Maniaplanet - en to ja translation catalogue (2985 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
ja: 
    （[いいえ]を選択すると、その他の情報はとにかく更新されます）

en: 
    Additional information can be found in
ja: 
    詳細は以下のファイルをご覧下さい

en:  (shared with CPU)
ja: （CPUと共有）

en:  - %1 (in %2)
ja: - %1 (%2 にて)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
ja: - 警告! -
    あなたはプライベート ネットワーク上にある可能性があります。
    ご使用の NAT を構成しない限り、
    インターネット上のその他のプレイヤーは
    参加できることはありません...

en:  < Target <
ja:  < 目標 <

en:  Player banned.
ja: プレイヤーは禁止されました。

en:  Scores reset for this player.
ja: このプレイヤーのScoreはリセットされました。

en:  minute
ja: 分

en:  minutes
ja: 分

en:  second
ja: 秒

en:  seconds
ja: 秒

en: "$<%1$>"
     is read-only.
ja: "$<%1$>" 
     は読み取り専用です。

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
ja: $0F0$<%1$>要求: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
ja: $0F0$<%1$> がゲームに参加しました

en: $0F0$<%1$> left the game
ja: $0F0$<%1$> がゲームを離れました

en: $<%1$> attack
ja: $<%1$> の攻撃

en: $<%1$> captured the goal!
ja: $<%1$> がこのゴールを奪取しました!

en: $<%1$> countered $<%2$>
ja: $<%1$> が $<%2$> にカウンターを食らわしました

en: $<%1$> crossed the finish line!
ja: $<%1$> がフィニッシュ ラインを越えました!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
ja: $<%1$> が $<%2$> のコンボを成功させました。

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
ja: $<%1$> が最長距離でレーザーを命中させました: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
ja: $<%1$> が最長距離でロケットを命中させました: $<%2$>m

en: $<%1$> gets the final hit!
ja: $<%1$> が最後のヒットを食らいました!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
ja: $<%1$> があなたをグループ「$<%2$>」に参加するように招待しています。 
    この人の招待を受け入れてもよろしいですか?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
ja: $<%1$> は $<%2$> から排除されていません。

en: $<%1$> is %2 points from victory!
ja: $<%1$> は勝利まで %2 ポイントです!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
ja: $<%1$> は勝利まで 1 ポイントです!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
ja: $<%1$> はロビーの王様です!

en: $<%1$> is close to win
ja: $<%1$> は勝利に近づいています

en: $<%1$> is eliminated!
ja: $<%1$> は排除されました!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
ja: $<%1$> は排除されました!
    時間切れです!

en: $<%1$> is inactive
ja: $<%1$> は非アクティブです

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
ja: $<%1$> は王様です: %2 個のヒット数!

en: $<%1$> needs to capture more poles
ja: $<%1$> はより多くのポールを奪取する必要があります

en: $<%1$> retired!
ja: $<%1$> は引退しました!

en: $<%1$> secures %2th place!
ja: $<%1$> が %2 位を確保しました!

en: $<%1$> secures 1st place!
ja: $<%1$>は 1 位を確保しました!

en: $<%1$> secures 2nd place!
ja: $<%1$>は 2 位を確保しました!

en: $<%1$> secures 3rd place!
ja: $<%1$> は 3 位を確保しました!

en: $<%1$> takes %2th place!
ja: $<%1$>は %2 位を獲得しました!

en: $<%1$> takes 1st place!
ja: <%1$>$ が 1 位を獲得しました!

en: $<%1$> takes 2nd place!
ja: $<%1$>は 2 位を獲得しました!

en: $<%1$> takes 3rd place!
ja: $<%1$>は 3 位を獲得しました!

en: $<%1$> takes the lead!
ja: $<%1$> がリードを広げています!

en: $<%1$> wins the map
ja: $<%1$> がこのマップで勝利します

en: $<%1$> wins the map!
ja: $<%1$> がこのマップを勝利しました!

en: $<%1$> wins the match!
ja: $<%1$> が対戦に勝利しました!

en: $<%1$> wins the round
ja: $<%1$> がこのラウンドで勝利します

en: $<%1$> wins the round!
ja: $<%1$> がこのラウンドで勝利しました!

en: $<%1$> wins the turn
ja: $<%1$> がこの回を勝利します

en: $ff0Left click$fff add vertex,
ja: $ff0左クリック$fff で頂点を追加、

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
ja: [$ff0左クリック$fff] で頂点を作成、[$ff0Alt$fff] でドロープ レーンを変更

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
ja: [$ff0左クリック$fff] で頂点を作成、[$ff0Tab$fff] で移動軸を作成。

en: $ff0LeftClick$fff to delete
ja: [$ff0左クリック$fff] で削除

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
ja: [$ff0左クリック$fff] で移動と選択、[$ff0Shift+左クリック$fff] で追加、[$ff0Alt+左クリック$fff] で削除

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
ja: $ff0左クリック$fff でベースポジションを選択。

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
ja: [$ff0左クリック$fff] でベース ポジションを選択、[$ff0右クリック$fff] でノーマル プレーンを変更

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
ja: [$ff0右クリック$fff] でキャンセル、

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
ja: $fff $f00ラップ$fff モードで、目標は$f00チェックポイント$fffを可能な限り通過するよう運転することです。
     
    ラップ モードは複数のラップ (循環) のマップで行われて、すべてのマップのための外出先でプレイされます。
     
    時間であるとき、$f00勝者$fffは、最大数量の$f00チェックポイント$fffを通過した プレイヤーです。引き分けの場合には、勝者は、最後のチェックポイントをを最初通過したプレイヤーです。

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
ja: $fff $f00Rounds$fff モードで、目標は$ f00pointsの最大数を獲得することです。
     
    $ fffroundsモードは、レース$ fffの$ f00aシリーズで構成されています。 
    あなたが良い$ f00position$fffでレースを終了したら、あなたは$ f00points$ fff得て、あなたの合計に追加されます。
     
    $ f00winner$ fffは、その合計$ f00pointリミット$ fffに達した最初のプレイヤーです（たとえば30）。

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
ja: $fff $f00スタント$fffモードで、目標は$f00ベストのスタントscore$fffに達することです。 
     
    スタントポイントを取得するには、あなたは、マップの制限時間内にできるだけ多くの印象的なアクロバットを実行する必要があります。. 
    希望するとき、$ff0'Backspace'$fff キーを押すと、$ff0再試行$fffできます。 . 
     
    時間であるとき、$f00勝者$fffは、$f00ベストのスタントポイント$fffを取得するプレイヤーです。

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
ja: $fff $f00チーム$fffモードで、1つのチームを選択する必要があります: $f00レッド$fffまたは$55fブルー$fff。 
    （'Escape' キーで、インゲームメニューで、チームを選択できます）
     
    チームモードは、$レースのシリーズ$fff で構成されます。
    チームの目標は、最大の$f00ポイント$fff数を獲得することです。
     
    よい$f00位$fffでレースを終了したら、あなたは自分のチームに$f00ポイント$fffを提供します。
    $f00勝つチーム$fffは、総計が、$f00ポイントリミット$fff に最初到達するチームです（たとえば、5 ）。

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
ja: $fff $f00時間攻撃$fffモードで、目標は$f00ベスト タイム$fffを設定することです。
     
    望むなら何回でも試行でき、$ff0[Back Space]$fff キーを押すことにより、希望する時に、$fff0再試行f0$fffできます。
     
    時間が終了した場合、$ f00勝者$ fffは$ f00ベストタイム$ fffを持つプレイヤーです。

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
ja: $ fffcupモードでは、複数のマップ$fff上のレースの$ f00シリーズで構成されています。 
     
    あなたが良い$ f00位$ fffでレースを終了したら、あなたは$ f00ポイント$ fff得て、あなたの合計に追加されます。
    サーバは最初のマップに慣れるためにウォームアップレースを提案するかもしれない。 
     
    勝つためには、まず$ f00ポイントリミット$ fffに到達して、$f00ファイナリスト$fffになる必要があります。いったんファイナリストとなった、あなたは、cupに勝つために$f00第一位$fffでレースを終える必要があります。3プレイヤーは、ファイナリストとなって、最初に終了すると、このcup モードが終わります。

en: $oBest times:
ja: $o最高時間:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
ja: $o警告:$o
    
    タイトル %1 についてのあなたのすべての進行、ランク付け、メダルあらゆる永続的なデータが消去されることになります。
    
    本当にこのステーションをアンロードしてもよろしいですか?

en: $s$<%1$> will start in attack.
ja: $s$<%1$> が攻撃を開始することになります。

en: $s$<%1$> will start in defense.
ja: $s$<%1$> は防衛で開始することになります。

en: $s$<%1$> wins the toss!
ja: $s$<%1$> がトスに勝利します!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
ja: $s$<%1$>: 最初に攻撃するか、または防衛したいですか?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
ja: [$s$ff0左クリック$fff] でトリガー ブロックを追加/削除、[$ff0Ctrl+右クリック$fff] でレファレンス フレームを設定/回転

en: %1
    
    Please select another one.
ja: %1 
     
    ほかの一つを選んで下さい。

en: %1 Players
ja: %1 人のプレイヤー

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
ja: %1 があなたがインターネットゲームを作成し、他のプレイヤーとのデータ交換を許可します（P2P）。
    あなたのネットワーク接続を確認しています。ファイアウォールを設定することができます。

en: %1 attacker left
ja: %1 の攻撃者が残存しています

en: %1 attackers left
ja: %1 の攻撃者が残存しています

en: %1 captured %2 goal
ja: %1 が %2 個のゴールを奪取しました

en: %1 captured %2 goals
ja: %1 が %2 個のゴールを奪取しました

en: %1 days
ja: %1 日間

en: %1 defender left
ja: %1 人の防衛者が残存しています

en: %1 defenders left
ja: %1 人の防衛者が残存しています

en: %1 eliminated himself
ja: %1 が自身に勝ってしまいました!

en: %1 has been eliminated.
ja: %1 が排除されました。

en: %1 has been hit.
ja: %1 がヒットされました。

en: %1 has eliminated %2
ja: %1 が %2 に勝ちました

en: %1 has eliminated you!
ja: %1 があなたに勝ちました!

en: %1 has hit %2
ja: %1 が %2 をヒットしました

en: %1 has hit you!
ja: %1 があなたをヒットしました!

en: %1 hit himself
ja: %1 が自身をヒットしています!

en: %1 hours
ja: %1 時間

en: %1 is not part of the official campaign.
ja: %1 は公式のキャンペーンの一環ではありません。

en: %1 is not yet unlocked.
ja: %1 はまだロックが解除されていません。

en: %1 more ...
ja: 残り %1 です ...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
ja: %1 を実行するには、%2 が必要です。それをインストールしてもよろしいですか?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
ja: %1 では、起動に %2 が必要です。それをインストールしてください (%3)。

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
ja: %1 texel/m、経過時間: %2

en: %1 was not found on this computer.
ja: %1 がこのコンピューターに見つかりませんでした。

en: %1 website
ja: %1 のウェブサイト

en: %1 wins the map!
ja: %1 がこのマップで勝利します!

en: %1 wins the map.
ja: %1 がこのマップで勝利します。

en: %1 wins the match!
ja: %1 が対戦に勝利しました!

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
ja: %1$<%2$> が %3 cm 外れています。

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
ja: %1。
    
    [OK] を押し、別のフォルダーを選択/作成します。 
    [キャンセル] を押し、この問題を自身で修正します。

en: %1th
ja: %1 位

en: '$<%1$>' by $<%2$>
ja: $<%2$> による '$<%1$>'

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
ja: （これらの機能は、キーボードのショートカットやインタフェースのボタンで利用可能です）

en: (Scores)
ja: (Score)

en: (click to see conditions)
ja: (状態を見るにはクリック)

en: (default horns)
ja: (デフォルトホルン)

en: (faster, but prone to bugs)
ja: (高速ですが、不安定になる場合があります)

en: (hold)
ja: (保留)

en: (to avoid performance bugs)
ja: （パフォーマンスのバグを回避するために）

en: - Bad current password
ja: - 現在のパスワードは無効です

en: - Current password not given
ja: - 現在のパスワードが提供されていません

en: - Invalid email address
ja: - 無効な電子メール アドレス

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
ja: - 無効なグループ名です。 '|' 文字を使用してはいけません

en: - Invalid zone
ja: - 無効なゾーン

en: - No name given
ja: - 名前が提供されていません

en: - Password and confirm password do not match.
ja: - パスワードと確認パスワードが一致しません。

en: - Password doesn't match confirmation
ja: - パスワードが一致しません

en: - The email addresses do not match
ja: - 電子メール アドレスが一致しません

en: ---Too Fast!
ja: ---ハヤすぎ!

en: ---Too High!
ja: ---高すぎる!

en: ---Too Low!
ja: ---低すぎる!

en: ---Too Slow!
ja: ---オソすぎ!

en: ...I forgot my password
ja: パスワードを忘れてしまいました

en: 1st
ja: 1 位

en: 2 players race
ja: 2 プレイヤーレース

en: 2nd
ja: 2 位

en: 3 players race
ja: 3 プレイヤーレース

en: 3-D glasses
ja: 3D メガネ

en: 3D Glasses Settings
ja: ３Ｄメガネ設定

en: 3D glasses
ja: 3Dメガネ

en: 3d Stereo
ja: 3Dステレオ

en: 3rd
ja: 3 位

en: 4 players race
ja: 4 プレイヤーレース

en: 5 players race
ja: 5 プレイヤーレース

en: 6 players race
ja: 6 プレイヤーレース

en: 7 players race
ja: 7 プレイヤーレース

en: 8 players race
ja: 8 プレイヤーレース

en: <None>
ja: <なし>

en: A block's clip is not in the underground area.
ja: ブロックのclipは地下エリアではありません。

en: A block's clip is not on the right surface.
ja: ブロックのclipは正しい表面にありません。

en: A block's clip is outside the building area.
ja: ブロックのclipは建築面積の外にあります。

en: A block's clip overrides another block.
ja: ブロックのclipは別のブロックを上書きします。

en: A buddy slot has been successfully added.
ja: 1 個のメンバー スロットが正常に追加されています。

en: A comment for the author?
ja: 著者向けにコメントしますか?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
ja: このゲームの強制更新が利用可能です (%1%2)。

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
ja: その名前を持つデッキが既に存在しています。
    それを変更するために"編集"を使用します。

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
ja: 多数のプレイヤーが ManiaPlanet に接続しようとしています。お待ちください、すぐにアクセスできるようになります。
    予想待機時間:

en: A new connection has been established.
ja: 新しい接続が確立されました。

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
ja: 新しいマップが正常にダウンロードされました。
    あなたがプレーするためにそれが今後利用可能になります!

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
ja: 新しいreplayが、成功にダウンロードされました。 
    それに対して、レースできます 
    または、replayエディターで表示できます

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
ja: ゲームの新しいバージョンは、ダウンロードされています。いくつかのファイルが更新される予定です。
     
    この操作は、管理者権限が必要です。

en: A player with this email is already invited.
ja: この電子メールを所有するプレイヤーは既に招待されています。

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
ja: この名前付きの事前定義されたゲーム スクリプトが既に存在しています。
    競合を避けるために別の名前を選択します。

en: ABANDON
ja: 放棄

en: ACTION
ja: アクション

en: AGP Usage
ja: AGP使用率

en: Abort
ja: 中止

en: Abuse successfully reported.
ja: 乱用を正常に報告しました。

en: Accelerate
ja: 加速

en: Accelerate & brake (analog)
ja: 加速&ブレーキ（アナログ）

en: Accelerate (analog)
ja: 加速（アナログ）

en: Acceleration
ja: アクセラレーション

en: Acceleration quantity
ja: アクセラレーションの品質

en: Accept referees :
ja: レフェリーを受け入れる:

en: Access denied
ja: アクセスが拒否されました

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
ja: $0f0%1$zへのアクセスは、$0f0%2$z Planetsをコストします。 
    あなたのPlanetsの数は: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
ja: このデータ(%1)へのアクセスは、 %2 Planetsをコストします:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
ja: このデータ (%1) へのアクセスは、1 個の Planet が掛かります。

en: Account
ja: アカウント

en: Account Connection
ja: アカウント接続

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
ja: アカウントの作成に失敗しました。エラー:
    %1
    再試行しますか?

en: Account successfully created!
ja: アカウントが正常に作成されました!

en: Achievements
ja: 実績

en: Achievements of $<%1$>
ja: $<%1$>の実績

en: Action Maker
ja: アクションメーカー

en: Actions
ja: アクション

en: Activate rumble
ja: ランブルをアクティブにする

en: Add
ja: 追加

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
ja: 5 個の ManiaPlanet ステーションを追加する

en: Add ManiaPlanet Stations
ja: ManiaPlanet ステーションを追加する

en: Add a Buddy
ja: Buddyを追加する

en: Add a Map
ja: マップを追加する

en: Add a buddy slot
ja: 1 個のメンバー スロットを追加する

en: Add a custom map
ja: カスタムマップを追加

en: Add a map to the group campaign
ja: グループキャンペーンにマップを追加する

en: Add clip
ja: clipの追加

en: Add item
ja: アイテムを追加

en: Add server to favorites
ja: サーバーをお気に入りに追加する

en: Add to Selection
ja: 選択肢へ追加

en: Add to tag display list
ja: タグディスプレイのリストに追加

en: Add track
ja: トラックの追加

en: Add your own music
ja: 自身の音楽を追加する

en: Add your own picture
ja: 画像を追加する

en: Adding buddy
ja: メンバーを追加中

en: Adding server to favorites
ja: サーバーをお気に入りに追加中

en: Additional icons:
ja: 追加のアイコン:

en: Advanced
ja: 高級

en: Advanced Customisation Tools
ja: 高度なカスタマイズツール

en: Advanced Edition Tools
ja: 高度な編集ツール

en: Advanced Options
ja: 高度なオプション

en: Advanced editor
ja: 高度エディター

en: Advanced options
ja: 詳細オプション

en: Advanced parameters
ja: 高度なパラメーター

en: Advanced params
ja: 詳細params

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Advanced stereoscopy
ja: 高度な立体視

en: Advanced...
ja: 高級...

en: Advantage: %1 (%2)
ja: 平均: %1 (%2)

en: Align Image
ja: 画像の位置を合わせる

en: All
ja: 全て

en: All Servers
ja: すべてのサーバ

en: All attackers eliminated!
ja: すべての攻撃者が排除されました!

en: All defenders eliminated
ja: すべての防衛者が排除されました。

en: All defenders eliminated!
ja: すべての防衛者が排除されました!

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
ja: すべてのゴーストが記録されました! 
    ファイル: $<%1$>  
    ディレクトリ: %2 
    マップメダル回数が更新されました。

en: All goals captured.
ja: すべてのゴールが奪取されました。

en: All scores validated, waiting ...
ja: すべてのscoreは認証されました。お待ち下さい...

en: Allow custom models
ja: カスタムモデルを許可する

en: Allow map download :
ja: マップのダウンロードを許可する:

en: Allow unlimited horns
ja: 無制限のホーンを許可する

en: Ally Custom Color
ja: 味方カスタム色

en: Already Triggered
ja: 既にトリガーされています

en: Already a player.
ja: 既にプレイヤーです。

en: Already a spectator.
ja: 既に観客です。

en: Already referee.
ja: 既にレフェリーになっています。

en: Already subscribed to this group
ja: 既にこのグループを購読しています。

en: Already waiting for a vote.
ja: 既に投票を待っている。

en: Alternate method
ja: 代替方法

en: Always
ja: 常に

en: Ambient Occ.
ja: 周囲のOcc

en: An error occurred during the transaction.
ja: 取引中にエラーが発生しました。

en: An error occurred when
    updating your zone
ja: ゾーンの更新中に
    エラーが発生しました

en: An error occurred when updating your profile.
ja: あなたのプロファイルを更新する時にエラーが発生しました。

en: An error occurred:
    %1
ja: エラーが発生しました: 
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
ja: このゲームのオプションの更新が利用可能です (%1%2)。

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
ja: このゲームの 1 個のアップデートが利用可能です (%1 kB)。
    %2
    アップデートをダウンロードし、このゲームをアップグレードしてもよろしいですか?

en: Anaglyph
ja: アナグリフ

en: Analog dead zone
ja: アナログデッドゾーン

en: Analog sensitivity
ja: アナログ感度

en: Analyser
ja: アナライザー

en: Anchor
ja: アンカー

en: Anchor rotation
ja: アンカー回転

en: Anchor visibility
ja: アンカーの可視性

en: AnchorRot
ja: アンカー回転

en: AnchorVis
ja: アンカーの可視化

en: Anim
ja: アニメ

en: AntiCheat server URL
ja: 反不正行為サーバー URL

en: Antialias
ja: アンチエイリアス

en: Antialiasing
ja: アンチエイリアシング

en: Apply
ja: 適用

en: Apply Symmetry to Selection
ja: 選択肢に対称性を適用する

en: Apply an image directly to the skin texture
ja: 画像をskinのテクスチャーに直接に適用する

en: Apply stickers on the car
ja: 車にステッカーを貼る

en: April
ja: 4月

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
ja: 公式記録の登録をキャンセルしてもよろしいですか?

en: Are you sure you want to change your current account?
ja: 現在のアカウントを変更してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to clear your current message?
ja: 本当にあなたの現在のメッセージを消去してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
ja: 本当に $<%1$> を削除してもよろしいですか?
    $<%2$> により獲得したすべてのローカル スコアが喪失することになります。

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
ja: 本当にフォルダー %1 およびそのすべてのコンテンツを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
ja: 本当にあなたのプロファイルを切断してもよろしいですか?
    プロファイルを別のアカウントに接続したい場合は続行して下さい。
    あなたの現在のプロファイルは破棄されることはありません。

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
ja: サーバー $<%1$> にメンバーを参加させますか?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
ja: $<%1$> をメンバー リストから削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove all messages?
ja: すべてのメッセージを削除してよろしいですか?

en: Are you sure you want to remove this message?
ja: このメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to send all messages?
ja: すべてのメッセージを送信してもよろしいですか?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
ja: このグループ ($<%1$>) から退会してもよろしいですか?

en: Armors lost by %1 : %2
ja: %1 が喪失した防護具: %2

en: ArrowDown
ja: 下矢印

en: ArrowUp
ja: 上矢印

en: Article deleted
ja: 記事削除済み

en: As dds
ja: ddsとして

en: Ask for opponents in solo races
ja: ソロレースで相手を要請する

en: Associate %1 URL protocol to %2
ja: %1 URLプロトコルを%2に関連付ける

en: Associate %1 files to %2
ja: %1 ファイルを %2 と関連付ける

en: Associations
ja: 関連付け

en: Audio
ja: オーディオ

en: Audio device
ja: オーディオ デバイス

en: Audio enable
ja: オーディオを有効にする

en: Audio stream
ja: オーディオストリーム

en: August
ja: 8月

en: Author
ja: 著者

en: Author Medal
ja: 著者メダル

en: Author's comment
ja: 著者のコメント

en: Auto Spectator
ja: オート観客

en: Auto connect at start
ja: 起動時に自動接続する

en: Auto exposure
ja: 自動露出

en: Auto-focus
ja: オートフォーカス

en: Auto-zoom
ja: オートズーム

en: Avatar
ja: アバター

en: Avatar and Name
ja: アバターと名前

en: Avatar import
ja: アバターのインポート

en: Avatars
ja: アバター

en: Avg
ja: 平均

en: Awesome!!!
ja: 素晴らしい!!!

en: Back
ja: もどる

en: Back to player page
ja: player pageにもどる

en: Back to previous menu
ja: 前のメニューにもどる

en: Background quality
ja: 背景の品質

en: Backward
ja: バックワード

en: Bad
ja: 悪い

en: Bad language file
ja: 不正な言語ファイルです

en: Bad proxy configuration
ja: 無効なプロキシ設定

en: Balance Teams
ja: バランス チーム

en: Balance teams
ja: バランス チーム

en: Balance the teams
ja: チームのバランスを図る

en: Ban
ja: 禁止

en: Ban $<%1$>
ja:  $<%1$>を禁止する

en: Ban map %1
ja: マップ %1 を禁止する

en: Base :
ja: ベース :

en: Base Index
ja: ベース インデックス

en: Base:
ja: ベース:

en: Battle
ja: バトル

en: Battle Mode
ja: バトルモード

en: Become referee
ja: 審判になる

en: Bench
ja: ベンチ

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
ja: ベンチ結果:
    平均 Fps=%1
    最低 Fps=%2

en: Benching with %1 config...
ja:  %1 の設定でベンチマークを行っています

en: Benchmark
ja: ベンチマーク

en: Best
ja: ベスト

en: Best Combo
ja: ベストコンボ

en: Best Players
ja: ベストプレイヤー

en: Best score
ja: ベストscore

en: Best time
ja: ベストタイム

en: Best time :
ja: ベストタイム

en: Black
ja: ブラック

en: Blacklist URL
ja: ブラックリスト済み URL

en: BlendZ
ja: ブレンドZ

en: Block Editor
ja: ブロックエディター

en: Block End
ja: ブロック終了

en: Block Mode (F2)
ja: ブロックモード（F2）

en: Block Properties Mode
ja: ブロックプロパティモード

en: Block Start
ja: ブロック開始

en: Block Stock Mode
ja: ブロックストックモード

en: Block skin import
ja: ブロックskinのインポート

en: Blocks
ja: ブロック

en: Bloom
ja: ブルーム

en: Blue
ja: ブルー

en: Brake
ja: ブレーキ

en: Brake (analog)
ja: ブレーキ（アナログ）

en: Brightness
ja: 明るさ

en: Broadcast
ja: 一斉送信

en: Bronze
ja: ブロンズ

en: Bronze Medal
ja: ブロンズ メダル

en: Browse
ja: ブラウズ

en: Brush
ja: ブラシ

en: Buddies Medals Ranking
ja: Buddiesメダルランキング

en: Buddy list successfully updated.
ja: メンバー リストの更新が正常に終了しました。

en: Buddy not found.
ja: Buddyが見つかりません。

en: Building Mode
ja: 構築モード

en: Bulldoze
ja: 整地する

en: Buy a buddy slot
ja: 1 個のメンバー スロットを購入する

en: Buy a key
ja: キーを購入

en: Buy account upgrade
ja: アカウントアップグレードを購入する

en: Buy now
ja: 直ちに購入

en: By
ja: 創造者

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
ja: ゲームのルールを無視したので、あなたは他のプレイヤーに迷惑をかけています。
    このアカウントはロックされました。

en: CHANGE VIEW
ja: ビューを変更する

en: CPU usage
ja: CPU 使用率

en: Cache size
ja: キャッシュサイズ

en: CallVote balance teams
ja: CallVote バランス チーム

en: CallVote ban
ja: CallVote 禁止

en: CallVote change mode settings
ja: モードの設定を CallVote に変更する

en: CallVote go to map
ja: CallVote マップに移動する

en: CallVote ignored.
ja: CallVote は無視されます。

en: CallVote kick
ja: CallVote キック

en: CallVote next map
ja: CallVote 次のマップ

en: CallVote not allowed.
ja: CallVote は許可されません。

en: CallVote restart
ja: CallVote 再起動

en: Callvote threshold (%) :
ja: Callvote しきい値 (%) :

en: Callvote timeout :
ja: Callvote のタイムアウト :

en: Camera
ja: カメラ

en: Camera 1
ja: カメラ1

en: Camera 2
ja: カメラ2

en: Camera 3
ja: カメラ3

en: Camera 4
ja: カメラ4

en: Camera 5
ja: カメラ5

en: Camera 6
ja: カメラ6

en: Camera free
ja: カメラ フリー

en: CameraDown
ja: カメラダウン

en: CameraUp
ja: カメラアップ

en: Campaign :
ja: キャンペーン :

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancelled
ja: キャンセルしました

en: Cancelling
ja: キャンセル中

en: Cannot change password:
ja: パスワードを変更できません:

en: Cannot connect to the server
ja: サーバーに接続できません

en: Cannot create the group:
ja: グループを作成できません:

en: Cannot delete profile of the current player!
ja: 現在のプレイヤーのプロファイルを削除することはできません!

en: Cannot join server...
ja: サーバーに参加することはできません...

en: Cannot join server:
    %1
ja: サーバーに参加できません:
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
ja: バージョン。%1 と%2でreplayをマージすることはできません

en: Cannot merge validation replays.
ja: 検証のreplayをマージすることはできません。

en: Cannot retrieve the Manialink:
ja: Manialink を取得できません:

en: Cannot try to subscribe to group:
ja: グループに加入しようとすることはできません:

en: Cannot update groups.
    %1
ja: グループを更新できません。 
    %1

en: Cannot update the buddy list:
ja: メンバー リストを更新できません:

en: Cannot update the favorites list:
ja: お気に入りのリストを更新することはできません:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
ja: 構成設定を
    %1
    に書き込めません。

en: Capturable Index
ja: キャプチャ可能なインデックス

en: Capture Weight
ja: キャプチャのゲージ

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
ja: 勝利するには、この $<$0f0poles$> を奪取します。

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
ja: 勝利するには、この the $<$0f0poles$> を奪取します。
    $<$0f0defense$> の段階の間は、奪取できません。

en: Capture the poles of the opposing team!
ja: 相手チームのポールをすべて取り押さえよう ！

en: Capture time
ja: 奪取時刻

en: Capturing
ja: 奪取中

en: Car reflections
ja: 車の反射

en: Car reflects
ja: 車の反映

en: Cards to Squares Mode
ja: カードツースクエアモード

en: Center spring intensity
ja: センタースプリング強度

en: Challenge other players
ja: 他のプレイヤーに挑戦する

en: Challenge other players!
ja: その他のプレイヤーに挑戦しましょう!

en: Change camera
ja: カメラを選択

en: Change map
ja: マップを変更する

en: Change team
ja: チームの切り替え

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
ja: ゲームですべてのそのデータを格納する場所を変更します。
    (現在 %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
ja: ゲームであなたの個人的なデータを格納する場所を変更します。
    (現在 %1)

en: Change the settings: $<%1$>
ja: この設定を変更する: $<%1$>

en: Change your password
ja: パスワードを変更する

en: Change your zone
ja: ゾーンを変更

en: Chat
ja: チャット

en: Chat time :
ja: チャットタイム :

en: Chat to all
ja: 全員に対してチャットする

en: Cheat suspicion
ja: 詐欺疑惑

en: Check Internet connection
ja: インターネット接続を確認する

en: Check of %1 update failed!
ja: %1 の更新の確認に失敗しました!

en: Checking game data
ja: ゲームデータを確認中

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
ja: ゲーム マスター サーバーへの接続を確認しています。
    お待ちください...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
ja: ログイン %1 を確認中です
    お待ちください...

en: Checkpoints
ja: Checkpoint

en: Choose
ja: 選択

en: Choose Map Type
ja: マップ タイプを選択する

en: Choose Opponents
ja: 相手を選ぶ

en: Choose a Game Mode
ja: ゲームモードを選ぶ

en: Choose a Map
ja: マップを選ぶ

en: Choose a Server
ja: サーバーを選ぶ

en: Choose a Slot
ja: スロットを選ぶ

en: Choose a campaign
ja: キャンペーンを選ぶ

en: Choose a difficulty
ja: 難易度を選ぶ

en: Choose a group
ja: グループを選ぶ

en: Choose a sound
ja: サウンドを選ぶ

en: Choose an Environment
ja: 環境を選ぶ

en: Choose an activity
ja: 活動を選ぶ

en: Choose an environment
ja: 環境を選ぶ

en: Choose an image
ja: 画像を選ぶ

en: Choose an input device
ja: 入力デバイスを選ぶ

en: Choose between simple and advanced map editor
ja: 簡単と高度なマップエディタの間で選択する

en: Choose custom Music
ja: カスタム音楽を選ぶ

en: Choose game mode
ja: ゲームモードを選ぶ

en: Choose skin
ja: skinを選ぶ

en: Choose the action to perform on this group:
ja: このグループに実行するアクションを選択する:

en: Choose the scale
ja: スケールを選ぶ

en: Choose the shininess
ja: 輝かしさを選ぶ

en: Choose the transparency
ja: 透明度を調節

en: Choose your Avatar
ja: アバターを選ぶ

en: Choose your Editor
ja: エディターを選ぶ

en: Choose your Location
ja: ロケーションを選ぶ

en: Choose your opponents
ja: 相手を選ぶ

en: Choose your profile
ja: プロファイルを選択する

en: Choose your team
ja: チームを選んで下さい

en: Choose your zone
ja: ゾーンを選んで下さい

en: Clear
ja: クリア

en: Clear All
ja: すべてをクリア

en: Clear OffZone?
ja: オフゾーンをクリアしますか?

en: Clear all blocks?
ja: すべてのブロックをクリアしますか?

en: Clear all objects?
ja: すべてのオブジェクトをクリアしますか?

en: Clear everything?
ja: すべてをクリアしますか?

en: Clear selection?
ja: 選択をクリアしますか?

en: Clear tag display list
ja: タグディスプレイのリストを削除する

en: Clear terrain?
ja: 地形をクリアしますか?

en: Clear the map
ja: マップをクリア

en: Clear unused spot models ?
ja: 未使用のスポット モデルをクリアしますか?

en: Click here to change the control device
ja: 制御デバイスを変更するには、ここをクリックします

en: Click here to install a title.
ja: 開発者により投稿されたコメント:
    CMwNodRef<CControlContainer> CardStationMainModel;CMwNodRef<CControlContainer> CardStationSummaryModel;if (_Resources->m_CardStationMainFid)Verify(CSystemArchiveNod::LoadFromFid(CardStationMainModel, Resources->m_CardStationMainFid));if (_Resources->m_CardStationSummaryFid)Verify(CSystemArchiveNod::LoadFromFid(CardStationSummaryModel, Resources->m_CardStationSummaryFid));const Bool HasTitlesToInstall = _Game->m_ManiaTitles.GetCount() > _Game->mBaseManiaTitles.GetCount();Bool HasAlreadyInstalledATitle = False;{MLoop(Stations, Station) {CGameStation* Station = Stations[iStation];SGameStationDesc& S = *(Station->m_StationDesc);if (S.Type == EStationTypeDynamic  S.TitleId.IsAssigned())HasAlreadyInstalledATitle = True;}}

en: Click on 'OK' to continue
ja: ぞっこうするには [OK] をクリックします。

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
ja: リプレイを回復するには、記録をクリックして下さい

en: Click on the picture to change your Avatar
ja: 写真をクリックして、アバターを変更する

en: Click to add a player
ja: プレイヤーを追加するにはクリック

en: Client port
ja: クライアント ポート

en: Clip
ja: クリップ

en: Clip number %1 already has a trigger here.
ja: クリップ番号 %1 はここで既にトリガーを持っています。

en: Close
ja: クローズ

en: ClubLink
ja: クラブリンク

en: Collection :
ja: コレクション :

en: Color
ja: カラー

en: Color :
ja: 色 :

en: Comment
ja: コメント

en: Comment :
ja: コメント :

en: Common data files
ja: 共通データ ファイル

en: Compatible ghost found on disk
ja: ディスクに互換性のあるghostがあります

en: Competitions
ja: 競技

en: Compilation Error in:
ja: コンパイルエラーの発生場所:

en: Compilation failures
ja: コンパイル·エラー

en: Compile
ja: コンパイル

en: Compress & Save
ja: 圧縮と保存

en: Compute Decals
ja: デカールを計算する

en: Compute shadows
ja: シャドウを演算する

en: Compute shadows quality
ja: 影の品質を計算する

en: Computing shadows
ja: 影を演算中

en: Concatenate replays
ja: リプレイを連結

en: Condition :
ja: 条件:

en: Configuration
ja: 設定

en: Configuration Names
ja: コンフィギュレーション名

en: Configure
ja: 設定

en: Configure controls
ja: 制御の配置

en: Confirm
ja: 確認

en: Confirm new password:
ja: 新しいパスワードを確認して下さい:

en: Confirm password
ja: パスワードを確認して下さい

en: Confirm your email
ja: 電子メールを確認してください

en: Confirmation
ja: 確認

en: Congratulations!
ja: オメデトウ!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
ja: おめでとうございます! %2 の内から %1 人のプレイヤーのみがこのキャンペーン向けにすべてのメダルを収集できました!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
ja: おめでとうございます! あなたは、最初のブラック マップのロックを解除しました!
     あなたは今後 Nadeo 対戦相手へのアクセス権を所有します!

en: Connect
ja: 接続

en: Connected
ja: 接続済み

en: Connecting to %1...
ja: %1に接続中...

en: Connection Error
ja: 接続エラー

en: Contacting server...
ja: サーバーに接続中...

en: Contents
ja: コンテンツ

en: Contents :
ja: 内容:

en: Continue
ja: 続き

en: Continue offline
ja: オフライン続行

en: Continue?
ja: 続行しますか?

en: Contrast
ja: コントラスト

en: Convergence
ja: コンバージェンス

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
ja: ManiaPlanet アカウントへの変換

en: Convert
ja: 切り替える

en: Convert ogg file
ja: oggファイルの変換

en: Copy
ja: コピー

en: Copy Selection
ja: 選択肢をコピーする

en: Copy to clipboard
ja: クリップボードにコピーする

en: Copy/Paste Mode [C]
ja: コピー/貼り付けモード [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
ja: 同期されたファイルをコピー中、  
     お待ち下さい...

en: Corrupted login.
ja: 破損したログイン。

en: Cost:
ja: コスト:

en: Could not connect.
ja: 接続できません。

en: Could not connect: 
    %1
ja: 接続できません: 
    %1

en: Could not contact server.
ja: サーバーに接続できませんでした。

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
ja: スキンを作成できませんでした。
    ファイル拡張子が不明です

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
ja: スキンを作成できませんでした。
    間違った URL の可能性があります?

en: Could not determine the title to use.
ja: 使用するタイトルを判定できませんでした。

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
ja: UDP接続が確立できません:
    TCPのみへのフォールバック。
    オンラインの経験を向上するには、
    ファイアウォールの設定をしてみて下さい!

en: Could not export !
ja: エクスポートできませんでした!

en: Could not export clip
ja: クリップをエクスポートできませんでした

en: Could not find DirectX9
ja: DirectX9 が見つかりませんでした

en: Could not find player score.
ja: プライヤーのscoreが見つかりません。

en: Could not find the title %1.
ja: タイトル %1 が見つかりませんでした。

en: Could not import clip
ja: クリップをインポートできませんでした

en: Could not import replay tracks
ja: リプレイ トラックをインポートできませんでした

en: Could not init internet
ja: インターネットを初期化できません

en: Could not initialize the network.
ja: ネットワークを初期化できませんでした。

en: Could not install or update the title's files...
ja: タイトルのファイルのインストールまたは更新ができません...

en: Could not load map!
ja: マップを読み込めません!

en: Could not load the Match settings:
    %1
ja: 対戦の設定を読み込めませんでした:
    %1

en: Could not load the replay.
ja: replayをロードできませんでした。

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
ja: 含まれるファイルに必要なパックキーをすべて入手できませんでした。

en: Could not report abuse:
ja: 乱用を報告できませんでした:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
ja: チームのプロファイルを検索できません。
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
ja: このキャンペーンの情報を取得できませんでした。
    %1

en: Could not retrieve the map list.
ja: このマップ リストを取得できませんでした。

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
ja: あなたのグラフィックデバイスの性能を取得できませんでした。
    自動グラフィックの品質が不十分であるかもしれません。

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
ja: マッチ設定を保存できませんでした：
    %1

en: Could not save the map!
ja: マップを保存できませんでした!

en: Could not save the replay!
ja: リプレイの保存ができませんでした!

en: Could not search:
    %1
ja: 次を検索できませんでした:
    %1

en: Could not send email.
    %1
ja: 電子メールを送信できません。
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
ja: ブロックを登場させるためのテラフォーミングができませんでした。

en: Could not terraform to place the Macroblock.
ja: この Macroblock を登場させるためのテラフォーミングができませんでした。

en: Could not upload this map.
    %1
ja: このマップをアップロードできません。 
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
ja: $<%1$>のreplayが確認できませんでした

en: Could not validate!
     no key events available...
ja: 認証できませんでした!
    使用可能のキーイベントがありません...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
ja: 検証できません!
    間違ったシミュレーションです

en: Counter KO failed.
ja: カウンター KO に失敗しました。

en: Counter KO!
ja: カウンター KO!

en: Cpu/Gpu synchro
ja: Cpu/Gpuシンクロ

en: Create
ja: 作成

en: Create Icon
ja: アイコンを作成する

en: Create MacroBlock Variant
ja: マクロブロックバリアントを作成する

en: Create a Pack
ja: パックを作成する

en: Create a Server
ja: サーバーの作成

en: Create a desktop icon
ja: デスクトップアイコンを作成する

en: Create a group
ja: グループを作成する

en: Create a new Plugin Script
ja: 新規プラグインScriptを作成する

en: Create a new Profile
ja: 新しいプロファイルを作成する

en: Create a pack
ja: パックを作成する

en: Create a profile
ja: プロファイルを作成する

en: Create a server
ja: サーバーの作成

en: Create an image from the text entry
ja: テキストエントリーから画像を作成する

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
ja: 自身のタイトルを作成、管理する。(上級ユーザーのみ。)

en: Create new MacroBlock
ja: 新規マクロブロックを作成する

en: Create new group
ja: 新規マップを作成する

en: Create new...
ja: 新規作成...

en: Creating the account...
ja: アカウントを作成中...

en: Credits
ja: クレジット

en: Cup Mode
ja: Cupモード

en: Current Combo
ja: 現在のコンボ

en: Current cache size
ja: 現在のキャッシュサイズ

en: Current color
ja: 現在の色

en: Current password:
ja: 現在のパスワード:

en: Cursor
ja: カーソル

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom Blocks Mode (F5)
ja: カスタムブロックモード（F5）

en: Custom Information
ja: カスタム情報

en: Custom data
ja: カスタムデータ

en: Custom data directories
ja: カスタム データ ディレクトリ

en: Custom installation
ja: カスタムインストール

en: Custom mod
ja: カスタムmod

en: Custom music
ja: カスタム音楽

en: Custom settings
ja: カスタム設定

en: Customize
ja: カスタム

en: Cut Block
ja: ブロックのカット

en: Cut Selection
ja: 選択肢をカットする

en: Cut after
ja: 後でカットする

en: Cut before
ja: 前でカットする

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
ja: D / Ctrl + マウスホイールダウン

en: DOF samples
ja: DOFサンプル

en: DRIVE
ja: ドライブ

en: Data access
ja: データ アクセス

en: Data importer
ja: データインポータ

en: Date :
ja: 日付:

en: Decals
ja: デカール

en: Decals Mode
ja: デカールモード

en: December
ja: 12月

en: Decent
ja: 普通

en: Decrease cam fov
ja: カメラfovを減少する

en: Default
ja: デフォルト

en: Default horns
ja: デフォルトのホーン

en: Default sound
ja: デフォルトのサウンド

en: Default values
ja: デフォルトの値

en: Defense
ja: 防衛

en: Delete
ja: 削除

en: Delete this Article?
ja: この記事を削除しますか?

en: Delete this Macroblock?
ja: このマクロブロックを削除しますか?

en: Delete this Plugin?
ja: このプラグインを削除しますか?

en: Delivered by
ja: 送信元

en: Depth
ja: 深度

en: DepthOfField
ja: フィールドの深度

en: Description
ja: 説明

en: Destroy all paths?
ja: すべてのパスを破棄しますか?

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
ja: まだ友達に ManiaPlanet についてお話していませんか?

en: Difficulty
ja: 難易度

en: Direct lighting
ja: 直接照明

en: Dirt Intensity
ja: ダートの強度

en: Disable
ja: 無効にする

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
ja: HdrCubeRenderMipMapを無効にする

en: Disable ZBufferRange
ja: Zバッファレンジを無効にする

en: Disable advertising
ja: 広告を無効にする

en: Disable replay recording
ja: リプレイの記録を無効にする

en: Disable scan cache
ja: スキャンキャッシュを無効にする

en: Discard changes and quit
ja: 変更を破棄して終了

en: Disconnect Account
ja: アカウントを切断する

en: Display Freq.
ja: 表示周波数

en: Display Ghosts name on event
ja: イベントにGhost名を表示する

en: Display Mode
ja: ディスプレイモード

en: Display Ratio
ja: 表示比率

en: Display VSync
ja: 表示VSync

en: Display car names
ja: 車名の表示

en: Display checkpoints events
ja: checkpointイベントを表示する

en: Display cost
ja: コストを表示する

en: Display end of laps events
ja: Lapの終わりイベントを表示する

en: Display end of race events
ja: レースの終わりイベントを表示する

en: Display game key
ja: ゲームキーを表示

en: Display mode
ja: 表示モード

en: Display mode for events
ja: イベント用ディスプレイモード

en: Display size
ja: サイズを表示する

en: Display stunt figures events
ja: スタント図イベントを表示する

en: Display synchro
ja: ディスプレイシンクロ

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
ja: マップ %4$s について %3$s からレポート %1$s ~ %2$s を表示する:

en: Distance
ja: 距離

en: Do Not Show Again
ja: 以後、表示しない

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
ja: 本当に CallVote がバランス チームを実行してもよろしいですか?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
ja: 本当に次のマップに CallVote を移動させてもよろしいですか?

en: Do you really want to CallVote to restart?
ja: 本当に CallVote を再起動してもよろしいですか?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
ja: 本当にこのプレイヤーをメンバー リストに追加してもよろしいですか?

en: Do you really want to ban this player?
ja: 本当にこのプレイヤーを禁止してもよろしいですか?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
ja: 本当にこのプレーヤーを禁止する投票を呼び掛けてもよろしいですか?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
ja: 本当にこのプレイヤーをキックする投票を呼び掛けてもよろしいですか?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
ja: 「$<%1$>」を本当に
    削除してもよろしいですか?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
ja: 本当にこのサーバーを停止し、そのメニューに復帰してもよろしいですか?

en: Do you really want to kick this player?
ja: 本当にこのプレイヤーをキックしてもよろしいですか?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
ja: 本当にこのサーバーを離脱し、このメニューに復帰してもよろしいですか?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
ja: 本当にパスワード「%1」を使用して、
    このマップをロックしてもよろしいですか?

en: Do you really want to remove this Deck?
ja: 本当にこのデッキを削除してもよろしいですか?

en: Do you want to add this server to your favorites?
ja: このサーバーをあなたのお気に入りに追加してもよろしいですか?

en: Do you want to cancel account creation?
ja: アカウントの作成をキャンセルしてもよろしいですか?

en: Do you want to cancel all updates?
ja: すべてのアップデート ファイルをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Do you want to cancel this download?
ja: このダウンロードをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Do you want to cancel this update ?
ja: このアップデートをキャンセルしてもよろしいですか?

en: Do you want to challenge the %1?
ja: %1 にチャレンジしてもよろしいですか?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
ja: ダウンロード済みのデータが最新の状態であるかを確認してもよろしいですか?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
ja: このステーションにロードするタイトルを選択してもよろしいですか?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
ja: あなたは ManiaCode の実行を完了してもよろしいですか?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
ja: フォルダー %1 およびそのすべてのコンテンツを削除してもよろしいですか (あなたのプロファイル、マップ、リプレイ、スキンが含まれています)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
ja: フォルダー %1 およびそのすべてのコンテンツを削除してもよろしいですか?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
ja: このアップデートをダウンロードし、このゲームをアップグレードをしてもよろしいですか?

en: Do you want to load this title into the station?
ja: このステーションにこのタイトルを読み込んでもよろしいですか?

en: Do you want to play with this map now?
ja: すぐにこのマップでプレイしてもよろしいですか?

en: Do you want to remove the locator of this data?
ja: このデータのロケーターを削除してもよろしいですか?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
ja: このサーバーをあなたのお気に入りから削除してもよろしいですか?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
ja: retrieveretrieve'My Documents\%2'に発見された前の%1's データを検索したいですか?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
ja: このアバターをあなたのプロファイル向けに使用してもよろしいですか?

en: Do you want to select this skin for your profile?
ja: このスキンをプロファイル向けに選択してもよろしいですか?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
ja: お使いの %1 ファイル向けにカスタム フォルダーを指定してもよろしいですか?

en: Do you want to unload the title from this station?
ja: このステーションからこのタイトルをアンロードしてもよろしいですか?

en: Do you want to:
ja: 以下の操作をしますか:

en: Don't change
ja: 変更しない

en: Donation :
ja: 寄付:

en: Done
ja: 完了

en: Download disabled by the server
ja: ダウンロードが、サーバより無効化されました

en: Download error
ja: ダウンロード エラー

en: Download error :
ja: ダウンロード エラー:

en: Download error : unable to join server.
ja: ダウンロー ドエラー : サーバーに接続できません。

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
ja: ダウンロードエラー。サーバに加入できません。  
    後ほどおかけ直しください。

en: Download from locators (Direct download URL)
ja: ロケータ（直接ダウンロードURL）からダウンロード

en: Download from peer (P2P)
ja: ピアからダウンロード (P2P)

en: Download in progress, please wait...
ja: ダウンロード中です。お待ち下さい...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
ja: %1のダウンロードまたは更新が失敗しました。 
    サーバに接続できません: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
ja: ソロレースでデフォルトグループの最高のreplayをダウンロード

en: Download?
ja: ダウンロードしますか?

en: Downloaded Maps
ja: ダウンロードしたマップ

en: Downloading data...
ja: データをダウンロード中...

en: Draw
ja: 描く

en: Draw match
ja: 対戦を引き分ける

en: Draw roads or terrain
ja: 道路や地形を描く

en: Draw round
ja: 引き分けラウンド

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
ja: ManiaPlanet の成功により、あまりにも多数のプレイヤーがマスター サーバーに接続しようとしています。
    残念ながら、あなたはそれに接続することはできず、オフラインでのみのプレイとなります。
    ご迷惑をおかけして申し訳ありません。私たちはすぐにオンラインで多くのプレイヤーを受け入れられるようになるよう努力しています。

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
ja: ManiaPlanet の成功により、あまりにも多数のプレイヤーがマスター サーバーに接続しようとしています。
    あなたは待機行列に加えられています。
    予想待機時間:

en: Duplicate avatar
ja: アバターを複製する

en: Duplicate image
ja: 画像を複製する

en: Duplicate music
ja: 音楽を複製する

en: Duplicate sound
ja: サウンドを複製する

en: Duration (s)
ja: 持続時間（秒）

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
ja: E / Ctrl + マウスホイールアップ

en: EMail
ja: 電子メール

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Offzone [O]
ja: オフゾーンを編集 [O]

en: Edit Script
ja: Scriptを編集する

en: Edit a Plugin Script
ja: プラグインScriptを編集する

en: Edit a Replay
ja: Replayを編集する

en: Edit comments
ja: コメントの編集

en: Edit snapshot camera
ja: スナップショットカメラの編集

en: Edit special properties
ja: 特殊なプロパティを編集する

en: Edit trigger
ja: トリガーの編集

en: Editing protected by password
ja: パスワードによって保護された編集

en: Editor
ja: エディター

en: Editors
ja: エディター

en: Eighth (Press 8)
ja: 第 8 位 ([8] を押します)

en: Email
ja: 電子メール

en: Email successfully sent.
ja: 電子メールが正常に送信されました。

en: Emblem
ja: エンブレム

en: Emblem blink
ja: エンブレムの点滅

en: Emulate cursor
ja: カーソルのエミュレート

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable D3D9Ex
ja: D3D9Exを有効にする

en: Enable chat
ja: チャットを有効にする

en: Enable check lags
ja: チェックラグを有効にする

en: Enable fullscreen GDI
ja: 全画面 GDI を有効にする

en: Enable multi-threads
ja: 複数スレッドを有効にする

en: Enable specific sensitivity
ja: 指定の感度を有効にする

en: End Ghost Recording
ja: Ghost記録を終了

en: End Of Laps
ja: Lapの終わり

en: End Of Race
ja: レースの終わり

en: End User License Agreement
ja: エンドユーザー使用許諾契約書

en: End of warmup, match starting...
ja: 準備が完了しました。対戦を開始します...

en: End race
ja: レース終了

en: End validation
ja: エンドバリデーション

en: End warm-up
ja: ウォームアップ終了

en: Enter Text
ja: テキストの入力

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
ja: 現在のアカウントを変換するには、ManiaPlanet キーを入力してください。

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
ja: お使いのアカウントの期間を延長するには、ManiaPlanet キーを入力します。

en: Enter a Name:
ja: 名前を入力する:

en: Enter a key
ja: キーを入力する

en: Enter a login
ja: ログインを入力する

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
ja: 新しいデカールの名前を入力します (ファイル名としても使用されます):

en: Enter a password
ja: パスワードを入力して下さい

en: Enter a valid email
ja: 有効な電子メールを入力する

en: Enter an Icon Directory:
ja: アイコン ディレクトリを入力する:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
ja: インポートしたい既存の TrackMania Nations Forever アカウントを入力してください。また、ログインもインポートしたい場合は、[このアカウントのログインを使用] ボタンをクリックします。

en: Enter racing mode
ja: レーシングモードに入る

en: Enter the URL:
ja: URLを入力する:

en: Enter the login of your Buddy
ja: Buddyのログインを入力する

en: Enter the name of the new Deck:
ja: 新しいデッキの名前を入力:

en: Enter the new name of the Deck:
ja: デッキの新しい名前を入力:

en: Enter the password
ja: パスワードを入力する

en: Enter the title id
ja: タイトル ID を入力する

en: Enter your age:
ja: 年齢を入力

en: Enter your friend's email
ja: あなたの友達の電子メールを入力します

en: Enter your key
ja: キーを入力する

en: Enter your name:
ja: 名前を入力して下さい:

en: Erase
ja: 消去

en: Erase All
ja: すべて消去

en: Erase a trigger
ja: トリガーを消去

en: Eraser Tool [X]
ja: 消しゴムツール[X]

en: Error
ja: エラー

en: Error : Cannot write config. file.
ja: エラー : 構成ファイルを作成できません。

en: Error : unknown official server type.
ja: エラー : 不明な公式サーバー タイプ。

en: Error when retrieving script settings.
ja: スクリプト設定を取得中にえらーが発生しました。

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
ja: エラー、「Pro Racing」 は Nadeo 社より許諾される必要があります。

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
ja: エラー、「チャンピオンのレース」は Nadeoによって許可される必要があります。

en: Error, operation denied.
ja: エラー、操作が拒否されました。

en: Error, please check the login and password of your organisation.
ja: エラー、あなたの組織のログインとパスワードを確認してください。

en: Error, please check the login of your organization.
ja: エラー、あなたの組織のログインを確認してください。

en: Error, please check your login and password.
ja: エラー、お使いのログインとパスワードを確認してください。

en: Error, please try again later.
ja: エラー、後でもう一度やり直してください。

en: Error, server removed not found.
ja: エラー、削除されたサーバーが見つかりません。

en: Error, this server is not official.
ja: エラー、このサーバーは公式ではありません。

en: Error, this title is already loaded in another station.
ja: エラー、このタイトルは既に別のステーションに読み込まれています。

en: Error, you are not admin of this organisation.
ja: エラー、あなたはこの組織の管理者ではありません。

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
ja: エラー、あなたはこのサーバーのプロモーターではありません。プロモーターのみがこのアクションを実行できます。

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
ja: エラー、24時間に一度だけサーバーの制限を変更することができます。

en: Error, you can't add this server.
ja: エラー、このサーバを追加できません。

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
ja: エラー、現在、あなたはこのチャレンジにおいて公式記録への挑戦を行えません。
    後で再試行してください。

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
ja: エラー、あなたはこのタイトルをこのステーションにリロードできません 。
    数分後に、再度試行してください。

en: Error, you're not properly logged-in.
ja: エラー、正しくログインしていません。

en: Error, your account has not been validated.
ja: エラー、アカウントが検証されていません。

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
ja: エラー。Skinは、'#' で始まりますが、タグがありません。

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
ja: エラー:
    ビデオ コーデックを初期化できませんでした。
    (おそらく、このコーデックが現在の解像度をサポートしていない可能性があります）

en: Error: %1
ja: エラー: %1

en: Error: invalid campaign.
ja: エラー:無効なキャンペーンです。

en: Error: map file not found
ja: エラー:マップファイルが見つかりませんでした

en: Error: script not saved.
ja: エラー: スクリプトが保存されません。

en: Error: the Nations campaign was not found.
ja: エラー: 国・地域レベルでのキャンペーンは見つかりませんでした。

en: Error: the campaign was not found
ja: エラー: キャンペーンが見つかりませんでした

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
ja: エラー: マスター サーバーでプロファイルを同期することができません。
    あなたのプロファイルは完全に最新ではありません。
    あなたのプロファイルのさらなる修正は次回の打ち上げの際に考慮されないことがあります。

en: Every Player must select a Profile before continuing!
ja: 続行する前に、各プレイヤーはプロファイルを選択する必要があります!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
ja: すべてのプレイヤーが同時に始まり、フィニッシュラインに到達する最初のプレイヤーが、ポイントを獲得します。

en: Exclusive keyboard capture
ja: キーボードでの排他的なキャプチャ

en: Exit
ja: 終了

en: Exit (Back to menus)
ja: 終了（メニューに戻る）

en: Exit (interrupt the match)
ja: 終了 (対戦をを中断)

en: Exit (leave the match)
ja: 終了 (ゲームを離脱)

en: Exit to menu
ja: メニューに終了

en: Export anim library...
ja: Animのライブラリをエクスポート...

en: Export clip as...
ja: クリップのエクスポート...

en: Export clip...
ja: clipをエクスポート...

en: Export map and replay
ja: マップをエクスポートしてreplay

en: Export replay to validate
ja: 検証のためにリプレイをエクスポートする

en: Export to validate
ja: 認証用にエクスポート

en: Exposure
ja: 暴露

en: Extend
ja: 延長する

en: Extend your ManiaPlanet account
ja: あなたの ManiaPlanet アカウントを拡張する

en: Extension of a ManiaPlanet Account
ja: ManiaPlanet アカウントの拡張

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
ja: F / Shift + マウスホイールアップ

en: FORUM
ja: フォーラム

en: Failed to convert music
ja: 音楽変換に失敗しました

en: Failed to write to %1.
ja: %1 への書き込みに失敗しました。

en: Fails
ja: 失敗

en: Faster
ja: より速く

en: Favorite Servers
ja: おきに入りのサーバー

en: Favorite server
ja: お気に入りサーバー

en: Favorites
ja: おきに入り

en: February
ja: 1月

en: Field of view
ja: 視野

en: Fifth (Press 5)
ja: 第 5 位 ([5] を押します)

en: File %1 of %2 : %3...
ja: ファイル %2 の %1: %3...

en: File format
ja: ファイルのフォーマット

en: File is read-only
ja: ファイルは読み取り専用です

en: File not found. Unable to select style.
ja: ファイルが見つかりません。スタイルを選択することができません。

en: File size is %1 kBytes.
ja: ファイルのサイズは %1 kBです。

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
ja: アバターについてのファイルが大きすぎます (最大 %1 KB)

en: FileName
ja: ファイル名

en: Fill
ja: 埋める

en: Fill gutter
ja: 側溝を埋める

en: Film curve
ja: フィルム曲線

en: Filter environment
ja: フィルタ環境

en: Filter environments
ja: 環境をフィルタ

en: Filter game mode
ja: ゲームモードをフィルター

en: Filtering
ja: フィルタリング

en: Finalising Options
ja: 完成オプション

en: Finalist
ja: ファイナリスト

en: Finalist!
ja: ファイナリスト!

en: Fine
ja: ちょうどいい

en: Finished
ja: 終了

en: First (Press 1)
ja: 第 1 位 ([1] を押します)

en: Flat
ja: フラット

en: FocusZ
ja: フォーカスZ

en: Fog Scale
ja: 霧のスケール

en: For a %1 map, this is...
ja: %1マップに対して、これは...

en: Force Hue
ja: 色合いを強制

en: Force Light
ja: フォースライト

en: Force convergence
ja: 力の収束

en: Force server address
ja: サーバー アドレスを強制する

en: Forced
ja: 強制

en: Forward
ja: フォワード

en: Fourth (Press 4)
ja: 第 4 位 ([4] を押します)

en: Fov
ja: 視野

en: Free Account Import
ja: 無料アカウントのインポート

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
ja: 自由視界モード ([Alt] を押し続けます)

en: Free wheeling!
ja: 自由奔放!

en: FreeWheeling duration
ja: 自由奔放な期間

en: Freelook Tool [Left Alt]
ja: Freelook ツール [左 Alt]

en: Freeze unused axis
ja: 未使用軸をの凍結する

en: From
ja: 送信者

en: From :
ja: 送信者:

en: FullJump
ja: フルジャンプ

en: Fullscreen resolution
ja: 全画面解像度

en: Game Data Folder
ja: ゲームデータフォルダー

en: Game Of Life
ja: ゲームオブライフ

en: Game data folder
ja: ゲームデータフォルダー

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
ja: ゲーム フォルダーの致命的なエラーです。ゲームを起動できません。

en: Game mode
ja: ゲームモード

en: Game mode :
ja: ゲームモード :

en: Game mode :
ja: ゲーム モード:

en: Game name :
ja: ゲーム名 :

en: Gamma
ja: ガンマ

en: Gauge
ja: ゲージ

en: General
ja: 概要

en: General Inputs
ja: 汎用入力

en: General horn
ja: 一般的なホーン

en: Generating decals
ja: デカールを生成中

en: Geometry details
ja: ジオメトリの詳細

en: Get a new map
ja: 新しいマップを取得

en: Get a new replay
ja: 新しいreplayを取得する

en: Get remote blacklist...
ja: リモートブラックリストの取得...

en: Ghost 1/4: Author Medal
ja: Ghost 1/4: 著者メダル

en: Ghost 2/4: Gold Medal
ja: Ghost2/4: ゴールドメダル

en: Ghost 3/4: Silver Medal
ja: Ghost3/4: シルバーメダル

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
ja: Ghost4/4: ブロンズメダル

en: Ghost Author
ja: ghostの著者

en: Ghost Editor
ja: Ghostエディター

en: Ghost Path
ja: ゴースト パス

en: Ghost Ref :
ja: ゴーストのリファレンス:

en: Ghost Time
ja: Ghost時間

en: Ghost creation
ja: ghost作成

en: Ghost name
ja: Ghost名

en: Ghost:%1
ja: ゴースト: %1

en: Ghosts Name
ja: Ghost名

en: Give Up
ja: あきらめる

en: Give up
ja: あきらめる

en: Go to directory
ja: ディレクトリへ移動

en: Go to first frame
ja: 1番目のフレームに移動

en: Go to last frame
ja: 最終フレームに移動

en: Go to map
ja: マップに移動する

en: Go to map $<%1$>
ja: マップ $<%1$> に移動する

en: Go to next map
ja: 次のマップへ行く

en: Go to the Finish!
ja: フィニッシュに移動する!

en: Goal captured!
ja: ゴールを奪取しました!

en: Gold
ja: ゴールド

en: Gold Medal
ja: ゴールド メダル

en: Good
ja: 良い

en: Gpu/Cpu synchro
ja: Gpu/Cpuシンクロ

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
ja: グラフィック アダプターがゲームの最小用件をサポートしていません (DirectX9=ShaderModel2)。

en: Graphic settings
ja: グラフィック設定

en: Great
ja: 素晴らしい

en: Green
ja: グリーン

en: Group Play
ja: グループプレイ

en: Group management
ja: グループ管理

en: Group players
ja: グループのプレイヤー

en: Groups
ja: グループ

en: Guide
ja: ガイド

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
ja: ハードウェア バーテックス シェーダーが要求されます (ご使用のデバイスはソフトウェア バーテックス シェーダーのみをサポートしています)

en: HeadTrack
ja: ヘッドトラック

en: Header Description
ja: ヘッダー説明

en: Header Title
ja: ヘッダー タイトル

en: Height
ja: 高さ

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
ja: こんにちは
    
    %2$s があなたを %1$s で共にプレイするために招待しました
    
    %1$s は無料のゲームであり、以下でそれをダウンロードできます: %3$s
    プレイ可能となり、%2$s とスコアを競うためには、あなたがアカウントを作成するときのあなたの電子メール アドレスを記入することを忘れないでください。

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
ja: %1$sさま、
    
    	あなたの ManiaPlanet アカウントはもうすぐ期限切れになります。
    
    	あなたのアカウント スコアを保持するために、1 度接続してください。
    
    	ManiaPlanet をプレイしていただき感謝します!
    	Nadeo

en: Help
ja: ヘルプ

en: Help and Helpers settings
ja: ヘルプとヘルパーの設定

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
ja: 勝つためには敵チームのポールを取ろうとしているチームを助けましょう。
    取った (Cap)、攻撃 (Atk) 、防衛 (Def) のスコアによって勝負が決まります。
    ランキングはマッチの間に行ったヒット(Hits)の数によって変わります。

en: Helper Grid
ja: ヘルパーグリッド

en: Helpers
ja: ヘルパー

en: Here are the answers to many compatibility questions.
ja: ここで多くの互換性の質問に対する回答を示します。

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
ja: %1$sさん、こんにちは、
    
    新しい検証コードを使用するには、それを有効にする必要があります。これを実行するには、下で提供されるリンクをクリックします。
    
    %2$s
    
    正常な場合は、以下の検証コードを使用することができます:
    
    検証コード: %3$s
    
    オンラインでお会いできることを楽しみにしています!
    
    Nadeo チーム一同

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
ja: %1$sさん、こんにちは、
    
    あなたはあなたの ManiaPlanet パスワードをリセットするように要求されています。この要求を完了するには、このリンクに従ってください:
    
    %2$s
    
    ありがとうございます、
    
    Nadeo チーム一同。

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
ja: %1$sさん、こんにちは、 
     
    ここで、次のパスワードを使用して ManiaPlanet にログインできるようになります: 
     
    パスワード: %2$s 
     
    あなたにオンラインでお会いできることを期待しています!
     
    Nadeo チーム一同

en: Hide helpers
ja: ヘルパーの非表示

en: High
ja: 高

en: High definition
ja: 高解像度

en: High quality shadows computed
ja: 計算した高品質の影

en: Hit
ja: ヒット

en: Hold Left mouse button
ja: 左マウスボタンを押したまま

en: Hold left mouse button
ja: 左マウスボタンを押したまま

en: Hold right mouse button
ja: 右マウスボタンを押したまま

en: Horizontal
ja: 水平

en: Horizontal position
ja: 水平位置

en: Horizontal size
ja: 水平サイズ

en: Horn
ja: ホーン

en: Hot Seat
ja: ホットシート

en: Hot seat menu
ja: ホットシートメニュー

en: Hue
ja: フエ

en: I &accept this agreement
ja: 私は、本契約を受諾する(&A)

en: I &do not accept this agreement
ja: 私は、本契約を受諾しません(&D)

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
ja: Ubisoftの$l[%1]利用規約$lに同意します。

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
ja: $l[%1]プライバシーポリシー$lに基づいたUbisoftによる個人情報の収集と使用に同意します。

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
ja: 個人ファイルのカスタム フォルダーを指定する

en: I want to specify a custom folder for the common files.
ja: 共通ファイルのカスタムフォルダーを指定したいです。

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
ja: あなたが地図構築の初心者である場合、我々は簡単なエディタをお勧めします。あなたがすべての編集可能性を使用する場合は、高度なエディタに切り替えます。

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
ja: お使いの%1ファイルにカスタムフォルダを指定したい場合は、以下のチェックボックスを選択して、[次へ]をクリックしてください。

en: Ignore player skins
ja: プレイヤー スキンを無視する

en: Image
ja: イメージ

en: Import
ja: インポート

en: Import car geometry
ja: 車のジオメトリをインポート

en: Import clip as...
ja: クリップのインポート

en: Import clip...
ja: clipをインポート...

en: Import ghosts
ja: ghostをインポート

en: Import ghosts...
ja: ゴーストをインポート...

en: Import image as avatar
ja: アバター画像をインポート

en: Import image as block skin
ja: 画像をブロックskinとしてインポート

en: Import library...
ja: ライブラリのインポート...

en: Import object...
ja: オブジェクトをインポートします...

en: Impressive!!
ja: 印象的です!!

en: Improve
ja: 改善

en: Improve performance
ja: 性能を向上させる

en: In Game
ja: ゲーム内

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
ja: このモードでは、退場させられないようにしながらできるだけ多くヒットを打ちましょう。

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: Included :
ja: 含まれる内容 :

en: Included contents :
ja: 含まれるコンテンツ:

en: Includes
ja: 含める対象

en: Incorrect file name.
ja: 不正な名前です。

en: Incorrect password.
ja: 間違ったパスワードです。

en: Increase cam fov
ja: カメラfovを増加する

en: Increase size
ja: サイズを増加させる

en: Information
ja: 情報

en: Information (no download needed)
ja: 情報 (ダウンロードの必要がありません)

en: Input Settings
ja: 入力設定

en: Input settings
ja: 入力設定

en: Inputs
ja: 入力

en: Insert Camera key
ja: カメラ キーを挿入する

en: Insert block
ja: ブロックの挿入

en: Insert key
ja: キーの挿入

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
ja: '.gbx' ファイルのサムネイルを表示するには、シェル拡張をインストール

en: Installation path confirmation
ja: インストール パスの確認

en: Instances
ja: インスタンス

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
ja: 更新を実行するディスク スペースが不十分です。ディスクの空き容量を増やしてください、または別のドライブにゲームを再インストールします。

en: Intensity
ja: 強度

en: Interest
ja: 興味

en: Interface settings
ja: インターフェース設定

en: Internal error
ja: 内部エラー。

en: Internal error.
ja: 内部エラー。

en: Interpolation
ja: 補間

en: Intro
ja: イントロ

en: Introduction sequence
ja: 紹介順次

en: Invalid %s.
ja: 無効な %s です。

en: Invalid URL
ja: 無効なURL

en: Invalid coefficient.
ja: 無効な係数です。

en: Invalid email address.
ja: 無効な電子メールアドレス。

en: Invalid file format
ja: 無効なファイル形式

en: Invalid file name
ja: 無効なファイル名

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
ja: 無効なホーン: 
    それは、モノ'.ogg' または'.wav' ファイルで、10秒を超えてはいけません。

en: Invalid ladder points.
ja: 無効なラダー ポイントです。

en: Invalid manialink file
ja: 無効な Manialink ファイル

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
ja: 無効な時間です: $<$fff[$<%1$>]$> のレースは無視されます。

en: Inverse
ja: 反転

en: Invert y axis
ja: Y 軸を反転する

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
ja: 招待に失敗しました。あなたの友達に電子メールを送信できません。

en: Invitation from %1$s to play %2$s
ja: %1$sが%2$sのゲームに招待しています

en: Invite
ja: 誘う

en: Invite a player to join a group
ja: プレイヤーをグループに参加しよう招待する

en: Invite a player to join the group
ja: プレイヤーをグループに参加するよう招待する

en: Invite this player to join a group
ja: このプレイヤーをグループに参加よう招待する

en: Inviting buddy
ja: メンバーを招待中

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
ja: それはあなたの $<$ f00最後$>のオンライン ニックネームの変更となります。
    本当に最後のニックネームの変更をしてもよろしいですか?

en: It should be at least 6 characters long
ja: それは、少なくとも6文字でなければなりません

en: It should not begin with "mania"
ja: それは 「mania」で始まるべきではありません

en: It should not end with "mania"
ja: それは「mania」で終わってはいけません

en: It's $<%1$> turn to play!
ja: $<%1$> さんがプレイする番です!

en: Item Mode [F4]
ja: アイテムモード [F4]

en: Item1
ja: アイテム1

en: January
ja: 1月

en: Join
ja: 参加

en: Joining server...
ja: サーバーに参加中...

en: Joypad
ja: ジョイパッド

en: July
ja: 7月

en: Jump
ja: ジャンプ

en: Jump to map
ja: マップにジャンプする

en: Jumpad curve
ja: Jumpad曲線

en: Jumpad destination offset
ja: Jumpad宛先オフセット

en: Jumpad fixed velocity
ja: Jumpad固定ベロシティ

en: June
ja: 6月

en: KO!
ja: ノックアウト!

en: Keep playing
ja: 遊び続ける

en: Keep playing clip
ja: Clipを遊び続ける

en: Keep playing map
ja: マップを遊び続ける

en: Keep the map
ja: マップを維持する

en: Keep training
ja: トレーニングを続ける

en: Key
ja: キー

en: Key registration failed.
    %1
ja: キーの登録に失敗しました。 
    %1

en: Key weight
ja: キーウェイト

en: Keyboard %1
ja: キーボード%1

en: Kick
ja: キック

en: Kick $<%1$>
ja:  $<%1$>を追い出す

en: Labels
ja: ラベル

en: Ladder
ja: はしご

en: Ladder Limit Max :
ja: ラダーの最高制限:

en: Ladder Limit Min :
ja: ラダーの最低制限:

en: Ladder mode :
ja: はしごモード :

en: Ladder not enabled
ja: はしごが有効になっていません

en: Ladder rankings
ja: ラダーランキング

en: Language
ja: 言語

en: Lap %1
ja: Lap%1

en: Laps
ja: Lap

en: Laser (Press 2)
ja: レーザー ([2] を押します)

en: Laser Sensitivity
ja: レーザー感度

en: Last Match :
ja: 最終対戦 :

en: Last lap!
ja: 最終ラップです!

en: Last time :
ja: ラストタイム

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
ja: 前回、あなたがゲームサーバーに接続した時、1 個のアップデート (%1 キロバイト) が利用可能でした。
    このアップデートをすぐ確認してもよろしいですか?

en: Later
ja: 後で

en: Launch
ja: 起動

en: Launch %1
ja: %1 を起動する

en: Layer
ja: レイヤー

en: Leave arena?
ja: アリーナを離脱しますか?

en: Leave fullscreen
ja: フルスクリーンのままに

en: Leave the editor [Escape]
ja: エディターを終了する[Escape]

en: Left mouse button
ja: 左マウスボタン

en: Left tangent
ja: 左タンジェント

en: Left/Right
ja: 左/右

en: Left/Right'
ja: 左/右

en: Lens size
ja: レンズサイズ

en: Level
ja: レベル

en: License Agreement
ja: 使用許諾契約

en: Light Intensity
ja: 光度

en: Light indexes
ja: 光の索引

en: Light trail scale
ja: 光跡のスケール

en: Lighting bounce %1
ja: 照明バウンス %1

en: Line number
ja: ライン数

en: LineEven/Odd
ja: ライン偶数/奇数

en: LineOdd/Even
ja: ライン奇数/偶数

en: Load
ja: ロード

en: Load MacroBlock
ja: マクロブロックをロード

en: Load Map
ja: マップをロード

en: Load Settings
ja: 設定のロード

en: Load match settings
ja: 対戦の設定を読み込む

en: Loading textures
ja: テクスチャをロード中です

en: Lobby
ja: ロビー

en: Local Network
ja: ローカルネットワーク

en: Local Play
ja: ローカルプレイ

en: Local Player
ja: ローカルプレイヤー

en: Location
ja: ロケーション

en: Lock
ja: ロック

en: Login
ja: ログイン

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
ja: ログインは有効な半角英数文字のみが含まれている必要があります: a ～ z、A ～ Z、0 ～ 9 または ._- の文字。

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
ja: 不明なログイン: このログインを所有するアカウントは存在しません。ご使用のログインが正しく入力されているかを確認してください。

en: Look around
ja: あたりを見回す

en: Looking forward to seeing you online !
ja: オンラインゲームでお会いましょう!

en: Looping
ja: ルーピング

en: Low
ja: 低

en: Low definition
ja: 低解像度

en: MOVE
ja: 移動

en: MacroBlock Name:
ja: マクロブロック名:

en: Macroblock Mode [F5]
ja: マクロブロック モード [F5]

en: Macroblock deleted
ja: マクロブロック削除済み

en: Macroblocks Editor
ja: マクロブロックエディター

en: Macros
ja: マクロ

en: Mail Account
ja: 電子メールのアカウント

en: Manage groups online
ja: オンラインでのグループ管理

en: Manage packs
ja: パックを管理する

en: Manage server
ja: サーバーを管理する

en: Manage your ClubLink
ja: 使用するクラブリンクを管理する

en: ManiaCode complete
ja: ManiaCode 完了

en: ManiaCode script error: invalid URL
ja: ManiaCode スクリプト エラー: 無効な URL

en: ManiaCode script error: invalid email
ja: ManiaCode スクリプト エラー: 電子メールが無効です

en: ManiaCode script error: invalid file name
ja: ManiaCode スクリプト エラー: ファイル名が無効です

en: ManiaCode script error: invalid map uid
ja: ManiaCode スクリプト エラー: マップ UID が無効です

en: ManiaCode script error: invalid server info
ja: ManiaCode スクリプト エラー: 無効なサーバー情報

en: ManiaCode script is not well-formed
ja:   ManiaCodeのscript が正しく作成されていません

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
ja: ManiaPlanetは、マルチGPUやSLIにおいて性能の問題が発生する可能性があります。
    解決策が見つかるまでは、ドライバパネルのセレクトシングルGPUのオプションをお試しください。

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
ja: この更新を完全するには、ManiaPlanet が再起動する必要があります。

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
ja: ManiaPlanet はこのタイトルを読み込むために再起動される必要があります。

en: Manialink code is invalid (%s).
ja: Manialink コードが無効です (%s)。

en: Manialink settings are invalid.
ja: Manialink の設定は無効です。

en: Map
ja: マップ

en: Map Rankings
ja: マップ ランキング

en: Map Saved
ja: 保存されたマップ

en: Map already downloaded
ja: マップが既にダウンロードされました

en: Map cannot be validated.
ja: マップを検証できません。

en: Map comments:
ja: マップのコメント:

en: Map deleted
ja: マップが削除済み

en: Map downloaded
ja: マップがダウンロードされました

en: Map mods
ja: マップのmod

en: Map rankings
ja: マップのランキング

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
ja: マップの結果t: %1 %2 ~ %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
ja: マップのサイズは、制限を越えます。

en: Map skins
ja: マップのskin

en: Map style :
ja: マップのタイプ:

en: Map type :
ja: マップのタイプ:

en: Map unlocked.
ja: マップのロックが解除されました。

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
ja: マップバージョン%1 
    は、現在のゲームバージョン%2との互換性がありません。

en: MapType :
ja: マップタイプ :

en: Maps
ja: マップ

en: Maps :
ja: マップ:

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
ja: アップロードされるマップは、スロット内に作成する必要があります。マップを作成またはロードするスロットを選択してください。エディタを終了するときは、スロットにマップを保持することを選択し、それを削除するか、またはそれをアップロードすることができます。

en: March
ja: 3月

en: Match restart...
ja: 対戦を再起動します...

en: Max
ja: 最大

en: Max HDR
ja: 最大HDR

en: Max Kbps
ja: 最大 Kbps

en: Max filtering
ja: 最大のフィルタリング

en: Max players :
ja: 最大プレイヤー数 :

en: Max points :
ja: 最大ポイント :

en: Max prediction steps
ja: 最大予想ステップ

en: Max spectators :
ja: 最大観客数 :

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum Fps
ja: 最大FPS

en: Maximum active distance
ja: 最大アクティブ距離

en: May
ja: 5月

en: Medals
ja: メダル

en: Medals :
ja: メダル :

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
ja: MediaTracker（イントロ、replayおよびインレースの効果）

en: MediaTracker sequences
ja: MediaTrackerシーケンス

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu advanced
ja: 詳細なメニュー

en: Message
ja: メッセージ

en: Message :
ja: メッセージ:

en: Messages successfully sent.
ja: メッセージは正常に送信されました。

en: Minimum active distance
ja: 最小アクティブ距離

en: Missing Blocks or Items:
ja: 足りないブロックやアイテム：

en: Missing Items:
ja: 足りないアイテム：

en: Mod :
ja: 改修版 :

en: Mode
ja: モード

en: Mode :
ja: モード :

en: Mode Laps
ja: Lapモード

en: Mode Settings
ja: モードの設定

en: Mode settings
ja: モードの設定

en: Model skins
ja: モデルスキン

en: Models
ja: モデル

en: Models import
ja: モデルのインポート

en: Modes :
ja: モード (複数) :

en: Modify Map
ja: マップを変更する

en: Modify map
ja: マップを修正する

en: Motion Blur
ja: モーションブラー

en: Motion blur
ja: モーション ブラー

en: MotionBlur
ja: モーションブラー

en: Mouse Wheel
ja: マウスホイール

en: Mouse release key
ja: マウスリリースキー

en: Mouse wheel
ja: マウスホイール

en: Move
ja: 移動

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
ja: パック ファイルをあなたのコレクションに追加するためにこのフォルダーに移動する。

en: Move around
ja: 移動する

en: Move game data
ja: ゲームデータを’移動する

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
ja: ゲーム データを
    %1
    から
    %2
    へ移動しますか?

en: Move personal data
ja: 個人データを移動する

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
ja: 個人データを
    %1
    から
    %2
    へ移動しますか?

en: Moving game data.
ja: ゲーム データを移動中です。

en: Moving personal data.
ja: 個人データを移動中です。

en: Multiplayer
ja: マルチプレイヤー

en: Music
ja: 音楽

en: Music :
ja: 音楽 :

en: Music conversion
ja: 音楽変換

en: Music volume
ja: 音楽音量

en: My Campaign
ja: 私のキャンペーン

en: My Maps
ja: マイマップ

en: NEWS
ja: ニュース

en: Name
ja: 名前

en: Nation
ja: 国籍

en: Nb chall. played
ja: Nb チャレンジプレイ

en: Near Z
ja: Zに近く

en: Need some help?
ja: ヘルプが必要ですか?

en: Network
ja: ネットワーク

en: Network check
ja: ネットワーク確認

en: Network download
ja: ネットワークのダウンロード

en: Network speed
ja: ネットワークの速度

en: Network upload
ja: ネットワークのアップロード

en: Never
ja: 決してない

en: Never ask again
ja: 再度尋ねることはありません

en: Never show again
ja: 決して再度表示されません

en: New Anim
ja: 新しいアニメ

en: New Combo Max: %1!
ja: 新しいコンボの最大: %1!

en: New Configuration Name
ja: コンフィギュレーション名

en: New Map
ja: 新しいマップ

en: New Track: Block type
ja: 新しいトラック: ブロック タイプ

en: New block type
ja: 新しいブロック タイプ

en: New cache size
ja: 新しいキャッシュサイズ

en: New map
ja: 新しいマップ

en: New match record! %1
ja: 新しい対戦記録です! %1

en: New password:
ja: 新しいパスワード:

en: New score
ja: 新しいscore

en: New time
ja: 新しい時間

en: Next
ja: 次へ

en: Next camera
ja: 次のカメラ

en: Next car
ja: 次の車

en: Next map
ja: 次のマップ

en: Next score page
ja: 次のスコア ページ

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
ja: 素晴らしい! 是非とも彼をあなたのメンバー リストに追加しましょう!

en: Nicer
ja: よりよい

en: Nickname
ja: ニックネーム

en: Ninth (Press 9)
ja: 第 9 位 ([9] を押します)

en: No
ja: いいえ

en: No Description
ja: 説明なし

en: No Ladder
ja: はしごがありません

en: No MacroDecal Selected!
ja: MacroDecal が選択されていません!

en: No Target
ja: 目標はありません

en: No author record yet
ja: 著者記録なし

en: No avatar images available.
ja: 利用可能なアバターの画像がありません。

en: No block property block available on the map.
ja: マップ上の使用可能なブロックプロパティブロックはありません。

en: No damage
ja: ダメージなし

en: No data received
ja: データは受信しませんでした

en: No data to send
ja: 送信するデータがありません

en: No decals available for this environment.
ja: このような環境で使用可能なデカールはありません。

en: No decals selected!
ja: デカールが選択されていません!

en: No error
ja: エラーなし

en: No macroblocks available.
ja: 利用可能なマクロブロックはありません。

en: No maps in the playlist match the server settings.
ja: プレイリスト内にサーバーの設定と一致するマップがありません。

en: No new replay.
ja: 新しいreplayがありません。

en: No new scores
ja: 新しいscoreがありません

en: No objects available.
ja: 利用可能なオブジェクトはありません。

en: No screenshot available. Take one first!
ja: 利用可能なスクリーンショットがありません。最初にスクリーンショットを撮ってください!

en: No server available...
ja: 使用可能のサーバーがありません...

en: No server available:
    %1
ja: 使用可能のサーバがありません: 
    %1

en: No skinnable block available on the map.
ja: マップ上で利用できるスキンを変更できるブロックはありません。

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
ja: マクロブロックの作成向けの有効なブロックが選択されません。

en: No video adpater found
ja: ビデオ アダプターが見つかりませんでした

en: No winner
ja: 勝者無し

en: None
ja: なし

en: Normal forward
ja: 通常のフォワード

en: Not Already Triggered
ja: まだトリガーされていません

en: Not Validated
ja: 未認証

en: Not available
ja: 使用できません

en: Not connected
ja: 接続しません

en: Not connected to server!
ja: サーバーに接続されていません!

en: Not in group
ja: グプールに属しません

en: Not in race.
ja: レースに参加していません。

en: Not ranked
ja: ランク付けされていません

en: Notice: Balancing teams.
ja: メモ: チームのバランスを図る。

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
ja: 告知: スコアは管理者により既に修正されています。

en: November
ja: 11月

en: Nucleus (Press 3)
ja: 核兵器 ([3] を押します)

en: Number of Laps :
ja: Lapの数:

en: Number of Laps:
ja: ラップの数:

en: Number of winners :
ja: 勝者の数:

en: OK
ja: 開発者により投稿されたコメント:
    Damien: feature désactivée: utiliser la ligne de commande à la placem_LblAvatarSettings= (“Avatars:”);m_LblEnableAvatarDownload= (“Download via P2P”);m_LblEnableAvatarLocators= (“Download via locator”);m_LblEnableAvatarUpload= (“Upload P2P”);m_LblMapSettings= _(“Maps:”);mLblEnableMapDownload= _(“Download”);mLblEnableMapUpload= _(“Upload”);m_LblEnableMapLocators= _(“Locators”);mLblMapModSettings= (“Map mods:”);m_LblEnableMapModDownload= _(“Download”);m_LblEnableMapModUpload= _(“Upload”);mLblEnableMapModLocators= _(“Locators”);m_LblMapSkinSettings= _(“Map skins:”);mLblEnableMapSkinDownload= (“Download”);m_LblEnableMapSkinUpload= (“Upload”);m_LblEnableMapSkinLocators= (“Locators”);m_LblTagSettings= _(“Tags:”);mLblEnableTagDownload= _(“Download”);mLblEnableTagUpload= _(“Upload”);m_LblEnableTagLocators= _(“Locators”);mLblVehicleSkinSettings= (“Vehicle skins:”);m_LblEnableVehicleSkinDownload = _(“Download”);m_LblEnableVehicleSkinUpload = _(“Upload”);mLblEnableVehicleSkinLocators = _(“Locators”);

en: Object
ja: オブジェクト

en: Object to travel with
ja: 一緒に旅行するためのオブジェクト

en: Objects
ja: オブジェクト

en: October
ja: 10月

en: Official
ja: 公式

en: Official Maps
ja: 公式マップ

en: Official Tags
ja: 公式タグ

en: Official error mode:
    %1
ja: 公式エラーモード: 
    %1

en: Official mode
ja: 公式モード

en: Official race
ja: 公式レース

en: Official races now available
ja: 公式レースが今使用可能です

en: Official score
ja: 公式score

en: Official time
ja: 公式時間

en: Official time rankings for %1
ja: %1の公式時間ランキング

en: Offline
ja: オフライン

en: Offset:
ja: オフセット:

en: Ok
ja: OK

en: Online support
ja: オンラインサポート

en: Only Target
ja: ターゲットのみ

en: Only United servers
ja: ユナイテッドサーバーのみ

en: Only spectators are accepted on this server.
ja: このサーバーには、観客のみ受け入れられます。

en: Opacity
ja: 不透明

en: Open
ja: 開く

en: Open a model...
ja: モデルを開く...

en: Open web links in steam overlay
ja: steamオーバーレイ内でウェブリンクを開く

en: Open/close chat
ja: チャットを開く/閉じる

en: Operation
ja: 作業

en: Opponent Custom Color
ja: 敵カスタム色

en: Opponents
ja: 相手

en: Opponents limit count
ja: 相手は、カウントを制限する

en: Opponents maximum count
ja: 相手の最大カウント

en: Optimize dynamic geometry
ja: ダイナミックジオメトリの最適化

en: Optional
ja: オプション

en: Optional data access
ja: オプションのデータ アクセス

en: Order
ja: オーダー

en: Organisation:
ja: 組織:

en: Other
ja: その他

en: Other players do not win points when they hit you.
ja: その他のプレイヤーはあなたをヒットした場合にポイントを獲得しません。

en: Out of stock!
ja: 在庫がありません!

en: Outbox
ja: 送信トレイ

en: Overall intensity
ja: 全体的な強度

en: Overwrite
ja: 上書き

en: P2P Server port
ja: P2P (ピアツゥピア) サーバー ポート

en: PLACE BLOCK
ja: ブロックを登場させる

en: Pack creation failed.
ja: パックの作成が失敗しました。

en: Pack information
ja: パック情報

en: Pack name :
ja: パック名:

en: Pack successfully registered
ja: パックの登録が成功しました。

en: Packaging :
ja: パッケージ化 :

en: Paint
ja: ペイント

en: Paint !
ja: ペイント !

en: Paint a Car
ja: 車のペイント

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
ja: 色またはパターンで完全にskinをペイント

en: Paint the team colors
ja: チームカラーにペイント

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
ja: 車の両側にミラーで対称性的にペイント

en: Paint with brushes
ja: ブラシでペイントする

en: Pan
ja: パン

en: Parental lock
ja: パレンタルロック

en: Particle quality of cars
ja: 車のパーティクルの品質

en: Password
ja: パスワード

en: Password (optional) :
ja: パスワード(オプション) :

en: Password referee :
ja: レフェリー パスワード:

en: Password spectator (opt.) :
ja: 観客のパスワード (オプション) :

en: Path Mode
ja: パスモード

en: Path Spots
ja: パス スポット

en: Pay
ja: 支払う

en: Personal Data Folder
ja: 個人データフォルダー

en: Personal Settings and Data
ja: 個人設定とデータ

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
ja: 個人カラー 1: Ctrl+クリックで現在の色から設定する

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
ja: 個人カラー 2: Ctrl+クリックで現在の色から設定する

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
ja: 個人カラー 3: Ctrl+クリックで現在の色から設定する

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
ja: 個人カラー 4: Ctrl+クリックで現在の色から設定する

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
ja: 個人カラー 5: Ctrl+クリックで現在の色から設定する

en: Personal data files
ja: 個人データ ファイル

en: Personal data folder
ja: 個人データフォルダー

en: Personal record! %1
ja: 個人記録です! %1

en: Pick
ja: 選ぶ

en: Pick a color direclty from the car
ja: 車から色を直に選択する

en: Pick from file
ja: ファイルから選択

en: Pick map style from file
ja: ファイルからマップタイプを選ぶ

en: Picker Tool [Left Ctrl]
ja: ピッカーツール[左Ctrl]

en: Pitch
ja: ピッチ

en: Place a block
ja: ブロックを登場させる

en: Planets Gain !
ja: Planet を獲得!

en: Platform
ja: プラットフォーム

en: Play
ja: プレイ

en: Play %1
ja: %1 をプレイする

en: Play Group
ja: プレイグループ

en: Play Official
ja: 公式再生

en: Play Solo
ja: ソロ・プレイ

en: Play against
ja: 対戦する

en: Play count
ja: 再生回数

en: Play official
ja: 公式再生

en: Player :
ja: プレイヤー

en: Player Card
ja: プレイヤーカード

en: Player Inputs
ja: プレイヤー入力

en: Player already selected!
ja: 既にプレイヤーを選択済みです!

en: Player info. display size
ja: プレイヤー情報の表示サイズ

en: Player info. display type
ja: プレイヤー情報の表示タイプ

en: Player labels
ja: プレイヤーラベル

en: Player occlusion
ja: プレイヤー閉塞

en: Player profile
ja: プレイヤーのプロファイル

en: Player shadows
ja: プレイヤーの影

en: Players
ja: プレイヤー

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
ja: プレイヤーは、このゲームサーバーにあなたの行動について不満を述べています

en: Players left
ja: 残存するプレイヤー

en: Players to validate :
ja: 認証するプレイヤー:

en: Playing online. Click to join!
ja: オンラインでプレイしましょう。参加するには、クリックしてください!

en: Playlist :
ja: プレイリスト :

en: Playlists
ja: プレイリスト

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
ja: あなたのマップに難易度をアップロード前に、「客観的」なウィンドウに割り当ててください。

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
ja: あなたがにタグを与えたいプレイヤーのログインを確認してください。

en: Please check your TrackMania Forever password
ja: あなたの TrackMania Forever パスワードを確認してください

en: Please check your login and password.
ja: お使いのログインとパスワードを確認してください。

en: Please check your validation code.
ja: 認証コードを確認してください。

en: Please close the game and launcher to proceed.
ja: 続行するには、ゲームとランチャーを閉じてください。

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
ja: このデータへのアクセス権利を取得するには、キーを入力するか、または支払いを行ってください。

en: Please enter a login.
ja: ログインを入力してください。

en: Please enter the password:
ja: パスワードを入力して下さい:

en: Please enter your player key below.
ja: 以下にプレイヤーキーを入力して下さい。

en: Please pay to gain access to this data.
ja: このデータへのアクセス権利を取得するには、支払いを行ってください。

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
ja: 以下の使用許諾契約をご確認下さい。%nインストール作業を続行する前に、同意をしていただく必要があります。

en: Please read the following important information before continuing.
ja: 作業を続行する前に、以下の重要な情報をお読み下さい。

en: Please register your player key with the game launcher.
ja: ゲームランチャーでプレイヤーキーを登録して下さい。

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
ja: 良い行動チャートを尊重してください、またはあなたは、このサーバーから禁止されるでしょう。

en: Please save your map before uploading it.
ja: マップをアップロードする前に、保存してください。

en: Please select a player.
ja: プレイヤーを選択してください。

en: Please select a valid map type.
ja: 有効なマップタイプを選択してください。

en: Please select the car environment of your new skin.
ja: 新しいskinの車環境を選んで下さい。

en: Please select the new location for game data.
ja: ゲーム データ向けに新しい場所を選択してください。

en: Please select the new location for the game data.
ja: このゲーム データ向けに新しい場所を選択してください。

en: Please select the new location for your personal data.
ja: あなたの個人データ向けに新しい場所を選択してください。

en: Please select your previous %1 installation path.
ja: 以前の %1 インストールパスを選択してください。

en: Please upgrade your application.
ja: お使いのアプリケーションをアップグレードしてください。

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
ja: アップグレードして下さい: ゲームバージョンがサーバー バージョンと一致していません。

en: Please wait
ja: お待ち下さい

en: Please wait, creating pack...
ja: お待ち下さい。パックを作成中...

en: Please wait, loading...
ja: お待ちください。ロード中...

en: Please wait, referees working ...
ja: お待ち下さい。審判が確認中です...

en: Please wait, registering pack...
ja: お待ち下さい。パックを登録中...

en: Please wait, shooting...
ja: お待ちください、撮影中...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
ja: サブスクライブしているワークショップファイルをアップデート中です。お待ち下さい...

en: Please wait, we are updating your zone...
ja: ゾーンを更新しています。お待ち下さい...

en: Please wait...
ja: お待ちください...

en: Please, enter a password for the referee mode.
ja: 審判モードのパスワードを入力してください。

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
ja: 'はしご最大制限は'はしご最小制限より大きいことを確認してください。

en: Plugin deleted
ja: プラグイン削除済み

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Plugins Mode [P]
ja: プラグイン モード [P]

en: Podium
ja: 表彰台

en: Point limit :
ja: ポイント制限 :

en: Point limit:
ja: ポイント制限:

en: Points
ja: ポイント

en: Points limit :
ja: ポイント制限:

en: Pole captured
ja: ポールを奪取しました

en: Pole captured by $<%1$> !
ja: ポールが $<%1$> により奪取されました!

en: Pole captured.
ja: ポールを奪取しました。

en: Pole denied
ja: 拒否されたポール

en: Pole locked
ja: ロックされたポール

en: Pole protected
ja: 防衛されたポール

en: Poll !
ja: 世論調査!

en: Port broadcast length
ja: ポートブロードキャスト長

en: Position
ja: ポジション

en: PostProcess FXs
ja: ポストプロセスFXs

en: Postpone
ja: 延期する

en: Preset
ja: プリセット

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
ja: このウィンドウを閉じるには、[$<$o$f00F1$>] をクリックします。

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
ja: リスポーンするには、[%1] を押し、 
    再開するには、[%2] を押します

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
ja: リスポーンするには、[%1] を押し、
    リタイヤするには、[%2] を押します

en: Press C to close the chat window.
ja: チャットウィンドウを閉じるにはCを押します。

en: Press F1 to show rules
ja: ルールを表示するには [F1] を押します。

en: Press F6 once you're ready.
ja: 準備が完了したなら、[F6] を押します。

en: Press OK to retry connection
ja: [OK]を押して、接続を再試行してください

en: Press a key to continue
ja: 続けるには、任意のキーを押して下さい

en: Press any key to continue
ja: 続行するには、任意のキーを押してください

en: Prev
ja: 前へ

en: Prev score page
ja: 前のスコア ページ

en: Prevent your poles from being captured!
ja: 自分のポールは取られないようにしよう！

en: Preview
ja: プレビュー

en: Preview clipgroup
ja: クリップグループのプレビュー

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
ja: スクリーンショット HQ のプレビュー: 保存するには[任意のキー] を押し、キャンセルするにには、[Escape] を押します。

en: Previous camera
ja: 前のカメラ

en: Previous car
ja: 前の車

en: Price :
ja: 価格:

en: Proceed ?
ja: 続行しますか?

en: Proceed?
ja: 続行しますか?

en: Profile
ja: プロファイル

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
ja: プロファイルが切断されました。
    別のアカウントにプロファイルを再接続し、ゲームを再起動します。

en: Proportion of background over foreground
ja: 前景と背景の比率

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Proxy login
ja: プロキシ ログイン

en: Proxy password
ja: プロキシ パスワード

en: Puzzle
ja: パズル

en: QUIT
ja: 終了

en: Quality of cars
ja: 車の品質

en: Quit
ja: 終了

en: Quit Modeler
ja: Modelerを終了する

en: Quit the game
ja: ゲームを終了

en: Quit the game (Update Now)
ja: このゲームを終了する (すぐにアップデートする)

en: Quit to menu
ja: メニューに終了

en: RAISE-LOWER BLOCK
ja: ブロックを上げる／下げる

en: RESTART
ja: 再起動

en: ROTATE BLOCK
ja: ブロックを回す

en: Race
ja: レース

en: Race in official mode
ja: 公式モードでのレース

en: Race menu
ja: レースメニュー

en: Race time
ja: レースタイム

en: RaceTime <
ja: レースタイム <

en: RaceTime >
ja: レースタイム >

en: Racing Board Game
ja: レースボードゲーム

en: Raise/lower block
ja: ブロックの上昇/下降

en: Rank
ja: ランク

en: Rank :
ja: ランク :

en: Ranking
ja: ランキング

en: Ranking :
ja: ランキング :

en: Rankings
ja: ランキング

en: RayCast reflects
ja: RayCastの反映

en: Really balance teams?
ja: 本当にバランス チームですか?

en: Really destroy all keys?
ja: 本当にすべてのキーを破棄しますか?

en: Really go to next race?
ja: 次のレースに移動しますか?

en: Really remove block?
ja: 本当にブロックを削除しますか?

en: Really remove clip group?
ja: 本当にクリップ グループを削除しますか?

en: Really remove clip?
ja: 本当にクリップを削除しますか?

en: Really remove track?
ja: 本当にトラックを削除しますか?

en: Really restart?
ja: 本当に再起動しますか?

en: Really too easy
ja: 超簡単過ぎる

en: Really too hard
ja: 超難しすぎる

en: Reason :
ja: 理由 :

en: Receive mail about ManiaPlanet
ja: ManiaPlanet に関するメールを受け取る

en: Record MediaTracker ghost
ja: MediaTracker ghostを記録する

en: Record a ghost
ja: ghostの記録

en: Record a new Ghost
ja: 新しいゴーストを保存する

en: Record a new ghost
ja: 新しいghostを記録する

en: Recover back from Undo
ja: 元に戻すから回復する

en: Red
ja: レッド

en: Redo
ja: やり直す

en: Redo last undone modification [R]
ja: 最後に元に戻した変更をやり直す[R]

en: Reduce quality
ja: 品質を低下させる

en: Referee not responding.
ja: 審判が応答しません。

en: Referee status
ja: 審判ステータス

en: Referees are not accepted on this server.
ja: レフリーは、このサーバーに受け入れられません。

en: Reference ghost
ja: リファレンスghost

en: Refresh
ja: リフレッシュ

en: Refresh widgets
ja: ウィジェットのリフレッシュ

en: Register the Players
ja: プレイヤーを登録する

en: Register with ManiaCredits
ja: ManiaCredits で登録

en: Reload
ja: リロード

en: Reload all scripts
ja: すべてのスクリプトをリロードする

en: Reload file
ja: ファイルをリロードする

en: Reload the skin previously saved
ja: 以前に保存されたのスキンをリロードする

en: Remember password
ja: パスワードを記憶させる

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
ja: リマインダー: それを再生するには、マップの影を計算する必要があります。

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
ja: リマインダー: それを再生するには、マップを検証し、その影を計算する必要があります。

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
ja: リマインダー: それを再生するには、マップを検証する必要があります。

en: Remove
ja: 削除

en: Remove All
ja: 全てを削除

en: Remove All Blocks
ja: すべてのブロックを削除

en: Remove All Objects
ja: すべてのオブジェクトを削除

en: Remove All Properties
ja: すべてのプロパティを削除

en: Remove All Skins
ja: すべてのSkinを削除

en: Remove All Terrain
ja: すべての地勢を削除

en: Remove all keys
ja: 全てのキーの削除

en: Remove block
ja: ブロックの削除

en: Remove clip
ja: clipの削除

en: Remove from Selection
ja: 選択肢から削除

en: Remove key
ja: キーの削除

en: Remove server from favorites
ja: サーバーをお気に入りから削除する

en: Remove track
ja: トラックの削除

en: Removing buddy
ja: メンバーを削除中

en: Removing server from favorites
ja: サーバーをお気に入りから削除中

en: Rename spot model
ja: スポットモデルの名前を変更する

en: Rename track
ja: トラックの名前変更

en: Rename trigger
ja: トリガーの名前変更

en: Replaced text
ja: テキストを置換する

en: Replacement
ja: 置換

en: Replay :
ja: リプレイ :

en: Replay loaded
ja: Replayがロードしました

en: Replay operations
ja: オペレーションのReplay

en: Replay saved
ja: Replay保存済み

en: Replay sequence
ja: Replay順次

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
ja: Replay バージョン %1 
    は、現在のゲームバージョン
    %2との互換性がありません。

en: Replays
ja: Replay

en: Reply
ja: 返事

en: Report Abuse
ja: 乱用を報告する

en: Report abuse
ja: 乱用を報告する

en: Report abuse
    Reason:
ja: 乱用の報告
    理由:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
ja: リクエストエラー、サーバーに接続できません。
    後でお試し下さい。

en: Request error:
ja: リクエストエラー:

en: Request not permitted
ja: 請求は許可されません

en: Required
ja: 必須

en: Reset
ja: リセット

en: Reset Selection
ja: 選択肢をリセット

en: Reset roll
ja: ロールのリセット

en: Reset to defaults
ja: デフォルトにもどす

en: Reset yaw
ja: ヨーのリセット

en: Resolution
ja: 解像度

en: Respawn
ja: リスポーン

en: Restart
ja: リスタート

en: Restart in Official Mode
ja: 公式ルモードでリスタートする

en: Restart in Official Mode [%1]
ja: 公式モードで再起動しますか[%1]

en: Restart map
ja: マップの再起動

en: Restart the game
ja: このゲームを再起動する。

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
ja: デフォルトのコントロールを復元し、
    あなたの現在の設定を破棄してもよろしいですか?

en: Results
ja: 結果

en: Resume
ja: 再開

en: Resume playing
ja: プレイを再開する

en: Retry
ja: リトライ

en: Retry an official time
ja: 公式時間をリトライ

en: Retry official
ja: 公式をリトライ

en: Return
ja: もどる

en: Return to Editor?
ja: エディターに戻りますか?

en: Return to editor
ja: エディターにもどる

en: Return to map editor?
ja: マッパ エディターに戻りますか?

en: Return to menu?
ja: メニューに戻りますか?

en: Revenge
ja: リベンジ

en: Right mouse button
ja: 右マウスボタン

en: Right tangent
ja: 右タンジェント

en: Rocket (Press 1)
ja: ロケット ([1] を押します)

en: Roll
ja: ロール

en: Rotate
ja: 回す

en: Rotate Left Image
ja: イメージを左回し

en: Rotate Left by 90
ja: 左に90度回す

en: Rotate Right Image
ja: イメージを右回し

en: Rotate Right by 90
ja: 右に90度回す

en: Rotate a block
ja: ブロックを回す

en: Rotation
ja: 回転

en: Round
ja: ラウンド

en: Round %1
ja: ラウンド %1

en: Round %1/%2
ja: ラウンド %1/%2

en: Round captures
ja: ラウンドでの奪取

en: Rounds Mode
ja: Roundsモード

en: Rounds per map :
ja: マップ毎のラウンド:

en: Royal
ja: ロイヤル

en: Rumble intensity
ja: ランブルの強さ

en: Run
ja: 実行

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
ja: S / Shift + マウスホイールダウン

en: SCORES
ja: SCORE

en: SHOOT
ja: 射撃

en: STAMINA
ja: スタミナ

en: Safe Mode
ja: セーフモード

en: Safe mode settings
ja: セーフモード設定

en: Saturation
ja: 飽和

en: Save
ja: 保存

en: Save As
ja: 名前をつけて保存

en: Save Macroblock
ja: マクロブロックを保存する

en: Save MatchSettings
ja: マッチ設定を保存

en: Save Screenshot
ja: スクリーンショットを保存する

en: Save Selection as new Macroblock
ja: 選択肢を新規マクロブロックとして保存する

en: Save Settings
ja: 設定を保存する

en: Save and Test
ja: 保存とテスト

en: Save as
ja: 名前を付けて保存

en: Save automatically all replays
ja: 自動的にすべてのreplayを保存する

en: Save bounces
ja: バウンスを保存する

en: Save changes and quit
ja: 変更を保存して終了

en: Save macroblock
ja: マクロブロックを保存する

en: Save map
ja: マップを保存

en: Save network replay
ja: ネットワークリプレイを保存

en: Save previous race replay
ja: 前レースのリプレイを保存

en: Save previous replay
ja: 前回のreplayを保存

en: Save replay
ja: replayの保存

en: Save script to file
ja: スクリプトをファイルに保存する

en: Save the replay
ja: replayの保存

en: Save the track [S]
ja: トラックを保存[S]

en: Save this ghost
ja: このghostを保存する

en: Save to file
ja: ファイルに保存する

en: Save your map first to access details!
ja: 詳細にアクセスするには、最初にマップを保存します!

en: Save your work
ja: 作業を保存する

en: Save your work as...
ja: 名前をつけて保存...

en: Saved with identical ID.
ja: 同一な ID で保存されました。

en: Scale
ja: スケール

en: Scale Down Image
ja: イメージの縮小

en: Scale Up Image
ja: イメージの伸張

en: Score
ja: スコア

en: Score :
ja: Score:

en: Score Attack
ja: 攻撃をスコア

en: Score Position:
ja: Scoreの位置

en: Score Rankings
ja: Scoreランキング

en: Screen dist
ja: スクリーン距離

en: ScreenShot
ja: スクリーンショット

en: Screens:
ja: 画面:

en: Script Parameters
ja: スクリプト パラメータ

en: Script compilation ended successfully.
ja: スクリプトのコンパイルは正常に終了しました。

en: Script compilation failed.
ja: スクリプトのコンパイルは失敗しました。

en: Search
ja: 検索

en: Search filter:
ja: 検索フィルター:

en: Search text
ja: テキストの検索

en: Second (Press 2)
ja: 第 2 位 ([2] を押します)

en: Select
ja: 選択

en: Select All
ja: すべてを選択

en: Select Common Data Directory
ja: 共通データ ディレクトリの選択

en: Select Opponents
ja: 相手を選ぶ

en: Select Personal Data Directory
ja: 個人データ ディレクトリを選択する

en: Select URL
ja: URLを選ぶ

en: Select a Deck in the list to edit it.
ja: リストに、デッキを選択して、編集します。

en: Select a Macroblock first
ja: 最初にマクロブロックを選択

en: Select a Replay
ja: Replayを選ぶ

en: Select a decoration
ja: 装飾を選択してください

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
ja: Steam Workshopに掲載するファイルを選択してください

en: Select a file:
ja: ファイルを選択する:

en: Select a map
ja: マップの選択

en: Select a map type
ja: マップタイプの選択

en: Select a mode script
ja: モード スクリプトを選択する

en: Select a series
ja: シリーズを選ぶ

en: Select a skin for %1
ja: %1 に対するスキンを選択してください

en: Select a skin or a map to pack
ja: パックするskinまたはマップを選択する

en: Select a sound
ja: サウンドを選んでください

en: Select an object first.
ja: 最初、オブジェクトを選択します。

en: Select another map
ja: ほかのマップを選ぶ

en: Select data you want to update:
ja: 更新したいデータを選択してください:

en: Select file
ja: ファイルを選ぶ

en: Select folder
ja: フォルダーを選ぶ

en: Select group
ja: グループを選ぶ

en: Select map %1
ja: マップ %1 を選択する

en: Select maps
ja: マップの選択

en: Select music
ja: 音楽を選ぶ

en: Select next map
ja: 次のマップを選択する

en: Select pack contents
ja: パックの内容を選ぶ

en: Select skin
ja: skinを選ぶ

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
ja: %1 が共通データ ファイルを格納しなければならないフォルダーを選択してから、[次へ] をクリックします。

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
ja: %1 が個人データ ファイルを格納しなければならないフォルダーを選択してから、[次へ] をクリックします。

en: Select the installation type below, and then click Next.
ja: 以下のインストール·タイプを選択し、[次へ]をクリックします。

en: Select your crosshair
ja: 使用する十字線を選択する

en: Select your horn sound
ja: ホルンの音を選択してください

en: Selected Plugin:
ja: 選択済みプラグイン:

en: Selected maps
ja: 選択済みのマップ

en: Selected maps are incompatible.
ja: 選択されたマップには互換性がありません。

en: Selection of the type of installation
ja: インストールの種類の選択

en: Selects foreground or background
ja: 前景または背景を選ぶ

en: Self illum scale
ja: セルフillumスケール

en: Send
ja: 送信

en: Send All
ja: 全て送信する

en: Send error reports to Nadeo
ja: エラーレポートをナデオに送る

en: Send messages
ja: メッセージを送信する

en: Send my account info by email
ja: 電子メールでアカウント情報を送る

en: Send script commands
ja: スクリプトコマンドを送信

en: Send this game to a friend
ja: このゲームを友達に送る

en: Send your race by file
ja: レースをファイルで送る

en: Send your score by link
ja: score をリンクで送信する

en: Sending email...
ja: 電子メールを送信中...

en: Sending your new record to the server...
ja: 新記録をサーバーに送信中...

en: Sensitivity
ja: 感度

en: Separation
ja: 分離

en: September
ja: 9月

en: Series %1
ja: シリーズ %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
ja: 不完全なシリーズ:
    いくつかのマップが見つかりません。

en: Server Parameters
ja: サーバーのパラメーター

en: Server is unreachable.
ja: サーバーが見つかりません

en: Server name :
ja: サーバー名:

en: Server not ready.
ja: サーバーの準備ができていません。

en: Server port
ja: サーバー ポート

en: Server unknown or not connected to the Internet
ja: 未知の、またはインターネットに接続されていないサーバ

en: Servers
ja: サーバー

en: Set
ja: セット

en: Set Map Difficulty
ja: マップの難易度を設定する

en: Set Map Parameters
ja: マップパラメータを設定する

en: Set Medal Scores
ja: メダルのScoreを設定する

en: Set Player Controls
ja: プレイヤー制御を設定する

en: Set Screens and Controls
ja: 画面とコントロールを設定する

en: Set a password for editing
ja: 編集用のパスワードを設定する

en: Set an official time
ja: 公式時間を設定する

en: Set as camera target
ja: カメラターゲットとして設定

en: Set as default group
ja: デフォルトグループとして設定する

en: Set difficulty
ja: 難易度を設定する

en: Set map objectives
ja: マップの目標を設定する

en: Set map type
ja: マップのタイプを設定する

en: Set next map
ja: 次のマップを設定する

en: Set next map to $<%1$>
ja: 次のマップを $<%1$> に設定する

en: Set script parameters
ja: scriptパラメータを設定する

en: Set sound is looping
ja: セットの音がループしている

en: Settings
ja: 設定

en: Settings adapted to your graphic card
ja: 設定をあなたのグラフィックカードにあわせます

en: Seventh (Press 7)
ja: 第 7 位 ([7] を押します)

en: Shader quality
ja: シェーダーの品質

en: Shadow computation disabled
ja: 影の演算を無効化済み

en: Shadows
ja: シャドウ

en: Shadows computed
ja: 計算した影

en: Share files
ja: ファイルを共有

en: Sharpen
ja: 研ぐ

en: Shininess
ja: 輝かしさ

en: Shoot
ja: 射撃

en: Shoot image
ja: 画像を撮る

en: Shoot the video to an avi file:
ja: ビデオをaviファイル形式で撮る:

en: Shoot video
ja: ビデオの撮影

en: Shooting audio,
    please wait...
ja: オーディオを記録中、
    しばらくお待ちください...

en: Show HUD
ja: HUD を表示する

en: Show Help
ja: ヘルプを表示

en: Show avatars
ja: アバターを表示する

en: Show full time line
ja: フルタイムラインの表示

en: Show helpers
ja: ヘルパーの表示

en: Show interface
ja: インターフェイスを表示

en: Show later
ja: 後で表示

en: Show opponents names
ja: 相手の名前を表示する

en: Show your ghost
ja: ghostを表示する

en: Show/Hide interface
ja: インタフェースの表示/非表示

en: Show/hide ghost
ja: ghostの表示/非表示

en: Show/hide names
ja: 名前の表示/非表示

en: Show/hide opponents
ja: 相手の表示/非表示

en: Show/hide scores
ja: scoreの表示/非表示

en: Silver
ja: シルバー

en: Silver Medal
ja: シルバー メダル

en: Simple
ja: 簡単

en: Simple Editor
ja: 簡単なエディター

en: Simple editor map :
ja: プロバイダー

en: Single Map
ja: シングルマップ

en: Sixth (Press 6)
ja: 第 6 位 ([6] を押します)

en: Size
ja: サイズ

en: Skillpoints on %1:
ja: %1 における Skillpoints:

en: Skinning Mode (F4)
ja: Skinningモード（F3）

en: Skinning Mode [F3]
ja: スキン処理モード [F3]

en: Skins
ja: Skin

en: Skip
ja: スキップ

en: Skip rolling demo
ja: 回転するデモをスキップする

en: Slot %1
ja: スロット %1

en: Slot 1
ja: スロット 1

en: Slot 2
ja: スロット 2

en: Slot 3
ja: スロット 3

en: Slot 4
ja: スロット 4

en: Slot 5
ja: スロット 5

en: Slow forward
ja: 遅いフォワード

en: Smooth camera speed
ja: 滑らかなカメラスピード

en: Solo
ja: ソロ

en: Solo Play
ja: ソロ・プレイ

en: Solution saved.
ja: ソリューションが保存されました。

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
ja: ソリューションのバージョン (%1) は現在のゲーム バージョン (%2) と
    互換性がありません。

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
ja: このマクロブロック内の一部のブロックは对称化することはできません。

en: Sorry, an unknown error occurred.
ja: 申し訳ありません。不明なエラーが発生しました。

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
ja: 申し訳ありませんが、非常に多数のプレイヤーがこの時点で接続されています。後で、再度試行してください。
    Nadeo チーム一同

en: Sound
ja: サウンド

en: Sound volume
ja: 音量

en: Space left:
ja: 残ったスペース:

en: Special Type
ja: 特殊タイプ

en: Spectate
ja: 観戦

en: Spectator
ja: 観客

en: Spectator camera free: Save preset
ja: 観客のカメラ: プリセットを保存

en: Spectator camera: Follow
ja: 観客のカメラ: フォロー

en: Spectator camera: Free
ja: 観客のカメラ: 空き

en: Spectator camera: Replay
ja: 観客のカメラ: リプレイ

en: Speed
ja: スピード

en: Speed <
ja: スピード <

en: Speed >
ja: スピード >

en: SpeedUp Coef
ja: スピードアップCoef

en: SpeedUp duration
ja: スピードアップの持続時間

en: Split Direction:
ja: 分割方向:

en: Split Screen
ja: 分割表示

en: Split Screen Inputs
ja: スクリーン入力を分割

en: Splitscreen Settings
ja: 分割画面設定

en: Start
ja: スタート

en: Start offset
ja: オフセットスタート

en: Statistics
ja: 統計

en: Stay offline
ja: オフライン継続

en: Steam settings
ja: スチーム設定

en: Steer (analog)
ja: ステアリング (アナログ)

en: Steer left
ja: 左を向く

en: Steer right
ja: 右を向く

en: Stereoscopy
ja: 立体効果

en: Sticker
ja: ステッカー

en: Stop
ja: 停止

en: Strafe Left
ja: 左へ機銃掃射

en: Strafe Right
ja: 右へ機銃掃射

en: Straight Path
ja: 直線パス

en: Streaks attenuation
ja: 縞の減衰

en: Streaks intensity
ja: 縞強度

en: Strength
ja: 強度

en: Stunt Figures
ja: スタント図

en: Stunts
ja: スタント

en: Stunts Mode
ja: スタントモード

en: Style
ja: スタイル

en: Sub
ja: サブ

en: Sub-sample reflects
ja: サブサンプルの反映

en: Subject :
ja: 件名:

en: Subscribe
ja: 購読

en: Subscribe to a group
ja: グループにサブスクライブ

en: Suggested Servers
ja: 推奨のサーバ

en: Suggestion 1
ja: 提案1

en: Suggestion 2
ja: 提案2

en: Suggestion 3
ja: 提案3

en: Suggestion 4
ja: 提案4

en: Suggestion 5
ja: 提案5

en: Suggestion 6
ja: 提案6

en: Suggestion 7
ja: 提案7

en: Suggestion 8
ja: 提案8

en: Switch to Underground Display
ja: 地下表示に切り替える

en: Switch to clip camera
ja: clipカメラに切り替える

en: Switch to free camera
ja: フリー カメラに切り替える

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
ja: 対称性は、ブロックの体積やclipによって許可されてません

en: Synchronizing profile...
ja: プロファイルを同期中...

en: Synchronizing...
ja: 同期中...

en: TALK
ja: 話す

en: TALK TO TEAM
ja: チームに対して会話する

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
ja: タイプ: 全員向けに無料
    目的: このゲームに勝利するには、最大数のプレイヤーをヒットします。

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
ja: タイプ: チーム対チーム
    目的: あなたが攻撃者の時にポールを奪取します。あなたが防衛者の時に攻撃者を排除します。

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
ja: タイプ: チーム対チーム
    目的: あなたのチームは固定された量の時間にわたりこのマップ上の絶対的多数のポールを支配する必要があります。

en: Tag
ja: タグ

en: Tags
ja: タグ

en: Take a screen shot:
ja: スクリーンショットを取る:

en: Tangent
ja: タンジェント

en: Target
ja: 目標

en: Target Fps
ja: 目標 FPS

en: Target Respawn
ja: 標的がリスポーンしました

en: Target Score
ja: 目標Score

en: Target Time
ja: 目標時間

en: Target Time (milliseconds)
ja: 目標時間（ミリ秒）

en: Target position
ja: 目標ポジション

en: Target to look at
ja: 探す目標

en: Team
ja: チーム

en: Team Mode
ja: チームモード

en: Team Name :
ja: チーム名:

en: Team ranking
ja: チームランキング

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
ja: チーム対チーム：相手チームのポールをすべて取り押さえよう

en: TeamColor0
ja: チームカラー0

en: TeamColor1
ja: チームカラー1

en: Terrain
ja: 地形

en: Terrific
ja: 超素晴らしい

en: Test
ja: テスト

en: Test Mode [Return]
ja: テスト モード [Enter]

en: Test Report
ja: テストレポート

en: Test the map with mode
ja: モード付きのマップをテストする

en: Text rotation
ja: テキストの回転

en: Texture decals 2D
ja: 2Dテクスチャデカール

en: Texture decals 3D
ja: 3Dテクスチャデカール

en: Texture quality
ja: テクスチャーの品質

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
ja: 私たちに ManiaPlanet プレイヤーの詳細についてご協力いただきありがとうございます!

en: The %s could not be transferred.
ja: %s を転送できませんでした。

en: The Nadeo Team
ja: Nadeoチーム

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
ja: アカウント「%1」はプロファイル「%2」により既に使用されています。
    このプロファイルを選択するか、または別のアカウントを使用するかしてください。

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
ja: あなたは提供したアクティベーション キーは、データベース内のいずれのキーとも一致しません。

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
ja: このラダーにおける平均プレーヤーのレベルはあなたに近いです。

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
ja: このラダーにおける平均プレーヤーのレベルはあなたよりも高度です。

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
ja: このラダーにおける平均プレーヤーのレベルはあなたよりも低度です。

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
ja: このラダーにおける平均プレーヤーのレベルはあなたよりもより高度です。

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
ja: このラダーにおける平均プレーヤーのレベルはあなたよりもより低度です。

en: The average player's level on the ladder is unknown.
ja: このラダーにおける平均プレーヤーのレベルは不明です。

en: The block cannot replace this variant of the block.
ja: ブロックは、ブロックのこのバリアントを交換できません。

en: The block is out of the construction area.
ja: ブロックは、建築面積の外にあります。

en: The block would destroy other blocks.
ja: ブロックは他のブロックを破壊するだろう。

en: The block's pillars cannot be placed.
ja: ブロックの柱を登場させることはできません。

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
ja: コードがクリップボードにコピーされます。
    Control+Vキーを押しながら、任意のテキストエディタで（電子メール、フォーラム）、あなたのコードを貼り付けます。

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
ja: 共通データ·フォルダは、インストールフォルダとユーザ·データ·フォルダとは異なる必要があります。別のフォルダを選択してください。

en: The cost is invalid.
ja: コストコードが無効です。

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
ja: Manialink のコストが無効です。許可される最大値は %s です。

en: The creator is unknown.
ja: この作成者は不明です。

en: The data is incomplete:
ja: このデータは不完全です:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
ja: デフォルトのグループが、プレイ済みマップ上でのメンバーの最高のリプレイをダウンロードするために単独で使用されています。 
    このグループ (%1) あなたのデフォルトととして設定してもよろしいですか?

en: The default skin cannot be deleted.
ja: デフォルトのスキンは削除できません。

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
ja: %1 向けに予想される予想されるタイトル パックが見つかりませんでした。
    予想されるチェックサム: %2
    見つかったチェックサム: %3
    予想されるチェックサムを持つタイトル パックはこのクラウド内に格納されておらず、ダウンロードできません

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
ja: ファイル「$<%1$>」は既に存在しています。 
    それを上書きしてもよろしいですか?

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
ja: フォルダーのパスは半角英数文字で「%1」個の単語が含まれる必要があります。別のフォルダーを選択してください。

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
ja: ゲームは現在そのデータを %1 内に格納しています。
    このフォルダーを変更してもよろしいですか?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
ja: ゲームは現在あなたのデータを %1 内に格納しています。
    このフォルダーを変更してもよろしいですか?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
ja: ゲーム データ フォルダー
    (%1)
    はその個人データ フォルダーの親フォルダーにすることはできません
    (%2)。

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
ja: ゲーム データ フォルダー
    (%1)
    はそのゲームの実行形式ファイルと同一のフォルダーにすることはできません。

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
ja: ゲームデータのフォルダが変更されました。ランチャーが終了します。
    変更を適用するために再実行してください。

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
ja: ゲームのフレームレートが低いです。
    性能は品質を低下させることによって向上させることがでます。

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
ja: ゲームはもはや応答していません。
    これを中止し、デバッグ情報を送信してもよろしいですか?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
ja: このゲームのキーは無効です。それが正しく記入されているかを確認してください。

en: The goal can now be captured!
ja: このゴールを今奪取できます!

en: The icon is invalid.
ja: アイコンが無効です。

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
ja: 入力<%1>が予約されています。 
     それを使用できません。

en: The key is invalid.
ja: このキーは無効です。

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
ja: このラダーは無効にされています。
    あなたは公式モードでプレイすることはできません。

en: The login $0f0exists$z
ja: ログイン$0f0が存在します$z

en: The login $f00does not exist$z
ja: ログイン $f00存在しません$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
ja: ログインは %1 ～ %2 個までの半角英数の文字数が含まれている必要があります。

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
ja: ログインは有効な半角英数文字のみが含まれている必要があります: a ～ z、A ～ Z、0 ～ 9 または ._- の文字。

en: The map has been modified and is now unvalidated.
ja: マップが変更されており、現在未検証されています。

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
ja: このマップは変更されています。
    本当に終了してもよろしいですか?

en: The map has been successfully added to your campaign!
ja: このマップは、成功的にキャンペーンに追加されました。

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
ja: このゲームは中止しました
    メニューに復帰中です。

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
ja: このゲームは中止しました:
    %1
    メニューに復帰中です。

en: The number of laps required must be higher than 0!
ja: 必須のラップの数は 0 を超えている必要があります!

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
ja: 個人データ フォルダー
    (%1)
    はそのゲーム データ フォルダーの親フォルダーにすることはできません
    (%2)。

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
ja: 個人データ フォルダー
    (%1)
    はゲーム実行形式ファイルと同一のフォルダーにすることはできません。

en: The provided login is invalid.
ja: 提供されたログインが無効です。

en: The provided password is invalid.
ja: 提供されたパスワードが無効です。

en: The replacement block is facing the wrong direction.
ja: 交換ブロックが間違った方向を向いています。

en: The requested player is not online.
ja: 要求されたプレイヤーがオンラインではありません。

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
ja: $<%1$> (%2)のscoreは無効です。

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
ja: $<%1$> (%2)のscoreは有効です。

en: The server
ja: サーバー

en: The solution is not valid for this map.
ja: このソリューションは、このマップに対して無効です。

en: The title %1 is not installed into a station.
ja: タイトル %1 がステーション内にインストールされていません。

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
ja: このタイトル パックはこのクラウドに格納されていません。
    それをアップロードしますか?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
ja: タイトル UID には半角英数文字で %d ～ %d の文字数が含まれる必要があります。

en: The token is invalid.
ja: トークンが無効です。

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
ja: ゲーム システム ファイルの更新に失敗しました。アップデートするには、管理者権限が必要です。システム管理者に連絡し、権限をお願いいたします。また、インストール ドライブの残りの空き容量を確認してください。

en: The update of the game files failed. Please, try again.
ja: このゲーム ファイルのアップデートに失敗しました。再度試行してください。

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
ja: ユーザー·データ·フォルダは、インストールフォルダとは異なる必要があります。別のフォルダを選択してください。

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
ja: 検証コードは有効ではありません。あなたが正しくそれを書くことを確認してください。

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
ja: 検証コードは有効ではありません。正しく書くことを確認してください。

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
ja: %2のバージョン%1はインストールされます（%4に発見されたバージョン%3%nにより高い）

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
ja: それから、急いでください! 友達と TrackMania をプレイするのは素晴らしいです!

en: There are too many players.
ja: プレイヤーが多すぎます。

en: There are too many referees.
ja: 審判が多すぎます。

en: There are too many spectators.
ja: 観客が多すぎます。

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
ja: 支払い期日の新規請求書があります:
    トランザクション #%1: %2 個の Planet を %3 へ
    レベル: %4
    支払いを行ってもよろしいですか?

en: There is already a key here
ja: 既にキーがあります

en: There is no available map.
ja: 使用可能なマップはありません。

en: There is no mail in the account.
ja: アカウントには、メールが存在しません。

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
ja: このマップ上には多すぎるゴールが存在しています。 
    現在 %2 の最大のゴール数の内の %1 個のゴールがあります。

en: Third (Press 3)
ja: 第 3 位 ([3] を押します)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
ja: この ManiaCode は以下のアクションを実行することになります:

en: This ManiaLink code is reserved
ja: この ManiaLink コードは予約されています

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
ja: このプロファイルはオンライン アカウントに接続されていません。
    それをオンラインに接続してもよろしいですか?

en: This account does not have rights to perform this action.
ja: このアカウントはこのアクションを実行する権限を持っていません。

en: This account is not authorized to connect.
ja: このアカウントは、接続を許可されていません。

en: This account is online.
ja: このアカウントがオンラインです。

en: This block cannot be placed here.
ja: このブロックはここに登場させることはできません。

en: This block cannot be placed in the air.
ja: このブロックは空中に登場させることはできません。

en: This block cannot be placed on the ground.
ja: このブロックは地上に登場させることはできません。

en: This block cannot be placed on this terrain.
ja: このブロックはこの地形に登場させることはできません。

en: This block cannot replace the current block.
ja: このブロックは現在のブロックを交換できません。

en: This block must be placed in the air.
ja: このブロックは空中に登場させる必要があります。

en: This block must be placed on the ground.
ja: このブロックは地面に登場させる必要があります。

en: This block must be placed underground.
ja: このブロックは地下に登場させる必要があります。

en: This block must replace a classic block.
ja: このブロックは古典的なブロックで交換する必要があります。

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
ja: このデータは既にゲームファイルとして存在します :
    %1
    データを交換しますか ?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
ja: このデータは既にゲームファイルとして存在します :
    %1
    このゲームファイルは読み取り専用なので交換できません。

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
ja: この専用サーバーは公式です。それはまだ削除できません。

en: This e-mail is invalid.
ja: この電子メールは無効です。

en: This email address is not valid: %1
ja: このメールアドレスは有効ではありません: %1

en: This file is not a map!
ja: このファイルはマップではありません!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
ja: このファイルは、読み取り専用です。それを編集するには、別の名前を付けて保存できます。

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
ja: このゲームはそのデータの多くをカスタム化することが可能です。
    ここで、これらが配置されている場所を検索できます。

en: This game key is already used.
ja: このゲームキーは、既に使用されています。

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
ja: このゲームキーが不明である、または既に使用されているか、アクティブではありません。別のものを試してみてください。

en: This game key is invalid.
ja: このゲームキーが無効です。

en: This game key is not activated.
ja: このゲームキーは有効になりません。

en: This game key is unknown.
ja: このゲームキーは不明です。

en: This game key requires Steam.
ja: このゲームキーにはSteamが必要です。

en: This group already exists. Choose another login.
ja: このグループが既に存在します。ほかのログインを選んで下さい。

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
ja: この情報はここでクリップボードにコピーされています。
    任意のテキスト エディターで [Control+V] を押し、それを貼り付けます。

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
ja: これはクラックされたバージョンです。
    $l[http://www.trackmania.com]here$l でこのゲームを正規にご購入ください。

en: This is a server for:
ja: これは以下のものに向けのサーバです。

en: This is not a known zone.
ja: これは既知のゾーンではありません。

en: This is your default group
ja: これは、あなたのデフォルトのグループです

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
ja: %1$d 日間でのあなたの最初のアクセスです。私たちはこのゲームで新しくスタートできるようにあなたに %2$s を進呈します。Maniaplanet にお帰りなさい!

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
ja: このログインは、既に使用されています。
    別のログインを選択してください。

en: This login is already used in TrackMania Forever.
ja: このログインが、既に TrackMania Forever に使用されます。

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
ja: このログインは既に TrackMania Forever で使用されています。
    あなたの TrackMania Forever パスワードを確認してください。
    または別のログインを使用します。

en: This login is already used. Please use another one.
ja: このログインは、既に使用されています。別のものを使用してください。

en: This login is available.
ja: このログインが使用可能です。

en: This maniacredited package has already been added.
ja: この Mania 登録済みパッケージは既に追加されています。

en: This maniacredited package has already been uploaded.
ja: この Mania 登録済みパッケージは既にアップロードされています。

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
ja: この Mania 登録済みパッケージ調停者

en: This maniacredited package is not downloadable.
ja: この Mania 登録済みパッケージはダウンロード可能ではありません。

en: This maniacredited package is unknown.
ja: この Mania 登録済みパッケージは不明です。

en: This manialink already exists. Choose another code.
ja: この Manialink は既に存在しています。別のコードを選択します。

en: This manialink code is invalid.
ja: この Manialink コードは無効です。

en: This manialink does not exist.
ja: この Manialink は存在しません。

en: This map is already in your campaigns.
ja: このマップはあなたのキャンペーン内に既に存在しています。

en: This map is...
ja: このマップは、

en: This name is already in use. Choose another one.
ja: この名前は既に使用されています。別の名前を選択してください。

en: This operation will cost you %1 Planets.
ja: この操作は %1 個の Planet を支払うことになります。

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
ja: この操作はあなたに %1$d %2$s 掛かることになります。

en: This operation will cost you 1 %s.
ja: この操作は、%sをコストします。

en: This operation will cost you 1 Planet.
ja: この操作は 1 個の Planet を支払うことになります。

en: This organisation already exists.
ja: この組織は既に存在します。

en: This organisation does not exist.
ja: この組織は存在しません。

en: This parameter (%1$s) is not valid.
ja: このパラメーター (%1$s) は無効です。

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
ja: このパッチは %2 の (%1)  バージョンにのみインストールできます

en: This player already has this tag.
ja: このプレイヤーは既にこのタグを持っています。

en: This player does not exist.
ja: このプレイヤーが存在しません。

en: This player has been successfully invited to join this group.
ja: このプレイヤーはこのグループに参加するように正常に招待されています。

en: This player is already your buddy.
ja: このプレイヤーは既にあなたのメンバーです。

en: This player is not connected via the Internet!
ja: このプレーヤーはインターネットを経由して接続されていません!

en: This ranking does not exist.
ja: このランク付けは存在していません。

en: This replay is not valid.
ja: このreplayは無効です。

en: This replay is valid.
ja: このreplayは有効です。

en: This round is a draw.
ja: このラウンドは引き分けとなる。

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
ja: このスコアは有効ではありません:
    %1
    ニックネーム、スコアまたはマップ名が正しくありません。

en: This script is read-only. You cannot save it.
ja: このscript は、読み取り専用です。あなたはそれを保存することはできません。

en: This server already is one of your favorites.
ja: このサーバーは既にあなたのお気に入りの 1 つです。

en: This server does not exist.
ja: このサーバが存在しません。

en: This server has invalid information!
ja: このサーバーは無効な情報を持っています!

en: This server has not been upgraded to the current version.
ja: このサーバーは現在のバージョンにアップグレードしません。

en: This server is not one of your favorites.
ja: このサーバーはあなたのお気に入りの 1 つではありません。

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
ja: このスキンは必要条件に合いません。部分的に使うことはできますが、他のオンラインプレイヤーからは見えません。

en: This station cannot be unloaded.
ja: このステーションはアンロードできません。

en: This tag does not exist.
ja: このタグが存在しません。

en: This tag type does not exist.
ja: このタグタイプが存在しません。

en: This title already exists. Choose another name.
ja: このは既に存在しています。別の名前を選択してください。

en: This title has not been loaded in a station.
ja: このタイトルはステーションに読み込まれていません。

en: This title is unknown.
ja: このタイトルは不明です。

en: This title isn't playable.
ja: このタイトルは再生できません。

en: This transaction is invalid.
ja: このトランザクションは無効です。

en: This url does not points to a valid public ressource.
ja: このURLは、有効な公共リソースを指していません。

en: This vote is disabled.
ja: この投票は、無効になりました。

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
ja: これはあなたのニックネームを変更することになりますが、あなたは残り $<$0F0%1$> 回だけのオンライン変更回数があります。
    本当にあなたのニックネームを更新してもよろしいですか?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
ja: これはお使いの $<$f00最終$> のオンライン ニックネーム修正を使用します。
    本当に前回のニックネームを更新してもよろしいですか?

en: Tile X
ja: タイルX

en: Tile Y
ja: タイルY

en: Tile split files
ja: タイル分割ファイル

en: Time
ja: 時間

en: Time Attack
ja: 時間攻撃

en: Time Attack Mode
ja: 時間攻撃モード

en: Time Limit :
ja: 時間制限:

en: Time Value
ja: タイムバリュー

en: Time limit
ja: 時間制限

en: Time limit :
ja: 時間制限 :

en: Time limit :
ja: 時間制限:

en: Time limit reached!
ja: 時間制限に到達しました!

en: Time when the block ends
ja: ブロックの終了時間

en: Time when the block starts
ja: ブロックの開始時間

en: Title
ja: タイトル

en: Title access
ja: タイトル アクセス

en: To :
ja: 受信者:

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
ja: カスタム画像を追加するには、ゲームランチャーでのデータインポーターを使用します。
    （ヘルプ/データインポーター/アバター）
    画像は、32KB未満でなければなりません。

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
ja: 道路を描くには、マウスの左ボタンを押しながらマウスを動かします。

en: To generate a new password, please enter your login and email.
ja: 新しいパスワードを生成するには、お使いのログインおよび電子メールを入力してください。

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
ja: 新しいパスワードを生成するには、お使いのログインおよび電子メールを入力してください。詳細は、$l[%1]ここ$lをクリックします。

en: Too easy
ja: 簡単過ぎる

en: Too hard
ja: 難しすぎる

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
ja: あまりに多くの接続: 同じマシンから同時に異なるアカウントに接続できません。

en: ToolBar
ja: ツールバー

en: Tops
ja: トップ

en: Tossing
ja: トス

en: Total
ja: 合計

en: Total :
ja: 合計:

en: Total medal ranking
ja: 合計メダル ランキング

en: Total skillpoints ranking
ja: 合計 SkillPoints ランキング

en: TrackText
ja: トラックテキスト

en: Tracking
ja: 追跡

en: Traffic Mode
ja: トラフィックモード

en: Trail color
ja: トレイルの色

en: Training
ja: トレーニング

en: Transaction already paid.
ja: トランザクションは既に支払われています。

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
ja: トランザクションを作成できません : 作成者が認証されていません。

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
ja: トランザクションを作成できません : 作成者が検証されていません。

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
ja: トランザクションを作成できません : 支払人と受取人は異なる必要があります。

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
ja: トランザクションを作成できません : 受取人が無効です。

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
ja: トランザクションを作成できません : 支払人が無効です。

en: Transaction is unknown.
ja: トランザクションが不明です。

en: Transparency
ja: 透明度

en: Tries
ja: トライ

en: Trim files
ja: ファイルをトリムする

en: Triple Buffer
ja: トリプル バッファ

en: Triple Buffering
ja: トリプル バッファ処理

en: Turbo %1!
ja: ターボ %1!

en: Turbo duration
ja: ターボ期間

en: Turbo val
ja: ターボヴァル

en: Type
ja: タイプ

en: Typical automatic installation
ja: 典型的な自動インストール

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
ja: スクリーンショットのためにメモリを割り当てることができません。

en: Unable to ban.
     Reason:
ja: 禁止することができません。 
     理由:

en: Unable to buy %1.
    %2
ja: %1の購買ができません。
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
ja: ステーションを購入できません。
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
ja: 投票に向けて呼び出すことができません。
     理由:

en: Unable to change.
ja: 変更できません。

en: Unable to connect to this title.
    %1
ja: このタイトルに接続できません。
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
ja: サーバーに接続できません。
    スコアが検証できませんでした。

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
ja: 現在インストールされている %1 のバージョンが確認できません。

en: Unable to download data:
ja: データのダウンロードができません:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
ja: %1のreplay がダウンロードできません : %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
ja: あなたのアクティブなグループのメンバーのreplayをダウンロードすることができません: %1

en: Unable to get station infos.
    %1
ja: ステーション情報を取得できません。
    %1

en: Unable to insert block
ja: ブロックを挿入することができません

en: Unable to kick.
     Reason:
ja: キックできません。
     理由:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
ja: %1 をアップロードできません。
    タイトル パックが見つからず、このクラウド内に格納されていません。

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
ja: %1 をロードできません。
    このタイトルをロードするために ManiaPlanet サーバーに接続する必要があります。

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
ja: %1 をロードできません。
    このタイトルを、アクティブ化、取得または更新するために ManiaPlanet サーバーに一度接続する必要があります。

en: Unable to read music
ja: 音楽が読み取れません

en: Unable to read title package
ja: タイトル パッケージを読み取れません。

en: Unable to register pack: %1
ja: パックを登録できません: %1

en: Unable to retrieve validation data.
ja: 確認用のデータを検索できません。

en: Unable to save the replay
ja: リプレイの保存ができません

en: Unable to update data:
ja: データの更新ができません:

en: Unable to upload title package:
    %1
ja: タイトル パッケージをアップロードできません:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
ja: 信じられません!!!!

en: Unbound key : this key has never been used.
ja: バインドされていないキー : このキーが使用されていません。

en: Undo
ja: 元に戻す

en: Undo last action
ja: 最後の操作を元に戻す

en: Undo last modification [U]
ja: 最後の変更を元に戻す [U]

en: Uninstall %1
ja: %1 をアンインストールする

en: Unknown Map
ja: 不明なマップ

en: Unknown error
ja: 不明なエラー

en: Unknown error.
ja: 不明なエラー。

en: Unknown group
ja: グループ不明

en: Unlock
ja: ロックを解除

en: Unlock once
ja: １回アンロック解除する

en: Unsubscribe
ja: 退会

en: Up
ja: アップ

en: Up to max
ja: 最大数まで

en: Update Later
ja: 後で更新

en: Update Now
ja: 直ぐに更新

en: Update a pack
ja: パックを更新する

en: Update mapping
ja: マッピングの更新

en: Update subscribed workshop files
ja: サブスクライブされているワークショップのファイルをアップデート

en: Updating data...
ja: データを更新中...

en: Updating game files : %1%2
ja: ゲームファイルを更新中: %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
ja: ゲームファイルを更新中です...
    以下の内容から、選択することができます:
      高解像度テクスチャ (残りのダウンロード: %3%4) または
      低解像度テクスチャ (残りのダウンロード: %1%2)。
    (メモ: あなたはランチャー内でいつでもこの設定を切り替えできます。)

en: Updating locators...
ja: ロケーターを更新中...

en: Updating station...
ja: stationを更新中...

en: Updating your profile ...
ja: プロファイルを更新中...

en: Updating your zone...
ja: ゾーンを更新中...

en: Upload Map
ja: マップをアップロード

en: Upload a map
ja: マップをアップロード

en: Upload cancelled. Your map is still available.
ja: アップロードがキャンセルされました、マップはまだ利用可能です。

en: Upload error
ja: アップロードエラー

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
ja: アップロード エラーです。サーバーに参加できません。
    後で、再度試行してください。

en: Upload the map
ja: マップをアップロード

en: Upload to peer (P2P)
ja: ピアへアップロード(P2P)

en: Uploadable Maps
ja: アップロード可能なマップ

en: Uploading data...
ja: データをアップロード中...

en: Use Action 1
ja: アクション１を使用

en: Use Action 2
ja: アクション２を使用

en: Use Action 3
ja: アクション３を使用

en: Use Action 4
ja: アクション４を使用

en: Use Custom Color
ja: カスタム色を使用する

en: Use Model for all Cars
ja: すべての車にモデルを使用する

en: Use Own Data
ja: 自分のデータを使用する

en: Use alternate rules :
ja: 交代ルールを使用 :

en: Use anchor orientation
ja: アンカーの向きを使用する

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: Use ghost
ja: ghostを使用する

en: Use local address
ja: ローカル アドレスを使用

en: Use login of this account
ja: このアカウントのログインを使用

en: Use proxy
ja: プロキシを使用

en: Use this Ghost
ja: このゴーストを使う

en: Use this ghost
ja: このghostを使う

en: Use this ghost (%1)?
ja: このゴースト (%1) を使用しますか?

en: Validate
ja: 認証

en: Validate the track
ja: トラックの認証

en: Validated
ja: 認証済み

en: Validating $<%1$> (%2)...
ja: $<%1$> (%2)を確認しています...

en: Validating ...
ja: 確認中...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
ja: %1 モードでの
    記録されたreplayの確認が
    実施されませんでした。

en: Verifying data to update...
ja: 更新するデータを確認中...

en: Verifying password...
ja: パスワードを確認しています‥

en: Version
ja: バージョン

en: Versus Replay
ja: 対Replay

en: Vertex processing
ja: 頂点処理

en: Vertical
ja: 垂直

en: Vertical position
ja: 垂直位置

en: Vertical size
ja: 垂直サイズ

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
ja: ゴール平均毎の勝利: $<%1$> %2 ~ %3 $<%4$>

en: Video HQ
ja: ビデオ HQ

en: Video captured to
    "%1"
ja: ビデオのキャプチャ先
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
ja: ビデオメモリが低すぎます: 
    %1Mbが、見つかりました, %2Mb必須です

en: Videoshoot cancelled
ja: 撮影キャンセル済み

en: View
ja: ビュー

en: View %1 boxshot
ja: %1 ボックスショットを参照する

en: View %1 manual
ja: %1 マニュアルを参照する

en: View Map rankings
ja: マップのランキングを表示する

en: View map rankings [%1]
ja: マップランキングの表示[%1]

en: View players
ja: プレイヤーを表示する

en: Visible by other players
ja: 他のプレイヤーに可視化

en: Volume
ja: ボリューム

en: Volume Playback
ja: 再生音量

en: Volume Recorder
ja: レコーダー音量

en: Vote
ja: 投票

en: Vote No
ja: いいえと投票

en: Vote Yes
ja: はいと投票

en: Vote failed.
ja: 投票が失敗しました。

en: Vote in progress.
ja: 進行中の投票。

en: Vote jump to map
ja: 投票 マップにジャンプする

en: Vote passed.
ja: 投票がパスしました。

en: Vote set next map
ja: 次のマップを投票設定する

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
ja: 警告
    
    あなたのグループは多すぎます。あなたは %1 個のグループを超えてグループを持ってはなりません。これらをすみやかに管理しない場合、当社が自動的に最新のグループを削除することになります。

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
ja: 警告 : あなたは多すぎるメンバーがあります。
    
    あなたは %1 人を超えてメンバーを所有できません。
    これらを速やかに管理しない場合、当社が最も最近のメンバーを削除することになります。
    また、%2 Planet で追加のメンバー スロットを購入していただくこともできます。

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
ja: 警告: アンチエイリアシングがドライバーにより強制されています!!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
ja: 警告: テクスチャのフィルター処理がドライバーにより強制されています!!

en: Waiting for confirmation
ja: 確認を待機中

en: Waiting for players
ja: プレイヤーを待機中

en: Waiting for players in each team...
ja: それぞれのチーム内のメンバーを待機中...

en: Waiting for registration
ja: 登録を待機中

en: Waiting for the players to toss
ja: トスをするメンバーを待機中

en: Waiting for your match to start
ja: 試合の開始を待っています。

en: Waiting the result...
ja: 結果を待機中...

en: Waiting: %1
ja: 待機中: %1

en: Warm up
ja: ウォームアップ

en: Warm-up
ja: ウォームアップ

en: Warm-up phase duration :
ja: ウォームアップ期間:

en: Warning
ja: 警告

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
ja: 警告!
    あなたは電子メールアドレスを指定せずに新しいアカウントを作成しています。
    このアドレスはあなたがパスワードを紛失した場合、あなたに新しいパスワードを送信するために使用することができます。
     
    本当にメールアドレスを指定せずにアカウントを作成してもよろしいですか?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
ja: 警告! ディスクに書き込めませんでした。
    プレイを続行する場合、
    あなたのスコアとプロファイルは保存されません!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
ja: 警告！オンラインアカウントを認証するとemailアドレスのみ変更することができます。 
    アカウントを認証するには$l[%1]認証コード$lを入力してください。

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
ja: 警告: あなたは Planet を検証する場合にあなたのオンライン アカウントからのみ Planet を支払うことができることとなります。
    お使いのアカウントを検証するには、 $l[%1] の検証コード$l を入力してください:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
ja: 警告: このゲーム データ フォルダー (%1) は存在しません。
    
    [OK] を押し、別のフォルダーを選択/作成します。
    [キャンセル] を押し、この問題を自身で修正します。

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
ja: 警告、マップが完全に削除されることになります。
    続行しますか?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
ja: 警告: マップがこのキャンペーンから削除されることになります。
    続行しますか?

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
ja: 警告: あなたの個人データ フォルダー (%1) は存在しません。.
    
    [OK] を押し、別のフォルダーを選択/作成します。
    [キャンセル] を押し、この問題を自身で修正します。

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
ja: 警告: 一部のキーボードでは、一度にあまりにも多くのキーを押すとうまく処理しません。キー重複問題がある場合は、2 番目のキーボードまたは追加のジョイパッドを差し込むしようとすることができます。

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
ja: 警告: 作成したゴーストは保存されることはありません。
    ゴースト エディターを終了してもよろしいですか?

en: Watch
ja: 見る

en: Water reflections
ja: 水の反射

en: Water reflects
ja: 水の反映

en: Waves mode: Off
ja: ウェーブ モード: オフ

en: Waves mode: On
ja: ウェーブ モード: オン

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
ja: $<%1$> (%2)のscoreは認証できません。

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
ja: インターネット接続が切断されていますので、今、更新を確認できませんでした。
    ランチャーと後で更新を確認したり、ゲームのフォーラムで見てください。

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
ja: 説明のために情報を含んだ電子メールをあなたに送信しています。

en: We recommend looking for an update now.
ja: 今、更新を探すこと推奨します。

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
ja: 我々は、あなたがオフラインでアップデートされているローカル プロファイルからオンライン プロファイルを更新します。

en: Weight
ja: ウェイト

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
ja: %1$sへ用こそ
    
    ご登録を感謝します。
    あなたのアカウント情報は以下の通りです:
    
    ログイン=%2$s
    検証コード=%3$s
    
    
    この情報を安全な場所に格納してください!
    
    ManiaPlanet を再度ダウンロードする必要がある場合は、あなたのプレイヤー ページに移動できます ( http://player.maniaplanet.com )
    
    オンラインでお会いできることをお待ちしています!
    
    Nadeo チーム一同

en: Welcome to Battle!
ja: バトルへようこそ!

en: Welcome to ManiaPlanet
ja: ManiaPlanet へようこそ

en: Welcome!
ja: ようこそ!

en: What type of installation would you like?
ja: ご希望のインストールのタイプは何ですか?

en: Where should common data files be stored?
ja: 通常データ ファイルが格納されるべき場所はどこですか?

en: Where should personal data files be stored?
ja: 個人データ ファイルはどこに格納されなければなりませんか?

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
ja: 待機中は「キング・オブ・ザ・ロビー」でお楽しみください。

en: White
ja: ホワイト

en: Width
ja: 幅

en: Window border
ja: ウィンドウの境界

en: Window height
ja: ウィンドウの高さ

en: Window width
ja: ウィンドウの幅

en: Windowed resolution
ja: ウィンドウ内解像度

en: Winner
ja: 勝者

en: Winner!
ja: 勝者!

en: Wins :
ja: 勝利 :

en: Write
ja: メールの作成

en: Write a new message
ja: 新しいメッセージを書き込む

en: Write the text which willl compose the brush
ja: ブラシを構成するテキストを書く

en: Wrong Password!
ja: 間違ったパスワードです!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
ja: 間違ったメールです。メールを正しく書くことを確認してください。

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
ja: 間違ったパスワードです。パスワードを正しく入力することを確認して下さい

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
ja: 間違ったパスワード。パスワードを正しく書くことを確認してください。

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
ja: 間違った認証コード。正しく書くことを確認してください。

en: X axis position
ja: X 軸ポジション

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
ja: X か C / Shift + マウス右クリック

en: Y axis position
ja: Y 軸ポジション

en: Yaw
ja: ヨー

en: Yes
ja: はい

en: You already asked this player to be your buddy.
ja: あなたはこのプレイヤーにあなたのメンバーになるように既に要請しています。

en: You already asked this player to join this group.
ja: このプレイヤーがこのグループに参加するように既に要請しています。

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
ja: あなたは既にデフォルトグループが設定されています。 
    デフォルトのグループがプレイマップ上のメンバーの最高のリプレイをダウンロードするために単独で使用されています。 
    この 1 つ (%2) で、現在のデフォルト グループ (%1) を交換しますか?

en: You are allowed to perform this operation.
ja: あなたは、この操作を行うことが許可されます。

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
ja: あなたは既に (異なるコンピュータから) 接続されています。
    後ほどおかけ直しください。

en: You are already connected to this server.
ja: 既にこのサーバーに接続しています。

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
ja: あなたは現在 $<$0f0beginner$> です。

en: You are not allowed to perform this operation.
ja: あなたは、この操作を実行することは許されません。

en: You are not connected to an online account.
ja: あなたは、オンライン·アカウントに接続されていません。

en: You are not connected to the Internet.
ja: あなたは、インターネットに接続されていません。

en: You are not connected.
ja: 接続されません。

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
ja: あなたがオンラインではありません。
     
    あなたのアカウントに接続して、ゲームのすべての機能を使用することはできません。
    私たちは、あなたが今インターネットに接続することをお勧めします。

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
ja: 新しい ManiaPlanet ステーションを追加するアクセス許可がありません。

en: You are not permitted to load this data.
ja: あなたはこのデータを読み込むためのアクセス許可がありません。

en: You are not permitted to switch to player mode.
ja: あなたはプレイヤー モードに切り替えることを許可されていません。

en: You are not permitted to switch to referee mode.
ja: あなたが審判モードに切り替えることは許されていません。

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
ja: あなたは観客モードに切り替えることは許されていません。

en: You are not the owner of this maniacredited package.
ja: あなたはこの Mania 登録済みパッケージの所有者ではありません。

en: You are not the owner of this title.
ja: あなたはこのタイトルの所有者ではありません。

en: You are not the right payer.
ja: あなたは、正しい支払人ではありません。

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
ja: あなたが選択した画像に対して責任を負うものとします。
    それらの画像が、他のプレイヤーによって転送と見られます。
    ショッキングまたは著作権で保護された写真を使用しないでください。

en: You are spectating the game
ja: ゲーム観戦中です

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
ja: あなたはこれらのファイルを初めて使用しています。
     あなたはこれらを共有するための責任を受け入れてもよろしいですか?

en: You beat the %1!
ja: %1 を獲得しました!

en: You beat the Bronze Medal time:
ja: あなたはブロンズ メダルの時間記録を破りました:

en: You beat the Bronze medal!
ja: あなたはブロンズ メダルを獲得しました!

en: You beat the Gold Medal time:
ja: あなたはゴールド メダルのの時間記録を破りました:

en: You beat the Silver Medal time:
ja: あなたはシルバー メダルの時間記録を破りました:

en: You beat the score of %1!
ja: %1 のスコアを上回りました!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
ja: %1 個の新しい ManiaPlanet ステーションを追加できます。
    これらの新しいステーションは %2 Planet 掛かります。
    
    新しい ManiaPlanet ステーションを追加するために、支払ってもよろしいですか?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
ja: すべての車の一般的なホーンを選択するか、それぞれの車のskinにホーンが特定の保つことができます。

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
ja: あなたは、この課題の公式記録への挑戦、%d秒ごとに行うことができます。

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
ja: もし %3 %4 がインストールされている場合は、 %1 %2 をインストールできます。

en: You can not spend %s!
ja: あなたは %s! を支払うことができません!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
ja: ここで、Nadeo Ghost を 1 人の対戦相手として選択できるようになりました。

en: You can only place one start line.
ja: スタート ラインは 1 個のみ登場させることができます。

en: You can place only one Podium!
ja: 指揮台は 1 個だけ登場させることができます!

en: You can place only one starting point!
ja: スタート位置は 1 個のみ配置できます!

en: You cannot add yourself as favorite.
ja: あなたは自身をお気に入りとして追加できません。

en: You cannot be your own buddy.
ja: あなたは、自分のbuddyであることがいけんません。

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
ja: あなたのニックネームをオンラインで変更できません。あなたがオフラインの間、当社がこの変更を受け入れることになります。あなたのニックネームの変更はあなたが次回オンラインになる時キャンセルされることになることにご注意ください。
    本当にニックネームを変更してもよろしいですか?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
ja: あなたのニックネームを変更することはできません。 
    私たちは、ニックネーム変更を元に戻してから、続行します。

en: You cannot change your zone.
ja: ゾーンを変更できません。

en: You cannot create more dedicated server accounts.
ja: あなたはより多くの専用サーバー·アカウントを作成することはできません。

en: You cannot edit a packed map.
ja: パックされたマップは編集できません。

en: You cannot import a file from the game directory.
ja: ゲームディレクトリからファイルをインポートできません。

en: You cannot invite yourself.
ja: 自身は招待できません。

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
ja: あなたは 1 回を超えるゴールの「先取」を登場させることはできません

en: You cannot reconnect a profile from here.
ja: ここからプロファイルを再接続することはできません。

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
ja: パズルモードで、MediaTracker ghostを保存できません。

en: You cannot remove a profile from here.
ja: ここからプロファイルを削除することはできません。

en: You cannot replace pre-placed blocks.
ja: あなたは事前に登場させたブロックを置き換えることはできません。

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
ja: フルスクリーンモードでは、ビデオシューターが動作できません。

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
ja: フルスクリーンモードでは、ビデオシューターが動作できません。
    ALT+ENTER を押して、ウィンドウモードに切り替えて下さい。
    リトライしますか?

en: You cannot save to a pack.
ja: パックに保存できません。

en: You cannot subscribe to more groups.
ja: あなたがより多くのグループにサブスクライブすることはできません。

en: You cannot vote.
ja: あなたが投票することはできません。

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
ja: あなたは、高度なグラフィックパンネルで、アンチエイリアス、全画面の GDI サポートの両方を有効にすることを選択しました。
    これらのオプションは互換性がありません: 全画面の GDI のサポートは無効となります。

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
ja: あなたは、高度なグラフィックパンネルでソフトウェアTNL（頂点処理）を、強制的にすることを選びました。
    このオプションは、グラフィックドライバやカードの問題を解決することができますが、それはまた、ゲームのパフォーマンスに影響する場合があります。
    したがって、それはグラフィックの不具合を（奇数ジオメトリの変形など）を修正する場合のみ、それを使用することをお勧めします。

en: You do not have enough %s to perform this action.
ja: このアクションを実行する%sが、十分にありません。

en: You do not have enough %s!
ja: あなたは %s を十分に持っていません!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
ja: このサーバーでプレイするだけ十分な惑星がありません。

en: You do not have enough Planets!
ja: あなたは十分な Planet を持っていません!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
ja: このサーバーに接続するのに十分なラダーポイントがありません。

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
ja: あなたプレイヤー モードを切り替えるために十分なラダー ポイントがありません。

en: You do not have the maps for this series.
ja: あなたは、このシリーズのマップを持っていません。

en: You do not need to install this patch
ja: このパッチをインストールする必要はありません

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
ja: あなたはこのデータへのアクセス権利を持っていません。 
    このデータへのアクセス権利を取得するには、キーを入力してください。

en: You don't have the collection:
    '%1'
ja: このコレクションを持っていません:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
ja: モデル'%1'がありません。

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
ja: このゲーム データ フォルダーに書き込むアクセス許可がありません
    (%1)。
    
    [OK] を押し、別のフォルダーを選択/作成します。
    [キャンセル] を押し、この問題を自身で修正します。.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
ja: あなたはこのフォルダーへの書き込みアクセス許可を持っていません
    (%1)。

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
ja: あなたの個人データ フォルダーに書き込むアクセス許可がありません
    (%1).
    
    [OK] を押し、別のフォルダーを選択/作成します。
    [キャンセル] を押し、この問題を自身で修正します。

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
ja: このフォルダへの書き込み権限を持っていません。別のフォルダを選択してください。

en: You eliminated yourself!
ja: 自身に負けてしまいました!

en: You forgot to give the receiver login.
ja: 受信者のログインを提供すること忘れています。

en: You have already activated this key.
ja: このキーはすでに有効化されています。

en: You have been added to this group successfully.
ja: あなたはこのグループに正常に加入しています。

en: You have been banned.
ja: あなたが禁止されています。

en: You have been eliminated!
ja: あなたは負けてしまいました!

en: You have been hit!
ja: あなたはヒットされました!

en: You have been successfully removed from this group.
ja: あなたはこのグループから正常に削除されています。

en: You have eliminated %1!
ja: あなたは %1 に勝ちました!

en: You have hit %1!
ja: あなたは %1 をヒットしました!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
ja: このスキンを変更しています。
    本当に保存せずに終了してもよろしいですか?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
ja: さらに$<$0f0 Armor Points$>があります。

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
ja: あなたは %2$s において %1$d のラダー ポイントに到達しています! 私たちはあなたに %3$s を提供します。

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
ja: 新しいアカウントを作成するには14歳以上である必要があります。

en: You have to become moderator to perform this task.
ja: あなたは、このタスクを実行するには、司会者になる必要があります。

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
ja: 最初に、MediaTracker ghost を記録する必要があります。

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
ja: あなたのお気に入りは多すぎます。新しいものを追加する前に、いくつかを削除してください。

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
ja: あなたは今月とても大量の %1$s を転送しました。
    1か月に %2$s の転送できる最大許容量: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
ja: 自身をヒットしています!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
ja: あなたは  $<%1$>のハイ スコアを更新しました!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
ja: 後で$ ovalidationコード$ Oを必要とするかもしれないので、それが安全な場所に保つことをお勧めします。

en: You missed %1 checkpoint
ja: %1checkpointをミスしました

en: You missed %1 checkpoints
ja: %1 checkpointをミスしました

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
ja: 続行するには、以下の条件に同意する必要があります。

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
ja: あなたは、このバージョンゲームで遊ぶには、インターネットに接続する必要があります。
    あなたがインターネットにアクセスした場合は、接続するか、アカウントを確認してください。

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
ja: このマップのロックを解除するために、リンクまたはファイルによって、他のプレイヤーに挑戦しなければなりません

en: You must choose a name for your macroblock.
ja: 使用するマクロブロック向けに名前を選択する必要があります。

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、マップ エディタで 1 個のプレイ可能なマップを作成する必要があります。

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するにはバディ リストに 1 人のバディを持つ必要があります。

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するにはバディ リストに電子メールで招待した 1 人のバディを持つ必要があります。

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 1 人のバディをこのゲームに招待する必要があります。

en: You must place 1 Pole #%1
ja: あなたは 1 個のポール #%1 を登場させる必要があります。

en: You must place 1 Spawn #%1
ja: あなたは 1 つのスポーン #%1 を登場させる必要があります。

en: You must place 1 SpawnStart #1
ja: あなたは 1 つの SpawnStart #1 を登場させる必要があります。

en: You must place 1 SpawnStart #2
ja: あなたは 1 つの SpawnStart #2 を登場させる必要があります。

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
ja: あなたはゴールとして可能な限り SpawnDefense を登場させる必要があります。 
    現在、%2 のゴール向けに %1 個の SpawnDefense があります。

en: You must place at least one Goal #%1
ja: あなたは少なくとも 1 つのゴール #%1 を登場させる必要があります

en: You must place at least one Goal.
ja: あなたは少なくとも 1 回ゴールを登場させる必要があります。

en: You must place at least one Spawn
ja: あなたは少なくとも 1 回スポーンを登場させる必要があります。

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
ja: あなたは少なくとも 1 回 SpawnDefense と 1 回ゴールを登場させる必要があります。

en: You must place at least one checkpoint!
ja: 少なくとも 1 個のチェックポイントを登場させる必要があります!

en: You must place at least one finish line!
ja: 少なくとも、1 個の終了ラインを登場させる必要があります!

en: You must place exactly one Spawn #%1
ja: あなたは正確に 1 回スポーン #%1 を登場させる必要があります。

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
ja: あなたは正確に 1 回スポーン #1 と 1 回スポーン #2 を登場させる必要があります。
    少なくともゴール #1 とゴール #2 のそれぞれのどちらかの 1 つで、そのゴールと同一な数のゴールを登場させる必要があります。
    
    バトル ウェーブ モードにてどちらのチームが先にゴールを先取し、攻撃を開始するかを決定するために1 回ゴールの「先取」を登場させることができます。

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
ja: あなたは正確に 1 回スポーンを登場させ、少なくとも 1 回ゴールを登場させ、希望するだけ多くのチェックポイントを登場させる必要があります。

en: You must place exactly one Spawn.
ja: あなたは正確に 1 回スポーンを登場させる必要があります。

en: You must place one Goal %1.
ja: あなたは 1 回ゴール %1 を登場させる必要があります。

en: You must place one SpawnAttack.
ja: あなたは 1 回 SpawnAttack を登場させる必要があります。

en: You must place one SpawnDefense %1.
ja: あなたは 1 回 SpawnDefense %1 を登場させる必要があります。

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
ja: あなたはゴール #1 とゴール #2 を同一な数で登場させる必要があります。

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、1 人の友達とホットシートでゲームをプレイする必要があります。

en: You must play a race online to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、オンラインで 1 個のレースをプレイする必要があります。

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 1 人の友達をこのゲームに推薦する必要があります。

en: You must select a map!
ja: 1 個のマップを選択する必要があります!

en: You must select a replay first!
ja: 最初に、1 つのリプレイを選択してください!

en: You must select at least 1 map!
ja: 少なくとも 1 個のマップを選択する必要があります!

en: You must select at least one replay!
ja: 少なくとも 1 つのリプレイを選択してください!

en: You must validate the map to be able to play with it.
ja: マップで遊ぶには、まずマップの認証を行ってください。

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
ja: あなたはMediaTracker を使用するには、マップを検証する必要があります。

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 100 個のラダー ポイントが必要です。

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 1000 個のラダー ポイントが必要です。

en: You need 120 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 120 個のメダルが必要です。

en: You need 150 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 150 個のメダルが必要です。

en: You need 175 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 175 個のメダルが必要です。

en: You need 190 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 190 個のメダルが必要です。

en: You need 25 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 25 個のメダルが必要です。

en: You need 50 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 50 個のメダルが必要です。

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 5000 個のラダー ポイントが必要です。

en: You need 80 medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには 80 個のメダルが必要です。

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、以前の 5 個のマップでのブロンズ メダルが必要です。

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、以前のマップでのブロンズ メダルが必要です。

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、すべての以前の %1 個のマップでのゴールド メダルが必要です。

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、すべての以前のマップでのゴールド メダルが必要です。

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
ja: このマップのロックを解除するには、前の5つのマップで1つの金メダルを必要とします

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、以前のマップでのゴールド メダルが必要です。

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、以前の 5 個のマップでのシルバー メダルが必要です。

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、以前のマップでのシルバー メダルが必要です。

en: You need more medals to unlock this map.
ja: このマップのロックを解除するには、より多くのメダルが必要です。

en: You need to activate the plugin before moving it.
ja: プラグインを移動する前に、それを有効にする必要があります。

en: You need to enter your own email address in your profile first!
ja: 最初にあなたのプロファイルに自分のメールアドレスを入力する必要があります!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
ja: このマクロブロックを保存するには、一意の名前を付け、そのアイコンを作成する必要があります。

en: You need to have map %1 to execute this request.
ja: あなたはこの要求を実行するために、マップ %1 を持っている必要があります。

en: You need to place a starting point!
ja: スタート位置を配置してください!

en: You need to select a level of difficulty.
ja: あなたは、難易度のレベルを選択する必要があります。

en: You need to select a level of quality.
ja: あなたは、品質のレベルを選択する必要があります。

en: You need to select at least two players!
ja: 最低 2 人のプレイヤーを選択してください!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
ja: 現在の選択にバウンドするブロックを選択してください。

en: You need to select some data to include in the pack.
ja: パックに含まれるいくつかのデータを選択してください。

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
ja: このグループに再び購読する前にしばらく待機する必要があります。

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
ja: このメンバーを再度追加するまえに、しばらく待機する必要があります。

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
ja: あなたは残り $<$0F0%1$> 個だけのオンライン ニックネームの変更回数があります。
    本当にニックネームを変更してもよろしいですか?

en: You set a new personal record!
ja: あなたは新しい個人的な記録を樹立しました。

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
ja: あなたはまだ利用可能ないくつかの空いたステーションを持っています。
    本当に、今、新しいステーションを購入してもよろしいですか?

en: You unlocked a new campaign:
ja: 新しいキャンペーンのロックを解除しました:

en: You unlocked a new level of difficulty:
ja: 新しい難易度のロックを解除しました:

en: You unlocked new levels of difficulty:
ja: 新しい難易度のロックを解除しました:

en: You voted for the attack.
ja: あなたはこの攻撃に投票しました。

en: You voted for the defense.
ja: あなたはこの防衛に投票しました。

en: You were banned from this server.
ja: あなたは、このサーバーから禁止されました。

en: You were banned.
ja: あなたは禁止されました。

en: You were blacklisted from this server.
ja: あなたは、このサーバーからブラックリストに載っていました。

en: You were kicked.
ja: 追い出されてしまいました。

en: You will be redirected to a new master server.
ja: あなたは、新しいマスターサーバーにリダイレクトされます。

en: You will soon be redirected to a match server.
ja: 少しすると試合サーバーに転送されます。

en: You won %1 medals!
ja: あなたは %1 個のメダルを獲得しました!

en: You won %1 skillpoints!
ja: あなたは %1 個の Skillpoints を獲得しました!

en: You won 1 skillpoint!
ja: あなたは 1 個の Skillpoint を獲得しました!

en: You won all the gold medals for this campaign!
ja: このキャンペーンのゴールド メダルを全て獲得しました

en: You won the Bronze Medal!
ja: あなたはブロンズ メダルを獲得しました!

en: You won the Gold Medal!
ja: あなたはゴールド メダルを獲得しました!

en: You won the Silver Medal!
ja: シルバー メダルを獲得しました!

en: You won!
ja: あなたが勝ちました!

en: You're not properly logged-in.
ja: 正しくログインしていません。

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
ja: あなたは DEBUG DirectX ランタイムを使用しているため、ゲームのパフォーマンスが低下してしまいます。
    作業を続行しますか?

en: Your %s game account
ja: あなたの%sゲームアカウント

en: Your IP was banned from this server.
ja: お使いのIPはこのサーバから禁止されました。

en: Your Ladder World Ranking
ja: あなたのはしご世界ランキング

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
ja: あなたのManiaPlanetアカウントは他のSteamアカウントに関連付けされています。

en: Your ManiaPlanet account password
ja: あなたのManiaPlanet のアカウント パスワード

en: Your ManiaPlanet account validation code
ja: あなたの ManiaPlanet アカウントの検証コード

en: Your Maniaplanet account information:
ja: 使用する Maniaplanet アカウント情報:

en: Your Medals World Ranking
ja: あなたのメダル世界ランキング

en: Your Planets
ja: あなたのPlanets

en: Your Planets:
ja: あなたのPlanets:

en: Your Score
ja: あなたのScore

en: Your Score:
ja: あなたのScore:

en: Your SkillPoints World Ranking
ja: あなたのSkillPoints世界ランキング

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
ja: あなたのSteamアカウントは他のManiaPlanetアカウントに関連付けされています。

en: Your Time
ja: あなたの時間

en: Your Zone information will be used to display regional scores
ja: ゾーン情報は地域別scoreの表示に使用されます

en: Your access to %1 expires in %2.
ja: あなたの %1 へのアクセスは %2 で期限切れになります。

en: Your account has not been validated.
ja: お使いのアカウントが、有効になりません。

en: Your account is being deleted.
ja: あなたのアカウントが削除されています。

en: Your account is limited.
ja: あなたのアカウントが制限されます。

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
ja: お使いのアカウントはこのサーバーで確認できません。
    別のサーバーをお試しください。

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
ja: あなたのアバターは正常にゲームファイルに変換されています:
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
ja: あなたのブロック スキンは正常にゲーム ファイルに変換されています:
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
ja: あなたのキャッシュはほとんど満杯です。
    キャッシュの最大サイズを増加させますか?

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
ja: あなたのメールアドレスは、失われたパスワードを回復するために使用されます

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
ja: あなたのメールアドレスは共有したり、第三者に売却されることはありません

en: Your email must be defined.
ja: 電子メールは定義される必要があります。

en: Your exe version does not match the server version.
ja: あなたの実行可能形式 (.exe) バージョンはサーバー バージョンと一致しません。

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
ja: あなたの友達がそのゲームへのダウンロード リンクを含む招待電子メールを受信することになります。
    この友達がこの電子メールによりアカウントを作成する場合、あなたがこの友達のスポンサーになることになります。

en: Your game key:
ja: あなたのゲームキー:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
ja: あなたのバージョン(%1$s)はサーバーがサポートしていません。更新して下さい。

en: Your game version (%1$s) is not valid.
ja: あなたのゲームのバージョン(%1$s)が無効です。

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
ja: ご使用のグラフィックス アダプターはソフトウェア(CPU 依存) のバーテックス シェーダーのみをサポートしています。
    このゲームのディスプレイ性能は低くなります。
    続行してもよろしいですか?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
ja: あなたのグラフィック カード ドライバは、ManiaPlanet をサポートされる CrossFire アプリケーションとして認識しません。
    詳細については、$l[%s]ここ$l をクリックします。

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
ja: グラフィック カードのドライバは、ManiaPlanet を CrossFire をサポートしたアプリケーションとして認識していません。
    詳細については、以下のリンクに従ってください:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
ja: お使いのグラフィックカードはペインターの起動に十分なメモリを持っていません。
    ゲームをフルスクリーン、低解像度、アンチエイリアシングオフ、16ビットカラーで起動してしてください。

en: Your group has been successfully created.
ja: あなたのグループは正常に作成されています。

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
ja: ログインは半角英数文字で %1 ～ %2 個までの文字数である必要があります。

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
ja: ログインは有効な半角英数文字のみが含まれている必要があります: a ～ z、A ～ Z、0 ～ 9または ._- の文字。

en: Your login:
ja: あなたのログイン:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
ja: あなたのマップは、低クラスのコンピューターでプレイされる場合、性能問題を引き起こす場合があります。
    使用するマップの性能の増加を支援するには、上部右のインジケーターに注意を払います。

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
ja: あなたのマップは正常にアップロードされました。
    このグループの他のプレイヤーは今後それをプレイできます!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
ja: あなたのマップは正常にアップロードされました。
    その他のプレイヤーは今後それをプレイできます!

en: Your message has been successfully sent.
ja: メッセージは正常に送信されました。

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
ja: あなたの音楽は正常に
    変換されています:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
ja: あなたの新しいパスワードが有効になりました。それは電子メールによってあなたに送られます。

en: Your new validation code has been activated.
ja: あなたの新しい検証コードが作動しています。

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
ja: あなたのニックネームは少なくとも3文字以上でなければなりません。

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
ja: ニックネームには必ず%dと%dの文字を使用してください。

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
ja: お使いのパスワードは半角英数文字で %1 ～ %2 の文字数である必要があります。

en: Your password must contain only valid characters.
ja: お使いのパスワードは有効な半角英数文字のみが含まれる必要があります。

en: Your password:
ja: あなたのパスワード:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
ja: あなたの個人データのフォルダが変更されました。ランチャーが終了します。
    変更を適用するために再実行してください。

en: Your player page online
ja: あなたのプレイヤー ページはオンラインです

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
ja: あなたの報告が正常に送信されました。 
    これはダウンロード可能なマップの品質を向上させるために
    使用されます。
    ご協力いただき、ありがとうございます!

en: Your score could not be validated:
    %1
ja: スコアが検証できません:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
ja: サブスクリプションは完了していません。
    ゾーンを選んで下さい。

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
ja: あなたの一時的なアカウントがブロックされています。
    別のアカウントを使用してキーを登録することができます。

en: Your time:
ja: あなたの時間:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
ja: あなたのタイトル パックは最新バージョンではありません。新しいバージョンのものをダウンロードしてください。

en: Your validation code:
ja: あなたの認証コード:

en: Your version is currently up to date.
ja: あなたのバージョンは最新です。

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
ja: お使いのビデオカードの性能が見つかりませんでした。
    迅速なベンチが実行されます。

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
ja: ゾーンが削除されました。
    新しいゾーンを選んで下さい。
    この切り替えは無料です。

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
ja: あなたのゾーンは細分化されています。
    サブ領域を選択してください。
    この変更は無料です。

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
ja: お使いのゾーンは
    %1 となるようになります。
    よろしいですか?

en: Z axis position
ja: Z 軸ポジション

en: Zones
ja: ゾーン

en: Zoom In/Out
ja: ズームイン/アウト

en: Zoom camera in
ja: カメラのズームイン

en: Zoom camera out
ja: カメラのズームアウト

en: [Re]
ja: [用件]

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
ja: [レフェリー] 審判「%1」が応答していません。それは切断されることになります。いくつかのスコアは検証されていません。

en: a little too easy
ja: ちょっと簡単過ぎる

en: a little too hard
ja: ちょっと難しい

en: average difficulty
ja: 平均の難易度

en: average interest
ja: 平均の興味

en: bad map
ja: 悪いマップ

en: choose your opponent
ja: 相手を選んで下さい

en: decent map
ja: まともなマップ

en: del
ja: [Delete]

en: easy
ja: 簡たん

en: esc
ja: [Esc]

en: extreme
ja: 超難しい

en: fine
ja: ちょうどいい

en: good map
ja: いいマップ

en: great map
ja: すばらしいマップ

en: hard
ja: 難しい

en: http error %1
ja: http エラー %1

en: inch
ja: インチ

en: less than one day
ja: 1 日未満

en: less than one hour
ja: 1 時間未満

en: max dist
ja: 最大距離

en: max fov
ja: 最大視野

en: min dist
ja: 最小距離

en: min fov
ja: 最小視野

en: no report
ja: レポート無し

en: normal
ja: 普通

en: one day
ja: 1 日

en: one hour
ja: 1 時間

en: or use another login.
ja: または別のログインを使用してください。

en: point
ja: ポイント

en: points
ja: ポイント

en: really too easy
ja: 超簡単過ぎる

en: really too hard
ja: 超難し過ぎる

en: reports
ja: レポート

en: start
ja: スタート

en: switch advanced mode
ja: アドバンスモードの切り替え

en: terrific map
ja: 超すばらしいマップ

en: too easy
ja: 簡単過ぎる

en: too hard
ja: 難し過ぎる

en: |AdvancedTab|Audio
ja: |AdvancedTab|オーディオ

en: |AdvancedTab|Display
ja: |AdvancedTab|ディスプレイ

en: |AdvancedTab|Game
ja: |AdvancedTab|ゲーム

en: |AdvancedTab|Inputs
ja: |AdvancedTab|入力

en: |AdvancedTab|Network
ja: |AdvancedTab|ネットワーク

en: |AdvancedTab|PeerToPeer
ja: |AdvancedTab|ピアツーピア

en: |Advantage kept|Kept
ja: |Advantage kept|キープ

en: |Antialiasing| 2 samples
ja: |Antialiasing|2 サンプル

en: |Antialiasing| 4 samples
ja: |Antialiasing|4 サンプル

en: |Antialiasing| 6 samples
ja: |Antialiasing|6 サンプル

en: |Antialiasing| 8 samples
ja: |Antialiasing|8 サンプル

en: |Antialiasing|16 samples
ja: |Antialiasing|16 サンプル

en: |Antialiasing|None
ja: |Antialiasing|なし

en: |ArticleName|Day
ja: |ArticleName|日中

en: |ArticleName|Land
ja: |ArticleName|陸地

en: |ArticleName|Night
ja: |ArticleName|夜間

en: |ArticleName|Sunrise
ja: |ArticleName|夜明け

en: |ArticleName|Sunset
ja: |ArticleName|日暮

en: |ArticleName|Water
ja: |ArticleName|水域

en: |Attack,Substantive|Atk
ja: |Attack,Substantive|攻撃

en: |AudioQuality|High
ja: |AudioQuality|高

en: |AudioQuality|Low
ja: |AudioQuality|低

en: |AudioQuality|Normal
ja: |AudioQuality|中

en: |Audio|3d quality(soft)
ja: |Audio|3D品質（ソフト）

en: |Audio|Acceleration
ja: |Audio|アクセラレーション

en: |Audio|Allow music to change while racing
ja: レース中の音楽が変更できるようにする

en: |Audio|Auto
ja: |Audio|オート

en: |Audio|Dynamic mix
ja: |Audio|ダイナミックミックス

en: |Audio|Enable EFX
ja: |Audio|EFXを有効にする

en: |Audio|Enable HRTF
ja: |Audio|HRTFを有効にする

en: |Audio|Enable doppler
ja: |Audio|ドップラーを有効にする

en: |Audio|HardwareOnly
ja: |Audio|ハードウェアのみ

en: |Audio|HrtfFull
ja: |Audio|Hrtf フル

en: |Audio|HrtfLight
ja: |Audio|Hrtf ライト

en: |Audio|Max sounds
ja: |Audio|最大の音量

en: |Audio|NoHrtf
ja: |Audio|Hrtf なし

en: |Audio|Quality
ja: |Audio|品質

en: |Audio|SoftwareOnly
ja: |Audio|ソフトウェアのみ

en: |Audio|Speakers
ja: |Audio|スピーカー

en: |BackgroundQuality|High
ja: |BackgroundQuality|高

en: |BackgroundQuality|Low
ja: |BackgroundQuality|低

en: |BackgroundQuality|Medium
ja: |BackgroundQuality|中

en: |BestRaceTime|Best
ja: |BestRaceTime|ベスト

en: |BlockInfo|Checkpoint
ja: |BlockInfo|チェックポイント

en: |BlockInfo|Finish
ja: |BlockInfo|終了

en: |BlockInfo|Large
ja: |BlockInfo|大

en: |BlockInfo|Rectangle
ja: |BlockInfo|長方形

en: |BlockInfo|Road
ja: |BlockInfo|道路

en: |BlockInfo|Start
ja: |BlockInfo|開始

en: |BlockInfo|Start/Finish
ja: |BlockInfo|開始/終了

en: |BlockInfo|Turbo
ja: |BlockInfo|ターボ

en: |Broadcasting|Cancel
ja: |Broadcasting|キャンセル

en: |Broadcasting|Connecting...
ja: |Broadcasting|接続中...

en: |Broadcasting|Start
ja: |Broadcasting|開始

en: |Broadcasting|Stop
ja: |Broadcasting|停止

en: |Broadcasting|Streaming
ja: |Broadcasting|ストリーミング

en: |Broadcast|Cannot use microphone
ja: |Broadcast|マイクロフォンを使用できません

en: |Broadcast|No Twitch server found
ja: |Broadcast|Twitch サーバーが見つかりませんでした

en: |Broadcast|Wrong login or password
ja: |Broadcast|間違ったログインまたはパスワード

en: |Browse|Avatars
ja: |Browse|アバター

en: |Browse|Car skins
ja: |Browse|車のskin

en: |Browse|Maps
ja: |Browse|マップ

en: |CameraInterp|FixedTangent
ja: |CameraInterp|固定タンジェント

en: |CameraInterp|Hermite
ja: HermiteHermite|エルミート

en: |CameraInterp|Linear
ja: |CameraInterp|線形

en: |CameraInterp|None
ja: |CameraInterp|なし

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
ja: |CameraTargetVehicle|ローカル プレイヤー

en: |CameraTargetVehicle|None
ja: |CameraTargetVehicle|なし

en: |CarParticlesQuality|All High
ja: |CarParticlesQuality|すべて 高

en: |CarParticlesQuality|All Low
ja: |CarParticlesQuality|すべて 低

en: |CarParticlesQuality|All Medium
ja: |CarParticlesQuality|すべて 中

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
ja: |CarParticlesQuality|高、中相手

en: |CarProjectors|All Cars
ja: |CarProjectors|すべての車

en: |CarProjectors|My Car
ja: |CarProjectors|マイカー

en: |CarProjectors|None
ja: |CarProjectors|なし

en: |CarQuality|All High
ja: |CarQuality|すべて 高

en: |CarQuality|All Low
ja: |CarQuality|すべて 低

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
ja: |CarQuality|高、中相手

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
ja: |CarQuality|中、低相手

en: |CarSmoke|My Car
ja: |CarSmoke|マイカー

en: |CarSmoke|None
ja: |CarSmoke|なし

en: |ColorDepth|16-bit
ja: |ColorDepth|16ビット

en: |ColorDepth|32-bit
ja: |ColorDepth|32ビット

en: |Config|Automatic
ja: |Config|自動

en: |Config|Current
ja: |Config|現在

en: |Defense|Def
ja: |Defense|防衛

en: |DeferredAntialiasing| FXAA
ja: |DeferredAntialiasing|FXAA

en: |DeferredAntialiasing|None
ja: |DeferredAntialiasing|なし

en: |Device|Default
ja: |Device|デフォルト

en: |DialogTitle|Benchmark
ja: |DialogTitle|ベンチマーク

en: |DialogTitle|Display compatibility
ja: |DialogTitle|ディスプレイの互換性

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
ja: | DialogTitle|ピアツゥピア: 詳細設定

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
ja: |DisplayCompatibility|ウィンドウアンチエイリアスを無効にする

en: |DisplayCompatibility|Light from map
ja: |DisplayCompatibility|マップからのライト

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
ja: |DisplayCompatibility|ライトマップのライトインデックス

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
ja: |DisplayCompatibility|ライトマップ品質

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
ja: |DisplayCompatibility|超ライトマップ品質

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
ja: |DisplayCompatibility|最大のライトマップのサイズ

en: |DisplayMode|FullScreen
ja: |DisplayMode|全画面

en: |DisplayMode|Windowed
ja: |DisplayMode|ウィンドウ内

en: |DisplayMode|WindowedFull
ja: |DisplayMode|ウィンドウ内全体

en: |DisplayPreset|Fast
ja: |DisplayPreset|高速

en: |DisplayPreset|Nice
ja: |DisplayPreset|高画質

en: |DisplayPreset|None
ja: |DisplayPreset|なし

en: |DisplayPreset|Very Fast
ja: |DisplayPreset|非常に速い

en: |DisplayPreset|Very Nice
ja: |DisplayPreset|非常にいい

en: |DisplaySync|1 Interval
ja: |DisplaySync|1 インターバル

en: |DisplaySync|2 Intervals
ja: |DisplaySync|2 インターバル

en: |DisplaySync|3 Intervals
ja: |DisplaySync|3 インターバル

en: |DisplaySync|None
ja: |DisplaySync|なし

en: |Display|Compatibility
ja: |Display|互換性

en: |EncoderCpuUsage|High
ja: |EncoderCpuUsage|高

en: |EncoderCpuUsage|Low
ja: |EncoderCpuUsage|低

en: |EncoderCpuUsage|Medium
ja: |EncoderCpuUsage|中

en: |FxBloomHdr|High
ja: |FxBloomHdr|高

en: |FxBloomHdr|Medium
ja: |FxBloomHdr|中

en: |FxBloomHdr|None
ja: |FxBloomHdr|なし

en: |FxColors|Far
ja: |FxColors|遠く

en: |FxColors|Near
ja: |FxColors|近く

en: |FxMotionBlur|Off
ja: |FxMotionBlur|オフ

en: |FxMotionBlur|On
ja: |FxMotionBlur|オン

en: |GameMode|All
ja: |GameMode|すべて

en: |GameMode|Stunts
ja: |GameMode|スタント

en: |GameMode|Team
ja: |GameMode|チーム

en: |GameMode|Time Attack
ja: |GameMode|時間攻撃

en: |GameProfile|Use multiple profiles
ja: |GameProfile|複数のプロファイルを使用する

en: |GameProfile|Use single profile
ja: |GameProfile|単一のプロファイルを使用する

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
ja: |GfxAutoScale|性能/品質

en: |GfxAuto|Faster
ja: |GfxAuto|より速く

en: |GfxAuto|Nicer
ja: |GfxAuto|より良く

en: |GfxAuto|Normal
ja: |GfxAuto|通常

en: |GpuSync|1 Frame
ja: |GpuSync|1 フレーム

en: |GpuSync|2 Frames
ja: |GpuSync|2 フレーム

en: |GpuSync|3 Frames
ja: |GpuSync|3 フレーム

en: |GpuSync|Immediate
ja: |GpuSync|即時

en: |GpuSync|None
ja: |GpuSync|なし

en: |HotSeat|Attempts
ja: |HotSeat|試み

en: |HotSeat|Random
ja: |HotSeat|ランダム

en: |HotSeat|Sorted
ja: |HotSeat|ソート済み

en: |HotSeat|Time
ja: |HotSeat|t時間

en: |I18NInternal|Encoding
ja: utf8

en: |I18NInternal|English
ja: 日本語

en: |Imperative|Attack
ja: |Imperative|攻撃

en: |Imperative|Defend
ja: |Imperative|防衛

en: |Import avatar|Invalid image file
ja: |Import avatar|無効な画像ファイル

en: |Import|Avatar
ja: |Import|アバター

en: |Import|Block skin
ja: |Import|ブロックskin

en: |Import|Car geometry
ja: |Import|車のジオメトリ

en: |Import|Convert music
ja: |Import|音楽変換

en: |Inputs|Keys
ja: |Inputs|キー

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
ja: |Juridic|フルバージョンでは他のプレイヤーのカスタムデータを転送するP2Pのシステムがあります（アバター、skinなど）
    デモ版で、プレイヤーは匿名であり、その内容は、制御されていませんから、この機能が無効になります。

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
ja: |Juridic|警告: 各プレイヤーはご自身で
    用意した画像をアバターとして使用できます。
    
    これらの画像表示を許可しますか?

en: |Keyboard|Left Alt
ja: |Keyboard|左Alt

en: |Keyboard|Left Control
ja: |Keyboard|左Ctrl

en: |Keyboard|Right Alt
ja: |Keyboard|右Alt

en: |Keyboard|Right Control
ja: |Keyboard|右Ctrl

en: |Ladder|Not ranked
ja: |Ladder|ランクされていません

en: |Ladder|Rank:
ja: |Ladder|ランク:

en: |Ladder|Unknown
ja: |Ladder|不明

en: |Lang|System
ja: |Lang|システム

en: |LightFromMap|All Vehicles
ja: |LightFromMap|すべての車

en: |LightFromMap|My Vehicle
ja: |LightFromMap|私の車

en: |LightFromMap|None
ja: |LightFromMap|なし

en: |LightMapQuality|Default
ja: |LightMapQuality|デフォルト

en: |LightMapQuality|Fast
ja: |LightMapQuality|速い

en: |LightMapQuality|High
ja: |LightMapQuality|高

en: |LightMapQuality|None
ja: |LightMapQuality|なし

en: |LightMapQuality|Ultra
ja: |LightMapQuality|超高速

en: |LightMapQuality|Very Fast
ja: |LightMapQuality|非常に速い

en: |LightMapQuality|Very fast
ja: |LightMapQuality|非常に高速

en: |LightMapSizeMax|Auto
ja: |LightMapSizeMax|オート

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
ja: |LoadingProgress|(マニアリンクをプリロード)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
ja: |LoadingProgress|(ブロックをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
ja: |LoadingProgress|(キャンペーンをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
ja: |LoadingProgress|(ライトマップをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
ja: |LoadingProgress|(マップをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
ja: |LoadingProgress|(パックをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
ja: |LoadingProgress|(リプレイをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
ja: |LoadingProgress|(スキンをスキャン中)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
ja: |LoadingProgress|(タイトルをスキャン中)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
ja: |MacroBlocksAndObjects|カスタム

en: |Map|Unnamed
ja: |Map|名前なし

en: |Match|Draw
ja: |Match|引き分け

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
ja: |MaxFiltering|異方性 16x すべての場所

en: |MaxFiltering|Anisotropic
ja: |MaxFiltering|異方性

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
ja: |MaxFiltering|異方性  2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
ja: |MaxFiltering|異方性  4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
ja: |MaxFiltering|異方性  8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
ja: |MaxFiltering|異方性 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
ja: |MaxFiltering|バイリニア

en: |MaxFiltering|Point
ja: |MaxFiltering|ポイント

en: |MaxFiltering|Trilinear
ja: |MaxFiltering|トライリニア

en: |MediaBlock|Editing cut
ja: | MediaBlock|編集カット

en: |MediaBlock|Time
ja: |MediaBlock|時間

en: |MediaBlock|TimeSpeed
ja: |MediaBlock|時間のスピード

en: |MediaTrack|3dStereo
ja: |MediaTrack|３Ｄステレオ

en: |MediaTrack|Bullets
ja: |MediaTrack|箇条書き

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
ja: |MediaTrack|CamFx慣性追跡

en: |MediaTrack|Camera
ja: |MediaTrack|カメラ

en: |MediaTrack|Camera custom
ja: |MediaTrack|カスタムカメラ

en: |MediaTrack|Camera effect script
ja: |MediaTrack|カメラ効果script

en: |MediaTrack|Camera effect shake
ja: |MediaTrack|カメラ効果シェイク

en: |MediaTrack|Camera orbital
ja: |MediaTrack|カメラ軌道

en: |MediaTrack|Camera path
ja: |MediaTrack|カメラパス

en: |MediaTrack|Camera race
ja: |MediaTrack|カメラレース

en: |MediaTrack|ColorGrading
ja: |MediaTrack|色等級付け

en: |MediaTrack|Coloring Base
ja: MediaTrack|着色ベース

en: |MediaTrack|Coloring Pole
ja: | MediaTrack|ぬりえpole

en: |MediaTrack|Depth of field
ja: |MediaTrack|フィールドの深度

en: |MediaTrack|Events
ja: |MediaTrack|イベント

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
ja: |MediaTrack|Fxブラー深度

en: |MediaTrack|Fx Colors
ja: |MediaTrack|Fx カラー

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
ja: |MediaTrack|Fx モーションブラー

en: |MediaTrack|Fx bloom
ja: | MediaTrack| FXブルーム

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
ja: |MediaTrack|Fxカメラブレンド

en: |MediaTrack|FxCameraMap
ja: |MediaTrack|Fxカメラマップ

en: |MediaTrack|Image
ja: |MediaTrack|イメージ

en: |MediaTrack|Interface
ja: |MediaTrack|インターフェース

en: |MediaTrack|Music volume
ja: |MediaTrack|音楽ボリューム

en: |MediaTrack|Players
ja: |MediaTrack|プレイヤー

en: |MediaTrack|Scenery
ja: |メディアトラック|景色

en: |MediaTrack|Skeleton
ja: |MediaTrack|スケルトン

en: |MediaTrack|Sound
ja: |MediaTrack|サウンド

en: |MediaTrack|Text
ja: |MediaTrack|テキスト

en: |MediaTrack|Time
ja: |MediaTrack|タイム

en: |MediaTrack|ToneMapping
ja: | MediaTrack|トーンマッピング

en: |MediaTrack|Trails
ja: |MediaTrack|トレイル

en: |MediaTrack|Transition fade
ja: | MediaTrack|トランジションのフェード

en: |MediaTrack|Triangles2D
ja: |MediaTrack|トライアングル2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
ja: |MediaTrack|トライアングル３Ｄ

en: |MediaTrack|VehicleLight
ja: |MediaTrack|車のライト

en: |NetworkSpeed|Custom
ja: |NetworkSpeed|カスタム

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
ja: |NetworkSpeed|光ファイバー 100Mb

en: |NetworkSpeed|Modem 56Kb
ja: |NetworkSpeed|モデム 56Kb

en: |Online support key|Online login
ja: |Online support key|オンラインログイン

en: |Online support key|Support key
ja: |Online support key|サポートキー

en: |Opponents|Always Visible
ja: |Opponents|常に表示

en: |Opponents|Hide Too Close
ja: |Opponents|近すぎるを非表示

en: |P2P|Advanced
ja: |P2P|高級

en: |P2P|Auto update at Internet connection
ja: |P2P|インターネット接続時に自動更新する

en: |P2P|Auto update from locators
ja: |P2P|ロケーターから自動で更新する

en: |P2P|Cache cleaned
ja: |P2P|キャッシュが削除済み

en: |P2P|Clean cache
ja: |P2P|キャッシュ削除

en: |P2P|Clean of cache failed
ja: |P2P|キャッシュの削除に失敗しました

en: |P2P|Enable download
ja: |P2P|ダウンロードを有効にする

en: |P2P|Enable locators
ja: |P2P|ロケーターを有効にする

en: |P2P|Enable upload
ja: |P2P|アップロードを有効にする

en: |P2P|Maximum cache size
ja: |P2P|最大キャッシュサイズ

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
ja: |P2P|ピアツゥピア転送

en: |P2P|Update locators from URL
ja: |P2P|URL からロケーターを更新する

en: |PlayerOcclusion|All
ja: |PlayerOcclusion|すべて

en: |PlayerOcclusion|Me
ja: |PlayerOcclusion|私

en: |PlayerOcclusion|None
ja: |PlayerOcclusion|なし

en: |PlayerShadow|All
ja: |PlayerShadow|すべて

en: |PlayerShadow|Me
ja: |PlayerShadow|私

en: |PlayerShadow|None
ja: |PlayerShadow|なし

en: |PreviousRaceTime|Prev
ja: |PreviousRaceTime|前回

en: |RefereeMode|All
ja: |RefereeMode|全て

en: |RefereeMode|Top3
ja: |RefereeMode|トップ3

en: |ServerLevel|Amateurs place
ja: |ServerLevel|アマチュアの場所

en: |ServerLevel|Beginners
ja: |ServerLevel|初心者

en: |ServerLevel|Competitive racers
ja: |ServerLevel|競争力のあるレーサー

en: |ServerLevel|Pro racing
ja: | ServerLevel|プロレーシング

en: |ServerLevel|Races of champions
ja: | ServerLevel|レースのチャンピオン

en: |ServerLevel|Serious challengers
ja: | ServerLevel|深刻な挑戦

en: |ShaderQuality|Fast
ja: |ShaderQuality|速い

en: |ShaderQuality|Nice
ja: |ShaderQuality|よい

en: |ShaderQuality|Very Fast
ja: |ShaderQuality|非常に速い

en: |ShaderQuality|Very Nice
ja: |ShaderQuality|非常にいい

en: |Shadows|High
ja: |Shadows|濃い

en: |Shadows|Medium
ja: |Shadows|中

en: |Shadows|Minimum
ja: |Shadows|薄い

en: |Shadows|None
ja: |Shadows|なし

en: |Shadows|Very High
ja: |Shadows|非常に高い

en: |SkinName|Default
ja: |SkinName|デフォルト

en: |Skin|Unnamed
ja: |Skin|名前なし

en: |Speaker|Headphone
ja: |Speaker|ヘッドフォン

en: |Speaker|Mono
ja: |Speaker|モノラル

en: |Speaker|No speakers
ja: |Speaker|スピーカーなし

en: |Speaker|Quad
ja: |Speaker|クアッド

en: |Speaker|Stereo max
ja: |Speaker|ステレオ (最大)

en: |Speaker|Stereo min
ja: |Speaker|ステレオ (最小)

en: |Speaker|Stereo narrow
ja: |Speaker|ステレオ (狭い)

en: |Speaker|Stereo wide
ja: |Speaker|ステレオ (広い)

en: |Speaker|Surround
ja: |Speaker|サラウンド

en: |Speaker|Use system config
ja: |Speaker|システムの構成を使用

en: |SpectatorCam|Auto
ja: |SpectatorCam|オート

en: |SpectatorCam|Follow
ja: |SpectatorCam|フォロー

en: |SpectatorCam|Free
ja: |SpectatorCam|フリー

en: |SpectatorCam|Manual
ja: |SpectatorCam|マニュアル

en: |Stats|Editing time
ja: |Stats|編集タイム

en: |Stats|Finish count
ja: |Stats|完了回数

en: |Stats|Most Edited
ja: |Stats|最も編集された

en: |Stats|Most played
ja: |Stats|最もプレイされた

en: |Stats|Most played online
ja: |Stats|オンラインで最もプレイされた

en: |Stats|Most played solo
ja: |Stats|最もプレイされたソロ

en: |Stats|Online time
ja: |Stats|オンラインタイム

en: |Stats|Play time
ja: |Stats|プレイタイム

en: |Stats|Reset count
ja: |Stats|リセット回数

en: |Stats|Solo time
ja: |Stats|ソロタイム

en: |Substantive|Hit
ja: |Substantive|ヒット

en: |TexturesQuality|High
ja: |TexturesQuality|高

en: |TexturesQuality|Low
ja: |TexturesQuality|低

en: |TexturesQuality|Medium
ja: |TexturesQuality|中

en: |TexturesQuality|Very Low
ja: |TexturesQuality|非常に低い

en: |TimelineUnit|Frames
ja: |TimelineUnit|フレーム

en: |TimelineUnit|Time
ja: |TimelineUnit|時間

en: |Title|None
ja: |Title|なし

en: |TripleBuffering|Off
ja: |TripleBuffering|オフ

en: |TripleBuffering|On
ja: |TripleBuffering|オン

en: |Unit|Bytes
ja: |Unit|バイト

en: |VehicleReflect|High
ja: |VehicleReflect|高

en: |VehicleReflect|HighInReplay
ja: |VehicleReflect|リプレイで高

en: |VehicleReflect|Low
ja: |VehicleReflect|低

en: |VertexProcess|Hardware
ja: |VertexProcess|ハードウェア

en: |VertexProcess|Software
ja: |VertexProcess|ソフトウェア

en: |VertexProcess|SoftwareVertexShader
ja: |VertexProcess|ソフトウェアバーテックスシェーダー

en: |WaterReflect|High
ja: |WaterReflect|高

en: |WaterReflect|Low
ja: |WaterReflect|低

en: |WaterReflect|Medium
ja: |WaterReflect|中

en: |ZClipAuto|Far
ja: |ZClipAuto|遠く

en: |ZClipAuto|Medium
ja: |ZClipAuto|中間

en: |ZClipAuto|Near
ja: |ZClipAuto|近く

en: |ZClip|Auto
ja: |ZClip|オート

en: |ZClip|Disable
ja: |ZClip|無効

en: |ZClip|Fixed
ja: |ZClip|固定

en: |Zone|Africa
ja: |Zone|アフリカ

en: |Zone|Asia
ja: |Zone|アジア

en: |Zone|Europe
ja: |Zone|ヨーロッパ

en: |Zone|Medals
ja: |Zone|メダル

en: |Zone|Middle East
ja: |Zone|中東

en: |Zone|North America
ja: |Zone|北米

en: |Zone|Oceania
ja: |Zone|オセアニア

en: |Zone|South America
ja: |Zone|南米

en: |Zone|World
ja: |Zone|世界

en: |long|Next
ja: |long|次
