: Geri dön

en: Return to Editor?
tr: Editöre dön?

en: Return to editor
tr: Editöre dön

en: Return to map editor?
tr: Harita editörüne dönülsün mü?

en: Return to menu?
tr: Menüye dönülsün mü?

en: Return to the Item Editor?
tr: Öğe Düzenleyicisi'ne geri dönülsün mü?

en: Revenge
tr: Rövanş

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
tr: Sağ tıklama: yol oluştur
    Sol tıklama: seçilen yola nokta ekle
       (taşımak ya da nokta eklemek için sürükle ve bırak)
    Ctrl tuşu + tıklama: yol seç
    X tuşu + tıklama: yol veya noktayı kaldır

en: Right mouse button
tr: Sağ fare tuşu

en: Right tangent
tr: Sağ tanjant

en: Rocket (Press 1)
tr: Roket (1'e basın)

en: Rotate
tr: Çevir

en: Rotate Left Image
tr: Resmi Sola Çevir

en: Rotate Left by 90
tr: Sola 90 derece döndür

en: Rotate Right Image
tr: Resmi Sağa Çevir

en: Rotate Right by 90
tr: Sağa 90 derece döndür

en: Rotate a block
tr: Bloğu çevir

en: Rotation
tr: Rotasyon

en: Round %1
tr: %1. Round

en: Round %1/%2
tr: Tur %1/%2

en: Round captures
tr: Bu turdaki ele geçirmeler

en: Round skipped
tr: Round geçildi

en: Rounds Mode
tr: Rounds Modu

en: Rounds per map :
tr: Harita başına round:

en: Rumble intensity
tr: Titreşim şiddeti

en: Run
tr: Başlat

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
tr: S / Shift + Fare Tekerleği Aşağı

en: SCORES
tr: SCORE'LAR

en: SHOOT
tr: ÇEK

en: Safe Mode
tr: Güvenli Mod

en: Safe mode settings
tr: Güvenli mod ayarları

en: Saturation
tr: Doygunluk

en: Save
tr: Kaydet

en: Save Action
tr: Eylemi Kaydet

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save Item
tr: Öğeyi Kaydet

en: Save Macroblock
tr: MakroBloğu Kaydet

en: Save MatchSettings
tr: MatchSetting dosyasını kaydet

en: Save Screenshot
tr: Ekran Görüntüsünü Kaydet

en: Save Selection as new Macroblock
tr: Seçimi yeni MakroBlok olarak kaydet

en: Save Settings
tr: Ayarları Kaydet

en: Save action in the Item?
tr: Eylem Öğe'nin içine kaydedilsin mi?

en: Save and Test
tr: Kaydet ve Test et

en: Save as
tr: Farklı kaydet

en: Save automatically all replays
tr: Tüm replay'leri otomatik olarak kaydet

en: Save bounces
tr: Zıplamaları kaydet

en: Save changes and quit
tr: Değişiklikleri kaydet ve çık

en: Save each round separately
tr: Her bir turu ayrı ayrı kaydedin

en: Save macroblock
tr: Makrobloğu kaydet

en: Save map
tr: Haritayı Kaydet

en: Save network replay
tr: Ağ replay'ini kaydet

en: Save previous race replay
tr: Önceki yarışın replay'ini kaydet

en: Save previous replay
tr: Önceki replay'i kaydet

en: Save replay
tr: Replay'i kaydet

en: Save script to file
tr: Scripti dosyaya kaydet

en: Save the replay
tr: Replay'i kaydet

en: Save the track [S]
tr: Pisti kaydet [S]

en: Save this ghost
tr: Bu ghost'u kaydet

en: Save to file
tr: Dosyaya kaydet

en: Save your map first to access details!
tr: Detaylara erişmek için önce haritanızı kaydediniz!

en: Save your work
tr: Çalışmayı kaydet

en: Save your work as...
tr: Çalışmayı farklı kaydet...

en: Saved with identical ID.
tr: Aynı ID ile kaydedildi.

en: Scale
tr: Ölçek

en: Scale Down Image
tr: Resmi Küçült

en: Scale Up Image
tr: Resmi Büyüt

en: Score :
tr: Score:

en: Score Attack
tr: Score Yarışı

en: Score Position:
tr: Score Sıralaması:

en: Score Rankings
tr: Score Durumu

en: Screen Captures
tr: Ekran Görüntüleri

en: Screen dist
tr: Ekran uzaklığı

en: ScreenShot
tr: Ekran Görüntüsü

en: Screens:
tr: Ekranlar:

en: Script :
tr: Script:

en: Script Parameters
tr: Script Parametreleri

en: Script compilation ended successfully.
tr: Script derlemesi başarıyla tamamlandı.

en: Script compilation ended with warnings.
tr: Kod derlemesi uyarıyla sona erdi.

en: Script compilation failed.
tr: Script derlemesi başarısız oldu.

en: Search
tr: Ara

en: Search filter:
tr: Arama filtresi:

en: Search text
tr: Metin ara

en: Second (Press 2)
tr: İkinci (2'ye basın)

en: Select
tr: Seç

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Select Common Data Directory
tr: Ortak Veri Dizinini Seç

en: Select Input
tr: Giriş Seç

en: Select Opponents
tr: Rakiplerinizi Seçin

en: Select Personal Data Directory
tr: Kişisel Veri Dizinini Seç

en: Select URL
tr: URL seç

en: Select a Deck in the list to edit it.
tr: Bir Deste'yi düzenlemek için listeden seçin.

en: Select a Macroblock first
tr: Önce bir MakroBlok seçiniz

en: Select a Replay
tr: Bir Replay Seçin

en: Select a decoration
tr: Dekor seçin

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
tr: Steam Workshop'ta yayınlamak üzere bir dosya seçin

en: Select a file:
tr: Dosya seç:

en: Select a map
tr: Bir harita seç

en: Select a map type
tr: Bir harita tipi seçiniz

en: Select a mesh
tr: Bir mesh seçin

en: Select a mode script
tr: Bir mod scripti seçin

en: Select a model
tr: Bir model seçin

en: Select a series
tr: Bir seri seçin

en: Select a skin for %1
tr: %1 için bir skin seçin

en: Select a skin or a map to pack
tr: Paketlenecek skin veya haritayı seçiniz

en: Select a sound
tr: Ses seç

en: Select an object first.
tr: Önce bir nesne seçin.

en: Select another map
tr: Başka bir harita seç

en: Select data you want to update:
tr: Güncellemek istediğiniz verileri seçin:

en: Select file
tr: Dosyayı seç

en: Select folder
tr: Klasörü seç

en: Select group
tr: Grup seç

en: Select map %1
tr: %1 haritasını seç

en: Select maps
tr: Haritaları seç

en: Select music
tr: Müzik seç

en: Select next map
tr: Sonraki haritayı seçin

en: Select pack contents
tr: Paket içeriğini seç

en: Select skin
tr: Skin seç

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
tr: %1 'in ortak veri dosyalarını saklamasını istediğiniz klasörü seçin, bunun ardından Sonraki üzerine tıklayın.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
tr: %1 'in kişisel veri dosyalarını saklamasını istediğiniz klasörü seçin, bunun ardından Sonraki üzerine tıklayın.

en: Select the installation type below, and then click Next.
tr: Aşağıda kurulum türünü seçin, bunun ardından Sonraki üzerine tıklayın.

en: Select your crosshair
tr: Nişan çaprazınızı seçin

en: Select your horn sound
tr: Kornanızı seçin

en: Selected Plugin:
tr: Seçilen Eklenti:

en: Selected maps
tr: Seçilen haritalar

en: Selected maps are incompatible.
tr: Seçilen haritalar uyumsuz.

en: Selection of the type of installation
tr: Kurulum türünün seçilmesi

en: Selects foreground or background
tr: Önplan/arkaplan seçer

en: Self illum scale
tr: Öz aydınlatma ölçeği

en: Send
tr: Gönder

en: Send All
tr: Tümünü Yolla

en: Send error reports to Nadeo
tr: Hata raporlarını Nadeo'ya yolla

en: Send messages
tr: Mesaj gönder

en: Send my account info by email
tr: Hesap bilgilerimi e-posta adresime gönder

en: Send script commands
tr: Kod komutlarını gönder

en: Send this game to a friend
tr: Oyunu bir arkadaşınıza yollayın

en: Send your race by file
tr: Yarışınızı dosya olarak yollayın

en: Send your score by link
tr: Score'unuzu link olarak yollayın

en: Sending email...
tr: E-posta gönderiliyor...

en: Sending your new record to the server...
tr: Yeni rekorunuz sunucuya gönderiliyor...

en: Sensitivity
tr: Hassasiyet

en: Separation
tr: Ayrım

en: September
tr: Eylül

en: Series %1
tr: Seri %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
tr: Seri eksik:
    Bazı haritalar bulunamadı.

en: Server Parameters
tr: Sunucu Parametreleri

en: Server is unreachable.
tr: Sunucuya ulaşılamıyor.

en: Server name :
tr: Sunucu adı :

en: Server not ready.
tr: Sunucu hazır değil.

en: Server port
tr: Sunucu bağlantı noktası

en: Server unknown or not connected to the Internet
tr: Sunucu bilinmiyor veya İnternete bağlı değil

en: Servers
tr: Sunucular

en: Set
tr: Ayarla

en: Set Map Difficulty
tr: Harita Zorluğunu Belirle

en: Set Map Parameters
tr: Harita Parametrelerini Belirle

en: Set Medal Scores
tr: Madalya Score'larını Belirle

en: Set Player Controls
tr: Oyuncu Kontrollerini Ayarla

en: Set Screens and Controls
tr: Ekranları ve Kontrolleri Belirle

en: Set a password for editing
tr: Düzenleme için şifre belirle

en: Set an official time
tr: Resmi rekor denemesi yap

en: Set as camera target
tr: Kamera hedefi olarak ayarla

en: Set as default group
tr: Varsayılan grup olarak belirle

en: Set difficulty
tr: Zorluğu belirle

en: Set map objectives
tr: Harita hedeflerini belirle

en: Set map type
tr: Harita tipini belirle

en: Set next map
tr: Sonraki haritayı ayarla

en: Set next map to $<%1$>
tr: Sonraki haritayı $<%1$> olarak ayarlayın

en: Set script parameters
tr: Script parametrelerini belirle

en: Set sound is looping
tr: Ses sürekli tekrar etsin

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Settings adapted to your graphic card
tr: Ayarlar grafik kartınıza uyarlandı

en: Seventh (Press 7)
tr: Yedinci (7'ye basın)

en: Shader quality
tr: Shader düzeyi

en: Shadow computation disabled
tr: Gölge hesaplamaları devre dışı

en: Shadows
tr: Gölgeler

en: Shadows computed
tr: Gölgeler hesaplandı

en: Share files
tr: Dosyaları paylaş

en: Sharpen
tr: Keskinleştir

en: Shield Scale
tr: Kalkan Ölçeği

en: Shininess
tr: Parlaklık

en: Shoot
tr: Çek

en: Shoot image
tr: Görüntü al

en: Shoot the video to an avi file:
tr: Videoyu bir avi dosyasına çek:

en: Shoot video
tr: Video çek

en: Shooting audio,
    please wait...
tr: Ses kaydı yapılıyor, 
    lütfen bekleyin...

en: Show +1
tr: +1 Göster

en: Show HUD
tr: Oyuncu arabirimini görüntüle

en: Show Help
tr: Yardımı Göster

en: Show avatars
tr: Avatarları göster

en: Show full time line
tr: Tüm zaman çizgisini göster

en: Show helpers
tr: Yardımcıları göster

en: Show interface
tr: Ara birimi göster

en: Show later
tr: Daha sonra göster

en: Show opponents names
tr: Rakip isimlerini göster

en: Show pings
tr: Ping'leri göster

en: Show your ghost
tr: Ghost'unu göster

en: Show/Hide interface
tr: Arayüzü Göster/Gizle

en: Show/hide ghost
tr: Ghost'ları göster/gizle

en: Show/hide names
tr: İsimleri Göster/Gizle

en: Show/hide opponents
tr: Rakipleri göster/gizle

en: Show/hide scores
tr: Score'ları göster/gizle

en: Sign in ManiaPlanet.
tr: ManiaPlanet'ta oturum aç.

en: Silver
tr: Gümüş

en: Silver Medal
tr: Gümüş Madalya

en: Simple
tr: Basit

en: Simple Editor
tr: Basit Editör

en: Simple editor map :
tr: Basit harita düzenleyicisi :

en: Single Map
tr: Tek Harita

en: Sixth (Press 6)
tr: Altıncı (6'ya basın)

en: Size
tr: Büyüklük

en: Skillpoints on %1:
tr: %1 'de Skillpoints:

en: Skinning Mode (F4)
tr: Skin Modu (F3)

en: Skinning Mode [F3]
tr: Skin Oluşturma Modu [F3]

en: Skins
tr: Skin'ler

en: Skip
tr: Geç

en: Skip rolling demo
tr: Kayan demoyu atla

en: Sky Intensity
tr: Gökyüzü Yoğunluğu

en: Slow forward
tr: Yavaşça ileri

en: Smooth camera speed
tr: Yumuşak kamera hızı

en: Solo Play
tr: Tek Oyunculu Oyun

en: Solution saved.
tr: Çözüm kaydedildi.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
tr: Çözüm versiyonu (%1), mevcut
    oyun versiyonu (%2) ile uyumsuz.

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
tr: Bu Makroblok'taki bazı bloklar simetrik hale getirilemiyor.

en: Sorry, an unknown error occurred.
tr: Özür dileriz, bilinmeyen bir hata oluştu.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
tr: Üzgünüz, ama şu anda çok fazla sayıda oyuncu bağlı.
    Lütfen daha sonra tekrar deneyin. 
    Nadeo Team

en: Sound
tr: Ses

en: Sound Blocks
tr: Ses Blokları

en: Sound volume
tr: Ses Düzeyi

en: Space left:
tr: Kalan yer:

en: Special Type
tr: Özel Tip

en: Spectate
tr: İzle

en: Spectator
tr: İzleyici

en: Spectator camera free: Save preset
tr: İzleyici kamerası: Önayarı kaydet

en: Spectator camera: Follow
tr: İzleyici kamerası: Takip et

en: Spectator camera: Free
tr: İzleyici kamerası: Serbest

en: Spectator camera: Replay
tr: İzleyici kamerası: Replay

en: Speed
tr: Hız

en: Speed <
tr: Hız <

en: Speed >
tr: Hız >

en: SpeedUp Coef
tr: Hızlanma Katsayısı

en: SpeedUp duration
tr: Hızlanma süresi

en: Split Direction:
tr: Bölünmüş Ekran Yönü:

en: Split Screen
tr: Bölünmüş Ekran

en: Split Screen Inputs
tr: Bölünmüş Ekran Girdileri

en: Splitscreen Settings
tr: Bölünmüş Ekran Ayarları

en: Start
tr: Başla

en: Start offset
tr: Başlangıç ofseti

en: Station settings
tr: İstasyon ayarları

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Stay offline
tr: Çevrimdışı kal

en: Steam is in offline mode.
tr: Steam çevrimdışı modda.

en: Steam settings
tr: Steam ayarları

en: Steer (analog)
tr: Direksiyon (analog)

en: Steer left
tr: Sola dön

en: Steer right
tr: Sağa dön

en: Stereoscopy
tr: Stereoskopi

en: Sticker
tr: Etiket

en: Stop
tr: Dur

en: Store
tr: Mağaza

en: Strafe Left
tr: Sola Eğil

en: Strafe Right
tr: Sağa Eğil

en: Straight Path
tr: Düz Yol

en: Streaks attenuation
tr: Işık zayıflaması

en: Streaks intensity
tr: Işık yoğunluğu

en: Strength
tr: Güç

en: Stunt Figures
tr: Artistik Figürler

en: Stunts
tr: Artistik

en: Stunts Mode
tr: Artistik Mod

en: Style
tr: Stil

en: Sub
tr: Alt

en: Sub-sample reflects
tr: Alt örnek yansımaları

en: Subject :
tr: Konu :

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscribe to a group
tr: Bir gruba katıl

en: Suggested Servers
tr: Önerilen Sunucular

en: Suggestion 1
tr: Öneri 1

en: Suggestion 2
tr: Öneri 2

en: Suggestion 3
tr: Öneri 3

en: Suggestion 4
tr: Öneri 4

en: Suggestion 5
tr: Öneri 5

en: Suggestion 6
tr: Öneri 6

en: Suggestion 7
tr: Öneri 7

en: Suggestion 8
tr: Öneri 8

en: Switch to Air Mapping mode
tr: Hava Haritalama moduna geç

en: Switch to Underground Display
tr: Yeraltı Görünümüne Geç

en: Switch to clip camera
tr: Clip kamerasına geç

en: Switch to free camera
tr: Serbest kameraya geç

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
tr: Bloğun hacmi veya clip'leri simetriye izin vermiyor

en: Synchronizing profile...
tr: Profil senkronize ediliyor...

en: Synchronizing...
tr: Senkronize ediliyor...

en: TALK
tr: KONUŞ

en: TALK TO TEAM
tr: TAKIMLA KONUŞ

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
tr: TÜR: Serbest karşılaşma
    HEDEF: Oyunu kazanmak için en fazla sayıda oyuncuyu vurun.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
tr: TÜR: Takım Takıma karşı
    HEDEF: Saldırı halindeyken direkleri ele geçirin. Savunma halindeyken saldıranları eleyin.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
tr: TÜR: Takım Takıma karşı
    HEDEF: Takım belli bir süre boyunca direklerin mutlak çoğunluğunu elinde bulundurmalıdır.

en: Tab
tr: Sekme

en: Tag
tr: Etiket

en: Tag current round as favorite
tr: Geçerli round'u sık kullanılan olarak etiketle

en: Tags
tr: Etiketler

en: Take a screen shot:
tr: Ekran görüntüsü yakala:

en: Tangent
tr: Tanjant

en: Target
tr: Hedef

en: Target Fps
tr: Hedef Fps

en: Target Respawn
tr: Hedef Respawn Sayısı

en: Target Score
tr: Hedef Score

en: Target Time
tr: Hedef Süre

en: Target Time (milliseconds)
tr: Hedef Süre (milisaniye)

en: Target position
tr: Hedef konum

en: Target to look at
tr: Bakılması gereken hedef

en: Team
tr: Takım

en: Team Mode
tr: Takım Modu

en: Team Name :
tr: Takım Adı :

en: Team ranking
tr: Takım sıralaması

en: Team versus Team
tr: Takıma karşi Takım

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
tr: Takım Takım'a karşı: Karşı takımın bütün direklerini ele geçir.

en: TeamColor0
tr: TakımRengi0

en: TeamColor1
tr: TakımRengi1

en: Terraformation Mode [F1]
tr: Zemin Değiştirme Modu [F1]

en: Terrain
tr: Arazi

en: Terrific
tr: Müthiş

en: Test Mode [Return]
tr: Test Modu [Return]

en: Test Report
tr: Test Raporu

en: Test the map with mode
tr: Mod ile haritayı test et

en: Text rotation
tr: Yazı rotasyonu

en: Texture decals 2D
tr: Doku kaplamaları 2B

en: Texture decals 3D
tr: Doku kaplamaları 3B

en: Texture quality
tr: Texture düzeyi

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
tr: ManiaPlanet oyuncuları hakkında daha fazla bilgi öğrenmemize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz !

en: The %s could not be transferred.
tr: %s transfer edilemiyor.

en: The Nadeo Team
tr: Nadeo Takımı

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
tr: %1 isimli videonuzun YouTube'a yüklenme durumu bilinmiyor. Daha sonra tekrar kontrol edilsin mi?

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
tr: '%1' hesabını '%2' profili kullanıyor.
    O profili seçmeli ya da başka bir hesap kullanmalısınız.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
tr: Vermiş olduğunuz aktivasyon anahtarı veri tabanındakilerle eşleşmiyor.

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
tr: Ortalama oyuncunun ladder üzerindeki seviyesi sizinkine yakın.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
tr: Ortalama oyuncunun ladder üzerindeki seviyesi sizinkinden daha fazla.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
tr: Ortalama oyuncunun ladder üzerindeki seviyesi sizinkinden az.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
tr: Ortalama oyuncunun ladder üzerindeki seviyesi sizinkinden çok daha fazla.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
tr: Ortalama oyuncunun ladder üzerindeki seviyesi sizinkinden çok daha az.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
tr: Ortalama oyuncunun ladder üzerindeki seviyesi bilinmiyor.

en: The block cannot replace this variant of the block.
tr: Bu blok, bloğun bu varyantının yerini alamaz.

en: The block is out of the construction area.
tr: Bu blok inşaat alanının dışında.

en: The block would destroy other blocks.
tr: Bu blok diğer blokları yok eder.

en: The block's pillars cannot be placed.
tr: Bu bloğun sütunları yerleştirilemiyor.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
tr: Kod şimdi panoya kopyalandı. 
    Kodunuzu yapıştırmak için herhangi bir metin editöründe (e-posta, forum) Control+V üzerine basın.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
tr: Ortak veri klasörü yükleme klasöründen ve kullanıcı veri klasöründen farklı olmalıdır. Lütfen farklı bir klasör seçin.

en: The cost is invalid.
tr: Maliyet geçersiz.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
tr: Manialink maliyeti geçersiz. İzin verilen maksimum maliyet %s.

en: The creator is unknown.
tr: Oluşturan bilinmiyor.

en: The data is incomplete:
tr: Bilgiler eksik:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
tr: Oynanan haritadaki en iyi replay'leri indirmek için sadece varsayılan grup kullanılır.
    Bu grubu (%1) varsayılan grubunuz olarak ayarlamak istiyor musunuz?

en: The default skin cannot be deleted.
tr: Varsayılan skin'i silemezsiniz.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
tr: %1 için beklenen title pack bulunamadı.
    Beklenen sağlama toplamı: %2
    Bulunan sağlama toplamı: %3
    Beklenen sağlama toplamına sahip title bulutta depolanmış durumda değil ve indirilemedi

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
tr: "$<%1$>" dosyası zaten mevcut. 
    Üzerine yazılsın mı?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
tr: Dosya başarıyla workshop'a yüklendi ve yayımlandı.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
tr: Klasörün yolunda '%1' kelimesi yer almalıdır. Lütfen başka bir klasör seçin.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
tr: Oyun şu anda verilerini %1 içerisinde saklıyor.
    Bu klasörü değiştirmek istiyor musunuz?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
tr: Bu oyun şu anda kişisel verilerinizi %1 içerisinde saklıyor.
    Bu klasörü değiştirmek istiyor musunuz?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
tr: Oyun veri klasörü 
    (%1) 
    kişisel veri klasörünün 
    (%2) üst öğesi olamaz.

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
tr: Oyun veri klasörü 
    (%1) 
    game exe ile aynı olamaz.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
tr: Oyun veri klasörü değişti. Bu başlatıcı şimdi kapatılacak.
    Değişiklikleri uygulamak için tekrar çalıştırın.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
tr: Oyun fps'si düşük. 
    Performans görüntü kalitesini düşürerek arttırılabilir.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
tr: Oyun artık yanıt vermiyor.
    Oyunu durdurup, hata ayıklama bilgisi göndermek istiyor musunuz?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
tr: Oyun anahtarı geçersiz. Lütfen doğru yazdığınızdan emin olun.

en: The goal can now be captured!
tr: Hedef artık ele geçirilebilir!

en: The icon is invalid.
tr: İkon geçersiz.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
tr: <%1> girdisi zaten
    <%2> kontrolüne atanmış durumda.
     Bunu gerçekten <%3> kontrolüne atamak istiyor musunuz?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
tr: <%1> girdisi
    <%2> kontrolüne atanmış durumda.
    Gerçekten bağını çözmek istiyor musunuz?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
tr: <%1> girdisi rezerve edilmiş. 
     Bunu kullanamazsınız.

en: The key is invalid.
tr: Anahtar geçersiz.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
tr: Ladder devre dışı. 
    Resmi modda oynayamayacaksınız.

en: The login $0f0exists$z
tr: Kullanıcı adı zaten $0f0kullanımda$z

en: The login $f00does not exist$z
tr: Kullanıcı adı $f00kullanımda değil$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
tr: Kullanıcı adınız  %1 ila %2 arasında karakter içermelidir.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
tr: Kullanıcı adı sadece geçerli karakterler içermelidir: a-z, A-Z, 0-9 veya ._- karakterleri.

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
tr: Bu harita çok fazla blok içeriyor!
    Sağ üst göstergenin limitini aşmayın.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
tr: Bu harita çok fazla blok içeriyor!
    Sağ üst göstergenin limiti aşılıyken haritayı KAYDEDEMEZSİNİZ.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
tr: Harita değiştirildi ve artık doğrulanmamış durumdadır.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
tr: Harita değiştirildi. 
    Gerçekten çıkmak istiyor musunuz?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
tr: Haritada değişiklikler yapıldı.
    Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: The map has been successfully added to your campaign!
tr: Bu harita başarıyla kampanyanıza eklendi!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
tr: Karşılaşma durduruldu. 
    Menüye dönülüyor.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
tr: Karşılaşma durduruldu:
    %1
    Menüye dönülüyor.

en: The number of laps required must be higher than 0!
tr: Gerekli lap sayısı 0'dan yüksek olmalıdır!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
tr: Aile kilidi aktif. Bir title yüklemek için, oyunu şifre girerek başlatmalısınız.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
tr: Kişisel veri klasörü 
    (%1) 
    oyun veri klasörünün 
    (%2) üst öğesi olamaz.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
tr: Kişisel veri klasörü 
    (%1) 
    game exe ile aynı olamaz.

en: The provided login is invalid.
tr: Verilen kullanıcı adı geçersiz.

en: The provided password is invalid.
tr: Verilen şifre geçersiz.

en: The registration of this key is pointless.
tr: Bu anahtarı kaydetmek anlamsız.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
tr: Yeni blok yanlış yöne bakıyor.

en: The requested player is not online.
tr: İstenilen oyuncu çevrimiçi değil.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
tr: $<%1$> 'in score'u (%2) geçersiz.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
tr: $<%1$> 'in score'u (%2) geçerli.

en: The server
tr: Sunucu

en: The solution is not valid for this map.
tr: Çözüm bu harita için geçerli değil.

en: The title %1 is not installed into a station.
tr: %1 title'ı bir station'a yüklü değil.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
tr: Title paketi bulut içerisinde depolanmamış durumda.
    Bunu yüklemek istiyor musunuz?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
tr: Title uid'si %d ila %d arasında karakter içermelidir.

en: The token is invalid.
tr: Bu jeton geçersiz.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
tr: Oyun sistem dosyalarının güncellemesi başarılamadı. Güncelleme yapmak için yönetici hakları gerekmektedir. Sistem yöneticinizle iletişime geçin ve bu hakların verilmesini isteyin. Ayrıca kurulum yaptığınız sürücüde kalan serbest alan miktarını kontrol edin.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
tr: Oyun dosyalarının güncellenmesi başarısız oldu. Lütfen tekrar deneyin.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
tr: Kullanıcı veri klasörü yükleme klasöründen farklı olmalıdır. Lütfen farklı bir klasör seçin.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
tr: Doğrulama kodu geçersiz. Lütfen bunu doğru yazdığınıza emin olun.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
tr: Doğrulama kodu geçersiz. Lütfen doğru yazdığınızdan emin olun.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
tr: %1 'in %2 versiyonu, %4 'de bulunan %3%n versiyonu üzerine kurulacak.

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
tr: O zaman acele edin! Arkadaşlarınızla TrackMania oynamak çok eğlenceli olacak!

en: There are too many players.
tr: Çok fazla oyuncu var.

en: There are too many referees.
tr: Çok fazla hakem var.

en: There are too many spectators.
tr: Çok fazla izleyici var.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
tr: Ödenmesi gereken yeni bir fatura var  :
    işlem  #%1 : %2 planet %3'e yollanacak
    Etiket : %4
    Ödemek ister misiniz ?

en: There is already a key here
tr: Burada zaten bir anahtar var

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
tr: %1$s profilinize bağlı bir ManiaPlanet hesabı yok.

en: There is no available map.
tr: Kullanılabilir harita yok.

en: There is no mail in the account.
tr: Hesapta e-posta bulunmuyor.

en: There is no password in the account.
tr: Hesapta şifre bulunmuyor.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
tr: Bu title'ı oynayan çok sayıda demo oyuncusu var.
    Lütfen birkaç dakika içinde tekrar deneyin.

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
tr: Haritada çok fazla Hedef var. 
    Şu anda maksimum %2 üzerinden %1 Hedef.

en: Third (Press 3)
tr: Üçüncü (3'e basın)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
tr: Bu ManiaCode şu eylemleri gerçekleştirecek:

en: This ManiaLink code is reserved
tr: Bu ManiaLink kodu rezerve durumda

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
tr: Bu Profile çevrimiçi bir hesaba bağlı değil.
    Şimdi çevrimiçi olarak buna bağlanmak istiyor musunuz?

en: This account does not have rights to perform this action.
tr: Bu hesabın bu işlemi gerçekleştirme yetkisi yok.

en: This account is not authorized to connect.
tr: Bu hesabın bağlanma yetkisi yok.

en: This account is online.
tr: Bu hesap çevrimiçi.

en: This block cannot be placed here.
tr: Bu blok buraya yerleştirilemez.

en: This block cannot be placed in the air.
tr: Bu blok havaya yerleştirilemiyor.

en: This block cannot be placed on the ground.
tr: Bu blok yere yerleştirilemiyor.

en: This block cannot be placed on this terrain.
tr: Bu blok bu araziye yerleştirilemez.

en: This block cannot replace the current block.
tr: Bu blok mevcut bloğun yerini alamaz.

en: This block must be placed in the air.
tr: Bu blok havaya yerleştirilmelidir.

en: This block must be placed on the ground.
tr: Bu blok yere yerleştirilmelidir.

en: This block must be placed underground.
tr: Bu blok yeraltına yerleştirilmelidir.

en: This block must replace a classic block.
tr: Bu blok klasik bir bloğun yerini almalıdır.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
tr: Bu veri zaten bir oyun dosyası olarak bulunuyor :
    %1
    Bunu değiştirmek istiyor musunuz?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
tr: Bu veri zaten bir oyun dosyası olarak bulunuyor :
    %1
    Bu oyun dosyası salt okunur olduğundan değiştirilemez.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
tr: Bu adanmış sunucu resmi, henüz silinemez.

en: This e-mail is invalid.
tr: Bu e-posta adresi geçersiz.

en: This email address is not valid: %1
tr: Bu e-posta adresi geçersiz: %1

en: This file is not a map!
tr: Bu bir harita dosyası değil!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
tr: Bu dosya salt okunur durumdadır. Bunu düzenlemek için başka bir isimle kaydedebilirsiniz.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
tr: Bu oyun size verilerin çoğunu özelleştirme imkanı sunar. 
    Burada, bu verilerin nerelerde olduğunu bulabilirsiniz.

en: This game key is already used.
tr: Bu oyun anahtarı zaten kullanılıyor.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
tr: Bu oyun anahtarı bilinmiyor, zaten kullanılıyor veya aktifleştirilmemiş. Lütfen başka bir tane deneyin.

en: This game key is invalid.
tr: Bu oyun anahtarı geçersiz.

en: This game key is not activated.
tr: Bu oyun anahtarı aktifleştirilmemiş.

en: This game key is unknown.
tr: Bu oyun anahtarı bilinmiyor.

en: This game key requires Steam.
tr: Bu oyun anahtarı Steam gerektiriyor.

en: This group already exists. Choose another login.
tr: Bu grup zaten var. Başka bir kullanıcı adı seçiniz.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
tr: Bu bilgiler panoya kopyalandı.
    Ctrl+V komutunu kullanarak herhangi bir yazı editörüne yapıştırabilirsiniz.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
tr: Bu kopyalanmış bir versiyon. 
    Lütfen oyunu $l[http://www.trackmania.com]buradan$l satın alın.

en: This is a server for:
tr: Bu, şunun için bir sunucu:

en: This is not a known country code.
tr: Bu bilinen bir ülke kodu değil.

en: This is not a known zone.
tr: Bu bilinen bir bölge değil.

en: This is your default group
tr: Bu sizin varsayılan grubunuz

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
tr: Bu, oyuna %1$d gün içinde yaptığınız ilk bağlantı. Yeni bir başlangıç yapmanız için size %2$s veriyoruz. ManiaPlanet'a tekrar hoş geldiniz!

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
tr: Bu blok türü Hayalet blok modunda yerleştirilemez.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
tr: Bu liste daha sonra erişilebilir olmayacak, lütfen güvenli bir yerde saklayın.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
tr: Bu kullanıcı zaten kullanılıyor. 
    Lütfen başka bir kullanıcı adı seçin.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
tr: Bu kullanıcı adı TrackMania Forever'da zaten kullanılıyor.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
tr: Bu kullanıcı adı TrackMania Forever'da zaten kullanılıyor. 
    Lütfen TrackMania Forever şifrenizi kontrol edin 
    veya başka bir kullanıcı adı seçin.

en: This login is already used. Please use another one.
tr: Bu kullanıcı adı zaten kullanılıyor. Lütfen başka bir ad seçin.

en: This login is available.
tr: Bu kullanıcı adı kullanılabilir.

en: This maniacredited package can not be dependent on itself.
tr: Bu maniacredit'li paket kendine bağımlı olamaz.

en: This maniacredited package can not be dependent on other packages depending on it.
tr: Bu maniacredit'li paket kendine bağımlı olan diğer paketlere bağımlı olamaz.

en: This maniacredited package has already been added.
tr: Bu maniacredit'li paketi zaten eklenmiş.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
tr: Bu maniacredit'li paket zaten yüklenmiş durumda.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
tr: Bu maniacredit'li paket temsilcisi indirilemez.

en: This maniacredited package is not downloadable.
tr: Bu maniacredit'li paket indirilemez.

en: This maniacredited package is unknown.
tr: Bu maniacredit'li paketi bilinmiyor.

en: This manialink already exists. Choose another code.
tr: Bu manialink zaten mevcut. Başka bir kod seçiniz.

en: This manialink code is invalid.
tr: Bu manialink kodu geçersiz.

en: This manialink does not exist.
tr: Bu manialink mevcut değil.

en: This map is a draw.
tr: Bu harita berabere bitti.

en: This map is already in your campaigns.
tr: Bu harita, kampanyanızda zaten bulunuyor.

en: This map is...
tr: Bu harita...

en: This name is already in use. Choose another one.
tr: Bu isim zaten kullanılıyor. Başka bir tane seçin.

en: This operation will cost you %1 Planets.
tr: Bu işlemin size maliyeti %1 Planet olacak.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
tr: Bu işlemin size maliyeti %1$d %2$s olacak.

en: This operation will cost you 1 %s.
tr: Bu işlemin maliyeti size 1 %s olacaktır.

en: This operation will cost you 1 Planet.
tr: Bu işlemin size maliyeti 1 Planet olacak.

en: This organisation already exists.
tr: Bu organizasyon zaten mevcut.

en: This organisation does not exist.
tr: Bu organizasyon mevcut değil.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
tr: Bu parameter (%1$s) geçersiz.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
tr: Bu yama sadece %2'ın (%1) versiyonlarına kurulabilir.

en: This player already has this tag.
tr: Bu oyuncu zaten bu etikete sahip.

en: This player does not exist.
tr: Böyle bir oyuncu yok.

en: This player has been successfully invited to join this group.
tr: Bu oyuncu, bu gruba girmesi için başarıyla davet edildi.

en: This player is already your buddy.
tr: Bu oyuncu zaten arkadaşınız.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
tr: Bu oyuncunun arkadaşlar sistemini kullanma yetkisi yok.

en: This player is not connected via the Internet!
tr: Oyuncu İnternet üzerinden bağlı değil!

en: This ranking does not exist.
tr: Bu sıralama mevcut değil.

en: This replay is not valid.
tr: Replay geçersiz.

en: This replay is valid.
tr: Replay geçerli.

en: This round is a draw.
tr: Bu round berabere.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
tr: Geçersiz score:
    %1
    Takma ad, score ya da harita adı yanlış.

en: This script is read-only. You cannot save it.
tr: Bu script salt okunur. Bunu kaydedemezsiniz.

en: This server already is one of your favorites.
tr: Bu sunucu zaten sık kullanılanlarınız içerisinde.

en: This server does not exist.
tr: Böyle bir sunucu yok.

en: This server has invalid information!
tr: Sunucu bilgileri geçersiz!

en: This server has not been upgraded to the current version.
tr: Bu sunucu son sürüme güncellenmemiş.

en: This server is not one of your favorites.
tr: Bu sunucu sık kullanılanlarınız içerisinde değil.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
tr: Bu skin gereksinimlere uymuyor. Bu skin'i yerel ağda kullanabilirsiniz ancak kullandığınız skin internetteki diğer oyuncular tarafından görülmeyecektir.

en: This station cannot be unloaded.
tr: Bu station kaldırılamıyor.

en: This tag does not exist.
tr: Bu etiket mevcut değil.

en: This tag type does not exist.
tr: Bu etiket türü mevcut değil.

en: This title already exists. Choose another name.
tr: Bu title zaten mevcut. Lütfen başka bir isim seçin.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
tr: Bu title aile kilidi sebebiyle yüklenemedi.

en: This title costs %1 Planets.
tr: Bu title'ın ücreti %1 Planet.

en: This title has not been loaded in a station.
tr: Bu title bir station'a yüklenmemiş.

en: This title is already loaded into a station
tr: Bu title zaten bir istasyona yüklendi

en: This title is unknown.
tr: Bu title bilinmiyor.

en: This title isn't playable.
tr: Bu title oynanamıyor.

en: This transaction is invalid.
tr: İşlem geçersiz.

en: This url does not points to a valid public ressource.
tr: Url geçerli bir açık kaynağı göstermiyor.

en: This vote is disabled.
tr: Bu oylama devre dışı.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
tr: Bu işlem ile takma adınız değiştirilecektir, ama sadece $<$0f0%1$> çevrimiçi değişiklik hakkınız kalacak. 
    Takma adınızı güncellemek istediğinize emin misiniz?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
tr: Bu sizin $<$f00SON$> çevrimiçi takma ad değiştirme hakkınız.
    Takma adınızı son kez değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: Tile X
tr: X Döşe

en: Tile Y
tr: Y Döşe

en: Tile split files
tr: Bölünmüş dosyaları döşe

en: Time
tr: Süre

en: Time Attack Mode
tr: Time Attack Modu

en: Time Limit :
tr: Süre Limiti :

en: Time Value
tr: Zaman Değeri

en: Time limit
tr: Süre limiti

en: Time limit :
tr: Süre Limiti :

en: Time limit :
tr: Süre limiti :

en: Time limit reached!
tr: Zaman limiti doldu!

en: Time when the block ends
tr: Bloğun bittiği zaman

en: Time when the block starts
tr: Bloğun başladığı zaman

en: TimeLine Mode
tr: ZamanAkışı Modu

en: Title Tools
tr: Title Araçları

en: Title access
tr: Title'a erişim

en: Title tools
tr: Title araçları

en: To :
tr: Kime :

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
tr: Özel bir resim eklemek için, oyun başlatıcısındaki veri içe aktarıcıyı kullanın.
    (yardım / veri içe aktarıcı / avatar)
    Resmin büyüklüğü 32Kb'den küçük olmalıdır.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
tr: Bir yol çizmek için sol fare tuşunu basılı tutarken fareyi hareket ettirin.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
tr: Yeni bir şifre oluşturmak için lütfen kullanıcı adınızı ve e-postanızı girin.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
tr: Yeni bir şifre oluşturmak için lütfen kullanıcı adınızı ve e-postanızı girin. Daha fazla bilgi istiyorsanız $l[%1]buraya$l tıklayın.

en: Too easy
tr: Çok kolay

en: Too hard
tr: Çok zor

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
tr: Çok fazla bağlantı var: aynı bilgisayardan aynı anda birden fazla hesaba bağlanamazsınız.

en: ToolBar
tr: Araç Çubuğu

en: Tops
tr: En İyiler

en: Tossing
tr: Kura atışı yapılıyor

en: Total
tr: Toplam

en: Total :
tr: Toplam :

en: Total medal ranking
tr: Toplam madalya sıralaması

en: Total skillpoints ranking
tr: Toplam skillpoint sıralaması

en: TrackText
tr: Pist Yazısı

en: Tracking
tr: Takip etme

en: Traffic Mode
tr: Trafik Modu

en: Trail color
tr: Pist rengi

en: Training
tr: Antrenman

en: Transaction already paid.
tr: İşlemin ödemesi zaten yapılmış.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
tr: İşlem oluşturulamıyor: Oluşturucunun kimliği doğrulanmamış.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
tr: İşlem oluşturulamıyor: Oluşturucu doğrulanmamış.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
tr: İşlem oluşturulamıyor: Ödeyen ve alıcı farklı olmalıdır.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
tr: İşlem oluşturulamıyor: Alıcı geçersiz.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
tr: İşlem oluşturulamıyor: Ödeyen geçersiz.

en: Transaction is unknown.
tr: İşlem bilinmiyor.

en: Transparency
tr: Saydamlık

en: Tries
tr: Deneme

en: Trim files
tr: Dosyaları kırp

en: Triple Buffer
tr: Üçlü Arabellek

en: Triple Buffering
tr: Üçlü Arabelleğe Alma

en: Turbo duration
tr: Turbo süresi

en: Turbo val
tr: Turbo değeri

en: Type
tr: Tip

en: Typical automatic installation
tr: Tipik otomatik kurulum

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
tr: Ekran görüntüsü için bellek ayrılamadı.

en: Unable to ban.
     Reason:
tr: Yasaklanamadı. 
     Neden:

en: Unable to buy %1.
    %2
tr: %1 satın alınamadı.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
tr: Station satın alınamıyor.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
tr: Oylama yapılamadı. 
     Neden:

en: Unable to change.
tr: Değiştirilemiyor.

en: Unable to connect to this title.
    %1
tr: Bu title ile bağlantı kurulamadı.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
tr: Sunucuyla bağlantı kurulamıyor.
    Score'unuz onaylanamadı.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
tr: Bilgisayarınızda yüklü %1'ın versiyonu tespit edilemedi.

en: Unable to download data:
tr: Dosyalar indirilemedi:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
tr: %1 replay'i indirilemedi: %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
tr: Aktif grubunuzun üyelerinin replay'leri indirilemedi: %1

en: Unable to generate keys.
tr: Anahtarlar oluşturulamadı.

en: Unable to get station infos.
    %1
tr: İstasyon bilgileri alınamıyor.
    %1

en: Unable to insert block
tr: Blok eklenemedi

en: Unable to kick.
     Reason:
tr: Atılamadı. 
     Neden:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
tr: %1 yüklenemiyor.
    Title packeti bulunamadı ve buluta depolanmış durumda değil.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
tr: %1 yüklenemiyor.
    Bu title'ı yüklemek için ManiaPlanet sunucusuna bağlanmalısınız.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
tr: %1 yüklenemedi.
    Bu title'ı aktifleştirmek, edinmek veya güncellemek için ManiaPlanet sunucusuna bir kez bağlanmalısınız.

en: Unable to read music
tr: Müzik dosyası okunamadı

en: Unable to read title package
tr: Title paketi okunamıyor.

en: Unable to register pack: %1
tr: Paket kaydedilemedi: %1

en: Unable to retrieve validation data.
tr: Doğrulama verileri alınamadı.

en: Unable to save the replay
tr: Replay kaydedilemiyor

en: Unable to update data:
tr: Veriler güncellenemedi:

en: Unable to upload title package:
    %1
tr: Title paketi yüklenemiyor:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
tr: Olağanüstü!!!!!

en: Unbind key
tr: Tuşun bağını çöz

en: Unbound key : this key has never been used.
tr: İlişkisiz anahtar: bu anahtar hiç kullanılmamış.

en: Undo
tr: Geri al

en: Undo & Redo
tr: Geri Al & Yinele

en: Undo last action
tr: Son eylemi geri al

en: Undo last modification [U]
tr: Son değişikliği geri al [U]

en: Uninstall %1
tr: %1'i kaldır

en: Unknown Map
tr: Bilinmeyen Harita

en: Unknown error
tr: Bilinmeyen hata

en: Unknown error.
tr: Bilinmeyen hata.

en: Unknown group
tr: Grup bilinmiyor

en: Unlock
tr: Kilidi Aç

en: Unlock experimental features
tr: Deneysel özelliklerin kildini aç

en: Unlock once
tr: Kilidi bir kereliğine aç

en: Unsubscribe
tr: Aboneliği kaldır

en: Up
tr: Yukarı

en: Up to max
tr: Maksimuma kadar

en: Update Later
tr: Daha Sonra Güncelleştir

en: Update Now
tr: Şimdi Güncelleştir

en: Update a pack
tr: Bir paketi güncelle

en: Update mapping
tr: Eşleştirmeyi güncelle

en: Update subscribed workshop files
tr: Alınan workshop dosyalarını güncelleştir

en: Updating data...
tr: Veriler güncelleniyor...

en: Updating game files : %1%2
tr: Oyun dosyaları güncelleniyor : %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
tr: Oyun dosyaları güncelleştiriliyor...
    Artık bu ayarlar arasından seçim yapabilirsiniz:
      Yüksek Çözünürlüklü dokular (kalan indirme miktarı: %3%4) veya
      Düşük Çözünürlüklü dokular (kalan indirme miktarı: %1%2).
    (not: Bu ayarı istediğiniz zaman Başlatıcıdan değiştirebilirsiniz.)

en: Updating locators...
tr: Konum belirleyiciler güncelleniyor...

en: Updating station...
tr: Station güncelleniyor...

en: Updating thumbnails
tr: Küçük resimler güncelleniyor

en: Updating your profile ...
tr: Profiliniz güncelleniyor ...

en: Updating your zone...
tr: Bölgeniz güncelleniyor...

en: Upload Map
tr: Haritayı İnternete Yükle

en: Upload a map
tr: Harita yükle

en: Upload cancelled. Your map is still available.
tr: Yükleme iptal edildi. Haritanız hala kullanılabilir.

en: Upload error
tr: Yüklemede hata

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
tr: Yükleme hatası. Sunucuya katılınamadı. 
    Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Upload the map
tr: Haritayı yükle

en: Upload to YouTube
tr: YouTube'a Yükle

en: Upload to peer (P2P)
tr: Eşe (P2P) yükle

en: Uploadable Maps
tr: İnternete Yüklenebilen Haritalar

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
tr: Steam workshop'a yükleniyor ve yayımlanıyor...

en: Uploading data...
tr: Veri yükleniyor...

en: Use Action 1
tr: Aksiyon 1'i kullan

en: Use Action 2
tr: Aksiyon 2'yi kullan

en: Use Action 3
tr: Aksiyon 3'ü kullan

en: Use Action 4
tr: Aksiyon 4'ü kullan

en: Use Custom Color
tr: Özel Renk Kullan

en: Use Model for all Cars
tr: Modeli tüm Arabalar için kullan

en: Use Own Data
tr: Kendi Verilerini Kullan

en: Use alternate rules :
tr: Alternatif kuralları kullan :

en: Use anchor orientation
tr: Bağlayıcı düzeltme kullan

en: Use default
tr: Varsayılanı kullan

en: Use ghost
tr: Ghost kullan

en: Use local address
tr: Yerel adresi kullan

en: Use login of this account
tr: Bu hesabın kullanıcı adını kullan

en: Use proxy
tr: Proxy kullan

en: Use this Ghost
tr: Bu Ghost'u kullan

en: Use this ghost
tr: Bu ghost'u kullan

en: Use this ghost (%1)?
tr: Bu ghost (%1) kullanılsın mı?

en: Validate
tr: Onayla

en: Validate the track
tr: Pisti onayla

en: Validated
tr: Doğrulandı

en: Validating $<%1$> (%2)...
tr: Onaylanıyor: $<%1$> (%2)...

en: Validating ...
tr: Onaylanıyor ...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
tr: %1
    modundaki replaylerin onaylanması
    desteklenmiyor.

en: Verifying data to update...
tr: Güncellenecek veriler doğrulanıyor...

en: Verifying password...
tr: Şifre doğrulanıyor...

en: Version
tr: Versiyon

en: Versus Replay
tr: Replay İle Karşılaştırma

en: Vertex processing
tr: Tepe işleme

en: Vertical
tr: Dikey

en: Vertical multiplier
tr: Dikey çarpan

en: Vertical position
tr: Dikey konum

en: Vertical size
tr: Dikey boyut

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
tr: Hedef ortalamasına göre galibiyet: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Video HQ
tr: HQ Video

en: Video captured to
    "%1"
tr: Video buraya kaydedildi:
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
tr: Video belleği çok düşük:
    %1Mb bulundu, %2Mb gerekiyor

en: Videoshoot cancelled
tr: Video çekimi iptal edildi

en: View
tr: Görüntüle

en: View %1 boxshot
tr: %1 kutusunu görüntüle

en: View %1 manual
tr: %1 kullanım kılavuzunu göster

en: View Map rankings
tr: Harita sıralamalarını görüntüle

en: View map rankings [%1]
tr: Harita sıralamalarını göster [%1]

en: View players
tr: Oyuncuları görüntüle

en: Visible by other players
tr: Başka oyunculara görünür

en: Volume
tr: Ses Düzeyi

en: Volume Playback
tr: Oynatma Ses Düzeyi

en: Volume Recorder
tr: Kaydedici Ses Düzeyi

en: Vote
tr: Oyla

en: Vote No
tr: Hayır Oyu Ver

en: Vote Yes
tr: Evet Oyu Ver

en: Vote failed.
tr: Oylama reddedildi.

en: Vote in progress.
tr: Oylama devam ediyor.

en: Vote jump to map
tr: Oylama haritaya atla

en: Vote passed.
tr: Oylama kabul edildi

en: Vote set next map
tr: Oylama ayarlama sonraki harita

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
tr: UYARI
    
    Çok fazla grubunuz var. Grup sayınız en fazla %1 olabilir. Eğer hızla düzenleme yapmazsanız, en son eklenenler otomatik olarak silinecektir.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
tr: UYARI: Çok fazla arkadaşınız var.
    
    Olabilecek maksimum arkadaş sayınız şudur: %1.
    Eğer bunları hızla düzenlemezseniz, en yeni arkadaşlarınızı sileceğiz.
    Ayrıca %2 planet karşılığında ilave bir arkadaş slotu satın alabilirsiniz.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
tr: UYARI: Antialiasing sürücü tarafından zorla gerçekleştirildi!!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
tr: UYARI: Doku filtreleme sürücü tarafından zorla gerçekleştirildi!!

en: Waiting for confirmation
tr: Onay bekleniyor

en: Waiting for players
tr: Oyuncular bekleniyor

en: Waiting for players in each team...
tr: Her bir takımdaki oyuncular bekleniyor...

en: Waiting for registration
tr: Kaydolması bekleniyor

en: Waiting for the players to toss
tr: Oyuncuların kura atışı yapması bekleniyor

en: Waiting for your match to start
tr: Karşılaşmanın başlanması için bekleyin

en: Waiting the result...
tr: Sonuç bekleniyor...

en: Waiting: %1
tr: %1 bekleniyor

en: Warm up
tr: Isınma

en: Warm-up
tr: Isınma

en: Warm-up phase duration :
tr: Isınma süresi :

en: Warning
tr: Uyarı

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
tr: Uyarı!
    E-posta adresi olmadan yeni bir hesap oluşturuyorsunuz.
    Eğer şifrenizi kaybederseniz bu adrese yeni bir şifre gönderilebilecek.
    
    E-posta adresi olmadan yeni bir hesap oluşturmak istediğinize emin misiniz?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
tr: Uyarı! Diske yazılamadı.
    Oynamaya devam ederseniz score'larınız  
    ve profiliniz kaydedilmeyecek!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
tr: Uyarı! Ancak çevrimiçi hesabınızı doğruladıktan sonra e-posta adresinizi değiştirebilirsiniz.
    Lütfen hesabınızı doğrulamak için $l[%1]doğrulama kodu$lnuzu girin:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
tr: Uyarı! Çevrimiçi hesabınızdaki Planet'ları harcamak için önce hesabınızı doğrulamanız gerekiyor.
    $l[%1]Doğrulama kodu$lnuzu girerek lütfen hesabınızı doğrulayın:

en: Warning, could not load the title description:
tr: Uyarı, title açıklaması yüklenemedi:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
tr: Uyarı, oyun veri klasörü (%1) mevcut değil.
     
    Başka bir tane seçmek/oluşturmak için Tamam üzerine basın. 
    Sorunu kendiniz çözmek istiyorsanız İptal üzerine basın.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
tr: Uyarı! Harita kalıcı olarak silinecek.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
tr: Uyarı, harita bu kampanyadan çıkarılacak.
    Devam etmek istiyor musunuz?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
tr: Dikkat,Bu replay kalıcı olarak silinecek.
    Devam edilsin mi?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
tr: Uyarı, Kodu Güncelle'ye tıklamanız halinde özel kodunuzu kaybedeceksiniz

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
tr: Kişisel veri klasörünüz (%1) mevcut değil. 
     
    Başka bir tane seçmek/oluşturmak için Tamam üzerine basın. 
    Sorunu kendiniz çözmek istiyorsanız İptal üzerine basın.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
tr: Uyarı: bazı klavyeler, aynı anda birkaç tuşa basıldığında doğru tepki vermeyebilir. Tuş çakışma sorunları yaşlıyorsanız, ikinci bir klavye veya ek oyun çubukları takabilirsiniz.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
tr: Uyarı: Oluşturulan Ghost'lar kaydedilmeyecek.
    Ghost editöründen çıkılsın mı?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
tr: Uyarı: Haritaya yerleştirebileceğiniz maksimum blok sayısına ulaşmak üzeresiniz!
    Sağ üst göstergeye dikkat edin!

en: Watch
tr: İzle

en: Water reflections
tr: Su yansımaları

en: Water reflects
tr: Su yansımaları

en: Waves mode: Off
tr: Dalga modu: Kapalı

en: Waves mode: On
tr: Dalga modu: Açık

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
tr: $<%1$> 'in score'u (%2) onaylanamıyor.

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
tr: İnternet bağlantısı sağlanamadığından güncelleme olup olmadığı kontrol edilemedi.
    Daha sonra başlatıcıdan güncelleme kontrolü yapabilir veya oyun forumlarına göz atabilirsiniz.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
tr: Size kolaylık olması bakımından bu listeyi içeren bir e-postayı "%1$s" adresine yolladık.

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
tr: Elinizin altında olması için bu bilgileri içeren bir e-postayı adresinize gönderdik.

en: We recommend looking for an update now.
tr: Güncellemeleri şimdi kontrol etmenizi öneririz.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
tr: Çevrimdışı güncellediğiniz yerel profilinizden çevrimiçi profilinizi güncelleyeceğiz.

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Welcome to %1!
tr: %1'e hoş geldiniz!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
tr: %1$s 'e hoş geldiniz 
    
    Kaydolduğunuz için teşekkür ederiz. 
    Hesap bilgileriniz şöyledir: 
    
    Kullanıcı Adı=%2$s 
    Doğrulama Kodu=%3$s 
    
    
    Bu bilgileri çok güvenli bir şekilde saklayın! 
    
    Eğer Maniaplanet'ı tekrar indirmeniz gerekirse, oyuncu sayfanıza gidebileceğinizi unutmayın ( http://player.maniaplanet.com ) 
    
    Çevrimiçi ortamda görüşmek üzere! 
    
    Nadeo Takımı

en: Welcome to Battle!
tr: Battle'a Hoş Geldiniz!

en: Welcome to ManiaPlanet
tr: ManiaPlanet'e hoş geldiniz

en: Welcome!
tr: Hoş geldiniz!

en: What type of installation would you like?
tr: Ne tür bir kurulum istersiniz?

en: Wheel sensitivity
tr: Direksiyon hassasiyeti

en: Where should common data files be stored?
tr: Ortak veri dosyaları nerede saklanmalı?

en: Where should personal data files be stored?
tr: Kişisel veri dosyaları nerede saklansın?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
tr: Beklerken, Lobinin Kralı olmayı deneyin!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
tr: Beklerken 'King of the Lobby' oynayabilirsiniz.

en: White
tr: Beyaz

en: Width
tr: Genişlik

en: Window border
tr: Pencere kenarlığı

en: Window height
tr: Pencere yüksekliği

en: Window width
tr: Pencere genişliği

en: Windowed resolution
tr: Pencerelenmiş çözünürlük

en: Winner
tr: Kazanan

en: Winner!
tr: Kazanan!

en: Winner: $<%1$>
tr: Kazanan: $<%1$>

en: Wins :
tr: Galibiyet :

en: Write
tr: Yaz

en: Write a new message
tr: Yeni mesaj yaz

en: Write the text which willl compose the brush
tr: Fırçayı oluşturacak yazıyı girin

en: Wrong Password!
tr: Şifre Yanlış!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
tr: Yanlış posta. Lütfen posta adresinizi doğru yazdığınızı kontrol edin.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
tr: Şifre hatalı. Yazım hatası yapıp yapmadığınızı kontrol edin

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
tr: Şifre hatalı. Şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olunuz.

en: Wrong title.
tr: Yanlış title

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
tr: Yanlış doğrulama kodu. Lütfen doğru yazdığınızdan emin olun.

en: X (Local) + Shift (Global)
tr: X (Yerel) + Shift (Global)

en: X axis position
tr: X ekseni konumu

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
tr: X veya C / Shift + Fare Sağ Tıklama

en: Y axis position
tr: Y ekseni konumu

en: Yes
tr: Evet

en: You $<$2B2own$> this title pack. When you create new data, do not forget to include them in your title pack.
tr: Bu title pack'in sahibi $<$2B2sizsiniz$>. Yeni veri oluşturduğunuzda, bunları title pack'e eklemeyi unutmayın.

en: You $<$F00do not own$> this title pack. The data you will create here will not be available in Local play mode or Multiplayer mode unless you create your own title pack.
tr: Bu title pack'in sahibi $<$F00siz değilsiniz$>. Burada oluşturduğunuz veriler kendi title pack'inizi oluşturmadığınız sürece Yerel modda veya Çoklu oyuncu modunda kullanılabilir olmayacak.

en: You already asked this player to be your buddy.
tr: Bu oyuncudan zaten arkadaşınız olmasını istediniz.

en: You already asked this player to join this group.
tr: Bu oyuncudan zaten bu gruba katılmasını istediniz.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
tr: Zaten varsayılan bir grup setiniz var.
    Oynanan haritadaki en iyi replay'leri indirmek için sadece varsayılan grup kullanılır.
    Mevcut varsayılan grubun (%1) yerine bunu (%2) koymak istiyor musunuz?

en: You are allowed to perform this operation.
tr: Bu işlemi gerçekleştirme izniniz var.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
tr: Başka bir bilgisayar ile zaten bağlanmış gözüküyorsunuz
    Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: You are already connected to this server.
tr: Zaten bu sunucuya bağlısınız.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
tr: Şu anda $<$0f0beginner$>siniz.

en: You are not allowed to perform this operation.
tr: Bu işlemi gerçekleştirme izniniz yok.

en: You are not connected to an online account.
tr: Çevrimiçi bir hesaba bağlı değilsiniz.

en: You are not connected to the Internet.
tr: İnternet'e bağlı değilsiniz.

en: You are not connected.
tr: Bağlı değilsiniz.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
tr: Çevrimiçi değilsiniz. 
    
    Bir hesaba bağlanma ve oyun özelliklerinin tümünden yararlanma imkanınız olamayacak. 
    Şimdi İnternet'e bağlanmanızı öneririz.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
tr: Yeni ManiaPlanet Station'ları eklemenize izin verilmiyor.

en: You are not permitted to load this data.
tr: Bu veriyi yükleme izniniz yok.

en: You are not permitted to switch to player mode.
tr: Oyuncu moduna geçemezsiniz.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
tr: Hakem moduna geçme izniniz yok.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
tr: İzleyici moduna geçemezsiniz.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
tr: Bu maniacredit'li paketin sahibi siz değilsiniz.

en: You are not the owner of this title.
tr: Bu title'ın sahibi değilsiniz.

en: You are not the right payer.
tr: Doğru borçlu siz değilsiniz.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
tr: Seçtiğiniz resimlerden siz sorumlusunuz.
    Resimler aktarılacak ve diğer oyuncular tarafından da görüntülenecektir.
    Bu yüzden uygunsuz ya da telif hakkı olan resimler kullanmayın.

en: You are spectating the game
tr: Şu an oyunu izliyorsun

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
tr: Bu dosyaları ilk kez kullanıyorsunuz. 
     Bunları paylaşmanın sorumluluğunu kabul ediyor musunuz?

en: You beat the %1!
tr: %1 'i geçtiniz!

en: You beat the Bronze Medal time:
tr: Bronz Madalya derecesini geçtiniz:

en: You beat the Bronze medal!
tr: Bronz madalyayı yendiniz!

en: You beat the Gold Medal time:
tr: Altın Madalya derecesini geçtiniz:

en: You beat the Silver Medal time:
tr: Gümüş Madalya derecesini geçtiniz:

en: You beat the score of %1!
tr: %1'in score'unu geçtiniz!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
tr: %1 yeni ManiaPlanet station'u ekleyebilirsiniz.
    Bu yeni station'ların maliyeti %2 Planet'tir.
    
    Yeni ManiaPlanet station'ları eklemek amacıyla ödeme yapmak istiyor musunuz?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
tr: Tüm arabalarınız için genel bir korna seçebilir veya her bir araba skin'i için özel kornalar seçebilirsiniz.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
tr: Bu yarışta her %d saniyede bir resmi rekor denemesi yapabilirsiniz.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
tr: %1 %2 sadece %3 %4 yüklüyse kurulabilir.

en: You can not place more than %1 Bases !
tr: En fazla %1 üs yerleştirebilirsiniz !

en: You can not place more than %1 Gates !
tr: En fazla %1 kapı yerleştirebilirsiniz !

en: You can not place more than %1 Gauges !
tr: En fazla %1 sayaç yerleştirebilirsiniz !

en: You can not spend %s!
tr: %s harcayamazsınız!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
tr: Artık rakip olarak Nadeo Ghost'u seçebilirsiniz.

en: You can only place one start line.
tr: Pistte sadece bir adet başlangıç çizgisi bulunabilir.

en: You can place only one Podium!
tr: Sadece bir Podyum yerleştirebilirsiniz!

en: You can place only one starting point!
tr: Sadece bir başlangıç noktası yerleştirebilirsiniz!

en: You cannot add yourself as favorite.
tr: Sık kullanılanlara kendinizi ekleyemezsiniz.

en: You cannot be your own buddy.
tr: Kendi kendinizin arkadaşı olamazsınız.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
tr: Takma adınızı çevrimiçiyken değiştiremezsiniz. Bu değişikliği siz çevrimdışıyken kabul edeceğiz. Tekrar çevrimiçi olduğunuzda takma ad değişikliğinizin iptal edileceğine dikkat edin. 
    Takma adınızı değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
tr: Takma adınızı değiştiremezsiniz. 
    Takma ad değişikliğini geriye alıp, devam edeceğiz.

en: You cannot change your zone.
tr: Bölgeniz değiştirilemiyor.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
tr: Daha fazla özelleştirilmiş sunucu hesabı yaratamazsınız.

en: You cannot edit a packed map.
tr: Paketlenmiş bir haritayı düzenleyemezsiniz.

en: You cannot import a file from the game directory.
tr: Oyunun klasöründen içe dosya aktaramazsınız.

en: You cannot invite yourself.
tr: Kendinizi davet edemezsiniz.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
tr: Birden fazla Hedef 'Bağlantısı' yerleştiremezsiniz.

en: You cannot reconnect a profile from here.
tr: Burada bir profili tekrar bağlayamazsınız.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
tr: Yapboz modunda bir MediaTracker ghost'u kaydedemezsiniz.

en: You cannot remove a profile from here.
tr: Burada bir profili kaldıramazsınız.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
tr: Önceden yerleştirilmiş blokları değiştiremezsiniz.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
tr: Video çekme programını tam ekran çalıştıramazsınız.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
tr: Video çekme programını tam ekran çalıştıramazsınız.
    ALT+ENTER ile pencere moduna geçin.
    Tekrar dene?

en: You cannot save to a pack.
tr: Bir pakete kayıt yapamazsınız.

en: You cannot subscribe to more groups.
tr: Daha fazla gruba üye olamazsınız.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
tr: Yeni bir doğrulama kodu almak için bu anahtarı kullanamazsınız.

en: You cannot vote.
tr: Oy veremezsiniz.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
tr: Gelişmiş ayarlarda hem antialiasing hem de tam ekran GDI desteğini seçtiniz.
    İkisi birbiriyle uyumsuz olduğundan tam ekran GDI desteği devre dışı bırakılacak.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
tr: Gelişmiş görüntü ayarlarında 'yazılım TnL (tepe işleme) yi zorla' seçeneğini işaretlediniz.
    Bu seçenek grafik kartı ve sürücüsüyle ilgili problemleri çözebilir, ama oyun performansını da etkileyebilir.
    Bu nedenle yalnızca grafiksel hatalar (tuhaf geometri bozuklukları gibi) olduğunda kullanılması tavsiye edilir.

en: You do not have access to %1.
tr: %1 oyununa erişiminiz yok.

en: You do not have enough %s to perform this action.
tr: Bu işlemi yapmak için yeterli %s sahibi değilsiniz.

en: You do not have enough %s!
tr: Yeterli %s sahibi değilsiniz!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
tr: Bu sunucuda oynamak için yeterli Planet'iniz yok.

en: You do not have enough Planets!
tr: Yeterince Planet'ınız yok!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
tr: Bu sunucuya bağlanmak için yeterli LadderPoints'e sahip değilsiniz.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
tr: Oyuncu moduna geçmek için yeterli LadderPoints sahibi değilsiniz.

en: You do not have the maps for this series.
tr: Bu serinin haritaları sizde yok.

en: You do not need to install this patch
tr: Bu yamayı yüklemeniz gerekmiyor

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
tr: Bu veriye erişiminiz yok.
    Bu veriye erişim sağlamak için lütfen bir anahtar giriniz.

en: You don't have the collection:
    '%1'
tr: '%1'
    Koleksiyonuna sahip değilsiniz

en: You don't have the model '%1'.
tr: '%1' modeline sahip değilsiniz.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
tr: Oyun veri klasörüne yazma izniniz yok 
    (%1). 
     
    Başka bir tane seçmek/oluşturmak için Tamam üzerine basın. 
    Sorunu kendiniz çözmek istiyorsanız İptal üzerine basın.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
tr: Bu klasöre yazma izniniz yok
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
tr: Kişisel veri klasörünüze yazma izniniz yok  
    (%1).  
      
    Başka bir tane seçmek/oluşturmak için Tamam üzerine basın.  
    Sorunu kendiniz çözmek istiyorsanız İptal üzerine basın.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
tr: Bu klasöre yazma izniniz yok. Lütfen başka bir klasör seçin.

en: You eliminated yourself!
tr: Kendinizi ortadan kaldırdınız!

en: You forgot to give the receiver login.
tr: Alıcının kullanıcı adını girmediniz.

en: You have already activated this key.
tr: Bu anahtarı zaten etkinleştirdiniz.

en: You have been added to this group successfully.
tr: Bu gruba başarıyla eklendiniz.

en: You have been banned.
tr: Yasaklandınız.

en: You have been eliminated!
tr: Ortadan kaldırıldınız!

en: You have been hit!
tr: Vuruldunuz!

en: You have been successfully removed from this group.
tr: Bu gruptan başarıyla çıktınız.

en: You have eliminated %1!
tr: %1 'i ortadan kaldırdınız!

en: You have hit %1!
tr: %1 'i vurdunuz!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
tr: Bu skin'i değiştirdiniz. 
    Gerçekten kaydetmeden çıkmak istiyor musunuz?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
tr: Daha fazla $<$0f0 Zırh Puanı$>na sahipsiniz.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
tr: %2$s'da %1$d Ladder Puanına ulaştınız. Size %3$s veriyoruz.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
tr: Yeni bir hesap oluşturmak için en az 14 yaşında olmalısınız.

en: You have to become moderator to perform this task.
tr: Bu işlemi yapmak için moderatör olmalısınız.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
tr: Önce bir MediaTracker ghost'u kaydetmelisiniz.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
tr: Sık kullanılanlarınız çok fazla. Yenilerini eklemeden önce bazılarını silin.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
tr: Bu ay çok fazla %1$s transfer ettiniz. 
    Bir ayda transfer edilmesine izin verilen en fazla %2$s miktarı: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
tr: Kendinizi vurdunuz!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
tr: $<%1$>'in Yüksek Score'unu geçtiniz!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
tr: $oDoğrulama kodu$onuza daha sonra ihtiyaç duyabilirsiniz, bu nedenle güvenli bir yerde saklamanızı tavsiye ederiz.

en: You missed %1 checkpoint
tr: %1 checkpoint kaçırdınız

en: You missed %1 checkpoints
tr: %1 checkpoint kaçırdınız

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
tr: Devam etmek için aşağıdaki şartları ve koşulları kabul etmelisiniz.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
tr: Oyunun bu versiyonunu oynamak için İnternet'e bağlı olmalısınız. 
    Eğer İnternet'e erişiminiz varsa, lütfen bağlantınızı veya hesabınızı kontrol edin.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
tr: Bu haritayı açmak için bir arkadaşınıza link ya da dosya ile meydan okumalısınız

en: You must choose a name for your macroblock.
tr: Makrobloğunuz için bir isim seçmelisiniz.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için harita editörü ile oynanabilir bir harita oluşturmanız gerekiyor.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için arkadaş listenizde bir arkadaşınızın olması gerekiyor.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için arkadaş listenizde e-posta ile davet edilen bir arkadaşınızın olması gerekiyor.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için bir arkadaşınızı davet etmeniz gerekiyor.

en: You must place 1 Pole #%1
tr: 1 Direk #%1 yerleştirmelisiniz.

en: You must place 1 Spawn #%1
tr: 1 Spawn #%1 yerleştirmelisiniz.

en: You must place 1 SpawnStart #1
tr: 1 SpawnStart #1 yerleştirmelisiniz.

en: You must place 1 SpawnStart #2
tr: 1 SpawnStart #2 yerleştirmelisiniz.

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
tr: Hedef sayısı kadar SpawnSavunması yerleştirmelisiniz. 
    Şu anda %2 Hedefe karşılık %1 SpawnSavunması var.

en: You must place at least one Goal #%1
tr: En az bir Hedef #%1 yerleştirmelisiniz

en: You must place at least one Goal.
tr: En az bir Hedef yerleştirmelisiniz.

en: You must place at least one Spawn
tr: En az bir Spawn yerleştirmelisiniz.

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
tr: En az bir SpawnSavunması ve bir Hedef yerleştirmelisiniz.

en: You must place at least one checkpoint!
tr: En az bir checkpoint yerleştirmelisiniz!

en: You must place at least one finish line!
tr: En az bir bitiş çizgisi yerleştirmelisiniz!

en: You must place exactly one Spawn #%1
tr: Tam olarak bir Spawn #%1 yerleştirmelisiniz

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
tr: Tam olarak birer adet Spawn #1 ve Spawn #2 yerleştirmelisiniz. 
    Aynı sayıda olmak üzere Hedef #1 ve Hedef #2'den en az birer adet yerleştirmelisiniz. 
     
    Savaş Dalgaları modunda hangi takımın saldırmaya başlayacağını belirlemek üzere bir adet Hedef 'Bağlantısı' yerleştirebilirsiniz.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
tr: Tam olarak bir Spawn, en az bir Hedef ve istediğiniz kadar Checkpoint yerleştirmelisiniz.

en: You must place exactly one Spawn.
tr: Tam olarak bir Spawn yerleştirmelisiniz.

en: You must place one Goal %1.
tr: Bir adet Hedef %1 yerleştirmelisiniz.

en: You must place one SpawnAttack.
tr: Bir SpawnSaldırısı yerleştirmelisiniz.

en: You must place one SpawnDefense %1.
tr: Bir adet SpawnSavunma %1 yerleştirmelisiniz.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
tr: Aynı sayıda Hedef #1 ve Hedef #2 yerleştirmelisiniz.

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için bir arkadaşınızla hotseat üzerinde oyun oynamanız gerekiyor.

en: You must play a race online to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için çevrimiçi bir yarışı oynamanız gerekiyor.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için oyunu bir arkadaşınıza önermeniz gerekiyor.

en: You must select a map!
tr: Bir harita seçmelisiniz!

en: You must select a replay first!
tr: Önce bir replay seçmelisiniz!

en: You must select at least 1 map!
tr: En az 1 harita seçmelisiniz!

en: You must select at least one replay!
tr: En az bir replay seçmelisiniz!

en: You must validate the map to be able to play with it.
tr: Haritada oynamak için önce haritayı onaylamalısınız.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
tr: MediaTracker'ı kullanmak için haritanızı onaylamalısınız.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 100 çevrimiçi LadderPoints almanız gerekiyor.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 1000 çevrimiçi LadderPoints almanız gerekiyor.

en: You need 120 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 120 madalya almanız gerekiyor.

en: You need 150 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 150 madalya almanız gerekiyor.

en: You need 175 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 175 madalya almanız gerekiyor.

en: You need 190 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 190 madalya almanız gerekiyor.

en: You need 25 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 25 madalya almanız gerekiyor.

en: You need 50 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 50 madalya almanız gerekiyor.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 5000 çevrimiçi LadderPoints almanız gerekiyor.

en: You need 80 medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için 80 madalya almanız gerekiyor.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki beş haritada bronz madalya almanız gerekiyor.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki haritada bir bronz madalya almanız gerekiyor.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki %1 haritanın tümünde altın madalya almanız gerekiyor.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki tüm haritalarda altın madalya almanız gerekiyor.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
tr: Bu haritayı açmak için önceki 5 haritada altın madalya almanız gerekiyor

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki haritada bir altın madalya almanız gerekiyor.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki beş haritada gümüş madalya almanız gerekiyor.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için önceki haritada bir gümüş madalya almanız gerekiyor.

en: You need more medals to unlock this map.
tr: Bu haritanın kilidini açmak için daha fazla madalyanızın olması gerekiyor.

en: You need to activate the plugin before moving it.
tr: Eklentiyi taşımadan önce aktifleştirmelisiniz.

en: You need to choose a name for the pack.
tr: Paket için bir isim seçmeniz gerekiyor.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
tr: Önce profilinize kendi e-posta adresinizi girmeniz gerekiyor!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
tr: Bu MakroBloğu kaydetmek için özel bir isim vermeli ve ikon oluşturmalısınız.

en: You need to have map %1 to execute this request.
tr: Bu talebin yerine getirilebilmesi için %1 haritasına sahip olmalısınız.

en: You need to place a starting point!
tr: Pistin başlangıç noktasını yerleştirmelisiniz!

en: You need to select a level of difficulty.
tr: Bir zorluk seviyesi seçmeniz gerekiyor.

en: You need to select a level of quality.
tr: Bir kalite seviyesi seçmelisiniz.

en: You need to select at least two players!
tr: En azından iki oyuncu seçmelisiniz!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
tr: Mevcut seçiminize bağlı blokları seçmelisiniz.

en: You need to select some data to include in the pack.
tr: Pakete dahil etmek için bazı verileri seçmelisiniz.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
tr: Bu gruba tekrar katılmadan önce kısa bir süre beklemelisiniz.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
tr: Bu arkadaşı tekrar eklemeden önce biraz beklemelisiniz.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
tr: Sadece $<$0f0%1$> çevrimiçi takma ad değiştirme hakkınız kaldı. 
    Takma adınızı değiştirmek istediğinize emin misiniz?

en: You set a new personal record!
tr: Kendi rekorunuzu geliştirdiniz!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
tr: Hala kullanılabilir bazı boş station'larınız mevcut. 
    Şu anda yeni station satın almak istediğinize emin misiniz?

en: You unlocked a new campaign:
tr: Yeni bir kampanyanın kilidini açtınız:

en: You unlocked a new level of difficulty:
tr: Yeni bir zorluk düzeyi açtınız:

en: You unlocked new levels of difficulty:
tr: Yeni zorluk düzeyleri açtınız:

en: You voted for the attack.
tr: Saldırı için oy kullandınız.

en: You voted for the defense.
tr: Savunma için oy kullandınız.

en: You were banned from this server.
tr: Bu sunucuda yasaklısınız.

en: You were banned.
tr: Yasaklandınız.

en: You were blacklisted from this server.
tr: Bu sunucuda kara listeye alındınız.

en: You were kicked.
tr: Atıldınız.

en: You will be redirected to a new master server.
tr: Yeni bir ana sunucuya yönlendirileceksiniz.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
tr: Tüm kaydedilmemiş değişikler kaybolacak, devam edilsin mi?

en: You will soon be redirected to a match server.
tr: Yakında bir karşılaşma sunucusuna yönlendirileceksiniz

en: You won %1 medals!
tr: %1 madalya kazandınız!

en: You won %1 skillpoints!
tr: %1 skillpoints kazandınız!

en: You won 1 medal!
tr: 1 madalya kazandınız!

en: You won 1 skillpoint!
tr: 1 skillpoint kazandınız!

en: You won all the gold medals for this campaign!
tr: Bu kampanyadaki bütün altın madalyaları aldınız!

en: You won the Bronze Medal!
tr: Bronz madalyayı aldınız!

en: You won the Gold Medal!
tr: Altın madalyayı aldınız!

en: You won the Silver Medal!
tr: Gümüş madalyayı aldınız!

en: You won!
tr: Kazandınız!

en: You're not properly logged-in.
tr: Oturumunuz düzgün açılmamış.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
tr: DEBUG DirectX runtime kullandığınızdan dolayı oyun performansı kötü etkilenecek.
    Yine de devam etmek istiyor musunuz ?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
tr: %1$s profiliniz zaten bir ManiaPlanet hesabına bağlı.

en: Your %s game account
tr: %s oyunu hesabınız

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
tr: IP'niz bugün zaten başka bir demo hesabı tarafından kullanıldı.
    Demoyu oynamanız için planet gönderilmedi.

en: Your IP was banned from this server.
tr: IP'niz bu sunucuda yasaklanmış.

en: Your Ladder World Ranking
tr: Ladder'da Dünya Sıralamanız

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
tr: ManiaPlanet hesabınız başka bir Steam hesabına bağlı.

en: Your ManiaPlanet account password
tr: ManiaPlanet hesap şifreniz

en: Your ManiaPlanet account validation code
tr: ManiaPlanet hesap doğrulama kodunuz

en: Your Maniaplanet account information:
tr: Maniaplanet kullanıcı bilgileriniz :

en: Your Medals World Ranking
tr: Madalyalarınıza Göre Dünya Sıralamanız

en: Your Planets
tr: Planet'larınız

en: Your Planets:
tr: Planet'larınız:

en: Your Score
tr: Score'unuz

en: Your Score:
tr: Score'unuz:

en: Your SkillPoints World Ranking
tr: SkillPoint'inize göre Dünya Sıralamanız

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
tr: Steam hesabınız başka bir ManiaPlanet hesabına bağlı.

en: Your Time
tr: Süreniz

en: Your Zone information will be used to display regional scores
tr: Bölge bilginiz bölgesel score'ları görüntülemek için kullanılacaktır

en: Your access to %1 expires in %2.
tr: %1 erişiminiz %2 gün içinde sona eriyor.

en: Your account has not been validated.
tr: Hesabınız doğrulanmamış.

en: Your account is being deleted.
tr: Hesabınız siliniyor.

en: Your account is limited.
tr: Hesabınız kısıtlı durumda.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
tr: Hesabınız bu sunucuda tanınmıyor.
    Lütfen başka bir sunucu deneyin.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
tr: Avatarınız başarıyla şu oyun dosyasına dönüştürüldü :
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
tr: Blok skin'iniz başarıyla şu oyun dosyasına dönüştürüldü  :
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
tr: Önbellek dolmak üzere.
    Önbelleğinizin maksimum büyüklüğünü artırmak ister misiniz?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
tr: Elendiğiniz zaman kombonuz 1'e düşer.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
tr: E-posta adresinize şifrenizi kaybettiğinizde hesabınızı kurtarmak için ihtiyaç duyulacak

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
tr: E-posta adresiniz 3. şahıslarla paylaşılmayacaktır

en: Your email must be defined.
tr: E-postanız tanımlanmış olmalıdır.

en: Your exe version does not match the server version.
tr: Exe versiyonunuz sunucu versiyonuyla eşleşmiyor.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
tr: Arkadaşınıza bir davet e-postası gönderilecek, burada oyunu indirmek için bir bağlantı yer alacak. 
    Eğer arkadaşınız bu e-posta adresi ile bir hesap oluşturursa, siz onun sponsoru durumuna geleceksiniz.

en: Your game key:
tr: Oyun anahtarınız:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
tr: Oyununuzun versiyonu (%1$s) artık ana sunucu tarafından desteklenmiyor, lütfen oyununuzu güncelleyin.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
tr: Oyununuzun versiyonu (%1$s) geçersiz.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
tr: Grafik adaptörünüz sadece yazılım (cpu) tepe gölgelendirmeyi destekliyor. 
    Oyunun görüntü performansı düşük olacak. 
    Yine de devam etmek istiyor musunuz?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
tr: Grafik kartı sürücünüz ManiaPlanet'ı desteklenen bir CrossFire uygulaması olarak tanımıyor.
    Daha fazla bilgi almak için $l[%s]buraya$l tıklayın.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
tr: Grafik kartı sürücünüz ManiaPlanet'ı CrossFire desteklenen bir uygulama olarak tanımıyor.
    Lütfen daha fazla bilgi için aşağıdaki link'i takip edin:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
tr: Grafik kartınızın belleği Painter'ı çalıştırmak için yetersiz.
    Oyunu tam ekranda, daha düşük bir çözünürlükte, antialiasing kapalıyken ve 16b'lık bir renk tamponuyla çalıştırmayı deneyin.

en: Your group has been successfully created.
tr: Grubunuz başarıyla oluşturuldu.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
tr: Kullanıcı adınızın karakter sayısı %1 ile %2 arasında olmalıdır.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
tr: Kullanıcı adınız sadece geçerli karakterler içermelidir: a-z, A-Z, 0-9 veya ._- karakterleri.

en: Your login:
tr: Kullanıcı adı:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
tr: İyi donanıma sahip olmayan bilgisayarlarda oynandığında haritanız performans sorunlarına neden olabilir. 
    Haritalarınızın performansını arttırmak için ekranın sağ üst köşesindeki göstergeyi dikkate alınız.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
tr: Haritanız İnternete yüklendi.
    Artık bu gruptaki başka oyuncular da haritanızda yarışabilir!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
tr: Haritanız İnternete yüklendi.
    Artık başkaları da pistinizde yarışabilir!

en: Your message has been successfully sent.
tr: Mesajınız başarıyla gönderildi.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
tr: Müziğiniz başarıyla şu dosyaya dönüştürüldü :
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
tr: Yeni şifreniz etkinleştirildi. E-posta ile size gönderilecektir.

en: Your new validation code has been activated.
tr: Yeni doğrulama kodunuz etkinleştirildi.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
tr: Takma adınız en az 3 karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
tr: Takma adınızda %d ile %d arası karakter bulunmalıdır.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
tr: Şifrenizin karakter sayısı %1 ile %2 arasında olmalıdır.

en: Your password must contain only valid characters.
tr: Şifreniz sadece geçerli karakterler içermelidir.

en: Your password:
tr: Şifreniz:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
tr: Kişisel veri klasörünüz değişti. Bu başlatıcı şimdi kapatılacak.
    Değişiklikleri uygulamak için tekrar çalıştırın.

en: Your play time has expired.
tr: Oynama süreniz sona erdi.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
tr: Oynama süreniz sona erdi.
    Haritada değişiklikler yapıldı.
    Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
tr: Bu title'daki oyun süreniz sona erdi.
    Tam sürüm oyunu satın alabilir veya demoyu tekrar oynamak için yarını bekleyebilirsiniz.

en: Your player page online
tr: Çevrimiçi oyuncu sayfanız

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
tr: Raporunuz gönderildi;
    indirilebilir haritaların kalitesinin
    yükseltilmesinde kullanılacak.
    Katkılarınızdan dolayı teşekkürler!

en: Your score could not be validated:
    %1
tr: Score'unuz onaylanamadı:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
tr: Abonelik işleminiz tamamlanmadı.
    Lütfen bölgenizi seçin.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
tr: Geçici hesabınız bloke edildi.
    Şimdi anahtarınızı başka bir hesap ile kaydedebilirsiniz.

en: Your time:
tr: Süreniz:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
tr: Title pack'ınız güncel değil. Lütfen yeni bir versiyon indirin.

en: Your validation code:
tr: Doğrulama kodunuz:

en: Your version is currently up to date.
tr: Oyun versiyonunuz şu anda güncel.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
tr: %1 isimli videonuz YouTube'a tamamen yüklenemedi. Yüklemeye devam edilsin mi?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
tr: Video adaptorünüze (%1) ait sürücünün tarihi geçmiş (%2).
    Bu oyun %3 (veya daha yeni) sürücü versiyonu ile daha iyi çalışır.
    En son grafik sürücülerini video kart üreticinizin sitesinde bulabilirsiniz:
    %4
    
    Eğer bir laptop kullanıyorsanız, sürücü kurulumu çalışmayabilir, bu durumda güncelleme için laptop üreticinizin web sitesini kontrol edin.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
tr: Grafik kartınızın performansı bulunamadı.
    Hızlı performans testi yapılacak.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
tr: Eski bölgeniz silindi.
    Lütfen yeni bir bölge seçin.
    Bu değişikliğin bir bedeli yoktur.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
tr: Bölgeniz alt bölgelere ayrılmış.
    Lütfen alt bölgenizi seçin.
    Bu değişikliğin bir bedeli yoktur.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
tr: Bölgeniz:
    %1 olacak.
    Emin misiniz?

en: Z axis position
tr: Z ekseni konumu

en: Zones
tr: Bölgeler

en: Zoom In/Out
tr: Yaklaş/Uzaklaş

en: Zoom camera in
tr: Kamerayı yaklaştır

en: Zoom camera out
tr: Kamerayı uzaklaştır

en: [Re]
tr: [Konu]

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
tr: [Hakem] hakem '%1' yanıt vermiyor. Bağlantısı kesilecek. Bazı score'lar doğrulanmadı.

en: a little too easy
tr: biraz kolay

en: a little too hard
tr: biraz zor

en: average difficulty
tr: ortalama zorluk

en: average interest
tr: ortalama ilgi

en: bad map
tr: kötü harita

en: choose your opponent
tr: rakibinizi seçin

en: decent map
tr: normal harita

en: easy
tr: kolay

en: extreme
tr: çok zor

en: fine
tr: normal

en: good map
tr: iyi harita

en: great map
tr: harika harita

en: hard
tr: zor

en: http error %1
tr: http hatası %1

en: inch
tr: inç

en: less than one day
tr: bir günden daha az

en: less than one hour
tr: bir saatten daha az

en: max dist
tr: maks uzaklık

en: max fov
tr: maks görüş alanı

en: min dist
tr: min uzaklık

en: min fov
tr: min görüş alanı

en: no report
tr: rapor yok

en: normal
tr: orta

en: one day
tr: bir gün

en: one hour
tr: bir saat

en: or use another login.
tr: ya da başka bir kullanıcı adı kullanınız.

en: point
tr: puan

en: points
tr: puanlar

en: really too easy
tr: aşırı kolay

en: really too hard
tr: aşırı zor

en: reports
tr: raporlar

en: start
tr: başla

en: switch advanced mode
tr: gelişmiş moda geç

en: terrific map
tr: muhteşem harita

en: too easy
tr: çok kolay

en: too hard
tr: çok zor

en: |AdvancedTab|Audio
tr: |AdvancedTab|Ses

en: |AdvancedTab|Display
tr: |AdvancedTab|Görüntü

en: |AdvancedTab|Game
tr: |AdvancedTab|Oyun

en: |AdvancedTab|Inputs
tr: |AdvancedTab|Girdiler

en: |AdvancedTab|Network
tr: |AdvancedTab|Ağ

en: |Advantage kept|Kept
tr: |Avantaj|Korundu

en: |Antialiasing| 2 samples
tr: |Antialiasing| 2 örnek

en: |Antialiasing| 4 samples
tr: |Antialiasing| 4 örnek

en: |Antialiasing| 6 samples
tr: |Antialiasing| 6 örnek

en: |Antialiasing| 8 samples
tr: |Antialiasing| 8 örnek

en: |Antialiasing|16 samples
tr: |Antialiasing| 16 örnek

en: |Antialiasing|None
tr: |Antialiasing|Yok

en: |ArticleName|Day
tr: |ArticleName|Gündüz

en: |ArticleName|Land
tr: |ArticleName|Kara

en: |ArticleName|Night
tr: |ArticleName|Gece

en: |ArticleName|Sunrise
tr: |ArticleName|Gün Doğumu

en: |ArticleName|Sunset
tr: |ArticleName|Gün Batımı

en: |ArticleName|Water
tr: |ArticleName|Su

en: |Attack,Substantive|Atk
tr: |Attack,Substantive|Sal

en: |AudioQuality|High
tr: |AudioQuality|Yüksek

en: |AudioQuality|Low
tr: |AudioQuality|Düşük

en: |Audio|3d quality(soft)
tr: |Audio|3b kalitesi(yumuşak)

en: |Audio|Acceleration
tr: |Audio|İvme

en: |Audio|Allow music to change while racing
tr: |Audio|Yarışırken müziğin değişmesine izin ver

en: |Audio|Auto
tr: |Audio|Otomatik

en: |Audio|Dynamic mix
tr: |Audio|Dinamik miks

en: |Audio|Enable EFX
tr: |Audio|EFX'i Etkinleştir

en: |Audio|Enable HRTF
tr: |Audio|HRTF'yi Etkinleştir

en: |Audio|Enable doppler
tr: |Audio|Doppler'i Etkinleştir

en: |Audio|HardwareOnly
tr: |Audio|SadeceDonanım

en: |Audio|HrtfFull
tr: |Audio|TamHrtf

en: |Audio|HrtfLight
tr: |Audio|HafifHrtf

en: |Audio|Max sounds
tr: |Audio|Maks sesler

en: |Audio|NoHrtf
tr: |Audio|HrtfYok

en: |Audio|Quality
tr: |Audio|Kalite

en: |Audio|SoftwareOnly
tr: |Audio|SadeceYazılım

en: |Audio|Speakers
tr: |Audio|Hoparlörler

en: |BackgroundQuality|High
tr: |BackgroundQuality|Yüksek

en: |BackgroundQuality|Low
tr: |BackgroundQuality|Düşük

en: |BackgroundQuality|Medium
tr: |BackgroundQuality|Orta

en: |BestRaceTime|Best
tr: |BestRaceTime|En iyi

en: |BlockInfo|Finish
tr: |BlockInfo|Bitiş

en: |BlockInfo|Large
tr: |BlockInfo|Büyük

en: |BlockInfo|Overlay
tr: |BlockInfo|Yerleşim

en: |BlockInfo|Rectangle
tr: |BlockInfo|Dikdörtgen

en: |BlockInfo|Road
tr: |BlockInfo|Yol

en: |BlockInfo|Start
tr: |BlockInfo|Başlangıç

en: |BlockInfo|Start/Finish
tr: |BlockInfo|Başlangıç/Bitiş

en: |Broadcasting|Cancel
tr: |Broadcasting|İptal

en: |Broadcasting|Connecting...
tr: |Broadcasting|Bağlanılıyor...

en: |Broadcasting|Start
tr: |Broadcasting|Başlat

en: |Broadcasting|Streaming
tr: |Broadcasting|Akış

en: |Broadcast|Cannot use microphone
tr: |Broadcast|Mikrofon kullanılamıyor

en: |Broadcast|No Twitch server found
tr: |Broadcast|Twitch sunucusu bulunamadı

en: |Broadcast|Wrong login or password
tr: |Broadcast|Yanlış kullanıcı adı veya şifre

en: |Browse|Avatars
tr: |Browse|Avatarlar

en: |Browse|Car skins
tr: |Browse|Araba skinleri

en: |Browse|Maps
tr: |Browse|Haritalar

en: |Browse|Replays
tr: |Browse|Replayler

en: |CameraInterp|FixedTangent
tr: |CameraInterp|SabitTanjant

en: |CameraInterp|Hermite
tr: |CameraInterp|Hermit

en: |CameraInterp|Linear
tr: |CameraInterp|Lineer

en: |CameraInterp|None
tr: |CameraInterp|Yok

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
tr: |CameraTargetVehicle|YerelOyuncu

en: |CameraTargetVehicle|None
tr: |CameraTargetVehicle|Hiçbiri

en: |Camera|CameraHelico
tr: |Camera|Helikopter Kamerası

en: |CarParticlesQuality|All High
tr: |CarParticlesQuality|Hepsi Yüksek

en: |CarParticlesQuality|All Low
tr: |CarParticlesQuality|Hepsi Düşük

en: |CarParticlesQuality|All Medium
tr: |CarParticlesQuality|Hepsi Orta

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
tr: |CarParticlesQuality|Yüksek, Orta Rakipler

en: |CarProjectors|All Cars
tr: |CarProjectors|Bütün Arabalar

en: |CarProjectors|My Car
tr: |CarProjectors|Kendi Arabam

en: |CarProjectors|None
tr: |CarProjectors|Hiçbiri

en: |CarQuality|All High
tr: |CarQuality|Hepsi Yüksek

en: |CarQuality|All Low
tr: |CarQuality|Hepsi Düşük

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
tr: |CarQuality|Yüksek, Orta Rakipler

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
tr: |CarQuality|Orta, Düşük Rakipler

en: |CarSmoke|My Car
tr: |CarSmoke|Kendi Arabam

en: |CarSmoke|None
tr: |CarSmoke|Yok

en: |ColorDepth|16-bit
tr: |ColorDepth|16 bit

en: |ColorDepth|32-bit
tr: |ColorDepth|32 bit

en: |Config|Automatic
tr: |Config|Otomatik

en: |Config|Current
tr: Şu anki

en: |Defense|Def
tr: |Defense|Sav

en: |DeferredAntialiasing|None
tr: |DeferredAntialiasing|Yok

en: |Device|Default
tr: |Device|Varsayılan

en: |DialogTitle|Benchmark
tr: |DialogTitle|Karşılaştırmalı Test

en: |DialogTitle|Display compatibility
tr: |DialogTitle|Görüntü uyumluluğu

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
tr: |DialogTitle|P2P: gelişmiş ayarlar

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
tr: |DisplayCompatibility|Pencere modunda anti-aliasing devre dışı

en: |DisplayCompatibility|Light from map
tr: |DisplayCompatibility|Haritanın aydınlatması

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
tr: |DisplayCompatibility|Işıkeşlem ışık endeksi

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
tr: Işıkeşlem kalitesi

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
tr: |DisplayCompatibility|Ultra ışıkeşlem kalitesi

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
tr: |DisplayCompatibility|Maksimum ışıkeşlem boyutu

en: |DisplayMode|FullScreen
tr: |DisplayMode|TamEkran

en: |DisplayMode|Windowed
tr: |DisplayMode|Pencerelenmiş

en: |DisplayMode|WindowedFull
tr: |DisplayMode|TamPencerelenmiş

en: |DisplayPreset|Fast
tr: |DisplayPreset|Hızlı

en: |DisplayPreset|Nice
tr: |DisplayPreset|Güzel

en: |DisplayPreset|None
tr: |DisplayPreset|Yok

en: |DisplayPreset|Very Fast
tr: |DisplayPreset|Çok Hızlı

en: |DisplayPreset|Very Nice
tr: |DisplayPreset|Çok Güzel

en: |DisplaySync|1 Interval
tr: |DisplaySync|1 Aralık

en: |DisplaySync|2 Intervals
tr: |DisplaySync|2 Aralık

en: |DisplaySync|3 Intervals
tr: |DisplaySync|3 Aralık

en: |DisplaySync|None
tr: |DisplaySync|Yok

en: |Display|Compatibility
tr: |Display|Uyumluluk

en: |EncoderCpuUsage|High
tr: |EncoderCpuUsage|Yüksek

en: |EncoderCpuUsage|Low
tr: |EncoderCpuUsage|Düşük

en: |EncoderCpuUsage|Medium
tr: |EncoderCpuUsage|Orta

en: |FxBloomHdr|High
tr: |FxBloomHdr|Yüksek

en: |FxBloomHdr|Medium
tr: |FxBloomHdr|Orta

en: |FxBloomHdr|None
tr: |FxBloomHdr|Yok

en: |FxColors|Far
tr: |FxColors|Uzak

en: |FxColors|Near
tr: |FxColors|Yakın

en: |FxMotionBlur|Off
tr: |FxMotionBlur|Kapalı

en: |FxMotionBlur|On
tr: |FxMotionBlur|Açık

en: |GameMode|All
tr: |GameMode|Tümü

en: |GameMode|Laps
tr: |GameMode|Lap'lar

en: |GameMode|Stunts
tr: |GameMode|Artistik

en: |GameMode|Team
tr: |GameMode|Takım

en: |GameProfile|Use multiple profiles
tr: |GameProfile|Birden çok profil kullan

en: |GameProfile|Use single profile
tr: |GameProfile|Tek profil kullan

en: |GeometryQuality|Fast
tr: |GeometriKalitesi|Hızlı

en: |GeometryQuality|Nice
tr: |GeometriKalitesi|İyi

en: |GeometryQuality|Very Fast
tr: |GeometriKalitesi|Çok Hızlı

en: |GeometryQuality|Very Nice
tr: |GeometriKalitesi|Çok İyi

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
tr: |GfxAutoScale|Performans / Kalite

en: |GfxAuto|Faster
tr: |GfxAuto|Hızlı

en: |GfxAuto|Nicer
tr: |GfxAuto|Güzel

en: |GpuSync|1 Frame
tr: |GpuSync|Her Karede

en: |GpuSync|2 Frames
tr: |GpuSync|Her 2 Karede

en: |GpuSync|3 Frames
tr: |GpuSync|Her 3 Karede

en: |GpuSync|Immediate
tr: |GpuSync|Anında

en: |GpuSync|None
tr: |GpuSync|Yok

en: |HotSeat|Attempts
tr: |HotSeat|Denemeler

en: |HotSeat|Random
tr: |HotSeat|Rasgele

en: |HotSeat|Sorted
tr: |HotSeat|Sıralı

en: |HotSeat|Time
tr: |HotSeat|Süre

en: |I18NInternal|Encoding
tr: utf8

en: |I18NInternal|English
tr: |I18NInternal|Türkçe

en: |Imperative|Attack
tr: |Imperative|Saldır

en: |Imperative|Defend
tr: |Imperative|Savun

en: |Import avatar|Invalid image file
tr: |Import avatar|Geçersiz resim dosyası

en: |Import|Block skin
tr: |Import|Blok skini

en: |Import|Car geometry
tr: |Import|Araba geometrisi

en: |Import|Convert music
tr: |Import|Müzik dönüştür

en: |InputDevice|Unplugged
tr: |InputDevice|Bağlı değil

en: |Inputs|Bindings
tr: |Inputs|Bağlantılar

en: |Inputs|Keys
tr: |Inputs|Tuşlar

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
tr: |Juridic|Oyunun tam sürümünün içerdiği P2P sistemi ile oyuncular
    kendilerine özgü avatarları, arabaları vs. diğerleriyle paylaşabilirler.
    Demoda oyuncular anonim olup kendilerine özgü içeriğe sahip olmadıklarından bu özellik devre dışıdır.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
tr: |Juridic|Uyarı: Oyuncular kendilerini temsil etmek üzere
    kendi seçtikleri resimleri kullanabilirler.
    
    Bu resimlerin görüntülenmesini istiyor musunuz ?

en: |Keyboard|Left Alt
tr: |Klavye|Sol Alt

en: |Keyboard|Left Control
tr: |Klavye|Sol Ctrl

en: |Keyboard|Right Alt
tr: |Klavye|Sağ Alt

en: |Keyboard|Right Control
tr: |Klavye|Sağ Ctrl

en: |Ladder|Not ranked
tr: |Ladder|Sıralamada yok

en: |Ladder|Rank:
tr: |Ladder|Sıralama:

en: |Ladder|Unknown
tr: |Ladder|Bilinmiyor

en: |Lang|System
tr: |Lang|Sistem

en: |LightFromMap|All Vehicles
tr: |LightFromMap|Tüm Araçlar

en: |LightFromMap|My Vehicle
tr: |LightFromMap|Benim Aracım

en: |LightFromMap|None
tr: |LightFromMap|Yok

en: |LightMapQuality|Default
tr: |LightMapQuality|Varsayılan

en: |LightMapQuality|Fast
tr: |LightMapQuality|Hızlı

en: |LightMapQuality|High
tr: |LightMapQuality|Yüksek

en: |LightMapQuality|None
tr: |LightMapQuality|Yok

en: |LightMapQuality|Very Fast
tr: |LightMapQuality|Çok Hızlı

en: |LightMapQuality|Very fast
tr: |LightMapQuality|Çok hızlı

en: |LightMapSizeMax|Auto
tr: |LightMapSizeMax|Otomatik

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
tr: |LoadingProgress|(manialink'ler önyükleniyor)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
tr: |LoadingProgress|(bloklar taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
tr: |LoadingProgress|(kampanyalar taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
tr: |LoadingProgress|(ışıkeşlemler taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
tr: |LoadingProgress|(haritalar taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
tr: |LoadingProgress|(paketler taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
tr: |LoadingProgress|(replay'ler taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
tr: |LoadingProgress|(skinler taranıyor)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
tr: |LoadingProgress|(title'lar taranıyor)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
tr: |MacroBlocksAndObjects|Özel

en: |Map|Unnamed
tr: |Map|Adsız

en: |Match|Draw
tr: |Match|Berabere

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
tr: |MaxFiltering|Her yerde Aniso 16x

en: |MaxFiltering|Anisotropic
tr: |MaxFiltering|Anisotropik

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
tr: |MaxFiltering|Anisotropik 2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
tr: |MaxFiltering|Anisotropik 4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
tr: |MaxFiltering|Anisotropik 8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
tr: |MaxFiltering|Anisotropik 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
tr: |MaxFiltering|Bilineer

en: |MaxFiltering|Point
tr: |MaxFiltering|Nokta

en: |MaxFiltering|Trilinear
tr: |MaxFiltering|Trilineer

en: |MediaBlock|BulletFx
tr: |MediaBlock|MermiEfektleri

en: |MediaBlock|CharVis
tr: |MediaBlock|KarakterGörselleştirme

en: |MediaBlock|Editing cut
tr: |MediaBlock|Düzenleme kesimi

en: |MediaBlock|Time
tr: |MediaBlock|Süre

en: |MediaBlock|TimeSpeed
tr: |MediaBlock|SüreHızı

en: |MediaTrack|Bullets
tr: |MediaTrack|Mermiler

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
tr: |MediaTrack|CamFx eylemsizlik takibi

en: |MediaTrack|Camera
tr: |MediaTrack|Kamera

en: |MediaTrack|Camera custom
tr: |MediaTrack|Özel kamera

en: |MediaTrack|Camera effect script
tr: |MediaTrack|Kamera efekt scripti

en: |MediaTrack|Camera effect shake
tr: |MediaTrack|Kamera Titreme Efekti

en: |MediaTrack|Camera orbital
tr: |MediaTrack|Yörüngesel kamera

en: |MediaTrack|Camera path
tr: |MediaTrack|Kamera yolu

en: |MediaTrack|Camera race
tr: |MediaTrack|Oyuniçi Kamera

en: |MediaTrack|ColorGrading
tr: |MediaTrack|Renk Sınıflandırması

en: |MediaTrack|Coloring Base
tr: |MediaTrack|Renklendirme Zemini

en: |MediaTrack|Coloring Pole
tr: |MediaTrack|Pole Renklendirme

en: |MediaTrack|Depth of field
tr: |MediaTrack|Alan derinliği

en: |MediaTrack|Events
tr: |MediaTrack|Olaylar

en: |MediaTrack|Fog
tr: |MediaTrack|Sis

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
tr: |MediaTrack|BulanıklaştırmaEfektiDerinliği

en: |MediaTrack|Fx Colors
tr: |MediaTrack|Fx Renkler

en: |MediaTrack|Fx DirtyLens
tr: |MediaTrack|KirliLens Efekti

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
tr: |MediaTrack|Fx Hareket bulanıklaştırma

en: |MediaTrack|Fx bloom
tr: |MediaTrack|ÇiçekAçmaEfekti

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
tr: |MediaTrack|KameraBirleştirmeEfekti

en: |MediaTrack|FxCameraMap
tr: |MediaTrack|FxKameraHaritası

en: |MediaTrack|Image
tr: |MediaTrack|Resim

en: |MediaTrack|Interface
tr: |MediaTrack|Arayüz

en: |MediaTrack|Music volume
tr: |MediaTrack|Müzik ses düzeyi

en: |MediaTrack|Objects
tr: |MediaTrack|Objeler

en: |MediaTrack|Players
tr: |MediaTrack|Oyuncular

en: |MediaTrack|ReplayFx
tr: |MediaTrack|EfektReplay'i

en: |MediaTrack|Scenery
tr: |MediaTrack|Manzara

en: |MediaTrack|Simple events display interface
tr: |MediaTrack|Basit olaylar görüntüleme arayüzü

en: |MediaTrack|Skeleton
tr: |MediaTrack|İskelet

en: |MediaTrack|Sound
tr: |MediaTrack|Ses

en: |MediaTrack|Text
tr: |MediaTrack|Yazı

en: |MediaTrack|Time
tr: |MediaTrack|Süre

en: |MediaTrack|ToneMapping
tr: |MediaTrack|TonHaritası

en: |MediaTrack|Trails
tr: |MediaTrack|Pistler

en: |MediaTrack|Transition fade
tr: |MediaTrack|Geçiş silinmesi

en: |MediaTrack|Triangles2D
tr: |MediaTrack|2BÜçgenler

en: |MediaTrack|Triangles3D
tr: |MediaTrack|3BÜçgenler

en: |MediaTrack|VehicleLight
tr: |MediaTrack|AraçIşığı

en: |NetworkSpeed|Custom
tr: |NetworkSpeed|Özel

en: |Online support key|Online login
tr: |Online support key|Çevrimiçi kullanıcı adı

en: |Online support key|Support key
tr: |Online support key|Yardım anahtarı

en: |Opponents|Always Visible
tr: |Opponents|Daima Görünür

en: |Opponents|Hide Too Close
tr: |Opponents|Çok Yakına Sakla

en: |P2P|Advanced
tr: |P2P|Gelişmiş

en: |P2P|Auto update from locators
tr: |P2P|Konum belirleyicilerden otomatik güncelle

en: |P2P|Cache cleaned
tr: |P2P|Önbellek temizlendi

en: |P2P|Clean cache
tr: |P2P|Önbelleği temizle

en: |P2P|Clean of cache failed
tr: |P2P|Önbellek temizlenemedi

en: |P2P|Enable download
tr: |P2P|İndirmeyi etkinleştir

en: |P2P|Enable locators
tr: |P2P|Konum belirleyicileri etkinleştir

en: |P2P|Enable upload
tr: Yüklemeyi etkinleştir

en: |P2P|Maximum cache size
tr: |P2P|Maksimum önbellek boyutu

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
tr: |P2P|P2P aktarım

en: |P2P|Update locators from URL
tr: v|P2P|Konum belirleyicileri URL'den güncelle

en: |PlayerOcclusion|All
tr: |PlayerOcclusion|Hepsi

en: |PlayerOcclusion|Me
tr: |PlayerOcclusion|Ben

en: |PlayerOcclusion|None
tr: |PlayerOcclusion|Yok

en: |PlayerShadow|All
tr: |PlayerShadow|Hepsi

en: |PlayerShadow|Me
tr: |PlayerShadow|Ben

en: |PlayerShadow|None
tr: |PlayerShadow|Yok

en: |PreviousRaceTime|Prev
tr: |PreviousRaceTime|Önceki

en: |RefereeMode|All
tr: |RefereeMode|Herkes

en: |RefereeMode|Top3
tr: |RefereeMode|İlk3

en: |ServerLevel|Amateurs place
tr: |ServerLevel|Amatörlerin yeri

en: |ServerLevel|Beginners
tr: |ServerLevel|Acemiler

en: |ServerLevel|Competitive racers
tr: |ServerLevel|Rekabetçi yarışçılar

en: |ServerLevel|Pro racing
tr: |ServerLevel|Uzman yarışı

en: |ServerLevel|Races of champions
tr: |ServerLevel|Şampiyonların yarışı

en: |ServerLevel|Serious challengers
tr: |ServerLevel|Ciddi yarışçılar

en: |ShaderQuality|Fast
tr: |ShaderQuality|Hızlı

en: |ShaderQuality|Nice
tr: |ShaderQuality|Güzel

en: |ShaderQuality|Very Fast
tr: |ShaderQuality|Çok Hızlı

en: |ShaderQuality|Very Nice
tr: |ShaderQuality|Çok Güzel

en: |Shadows|High
tr: |Shadows|İyi

en: |Shadows|Medium
tr: |Shadows|Orta

en: |Shadows|Minimum
tr: |Shadows|En Kötü

en: |Shadows|None
tr: |Shadows|Yok

en: |Shadows|Very High
tr: |Shadows|Çok Yüksek

en: |SkinName|Default
tr: |SkinName|Varsayılan

en: |Skin|Unnamed
tr: |Skin|Adsız

en: |Speaker|Headphone
tr: |Speaker|Kulaklık

en: |Speaker|No speakers
tr: |Speaker|Hoparlör yok

en: |Speaker|Quad
tr: |Speaker|Dörtlü

en: |Speaker|Stereo max
tr: |Speaker|Stereo-Maksimum

en: |Speaker|Stereo min
tr: |Speaker|Stereo-Minimum

en: |Speaker|Stereo narrow
tr: |Speaker|Stereo-Dar

en: |Speaker|Stereo wide
tr: |Speaker|Stereo-Geniş

en: |Speaker|Use system config
tr: |Speaker|Sistem ayarlarını kullan

en: |SpectatorCam|Auto
tr: |SpectatorCam|Otomatik

en: |SpectatorCam|Follow
tr: |SpectatorCam|Takip

en: |SpectatorCam|Free
tr: |SpectatorCam|Serbest

en: |SpectatorCam|Manual
tr: |SpectatorCam|Manuel

en: |Stats|Editing time
tr: |İstatistikler|Düzenleme süresi

en: |Stats|Finish count
tr: |İstatistikler|Harita bitirme sayısı

en: |Stats|Most Edited
tr: |İstatistikler|En çok düzenlenen

en: |Stats|Most played
tr: |İstatistikler|En çok oynanan

en: |Stats|Most played online
tr: |İstatistikler|En çok oynanan çevrimiçi

en: |Stats|Most played solo
tr: |İstatistikler|En çok oynanan solo harita

en: |Stats|Online time
tr: |İstatistikler|Çevrimiçi süre

en: |Stats|Play time
tr: |İstatistikler|Oynama süresi

en: |Stats|Reset count
tr: |İstatistikler|Baştan başlatma sayısı

en: |Stats|Solo time
tr: |İstatistikler|Solo süresi

en: |Substantive|Attack
tr: |Substantive|Saldırı

en: |Substantive|Hit
tr: |Substantive|Vur

en: |TexturesQuality|High
tr: |TexturesQuality|İyi

en: |TexturesQuality|Low
tr: |TexturesQuality|Düşük

en: |TexturesQuality|Medium
tr: |TexturesQuality|Orta

en: |TexturesQuality|Very Low
tr: |TexturesQuality|Çok Düşük

en: |TimelineUnit|Frames
tr: |TimelineUnit|Kareler

en: |TimelineUnit|Time
tr: |TimelineUnit|Zaman

en: |Title|None
tr: |Title|Yok

en: |TripleBuffering|Off
tr: |TripleBuffering|Kapalı

en: |TripleBuffering|On
tr: |TripleBuffering|Açık

en: |Unit|Bytes
tr: |Unit|Bayt

en: |VehicleReflect|High
tr: |VehicleReflect|Yüksek

en: |VehicleReflect|HighInReplay
tr: |VehicleReflect|Replay'deYüksek

en: |VehicleReflect|Low
tr: |VehicleReflect|Düşük

en: |Verb|Create
tr: |Verb|Oluştur

en: |Verb|Keep
tr: |Verb|Sakla

en: |Verb|Unload
tr: |Verb|Boşalt

en: |Verb|Update
tr: |Verb|Güncelleştir

en: |VertexProcess|Hardware
tr: |VertexProcess|Donanım

en: |VertexProcess|Software
tr: |VertexProcess|Yazılım

en: |Warm up|Click to take the slot
tr: |Warm up|Bu alanı almak için tıklayın

en: |WaterReflect|High
tr: |WaterReflect|Yüksek

en: |WaterReflect|Low
tr: |WaterReflect|Düşük

en: |WaterReflect|Medium
tr: |WaterReflect|Orta

en: |ZClipAuto|Far
tr: |ZClipAuto|Uzak

en: |ZClipAuto|Medium
tr: |ZClipAuto|Orta

en: |ZClipAuto|Near
tr: |ZClipAuto|Yakın

en: |ZClip|Auto
tr: |ZClip|Otomatik

en: |ZClip|Disable
tr: |ZClip|Devre Dışı

en: |ZClip|Fixed
tr: |ZClip|Sabit

en: |Zone|Africa
tr: |Zone|Afrika

en: |Zone|Asia
tr: |Zone|Asya

en: |Zone|Europe
tr: |Zone|Avrupa

en: |Zone|Medals
tr: |Zone|Madalyalar

en: |Zone|Middle East
tr: |Zone|Orta Doğu

en: |Zone|North America
tr: |Zone|Kuzey Amerika

en: |Zone|Oceania
tr: |Zone|Okyanusya

en: |Zone|South America
tr: |Zone|Güney Amerika

en: |Zone|World
tr: |Zone|Dünya

en: |long|Next
tr: |long|Sonraki
