Maniaplanet - en to nl translation catalogue (2945 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
nl: 
    
    (indien je neen selecteert, zal de overige informatie sowieso geüpdatet worden)

en: 
    Additional information can be found in
nl: 
    Meer informatie kan gevonden worden in

en:  (N/A)
nl: (NVT)

en:  (shared with CPU)
nl:  (gedeeld met CPU)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
nl:  - Waarschuwing! - 
    Je zit waarschijnlijk op een privénetwerk.
    Tenzij jij je NAT geconfigureerd hebt, zullen
    andere spelers niet bij jou
    op de server kunnen komen...

en:  < Target <
nl:  < Doel <

en:  Player banned.
nl:  Speler verbannen.

en:  Scores reset for this player.
nl:  Scores van deze speler zijn teruggezet.

en:  minute
nl:  minuut

en:  minutes
nl:  minuten

en:  second
nl:  seconde

en:  seconds
nl:  seconden

en: "$<%1$>"
     is read-only.
nl: "$<%1$>"
     is alleen-lezen.

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
nl: $0F0$<%1$> vraagt: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
nl: $0F0$<%1$> speelt nu mee

en: $0F0$<%1$> left the game
nl: $0F0$<%1$> verliet het spel

en: $<%1$> attack
nl: $<%1$> valt aan

en: $<%1$> captured the goal!
nl: $<%1$> veroverde de goal!

en: $<%1$> countered $<%2$>
nl: $<%1$> counterde $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
nl: $<%1$> is de finish gepasseerd!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
nl: $<%1$> deed een combo van $<%2$>

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
nl: $<%1$> heeft de langste lasertreffer: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
nl: $<%1$> heeft de langste rakettreffer: $<%2$>m

en: $<%1$> gets the final hit!
nl: $<%1$> heeft de laatste treffer!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
nl: $<%1$> heeft je uitgenodigd om je aan te sluiten bij de groep '$<%2$>'.
    Accepteer je deze uitnodiging?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
nl: $<%1$> is sinds $<%2$> niet meer geëlimineerd geweest

en: $<%1$> is %2 points from victory!
nl: $<%1$> is %2 punten verwijderd van de overwinning!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
nl: $<%1$> is 1 punt verwijderd van de overwinning!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
nl: $<%1$> is de beste!

en: $<%1$> is close to win
nl: $<%1$> heeft bijna gewonnen

en: $<%1$> is eliminated!
nl: $<%1$> is geëlimineerd!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
nl: $<%1$> is geëlimineerd!
    De tijd is op!

en: $<%1$> is inactive
nl: $<%1$> is inactief

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
nl: $<%1$> is de beste: %2 treffers!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
nl: $<%1$> is de Koning: %2 Punten!

en: $<%1$> needs to capture more poles
nl: $<%1$> moet meer poles veroveren

en: $<%1$> retired!
nl: $<%1$> gaf op!

en: $<%1$> secures %2th place!
nl: $<%1$> verdedigt de %2e plaats!

en: $<%1$> secures 1st place!
nl: $<%1$> verdedigt de 1e plaats!

en: $<%1$> secures 2nd place!
nl: $<%1$> verdedigt de 2e plaats!

en: $<%1$> secures 3rd place!
nl: $<%1$> verdedigt de 3e plaats!

en: $<%1$> takes %2th place!
nl: $<%1$> pakt de %2de plaats!

en: $<%1$> takes 1st place!
nl: $<%1$> pakt de 1e plaats!

en: $<%1$> takes 2nd place!
nl: $<%1$> pakt de 2e plaats!

en: $<%1$> takes 3rd place!
nl: $<%1$> pakt de 3e plaats!

en: $<%1$> takes the lead!
nl: $<%1$> pakt de koppositie!

en: $<%1$> wins the map
nl: $<%1$> wint de map

en: $<%1$> wins the map!
nl: $<%1$> wint de map!

en: $<%1$> wins the match!
nl: $<%1$> wint de wedstrijd!

en: $<%1$> wins the round
nl: $<%1$> wint de ronde

en: $<%1$> wins the round!
nl: $<%1$> wint de ronde!

en: $<%1$> wins the turn
nl: $<%1$> wint de ronde

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
nl: $<%11. $>Verover de palen tijdens Aanvalsperiodes.
    $<%12. $>Wanneer de tijd om is, tellen alleen 100%% veroverde palen.
    Het team dat als eerste %2 ronden wint, wint de wedstrijd.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
nl: $<%11. $>Raak je tegenstanders om punten te verdienen. 
    $<%12. $>De speler die als eerste de puntenlimiet bereikt of de speler met de meeste punten wanneer de tijd om is, wint de wedstrijd.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
nl: $<%11. $>Als een aanvaller geëlimineerd wordt zal deze voor de rest van de ronde niet respawnen.
    $<%12. $>Als een verdediger geëlimineerd wordt zal deze respawnen zodra er een pole veroverd is.
    $<%13. $>Voor elke nieuwe ronde beginnen de aanvallers vanaf het begin, maar met een extra armor.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
nl: $<%11. $>Het doel van deze modus is om het maximale aantal poles te veroveren.
    $<%12. $>Een spel is opgedeeld in rondes van twee beurten per ronde.
    $<%13. $>Tijdens elke ronde speelt elk team een keer als aanvaller en een keer als verdediger.
    $<%14. $>De aanvallers moeten de poles veroveren om te winnen. De verdedigers moeten dat tegen houden.
    $<%15. $>Als een team alle poles verovert tijdens de beurt, wint het team direct de map.
    $<%16. $>Na %2 rondes zal het team dat het meeste aantal poles heeft verovert de map winnen.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
nl: $<%11. $>Raak het aangrijpingspunt aan om als eerste team aan te vallen.
    $<%12. $>Wanneer een team gedurende %2 seconden geen paal aanraakt, valt het andere team aan.

en: $F00Save All Blocks
nl: $F00Sla alle blokken op

en: $ff0Left click$fff add vertex,
nl: $ff0Linkerklik$fff voeg vertex toe,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
nl: $ff0Linkerklik$fff om een vertex te maken, $ff0Alt$fff om tekenvlak te veranderen

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
nl: $ff0Linkerklik$fff om een vertex te maken, $ff0Tab$fff om de bewegingsas te selecteren,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
nl: $ff0Linkerklik$fff om te wissen

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
nl: $ff0Linkerklik$fff om te selecteren en te verplaatsen, $ff0Shift+Linkerklik$fff om toe te voegen, $ff0Alt+Linkerklik$fff om te verwijderen

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
nl: $ff0Linkerklik$fff om base-positie te selecteren,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
nl: $ff0Linkerklik$fff om base-positie te selecteren, $ff0Rechterklik$fff om normaal vlak te veranderen

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
nl: $ff0Rechterklik$fff om te annuleren,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
nl: $fffIn het speltype $f00Laps$fff is het doel om zo ver mogelijk te rijden door $f00checkpoints$fff te passeren.
    
    Een Laps-spel vindt plaats op gesloten maps (cyclisch), en wordt voor elke map in één keer gereden.
    
    De $f00winnaar$fff is de speler die door de meeste checkpoints is gereden wanneer de tijd op is. Bij gelijkspel is de winnaar de speler die het laatste checkpoint als eerste was gepasseerd.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
nl: $fffIn het speltype $f00Rounds$fff (Ronden) heeft als doel om als eerste een bepaald aantal $f00punten$fff te behalen.
    
    $fffEen Rounds-spel bestaat uit $f00een reeks races$fff.
    Als je een race in een goede $f00positie$fff finisht, worden er $f00punten$fff bij je puntentotaal opgeteld.
    
    De $f00winnaar$fff is de eerste speler wiens puntentotaal de $f00puntenlimiet$fff bereikt (bijvoorbeeld 30).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
nl: $fffIn het speltype $f00Stunts$fff is het doel om de $f00beste stuntscore$fff te behalen.
    
    Om stuntpunten te winnen, moet je zoveel mogelijk indrukwekkende acrobatische toeren uitvoeren binnen de tijdslimiet van de map.
    Je kunt het $ff0opnieuw proberen$fff wanneer je maar wilt met de $ff0'Backspace'$fff toets.
    
    De $f00winnaar$fff is de speler met de $f00beste stuntscore$fff als de tijd verstreken is.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
nl: $fffIn het speltype $f00Team$fff moet je een team kiezen : $f00Rood$fff of $55fBlauw$fff.
    (je kunt een team kiezen in het spelmenu, 
    bereikbaar met de 'Escape' toets)
    
    Een Team-spel bestaat uit $f00een reeks races$fff.
    Het doel van je team is om als eerste een bepaald aantal $f00punten$fff te behalen.
    
    Als je een race in een goede $f00positie$fff finisht, geef je $f00punten$fff aan je team
    Het $f00winnende team$fff is het eerste team waarvan het puntentotaal de $f00puntenlimiet$fff bereikt (bijvoorbeeld 5).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
nl: $fffIn het speltype $f00Time Attack$fff (Tijdsaanval) is het neerzetten van de $f00beste tijd$fff het doel.
    
    Je mag het zo vaak proberen als je wilt, en je kunt het $ff0opnieuw proberen$fff wanneer je maar wilt door op $ff0'Backspace'$fff te drukken.
    
    Wanneer de tijd op is, is de speler met de $f00beste tijd$fff de $f00winnaar$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
nl: $fffHet speltype $f00Cup$fff (Toernooi) bestaat uit $f00een reeks races op meerdere maps$fff.
    
    Wanneer je een race in een goede $f00positie$fff finisht, worden er $f00punten$fff bij je puntentotaal opgeteld.
    Servers kunnen opwarmronden voorstellen, zodat je de map eerst kunt bekijken.
    
    Om te winnen moet je eerst de $f00puntenlimiet$fff bereiken om een $f00finalist$fff te worden. Als je een finalist bent, moet je $f00eerste$fff worden in een race om de cup te winnen. Het cupspel eindigt als 3 spelers finalist zijn geworden en op de eerste plaats zijn gefinisht.

en: $oBest times:
nl: $oBeste tijden:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
nl: $oWAARSCHUWING:%o
    
    Je voortgang, rangschikking, medailles, en alle andere gegevens voor de title %1 zullen worden verwijderd.
    
    Weet je zeker dat je dit station wilt verwijderen?

en: $s$<%1$> will start in attack.
nl: $s$<%1$> start als aanvaller.

en: $s$<%1$> will start in defense.
nl: $s$<%1$> start als verdediger.

en: $s$<%1$> wins the toss!
nl: $s$<%1$> wint de toss!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
nl: $s$<%1$>: wil je eerst aanvallen of verdedigen?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
nl: $s$ff0Linkerklik$fff voor het toevoegen/verwijderen van een schakelaarblok, $ff0Ctrl+Rechterklik$fff om een referentieframe te maken/draaien

en: %1
    
    Please select another one.
nl: %1
    
    Selecteer een andere.

en: %1 Players
nl: %1 Spelers

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
nl: Met %1 kan je netwerkspellen aanmaken en gegevens uitwisselen met andere spelers (peer to peer).
    We testen nu je netwerkverbinding zodat jij je firewall in kunt stellen.

en: %1 attacker left
nl: %1 aanvaller over

en: %1 attackers left
nl: %1 aanvallers over

en: %1 captured %2 goal
nl: %1 veroverde %2 goal

en: %1 captured %2 goals
nl: %1 veroverde %2 goals

en: %1 days
nl: %1 dagen

en: %1 defender left
nl: %1 verdediger over

en: %1 defenders left
nl: %1 verdedigers over

en: %1 eliminated himself
nl: %1 heeft zichzelf geëlimineerd!

en: %1 has been eliminated.
nl: %1 is geëlimineerd!

en: %1 has been hit.
nl: %1 is geraakt!

en: %1 has eliminated %2
nl: %1 heeft %2 geëlimineerd

en: %1 has eliminated you!
nl: Je bent door %1 geëlimineerd!

en: %1 has hit %2
nl: %1 heeft %2 geraakt

en: %1 has hit you!
nl: Je bent door %1 geraakt!

en: %1 hit himself
nl: %1 heeft zichzelf geraakt!

en: %1 hours
nl: %1 uren

en: %1 is not part of the official campaign.
nl: %1 is geen onderdeel van de officiële campagne.

en: %1 is not yet unlocked.
nl: %1 is nog niet vrijgespeeld.

en: %1 more ...
nl: %1 meer ...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
nl: %1 heeft %2 nodig om te kunnen draaien. Wil je deze installeren?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
nl: %1 heeft %2 nodig om te kunnen draaien.Gelieve te installeren (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
nl: %1 punt (Beste score: %2)

en: %1 points (Best score: %2)
nl: %1 punten (Beste score: %2)

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
nl: %1 texel/m, verstreken tijd: %2

en: %1 was not found on this computer.
nl: %1 werd niet gevonden op deze computer

en: %1 wins the map!
nl: %1 wint de map!

en: %1 wins the map.
nl: %1 wint de map.

en: %1 wins the match!
nl: %1 wint de wedstrijd!

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
nl: %1$<%2$> mist met %3cm.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
nl: %1.
    
    Klik op OK om de juiste map te selecteren of een andere aan te maken.
    Klik op Annuleren om het probleem zelf te herstellen.

en: %1m hit!
nl: %1m-treffer!

en: %1th
nl: %1e

en: '$<%1$>' by $<%2$>
nl: '$<%1$>' door $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
nl: (Al deze functies en vele anderen zijn ook beschikbaar via sneltoetsen en interfaceknoppen)

en: (click to see conditions)
nl: (klik om de voorwaarden te zien)

en: (default horns)
nl: (standaardtoeters)

en: (downloaded from %1)
nl: (gedownload van %1)

en: (faster, but prone to bugs)
nl: (sneller, maar kan meer fouten bevatten)

en: (hold)
nl: (houden)

en: (to avoid performance bugs)
nl: (om prestatie-bugs te voorkomen)

en: - Bad current password
nl: - Ongeldig wachtwoord

en: - Current password not given
nl: - Huidig wachtwoord niet gegeven

en: - Invalid email address
nl: - Ongeldig e-mailadres

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
nl: - Ongeldige groepsnaam. Je kunt het karakter "|" niet gebruiken

en: - Invalid zone
nl: - Ongeldige zone

en: - No name given
nl: - Geen naam opgegeven

en: - Password and confirm password do not match.
nl: - Het wachtwoord en de wachtwoordbevestiging komen niet overeen.

en: - Password doesn't match confirmation
nl: - Wachtwoord komt niet overeen met wachtwoordbevestiging

en: - The email addresses do not match
nl: - De e-mailadressen komen niet overeen

en: ---Too Fast!
nl: ---Te snel!

en: ---Too High!
nl: ---Te hoog!

en: ---Too Low!
nl: ---Te laag!

en: ---Too Slow!
nl: ---Te traag!

en: ...I forgot my password
nl: ...Ik ben mijn wachtwoord vergeten

en: 1st
nl: 1ste

en: 2 players race
nl: 2 spelers race

en: 2nd
nl: 2de

en: 3 players race
nl: 3 spelers race

en: 3-D glasses
nl: 3D-bril

en: 3D Glasses Settings
nl: 3D-bril instellingen

en: 3D glasses
nl: 3D-bril

en: 3rd
nl: 3de

en: 4 players race
nl: 4 spelers race

en: 5 players race
nl: 5 spelers race

en: 6 players race
nl: 6 spelers race

en: 7 players race
nl: 7 spelers race

en: 8 players race
nl: 8 spelers race

en: <None>
nl: <Geen>

en: A block's clip is not in the underground area.
nl: Een clip van het blok is niet ondergronds.

en: A block's clip is not on the right surface.
nl: Een clip van het blok staat boven een verkeerd oppervlak.

en: A block's clip is outside the building area.
nl: Een clip van het blok is buiten de bouwomgeving.

en: A block's clip overrides another block.
nl: Een clip van het blok overlapt een ander blok.

en: A buddy slot has been successfully added.
nl: Een buddy-slot is succesvol toegevoegd.

en: A comment for the author?
nl: Commentaar voor de maker?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
nl: Er is een verplichte update voor het spel beschikbaar (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
nl: Een pack met deze naam bestaat al.
    Gebruik 'Bewerken' om deze aan te passen.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
nl: Er proberen veel spelers tegelijkertijd verbinding te maken met ManiaPlanet. Een ogenblik geduld, je zult zo verbonden worden.
    Geschatte wachttijd:

en: A new connection has been established.
nl: Een nieuwe verbinding is opgezet.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
nl: Er werd een nieuwe map gedownload.
    Je kunt deze nu spelen!

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
nl: Een nieuwe replay werd succesvol gedownload.
    Je kunt tegen deze replay racen
    of deze bekijken in de replay-editor

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
nl: Een nieuwe versie van het spel is zojuist gedownload. Sommige bestanden zullen worden geüpdatet.
    
    Dit proces vereist Administrator-rechten.

en: A player with this email is already invited.
nl: Een speler met dit e-mailadres is al uitgenodigd.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
nl: Er bestaat al een vooraf gedefinieerd spelscript met deze naam.
    Kies een andere naam om conflicten te vermijden.

en: ABANDON
nl: OPGEVEN

en: ACTION
nl: ACTIE

en: AGP Usage
nl: AGP Gebruik

en: Abort
nl: Afbreken

en: Abuse successfully reported.
nl: Misbruik gerapporteerd.

en: Accelerate
nl: Gaspedaal

en: Accelerate & brake (analog)
nl: Gaspedaal & remmen (analoog)

en: Accelerate (analog)
nl: Gas geven (analoog)

en: Acceleration
nl: Versnelling

en: Acceleration quantity
nl: Versnellingsniveau

en: Accept referees :
nl: Accepteer scheidsrechters :

en: Access denied
nl: Toegang geweigerd

en: Access forbidden
nl: Toegang verboden

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
nl: Toegang tot $0f0%1$z zal je $0f0%2$z Planets kosten.
    Jouw Planets: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
nl: Toegang tot deze data (%1) kost %2 Planets:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
nl: Toegang tot deze gegevens (%1) kost 1 Planet:

en: Account Connection
nl: Accountverbinding

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
nl: Aanmaken van account mislukt. Fout:
    %1
    Opnieuw?

en: Account successfully created!
nl: Account aangemaakt!

en: Achievements
nl: Prestaties

en: Achievements of $<%1$>
nl: Prestaties van $<%1$>

en: Action
nl: Actie

en: Action Maker
nl: Actiemaker

en: Actions
nl: Handelingen

en: Activate rumble
nl: Activeer trilfunctie

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
nl: Voeg 5 ManiaPlanet Stations toe

en: Add ManiaPlanet Stations
nl: Voeg ManiaPlanet Stations toe

en: Add a Buddy
nl: Voeg een vriend toe

en: Add a Map
nl: Voeg een map toe

en: Add a buddy slot
nl: Voeg een buddy-slot toe.

en: Add a custom map
nl: Voeg een eigen map toe

en: Add a map to the group campaign
nl: Voeg een map toe aan de groepscampagne

en: Add clip
nl: Voeg clip toe

en: Add item
nl: Voeg item toe

en: Add server to favorites
nl: Voeg server toe aan favorieten

en: Add to Selection
nl: Voeg aan selectie toe

en: Add to tag display list
nl: Toevoegen aan onderscheidingenlijst

en: Add track
nl: Voeg spoor toe

en: Add your own music
nl: Voeg je eigen muziek toe

en: Add your own picture
nl: Voeg een eigen afbeelding toe

en: Adding buddy
nl: Vriend wordt toegevoegd

en: Adding server to favorites
nl: Server aan je favorieten toevoegen

en: Additional icons:
nl: Extra iconen:

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Advanced Customisation Tools
nl: Geavanceerd gereedschap

en: Advanced Edition Tools
nl: Geavanceerde bewerktools

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced editor
nl: Geavanceerde editor

en: Advanced options
nl: Geavanceerde opties

en: Advanced parameters
nl: Geavanceerde parameters

en: Advanced params
nl: Geavanceerde parameters

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: Advanced stereoscopy
nl: Geavanceerde stereoscopie

en: Advanced...
nl: Geavanceerd...

en: Advantage: %1 (%2)
nl: Voordeel: %1 (%2)

en: Align Image
nl: Afbeelding uitlijnen

en: All
nl: Alles

en: All Servers
nl: Alle servers

en: All attackers eliminated!
nl: Alle aanvallers geëlimineerd!

en: All defenders eliminated
nl: Alle verdedigers geëlimineerd

en: All defenders eliminated!
nl: Alle verdedigers geëlimineerd!

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
nl: Alle ghosts zijn geregistreerd!
    Bestand: $<%1$> 
    Map: %2
    Medailles van de maps zijn bijgewerkt.

en: All goals captured.
nl: Alle goals zijn veroverd.

en: All scores validated, waiting ...
nl: Alle scores gevalideerd, aan het wachten...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
nl: Al je aanpassingen zullen verloren gaan.
    Wil je echt afsluiten?

en: Allow custom models
nl: Aangepaste voertuigen toestaan

en: Allow map download :
nl: Sta maps downloaden toe:

en: Allow unlimited horns
nl: Sta onbeperkt toeteren toe

en: Ally Custom Color
nl: Bondgenoot aangepaste kleur

en: Already Triggered
nl: Al getriggerd

en: Already a player.
nl: Je bent al een speler.

en: Already a spectator.
nl: Je bent al toeschouwer.

en: Already referee.
nl: Al een scheidsrechter.

en: Already subscribed to this group
nl: Al geregistreerd bij deze groep.

en: Already waiting for a vote.
nl: Er wordt al een stemronde gehouden.

en: Alternate method
nl: Alternatieve methode

en: Always
nl: Altijd

en: Ambient Occ.
nl: Zichtb. omgeving

en: An error occurred during the transaction.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens de transactie.

en: An error occurred when
    updating your zone
nl: Er is een fout opgetreden
    bij het bijwerken van je zone

en: An error occurred when updating your profile.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het bijwerken van je profiel.

en: An error occurred:
    %1
nl: Er is een fout opgetreden:
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
nl: Er is een optionele update voor het spel beschikbaar (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
nl: Een update van %1 is beschikbaar (%2).

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
nl: Een nieuwe versie van het spel is beschikbaar (%1 kBytes).
    %2
    Wil je de update downloaden en het spel bijwerken ?

en: Analog Device Settings
nl: Analoge apparaatinstellingen

en: Analog dead zone
nl: Analoge dode zone

en: Analog sensitivity
nl: Analoge gevoeligheid

en: Analyser
nl: Analyseerder

en: Anchor
nl: Anker

en: Anchor rotation
nl: Veranker rotatie

en: Anchor visibility
nl: Zichtbaarheid anker

en: AnchorRot
nl: RotAnker

en: AnchorVis
nl: VisAnker

en: Apply
nl: Toepassen

en: Apply Symmetry to Selection
nl: Pas symmetrie toe op selectie

en: Apply an image directly to the skin texture
nl: Breng een afbeelding rechtstreeks op de skintextuur aan

en: Apply stickers on the car
nl: Breng een sticker aan op het voertuig

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
nl: Weet je zeker dat je de registratie van jouw officiële record wilt annuleren?

en: Are you sure you want to change your current account?
nl: Weet je zeker dat je jouw huidige account wilt wijzigen?

en: Are you sure you want to clear your current message?
nl: Weet je zeker dat je het huidige bericht wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
nl: Weet je zeker dat je $<%1$> wilt verwijderen?
    Alle lokale scores die zijn gemaakt door $<%2$> zullen verloren gaan.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
nl: Weet je zeker dat je de map %1 en de volledige inhoud ervan  wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
nl: Weet je zeker dat je jouw profiel wil loskoppelen?
    Ga verder als je jouw profiel aan een ander account wilt koppelen.
    Je huidige account zal niet worden vernietigd.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
nl: Weet je zeker dat je wil meedoen met je vriend op de server $<%1$>?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
nl: Weet je zeker dat je ManiaPlanet wil afsluiten?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
nl: Weet je zeker dat je $<%1$> uit je vriendenlijst wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to remove all messages?
nl: Weet je zeker dat je alle berichten wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to remove this message?
nl: Weet je zeker dat je dit bericht wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to send all messages?
nl: Weet je zeker dat je alle berichten wil versturen?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
nl: Weet je zeker dat jij je wilt afmelden voor de groep ($<%1$>)?

en: Armors lost by %1 : %2
nl: Armors verloren door %1 : %2

en: Arrow (Press 4)
nl: Pijl (Druk op 4)

en: ArrowDown
nl: PijltjeOmlaag

en: ArrowUp
nl: PijltjeOmhoog

en: Article deleted
nl: Artikel gewist

en: As dds
nl: Als dds

en: Ask for opponents in solo races
nl: Vraag naar tegenstanders in soloraces

en: Associate %1 URL protocol to %2
nl: Associeer het %1 URL protocol met %2

en: Associate %1 files to %2
nl: Associeer %1-bestanden met %2

en: Associations
nl: Associaties

en: Audio device
nl: Geluidsapparaat

en: Audio enable
nl: Schakel geluid in

en: August
nl: Augustus

en: Author
nl: Maker

en: Author Medal
nl: Auteursmedaille

en: Author's comment
nl: Opmerking van auteur

en: Auto Spectator
nl: Auto-toeschouwer

en: Auto connect at start
nl: Automatisch verbinden bij het opstarten

en: Auto exposure
nl: Autobelichting

en: Avatar and Name
nl: Avatar en Naam

en: Avatar import
nl: Avatar importeren

en: Avg
nl: Gem

en: Awesome!!!
nl: Fantastisch!!!

en: Back
nl: Terug

en: Back to player page
nl: Terug naar de PlayerPage

en: Back to previous menu
nl: Terug naar vorig menu

en: Background quality
nl: Kwaliteit achtergrond

en: Backward
nl: Naar achteren

en: Bad
nl: Slecht

en: Bad language file
nl: Ongeldig taalbestand

en: Bad proxy configuration
nl: Verkeerde proxy-instellingen

en: Balance Teams
nl: Teams uitbalanceren

en: Balance teams
nl: Teams uitbalanceren

en: Balance the teams
nl: Teams uitbalanceren

en: Ban
nl: Verban

en: Ban $<%1$>
nl: Verban $<%1$>

en: Base Index
nl: Base-index

en: Battle Mode
nl: Speltype Gevecht

en: Become referee
nl: Word scheidsrechter

en: Bench
nl: Benchmark

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
nl: Benchmarkresultaat:
    Gemiddelde Fps=%1
    Minimale Fps=%2

en: Benching with %1 config...
nl: Benchmarken met %1 instellingen...

en: Best
nl: Beste

en: Best Combo
nl: Beste combo

en: Best Players
nl: Beste spelers

en: Best score
nl: Beste score

en: Best time
nl: Beste tijd

en: Best time :
nl: Beste tijd :

en: Black
nl: Zwart

en: Blacklist URL
nl: URL voor zwarte lijst

en: BlendZ
nl: MengZ

en: Block Editor
nl: Blokeditor

en: Block End
nl: Einde blok

en: Block Mode (F2)
nl: Blokmodus (F2)

en: Block Properties Mode
nl: Blokeigenschapmodus

en: Block Start
nl: Start blok

en: Block Stock Mode
nl: Blokvoorraadmodus

en: Block skin import
nl: Blokskin importeren

en: Blocks
nl: Blokken

en: Blue
nl: Blauw

en: Brake
nl: Rem

en: Brake (analog)
nl: Remmen (analoog)

en: Brightness
nl: Helderheid

en: Bronze
nl: Brons

en: Bronze Medal
nl: Bronzen medaille

en: Browse
nl: Bladeren

en: Brush
nl: Borstel

en: Buddies Medals Ranking
nl: Medailleranglijst buddies

en: Buddy
nl: Vriend

en: Buddy list successfully updated.
nl: Bijwerken vriendenlijst gelukt.

en: Buddy not found.
nl: Vriend niet gevonden.

en: Building Mode
nl: Bouwmodus

en: Bulldoze
nl: Vernietig

en: Buy a buddy slot
nl: Koop een buddy-slot

en: Buy a key
nl: Koop een key

en: Buy account upgrade
nl: Koop accountupgrade

en: Buy now
nl: Nu kopen

en: By
nl: Door

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
nl: Door de spelregels te overtreden, heb je de overige spelers niet gerespecteerd.
    Je account is vergrendeld.

en: CHANGE VIEW
nl: VERANDER CAMERAPOSITIE

en: CPU usage
nl: CPU verbruik

en: Cache size
nl: Cachegrootte

en: CallVote balance teams
nl: Stemronde: Teams uitbalanceren

en: CallVote ban
nl: Stemronde: Verbannen

en: CallVote change mode settings
nl: Stemronde: verander modus-instellingen

en: CallVote go to map
nl: Stemronde: ga naar map

en: CallVote ignored.
nl: Stemronde genegeerd.

en: CallVote kick
nl: Stemronde: Verwijderen

en: CallVote next map
nl: Stemronde: Volgende map

en: CallVote not allowed.
nl: Stemrondes zijn niet toegestaan.

en: CallVote restart
nl: Stemronde: Herstart

en: Callvote threshold (%) :
nl: Stemronde succesgrens (%) :

en: Callvote timeout :
nl: Duur van de stemronde :

en: Camera free
nl: Camera vrij

en: CameraDown
nl: CameraOmlaag

en: CameraPanMode
nl: CameraPanModus

en: CameraResetParams
nl: CameraHerstelParams

en: CameraUp
nl: CameraOmhoog

en: Campaign :
nl: Campagne :

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancelled
nl: Geannuleerd

en: Cancelling
nl: Annuleren

en: Cannot access your %1$s profile.
nl: Toegang tot het profiel %1$s is niet mogelijk.

en: Cannot change password:
nl: Kan wachtwoord niet veranderen:

en: Cannot connect to the server
nl: Kan geen verbinding maken met de server

en: Cannot create the group:
nl: Kan groep niet aanmaken:

en: Cannot delete profile of the current player!
nl: Kan profiel van de huidige speler niet verwijderen!

en: Cannot join server...
nl: Kan geen verbinding maken met server...

en: Cannot join server:
    %1
nl: Kan geen verbinding maken met server:
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
nl: Kan de replays van versies %1 en %2 niet samenvoegen.

en: Cannot merge validation replays.
nl: Kan validatiereplays niet samenvoegen.

en: Cannot retrieve the Manialink:
nl: Kan Manialink niet ophalen:

en: Cannot try to subscribe to group:
nl: Kan op dit moment niet registeren voor deze groep:

en: Cannot update groups.
    %1
nl: Kan groepen niet bijwerken.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
nl: Kan de vriendenlijst niet bijwerken:

en: Cannot update the favorites list:
nl: Kan lijst met favorieten niet bijwerken:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
nl: Kan config. instellingen niet schrijven naar 
    %1.

en: Capturable Index
nl: Aantal veroveringen

en: Capture
nl: Verover

en: Capture Weight
nl: Belang veroveringen

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
nl: Verover de $<$0f0poles$> om te winnen.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
nl: Verover de $<$0f0poles$> om te winnen. 
    Je kunt niet veroveren tijdens de $<$0f0verdedigingsfases$> in het spel.

en: Capture the poles of the opposing team!
nl: Verover de vlaggenstokken van de tegenstanders!

en: Capture time
nl: Veroveringstijd

en: Capturing
nl: Veroveren

en: Car reflections
nl: Modelreflectie

en: Car reflects
nl: Modelreflectie

en: Cards to Squares Mode
nl: Kaarten-naar-vakken modus

en: Center spring intensity
nl: Stuurkracht

en: Challenge other players
nl: Daag andere spelers uit

en: Challenge other players!
nl: Daag andere spelers uit!

en: Change camera
nl: Verander camera

en: Change map
nl: Verander map

en: Change team
nl: Verander van team

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
nl: Verander de locatie waar het spel alle gegevens opslaat.
    (nu %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
nl: Verander de locatie waar het spel je persoonlijke gegevens opslaat.
    (nu %1)

en: Change the settings: $<%1$>
nl: Verander instellingen: $<%1$>

en: Change your password
nl: Verander je wachtwoord

en: Change your zone
nl: Verander je zone

en: Chat time :
nl: Chattijd :

en: Chat to all
nl: Chat met iedereen

en: Cheat suspicion
nl: Verdenking van cheat

en: Check Internet connection
nl: Controleer internetverbinding

en: Check of %1 update failed!
nl: Controle voor %1-updates mislukt!

en: Checking game data
nl: Bezig met controleren van spelgegevens

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
nl: De verbinding met de hoofdserver van het spel wordt gecontroleerd.
    Even geduld...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
nl: Controleren van de loginnaam %1
    Een ogenblik geduld...

en: Choose
nl: Kies

en: Choose Map Type
nl: Kies maptype

en: Choose Opponents
nl: Kies tegenstanders

en: Choose a Game Mode
nl: Kies een spelmodus

en: Choose a Map
nl: Kies een map

en: Choose a Server
nl: Kies een server

en: Choose a Slot
nl: Kies een plek

en: Choose a campaign
nl: Kies een campagne

en: Choose a difficulty
nl: Kies een moeilijkheidsgraad

en: Choose a group
nl: Kies een groep

en: Choose a sound
nl: Kies een geluid

en: Choose an Environment
nl: Kies een omgeving

en: Choose an activity
nl: Kies een activiteit

en: Choose an environment
nl: Kies een omgeving

en: Choose an image
nl: Kies een afbeelding

en: Choose an input device
nl: Kies een invoerapparaat

en: Choose between simple and advanced map editor
nl: Kies tussen simpele en geavanceerde mapeditor

en: Choose custom Music
nl: Kies eigen muziek

en: Choose game mode
nl: Kies een spelmodus

en: Choose skin
nl: Kies skin

en: Choose the action to perform on this group:
nl: Kies de actie die je voor deze groep wilt uitvoeren:

en: Choose the scale
nl: Kies de schaal

en: Choose the shininess
nl: Kies de glans

en: Choose the transparency
nl: Kies de doorzichtigheid

en: Choose your Avatar
nl: Kies je avatar

en: Choose your Editor
nl: Kies je editor

en: Choose your Location
nl: Kies je locatie

en: Choose your opponents
nl: Kies je tegenstanders

en: Choose your profile
nl: Kies je profiel

en: Choose your team
nl: Kies je team

en: Choose your zone
nl: Kies je zone

en: Clear
nl: Wissen

en: Clear All
nl: Alles Wissen

en: Clear OffZone?
nl: OffZone wissen?

en: Clear all blocks?
nl: Alle blokken wissen?

en: Clear all objects?
nl: Alle objecten wissen?

en: Clear all paths?
nl: Alle paden verwijderen?

en: Clear everything?
nl: Alles wissen?

en: Clear selection?
nl: Selectie wissen?

en: Clear tag display list
nl: Onderscheidingenlijst wissen

en: Clear terrain?
nl: Terrein wissen?

en: Clear the map
nl: Wis de map

en: Clear unused spot models ?
nl: Niet gebruikte modelpunten verwijderen?

en: Click here to change the control device
nl: Klik hier om het stuurapparaat te wijzigen

en: Click here to install a title.
nl: Klik hier om een title te installeren.

en: Click on 'OK' to continue
nl: Klik op 'OK' om door te gaan

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
nl: Klik op een record om de bijbehorende replay op te halen

en: Click on the picture to change your Avatar
nl: Klik op het plaatje om van avatar te veranderen

en: Click to add a player
nl: Klik om een speler toe te voegen

en: Client port
nl: Clientpoort

en: Clip number %1 already has a trigger here.
nl: Clipnummer %1 heeft hier reeds een schakelaar.

en: Close
nl: Sluiten

en: Collection :
nl: Collectie :

en: Color
nl: Kleur

en: Color :
nl: Kleur :

en: Comment
nl: Opmerking

en: Comment :
nl: Opmerking :

en: Common data files
nl: Algemene gegevensbestanden

en: Compatible ghost found on disk
nl: Compatible ghost gevonden op de schijf

en: Competitions
nl: Competities

en: Compilation Error in:
nl: Compilatiefout in:

en: Compilation failures
nl: Fouten in compilatie

en: Compile
nl: Compileer

en: Compress & Save
nl: Comprimeren & opslaan

en: Compute Decals
nl: Bereken stickers

en: Compute shadows
nl: Bereken schaduwen

en: Compute shadows quality
nl: Bereken schaduwkwaliteit

en: Computing shadows
nl: Schaduwen worden berekend

en: Concatenate replays
nl: Replays samenvoegen

en: Condition :
nl: Voorwaarde :

en: Conditions
nl: Voorwaarden

en: Configuration
nl: Configuratie

en: Configuration Names
nl: Configuraties

en: Configure
nl: Configureren

en: Configure controls
nl: Configureer invoer

en: Confirm
nl: Bevestigen

en: Confirm new password:
nl: Bevestig nieuw wachtwoord:

en: Confirm password
nl: Bevestig wachtwoord

en: Confirm your email
nl: Bevestig je e-mailadres

en: Confirmation
nl: Bevestiging

en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
nl: Gefeliciteerd! Slechts %1 van de %2 spelers hebben alle medailles van deze campagne gewonnen!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
nl: Gefeliciteerd! Je hebt de eerste Zwarte Map vrijgespeeld.
    Je hebt nu toegang tot de Nadeo tegenstanders!

en: Connect
nl: Verbinden

en: Connected
nl: Verbonden

en: Connecting to %1...
nl: Verbinden met %1...

en: Connection Error
nl: Verbindingsfout

en: Contacting server...
nl: Er wordt verbinding gemaakt met de server...

en: Contents
nl: Inhoud

en: Contents :
nl: Inhoud :

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Continue offline
nl: Ga offline verder

en: Continue?
nl: Doorgaan?

en: Convergence
nl: Convergentie

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
nl: Omzetting tot een ManiaPlanet-account

en: Convert
nl: Zet om

en: Convert ogg file
nl: Ogg-bestand omzetten

en: Copy
nl: Kopieer

en: Copy Selection
nl: Kopieer selectie

en: Copy server link
nl: Kopieer serverlink

en: Copy to clipboard
nl: Kopieer naar het klembord

en: Copy/Paste Mode [C]
nl: Kopiëren/Plakken Modus [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
nl: Bezig met synchroniseren van bestanden, 
     even geduld...

en: Corrupted login.
nl: Login beschadigd.

en: Cost:
nl: Prijs:

en: Could not connect.
nl: Kon niet verbinden.

en: Could not connect: 
    %1
nl: Kan niet verbinden: 
    %1

en: Could not contact server.
nl: Kon geen verbinding maken met de server.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
nl: Kan de skin niet maken.
    Onbekende bestandsextensie

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
nl: Kan skin niet aanmaken. 
    Verkeerde URL?

en: Could not determine the title to use.
nl: Kon de te gebruiken title niet bepalen.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
nl: Kan geen UDP-verbinding maken:
    Er wordt teruggevallen op TCP.
    Om je online spelervaring te verbeteren,
    moet je jouw firewall configurerenl!

en: Could not export !
nl: Kon niet exporteren!

en: Could not export clip
nl: Kon clip niet exporteren

en: Could not find DirectX9
nl: Kan DirectX9 niet vinden

en: Could not find player score.
nl: Kan spelerscore niet vinden.

en: Could not find the title %1.
nl: Kon de title %1 niet vinden.

en: Could not import action
nl: Kon actie niet importeren

en: Could not import clip
nl: Kon clip niet importeren

en: Could not import replay tracks
nl: Kon replays niet importeren

en: Could not init internet
nl: Verbinding met internet kon niet geïnitialiseerd worden

en: Could not initialize the network.
nl: Kon netwerk niet initialiseren.

en: Could not install or update the title's files...
nl: Kon de bestanden van de title niet installeren of bijwerken...

en: Could not load map!
nl: Kan map niet laden!

en: Could not load the Match settings:
    %1
nl: Kon wedstrijdsinstellingen niet laden:
    %1

en: Could not load the file.
nl: Kon het bestand niet laden.

en: Could not load the replay.
nl: Kon replay niet laden.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
nl: Kan niet alle pakketcodes verkrijgen voor de inbegrepen bestanden.

en: Could not report abuse:
nl: Kan misbruik niet rapporteren:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
nl: Kan teamprofiel niet ophalen.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
nl: Kan de info van de campagne niet laden.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
nl: Kon de mappenlijst niet ontvangen.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
nl: Kon de prestaties van je videokaart niet testen.
    De automatische grafische instellingen kunnen ontoereikend zijn.

en: Could not save !
nl: Kon niet opslaan !

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
nl: Kan Spel-instellingen niet opslaan: %1

en: Could not save the file.
nl: Kon het bestand niet opslaan.

en: Could not save the map!
nl: Kan de map niet opslaan!

en: Could not save the replay!
nl: Kan de replay niet opslaan!

en: Could not search:
    %1
nl: Kan niet zoeken:
    %1

en: Could not send email.
    %1
nl: Kon e-mail niet verzenden:
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
nl: Kan oppervlak niet veranderen om blok te plaatsen.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
nl: Kan oppervlak niet gelijk maken om macroblok te plaatsen.

en: Could not upload this map.
    %1
nl: Kan deze map niet uploaden.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
nl: Kon de replay van $<%1$> niet valideren

en: Could not validate!
     no key events available...
nl: Kan niet valideren!
     geen sleutelgebeurtenissen beschikbaar...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
nl: Kon niet valideren!
    Verkeerde simulatie

en: Counter KO failed.
nl: Counter KO mislukt.

en: Create
nl: Aanmaken

en: Create Icon
nl: Maak Icoon

en: Create MacroBlock Variant
nl: Creëer macroblokvariant

en: Create a Pack
nl: Creëer een pack

en: Create a Server
nl: Maak een server

en: Create a desktop icon
nl: Maak een desktopicoon

en: Create a group
nl: Maak een groep

en: Create a new Plugin Script
nl: Creëer een nieuw plug-inscript

en: Create a new Profile
nl: Maak een nieuw profiel

en: Create a pack
nl: Creëer een pack

en: Create a profile
nl: Maak een profiel

en: Create a server
nl: Maak een server

en: Create an image from the text entry
nl: Maak een afbeelding van de ingevoerde tekst

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
nl: Creëer en beheer je eigen titles (alleen voor geavanceerde gebruikers).

en: Create new MacroBlock
nl: Creëer nieuw macroblok

en: Create new group
nl: Maak nieuwe groep

en: Create new title
nl: Maak nieuwe title

en: Create new...
nl: Creëer nieuw...

en: Creating the account...
nl: De account wordt aangemaakt...

en: Cup Mode
nl: Cup-modus

en: Current Combo
nl: Huidige combo

en: Current cache size
nl: Huidige cachegrootte

en: Current color
nl: Huidige kleur

en: Current password:
nl: Huidig wachtwoord:

en: Custom
nl: Aangepast

en: Custom Blocks Mode (F5)
nl: Eigen-blok-modus(F5)

en: Custom Information
nl: Eigen informatie

en: Custom data
nl: Persoonlijke data

en: Custom data directories
nl: Aangepaste bestandsmappen

en: Custom installation
nl: Aangepaste installatie

en: Custom mod
nl: Eigen mod

en: Custom music
nl: Eigen muziek

en: Custom settings
nl: Gepersonaliseerde instellingen

en: Customize
nl: Eigen instellingen

en: Cut Block
nl: Knip blok

en: Cut Selection
nl: Knip selectie

en: Cut after
nl: Knippen na

en: Cut before
nl: Knippen voor

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
nl: D / Ctrl + Muiswiel Omlaag

en: DOF samples
nl: DOF-metingen

en: DRIVE
nl: RIJDEN

en: Data access
nl: Gegevenstoegang

en: Data importer
nl: Importeer gegevens

en: Date :
nl: Datum :

en: Decals
nl: Stickers

en: Decals Mode
nl: Stickermodus

en: Decent
nl: Redelijk

en: Decrease cam fov
nl: Vernauw cam fov

en: Default
nl: Standaard

en: Default horns
nl: Standaard toeter

en: Default sound
nl: Standaardgeluid

en: Default values
nl: Standaardwaarden

en: Defense
nl: Verdediging

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Delete this Article?
nl: Dit artikel wissen?

en: Delete this Macroblock?
nl: Dit macroblok wissen?

en: Delete this Plugin?
nl: Deze plug-in wissen?

en: Delivered by
nl: Distributie door

en: Depth
nl: Diepte

en: DepthOfField
nl: Scherptediepte

en: Description
nl: Beschrijving

en: Destroy all paths?
nl: Alle paden vernietigen?

en: Devices
nl: Apparaten

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
nl: Heb je een vriend al over ManiaPlanet verteld?

en: Difficulty
nl: Moeilijkheidsgraad

en: Direct lighting
nl: Directe belichting

en: Dirt Intensity
nl: Intensiteit van viezigheid

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
nl: Schakel HdrCubeRenderMipMap uit

en: Disable ZBufferRange
nl: Schakel ZBufferBereik uit

en: Disable advertising
nl: Schakel advertenties uit

en: Disable replay recording
nl: Opnemen van replays uitschakelen

en: Disable scan cache
nl: Schakel cachescan uit

en: Discard changes and quit
nl: Wijzigingen negeren en afsluiten

en: Disconnect Account
nl: Ontkoppel account

en: Display Freq.
nl: Beeldfreq.

en: Display Ghosts name on event
nl: Geef Ghostnaam weer event

en: Display Mode
nl: Weergavemodus

en: Display Ratio
nl: Schermratio

en: Display VSync
nl: VSync inschakelen

en: Display car names
nl: Toon autonamen

en: Display checkpoints events
nl: Toon checkpoints events

en: Display cost
nl: Weergavekosten

en: Display end of laps events
nl: Toon einde-van-laps events

en: Display end of race events
nl: Toon einde-rit events

en: Display game key
nl: Spelcode weergeven

en: Display mode
nl: Weergavemodus

en: Display mode for events
nl: Geef event-modus weer

en: Display size
nl: Schermgrootte

en: Display stunt figures events
nl: Toon stijlsprong events

en: Display synchro
nl: Schermsynchro

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
nl: Beoordelingen %1$s-%2$s van de %3$s voor de map %4$s worden weergegeven :

en: Distance
nl: Afstand

en: Do Not Show Again
nl: Niet meer tonen

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
nl: Weet je zeker dat je een stemronde wilt houden om de teams uit te balanceren?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
nl: Weet je zeker dat je een stemronde wilt houden om naar de volgende map te gaan?

en: Do you really want to CallVote to restart?
nl: Weet je zeker dat je een stemronde wilt houden voor een herstart?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
nl: Weet je zeker dat je deze speler wil toevoegen
    aan je vriendenlijst ?

en: Do you really want to ban this player?
nl: Wil je deze speler echt verbannen?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
nl: Weet je zeker dat je een stemronde wilt houden om deze speler van de server te verbannen?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
nl: Weet je zeker dat je een stemronde wilt houden om deze speler van de server te verwijderen?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
nl: Weet je zeker dat je 
    "$<%1$>" wilt verwijderen?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
nl: Weet je zeker dat je de server wilt stoppen en terug wilt keren naar het menu?

en: Do you really want to kick this player?
nl: Wil je deze speler echt verwijderen?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
nl: Wil je de server echt verlaten en terugkeren naar de menu's?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
nl: Weet je zeker dat je de map wilt beveiligen
    met het wachtwoord '%1'?

en: Do you really want to remove this Deck?
nl: Weet je zeker dat je deze pack wilt verwijderen?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
nl: Weet je zeker dat je alle invoer van <%1> wilt ontkoppelen?

en: Do you still want to continue ?
nl: Wil je nog steeds verder gaan?

en: Do you want to add this server to your favorites?
nl: Wil je deze server aan je favorieten toevoegen?

en: Do you want to cancel account creation?
nl: Wil je het aanmaken van een account annuleren?

en: Do you want to cancel all updates?
nl: Wil je alle updates annuleren?

en: Do you want to cancel this download?
nl: Wil je deze download annuleren?

en: Do you want to cancel this update ?
nl: Wil je deze update annuleren ?

en: Do you want to challenge the %1?
nl: Wil je de %1 uitdagen?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
nl: Wil je controleren of de gegevens die gedownload zijn up-to-date zijn?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
nl: Wil je een title voor dit station kiezen?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
nl: Wil je de uitvoering van de ManiaCode door laten gaan?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
nl: Wil je de map %1 en de volledige inhoud ervan (inclusief jouw profielen, maps, replays en skins) verwijderen?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
nl: Wil je de map %1 en de volledige inhoud ervan verwijderen?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
nl: Wil je de update downloaden en het spel upgraden?

en: Do you want to download the update?
nl: Wil je de update downloaden?

en: Do you want to load this title into the station?
nl: Wil je deze title in het station laden?

en: Do you want to play with this map now?
nl: Wil je nu deze map spelen?

en: Do you want to remove the locator of this data?
nl: Wil je de locator voor deze gegevens verwijderen?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
nl: Wil je deze server uit je favorieten verwijderen?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
nl: Wil je je vorige gegevens %1 (gevonden in 'Mijn Documenten\%2') ophalen ?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
nl: Wil je deze avatar voor je profiel selecteren?

en: Do you want to select this skin for your profile?
nl: Wil je deze skin voor je profiel selecteren?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
nl: Wil je eigen mappen opgeven voor je %1-bestanden?

en: Do you want to unload the title from this station?
nl: Wil je de title uit dit station verwijderen?

en: Do you want to:
nl: Wil je:

en: Don't change
nl: Niet aanpassen

en: Don't connect chat
nl: Niet met chat verbinden

en: Donation :
nl: Donatie :

en: Done
nl: Klaar

en: Download disabled by the server
nl: Download niet toegestaan door de server

en: Download error
nl: Downloadfout

en: Download error :
nl: Downloadfout :

en: Download error : unable to join server.
nl: Downloadfout : verbinden met server mislukt.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
nl: Downloadfout. Kan niet met de server verbinden.
    Probeer het later nog eens.

en: Download from locators (Direct download URL)
nl: Download via locator (directe download via URL)

en: Download from peer (P2P)
nl: Download van peer (P2)

en: Download in progress, please wait...
nl: Bezig met downloaden, even geduld...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
nl: Het downloaden of updaten van %1 is mislukt.
    Kan geen verbinding maken met de server: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
nl: Download de beste replays van de standaardgroep in soloraces

en: Downloaded Maps
nl: Gedownloade maps

en: Downloading data...
nl: Gegevens worden gedownload...

en: Draw
nl: Teken

en: Draw match
nl: Onbesliste match

en: Draw roads or terrain
nl: Teken banen of terrein

en: Draw round
nl: Onbesliste ronde

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
nl: Door het succes van ManiaPlanet proberen er op dit moment te veel mensen verbinding te maken met de masterservers.
    Daarom kan je helaas geen verbinding maken, en kan je enkel offline spelen.
    Wij bieden onze excuses aan voor het ongemak. Binnenkort zullen wij meer spelers online kunnen verwelkomen.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
nl: Door het succes van ManiaPlanet proberen te veel spelers verbinding te maken met de masterserver.
    Je bent in de wachtrij geplaatst.
    Verwachte wachttijd:

en: Duplicate avatar
nl: Dubbele avatar

en: Duplicate image
nl: Dubbele afbeelding

en: Duplicate music
nl: Dubbele muziek

en: Duplicate sound
nl: Dubbel geluid

en: Duration (s)
nl: Duur (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
nl: E / Ctrl + Muiswiel Omhoog

en: EMail
nl: E-mail

en: Edit
nl: Bewerk

en: Edit Offzone [O]
nl: Offzone Bijwerken [O]

en: Edit Script
nl: Pas script aan

en: Edit a Plugin Script
nl: Pas een plug-inscript aan

en: Edit a Replay
nl: Replay bewerken

en: Edit comments
nl: Wijzig opmerkingen

en: Edit snapshot camera
nl: Wijzig kiekjescamera

en: Edit special properties
nl: Speciale eigenschappen aanpassen

en: Edit trigger
nl: Bewerk trigger

en: Editing protected by password
nl: Wijzigen beschermd door wachtwoord

en: Eighth (Press 8)
nl: Achtste (druk op 8)

en: Email
nl: E-mail

en: Email successfully sent.
nl: E-mail verzonden.

en: Emblem
nl: Embleem

en: Emblem blink
nl: Embleem knipperen

en: Emulate cursor
nl: Emuleer cursor

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Enable D3D9Ex
nl: Schakel D3D9Ex in

en: Enable chat
nl: Sta chat toe

en: Enable check lags
nl: Schakel lag-controle in

en: Enable fullscreen GDI
nl: Schakel Fullscreen GDI in

en: Enable multi-threads
nl: Multithreading inschakelen

en: Enable specific sensitivity
nl: Specifieke gevoeligheid inschakelen

en: End Ghost Recording
nl: Beëindig ghostopname

en: End Of Laps
nl: Einde Laps

en: End Of Race
nl: Einde van de rit

en: End User License Agreement
nl: Overeenkomst voor eindgebruikers

en: End of warmup, match starting...
nl: Einde van warming-up, de match begint...

en: End race
nl: Na de race

en: End validation
nl: Beëindig validatie

en: End warm-up
nl: Beëindig warming-up

en: Enter Text
nl: Voer Tekst in

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
nl: Voer een ManiaPlanet-key in om je huidige account om te zetten.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
nl: Voer een ManiaPlanet-key in om je account te verlengen.

en: Enter a Name:
nl: Voer een naam in:

en: Enter a key
nl: Voer een key in

en: Enter a login
nl: Voer een inlognaam in

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
nl: Voer een naam in voor de nieuwe sticker (zal eveneens als bestandsnaam gebruikt worden):

en: Enter a password
nl: Voer een wachtwoord in

en: Enter a valid email
nl: Vul een geldig e-mailadres in

en: Enter an Icon Directory:
nl: Voor een icoonmap in:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
nl: Vul loginnaam en wachtwoord van de bestaande TrackMania Nations Forever-account in die je wilt importeren. Als je de loginnaam ook wilt importeren, klik dan op 'Gebruik loginnaam van deze account'

en: Enter racing mode
nl: Activeer rijmodus:

en: Enter the URL or the name of the title:
nl: Voer de naam of URL van de title in:

en: Enter the URL:
nl: Voer URL in:

en: Enter the login of your Buddy
nl: Voer de inlognaam van je vriend in

en: Enter the name of the new Deck:
nl: Voer de naam van het nieuwe deck in:

en: Enter the new name of the Deck:
nl: Voer de nieuwe naam van het deck in:

en: Enter the password
nl: Voer het wachtwoord in

en: Enter the title id
nl: Voer de title-id in

en: Enter your age:
nl: Voer je leeftijd in:

en: Enter your code
nl: Voer jouw code in

en: Enter your friend's email
nl: Voer het e-mailadres van je vriend in

en: Enter your key
nl: Voer je key in

en: Enter your name:
nl: Vul je naam in:

en: Erase
nl: Wis

en: Erase All
nl: Wis alles

en: Erase a trigger
nl: Verwijder trigger

en: Eraser Tool [X]
nl: Wissen [X]

en: Error
nl: Fout

en: Error : Cannot write config. file.
nl: Fout: kan config. bestand niet wegschrijven

en: Error : unknown official server type.
nl: Fout: onbekend officieel servertype.

en: Error when retrieving script settings.
nl: Fout tijdens het ontvangen van de scriptinstellingen.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
nl: Fout, "Pro Racing" moet toegestaan zijn door Nadeo.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
nl: Fout, ´Races of champions´ moet worden toegestaan door Nadeo.

en: Error, operation denied.
nl: Fout, handeling geweigerd.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
nl: Fout, controleer de loginnaam en het wachtwoord van je organisatie.

en: Error, please check the login of your organization.
nl: Fout, controleer de loginnaam van je organisatie.

en: Error, please check your login and password.
nl: Fout, controleer je inlognaam en wachtwoord.

en: Error, please try again later.
nl: Fout, probeer het later opnieuw.

en: Error, server removed not found.
nl: Fout, verwijderde server niet gevonden.

en: Error, this server is not official.
nl: Fout, dit is geen officiële server.

en: Error, this title is already loaded in another station.
nl: Fout, deze title is al in een ander station geladen.

en: Error, you are not admin of this organisation.
nl: Fout, je bent niet de admin van deze organisatie.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
nl: Fout: je bent niet de promotor van deze server. Enkel de promotor van de server kan deze handeling uitvoeren.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
nl: Fout, je kunt de serverlimiet maar een keer om de 24 uur wijzigen.

en: Error, you can't add this server.
nl: Fout, je kunt deze server niet toevoegen.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
nl: Fout: je kunt nu geen poging voor een officieel record doen voor deze uitdaging.
    Probeer het later opnieuw.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
nl: Fout: je kunt deze title niet opnieuw in dit station laden.
    Probeer het over enkele minuten opnieuw.

en: Error, you're not properly logged-in.
nl: Fout, je bent niet goed ingelogd.

en: Error, your account has not been validated.
nl: Fout, je account is niet gevalideerd.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
nl: Fout. Skin begint met '#', maar heeft geen TGA.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
nl: Fout:
    Kon videocodec niet initialiseren
    (Wellicht ondersteunt deze codec de huidige resolutie niet?)

en: Error: %1
nl: Fout: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
nl: Fout: Kan het bestand niet uploaden en publiceren naar de workshop.

en: Error: invalid campaign.
nl: Fout: ongeldige campagne.

en: Error: map file not found
nl: Fout: kan mapbestand niet vinden

en: Error: script not saved.
nl: Fout: script niet opgeslagen.

en: Error: the Nations campaign was not found.
nl: Fout: de Nations-campagne kon niet gevonden worden.

en: Error: the campaign was not found
nl: Fout: kon de campagne niet vinden

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
nl: Fout: kan niet synchroniseren met de hoofdserver.
    Je profiel is niet volledig up-to-date.
    Het is mogelijk dat verdere aanpassingen niet behouden blijven
    wanneer je het spel de volgende keer opstart.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
nl: Iedere speler moet een profiel kiezen voordat je verder kunt gaan!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
nl: Iedere speler start op hetzelfde moment. De eerste die de finish bereikt, heeft gewonnen.

en: Exclusive keyboard capture
nl: Vang alle toetsaanslagen op

en: Exit
nl: Sluiten

en: Exit (Back to menus)
nl: Sluiten (terug naar menu's)

en: Exit (interrupt the match)
nl: Afsluiten (onderbreekt de match)

en: Exit (leave the match)
nl: Exit (Verlaat de wedstrijd)

en: Exit to menu
nl: Afsluiten en terugkeren naar menu

en: Export anim library...
nl: Exporteren van geanimeerde clip...

en: Export clip as...
nl: Exporteer clip als...

en: Export clip...
nl: Exporteer clip...

en: Export map and replay
nl: Exporteer map en replay

en: Export replay to validate
nl: Replay exporteren voor validatie

en: Export to validate
nl: Exporteer voor validatie

en: Exposure
nl: Belichting

en: Extend
nl: Verleng

en: Extend your ManiaPlanet account
nl: Verleng je ManiaPlanet-account

en: Extension of a ManiaPlanet Account
nl: Verlenging van ManiaPlanet-account

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
nl: F / Shift + Muiswiel Omhoog

en: Failed to convert music
nl: Muziekconversie mislukt

en: Failed to write to %1.
nl: Kon niet schrijven naar %1.

en: Fails
nl: Mislukte pogingen

en: Faster
nl: Sneller

en: Favorite Servers
nl: Favoriete servers

en: Favorite server
nl: Favoriete server

en: Favorites
nl: Favorieten

en: February
nl: Februari

en: Field of view
nl: Gezichtsveld

en: Fifth (Press 5)
nl: Vijfde (druk op 5)

en: File %1 of %2 : %3...
nl: Bestand %1 van %2  : %3...

en: File format
nl: Bestandsformaat

en: File is read-only
nl: Bestand is alleen-lezen

en: File not found. Unable to select style.
nl: Bestand niet gevonden. Kon stijl niet selecteren.

en: File size is %1 kBytes.
nl: Bestandsgrootte is %1 kBytes.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
nl: Bestand te groot voor een avatar (max. %1 Kb)

en: FileName
nl: Bestandsnaam

en: Fill
nl: Opvullen

en: Fill gutter
nl: Naad vullen

en: Film curve
nl: Filmcurve

en: Filter environment
nl: Filter gebied

en: Filter environments
nl: Filter gebieden

en: Filter game mode
nl: Filter spelmodus

en: Finalising Options
nl: Opties afronden

en: Fine
nl: Prima

en: Finished
nl: Gefinisht

en: First (Press 1)
nl: Eerste (druk op 1)

en: Flat
nl: Plat

en: Fog Scale
nl: Mistschaal

en: For a %1 map, this is...
nl: Voor een %1 map is deze...

en: Force Hue
nl: Forceer kleurtint

en: Force Light
nl: Forceer licht

en: Force convergence
nl: Convergentie forceren

en: Force server address
nl: Forceer serveradres

en: Forced
nl: Geforceerd

en: Forward
nl: Naar voren

en: Fourth (Press 4)
nl: Vierde (druk op 4)

en: Free Account Import
nl: Importeer gratis account

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
nl: Vrije rondkijkmodus (houd 'Alt' ingedrukt)

en: Free wheeling!
nl: Zonder aandrijving!

en: FreeLook
nl: VrijKijken

en: FreeWheeling duration
nl: FreeWheeling duur

en: Freelook Tool [Left Alt]
nl: Gereedschap vrij kijken [Alt links]

en: Freeze unused axis
nl: Zet ongebruikte as vast

en: From
nl: Van

en: From :
nl: Van :

en: FullJump
nl: Volledige Sprong

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Fullscreen resolution
nl: Resolutie volledig scherm

en: Game Data Folder
nl: Map met spelgegevens

en: Game Of Life
nl: Levensspel

en: Game data folder
nl: Map met spelgegevens

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
nl: Fatale fout met de spelgegevensmap. Kan het spel niet starten.

en: Game mode
nl: Spelmodus

en: Game mode :
nl: Spelmodus :

en: Game mode :
nl: Spelmodus :

en: Game name :
nl: Spelnaam :

en: Gauge
nl: Maat

en: General
nl: Algemeen

en: General Inputs
nl: Algemene invoer

en: General horn
nl: Algemene toeter

en: Generate %1$d keys for %2$s
nl: Genereer %1$d keys voor %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
nl: Genereer 1 key voor %1$s

en: Generated keys for %1$s
nl: Keys voor %1$s zijn gegenereerd

en: Generating decals
nl: Decals aan het genereren

en: Geometry details
nl: Geometrische details

en: Get a new map
nl: Haal een nieuwe map op

en: Get a new replay
nl: Download nieuwe replay

en: Get remote blacklist...
nl: Zwarte lijst op afstand verkrijgen...

en: Ghost 1/4: Author Medal
nl: Ghost 1/4: Auteursmedaille

en: Ghost 2/4: Gold Medal
nl: Ghost 2/4: Gouden medaille

en: Ghost 3/4: Silver Medal
nl: Ghost 3/4: Zilveren medaille

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
nl: Ghost 4/4: Bronzen medaille

en: Ghost Author
nl: Ghost-maker

en: Ghost Path
nl: Ghostpad

en: Ghost Ref :
nl: Ghostref :

en: Ghost Score
nl: Ghostscore

en: Ghost Time
nl: Ghosttijd

en: Ghost creation
nl: Ghostcreatie

en: Ghost name
nl: Ghost naam

en: Ghosts Name
nl: Ghosts Naam

en: Give Up
nl: Geef op

en: Give up
nl: Opgeven

en: Go to directory
nl: Ga naar map

en: Go to first frame
nl: Ga naar eerste frame

en: Go to last frame
nl: Ga naar laatste frame

en: Go to map
nl: Ga naar map

en: Go to map $<%1$>
nl: Ga naar map $<%1$>

en: Go to next map
nl: Ga naar volgende map

en: Go to the Finish!
nl: Ga naar de Finish!

en: Goal captured!
nl: Goal veroverd!

en: Gold
nl: Goud

en: Gold Medal
nl: Gouden medaille

en: Good
nl: Goed

en: Gpu/Cpu synchro
nl: Gpu/Cpu-synchro

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
nl: Je videokaart voldoet niet aan de minimale vereisten voor het spel
    (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
nl: Grafische instellingen

en: Great
nl: Geweldig

en: Green
nl: Groen

en: Group Play
nl: Groepsspel

en: Group management
nl: Groepsmanagement

en: Group players
nl: Groep spelers

en: Groups
nl: Groepen

en: Guide
nl: Gids

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
nl: Hardware Vertex Shaders zijn vereist (jouw videokaart ondersteunt enkel software vertex shaders)

en: HeadTrack
nl: HeadTracking

en: Header Description
nl: Kopbeschrijving

en: Header Title
nl: Kop-Title

en: Height
nl: Hoogte

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
nl: Hallo
    
    %2$s heeft je uitgenodigd om mee te spelen met %1$s
    
    %1$s is een gratis spel en is hier te downloaden: %3$s
    Vergeet niet om je e-mailadres in te vullen als je een account aanmaakt om makkelijk met %2$s te kunnen spelen en scores te vergelijken.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
nl: Hallo %1$s, 
     
    	Je ManiaPlanet account verloopt bijna. 
     
    	Maak een eenmalige verbinding om je accountscores te behouden.
     
    	En bedankt dat je ManiaPlanet speelt! 
    	Nadeo

en: Help and Helpers settings
nl: Instellingen hulp en hulprasters

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
nl: Help je team aan een overwinning door de vlaggenstokken van het andere team te veroveren.
    Je bijdrage wordt weergegeven in een score voor veroveren (Cap - capture), aanvallen (Atk - attack) en verdediging (Def - defense).
    Jouw score hangt af van het aantal acties (Hits) je uitvoert tijdens een spel.

en: Helper Grid
nl: Hulpraster

en: Helpers
nl: Hulprasters

en: Here are the answers to many compatibility questions.
nl: Hier zijn de antwoorden op veel compatibliteitsvragen.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
nl: Hallo %1$s,
    
    Voordat jij je nieuwe validatiecode kunt gebruiken moet je deze eerst activeren. Dit kan je doen door op onderstaande link te klikken.
    
    %2$s
    
    Als de activatie gelukt is, kan je de volgende validatiecode gebruiken:
    
    Validatiecode: %3$s
    
    We hopen je snel online te zien !
    
    Het Nadeo team

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
nl: Hallo %1$s,
    
    Je hebt recent een aanvraag ingediend om je ManiaPlanet wachtwoord te resetten. Om je aanvraag te voltooien moet je op de volgende link klikken:
    
    %2$s
    
    Bedankt!
    
    Het Nadeo team.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
nl: Hallo %1$s,
    
    Je kunt nu inloggen bij ManiaPlanet met het volgende wachtwoord :
    
    Wachtwoord : %2$s
    
    We hopen je snel online te zien  !
    
    Het Nadeo team

en: Hide helpers
nl: Verberg hulpraster

en: High
nl: Hoog

en: High definition
nl: High Definition

en: High quality shadows computed
nl: Schaduwen van hoge kwaliteit berekend

en: Hit
nl: Treffer

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
nl: Houd '$<%1alt$>' ingedrukt om de cursor te gebruiken.

en: Hold Left mouse button
nl: Houd linkermuisknop ingedrukt

en: Hold left mouse button
nl: Houd linkermuisknop ingedrukt

en: Hold right mouse button
nl: Houd rechtermuisknop ingedrukt

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Horizontal position
nl: Horizontale positie

en: Horizontal size
nl: Horizontale grootte

en: Horn
nl: Toeter

en: Hot seat menu
nl: HotSeat-menu

en: Hue
nl: Kleurschakering

en: I &accept this agreement
nl: Ik &accepteer deze overeenkomst

en: I &do not accept this agreement
nl: Ik accepteer deze overeenkomst &niet

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
nl: Ik ga akkoord met de $l[%1]Gebruiksvoorwaarden$l van Ubisoft.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
nl: Ik ga akkoord dat Ubisoft mijn gegevens verzamelt en gebruikt in overeenstemming met het $l[%1]Privacybeleid$l.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
nl: Ik wil een aangepaste map gebruiken voor mijn persoonlijke bestanden.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
nl: Ik wil een aangepaste map voor de algemene bestanden gebruiken.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
nl: Als je onervaren bent in het bouwen van maps bevelen we de simpele editor aan. Gebruik de geavanceerde editor als je alle mogelijkheden van de editor wilt benutten.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
nl: Als je eigen mappen wilt opgeven voor je %1-bestanden, vink dan onderstaande opties aan en klik op Volgende.

en: Ignore player skins
nl: Negeer spelerskins

en: Image
nl: Afbeelding

en: Import
nl: Importeer

en: Import Action...
nl: Actie importeren

en: Import car geometry
nl: Wagengeometrie importeren

en: Import clip as...
nl: Importeer clip als...

en: Import clip...
nl: Importeer clip...

en: Import ghosts
nl: Importeer ghosts

en: Import ghosts...
nl: Importeer ghosts...

en: Import image as avatar
nl: Importeer afbeelding als avatar

en: Import image as block skin
nl: Importeer afbeelding als blokskin

en: Import library...
nl: Bibliotheek importeren...

en: Import object...
nl: Object importeren...

en: Impressive!!
nl: Indrukwekkend!!

en: Improve
nl: Verbeter

en: Improve performance
nl: Verbeter prestaties

en: In Game
nl: Tijdens de race

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
nl: Probeer zo veel mogelijk hits te halen zonder dat je geëlimineerd wordt.

en: Inbox
nl: Postvak IN

en: Included :
nl: Bevat :

en: Included contents :
nl: Meegeleverde inhoud :

en: Includes
nl: Bevat

en: Incorrect file name.
nl: Ongeldige bestandsnaam.

en: Incorrect password.
nl: Wachtwoord incorrect.

en: Increase cam fov
nl: Toename cam fov

en: Increase size
nl: Grootte verhogen

en: Information
nl: Informatie

en: Information (no download needed)
nl: Informatie (Geen download nodig)

en: Input Devices
nl: Invoer Apparaten

en: Input Settings
nl: Invoerinstellingen

en: Input settings
nl: Invoerinstellingen

en: Inputs
nl: Invoer

en: Insert Camera key
nl: Camera key invoegen

en: Insert block
nl: Voeg blok toe

en: Insert key
nl: Voeg key toe

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
nl: Installeer de verkenner-extensie om voorbeelden weer te geven voor '.gbx. bestanden

en: Installation path confirmation
nl: Installatiepad bevestiging

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
nl: Onvoldoende ruimte op de harde schijf om de update uit te voeren. Maak wat ruimte vrij op de harde schijf, of herinstalleer het spel op een andere harde schijf.

en: Intensity
nl: Intensiteit

en: Interest
nl: Beoordeling

en: Interface settings
nl: Interface-instellingen

en: Internal error
nl: Interne fout

en: Internal error.
nl: Interne fout.

en: Interpolation
nl: Interpolatie

en: Introduction sequence
nl: Introsequentie

en: Invalid %s.
nl: Ongeldig %s.

en: Invalid URL
nl: Ongeldige URL

en: Invalid coefficient.
nl: Ongeldige coëfficiënt.

en: Invalid email address.
nl: Ongeldig e-mailadres.

en: Invalid file format
nl: Ongeldig bestandsformaat

en: Invalid file name
nl: Ongeldige bestandsnaam

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
nl: Ongeldige toeter:
    Het moet een mono '.ogg' of '.wav' bestand van maximaal 10 seconden zijn.

en: Invalid ladder points.
nl: Ongeldige ladderpunten.

en: Invalid manialink file
nl: Ongeldig manialink-bestand

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
nl: Ongeldige tijd: de rit van $<$fff[$<%1$>]$> zal genegeerd worden.

en: Inverse
nl: Omkeren

en: Invert y axis
nl: Y-as omkeren

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
nl: Uitnodiging mislukt: de e-mail kon niet naar je vriend worden verzonden.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
nl: Uitnodiging van %1$s om %2$s te spelen

en: Invite
nl: Uitnodigen

en: Invite a player to join a group
nl: Nodig een speler uit voor een groep

en: Invite a player to join the group
nl: Nodig een speler uit voor de groep

en: Invite this player to join a group
nl: Nodig deze speler uit voor een groep

en: Inviting buddy
nl: Vriend wordt uitgenodigd

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
nl: Dit is jouw $<$f00LAATSTE$> verandering van online bijnaam. 
    Weet je zeker dat je voor de laatste keer je bijnaam wilt aanpassen?

en: It should be at least 6 characters long
nl: Het moet uit ten minste 6 karakters bestaan

en: It should not begin with "mania"
nl: Het mag niet met ´mania´ beginnen

en: It should not end with "mania"
nl: Het mag niet op ´mania´ eindigen

en: It's $<%1$> turn to play!
nl: Het is nu $<%1$>'s beurt om te spelen!

en: Item Mode [F4]
nl: Itemstand [F4]

en: January
nl: Januari

en: Join
nl: Meedoen

en: Joining server...
nl: Verbinden met server...

en: July
nl: Juli

en: Jump
nl: Springen

en: Jump to map
nl: Spring naar map

en: Jumpad curve
nl: Curve springpad

en: Jumpad destination offset
nl: Bestemming springpad

en: Jumpad fixed velocity
nl: Vaste snelheid springpad

en: June
nl: Juni

en: Keep playing
nl: Blijf afspelen

en: Keep playing clip
nl: Blijf clip Afspelen

en: Keep playing map
nl: Blijf map afspelen

en: Keep the map
nl: Bewaar de map

en: Keep training
nl: Blijf trainen

en: Key 1
nl: Knop 1

en: Key 2
nl: Knop 2

en: Key 3
nl: Knop 3

en: Key 4
nl: Knop 4

en: Key registration failed.
    %1
nl: Key-registratie mislukt.
    %1

en: Key successfully registered.
nl: Key succesvol geregistreerd.

en: Key weight
nl: Sleutelgewicht

en: Keyboard %1
nl: Toetsenbord %1

en: Kick
nl: Verwijder

en: Kick $<%1$>
nl: Verwijder $<%1$>

en: Ladder Limit Max :
nl: Max Ladderlimiet :

en: Ladder Limit Min :
nl: Min Ladderlimiet :

en: Ladder mode :
nl: Laddermodus :

en: Ladder not enabled
nl: Ladder niet ingeschakeld

en: Ladder rankings
nl: Ladderranglijst

en: Language
nl: Taal

en: Laser (Press 2)
nl: Laser (druk op 2)

en: Laser Sensitivity
nl: Lasergevoeligheid

en: Last Match :
nl: Laatste wedstrijd :

en: Last lap!
nl: Laatste lap!

en: Last time :
nl: Laatste tijd :

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
nl: De laatste keer dat jij je aanmeldde op de spelserver was er een update (%1 kBytes) beschikbaar.
    Wil je nu naar deze update zoeken ?

en: Launch
nl: Start

en: Launch %1
nl: Start %1

en: Layer
nl: Laag

en: Leave arena?
nl: Arena verlaten?

en: Leave fullscreen
nl: Verlaat volledig scherm

en: Leave the editor [Escape]
nl: Verlaat de editor [Escape]

en: Left mouse button
nl: Linkermuisknop

en: Left tangent
nl: Linker tangent

en: Left/Right
nl: Links/rechts

en: Left/Right'
nl: Links/Rechts'

en: Lens size
nl: Lensgrootte

en: Level
nl: Niveau

en: License Agreement
nl: Licentieovereenkomst

en: Light Intensity
nl: Lichtintensiteit

en: Light indexes
nl: Lichtindexen

en: Light trail scale
nl: Schaal lichtspoor

en: Lighting bounce %1
nl: Lichtweerkaatsing %1

en: Line number
nl: Lijnnummer

en: LineEven/Odd
nl: LineEven/Oneven

en: Link to download the game:
nl: Link om het spel te downloaden:

en: List of generated demo keys:
nl: Lijst met gegenereerde demo-keys:

en: List of generated keys:
nl: Lijst met gegenereerde keys:

en: List of generated unlimited demo keys:
nl: Lijst met gegenereerde ongelimiteerde demo-keys:

en: Load
nl: Laden

en: Load MacroBlock
nl: Laad macroblok

en: Load Map
nl: Laad map

en: Load Settings
nl: Laad Instellingen

en: Load match settings
nl: Wedstrijdinstellingen laden

en: Loading textures
nl: Textures laden

en: Local Network
nl: Lokaal netwerk

en: Local Play
nl: Speel Lokaal

en: Local Player
nl: Lokale Speler

en: Location
nl: Locatie

en: Lock
nl: Vergrendel

en: Login
nl: Loginnaam

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
nl: De loginnaam mag enkel de karakters a-z, A-Z, 0-9 of ._- bevatten.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
nl: Loginnaam onbekend. Er bestaat geen account met deze loginnaam. Kijk of je de naam correct gespeld hebt.

en: Look around
nl: Kijk rond

en: Looking forward to seeing you online !
nl: We hopen je online te zien !

en: Looping
nl: Herhaling

en: Low
nl: Laag

en: Low definition
nl: Lage definitie

en: MOVE
nl: VERPLAATS

en: MacroBlock Name:
nl: Naam macroblok:

en: Macroblock Mode [F5]
nl: Macroblock Modus [F5]

en: Macroblock deleted
nl: Macroblok gewist

en: Macroblocks Editor
nl: Editor macroblokken

en: Macros
nl: Macro´s

en: Mail Account
nl: Mail account

en: Manage groups online
nl: Beheer groepen online

en: Manage packs
nl: Beheer packs

en: Manage server
nl: Beheer server

en: Manage your ClubLink
nl: Beheer jouw ClubLink

en: ManiaCode complete
nl: ManiaCode uitgevoerd

en: ManiaCode script error: invalid URL
nl: Fout in ManiaCode script: ongeldige URL

en: ManiaCode script error: invalid email
nl: ManiaCode scriptfout: ongeldig e-mailadres

en: ManiaCode script error: invalid file name
nl: ManiaCode scriptfout: ongeldige bestandsnaam

en: ManiaCode script error: invalid map uid
nl: ManiaCode scriptfout: ongeldige map-uid

en: ManiaCode script error: invalid server info
nl: Fout in ManiaCode script: ongeldige serverinfo

en: ManiaCode script is not well-formed
nl: ManiaCode script is niet correct gevormd

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
nl: Het kan zijn dat ManiaPlanet minder goed werkt met multi-GPU's of SLI's.
    Selecteer in het stuurprogrammapaneel een enkele GPU tot er een oplossing is gevonden.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
nl: ManiaPlanet moet opnieuw worden opgestart om de update te voltooien.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
nl: ManiaPlanet moet herstart worden om deze title te laden.

en: Manialink :
nl: ManiaLink :

en: Manialink code is invalid (%s).
nl: ManiaLink-code is ongeldig (%s).

en: Manialink settings are invalid.
nl: ManiaLink-instellingen zijn ongeldig.

en: Map Rankings
nl: Mapranglijst

en: Map Saved
nl: Map opgeslagen

en: Map already downloaded
nl: Map reeds gedownload

en: Map cannot be validated.
nl: Map kan niet gevalideerd worden.

en: Map comments:
nl: Map opmerkingen:

en: Map deleted
nl: Map verwijderd

en: Map downloaded
nl: Map gedownload

en: Map rankings
nl: Mapranglijst

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
nl: Map resultaat: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
nl: De map is te groot.

en: Map skins
nl: Map-skins

en: Map style :
nl: Mapstijl:

en: Map type :
nl: Maptype:

en: Map unlocked.
nl: Map ontgrendeld.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
nl: Map versie %1
    is niet compatibel met de huidige
    spelversie %2.

en: MapType :
nl: Maptype:

en: Maps :
nl: Maps:

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
nl: Maps die je wilt uploaden moeten in een uploadplek gemaakt worden. Kies een plek om een map te maken of laden. Als je de editor verlaat, kan je kiezen of je de map in de plek wilt opslaan, verwijderen, of uploaden.

en: March
nl: Maart

en: Match restart...
nl: Herstart van match...

en: Matchmaking in progress...
nl: Tegenstander aan het zoeken...

en: Max players :
nl: Max spelers :

en: Max points :
nl: Max aantal punten :

en: Max prediction steps
nl: Max. aantal stappen in voorspelling

en: Max spectators :
nl: Max toeschouwers :

en: Maximum Fps
nl: Maximale fps

en: Maximum active distance
nl: Maximale actieve afstand

en: May
nl: Mei

en: Medals
nl: Medailles

en: Medals :
nl: Medailles :

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
nl: MediaTracker (intro, replay en race-effecten)

en: MediaTracker sequences
nl: MediaTracker-sequentie

en: Menu advanced
nl: Geavanceerde opties

en: Message
nl: Bericht

en: Message :
nl: Bericht :

en: Messages successfully sent.
nl: Berichten verstuurd.

en: Minimum active distance
nl: Minimale actieve afstand

en: Missing Actions:
nl: Ontbrekende Acties:

en: Missing Blocks or Items:
nl: Missende blokken of items:

en: Missing Items:
nl: Missende items:

en: Mode
nl: Modus

en: Mode :
nl: Modus :

en: Mode Laps
nl: Laps-modus

en: Mode Settings
nl: Modusinstellingen

en: Mode settings
nl: Modus-instellingen

en: Model skins
nl: Voertuigskins

en: Models
nl: Modellen

en: Models import
nl: Modelimport

en: Modes :
nl: Modi :

en: Modify Map
nl: Pas map aan

en: Modify map
nl: Pas map aan

en: More info
nl: Meer info

en: Motion Blur
nl: Bewegingseffect

en: Motion blur
nl: Bewegingseffect

en: MotionBlur
nl: Bewegingseffect

en: Mouse 1
nl: Muis 1

en: Mouse 2
nl: Muis 2

en: Mouse Settings
nl: Muisinstellingen

en: Mouse Wheel
nl: Muiswiel

en: Mouse release key
nl: Muis vrijgeven

en: Mouse wheel
nl: Muiswiel

en: Move
nl: Verschuif

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
nl: Verplaats de bestanden van de packs naar deze map om deze toe te voegen aan je collectie.

en: Move around
nl: Bewegen

en: Move game data
nl: Verplaats spelgegevens

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
nl: Verplaats spelgegevens van
    %1
    naar
    %2?

en: Move personal data
nl: Verplaats persoonlijke gegevens

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
nl: Verplaats persoonlijke bestanden van
    %1
    naar
    %2?

en: Moving game data.
nl: Bezig met het verplaatsen van de spelgegevens.

en: Moving personal data.
nl: Bezig met het verplaatsen van je persoonlijke bestanden.

en: Music
nl: Muziek

en: Music :
nl: Muziek :

en: Music conversion
nl: Muziekconversie

en: Music volume
nl: Muziekvolume

en: My Campaign
nl: Mijn Campagne

en: My Maps
nl: Mijn maps

en: NEWS
nl: NIEUWS

en: Name
nl: Naam

en: Nation
nl: Natie

en: Nb chall. played
nl: Aantal banen gespeeld

en: Near Z
nl: Bij Z

en: Need some help?
nl: Hulp nodig?

en: Network
nl: Netwerk

en: Network check
nl: Netwerkcontrole

en: Network download
nl: Netwerkdownload

en: Network speed
nl: Netwerksnelheid

en: Network upload
nl: Netwerkupload

en: Never
nl: Nooit

en: Never ask again
nl: Niet opnieuw vragen

en: Never show again
nl: Laat niet meer zien

en: New Anim
nl: Nieuwe animatie

en: New Combo Max: %1!
nl: Nieuwe Combo Max: %1!

en: New Configuration Name
nl: Nieuwe configuratie

en: New Map
nl: Nieuwe map

en: New Track: Block type
nl: Nieuw spoor: Bloktype

en: New block type
nl: Nieuw bloktype

en: New cache size
nl: Nieuwe cachegrootte

en: New map
nl: Nieuwe map

en: New match record! %1
nl: Nieuw wedstrijdrecord! %1

en: New password:
nl: Nieuw wachtwoord:

en: New score
nl: Nieuwe score

en: New time
nl: Nieuwe tijd

en: Next
nl: Volgende

en: Next camera
nl: Volgende camera

en: Next car
nl: Volgende auto

en: Next map
nl: Volgende map

en: Next score page
nl: Volgende scorepagina

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
nl: Mooi, vergeet niet om hem uit te nodigen voor je vriendenlijst!

en: Nicer
nl: Mooier

en: Nickname
nl: Bijnaam

en: Ninth (Press 9)
nl: Negende (druk op 9)

en: No
nl: Nee

en: No Description
nl: Geen beschrijving

en: No Ladder
nl: Geen Ladder

en: No MacroDecal Selected!
nl: Geen macrosticker geselecteerd!

en: No Target
nl: Geen doel

en: No author record yet
nl: Nog geen auteursrecord

en: No avatar images available.
nl: Geen afbeeldingen voor avatar beschikbaar.

en: No block property block available on the map.
nl: Geen blokken met blokeigenschappen gevonden op deze map.

en: No damage
nl: Schade uitschakelen

en: No data received
nl: Geen gegevens ontvangen

en: No data to send
nl: Geen gegevens te versturen

en: No decals available for this environment.
nl: Geen stickers aanwezig in deze omgeving.

en: No decals selected!
nl: Geen stickers geselecteerd!

en: No error
nl: Geen fout

en: No macroblocks available.
nl: Geen macroblokken beschikbaar.

en: No maps in the playlist match the server settings.
nl: De maps in de speellijst komen niet overeen met de serverinstellingen.

en: No new replay.
nl: Geen nieuwe replay.

en: No new scores
nl: Geen nieuwe scores

en: No objects available.
nl: Geen objecten beschikbaar.

en: No screenshot available. Take one first!
nl: Geen screenshot gevonden. Maak er een!

en: No server available...
nl: Geen server beschikbaar...

en: No server available:
    %1
nl: Geen server beschikbaar:
    %1

en: No skinnable block available on the map.
nl: Geen aanpasbaar blok beschikbaar op de map.

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
nl: Geen geldige blokken geselecteerd voor het creëren van een macroblok.

en: No video adpater found
nl: Geen videokaart gevonden

en: No winner
nl: Geen winnaar

en: None
nl: Geen

en: Normal forward
nl: Normaal vooruit

en: Not Already Triggered
nl: Nog niet getriggerd

en: Not Validated
nl: Niet gevalideerd

en: Not available
nl: Niet beschikbaar

en: Not connected
nl: Niet verbonden

en: Not connected to server!
nl: Niet verbonden met de server!

en: Not in group
nl: Niet in groep

en: Not in race.
nl: Niet in rit.

en: Not ranked
nl: Geen rang

en: Notice: Balancing teams.
nl: Let op: Teams worden uitgebalanceerd.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
nl: Mededeling: De scores zijn gewijzigd door de administrator.

en: Nucleus (Press 3)
nl: Nucleus (Druk op 3)

en: Number of Laps :
nl: Aantal Laps :

en: Number of Laps:
nl: Aantal Laps:

en: Number of winners :
nl: Aantal winnaars :

en: Object to travel with
nl: Te volgen object

en: Objectives
nl: Doelen

en: Objects
nl: Voorwerpen

en: October
nl: Oktober

en: Official
nl: Officieel

en: Official Maps
nl: Officiële maps

en: Official Tags
nl: Officiële onderscheidingen

en: Official error mode:
    %1
nl: Fout in officiële modus:
    %1

en: Official mode
nl: Officiële modus

en: Official race
nl: Officiële race

en: Official races now available
nl: Officiële races zijn nu beschikbaar

en: Official score
nl: Officiële score

en: Official time
nl: Officiële tijd

en: Official time rankings for %1
nl: Officiële tijdenranglijst voor %1

en: Online support
nl: Online ondersteuning

en: Only Target
nl: Alleen doel

en: Only United servers
nl: Alleen United-servers

en: Only spectators are accepted on this server.
nl: Er worden alleen toeschouwers geaccepteerd op deze server.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
nl: Alleen de eerste %1 maps zijn ontgrendeld in de demo modus.

en: Opacity
nl: Zichtbaarheid

en: Open a model...
nl: Open een model...

en: Open web links in steam overlay
nl: Weblinks openen in Steam-overlay

en: Open/close chat
nl: Open/sluit chat

en: Operation
nl: Handeling

en: Opponent Custom Color
nl: Tegenstander aangepaste kleur

en: Opponents
nl: Tegenstanders

en: Opponents limit count
nl: Limiteer zichtbare tegenstanders

en: Opponents maximum count
nl: Maximum aantal tegenstanders

en: Optimize dynamic geometry
nl: Optimaliseer dyn. geometrie

en: Optional
nl: Optioneel

en: Optional data access
nl: Toegang tot optionele gegevens

en: Options
nl: Opties

en: Order
nl: Volgorde

en: Organisation:
nl: Organisatie:

en: Other
nl: Anders

en: Other players do not win points when they hit you.
nl: Andere spelers krijgen geen punten als zij je raken.

en: Out of stock!
nl: Niet in voorraad!

en: Outbox
nl: Postvak UIT

en: Overall intensity
nl: Algemene intensiteit

en: Overwrite
nl: Overschrijf

en: P2P Server port
nl: P2P serverpoort

en: PLACE BLOCK
nl: PLAATS BLOK

en: Pack creation failed.
nl: Aanmaken van pack mislukt.

en: Pack information
nl: Pack-informatie

en: Pack name :
nl: Pack-naam :

en: Pack successfully registered
nl: Pack geregistreerd

en: Packaging :
nl: Verpakking :

en: Paint
nl: Lakken

en: Paint !
nl: Lakken !

en: Paint a Car
nl: Wagen lakken

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
nl: Kleur de gehele skin met een kleur of patroon

en: Paint the team colors
nl: Lak de teamkleuren

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
nl: Lak met een spiegelsymmetrie op de 2 zijden van het voertuig

en: Paint with brushes
nl: Lak met borstels

en: Parental lock
nl: Kinderslot

en: Particle quality of cars
nl: Deeltjeskwaliteit auto's

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password (optional) :
nl: Wachtwoord (optioneel) :

en: Password referee :
nl: Wachtwoord scheidsrechter :

en: Password spectator (opt.) :
nl: Wachtwoord toeschouwer (opt.) :

en: Path Mode
nl: Speltype Paden

en: Path Spots
nl: Padpunten

en: Pay
nl: Betalen

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
nl: Probeer zo vaak mogelijk te raken: de punten die je krijgt worden steeds hoger.

en: Personal Data Folder
nl: Map voor persoonlijke gegevens

en: Personal Settings and Data
nl: Persoonlijke instellingen en gegevens

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
nl: Persoonlijke kleur 1: Ctrl+klik om huidige kleur in te stellen

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
nl: Persoonlijke kleur 2: Ctrl+klik om huidige kleur in te stellen

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
nl: Persoonlijke kleur 3: Ctrl+klik om huidige kleur in te stellen

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
nl: Persoonlijke kleur 4: Ctrl+klik om huidige kleur in te stellen

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
nl: Persoonlijke kleur 5: Ctrl+klik om huidige kleur in te stellen

en: Personal data files
nl: Persoonlijke gegevensbestanden

en: Personal data folder
nl: Map voor persoonlijke gegevens

en: Personal record! %1
nl: Persoonlijk record! %1

en: Pick
nl: Kies

en: Pick a color direclty from the car
nl: Kies een kleur direct vanaf de auto

en: Pick from file
nl: Kies uit bestand

en: Pick map style from file
nl: Kies mapstijl uit bestand

en: Picker Tool [Left Ctrl]
nl: Kiezen [Ctrl links]

en: Place a block
nl: Plaats een blok

en: Planets Gain !
nl: Planets ontvangen!

en: Play
nl: Spelen

en: Play %1
nl: %1 spelen

en: Play Group
nl: Groepsspel

en: Play Official
nl: Speel officiële race

en: Play Solo
nl: Speel solo

en: Play against
nl: Speel tegen

en: Play count
nl: Afspeelhoeveelheid

en: Play official
nl: Speel officiële race

en: Player :
nl: Speler :

en: Player Card
nl: Spelerskaart

en: Player Inputs
nl: Invoer speler

en: Player Page
nl: PlayerPage

en: Player already selected!
nl: Speler is al gekozen!

en: Player info. display size
nl: Grootte weergave spelersinformatie

en: Player info. display type
nl: Type weergave spelersinformatie

en: Player labels
nl: Spelerslabels

en: Player occlusion
nl: Zichtbaarheid spelers

en: Player profile
nl: Spelersprofiel

en: Player shadows
nl: Schaduwen spelers

en: Players
nl: Spelers

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
nl: Spelers hebben geklaagd over je gedrag op deze spelserver.

en: Players left
nl: Spelers over

en: Players to validate :
nl: Te valideren spelers :

en: Playing online. Click to join!
nl: Speelt online. Klik om mee te doen!

en: Playlist :
nl: Speellijst :

en: Playlists
nl: Speellijsten

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
nl: Geef de moeilijkheidsgraad van de map aan
     in het 'doelen'-scherm voordat je hem uploadt.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
nl: Controleer de loginnaam van de speler die je de onderscheiding wilt geven.

en: Please check your TrackMania Forever password
nl: Controleer je wachtwoord van TrackMania Forever

en: Please check your login and password.
nl: Controleer je gebruikersnaam en wachtwoord.

en: Please check your validation code.
nl: Controleer je validatiecode.

en: Please close the game and launcher to proceed.
nl: Sluit het spel en de launcher om door te gaan.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
nl: Voer een key in of betaal om toegang tot deze gegevens te krijgen.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
nl: Voer een key in of betaal om volledige toegang tot deze titel te krijgen.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
nl: Voer een key in om volledige toegang tot deze titel te krijgen.

en: Please enter a login.
nl: Voer een loginnaam in.

en: Please enter the password:
nl: Voer het wachtwoord in:

en: Please enter your player key below.
nl: Voer hieronder je key in.

en: Please pay to gain access to this data.
nl: Gelieve te betalen om toegang te krijgen tot deze gegevens.

en: Please pay to gain full access to this title.
nl: Alsjeblieft betalen om volledige toegang tot deze titel te krijgen.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
nl: Gelieve deze licentieovereenkomst te lezen.%nJe moet de voorwaarden van deze overeenkomst accepteren voordat je verder gaat met de installatie.

en: Please read the following important information before continuing.
nl: Gelieve deze belangrijke informatie te lezen voordat je verder gaat.

en: Please register your player key with the game launcher.
nl: Gelieve jouw spelerkey in de launcher te registreren.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
nl: Gelieve de regels inzake goed gedrag te respecteren of je zal van deze server verbannen worden.

en: Please save your map before uploading it.
nl: Sla je map op voordat je hem uploadt.

en: Please select a player.
nl: Selecteer een speler.

en: Please select a valid map type.
nl: Selecteer een geldig kaarttype.

en: Please select the car environment of your new skin.
nl: Selecteer de wagenomgeving van je nieuwe skin.

en: Please select the new location for game data.
nl: Selecteer de nieuwe locatie voor de spelgegevens.

en: Please select the new location for the game data.
nl: Selecteer de nieuwe locatie voor de spelgegevens.

en: Please select the new location for your personal data.
nl: Selecteer de nieuwe locatie voor je persoonlijke bestanden.

en: Please select your previous %1 installation path.
nl: Selecteer je vorige %1-installatiepad.

en: Please upgrade your application.
nl: Gelieve je applicatie bij te werken.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
nl: Gelieve je spel bij te werken: De EXE versie komt niet overeen met de serverversie.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
nl: Je moet upgraden: de versie van jouw title komt niet overeen met de serverversie.

en: Please wait
nl: Even geduld

en: Please wait, creating pack...
nl: Even geduld, het pack wordt aangemaakt...

en: Please wait, loading...
nl: Even geduld, aan het laden...

en: Please wait, referees working ...
nl: Even geduld, de scheidsrechters zijn bezig ...

en: Please wait, registering pack...
nl: Even geduld, het pack wordt geregistreerd...

en: Please wait, shooting...
nl: Even geduld, aan het opnemen...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
nl: Een ogenblik geduld, bezig met het updaten van bestanden via de Workshop...

en: Please wait, we are updating your zone...
nl: Even geduld, we zijn je zone aan het bijwerken...

en: Please wait...
nl: Even geduld...

en: Please, enter a password for the referee mode.
nl: Voer een wachtwoord in voor de scheidsrechtermodus.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
nl: Zorg ervoor dat de maximale ladderlimiet groter is dan de minimale ladderlimiet.

en: Plugin deleted
nl: Plug-in gewist

en: Plugins
nl: Plug-ins

en: Plugins Mode [P]
nl: Plugins Modus [P]

en: Podium lose pose
nl: Podium verliesstand

en: Podium win pose
nl: Podium winstand

en: Point limit :
nl: Puntenlimiet :

en: Point limit:
nl: Puntenlimiet:

en: Points
nl: Punten

en: Points limit :
nl: Puntenlimiet :

en: Pole captured
nl: Pole veroverd

en: Pole captured by $<%1$> !
nl: Pole veroverd door $<%1$>!

en: Pole captured.
nl: Pole veroverd.

en: Pole denied
nl: Pole afgewezen

en: Pole locked
nl: Pole geblokkeerd

en: Pole protected
nl: Pole beschermd

en: Poll !
nl: Enquête !

en: Port broadcast length
nl: Verzendbreedte van de poort

en: Position
nl: Positie

en: PostProcess FXs
nl: PostProcess FX-effecten

en: Postpone
nl: Uitstellen

en: Preset
nl: Vooraf ingesteld

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
nl: Druk op $<$o$f00F1$> om dit venster te sluiten.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
nl: Druk op %1 om te respawnen
    Druk op %2 om opnieuw te beginnen

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
nl: Druk op %1 om te respawnen
    Druk op %2 om op te geven

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
nl: Druk '$<%1F1$>' om dit scherm te sluiten.

en: Press C to close the chat window.
nl: Druk op C om het chatvenster te sluiten.

en: Press F1 to show rules
nl: Druk op F1 voor spelregels

en: Press F6 once you're ready.
nl: Druk op F6 zodra je klaar bent.

en: Press OK to retry connection
nl: Klik op OK om opnieuw te proberen een verbinding te maken

en: Press a key to continue
nl: Druk op een toets om verder te gaan

en: Press any key to continue
nl: Druk op een toets om verder te gaan

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
nl: Druk op de toets die je wilt ontkoppelen
    (of 'Esc' om te annuleren)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
nl: Druk op de nieuwe toets voor <%1>
    (of 'Esc' om te annuleren)

en: Prev
nl: Vorige

en: Prev score page
nl: Vorige scorepagina

en: Prevent your poles from being captured!
nl: Voorkom dat jouw vlaggenstokken worden veroverd!

en: Preview
nl: Bekijken

en: Preview clipgroup
nl: Bekijk clipgroep

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
nl: Voorbeeld van screenshot van hoge kwaliteit: druk op een toets om op te slaan of escape om te annuleren.

en: Previous camera
nl: Vorige camera

en: Previous car
nl: Vorige auto

en: Price :
nl: Prijs :

en: Proceed ?
nl: Doorgaan?

en: Proceed?
nl: Doorgaan?

en: Profile
nl: Profiel

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
nl: Profiel niet langer verbonden.
    Herstart het spel om je profiel met een ander account te verbinden.

en: Proportion of background over foreground
nl: Schikking achtergrond/voorgrond

en: Proxy login
nl: Proxy loginnaam

en: Proxy password
nl: Proxy wachtwoord

en: Puzzle
nl: Puzzel

en: QUIT
nl: AFSLUITEN

en: Quality of cars
nl: Kwaliteit automodel

en: Quit
nl: Stoppen

en: Quit Modeler
nl: Modeler afsluiten

en: Quit the game
nl: Spel afsluiten

en: Quit the game (Update Now)
nl: Sluit het spel af (Nu updaten)

en: Quit to menu
nl: Sluit af en ga naar menu

en: RAISE-LOWER BLOCK
nl: VERHOOG/VERLAAG BLOK

en: RESTART
nl: HERSTARTEN

en: ROTATE BLOCK
nl: DRAAI BLOK

en: Race in official mode
nl: Race in officiële modus

en: Race menu
nl: Racemenu

en: Race time
nl: Racetijd

en: RaceTime <
nl: Rittijd <

en: RaceTime >
nl: Rittijd >

en: Racing Board Game
nl: Racebordspel

en: Raise/lower block
nl: Verhoog/verlaag blok

en: Random
nl: Willekeurig

en: Rank
nl: Rang

en: Rank :
nl: Rang :

en: Ranking
nl: Rang

en: Ranking :
nl: Rang :

en: Rankings
nl: Ranglijsten

en: RayCast reflects
nl: Reflectie RayCast

en: Really balance teams?
nl: Wil je echt de teams uitbalanceren?

en: Really destroy all keys?
nl: Alle sleutelpunten verwijderen?

en: Really go to next race?
nl: Echt naar de volgende rit ?

en: Really remove block?
nl: Blok echt verwijderen?

en: Really remove clip group?
nl: Weet je zeker dat je de clipgroep wilt verwijderen?

en: Really remove clip?
nl: Weet je zeker dat je de clip wilt verwijderen?

en: Really remove track?
nl: Spoor echt verwijderen?

en: Really restart?
nl: Echt opnieuw beginnen?

en: Really too easy
nl: Veel te gemakkelijk

en: Really too hard
nl: Veel te moeilijk

en: Reason :
nl: Reden:

en: Receive mail about ManiaPlanet
nl: Ontvang e-mails over ManiaPlanet

en: Record MediaTracker ghost
nl: Registreer MediaTracker ghost

en: Record a ghost
nl: Registreer een ghost

en: Record a new Ghost
nl: Registreer een nieuwe Ghost

en: Record a new ghost
nl: Registreer een nieuwe ghost

en: Recover back from Undo
nl: Ongedaan maken herstellen

en: Red
nl: Rood

en: Redo
nl: Herstel

en: Redo last undone modification [R]
nl: Laatste ongedaan gemaakte wijziging opnieuw uitvoeren [R]

en: Reduce quality
nl: Verminder kwaliteit

en: Referee not responding.
nl: Scheidsrechter antwoordt niet.

en: Referee status
nl: Scheidsrechterstatus

en: Referees are not accepted on this server.
nl: Deze server accepteert geen scheidsrechters.

en: Reference ghost
nl: ReferentieGhost

en: Refresh
nl: Vernieuwen

en: Refresh widgets
nl: Widgets opnieuw laden

en: Register the Players
nl: Spelers registreren

en: Register with ManiaCredits
nl: Registreer met ManiaCredits

en: Reload
nl: Herladen

en: Reload all scripts
nl: Laad alle scripts opnieuw

en: Reload file
nl: Laad bestand opnieuw

en: Reload the skin previously saved
nl: Herlaad eerder bewaarde skin

en: Remember password
nl: Wachtwoord onthouden

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
nl: Waarschuwing: Je moet de schaduwen van een map berekenen voor je deze kunt spelen.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
nl: Waarschuwing: Je moet een map valideren en de schaduwen berekenen voor je deze kunt spelen.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
nl: Vergeet niet dat je een map moet valideren om hem te kunnen spelen.

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Remove All
nl: Verwijder alles

en: Remove All Blocks
nl: Verwijder alle blokken

en: Remove All Objects
nl: Verwijder alle voorwerpen

en: Remove All Properties
nl: Verwijder alle eigenschappen

en: Remove All Skins
nl: Verwijder alle skins

en: Remove All Terrain
nl: Verwijder al het terrein

en: Remove all keys
nl: Verwijder alle keys

en: Remove block
nl: Verwijder blok

en: Remove clip
nl: Verwijder clip

en: Remove from Selection
nl: Verwijder uit selectie

en: Remove key
nl: Verwijder key

en: Remove server from favorites
nl: Verwijder server uit favorieten

en: Remove track
nl: Verwijder spoor

en: Removing buddy
nl: Vriend wordt verwijderd

en: Removing server from favorites
nl: Server uit je favorieten verwijderen

en: Rename spot model
nl: Hernoem modelpunt

en: Rename track
nl: Geef spoor een andere naam

en: Rename trigger
nl: Hernoem trigger

en: Replaced text
nl: Vervangen tekst

en: Replacement
nl: Vervanging

en: Replay deleted
nl: Herhaling verwijderd

en: Replay loaded
nl: Replay geladen

en: Replay marked as favorite
nl: Replay als favoriet gemarkeerd

en: Replay operations
nl: Replay-operaties

en: Replay saved
nl: Replay opgeslagen.

en: Replay sequence
nl: Replay-sequentie

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
nl: Replay versie %1
    is niet compatibel met de huidige
    spelversie %2.

en: Reply
nl: Antwoord

en: Report Abuse
nl: Misbruik melden

en: Report abuse
nl: Misbruik melden

en: Report abuse
    Reason:
nl: Misbruik rapporteren
    Reden:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
nl: Aanvraagfout, kan geen verbinding maken met de server.
    Probeer het later nog eens.

en: Request error:
nl: Aanvraagfout:

en: Request not permitted
nl: Verzoek niet toegestaan

en: Required
nl: Vereist

en: Reset
nl: Herstel

en: Reset Selection
nl: Reset selectie

en: Reset roll
nl: Herstel roll

en: Reset to defaults
nl: Standaardinstellingen herstellen

en: Reset yaw
nl: Herstel yaw

en: Resolution
nl: Resolutie

en: Restart
nl: Herstart

en: Restart in Official Mode
nl: Herstart in officiële modus

en: Restart in Official Mode [%1]
nl: Herstart in officiële modus [%1]

en: Restart map
nl: Map opnieuw starten

en: Restart the game
nl: Herstart het spel

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
nl: Standaardinstellingen herstellen
    en je huidige instellingen verwijderen?

en: Results
nl: Resultaten

en: Resume
nl: Ga verder

en: Resume playing
nl: Doorgaan met spelen

en: Retry
nl: Probeer opnieuw

en: Retry an official time
nl: Probeer een officiële tijd opnieuw

en: Retry official
nl: Herstart (officiëel)

en: Return
nl: Terug

en: Return to Editor?
nl: Terugkeren naar de Editor?

en: Return to editor
nl: Keer terug naar de Editor

en: Return to map editor?
nl: Terugkeren naar de mapeditor?

en: Return to menu?
nl: Terug naar het menu?

en: Revenge
nl: Neem wraak!

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
nl: Rechter muisknop: maak een pad
    Linker muisknop: voeg een punt toe aan het geselecteerde pad
       (pak een punt op om hem te verplaatsen of toe te voegen) 
    Ctrl + klik: selecteer pad
    X + klik: verwijder pad of punt

en: Right mouse button
nl: Rechtermuisknop

en: Right tangent
nl: Rechter tangent

en: Rocket (Press 1)
nl: Rocket (Druk op 1)

en: Rotate
nl: Draai

en: Rotate Left Image
nl: Afbeelding linksom draaien:

en: Rotate Left by 90
nl: Draai 90° naar Links:

en: Rotate Right Image
nl: Afbeelding rechtsom draaien:

en: Rotate Right by 90
nl: Draai 90° naar Rechts:

en: Rotate a block
nl: Draai een blok

en: Rotation
nl: Rotatie

en: Round
nl: Ronde

en: Round %1
nl: Ronde %1

en: Round %1/%2
nl: Ronde %1/%2

en: Round captures
nl: Veroveringen tijdens deze ronde

en: Rounds Mode
nl: Rounds-modus

en: Rounds per map :
nl: Ronden per map:

en: Rumble intensity
nl: Intensiteit trilfunctie

en: Run
nl: Uitvoeren

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
nl: S / Shift + Muiswiel Omlaag

en: SHOOT
nl: SCHIET

en: STAMINA
nl: STANIMA

en: Safe Mode
nl: Veilige modus

en: Safe mode settings
nl: Instellingen Veilige modus

en: Saturation
nl: Intensiteit

en: Save
nl: Opslaan

en: Save As
nl: Opslaan als

en: Save Macroblock
nl: Sla macroblok op

en: Save MatchSettings
nl: Spel-instellingen opslaan

en: Save Screenshot
nl: Screenshot opslaan

en: Save Selection as new Macroblock
nl: Bewaar selectie als nieuw macroblok

en: Save Settings
nl: Bewaar instellingen

en: Save and Test
nl: Opslaan en testen

en: Save as
nl: Opslaan als

en: Save automatically all replays
nl: Sla automatisch alle replays op

en: Save bounces
nl: Sla weerkaatsingen op

en: Save changes and quit
nl: Wijzigingen opslaan en afsluiten

en: Save each round separately
nl: Sla elke ronde apart op

en: Save macroblock
nl: Macroblok opslaan

en: Save map
nl: Map opslaan

en: Save network replay
nl: Netwerk-replay opslaan

en: Save previous race replay
nl: Replay van vorige race opslaan

en: Save previous replay
nl: Bewaar vorige replay

en: Save replay
nl: Replay opslaan

en: Save script to file
nl: Script opslaan naar bestand

en: Save the replay
nl: Replay opslaan

en: Save the track [S]
nl: Map opslaan [S]

en: Save this ghost
nl: Bewaar deze ghost

en: Save to file
nl: Sla op in bestand

en: Save your map first to access details!
nl: Sla je map eerst op om naar details te gaan!

en: Save your work
nl: Werk opslaan

en: Save your work as...
nl: Werk opslaan als...

en: Saved with identical ID.
nl: Opgeslagen met identiek ID.

en: Scale
nl: Schaal

en: Scale Down Image
nl: Verklein afbeelding

en: Scale Up Image
nl: Vergroot afbeelding

en: Score Attack
nl: Scoreaanval

en: Score Position:
nl: Scorepositie:

en: Score Rankings
nl: Scorebord

en: Screen dist
nl: Schermafstand

en: ScreenShot
nl: Schermafbeelding

en: Screens:
nl: Schermen:

en: Script Parameters
nl: Scriptparameters

en: Script compilation ended successfully.
nl: Scriptcompilatie succesvol beëindigd.

en: Script compilation ended with warnings.
nl: Compileren van script is geëindigd met waarschuwingen,

en: Script compilation failed.
nl: Scriptcompilatie mislukt.

en: Search
nl: Zoek

en: Search filter:
nl: Zoekfilter:

en: Search text
nl: Tekst doorzoeken

en: Second (Press 2)
nl: Tweede (druk op 2)

en: Select
nl: Selecteer

en: Select All
nl: Selecteer alles

en: Select Common Data Directory
nl: Map voor algemene bestanden selecteren

en: Select Input
nl: Input selecteren

en: Select Opponents
nl: Kies tegenstanders

en: Select Personal Data Directory
nl: Aangepaste bestandsmap selecteren

en: Select URL
nl: Selecteer URL

en: Select a Deck in the list to edit it.
nl: Selecteer een pack in de lijst om deze te bewerken.

en: Select a Macroblock first
nl: Kies eerst een macroblok

en: Select a Replay
nl: Selecteer een Replay

en: Select a decoration
nl: Kies een achtergrond

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
nl: Selecteer het bestand dat je wilt publiceren in de Steam Workshop

en: Select a file:
nl: Selecteer een bestand:

en: Select a map
nl: Kies een map

en: Select a map type
nl: Kies een maptype

en: Select a mode script
nl: Selecteer een modescript

en: Select a model
nl: Selecteer een model

en: Select a series
nl: Selecteer een serie

en: Select a skin for %1
nl: Kies een skin voor %1

en: Select a skin or a map to pack
nl: Kies een skin of een map om een pack te maken

en: Select a sound
nl: Selecteer een geluid

en: Select an object first.
nl: Selecteer eerst een object.

en: Select another map
nl: Kies een andere map

en: Select data you want to update:
nl: Selecteer gegevens die je wilt bijwerken:

en: Select file
nl: Bestand selecteren

en: Select folder
nl: Map selecteren

en: Select group
nl: Selecteer groep

en: Select keys
nl: Selecteer sleutels

en: Select map %1
nl: Selecteer map %1

en: Select maps
nl: Kies maps

en: Select music
nl: Muziek selecteren

en: Select next map
nl: Selecteer volgende map

en: Select pack contents
nl: Selecteer pack-inhoud

en: Select skin
nl: Selecteer skin

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
nl: Selecteer de map waarin %1 je algemene bestanden moet opslaan en klik dan op Volgende.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
nl: Selecteer de map waarin %1 je persoonlijke bestanden moet opslaan en klik dan op Volgende.

en: Select the installation type below, and then click Next.
nl: Selecteer hier beneden het type installatie, en klik daarna op Volgende.

en: Select your crosshair
nl: Selecteer je crosshair

en: Select your horn sound
nl: Selecteer je toetergeluid

en: Selected Plugin:
nl: Geselecteerde plug-in:

en: Selected maps
nl: Geselecteerde maps

en: Selected maps are incompatible.
nl: De geselecteerde maps zijn incompatibel.

en: Selection of the type of installation
nl: Selecteer het type installatie

en: Selects foreground or background
nl: Voorgrond of achtergrond selecteren

en: Self illum scale
nl: Coëf. zelfverlichting

en: Send
nl: Verzenden

en: Send All
nl: Verzend alles

en: Send error reports to Nadeo
nl: Verstuur foutberichten naar Nadeo

en: Send messages
nl: Stuur berichten

en: Send my account info by email
nl: Stuur mijn accountinformatie via e-mail

en: Send script commands
nl: Stuur scriptcommando's

en: Send this game to a friend
nl: Stuur dit spel naar een vriend

en: Send your race by file
nl: Verstuur je race als bestand

en: Send your score by link
nl: Verstuur je score via een link

en: Sending email...
nl: E-mail wordt verzonden...

en: Sending your new record to the server...
nl: Je nieuwe record wordt naar de server gestuurd...

en: Sensitivity
nl: Gevoeligheid

en: Separation
nl: Scheiding

en: Series %1
nl: Serie %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
nl: Serie onvolledig:
    Sommige maps ontbreken.

en: Server Parameters
nl: Serverparameters

en: Server is unreachable.
nl: Server is onbereikbaar.

en: Server name :
nl: Servernaam :

en: Server not ready.
nl: Server niet gereed.

en: Server port
nl: Serverpoort

en: Server unknown or not connected to the Internet
nl: Server onbekend of niet verbonden met het internet

en: Set
nl: Instellen

en: Set Map Difficulty
nl: Stel moeilijkheidsgraad map in

en: Set Map Parameters
nl: Stel mapparameters in

en: Set Medal Scores
nl: Stel medaillescores in

en: Set Player Controls
nl: Spelerbesturing instellen

en: Set Screens and Controls
nl: Stel schermen en besturing in

en: Set a password for editing
nl: Stel een wachtwoord in voor wijzigingen

en: Set an official time
nl: Stel een officiële tijd in

en: Set as camera target
nl: Stel in als cameradoel

en: Set as default group
nl: Stel als standaardgroep in

en: Set difficulty
nl: Stel moeilijkheidsgraad in

en: Set map objectives
nl: Stel mapdoelen in

en: Set map type
nl: Stel een maptype in

en: Set next map
nl: Volgende map instellen

en: Set next map to $<%1$>
nl: Volgende map instellen naar $<%1$>

en: Set script parameters
nl: Stel scriptparameters in

en: Set sound is looping
nl: Geluidsherhaling instellen

en: Settings
nl: Instellingen

en: Settings adapted to your graphic card
nl: Instellingen aangepast aan je grafische kaart

en: Seventh (Press 7)
nl: Zevende (druk op 7)

en: Shader quality
nl: Shaderkwaliteit

en: Shadow computation disabled
nl: Schaduwberekening uitgeschakeld

en: Shadows
nl: Schaduwen

en: Shadows computed
nl: Schaduwen berekend

en: Share files
nl: Bestanden delen

en: Sharpen
nl: Scherper maken

en: Shield Scale
nl: Schildschaal

en: Shininess
nl: Glans

en: Shoot
nl: Schiet

en: Shoot image
nl: Neem afbeelding op

en: Shoot the video to an avi file:
nl: Video-opname als avi-bestand:

en: Shoot video
nl: Neem video op

en: Shooting audio,
    please wait...
nl: Audio opnemen,
    Even geduld...

en: Show HUD
nl: Toon interface

en: Show Help
nl: Toon hulp

en: Show avatars
nl: Toon avatars

en: Show full time line
nl: Toon volledige tijdslijn

en: Show helpers
nl: Toon hulpraster

en: Show interface
nl: Toon interface

en: Show later
nl: Toon later

en: Show opponents names
nl: Laat namen van tegenstanders zien

en: Show your ghost
nl: Laat eigen ghost zien

en: Show/Hide interface
nl: Toon/verberg interface

en: Show/hide ghost
nl: Toon/verberg ghost

en: Show/hide names
nl: Toon/verberg namen

en: Show/hide opponents
nl: Toon/verberg tegenstanders

en: Show/hide scores
nl: Toon/verberg scores

en: Sign in ManiaPlanet.
nl: Aanmelden bij ManiaPlanet.

en: Silver
nl: Zilver

en: Silver Medal
nl: Zilveren medaille

en: Simple
nl: Simpel

en: Simple Editor
nl: Eenvoudige editor

en: Simple editor map :
nl: Eenvoudige mapeditor :

en: Single Map
nl: Enkele Map

en: Sixth (Press 6)
nl: Zesde (druk op 6)

en: Size
nl: Grootte

en: Skillpoints on %1:
nl: SkillPoints op %1:

en: Skinning Mode (F4)
nl: Skinmodus (F3)

en: Skinning Mode [F3]
nl: Skinning Modus [F3]

en: Skip
nl: Overslaan

en: Skip rolling demo
nl: Sla intro over

en: Slot %1
nl: Plek %1

en: Slot 1
nl: Plek 1

en: Slot 2
nl: Plek 2

en: Slot 3
nl: Plek 3

en: Slot 4
nl: Plek 4

en: Slot 5
nl: Plek 5

en: Slow forward
nl: Traag vooruit

en: Smooth camera speed
nl: Vlotte camerabeweging

en: Solo Play
nl: Speel Solo

en: Solution saved.
nl: Uitkomst opgeslagen.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
nl: De versie van deze oplossing (%1) is niet compatibel
    met de huidige spelversie (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
nl: Sommige blokken in dit Macroblok kunnen niet symmetrisch gemaakt worden.

en: Sorry, an unknown error occurred.
nl: Sorry, er is een onbekende fout opgetreden.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
nl: Sorry, er zijn te veel spelers verbonden op dit moment. Gelieve het later nog eens te proberen.
    Het Nadeo team

en: Sound
nl: Geluid

en: Sound volume
nl: Geluidsvolume

en: Space left:
nl: Beschikbare ruimte:

en: Special Type
nl: Speciaal type

en: Spectate
nl: Toeschouwen

en: Spectator
nl: Toeschouwer

en: Spectator camera free: Save preset
nl: Toeschouwerscamera: Voorinstelling opslaan

en: Spectator camera: Follow
nl: Toeschouwerscamera: Volgen

en: Spectator camera: Free
nl: Toeschouwerscamera: Vrij

en: Spectator camera: Replay
nl: Toeschouwerscamera: Herhaling

en: Speed
nl: Snelheid

en: Speed <
nl: Snelheid <

en: Speed >
nl: Snelheid >

en: SpeedUp Coef
nl: Versnellingscoëf.

en: SpeedUp duration
nl: Duur versnelling

en: Split Direction:
nl: Richting split screen:

en: Split Screen
nl: SplitScreen

en: Split Screen Inputs
nl: Invoer Split Screen

en: Splitscreen Settings
nl: Instellingen SplitScreen

en: Start offset
nl: Start-offset

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Stay offline
nl: Blijf offline

en: Steam is in offline mode.
nl: Steam is in offline modus.

en: Steam settings
nl: Steam-instellingen

en: Steer (analog)
nl: Stuur (analoog)

en: Steer left
nl: Stuur links

en: Steer right
nl: Stuur rechts

en: Stereoscopy
nl: Stereoscopie

en: Store
nl: Winkel

en: Strafe Left
nl: Zijwaarts naar links

en: Strafe Right
nl: Zijwaarts naar rechts

en: Straight Path
nl: Recht pad

en: Streaks attenuation
nl: Verzwakking sporen

en: Streaks intensity
nl: Intensiteit sporen

en: Strength
nl: Sterkte

en: Stunt Figures
nl: Stuntfiguren

en: Stunts Mode
nl: Stuntsmodus

en: Style
nl: Stijl

en: Sub
nl: Aftrekken

en: Sub-sample reflects
nl: Reflectie sub-meting

en: Subject :
nl: Onderwerp :

en: Subscribe
nl: Registreer

en: Subscribe to a group
nl: Sluit je aan bij een groep

en: Suggested Servers
nl: Aanbevolen servers

en: Suggestion 1
nl: Suggestie 1

en: Suggestion 2
nl: Suggestie 2

en: Suggestion 3
nl: Suggestie 3

en: Suggestion 4
nl: Suggestie 4

en: Suggestion 5
nl: Suggestie 5

en: Suggestion 6
nl: Suggestie 6

en: Suggestion 7
nl: Suggestie 7

en: Suggestion 8
nl: Suggestie 8

en: Switch to Underground Display
nl: Ga naar Ondergrondse Weergave

en: Switch to clip camera
nl: Wissel naar clipcamera

en: Switch to free camera
nl: Wissel naar vrije camera

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
nl: Symmetrie is niet toegestaan door de grootte of de clips van het blok.

en: Synchronizing profile...
nl: Bezig met synchroniseren van profiel...

en: Synchronizing...
nl: Bezig met synchroniseren...

en: TALK
nl: SPREKEN

en: TALK TO TEAM
nl: TEAMCHAT

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
nl: TYPE: Free for all
    DOEL: Raak de meeste spelers om het spel te winnen.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
nl: TYPE: Team tegen Team
    DOEL: Verover de poles als je de aanvaller bent. Elimineer de aanvallers als je de verdediger bent.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
nl: TYPE: Team tegen Team
    Doel: Je team moet de absolute meerderheid van de poles op de map beheersen gedurende een bepaalde tijd.

en: Tag
nl: Onderscheiding

en: Tag current round as favorite
nl: Markeer deze ronde als favoriet

en: Take a screen shot:
nl: Maak een schermafbeelding:

en: Target
nl: Doel

en: Target Fps
nl: Doel Fps

en: Target Respawn
nl: Respawn-doel

en: Target Score
nl: Doelscore

en: Target Time
nl: Doeltijd

en: Target Time (milliseconds)
nl: Doeltijd (milliseconden)

en: Target position
nl: Doelpositie

en: Target to look at
nl: Visueel doel

en: Team Mode
nl: Teammodus

en: Team Name :
nl: Teamnaam :

en: Team ranking
nl: Teamrang

en: Team versus Team
nl: Team tegen Team

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
nl: Teamstrijd: verover alle vlaggenstokken van de tegenstanders.

en: TeamColor0
nl: Teamkleur0

en: TeamColor1
nl: Teamkleur1

en: Terrain
nl: Terrein

en: Terrific
nl: Fantastisch

en: Test Mode [Return]
nl: Test Modus [Terugkeren]

en: Test Report
nl: Testrapport

en: Test the map with mode
nl: Map met aangepaste spelmodus testen

en: Text rotation
nl: Tekstrotatie

en: Texture decals 2D
nl: Textuurstickers 2D

en: Texture decals 3D
nl: Textuurstickers 3D

en: Texture quality
nl: Textuurkwaliteit

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
nl: Bedankt dat je ons hebt geholpen om meer te weten te komen over de spelers van ManiaPlanet!

en: The %s could not be transferred.
nl: De %s kon niet worden overgemaakt.

en: The Nadeo Team
nl: Het Nadeo team

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
nl: De status van het uploaden naar Youtube van je video %1 is onbekend. Later opnieuw controleren?

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
nl: De account '%1' wordt al door profiel '%2' gebruikt.
    Je moet dit profiel selecteren of een andere account gebruiken.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
nl: De activeringskey die je hebt ingevoerd, komt niet overeen met de keys in de database.

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
nl: Het gemiddelde spelersniveau op de ladder ligt dicht bij dat van jou.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
nl: Het gemiddelde spelersniveau op de ladder is hoger dan dat van jou.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
nl: Het gemiddelde spelersniveau op de ladder is lager dan dat van jou.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
nl: Het gemiddelde spelersniveau op de ladder is veel hoger dan dat van jou.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
nl: Het gemiddelde spelersniveau op de ladder is veel lager dan dat van jou.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
nl: Het gemiddelde spelersniveau op de ladder is onbekend.

en: The block cannot replace this variant of the block.
nl: Het blok kan deze variant van het blok niet vervangen.

en: The block is out of the construction area.
nl: Dit blok bevindt zich buiten de bouwomgeving.

en: The block would destroy other blocks.
nl: Dit blok zou andere blokken vernietigen.

en: The block's pillars cannot be placed.
nl: De pilaren van dit blok kunnen niet geplaatst worden.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
nl: De code is nu gekopieerd naar het klembord.
    Kies Control+V in een tekstverwerker (e-mail, forum) om deze code te plakken.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
nl: De map met algemene bestanden moet afwijken van de installatiemap. Gelieve een andere map te kiezen.

en: The cost is invalid.
nl: De prijs is ongeldig.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
nl: De kosten van de ManiaLink zijn ongeldig. Het toegestane maximum is %s.

en: The creator is unknown.
nl: De maker is onbekend.

en: The data is incomplete:
nl: De gegevens zijn onvolledig:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
nl: De standaard groep wordt alleen gebruikt voor het downloaden van de beste replays op de gespeelde map.
    Wil je deze groep (%1) instellen als standaard?

en: The default skin cannot be deleted.
nl: De standaardskin kan niet worden verwijderd.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
nl: Het verwachte title pack voor %1 kon niet gevonden worden.
    Verwachte checksum: %2
    Actuele checksum: %3
    Het title pack met de verwachte checksum is niet opgeslagen in de cloud en kan niet gedownload worden.

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
nl: Het bestand "$<%1$>" bestaat al.
    Overschrijven?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
nl: Het bestand is succesvol geüpload en gepubliceerd naar de workshop.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
nl: De pad van de map moet het woord '%1' bevatten. Gelieve een andere map te selecteren.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
nl: Het spel slaat de gegevens momenteel op in %1.
    Wil je deze map aanpassen?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
nl: Het spel slaat je persoonlijke bestanden momenteel op in %1.
    Wil je deze map aanpassen?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
nl: De spelgegevensmap
    (%1)
    kan niet hoger in de maphiërarchie liggen dan de map met persoonlijke gegevens
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
nl: De spelgegevensmap
    (%1)
    kan niet dezelfde zijn als de map met het uitvoerbare exe bestand.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
nl: De gegevensmap van het spel is gewijzigd. De launcher wordt nu afgesloten.
    Stat de launcher opnieuw op om de wijzigingen toe te passen.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
nl: De framerate van het spel is laag.
    Het spel zal beter draaien als de kwaliteit verlaagd wordt.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
nl: Het spel reageert niet meer.
    Wil je het spel stoppen en debug-informatie sturen?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
nl: Deze spelkey is niet geldig. Controleer of je deze correct hebt ingevoerd.

en: The goal can now be captured!
nl: De goal kan nu veroverd worden!

en: The icon is invalid.
nl: Het icoontje is ongeldig.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
nl: De invoer <%1>
    is al toegewezen aan <%2>.
    Weet je zeker dat je deze wilt toewijzen aan <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
nl: De invoer <%1>
    is toegewezen aan <%2>.
    Weet je zeker dat je deze wilt ontkoppelen?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
nl: De invoer <%1> is gereserveerd.
    Je kunt deze niet gebruiken.

en: The key is invalid.
nl: De key is ongeldig.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
nl: De ladder is uitgeschakeld.
    Je zult niet in officiële modus kunnen spelen.

en: The login $0f0exists$z
nl: Deze loginnaam $0f0bestaat$z

en: The login $f00does not exist$z
nl: Deze loginnaam $f00bestaat niet$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
nl: De loginnaam moet tussen de %1 en %2 karakters bevatten.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
nl: De loginnaam mag enkel geldige karakters bevatten: a-z, A-Z, 0-9 of de karakters ._-

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
nl: De map bevat teveel blokken!
    Het aantal in de rechter bovenhoek mag niet overschreden worden.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
nl: Deze map bevat te veel blokken!
    Je kan deze map NIET OPSLAAN zolang je boven de limiet in de rechter bovenhoek zit.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
nl: De map is aangepast en daarom nu niet gevalideerd.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
nl: De map is aangepast.
    Weet je zeker dat je wilt afsluiten?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
nl: De map is gewijzigd.
    Wil je de wijzigingen opslaan?

en: The map has been successfully added to your campaign!
nl: Het toevoegen van de map aan je campagne is gelukt!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
nl: De wedstrijd werd afgebroken.
    Er wordt teruggekeerd naar het menu.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
nl: De wedstrijd werd onderbroken:
    %1
    Er wordt teruggekeerd naar het menu.

en: The number of laps required must be higher than 0!
nl: Het vereiste aantal laps moet hoger zijn dan 0!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
nl: Het kinderslot is actief. Om een titel te installeren moet het spel met een wachtwoord opgestart worden.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
nl: De map met persoonlijke gegevens
    (%1)
    kan niet hoger in de maphiëarchie liggen dan de map met spelgegevens
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
nl: De map met persoonlijke gegevens
    (%1)
    kan niet dezelfde zijn als de map met het uitvoerbare exe bestand.

en: The provided login is invalid.
nl: De opgegeven loginnaam is ongeldig.

en: The provided password is invalid.
nl: Het opgegeven wachtwoord is ongeldig.

en: The registration of this key is pointless.
nl: Het heeft geen zin om deze key te registreren.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
nl: Het vervangende blok staat in de verkeerde richting.

en: The requested player is not online.
nl: De aangevraagde speler is niet online.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
nl: De score van $<%1$> (%2) is ongeldig.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
nl: De score van $<%1$> (%2) is geldig.

en: The server
nl: De server

en: The solution is not valid for this map.
nl: De oplossing is niet geldig voor deze map.

en: The title %1 is not installed into a station.
nl: De title %1 is niet in een station geïnstalleerd.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
nl: Het title pack is niet in de cloud opgeslagen.
    Wil je deze uploaden?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
nl: De title-uid moet tussen de %d en %d karakters bevatten.

en: The token is invalid.
nl: Dit token is ongeldig

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
nl: Het updaten van de spelbestanden is mislukt. Om te updaten zijn beheerdersrechten vereist. Neem contact op met jouw systeembeheerder en vraag om deze rechten. Kijk ook of er voldoende vrije ruimte is op jouw harde schijf.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
nl: Het updaten van de spelbestanden is mislukt. Probeer het opnieuw.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
nl: De map met persoonlijke bestanden moet afwijken van de installatiemap. Gelieve een andere map te kiezen.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
nl: De validatiecode is niet geldig. Controleer of je deze goed hebt gespeld.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
nl: De validatiecode is niet geldig. Controleer of je deze correct hebt gespeld.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
nl: Versie %1 van %2 zal geïnstalleerd worden over de huidige versie %3%n gevonden in %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
nl: Hup, schiet op! TrackMania spelen met vrienden is geweldig!

en: There are too many players.
nl: Er zijn te veel spelers.

en: There are too many referees.
nl: Er zijn te veel scheidsrechters.

en: There are too many spectators.
nl: Er zijn te veel toeschouwers.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
nl: Je hebt een nieuwe openstaande rekening:
    transactie #%1: %2 Planets naar %3
    Label: %4
    Wil je deze betalen?

en: There is already a key here
nl: Hier staat al een code

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
nl: Er is geen ManiaPlanet account verbonden met het profiel %1$s.

en: There is no available map.
nl: Er is geen beschikbare map.

en: There is no mail in the account.
nl: Er is geen mail in de account.

en: There is no password in the account.
nl: Er is geen wachtwoord bij dit account.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
nl: Er zijn teveel spelers die de demo van deze title spelen.
    Probeer het over een paar minuten nog eens.

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
nl: Er zijn te veel Goals op de map.
    Momenteel %1 Goals, maximum is %2.

en: Third (Press 3)
nl: Derde (druk op 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
nl: Deze ManiaCode zal de volgende handelingen uitvoeren:

en: This ManiaLink code is reserved
nl: Deze ManiaLink-code is gereserveerd

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
nl: Dit profiel is niet verbonden aan een online account.
    Wil je deze met een online account verbinden?

en: This account does not have rights to perform this action.
nl: Deze account mag deze handeling niet uitvoeren.

en: This account is not authorized to connect.
nl: Deze account mag geen verbinding maken.

en: This account is online.
nl: Deze account is online.

en: This block cannot be placed here.
nl: Dit blok kan hier niet geplaatst worden.

en: This block cannot be placed in the air.
nl: Dit blok kan niet in de lucht geplaatst worden.

en: This block cannot be placed on the ground.
nl: Dit blok kan niet op de grond geplaatst worden.

en: This block cannot be placed on this terrain.
nl: Dit blok kan niet op dit terrein geplaatst worden.

en: This block cannot replace the current block.
nl: Dit blok kan het huidige blok niet vervangen.

en: This block must be placed in the air.
nl: Dit blok moet in de lucht geplaatst worden.

en: This block must be placed on the ground.
nl: Dit blok moet op de grond geplaatst worden.

en: This block must be placed underground.
nl: Dit blok moet onder de grond geplaatst worden.

en: This block must replace a classic block.
nl: Dit blok moet een klassiek blok vervangen.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
nl: Deze data bestaan reeds als een spelbestand :
    %1
    Wil je het vervangen ?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
nl: Deze data bestaan reeds als een spelbestand :
    %1
    Dit spelbestand is alleen-lezen, en kan niet vervangen worden

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
nl: Deze dedicated server is officieel en kan nog niet verwijderd worden.

en: This e-mail is invalid.
nl: Dit e-mailadres is ongeldig.

en: This email address is not valid: %1
nl: Dit e-mailadres is niet geldig: %1

en: This file is not a map!
nl: Dit bestand is geen map!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
nl: Dit bestand is alleen-lezen. Sla het bestand op onder een andere naam om het te kunnen bewerken.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
nl: Met dit spel kan je veel gegevens aanpassen.
    Hier kan je zien waar deze gegevens worden opgeslagen.

en: This game key is already used.
nl: Deze spelkey wordt al gebruikt.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
nl: Deze spelkey is onbekend, al in gebruik of niet geactiveerd. Gelieve een andere key te proberen.

en: This game key is invalid.
nl: Deze spelkey is ongeldig.

en: This game key is not activated.
nl: Deze spelkey is niet geactiveerd.

en: This game key is unknown.
nl: Deze spelkey is onbekend.

en: This game key requires Steam.
nl: Deze spelcode vereist Steam.

en: This group already exists. Choose another login.
nl: Deze groep bestaat al. Kies een andere loginnaam.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
nl: Deze informatie is nu naar je klembord gekopieerd.
    Druk op Control+V in een tekstverwerker om het erin te plakken.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
nl: Dit is een gekraakte versie van het spel.
    Koop het spel via $l[http://www.trackmania.com]www.trackmania.com$l.

en: This is a server for:
nl: Dit is een server voor:

en: This is not a known country code.
nl: Dit is een onbekende landscode.

en: This is not a known zone.
nl: Dit is geen bekende zone.

en: This is your default group
nl: Dit is je standaardgroep

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
nl: Dit is je eerste verbinding in %1$d dagen. We hebben je %2$s gegeven om een nieuwe start in het spel te maken. Welkom terug bij Maniaplanet!

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
nl: Dit type blok kan niet worden geplaatst in Ghost block mode.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
nl: Deze lijst zal later niet toegankelijk meer zijn. Bewaar deze op een veilig plek.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
nl: Deze loginnaam is al in gebruik.
    Kies een andere loginnaam.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
nl: Deze loginnaam wordt al gebruikt in TrackMania Forever.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
nl: Deze loginnaam wordt al gebruikt in TrackMania Forever.
    Gelieve je TrackMania Forever wachtwoord te controleren
    of gebruik een andere loginnaam.

en: This login is already used. Please use another one.
nl: Deze loginnaam wordt al gebruikt. Kies een andere.

en: This login is available.
nl: Deze loginnaam is beschikbaar.

en: This maniacredited package has already been added.
nl: Dit ManiaCredits-pack werd al toegevoegd.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
nl: Dit ManiaCredits-pack is al geüpload.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
nl: De placeholder voor dit ManiaCredits-pack kan niet gedownload worden.

en: This maniacredited package is not downloadable.
nl: Dit ManiaCredits-pack kan niet gedownload worden.

en: This maniacredited package is unknown.
nl: Dit ManiaCredits-pack is onbekend.

en: This manialink already exists. Choose another code.
nl: Deze ManiaLink bestaat al. Kies een andere code.

en: This manialink code is invalid.
nl: Deze ManiaLink-code is ongeldig.

en: This manialink does not exist.
nl: Deze ManiaLink bestaat niet.

en: This map is already in your campaigns.
nl: Deze map zit al in je campagnes.

en: This map is...
nl: Deze map is...

en: This name is already in use. Choose another one.
nl: Deze naam is al in gebruik; kies een andere naam.

en: This operation will cost you %1 Planets.
nl: Deze handeling kost je %1 Planets.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
nl: Deze handeling kost je %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
nl: Deze handeling kost je 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
nl: Deze handeling kost je 1 Planet.

en: This organisation already exists.
nl: Deze organisatie bestaat al.

en: This organisation does not exist.
nl: Deze organisatie bestaat niet.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
nl: Deze parameter (%1$s) is ongeldig.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
nl: Deze patch kan alleen op de (%1) versies van %2 geïnstalleerd worden

en: This player already has this tag.
nl: Deze speler heeft deze onderscheiding al.

en: This player does not exist.
nl: Deze speler bestaat niet.

en: This player has been successfully invited to join this group.
nl: Deze speler is voor deze groep uitgenodigd.

en: This player is already your buddy.
nl: Deze persoon is al een vriend.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
nl: Deze speler is niet geautoriseerd voor het gebruiken van het buddy-systeem.

en: This player is not connected via the Internet!
nl: Deze speler is niet met het internet verbonden!

en: This ranking does not exist.
nl: Deze ranking bestaat niet.

en: This replay is not valid.
nl: Deze replay is ongeldig.

en: This replay is valid.
nl: Deze replay is geldig.

en: This round is a draw.
nl: Deze ronde is gelijkspel.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
nl: Deze score is ongeldig:
    %1
    Bijnaam, score of mapnaam zijn incorrect.

en: This script is read-only. You cannot save it.
nl: Dit script is alleen-lezen. Je kunt deze niet opslaan.

en: This server already is one of your favorites.
nl: Dit is al een favoriete server.

en: This server does not exist.
nl: Deze server bestaat niet.

en: This server has invalid information!
nl: Deze server bevat ongeldige informatie!

en: This server has not been upgraded to the current version.
nl: Deze server is niet bijgewerkt naar de huidige versie.

en: This server is not one of your favorites.
nl: Dit is niet een van je favoriete servers.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
nl: De skin voldoet niet aan de vereisten. Je kunt hem lokaal gebruiken, maar andere spelers kunnen hem online niet zien.

en: This station cannot be unloaded.
nl: Dit station kan niet verwijderd worden.

en: This tag does not exist.
nl: Deze onderscheiding bestaat niet.

en: This tag type does not exist.
nl: Dit soort onderscheiding bestaat niet.

en: This title already exists. Choose another name.
nl: Deze title bestaat al. Kies een andere naam.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
nl: Deze title kan vanwege een kinderslot niet geladen worden.

en: This title costs %1 Planets.
nl: Deze titel kost %1 Planets.

en: This title has not been loaded in a station.
nl: Deze title is niet in een station geladen.

en: This title is already loaded into a station
nl: Deze titel is al in een station geladen

en: This title is unknown.
nl: Deze title is onbekend.

en: This title isn't playable.
nl: Deze title kan niet worden gespeeld.

en: This transaction is invalid.
nl: Deze transactie is ongeldig.

en: This url does not points to a valid public ressource.
nl: Deze url verwijst niet naar geldige gegevens.

en: This vote is disabled.
nl: Deze stemoptie is uitgeschakeld

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
nl: Deze optie verandert je bijnaam, maar je kan nog maar $<$0f0%1$> keer je bijnaam online aanpassen.
    Weet je zeker dat je de aanpassing wilt doorvoeren?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
nl: Hiermee zal je jouw $<$f00LAATSTE$> online wijziging voor je bijnaam gebruiken.
    Weet je zeker dat je jouw bijnaam voor de laatste keer wilt wijzigen?

en: Tile X
nl: Tegel X

en: Tile Y
nl: Tegel Y

en: Tile split files
nl: Splits afbeelding op

en: Time
nl: Tijd

en: Time Attack Mode
nl: Time Attack-modus

en: Time Limit :
nl: Tijdslimiet :

en: Time Value
nl: Tijdswaarde

en: Time limit
nl: Tijdslimiet

en: Time limit :
nl: Tijdslimiet :

en: Time limit :
nl: Tijdslimiet :

en: Time limit reached!
nl: Tijdslimiet bereikt!

en: Time when the block ends
nl: Eindtijd van het blok

en: Time when the block starts
nl: Starttijd van het blok

en: Title access
nl: Title-toegang

en: To :
nl: Aan :

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
nl: Om een eigen afbeelding toe te voegen, gebruik je de Importeer functie in de game launcher.
    (Help / Persoonlijke Data / Importeer data / Avatar)
    De afbeelding mag maximaal 32 KB groot zijn.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
nl: Beweeg de muis terwijl je de linkermuisknop ingedrukt houdt om een weg te maken.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
nl: Voer je loginnaam en e-mailadres in om een nieuw wachtwoord te genereren.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
nl: Voer je loginnaam en e-mailadres in om een nieuw wachtwoord te genereren.
    Voor meer informatie, klik $l[%1]hier$l.

en: Too easy
nl: Te gemakkelijk

en: Too hard
nl: Te moeilijk

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
nl: Te veel verbindingen: je kunt niet tegelijk met verschillende accounts verbinden vanaf dezelfde computer.

en: ToolBar
nl: Werkbalk

en: Tossing
nl: Bezig met tossen

en: Total
nl: Totaal

en: Total :
nl: Totaal :

en: Total medal ranking
nl: Totale medaillerang

en: Total skillpoints ranking
nl: Totale SkillPoints-rang

en: TrackText
nl: TrackTekst

en: Traffic Mode
nl: Verkeersmodus

en: Trail color
nl: Kleur lichtsporen

en: Transaction already paid.
nl: Transactie is al betaald.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
nl: Transactie kan niet aangemaakt worden:  maker is niet geverifieerd.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
nl: Transactie kan niet aangemaakt worden: maker niet gevalideerd.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
nl: Transactie kan niet aangemaakt worden: betaler en ontvanger moeten verschillen.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
nl: Transactie kan niet aangemaakt worden: de ontvanger bestaat niet.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
nl: Transactie kan niet aangemaakt worden: de betaler bestaat niet.

en: Transaction is unknown.
nl: Transactie is onbekend.

en: Transparency
nl: Doorzichtigheid

en: Tries
nl: Pogingen

en: Trim files
nl: Trim bestanden

en: Turbo duration
nl: Turboduur

en: Turbo val
nl: Turbowaarde

en: Typical automatic installation
nl: Normale automatische installatie

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
nl: Fout bij het toewijzen van het geheugen voor de screenshot.

en: Unable to ban.
     Reason:
nl: Kan niet verbannen.
    Reden:

en: Unable to buy %1.
    %2
nl: Kan %1 niet kopen.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
nl: Stations kopen mislukt.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
nl: Kan geen stemronde houden:
    Reden:

en: Unable to change.
nl: Kan niet veranderen.

en: Unable to connect to this title.
    %1
nl: Kan geen verbinding maken met deze title:
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
nl: Kan geen verbinding maken met de server.
    Je score kon niet worden gevalideerd.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
nl: Kan de versie van je huidige installatie van %1 niet bepalen.

en: Unable to download data:
nl: De gegevens kunnen niet worden gedownload:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
nl: Downloaden van de replay van %1 mislukt: %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
nl: Kan de replays van de leden van je actieve groep niet downloaden: %1

en: Unable to generate keys.
nl: Kan geen keys genereren.

en: Unable to get station infos.
    %1
nl: Kan stationsinformatie niet verkrijgen.
    %1

en: Unable to insert block
nl: Kan blok niet invoegen

en: Unable to kick.
     Reason:
nl: Kan niet verwijderen.
    Reden:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
nl: Kon %1 niet laden.
    Title pack niet gevonden en is ook niet opgeslagen in de cloud.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
nl: Kan %1 niet laden.
    Je moet verbonden zijn met de server van ManiaPlanet om deze title te laden.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
nl: Kon %1 niet laden.
    Je moet een eenmalige verbinding met de ManiaPlanet server maken om deze title te activeren, te verkrijgen of te updaten.

en: Unable to read music
nl: Kan muziek niet laden

en: Unable to read title package
nl: Kon title pack niet lezen

en: Unable to register pack: %1
nl: Kon pack niet registreren: %1

en: Unable to retrieve validation data.
nl: Kan validatiegegevens niet verkrijgen.

en: Unable to save the replay
nl: Kan de replay niet opslaan

en: Unable to update data:
nl: De gegevens kunnen niet worden bijgewerkt:

en: Unable to upload title package:
    %1
nl: Kon title pack niet uploaden:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
nl: Ongelofelijk!!!!!

en: Unbind key
nl: Knop ontkoppelen

en: Unbound key : this key has never been used.
nl: Ongebruikte key: Deze key werd nog niet gebruikt.

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Undo & Redo
nl: Ongedaan maken & herstellen

en: Undo last action
nl: Maak laatste actie ongedaan

en: Undo last modification [U]
nl: Maak laatste wijziging ongedaan [U]

en: Uninstall %1
nl: %1 verwijderen

en: Unknown Map
nl: Onbekende map

en: Unknown error
nl: Onbekende fout

en: Unknown error.
nl: Onbekende fout.

en: Unknown group
nl: Onbekende groep

en: Unlock
nl: Ontgrendel

en: Unlock once
nl: Open 1x

en: Unsubscribe
nl: Afmelden

en: Up
nl: Omhoog

en: Up to max
nl: Tot max

en: Update Later
nl: Later updaten

en: Update Now
nl: Nu updaten

en: Update a pack
nl: Update een pack

en: Update mapping
nl: Mapping bijwerken

en: Update subscribed workshop files
nl: Bestanden updaten via Workshop

en: Updating data...
nl: Gegevens worden bijgewerkt...

en: Updating game files : %1%2
nl: Spelbestanden aan het updaten: %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
nl: Spelbestanden aan het updaten...
    Je kunt nu kiezen tussen:
      Hoge definitie textuurkwaliteit (grootte: %3%4) of
      Lage definitie textuurkwaliteit (grootte: %1%2).
    (Opmerking: Je kunt deze instelling altijd nog wijzigen in de Launcher.)

en: Updating locators...
nl: Locators worden bijgewerkt...

en: Updating station...
nl: Station aan het bijwerken...

en: Updating thumbnails
nl: Miniaturen bijwerken

en: Updating your profile ...
nl: Je profiel wordt bijgewerkt...

en: Updating your zone...
nl: Zone updaten...

en: Upload Map
nl: Upload map

en: Upload a map
nl: Upload een map

en: Upload cancelled. Your map is still available.
nl: Upload geannuleerd. Je map is nog steeds beschikbaar.

en: Upload error
nl: Uploadfout

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
nl: Fout bij uploaden. Kan niet verbinden met server.
    Probeer het later opnieuw.

en: Upload the map
nl: Upload de map

en: Upload to YouTube
nl: Upload naar YouTube

en: Upload to peer (P2P)
nl: Upload naar peer (P2)

en: Uploadable Maps
nl: Uploadbare maps

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
nl: Aan het uploaden en publiceren naar de steam workshop...

en: Uploading data...
nl: Gegevens uploaden...

en: Use Action 1
nl: Actie 1 gebruiken

en: Use Action 2
nl: Actie 2 gebruiken

en: Use Action 3
nl: Actie 3 gebruiken

en: Use Action 4
nl: Actie 4 gebruiken

en: Use Custom Color
nl: Gebruik eigen kleur

en: Use Model for all Cars
nl: Gebruik model voor alle wagens

en: Use Own Data
nl: Gebruik eigen gegevens

en: Use alternate rules :
nl: Gebruik alternatieve regels :

en: Use anchor orientation
nl: Gebruik ankerorientatie

en: Use default
nl: Gebruik standaard

en: Use ghost
nl: Gebruik ghost

en: Use local address
nl: Gebruik lokaal adres

en: Use login of this account
nl: Gebruik loginnaam van deze account

en: Use proxy
nl: Gebruik proxy

en: Use this Ghost
nl: Gebruik deze Ghost

en: Use this ghost
nl: Gebruik deze ghost

en: Use this ghost (%1)?
nl: Deze ghost gebruiken (%1)?

en: Validate
nl: Valideren

en: Validate the track
nl: Map valideren

en: Validated
nl: Gevalideerd

en: Validating $<%1$> (%2)...
nl: Bezig met valideren van $<%1$> (%2)...

en: Validating ...
nl: Valideren ...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
nl: Valideren van replays die geregistreerd werden in de modus:
     %1
    is niet geïmplementeerd.

en: Verifying data to update...
nl: Bezig met verifiëren van de bij te werken gegevens...

en: Verifying password...
nl: Wachtwoord wordt geverifieerd...

en: Version
nl: Versie

en: Versus Replay
nl: Tegen Replay

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Vertical multiplier
nl: Verticale vermenigvuldiging

en: Vertical position
nl: Verticale positie

en: Vertical size
nl: Verticale grootte

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
nl: Overwinningen bij doelgemiddelde: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Video captured to
    "%1"
nl: Video opgeslagen naar
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
nl: Te weinig videogeheugen:
    %1MB gevonden, %2MB is vereist

en: Videoshoot cancelled
nl: Video-opname geannuleerd

en: View
nl: Bekijk

en: View %1 boxshot
nl: Bekijk de boxshot van %1

en: View %1 manual
nl: Bekijk de handleiding van %1

en: View Map rankings
nl: Bekijk mapranglijst

en: View map rankings [%1]
nl: Bekijk mapranglijst [%1]

en: View players
nl: Bekijk spelers

en: Visible by other players
nl: Zichtbaar voor andere spelers

en: Vote
nl: Stem

en: Vote No
nl: Stem Nee

en: Vote Yes
nl: Stem Ja

en: Vote failed.
nl: Stemronde mislukt

en: Vote in progress.
nl: Stemronde bezig.

en: Vote jump to map
nl: Stemronde: spring naar map

en: Vote passed.
nl: Stemronde geslaagd

en: Vote set next map
nl: Stemronde: stel volgende map in

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
nl: WAARSCHUWING
    
    Je hebt te veel groepen. Je mag niet meer dan %1 groepen in je lijst hebben. Als je de lijst niet snel aanpast, zullen we de meest recent toegevoegden automatisch verwijderen.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
nl: WAARSCHUWING : Je hebt te veel buddies.
    
    Je mag niet meer dan %1 buddies hebben.
    We zullen de meest recente buddies verwijderen als je dit niet zelf aanpast.
    Je kunt ook extra buddy-slots kopen voor %2 planets.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
nl: WAARSCHUWING: Anti-aliasing is geforceerd door het stuurprogramma!!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
nl: WAARSCHUWING: Texture filtering is geforceerd door het stuurprogramma!!

en: Waiting for confirmation
nl: Wachten op bevestiging

en: Waiting for players
nl: Wachten op spelers

en: Waiting for players in each team...
nl: Wachten op spelers in de teams...

en: Waiting for registration
nl: Wachten op registratie

en: Waiting for the players to toss
nl: Wachten op de spelers voor het tossen

en: Waiting for your match to start
nl: Wachten tot de match begint...

en: Waiting the result...
nl: Wachten op resultaat...

en: Waiting: %1
nl: Wachten: %1

en: Warm up
nl: Warming-up

en: Warm-up
nl: Opwarmrondje

en: Warm-up phase duration :
nl: Duur van opwarmfase :

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
nl: Waarschuwing!
    Je maakt een account aan zonder een e-mailadres.
    Dit e-mailadres zou gebruikt kunnen worden om een nieuw wachtwoord toe te sturen als je deze verliest.
    
    Weet je zeker dat je een account wilt aanmaken zonder e-mailadres?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
nl: Let op! Kan niet naar de disk wegschrijven.
    Je scores en profiel zullen niet opgeslagen worden
    indien je verder gaat met spelen!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
nl: Let op! Je kunt je e-mailadres alleen aanpassen als je je online account valideert.
    Voer je $l[%1]validatiecode$l in om je account te valideren:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
nl: Let op! Je moet je account valideren voordat je Planets van je online account kunt uitgeven.
    Gelieve jouw $l[%1]validatiecode$l in te voeren om jouw account te valideren:

en: Warning, could not load the title description:
nl: Waarschuwing, de omschrijving van de title kon niet geladen worden:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
nl: Waarschuwing: de map met spelgegevens (%1) bestaat niet.
    
    Klik op OK om de juiste map te selecteren of een andere aan te maken.
    Klik op Annuleren om het probleem zelf te herstellen.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
nl: Waarschuwing, deze map zal permanent verwijderd worden.
    Doorgaan?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
nl: Waarschuwing, de map zal uit de campagne verwijderd worden.
    Doorgaan?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
nl: Waarschuwing, de herhaling zal permanent worden verwijderd.
    Doorgaan?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
nl: Let op, je zult jouw eigen script verliezen als je op Update Script klikt

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
nl: Let op, de map voor je persoonlijke bestanden (%1) bestaat niet.
    
    Klik op OK om een andere map te selecteren of een nieuwe map aan te maken.
    Klik op Annuleren om het probleem zelf te verhelpen.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
nl: Let op: op sommige toetsenborden kunnen niet te veel toetsen tegelijk worden ingedrukt. Sluit een tweede toetsenbord of een extra joypad aan als je problemen ondervindt.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
nl: Let op: de gecreëerde ghosts zullen niet bewaard worden.
    De Ghost Editor afsluiten?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
nl: Waarschuwing: je hebt het maximaal toegestane aantal blokken dat geplaatst kan worden in de map bijna bereikt!
    Let op de waarde in de rechter bovenhoek!

en: Watch
nl: Bekijk

en: Water reflections
nl: Waterreflectie

en: Water reflects
nl: Waterreflectie

en: Waves mode: Off
nl: Waves-modus: Uit

en: Waves mode: On
nl: Waves-modus: Aan

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
nl: We kunnen de score van $<%1$> (%2) niet valideren

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
nl: We konden nu niet op updates controleren, omdat de internetverbinding niet werkt.
    Probeer het later nog eens via de launcher of kijk op de spelfora.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
nl: We hebben je, voor de handigheid, een e-mail met deze lijst gestuurd naar "%1$s".

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
nl: We hebben je een e-mail gestuurd met de informatie.

en: We recommend looking for an update now.
nl: Het is aanbevolen om nu naar updates te zoeken.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
nl: We zullen de wijzigingen die je in je offline profiel hebt gemaakt toepassen op je online profiel.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Welcome to %1!
nl: Welkom bij %1!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
nl: Welkom bij %1$s
    
    Dank je wel voor je registratie.
    Je accountinformatie is als volgt:
    
    Loginnaam: %2$s
    Validatiecode: %3$s
    
    Sla deze informatie goed op!
    
    Mocht je ManiaPlanet opnieuw moeten downloaden, dan kan je dit via je spelerspagina (http://player.maniaplanet.com) doen.
    
    We zien je graag online!
    
    Het Nadeo team

en: Welcome to Battle!
nl: Welkom bij Battle!

en: Welcome to ManiaPlanet
nl: Welkom bij ManiaPlanet

en: Welcome!
nl: Welkom!

en: What type of installation would you like?
nl: Welk type installatie wil je?

en: Wheel sensitivity
nl: Stuurgevoeligheid

en: Where should common data files be stored?
nl: Waar moeten de algemene gegevensbestanden opgeslagen worden?

en: Where should personal data files be stored?
nl: Waar moeten persoonlijke bestanden opgeslagen worden?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
nl: Probeer terwijl je wacht Koning van de Lobby te worden!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
nl: Je kunt 'Koning van de lobby' spelen terwijl je wacht

en: White
nl: Wit

en: Width
nl: Breedte

en: Window border
nl: Vensterrand

en: Window height
nl: Vensterhoogte

en: Window width
nl: Vensterbreedte

en: Windowed resolution
nl: Resolutie venstermodus

en: Winner
nl: Winnaar

en: Winner!
nl: Winnaar!

en: Winner: $<%1$>
nl: Winnaar: $<%1$>

en: Wins :
nl: Gewonnen :

en: Write
nl: Schrijf

en: Write a new message
nl: Schrijf een nieuw bericht

en: Write the text which willl compose the brush
nl: Voer de tekst in die de borstel zal bevatten

en: Wrong Password!
nl: Verkeerd wachtwoord!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
nl: Verkeerd e-mailadres. Controleer of deze goed werd gespeld.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
nl: Verkeerd wachtwoord. Controleer of jij je wachtwoord correct hebt gespeld

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
nl: Verkeerd wachtwoord. Controleer of jij je wachtwoord goed hebt gespeld.

en: Wrong title.
nl: Verkeerde title.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
nl: Verkeerde validatiecode. Controleer of je deze goed hebt gespeld.

en: X axis position
nl: X-as positie

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
nl: X of C / Shift + Rechter Muisklik

en: Y axis position
nl: Y-as positie

en: Yes
nl: Ja

en: You already asked this player to be your buddy.
nl: Je hebt deze speler al gevraagd om vrienden te worden.

en: You already asked this player to join this group.
nl: Je hebt deze speler al gevraagd om lid te worden van deze groep.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
nl: Je hebt al een standaard groep ingesteld.
    De standaard groep wordt alleen gebruikt voor het downloaden van de beste replays op de gespeelde map.
    Wil je de huidige standaard groep (%1) met deze (%2) overschrijven?

en: You are allowed to perform this operation.
nl: Je mag deze handeling uitvoeren.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
nl: Je bent al verbonden (via een andere computer).
    Probeer het later nog eens.

en: You are already connected to this server.
nl: Je bent al verbonden met deze server.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
nl: Je bent momenteel een $<$0f0beginner$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
nl: Je mag deze handeling niet uitvoeren.

en: You are not connected to an online account.
nl: Je bent niet verbonden met een online account.

en: You are not connected to the Internet.
nl: Je bent niet verbonden met het internet.

en: You are not connected.
nl: Je bent niet verbonden.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
nl: Je bent niet online.
    
    Je kunt geen verbinding maken met een account en niet alle functies van het spel benutten.
    Het is aanbevolen om nu verbinding met het internet te maken.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
nl: Je kunt nu nieuwe ManiaPlanet stations toevoegen.

en: You are not permitted to load this data.
nl: Je mag deze gegevens niet laden.

en: You are not permitted to switch to player mode.
nl: Je mag niet naar speelmodus wisselen.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
nl: Je mag niet naar scheidsrechtermodus wisselen.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
nl: Je mag niet naar toeschouwermodus wisselen.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
nl: Je bent niet de eigenaar van dit ManiaCredits-pack.

en: You are not the owner of this title.
nl: Je bent niet de eigenaar van deze title.

en: You are not the right payer.
nl: Je bent niet de juiste betaler.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
nl: Je bent verantwoordelijk voor de afbeeldingen die je kiest.
    Ze zullen verzonden worden en kunnen door andere spelers worden bekeken.
    Gelieve geen schokkende of auteursrechtelijk beschermde afbeeldingen te gebruiken.

en: You are spectating the game
nl: Je bent toeschouwer

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
nl: Je gebruikt deze bestanden voor het eerst.
    Aanvaard je verantwoordelijkheid om deze te delen?

en: You beat the %1!
nl: Je hebt de %1 verslagen!

en: You beat the Bronze Medal time:
nl: Je hebt de bronzen medaille-tijd verslagen:

en: You beat the Bronze medal!
nl: Je hebt de bronzen medaille gewonnen!

en: You beat the Gold Medal time:
nl: Je hebt de gouden medaille-tijd verslagen:

en: You beat the Silver Medal time:
nl: Je hebt de zilveren medaille-tijd verslagen:

en: You beat the score of %1!
nl: Je hebt de score van %1 verslagen!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
nl: Je kunt %1 nieuwe ManiaPlanet stations toevoegen.
    Deze nieuwe stations kosten %2 Planets.
    
    Wil je dit betalen voor deze extra stations?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
nl: Je kunt een algemene toeter kiezen voor alle wagens, of de toeters die specifiek bij een autoskin gebruiken.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
nl: Je kunt elke %d seconden een poging doen om een officieel record te rijden op deze map.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
nl: Je kunt %1 %2 alleen installeren als %3 %4 geïnstalleerd is.

en: You can not place more than %1 Bases !
nl: Je kan niet meer dan %1 Bases plaatsen.

en: You can not spend %s!
nl: Je kunt geen %s uitgeven!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
nl: Je kunt nu de Nadeo-ghost als tegenstander selecteren.

en: You can only place one start line.
nl: Je kunt slechts één startblok plaatsen!

en: You can place only one Podium!
nl: Je kunt slechts één podium plaatsen!

en: You can place only one starting point!
nl: Je kunt slechts één startblok plaatsen!

en: You cannot add yourself as favorite.
nl: Je kunt jezelf niet als favoriet toevoegen.

en: You cannot be your own buddy.
nl: Je kunt niet je eigen vriend zijn.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
nl: Je kunt je bijnaam niet online aanpassen. Wij zullen deze aanpassing handhaven zolang je offline bent. Let er op dat je aanpassing teruggedraaid wordt zodra je weer online bent.
    Weet je zeker dat je wilt doorgaan?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
nl: Je kunt je bijnaam niet aanpassen.
    Wij zullen de aanpassing van je bijnaam terugdraaien en verdergaan.

en: You cannot change your zone.
nl: Je kunt je zone niet veranderen.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
nl: Je kunt niet meer dedicated serveraccounts aanmaken.

en: You cannot edit a packed map.
nl: Je kunt een ingepakte map niet wijzigen.

en: You cannot import a file from the game directory.
nl: Je kunt geen bestand uit de spelmap importeren.

en: You cannot invite yourself.
nl: Je kunt jezelf niet uitnodigen.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
nl: Je kunt niet meer dan één Goal 'Engage' plaatsen.

en: You cannot reconnect a profile from here.
nl: Je kunt vanaf hier geen profiel opnieuw verbinden.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
nl: In de puzzelmodus kun je geen MediaTracker ghost registreren.

en: You cannot remove a profile from here.
nl: Je kunt vanaf hier geen profiel verwijderen.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
nl: Je kunt voorgeplaatste blokken niet vervangen.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
nl: Video-opname kan niet plaatsvinden in volledige schermmodus.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
nl: Video-opname kan niet plaatsvinden in volledige schermmodus.
    Druk ALT+ENTER om op venstermodus over te schakelen.
    Opnieuw proberen?

en: You cannot save to a pack.
nl: Je kan niet opslaan naar een pack.

en: You cannot subscribe to more groups.
nl: Je kunt je niet bij nog meer groepen registreren.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
nl: Je kan deze key niet gebruiken om een nieuwe validatiecode te krijgen.

en: You cannot vote.
nl: Je kunt niet stemmen.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
nl: Op dit moment zijn zowel anti-aliasing als de fullscreen GDI-ondersteuning ingeschakeld in de geavanceerde grafische instellingen.
    Deze opties zijn niet compatibel met elkaar; de fullscreen GDI-ondersteuning zal daarom worden uitgeschakeld.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
nl: Op dit moment is een softwarematige TnL (vertex processing) geforceerd in de geavanceerde grafische instellingen.
    Deze optie kan stuurprogramma- of videokaartproblemen oplossen, maar kan ook de prestaties van het spel beïnvloeden.
    Daarom is deze oplossing alleen aangeraden bij grafische fouten (zoals geometrische vervormingen).

en: You do not have access to %1.
nl: Je hebt geen toegang tot %1.

en: You do not have enough %s to perform this action.
nl: Je hebt niet genoeg %s om deze handeling uit te voeren.

en: You do not have enough %s!
nl: Je hebt niet genoeg %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
nl: Je hebt niet genoeg Planets om op deze server te kunnen spelen.

en: You do not have enough Planets!
nl: Je hebt niet genoeg Planets!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
nl: Je hebt niet genoeg ladderpunten om een verbinding met deze server te maken.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
nl: Je hebt niet genoeg ladderpunten om over te schakelen naar de speelmodus.

en: You do not have the maps for this series.
nl: Je hebt de maps van deze serie niet.

en: You do not need to install this patch
nl: Je hoeft deze patch niet te installeren

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
nl: Je hebt geen toegang tot deze gegevens.
    Voer een key in om toegang te krijgen tot deze gegevens.

en: You don't have the collection:
    '%1'
nl: Je mist deze verzameling:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
nl: Je hebt het voertuig '%1' niet.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
nl: Je hebt geen schrijfrechten voor de spelgegevensmap
    (%1).
    
    Klik op OK om een andere map te selecteren of een nieuwe map aan te maken.
    Klik op Annuleren om het probleem zelf te verhelpen.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
nl: Je hebt geen schrijfrechten voor deze map
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
nl: Je hebt geen schrijfrechten voor de map met je persoonlijke bestanden
    (%1).
    
    Klik op OK om een andere map te selecteren of een nieuwe map aan te maken.
    Klik op Annuleren om het probleem zelf te verhelpen.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
nl: Je hebt geen schrijfrechten voor deze map. Gelieve een andere map te kiezen.

en: You eliminated yourself!
nl: Je hebt jezelf geëlimineerd!

en: You forgot to give the receiver login.
nl: Je bent de gebruikersnaam van de ontvanger vergeten in te vullen.

en: You have already activated this key.
nl: Je hebt deze code al geactiveerd.

en: You have been added to this group successfully.
nl: Je bent met succes aan deze groep toegevoegd.

en: You have been banned.
nl: Je bent verbannen.

en: You have been eliminated!
nl: Je bent geëlimineerd!

en: You have been hit!
nl: Je bent geraakt!

en: You have been successfully removed from this group.
nl: Je bent uit deze groep verwijderd.

en: You have eliminated %1!
nl: Je hebt %1 geëlimineerd!

en: You have hit %1!
nl: Je hebt %1 geraakt!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
nl: Je hebt deze skin aangepast.
    Wil je afsluiten zonder op te slaan?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
nl: Je hebt meer $<$0f0 Armor Points$>.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
nl: Je hebt de %1$d Ladderpunten bereikt in %2$s! We hebben je %3$s gegeven.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
nl: Je moet minimaal 14 jaar oud zijn om een account te maken.

en: You have to become moderator to perform this task.
nl: Je moet moderator worden om deze taak uit te voeren.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
nl: Je moet eerst een MediaTracker ghost te registreren.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
nl: Je hebt te veel favorieten. Verwijder er een paar voor je weer nieuwe toevoegt.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
nl: Je hebt deze maand te veel %1$s overgemaakt.
    De maximale hoeveelheid %2$s die je mag overmaken bedraagt: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
nl: Je hebt jezelf geraakt!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
nl: Je hebt net de topscore van $<%1$> verbroken!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
nl: We raden je aan om je $ovalidatiecode$o veilig te bewaren omdat je deze later misschien nog nodig zal hebben.

en: You missed %1 checkpoint
nl: Je hebt %1 checkpoint gemist

en: You missed %1 checkpoints
nl: Je hebt %1 checkpoints gemist

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
nl: Je moet akkoord gaan met de voorwaarden hieronder om te kunnen doorgaan

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
nl: Je moet verbonden zijn met het internet om deze versie van het spel te spelen.
    Indien je internettoegang hebt, controleer dan je internetverbinding of je account.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
nl: Je moet een andere speler uitdagen via een link of een bestand om deze map te ontgrendelen

en: You must choose a name for your macroblock.
nl: Je moet een naam voor je macroblok kiezen.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
nl: Je moet een speelbare map in de mapeditor gemaakt hebben om deze map vrij te spelen.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
nl: Je moet een vriend in je vriendenlijst hebben om deze map vrij te spelen.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
nl: Je moet een vriend hebben die per e-mail is uitgenodigd, om deze map vrij te spelen.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
nl: Je moet iemand als vriend uitnodigen om deze map vrij te spelen.

en: You must place 1 Pole #%1
nl: Je moet één Pole #%1 plaatsen

en: You must place 1 Spawn #%1
nl: Je moet één Spawn #%1 plaatsen.

en: You must place 1 SpawnStart #1
nl: Je moet één SpawnStart #1 plaatsen.

en: You must place 1 SpawnStart #2
nl: Je moet één SpawnStart #2 plaatsen.

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
nl: Je moet zoveel SpawnDefense als Goal plaatsen.
    Op dit moment staan er %1 SpawnDefense tegen %2 Goal.

en: You must place at least one Goal #%1
nl: Je moet minimaal één Goal #%1 plaatsen

en: You must place at least one Goal.
nl: Je moet minimaal één Goal plaatsen.

en: You must place at least one Spawn
nl: Je moet minstens één Spawn plaatsen

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
nl: Je moet minimaal één SpawnDefense en één Goal plaatsen.

en: You must place at least one checkpoint!
nl: Je moet ten minste één checkpoint plaatsen!

en: You must place at least one finish line!
nl: Je moet ten minste één finishblok plaatsen!

en: You must place exactly one Spawn #%1
nl: Je moet exact één Spawn #%1 plaatsen

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
nl: Je moet precies één Spawn #1 en één Spawn #2 plaatsen.
    Je moet hetzelfde aantal van Goal #1 en Goal #2 plaatsen; minstens één van elk.
    
    Je kunt één Goal 'Engage' plaatsen om te bepalen welk team zal starten met de aanval in de Battle Waves-modus.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
nl: Je moet exact één Spawn, minimaal één Goal en zo veel checkpoints als je wenst plaatsen.

en: You must place exactly one Spawn.
nl: Je moet exact één Spawn plaatsen.

en: You must place one Goal %1.
nl: Je moet één Goal %1 plaatsen.

en: You must place one SpawnAttack.
nl: Je moet één SpawnAttack plaatsen.

en: You must place one SpawnDefense %1.
nl: Je moet één SpawnDefense %1 plaatsen.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
nl: Je moet hetzelfde aantal Goal #1 als Goal #2 plaatsen

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
nl: Je moet met een vriend een Hotseat-spel hebben gespeeld om deze map vrij te spelen.

en: You must play a race online to unlock this map.
nl: Je moet een online race hebben gereden om deze map vrij te spelen.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
nl: Je moet het spel aanbevelen bij een vriend om deze map vrij te spelen.

en: You must select a map!
nl: Je moet een map selecteren!

en: You must select a replay first!
nl: Je moet eerst een replay selecteren!

en: You must select at least 1 map!
nl: Je moet minstens één map kiezen!

en: You must select at least one replay!
nl: Je moet tenminste één replay selecteren!

en: You must validate the map to be able to play with it.
nl: Je moet de kaart valideren voordat je ermee kunt spelen.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
nl: Je moet je map valideren voordat je de MediaTracker kunt gebruiken.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
nl: Je hebt 100 online ladderpunten nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
nl: Je hebt 1000 online ladderpunten nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 120 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 120 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 150 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 150 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 175 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 175 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 190 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 190 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 25 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 25 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 50 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 50 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
nl: Je hebt 5000 online ladderpunten nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need 80 medals to unlock this map.
nl: Je hebt 80 medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
nl: Je hebt een bronzen medaille nodig op de vorige vijf maps om deze map vrij te spelen.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
nl: Je hebt een bronzen medaille nodig op de vorige map om deze map vrij te spelen.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
nl: Je hebt een gouden medaille nodig op alle %1-maps om deze map vrij te spelen.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
nl: Je hebt een gouden medaille nodig op alle vorige maps om deze map vrij te spelen.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
nl: Je moet gouden medailles op de vijf voorgaande maps halen om deze map vrij te spelen

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
nl: Je hebt een gouden medaille nodig op de vorige map om deze map vrij te spelen.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
nl: Je hebt een zilveren medaille nodig op de vorige vijf maps om deze map vrij te spelen.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
nl: Je hebt een zilveren medaille nodig op de vorige map om deze map vrij te spelen.

en: You need more medals to unlock this map.
nl: Je hebt meer medailles nodig om deze map vrij te spelen.

en: You need to activate the plugin before moving it.
nl: Je moet de plug-in activeren voordat je deze kunt verplaatsen.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
nl: Je moet eerst je eigen e-mailadres in je profiel invullen!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
nl: Je moet een unieke naam aan dit macroblok geven en een icoontje creëren om het op te slaan.

en: You need to have map %1 to execute this request.
nl: Je hebt de map %1 nodig om deze aanvraag uit te voeren.

en: You need to place a starting point!
nl: Je moet een startblok plaatsen!

en: You need to select a level of difficulty.
nl: Je moet een moeilijkheidsgraad selecteren.

en: You need to select a level of quality.
nl: Je moet een kwaliteitsgraad selecteren.

en: You need to select at least two players!
nl: Je moet minstens twee spelers kiezen!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
nl: Je moet blokken selecteren die bij je huidige selectie horen.

en: You need to select some data to include in the pack.
nl: Je moet enkele gegevens voor het pack selecteren.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
nl: Je moet even wachten voordat jij je weer bij deze groep kunt registreren.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
nl: Je moet even wachten voor je deze vriend weer kunt toevoegen.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
nl: Je kunt nog maar $<$0f0%1$> keer je online bijnaam aanpassen.
    Weet je zeker dat je wilt doorgaan?

en: You set a new personal record!
nl: Je hebt je persoonlijke record verbeterd!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
nl: Er zijn nog enkele lege stations beschikbaar.
    Weet je zeker dat je nu nieuwe stations wilt kopen?

en: You unlocked a new campaign:
nl: Je hebt een nieuwe campagne vrijgespeeld:

en: You unlocked a new level of difficulty:
nl: Je hebt een nieuwe moeilijkheidsgraad vrijgespeeld:

en: You unlocked new levels of difficulty:
nl: Je hebt nieuwe moeilijkheidsniveaus vrijgespeeld:

en: You voted for the attack.
nl: Je koos voor aanvallen.

en: You voted for the defense.
nl: Je koos voor verdedigen.

en: You were banned from this server.
nl: Je bent verbannen van deze server.

en: You were banned.
nl: Je bent verbannen.

en: You were blacklisted from this server.
nl: Je bent geblacklist van deze server.

en: You were kicked.
nl: Je bent verwijderd.

en: You will be redirected to a new master server.
nl: Je zult doorverbonden worden naar een nieuwe hoofdserver.

en: You will soon be redirected to a match server.
nl: Je wordt omgeleid naar een matchserver.

en: You won %1 medals!
nl: Je hebt %1 Medailles gewonnen!

en: You won %1 skillpoints!
nl: Je hebt %1 Skillpoints gewonnen!

en: You won 1 medal!
nl: Je hebt 1 Medaille gewonnen!

en: You won 1 skillpoint!
nl: Je hebt 1 Skillpoint gewonnen!

en: You won all the gold medals for this campaign!
nl: Je hebt alle gouden medailles van deze campagne gewonnen!

en: You won the Bronze Medal!
nl: Je hebt de bronzen medaille gewonnen!

en: You won the Gold Medal!
nl: Je hebt de gouden medaille gewonnen!

en: You won the Silver Medal!
nl: Je hebt de zilveren medaille gewonnen!

en: You won!
nl: Je hebt gewonnen!

en: You're not properly logged-in.
nl: Je bent niet correct ingelogd.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
nl: Je gebruikt de debugversie van DirectX, de prestaties van het spel zullen laag zijn.
    Wil je toch verder gaan ?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
nl: Het profiel %1$s is al verbonden aan een ManiaPlanet account.

en: Your %s game account
nl: Je %s spelaccount

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
nl: Jouw IP-adres is al gebruikt vandaag voor een ander demo-account.
    Je hebt geen Planets gekregen om de demo te spelen.

en: Your IP was banned from this server.
nl: Je IP-adres is verbannen van deze server.

en: Your Ladder World Ranking
nl: Jouw Ladder Wereldrang

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
nl: Je ManiaPlanet-account is gekoppeld aan een andere Steam-account.

en: Your ManiaPlanet account password
nl: Het wachtwoord van jouw ManiaPlanet-account

en: Your ManiaPlanet account validation code
nl: De validatiecode van je ManiaPlanet-account

en: Your Maniaplanet account information:
nl: Je Maniaplanet accountinformatie:

en: Your Medals World Ranking
nl: Jouw Medailles Wereldrang

en: Your Planets
nl: Jouw Planets

en: Your Planets:
nl: Je Planets:

en: Your Score
nl: Jouw score

en: Your Score:
nl: Jouw score:

en: Your SkillPoints World Ranking
nl: Jouw SkillPoints Wereldrang

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
nl: Je Steam-account is gekoppeld aan een andere ManiaPlanet-account.

en: Your Time
nl: Jouw tijd

en: Your Zone information will be used to display regional scores
nl: Je zone-informatie zal gebruikt worden om regionale scores weer te geven

en: Your access to %1 expires in %2.
nl: Je toegang tot %1 loopt af in %2.

en: Your account has not been validated.
nl: Je account is niet gevalideerd.

en: Your account is being deleted.
nl: Jouw account wordt verwijderd.

en: Your account is limited.
nl: Je account is gelimiteerd.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
nl: Je account is niet  bekend op deze server.
    Probeer een andere server.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
nl: Je avatar is omgezet in spelbestand:
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
nl: Je blokskin is omgezet in spelbestand:
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
nl: Je cache is bijna vol
    Wil je de maximumgrootte van je cache verhogen ?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
nl: Je combo begint weer op 1 wanneer je wordt uitgeschakeld.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
nl: Je e-mailadres zal gebruikt worden om verloren wachtwoorden te herstellen

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
nl: Je e-mailadres zal niet gedeeld worden of aan derden verkocht worden

en: Your email must be defined.
nl: Je e-mailadres moet ingevoerd worden.

en: Your exe version does not match the server version.
nl: Je exe-versie komt niet overeen met de serverversie.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
nl: Je vriend zal per e-mail een uitnodiging ontvangen met daarin een link om het spel te downloaden.
    Als hij een account aanmaakt met dit e-mailadres zal jij zijn/haar sponsor worden.

en: Your game key:
nl: Je spelcode:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
nl: De versie van jouw spel (%1$s) wordt niet meer ondersteund door de hoofdserver. Gelieve je spel te updaten.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
nl: Je spelversie (%1$s) is ongeldig.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
nl: Je videokaart ondersteunt enkel softwarematige (cpu) vertex shaders.
    Hierdoor zullen de prestaties in het spel laag zijn.
    Wil je doorgaan?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
nl: Het stuurprogramma van je videokaart herkent ManiaPlanet niet als een ondersteund CrossFire programma.
    Klik $l[%s]hier$l voor meer informatie.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
nl: Het stuurprogramma van je videokaart herkent ManiaPlant niet als een ondersteund CrossFire programma.
    Gelieve de volgende link te volgen voor meer informatie:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
nl: Je grafische kaart heeft niet genoeg geheugen om de painter te laden.
    Probeer het spel eens in volledige schermmodus te starten, met lage resolutie, geen antialiasing en 16bits kleurenbuffer.

en: Your group has been successfully created.
nl: Het maken van je groep is gelukt.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
nl: Je loginnaam moet tussen de %1 en %2 karakters bevatten.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
nl: Je loginnaam mag enkel geldige karakters bevatten: a-z, A-Z, 0-9 of ._- karakters.

en: Your login:
nl: Je gebruikersnaam:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
nl: Je map kan performanceproblemen veroorzaken als deze gespeeld wordt op minder krachtige pc's.
    Let op de indicator die rechts bovenaan staat om de performance van je maps te verbeteren.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
nl: Het uploaden van je map is gelukt.
    Andere spelers in deze groep kunnen hem nu spelen!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
nl: Het uploaden van je map is gelukt.
    Andere spelers kunnen hem nu spelen!

en: Your message has been successfully sent.
nl: Je bericht werd verstuurd.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
nl: Je muziek werd omgezet naar:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
nl: Je nieuwe wachtwoord is geactiveerd en wordt je per e-mail toegezonden.

en: Your new validation code has been activated.
nl: Je nieuwe validatiecode is geactiveerd.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
nl: Je bijnaam moet minimaal 3 karakters lang zijn.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
nl: Je gebruikersnaam moet tussen de %d en %d tekens lang zijn.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
nl: Je wachtwoord moet tussen de %1 en %2 karakters bevatten.

en: Your password must contain only valid characters.
nl: Je wachtwoord mag enkel geldige karakters bevatten.

en: Your password:
nl: Je wachtwoord:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
nl: De map met persoonlijke gegevens is gewijzigd. De launcher wordt nu afgesloten.
    Start de launcher opnieuw op om de wijzigingen toe te passen.

en: Your play time has expired.
nl: Je speeltijd is verlopen.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
nl: Je speeltijd is verlopen.
    De map is gewijzigd.
    Wil je de wijzigingen opslaan?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
nl: Jouw speeltijd voor deze title is voorbij.
    Je kunt het volledige spel kopen of tot morgen wachten om opnieuw de demo te spelen.

en: Your player page online
nl: Jouw online spelerspagina

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
nl: Je beoordeling werd verzonden.
    Deze zal gebruikt worden om de kwaliteit van
    de beschikbare maps te verbeteren.
    Bedankt voor je bijdrage!

en: Your score could not be validated:
    %1
nl: Je score kon niet worden gevalideerd:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
nl: Je registratie is niet compleet.
    Gelieve je zone te kiezen.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
nl: Je tijdelijke account is geblokkeerd.
    Jouw spelkey kan nu geregistreerd worden bij een andere account.

en: Your time:
nl: Je tijd:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
nl: Je title pack is niet up-to-date. Gelieve een nieuwe versie te downloaden.

en: Your validation code:
nl: Je validatiecode:

en: Your version is currently up to date.
nl: Je bezit de meest recente versie.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
nl: Je video %1 is niet volledig naar Youtube geüpload. Uploaden hervatten?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
nl: De driver van uw grafische kaart (%1) is verouderd (%2).
    Dit spel werkt beter met driver versie %3 (of recenter).
    U kunt de nieuwste drivers voor uw grafische kaart vinden op de website van de maker van uw kaart:
    %4
    
    Als u gebruik maakt van een laptop, werkt de driver misschien niet. In dat geval zoekt u naar een update op de website van de maker van uw laptop.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
nl: De prestatie van je videokaart is niet gevonden.
    Een snelle benchmark zal worden uitgevoerd.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
nl: Je zone is verwijderd.
    Gelieve een nieuwe te kiezen.
    Deze wijziging is gratis.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
nl: Je zone is opgedeeld.
    Gelieve een subregio te kiezen.
    Deze wijziging is gratis.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
nl: Je zone zal
    %1
    worden. Weet je het zeker?

en: Z axis position
nl: Z-as positie

en: Zoom In/Out
nl: In/Uitzoomen

en: Zoom camera out
nl: Zoom camera uit

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
nl: [Referee] de scheidsrechter ´%1´ antwoordt niet. De verbinding wordt verbroken. Sommige scores zijn niet gevalideerd.

en: a little too easy
nl: iets te gemakkelijk

en: a little too hard
nl: iets te moeilijk

en: average difficulty
nl: gemiddelde moeilijkheidsgraad

en: average interest
nl: gemiddelde beoordeling

en: bad map
nl: slechte map

en: choose your opponent
nl: kies je tegenstander

en: decent map
nl: redelijke map

en: easy
nl: gemakkelijk

en: extreme
nl: extreem

en: fine
nl: prima

en: good map
nl: goede map

en: great map
nl: geweldige map

en: hard
nl: moeilijk

en: http error %1
nl: http-fout %1

en: less than one day
nl: minder dan één dag

en: less than one hour
nl: minder dan één uur

en: max dist
nl: max afstand

en: min dist
nl: min afstand

en: no report
nl: geen beoordeling

en: normal
nl: normaal

en: one day
nl: één dag

en: one hour
nl: één uur

en: or use another login.
nl: of gebruik een andere loginnaam.

en: point
nl: punt

en: points
nl: punten

en: really too easy
nl: veel te gemakkelijk

en: really too hard
nl: veel te moeilijk

en: reports
nl: beoordelingen

en: switch advanced mode
nl: Wissel geavanceerde modus

en: terrific map
nl: fantastische map

en: too easy
nl: te gemakkelijk

en: too hard
nl: te moeilijk

en: |AdvancedTab|Display
nl: |AdvancedTab|Beeld

en: |AdvancedTab|Game
nl: |AdvancedTab|Spel

en: |AdvancedTab|Inputs
nl: |AdvancedTab|Invoer

en: |AdvancedTab|Network
nl: |AdvancedTab|Netwerk

en: |Advantage kept|Kept
nl: |Advantage kept|Behouden

en: |Antialiasing| 2 samples
nl: |Antialiasing| 2 metingen

en: |Antialiasing| 4 samples
nl: |Antialiasing| 4 metingen

en: |Antialiasing| 6 samples
nl: |Antialiasing| 6 metingen

en: |Antialiasing| 8 samples
nl: |Antialiasing| 8 metingen

en: |Antialiasing|16 samples
nl: |Antialiasing| 16 metingen

en: |Antialiasing|None
nl: |Antialiasing|Geen

en: |ArticleName|Day
nl: |ArticleName|Dag

en: |ArticleName|Night
nl: |ArticleName|Nacht

en: |ArticleName|Sunrise
nl: |ArticleName|Ochtend

en: |ArticleName|Sunset
nl: |ArticleName|Avond

en: |AudioQuality|High
nl: |AudioQuality|Hoog

en: |AudioQuality|Low
nl: |AudioQuality|Laag

en: |AudioQuality|Normal
nl: |AudioQuality|Normaal

en: |Audio|3d quality(soft)
nl: |Audio|3d kwaliteit(soft)

en: |Audio|Acceleration
nl: |Audio|Versnelling

en: |Audio|Allow music to change while racing
nl: |Audio|Muziekwisseling tijdens rijden toestaan

en: |Audio|Dynamic mix
nl: |Audio|Dynamische mix

en: |Audio|Enable EFX
nl: |Audio|EFX inschakelen

en: |Audio|Enable HRTF
nl: |Audio|HRTF inschakelen

en: |Audio|Enable doppler
nl: |Audio|Doppler inschakelen

en: |Audio|HardwareOnly
nl: |Audio|AlleenHardware

en: |Audio|HrtfFull
nl: |Audio|HrtfVolledig

en: |Audio|HrtfLight
nl: |Audio|HrtfLicht

en: |Audio|Max sounds
nl: |Audio|Max geluiden

en: |Audio|NoHrtf
nl: |Audio|GeenHrtf

en: |Audio|Quality
nl: |Audio|Kwaliteit

en: |Audio|SoftwareOnly
nl: |Audio|AlleenSoftware

en: |Audio|Speakers
nl: |Audio|Luidsprekers

en: |BackgroundQuality|High
nl: |BackgroundQuality|Hoog

en: |BackgroundQuality|Low
nl: |BackgroundQuality|Laag

en: |BackgroundQuality|Medium
nl: |BackgroundQuality|Gemiddeld

en: |BestRaceTime|Best
nl: |BestRaceTime|Beste

en: |BlockInfo|Large
nl: |BlockInfo|Groot

en: |BlockInfo|Overlay
nl: |BlockInfo|Patroon

en: |BlockInfo|Rectangle
nl: |BlockInfo|Rechthoek

en: |BlockInfo|Road
nl: |BlockInfo|Weg

en: |Broadcasting|Cancel
nl: |Broadcasting|Annuleren

en: |Broadcasting|Connecting...
nl: |Broadcasting|Verbinding maken...

en: |Broadcast|Cannot use microphone
nl: |Broadcast|De microfoon kan niet gebruikt worden

en: |Broadcast|No Twitch server found
nl: |Broadcast|Twitch server is niet gevonden

en: |Broadcast|Wrong login or password
nl: |Broadcast|Verkeerde gebruikersnaam of wachtwoord

en: |Browse|Car skins
nl: |Browse|Wagenskins

en: |CameraInterp|FixedTangent
nl: |CameraInterp|VasteHoek

en: |CameraInterp|Linear
nl: |CameraInterp|Lineair

en: |CameraInterp|None
nl: |CameraInterp|Geen

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
nl: |CameraTargetVehicle|LokaleSpeler

en: |CameraTargetVehicle|None
nl: |CameraTargetVehicle|Geen

en: |CarParticlesQuality|All High
nl: |CarParticlesQuality|Alles Hoog

en: |CarParticlesQuality|All Low
nl: |CarParticlesQuality|Alles Laag

en: |CarParticlesQuality|All Medium
nl: |CarParticlesQuality|Alles Gemiddeld

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
nl: |CarParticlesQuality|Hoog,Tegenstanders gemiddeld

en: |CarProjectors|All Cars
nl: |CarProjectors|Alle Voertuigen

en: |CarProjectors|My Car
nl: |CarProjectors|Mijn voertuig

en: |CarProjectors|None
nl: |CarProjectors|Geen

en: |CarQuality|All High
nl: |CarQuality|Alles Hoog

en: |CarQuality|All Low
nl: |CarQuality|Alles Laag

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
nl: |CarQuality|Hoog, Tegenstanders gemiddeld

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
nl: |CarQuality|Gemiddeld, Tegenstanders laag

en: |CarSmoke|My Car
nl: |CarSmoke|Mijn Voertuig

en: |CarSmoke|None
nl: |CarSmoke|Geen

en: |Config|Automatic
nl: |Config|Automatisch

en: |Config|Current
nl: |Config|Huidige

en: |DeferredAntialiasing|None
nl: |DeferredAntialiasing|Geen

en: |Device|Default
nl: |Device|Standaard

en: |DialogTitle|Display compatibility
nl: |DialogTitle|Beeldcompatilibiteit

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
nl: |DialogTitle|Peer to peer: geavanceerde instellingen

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
nl: |DisplayCompatibility|Schakel anti-aliasing in een venster uit

en: |DisplayCompatibility|Light from map
nl: |DisplayCompatibility|Licht vanuit map

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
nl: |DisplayCompatibility|Lightmap-lichtindex

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
nl: |DisplayCompatibility|Lightmap-kwaliteit

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
nl: |DisplayCompatibility|Ultrakwaliteit lightmap

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
nl: |DisplayCompatibility|Max. grootte lightmap

en: |DisplayMode|FullScreen
nl: |DisplayMode|Volledig scherm

en: |DisplayMode|Windowed
nl: |DisplayMode|In venster

en: |DisplayMode|WindowedFull
nl: |DisplayMode|Volledig scherm via venster

en: |DisplayPreset|Fast
nl: |DisplayPreset|Snel

en: |DisplayPreset|Nice
nl: |DisplayPreset|Mooi

en: |DisplayPreset|None
nl: |DisplayPreset|Geen

en: |DisplayPreset|Very Fast
nl: |DisplayPreset|Heel Snel

en: |DisplayPreset|Very Nice
nl: |DisplayPreset|Heel Mooi

en: |DisplaySync|2 Intervals
nl: |DisplaySync|2 Intervallen

en: |DisplaySync|3 Intervals
nl: |DisplaySync|3 Intervallen

en: |DisplaySync|None
nl: |DisplaySync|Geen

en: |Display|Compatibility
nl: |Display|Compatibiliteit

en: |EncoderCpuUsage|High
nl: |EncoderCpuUsage|Hoog

en: |EncoderCpuUsage|Low
nl: |EncoderCpuUsage|Laag

en: |EncoderCpuUsage|Medium
nl: |EncoderCpuUsage|Gemiddeld

en: |FxBloomHdr|High
nl: |FxBloomHdr|Hoog

en: |FxBloomHdr|Medium
nl: |FxBloomHdr|Gemiddeld

en: |FxBloomHdr|None
nl: |FxBloomHdr|Geen

en: |FxColors|Far
nl: |FxColors|Ver

en: |FxColors|Near
nl: |FxColors|Dichtbij

en: |FxMotionBlur|Off
nl: |FxMotionBlur|Uit

en: |FxMotionBlur|On
nl: |FxMotionBlur|Aan

en: |GameMode|All
nl: |GameMode|Alle

en: |GameProfile|Use multiple profiles
nl: |GameProfile|Gebruik meerdere profielen

en: |GameProfile|Use single profile
nl: |GameProfile|Gebruik één profiel

en: |GeometryQuality|Fast
nl: |GeometrieKwaliteit|Snel

en: |GeometryQuality|Nice
nl: |GeometrieKwaliteit|Mooi

en: |GeometryQuality|Very Fast
nl: |GeometrieKwaliteit|Heel Snel

en: |GeometryQuality|Very Nice
nl: |GeometrieKwaliteit|Heel Mooi

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
nl: |GfxAutoScale|Prestatie / Kwaliteit

en: |GfxAuto|Faster
nl: |GfxAuto|Sneller

en: |GfxAuto|Nicer
nl: |GfxAuto|Mooier

en: |GfxAuto|Normal
nl: |GfxAuto|Normaal

en: |GpuSync|Immediate
nl: |GpuSync|Onmiddellijk

en: |GpuSync|None
nl: |GpuSync|Geen

en: |HotSeat|Attempts
nl: |HotSeat|Pogingen

en: |HotSeat|Random
nl: |HotSeat|Willekeurig

en: |HotSeat|Sorted
nl: |HotSeat|Gesorteerd

en: |HotSeat|Time
nl: |HotSeat|Tijd

en: |I18NInternal|Encoding
nl: utf8

en: |I18NInternal|English
nl: Nederlands

en: |Imperative|Attack
nl: |Imperative|Aanvallen

en: |Imperative|Defend
nl: |Imperative|Verdedigen

en: |Import avatar|Invalid image file
nl: |Import avatar|Ongeldig afbeeldingsbestand

en: |Import|Block skin
nl: |Import|Blokskin

en: |Import|Car geometry
nl: |Import|Voertuig geometrie

en: |Import|Convert music
nl: |Import|Muziek omzetten

en: |InputDevice|Unplugged
nl: |InputDevice|Losgekoppeld

en: |Inputs|Bindings
nl: |Inputs|Koppelingen

en: |Inputs|Keys
nl: |Inputs|Toetsen

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
nl: |Juridic|Het volledige spel bevat een peer to peer systeem
    dat gepersonaliseerde gegevens van andere spelers uitwisselt (avatars, skins, ...)
    In de demo zijn alle spelers anoniem en is hun inhoud ongecontroleerd. Daarom is deze functie uitgeschakeld.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
nl: |Juridic|Let op : TrackMania stelt spelers in staat zichzelf te vertegenwoordigen
    door middel van afbeeldingen.
    
    Wil je het tonen van deze afbeeldingen toestaan?

en: |Keyboard|Left Alt
nl: |Keyboard|Linker Alt

en: |Keyboard|Left Control
nl: |Keyboard|Linker Ctrl

en: |Keyboard|Right Alt
nl: |Keyboard|Rechter Alt

en: |Keyboard|Right Control
nl: |Keyboard|Rechter Ctrl

en: |Ladder|Not ranked
nl: |Ladder|Geen rang

en: |Ladder|Rank:
nl: |Ladder|Rang:

en: |Ladder|Unknown
nl: |Ladder|Onbekend

en: |Lang|System
nl: |Lang|Systeem

en: |LightFromMap|All Vehicles
nl: |LightFromMap|Alle voertuigen

en: |LightFromMap|My Vehicle
nl: |LightFromMap|Mijn voertuig

en: |LightFromMap|None
nl: |LightFromMap|Geen

en: |LightMapQuality|Default
nl: |LightMapQuality|Standaard

en: |LightMapQuality|Fast
nl: |LightMapQuality|Snel

en: |LightMapQuality|High
nl: |LightMapQuality|Hoog

en: |LightMapQuality|None
nl: |LightMapQuality|Geen

en: |LightMapQuality|Very Fast
nl: |LightMapQuality|Heel Snel

en: |LightMapQuality|Very fast
nl: |LightMapQuality|Heel snel

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
nl: |LoadingProgress|(manialinks preloaden)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
nl: |LoadingProgress|(blokken scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
nl: |LoadingProgress|(campagnes scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
nl: |LoadingProgress|(lightmaps scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
nl: |LoadingProgress|(mappen scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
nl: |LoadingProgress|(packs scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
nl: |LoadingProgress|(replays scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
nl: |LoadingProgress|(skins scannen)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
nl: |LoadingProgress|(titels scannen)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
nl: |MacroBlocksAndObjects|Aangepast

en: |Map|Unnamed
nl: |Map|Naamloos

en: |Match|Draw
nl: |Match|Onbeslist

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
nl: |MaxFiltering|Aniso 16x overal

en: |MaxFiltering|Anisotropic
nl: |MaxFiltering|Anisotropisch

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
nl: |MaxFiltering|Anisotropisch 2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
nl: |MaxFiltering|Anisotropisch 4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
nl: |MaxFiltering|Anisotropisch 8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
nl: |MaxFiltering|Anisotropisch 16x

en: |MaxFiltering|Point
nl: |MaxFiltering|Punt

en: |MediaBlock|BulletFx
nl: |MediaBlock|KogelFx

en: |MediaBlock|Editing cut
nl: |MediaBlock|Montageovergang

en: |MediaBlock|Time
nl: |MediaBlock|Tijd

en: |MediaBlock|TimeSpeed
nl: |MediaBlock|TijdSnelheid

en: |MediaTrack|Bullets
nl: |MediaTrack|Kogels

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
nl: |MediaTrack|CamFx traagheidstracking

en: |MediaTrack|Camera custom
nl: |MediaTrack|Eigen camera

en: |MediaTrack|Camera effect script
nl: |MediaTrack|Camera scripteffect

en: |MediaTrack|Camera effect shake
nl: |MediaTrack|Camera schudeffect

en: |MediaTrack|Camera orbital
nl: |MediaTrack|Orbitale camera

en: |MediaTrack|Camera path
nl: |MediaTrack|Camerapad

en: |MediaTrack|Camera race
nl: |MediaTrack|Racecamera

en: |MediaTrack|ColorGrading
nl: |MediaTrack|KleurCorrectie

en: |MediaTrack|Coloring Base
nl: |MediaTrack|Kleurbasis

en: |MediaTrack|Coloring Pole
nl: |MediaTrack|Kleur Pole

en: |MediaTrack|Depth of field
nl: |MediaTrack|Scherptediepte

en: |MediaTrack|Fog
nl: |MediaTrack|Mist

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
nl: |MediaTrack|Fx Blur diepte

en: |MediaTrack|Fx Colors
nl: |MediaTrack|Fx Kleuren

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
nl: |MediaTrack|Fx Bewogen beeld

en: |MediaTrack|Image
nl: |MediaTrack|Afbeelding

en: |MediaTrack|Manialink
nl: |MediaTrack|ManiaLink

en: |MediaTrack|Music volume
nl: |MediaTrack|Muziekvolume

en: |MediaTrack|Objects
nl: |MediaTrack|Objecten

en: |MediaTrack|Players
nl: |MediaTrack|Spelers

en: |MediaTrack|Scenery
nl: |MediaTrack|Omgeving

en: |MediaTrack|Simple events display interface
nl: |MediaTrack|Eenvoudige events-weergaveinterface

en: |MediaTrack|Skeleton
nl: |MediaTrack|Skelet

en: |MediaTrack|Sound
nl: |MediaTrack|Geluid

en: |MediaTrack|Text
nl: |MediaTrack|Tekst

en: |MediaTrack|Time
nl: |MediaTrack|Tijd

en: |MediaTrack|Trails
nl: |MediaTrack|Lichtsporen

en: |MediaTrack|Transition fade
nl: |MediaTrack|Overgang vervagen

en: |MediaTrack|Triangles2D
nl: |MediaTrack|Driehoeken2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
nl: |MediaTrack|Driehoeken3D

en: |MediaTrack|VehicleLight
nl: |MediaTrack|VoertuigLicht

en: |NetworkSpeed|Custom
nl: |NetworkSpeed|Aangepast

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
nl: |NetworkSpeed|Glasvezel 100Mb

en: |Online support key|Online login
nl: |Online support key|Online inlognaam

en: |Online support key|Support key
nl: |Online support key|Ondersteuningskey

en: |Opponents|Always Visible
nl: |Opponents|Altijd zichtbaar

en: |Opponents|Hide Too Close
nl: |Opponents|Verberg wanneer dichtbij

en: |P2P|Advanced
nl: |P2P|Geavanceerd

en: |P2P|Auto update at Internet connection
nl: |P2P|Update automatisch bij internetverbinding

en: |P2P|Auto update from locators
nl: |P2P|Automatisch bijwerken vanaf locators

en: |P2P|Cache cleaned
nl: |P2P|Cache leeggemaakt

en: |P2P|Clean cache
nl: |P2P|Cache leegmaken

en: |P2P|Clean of cache failed
nl: |P2P|Leegmaken van cache mislukt

en: |P2P|Enable download
nl: |P2P|Sta download toe

en: |P2P|Enable locators
nl: |P2P|Locators inschakelen

en: |P2P|Enable upload
nl: |P2P|Sta upload toe

en: |P2P|Maximum cache size
nl: |P2P|Maximum cachegrootte

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
nl: |P2P|Peer-to-peer overdracht

en: |P2P|Update locators from URL
nl: |P2P|Update locators vanaf URL

en: |Pillar|P
nl: |Pillar|F

en: |PlayerOcclusion|All
nl: |PlayerOcclusion|Allen

en: |PlayerOcclusion|Me
nl: |PlayerOcclusion|Ikzelf

en: |PlayerOcclusion|None
nl: |PlayerOcclusion|Geen

en: |PlayerShadow|All
nl: |PlayerShadow|Allen

en: |PlayerShadow|Me
nl: |PlayerShadow|Ikzelf

en: |PlayerShadow|None
nl: |PlayerShadow|Geen

en: |PreviousRaceTime|Prev
nl: |PreviousRaceTime|Vorige

en: |RefereeMode|All
nl: |RefereeMode|Allen

en: |Replacement|R
nl: |Replacement|V

en: |ShaderQuality|Fast
nl: |ShaderQuality|Snel

en: |ShaderQuality|Nice
nl: |ShaderQuality|Mooi

en: |ShaderQuality|Very Fast
nl: |ShaderQuality|Heel Snel

en: |ShaderQuality|Very Nice
nl: |ShaderQuality|Heel Mooi

en: |Shadows|High
nl: |Shadows|Hoog

en: |Shadows|Medium
nl: |Shadows|Gemiddeld

en: |Shadows|None
nl: |Shadows|Geen

en: |Shadows|Very High
nl: |Shadows|Heel Hoog

en: |SkinName|Default
nl: |SkinName|Standaard

en: |Skin|Unnamed
nl: |Skin|Naamloos

en: |Speaker|Headphone
nl: |Speaker|Koptelefoon

en: |Speaker|No speakers
nl: |Speaker|Geen luidsprekers

en: |Speaker|Stereo narrow
nl: |Speaker|Stereo nauw

en: |Speaker|Stereo wide
nl: |Speaker|Stereo breed

en: |Speaker|Use system config
nl: |Speaker|Gebruik systeemvoorkeuren

en: |SpectatorCam|Auto
nl: |SpectatorCam|Automatisch

en: |SpectatorCam|Follow
nl: |SpectatorCam|Volgen

en: |SpectatorCam|Free
nl: |SpectatorCam|Vrij

en: |SpectatorCam|Manual
nl: |SpectatorCam|Handmatig

en: |Stats|Editing time
nl: |Stats|Tijd aanpassen

en: |Stats|Finish count
nl: |Stats|Aantal voltooiingen

en: |Stats|Most Edited
nl: |Stats|Meest aangepast

en: |Stats|Most played
nl: |Stats|Meest gespeeld

en: |Stats|Most played online
nl: |Stats|Meest online gespeeld

en: |Stats|Most played solo
nl: |Stats|Meest solo gespeeld

en: |Stats|Online time
nl: |Stats|Tijd online

en: |Stats|Play time
nl: |Stats|Tijd gespeeld

en: |Stats|Reset count
nl: |Stats|Aantal resets

en: |Stats|Solo time
nl: |Stats|Tijd solo

en: |Substantive|Attack
nl: |Substantive|Aanval

en: |TexturesQuality|High
nl: |TexturesQuality|Hoog

en: |TexturesQuality|Low
nl: |TexturesQuality|Laag

en: |TexturesQuality|Medium
nl: |TexturesQuality|Gemiddeld

en: |TexturesQuality|Very Low
nl: |TexturesQuality|Heel Laag

en: |TimelineUnit|Time
nl: |TimelineUnit|Tijd

en: |Title|None
nl: |Title|Geen

en: |TripleBuffering|Off
nl: |TripleBuffering|Uit

en: |TripleBuffering|On
nl: |TripleBuffering|Aan

en: |Underground|U
nl: |Underground|O

en: |VehicleReflect|High
nl: |VehicleReflect|Hoog

en: |VehicleReflect|HighInReplay
nl: |VehicleReflect|HoogTijdensReplay

en: |VehicleReflect|Low
nl: |VehicleReflect|Laag

en: |Warm up|Click to take the slot
nl: |Warm up|Klik om de plaats in te nemen

en: |WaterReflect|High
nl: |WaterReflect|Hoog

en: |WaterReflect|Low
nl: |WaterReflect|Laag

en: |WaterReflect|Medium
nl: |WaterReflect|Gemiddeld

en: |ZClipAuto|Far
nl: |ZClipAuto|Ver

en: |ZClipAuto|Medium
nl: |ZClipAuto|Gemiddeld

en: |ZClipAuto|Near
nl: |ZClipAuto|Nabij

en: |ZClip|Disable
nl: |ZClip|Uitschakelen

en: |ZClip|Fixed
nl: |ZClip|Gefixeerd

en: |Zone|Africa
nl: |Zone|Afrika

en: |Zone|Asia
nl: |Zone|Azië

en: |Zone|Europe
nl: |Zone|Europa

en: |Zone|Medals
nl: |Zone|Medailles

en: |Zone|Middle East
nl: |Zone|Midden-Oosten

en: |Zone|North America
nl: |Zone|Noord-Amerika

en: |Zone|Oceania
nl: |Zone|Oceanië

en: |Zone|South America
nl: |Zone|Zuid-Amerika

en: |Zone|World
nl: |Zone|Wereld

en: |long|Next
nl: |Lang|Volgende
