Maniaplanet - en to sv translation catalogue (3109 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
sv: 
    (om du väljer Nej, kommer annan information ändå att uppdateras)

en: 
    Additional information can be found in
sv: 
    Ytterligare information kan hittas i

en:  (shared with CPU)
sv:  (delas med CPU)

en:  - %1 (in %2)
sv:  - %1 (i %2)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
sv:  - Varning! - 
    Du verkar befinna dig på ett privat nätverk.
    Såvida du inte konfigurerat din NAT,
    så kommer andra spelare från internet inte 
    kunna gå med...

en:  < Target <
sv:  < Mål <

en:  Player banned.
sv:  Spelaren bannlystes.

en:  Scores reset for this player.
sv:  Resultat har återställts för den här spelaren.

en:  minute
sv:  minut

en:  minutes
sv:  minuter

en:  second
sv:  sekund

en:  seconds
sv:  sekunder

en: "$<%1$>"
     is read-only.
sv: '$<%1$>'
     är skrivskyddad.

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
sv: $0F0$<%1$> frågar: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
sv: $0F0$<%1$> är med i spelet

en: $0F0$<%1$> left the game
sv: $0F0$<%1$> har lämnat spelet

en: $<%1$> attack
sv: $<%1$> attackerar

en: $<%1$> attack - defense $<%2$>
sv: $<%1$> attack - försvar $<%2$>

en: $<%1$> captured the goal!
sv: $<%1$> fångade målet!

en: $<%1$> captured the pole.
sv: $<%1$> fångade polen.

en: $<%1$> countered $<%2$>
sv: $<%1$> kontrade $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
sv: $<%1$> korsade mållinjen!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
sv: $<%1$> gjorde en kombination på $<%2$>

en: $<%1$> did the first elimination!
sv: $<%1$> gjorde den första elimineringen!

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
sv: $<%1$> gjorde den längsta träffen med Laser: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
sv: $<%1$> gjorde den längsta träffen med en Raket: $<%2$>m

en: $<%1$> didn't capture the pole in time.
sv: $<%1$> fångade inte polen i tid.

en: $<%1$> eliminated the attacker.
sv: $<%1$> eliminerade attackeraren.

en: $<%1$> gets the final hit!
sv: $<%1$> får sista träffen!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
sv: $<%1$> har bjudit in dig att gå med i gruppen '$<%2$>'.
    Accepterar du hans inbjudan?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
sv: $<%1$> har inte blivit eliminerad sedan $<%2$>

en: $<%1$> is %2 points from victory!
sv: $<%1$> är %2 poäng från seger!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
sv: $<%1$> är 1 poäng från seger!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
sv: $<%1$> är konungen av lobbyn!

en: $<%1$> is attacking!
sv: $<%1$> attackerar!

en: $<%1$> is close to win
sv: $<%1$> är nära att vinna

en: $<%1$> is eliminated!
sv: $<%1$> har eliminerats!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
sv: $<%1$> har eliminerats!
    Tiden har gått ut!

en: $<%1$> is inactive
sv: $<%1$> är inaktiv

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
sv: $<%1$> är kung: %2 träffar!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
sv: $<%1$> är kung: %2 poäng!

en: $<%1$> needs to capture more poles
sv: $<%1$> behöver ta fler stolpar

en: $<%1$> retired!
sv: $<%1$> drar sig tillbaka!

en: $<%1$> secures %2th place!
sv: $<%1$> säkrar %2:a plats!

en: $<%1$> secures 1st place!
sv: $<%1$> säkrar 1:a plats!

en: $<%1$> secures 2nd place!
sv: $<%1$> säkrar 2:a plats!

en: $<%1$> secures 3rd place!
sv: $<%1$> säkrar 3:e plats!

en: $<%1$> takes %2th place!
sv: $<%1$> tar %2:a plats!

en: $<%1$> takes 1st place!
sv: $<%1$> tar 1:a plats!

en: $<%1$> takes 2nd place!
sv: $<%1$> tar 2:a plats!

en: $<%1$> takes 3rd place!
sv: $<%1$> tar 3:e plats!

en: $<%1$> takes the lead!
sv: $<%1$> tar ledningen!

en: $<%1$> wins the map
sv: $<%1$> vinner kartan!

en: $<%1$> wins the map!
sv: $<%1$> vinner kartan!

en: $<%1$> wins the match!
sv: $<%1$> vinner matchen!

en: $<%1$> wins the round
sv: $<%1$> vinner rundan

en: $<%1$> wins the round!
sv: $<%1$> vinner rundan!

en: $<%1$> wins the turn
sv: $<%1$> vinner omgången!

en: $<%1$> wins the turn!
sv: $<%1$> vinner omgången!

en: $<%11. $>Each time you eliminate an opponent, your Combo Time increases.
    $<%12. $>Use '1', '2', '3' and '4' on your keyboard to switch weapon. Collecting a weapon item grants your team with the ability to use it this round, or with 1 extra ammo max if you already own it.
sv: <% 11. $> Varje gång du eliminera en motståndare, så ökar din Combo tid.
    $ <% 12. $> Använd '1 ', '2', '3 'och 4 "på tangentbordet för att byta vapen. Samla ett vapen objekt ger ditt lag förmågan att använda det den här omgången, eller 1 extra ammo max om du redan äger den.

en: $<%11. $>Eliminate the two opponents within a short range of time (Combo Time).
    $<%12. $>Your Combo Time starts when you eliminate one opponent: eliminate the second one before it ends to win the round.
sv: <% 11. $> Eliminera de två motståndare inom en kort tidsintervall (Combo Time).
    $ <% 12. $> Din Combo Tid startar när du eliminerar en motståndare: eliminera den andra innan den slutar för att vinna rundan.

en: $ff0Left click$fff add vertex,
sv: $ff0Vänsterklick$fff lägger till vertex,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
sv: $ff0Vänsterklicka$fff för att skapa vertex, $ff0Alt$fff för att rita plan

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
sv: $ff0Vänsterklicka$fff för att skapa vertex, $ff0Tabb$fff för att välja vilken axel som ska flyttas,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
sv: $ff0Vänsterklicka$fff för att ta bort

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
sv: $ff0Vänsterklicka$fff för att välja & flytta, $ff0Shift+Vänsterklicka$fff för att lägga till,  $ff0Alt+Vänsterklicka$fff för att ta bort

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
sv: $ff0Vänsterklicka$fff för att välja basposition,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
sv: $ff0Vänsterklicka$fff för att välja basposition, $ff0Högerklicka$fff för att ändra normalplan

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
sv: $ff0Högerklicka$fff för att avbryta,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
sv: $fffI spelläget $f00Laps$fff (Varv) är målet att köra så långt som möjligt genom att passera $f00checkpoints$fff.
    
    Spelläget Laps äger rum på banor med flera varv, och spelas i ett enda svep på varje bana.
    
    När tiden är ute $f00vinner$fff den spelare som passerat flest $f00checkpoints$fff. Om det blir oavgjort vinner spelaren som först passerade den senaste checkpointen.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
sv: $fffI spelläget $f00Rounds$fff (Rundor) är målet att nå max antal $f00poäng.
    
    $fffSpelläget Rounds består av $f00ett antal lopp$fff.
    När du klarar ett lopp på en bra $f00positionfff får du $f00poäng$fff som läggs till ditt totala antal.
    
    $f00Vinner$fff gör den spelare vars totala antal poäng först når $f00poänggränsen$fff (30 till exempel).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
sv: $fffI spelläget $f00Stunts$fff är målet att få $f00flest stuntpoängfff.
    
    För att få stuntpoäng måste du utföra så många häftiga akrobatiska tricks som möjligt innan tiden tar slut.
    Du kan $ff0försöka igen$fff när som helst genom att trycka på $ff0'Backspace'$fff-tangenten.
    
    När tiden är ute $f00vinner$fff den spelare som fått $f00flest stuntpoäng$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
sv: $fffI spelläget $f00Team$fff (Lag), måste du välja ett team: $f00Rött$fff eller $55fBlått$fff.
    (du kan välja ett team från menyn i spelet
    genom att trycka på 'Escape')
    
    Spelläget Team består av $f00ett antal lopp$fff.
    Målet för ditt team är att nå max antal $f00poäng$fff.
    
    När du klarar ett lopp på en bra $f00position$fff, ger du $f00poäng$fff till ditt team.
    Vinner gör $f00det team$fff som först når $f00poänggränsen$fff (5 till exempel).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
sv: $fffI spelläget $f00Time Attack$fff (Tidsattack) är målet att sätta de $f00bästa tiderna$fff.
    
    Gör så många försök du vill. $ff0Försök igen$fff när som helst genom att trycka på $ff0'Backspace'$fff-tangenten.
    
    När tiden är ute $f00vinner$fff spelaren med $f00bäst tid$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
sv: $fffSpelläget Cup (Kupp) består av $f00ett antal lopp på olika banor$fff.
    
    När du klarar ett lopp med en bra $f00position$fff får du $f00poäng$fff som läggs till ditt totala antal.
    Servern kan föreslå uppvärmningslopp för att göra spelarna mer bekanta med en bana.
    
    För att vinna måste du först nå $f00poänggränsen$fff och bli $f00finalist$fff. När du blivit finalist måste du komma på $f00första plats$fff i ett lopp för att vinna kuppen. Kuppen är slut när tre spelare har blivit finalister och en har kommit först.

en: $oBest times:
sv: $oBästa tider:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
sv: $oWARNING:$o
    
    Alla dina framsteg, ranking, medaljer och eventuell ihållande data för title %1 kommer att raderas.
    
    Är du säker på att du vill ladda ur stationen?

en: $s$<%1$> will start in attack.
sv: $s$<%1$> börjar som attackerare.

en: $s$<%1$> will start in defense.
sv: $s$<%1$> börjar som försvarare.

en: $s$<%1$> wins the toss!
sv: $s$<%1$> vinner singlingen!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
sv: $s$<%1$>: vill du börja som attackerare eller försvarare först?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
sv: $s$ff0Vänsterklicka$fff för att lägga till/ta bort triggerblock, $ff0Ctrl+Högerklicka$fff för att ange/rotera referensram

en: %1
    
    Please select another one.
sv: %1
    
    Välj en annan.

en: %1 %2 armors left.
sv: %1 %2 skydd kvar.

en: %1 %2 attackers left.
sv: %1 %2 angripare kvar.

en: %1 %2 defenders left.
sv: %1 %2 försvarare kvar.

en: %1 1 defender left.
sv: %1 1 försvarare kvar.

en: %1 Players
sv: %1 Spelare

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
sv: %1 låter dig skapa Internet-spel och utbyta data med andra spelare (peer-to-peer).
    Vi kontrollerar nu din nätverksanslutning så att du kan konfigurera din brandvägg.

en: %1 attacker left
sv: %1 angripare kvar

en: %1 attackers left
sv: %1 angripare kvar

en: %1 captured %2 goal
sv: %1 fångade %2 mål

en: %1 captured %2 goals
sv:  %1 fångade %2 målen

en: %1 days
sv: %1 dagar

en: %1 defender left
sv: %1 försvarare kvar

en: %1 defenders left
sv: %1 försvarare kvar

en: %1 eliminated himself
sv: %1 eliminerade sig själv

en: %1 has been eliminated.
sv: %1 har blivit eliminerad.

en: %1 has been hit.
sv: %1 har blivit träffad.

en: %1 has eliminated %2
sv: %1 har eliminerat %2

en: %1 has eliminated you!
sv: %1 har eliminerat dig!

en: %1 has hit %2
sv: %1 har träffat %2

en: %1 has hit you!
sv: %1 har träffat dig!

en: %1 hit himself
sv: %1 träffade sig själv

en: %1 hours
sv: %1 timmar

en: %1 is not part of the official campaign.
sv: %1 är inte en del i den officiella kampanjen.

en: %1 is not yet unlocked.
sv: %1 är inte öppet ännu.

en: %1 more ...
sv: %1 mer...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
sv: %1 Behöver %2 för att köras. Vill du installera det?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
sv: %1 behöver %2 för att starta. Installera det här (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
sv: %1 poäng (Bästa poäng: %2)

en: %1 point to assign
sv: %1 poäng att placera ut

en: %1 points (Best score: %2)
sv: %1 poäng (Bästa poäng: %2)

en: %1 points to assign
sv: %1 poäng att placera ut

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
sv: %1 texel/m, förfluten tid: %2

en: %1 was not found on this computer.
sv: %1 hittades inte på den här datorn.

en: %1 website
sv: Webbplatsen %1

en: %1 wins the map!
sv: %1 vinner kartan!

en: %1 wins the map.
sv: %1 vinner kartan.

en: %1 wins the match!
sv: %1 vinner matchen!

en: %1$<%2$> hits $<%3$> from %4m.
sv: %1$<%2$> träffar $<%3$> från %4m.

en: %1$<%2$> misses $<%3$> by %4cm.
sv: %1$<%2$> missade $<%3$> med %4cm.

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
sv: %1$<%2$&gt; missade med %3cm.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
sv: %1.
    
    Tryck på OK för att välja/skapa en ny.
    Tryck på Avbryt för att åtgärda problemet själv.

en: %1m hit!
sv: %1m träff!

en: %1th
sv: %1:e

en: '$<%1$>' by $<%2$>
sv: '$<%1$>' av $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
sv: (Alla de här funktionerna och många andra kan också användas via snabbtangenter och knappar i gränssnittet)

en: (Scores)
sv: (Resultat)

en: (click to see conditions)
sv: (klicka för att se villkoren)

en: (default horns)
sv: (standardtutor)

en: (faster, but prone to bugs)
sv: (snabbare, men buggar kan förekomma)

en: (hold)
sv: (håll)

en: (to avoid performance bugs)
sv: (för att undvika prestandabuggar)

en: - Bad current password
sv: - Ogiltigt aktuellt lösenord

en: - Current password not given
sv: - Aktuellt lösenord har ej angetts

en: - Invalid email address
sv: - Ogiltig emailadress.

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
sv: Felaktigt gruppnamn. Du kan inte använda '|' tecken

en: - Invalid zone
sv: - Ogiltig zon

en: - No name given
sv: - Inget namn angavs

en: - Password and confirm password do not match.
sv: - Lösenord och bekräfta lösenord matchar inte.

en: - Password doesn't match confirmation
sv: - Lösenordet matchar inte bekräftelsen

en: - The email addresses do not match
sv: - Email-adresserna matchar inte varandra

en: ---Too Fast!
sv: ---För snabbt!

en: ---Too High!
sv: ---För högt!

en: ---Too Low!
sv: ---För lågt!

en: ---Too Slow!
sv: ---För långsamt!

en: ...I forgot my password
sv: ...jag har glömt mitt lösenord

en: 1 armor left.
sv: 1 skydd kvar.

en: 1 attacker left.
sv: 1 anfallare kvar.

en: 1 defender left.
sv: 1 motståndare kvar.

en: 1st
sv: 1:a

en: 2 players race
sv: 2-spelarrace

en: 2 vs 2: Eliminate the two opponents within a short range of time. Pick up items to power up your team.
sv: 2 Mot 2: Eliminera de två motståndarna inom en kort tidsperiod. Plocka upp föremål för att stärka ditt lag.

en: 2nd
sv: 2:a

en: 3 players race
sv: 3-spelarrace

en: 3-D glasses
sv: 3-D-glasögon

en: 3D Glasses Settings
sv: Inställningar för 3D-glasögon

en: 3D glasses
sv: 3D-glasögon

en: 3d Stereo
sv: 3d-stereo

en: 3rd
sv: 3:a

en: 4 players race
sv: 4-spelarrace

en: 5 players race
sv: 5-spelarrace

en: 6 players race
sv: 6-spelarrace

en: 7 players race
sv: 7-spelarrace

en: 8 players race
sv: 8-spelarrace

en: <None>
sv: <Ingen>

en: A block's clip is not in the underground area.
sv: Ett blocks klipp ligger inte i den underjordiska ytan.

en: A block's clip is not on the right surface.
sv: Ett blocks klipp ligger inte på den rätta ytan.

en: A block's clip is outside the building area.
sv: Ett blocks klipp ligger utanför byggnadsytan.

en: A block's clip overrides another block.
sv: Ett block klipp överlappar ett annat block.

en: A buddy slot has been successfully added.
sv: En ny kompisplats har nu lagts till.

en: A comment for the author?
sv: En kommentar till kreatören?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
sv: En obligatorisk uppdatering är tillgänglig (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
sv: Ett paket med namnet finns redan.
    Använd 'Redigera' för att modifiera.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
sv: Ett stort antal spelare försöker att ansluta till ManiaPlanet.
    Var god vänta, du får snart tillgång till spelet.
    Beräknad väntetid:

en: A new connection has been established.
sv: En ny anslutning har blivit upprättad.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
sv: En ny bana har hämtats.
    Den är nu tillgänglig för dig att spela!

en: A new player joins the game.
sv: En ny spelare är med i spelet.

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
sv: En ny repris har laddats ner.
    Du kan köra mot den
    eller se på den i repriseditorn

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
sv: En ny version av spelet har laddats ner. Några filer kommer att uppdateras.
    
    Den här åtgården kräver administratörsrättigheter.

en: A player with this email is already invited.
sv: En spelare med denna e-post är redan inbjuden.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
sv: Det finns redan ett fördefinierat spelscript med det här namnet.
    Välj ett annat namn för att undvika konflikter.

en: ABANDON
sv: BÖRJA OM

en: ACTION
sv: HANDLA

en: AGP Usage
sv: AGP-användning

en: Abort
sv: Avbryt

en: Abuse successfully reported.
sv: Missbruket har nu rapporterats.

en: Accelerate
sv: Accelerera

en: Accelerate & brake (analog)
sv: Accelerera & bromsa (analog)

en: Accelerate (analog)
sv: Gas (analog)

en: Acceleration
sv: Gas

en: Acceleration quantity
sv: Gasmängd

en: Accept referees :
sv: Acceptera domare:

en: Access denied
sv: Åtkomst nekas

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
sv: Tillgång till $0f0%1$z kommer att kosta dig $0f0%2$z Planets.
    Dina Planeter: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
sv: Åtkomst till denna data (%1) kostar %2 Planets:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
sv: Åtkomst till denna data (%1) kostar 1 Planet:

en: Account
sv: Konto

en: Account Connection
sv: Kontoanslutning

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
sv: Det gick inte att skapa kontot. Fel:
    %1
    Försöka igen?

en: Account successfully created!
sv: Konto skapades!

en: Achievements of $<%1$>
sv: Achievements av $<%1$>

en: Action Maker
sv: Action-skapare

en: Actions
sv: Handlingar

en: Activate rumble
sv: Aktivera vibrationer (rumble)

en: Add
sv: Lägg till

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
sv: Lägg till 5 ManiaPlanet-stationer

en: Add ManiaPlanet Stations
sv: Lägg till Maniaplanet Stationer

en: Add a Buddy
sv: Lägg till en vän

en: Add a Map
sv: Lägg till en bana

en: Add a buddy slot
sv: Lägg till en kompisplats

en: Add a custom map
sv: Lägg till en användarskapad bana

en: Add a map to the group campaign
sv: Lägg till en map till gruppkampanjen

en: Add clip
sv: Lägg till klipp

en: Add item
sv: Lägg till föremål

en: Add server to favorites
sv: Lägg till server till favoriter.

en: Add to Selection
sv: Lägg till urval

en: Add to tag display list
sv: Lägg till i lista av visade taggar

en: Add track
sv: Lägg till spår

en: Add your own music
sv: Lägg till egen musik

en: Add your own picture
sv: Lägg till egen bild

en: Adding buddy
sv: Lägger till vän

en: Adding server to favorites
sv: Lägger till servern till favoriter

en: Additional icons:
sv: Ytterligare ikoner:

en: Advanced
sv: Avancerat

en: Advanced Customisation Tools
sv: Avancerade anpassningsverktyg

en: Advanced Edition Tools
sv: Avancerade redigeringsverktyg

en: Advanced Options
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced editor
sv: Avancerad editor

en: Advanced options
sv: Avancerade alternativ

en: Advanced parameters
sv: Avancerade parametrar

en: Advanced params
sv: Avancerade parametrar

en: Advanced settings
sv: Avancerade inställningar

en: Advanced stereoscopy
sv: Avancerad stereoskopisk 3D

en: Advanced...
sv: Avancerat...

en: Advantage: %1 (%2)
sv: Övertag: %1 (%2)

en: Align Image
sv: Justera bild

en: All
sv: Alla

en: All Servers
sv: Alla servrar

en: All attackers eliminated!
sv: Alla angripare har eliminerats!

en: All defenders eliminated
sv: Alla försvarare har eliminerats

en: All defenders eliminated!
sv: Alla försvarare har eliminierats!

en: All defenders eliminated, capture the goal!
sv: Alla motståndare eliminerade, fånga målet!

en: All defenders eliminated.
sv: Alla motståndare har eliminerats.

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
sv: Alla spöken inspelade!
    Fil: $<%1$> 
    Katalog: %2
    Banans medaljtider uppdaterade.

en: All goals captured.
sv: Alla mål har fångats.

en: All scores validated, waiting ...
sv: Alla resultat har validerats, väntar ...

en: Allow custom models
sv: Tillåt egna modeller

en: Allow map download :
sv: Tillåt hämtning av banor:

en: Allow unlimited horns
sv: Tillåt obegränsat med tutor

en: Ally Custom Color
sv: Allierades anpassade färg

en: Already Triggered
sv: Redan triggad

en: Already a player.
sv: Redan en spelare.

en: Already a spectator.
sv: Redan en åskådare.

en: Already referee.
sv: Redan domare.

en: Already subscribed to this group
sv: Du prenumererar redan på den här gruppen

en: Already waiting for a vote.
sv: Väntar redan på en röstning.

en: Alternate method
sv: Alternativ metod

en: Always
sv: Alltid

en: Ambient Occ.
sv: Ocklusion i omgivningen

en: Ammo Reload
sv: Ladda om ammunition

en: An error occurred during the transaction.
sv: Ett fel uppstod under transaktionen.

en: An error occurred when
    updating your zone
sv: Ett fel uppstod under
    uppdateringen av din zon

en: An error occurred when updating your profile.
sv: Ett fel uppstog när du uppdaterade din profil.

en: An error occurred:
    %1
sv: Ett fel uppstod:
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
sv: En valfri uppdatering är tillgänglig (%1%2).

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
sv: Det finns en tillgänglig uppdatering (%1 kBytes).
    %2
    Vill du hämta uppdateringen och uppdatera spelet?

en: Anaglyph
sv: Anaglyfisk 3D

en: Analog dead zone
sv: Analog dödzon

en: Analog sensitivity
sv: Analog känslighet

en: Analyser
sv: Analyseraren

en: Anchor
sv: Ankare

en: Anchor rotation
sv: Ankarrotation

en: Anchor visibility
sv: Ankarsynlighet

en: AnchorRot
sv: AnkarRot

en: AnchorVis
sv: AnkarVis

en: AntiCheat server URL
sv: URL för antifuskserver

en: Antialias
sv: Kantutjämning

en: Antialiasing
sv: Kantutjämning

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply Symmetry to Selection
sv: Tillämpa symmetri på urval

en: Apply an image directly to the skin texture
sv: Lägg en bild direkt på skin-texturen

en: Apply stickers on the car
sv: Placera stickers på bilen

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
sv: Är du säker på att du vill avbryta registreringen av ditt officiella rekord ?

en: Are you sure you want to change your current account?
sv: Är du säker på att du vill ändra ditt aktuella konto?

en: Are you sure you want to clear your current message?
sv: Är du säker på att du vill rensa detta meddelande?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
sv: Är du säker på at du vill ta bort $<%1$>?
    Alla lokala resultat gjorda av $<%2$> kommer att gå förlorade.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
sv: Är du säker på att du vill ta bort mappen %1 och allt innehåll?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
sv: Är du säker på att du vill koppla från din profil?
    Fortsätt om du vill koppla din profil till ett annat konto.
    Ditt aktuella konto kommer inte att förstöras.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
sv: Är du säker på att du vill gå till din vän på servern $<%1$>?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
sv: Är du säker på att du vill ta bort $<%1$> från din kompislista?

en: Are you sure you want to remove all messages?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla meddelanden?

en: Are you sure you want to remove this message?
sv: Är du säker på att du vill ta bort detta meddelande?

en: Are you sure you want to send all messages?
sv: Är du säker på att du vill skicka alla meddelanden?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
sv: Är du säker på att du vill avsluta din prenumeration på gruppen ($<%1$>)?

en: Armor
sv: Skydd

en: Armor Regen
sv: Självhelande skydd

en: Armors left
sv: Skydd kvar

en: Armors lost by %1 : %2
sv: Skyddet försvagat med %1 : %2

en: ArrowDown
sv: Pil ned

en: ArrowUp
sv: Pil upp

en: Article deleted
sv: Artikeln raderades

en: As dds
sv: Som dds

en: Ask for opponents in solo races
sv: Be om motståndare vid ensamkörning

en: Associate %1 URL protocol to %2
sv: Associera %1 URL-protokoll för %2

en: Associate %1 files to %2
sv: Associera %1-filer med %2

en: Associations
sv: Associationer

en: Attacker
sv: Angripare

en: Attacker eliminated.
sv: Attackeraren eliminerad.

en: Audio
sv: Ljud

en: Audio device
sv: Ljudenhet

en: Audio enable
sv: Ljud på

en: Audio stream
sv: Audio-ström:

en: August
sv: Augusti

en: Author
sv: Kreatör

en: Author Medal
sv: Kreatörens medalj

en: Author's comment
sv: Kreatörens kommentar

en: Auto Spectator
sv: Automatisk åskådare

en: Auto connect at start
sv: Anslut automatiskt vid uppstart

en: Auto exposure
sv: Autoexponering

en: Auto-focus
sv: Autofokus

en: Auto-zoom
sv: Autozoom

en: Avatar
sv: Profilbild

en: Avatar and Name
sv: Profilbild och namn

en: Avatar import
sv: Profilbild-import

en: Avatars
sv: Profilbilder

en: Avg
sv: Medel

en: Awesome!!!
sv: Häftigt!!!

en: Back
sv: Tillbaka

en: Back to player page
sv: Tillbaka till player page

en: Back to previous menu
sv: Tillbaka till föregående meny

en: Background quality
sv: Bakgrundskvalitet

en: Backward
sv: Bakåt

en: Bad
sv: Dålig

en: Bad language file
sv: Dålig språkfil

en: Bad proxy configuration
sv: Dålig proxykonfiguration

en: Balance Teams
sv: Balansera lagen

en: Balance teams
sv: Balansera lag

en: Balance the teams
sv: Balansera lagen

en: Ban
sv: Bannlys

en: Ban $<%1$>
sv: Bannlys $<%1$>

en: Ban map %1
sv: Banna bana %1

en: Base :
sv: Bas :

en: Base Index
sv: Grund innehåll

en: Base:
sv: Bas:

en: Battle
sv: Strid

en: Battle Mode
sv: Stridsläge

en: Be the last player standing to win.
sv: Bli den sista spelaren i arenan för att vinna.

en: Become referee
sv: Bli domare

en: Bench
sv: Prestandatest

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
sv: Benchmark-resultat:
    Genomsnittlig Fps=%1
    Lägsta Fps=%2

en: Benching with %1 config...
sv: Prestandatestar med %1-konfiguration...

en: Benchmark
sv: Systemtest

en: Best
sv: Bästa

en: Best Combo
sv: Bästa combo

en: Best Players
sv: Bästa spelarna

en: Best score
sv: Bästa resultat

en: Best time
sv: Bästa tid

en: Best time :
sv: Bäst tid:

en: Black
sv: Svart

en: Blacklist URL
sv: Svartlista URL

en: Block Editor
sv: Blockredigerare

en: Block End
sv: Blockslut

en: Block Mode (F2)
sv: Block-läge (F2)

en: Block Properties Mode
sv: Blockegenskaper-läge

en: Block Start
sv: Blockstart

en: Block Stock Mode
sv: Block lagringsläge

en: Block skin import
sv: Importera block skin

en: Blocks
sv: Block

en: Blue
sv: Blå

en: Brake
sv: Bromsa

en: Brake (analog)
sv: Broms (analog)

en: Break! Advantage: $<%1$>
sv: Brytpunkt! Övertag: $<%1$>

en: Brightness
sv: Ljusstyrka

en: Broadcast
sv: Sändning

en: Bronze
sv: Brons

en: Bronze Medal
sv: Bronsmedalj

en: Browse
sv: Bläddra

en: Brush
sv: Pensel

en: Buddies Medals Ranking
sv: Vänners medaljrankningar

en: Buddy
sv: Vän

en: Buddy list successfully updated.
sv: Kompislistan har uppdaterats.

en: Buddy not found.
sv: Kunde inte hitta vän.

en: Building Mode
sv: Byggläge

en: Bulldoze
sv: Riv

en: Buy a buddy slot
sv: Köp en kompisplats

en: Buy a key
sv: Köp en nyckel

en: Buy account upgrade
sv: Köp en kontouppgradering

en: Buy now
sv: Köp nu

en: By
sv: Av

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
sv: Genom att bryta mot spelets regler har du betett dig respektlöst mot andra spelare.
    Ditt konto har låsts.

en: CHANGE VIEW
sv: BYT VINKEL

en: CPU usage
sv: CPU-användning

en: Cache size
sv: Storlek på cacheminnet

en: CallVote balance teams
sv: Omröstning: balansering av lagen

en: CallVote ban
sv: Omröstning: bannlysning

en: CallVote change mode settings
sv: Omröstning: ändra spelinställningarna

en: CallVote go to map
sv: Omröstning: gå till bana

en: CallVote ignored.
sv: Röst ignorerad.

en: CallVote kick
sv: Omröstning: sparka ut

en: CallVote next map
sv: Omröstning: nästa map

en: CallVote not allowed.
sv: Omröstning ej tillåten.

en: CallVote restart
sv: Omröstning: omstart

en: Callvote threshold (%) :
sv: Gränsvärde för omröstningar (%):

en: Callvote timeout :
sv: Tidsgräns för omröstningar:

en: Camera
sv: Kamera

en: Camera 1
sv: Kamera 1

en: Camera 2
sv: Kamera 2

en: Camera 3
sv: Kamera 3

en: Camera 4
sv: Kamera 4

en: Camera 5
sv: Kamera 5

en: Camera 6
sv: Kamera 6

en: Camera free
sv: Fri kamera

en: CameraDown
sv: KameraNer

en: CameraUp
sv: KameraUpp

en: Campaign :
sv: Kampanjer :

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Cancelled
sv: Avbruten

en: Cancelling
sv: Avbryter

en: Cannot change password:
sv: Kan inte ändra lösenord:

en: Cannot connect to the server
sv: Kan inte ansluta till server

en: Cannot create the group:
sv: Kan inte skapa gruppen:

en: Cannot delete profile of the current player!
sv: Kan inte ta bort profilen av den aktuella spelaren!

en: Cannot join server...
sv: Kan inte ansluta till server...

en: Cannot join server:
    %1
sv: Kan inte ansluta till server:
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
sv: Kan inte slå samman repriser i version %1 och %2.

en: Cannot merge validation replays.
sv: Kan inte slå samman validerade repriser.

en: Cannot retrieve the Manialink:
sv: Kan inte hämta Manialink:

en: Cannot try to subscribe to group:
sv: Kan inte försöka att prenumerera på grupp:

en: Cannot update groups.
    %1
sv: Kan inte uppdatera grupper.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
sv: Kunde inte uppdatera kompislistan:

en: Cannot update the favorites list:
sv: Kan inte uppdatera favoritlistan:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
sv: Kan inte skriva inställningar till
    %1.

en: Capturable Index
sv: Fånga innehåll

en: Capture
sv: Fånga

en: Capture Weight
sv: Intagningsställning

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
sv: Fånga $<$0f0stolpen$> för att vinna.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
sv: Fånga $<$0f0stolpar$> för att vinna.
    Du kan inte fånga under $<$0f0försvars$>fasen.

en: Capture the poles of the opposing team!
sv: Fånga alla motståndarlagets stolpar!

en: Capture time
sv: Intagningstid

en: Capturing
sv: Fångar

en: Car reflections
sv: Bilreflektioner

en: Car reflects
sv: Bilreflektioner

en: Cards to Squares Mode
sv: Kort i hörn-läge

en: Center spring intensity
sv: Centrera fjädringsintensiteten

en: Challenge other players
sv: utmana andra spelare

en: Challenge other players!
sv: Utmana andra spelare!

en: Change camera
sv: Byt kamera

en: Change map
sv: Byt bana

en: Change mode and start a new match.
sv: Byt läge och starta en ny match

en: Change team
sv: Byt team

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
sv: Ändra plats där spelet lagrar all sin data.
    (för närvarande %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
sv: Ändra plats där spelet lagrar all din personliga data.
    (för närvarande %1)

en: Change the settings: $<%1$>
sv: Ändra inställningar: $<%1$>

en: Change your password
sv: Ändra ditt lösenord

en: Change your zone
sv: Ändra din zon

en: Chat
sv: Chatt

en: Chat time :
sv: Chattid:

en: Chat to all
sv: Chatta med alla

en: Cheat suspicion
sv: Misstanke om fusk

en: Check Internet connection
sv: Kontrollera internetanslutningen

en: Check of %1 update failed!
sv: Kontroll av %1 uppdateringen misslyckades!

en: Checking game data
sv: Kontrollerar speldata

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
sv: Kontrollerar anslutningen till spelets huvudserver.
    Var god vänta...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
sv: Kontrollerar login %1
    Vänligen vänta ...

en: Checkpoint captured.
sv: Checkpoint tagen.

en: Choose
sv: Välj

en: Choose Map Type
sv: Välj maptyp

en: Choose Opponents
sv: Välj motståndare

en: Choose a Game Mode
sv: Välj ett spelläge

en: Choose a Map
sv: Välj en bana

en: Choose a Server
sv: Välj en server

en: Choose a Slot
sv: Välj en slot

en: Choose a campaign
sv: Välj en kampanj

en: Choose a difficulty
sv: Välj en svårighetsgrad

en: Choose a group
sv: Välj en grupp

en: Choose a sound
sv: Välj ett ljud

en: Choose an Environment
sv: Välj en miljö

en: Choose an activity
sv: Välj en aktivitet

en: Choose an environment
sv: Välj en miljö

en: Choose an image
sv: Välj en bild

en: Choose an input device
sv: Välj en input-enhet

en: Choose between simple and advanced map editor
sv: Välj mellan enkel och avancerad baneditor

en: Choose custom Music
sv: Välj egen musik

en: Choose game mode
sv: Välj spelläge

en: Choose skin
sv: Välj skin

en: Choose the action to perform on this group:
sv: Välj vad du vill göra med den här gruppen:

en: Choose the scale
sv: Välj skala

en: Choose the shininess
sv: Välj glans

en: Choose the transparency
sv: Välj genomskinlighet

en: Choose your Avatar
sv: Välj din profilbild

en: Choose your Editor
sv: Välj editor

en: Choose your Location
sv: Välj din plats

en: Choose your opponents
sv: Välj dina motståndare

en: Choose your profile
sv: Välj din profil

en: Choose your team
sv: Välj ditt team

en: Choose your zone
sv: Välj din zon

en: Clear
sv: Rensa

en: Clear All
sv: Rensa allt

en: Clear OffZone?
sv: Ta bort OffZone?

en: Clear all blocks?
sv: Ta bort alla block?

en: Clear all objects?
sv: Ta bort alla objekt?

en: Clear everything?
sv: Ta bort allt?

en: Clear selection?
sv: Ta bort markerat?

en: Clear tag display list
sv: Rensa listan av visade märken

en: Clear terrain?
sv: Ta bort terräng?

en: Clear the map
sv: Rensa banan

en: Clear unused spot models ?
sv: Rensa oanvända platsmodeller ?

en: Click here to change the control device
sv: Klicka här för att ändra kontrollenhet

en: Click here to install a title.
sv: Klicka här för att installera en titel.

en: Click on 'OK' to continue
sv: Klicka på 'OK' för att fortsätta

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
sv: Klicka på ett rekord för att hämta reprisen

en: Click on the picture to change your Avatar
sv: Klicka på bilden för att ändra din profilbild

en: Click to add a player
sv: Klicka för att lägga till en spelare

en: Client port
sv: Klientport

en: Clip
sv: Klipp

en: Clip number %1 already has a trigger here.
sv: Klipp nummer %1 har redan en trigger här.

en: Close
sv: Stäng

en: Code
sv: Kod

en: Collection :
sv: Samling :

en: Color
sv: Färg

en: Color :
sv: Färg :

en: Combo
sv: Kombo

en: Combo breaker
sv: Combobrytare

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment :
sv: Kommentar:

en: Common data files
sv: Gemensamma datafiler

en: Compatible ghost found on disk
sv: Kompatibelt ghost hittades disk

en: Competitions
sv: Tävlingar

en: Compilation Error in:
sv: Kompileringsfel i:

en: Compilation failures
sv: Kompileringfel

en: Compile
sv: Kompilera

en: Compress & Save
sv: Komprimera & spara

en: Compute Decals
sv: Beräkna dekaler

en: Compute shadows
sv: Beräkna skuggor

en: Compute shadows quality
sv: Beräkna skuggkvalitet

en: Computing shadows
sv: Beräknar skuggor

en: Concatenate replays
sv: Lägga ihop repriser

en: Condition :
sv: Villkor:

en: Conditions
sv: villkor

en: Configuration
sv: Konfiguration

en: Configuration Names
sv: Konfigurationsnamn

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Configure controls
sv: Konfigurera kontroller

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Confirm new password:
sv: Bekräfta nytt lösenord:

en: Confirm password
sv: Bekräfta lösenord

en: Confirm your email
sv: Bekräfta din e-postadress

en: Confirmation
sv: Bekräftelse

en: Congratulations!
sv: Gratulerar!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
sv: Grattis! Endast %1 spelare av %2 har klarat alla medaljer för den här kampanjen!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
sv: Grattis! Du har låst upp den första svarta mapen!
      Du har nu tillgång till Nadeo´s motståndare!

en: Connect
sv: Anslut

en: Connected
sv: Ansluten

en: Connecting to %1...
sv: Ansluter till %1...

en: Connection Error
sv: Anslutningsfel

en: Contacting server...
sv: Kontaktar servern...

en: Contents
sv: Innehåll

en: Contents :
sv: Innehåll:

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Continue offline
sv: Fortsätt offline

en: Continue?
sv: Fortsätta?

en: Contrast
sv: Kontrast

en: Convergence
sv: Konvergens

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
sv: Konvertering till ett ManiaPlanet-konto

en: Convert
sv: Konvertera

en: Convert ogg file
sv: Konvertera .ogg-fil

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy Selection
sv: Kopiera urval

en: Copy to clipboard
sv: Kopiera till urklipp

en: Copy/Paste Mode [C]
sv: Kopiera/klistra in [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
sv: Kopierar synkroniserade filer, 
     var god vänta...

en: Corrupted login.
sv: Login fungerar ej.

en: Cost:
sv: Kostnad:

en: Could not connect.
sv: Kunde inte ansluta.

en: Could not connect: 
    %1
sv: Kunde inte ansluta: 
    %1

en: Could not contact server.
sv: Kunde inte kontakta servern.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
sv: Kunde inte skapa skin.
    Okänd filändelse

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
sv: Kunde inte skapa skin.
    Fel URL?

en: Could not determine the title to use.
sv: Kunde inte avgöra vilken titel som skulle användas.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
sv: Kunde inte upprätta UDP-anslutning:
    Faller tillbaka på endast TCP.
    Pröva att konfigurera din brandvägg
    för att förbättra din onlineupplevelse!

en: Could not export !
sv: Kunde inte exportera!

en: Could not export clip
sv: Kunde inte exportera klipp

en: Could not find DirectX9
sv: Kunde inte hitta DirectX9

en: Could not find player score.
sv: Kunde inte hitta spelar-resultat.

en: Could not find the title %1.
sv: Kunde inte hitta titeln %1.

en: Could not import clip
sv: Kunde inte importera klipp

en: Could not import replay tracks
sv: Kunde inte importera reprisspår

en: Could not init internet
sv: Kunde inte initiera internet

en: Could not initialize the network.
sv: Kunde inte initiera nätverket.

en: Could not install or update the title's files...
sv: Kunde inte installera eller uppdatera titelns filer...

en: Could not load map!
sv: Kunde inte ladda banan!

en: Could not load the Match settings:
    %1
sv: Kunde inte ladda matchinställningar:
    %1

en: Could not load the replay.
sv: Kunde inte ladda reprisen.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
sv: Kunde inte erhålla alla nycklar som behövdes för de inkluderade filerna.

en: Could not report abuse:
sv: Kunde inte rapportera missbruket:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
sv: Kunde inte hämta teamprofil.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
sv: Kan inte ta emot kampanjens info.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
sv: Kunde inte hämta listan över banor.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
sv: Kunde inte hitta ditt grafikkorts prestanda.
    Inställningen för automatisk grafikkvalitet kan visa sig otillräcklig.

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
sv: Kunde inte spara matchinställningarna:
    %1

en: Could not save the map!
sv: Kunde inte spara banan!

en: Could not save the replay!
sv: Kunde inte spara reprisen!

en: Could not search:
    %1
sv: Kunde inte söka:
    %1

en: Could not send email.
    %1
sv: Kunde inte skicka e-post.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
sv: Kunde inte terraformera för att placera ut blocket.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
sv: Kunde inte terraformera för att placera ut Macroblocket.

en: Could not upload this map.
    %1
sv: Kunde inte ladda upp denna bana.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
sv: Kunde inte validera reprisen för $<%1$>

en: Could not validate!
     no key events available...
sv: Kunde inte validera!
     inga nyckel-events är tillgängliga...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
sv: Kunde inte validera!
    Fel simulering

en: Counter KO failed.
sv: Kontrings-KO misslyckades.

en: Counter KO!
sv: Kontrings-KO!

en: Counter! $<%1$> hasn't lost yet.
sv: Kontring! $<%1$> har inte förlorat än.

en: Cpu/Gpu synchro
sv: CPU/GPU-synkronisering

en: Create
sv: Skapa

en: Create Icon
sv: Skapa ikon

en: Create MacroBlock Variant
sv: Skapa Macroblock-variant

en: Create a Pack
sv: Skapa ett paket

en: Create a Server
sv: Skapa en server

en: Create a desktop icon
sv: Skapa en ikon på skrivbordet

en: Create a group
sv: Skapa en grupp

en: Create a new Plugin Script
sv: Skapa ett nytt plugin-script

en: Create a new Profile
sv: Skapa en ny profil

en: Create a pack
sv: Skapa ett paket

en: Create a profile
sv: Skapa en profil

en: Create a server
sv: Skapa en server

en: Create an image from the text entry
sv: Skapa en bild från text

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
sv: Skapa och hantera dina titlar. (Endast avancerade användare.)

en: Create new MacroBlock
sv: Skapa nytt Macroblock

en: Create new group
sv: Skapa ny grupp

en: Create new...
sv: Skapa ny...

en: Creating the account...
sv: Skapar konto...

en: Credits
sv: Medverkande

en: Cup
sv: Kupp

en: Cup Mode
sv: Cup

en: Current Combo
sv: Nuvarande Combo

en: Current cache size
sv: Aktuell storlek på cacheminnet

en: Current color
sv: Nuvarande färg

en: Current password:
sv: Aktuellt lösenord:

en: Cursor
sv: Markör

en: Custom
sv: Användardefinierad

en: Custom Blocks Mode (F5)
sv: Läge för användarskapade block (F5)

en: Custom Information
sv: Anpassad information

en: Custom data
sv: Användardefinierad data

en: Custom data directories
sv: Kataloger för egen data

en: Custom installation
sv: Anpassad installation

en: Custom mod
sv: Användar-mod

en: Custom music
sv: Användardefinierad musik

en: Custom settings
sv: Anpassade inställningar

en: Customize
sv: Anpassa

en: Customize the layout:
sv: Anpassa utseendet:

en: Cut Block
sv: Klipp ut block

en: Cut Selection
sv: Klipp ut urval

en: Cut after
sv: Klipp efter

en: Cut before
sv: Klipp före

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
sv: D / Ctrl + Scrollhjul ner

en: DOF samples
sv: DOF-samples

en: DRIVE
sv: KÖR

en: Data access
sv: Dataåtkomst

en: Data importer
sv: Data-importerare

en: Date :
sv: Datum:

en: Decals
sv: Dekaler

en: Decals Mode
sv: Dekalläge

en: Decent
sv: Okej

en: Decrease cam fov
sv: Minska kamerans synfält

en: Default
sv: Standardvärden

en: Default horns
sv: Standardtutor

en: Default sound
sv: Standardljud

en: Default values
sv: Standardvärden

en: Defense
sv: Försvar

en: Delete
sv: Radera

en: Delete this Article?
sv: Radera denna artikel?

en: Delete this Macroblock?
sv: Radera detta Macroblock?

en: Delete this Plugin?
sv: Radera denna Plugin?

en: Delivered by
sv: Levererat av

en: Depth
sv: Djup

en: DepthOfField
sv: Djupskärpa

en: Description
sv: Beskrivning

en: Destroy all paths?
sv: Förstör alla vägar?

en: Devices
sv: Enheter

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
sv: Har du pratat med en kompis om ManiaPlanet än?

en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

en: Direct elimination
sv: Direkt eliminering

en: Direct lighting
sv: Direkt belysning

en: Dirt Intensity
sv: Smuts intensitet

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
sv: inaktivera HdrCubeRenderMipMap

en: Disable ZBufferRange
sv: Inaktivera ZBufferRange

en: Disable advertising
sv: Inaktivera reklam

en: Disable replay recording
sv: Stäng av inspelning av repris

en: Disable scan cache
sv: Inaktivera cacheskanning

en: Discard changes and quit
sv: Ignorera ändringar och avsluta

en: Disconnect Account
sv: Koppla från konto

en: Display Freq.
sv: Bildskärm Hz

en: Display Ghosts name on event
sv: Visa ghost-namn på event

en: Display Mode
sv: Visningsläge

en: Display Ratio
sv: Bildförhållande

en: Display VSync
sv: Visa VSync

en: Display car names
sv: Visa namn på bilar

en: Display checkpoints events
sv: Visa checkpoint-events

en: Display cost
sv: Visa kostnad

en: Display end of laps events
sv: Visa sista varvet-events

en: Display end of race events
sv: Visa slutet av race-events

en: Display game key
sv: Visa spelnyckel

en: Display mode
sv: Visningsläge

en: Display mode for events
sv: Visningsläge för events

en: Display size
sv: Visad storlek

en: Display stunt figures events
sv: Visa stuntfigurs-events

en: Display synchro
sv: Bildsynkronisering

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
sv: Visar rapporter %1$s-%2$s av %3$s för bana %4$s:

en: Distance
sv: Avstånd

en: Do Not Show Again
sv: Visa inte igen

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
sv: Vill du verkligen rösta för en balansering av lagen?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
sv: Vill du verkligen rösta om att gå till nästa map?

en: Do you really want to CallVote to restart?
sv: Vill du verkligen rösta om en omstart?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
sv: Är du säker på att du vill lägga till den här spelaren till din kompislista?

en: Do you really want to ban this player?
sv: Är du säker på att du vill bannlysa den här spelaren?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
sv: Vill du verkligen rösta om att bannlysa denna spelare?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
sv: Vill du verkligen rösta om att sparka ut denna spelare?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
sv: Vill du verkligen ta bort
    "$<%1$>"?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
sv: Vill du verkligen stoppa servern och återgå till menyn?

en: Do you really want to kick this player?
sv: Är du säker på att du vill sparka ut här spelaren?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
sv: Vill du verkligen lämna servern och återgå till menyn?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
sv: Vill du verkligen låsa kartan
    med lösenord '%1'?

en: Do you really want to remove this Deck?
sv: Vill du verkligen ta bort detta paket?

en: Do you want to add this server to your favorites?
sv: Vill du lägga till denna server till dina favoriter?

en: Do you want to cancel account creation?
sv: Vill du avbryta skapandet av kontot ?

en: Do you want to cancel all updates?
sv: Vill du avbryta alla uppdateringar?

en: Do you want to cancel this download?
sv: Vill du avbryta nedladdningen?

en: Do you want to cancel this update ?
sv: Vill du avbryta den här uppdateringen?

en: Do you want to challenge the %1?
sv: Vill du försöka ta %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
sv: Vill du kontrollera om den nedladdade datan är uppdaterad?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
sv: Vill du välja en titel som ska laddas in i denna station ?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
sv: Vill du att slutföra verkställandet av ManiaCode?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
sv: Vill du ta bort mappen %1 och allt innehåll (inklusive dina profiler, banor, repriser, och skins)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
sv: Vill du ta bort mappen %1 och allt innehåll?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
sv: Vill du ladda ner uppdateringen och uppdatera spelet?

en: Do you want to load this title into the station?
sv: Vill du ladda denna titel till stationen

en: Do you want to play with this map now?
sv: Vill du spela med denna map nu?

en: Do you want to remove the locator of this data?
sv: Vill du ta bort locatorn för dessa uppgifter?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
sv: Vill du ta bort denna server från dina favoriter?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
sv: Vill du hämta dina tidigare %1´s uppgifter återfinns i "Mina Dokument\%2"?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
sv: Vill du välja den här profilbilden till din profil?

en: Do you want to select this skin for your profile?
sv: Vill du välja detta skin för din profil?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
sv: Vill du ange egna mappar för dina %1 filer ?

en: Do you want to unload the title from this station?
sv: Vill du ta bort denna title från stationen.

en: Do you want to:
sv: Vill du:

en: Don't change
sv: Ändra inte

en: Donation :
sv: Donation:

en: Done
sv: Klar

en: Download disabled by the server
sv: Hämtning inaktiverad av servern

en: Download error
sv: Hämtningsfel

en: Download error :
sv: Nedladdningsfel:

en: Download error : unable to join server.
sv: Nedladdningsfel: kunde inte gå in på servern.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
sv: Nedladdningsfel: Kunde inte gå med i servern.
    Försök igen senare.

en: Download from locators (Direct download URL)
sv: Ladda ner från locator (Direkt nedladding URL)

en: Download from peer (P2P)
sv: ladda ner från peer (P2P)

en: Download in progress, please wait...
sv: Nedladdning pågår, var god vänta...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
sv: Nedladdning eller uppdatering av %1 misslyckades.
    Kunde inte kontakta servern: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
sv: Ladda ner de bästa repriserna från standardgruppen i soloracing

en: Download?
sv: Ladda ner?

en: Downloaded Maps
sv: Hämtade banor

en: Downloading data...
sv: Laddar ner data...

en: Draw
sv: Rita

en: Draw match
sv: Matchen oavgjord

en: Draw roads or terrain
sv: Rita vägar eller terräng

en: Draw round
sv: Oavgjort runda

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
sv: På grund av ManiaPlanets framgång, försöker alltför många spelare att ansluta till huvudservern.
    Tyvärr kan du inte ansluta till den och du kommer endast att spela offline.
    Vi beklagar detta. Vi kommer snart att kunna ta emot fler spelare att spela online.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
sv: På grund av framgången för ManiaPlanet försöker fler spelare än väntat ansluta till huvudservern.
    Du har blivit placerad i kö.
    Beräknad väntetid:

en: Duplicate avatar
sv: Duplicera profilbild

en: Duplicate image
sv: Duplicera bild

en: Duplicate music
sv: Duplicera musik

en: Duplicate sound
sv: Duplicera ljud

en: Duration (s)
sv: Varktighet (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
sv: E / Ctrl+ Scrollhjul upp

en: EMail
sv: E-post

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit Offzone [O]
sv: Redigera OffZone [O]

en: Edit Script
sv: Redigera script

en: Edit a Plugin Script
sv: Redigera ett plugin-script

en: Edit a Replay
sv: Redigera repriser

en: Edit comments
sv: Redigera kommentarer

en: Edit snapshot camera
sv: Redigera snapshot-kamera

en: Edit special properties
sv: Redigera speciella egenskaper

en: Edit trigger
sv: Redigera trigger

en: Editing protected by password
sv: Redigering skyddad med lösenord

en: Editors
sv: Editorer

en: Eighth (Press 8)
sv: Åttonde (tryck 8)

en: Email
sv: E-post

en: Email successfully sent.
sv: E-post skickat.

en: Emblem blink
sv: Emblem blinkar

en: Emulate cursor
sv: Emulera muspekaren

en: Enable
sv: Aktivera

en: Enable D3D9Ex
sv: Aktivera D3D9Ex

en: Enable chat
sv: Tillåt chatt

en: Enable check lags
sv: Aktivera kontroll av lagg

en: Enable fullscreen GDI
sv: Aktivera fullskärm GDI

en: Enable multi-threads
sv: Aktivera flera trådar

en: Enable specific sensitivity
sv: Aktivera särskild känslighet

en: End Ghost Recording
sv: Avsluta ghost-inspelning

en: End Of Laps
sv: Sista varvet

en: End Of Race
sv: Slutet av racet

en: End User License Agreement
sv: Licensavtal för slutanvändare

en: End of warmup, match starting...
sv: Uppvärmningen är slut, matchen startar...

en: End race
sv: Avsluta race

en: End validation
sv: Slutvalidering

en: End warm-up
sv: Avsluta uppvärmning

en: Enter Text
sv: Skriv in text

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
sv: Ange en ManiaPlanet-nyckel för att konvertera ditt aktuella konto.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
sv: Ange en ManiaPlanet-nyckel för att förlänga kontots varaktighet.

en: Enter a Name:
sv: Ange ett namn:

en: Enter a key
sv: Ange en nyckel

en: Enter a login
sv: Ange ett login

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
sv: Ange ett namn för den nya dekalen (kommer att användas som ett filnamn också):

en: Enter a password
sv: Välj ett lösenord

en: Enter a valid email
sv: Ange en giltig e-postadress

en: Enter an Icon Directory:
sv: Ange en ikonkatalog:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
sv: Ange login och lösenord för det befintliga TrackMania Nations Forever-konto som du vill importera. Om du också vill importera ditt login, klicka på knappen 'Använd detta kontos login'.

en: Enter racing mode
sv: Gå till racing-läge

en: Enter the URL:
sv: Ange URL:

en: Enter the login of your Buddy
sv: Ange din väns login

en: Enter the name of the new Deck:
sv: Ange namnet på den nya Kortleken:

en: Enter the new name of the Deck:
sv: Ange namnet på den nya kortleken:

en: Enter the password
sv: Ange lösenord

en: Enter the title id
sv: Skriv in titelns id

en: Enter your age:
sv: Ange din ålder:

en: Enter your code
sv: Skriv in din kod

en: Enter your friend's email
sv: Skriv in din e-postadressen till din kompis

en: Enter your key
sv: Ange din nyckel

en: Enter your name:
sv: Ange ditt namn:

en: Erase
sv: Sudda

en: Erase All
sv: Ta bort allt

en: Erase a trigger
sv: Sudda en trigger

en: Eraser Tool [X]
sv: Suddverktyg [X]

en: Error
sv: Fel

en: Error : Cannot write config. file.
sv: Fel: Kan inte skriva config-filen.

en: Error : unknown official server type.
sv: Fel: okänd officiell servertyp.

en: Error when retrieving script settings.
sv: Fel vid mottagande av skriptinställning.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
sv: Fel, "Proffskörning" måste tillåtas av Nadeo.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
sv: Fel, "Races of champions" måste tillåtas av Nadeo.

en: Error, operation denied.
sv: Fel, beräkningen nekades.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
sv: Fel, var god kontrollera din organisations login och lösenord.

en: Error, please check the login of your organization.
sv: Fel, kontrollera inloggningsuppgifterna till din organisation.

en: Error, please check your login and password.
sv: Fel, kontrollera ditt login och ditt lösenord.

en: Error, please try again later.
sv: Fel, försök igen senare.

en: Error, server removed not found.
sv: Fel, servern borttagen, hittades ej.

en: Error, this server is not official.
sv: Fel, denna server är inte officiell.

en: Error, this title is already loaded in another station.
sv: Fel, denna titel är redan laddad i en annan station.

en: Error, you are not admin of this organisation.
sv: Fel, du är inte administratör för denna organisation.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
sv: Fel, du är inte ägare för denna server. Endast ägaren kan utföra denna handling.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
sv: Fel, du kan bara ändra servergräns en gång var 24:e timme.

en: Error, you can't add this server.
sv: Fel, du kan inte lägga till den här servern.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
sv: Fel, du kan inte göra ett officiellt rekordförsök på denna utmaning nu.
    Försök senare.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
sv: Fel, kan inte ladda om denna titel till denna station.
    Försök igen om några minuter.

en: Error, you're not properly logged-in.
sv: Fel, du är inte ordentligt inloggad.

en: Error, your account has not been validated.
sv: Fel, ditt konto har inte validerats.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
sv: Fel. Skinet startat med '#' men har ingen tga.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
sv: Fel:
    Kunde inte initiera video-codec.
    (Denna codec kanske inte stöder den aktuella upplösningen?)

en: Error: %1
sv: Fel: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
sv: Fel: Kunde inte ladda upp och publicera filen till workshop.

en: Error: invalid campaign.
sv: Fel: ogiltig kampanj.

en: Error: map file not found
sv: Fel: banans fil hittades inte

en: Error: script not saved.
sv: Fel: scriptet sparades inte.

en: Error: the Nations campaign was not found.
sv: Fel: Nationskampanjen hittades inte.

en: Error: the campaign was not found
sv: Fel: kampanjen hittades inte

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
sv: Fel: kan inte synkronisera din profil med huvudservern.
    Din profil är inte helt aktuell.
    Ytterligare modifieringar av din profil kanske inte
    beaktas vid nästa uppstart.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
sv: Alla spelare måste välja en profil innan det går att fortsätta!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
sv: Alla spelare startar samtidigt, den förste att nå mållinjen vinner poäng.

en: Exclusive keyboard capture
sv: Tangentbordsinput endast till spelet

en: Exit
sv: Avsluta

en: Exit (Back to menus)
sv: Avsluta (Återgå till menyn)

en: Exit (interrupt the match)
sv: Avsluta (matchen avbryts)

en: Exit (leave the match)
sv: Avsluta (lämna matchen)

en: Exit to menu
sv: Avsluta och återgå till menyn.

en: Export anim library...
sv: Exportera Animeringsbibliotek ...

en: Export clip as...
sv: Exportera klipp som...

en: Export clip...
sv: Exportera klipp...

en: Export map and replay
sv: Exportera bana och repris

en: Export replay to validate
sv: Exportera repris för validering

en: Export to validate
sv: Exportera för validering

en: Exposure
sv: Exponering

en: Extend
sv: Förläng

en: Extend your ManiaPlanet account
sv: Förläng ditt ManiaPlanet-konto

en: Extension of a ManiaPlanet Account
sv: Förlängning av ett ManiaPlanet-konto

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
sv: F / Shift + Scrollhjul upp

en: Failed to convert music
sv: Kunde inte konvertera musik

en: Failed to write to %1.
sv: Misslyckades att skriva till %1

en: Fails
sv: Misslyckas

en: Faster
sv: Snabbare

en: Favorite Servers
sv: Favoritservrar

en: Favorite server
sv: Favoritserver

en: Favorites
sv: Favoriter

en: February
sv: Februari

en: Field of view
sv: Synfält

en: Fifth (Press 5)
sv: Femte (tryck 5)

en: File %1 of %2 : %3...
sv: Fil %1 av %2: %3...

en: File format
sv: Filformat

en: File is read-only
sv: Filen är skrivskyddad

en: File not found. Unable to select style.
sv: Filen hittades inte. Det går inte att välja stil.

en: File size is %1 kBytes.
sv: Filstorleken är %1 kBytes.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
sv: Filen är för stor för en profilbild (%1 Kb max)

en: FileName
sv: Filnamn

en: Fill
sv: Fyll

en: Fill gutter
sv: Fyll i polygonmarginalerna

en: Filling speed of the gauge when capturing a pole.
sv: Mätarens fyllnadshastighet när du tar stolpen.

en: Filling speed of the stamina gauge.
sv: Fyllnadshastighet på uthållighetsmätaren.

en: Film curve
sv: Filmkurva

en: Filter environment
sv: Filtrera miljö

en: Filter environments
sv: Filtrera miljöer

en: Filter game mode
sv: Filtrera spellägen

en: Filtering
sv: Filtrering

en: Finalising Options
sv: Slutliga inställningar

en: Fine
sv: Fint

en: Finished
sv: Mål

en: First (Press 1)
sv: Först (tryck 1)

en: First player eliminated!
sv: Första spelaren eliminerad!

en: First player to reload.
sv: Första spelare att ladda om.

en: First player to score.
sv: Första spelare att ta poäng.

en: Fitness
sv: Kondition

en: Flat
sv: Platt

en: FocusZ
sv: FokusZ

en: Fog Scale
sv: Dimma

en: For a %1 map, this is...
sv: För en %1 bana, är detta...

en: Force Hue
sv: Tvinga färgskiftning

en: Force Light
sv: Tvinga ljus

en: Force convergence
sv: Tvinga konvergens

en: Force server address
sv: Tvinga serveradress

en: Forced
sv: Tvingad

en: Forward
sv: Framåt

en: Fourth (Press 4)
sv: Fjärde (tryck 4)

en: Fov
sv: FOV

en: Fps
sv: FPS

en: Free Account Import
sv: Import av gratiskonto

en: Free For All - 1 vs 3
sv: Fri för alla - 1 mot 3

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
sv: Free look-läge (håll in 'Alt')

en: Free for all
    - Survive as long as possible to score a maximum of points.
    - Bonus points are awarded for the pole capture and for each player hit.
    - If the pole is captured then the playing area will start to shrink. If a player leaves this area he is eliminated.
    - The first player to reach %1 points wins.
    
    Press ALT to improve your character. Any time you earn points, xp is granted to you. When you have enough xp, you level up and earn new skill points to assign.
    - Reseting all caracteristics is free but can be done only once.
    - When you reach level %2, you are allowed to 'rebirth', i.e. go back to level 1 with one extra point to assign.
    - Your progress is saved until you disconnect from the server.
sv: Alla mot alla
    
    - Överlev så länge som möjligt för att ta maximalt med poäng.
    - Bonuspoäng ges när stolpen fångas, samt för varje spelarträff.
    - När stolpen är intagen så börjar området att krympa, och om en spelare lämnar området så blir den eliminerad.
    - Den första spelaren som når %1 poäng vinner.
    
    Tryck ALT för att att förbättra din karaktär. Närhelst du tjänar in poäng så får du också XP. När du har tillräckligt med XP så levlar du upp och får nya skicklighetspoäng som du kan placera ut.
    - Att nollställa alla karaktärsdrag kostar inget, men kan bara göras en gång.
    - När du når level %2, så får du möjlighet att göra en "återfödelse", d.v.s. gå tillbaka till level 1 med en extra poäng att placera ut.
    - Dina framsteg sparas till dess att du lämnar servern.

en: Free wheeling!
sv: Tomgång!

en: FreeWheeling duration
sv: Frigång-varaktighet

en: Freelook Tool [Left Alt]
sv: Freelook-verktyg [Vänster Alt]

en: Freeze unused axis
sv: Frys oanvänd axel

en: From
sv: Från

en: From :
sv: Från:

en: FullJump
sv: Maxhopp

en: Fullscreen resolution
sv: Helskärmsupplösning

en: Game Data Folder
sv: Spelets datamapp

en: Game Of Life
sv: Game of Life

en: Game data folder
sv: Spelets datamapp

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
sv: Allvarligt fel i spelmappen. Kan inte starta spelet.

en: Game mode
sv: Spelläge

en: Game mode :
sv: Spelläge:

en: Game mode :
sv: Spelläge:

en: Game name :
sv: Spelnamn:

en: Gauge
sv: Kaliber

en: General
sv: Allmänt

en: General Inputs
sv: Generella kontroller

en: General horn
sv: Allmänn tuta

en: Generate %1$d keys for %2$s
sv: Generera %1$d nycklar för %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
sv: Generera 1 nyckel för %1$s

en: Generated keys for %1$s
sv: Genererade nycklar för %1$s

en: Generating decals
sv: Generarar dekaler

en: Geometry details
sv: Geometridetaljer

en: Get a new map
sv: Hämta en ny bana

en: Get a new replay
sv: Hämta en ny repris

en: Get remote blacklist...
sv: Hämtar avlägsen svartlista...

en: Ghost 1/4: Author Medal
sv: Ghost 1/4: Kreatörsmedalj

en: Ghost 2/4: Gold Medal
sv: Ghost 2/4: Guldmedalj

en: Ghost 3/4: Silver Medal
sv: Ghost 3/4: Silvermedalj

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
sv: Ghost 4/4: Bronsmedalj

en: Ghost Author
sv: Ghost-kreatör

en: Ghost Editor
sv: Ghost-editor

en: Ghost Path
sv: Spökets väg

en: Ghost Ref :
sv: Ghost ref:

en: Ghost Score
sv: Ghost-resultat

en: Ghost Time
sv: Ghost-tid

en: Ghost creation
sv: Skapa ghost

en: Ghost name
sv: Ghost-namn

en: Ghost skin
sv: Ghost-skin

en: Ghosts Name
sv: Ghost-namn

en: Give Up
sv: Ge upp

en: Give up
sv: Ge upp

en: Go to directory
sv: Gå till katalog

en: Go to first frame
sv: Gå till första bildrutan

en: Go to last frame
sv: Gå till sista bildrutan

en: Go to map
sv: Gå till bana

en: Go to map $<%1$>
sv: Gå till bana $<%1$>

en: Go to next map
sv: Gå till nästa bana

en: Go to the Finish!
sv: Kör till målet!

en: Goal captured!
sv: Målet infångat!

en: Goal captured.
sv: Målet fångat.

en: Gold
sv: Guld

en: Gold Medal
sv: Guldmedalj

en: Good
sv: Bra

en: Gpu/Cpu synchro
sv: CPU/GPU-synkronisering

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
sv: Grafikkortet stöder inte spelets minimumkrav
    (DirectX9 = ShaderModel2).

en: Graphic settings
sv: Grafikinställningar

en: Great
sv: Utmärkt

en: Green
sv: Grön

en: Group Play
sv: Gruppspel

en: Group management
sv: Grupphantering

en: Group players
sv: Spelare i gruppen

en: Groups
sv: Grupper

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
sv: Hårdvaruvertex-shader krävs (din enhet stöder bara mjukvaruvertex-shader)

en: Header Description
sv: Rubrik-beskrivning

en: Header Title
sv: Rubrik-titel

en: Height
sv: Höjd

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
sv: Hej
     
    %2$s har bjudit in dig att spela med honom i %1$s
     
    %1$s är ett gratis spel och du kan ladda ner det här: %3$s
    För att kunna spela och jämföra dina poäng med %2$s, glöm inte att fylla i din e-postadress när du skapar ett konto.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
sv: Hej %1$s,
    
    	Ditt ManiaPlanet konto är på väg att löpa ut.
    
    	 För att behålla dina kontopoäng, anslut en gång.
    
    	Och tack för att du spelar ManiaPlanet!
    	Nadeo

en: Help
sv: Hjälp

en: Help and Helpers settings
sv: Hjälp och inställningar för hjälpverktyg

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
sv: Hjälp ditt lag att fånga motståndarlagets stolpar för att vinna.
    Ditt bidrag till segern bestäms av poäng inom infånganden (Cap), attack (Atk) och försvar (Def).
    Din rank beror på hur många träffar du får (Hits) under matchen.

en: Helper Grid
sv: Rutnät

en: Helpers
sv: Hjälpverktyg

en: Here are the answers to many compatibility questions.
sv: Här finns svar på många frågor om kompatibilitet.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
sv: Hejsan %1$s,
    
    För att använda den nya valideringskoden måste du aktivera den. Klicka på länken nedan för att göra det.
    
    %2$s
    
    Om allt går bra kommer du att kunna använda följande valideringskod:
    
    Valideringskod: %3$s
    
    Vi ser fram emot att se dig online!
    
    Nadeo Team

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
sv: Hej %1$s,
    
    Du har nyligen begärt att återställa ditt ManiaPlanet lösenord. För att slutföra, följ den här länken:
    
    %2$s
    
    Tack,
    
    Nadeo Team.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
sv: Hej %1$s,
    
    Du kommer att kunna logga in på ManiaPlanet med följande lösenord:
    
    Lösenord: %2$s,
    
    Ser fram emot att se dig online !
    
    Nadeo Team

en: Hide helpers
sv: Göm hjälpverktyg

en: High
sv: Hög

en: High definition
sv: Högupplöst

en: High quality shadows computed
sv: Högkvalitativa skuggor har beräknats

en: Hit
sv: Träff

en: Hits
sv: Träffar

en: Hits per weapon
sv: Träffar per vapen

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
sv: Håll nere  '$ <% 1alt $> "för att frigöra markören.

en: Hold Left mouse button
sv: Håll in vänster musknapp

en: Hold left mouse button
sv: Håll in vänster musknapp

en: Hold right mouse button
sv: Håll in höger musknapp

en: Horizontal
sv: Horisontal

en: Horizontal position
sv: Horisontell position

en: Horizontal size
sv: Horisontell storlek

en: Horn
sv: Tuta

en: Hot Seat
sv: Turas om

en: Hot seat menu
sv: Hot seat-meny

en: Hue
sv: Nyans

en: I &accept this agreement
sv: Jag &accepterar detta avtal

en: I &do not accept this agreement
sv: Jag &accepterar inte detta avtal

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
sv: Jag accepterar Ubisofts $l[%1]Användarvillkor och bestämmelser$l.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
sv: Jag accepterar insamling och användande av mina data från Ubisoft enligt $l[%1]Sekretesspolicyn$l.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
sv: Jag vill ange en mapp för mina personliga filer.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
sv: Jag vill ange en mapp för gemensamma filer.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
sv: Om du inte byggt banor förut rekommenderar vi den enkla editorn. Om du vill använda alla editorns möjligheter, växla till den avancerade editorn.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
sv: Om du vill ange egna mappar för dina %1 filer, kryssa i rutorna nedan, och klicka sen på Nästa.

en: Ignore player skins
sv: Ignorera spelarskins

en: Image
sv: Bild

en: Import
sv: Importera

en: Import car geometry
sv: Importera bilgeometri

en: Import clip as...
sv: Importera klipp som...

en: Import clip...
sv: Importera klipp...

en: Import ghosts
sv: Importera ghosts

en: Import ghosts...
sv: Importera ghosts...

en: Import image as avatar
sv: Importera en bild som profilbild

en: Import image as block skin
sv: Importera en bild som block skin

en: Import library...
sv: Importera bibliotek...

en: Import object...
sv: Importera objekt...

en: Impressive!!
sv: Imponerande!!

en: Improve
sv: Förbättra

en: Improve performance
sv: Förbättra prestanda

en: In Game
sv: I spelet

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
sv: I detta läget skall du få så många träffar som möjligt utan att bli eliminerad.

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Included :
sv: Inkluderar:

en: Included contents :
sv: Innehåll som ingår:

en: Includes
sv: Inkluderar

en: Incorrect file name.
sv: Fel filnamn.

en: Incorrect password.
sv: Fel lösenord.

en: Increase cam fov
sv: Öka kamerans synfält

en: Increase size
sv: Öka storleken

en: Information (no download needed)
sv: Information (ingen nedladdning behövs)

en: Input Devices
sv: Inputenheter

en: Input Settings
sv: Input-inställningar

en: Input settings
sv: Input-inställningar

en: Inputs
sv: Kontroller

en: Insert Camera key
sv: Ange kameranyckel.

en: Insert block
sv: Infoga block

en: Insert key
sv: Infoga key

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
sv: Installera shelländelse för att visa miniatyrer för '.gbx' filer

en: Installation path confirmation
sv: Bekräfta installationssökväg

en: Instances
sv: Instanser

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
sv: Det finns inte tillräckligt med diskutrymme för att uppdatera.
    Frigör diskutrymme eller installera om spelet på en annan disk.

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Interest
sv: Intressen

en: Interface settings
sv: Gränssnittsinställningar

en: Internal error
sv: Internt fel

en: Internal error.
sv: Internt fel.

en: Interpolation
sv: Interpolering

en: Introduction sequence
sv: Introsekvens

en: Invalid %s.
sv: Ogiltig %s.

en: Invalid URL
sv: Ogiltig URL

en: Invalid coefficient.
sv: Felaktig coefficient.

en: Invalid email address.
sv: Ogiltig e-postadress.

en: Invalid file format
sv: Ogiltigt filformat

en: Invalid file name
sv: Ogiltigt filnamn

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
sv: Ogiltig tuta:
     Det måste vara en mono ". ogg"- eller ". wav"-fil och inte längre att 10 sekunder.

en: Invalid ladder points.
sv: Felaktiga ladder-poäng.

en: Invalid manialink file
sv: Ogiltig manialink-fil

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
sv: Ogiltig tid: loppet som $<$fff[$<%1$>]$> körde kommer att ignoreras.

en: Inverse
sv: Inverterad

en: Invert y axis
sv: Invertera y-axeln

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
sv: Inbjudan misslyckades, kunde inte skicka ett e-post meddelande till din kompis.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
sv: Inbjudan från %1$s att spela %2$s

en: Invite
sv: Bjud in

en: Invite a player to join a group
sv: Bjud in en spelare att gå med i en grupp

en: Invite a player to join the group
sv: Bjud in en spelare att gå med i gruppen

en: Invite this player to join a group
sv: Bjud in den här spelaren att gå med i en grupp

en: Inviting buddy
sv: Bjuder in vän

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
sv: Det är din $ <$ f00LAST $> smeknamnsförändring.
    Är du säker på att du vill ändra ditt smeknamn för en sista gången?

en: It should be at least 6 characters long
sv: Bör vara minst 6 tecken långt.

en: It should not begin with "mania"
sv: Bör inte börja med "mania"

en: It should not end with "mania"
sv: Bör inte sluta med "mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
sv: Det är $<%1$> tur att spela!

en: Item Mode [F4]
sv: Föremålsläge [F4]

en: Item1
sv: Object 1

en: January
sv: Januari

en: Join
sv: Gå med

en: Joining server...
sv: Går in på servern...

en: Joypad
sv: Handkontroll

en: July
sv: Juli

en: Jump
sv: Hoppa

en: Jump to map
sv: Hoppa till bana

en: Jumpad curve
sv: Jumpad-kurva

en: Jumpad destination offset
sv: Jumpad-destinationsjustering

en: Jumpad fixed velocity
sv: Jumpad fast hastighet

en: June
sv: Juni

en: KO!
sv: Knockout!

en: Keep playing
sv: Fortsätt spela

en: Keep playing clip
sv: Fortsätt spela klippet

en: Keep playing map
sv: Fortsätt spela banan

en: Keep the map
sv: Behåll banan

en: Keep training
sv: Fortsätt träna

en: Key
sv: Nyckel

en: Key registration failed.
    %1
sv: Nyckelregistrering misslyckades.
    %1

en: Key successfully registered.
sv: Registreringen av nyckeln lyckad

en: Key weight
sv: Nyckelvikt

en: Keyboard %1
sv: Tangentbord %1

en: Kick
sv: Sparka ut

en: Kick $<%1$>
sv: Sparka ut $<%1$>

en: Ladder Limit Max :
sv: Högsta ladder-gräns:

en: Ladder Limit Min :
sv: Minsta ladder-gräns:

en: Ladder mode :
sv: Ladder-läge:

en: Ladder not enabled
sv: Stegen ej aktiverad

en: Ladder rankings
sv: Ladder-rankningar

en: Language
sv: Språk

en: Lap %1
sv: Varv %1

en: Laps
sv: Varv

en: Laser (Press 2)
sv: Laser (Tryck 2)

en: Laser Sensitivity
sv: Laserkänslighet

en: Last Match :
sv: Senaste match:

en: Last lap!
sv: Sista varvet!

en: Last time :
sv: Senaste tid:

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
sv: Sist du anslöt till spelservern fanns det en uppdatering (%1 kBytes) tillgänglig.
    Vill du leta efter den här uppdateringen nu?

en: Later
sv: Senare

en: Launch
sv: Starta

en: Launch %1
sv: Starta %1

en: Layer
sv: Lager

en: Leave arena?
sv: Lämna arenan?

en: Leave fullscreen
sv: Lämna helskärmsläge

en: Leave the editor [Escape]
sv: Lämna editorn [Escape]

en: Left mouse button
sv: Vänster musknapp

en: Left tangent
sv: Vänster tangent

en: Left/Right
sv: Vänster/Höger

en: Left/Right'
sv: Vänster/Höger'

en: Lens size
sv: Linsstorlek

en: Level up!
sv: Ny nivå!

en: License Agreement
sv: Licensavtal

en: Light Intensity
sv: Ljusstyrka

en: Light indexes
sv: Ljusindex

en: Light trail scale
sv: Ljusspårs-skala

en: Lighting bounce %1
sv: Ljusstuds %1

en: Line number
sv: Linjenummer

en: Link to download the game:
sv: Länk till nerladdning av spelet

en: List of generated demo keys:
sv: Lista av genererade Test nycklar:

en: List of generated keys:
sv: Lista av genererade nycklar:

en: List of generated unlimited demo keys:
sv: Lista av genererade obegränsade Test nycklar:

en: Load
sv: Ladda

en: Load MacroBlock
sv: Ladda Macroblock

en: Load Map
sv: Ladda bana

en: Load Settings
sv: Ladda inställningar

en: Load match settings
sv: Ladda matchinställningar

en: Loading textures
sv: Laddar texturer

en: Local Network
sv: Lokalt nätverk

en: Local Play
sv: Lokalt spel

en: Local Player
sv: Lokal spelare

en: Location
sv: Plats

en: Lock
sv: Lås

en: Login
sv: Inloggning

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
sv: Login får endast innehålla giltiga tecken: az, AZ, 0-9 och ._- tecken.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
sv: Login okänt: det finns inget konto med detta login. Se till att du stavade rätt på ditt login.

en: Longest Laser: %1 by %2
sv: Längsta Laserträff: %1 av %2

en: Look around
sv: Titta runt

en: Looking forward to seeing you online !
sv: Vi ser fram emot att se dig online!

en: Looping
sv: Loopa

en: Low
sv: Låg

en: Low definition
sv: Lågupplöst

en: MOVE
sv: FLYTTA

en: MacroBlock Name:
sv: Namn på Macroblock:

en: Macroblock Mode [F5]
sv: Macroblock [F5]

en: Macroblock deleted
sv: Macroblock raderades

en: Macroblocks Editor
sv: Macroblock-editor

en: Mail Account
sv: E-postkonto

en: Manage groups online
sv: Hantera grupper online

en: Manage packs
sv: Hantera paket

en: Manage server
sv: Hantera server

en: Manage your ClubLink
sv: Hantera din ClubLink

en: ManiaCode complete
sv: ManiaCode klar

en: ManiaCode script error: invalid URL
sv: ManiaCode scriptfel: ogiltig URL

en: ManiaCode script error: invalid email
sv: ManiaCode script-fel: ogiltig e-postadress

en: ManiaCode script error: invalid file name
sv: ManiaCode script-fel: ogiltigt filnamn

en: ManiaCode script error: invalid map uid
sv: ManiaCode script-fel: ogiltigt map-uid

en: ManiaCode script error: invalid server info
sv: ManiaCod scriptfel: felaktig serverinfo

en: ManiaCode script is not well-formed
sv: ManiaCode-scriptet är felformaterat

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
sv: ManiaPlanet kan få prestandaproblem med multi-GPU eller SLI.
    Du kan prova  att välja alternativet en GPU i drivrutinenspanelen tills en lösning har hittas.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
sv: ManiaPlanet måste startas om för att uppdateringen ska slutföras.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
sv: ManiaPlanet måste startas om för att kunna ladda denna titel.

en: Manialink
sv: Manialänk

en: Manialink :
sv: Manialink:

en: Manialink code is invalid (%s).
sv: Manialink-koden är ogiltig (%s).

en: Manialink settings are invalid.
sv: Manialink-inställningarna är ogiltiga.

en: Map
sv: Bana

en: Map Rankings
sv: Banans rankning

en: Map Saved
sv: Banan sparad

en: Map already downloaded
sv: Banan har redan hämtats

en: Map cannot be validated.
sv: Map kan inte valideras.

en: Map comments:
sv: Banans kommentarer:

en: Map deleted
sv: Banan raderad

en: Map downloaded
sv: Banan har hämtats

en: Map mods
sv: Banmoddar

en: Map rankings
sv: Banans rankningar

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
sv: Resultat: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
sv: Map-storleken överskrider gränsen.

en: Map skins
sv: Ban-skins

en: Map skipped, going to the next.
sv: Banan överhoppad, går till nästa.

en: Map style :
sv: Banstil:

en: Map type :
sv: Bantyp:

en: Map unlocked.
sv: Bana upplåst.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
sv: Mapversion %1
    är inte kompatibel med nuvarande
    spelversion %2.

en: MapType :
sv: Maptyp :

en: Maps
sv: Banor

en: Maps :
sv: Banor:

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
sv: Banor som ska laddas upp måste skapas i en lucka. Välj att skapa en lucka eller ladda en bana. När du lämnar editorn kan du välja att behålla din bana i sin lucka, radera den, eller ladda upp den.

en: March
sv: Mars

en: Match restart...
sv: Matchen startas om...

en: Matchmaking in progress...
sv: Matchning pågår...

en: Max filtering
sv: Maxfiltering

en: Max players :
sv: Max antal spelare:

en: Max points :
sv: Maxpoäng:

en: Max prediction steps
sv: Max antal förutsägelsesteg

en: Max spectators :
sv: Max antal åskådare:

en: Maximum
sv: Maximal

en: Maximum Fps
sv: Maximal Fps

en: Maximum active distance
sv: Maximalt aktivt avstånd

en: May
sv: Maj

en: Medals
sv: Medaljer

en: Medals :
sv: Medaljer :

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
sv: MediaTracker (intro, repriser och effekter i spelet)

en: MediaTracker sequences
sv: MediaTracker-sekvenser

en: Melee
sv: Närstrid

en: Menu
sv: Meny

en: Menu advanced
sv: Avancerad meny

en: Message
sv: Meddelande

en: Message :
sv: Meddelande:

en: Messages successfully sent.
sv: Meddelandena har nu skickats.

en: Minimum active distance
sv: Lägsta aktiva avstånd

en: Missing Blocks or Items:
sv: Saknade block eller föremål:

en: Missing Items:
sv: Saknade föremål:

en: Mod :
sv: modd:

en: Mode
sv: Läge

en: Mode :
sv: Läge :

en: Mode Laps
sv: Laps

en: Mode Settings
sv: Lägesinställningar

en: Mode settings
sv: Spelinställningar

en: Model skins
sv: Modell-skins

en: Models
sv: Modeller

en: Models import
sv: Importera modell

en: Modes :
sv: Lägen:

en: Modify Map
sv: Modifiera banan

en: Modify map
sv: Modifiera bana

en: Motion Blur
sv: Motion blur

en: Mouse Wheel
sv: Scrollhjul

en: Mouse release key
sv: Knapp för att frigöra musen

en: Mouse wheel
sv: Scrollhjul

en: Move
sv: Flytta

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
sv: Flytta paketfiler till denna mapp för att lägga till dem i din samling.

en: Move around
sv: Rör dig runt

en: Move game data
sv: Flytta speldata

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
sv: Flyttar speldata från
    %1
    till
    %2?

en: Move personal data
sv: Flytta personliga data

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
sv: Flytta personlig data från
    %1
    till
    %2?

en: Moving game data.
sv: Flyttar speldata.

en: Moving personal data.
sv: Flyttar personliga data.

en: Multiplayer
sv: Onlinespel

en: Music
sv: Musik

en: Music :
sv: Musik :

en: Music conversion
sv: Musikkonvertering

en: Music volume
sv: Musikvolym

en: My Campaign
sv: Min kampanj

en: My Maps
sv: Mina banor

en: NEWS
sv: NYHETER

en: Name
sv: Namn

en: Nation
sv: Land

en: Nb chall. played
sv: Antal spelade utmaningar

en: Near Z
sv: Nära Z

en: Need some help?
sv: Behöver du hjälp?

en: Network
sv: Nätverk

en: Network check
sv: Nätverkskontroll

en: Network download
sv: Nätverksnedladdning

en: Network speed
sv: Nätverkshastighet

en: Network upload
sv: Nätverksuppladdning

en: Never
sv: Aldrig

en: Never ask again
sv: Fråga inte igen

en: Never show again
sv: Visa aldrig mer

en: New Anim
sv: Ny animation

en: New Combo Max: %1!
sv: Ny max-kombo: %1!

en: New Configuration Name
sv: Nytt konfigurationsnamn

en: New Map
sv: Ny bana

en: New Track: Block type
sv: Ny bana: Blocktyp

en: New block type
sv: Ny blocktyp

en: New cache size
sv: Ny storlek på cacheminnet

en: New map
sv: Ny bana

en: New match
sv: Ny match

en: New match record! %1
sv: Nytt matchrekord! %1

en: New password:
sv: Nytt lösenord:

en: New score
sv: Nytt resultat

en: New time
sv: Ny tid

en: Next
sv: Nästa

en: Next camera
sv: Nästa kamera

en: Next car
sv: Nästa bil

en: Next map
sv: Nästa bana

en: Next score page
sv: Nästa poängsida

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
sv: Schysst, se till att bjuda in din vän till din kompislista!

en: Nicer
sv: Snyggare

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Ninth (Press 9)
sv: Nionde (tryck 9)

en: No
sv: Nej

en: No Description
sv: Ingen beskrivning

en: No Ladder
sv: Ingen ladder

en: No MacroDecal Selected!
sv: Ingen MacroDecal har valts!

en: No Target
sv: Inget mål

en: No author record yet
sv: Inget kreatörrekord ännu

en: No avatar images available.
sv: Inga profilbilder tillgängliga.

en: No block property block available on the map.
sv: Inga blockegenskaper tillgängliga på kartan.

en: No damage
sv: Inga skador

en: No data received
sv: Ingen data mottagen

en: No data to send
sv: Ingen info att skicka

en: No decals available for this environment.
sv: Inga dekaler tillgängliga till denna miljö.

en: No decals selected!
sv: Inga dekaler är valda!

en: No error
sv: Inga fel

en: No macroblocks available.
sv: Inga macroblock tillgängliga.

en: No maps in the playlist match the server settings.
sv: Inga kartor i spellistan matchar serverinställningarna.

en: No new replay.
sv: Ingen ny repris.

en: No new scores
sv: Inga nya resultat

en: No objects available.
sv: Inga objekt tillgängliga.

en: No screenshot available. Take one first!
sv: Ingen skärmdump tillgänglig. Ta en först!

en: No server available...
sv: Ingen server är tillgänglig...

en: No server available:
    %1
sv: Ingen server är tillgänglig:
    %1

en: No skinnable block available on the map.
sv: Det finns inga block med redigerbart skin på denna bana.

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
sv: Inga giltiga block har valts för skapandet av ett Macroblock.

en: No video adpater found
sv: Inget grafikkort hittades

en: No winner
sv: Ingen vinnare

en: None
sv: Ingen

en: Normal forward
sv: Normalt framåt

en: Not Already Triggered
sv: Ej redan triggad

en: Not Validated
sv: Ej validerad

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Not connected
sv: Ej ansluten

en: Not connected to server!
sv: Inte ansluten till server!

en: Not in group
sv: Inte i gruppen

en: Not in race.
sv: Inte i racet.

en: Not ranked
sv: Ej rankad

en: Notice: Balancing teams.
sv: Observera: Balanserar lagen.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
sv: Meddelande: Resultaten har ändrats av administratören.

en: Nucleus (Press 3)
sv: Nucleus (Tryck 3)

en: Number of Laps :
sv: Antal varv:

en: Number of Laps:
sv: Antal varv:

en: Number of rockets.
sv: Antal raketer.

en: Number of winners :
sv: Antal vinnare:

en: OK
sv: Ok

en: Object
sv: Objekt

en: Object to travel with
sv: Objekt att åka med

en: Objectives
sv: objective = mål  (one objective)
    objectives = målen (2 or more objectives)

en: Objects
sv: Objekt

en: October
sv: Oktober

en: Official
sv: Officiell

en: Official Maps
sv: Officiella banor

en: Official Tags
sv: Officiella taggar

en: Official error mode:
    %1
sv: Officiellt felläge:
    %1

en: Official mode
sv: Officiellt läge

en: Official race
sv: Officiellt race

en: Official races now available
sv: Officiella race finns nu tillgängliga

en: Official score
sv: Officiellt resultat

en: Official time
sv: Officiell tid

en: Official time rankings for %1
sv: Officiella, rankade tider för %1

en: Ok
sv: OK

en: Online support
sv: Onlinehjälp

en: Only Target
sv: Endast mål

en: Only United servers
sv: Endast United-servrar

en: Only spectators are accepted on this server.
sv: Endast åskådare accepteras på den här servern.

en: Opacity
sv: Genomskinlighet

en: Open
sv: Öppna

en: Open a model...
sv: Öppna en modell...

en: Open web links in steam overlay
sv: Öppna webblänkar i Steam overlay

en: Open/close chat
sv: Öppna/stäng chatt

en: Opponent Custom Color
sv: Motståndares anpassade färg

en: Opponents
sv: Motståndare

en: Opponents limit count
sv: Begränsa antalet motståndare

en: Opponents maximum count
sv: Max antal motståndare

en: Optimize dynamic geometry
sv: Optimera dynamisk geometri

en: Optional
sv: Valfri

en: Optional data access
sv: Valfri dataåtkomst

en: Order
sv: Ordning

en: Other
sv: Annat

en: Other players do not win points when they hit you.
sv: Andra spelare får inga poäng när de träffar dig.

en: Out of stock!
sv: Ej i lager!

en: Outbox
sv: Utkorgen

en: Overall intensity
sv: Generell intensitet

en: Overwrite
sv: Skriv över

en: P2P Server port
sv: P2P Serverport

en: PLACE BLOCK
sv: PLACERA BLOCK

en: Pack creation failed.
sv: Kunde inte skapa paket.

en: Pack information
sv: Paket-information

en: Pack name :
sv: Paketnamn:

en: Pack successfully registered
sv: Paketet registrerades

en: Packaging :
sv: Paket :

en: Paint
sv: Måla

en: Paint !
sv: Måla!

en: Paint a Car
sv: Måla en bil

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
sv: Måla detta skin helt med en färg eller med ett mönster

en: Paint the team colors
sv: Måla lagets färger

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
sv: Måla med spegelsymmetri på bägge sidor av bilen

en: Paint with brushes
sv: Måla med pensel

en: Pan
sv: Panorera

en: Parental lock
sv: Barnspärr

en: Particle quality of cars
sv: Bilarnas partikelkvalitet

en: Password
sv: Lösenord

en: Password (optional) :
sv: Lösenord (valfritt):

en: Password referee :
sv: Lösenord för domare:

en: Password spectator (opt.) :
sv: Lösenord för åskådare (valfritt):

en: Path Mode
sv: Stigläge

en: Path Spots
sv: Vägpunkter

en: Pause
sv: paus

en: Pay
sv: Betala

en: Personal Data Folder
sv: Personlig datamapp

en: Personal Settings and Data
sv: Personliga inställningar och data

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
sv: Personlig färg 1: Ctrl+Klicka för att ange från nuvarande färg

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
sv: Personlig färg 2: Ctrl+Klicka för att ange från nuvarande färg

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
sv: Personlig färg 3: Ctrl+Klicka för att ange från nuvarande färg

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
sv: Personlig färg 4: Ctrl+Klicka för att ange från nuvarande färg

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
sv: Personlig färg 5: Ctrl+Klicka för att ange från nuvarande färg

en: Personal data files
sv: Personliga datafiler

en: Personal data folder
sv: Personlig datamapp

en: Personal record! %1
sv: Personligt rekord! %1

en: Pick
sv: Välj

en: Pick a color direclty from the car
sv: Välj en färg direkt från bilen

en: Pick from file
sv: Välj från fil

en: Pick map style from file
sv: Välj banans typ med en fil

en: Picker Tool [Left Ctrl]
sv: Plockverktyg [Vänster Ctrl]

en: Pitch
sv: Lutning

en: Place a block
sv: Placera ett block

en: Planets Gain !
sv: Du har fått Planets!

en: Play
sv: Spela

en: Play %1
sv: Spela %1

en: Play Group
sv: Spela i grupp

en: Play Official
sv: spela officiellt

en: Play Solo
sv: Spela själv

en: Play against
sv: Spela mot

en: Play count
sv: Spelräkning

en: Play official
sv: Spela officiellt

en: Player :
sv: Spelare:

en: Player Card
sv: Spelarkort

en: Player Inputs
sv: Spelarkontroller

en: Player Page
sv: Player page

en: Player already selected!
sv: Spelaren har redan valts!

en: Player info. display size
sv: Visningsstorlek för spelarinfo

en: Player info. display type
sv: Visningstyp för spelarinfo

en: Player labels
sv: Spelaretiketter

en: Player occlusion
sv: Spelarocklusion

en: Player profile
sv: Spelarprofil

en: Player shadows
sv: Spelarskuggor

en: Players
sv: Spelare

en: Players are invincible
sv: Spelare är odödliga

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
sv: Spelare har klagat på ditt beteende på den här spelservern.

en: Players left
sv: Spelare kvar

en: Players to validate :
sv: Spelare att validera:

en: Playing online. Click to join!
sv: Spelar online. Klicka för att ansluta!

en: Playlist :
sv: Spellista :

en: Playlists
sv: Spellistor

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
sv: Ange en svårighetsgrad för din bana
     i 'mål'-fönstret innan du laddar upp den.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
sv: Kontrollera login för spelaren som du vill tagga.

en: Please check your TrackMania Forever password
sv: Kontrollera ditt TrackMania Forever-lösenord

en: Please check your login and password.
sv: Kontrollera inloggning och lösenord.

en: Please check your validation code.
sv: Kontrollera din valideringskod.

en: Please close the game and launcher to proceed.
sv: Avsluta spelet och startprogrammet för att fortsätta.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
sv: Ange en nyckel eller betala för att få tillgång till denna data.

en: Please enter a login.
sv: Skriv ett loginnamn.

en: Please enter the password:
sv: Ange lösenordet:

en: Please enter your player key below.
sv: Ange din spelarnyckel nedan.

en: Please pay to gain access to this data.
sv: Betala för att få tillgång till denna data.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
sv: Läs följande licensavtal. %nDu måste acceptera villkoren i detta avtal innan du fortsätter med installationen.

en: Please read the following important information before continuing.
sv: Läs följande viktiga information innan du fortsätter.

en: Please register your player key with the game launcher.
sv: Registrera din spelarnyckel i spelets startprogram.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
sv: Vänligen uppträd på ett trevligt sätt, annars kommer du att bannlysas från servern.

en: Please save your map before uploading it.
sv: Spara din bana innan du laddar upp den.

en: Please select a player.
sv: Välj en spelare.

en: Please select a valid map type.
sv: Välj en giltig bantyp.

en: Please select the car environment of your new skin.
sv: Välj bilmiljön för ditt nya skin

en: Please select the new location for game data.
sv: Välj en ny placering för spelets datamapp.

en: Please select the new location for the game data.
sv: Välj den nya platsen för speldata.

en: Please select the new location for your personal data.
sv: Välj en ny placering för personliga data.

en: Please select your previous %1 installation path.
sv: Välj din tidigare installationssökväg för %1.

en: Please upgrade your application.
sv: Uppgradera ditt program.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
sv: Var god uppgradera: versionen av din exe matchar inte serverns version.

en: Please wait
sv: Var god vänta

en: Please wait, creating pack...
sv: Vänligen vänta, skapar paket...

en: Please wait, loading...
sv: Vänta, laddar...

en: Please wait, referees working ...
sv: Var god vänta, domarna arbetar...

en: Please wait, registering pack...
sv: Vänligen vänta, registrerar paket...

en: Please wait, shooting...
sv: Vänta, filmar...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
sv: Vänta, uppdaterar tecknade workshop-filer...

en: Please wait, we are updating your zone...
sv: Var god vänta, vi uppdaterar din zon...

en: Please wait...
sv: Var god vänta...

en: Please, enter a password for the referee mode.
sv: Ange ett lösenord för domarläget.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
sv: Se till att 'Stegens maxgräns' är större än "Stegens minsta gräns".

en: Plugin deleted
sv: Plugin raderades

en: Plugins Mode [P]
sv: Plugins [P]

en: Point limit :
sv: Poänggräns:

en: Point limit reached
sv: Poänggräns nådd

en: Point limit:
sv: Poänggräns:

en: Points
sv: Poäng

en: Points limit :
sv: Poänggräns:

en: Points limit reached.
sv: Poänggräns nådd.

en: Pole Capture Speed
sv: Stolpens fångsthastighet

en: Pole captured
sv: Stolpen intagen

en: Pole captured and tornado activated.
sv: Stolpen tagen och tornadon aktiverad.

en: Pole captured by $<%1$> !
sv: Stolpen tagen av $<%1$> !

en: Pole captured.
sv: Stolpen intagen.

en: Pole denied
sv: Stolpe nekad

en: Pole locked
sv: Stolpe låst

en: Pole protected
sv: Stolpen skyddad

en: Poll !
sv: Undersökning!

en: Port broadcast length
sv: Port sändningslängd

en: Postpone
sv: Skjut upp

en: Preset
sv: Förval

en: Press $<$c33$oalt$> to assign skill points
sv: Tryck $<$c33$oalt$> för att tilldela skicklighetspoäng

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
sv: Tryck $<$o$f00F1$> för att stänga fönstret.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
sv: Tryck %1 för respawn
    Tryck %2 för att starta om

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
sv: Tryck %1 för respawn
    Tryck %2 för att dra dig ur

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
sv: Tryck '$ <% 1F1 $> "för att stänga fönstret.

en: Press C to close the chat window.
sv: Tryck på C för att stänga chattfönstret.

en: Press F1 to show rules
sv: Tryck F1 för att visa reglerna

en: Press F6 once you're ready.
sv: Tryck F6 när du är redo.

en: Press OK to retry connection
sv: Tryck OK för att försöka återansluta

en: Press a key to continue
sv: Tryck på valfri tangent för att fortsätta

en: Press any key to continue
sv: Tryck på valfri knapp för att fortsätta

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
sv: Tryck på knappen du vill rensa
    (eller 'Escape' för att avbryta)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
sv: Tryck på den knapp du vill använda som <%1>
    (eller 'Escape' för att avbryta)

en: Prev
sv: Förra

en: Prev score page
sv: Föregående poängsida

en: Prevent your poles from being captured!
sv: Förhindra att era stolpar blir tagna!

en: Preview
sv: Förhandsvisning

en: Preview clipgroup
sv: Förhandsvisa klippgrupp

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
sv: Förhandsgranskning av skärmdump HQ: tryck valfri tangent för att spara, Escape för att avbryta.

en: Previous camera
sv: Föregående kamera

en: Previous car
sv: Föregående bil

en: Price :
sv: Pris:

en: Proceed ?
sv: Fortsätta?

en: Proceed?
sv: Fortsätt?

en: Profile
sv: Profil

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
sv: Profil frånkopplad.
    Starta om spelet för att återansluta din profil till ett annat konto.

en: Proportion of background over foreground
sv: Proportion av bakgrunden över förgrunden

en: Provider
sv: Leverantör

en: Proxy login
sv: Proxylogin

en: Proxy password
sv: Proxylösenord

en: Puzzle
sv: Pussel

en: QUIT
sv: AVSLUTA

en: Quality of cars
sv: Bilarnas kvalitet

en: Quit
sv: Avsluta

en: Quit Modeler
sv: Avsluta modellerare

en: Quit the game
sv: Avsluta spelet

en: Quit the game (Update Now)
sv: Avsluta spelet (uppdatera nu)

en: Quit to menu
sv: Avsluta till menyn

en: RAISE-LOWER BLOCK
sv: HÖJ-SÄNK BLOCK

en: RESTART
sv: FÖREGÅENDE CHECKPOINT

en: ROTATE BLOCK
sv: ROTERA BLOCK

en: Race in official mode
sv: Spel i officiellt läge

en: Race menu
sv: Racemeny

en: Race time
sv: Race-tid

en: RaceTime <
sv: Race-tid <

en: RaceTime >
sv: Race-tid >

en: Racing Board Game
sv: Brädspels-racing

en: Raise/lower block
sv: Höj/sänk block

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Rank
sv: Rankning

en: Rank :
sv: Rankning:

en: Ranking
sv: Rankning

en: Ranking :
sv: Rankning:

en: Rankings
sv: Rankningar

en: RayCast reflects
sv: RayCast-reflektioner

en: Really balance teams?
sv: Verkligen balansera lagen?

en: Really destroy all keys?
sv: Vill du verkligen förstöra alla nycklar?

en: Really go to next race?
sv: Verkligen gå till nästa race?

en: Really remove block?
sv: Vill du verkligen ta bort blocket?

en: Really remove clip group?
sv: Verkligen ta bort klippgruppen?

en: Really remove clip?
sv: Verkligen ta bort klippet?

en: Really remove track?
sv: Vill du verkligen ta bort banan?

en: Really restart?
sv: Verkligen starta om?

en: Really too easy
sv: Verkligen för lätt

en: Really too hard
sv: Verkligen för svårt

en: Reason :
sv: Anledning:

en: Rebirth
sv: Återfödelse

en: Rebirth gets you back to $<$c00level 1$>
    with $<$0a0%1 extra point$> to assign.
sv: Återfödelse för dej tillbaka till $<$c00level 1$> 
    med $<$0a0%1 extra poäng$> att tilldela.

en: Receive mail about ManiaPlanet
sv: Få e-post om ManiaPlanet

en: Record MediaTracker ghost
sv: Spela in MediaTracker-ghost

en: Record a ghost
sv: Spela in ghost

en: Record a new Ghost
sv: Spela in ett nytt ghost

en: Record a new ghost
sv: Spela in ett nytt ghost

en: Recover back from Undo
sv: Gå tillbaka från att ångra

en: Red
sv: Röd

en: Redo
sv: Gör om

en: Redo last undone modification [R]
sv: Gör om senast ångrade ändringen [R]

en: Reduce quality
sv: Minska kvaliteten

en: Referee not responding.
sv: Domaren svarar inte.

en: Referee status
sv: Domarstatus

en: Referees are not accepted on this server.
sv: Domare accepteras inte på den här servern.

en: Reference ghost
sv: Referens-ghost

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Refresh widgets
sv: Uppdatera widgets

en: Register the Players
sv: Registrera spelarna

en: Register with ManiaCredits
sv: Registrera med ManiaCredits

en: Reload
sv: Ladda om

en: Reload all scripts
sv: Ladda om alla scripts

en: Reload file
sv: Ladda om fil

en: Reload speed of ammo for all weapons.
sv: Omladdningshastighet för alla vapen.

en: Reload the skin previously saved
sv: Ladda om det skin du sparade tidigare

en: Remaining players:
sv: Återstående spelare:

en: Remember password
sv: Kom ihåg lösenord

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
sv: Kom ihåg: Du behöver beräkna skuggorna på din bana för att spela på den.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
sv: Kom ihåg: Du måste validera och beräkna skuggor på din bana för att kunna spela på den.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
sv: Kom ihåg: Du måste validera banan för att kunna spela på den.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Remove All
sv: Ta bort allt

en: Remove All Blocks
sv: Ta bort alla block

en: Remove All Objects
sv: Ta bort alla objekt

en: Remove All Properties
sv: Ta bort alla egenskaper

en: Remove All Skins
sv: Ta bort alla skins

en: Remove All Terrain
sv: Ta bort all terräng

en: Remove all keys
sv: Ta bort alla keys

en: Remove block
sv: Ta bort block

en: Remove clip
sv: Ta bort klipp

en: Remove from Selection
sv: Ta bort från urval

en: Remove key
sv: Ta bort key

en: Remove server from favorites
sv: Ta bort server från favoriter

en: Remove track
sv: Ta bort spår

en: Removing buddy
sv: Tar bort vän

en: Removing server from favorites
sv: Tar bort servern från favoriter

en: Rename spot model
sv: Döp om fläckmodell

en: Rename track
sv: Döp om spår

en: Rename trigger
sv: Döp om trigger

en: Replaced text
sv: Ersatt text

en: Replacement
sv: Ersättare

en: Replay
sv: Repris

en: Replay :
sv: Repris:

en: Replay deleted
sv: Repris bort tagen

en: Replay loaded
sv: Repris laddad

en: Replay operations
sv: Reprisfunktioner

en: Replay saved
sv: Repris sparad

en: Replay sequence
sv: Reprissekvens

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
sv: Repris versionen %1
    är inte kompatibel med den aktuella  
    versionen av spelet %2.

en: Replays
sv: Repriser

en: Reply
sv: Svara

en: Report Abuse
sv: Rapportera missbruk

en: Report abuse
sv: Rapportera missbruk

en: Report abuse
    Reason:
sv: Rapportera missbruk
    Orsak:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
sv: Förfrågningsfel, kunde inte gå in på servern.
    Var god försök igen senare.

en: Request error:
sv: Förfrågningsfel:

en: Request not permitted
sv: Begäran nekas

en: Required
sv: Obligatorisk

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset All
sv: Nollställ allt

en: Reset Selection
sv: Återställ urval

en: Reset roll
sv: Återställ roll

en: Reset to defaults
sv: Återställ standardvärden

en: Reset yaw
sv: Återställ girning

en: Resolution
sv: Upplösning

en: Restart
sv: Starta om

en: Restart in Official Mode
sv: Starta om i Officiellt Läge

en: Restart in Official Mode [%1]
sv: Starta om i Officiellt Läge [%1]

en: Restart map
sv: Starta om banan

en: Restart the game
sv: Starta om spelet

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
sv: Återställ standardkontroller
    och ta bort dina nuvarande inställningar?

en: Results
sv: Resultat

en: Resume
sv: Fortsätt

en: Resume playing
sv: Fortsätt spela

en: Retry
sv: Försök igen

en: Retry an official time
sv: Gör ett nytt försök med en officiell tid

en: Retry official
sv: Nytt officiellt försök

en: Return
sv: Gå tillbaka

en: Return to Editor?
sv: Återvända till editorn?

en: Return to editor
sv: Återvänd till editorn

en: Return to map editor?
sv: Återvänd till baneditorn?

en: Return to menu?
sv: Återvända till menyn?

en: Revenge
sv: Revansch

en: Right mouse button
sv: Höger musknapp

en: Right tangent
sv: Höger tangent

en: Rocket (Press 1)
sv: Rocket (Tryck 1)

en: Rocket Ammo
sv: Raket-ammunition

en: Rotate
sv: Rotera

en: Rotate Left Image
sv: Rotera vänster bild

en: Rotate Left by 90
sv: Rotera till vänster med 90

en: Rotate Right Image
sv: Rotera höger bild

en: Rotate Right by 90
sv: Rotera till höger med 90

en: Rotate a block
sv: Rotera ett block

en: Round
sv: Runda

en: Round %1
sv: Omgång %1

en: Round %1/%2
sv: Omgång %1/%2

en: Round captures
sv: Rundans fångster

en: Rounds
sv: Rundor

en: Rounds Mode
sv: Rounds

en: Rounds per map :
sv: Rundor per bana:

en: Royal
sv: Kunglig

en: Royal Mode
sv: Kungligt läge

en: Rumble intensity
sv: Vibrationsintensitet

en: Run
sv: Kör

en: Running speed and slide length.
sv: Springhastighet och glidlängd.

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
sv: S / Shift + Scrollhjul ner

en: SCORES
sv: RESULTAT

en: SHOOT
sv: SKJUT

en: STAMINA
sv: STYRKA

en: Safe Mode
sv: Felsäkert läge

en: Safe mode settings
sv: Inställningar för felsäkert läge

en: Saturation
sv: Färgmättnad

en: Save
sv: Spara

en: Save As
sv: Spara som

en: Save Macroblock
sv: Spara Macroblock

en: Save MatchSettings
sv: Spara matchinställningarna

en: Save Screenshot
sv: Spara skärmdump

en: Save Selection as new Macroblock
sv: Spara urval som ett nytt Macroblock

en: Save Settings
sv: Spara inställningar

en: Save and Test
sv: Spara och testa

en: Save as
sv: Spara som

en: Save automatically all replays
sv: Spara alla repriser automatiskt

en: Save bounces
sv: Spara ljusstudsar

en: Save changes and quit
sv: Spara ändringar och avsluta

en: Save each round separately
sv: Spara varje runda separat

en: Save macroblock
sv: Spara macroblock

en: Save map
sv: Spara banan

en: Save network replay
sv: Spara nätverksrepris

en: Save previous race replay
sv: Spara repris från föregående lopp

en: Save previous replay
sv: Spara föregående repris

en: Save replay
sv: Spara repris

en: Save script to file
sv: Spara script till fil

en: Save the replay
sv: Spara reprisen

en: Save the track [S]
sv: Spara spåret [S]

en: Save this ghost
sv: Spara detta ghost

en: Save to file
sv: Spara till fil

en: Save your map first to access details!
sv: Spara din bana först för att visa detaljerad info!

en: Save your work
sv: Spara ditt arbete

en: Save your work as...
sv: Spara ditt arbete som...

en: Saved with identical ID.
sv: Sparad med identiskt ID.

en: Scale
sv: Skala

en: Scale Down Image
sv: Skala ner bild

en: Scale Up Image
sv: Skala upp bild

en: Score
sv: Resultat

en: Score :
sv: Resultat:

en: Score Attack
sv: Poängattack

en: Score Position:
sv: Resultatposition:

en: Score Rankings
sv: Resultatrankning

en: Screen dist
sv: Skärmavstånd

en: ScreenShot
sv: Skärmdump

en: Screens:
sv: Skärmar:

en: Script :
sv: Script:

en: Script Parameters
sv: Scriptparametrar

en: Script compilation ended successfully.
sv: Skriptkompilering avslutades framgångsrikt.

en: Script compilation failed.
sv: Skriptkompilering misslyckades.

en: Search
sv: Sök

en: Search filter:
sv: Sökfilter:

en: Search text
sv: Sök efter text

en: Second (Press 2)
sv: Andra (tryck 2)

en: Select
sv: Välj

en: Select All
sv: Välj alla

en: Select Common Data Directory
sv: Välj katalog för gemensamma datafiler

en: Select Opponents
sv: Välj motståndare

en: Select Personal Data Directory
sv: Välj katalog för personlig data

en: Select URL
sv: Välj URL

en: Select a Deck in the list to edit it.
sv: Välj ett paket i listan för att redigera det.

en: Select a Macroblock first
sv: Välj ett Macroblock först

en: Select a Replay
sv: Välj en repris

en: Select a decoration
sv: Välj en stämning

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
sv: Välj en fil att publicera i Steam Workshop

en: Select a file:
sv: Välj en fil:

en: Select a map
sv: Välj en bana

en: Select a map type
sv: Välj en bantyp

en: Select a mode script
sv: Välj ett lägesscript

en: Select a series
sv: Välj en serie

en: Select a skin for %1
sv: Välj ett skin till %1

en: Select a skin or a map to pack
sv: Välj ett skin eller en bana att paketera

en: Select a sound
sv: Välj ett ljud

en: Select an object first.
sv: Välj ett objekt först.

en: Select another map
sv: Välj en annan bana

en: Select data you want to update:
sv: Välj vilken data du vill uppdatera:

en: Select file
sv: Välj fil

en: Select folder
sv: Välj mapp

en: Select group
sv: Välj grupp

en: Select map %1
sv: Välj bana %1

en: Select maps
sv: Välj banor

en: Select music
sv: Välj musik

en: Select next map
sv: Välj nästa bana

en: Select pack contents
sv: Välj innehåll för paketet

en: Select skin
sv: Välj skin

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
sv: Välj en mapp där du vill att %1 ska spara dina gemensamma datafiler, och klicka på nästa

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
sv: Välj en mapp där %1 ska lagra dina personlig datafiler och klicka på Nästa.

en: Select the installation type below, and then click Next.
sv: Välj installationstyp nedan, och klicka sen på Nästa.

en: Select your crosshair
sv: Välj ditt sikte

en: Select your horn sound
sv: Välj ditt tut-ljud

en: Selected Plugin:
sv: Vald plugin:

en: Selected maps
sv: Valda banor

en: Selected maps are incompatible.
sv: Valda kartor passar inte ihop.

en: Selection of the type of installation
sv: Val av installations typ

en: Selects foreground or background
sv: Väljer förgrund eller bakgrund

en: Self illum scale
sv: Självbelysnings-skala

en: Send
sv: Skicka

en: Send All
sv: Skicka till alla

en: Send error reports to Nadeo
sv: Skicka felrapporter till Nadeo

en: Send messages
sv: Skicka meddelanden

en: Send my account info by email
sv: Skicka min kontoinformation med e-post

en: Send script commands
sv: Skicka skriptkommandon

en: Send this game to a friend
sv: Skicka det här spelet till en vän

en: Send your race by file
sv: Skicka ditt race med en fil

en: Send your score by link
sv: Skicka ditt resultat med en länk

en: Sending email...
sv: Skickar e-post...

en: Sending your new record to the server...
sv: Skickar ditt nya rekord till servern...

en: Sensitivity
sv: Känslighet

en: Separation
sv: Separering

en: Series %1
sv: Serie %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
sv: Serien är ej komplett:
    Några banor saknas.

en: Server Parameters
sv: Serverparametrar

en: Server is unreachable.
sv: Servern kan inte nås.

en: Server name :
sv: Servernamn:

en: Server not ready.
sv: Servern är inte redo.

en: Server port
sv: Serverport

en: Server unknown or not connected to the Internet
sv: Server okänd eller inte ansluten till internet

en: Servers
sv: Servrar

en: Set
sv: Välj

en: Set Map Difficulty
sv: Ange banans svårighetsgrad

en: Set Map Parameters
sv: Ange banans parametrar

en: Set Medal Scores
sv: Ange medaljresultat

en: Set Player Controls
sv: Välj spelarkontroller

en: Set Screens and Controls
sv: Ställ in skärmar och kontroller

en: Set a password for editing
sv: Kräv lösenord för redigering

en: Set an official time
sv: Ange en officiell tid

en: Set as camera target
sv: Ange som kameramål

en: Set as default group
sv: Ange som standardgrupp

en: Set difficulty
sv: Ange svårighetsgrad

en: Set map objectives
sv: Ange banans mål

en: Set map type
sv: Ange bantyp

en: Set next map
sv: Välj nästa bana

en: Set next map to $<%1$>
sv: Ange nästa bana som $<%1$>

en: Set script parameters
sv: Ange script-parametrar

en: Set sound is looping
sv: Angivet ljud loopar

en: Settings
sv: Inställningar

en: Settings adapted to your graphic card
sv: Inställningarna har anpassats till ditt grafikkort

en: Seventh (Press 7)
sv: Sjunde (tryck 7)

en: Shader quality
sv: Shaderkvalitet

en: Shadow computation disabled
sv: Skuggberäkning inaktiverad

en: Shadows
sv: Skuggor

en: Shadows computed
sv: Skuggor beräknade

en: Share files
sv: Dela filer

en: Sharpen
sv: Gör skarpare

en: Shininess
sv: Glans

en: Shoot
sv: Skjut

en: Shoot image
sv: Ta bild

en: Shoot the video to an avi file:
sv: Spara videon till en avi-fil:

en: Shoot video
sv: Spela in video

en: Shooting audio,
    please wait...
sv: Spelar in ljud,
    vänligen vänta...

en: Show HUD
sv: Visa HUD

en: Show Help
sv: Visa hjälp

en: Show avatars
sv: Visa profilbilder

en: Show full time line
sv: Visa hela tidslinjen

en: Show helpers
sv: Visa hjälpverktyg

en: Show interface
sv: Visa gränssnitt

en: Show later
sv: Visa senare

en: Show opponents names
sv: Visa motståndarnas namn

en: Show your ghost
sv: Visa ditt spöke

en: Show/Hide interface
sv: Visa/göm gränssnitt

en: Show/hide ghost
sv: Visa/göm ghost

en: Show/hide names
sv: Visa/göm namn

en: Show/hide opponents
sv: Visa/göm motståndare

en: Show/hide scores
sv: Visa/göm resultat

en: Silver Medal
sv: Silvermedalj

en: Simple
sv: Enkel

en: Simple Editor
sv: Enkel editor

en: Simple editor map :
sv: Enkel karteditor:

en: Single Map
sv: En bana

en: Sixth (Press 6)
sv: sjätte (tryck 6)

en: Size
sv: Storlek

en: Size of the stamina gauge.
sv: Storlek på uthållighetsmätaren.

en: Skillpoints on %1:
sv: SkillPoints på %1:

en: Skinning Mode (F4)
sv: Skinning-läge (F3)

en: Skinning Mode [F3]
sv: Skinning-läge [F3]

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Skip rolling demo
sv: Skippa rullande demo

en: Slow forward
sv: Långsamt framåt

en: Smooth camera speed
sv: Mjuk kamerahastighet

en: Solo
sv: En spelare

en: Solo Play
sv: Solospel

en: Solution saved.
sv: Lösning sparad.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
sv: Lösningsversion (%1) är inte kompatibel
    med den aktuella spelversionen (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
sv: Vissa block i detta Macroblock kan inte göras symmetriska.

en: Sorry, an unknown error occurred.
sv: Ledsen, ett okänt fel uppstod.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
sv: Tyvärr, men det är alltför många spelare anslutna för tillfället. 
    Försök senare.
    Nadeo Team

en: Sound
sv: Ljud

en: Sound volume
sv: Ljudvolym

en: Space left:
sv: Utrymme kvar:

en: Spawning players...
sv: Spawnar spelare...

en: Special Type
sv: Speciell typ

en: Spectate
sv: Åskådare

en: Spectator
sv: Åskådare

en: Spectator camera free: Save preset
sv: Åskådarkamera Fri: Spara preset

en: Spectator camera: Follow
sv: Åskådarkamera: Följer

en: Spectator camera: Free
sv: Åskådarkamera: Fri

en: Spectator camera: Replay
sv: Åskådarkamera: Repris

en: Speed
sv: Hastighet

en: Speed <
sv: Hastighet <

en: Speed >
sv: Hastighet >

en: SpeedUp Coef
sv: SpeedUp-faktor

en: SpeedUp duration
sv: SpeedUp-varaktighet

en: Split Direction:
sv: Delningsriktning:

en: Split Screen
sv: Delad skärm

en: Split Screen Inputs
sv: Kontroller för delad skärm

en: Splitscreen Settings
sv: Inställningar för delad skärm

en: Stamina
sv: Uthållighet

en: Stamina Regen
sv: Självhelande uthållighet

en: Start
sv: Starta

en: Start offset
sv: Startförskjutning

en: Statistics
sv: Statistik

en: Stay near the pole to speed up the tornado
sv: Stanna nära stolpen för att snabba upp tornadon

en: Stay offline
sv: Förbli offline

en: Steam settings
sv: Steam-inställningar

en: Steer (analog)
sv: Styr (analogt)

en: Steer left
sv: Sväng vänster

en: Steer right
sv: Sväng höger

en: Stereoscopy
sv: Stereoskopi (3D)

en: Stop
sv: Stopp

en: Strafe Left
sv: Sidled vänster

en: Strafe Right
sv: Sidled höger

en: Straight Path
sv: Rak väg

en: Streaks attenuation
sv: Ljusspårdämpning

en: Streaks intensity
sv: Ljusspårintensitet

en: Strength
sv: Styrka

en: Stunt Figures
sv: Stuntfigurer

en: Stunts Mode
sv: Stunts

en: Sub
sv: Under

en: Sub-sample reflects
sv: Sub-sample reflektioner

en: Subject :
sv: Ämne:

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Subscribe to a group
sv: Prenumerera på en grupp

en: Suggested Servers
sv: Föreslagna servrar

en: Suggestion 1
sv: Förslag 1

en: Suggestion 2
sv: Förslag 2

en: Suggestion 3
sv: Förslag 3

en: Suggestion 4
sv: Förslag 4

en: Suggestion 5
sv: Förslag 5

en: Suggestion 6
sv: Förslag 6

en: Suggestion 7
sv: Förslag 7

en: Suggestion 8
sv: Förslag 8

en: Survival
sv: Överlevnad

en: Switch to Underground Display
sv: Växla till underjordiskt visningsläge

en: Switch to clip camera
sv: Växla till klippkamera

en: Switch to free camera
sv: Byt till fri kamera

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
sv: Symetri är inte tillåtet av blockets volym eller klipp

en: Synchronizing profile...
sv: Synkroniserar profil...

en: Synchronizing...
sv: Synkroniserar...

en: TALK
sv: PRATA

en: TALK TO TEAM
sv: PRATA MED LAGET

en: TYPE: Duel (1 vs 1)
    OBJECTIVE: Eliminate your opponent with limited ammunitions. You can only reload by touching the poles.
sv: TYP: Duell (1 mot 1)
    MÅL: Eliminera din motståndare med begränsat antal skott. Du kan endast ladda om genom att röra vid stolparna.

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Capture the pole when you are the attacker. Defend the pole when you are a defender.
sv: TYP: Alla mot alla
    MÅL: Fånga stolpen när du anfaller. Försvara
    stolpen när du är försvarare.

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
sv: TYP: Alla mot alla
    MÅL: Träffa flest antal spelare för att vinna spelet.

en: TYPE: Individual
    OBJECTIVE: Survive as long as possible to score a maximum of points.
sv: TYP: Indivuduell
    MÅL: Överlev så länge som möjligt för att ta maximalt med poäng.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
sv: TYP: Lag mot Lag
    Mål: Fånga stolparna när du attackerar. Eliminera attackerare när du är försvarare.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
sv: MÅL: Lag mot Lag
    MÅL: Ditt lag måste kontrollera flertalet av stolparna på kartan under en begränsad tid.

en: TYPE: Team versus Team (1 vs 3)
    OBJECTIVE: Capture the pole when you are the attacker. Defend the pole when you are a defender.
sv: TYP: Lag mot Lag (1 mot 3)
    MÅL: Fånga stolpen när du anfaller. Försvara stolpen
     när du är försvarare.

en: TYPE: Team versus Team (5 vs 5)
    OBJECTIVE: Capture the pole when you're the attacker. Defend the pole when you're a defender.
sv: TYP: Lag mot Lag (5 mot 5)
    MÅL: Fånga stolpen när du attackerar, och försvara stolpen när du är försvarare.

en: Tag
sv: Tagg

en: Tags
sv: Taggar

en: Take a screen shot:
sv: Ta en skärmdump:

en: Target
sv: Mål

en: Target Fps
sv: Önskad FPS

en: Target Respawn
sv: Mål-respawns

en: Target Score
sv: Målresultat

en: Target Time
sv: Mål-tid

en: Target Time (milliseconds)
sv: Mål-tid (i millisekunder)

en: Target position
sv: Målposition

en: Target to look at
sv: Mål att titta på

en: Team Mode
sv: Team

en: Team Name :
sv: Team-namn:

en: Team ranking
sv: Team-rankning:

en: Team versus Team
sv: Lag emot Lag

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
sv: Lag mot Lag: Fånga alla motståndarlagets stolpar.

en: TeamColor0
sv: Teamfärg0

en: TeamColor1
sv: Teamfärg1

en: Terrain
sv: Terräng

en: Terrific
sv: Fantastisk

en: Test Mode [Return]
sv: Testkör [Enter]

en: Test Report
sv: Testrapport

en: Test the map with mode
sv: Testa map med ett mod

en: Text rotation
sv: Textrotation

en: Texture decals 2D
sv: Texturdekaler 2D

en: Texture decals 3D
sv: Texturdekaler 3D

en: Texture quality
sv: Texturkvalitet

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
sv: Tack för att du hjälper oss att lära oss mer om ManiaPlanet-spelarna!

en: The %s could not be transferred.
sv: %s kunde inte överföras.

en: The Nadeo Team
sv: Nadeo Team

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
sv: Detta konto '%1' används redan av profilen '%2'.
    Du måste välja denna profil eller använda ett annat konto.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
sv: Aktiveringsnyckeln du angav matchar ingenting i databasen.

en: The attack wins the turn!
sv: Anfallarna vinner rundan!

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
sv: Den genomsnittliga spelarnivån på stegen ligger nära din egen.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
sv: Den genomsnittliga spelarnivån på stegen är högre än din.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
sv: Den genomsnittliga spelarnivån på stegen är lägre än din.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
sv: Den genomsnittliga spelarnivån på stegen är mycket högre än din.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
sv: Den genomsnittliga spelarnivån på stegen är mycket lägre än din.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
sv: Den genomsnittliga spelarnivån på stegen är okänd.

en: The block cannot replace this variant of the block.
sv: Blocket kan inte ersätta denna typ av block.

en: The block is out of the construction area.
sv: Blocket ligger utanför byggarean.

en: The block would destroy other blocks.
sv: Blocket kommer att förstöra andra block.

en: The block's pillars cannot be placed.
sv: Blockets pelare kan inte placeras.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
sv: Koden är nu kopierad till klippbordet.
    Tryck på Ctrl + V i valfri textredigerare (e-post, forum) för att klistra in koden.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
sv: Den gemensamma datamappen måste kan inte vara samma installationsmappen och användarens datamapp. Välj en annan mapp.

en: The cost is invalid.
sv: Kostnaden är ogiltigt.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
sv: Kostnaden för denna manialink är ogiltigt. Högst tillåtna är %s.

en: The creator is unknown.
sv: Skaparen är okänd.

en: The data is incomplete:
sv: Det saknas data:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
sv: Standardgruppen är den enda som används för att hämta de bästa repriserna från medlemmar på den spelade banan.
    Vill du välja denna grupp (%1) som standard?

en: The default skin cannot be deleted.
sv: Standard-skin går inte att ta bort.

en: The defense wins the turn!
sv: Försvararna vinner rundan!

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
sv: Det förväntade titelpaketet för %1 hittades inte.
    Förväntad kontrollsumma: %2
    Funnen kontrollsumma: %3
    Titelpaketet med förväntad kontrollsumma lagras inte i molnet och kan inte laddas ner

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
sv: Filen "$<%1$>" finns redan. 
    Skriv över?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
sv: Filen har laddats upp och publiceras till verkstaden.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
sv: Mappen sökväg måste innehålla "%1" ord. Välj en annan mapp.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
sv: Spelet lagrar för närvarande sina data i %1.
    Vill du ändra denna mapp?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
sv: Spelet lagrar för närvarande dina personliga filer i %1.
    Vill du ändra denna mapp?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
sv: Spelets datamapp
    (%1)
    kan inte vara en förälder till den personliga datamappen
    (%2)

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
sv: Spelets datamapp
    (%1)
    kan inte vara i samma som spelets exe.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
sv: Spelets datamapp har ändrats. Startpromptern kommer nu att avslutas. 
    Starta upp den igen för att tillämpa ändringarna.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
sv: Spelets bilduppdateringsfrekvens är låg.
    Du kan förbättra prestandan genom att sänka kvaliteten.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
sv: Spelet svarar inte längre.
    Vill du stoppa det, och skicka felsökningsinformation?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
sv: Spelnyckeln är inte giltig. Kontrollera att du skrivit in den rätt.

en: The goal can now be captured!
sv: Målet kan nu fångas!

en: The goal can now be captured.
sv: Målet kan nu fångas.

en: The icon is invalid.
sv: Den här ikonen är ogiltig.

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
sv: Inmatningen <%1> är reserverad.
    Du kan inte använda den.

en: The key is invalid.
sv: Nyckeln är ogiltig.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
sv: Denna ladder är inaktiverad.
    Du kommer inte att kunna spela i officiellt läge.

en: The login $0f0exists$z
sv: Inloggningen $0f0existerar$z

en: The login $f00does not exist$z
sv: Inloggningen $f00existerar inte$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
sv: login namnet måste ha  %1 till %2 tecken.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
sv: Login namnet får endast innehålla dessa tecken: a-z, A-Z, 0-9 och ._- .

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
sv: Kartan innehåller för många block!
    Överskrid inte gränsen på den övre högra indikatorn.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
sv: Kartan inehåller för många block!
    Du KAN INTE SPARA banan när gränsen på indikatorn 
    överskridits.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
sv: Denna map har ändrats och är inte validerad.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
sv: Kartan har ändrats.
    Vill du verkligen avsluta?

en: The map has been successfully added to your campaign!
sv: Den här banan har nu lagts till i din kampanj!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
sv: Matchen avbröts:
    Återvänder till menyn.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
sv: Matchen avbröts:
    %1
    Återvänder till menyn.

en: The number of laps required must be higher than 0!
sv: Antalet varv måste vara större än 0!

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
sv: Den personliga datamappen 
    (%1) 
    kan inte vara förälder till spelets datamapp
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
sv: Den personliga datamappen
    (%1)
    kan inte vara i samma som spelets exe.

en: The pole can be captured again.
sv: Polen kan inte fångas igen.

en: The pole can now be captured.
sv: Polen kan nu fångas.

en: The provided login is invalid.
sv: Det login som angavs är ogiltig.

en: The provided password is invalid.
sv: Det angivna lösenordet är ogiltigt.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
sv: Ersättningsblocket är vänt åt fel håll.

en: The requested player is not online.
sv: Den efterfrågade spelaren är inte online.

en: The round time limit is approaching.
sv: Rundans tidsgräns närmar sig.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
sv: Resultaten för $<%1$> (%2) är ogiltiga.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
sv: Resultaten för $<%1$> (%2) är giltiga.

en: The server
sv: Servern

en: The solution is not valid for this map.
sv: Lösningen är inte giltig på denna bana.

en: The title %1 is not installed into a station.
sv: Titel %1 är inte installerad i en station.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
sv: Titelpaketet är inte förvarat i molnet.
    Vill du ladda upp det?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
sv: Titelns uid måste innehålla mellan %d till %d tecken.

en: The token is invalid.
sv: Poletten är ogiltig

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
sv: Uppdateringen av spelets systemfiler misslyckades, administratörsbehörighet krävs. Kontakta systemadministratören och fråga om tillstånd. Kolla också så att du har tillräcklig med utrymme på din installationshårddisk.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
sv: Uppdateringen av spelfilerna misslyckades. Vänligen försök igen.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
sv: Användarens datamapp kan inte vara samma som installationsmappen. Välj en annan mapp.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
sv: Valideringenskoden är inte giltig. Kontrollera att du stavat rätt.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
sv: Valideringskoden är inte giltig. Kontrollera att du skrivit in den rätt.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
sv: Versionen %1 av %2 kommer att installeras över med version %3%n som finns i %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
sv: Skynda dig! Spela TrackMania med vänner är kul!

en: There are too many players.
sv: Det finns för många spelare.

en: There are too many referees.
sv: Det finns för många domare.

en: There are too many spectators.
sv: Det finns för många åskådare.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
sv: Det har kommit in en ny nota för betalning:
    transaktion #%1: %2 planets till %3
    Beskrivning: %4
    Vill du betala?

en: There is already a key here
sv: Det finns redan en nyckel här

en: There is no available map.
sv: Det finns ingen tillgänglig bana.

en: There is no mail in the account.
sv: Det finns ingen e-post på kontot.

en: There's no goal
sv: Det finns inget mål

en: There's no spawn for the attackers
sv: Det finns ingen återstart för anfallare

en: There's no spawn for the defenders
sv: Det finns ingen återstart för försvarare

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
sv: Det finns för många mål på kartan. 
    Nuvarande %1 mål av maximalt %2.

en: Third (Press 3)
sv: Tredje (tryck 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
sv: Denna ManiaCode utför följande:

en: This ManiaLink code is reserved
sv: Den här ManiaLink koden är reserverad

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
sv: Den här profilen är inte ansluten till ett online-konto.
    Vill du ansluta till det på nätet?

en: This account does not have rights to perform this action.
sv: Detta konto har inte rättigheter att utföra detta.

en: This account is not authorized to connect.
sv: Det här kontot har inte tillåtelse att ansluta.

en: This account is online.
sv: Detta konto är online.

en: This block cannot be placed here.
sv: Detta block kan inte placeras här.

en: This block cannot be placed in the air.
sv: Blocket kan inte placeras i luften.

en: This block cannot be placed on the ground.
sv: Blocket kan inte placeras på marken.

en: This block cannot be placed on this terrain.
sv: Detta block kan inte placeras på denna terräng.

en: This block cannot replace the current block.
sv: Detta block kan inte ersätta det nuvarande blocket

en: This block must be placed in the air.
sv: Detta block måste placeras i luften.

en: This block must be placed on the ground.
sv: Detta block måste placeras på marken.

en: This block must be placed underground.
sv: Detta block måste placeras under marken.

en: This block must replace a classic block.
sv: Detta block måste ersätta ett klassiskt block.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
sv: Denna data finns redan som en spelfil:
    %1
    Vill du ersätta den?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
sv: Denna data finns redan som en spelfil:
    %1
    Denna spelfil är skrivskyddad, och kan inte ersättas.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
sv: Denna dedikerade server är officiell, den kan inte tas bort än.

en: This e-mail is invalid.
sv: Denna e-post är ogiltig.

en: This email address is not valid: %1
sv: Denna e-postadress är inte giltig: %1

en: This file is not a map!
sv: Denna fil är inte en bana!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
sv: Denna filen kan bara läsas, men du kan spara med ett annat namn för att ändra den.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
sv: Det här spelet tillåter dig att anpassa en stor del av dess data.
    Här hittar du var de är placerade..

en: This game key is already used.
sv: Den här spelnyckeln används redan.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
sv: Den här spelnyckeln är antingen okänd, används redan eller är inte aktiverad. Försök med en annan nyckel.

en: This game key is invalid.
sv: Den här spelnyckeln är ogiltig.

en: This game key is not activated.
sv: Den här spelnyckeln är inte aktiverad.

en: This game key is unknown.
sv: Den här spelnyckeln är okänd.

en: This game key requires Steam.
sv: Denna spelnyckel kräver Steam.

en: This group already exists. Choose another login.
sv: Den här gruppen finns redan. Välj ett annat login.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
sv: Den här informationen har nu kopierats till urklipp.
    Tryck Ctrl+V i valfri textredigerare för att klistra in den.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
sv: Detta är en krackad version.
    Vänligen köp spelet $l[http://www.trackmania.com]Här$l.

en: This is a server for:
sv: Detta är en server för:

en: This is not a known zone.
sv: Det här är inte en känd zon.

en: This is your default group
sv: Det här är din standardgrupp

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
sv: Detta är första gången du ansluter på %1$d dagar. Vi har gett dig %2$s för att ge dig en nystart i spelet. Välkommen tillbaka till ManiaPlanet!

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
sv: Den här listan kommer inte att vara tillgänglig senare snälla förvara den på ett säkert ställe

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
sv: Detta login används redan.
    Välj ett annat login.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
sv: Detta login används redan i TrackMania Forever.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
sv: Detta login är redan använt i TrackMania Forever.
    Kolla ditt TrackMania Forever lösenord.
    eller använd ett annat login.

en: This login is already used. Please use another one.
sv: Detta login används redan. Välj ett annat.

en: This login is available.
sv: Detta login är tillgängligt.

en: This maniacredited package has already been added.
sv: Det här maninkrediterade paketet har redan lagts till.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
sv: Detta maniacreddade paket är redan uppladdat.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
sv: Detta maniacreddade pakets visningsbild är inte hämtningsbart.

en: This maniacredited package is not downloadable.
sv: Detta maniacreddade paket är inte hämtningsbart.

en: This maniacredited package is unknown.
sv: Detta ManiaCredit-registrerade paket är okänt.

en: This manialink already exists. Choose another code.
sv: Denna manialink finns redan. Välj en annan.

en: This manialink code is invalid.
sv: Den här manialink-koden är ogiltig.

en: This manialink does not exist.
sv: Denna manialink finns inte.

en: This map is already in your campaigns.
sv: Den här banan finns redan i dina kampanjer.

en: This map is...
sv: Denna bana är...

en: This name is already in use. Choose another one.
sv: Detta namn används redan. Välj ett annat.

en: This operation will cost you %1 Planets.
sv: Detta kommer att kosta dig %1 Planets.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
sv: Denna åtgärd kommer att kosta dig %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
sv: Denna funktion kommer kosta dej 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
sv: Detta kommer att kosta dig 1 Planet.

en: This organisation already exists.
sv: Den här organisationen finns redan.

en: This organisation does not exist.
sv: Den här organisationen finns inte.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
sv: Denna parameter (%1$s) är inte giltig.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
sv: Denna patch kan bara installeras på (%1)-versionerna av %2

en: This player already has this tag.
sv: Den här spelaren har redan fått detta märke.

en: This player does not exist.
sv: Den här spelaren finns inte.

en: This player has been successfully invited to join this group.
sv: Den här spelaren har nu bjudits in att gå med i gruppen.

en: This player is already your buddy.
sv: Den här spelaren är redan din vän.

en: This player is not connected via the Internet!
sv: Denna spelare är inte ansluten till internet!

en: This ranking does not exist.
sv: Denna rank existerar inte.

en: This replay is not valid.
sv: Denna repris är inte giltig.

en: This replay is valid.
sv: Denna repris är giltig.

en: This round is a draw.
sv: Denna runda blev oavgjord.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
sv: Resultatet är ogiltigt:
    %1
    Smeknamn, resultat eller banans namn är felaktigt.

en: This script is read-only. You cannot save it.
sv: Detta script är endast läsbart. Du kan inte spara det.

en: This server already is one of your favorites.
sv: Denna server är redan en av dina favoriter.

en: This server does not exist.
sv: Den här servern finns inte.

en: This server has invalid information!
sv: Den här servern har ogiltig information!

en: This server has not been upgraded to the current version.
sv: Servern har inte uppgraderats till den aktuella versionen.

en: This server is not one of your favorites.
sv: Denna server är inte en av dina favoriter.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
sv: Detta skin följer inte kraven. Du kan använda det lokalt, men det kommer inte att synas för andra spelare online.

en: This station cannot be unloaded.
sv: Denna station kan inte ur laddas.

en: This tag does not exist.
sv: Detta märke finns inte.

en: This tag type does not exist.
sv: Denna märkestyp existerar inte.

en: This title already exists. Choose another name.
sv: Denna titel existerar redan. Välj ett annat namn..

en: This title has not been loaded in a station.
sv: Denna titel har inte blivit laddad till en station.

en: This title is unknown.
sv: Den här titeln är okänd.

en: This title isn't playable.
sv: Den här titeln går inte att spela.

en: This transaction is invalid.
sv: Denna överföring är felaktig.

en: This url does not points to a valid public ressource.
sv: Denna URL pekar inte till en offentligt tillgänglig resurs.

en: This vote is disabled.
sv: Denna röstning är avstängd.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
sv: Detta kommer att ändra ditt smeknamn, men du bara har bara $<$ 0f0%1$> modifieringar kvar på nätet.
    Är du säker på att du vill uppdatera ditt smeknamn?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
sv: Detta blir din $<$f00LAST$> ändring av ditt smeknamn online.
    Är du säker på att du vill uppdatera ditt smeknamn för sista gången?

en: Tile X
sv: Bit X

en: Tile Y
sv: Bit Y

en: Tile split files
sv: Klipp bilden i mindre bitar

en: Time
sv: Tid

en: Time Attack Mode
sv: Time Attack

en: Time Limit :
sv: Tidsgräns:

en: Time Value
sv: Tidsvärde

en: Time limit
sv: Tidsgräns

en: Time limit :
sv: Tidsgräns:

en: Time limit :
sv: Tidsgräns:

en: Time limit reached!
sv: Tidsgränsen nådd!

en: Time limit reached.
sv: Tidsgräns nådd.

en: Time to regen 1 armor.
    Useful only if your armor is greater than 1.
sv: Tid för att hela 1 skydd.
    Användbart endast om skyddet har mer än 1.

en: Time when the block ends
sv: Tid när blocket slutar

en: Time when the block starts
sv: Tid när blocket startar

en: Tips for the decals editor
sv: Tips för dekalredigeraren

en: Title
sv: Titel

en: Title access
sv: Åtkomst till titel

en: To :
sv: Till:

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
sv: För att lägga till en egen bild, använd dataimporteraren i spelets startprogram.
    (hjälp / dataimporteraren/ profilbild)
    Bilden måste vara mindre än 32Kb.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
sv: För att rita ut en väg, rör musen medan du håller vänster musknapp nedtryckt.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
sv: För att skapa ett nytt lösenord, skriv ditt login och din e-postadress.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
sv: För att skapa ett nytt lösenord, ange login och din e-postadress.
    Om du vill ha ytterligare information klicka $l[%1]här$l.

en: To win a round, be the last man standing.
    To win a match, win points by surviving (Sv) hitting others (Hit) or being the one to activate the tornado at the pole (Pole).
sv: För att vinna omgången så ska du bli den sista överlevande.
    Du får poäng genom att överleva (Sv), träffa andra (Hit) eller bli den som aktiverar tornadon vid stolpen (Pole).

en: Too easy
sv: För lätt

en: Too hard
sv: För svårt

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
sv: För många anslutningar: du kan inte ansluta till olika konton samtidigt från samma dator.

en: ToolBar
sv: Verktygsrad

en: Top Hit
sv: Bästa träff

en: Top Pole
sv: Bästa stolpe

en: Top Round
sv: Bästa runda

en: Top Survival
sv: Bästa överlevare

en: Tops
sv: Bästa

en: Tornado activated.
sv: Tornado aktiverad.

en: Tornado auto-activated.
sv: Tornado automatiskt aktiverad.

en: Tornado speed: %1%%
sv: Tornadons hastighet: %1%%

en: Tossing
sv: Singlar

en: Total
sv: Totalt

en: Total :
sv: Totalt:

en: Total armor points.
sv: Total mängd skyddspoäng.

en: Total medal ranking
sv: Total medaljrankning

en: Total skillpoints ranking
sv: Total skillpoints-rankning

en: Tracking
sv: Spårning

en: Traffic Mode
sv: Trafikläge

en: Trail color
sv: Spårfärg

en: Training
sv: Träning

en: Transaction already paid.
sv: Transaktionen har redan betalts.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
sv: Överföringen kan inte skapas: skaparen är inte verifierad.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
sv: Överföringen kan inte skapas: skaparen är inte validerad

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
sv: Överföringen kan inte skapas: betalare och mottagare måste vara olika.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
sv: Överföringen kan inte skapas: mottagaren är ogiltig.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
sv: Överföringen kan inte skapas: betalaren är ogiltig.

en: Transaction is unknown.
sv: Överföring är okänd.

en: Transparency
sv: Genomskinlighet

en: Tries
sv: Försök

en: Trim files
sv: Trimma filer

en: Triple Buffer
sv: Trippelbuffer

en: Triple Buffering
sv: Trippelbuffring

en: Turbo duration
sv: Turbo-varaktighet

en: Turbo val
sv: Turbovärde

en: Two teams - 1 vs 3
sv: Två lag - 1 mot 3      ( or 1 vs 3  most swedish people unterstands vs aswell)

en: Type
sv: Typ

en: Typical automatic installation
sv: Typisk automatisk installation

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
sv: Det går inte att allokera minne för skärmdump.

en: Unable to ban.
     Reason:
sv: Kunde inte bannlysa. 
    Orsak:

en: Unable to buy %1.
    %2
sv: Det gick inte att köpa %1.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
sv: Kan inte köpa stationer.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
sv: Det går inte att begära en röstning.
    Orsak:

en: Unable to change.
sv: Det går inte att ändra.

en: Unable to connect to this title.
    %1
sv: Kan inte ansluta till denna titel.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
sv: Kunde inte kontakta servern.
    Ditt resultat kunde inte valideras.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
sv: Kunde inte fastställa vilken version av %1 som är installerad.

en: Unable to download data:
sv: Kunde inte hämta data:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
sv: Det går inte att hämta reprisen på %1 : %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
sv: Det går inte att hämta repriser från medlemmarna i din aktiva grupp: %1

en: Unable to generate keys.
sv: Kan inte generera nycklar.

en: Unable to get station infos.
    %1
sv: Kunde inte hämta stationsinformation
    %1

en: Unable to insert block
sv: Det gick inte att placera blocket

en: Unable to kick.
     Reason:
sv: Kunde inte sparka ut.
    Orsak:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
sv: Kunde inte ladda %1.
    Titelpaket hittades inte, det lagras inte i molnet.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
sv: Kunde inte ladda %1.
    Du måste vara ansluten till ManiaPlanet-servern för att ladda den här titeln.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
sv: Kunde inte ladda %1.
    Du måste ansluta till ManiaPlanet-servern en gång till för att aktivera, förvärva eller uppdatera denna titel.

en: Unable to read music
sv: Kunde inte läsa musik

en: Unable to read title package
sv: Kunde inte läsa titelpaket

en: Unable to register pack: %1
sv: Kan inte registrera paket: %1

en: Unable to retrieve validation data.
sv: Kunde inte hämta valideringsdata.

en: Unable to save the replay
sv: Kunde inte spara reprisen

en: Unable to update data:
sv: Kunde inte uppdatera data:

en: Unable to upload title package:
    %1
sv: Kunde inte ladda upp titelpaket:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
sv: Ofattbart!!!!!

en: Unbind key
sv: Rensa en knapp

en: Unbound key : this key has never been used.
sv: Oanvänd knapp: Denna knapp har aldrig använts.

en: Undo
sv: Ångra

en: Undo last action
sv: Ångra senaste åtgärden

en: Undo last modification [U]
sv: Ångra senaste ändringen [U]

en: Uninstall %1
sv: Avinstallera %1

en: Unknown Map
sv: Okänd map

en: Unknown error
sv: Okänt fel

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unlock
sv: Lås upp

en: Unlock once
sv: Lås upp en gång

en: Unsubscribe
sv: Avsluta prenumeration

en: Up
sv: Upp

en: Up to max
sv: Upp till max

en: Update Later
sv: Uppdatera senare

en: Update Now
sv: Uppdatera nu

en: Update a pack
sv: Uppdatera ett paket

en: Update mapping
sv: Uppdatera mapping

en: Update subscribed workshop files
sv: Uppdatera tecknade workshop-filer

en: Updating data...
sv: Uppdaterar data...

en: Updating game files : %1%2
sv: Uppdaterar spelfiler: %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
sv: Uppdaterar spelfiler…
    Du kan välja mellan:
       Högupplösta texturer (kvar att ladda ner: %3%4) eller
       Lågupplösta texturer (kvar att ladda ner: %1%2)
    (Notera att du kan växla mellan inställningarna när som helst i startprogrammet.)

en: Updating locators...
sv: Uppdaterar positionsangivare...

en: Updating station...
sv: Uppdaterar station...

en: Updating your profile ...
sv: Uppdaterar din profil...

en: Updating your zone...
sv: Uppdaterar din zon...

en: Upload Map
sv: Ladda upp bana

en: Upload a map
sv: Ladda upp en bana

en: Upload cancelled. Your map is still available.
sv: Uppladdning avbröts. Din map är fortfarande tillgänglig.

en: Upload error
sv: Uppladdningsfel

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
sv: Uppladdningsfel. Det går inte att ansluta server.
    Försök igen senare.

en: Upload the map
sv: Ladda upp den här banan

en: Upload to peer (P2P)
sv: Uppladdning till peer (P2P)

en: Uploadable Maps
sv: Uppladdningsbara banor

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
sv: Uppladdning och publicering på steam verkstad

en: Uploading data...
sv: Laddar upp data...

en: Use Action 1
sv: Använd funktion 1

en: Use Action 2
sv: Använd funktion 2

en: Use Action 3
sv: Använd funktion 3

en: Use Action 4
sv: Använd funktion 4

en: Use Custom Color
sv: Använd anpassad färg

en: Use Model for all Cars
sv: Använd modellen för alla bilar

en: Use Own Data
sv: Använd egen data

en: Use alternate rules :
sv: Använd alternativa regler:

en: Use anchor orientation
sv: Använd ankarorientering

en: Use default
sv: Använd standard

en: Use ghost
sv: Använd ghost

en: Use local address
sv: Använd lokaladress

en: Use login of this account
sv: Använd detta kontos login

en: Use proxy
sv: Använd proxy

en: Use this Ghost
sv: Använd detta ghost

en: Use this ghost
sv: Använd detta ghost

en: Use this ghost (%1)?
sv: Använd detta ghost (%1)?

en: Validate
sv: Validera

en: Validate the track
sv: Validera banan

en: Validated
sv: Validerad

en: Validating $<%1$> (%2)...
sv: Validerar $<%1$> (%2)...

en: Validating ...
sv: Validerar ...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
sv: Validering av repriser som spelats in i läget
     %1
    ej utförd.

en: Verifying data to update...
sv: Kontrollerar att data är aktuell...

en: Verifying password...
sv: Verifierar lösenord...

en: Versus Replay
sv: Versusrepriser

en: Vertex processing
sv: Vertex-processing

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Vertical position
sv: Vertikal position

en: Vertical size
sv: Vertikal storlek

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
sv: Segrade med mål-medelvärde: $%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Video HQ
sv: Video HK

en: Video captured to
    "%1"
sv: Videon sparad till
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
sv: Videominnet är för lågt:
    %1Mb hittades, %2Mb krävs

en: Videoshoot cancelled
sv: Videoinspelningen avbröts

en: View
sv: Visa

en: View %1 boxshot
sv: Visa spelomslaget till %1

en: View %1 manual
sv: Visa manualen till %1

en: View Map rankings
sv: Visa banans rankning

en: View map rankings [%1]
sv: Visa rankning för banan [%1]

en: View players
sv: Visa spelare

en: Visible by other players
sv: Synlig för andra spelare

en: Volume
sv: Volym

en: Volume Playback
sv: Volym uppspelning

en: Volume Recorder
sv: Volym inspelning

en: Vote
sv: Rösta

en: Vote No
sv: Rösta Nej

en: Vote Yes
sv: Rösta Ja

en: Vote failed.
sv: Röst misslyckad.

en: Vote in progress.
sv: Omröstning pågår.

en: Vote jump to map
sv: Rösta: hoppa till bana

en: Vote passed.
sv: Röst lyckad.

en: Vote set next map
sv: Rösta: gå till nästa karta

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
sv: VARNING
    
    Du har för många grupper. Du bör inte ha fler än %1 grupper. Om du inte gör något åt detta fort kommer vi automatiskt att ta bort de som senast lades till.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
sv: Varning : Du har för många kompisar.
    
    Du kan inte ha fler än %1 kompisar.
    Om du inte fixar detta snarast, så tar vi bort de senast tillagda.
    Du kan också köpa en extra kompisplats för %2 Planets.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
sv: VARNING: Kantutjämning påtvingas av drivrutinen!!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
sv: VARNING: Texturfiltrering påtvingas av drivrutinen!!

en: Waiting for confirmation
sv: Väntar på bekräftelse

en: Waiting for next round to start...
sv: Väntar på att nästa runda ska starta...

en: Waiting for players
sv: Väntar på spelare

en: Waiting for players in each team...
sv: Väntar in spelarna i varje lag...

en: Waiting for players...
sv: Väntar på spelare...

en: Waiting for registration
sv: Väntar på registrering

en: Waiting for the players to toss
sv: Väntar på att spelarna singlar slant

en: Waiting for your match to start
sv: Väntar på att din match ska starta

en: Waiting the result...
sv: Väntar på resultatet...

en: Waiting: %1
sv: Väntar: %1

en: Warm up
sv: Uppvärmning

en: Warm-up
sv: Uppvärmning

en: Warm-up phase duration :
sv: Uppvärmningsfasen varar i:

en: Warning
sv: Varning

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
sv: Varning!
    Du skapar ett nytt konto utan e-postadress.
    Denna adress kan användas för att skicka ett nytt lösenord om du förlorar det.
     
    Vill du verkligen skapa ett konto utan en e-postadress?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
sv: Varning! Kunde inte skriva till hårddisken.
    Din poäng och profil sparas inte
    om du fortsätter spela!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
sv: Varning! Du kan endast ändra din e-postadress om du validerar ditt onlinekonto.
    Ange din $l[%1]valideringskod$l för att validera ditt konto:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
sv: Varning! Du kan endast spendera Planets från ditt onlinekonto om du har validerat det.
    Skriv in din $l[%1]valideringskod$l för att validera ditt konto:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
sv: Varning, spelets datamapp  (%1) existerar inte.
     
    Tryck på OK för att välja/skapa en ny.
    Tryck på Avbryt för att åtgärda problemet själv.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
sv: Varning, denna bana kommer att raderas permanent.
    Fortsätta?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
sv: Varning, denna bana kommer att tas bort från kampanjen.
    Fortsätta?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
sv: Varning, reprisen kommer att tas bort permanent.
    Är du säker?

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
sv: Varning, din personliga datamapp (%1) existerar inte.
    (%1).
    Tryck på OK för att välja/skapa en ny.
    Tryck på Avbryt för att åtgärda problemet själv.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
sv: Varning: vissa tangentbord klarar inte av att många tangenter trycks ner samtidigt. Om du har problem med detta kan du pröva att använda ett andra tangentbord eller ytterligare handkontroller.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
sv: Varning: skapade ghosts kommer inte att sparas.
    Avsluta ghost-editorn?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
sv: Varning: du når snart den översta gränsen för hur många block du
    kan placera på en karta!
    Var uppmärksam på den övre högra indikatorn!

en: Watch
sv: Kolla

en: Water reflections
sv: Vattenreflektioner

en: Water reflects
sv: Vattenreflektioner

en: Waves mode: Off
sv: Waves-läge: Av

en: Waves mode: On
sv: Waves-läge: På

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
sv: Vi kan inte validera resultatet för $<%1$> (%2).

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
sv: Det gick inte att leta efter en uppdatering nu eftersom Internet-anslutningen inte fungerar.
    Använd startprogrammet för att söka efter en uppdatering senare eller titta i spelets forum.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
sv: Vi har skickat ett e-mail till %1$s med denna listan för din bekvämlighet.

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
sv: Vi har skickat ett e-post meddelande med information för din bekvämlighet.

en: We recommend looking for an update now.
sv: Vi rekommenderar att du söker efter en uppdatering nu.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
sv: Vi kommer att uppdatera din onlineprofil från din lokala profil som du har uppdaterat offline.

en: Weight
sv: Vikt

en: Welcome to %1!
sv: Välkommen till %1!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
sv: Välkommen till %1$s
     
    Tack för att du registrerat dig.
    Din kontoinformation är som följer:
     
    Login =%2$s
    Valideringskod =%3$s
     
     
    Förvara denna information på ett säkert sätt!
     
    Kom ihåg att om du behöver ladda ned Maniaplanet igen, så kan du gå till din Player Page (http://player.maniaplanet.com)
     
    Vi ser fram emot att träffa dig online!
     
    Nadeo Team

en: Welcome to Battle!
sv: Välkommen till Battle!

en: Welcome to ManiaPlanet
sv: Välkommen till ManiaPlanet

en: Welcome to Royal!
sv: Välkommen till Royal!

en: Welcome!
sv: Välkommen!

en: What type of installation would you like?
sv: Vilken typ av installation vill du ha?

en: Wheel sensitivity
sv: Rattkänslighet

en: Where should common data files be stored?
sv: Vart ska gemensamma datafiler lagras?

en: Where should personal data files be stored?
sv: Vart ska personliga filer lagras?

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
sv: Medan du väntar kan du spela "Kung över lobbyn".

en: White
sv: Vit

en: Width
sv: Bredd

en: Win by forfeit.
sv: Vinner på grund av brytning.

en: Window border
sv: Fönsterram

en: Window height
sv: Fönsterhöjd

en: Window width
sv: Fönterbredd

en: Windowed resolution
sv: Fönsterupplösning

en: Winner
sv: Vinnare

en: Winner!
sv: Vinnare!

en: Wins :
sv: Vinster:

en: Write
sv: Skriv

en: Write a new message
sv: Skriv ett nytt meddelande

en: Write the text which willl compose the brush
sv: Skriv texten som denna pensel ska bestå av

en: Wrong Password!
sv: Fel lösenord!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
sv:  Fel e-post. Se till att du stavat din e-post rätt.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
sv: Fel lösenord. Kontrollera att du stavat ditt lösenord korrekt

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
sv: Fel lösenord. Kontrollera att du stavat ditt lösenord korrekt.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
sv: Felaktig valideringskod. Kontrollera att du skrivit in den rätt.

en: X axis position
sv: Position på x-axeln

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
sv: X eller C / Shift + Högerklick

en: Y axis position
sv: Position på y-axeln

en: Yaw
sv: Girning

en: Yes
sv: Ja

en: You already asked this player to be your buddy.
sv: Du har redan frågat denna spelare att bli din kompis.

en: You already asked this player to join this group.
sv: Du har redan frågat denna spelare att gå med i denna grupp.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
sv: Du har redan valt en standardgrupp.
    Standardgruppen är den enda som används för att hämta de bästa repriserna från medlemmarna på den spelade banan.
    Vill du ersätta den nuvarande standardgruppen (%1) med denna (%2)?

en: You are allowed to perform this operation.
sv: Du får utföra denna operation.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
sv: Du är redan ansluten (från en annan dator).
    Försök igen senare.

en: You are already connected to this server.
sv: Du är redan ansluten till den här servern.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
sv: Du är för närvarande en <$0f0nybörjare$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
sv: Du får inte utföra denna operation.

en: You are not connected to an online account.
sv: Du är inte ansluten till ett online-konto.

en: You are not connected to the Internet.
sv: Du är inte ansluten till internet.

en: You are not connected.
sv: Du är inte ansluten.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
sv: Du är inte online.
    
    Du kommer inte att kunna ansluta till ett konto och använda alla spelets funktioner.
    Vi rekommenderar att du ansluter till Internet nu.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
sv: Du får inte lägga till nya ManiaPlanet-stationer.

en: You are not permitted to load this data.
sv: Du har inte tillstånd att ladda denna data.

en: You are not permitted to switch to player mode.
sv: Du har inte tillstånd att byta till spelarläget.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
sv: Du har inte tillstånd att byta till domarläget.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
sv: Du har inte tillstånd att byta till åskådarläget.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
sv: Du äger inte detta ManiaCredit-registrerade paket.

en: You are not the owner of this title.
sv: Du äger inte denna titel.

en: You are not the right payer.
sv: Du är inte rätt spelare.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
sv: Du är ansvarig för de bilder du väljer.
    De kommer att överföras och visas för andra spelare.
    Använd inte stötande eller upphovsrättsskyddade bilder.

en: You are spectating the game
sv: Du övervakar spelet

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
sv: Du använder dessa filer för första gången.
    Accepterar du ansvaret att dela dem?

en: You beat the %1!
sv: Du tog %1!

en: You beat the Bronze Medal time:
sv: Du slog Bronsmedalj-tiden:

en: You beat the Bronze medal!
sv: Du slog Bronsmedaljen!

en: You beat the Gold Medal time:
sv: Du slog Guldmedalj-tiden:

en: You beat the Silver Medal time:
sv: Du slog Silvermedalj-tiden:

en: You beat the score of %1!
sv: Du slog %1s resultat!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
sv: Du kan lägga till %1 nya ManiaPlanet-stationer.
    Dessa nya stationer kostar %2 Planets.
    
    Vill du betala för att lägga till nya ManiaPlanet-stationer?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
sv: Du kan ha en allmänn tuta för alla dina bilar eller välja tuta för varje bil.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
sv: Du kan göra ett officiellt rekordförsök på den här titeln varje %d sekund.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
sv: Du kan bara installera %1 %2 om %3 %4 är installerad.

en: You can not spend %s!
sv: Du kan inte spendera %s!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
sv: Du kan nu välja Nadeo´s ghost som motståndare.

en: You can only place one start line.
sv: Du kan bara placera ut en startpunkt.

en: You can place only one Podium!
sv: Du kan bara placera ut ett Podium!

en: You can place only one starting point!
sv: Du kan bara placera ut en startpunkt!

en: You can't place more than three Checkpoints.
sv: Du kan inte placera ut fler än tre checkpoints.

en: You cannot add yourself as favorite.
sv: Du kan inte lägga till dej själv som favorit.

en: You cannot be your own buddy.
sv: Du kan inte lägga till dig själv som vän.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
sv: Du kan inte ändra ditt smeknamn online. Vi accepterar denna förändring när du är offline. Tänk på att förändringar av ditt smeknamn kommer att återställas nästa gång du är online.
    Är du säker på att du vill ändra ditt smeknamn?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
sv: Du kan inte ändra ditt smeknamn.
    Vi kommer att ångra förändringen och fortsätta.

en: You cannot change your zone.
sv: Du kan inte byta zon.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
sv: Du kan inte skapa fler dedikerade serverkonton.

en: You cannot edit a packed map.
sv: Du kan inte redigera en nedpackad bana.

en: You cannot import a file from the game directory.
sv: Du kan inte importera en fil från spelkatalogen.

en: You cannot invite yourself.
sv: Du kan inte bjuda in dig själv.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
sv: Du kan inte placera mer än ett 'Börja'-mål för att avgöra vem som börjar

en: You cannot reconnect a profile from here.
sv: Du kan inte återansluta en profil härifrån.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
sv: Du kan inte spela in ett MediaTracker-ghost i pusselläge.

en: You cannot remove a profile from here.
sv: Du kan inte ta bort en profil härifrån.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
sv: Du kan inte ersätta för-placerade block.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
sv: Du kan inte köra video-inspelaren i helskärmsläge.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
sv: Du kan inte köra video-inspelaren i helskärmsläge.
    Använd ALT+ENTER för att växla till fönsterläge.
    Försöka igen?

en: You cannot save to a pack.
sv: Du kan inte spara till ett paket.

en: You cannot subscribe to more groups.
sv: Du kan inte prenumerera på fler grupper.

en: You cannot vote.
sv: Du kan inte rösta.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
sv: Du valde att aktivera både kantutjämning och stöd för GDI i helskärmsläge, i panelen för avancerad grafik.
    Dessa två alternativ är inte kompatibla: stöd för GDI i helskärm kommer att inaktiveras.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
sv: Du valde att tvinga fram mjukvaru-TnL (vertex processing) i panelen för avancerad grafik.
    Detta alternativ kan lösa problem med grafikkortet eller dess drivrutin, men det kan också påverka spelprestandan.
    Därför rekommenderar vi att du bara använder det för att åtgärda grafikproblem (som udda deformering av geometrin).

en: You do not have enough %s to perform this action.
sv: Du har inte tillräckligt med %s för att utföra detta.

en: You do not have enough %s!
sv: Du har inte tillräckligt %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
sv: Du har inte nog med planeter för att spela på den här servern.

en: You do not have enough Planets!
sv: Du har inte tillräckligt mycket Planets!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
sv: Du har inte tillräckligt med Steg-poäng för att ansluta till denna server.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
sv: Du har inte tillräckligt med Steg-poäng för att växla till spelarläge.

en: You do not have the maps for this series.
sv: Du saknar de banor som behövs för den här serien.

en: You do not need to install this patch
sv: Du behöver inte installera denna patch

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
sv: Du har inte tillgång till denna data.
    Ange en nyckel för att få tillgång till denna data.

en: You don't have the collection:
    '%1'
sv: Du har inte denna collection:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
sv: Du har inte modellen '%1'.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
sv: Du har inte skrivrättigheter för spelets datamappen
    (%1).
    
    Tryck på OK för att välja/skapa en ny.
    Tryck på Avbryt för att åtgärda problemet själv.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
sv: Du har inte skrivrättigheter för den här mappen
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
sv: Du har inte skrivrättigheter på din personliga datamapp
    (%1).
     
    Tryck på OK för att välja/skapa en ny.
    Tryck på Avbryt för att åtgärda problemet själv.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
sv: Du har inte skrivtillstånd för denna mapp. välj en annan mapp.

en: You eliminated yourself!
sv: Du eliminerade dig själv!

en: You forgot to give the receiver login.
sv: Du glömde ange mottagarens login.

en: You have already activated this key.
sv: Du har redan aktiverat denna nyckel.

en: You have been added to this group successfully.
sv: Du har nu lagts till den här gruppen.

en: You have been banned.
sv: Du har bannlysts.

en: You have been eliminated!
sv: Du har blivit eliminerad!

en: You have been hit!
sv: Du har blivit träffad!

en: You have been successfully removed from this group.
sv: Du har nu tagits bort från gruppen.

en: You have eliminated %1!
sv: Du har eliminerat %1!

en: You have hit %1!
sv: Du har träffat %1!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
sv: Du har ändrat detta skin.
    Vill du verkligen avsluta utan att spara?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
sv: Du har mer $<$0f0 skyddspoäng$>.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
sv: Du har nått %1$d ladder-poäng på %2$s! Vi har gett dig %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
sv: Du måste vara minst 14 år för att skapa ett nytt konto.

en: You have to become moderator to perform this task.
sv: Du måste bli moderator för att kunna utföra detta.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
sv: Du måste spela in en MediaTracker-ghost först.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
sv: Du har för många favoriter. Ta bort några innan du lägger till nya.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
sv: Du har överfört för många %1$s denna månaden.
    Maximalt tillåtna antal %2$s att bli överförda varje månad: %3$d%4$s

en: You hit yourself!
sv: Du träffade dig själv!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
sv: Du slog precis $<%1$>s High Score!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
sv: Du kan komma att behöva din $ovalideringskod$o så vi rekomenderar att du förvarar den på ett säkert ställe.

en: You missed %1 checkpoint
sv: Du missade %1 checkpoint

en: You missed %1 checkpoints
sv: Du missade %1 checkpoints

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
sv: Du måste godkänna villkoren nedan för att fortsätta.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
sv: Du måste vara ansluten till Internet för att spela med den här versionen av spelet.
    Om du har tillgång till Internet, kontrollera din anslutning eller ditt konto.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
sv: Du måste utmana en annan spelare via en länk eller en fil för att låsa upp denna bana

en: You must choose a name for your macroblock.
sv: Du måste välja ett namn för ditt macroblock.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
sv: Du måste göra en spelbar map med map-editorn för att låsa upp denna map.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
sv: Du måste ha en kompis i din kompislista för att låsa upp denna map.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
sv: Du måste bjuda in en kompis via e-post till din kompislista för att låsa upp denna map.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
sv: Du måste bjuda in en kompis för att låsa upp denna map.

en: You must place 1 Pole #%1
sv: Du måste placera ut 1 Stolpe #%1

en: You must place 1 Spawn #%1
sv: Du måste placera 1 Spawn #%1

en: You must place 1 SpawnStart #1
sv: Du måste placera 1 SpawnStart #1

en: You must place 1 SpawnStart #2
sv: Du måste placera 1 SpawnStart #2

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
sv: Du måster placera lika många ÅterstartFörsvar som mål. 
    Nuvarande %1 ÅterstartFörsvar varav %2 mål.

en: You must place at least one Goal #%1
sv: Du måste placera minst ett mål #%1

en: You must place at least one Goal.
sv: Du måste placera minst ett Mål.

en: You must place at least one Goal1.
sv: Du måste placera minst ett Mål1.

en: You must place at least one Goal2.
sv: Du måste placera minst ett Mål2.

en: You must place at least one Spawn
sv: Du måste placera ut minst en Spawn

en: You must place at least one Spawn of priority 1.
sv: Du måste placera minst en Återstart med prioritet 1.

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
sv: Du måste minst placera en ÅterstartFörsvar och ett mål.

en: You must place at least one checkpoint!
sv: Du måste placera ut minst en CheckPoint!

en: You must place at least one finish line!
sv: Du måste placera ut minst en mållinje!

en: You must place exactly one Checkpoint.
sv: Du måste placera exakt en kontrollpunkt.

en: You must place exactly one Goal A.
sv: Du måste placera exakt ett Mål A.

en: You must place exactly one Goal B.
sv: Du måste placera exakt ett Mål B.

en: You must place exactly one Goal C.
sv: Du måste placera exakt ett Mål C.

en: You must place exactly one Goal.
sv: Du måste placera exakt ett mål.

en: You must place exactly one Spawn #%1
sv: Du måste placera endast en Spawn#%1

en: You must place exactly one Spawn #%1.
sv: Du måste placera exakt en Spawn #%1.

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
sv: Du måste placera ut exakt en Spawn #1 och en Spawn #2.
    Du måste placera ut samma antal Mål #1 som Mål #2, och minst en av varje.
    
    Du kan placera ut en 'Angreppspunkt' för att avgöra vilket lag som ska börja som attackerare i Battle Waves-läget.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
sv: Du måste placera exakt en Återstart, minst ett Mål och så många kontrollpunkter som du vill.

en: You must place exactly one Spawn.
sv: Du måste placera exakt en återstart.

en: You must place exactly one Spawn.
    You must place the same number of Goal1 and Goal2 with at least one of each.
sv: Du måste placera exakt en Återstart.
    Du måste placera samma antal Mål1 som Mål2 med minst ett av varje.

en: You must place exactly one SpawnAttack.
sv: Du måste placera ut exakt en ÅterstartAttack.

en: You must place exactly one SpawnDefense, one SpawnAttack and one Goal A. In addition you can place one Goal B and one Goal C.
sv: Du måste placera exakt ett ÅterstartFörsvar, en ÅterstartAttack och ett Mål A. Dessutom så kan du placera ett Mål B och ett Mål C.

en: You must place exactly one SpawnDefense, one SpawnAttack and one Goal A. In addition you can place one Goal B, one Goal C and between one and three Checkpoints.
sv: Du måste placera ut exakt ett Spawnförsvar, en Spawnattack och ett Mål A.
    Dessutom kan du placera ut ett Mål B, ett Mål C och mellan en till tre checkpoints.

en: You must place exactly one SpawnDefense.
sv: Du måste placera ut exakt en ÅterstartFörsvar.

en: You must place one Goal %1.
sv: Du måste placera ut ett Mål %1

en: You must place one Goal and as much Spawns as possible. 
    You can give a priority order to the Spawns. 
    Players will start at Spawns with priority 1 first, then 2 and finally 3.
sv: Du måste placera ett Mål och så många Återstarter som möjligt.
    Du kan ge en prioriterad ordning till dina Återstarter.
    Spelaren kommer starta från Återstarten med prioritet 1 först, sen 2 och sist 3.

en: You must place one SpawnAttack.
sv: Du måste placera en ÅterstartAttack.

en: You must place one SpawnDefense %1.
sv: Du måste placera ut ett Spawnförsvar %1.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
sv: Du måste placera samma antal mål #1 och mål #2

en: You must place the same number of Goal1 and Goal2
sv: Du måste placera samma antal Mål1 som Mål2

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
sv: Du måste spela ett spel med en kompis i hotseat för att låsa upp denna map.

en: You must play a race online to unlock this map.
sv: Du måste spela på nätet för att låsa upp denna map.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
sv: Du måste rekommendera spelet till en kompis för att låsa upp denna map.

en: You must select a map!
sv: Du måste välja en bana!

en: You must select a replay first!
sv: Du måste välja en repris först!

en: You must select at least 1 map!
sv: Du måste välja minst en bana!

en: You must select at least one replay!
sv: Du måste välja minst en repris!

en: You must validate the map to be able to play with it.
sv: Du måste validera banan för att kunna spela på den.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
sv: Du måste validera din bana för att använda MediaTracker.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
sv: Du behöver 100 ladder points online för att låsa upp denna bana.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
sv: Du behöver 1000 ladder points online för att låsa upp denna bana.

en: You need 120 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 120 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need 150 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 150 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need 175 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 175 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need 190 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 190 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need 25 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 25 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need 50 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 50 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
sv: Du behöver 5000 ladder points online för att låsa upp denna bana.

en: You need 80 medals to unlock this map.
sv: Du behöver 80 medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
sv: Du måsta ha tagit bronsmedalj på föregånde bana för att låsa upp denna map.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
sv: Du måsta ha tagit bronsmedalj på föregånde bana för att låsa upp denna map.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
sv: Du behöver en guldmedalj på alla tidigare %1 maps för att låsa upp denna map.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
sv: Du måsta ha tagit guldmedalj på alla föregånde banor för att låsa upp denna map.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
sv: Du behöver få guldmedalj på de fem föregående banorna för att låsa upp denna bana

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
sv: Du måsta ha tagit guldmedalj på föregånde bana för att låsa upp denna map.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
sv: Du behöver silvermedalj på föregående fem banor för att låsa upp denna map.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
sv: Du måsta ha tagit silvermedalj på föregånde bana för att låsa upp denna map.

en: You need more medals to unlock this map.
sv: Du behöver fler medaljer för att låsa upp denna map.

en: You need to activate the plugin before moving it.
sv: Du måste aktivera denna plugin innan du flyttar den.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
sv: Du måste ange din egen e-postadress i din profil först!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
sv: Du måste ange ett unikt namn för detta Macroblock och skapa dess ikon för att spara det.

en: You need to have map %1 to execute this request.
sv: Du måste ha denna map %1 för att kunna göra denna begäran.

en: You need to place a starting point!
sv: Du måste placera ut en startpunkt!

en: You need to select a level of difficulty.
sv: Du måste välja en svårighetsgrad.

en: You need to select a level of quality.
sv: Du måste välja en nivå på kvaliteten.

en: You need to select at least two players!
sv: Du måste välja minst två spelare!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
sv: Du måste välja block som är bundna till ditt aktuella urval.

en: You need to select some data to include in the pack.
sv: Du måste välja någon data att inkludera i paketet.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
sv: Du måste vänta lite innan du prenumererar på den här gruppen igen.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
sv: Du måste vänta en stund innan du lägger till denna kompis igen.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
sv: Du har endast $<$ 0f0%1 $> smeknamnsförändringar kvar.
    Är du säker på att du vill ändra ditt smeknamn?

en: You set a new personal record!
sv: Du har satt ett nytt personligt rekord!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
sv: Du har fortfarande några tomma stationer tillgängliga.
    Är du säker på att du vill köpa nya stationer nu?

en: You unlocked a new campaign:
sv: Du har låst upp en ny kampanj:

en: You unlocked a new level of difficulty:
sv: Du har låst upp en ny svårighetsgrad:

en: You unlocked new levels of difficulty:
sv: Du har låst upp nya svårighetsgrader:

en: You voted for the attack.
sv: Du röstade för attack.

en: You voted for the defense.
sv: Du röstade för försvar.

en: You were banned from this server.
sv: Du har blivit bannlyst från den här servern.

en: You were banned.
sv: Du blev bannlyst.

en: You were blacklisted from this server.
sv: Du har blivit svartlistad på denna server.

en: You were kicked.
sv: Du blev utsparkad.

en: You will be redirected to a new master server.
sv: Du kommer att vidarebefordras till en ny huvudserver.

en: You will soon be redirected to a match server.
sv: Du kommer snart att flyttas till en matchserver.

en: You won %1 medals!
sv: Du vann %1 medaljer!

en: You won %1 skillpoints!
sv: Du vann %1 skillpoints!

en: You won 1 medal!
sv: Du vann 1 medalj!

en: You won 1 skillpoint!
sv: Du vann 1 skillpoint!

en: You won all the gold medals for this campaign!
sv: Du har vunnit alla guldmedaljer i den här kampanjen!

en: You won the Bronze Medal!
sv: Du vann Bronsmedaljen!

en: You won the Gold Medal!
sv: Du vann Guldmedaljen!

en: You won the Silver Medal!
sv: Du vann Silvermedaljen!

en: You won!
sv: Du vann!

en: You're not properly logged-in.
sv: Du är inte ordentligt inloggad.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
sv: Du använder DEBUG-versionen av DirectX runtime, spelets prestanda kommer att vara låg.
    Vill du fortsätta ändå?

en: Your %s game account
sv: Ditt %s-spelkonto

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
sv: Din ip adress har redan blivit använt idag av ett annat demo konto
    Du har inte fått planeter för att spela demot

en: Your IP was banned from this server.
sv: Din IP-adress har bannlysts från servern.

en: Your Ladder World Ranking
sv: Din ladder-världsrankning

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
sv: Ditt ManiaPlanet-konto är bundet till ett annat Steam-konto.

en: Your ManiaPlanet account password
sv: Lösenordet till ditt ManiaPlanet-konto

en: Your ManiaPlanet account validation code
sv: Valideringskoden för ditt ManiaPlanet-konto

en: Your Maniaplanet account information:
sv: Din kontoinformation för ManiaPlanet:

en: Your Medals World Ranking
sv: Din medalj-världsrankning

en: Your Planets
sv: Dina Planets

en: Your Planets:
sv: Dina Planets:

en: Your Score
sv: Ditt resultat

en: Your Score:
sv: Ditt resultat:

en: Your SkillPoints World Ranking
sv: Din skillpoints-världsrankning

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
sv: Ditt Steam-konto är bundet till ett annat ManiaPlanet-konto.

en: Your Time
sv: Din tid

en: Your Zone information will be used to display regional scores
sv: Din zoninformation används för att visa regionala resultat

en: Your access to %1 expires in %2.
sv: Din åtkomst till %1 upphör om %2.

en: Your account has not been validated.
sv: Ditt konto har inte validerats.

en: Your account is being deleted.
sv: Ditt konto tas bort.

en: Your account is limited.
sv: Ditt konto är begränsat.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
sv: Ditt konto är okänt på den här servern.
    Vänligen försök på en annan server.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
sv: Din profilbild har nu konverterats till en spelfil:
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
sv: Ditt block skin har nu konverterats till spelfilen:
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
sv: Ditt cacheminne är nästan fullt.
    Vill du öka maxstorleken på ditt cacheminne?

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
sv: Din e-postadress används för att återställa förlorade lösenord

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
sv: Din e-postadress kommer inte att delas eller säljas till tredje part

en: Your email must be defined.
sv: Din e-post måste vara definierad

en: Your exe version does not match the server version.
sv: Din exe version stämmer inte med server versionen.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
sv: Din vän kommer att få en inbjudan via e-post med en länk för att ladda ner spelet.
    Om han skapar ett konto med denna e-post kommer du bli hans sponsor.

en: Your game key:
sv: Din spelnyckel:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
sv: Din spelversion (%1$s) stöds inte längre av huvudservern, var god uppdatera spelet.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
sv: Din spelversion (%1$s) är ogiltig.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
sv: Ditt grafikkort stöder endast mjukvaru (cpu) vertex-shader.
    Spelet skärmprestanda kommer att vara låg.
    Vill du ändå fortsätta. ?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
sv: Grafikkortets drivrutiner känner inte igen ManiaPlanet som ett stöd för CrossFire program.
    Klicka $l[%s]här$l för mer information.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
sv: Ditt grafikkorts drivrutiner känner inte igen ManiaPlanet som en CrossFire applikation.
    Följ den här länken för mer information:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
sv: Ditt grafikkort har inte tillräckligt med minne för att måla.
    Försök starta spelet i helskärm, med låg upplösning, utan kantutjämning och med en 16b färgbuffert.

en: Your group has been successfully created.
sv: Din grupp har nu skapats.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
sv: Ditt login måste innehålla %1 till %2 tecken.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
sv: Ditt login måste innehålla giltiga tecken: a-z, A-Z, 0-9 eller ._- tecken.

en: Your login:
sv: Ditt login:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
sv: Din map kan orsaka prestandaproblem om den spelas på mindre kraftfulla datorer.
    Håll ett öga på mätaren i övre högra hörnet så att dina maps inte blir så prestandakrävande.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
sv: Din bana har nu laddats upp.
    Nu kan andra spelare i den här gruppen spela den!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
sv: Din bana har nu laddats upp.
    Nu kan andra spelare spela den!

en: Your message has been successfully sent.
sv: Ditt meddelande har nu skickats.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
sv: Din musik har nu konverterats till:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
sv: Ditt nya lösenord har blivit aktiverat. Det kommer skickas till dig via e-post.

en: Your new validation code has been activated.
sv: Din nya valideringskod har aktiverats.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
sv: Ditt smeknamn måste minst vara 3 tecken.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
sv: Ditt smeknamn måste innehålla mellan %d och %d tecken.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
sv: Ditt lösenord måste bestå av %1 till %2 tecken.

en: Your password must contain only valid characters.
sv: Ditt lösenord får bara innehålla giltiga tecken.

en: Your password:
sv: Ditt lösenord:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
sv: Mappen med personliga data har ändrats. Startpromptern kommer nu att avslutas.
    Starta upp den igen för att tillämpa ändringarna.

en: Your player page online
sv: Din PlayerPage online

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
sv: Din rapport har nu skickats.
    Den kommer att användas för att förbättra kvaliteten
    på nedladdningsbara banor
    Tack för ditt bidrag!

en: Your score could not be validated:
    %1
sv: Ditt resultat kunde inte valideras:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
sv: Din prenumeration är inte avslutad.
    Välj din zon.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
sv: Ditt temporära konto har spärrats.
    Du kan nu regisrera din nyckel med ett annat konto.

en: Your time:
sv: Din tid:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
sv: Ditt titelpaket är föråldrat. Ladda ner en ny version.

en: Your validation code:
sv: Din valideringsnyckel:

en: Your version is currently up to date.
sv: Din version är aktuell.

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
sv: Grafikkortet's (%1) drivrutin är föråldrad (%2).
    Detta spel fungerar bättre med version %3 (eller nyare).
    Du kan hitta de senaste grafikdrivrutinerna på  tillverkarens  hemsida
    %4
    
    Om du använder en bärbar dator, så kanske installationen av drivrutinen inte fungerar, i så fall kontrollera om en uppdatering finns på tillverkarens hemsida.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
sv: Ditt grafikkorts prestanda kunde inte hittas.
    Ett snabbt prestandatest kommer att uföras.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
sv: Din zon har raderats.
    Välj en ny.
    Denna modifikation är kostnadsfri.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
sv: Din zon har blivit uppdelad.
    Välj en underregion.
    Denna modifikation är kostnadsfri.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
sv: Din zon sätts till
    %1.
    Är du säker?

en: Z axis position
sv: Position på z-axeln

en: Zones
sv: Zoner

en: Zoom In/Out
sv: Zooma in/ut

en: Zoom camera in
sv: Zooma in kameran

en: Zoom camera out
sv: Zooma ut kameran

en: [Re]
sv: [Sv]

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
sv: [Domare] domaren '%1' svarar inte och kommer att kopplas från. Vissa resultat har inte validerats.

en: a little too easy
sv: en aning för lätt

en: a little too hard
sv: en aning för svårt

en: average difficulty
sv: genomsnittlig svårighetsgrad

en: average interest
sv: genomsnittligt intresse

en: bad map
sv: dålig bana

en: choose your opponent
sv: välj din motståndare

en: decent map
sv: okej bana

en: easy
sv: lätt

en: extreme
sv: extremt

en: fine
sv: fint

en: good map
sv: bra bana

en: great map
sv: utmärkt bana

en: hard
sv: svårt

en: http error %1
sv: http-fel %1

en: inch
sv: tum

en: less than one day
sv: mindre än en dag

en: less than one hour
sv: mindre än en timme

en: no report
sv: ingen rapport

en: no score
sv: Inga poäng

en: normal
sv: normalt

en: one day
sv: en dag

en: one hour
sv: en timme

en: or use another login.
sv: eller använd en annat login.

en: point
sv: poäng

en: points
sv: poäng

en: really too easy
sv: verkligen för lätt

en: really too hard
sv: verkligen för svårt

en: reports
sv: rapporter

en: switch advanced mode
sv: växla till avancerat läge

en: terrific map
sv: fantastisk bana

en: too easy
sv: för lätt

en: too hard
sv: för svårt

en: |AdvancedTab|Audio
sv: |AvanceradFlik|Ljud

en: |AdvancedTab|Display
sv: |AvanceradFlik|Grafik

en: |AdvancedTab|Game
sv: |AvanceradFlik|Spel

en: |AdvancedTab|Inputs
sv: |AvanceradFlik|Kontroller

en: |AdvancedTab|Network
sv: |AvanceradFlik|Nätverk

en: |AdvancedTab|PeerToPeer
sv: |AvanceradFlik|Peer-till-peer

en: |Advantage kept|Kept
sv: |Advantage kept|Behöll

en: |AnisoQ|16x
sv: |Anisotropisk kvalitet|16x

en: |AnisoQ|2x
sv: |Anisotropisk kvalitet|2x

en: |AnisoQ|4x
sv: |Anisotropisk kvalitet|4x

en: |AnisoQ|8x
sv: |Anisotropisk kvalitet|8x

en: |Antialiasing| 2 samples
sv: |Kantutjämning|2x

en: |Antialiasing| 4 samples
sv: |Kantutjämning|4x

en: |Antialiasing| 6 samples
sv: |Kantutjämning|6x

en: |Antialiasing| 8 samples
sv: |Kantutjämning|8x

en: |Antialiasing|16 samples
sv: |Kantutjämning|16x

en: |Antialiasing|None
sv: |Kantutjämning|Ingen

en: |ArticleName|Day
sv: |Tid på dygnet|Dag

en: |ArticleName|Night
sv: |Tid på dygnet|Natt

en: |ArticleName|Sunrise
sv: |Tid på dygnet|Soluppgång

en: |ArticleName|Sunset
sv: |Tid på dygnet|Solnedgång

en: |ArticleName|Water
sv: |ArticleName|Vatten

en: |AudioQuality|High
sv: |Ljudkvalitet|Hög

en: |AudioQuality|Low
sv: |Ljudkvalitet|Låg

en: |AudioQuality|Normal
sv: |Ljudkvalitet|Normal

en: |Audio|3d quality(soft)
sv: |Audio|3D-kvalitet (mjuk)

en: |Audio|Allow music to change while racing
sv: |Ljud|Tillåt att musiken ändras medan du rejsar.

en: |Audio|Auto
sv: |Ljud|Auto

en: |Audio|Dynamic mix
sv: |Audio|Dynamisk mix

en: |Audio|Enable EFX
sv: |Audio|Aktivera EFX

en: |Audio|Enable HRTF
sv: |Audio|Aktivera HRTF

en: |Audio|Enable doppler
sv: |Audio|Aktivera doppler

en: |Audio|HardwareOnly
sv: |Ljud|EndastHårdvara

en: |Audio|HrtfFull
sv: |Ljud|Full Hrtf

en: |Audio|HrtfLight
sv: |Ljud|Lätt Hrtf

en: |Audio|Max sounds
sv: |Audio|Max antal ljud

en: |Audio|NoHrtf
sv: |Ljud|Ingen Hrtf

en: |Audio|Quality
sv: |Audio|Kvalitet

en: |Audio|SoftwareOnly
sv: |Ljud|EndastMjukvara

en: |Audio|Speakers
sv: |Audio|Högtalare

en: |BackgroundQuality|High
sv: |Bakgrundskvalitet|Hög

en: |BackgroundQuality|Low
sv: |Bakgrundskvalitet|Låg

en: |BackgroundQuality|Medium
sv: |Bakgrundskvalitet|Mellan

en: |BestRaceTime|Best
sv: |BästaRaceTid|Bästa

en: |BlockInfo|Checkpoint
sv: |BlockInfo|CheckPoint

en: |BlockInfo|Finish
sv: |BlockInfo|Mål

en: |BlockInfo|Large
sv: |BlockInfo|Stor

en: |BlockInfo|Overlay
sv: |Blockinfo|Överlappa

en: |BlockInfo|Rectangle
sv: |BlockInfo|Rektangel

en: |BlockInfo|Road
sv: |BlockInfo|Väg

en: |BlockInfo|Start/Finish
sv: |BlockInfo|Start/Mål

en: |Broadcasting|Cancel
sv: |Broadcasting|Avbryt

en: |Broadcasting|Connecting...
sv: |Broadcasting|Ansluter...

en: |Broadcasting|Start
sv: |Broadcasting|Starta

en: |Broadcasting|Stop
sv: |Broadcasting|Stoppa

en: |Broadcasting|Streaming
sv: |Broadcasting|Streama

en: |Broadcast|Cannot use microphone
sv: |Broadcast|Kan inte använda mikrofonen

en: |Broadcast|No Twitch server found
sv: |Broadcast|Ingen Twitch-server hittades

en: |Broadcast|Wrong login or password
sv: |Broadcast|Felaktigt login eller lösenord

en: |Browse|Avatars
sv: |Bläddra|Profilbilder

en: |Browse|Car skins
sv: |Bläddra|Bilskins

en: |Browse|Maps
sv: |Bläddra|Banor

en: |Browse|Replays
sv: |Bläddra|Repriser

en: |CameraInterp|FixedTangent
sv: |Kamera-interpolation|Fast tangent

en: |CameraInterp|Hermite
sv: |Kamera-interpolation|Hermite

en: |CameraInterp|Linear
sv: |Kamera-interpolation|Linjär

en: |CameraInterp|None
sv: |Kamera-interpolation|Ingen

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
sv: |Kamera följer fordon|Lokal spelare

en: |CameraTargetVehicle|None
sv: |Kamera följer fordon|Inget

en: |CarParticlesQuality|All High
sv: |Bilpartikel-kvalitet|Alla hög

en: |CarParticlesQuality|All Low
sv: |Bilpartikel-kvalitet|Alla låg

en: |CarParticlesQuality|All Medium
sv: |Bilpartikel-kvalitet|Alla mellan

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
sv: |BilPartikelKvalitet|Hög, Motståndare Mellan

en: |CarProjectors|All Cars
sv: |Bilprojektioner|Alla bilar

en: |CarProjectors|My Car
sv: |Bilprojektioner|Min bil

en: |CarProjectors|None
sv: |Bilprojektioner|Inga

en: |CarQuality|All High
sv: |Bil-kvalitet|Alla hög

en: |CarQuality|All Low
sv: |Bil-kvalitet|Alla låg

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
sv: |BilKvalitet|Hög, Motståndare Mellan

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
sv: |BilKvalitet|Mellan, Motståndare låg

en: |CarSmoke|My Car
sv: |Bilrök|Min bil

en: |CarSmoke|None
sv: |Bilrök|Ingen

en: |ColorDepth|16-bit
sv: |FärgDjup|16-bitars

en: |ColorDepth|32-bit
sv: |FärgDjup|32-bitars

en: |Config|Automatic
sv: |Config|Automatisk

en: |Config|Current
sv: |Config|Aktuell

en: |DeferredAntialiasing| FXAA
sv: |Senarelagd kantutjämning| FXAA

en: |DeferredAntialiasing|None
sv: |Senarelagd kantutjämning|Ingen

en: |Device|Default
sv: |Enhet|Standard

en: |DialogTitle|Benchmark
sv: |DialogTitel|Systemtest

en: |DialogTitle|Display compatibility
sv: |DialogTitle|Visa kompatibilitet

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
sv: |DialogTiteL|Peer till peer: avancerade inställningar

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
sv: |DisplayCompatibility|Stäng av kantutjämning i fönsterläge

en: |DisplayCompatibility|Light from map
sv: |DisplayCompatibility|Ljus från map

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
sv: |DisplayCompatibility|Ljuskartans ljusindex

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
sv: |DisplayCompatibility|Ljuskartans kvalitet

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
sv: |DisplayCompatibility|Ljuskartans kvalitet ultra

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
sv: |DisplayCompatibility|Ljuskartans storlek max

en: |DisplayMode|FullScreen
sv: |VisningsLäge|Fullskärm

en: |DisplayMode|Windowed
sv: [VisningsLäge]Fönster

en: |DisplayMode|WindowedFull
sv: [VisningsLäge]FönsterFull

en: |DisplayPreset|Fast
sv: |VisningsFörval|Snabb

en: |DisplayPreset|Nice
sv: |VisningsFörval|Snyggt

en: |DisplayPreset|None
sv: |VisningsFörval|Ingen

en: |DisplayPreset|Very Fast
sv: |SkärmPreset|Mycket snabb

en: |DisplayPreset|Very Nice
sv: |VisningsFörval|Mycket snyggt

en: |DisplaySync|1 Interval
sv: |DisplaySync|1 Intervall

en: |DisplaySync|2 Intervals
sv: |DisplaySync|2 Intervaller

en: |DisplaySync|3 Intervals
sv: |DisplaySync|3 Intervaller

en: |DisplaySync|None
sv: |DisplaySync|Ingen

en: |Display|Compatibility
sv: |Visa|Kompatibilitet

en: |EncoderCpuUsage|High
sv: |EncoderCpuUsage|Hög

en: |EncoderCpuUsage|Low
sv: |EncoderCpuUsage|Låg

en: |EncoderCpuUsage|Medium
sv: |EncoderCpuUsage|Medel

en: |FxBloomHdr|High
sv: |FxBloomHdr|Hög

en: |FxBloomHdr|Medium
sv: |FxBloomHdr|Mellan

en: |FxBloomHdr|None
sv: |FxBloomHdr|Ingen

en: |FxColors|Far
sv: |FxFärger|Fjärran

en: |FxColors|Near
sv: |FxFärger|Nära

en: |FxMotionBlur|Off
sv: |FxMotionBlur|Av

en: |FxMotionBlur|On
sv: |FxMotionBlur|På

en: |GameMode|All
sv: |GameMode|Alla

en: |GameMode|Laps
sv: |GameMode|Varv

en: |GameMode|Rounds
sv: |GameMode|Rundor

en: |GameProfile|Use multiple profiles
sv: |GameProfile|Använd flera profiler

en: |GameProfile|Use single profile
sv: |GameProfile|Använd en profil

en: |GeometryQuality|Fast
sv: |GeometryQuality|Snabb

en: |GeometryQuality|Nice
sv: |GeometryQuality|Snyggt

en: |GeometryQuality|Very Fast
sv: |GeometryQuality|Mycket snabb

en: |GeometryQuality|Very Nice
sv: |GeometryQuality|Mycket snyggt

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
sv: |Grafisk autoskalning|Prestanda / Kvalitet

en: |GfxAuto|Faster
sv: |Autografik|Snabbare

en: |GfxAuto|Nicer
sv: |Autografik|Snyggare

en: |GfxAuto|Normal
sv: |Autografik|Normal

en: |GpuSync|Immediate
sv: |GpuSync|Omedelbar

en: |GpuSync|None
sv: |GpuSync|Ingen

en: |HotSeat|Attempts
sv: |Hot seat|Antal försök

en: |HotSeat|Random
sv: |Hot seat|Slumpad

en: |HotSeat|Sorted
sv: |Hot seat|Sorterad

en: |HotSeat|Time
sv: |Hot seat|Tid

en: |I18NInternal|Encoding
sv: utf8

en: |I18NInternal|English
sv: Svenska

en: |Imperative|Attack
sv: |Imperative|Attackera

en: |Imperative|Defend
sv: |Imperative|Försvara

en: |Import avatar|Invalid image file
sv: |Importera profilbild|Ogiltig bildfil

en: |Import|Avatar
sv: |Importera|Profilbild

en: |Import|Block skin
sv: |Importera|Block skin

en: |Import|Car geometry
sv: |Importera|Bilgeometri

en: |Import|Convert music
sv: |Importera|Konvertera musik

en: |Inputs|Bindings
sv: |Inputs|Bindningar

en: |Inputs|Keys
sv: |Kontroller|Knappar

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
sv: |Juridiska|Fullversionen av spelet har ett peer-to-peer system
    som överför andra spelares skapade data (profilbilder, skins, etc)
    I demot är spelarna anonyma och deras data okontrollerad; därför är denna funktion inaktiverad.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
sv: |Juridiska|Varning: Det här spelet tillåter spelare att representera
    sig själva i spelet med hjälp av bilder.
    
    Tillåter du att dessa bilder visas?

en: |Keyboard|Left Alt
sv: |Keyboard|Vänster Alt

en: |Keyboard|Left Control
sv: |Keyboard|Vänster Ctrl

en: |Keyboard|Right Alt
sv: |Keyboard| Höger Alt

en: |Keyboard|Right Control
sv: |Keyboard|Höger Ctrl

en: |Ladder|Not ranked
sv: |Ladder|Ej rankad

en: |Ladder|Rank:
sv: [Ladder]Rang:

en: |Ladder|Unknown
sv: |Ladder|Okänd

en: |Lang|System
sv: systemspråk

en: |LightFromMap|All Vehicles
sv: |LjusFrånMap|Alla Fordon

en: |LightFromMap|My Vehicle
sv: |LjusFrånMap|Mitt Fordon

en: |LightFromMap|None
sv: |LightFromMap|Inget

en: |LightMapQuality|Default
sv: |LightMapKvalitet|Standard

en: |LightMapQuality|Fast
sv: |LightMapKvalitet|Snabb

en: |LightMapQuality|High
sv: |LightMapKvalitet|Hög

en: |LightMapQuality|None
sv: |LightMapKvalitet|Ingen

en: |LightMapQuality|Very Fast
sv: |LightMapKvalitet|Mycket snabb

en: |LightMapQuality|Very fast
sv: |LightMapQuality|Mycket snabb

en: |LightMapSizeMax|1k^2
sv: |LightMapStorlekMax|1k^2

en: |LightMapSizeMax|Auto
sv: |LightMapStorlekMax|Auto

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
sv: |LaddningsProcess|(förladdar manialänkar)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
sv: |LaddningsProcess|(skannar block)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
sv: |LaddningsProcess|(skannar kampanjer)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
sv: |LaddningsFörlopp|(skannar lightmaps)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
sv: |LaddningsFörlopp|(skannar banor)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
sv: |LaddningsProcess|(skannar paket)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
sv: |LaddningsFörlopp|(skannar repriser)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
sv: |LaddningsProcess|(skannar skins)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
sv: |LaddningsProcess|(skannar titlar)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
sv: |MacroBlocksAndObjects|Anpassad

en: |Map|Unnamed
sv: |Map|Odöpt

en: |Match|Draw
sv: [Match]Oavgjord

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
sv: |MaxFiltrering|Aniso  16x överallt

en: |MaxFiltering|Anisotropic
sv: |MaxFiltrering|Anisotropisk

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
sv: |MaxFiltrering|Anisotropisk  2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
sv: |MaxFiltrering|Anisotropisk  4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
sv: |MaxFiltrering|Anisotropisk  8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
sv: |MaxFiltrering|Anisotropisk  16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
sv: |MaxFiltrering|Bilinjär

en: |MaxFiltering|Point
sv: |MaxFiltrering|Punkt

en: |MaxFiltering|Trilinear
sv: |MaxFiltrering|Trilinjär

en: |MediaBlock|BulletFx
sv: |MediaBlock|kulaFx

en: |MediaBlock|Editing cut
sv: |Mediablock|Redigering av klipp

en: |MediaBlock|Time
sv: |MediaTrack|Tid

en: |MediaBlock|TimeSpeed
sv: |MediaTrack|TidHastighet

en: |MediaTrack|3dStereo
sv: |MediaTrack|3d-stereo

en: |MediaTrack|Bullets
sv: |MediaTrack|Kulor

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
sv: |MediaTrack|CamFx tröghetsspårnings

en: |MediaTrack|Camera
sv: |MediaTrack|Kamera

en: |MediaTrack|Camera custom
sv: |MediaTrack|Egendefinierad kamera

en: |MediaTrack|Camera effect script
sv: |MediaTrack|Script för kameraeffekt

en: |MediaTrack|Camera effect shake
sv: |MediaTrack|Kameraeffekt skakning

en: |MediaTrack|Camera orbital
sv: [Mediatrack]Kamera omloppsbana

en: |MediaTrack|Camera path
sv: |MediaTrack|Kamerarutt

en: |MediaTrack|Camera race
sv: |MediaTrack|Racekamera

en: |MediaTrack|ColorGrading
sv: |MediaTrack|Färgskalning

en: |MediaTrack|Coloring Base
sv: |MediaTrack|Grundfärg

en: |MediaTrack|Coloring Pole
sv: [Mediatrack]Färga Stolpen

en: |MediaTrack|Depth of field
sv: |MediaTrack|Djupskärpa

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
sv: [Mediatrack]Fx Oskärpa djup

en: |MediaTrack|Fx Colors
sv: |MediaTrack|Fx Färger

en: |MediaTrack|Fx DirtyLens
sv: |MediaTrack|FX Smutsig lins

en: |MediaTrack|Fx bloom
sv: [Mediatrack]Fx blomstring

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
sv: |MediaTrack|FxKameraBlend

en: |MediaTrack|Image
sv: |MediaTrack|Bild

en: |MediaTrack|Interface
sv: |MediaTrack|Gränssnitt

en: |MediaTrack|Music volume
sv: |MediaTrack|Musikvolym

en: |MediaTrack|Players
sv: |MediaTrack|Spelare

en: |MediaTrack|ReplayFx
sv: |MediaTrack|ReprisFx

en: |MediaTrack|Scenery
sv: [MediaTrack]Landskap

en: |MediaTrack|Simple events display interface
sv: |MediaTrack|Enkla händelser visningsgränssnitt

en: |MediaTrack|Skeleton
sv: |MediaTrack|Skelett

en: |MediaTrack|Sound
sv: |MediaTrack|Ljud

en: |MediaTrack|Time
sv: |MediaTrack|Tid

en: |MediaTrack|Trails
sv: |MediaTrack|Spår

en: |MediaTrack|Transition fade
sv: |MediaTrack|Övergång

en: |MediaTrack|Triangles2D
sv: |MediaTrack|Trianglar2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
sv: |MediaTrack|Trianglar3D

en: |MediaTrack|VehicleLight
sv: |MediaTrack|Fordonsljus

en: |NetworkSpeed|Custom
sv: |Nätverkshastighet|Anpassad

en: |NetworkSpeed|DSL 20Mb
sv: |NetworkSpeed|DSL 20MBit

en: |NetworkSpeed|DSL 2Mb
sv: |NetworkSpeed|DSL 2MBit

en: |NetworkSpeed|DSL 8Mb
sv: |NetworkSpeed|DSL 8Mbit

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
sv: |NetworkSpeed|Fiber 100Mbit

en: |NetworkSpeed|Modem 56Kb
sv: |NetworkSpeed|Modem 56K

en: |Noun|Turn
sv: |Noun|Sväng

en: |Online support key|Online login
sv: |Nyckel för online-support|Online-login

en: |Online support key|Support key
sv: |Nyckel för online-support|Supportnyckel

en: |Opponents|Always Visible
sv: |Motståndare|Alltid synliga

en: |Opponents|Hide Too Close
sv: |Motståndare|Göm om för nära

en: |P2P|Advanced
sv: |P2P|Avancerat

en: |P2P|Auto update at Internet connection
sv: [P2P]Autouppdatera vid internetanslutning

en: |P2P|Auto update from locators
sv: |P2P|Automatisk uppdatering från locators

en: |P2P|Cache cleaned
sv: |P2P|Cacheminnet rensat

en: |P2P|Clean cache
sv: |P2P|Rensa cacheminne

en: |P2P|Clean of cache failed
sv: |P2P|Det gick inte att rensa cacheminnet

en: |P2P|Enable download
sv: |P2P|Aktivera nedladdning

en: |P2P|Enable locators
sv: |P2P|Aktivera locators

en: |P2P|Enable upload
sv: |P2P|Aktivera uppladdning

en: |P2P|Maximum cache size
sv: |P2P|Maximal storlek på cacheminne

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
sv: [P2P]Peer-till-peer överföring

en: |P2P|Update locators from URL
sv: [P2P]Uppdatera locator från URL

en: |Pillar|P
sv: |Pelare|P

en: |Player picked up item|$<%1$> picked up %2
sv: |Player picked up item|$<%1$> plockade upp %2

en: |PlayerOcclusion|All
sv: |Spelarocklusion|Alla

en: |PlayerOcclusion|Me
sv: |Spelarocklusion|Jag

en: |PlayerOcclusion|None
sv: |Spelarocklusion|Ingen

en: |PlayerShadow|All
sv: |Spelarskugga|Alla

en: |PlayerShadow|Me
sv: |Spelarskugga|Jag

en: |PlayerShadow|None
sv: |Spelarskugga|Ingen

en: |PreviousRaceTime|Prev
sv: |FöregåendeRaceTid|Förra

en: |RefereeMode|All
sv: |Domarläge|Alla

en: |RefereeMode|Top3
sv: |Domarläge|Topp 3

en: |Replacement|R
sv: |Byt ut|R

en: |ServerLevel|Amateurs place
sv: |ServerLevel|Amatörer

en: |ServerLevel|Beginners
sv: |ServerLevel|Nybörjare

en: |ServerLevel|Competitive racers
sv: |ServerLevel|Tävlingsspelare

en: |ServerLevel|Pro racing
sv: |ServerLevel|Professionellt spel

en: |ServerLevel|Races of champions
sv: |ServerLevel|Spel för mästare

en: |ServerLevel|Serious challengers
sv: |ServerLevel|Seriösa utmanare

en: |ShaderQuality|Fast
sv: |ShaderKvalitet|Snabb

en: |ShaderQuality|Nice
sv: |ShaderQuality|Snyggt

en: |ShaderQuality|Very Fast
sv: |ShaderKvalitet|Mycket snabb

en: |ShaderQuality|Very Nice
sv: |ShaderKvalitet|Mycket snyggt

en: |Shadows|High
sv: |Skuggkvalitet|Hög

en: |Shadows|Medium
sv: |Skuggkvalitet|Mellan

en: |Shadows|Minimum
sv: |Skuggkvalitet|Lägsta

en: |Shadows|None
sv: |Skuggkvalitet|Inga skuggor

en: |Shadows|Very High
sv: |Skuggor|Mycket hög

en: |SkinName|Default
sv: |SkinNamn|Standard

en: |Skin|Unnamed
sv: |Skin|Inget namn

en: |Speaker|5.1
sv: |Högtalare|5.1

en: |Speaker|7.1
sv: |Högtalare|7.1

en: |Speaker|Headphone
sv: |Högtalare|Hörlurar

en: |Speaker|Mono
sv: |Högtalare|Mono

en: |Speaker|No speakers
sv: |Högtalare|Inga högtalare

en: |Speaker|Quad
sv: |Högtalare|Fyra

en: |Speaker|Stereo max
sv: |Högtalare|Stereo (max)

en: |Speaker|Stereo min
sv: |Högtalare|Stereo (min)

en: |Speaker|Stereo narrow
sv: |Högtalare|Stereo (snäv)

en: |Speaker|Stereo wide
sv: |Högtalare|Stereo (bred)

en: |Speaker|Surround
sv: |Högtalare|Surround

en: |Speaker|Use system config
sv: |Högtalare|Använd systemkonfiguration

en: |SpectatorCam|Auto
sv: |Åskådar-cam|Auto

en: |SpectatorCam|Follow
sv: |Åskådar-cam|Följ

en: |SpectatorCam|Free
sv: |Åskådar-cam|Fri

en: |SpectatorCam|Manual
sv: |Åskådar-cam|Manuell

en: |SpectatorCam|Replay
sv: |SpectatorCam|Repris

en: |Stats|Editing time
sv: |Stats|Redigeringstid

en: |Stats|Finish count
sv: |Stats|Antal målgångar

en: |Stats|Most Edited
sv: |Stats|Mest redigerade

en: |Stats|Most played
sv: |Stats|Mest spelade

en: |Stats|Most played online
sv: |Stats|Mest spelade online

en: |Stats|Most played solo
sv: |Stats|Mest spelade i solo

en: |Stats|Online time
sv: |Stats|Onlinetid

en: |Stats|Play time
sv: |Stats|Speltid

en: |Stats|Reset count
sv: |Stats|Antal omstarter

en: |Stats|Solo time
sv: |Stats|Solotid

en: |Substantive|Hit
sv: |Substantive|Träff

en: |TexturesQuality|High
sv: |Texturkvalitet|Hög

en: |TexturesQuality|Low
sv: |Texturkvalitet|Låg

en: |TexturesQuality|Medium
sv: |Texturkvalitet|Mellan

en: |TexturesQuality|Very Low
sv: |TexturKvalitet|Mycket låg

en: |TimelineUnit|Frames
sv: |Tidslinje-enhet|Frames

en: |TimelineUnit|Time
sv: |Tidslinje-enhet|Tid

en: |Title|None
sv: [titel] Ingen

en: |TripleBuffering|Off
sv: |TrippelBuffring|av

en: |TripleBuffering|On
sv: |TrippelBuffring|på

en: |Underground|U
sv: |Under jord|U

en: |Unit|Bytes
sv: |Enhet|Bytes

en: |Unit|GB
sv: |Enhet|GB

en: |Unit|MB
sv: |Enhet|MB

en: |Unit|kB
sv: |Enhet|kB

en: |VehicleReflect|High
sv: |Fordonsreflektioner|Hög

en: |VehicleReflect|HighInReplay
sv: |Fordonsreflektioner|Hög vid repriser

en: |VehicleReflect|Low
sv: |Fordonsreflektioner|Låg

en: |VertexProcess|Hardware
sv: |VertexProcess|Hårdvara

en: |VertexProcess|Software
sv: |VertexProcess|Mjukvara

en: |VertexProcess|SoftwareVertexShader
sv: |VertexProcess|MjukvaruVertexShader

en: |Warm up|Click to take the slot
sv: |Warm up|Klicka för att ta platsen

en: |WaterReflect|High
sv: |Vattenreflektioner|Hög

en: |WaterReflect|Low
sv: |Vattenreflektioner|Låg

en: |WaterReflect|Medium
sv: |Vattenreflektioner|Mellan

en: |ZClipAuto|Far
sv: |ZClipAuto|Fjärran

en: |ZClipAuto|Medium
sv: |ZClipAuto|Mellan

en: |ZClipAuto|Near
sv: |ZClipAuto|Nära

en: |ZClip|Disable
sv: |ZClip|Inaktivera

en: |ZClip|Fixed
sv: |ZClip|Bestämd

en: |Zone|Africa
sv: |Zone|Afrika

en: |Zone|Asia
sv: |Zone|Asien

en: |Zone|Europe
sv: |Zone|Europa

en: |Zone|Medals
sv: |Zon|Medaljer

en: |Zone|Middle East
sv: |Zone|Mellanöstern

en: |Zone|North America
sv: |Zone|Nordamerika

en: |Zone|Oceania
sv: |Zone|Oceanien

en: |Zone|South America
sv: |Zone|Sydamerika

en: |Zone|World
sv: |Zon|Världen

en: |long|Next
sv: |lång|Nästa
