Maniaplanet - en to it translation catalogue (3202 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
it: 
    (se premi No, le altre informazioni saranno aggiornate ugualmente)

en: 
    Additional information can be found in
it: 
    Informazioni aggiuntive possono essere trovate in

en:  (N/A)
it:  (N/D)

en:  (shared with CPU)
it:  (condiviso con la CPU)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
it:  - Attenzione! - 
    Sei su una rete privata.
    A meno che non abbia configurato il NAT,
    gli altri giocatori su Internet non potranno
    partecipare...

en:  < Target <
it:  < Obiettivo <

en:  Player banned.
it:  Giocatore bannato.

en:  Scores reset for this player.
it:  Punteggio azzerato per questo giocatore.

en:  minute
it:  minuto

en:  minutes
it:  minuti

en:  second
it:  secondo

en:  seconds
it:  secondi

en: "$<%1$>"
     is read-only.
it: "$<%1$>"
    è di sola lettura.

en: "Alive Bullets"
it: "Proiettili vivi"

en: "Explosion Bullets"
it: "Proiettili esplosivi"

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
it: $0F0$<%1$> chiede: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
it: $0F0$<%1$> è entrato in partita

en: $0F0$<%1$> left the game
it: $0F0$<%1$> ha abbandonato la partita

en: $<%1 %2$> wins the map!
it: $<%1 %2$> vince la mappa!

en: $<%1$> attack
it: %1$<%1$> attacca

en: $<%1$> captured the goal!
it: $<%1$> ha catturato l'obiettivo!

en: $<%1$> countered $<%2$>
it: $<%1$> ha contrastato $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
it: $<%1$> ha raggiunto il traguardo!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
it: $<%1$> ha fatto un combo di $<%2$>

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
it: $<%1$> ha fatto il colpo con laser più lungo: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
it: $<%1$> ha fatto il colpo con missile più lungo: $<%2$>m

en: $<%1$> gets the final hit!
it: $<%1$> ha dato il colpo finale!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
it: $<%1$> ti ha invitato a iscriverti al gruppo '$<%2$>'.
    Accetti l'invito?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
it: $<%1$> non è stato eliminato dal: <%2$>

en: $<%1$> is %2 points from victory!
it: $<%1$> è a %2 punti dalla vittoria!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
it: $<%1$> è a 1 punto dalla vittoria!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
it: $<%1$> è il Re della lobby!

en: $<%1$> is close to win
it: $<%1$> è vicino alla vittoria

en: $<%1$> is eliminated!
it: $<%1$> è eliminato!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
it: $<%1$> è eliminato!
    Tempo scaduto!

en: $<%1$> is inactive
it: %1$<%1$> non è attivo

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
it: $<%1$> è il Re: %2 colpi!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
it: $<%1$> è il Re: %2 punti!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
it: $<%1$> si aggrega alla squadra $<%2$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
it: %1$<%1$> lascia la squadra %2$<%2$> e si aggrega alla squadra %3$<%3$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
it: $<%1$> lascia la squadra $<%2$>.

en: $<%1$> needs to capture more poles
it: $<%1$> deve catturare altre Torrette

en: $<%1$> retired!
it: $<%1$> si è ritirato!

en: $<%1$> secures %2th place!
it: $%1$ conquista il %2° posto!

en: $<%1$> secures 1st place!
it: $<%1$> conquista la prima posizione!

en: $<%1$> secures 2nd place!
it: $<%1$> conquista la seconda posizione!

en: $<%1$> secures 3rd place!
it: $<%1$> conquista la terza posizione!

en: $<%1$> takes %2th place!
it: $%1%$ conquista il %2° posto!

en: $<%1$> takes 1st place!
it: $<%1$> ha guadagnato la prima posizione!

en: $<%1$> takes 2nd place!
it: $<%1$> ha guadagnato la seconda posizione!

en: $<%1$> takes 3rd place!
it: $<%1$> ha guadagnato la terza posizione!

en: $<%1$> takes the lead!
it: $<%1$> è al comando!

en: $<%1$> wins the map
it: %1$<%1$> vince

en: $<%1$> wins the map!
it: $<%1$> ha vinto la map!

en: $<%1$> wins the match!
it: $<%1$> ha vinto la gara!

en: $<%1$> wins the round
it: $<%1$> vince il round

en: $<%1$> wins the round!
it: $<%1$> vince il round!

en: $<%1$> wins the turn
it: %1$<%1$> vince il turno

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
it: $<%11. $>Cattura le torrette durante le fasi d'Attacco.
    $<%12. $>Se viene raggiunto il limite di tempo, verranno conteggiate solamente le torrette conquistate al 100%%. La prima squadra a vincere %2 round vincerà il match.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
it: $<%11. $>Colpisci i tuoi avversari per segnare punti.
    $<%12. $>Il primo giocatore a raggiungere il limite di punti o il giocatore con il punteggio più alto allo scadere del tempo, vince la mappa.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
it: $<%11. $>Se un attaccante è eliminato non sarà ripristinato (respawn) per il resto del turno.
    $<%12. $>Se un difensore è eliminato verrà ripristinato non appena sarà catturata una torretta.
    $<%13. $>Per ogni nuovo round, l'attaccante riparte dall'inizio della mappa ma con un punto armatura in più.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
it: $<%11. $>L'obbiettivo di questa modalità è catturare il numero massimo di torrette.
    $<%12. $>Una partita è divisa in round da due turni ciascuno.
    $<%13. $>Durante un round, ogni squadra gioca un turno in attacco e uno in difesa.
    $<%14. $>L'attaccante deve catturare le torrette nella mappa nell'ordine specificato. I difensori devono fermare l'attaccante.
    $<%15. $>Se una squadra cattura tutte le torrette durante il suo turno, la squadra vincerà immediatamente la mappa.
    $<%16. $>Dopo %2 round, vince la mappa la squadra che ha catturato più torrette.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
it: $<%11. $>Tocca il punto di ingaggio per diventare la prima squadra ad Attaccare.
    $<%12. $>Se una squadra non tocca alcuna torretta entro %2 secondi, sarà l'altra squadra ad Attaccare.

en: $F00New Terrain Editor
it: $F00Nuovo editor di terreno

en: $F00Old Mix Map
it: $F00Vecchia mix map

en: $F00Save All Blocks
it: $F00Salva tutti i blocchi

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
it: $f00Avviso! Perderai 10.000 LP in ogni titolo in cui hai più di 60.000 LP!$z

en: $ff0Left click$fff add vertex,
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per aggiungere un vertice,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per creare un vertice, $ff0Alt$fff per cambiare il piano di disegno

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per creare un vertice, $ff0Tab$fff per scegliere l'asse di movimento,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per eliminare

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per selezionare e spostare, $ff0Maius+clic sul tasto sinistro$fff per aggiungere,  $ff0Alt+clic sul tasto sinistro$fff per rimuovere

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per scegliere la posizione base,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
it: $ff0Clicca sul tasto sinistro$fff per scegliere la posizione base, $ff0Clicca sul tasto destro$fff per cambiare normalmente

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
it: $ff0Clicca sul tasto destro$fff per annullare,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
it: In modalità $f00Giri$fff, l'obiettivo è arrivare il più lontano possibile passando attraverso i $f00CheckPoint$fff.
    
    La modalità Giri si gioca su piste multigiro (ad anello), una volta in ogni pista.
    
    Quando finisce il tempo, il $f00vincitore$fff sarà il giocatore che è passato attraverso il massimo numero di $f00CheckPoint$fff. In caso di pareggio, vince il giocatore che è passato per primo attraverso l'ultimo CheckPoint.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
it: In modalità $f00Round$fff, l'obiettivo è vincere il numero massimo di $f00punti.
    
    $fffLa modalità Round consiste in $f00una serie di gare$fff.
    Quando finisci una gara in una buona $f00posizione$fff, ottieni dei $f00punti$fff, che vengono aggiunti al tuo totale.
    
    $f00Vince$fff il primo giocatore il cui totale raggiunge il $f00limite punteggio$fff (per esempio 30).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
it: In modalità $f00Acrobazie$fff, l'obiettivo è ottenere il $f00miglior punteggio stunt$fff.
    
    Per ottenere punti stunt, devi eseguire il maggior numero di acrobazie entro il tempo limite delle mappe.
    Puoi $ff0riprovare$fff quando vuoi premendo il tasto $ff0'Backspace'$fff.
    
    Quando finisce il tempo, $f00vince$fff il giocatore con il $f00migliore punteggio stunt$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
it: Nella modalità a $f00Squadre$fff, devi scegliere una squadra: $f00Rossa$fff o $55fBlu$fff. 
    (puoi scegliere una squadra nel menu di gioco, 
    accessibile con il tasto 'Esc') 
    
    La modalità a squadre consiste in $f00una serie di gare$fff. 
    L'obiettivo della tua squadra è conquistare il numero massimo di $f00punti$fff.
    
    Quando completi una gara in una buona $f00posizione$fff, assegni dei $f00punti$fff alla tua squadra. 
    $f00Vince la squadra$fff il cui totale dei punti raggiunge per primo il $f00limite punteggio$fff (per esempio 5).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
it: In modalità $f00Gara a tempo$fff, l'obiettivo è di fare il $f00tempo migliore$fff.
    
    Puoi provare tutte le volte che vuoi, e puoi $ff0riprovare$fff quando vuoi premendo il tasto $ff0'Backspace'$fff.
    
    Quando finisce il tempo, $f00vince$fff il giocatore con il $f00tempo migliore$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
it: La modalità Coppa consiste in $f00una serie di gare su più piste$fff.
    
    Quando termini una gara in buona $f00posizione$fff, ottieni $f00punti$fff che vengono aggiunti al tuo totale.
    I server potrebbero proporre delle gare di warmup per prendere confidenza con la pista.
    
    Per vincere, devi raggiungere il $f00limite punteggio$fff per diventare un $f00finalista$fff. Una volta diventato finalista, devi terminare una gara in $f00prima posizione$fff per vincere la coppa. La modalità coppa termina quando 3 giocatori riescono a diventare finalisti e ad arrivare primi.

en: $oBest times:
it: $oTempi migliori:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
it: $oATTENZIONE:$o
    
    Tutti i tuoi progressi, classifica, medaglie e tutti i dati del titolo %1 verranno eliminati.
    
    Sei sicuro di voler togliere la stazione?

en: $s$<%1$> will start in attack.
it: $s$<%1$> inizierà in attacco.

en: $s$<%1$> will start in defense.
it: $s$<%1$> inizierà in difesa.

en: $s$<%1$> wins the toss!
it: $s$<%1$> vince il sorteggio!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
it: $s$<%1$>: vuoi prima attaccare o difendere?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
it: $s$ff0Clic sx$fff per aggiungere/rimuovere interruttore blocchi, $ff0Ctrl+clic dx$fff per impostare/ruotare il frame di riferimento

en: %1
    
    Please select another one.
it: %1
    
    Selezionane un altro.

en: %1 Players
it: %1 giocatori

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
it: %1 ti permette di creare partire su internet e di scambiare dati con altri giocatori (peer to peer).
    Stiamo verificando la tua connessione alla rete, affinché tu possa configurare il tuo firewall.

en: %1 attacker left
it: %1 attaccante rimasto

en: %1 attackers left
it: %1 attaccanti rimasti

en: %1 captured %2 goal
it: %1 ha catturato %1 obiettivo.

en: %1 captured %2 goals
it: %1 ha catturato %2 obiettivi.

en: %1 days
it: %1 giorni

en: %1 defender left
it: %1 difensore rimasto

en: %1 defenders left
it: %1 difensori rimasti

en: %1 eliminated himself
it: %1 si è auto-eliminato

en: %1 has been eliminated.
it: %1 è stato eliminato.

en: %1 has been hit.
it: %1 è stato colpito.

en: %1 has eliminated %2
it: %1 ha eliminato %2

en: %1 has eliminated you!
it: %1 ti ha eliminato!

en: %1 has hit %2
it: %1 ha colpito %2

en: %1 has hit you!
it: %1 ti ha colpito!

en: %1 hit himself
it: %1 ha colpito se stesso

en: %1 hours
it: %1 ore

en: %1 is not part of the official campaign.
it: %1 non fa parte della campagna ufficiale.

en: %1 is not yet unlocked.
it: %1 non è ancora stata sbloccata.

en: %1 more ...
it: %1 altri...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
it: %1 richiede %2 per funzionare. Installarlo adesso?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
it: %1 necessita di %2 per funzionare. Installare (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
it: %1 punto (Miglior punteggio: %2)

en: %1 points (Best score: %2)
it: %1 punti (Miglior punteggio: %2)

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
it: %1 texel/m, tempo trascorso: %2

en: %1 was not found on this computer.
it: %1 non è stato trovato su questo computer.

en: %1 website
it: Sito di %1

en: %1 wins the map!
it: %1 vince la map!

en: %1 wins the map.
it: %1 vince la map.

en: %1 wins the match!
it: %1 vince il match!

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
it: %1$<%2$&gt; mancato di %3cm.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
it: %1.
    
    Premi OK per selezionare/creare un'altra.
    Premi Annulla per sistemare il problema da solo.

en: %1m hit!
it: %1m raggiunti!

en: %1th
it: %1°

en: '$<%1$>' by $<%2$>
it: '$<%1$>' di $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
it: (Tutte queste funzionalità e molte altre sono disponibili anche attraverso scorciatoie da tastiera e pulsanti nell'interfaccia)

en: (Scores)
it: (Punteggi)

en: (click to see conditions)
it: (clicca per vedere le condizioni)

en: (default horns)
it: (clacson predefiniti)

en: (downloaded from %1)
it: (scaricato da %1)

en: (faster, but prone to bugs)
it: (più veloce, ma soggetta a bug)

en: (hold)
it: (tieni premuto)

en: (to avoid performance bugs)
it: (per evitare cali di prestazione)

en: - Bad current password
it: - Password errata

en: - Current password not given
it: - Password attuale non fornita

en: - Invalid email address
it: - Indirizzo e-mail non valido

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
it: - Nome gruppo non valido. Non puoi usare il carattere '|'

en: - Invalid zone
it: - Zona non valida

en: - No name given
it: Nessun nome fornito

en: - Password and confirm password do not match.
it: - Le due password non corrispondono.

en: - Password doesn't match confirmation
it: - La password non coincide con la conferma

en: - The email addresses do not match
it: - Gli indirizzi e-mail non corrispondono

en: ---Too Fast!
it: ---Troppo veloce!

en: ---Too High!
it: ---Troppo alto!

en: ---Too Low!
it: ---Troppo basso!

en: ---Too Slow!
it: ---Troppo lento!

en: ...I forgot my password
it: ...ho dimenticato la mia password

en: 1st
it: 1°

en: 2 players race
it: Gara a 2 giocatori

en: 2nd
it: 2°

en: 3 players race
it: Gara a 3 giocatori

en: 3-D glasses
it: Occhiali 3D

en: 3D Glasses Settings
it: Impostazioni occhiali 3D

en: 3D glasses
it: Occhiali 3D

en: 3d Stereo
it: Stereo 3D

en: 3rd
it: 3°

en: 4 players race
it: Gara a 4 giocatori

en: 5 players race
it: Gara a 5 giocatori

en: 6 players race
it: Gara a 6 giocatori

en: 7 players race
it: Gara a 7 giocatori

en: 8 players race
it: Gara a 8 giocatori

en: A block's clip is not in the underground area.
it: Un gancio del blocco non è sottoterra.

en: A block's clip is not on the right surface.
it: Un gancio del blocco non è sulla superficie corretta.

en: A block's clip is outside the building area.
it: Un gancio del blocco è fuori dall'area di costruzione.

en: A block's clip overrides another block.
it: Un gancio del blocco è sovrapposto ad un altro blocco.

en: A buddy slot has been successfully added.
it: Nuovo slot amici aggiunto correttamente.

en: A comment for the author?
it: Un commento per l'autore?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
it: È disponibile un aggiornamento obbligatorio del gioco (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
it: Un pacchetto con questo nome esiste già.
    Scegli "Modifica" per modificarlo.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
it: Un numero elevato di giocatori sta tentando di connettersi a ManiaPlanet.
    Attendi, avrai accesso al gioco il più presto possibile.
    Tempo di attesa stimato:

en: A new connection has been established.
it: È stata stabilita una nuova connessione.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
it: Una nuova Map è stata scaricata correttamente 
    ed è ora disponibile!

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
it: Nuovo replay scaricato correttamente.
    Puoi correrci contro
    oppure visualizzarlo nell'Editor di replay

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
it: È stata scaricata una nuova versione del gioco. Alcuni file devono essere aggiornati. 
     
    Quest'operazione richiede i permessi amministratore.

en: A player with this email is already invited.
it: È stato già invitato un giocatore con questa e-mail.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
it: Uno script di gioco predefinito esiste già con questo nome.
    Scegli un altro nome per evitare conflitti.

en: ABANDON
it: ABBANDONA

en: ACTION
it: AZIONE

en: AGP Usage
it: Utilizzo AGP

en: Abort
it: Abbandona

en: Abuse successfully reported.
it: Abuso segnalato con successo.

en: Accelerate
it: Accelera

en: Accelerate & brake (analog)
it: Accelera e frena (analogico)

en: Accelerate (analog)
it: Accelera (analogico)

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Acceleration quantity
it: Quantità accelerazione

en: Accept referees :
it: Accetta gli arbitri:

en: Access denied
it: Accesso negato

en: Access forbidden
it: Accesso negato.

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
it: Accedere a $0f0%1$z ti costerà $0f0%2$z Planets.
    I tuoi Planets: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
it: L'accesso a questi dati (%1) costa %2 Planets:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
it: L'accesso a questo dato (%1) costa 1 Planet:

en: Account Connection
it: Connessione account

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
it: Creazione account fallita:
    %1
    Riprovare?

en: Account successfully created!
it: Account creato correttamente

en: Achievements
it: Obiettivi

en: Achievements of $<%1$>
it: Obiettivi di $<%1$>

en: Action
it: Azione

en: Action Maker
it: Editor azioni

en: Action Saved
it: Azione salvata

en: Actions
it: Azioni

en: Activate Air mapping
it: Attiva mappatura aerea

en: Activate rumble
it: Attiva la vibrazione

en: Add
it: Aggiungi

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
it: Aggiungi 5 stazioni ManiaPlanet

en: Add ManiaPlanet Stations
it: Aggiungi stazioni ManiaPlanet

en: Add a Buddy
it: Aggiungi un amico

en: Add a Map
it: Aggiungi una Map

en: Add a buddy slot
it: Aggiungi uno slot amici

en: Add a custom map
it: Aggiungi una Map personalizzata

en: Add a map to the group campaign
it: Aggiungi una Map alla campagna del gruppo

en: Add clip
it: Aggiungi clip

en: Add item
it: Aggiungi oggetto

en: Add server to favorites
it: Aggiungi server ai preferiti

en: Add to Selection
it: Aggiungi alla selezione

en: Add to tag display list
it: Aggiungi alla lista delle etichette

en: Add track
it: Aggiungi pista

en: Add your own music
it: Aggiungi la tua musica

en: Add your own picture
it: Aggiungi la tua immagine

en: Adding buddy
it: Aggiunta amico in corso

en: Adding server to favorites
it: Aggiungi server all'elenco dei preferiti

en: Additional Options
it: Opzioni aggiuntive

en: Additional icons:
it: Icone aggiuntive:

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Customisation Tools
it: Strumenti di personalizzazione avanzata

en: Advanced Edition Tools
it: Strumenti avanzati di modifica

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced editor
it: Editor avanzato

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Advanced parameters
it: Parametri avanzati

en: Advanced params
it: Parametri avanzati

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Advanced stereoscopy
it: Stereoscopia avanzata

en: Advanced...
it: Avanzate...

en: Advantage: %1 (%2)
it: Vantaggio: %1 (%2)

en: Air block Mode [F2]
it: Modalità blocco in aria [F2]

en: Air mapping is an experimental mode, that allow you to build air structures, even with blocks which automatically generate pillars.
    
    If you activate air mapping, you will be able to:
      - cut the pillars of blocks with the Eraser tool (hold X)
      - switch between classic Block mode and Air block mode by clicking on the Block mode icon (or pressing F2). The only difference is that pillars are not placed automatically in Air block mode.
it: La mappatura aerea (air mapping) è una funzione sperimentale che permette di costruire strutture in area con blocchi che automaticamente generano dei piloni.
    
    Attivando la mappatura aera, è possibile:
     - rimuovere i piloni dei blocchi con lo strumento Cancella (tasto X)
     - passare tra Mod. Blocchi classici e Mod. blocchi aerei cliccando l'icona Modalità blocco (o premendo F2). L'unica differenza è che i piloni non sono posizionati automaticamente in modalità mappatura area.

en: Align Image
it: Allinea immagine

en: All
it: Tutti

en: All Servers
it: Tutti i server

en: All attackers eliminated!
it: Tutti gli attaccanti sono stati eliminati!

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
it: Tutte le modifiche apportate andranno perse.
    Continuare?

en: All defenders eliminated
it: Tutti i difensori sono stati eliminati

en: All defenders eliminated!
it: Tutti i difensori sono stati eliminati!

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
it: Tutti i Ghost registrati!
    File: $<%1$> 
    Cartella: %2
    Tempi delle medaglie delle mappe aggiornate.

en: All goals captured.
it: Tutti gli obiettivi sono stati catturati.

en: All scores validated, waiting ...
it: Tutti i punteggi sono stati convalidati. Attendere...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
it: Tutte le modifiche andranno perse.
    Uscire davvero?

en: Allow custom beacons
it: Permetti segnali luminosi personalizzati

en: Allow custom models
it: Permetti modelli personalizzati

en: Allow map download :
it: Permetti scaricamento Map:

en: Allow unlimited horns
it: Permetti clacson senza limiti

en: Ally Custom Color
it: Colore personalizzato dei compagni

en: Already Triggered
it: Già attivato

en: Already a player.
it: Sei già un giocatore.

en: Already a spectator.
it: Sei già spettatore.

en: Already referee.
it: Già arbitro.

en: Already subscribed to this group
it: Già iscritto a questo gruppo

en: Already waiting for a vote.
it: Già in attesa di un voto.

en: Alt + click on TimeLine
it: ALT+clic sulla Timeline

en: Alternate method
it: Metodo alternativo

en: Always
it: Sempre

en: Ambiance
it: Ambientale

en: Ambiance sequence
it: Sequenza ambientale

en: Ambient Occ.
it: Occlusione luci ambiente

en: An error occurred during the transaction.
it: Si è verificato un errore durante la transazione.

en: An error occurred when
    updating your zone
it: Si è verificato un errore durante
    l'aggiornamento della tua zona

en: An error occurred when updating your profile.
it: Si è verificato un errore durante l'aggiornamento del profilo.

en: An error occurred:
    %1
it: C'è stato un errore:
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
it: È disponibile un aggiornamento opzionale del gioco (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
it: È disponibile un aggiornamento di %1. (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
it: È disponibile un aggiornamento del gioco (%1 kByte).
    %2
    Vuoi scaricarlo e aggiornare il gioco?

en: Anaglyph
it: Anaglifo

en: Analog Device Settings
it: Impostazioni periferica analogica

en: Analog dead zone
it: Zona morta analogica:

en: Analog sensitivity
it: Sensibilità analogica

en: Analyser
it: Analizzatore

en: Anchor
it: Ancora

en: Anchor rotation
it: Rotazione ancora

en: Anchor visibility
it: Visibilità ancora

en: AnchorRot
it: RotAncora

en: AnchorVis
it: VisAncora

en: Anim
it: Animazione

en: Anim Mode
it: Modalità animazione

en: Animation
it: Animazione

en: Animation Duration
it: Durata animazione

en: AntiCheat server URL
it: Indirizzo server AntiCheat

en: Apply
it: Applica

en: Apply Symmetry to Selection
it: Applica simmetria alla selezione

en: Apply an image directly to the skin texture
it: Applica direttamente un'immagine alla texture della skin

en: Apply stickers on the car
it: Aggiungi adesivi alle macchine

en: April
it: Aprile

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
it: Sei sicuro di volere annullare la registrazione del tuo record ufficiale?

en: Are you sure you want to change your current account?
it: Sei sicuro di voler cambiare il tuo account attuale?

en: Are you sure you want to clear your current message?
it: Sei sicuro di voler cancellare questo messaggio?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
it: Sei sicuro di voler rimuovere $<%1$>?
    Tutti i punteggi locali realizzati da $<%2$> saranno persi.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
it: Sei sicuro di voler eliminare la cartella %1 e tutti i suoi contenuti?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
it: Sei sicuro di voler scollegare il tuo profilo?
    Prosegui se vuoi collegare il tuo profilo a un altro account.
    Il tuo account attuale non verrà cancellato.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
it: Sei sicuro di voler raggiungere il tuo amico sul server $<%1$>?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
it: Sei sicuro di voler chiudere ManiaPlanet?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
it: Sei sicuro di voler rimuovere $<%1$> dalla tua lista di amici?

en: Are you sure you want to remove all messages?
it: Sei sicuro di voler rimuovere tutti i messaggi?

en: Are you sure you want to remove this message?
it: Sei sicuro di voler rimuovere questo messaggio?

en: Are you sure you want to send all messages?
it: Sei sicuro di volere inviare tutti i messaggi?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
it: Sei sicuro di voler uscire da questo gruppo ($<%1$>)?

en: Armors lost by %1 : %2
it: Armature perse da %1: %2

en: Arrow (Press 4)
it: Freccia (premi 4)

en: ArrowDown
it: Freccia giù

en: ArrowUp
it: Freccia su

en: Article deleted
it: Articolo eliminato

en: As dds
it: Come .dds

en: Ask for opponents in solo races
it: Richiedi degli avversari per le gare singole

en: Associate %1 URL protocol to %2
it: Associa il protocollo %1 a %2

en: Associate %1 files to %2
it: Associa i file %1 a %2

en: Associations
it: Associazioni

en: Audio device
it: Periferica audio

en: Audio enable
it: Abilita audio

en: Audio stream
it: Stream audio

en: August
it: Agosto

en: Author
it: Autore

en: Author Medal
it: Autore della medaglia

en: Author's comment
it: Commento dell'autore

en: Auto Spectator
it: Auto-spettatore

en: Auto connect at start
it: Connettiti automaticamente all'avvio

en: Auto exposure
it: Esposizione automatica

en: Avatar and Name
it: Avatar e nome

en: Avatar import
it: Importa avatar

en: Avatars
it: Avatar

en: Avg
it: Media

en: Awesome!!!
it: Ottimo!!!

en: Back
it: Indietro

en: Back to player page
it: Torna alla PlayerPage

en: Back to previous menu
it: Torna al Menu precedente

en: Background quality
it: Qualità sfondo

en: Backward
it: Indietro

en: Bad
it: Pessimo

en: Bad language file
it: File di linguaggio errato

en: Bad proxy configuration
it: Configurazione proxy errata

en: Balance Teams
it: Bilancia le squadre

en: Balance teams
it: Bilanciamento squadre

en: Balance the teams
it: Equilibra le squadre

en: Ban
it: Banna

en: Ban $<%1$>
it: Banna $<%1$>

en: Ban map %1
it: Banna mappa %1

en: Base :
it: Base:

en: Base Index
it: Indice base

en: Battle
it: Battaglia

en: Battle Mode
it: Modalità Battaglia

en: Beacon Settings
it: Impostazioni segnale luminoso

en: Become referee
it: Diventa Arbitro

en: Bench
it: Test prestazioni

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
it: Risultati test:
    Fps Medio=%1
    Fps Minimo=%2

en: Benching with %1 config...
it: Test prestazioni con configurazione %1...

en: Benchmark
it: Test prestazioni

en: Best
it: Migliore

en: Best Combo
it: Combo migliore

en: Best Players
it: Giocatori migliori

en: Best score
it: Punteggio migliore

en: Best time
it: Tempo migliore

en: Best time :
it: Tempo migliore:

en: Bind to :
it: Collega a:

en: Black
it: Nero

en: Blacklist URL
it: URL della blacklist

en: Blend Factor
it: Fattore di blend

en: Block Editor
it: Editor blocchi

en: Block End
it: Fine blocco

en: Block Mode (F2)
it: Modalità blocco (F2)

en: Block Mode [F2]
it: Modalità blocco [F2]

en: Block Properties Mode
it: Modalità blocco proprietà

en: Block Start
it: Avvia blocco

en: Block Stock Mode
it: Modalità blocco inventario

en: Block skin import
it: Importa skin blocco

en: Blocks
it: Blocchi

en: Bloom
it: Riverbero

en: Blue
it: Blu

en: Botpath
it: Percorso bot

en: Brake
it: Frena

en: Brake (analog)
it: Frena (analogico)

en: Brightness
it: Luminosità

en: Broadcast
it: Trasmissione

en: Bronze
it: Bronzo

en: Bronze Medal
it: Medaglia di bronzo

en: Browse
it: Esplora

en: Brush
it: Pennello

en: Buddies Medals Ranking
it: Classifica medaglie degli amici

en: Buddy
it: Amico

en: Buddy list successfully updated.
it: Lista amici aggiornata con successo.

en: Buddy not found.
it: Amico non trovato.

en: Building Mode
it: Modalità costruzione

en: Bulldoze
it: Scava

en: Bullet
it: Proiettile

en: Bullet Hue Offset
it: Offset saturazione proiettile

en: Buy a buddy slot
it: Compra uno slot amici

en: Buy a key
it: Acquista un codice

en: Buy account upgrade
it: Acquista un aggiornamento dell'account

en: Buy now
it: Compra ora

en: By
it: Da

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
it: Infrangendo le regole del gioco, non hai rispettato gli altri giocatori.
    Il tuo account è stato bloccato.

en: CHANGE VIEW
it: CAMBIA VISUALE

en: CPU usage
it: Utilizzo CPU

en: Cache size
it: Dimensioni cache

en: CallVote balance teams
it: Voto per bilanciare le squadre

en: CallVote ban
it: Vota per bannare

en: CallVote change mode settings
it: Modifica impostazioni mod. chiamata voto

en: CallVote go to map
it: Chiama voto per mappa

en: CallVote ignored.
it: Votazione ignorata.

en: CallVote kick
it: Vota per espellere

en: CallVote next map
it: Richiedi il voto per andare alla prossima Map

en: CallVote not allowed.
it: Votazione non permessa.

en: CallVote restart
it: Vota per ricominciare

en: Callvote threshold (%) :
it: Percentuale votazioni (%):

en: Callvote timeout :
it: Tempo per votazione:

en: Camera
it: Telecamera

en: Camera 1
it: Telecamera 1

en: Camera 2
it: Telecamera 2

en: Camera 3
it: Telecamera 3

en: Camera 4
it: Telecamera 4

en: Camera 5
it: Telecamera 5

en: Camera 6
it: Telecamera 6

en: Camera free
it: Telecamera libera

en: CameraDown
it: Telecamera giù

en: CameraPanMode
it: Telecamera panoramica

en: CameraResetParams
it: Resetta parametri telecamera

en: CameraUp
it: Telecamera su

en: Campaign :
it: Campagna:

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancelled
it: Annullato

en: Cancelling
it: Cancellazione

en: Cannot access your %1$s profile.
it: Impossibile accedere al tuo profilo %1$s.

en: Cannot change password:
it: Impossibile cambiare la password:

en: Cannot connect to the server
it: Impossibile connettersi al server

en: Cannot create the group:
it: Impossibile creare il gruppo:

en: Cannot delete profile of the current player!
it: Impossibile eliminare il profilo dell'utente attuale!

en: Cannot join server...
it: Impossibile accedere al server...

en: Cannot join server:
    %1
it: Impossibile accedere al server: 
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
it: Impossibile unire i replay nelle versioni %1 e %2.

en: Cannot merge validation replays.
it: Non puoi unire i replay.

en: Cannot retrieve the Manialink:
it: Non posso ricevere il Manialink:

en: Cannot try to subscribe to group:
it: Impossibile tentare la sottoscrizione al gruppo:

en: Cannot update groups.
    %1
it: Impossibile aggiornare i gruppi.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
it: Impossibile aggiornare la lista degli amici:

en: Cannot update the favorites list:
it: Non posso aggiornare la lista dei favoriti:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
it: Impossibile salvare le impostazioni di config. in 
    %1.

en: Capturable Index
it: Indice catturabile

en: Capture
it: Cattura

en: Capture Weight
it: Altezza cattura

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
it: Cattura le <$0f0poles$> per vincere.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
it: Cattura le <$0f0poles$> per vincere.
    Non puoi catturare durante le fasi <$0f0defense$>.

en: Capture the poles of the opposing team!
it: Cattura le torrette della squadra avversaria!

en: Capture time
it: Tempo di cattura

en: Capturing
it: Cattura in corso

en: Car reflections
it: Riflessi auto

en: Car reflects
it: Riflessi auto

en: Cards to Squares Mode
it: Modalità carte su caselle

en: Center camera
it: Centra la telecamera

en: Center spring intensity
it: Intensità molla centrale

en: Challenge other players
it: Sfida altri giocatori

en: Challenge other players!
it: Sfida gli altri giocatori!

en: Change Sort Order
it: Cambia ordine

en: Change camera
it: Cambia telecamera

en: Change map
it: Cambia mappa

en: Change sort order
it: Cambia ordine

en: Change team
it: Cambia squadra

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
it: Cambia la destinazione in cui il gioco memorizza tutti i suoi dati.
    (attualmente %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
it: Cambia la destinazione in cui il gioco memorizza i tuoi dati personali.
    (attualmente %1)

en: Change the settings: $<%1$>
it: Cambia impostazioni: <%1$>

en: Change your password
it: Cambia la tua password:

en: Change your zone
it: Cambia la tua zona

en: Chat time :
it: Tempo chat:

en: Chat to all
it: Chat con tutti

en: Cheat suspicion
it: Sospetto di cheat

en: Check Internet connection
it: Controlla connessione a internet

en: Check of %1 update failed!
it: Verifica aggiornamenti di %1 fallita!

en: Checking game data
it: Verifica dati di gioco

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
it: Verifica della connessione al server principale in corso...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
it: Controllo il login: %1
    Attendi...

en: Checkpoints
it: CheckPoint

en: Choose
it: Seleziona

en: Choose Map Type
it: Scegli tipo Map

en: Choose Opponents
it: Scegli sfidante

en: Choose a Game Mode
it: Scegli una modalità

en: Choose a Map
it: Scegli una Map

en: Choose a Server
it: Scegli un server

en: Choose a Slot
it: Scegli uno slot

en: Choose a campaign
it: Scegli una campagna

en: Choose a difficulty
it: Scegli il livello di difficoltà

en: Choose a group
it: Scegli un gruppo

en: Choose a sound
it: Scegli un suono

en: Choose an Environment
it: Scegli un ambiente

en: Choose an activity
it: Scegli un'attività

en: Choose an environment
it: Scegli un ambiente

en: Choose an image
it: Seleziona un'immagine

en: Choose an input device
it: Scegli un dispositivo di input

en: Choose between simple and advanced map editor
it: Scegli tra il Map Editor semplice e avanzato

en: Choose custom Music
it: Scegli musica personalizzata

en: Choose game mode
it: Scegli una modalità

en: Choose skin
it: Scegli skin

en: Choose the action to perform on this group:
it: Scegli l'azione da eseguire per questo gruppo:

en: Choose the scale
it: Scegli la scala

en: Choose the shininess
it: Scegli la lucentezza

en: Choose the transparency
it: Scegli la trasparenza

en: Choose your Avatar
it: Scegli il tuo Avatar

en: Choose your Editor
it: Scegli il tuo editor

en: Choose your Location
it: Scegli il tuo luogo

en: Choose your opponents
it: Scegli un avversario

en: Choose your profile
it: Seleziona il tuo profilo

en: Choose your team
it: Scegli la tua squadra

en: Choose your zone
it: Scegli la tua zona

en: Clear
it: Cancella

en: Clear All
it: Cancella tutto

en: Clear OffZone?
it: Cancellare la OffZone?

en: Clear all blocks?
it: Cancellare tutti i blocchi?

en: Clear all objects?
it: Cancellare tutti gli oggetti?

en: Clear all paths?
it: Cancellare tutti i percorsi?

en: Clear everything?
it: Cancellare tutto?

en: Clear selection?
it: Cancellare la selezione?

en: Clear tag display list
it: Cancella la lista delle etichette

en: Clear terrain?
it: Cancellare il terreno?

en: Clear the map
it: Elimina la Map

en: Clear unused spot models ?
it: Rimuovere i modelli spot non utilizzati?

en: Click here to change the control device
it: Fai click qui per cambiare il dispositivo di controllo

en: Click here to install a title.
it: Clicca qui per installare un titolo.

en: Click on 'OK' to continue
it: Premi "OK" per continuare

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
it: Clicca su un record per recuperare il replay corrispondente

en: Click on the picture to change your Avatar
it: Clicca l'immagine per cambiare il tuo Avatar

en: Click to add a player
it: Clicca per aggiungere un giocatore

en: Client port
it: Porta client

en: Clip number %1 already has a trigger here.
it: La clip numero %1 ha già un trigger qui.

en: Close
it: Chiudi

en: Code
it: Codice

en: Collection :
it: Collezione:

en: Color
it: Colore

en: Color :
it: Colore:

en: Comment
it: Commento

en: Comment :
it: Commento:

en: Common data files
it: File dati comuni

en: Compatible ghost found on disk
it: Trovato Ghost compatibile sul disco

en: Competitions
it: Competizioni

en: Compilation Error in:
it: Errore di compilazione in:

en: Compilation failures
it: Fallimenti compilazione

en: Compile
it: Compila

en: Compress & Save
it: Comprimi e salva

en: Compute Decals
it: Calcola decalcomanie

en: Compute shadows
it: Calcola ombre

en: Compute shadows quality
it: Calcola qualità ombre

en: Computing shadows
it: Elaborazione ombre in corso

en: Concatenate replays
it: Replay consecutivi

en: Condition :
it: Condizione:

en: Conditions
it: Condizioni

en: Configuration
it: Configurazione

en: Configuration Names
it: Nomi configurazione

en: Configure
it: Configura

en: Configure controls
it: Configura i comandi

en: Confirm
it: Conferma

en: Confirm new password:
it: Conferma la nuova password:

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Confirm your email
it: Conferma il tuo indirizzo email

en: Confirmation
it: Conferma

en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
it: Congratulazioni! Solo %1 giocatori su %2 hanno ottenuto tutte le medaglie di questa campagna!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
it: Congratulazioni! Hai sbloccato la prima Map nera!
    Ora hai l'accesso agli avversari Nadeo!

en: Connect
it: Collegati

en: Connected
it: Connesso

en: Connecting to %1...
it: Connessione a %1...

en: Connection Error
it: Errore di connessione

en: Contacting server...
it: Contatto server in corso...

en: Contents
it: Contenuti

en: Contents :
it: Contenuti:

en: Continue
it: Continua

en: Continue offline
it: Continua offline

en: Continue?
it: Continuare?

en: Contrast
it: Contrasto

en: Convergence
it: Convergenza

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
it: Conversione dell'account ManiaPlanet

en: Convert
it: Converti

en: Convert ogg file
it: Converti file ogg

en: Copy
it: Copia

en: Copy Selection
it: Copia selezione

en: Copy server link
it: Copia indirizzo server

en: Copy to clipboard
it: Copia negli appunti

en: Copy/Paste Mode [C]
it: Modalità Copia/Incolla [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
it: Copia dei file sincronizzati. 
     Attendere...

en: Corrupted login.
it: Login danneggiato.

en: Cost:
it: Costo:

en: Could not connect.
it: Impossibile connettersi.

en: Could not connect: 
    %1
it: Impossibile connettersi: 
    %1

en: Could not contact server.
it: Impossibile contattare il server.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
it: Impossibile creare la skin.
    Estensione del file sconosciuta

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
it: Impossibile creare la skin.
    Indirizzo sbagliato?

en: Could not determine the title to use.
it: Impossibile determinare il titolo da usare.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
it: Impossibile creare una connessione UDP:
    Ritorno a TCP.
    Per migliorare la tua esperienza online,
    prova a configurare il tuo firewall!

en: Could not export !
it: Impossibile esportare!

en: Could not export clip
it: Impossibile esportare la clip

en: Could not find DirectX9
it: Impossibile trovare DirectX9

en: Could not find player score.
it: Impossibile trovare il punteggio del giocatore.

en: Could not find the title %1.
it: Impossibile trovare il titolo %1.

en: Could not import action
it: Impossibile importare l'azione.

en: Could not import clip
it: Impossibile importare la clip

en: Could not import replay tracks
it: Impossibile importare i replay

en: Could not import the Anim.
it: Impossibile importare l'animazione.

en: Could not init internet
it: Impossibile inizializzare Internet

en: Could not initialize the network.
it: Impossibile avviare la rete.

en: Could not install or update the title's files...
it: Impossibile installare o aggiornare i file del titolo...

en: Could not load map!
it: Impossibile caricare la Map!

en: Could not load the Match settings:
    %1
it: Impossibile caricare le impostazioni della partita:
    %1

en: Could not load the file.
it: Non è possibile caricare il file.

en: Could not load the mesh!
it: Impossibile caricare la mesh!

en: Could not load the replay.
it: Impossibile caricare il replay.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
it: Non è possibile ottenere tutte le chiavi di pacchetto necessarie per i file inclusi.

en: Could not report abuse:
it: Impossibile segnalare l'abuso:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
it: Impossibile recuperare il profilo del Team.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
it: Non posso recupare le info della campagna.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
it: Impossibile recuperare l'elenco delle mappe.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
it: Non è possibile recuperare i dati relativi alla scheda grafica.
    La qualità automatica potrebbe non essere adeguata.

en: Could not save !
it: Salvataggio non riuscito!

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
it: Impossibile salvare le impostazioni partita:
    %1

en: Could not save the file.
it: Impossibile salvare il file.

en: Could not save the map!
it: Impossibile salvare la Map!

en: Could not save the replay!
it: Impossibile salvare il replay!

en: Could not search:
    %1
it: Impossibile cercare:
    %1

en: Could not send email.
    %1
it: Non posso mandare l'email.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
it: Impossibile avviare il processo di terraformazione per posizionare il blocco.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
it: Impossibile avviare il processo di terraformazione per posizionare il MacroBlock.

en: Could not upload this map.
    %1
it: Impossibile caricare questa Map.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
it: Impossibile convalidare il replay per $<%1$>

en: Could not validate!
     no key events available...
it: Impossibile convalidare!
     nessun codice evento disponibile...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
it: Impossibile convalidare!
    Simulazione errata

en: Counter KO failed.
it: Contro KO fallito.

en: Counter KO!
it: Contro KO!

en: Cpu/Gpu synchro
it: Sincronizzazione Cpu/Gpu

en: Create
it: Crea

en: Create Icon
it: Crea icona

en: Create MacroBlock Variant
it: Crea variante MacroBlock

en: Create a Pack
it: Crea un pacchetto

en: Create a Server
it: Crea un server

en: Create a desktop icon
it: Crea un icona sul desktop

en: Create a group
it: Crea un gruppo

en: Create a new Plugin Script
it: Crea uno nuovo script di plug-in

en: Create a new Profile
it: Crea un nuovo profilo

en: Create a pack
it: Crea pacchetto

en: Create a profile
it: Crea un profilo

en: Create a server
it: Crea un server

en: Create an image from the text entry
it: Crea un immagine dal testo

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
it: Crea e gestisci i tuoi titoli (solo utenti avanzati).

en: Create new MacroBlock
it: Crea nuovo MacroBlock

en: Create new group
it: Crea un nuovo gruppo

en: Create new title
it: Crea nuovo titolo

en: Create new...
it: Crea nuovo...

en: Creating the account...
it: Creazione account in corso...

en: Credits
it: Crediti

en: Crosshair Settings
it: Impostazioni mirino

en: Ctrl + A
it: CTRL+A

en: Ctrl + D
it: CTRL+D

en: Ctrl + L
it: CTRL+L

en: Ctrl + X
it: CTRL+X

en: Ctrl + Z & Ctrl + Y
it: CTRL+Z e CTRL+Y

en: Cup
it: Coppa

en: Cup Mode
it: Modalità Coppa

en: Current Combo
it: Combo attuale

en: Current cache size
it: Dimensioni cache attuali

en: Current color
it: Colore attuale

en: Current password:
it: Password attuale:

en: Cursor
it: Cursore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Blocks Mode (F5)
it: Modalità blocchi personalizzati (F5)

en: Custom Bullets
it: Proiettili personalizzati

en: Custom Information
it: Informazioni personalizzate

en: Custom data
it: Dati personalizzati

en: Custom data directories
it: Directory dati personalizzati

en: Custom installation
it: Installazione personalizzata

en: Custom mod
it: Mod personalizzato

en: Custom music
it: Musica personalizzata

en: Custom settings
it: Impostazioni personalizzate

en: Customize
it: Personalizza

en: Customized actions may not benefit from future updates.
    Continue?
it: Le azioni personalizzate potrebbe non usufruire di aggiornamenti futuri.
    Continuare?

en: Cut Block
it: Taglia blocco

en: Cut Selection
it: Taglia selezione

en: Cut after
it: Taglia dopo

en: Cut before
it: Taglia prima

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
it: D / Ctrl + Rotellina Mouse Giù

en: DOF samples
it: Campioni DOF

en: DRIVE
it: GUIDA

en: Data access
it: Accesso ai dati

en: Data importer
it: Importa dati

en: Date :
it: Data

en: Decals
it: Decalcomanie

en: Decals Mode
it: Modalità decalcomanie

en: December
it: Dicembre

en: Decent
it: Decente

en: Decoration
it: Decorazione

en: Decrease cam fov
it: Riduci campo visivo della telecamera

en: Default
it: Predefinito

en: Default horns
it: Clacson di serie

en: Default sound
it: Suono predefinito

en: Default values
it: Valori predefiniti

en: Defense
it: Difesa

en: Define Test Map
it: Imposta mappa di test

en: Delete
it: Elimina

en: Delete SubModel?
     (All your changes will be lost)
it: Eliminare il SubModel?
    (Tutte le modifiche andranno perse)

en: Delete a key/block
it: Elimina chiave/blocco

en: Delete bullet?
     (All your changes will be lost)
it: Eliminare il proiettile?
    (Tutte le modifiche andranno perse)

en: Delete button
it: Elimina pulsante

en: Delete property?
it: Elimina la proprietà?

en: Delete this Article?
it: Eliminare questo articolo?

en: Delete this Macroblock?
it: Eliminare questo MacroBlock?

en: Delete this Plugin?
it: Eliminare questo plug-in?

en: Delivered by
it: Creato da

en: Depth
it: Profondità

en: DepthOfField
it: Profondità di campo

en: Description
it: Descrizione

en: Destroy all paths?
it: Eliminare tutti i percorsi?

en: Devices
it: Periferiche

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
it: Hai già parlato di ManiaPlanet a un amico?

en: Difficulty
it: Difficoltà

en: Direct lighting
it: Luce diretta

en: Dirt Intensity
it: Intensità sporco

en: Disable
it: Disattiva

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
it: Disabilita HdrCubeRenderMipMap

en: Disable ZBufferRange
it: Disabilita ZBufferRange

en: Disable advertising
it: Disattiva pubblicità

en: Disable replay recording
it: Disattiva la registrazione dei replay

en: Disable scan cache
it: Disattiva scansione cache

en: Discard changes and quit
it: Abbandona modifiche ed esci

en: Disconnect Account
it: Disconnetti account

en: Display
it: Visualizza

en: Display Freq.
it: Freq. di visualizzazione

en: Display Ghosts name on event
it: Mostri nomi Ghost nell'evento

en: Display Layout
it: Layout schermo

en: Display Mode
it: Modalità display

en: Display Ratio
it: Rapporto di visualizzazione

en: Display VSync
it: Mostra VSync

en: Display car names
it: Visualizza nomi macchine

en: Display checkpoints events
it: Visualizza eventi CheckPoint

en: Display cost
it: Costo visualizzazione

en: Display end of laps events
it: Mostra eventi di fine giro

en: Display end of race events
it: Visualizza eventi di fine gara

en: Display game key
it: Visualizza chiave di gioco

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: Display mode for events
it: Visualizza modalità per eventi

en: Display size
it: Dimensioni schermo

en: Display stunt figures events
it: Mostra eventi acrobatici

en: Display synchro
it: Sincronizzazione della visualizzazione

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
it: Visualizzazione segnalazioni %1$s-%2$s su %3$s per la Map %4$s:

en: Distance
it: Distanza

en: Do Not Show Again
it: Non mostrare più

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
it: Vuoi chiamare veramente il voto per bilanciare le squadre?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
it: Vuoi davvero chiedere una votazione per passare alla prossima Map?

en: Do you really want to CallVote to restart?
it: Vuoi davvero chiedere una votazione per riavviare?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
it: Vuoi davvero aggiungere questo giocatore alla tua lista di amici?

en: Do you really want to ban this player?
it: Vuoi davvero bannare questo giocatore?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
it: Vuoi veramente votare per bannare questo giocatore?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
it: Vuoi veramente votare per espellere questo giocatore?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
it: Vuoi davvero eliminare
    $<%1$>?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
it: Vuoi davvero arrestare il server e ritornare al menu?

en: Do you really want to kick this player?
it: Vuoi davvero espellere questo giocatore?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
it: Vuoi davvero lasciare il server e ritornare al menu?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
it: Vuoi davvero bloccare la Map 
    utilizzando la password %1?

en: Do you really want to quit?
it: Vuoi davvero uscire?

en: Do you really want to remove this Deck?
it: Vuoi davvero rimuovere questo pacchetto?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
it: Vuoi davvero scollegare tutti gli input di
     <%1>?

en: Do you still want to continue ?
it: Vuoi continuare?

en: Do you want to add this server to your favorites?
it: Vuoi aggiungere questo server ai tuoi preferiti?

en: Do you want to cancel account creation?
it: Vuoi cancellare la creazione dell'account?

en: Do you want to cancel all updates?
it: Vuoi cancellare tutti gli aggiornamenti?

en: Do you want to cancel this download?
it: Vuoi cancellare questo download?

en: Do you want to cancel this update ?
it: Vuoi annullare questo aggiornamento?

en: Do you want to challenge the %1?
it: Vuoi sfidare %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
it: Vuoi controllare se i dati scaricati sono aggiornati?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
it: Vuoi selezionare un titolo da aggiungere a questa stazione?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
it: Vuoi completare l'esecuzione del ManiaCode?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
it: Vuoi eliminare la cartella %1 e tutti i suoi contenuti (inclusi i tuoi profili, mappe, replay e skin?)

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
it: Vuoi eliminare la cartella %1 e tutti i suoi contenuti?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
it: Vuoi scaricare l'aggiornamento e aggiornare il gioco?

en: Do you want to download the update?
it: Vuoi scaricare l'aggiornamento?

en: Do you want to load this title into the station?
it: Vuoi caricare un titolo in questa stazione?

en: Do you want to play with this map now?
it: Vuoi giocare adesso in questa Map?

en: Do you want to remove the locator of this data?
it: Vuoi rimuovere il localizzatore di questi dati?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
it: Vuoi davvero rimuovere questo server dai tuoi preferiti?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
it: Vuoi recuperare i dati precedenti di %1 trovati in Documenti\%2?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
it: Vuoi selezionare questo avatar per il tuo profilo?

en: Do you want to select this skin for your profile?
it: Vuoi selezionare questa skin per il tuo profilo?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
it: Vuoi specificare una cartella personalizzata per i file di %1?

en: Do you want to unload the title from this station?
it: Vuoi togliere il titolo da questa stazione?

en: Do you want to:
it: Vuoi:

en: Don't change
it: Non cambiare

en: Don't connect chat
it: Non connettere la chat

en: Donation :
it: Donazione:

en: Done
it: Fatto

en: Download disabled by the server
it: Download disabilitato dal server

en: Download error
it: Errore nel download

en: Download error :
it: Errore nello scaricamento

en: Download error : unable to join server.
it: Errore nello scaricamento: impossibile raggiungere il server.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
it: Errore di download. Impossibile connettersi al server.
    Riprova più tardi.

en: Download from locators (Direct download URL)
it: Scarica da localizzatori (indirizzo per download diretto)

en: Download from peer (P2P)
it: Scarica da peer (P2P)

en: Download in progress, please wait...
it: Download in corso...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
it: Download o aggiornamento di %1 non riuscito.
    Impossibile contattare il server: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
it: Scarica i migliori replay per le gare singole del gruppo predefinito

en: Download?
it: Scaricare?

en: Downloaded Maps
it: Mappe scaricate

en: Downloading data...
it: Scaricamento dati in corso...

en: Drag keys (+ Alt for scale)
it: Trascina chiave (+ ALT per ridimensionare)

en: Draw
it: Disegna

en: Draw joint
it: Disegna nodo

en: Draw match
it: Partita in parità

en: Draw roads or terrain
it: Disegna strada o terreno

en: Draw round
it: Round in pareggio

en: Draw skeleton
it: Disegna scheletro

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
it: Grazie al successo di ManiaPlanet, moltissimi giocatori stanno cercando di connettersi al server principale.
    Sfortunatamente, non ti puoi connettere, ma giocare solo offline.
    Ci scusiamo per l'inconveniente. Saremo in grado di accettare più giocatori online prima possibile.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
it: A causa del successo di ManiaPlanet, ci sono troppi giocatori che stanno tentando di connettersi al server principale.
    Sei stato messo in coda.
    Tempo di attesa stimato:

en: Duplicate avatar
it: Copia avatar

en: Duplicate image
it: Copia immagine

en: Duplicate music
it: Copia musica

en: Duplicate sound
it: Copia suono

en: Duration
it: Durata

en: Duration (s)
it: Durata (sec)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
it: E / Ctrl + Rotellina Mouse Sù

en: EMail
it: Email

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Offzone [O]
it: Modifica OffZone [O]

en: Edit Script
it: Modifica script

en: Edit a Plugin Script
it: Modifica script del plugin

en: Edit a Replay
it: Modifica un replay

en: Edit comments
it: Modifica commenti

en: Edit snapshot camera
it: Modifica immagine fotografica

en: Edit special properties
it: Modifica proprietà speciali

en: Edit title parameters
it: Modifica parametri del titolo

en: Edit trigger
it: Modifica trigger

en: Editing protected by password
it: Modifiche protette da password

en: Editors
it: Editor

en: Eighth (Press 8)
it: Ottavo (premi 8)

en: Email
it: E-mail

en: Email successfully sent.
it: E-mail inviata correttamente.

en: Emblem
it: Emblema

en: Emblem blink
it: Luminosità emblema

en: Emulate cursor
it: Emula cursore

en: Enable
it: Attiva

en: Enable D3D9Ex
it: Abilita D3D9Ex

en: Enable air mapping
it: Abilita mappatura aerea

en: Enable chat
it: Abilita la chat

en: Enable check lags
it: Abilità controllo lag

en: Enable fullscreen GDI
it: Abilita modalità a schermo intero

en: Enable mix-mapping
it: Attiva mix-mapping

en: Enable multi-threads
it: Attiva multi-traccia

en: Enable specific sensitivity
it: Attiva sensibilità specifica

en: End
it: Arrivo

en: End Ghost Recording
it: Registrazione del Ghost completata

en: End Of Laps
it: Giri completati

en: End Of Race
it: Fine gara

en: End User License Agreement
it: Accordo di Licenza con l'Utente Finale

en: End of warmup, match starting...
it: Fine del warm-up, inizio gara...

en: End race
it: Fine gara

en: End validation
it: Fine convalida

en: End warm-up
it: Fine del warm-up

en: Enter
it: Invio

en: Enter Text
it: Inserisci il testo

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
it: Inserisci il codice ManiaPlanet per convertire il tuo account attuale.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
it: Inserisci un codice ManiaPlanet per estendere la durata del tuo account.

en: Enter a Name:
it: Inserisci un nome:

en: Enter a key
it: Inserisci un codice

en: Enter a login
it: Inserisci il login

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
it: Inserisci un nome per una nuova decalcomania (verrà usata come nome del file):

en: Enter a password
it: Inserisci la password

en: Enter a valid email
it: Inserisci un indirizzo e-mail valido

en: Enter an Icon Directory:
it: Inserisci una directory di icone:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
it: Inserisci login e password dell'account di TrackMania Nations Forever esistente che vuoi importare. Se vuoi importare anche il login, clicca il pulsante 'Usa login per questo account'

en: Enter racing mode
it: Entra in modalità gara

en: Enter the URL or the name of the title:
it: Inserisci l'URL o il nome del titolo:

en: Enter the URL:
it: Inserisci indirizzo:

en: Enter the login of your Buddy
it: Inserisci il login del tuo amico

en: Enter the name of the new Deck:
it: Inserisci il nome di un nuovo pacchetto:

en: Enter the new name of the Deck:
it: Inserisci il nuovo nome del pacchetto:

en: Enter the password
it: Inserisci la password

en: Enter the title id
it: Inserisci l'ID del titolo

en: Enter your age:
it: Inserisci la tua età:

en: Enter your code
it: Inserisci il tuo codice

en: Enter your friend's email
it: Inserisci l'e-mail del tuo amico

en: Enter your key
it: Inserisci il tuo codice

en: Enter your name:
it: Inserisci il tuo nome:

en: Erase
it: Cancella

en: Erase All
it: Cancella tutto

en: Erase a trigger
it: Cancella trigger

en: Eraser Tool [X]
it: Strumento cancella [X]

en: Error
it: Errore

en: Error : Cannot write config. file.
it: Errore: impossibile salvare il file di configuraz.

en: Error : unknown official server type.
it: Errore: tipo di server ufficiale sconosciuto.

en: Error when retrieving script settings.
it: Errore durante il tentativo di recupero delle impostazioni dello script.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
it: Errore: "Pro Racing" deve essere permesso da Nadeo.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
it: Errore: "Races of champions" dev'essere autorizzato da Nadeo.

en: Error, operation denied.
it: Errore: operazione negata.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
it: Errore. Verifica il login e la password della tua organizzazione.

en: Error, please check the login of your organization.
it: Errore: controlla il login della tua organizzazione.

en: Error, please check your login and password.
it: Errore: controlla login e password.

en: Error, please try again later.
it: Errore. Riprova più tardi.

en: Error, server removed not found.
it: Errore: server non trovato, potrebbe essere stato rimosso.

en: Error, this server is not official.
it: Errore: questo server non è ufficiale.

en: Error, this title is already loaded in another station.
it: Errore: questo titolo è già caricato in un'altra stazione.

en: Error, you are not admin of this organisation.
it: Errore: non sei l'amministratore di questa organizzazione.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
it: Errore: non sei il promotore di questo server. Solo il promotore può eseguire questa azione.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
it: Errore: è possibile cambiare il limite del server soltanto una volta ogni 24 ore.

en: Error, you can't add this server.
it: Errore: impossibile aggiungere questo server.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
it: Errore: non puoi tentare un record ufficiale su questa mappa adesso.
    Riprova più tardi.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
it: Errore: non puoi ricaricare questo titolo in questa stazione.
    Riprova tra qualche minuto.

en: Error, you're not properly logged-in.
it: Errore: non hai effettuato l'accesso correttamente.

en: Error, your account has not been validated.
it: Errore: l'account non è stato convalidato.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
it: Errore. La Skin inizia con '#' ma non ha tga.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
it: Errore: 
    Impossibile lanciare il codec video. 
    (probabilmente questo codec non supporta l'attuale risoluzione)

en: Error: %1
it: Errore: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
it: Errore: non è possibile caricare e pubblicare il file su Steam Workshop.

en: Error: invalid campaign.
it: Errore: campagna non valida

en: Error: map file not found
it: Errore: file della Map non trovato

en: Error: script not saved.
it: Errore: script non salvato.

en: Error: the Nations campaign was not found.
it: Errore: la campagna Nations non è stata trovata.

en: Error: the campaign was not found
it: Errore: campagna non trovata

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
it: Errore: impossibile sincronizzare il tuo profilo con il server principale.
    Il tuo profilo non è completamente aggiornato.
    Ulteriori modifiche del tuo profilo potrebbero non essere inserite  
    nell'account al prossimo avvio.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
it: Ogni giocatore deve selezionare un profilo prima di continuare.

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
it: Tutti i giocatori partono in contemporanea. Il primo che raggiunge il traguardo vince i punti.

en: Exclusive keyboard capture
it: Controllo esclusivo della tastiera

en: Exit
it: Esci

en: Exit (Back to menus)
it: Esci (torna ai menu)

en: Exit (interrupt the match)
it: Esci (interrompe il match)

en: Exit (leave the match)
it: Esci (abbandona la partita)

en: Exit to menu
it: Torna al menu

en: Export anim library...
it: Esporta libreria animazioni...

en: Export clip as...
it: Esporta clip come...

en: Export clip...
it: Esporta clip...

en: Export map and replay
it: Esporta Map e replay

en: Export replay to validate
it: Esporta replay per la convalida

en: Export to validate
it: Esporta per convalida

en: Exposure
it: Esposizione

en: Extend
it: Estendi

en: Extend your ManiaPlanet account
it: Estendi il tuo account ManiaPlanet

en: Extension of a ManiaPlanet Account
it: Estensione di un account ManiaPlanet

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
it: F / Maius + Rotellina del mouse su

en: Failed to convert music
it: Conversione musica fallita

en: Failed to write to %1.
it: Errore nello scrivere a %1.

en: Fails
it: Ritiri

en: Faster
it: Più veloce

en: Favorite Servers
it: Server preferiti

en: Favorite server
it: Server preferiti

en: Favorites
it: Preferiti

en: February
it: Febbraio

en: Field of view
it: Campo visivo

en: Fifth (Press 5)
it: Quinto (premi 5)

en: File %1 of %2 : %3...
it: File %1 di %2 : %3...

en: File format
it: Formato file

en: File is read-only
it: Il file è di sola lettura

en: File not found. Unable to select style.
it: File non trovato. Impossibile selezionare lo stile.

en: File size is %1 kBytes.
it: Il file è di %1 kByte.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
it: File di dimensioni eccessive per un avatar (massimo %1 Kb)

en: FileName
it: Nome del file

en: Fill
it: Riempi

en: Fill gutter
it: Riempi vuoto

en: Film curve
it: Curva di luce del filmato

en: Filter environment
it: Filtro ambiente

en: Filter environments
it: Filtra ambienti

en: Filter game mode
it: Filtro modalità partita

en: Filtering
it: Filtraggio

en: Finalising Options
it: Opzioni finalizzazione

en: Finalist
it: Finalista

en: Finalist!
it: Finalista!

en: Fine
it: Normale

en: Finished
it: Finito

en: First (Press 1)
it: Primo (premi 1)

en: Flat
it: Piatto

en: Flying Path Mode
it: Modalità percorso aereo

en: FocusZ
it: ObiettivoZ

en: Fog Scale
it: Quantità nebbia

en: For a %1 map, this is...
it: Per %1 Map, questo è...

en: Force Hue
it: Forza colorazione

en: Force Light
it: Forza luci

en: Force convergence
it: Forza convergenza

en: Force server address
it: Forza indirizzo server

en: Forced
it: Forzato

en: Forward
it: Avanti

en: Fourth (Press 4)
it: Quarto (premi 4)

en: Fov
it: Campo vis.

en: Free Account Import
it: Importa account gratuito

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
it: Modalità Sguardo libero (tieni premuto 'Alt')

en: Free for all
it: Libero per tutti

en: Free wheeling!
it: Giro libero!

en: FreeLook
it: Visuale libera

en: FreeLook multiplier
it: Moltiplicatore visuale libera

en: FreeWheeling duration
it: Durata guida a motore spento

en: Freelook Tool [Left Alt]
it: Strumento puntamento libero [Alt sinistro]

en: Freeze unused axis
it: Blocca asse inutilizzato

en: From
it: Da

en: From :
it: Da:

en: FullJump
it: Salto massimo

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Fullscreen resolution
it: Risoluz. schermo intero

en: Game Data Folder
it: Cartella dati di gioco

en: Game data folder
it: Cartella dati di gioco

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
it: Errore nella cartella del gioco. Impossibile lanciare il gioco.

en: Game mode
it: Modalità

en: Game mode :
it: Modalità di gioco:

en: Game mode :
it: Modalità di gioco:

en: Game name :
it: Nome partita:

en: Gauge
it: Indicatore

en: General
it: Generale

en: General Inputs
it: Input generali

en: General horn
it: Clacson generale

en: Generate %1$d keys for %2$s
it: Genera %2$s chiavi per %1$d

en: Generate 1 key for %1$s
it: Genera 1 chiave per %1$s

en: Generated keys for %1$s
it: Chiavi generate per %1$s

en: Generating decals
it: Generazione decalcomanie in corso...

en: Geometry details
it: Dettagli geometria

en: Get a new map
it: Ottieni una nuova Map

en: Get a new replay
it: Scarica un nuovo replay

en: Get remote blacklist...
it: Guarda lista nera remota...

en: Ghost 1/4: Author Medal
it: Ghost 1/4: Medaglia d'autore

en: Ghost 2/4: Gold Medal
it: Ghost 2/4: Medaglia d'oro

en: Ghost 3/4: Silver Medal
it: Ghost 3/4: Medaglia d'argento

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
it: Ghost 4/4: Medaglia di bronzo

en: Ghost Author
it: Autore Ghost

en: Ghost Path
it: Percorso Ghost

en: Ghost Ref :
it: Rif. Ghost:

en: Ghost Score
it: Punteggio del Ghost

en: Ghost Time
it: Tempo del Ghost

en: Ghost block Mode [F2]
it: Modalità Blocco fantasma [F2]

en: Ghost creation
it: Creazione Ghost

en: Ghost name
it: Nome Ghost

en: Ghost skin
it: Skin Ghost

en: Ghosts Name
it: Nome Ghost

en: Give Up
it: Arrenditi

en: Give up
it: Arrenditi

en: Global Help
it: Guida globale

en: Go to directory
it: Vai alla cartella

en: Go to first frame
it: Vai al primo frame

en: Go to last frame
it: Vai all'ultimo frame

en: Go to map
it: Vai alla mappa

en: Go to map $<%1$>
it: Vai alla mappa <%1$>

en: Go to next map
it: Vai alla prossima Map

en: Go to the Finish!
it: Vai al Traguardo!

en: Goal captured!
it: Obiettivo catturato!

en: Gold
it: Oro

en: Gold Medal
it: Medaglia d'oro

en: Good
it: Buono

en: Gpu/Cpu synchro
it: Sincronizzazione Cpu/Gpu

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
it: La scheda grafica non supporta i requisiti minimi
    (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
it: Impostazioni grafiche

en: Great
it: Grande

en: Green
it: Verde

en: Group Play
it: Gruppo di gioco

en: Group management
it: Gestione gruppo

en: Group players
it: Giocatori del gruppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Guide
it: Guida

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
it: Hardware vertex shader necessario (il tuo dispositivo supporta solo software vertex shaders)

en: HeadTrack
it: Movimento testa

en: Header Description
it: Descrizione intestazione

en: Header Title
it: Titolo

en: Height
it: Altezza

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
it: Ciao,
    
    %2$s ti ha invitato a giocare con lui a %1$s
    
    %1$s è un gioco gratuito che puoi scaricare qui: %3$s
    Per essere abilitato a giocare e comparare i tuoi punteggi con %2$s, non dimenticare di inserire il tuo indirizzo e-mail quando crei un account.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
it: Ciao %1$s,
    
    	Il tuo account ManiaPlanet sta per scadere.
    
    	Per continuare a mantenere i tuoi punteggi, devi connetterti al gioco.
    
    	E grazie per aver giocato a ManiaPlanet!
    	Nadeo

en: Help
it: Aiuto

en: Help and Helpers settings
it: Impostazioni guida e aiuti visivi

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
it: Aiuta la tua squadra a catturare le torrette della squadra nemica per vincere.
    Il tuo contributo alla vittoria è dato dal numero di catture (Cap), attacchi (Atk) e difese (Def).
    La tua posizione in classifica dipende dal numero di colpi (Hits) che hai assestato durante la partita.

en: Helper Grid
it: Griglia d'aiuto

en: Helpers
it: Aiuti visivi

en: Here are the answers to many compatibility questions.
it: Alcune risposte a molte domande di compatibilità.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
it: Ciao %1$s,
    
    Per utilizzare il nuovo codice di convalida dovrai attivarlo. Per fare questo, clicca sul link riportato qui sotto.
    
    %2$s
    
    In questo modo potrai usare il seguente codice di convalida:
    
    Codice di convalida: %3$s
    
    Ci vediamo online!
    
    Il Team Nadeo

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
it: Salve, %1$s.
    
    Hai appena richiesto il reset della password di ManiaPlanet. Per completare la richiesta, visita questo link: 
    
    %2$s 
    
    Grazie, 
     
    Il Team Nadeo.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
it: Salve %1$s,, 
    
    Ora puoi effettuare il login su ManiaPlanet usando questa password: 
    Password: %2$s
    Ti aspettiamo online! 
    
    Team Nadeo

en: Hide helpers
it: Nascondi aiuti visivi

en: High
it: Alto

en: High definition
it: Alta definizione

en: High quality shadows computed
it: Ombre ad alta qualità calcolate

en: Hit
it: Colpito

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
it: Tieni premuto $<%1alt$> per girare liberamente con la telecamera.

en: Hold Left mouse button
it: Tieni premuto il tasto sinistro del mouse

en: Hold left mouse button
it: Tieni premuto il tasto sinistro del mouse

en: Hold right mouse button
it: Tieni premuto il tasto destro del mouse

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Horizontal position
it: Posizione orizzontale

en: Horizontal size
it: Dimensione orizzontale

en: Horn
it: Clacson

en: Hot seat menu
it: Menu Hot seat

en: Hue
it: Tonalità

en: I &accept this agreement
it: Accetto questo contratto

en: I &do not accept this agreement
it: Non accetto questo contratto

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
it: Accetto i $l[%1]Termini e condizioni d'utilizzo$l di Ubisoft.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
it: Accetto la raccolta e l'utilizzo di dati da parte di Ubisoft secondo i termini della $l[%1]Informativa sulla privacy$l.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
it: Voglio specificare una cartella personalizzata per i miei file personali.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
it: Voglio specificare una cartella personalizzata per i file comuni.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
it: Se è la prima volta che costruisci una Map, ti consigliamo di usare l'editor semplice. Se vuoi usare tutti gli strumenti di editing, passa all'editor avanzato.

en: If you enable mix-mapping, you will be able to place blocks wherever you want, without any constraint. Just click on the Block mode icon (or press F2) to switch between classic Block mode (with classic constraints) and the new Ghost block mode (free placement of "ghost blocks", that can mix with each other and with normal blocks).
    
    This mode should be unlocked by $<$F00expert mappers only$>: it is a very powerful tool but it can also be dangerous for the quality of your maps and difficult to use. It is highly recommended that you $<$F00use ghost blocks very locally$>, only when you cannot do what you want with normal Block mode.
it: Attivando il mix-mapping, potrai piazzare i blocchi dove vorrai senza alcuna restrizione. Clicca sull'icona Modalità blocco (o premi F2) per passare tra Mod. Blocchi classici (con le classiche restrizioni) e la nuova Modalità Blocchi fantasma (piazzamento libero dei "blocchi fantasma", che possono essere mixati tra di loro e con altri blocchi normali).
    
    Questa funzione dovrebbe essere utilizzata solo da $<$F00creatori di mappe esperti$>: è uno strumento molto potente ma può essere pericoloso per la qualità delle mappe e la difficoltà di utilizzo. È fortemente consigliato di $<$F00utilizzare raramente i blocchi fantasma$> solo quando quello che tu vuoi fare è impossibile da fare con la Modalità Blocchi classici.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
it: Per specificare cartelle personalizzate per i file di %1, spunta le caselle di seguito e poi premi Avanti.

en: Ignore player skins
it: Ignora skin giocatori

en: Image
it: Immagine

en: Import
it: Importa

en: Import Action...
it: Importa azione...

en: Import anim...
it: Importa animazione...

en: Import car geometry
it: Importa geometria dell'auto

en: Import clip as...
it: Importa clip come...

en: Import clip...
it: Importa clip...

en: Import ghosts
it: Importa ghost

en: Import ghosts...
it: Importa i ghost...

en: Import image as avatar
it: Importa immagine come avatar

en: Import image as block skin
it: Importa immagine come skin di un blocco

en: Import library...
it: Importa libreria...

en: Import object...
it: Importa oggetto...

en: Impressive!!
it: Impressionante!!

en: Improve
it: Migliora

en: Improve performance
it: Migliora prestazioni

en: In Clip Only :
it: Solo in clip:

en: In Game
it: In gara

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
it: In questa modalità, fai quanti più punti possibile senza essere eliminato.

en: Inbox
it: Posta in arrivo

en: Included :
it: Incluso:

en: Included contents :
it: Includi contenuti:

en: Includes
it: Include

en: Incorrect file name.
it: Nome file non valido.

en: Incorrect password.
it: Password sbagliata.

en: Increase cam fov
it: Aumenta campo visivo della telecamera

en: Increase size
it: Aumenta dimensione

en: Information
it: Informazioni

en: Information (no download needed)
it: Informazioni (nessun download necessario)

en: Input Devices
it: Periferiche di input

en: Input Settings
it: Configurazione comandi

en: Input settings
it: Configurazione tasti

en: Inputs
it: Input

en: Insert Camera key
it: Inserisci codice telecamera

en: Insert block
it: Inserisci blocco

en: Insert key
it: Inserisci codice

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
it: Installa estensione shell per visualizzare l'anteprima dei file .gbx

en: Installation path confirmation
it: Conferma percorso d'installazione

en: Instances
it: Richieste

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
it: Spazio insufficiente sul disco per eseguire l'aggiornamento. Libera un po' di spazio dal disco o reinstalla il gioco su un altro dispositivo.

en: Intensity
it: Intensità

en: Interest
it: Interesse

en: Interface designer
it: Designer interfaccia

en: Interface settings
it: Impostazioni interfaccia

en: Internal error
it: Errore interno

en: Internal error.
it: Errore interno.

en: Interpolation
it: Interpolazione

en: Intro
it: Introduzione

en: Introduction sequence
it: Sequenza introduttiva

en: Invalid %s.
it: %s non valido.

en: Invalid URL
it: URL non valido

en: Invalid coefficient.
it: Coefficiente non valido.

en: Invalid email address.
it: Indirizzo e-mail non valido.

en: Invalid file format
it: Formato del file non valido

en: Invalid file name
it: Nome file non valido

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
it: Clacson non valido: 
    Deve essere un file ".ogg" o ".wav" mono della durata max di 10 secondi.

en: Invalid ladder points.
it: Punti ladder non validi.

en: Invalid manialink file
it: File Manialink non valido

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
it: Tempo non valido: la gara di $<$fff[$<%1$>]$> verrà ignorata.

en: Inverse
it: Inversione

en: Invert y axis
it: Inverti asse Y

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
it: Invito fallito: impossibile inviare l'e-mail al tuo amico.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
it: Invito di %1$s a giocare a %2$s

en: Invite
it: Invita

en: Invite a player to join a group
it: Invita un giocatore a iscriversi a un gruppo

en: Invite a player to join the group
it: Invita un giocatore ad iscriversi al gruppo

en: Invite this player to join a group
it: Invita questo giocatore ad iscriversi a un gruppo

en: Inviting buddy
it: Invito amico in corso

en: Is Cycling
it: È ciclico

en: IsAutonomous
it: È autonomo

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
it: È il tuo $<$0f0%1$>° tentativo di modifica del nickname online.
    Sei sicuro di cambiare nickname per l'ultima volta?

en: It should be at least 6 characters long
it: Deve essere almeno di 6 caratteri

en: It should not begin with "mania"
it: Non deve iniziare con "Mania"

en: It should not end with "mania"
it: Non deve terminare con "Mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
it: È il turno di $<%1$>!

en: Item Editor
it: Editor oggetti

en: Item Mode [F4]
it: Modalità oggetto [F4]

en: Item1
it: Oggetto1

en: January
it: Gennaio

en: Join
it: Partecipa

en: Joining server...
it: Connessione al server in corso...

en: July
it: Luglio

en: Jump
it: Salto

en: Jump to map
it: Vai alla mappa

en: Jumpad curve
it: Curva trampolino

en: Jumpad destination offset
it: Compensazione destinazione trampolino

en: Jumpad fixed velocity
it: Velocità fissa trampolino

en: June
it: Giugno

en: Keep playing
it: Prosegui

en: Keep playing clip
it: Prosegui clip

en: Keep playing map
it: Continua a giocare su questa Map

en: Keep the map
it: Tieni la Map

en: Keep training
it: Prosegui l'allenamento

en: Key
it: Codice

en: Key 1
it: Tasto 1

en: Key 2
it: Tasto 2

en: Key 3
it: Tasto 3

en: Key 4
it: Tasto 4

en: Key registration failed.
    %1
it: Registrazione codice non riuscita.
    %1

en: Key successfully registered.
it: Chiave registrata correttamente.

en: Key weight
it: Peso chiave

en: Keyboard %1
it: Tastiera %1

en: Kick
it: Espelli

en: Kick $<%1$>
it: Espelli $<%1$>

en: Kind
it: Tipo

en: Labels
it: Label

en: Ladder
it: Classifica

en: Ladder Limit Max :
it: Limite massimo classifica:

en: Ladder Limit Min :
it: Limite minimo classifica:

en: Ladder mode :
it: Modalità classifica:

en: Ladder not enabled
it: Ladder disabilitata

en: Ladder rankings
it: Posizioni in classifica

en: Language
it: Lingua

en: Lap %1
it: Giro %1

en: Laps
it: Giri

en: Laser (Press 2)
it: Laser (Premi 2)

en: Laser Sensitivity
it: Sensibilità laser

en: Last Match :
it: Ultima gara:

en: Last lap!
it: Ultimo giro!

en: Last time :
it: Ultimo tempo:

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
it: L'ultima volta che ti sei connesso al server di gioco era disponibile un aggiornamento (%1 kByte). 
    Vuoi cercare questo aggiornamento ora?

en: Later
it: Più tardi

en: Launch
it: Avvia

en: Launch %1
it: Lancia %1

en: Leave arena?
it: Abbandonare l'arena?

en: Leave fullscreen
it: Abbandona visualizzazione a schermo intero

en: Leave the editor [Escape]
it: Esci dall'editor [Esc]

en: Left mouse button
it: Tasto sinistro del mouse

en: Left tangent
it: Tangente sinistro

en: Left/Right
it: Sinistra/destra

en: Left/Right'
it: Sinistra/destra'

en: Lens size
it: Dimensione lente

en: Level
it: Livello

en: License Agreement
it: Contratto di licenza

en: Light Intensity
it: Intensità luce

en: Light indexes
it: Indici luce

en: Light trail scale
it: Dimensioni strisce luminose

en: Lighting bounce %1
it: Rifrazione luce %1

en: Line number
it: Numero linea

en: LineEven/Odd
it: Linea pari/dispari

en: LineOdd/Even
it: Linea pari/dispari

en: Link to download the game:
it: Link per scaricare il gioco:

en: List of generated demo keys:
it: Lista di chiavi demo generate:

en: List of generated keys:
it: Lista di chiavi generate:

en: List of generated unlimited demo keys:
it: Lista di chiavi demo illimitate generate:

en: Load
it: Carica

en: Load Action
it: Carica azione

en: Load MacroBlock
it: Carica MacroBlock

en: Load Map
it: Carica Map

en: Load Settings
it: Carica impostazioni

en: Load match settings
it: Carica impostazioni partita

en: Loading animation...
it: Caricamento animazione...

en: Loading textures
it: Caricamento texture

en: Local Network
it: Rete locale

en: Local Play
it: Giocatore locale

en: Local Player
it: Giocatore locale

en: Location
it: Località

en: Lock
it: Blocca

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
it: Il login può contenere solo caratteri validi: a-z, A-Z, 0-9 oppure ._-.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
it: Login sconosciuto: nessun account è collegato a questo login. Assicurati di aver inserito correttamente il login.

en: Look around
it: Guardati intorno

en: Looking forward to seeing you online !
it: Ci vediamo presto online!

en: Looping
it: Continuo

en: Low
it: Basso

en: Low definition
it: Bassa definizione

en: MOVE
it: SPOSTA

en: MacroBlock Name:
it: Nome MacroBlock:

en: Macroblock Mode [F5]
it: Modalità Macroblock [F5]

en: Macroblock deleted
it: MacroBlock eliminato

en: Macroblocks Editor
it: Editor MacroBlock

en: Macros
it: Macro

en: Mail Account
it: Indirizzo e-mail

en: Manage groups online
it: Organizza i gruppi online

en: Manage packs
it: Gestisci pacchetti

en: Manage server
it: Gestione server

en: Manage your ClubLink
it: Gestisci ClubLink

en: ManiaCode complete
it: ManiaCode completo

en: ManiaCode script error: invalid URL
it: Errore script di ManiaCode: URL non valido

en: ManiaCode script error: invalid email
it: Errore dello script di ManiaCode: indirizzo e-mail non valido

en: ManiaCode script error: invalid file name
it: Errore dello script di ManiaCode: nome del file non valido

en: ManiaCode script error: invalid map uid
it: Errore dello script di ManiaCode: uid map non valido

en: ManiaCode script error: invalid server info
it: Errore script di ManiaCode: informazioni server non valide

en: ManiaCode script is not well-formed
it: Lo script di ManiaCode non è correttamente formulato

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
it: ManiaPlanet potrebbe riscontrare problemi di prestazioni con GPU multiple o SLI.
    Prova a impostare una GPU singola nel pannello dei driver finché non sarà trovata una soluzione al problema.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
it: ManiaPlanet deve essere riavviato per completare l'aggiornamento.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
it: È necessario riavviare ManiaPlanet per caricare questo titolo.

en: Manialink
it: ManiaLink

en: Manialink :
it: ManiaLink:

en: Manialink code is invalid (%s).
it: Codice ManiaLink non valido (%s).

en: Manialink settings are invalid.
it: Le impostazioni del ManiaLink non sono valide.

en: Manialink:
it: ManiaLink:

en: Map Rankings
it: Classifica Map

en: Map Saved
it: Map salvata

en: Map already downloaded
it: Map già scaricata

en: Map cannot be validated.
it: La Map non può essere convalidata.

en: Map comments:
it: Commenti Map:

en: Map deleted
it: Map eliminata

en: Map downloaded
it: Map scaricata

en: Map mods
it: Mod mappe

en: Map rankings
it: Classifica Map

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
it: Risultato mappa: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
it: Le dimensioni della Map superano il limite.

en: Map skins
it: Skin mappe

en: Map style :
it: Stile della Map:

en: Map type :
it: Tipo di Map:

en: Map unlocked.
it: Map sbloccata.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
it: La versione della Map è %1,
    non è compatibile con l'attuale
    versione del gioco %2.

en: MapType :
it: Tipo Map:

en: Maps
it: Mappe

en: Maps :
it: Mappe:

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
it: Le mappe devono essere create in uno slot per essere caricate. Scegli uno slot per creare o caricare una map. Quando esci dall'editor, potrai scegliere di mantenere la map nello slot, cancellarla o caricarla

en: March
it: Marzo

en: Match restart...
it: Riavvio della partita in corso...

en: Matchmaking in progress...
it: Matchmaking in corso...

en: Max FPS
it: FPS massimi

en: Max HDR
it: HDR massimo

en: Max Kbps
it: Kbps max.

en: Max filtering
it: Filtraggio massimo

en: Max players :
it: N° massimo di giocatori:

en: Max points :
it: Punteggio massimo:

en: Max prediction steps
it: Previsione N° max passaggi

en: Max spectators :
it: N° massimo spettatori:

en: Maximum
it: Massimo

en: Maximum Fps
it: Fps massimo

en: Maximum active distance
it: Distanza attiva massima

en: May
it: Maggio

en: Medals
it: Medaglie

en: Medals :
it: Medaglie:

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
it: MediaTracker (introduzione, replay ed effetti di gara)

en: MediaTracker sequences
it: Sequenze MediaTracker

en: Melee
it: Combattimento libero

en: Menu advanced
it: Menu avanzato

en: Message
it: Messaggio

en: Message :
it: Messaggio:

en: Messages successfully sent.
it: Messaggi inviati correttamente.

en: Minimum active distance
it: Distanza attiva minima

en: Missing Actions:
it: Azioni mancanti:

en: Missing Blocks or Items:
it: Blocchi/Oggetti mancanti:

en: Missing Items:
it: Oggetti mancanti:

en: Mod :
it: Mod:

en: Mode
it: Modalità

en: Mode :
it: Modalità:

en: Mode Laps
it: Modalità giri

en: Mode Settings
it: Impostazioni modalità

en: Mode settings
it: Impostazioni modalità

en: Model skins
it: Skin modello

en: Models
it: Modelli

en: Models import
it: Importazione modelli

en: Modes :
it: Modalità:

en: Modify Map
it: Modifica Map

en: Modify map
it: Modifica Map

en: More info
it: Altre informazioni

en: Motion Blur
it: Sfocatura movimento

en: Motion blur
it: Sfocatura immagine

en: Mouse Settings
it: Impostazioni mouse

en: Mouse Wheel
it: Rotellina mouse

en: Mouse release key
it: Tasto di rilascio del mouse

en: Mouse wheel
it: Rotellina del mouse

en: Move
it: Sposta

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
it: Sposta i pacchetti in questa cartella per aggiungerli alla tua collezione.

en: Move around
it: Spostati

en: Move game data
it: Sposta dati di gioco

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
it: Spostare i dati di gioco da
    %1
    a
    %2?

en: Move personal data
it: Sposta dati personali

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
it: Spostare i dati personali da
    %1
    a
    %2?

en: Move selected keys
it: Sposta chiavi selezionate

en: Moving game data.
it: Trasferimento dati di gioco.

en: Moving personal data.
it: Trasferimento dati personali.

en: Multiplayer
it: Multigiocatore

en: Music
it: Musica

en: Music :
it: Musica:

en: Music conversion
it: Conversione musica

en: Music volume
it: Volume musica

en: My Campaign
it: La mia Campagna

en: My Maps
it: Le mie mappe

en: NEWS
it: NOTIZIE

en: Name
it: Nome

en: Nation
it: Nazione

en: Nb chall. played
it: N. sfide giocate

en: Near Z
it: Distanza minima

en: Need some help?
it: Hai bisogno di aiuto?

en: Network
it: Rete

en: Network check
it: Controllo rete

en: Network download
it: Download rete

en: Network speed
it: Velocità rete

en: Network upload
it: Upload rete

en: Never
it: Mai

en: Never ask again
it: Non chiedere più

en: Never show again
it: Non mostrare più

en: New Anim
it: Nuova animazione

en: New Combo Max: %1!
it: Nuova massima combo: %1!

en: New Configuration Name
it: Nome nuova configurazione

en: New Map
it: Nuova Map

en: New Track: Block type
it: Nuova pista: tipo di blocco

en: New block type
it: Nuovo tipo di blocco

en: New cache size
it: Nuove dimensioni cache:

en: New map
it: Nuova Map

en: New match record! %1
it: Nuovo record della partita! %1

en: New password:
it: Nuova Password:

en: New score
it: Nuovo punteggio

en: New time
it: Nuovo tempo

en: Next
it: Successivo

en: Next camera
it: Telecamera successiva

en: Next car
it: Auto successiva

en: Next map
it: Map successiva

en: Next score page
it: Pagina succ. punteggi

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
it: Bene, ricorda di invitarlo nella tua lista amici!

en: Nicer
it: Più bello

en: Ninth (Press 9)
it: Nono (premi 9)

en: No Description
it: Nessuna descrizione

en: No Ladder
it: Nessuna classifica

en: No MacroDecal Selected!
it: Nessuna MacroDecal selezionata!

en: No Target
it: Nessun obiettivo

en: No author record yet
it: Nessun record dell'autore

en: No avatar images available.
it: Nessun avatar disponibile.

en: No block property block available on the map.
it: Questa Map non dispone di alcun blocco di proprietà.

en: No damage
it: Nessun danno

en: No data received
it: Nessun dato ricevuto

en: No data to send
it: Nessun dato da inviare

en: No decals available for this environment.
it: Nessuna decalcomania disponibile per questo ambiente.

en: No decals selected!
it: Nessuna decalcomania selezionata.

en: No error
it: Nessun errore

en: No macroblocks available.
it: Nessun macroblock disponibile.

en: No maps in the playlist match the server settings.
it: Non ci sono mappe nella playlist che corrispondono alle impostazioni del server.

en: No new replay.
it: Nessun nuovo replay.

en: No new scores
it: Nessun nuovo punteggio

en: No objects available.
it: Nessun oggetto disponibile.

en: No screenshot available. Take one first!
it: Nessun immagine disponibile. Scattane una prima!

en: No server available...
it: Nessun server disponibile...

en: No server available:
    %1
it: Nessun server disponibile:
    %1

en: No skinnable block available on the map.
it: Nessun blocco Skin è disponibile sulla Map.

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
it: Nessun blocco selezionato è valido per la creazione di un MacroBlock.

en: No video adpater found
it: Nessun adattatore video trovato

en: No winner
it: Nessun vincitore

en: None
it: Nessuno

en: Normal forward
it: Avanti normale

en: Not Already Triggered
it: Non attivato

en: Not Validated
it: Non convalidato

en: Not available
it: Non disponibile

en: Not connected
it: Non connesso

en: Not connected to server!
it: Nessuna connessione al server!

en: Not in group
it: Non nel gruppo

en: Not in race.
it: Non in gara.

en: Not ranked
it: Non in classifica

en: Note: these modes are experimental and your map might not be loaded after a future update, even if unlikely.
it: Nota: queste sono funzioni sperimentali e la tua mappa, a seguito di futuri aggiornamenti, potrebbe non essere caricata. È però improbabile che ciò accada.

en: Notice: Balancing teams.
it: Avviso: bilanciamento squadre

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
it: Attenzione: i punteggi sono stati modificati dall'amministratore.

en: November
it: Novembre

en: Nucleus (Press 3)
it: Nucleus (premi 3)

en: Number of Laps :
it: Numero di giri:

en: Number of Laps:
it: Numero di giri:

en: Number of winners :
it: Numero di vincitori:

en: Object
it: Oggetto

en: Object to travel with
it: Oggetto con cui viaggiare

en: Objectives
it: Obbiettivi

en: Objects
it: Oggetti

en: October
it: Ottobre

en: Official
it: Ufficiale

en: Official Maps
it: Mappe ufficiali

en: Official Tags
it: Etichette ufficiali

en: Official error mode:
    %1
it: Errore modalità Ufficiale:
    %1

en: Official mode
it: Modalità ufficiale

en: Official race
it: Gara ufficiale:

en: Official races now available
it: Corse ufficiali ora disponibili

en: Official score
it: Punteggio ufficiale

en: Official time
it: Tempo ufficiale

en: Official time rankings for %1
it: Classifica tempo ufficiale per %1

en: Offset:
it: Posizione:

en: Online support
it: Supporto online

en: Only Target
it: Solo obiettivo

en: Only United servers
it: Solo server United

en: Only spectators are accepted on this server.
it: Su questo server sono accettati solo gli spettatori.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
it: Solo le prime %1 mappe sono sbloccate in modalità demo.

en: Opacity
it: Opacità

en: Open
it: Apri

en: Open a model...
it: Apertura di un modello...

en: Open web links in steam overlay
it: Apri collegamenti Web in interfaccia Steam

en: Open/close chat
it: Apri/chiudi chat

en: Operation
it: Operazione

en: Opponent Custom Color
it: Colore personalizzato degli avversari

en: Opponents
it: Avversari

en: Opponents limit count
it: Limite quantità avversari

en: Opponents maximum count
it: Quantità massima avversari

en: Optimize dynamic geometry
it: Ottimizza geometria dinamica

en: Optional
it: Opzionale

en: Optional data access
it: Accesso ai dati opzionali

en: Options
it: Opzioni

en: Order
it: Sequenza

en: Organisation:
it: Organizzazione:

en: Other
it: Altro

en: Other players do not win points when they hit you.
it: Gli altri giocatori non otterranno punti quando ti colpiranno.

en: Out of stock!
it: Non disponibile!

en: Outbox
it: Posta in uscita

en: Overall intensity
it: Intensità totale

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: P (while hovering the joint)
it: P (mentre si tiene il nodo)

en: P2P Server port
it: Porta server P2P

en: PLACE BLOCK
it: PIAZZA BLOCCO

en: Pack creation failed.
it: Creazione pacchetto non riuscita.

en: Pack information
it: Informazioni pacchetto

en: Pack name :
it: Nome pacchetto:

en: Pack successfully registered
it: Registrazione del pacchetto completata

en: Packaging :
it: Pacchetto:

en: Paint
it: Rivernicia

en: Paint !
it: Vernice!

en: Paint a Car
it: Vernicia un'auto

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
it: Dipingi interamente la Skin con un colore o un motivo

en: Paint the team colors
it: Applica i colori della squadra

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
it: Ripeti vernice con simmetria su entrambi i lati dell'auto

en: Paint with brushes
it: Vernicia con pennelli

en: Pan
it: Panorama

en: Parental lock
it: Blocco genitori

en: Particle Blocks
it: Blocchi particellari

en: Particle quality of cars
it: Qualità dettagli auto

en: Password (optional) :
it: Password (opzionale):

en: Password referee :
it: Password arbitro:

en: Password spectator (opt.) :
it: Password spettatori (opz.):

en: Path Mode
it: Modalità Percorso

en: Path Spots
it: Spot del percorso

en: Pay
it: Paga

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
it: Fai più colpi possibile: i punti che guadagni per ogni colpo aumenteranno.

en: Personal Data Folder
it: Cartella dei dati personali

en: Personal Settings and Data
it: Impostazioni e dati personali

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
it: Colore personale 1: Ctrl+Click per impostare il colore attuale

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
it: Colore personale 2: Ctrl+Click per impostare il colore attuale

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
it: Colore personale 3: Ctrl+Click per impostare il colore attuale

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
it: Colore personale 4: Ctrl+Click per impostare il colore attuale

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
it: Colore personale 5: Ctrl+Click per impostare il colore attuale

en: Personal data files
it: File dati personali

en: Personal data folder
it: Cartella dati personali

en: Personal record! %1
it: Record personale! %1

en: Pick
it: Seleziona

en: Pick Up
it: Pickup

en: Pick a color direclty from the car
it: Prendi un colore direttamente dall'auto

en: Pick from file
it: Seleziona da file

en: Pick map style from file
it: Scegli lo stile Map da file

en: Picker Tool [Left Ctrl]
it: Strumento seleziona [Ctrl sinistro]

en: Pin joint (Hands, Foot, Head)
it: Unisci nodi (mani, piedi, testa)

en: Pitch
it: Grado

en: Place a block
it: Posiziona un blocco

en: Planets Gain !
it: Bottino di Planets!

en: Play
it: Gioca

en: Play %1
it: Gioca a %1

en: Play Group
it: Gruppo

en: Play Official
it: Gara ufficiale

en: Play Solo
it: Modalità giocatore singolo

en: Play against
it: Gioca contro

en: Play count
it: Numero di avvii

en: Play official
it: Gara ufficiale

en: Player :
it: Giocatore:

en: Player Card
it: Card del giocatore

en: Player Inputs
it: Input giocatore

en: Player Page
it: PlayerPage

en: Player already selected!
it: Giocatore già selezionato!

en: Player info. display size
it: Dimensione visuale info giocatore

en: Player info. display type
it: Tipo visuale info giocatore

en: Player labels
it: Etichette giocatori

en: Player occlusion
it: Occlusione giocatore

en: Player profile
it: Profilo del giocatore

en: Player shadows
it: Ombre giocatore

en: Players
it: Giocatori

en: Players Colors
it: Colori giocatori

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
it: I giocatori di questo server di gioco hanno segnalato il tuo comportamento.

en: Players left
it: Giocatori rimasti

en: Players to validate :
it: Giocatori da convalidare:

en: Playing online. Click to join!
it: Gioca online. Cicca qui per entrare!|

en: Playlist :
it: Playlist:

en: Playlists
it: Playlist

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
it: Assegna una difficoltà alla tua Map 
    nella finestra 'obiettivo' prima di eseguire il caricamento.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
it: Verifica il login del giocatore a cui vuoi dare l'etichetta.

en: Please check your TrackMania Forever password
it: Verifica la tua password di TrackMania Forever

en: Please check your login and password.
it: Verifica il tuo login e la tua password.

en: Please check your validation code.
it: Verifica il tuo codice di convalida.

en: Please close the game and launcher to proceed.
it: Chiudi il gioco ed il launcher per procedere.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
it: Inserisci un codice oppure effettua un pagamento per avere accesso a questi dati.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
it: Inserisci o acquista una chiave per avere accesso completo a questo titolo.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
it: Inserisci una chiave per avere accesso completo a questo titolo.

en: Please enter a login.
it: Inserisci un login.

en: Please enter the password:
it: Inserisci la password:

en: Please enter your player key below.
it: Scrivi il tuo codice giocatore qui sotto.

en: Please pay to gain access to this data.
it: Effettua un pagamento per avere accesso a questi dati.

en: Please pay to gain full access to this title.
it: Acquista una chiave per avere accesso completo a questo titolo.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
it: Leggere il seguente contratto di licenza. %nÈ necessario accettare tutti i termini del contratto per procedere con l'installazione.

en: Please read the following important information before continuing.
it: Leggere con attenzione le informazioni che seguono prima di procedere.

en: Please register your player key with the game launcher.
it: Registra il tuo codice nella finestra di avvio del gioco.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
it: Rispetta le norme di comportamento o verrai bannato da questo server.

en: Please save your map before uploading it.
it: Salva la tua Map prima di eseguire il caricamento.

en: Please select a player.
it: Seleziona un giocatore.

en: Please select a valid map type.
it: Per favore scegli un tipo di mappa valido.

en: Please select the car environment of your new skin.
it: Seleziona l'ambiente auto della tua nuova skin.

en: Please select the new location for game data.
it: Seleziona una nuova destinazione per i dati di gioco.

en: Please select the new location for the game data.
it: Seleziona una nuova destinazione per i dati di gioco.

en: Please select the new location for your personal data.
it: Seleziona una nuova destinazione per i tuoi dati personali.

en: Please select your previous %1 installation path.
it: Seleziona il precedente percorso d'installazione di %1.

en: Please upgrade your application.
it: Aggiorna l'applicazione.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
it: Aggiornamento: la versione .exe non coincide con quella del server.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
it: È necessario eseguire l'aggiornamento: la tua versione del titolo non corrisponde con quella del server.

en: Please wait
it: Attendere...

en: Please wait, creating pack...
it: Creazione pacchetto in corso...

en: Please wait, loading...
it: Attendere, caricamento in corso...

en: Please wait, referees working ...
it: Attendere... gli arbitri stanno lavorando...

en: Please wait, registering pack...
it: Registrazione pacchetto in corso...

en: Please wait, shooting...
it: Attendere...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
it: Attendere, aggiornamento dei file workshop sottoscritti in corso...

en: Please wait, we are updating your zone...
it: Aggiornamento della tua zona in corso...

en: Please wait...
it: Attendere...

en: Please, enter a password for the referee mode.
it: Inserisci una password per la modalità arbitro.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
it: Assicurati che il limite massimo ladder sia più alto del limite minimo ladder.

en: Plugin deleted
it: Plug-in eliminato

en: Plugins
it: Plug-in

en: Plugins Mode [P]
it: Modalità Plug-in [P]

en: Podium
it: Podio

en: Podium lose pose
it: Posa sconfitta sul podio

en: Podium win pose
it: Posa vittoria sul podio

en: Point limit :
it: Limite punteggio:

en: Point limit:
it: Limite punti:

en: Points
it: Punti

en: Points gap :
it: Pti di ritardo:

en: Points limit :
it: Limite di punti:

en: Pole captured
it: Torretta catturata

en: Pole captured by $<%1$> !
it: Torretta catturata da $%1%!

en: Pole captured.
it: Torretta catturata.

en: Pole denied
it: Torretta negata

en: Pole locked
it: Torretta bloccata

en: Pole protected
it: Torretta protetta

en: Poll !
it: Sondaggio!

en: Port broadcast length
it: Porta lunghezza broadcast

en: Position
it: Posizione

en: PostProcess FXs
it: Effetti PostProcess

en: Postpone
it: Posponi

en: Preset
it: Impostazioni predefinite

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
it: Premi <$o$f00F1$> per chiudere questa finestra.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
it: Premi %1 per Respawn
    Premi %2 per ripartire

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
it: Premi %1 per Respawn
    Premi %2 per ritirarti

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
it: Premi $<%1F1$> per chiudere questa finestra.

en: Press C to close the chat window.
it: Premi C per chiudere la finestra di chat.

en: Press F1 to show rules
it: Premi F1 per leggere le regole

en: Press F6 once you're ready.
it: Premi F6 quando sei pronto.

en: Press OK to retry connection
it: Premi OK per riprovare a connetterti

en: Press a key to continue
it: Premi un tasto per continuare

en: Press any key to continue
it: Premi un tasto per continuare

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
it: Premi il tasto da collegare
    (o premi 'Esc' per annullare)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
it: Premi il nuovo tasto per <%1>
    (o premi 'Esc' per annullare)

en: Prev
it: Precedente

en: Prev score page
it: Pagina prec. punteggi

en: Prevent entering this station with parental lock
it: Blocca questa stazione con il blocco genitori

en: Prevent your poles from being captured!
it: Proteggi le tue torrette!

en: Preview
it: Anteprima

en: Preview clipgroup
it: Anteprima gruppo clip

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
it: Anteprima dello screenshot HQ: premi un tasto per salvare, Esc per annullare.

en: Previous camera
it: Telecamera precedente

en: Previous car
it: Auto precedente

en: Price :
it: Prezzo:

en: Proceed ?
it: Procedere?

en: Proceed?
it: Procedere?

en: Profile
it: Profilo

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
it: Profilo disconnesso.
    Riavvia il gioco per riconnettere il tuo profilo a un altro account.

en: Proportion of background over foreground
it: La proporzione dello sfondo supera quella in primo piano

en: Proxy login
it: Login proxy

en: Proxy password
it: Password proxy

en: QUIT
it: ESCI

en: Quality of cars
it: Qualità delle auto

en: Quick save object, import it in the Action Maker and edit action?
it: Vuoi eseguire il salvataggio veloce dell'oggetto, importarlo nell'Editor di azioni e creare una nuova azione?

en: Quit
it: Esci

en: Quit Modeler
it: Esci dal modeler

en: Quit the game
it: Abbandona il gioco

en: Quit the game (Update Now)
it: Chiudi il gioco (aggiorna adesso)

en: Quit to menu
it: Torna al menu

en: RAISE-LOWER BLOCK
it: ALZA-ABBASSA BLOCCO

en: RESTART
it: RIAVVIA

en: ROTATE BLOCK
it: RUOTA BLOCCO

en: Race
it: Gara

en: Race in official mode
it: Gara in modalità ufficiale

en: Race menu
it: Menu di gara

en: Race time
it: Tempo gara

en: RaceTime <
it: Tempo gara <

en: RaceTime >
it: Tempo gara >

en: Racing Board Game
it: Gioco da tavolo di gare automobilistiche

en: Raise/lower block
it: Alza/abbassa blocco

en: Random
it: Casuale

en: Rank
it: Posizione

en: Rank :
it: Posizione:

en: Ranking
it: Posizione

en: Ranking :
it: Posizione:

en: Rankings
it: Classifiche

en: RayCast reflects
it: Riflessi RayCast

en: Really balance teams?
it: Bilanciare veramente le squadre?

en: Really destroy all keys?
it: Eliminare tutte le chiavi?

en: Really go to next race?
it: Sei sicuro di voler andare alla prossima gara?

en: Really remove block?
it: Rimuovere veramente il blocco?

en: Really remove clip group?
it: Rimuovere davvero il gruppo di clip?

en: Really remove clip?
it: Rimuovere davvero la clip?

en: Really remove track?
it: Rimuovere veramente la pista?

en: Really restart?
it: Sei sicuro di voler ricominciare?

en: Really too easy
it: Davvero troppo semplice

en: Really too hard
it: Davvero troppo difficile

en: Reason :
it: Motivo:

en: Receive mail about ManiaPlanet
it: Ricevi e-mail su ManiaPlanet

en: Record MediaTracker ghost
it: Registra Ghost di MediaTracker

en: Record a ghost
it: Registra un Ghost

en: Record a new Ghost
it: Registra un nuovo Ghost

en: Record a new ghost
it: Registra un nuovo Ghost

en: Recover back from Undo
it: Annulla annullamento

en: Red
it: Rosso

en: Redo
it: Rifai

en: Redo last undone modification [R]
it: Ripeti ultima modifica annullata [R]

en: Reduce quality
it: Riduci qualità

en: Referee not responding.
it: L'arbitro non risponde.

en: Referee status
it: Stato arbitro

en: Referees are not accepted on this server.
it: Gli arbitri non sono accettati in questo server.

en: Reference ghost
it: Ghost di riferimento

en: Refresh
it: Aggiorna

en: Refresh widgets
it: Aggiorna widget

en: Register the Players
it: Registra i giocatori

en: Register with ManiaCredits
it: Registrati a ManiaCredits

en: Reload
it: Ricarica

en: Reload all scripts
it: Ricarica tutti gli script

en: Reload file
it: Ricarica file

en: Reload the skin previously saved
it: Ricarica una skin salvata in precedenza

en: Remember password
it: Ricorda password

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
it: Ricorda: è necessario calcolare le ombre in una Map per poterci giocare.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
it: Ricorda: è necessario convalidare e calcolare le ombre in una Map per poterci giocare.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
it: Ricorda: è necessario convalidare una Map per poterci giocare.

en: Remove
it: Rimuovi

en: Remove All
it: Rimuovi tutto

en: Remove All Blocks
it: Rimuovi tutti i blocchi

en: Remove All Objects
it: Rimuovi tutti gli oggetti

en: Remove All Properties
it: Rimuovi tutte le proprietà

en: Remove All Skins
it: Rimuovi tutte le Skin

en: Remove All Terrain
it: Rimuovi tutti i terreni

en: Remove all keys
it: Elimina tutti i codici

en: Remove block
it: Elimina blocco

en: Remove clip
it: Elimina clip

en: Remove from Selection
it: Rimuovi dalla selezione

en: Remove key
it: Elimina codice

en: Remove server from favorites
it: Rimuovi server dai preferiti

en: Remove track
it: Elimina pista

en: Removing buddy
it: Rimozione amico in corso

en: Removing server from favorites
it: Rimozione del server dall'elenco dei tuoi preferiti

en: Rename spot model
it: Rinomina modello spot

en: Rename track
it: Rinomina pista

en: Rename trigger
it: Rinomina trigger

en: Replaced text
it: Testo sostituito

en: Replacement
it: Sostituzione

en: Replay :
it: Replay:

en: Replay deleted
it: Replay eliminato

en: Replay loaded
it: Replay caricato

en: Replay marked as favorite
it: Il replay è stato segnato come preferito

en: Replay operations
it: Operazioni di replay

en: Replay saved
it: Replay salvato

en: Replay sequence
it: Sequenza di replay

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
it: La versione %1 del replay
    non è compatibile con l'attuale
    versione del gioco %2.

en: Replays
it: Replay

en: Reply
it: Rispondi

en: Report Abuse
it: Segnala abuso

en: Report abuse
it: Segnala abuso

en: Report abuse
    Reason:
it: Segnala un abuso
    Motivo:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
it: Errore nella richiesta, il server non può essere raggiunto.
    Riprova più tardi.

en: Request error:
it: Errore nella richiesta:

en: Request not permitted
it: Richiesta non autorizzata

en: Required
it: Richiesto

en: Reset
it: Ripristina

en: Reset Selection
it: Reimposta selezione

en: Reset character
it: Resetta personaggio

en: Reset joint rotation
it: Resetta rotazione nodo

en: Reset roll
it: Azzera rotazione

en: Reset to defaults
it: Reimposta predefiniti

en: Reset yaw
it: Azzera giro

en: Resolution
it: Risoluzione

en: Restart
it: Ricomincia

en: Restart in Official Mode
it: Riparti in modalità ufficiale

en: Restart in Official Mode [%1]
it: Riparti in modalità ufficiale [%1]

en: Restart map
it: Ricomincia Map

en: Restart the game
it: Riavvia il gioco

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
it: Ripristinare i controlli predefiniti 
    e annullare le impostazioni attuali?

en: Results
it: Risultati

en: Resume
it: Continua

en: Resume playing
it: Riprendi partita

en: Retry
it: Riprova

en: Retry an official time
it: Riprova a stabilire un tempo ufficiale

en: Retry official
it: Riprova ufficiale

en: Return
it: Indietro

en: Return to Editor?
it: Ritornare all'editor?

en: Return to editor
it: Ritorna all'editor

en: Return to map editor?
it: Vuoi tornare al Map Editor?

en: Return to menu?
it: Vuoi tornare al menu?

en: Return to the Item Editor?
it: Ritorna all'Editor di oggetti?

en: Revenge
it: Rivincita

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
it: Clic destro: crea un percorso
    Clic sinistro: aggiungi punto al percorso selezionato
      (trascina per muovere o inserire un punto)
    Tasto CTRL+clic: seleziona percorso
    Tasto X+clic: rimuovi percorso o punto

en: Right mouse button
it: Tasto destro del mouse

en: Right tangent
it: Tangente destro

en: Rocket (Press 1)
it: Razzo (premi 1)

en: Roll
it: Giro

en: Rotate
it: Ruota

en: Rotate Left Image
it: Ruota a sinistra l'immagine

en: Rotate Left by 90
it: Ruota a sinistra di 90°

en: Rotate Right Image
it: Ruota a destra l'immagine

en: Rotate Right by 90
it: Ruota a destra di 90°

en: Rotate a block
it: Ruota un blocco

en: Rotation
it: Rotazione

en: Round %1/%2
it: Turno %1/%2

en: Round captures
it: Catture nel round

en: Round skipped
it: Round saltato

en: Rounds
it: Round

en: Rounds Mode
it: Modalità a turni

en: Rounds per map :
it: Round per Map:

en: Rumble intensity
it: Intensità vibrazione

en: Run
it: Avvia

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
it: S / Maius + Rotellina del mouse giù

en: SCORES
it: PUNTI

en: SHOOT
it: SPARA

en: STAMINA
it: RESISTENZA

en: Safe Mode
it: Modalità sicura

en: Safe mode settings
it: Impostazioni modalità sicura

en: Saturation
it: Saturazione

en: Save
it: Salva

en: Save Action
it: Salva azione

en: Save As
it: Salva come

en: Save Item
it: Salva Oggetto

en: Save Macroblock
it: Salva MacroBlock

en: Save MatchSettings
it: Salva impostazioni partita

en: Save Screenshot
it: Salva screenshot

en: Save Selection as new Macroblock
it: Salva selezione come nuovo MacroBlock

en: Save Settings
it: Salva impostazioni

en: Save action in the Item?
it: Salvare l'azione nell'Oggetto?

en: Save and Test
it: Salva e fai il test

en: Save as
it: Salva con nome

en: Save automatically all replays
it: Salva automaticamente tutti i replay

en: Save bounces
it: Salva rifrazioni

en: Save changes and quit
it: Salva modifiche ed esci

en: Save each round separately
it: Salva ogni round separatamente

en: Save macroblock
it: Salva macroblock

en: Save map
it: Salva Map

en: Save network replay
it: Salva replay di rete

en: Save previous race replay
it: Salva il replay precedente

en: Save previous replay
it: Salva replay precedente

en: Save replay
it: Salva replay

en: Save script to file
it: Salva script su file

en: Save the replay
it: Salva replay

en: Save the track [S]
it: Salva la pista [S]

en: Save this ghost
it: Salva questo Ghost

en: Save to file
it: Salva in un file

en: Save your map first to access details!
it: Devi prima salvare la tua Map per accedere ai dettagli!

en: Save your work
it: Salva il lavoro

en: Save your work as...
it: Salva il lavoro come...

en: Saved with identical ID.
it: Salvata con ID identico.

en: Scale
it: Zoom

en: Scale Down Image
it: Riduci immagine

en: Scale Up Image
it: Ingrandisci immagine

en: Score
it: Punteggio

en: Score :
it: Punteggio:

en: Score Attack
it: Attacco punteggio

en: Score Position:
it: Posizione punteggio:

en: Score Rankings
it: Classifica punteggi

en: Screen Captures
it: Catture schermo

en: Screen dist
it: Distanza visuale

en: ScreenShot
it: Immagine dello schermo

en: Screens:
it: Schermi:

en: Script :
it: Script:

en: Script Parameters
it: Parametri script

en: Script compilation ended successfully.
it: Compilazione script terminata con successo.

en: Script compilation ended with warnings.
it: La compilazione dello script si è conclusa con alcuni errori.

en: Script compilation failed.
it: Compilazione script non riuscita.

en: Search
it: Ricerca

en: Search filter:
it: Filtro ricerca:

en: Search text
it: Cerca testo

en: Second (Press 2)
it: Secondo (premi 2)

en: Select
it: Seleziona

en: Select All
it: Seleziona tutti

en: Select Common Data Directory
it: Seleziona la directory dei dati comuni

en: Select Input
it: Seleziona input

en: Select Opponents
it: Seleziona concorrenti

en: Select Personal Data Directory
it: Seleziona la directory dei dati personali

en: Select URL
it: Seleziona indirizzo

en: Select a Deck in the list to edit it.
it: Scegli un pacchetto nell'elenco per modificarlo.

en: Select a Macroblock first
it: Seleziona prima un MacroBlock

en: Select a Replay
it: Scegli un replay

en: Select a decoration
it: Scegli una decorazione

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
it: Seleziona un file da pubblicare su Steam Workshop

en: Select a file:
it: Scegli un file:

en: Select a map
it: Seleziona una Map

en: Select a map type
it: Seleziona un tipo di Map

en: Select a mesh
it: Seleziona una mesh

en: Select a mode script
it: Seleziona una modalità script

en: Select a model
it: Seleziona un modello

en: Select a series
it: Scegli una serie

en: Select a skin for %1
it: Scegli una skin per %1

en: Select a skin or a map to pack
it: Seleziona una Skin o Map da compattare

en: Select a sound
it: Scegli un suono

en: Select all keys
it: Seleziona tutte le chiavi

en: Select an object first.
it: Devi prima selezionare un oggetto.

en: Select another map
it: Seleziona un'altra Map

en: Select data you want to update:
it: Scegli i dati che vuoi aggiornare:

en: Select file
it: Scegli file

en: Select folder
it: Scegli cartella

en: Select group
it: Seleziona gruppo

en: Select keys
it: Seleziona chiave

en: Select map %1
it: Seleziona mappa %1

en: Select maps
it: Seleziona mappe

en: Select music
it: Scegli musica

en: Select next map
it: Seleziona la prossima mappa

en: Select pack contents
it: Seleziona contenuti pacchetto

en: Select skin
it: Scegli Skin

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
it: Scegli la cartella in cui %1 deve salvare i dati comuni, poi clicca su Avanti.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
it: Seleziona la cartella in cui %1 deve salvare i dati personali, poi clicca su Avanti.

en: Select the installation type below, and then click Next.
it: Scegli il tipo di installazione e poi premi Avanti.

en: Select your crosshair
it: Seleziona il mirino

en: Select your horn sound
it: Scegli il tuo clacson

en: Selected Plugin:
it: Plugin selezionato

en: Selected maps
it: Mappe selezionate

en: Selected maps are incompatible.
it: Le mappe selezionate sono incompatibili.

en: Selection of the type of installation
it: Scegli il tipo di installazione

en: Selects foreground or background
it: Scegli fondale o sfondo

en: Self illum scale
it: Coefficiente illuminazione automatica

en: Send
it: Invia

en: Send All
it: Invia tutto

en: Send error reports to Nadeo
it: Invia segnalazione d'errore a Nadeo

en: Send messages
it: Invia messaggi

en: Send my account info by email
it: Invia le informazioni sull'account via email

en: Send script commands
it: Invia comandi script

en: Send this game to a friend
it: Invia questa partita a un tuo amico

en: Send your race by file
it: Invia la gara in un file

en: Send your score by link
it: Invia il tuo punteggio con il link

en: Sending email...
it: Invio email...

en: Sending your new record to the server...
it: Invio nuovo record al server...

en: Sensitivity
it: Sensibilità

en: Separation
it: Separazione

en: September
it: Settembre

en: Series %1
it: Serie %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
it: Serie incompleta:
    alcune mappe sono assenti.

en: Server Parameters
it: Parametri server

en: Server is unreachable.
it: Il server non è raggiungibile.

en: Server name :
it: Nome del server:

en: Server not ready.
it: Server non pronto.

en: Server port
it: Porta server

en: Server unknown or not connected to the Internet
it: Server sconosciuto o non connesso a Internet

en: Servers
it: Server

en: Set
it: Imposta

en: Set Map Difficulty
it: Imposta difficoltà della Map

en: Set Map Parameters
it: Imposta parametri della Map

en: Set Medal Scores
it: Imposta punteggi medaglie

en: Set Player Controls
it: Imposta comandi giocatore

en: Set Screens and Controls
it: Imposta schermi e comandi

en: Set a password for editing
it: Imposta una password per le modifiche

en: Set an official time
it: Stabilisci un tempo ufficiale

en: Set as camera target
it: Imposta come obbiettivo telecamera

en: Set as default group
it: Imposta come gruppo predefinito

en: Set difficulty
it: Imposta difficoltà

en: Set map objectives
it: Imposta gli obiettivi della Map

en: Set map type
it: Imposta il tipo di Map

en: Set next map
it: Imposta prossima mappa

en: Set next map to $<%1$>
it: Imposta <%1$> come prossima mappa

en: Set script parameters
it: Imposta parametri script

en: Set sound is looping
it: Imposta suono come continuo

en: Settings
it: Impostazioni

en: Settings adapted to your graphic card
it: Impostazioni adattate alla tua scheda video

en: Seventh (Press 7)
it: Settimo (premi 7)

en: Shader quality
it: Qualità shader

en: Shadow computation disabled
it: Elaborazione ombre disabilitata

en: Shadows
it: Ombre

en: Shadows computed
it: Ombre calcolate

en: Share files
it: Condividi i file

en: Sharpen
it: Migliorare

en: Shininess
it: Lucentezza

en: Shoot
it: Spara

en: Shoot All icons
it: Spara a tutte le icone

en: Shoot Name
it: Nome del colpo

en: Shoot image
it: Scatta foto

en: Shoot the video to an avi file:
it: Crea un file video avi:

en: Shoot video
it: Crea file video

en: Shooting audio,
    please wait...
it: Registrazione audio,
    Attendere...

en: Show +1
it: Mostra +1

en: Show HUD
it: Mostra interfaccia

en: Show Help
it: Mostra la guida

en: Show avatars
it: Mostra avatar

en: Show full time line
it: Mostra linea temporale completa

en: Show helpers
it: Mostra aiuti visivi

en: Show interface
it: Mostra interfaccia

en: Show later
it: Mostra in seguito

en: Show opponents names
it: Mostra i nomi dei tuo sfidanti

en: Show pings
it: Mostra ping

en: Show your ghost
it: Mostra il tuo Ghost

en: Show/Hide interface
it: Mostra/nascondi interfaccia

en: Show/hide ghost
it: Mostra/nascondi Ghost

en: Show/hide names
it: Mostra/nascondi nomi

en: Show/hide opponents
it: Mostra/nascondi avversari

en: Show/hide scores
it: Mostra/nascondi punteggi

en: Sign in ManiaPlanet.
it: Accedi a ManiaPlanet.

en: Silver
it: Argento

en: Silver Medal
it: Medaglia d'argento

en: Simple
it: Semplice

en: Simple Editor
it: Editor semplice

en: Simple editor map :
it: Editor mappa semplice:

en: Single Map
it: Map singola

en: Sixth (Press 6)
it: Sesto (premi 6)

en: Size
it: Dimensione

en: Skillpoints on %1:
it: SkillPoints su %1:

en: Skinning Mode (F4)
it: Modalità Skin (F3)

en: Skinning Mode [F3]
it: Modalità Pittura [F3]

en: Skins
it: Skin

en: Skip
it: Salta

en: Skip rolling demo
it: Salta rolling demo

en: Sky Intensity
it: Intensità cielo

en: Slow forward
it: Avanti lentamente

en: Smooth camera speed
it: Regola velocità telecamera

en: Solo
it: Giocatore singolo

en: Solo Play
it: Modalità giocatore singolo

en: Solution saved.
it: Soluzione salvata.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
it: La versione della soluzione (%1) non è compatibile
    con l'attuale versione del gioco (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
it: Alcuni blocchi in questo Macroblock non possono essere simmetrici.

en: Sorry, an unknown error occurred.
it: Siamo spiacenti, si è verificato un errore sconosciuto.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
it: Al momento ci sono troppi giocatori connessi. Riprova più tardi.
    Il team Nadeo

en: Sound
it: Audio

en: Sound Blocks
it: Blocchi sonori

en: Sound volume
it: Volume audio

en: Sounds pitch
it: Pitch sonoro

en: Space left:
it: Spazio rimasto:

en: Special Type
it: Tipo speciale

en: Spectate
it: Spettatore

en: Spectator
it: Spettatore

en: Spectator camera free: Save preset
it: Telecamera spettatore libera: salva impostazione

en: Spectator camera: Follow
it: Telecamera spettatore: segui

en: Spectator camera: Free
it: Telecamera spettatore: libera

en: Spectator camera: Replay
it: Telecamera spettatore: replay

en: Speed
it: Velocità

en: Speed <
it: Velocità <

en: Speed >
it: Velocità >

en: SpeedUp Coef
it: Coefficiente accelerazione

en: SpeedUp duration
it: Durata accelerazione

en: Split Direction:
it: Suddivisione direzione:

en: Split Screen
it: Schermo condiviso

en: Split Screen Inputs
it: Input schermo condiviso

en: Splitscreen Settings
it: Impostazioni schermo condiviso

en: Start
it: Avvio

en: Start offset
it: Distanza partenza

en: Station settings
it: Impostazioni stazione

en: Statistics
it: Statistiche

en: Stay offline
it: Resta offline

en: Steam is in offline mode.
it: Steam è in modalità offline.

en: Steam settings
it: Impostazioni Steam

en: Steer (analog)
it: Sterzata (analogico)

en: Steer left
it: Gira a sinistra

en: Steer right
it: Gira a destra

en: Stereoscopy
it: Stereoscopia

en: Sticker
it: Adesivi

en: Stop
it: Ferma

en: Strafe Left
it: Spostamento laterale a sinistra

en: Strafe Right
it: Spostamento laterale a destra

en: Straight Path
it: Percorso dritto

en: Streaks attenuation
it: Attenuazione strisce

en: Streaks intensity
it: Intensità strisce luminose

en: Strength
it: Forza

en: Stunt Figures
it: Acrobazie

en: Stunts
it: Acrobazie

en: Stunts Mode
it: Modalità acrobazia

en: Style
it: Stile

en: Sub
it: Togli

en: Sub-sample reflects
it: Riflessi sub-sample

en: Subject :
it: Soggetto:

en: Subscribe
it: Iscriviti

en: Subscribe to a group
it: Iscriviti a un gruppo

en: Suggested Servers
it: Server consigliati

en: Suggestion 1
it: Suggerimento 1

en: Suggestion 2
it: Suggerimento 2

en: Suggestion 3
it: Suggerimento 3

en: Suggestion 4
it: Suggerimento 4

en: Suggestion 5
it: Suggerimento 5

en: Suggestion 6
it: Suggerimento 6

en: Suggestion 7
it: Suggerimento 7

en: Suggestion 8
it: Suggerimento 8

en: Switch to Air Mapping mode
it: Passa alla modalità Mappatura aerea

en: Switch to Underground Display
it: Passa alla visualizzazione sotterranea

en: Switch to clip camera
it: Passa a telecamera fissa

en: Switch to free camera
it: Passa alla telecamera libera

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
it: La simmetria non è permessa a causa del volume del blocco o dell'audio

en: Synchronizing profile...
it: Sincronizzazione del profilo in corso...

en: Synchronizing...
it: Sincronizzazione in corso...

en: TALK
it: PARLA

en: TALK TO TEAM
it: PARLA ALLA SQUADRA

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
it: TIPO: Libero per chiunque
    OBIETTIVO: Colpisci il maggior numero di giocatori per vincere la partita.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
it: TIPO: Squadra contro squadra
    OBIETTIVO: Cattura le Torrette quando sei in attacco. Elimina gli attaccanti quando sei in difesa.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
it: TIPO: Squadra contro squadra
    OBIETTIVO: La tua squadra deve controllare la maggioranza assoluta delle Torrette nella mappa per un tempo determinato.

en: Tab
it: TAB

en: Tag
it: Etichetta

en: Tag current round as favorite
it: Contrassegna il round attuale come preferito

en: Tags
it: Tag

en: Take a screen shot:
it: Crea uno screenshot:

en: Tangent
it: Tangente

en: Target
it: Obiettivo

en: Target Fps
it: Obiettivo Fps

en: Target Respawn
it: Punto di Respawn

en: Target Score
it: Punteggio obiettivo

en: Target Time
it: Tempo obiettivo

en: Target Time (milliseconds)
it: Tempo obiettivo (millesimi)

en: Target position
it: Posiziona obiettivo

en: Target to look at
it: Obiettivo da fissare

en: Team
it: Squadra

en: Team Mode
it: Modalità a squadre

en: Team Name :
it: Nome del team:

en: Team ranking
it: Classifica squadra

en: Team versus Team
it: Squadra contro Squadra

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
it: Squadra contro Squadra: cattura tutte le torrette della squadra avversaria.

en: TeamColor0
it: Colore squadra 0

en: TeamColor1
it: Colore squadra 1

en: Terraformation Mode [F1]
it: Modalità Terraformazione [F1]

en: Terrain
it: Terreno

en: Terrific
it: Fantastico

en: Test
it: Prova

en: Test Mode [Return]
it: Modalità Prova [Invio]

en: Test Report
it: Test segnalazione

en: Test the action with mode
it: Prova l'azione con modalità

en: Test the map with mode
it: Prova la Map con la modalità

en: Text rotation
it: Rotazione testo

en: Texture decals 2D
it: Decalcomanie texture 2D

en: Texture decals 3D
it: Decalcomanie texture 3D

en: Texture quality
it: Qualità dettagli

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
it: Grazie per averci aiutato a conoscere meglio i giocatori di ManiaPlanet!

en: The %s could not be transferred.
it: Impossibile trasferire %s.

en: The Nadeo Team
it: Il Team Nadeo

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
it: Non è possibile conoscere lo stato del caricamento su YouTube del tuo video %1. Controllare più tardi?

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
it: L'account '%1' è già utilizzato dal profilo '%2'.
    Devi scegliere questo profilo o usare un altro account.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
it: Il codice di attivazione inserito non coincide con nessuno di quelli presenti nel database.

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
it: Il livello medio dei giocatori nel ladder è simile al tuo.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
it: Il livello medio dei giocatori nel ladder è più alto del tuo.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
it: Il livello medio dei giocatori nel ladder è più basso del tuo.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
it: Il livello medio dei giocatori nel ladder è molto più alto del tuo.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
it: Il livello medio dei giocatori nel ladder è molto più basso del tuo.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
it: Il livello medio dei giocatori nel ladder è sconosciuto.

en: The block cannot replace this variant of the block.
it: Il blocco non può sostituire questa variante del blocco.

en: The block is out of the construction area.
it: Il blocco è fuori dall'area di costruzione.

en: The block would destroy other blocks.
it: Il blocco potrebbe distruggere altri blocchi.

en: The block's pillars cannot be placed.
it: I piloni del blocco non possono essere posizionati.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
it: Il codice è stato copiato nei tuoi appunti.
    Premi Ctrl+V in qualunque editor di testo (email, forum) per incollare il tuo codice.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
it: La cartella dei dati comuni deve essere diversa da quella dell'installazione e da quella dei dati utente. Scegli un'altra cartella.

en: The cost is invalid.
it: Il costo non è valido.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
it: Il costo del ManiaLink non è valido. Il massimo consentito è %s.

en: The creator is unknown.
it: Creatore sconosciuto.

en: The data is incomplete:
it: I dati sono incompleti:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
it: Il gruppo predefinito è usato solo per scaricare i migliori replay dei giocatori di tale Map.
    Vuoi impostare questo gruppo (%1) come tuo predefinito?

en: The default skin cannot be deleted.
it: La skin predefinita non può essere eliminata.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
it: Non è stato possibile trovare il pacchetto di titolo richiesto per %1.
    Checksum richiesto: %2
    Checksum rilevato: %3
    Il pacchetto con il checksum richiesto non è salvato nel cloud e pertanto non può essere scaricato

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
it: Il file $<%1$> esiste già.
    Sovrascriverlo?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
it: Il file è stato correttamente caricato e pubblicato su Steam Workshop.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
it: Il percorso della cartella deve contenere la parola '%1'. Seleziona un'altra cartella.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
it: Il gioco salva i suoi dati in %1.
    Vuoi cambiare cartella?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
it: Il gioco memorizza i tuoi dati personali in %1.
    Vuoi cambare cartella?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
it: La cartella dei dati del gioco
    (%1)
    non può essere la cartella anche dei dati personali
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
it: La cartella dei dati di gioco
    (%1)
    non può essere la stessa del gioco exe.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
it: La cartella dei dati di gioco è cambiata. L'avvio del gioco ora uscirà
    Riavvialo per applicare i cambiamenti.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
it: Il frame rate del gioco è basso.
    Puoi migliorare le prestazioni riducendo la qualità.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
it: Il gioco non risponde.
    Vuoi arrestare il gioco e inviare le informazioni di debug?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
it: Il codice non è valido. Controlla di averlo scritto correttamente.

en: The goal can now be captured!
it: L'obiettivo può ora essere catturato!

en: The icon is invalid.
it: L'icona non è valida.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
it: L'input <%1>
    è già stato assegnato a <%2>.
    Vuoi davvero assegnarlo a <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
it: L'input <%1>
    è assegnato a < %2>.
    Vuoi davvero scollegarlo?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
it: L'input <%1> è riservato.
    Impossibile utilizzarlo.

en: The key is invalid.
it: Il codice non è valido.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
it: Il ladder è disattivato.
    Non puoi giocatore in modalità Ufficiale.

en: The login $0f0exists$z
it: Il login $0f0esiste$z

en: The login $f00does not exist$z
it: Il login $f00non esiste$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
it: Il login deve contenere tra i %1 e i %2 caratteri.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
it: Il login deve contenere solo caratteri validi: a-z, A-Z, 0-9 oppure . _ -.

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
it: La mappa contiene troppi blocchi!
    Si consiglia di non superare il limite indicato in altro a destra.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
it: La mappa contiene troppi blocchi! NON puoi salvare la mappa finché l'indicatore supera il limite indicato.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
it: La Map è stata modificata ed è stata invalidata.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
it: La Map è stata modificata.
    Sei sicuro di voler uscire?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
it: La mappa è stata modificata.
    Vuoi salvare le modifiche?

en: The map has been successfully added to your campaign!
it: La Map è stata aggiunta alla tua campagna!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
it: La partita è stata interrotta.
    Ritorno al menu principale.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
it: La partita è stata interrotta:
    %1
    Ritorno al menu principale.

en: The number of laps required must be higher than 0!
it: Il numero di giri deve essere maggiore di 0!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
it: Il blocco genitori è attivo. Per installare un titolo, devi avviare il gioco con la password.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
it: La cartella dei dati personali 
    (%1) 
    non può essere la cartella anche dei dati di gioco
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
it: La cartella dei dati personali
    (%1)
    non può essere la stessa del gioco exe.

en: The provided login is invalid.
it: Il login inserito non è valido.

en: The provided password is invalid.
it: La password inserita non è valida.

en: The registration of this key is pointless.
it: La registrazione di questa chiave è inutile.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
it: Il blocco sostitutivo è orientato nella direzione sbagliata.

en: The requested player is not online.
it: Il giocatore richiesto non è online.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
it: Il punteggio di $<%1$> (%2) non è valido.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
it: Il punteggio di $<%1$> (%2) è valido.

en: The server
it: Il server

en: The solution is not valid for this map.
it: La soluzione non è valida per questa Map.

en: The title %1 is not installed into a station.
it: Il titolo %1 non è installato in alcuna stazione.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
it: Il pacchetto del titolo non è salvato nel cloud.
    Vuoi caricarlo?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
it: L'UID del titolo deve contenere tra %d e %d caratteri.

en: The token is invalid.
it: Questo token non è valido.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
it: Aggiornamento file di gioco fallito. Per eseguire l'aggiornamento devi essere l'amministratore. Contatta l'amministratore di sistema per richiedere il permesso. Inoltre, controlla lo spazio libero sull'unità di installazione.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
it: Aggiornamento dei file di gioco non riuscito. Riprova.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
it: La cartella dei dati utente deve essere diversa da quella dell'installazione. Scegli un'altra cartella.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
it: Il codice di convalida non è valido. Assicurati di averlo inserito correttamente.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
it: Il codice di convalida non è valido. Verifica di averlo inserito correttamente.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
it: La versione %1 di %2 sarà installata sulla versione %3%n trovata in %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
it: Presto! Giocare con gli amici a TrackMania è fantastico!

en: There are too many players.
it: Ci sono troppi giocatori.

en: There are too many referees.
it: Ci sono troppi arbitri.

en: There are too many spectators.
it: Ci sono troppi spettatori.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
it: Hai un nuovo conto da pagare:
    transazione #%1: %2 Planets per %3
    Etichetta: %4
    Vuoi pagare?

en: There is already a key here
it: C'è già un codice qui

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
it: Non c'è alcun account ManiaPlanet collegato al tuo profilo %1$s.

en: There is no available map.
it: Non ci sono mappe disponibili

en: There is no mail in the account.
it: Non c'è un indirizzo e-mail in questo account.

en: There is no password in the account.
it: L'account non ha una password.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
it: Ci sono troppi giocatori demo che stanno giocando questo titolo.
    Riprova tra qualche minuto.

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
it: Sono presenti troppi Obiettivi nella map.
    Attualmente ci sono %1 Obiettivi quando il massimo è di %2.

en: Third (Press 3)
it: Terzo (premi 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
it: Questo ManiaCode eseguirà le seguenti azioni:

en: This ManiaLink code is reserved
it: Il codice ManiaLink è riservato

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
it: Questo profilo non è collegato ad alcun account online.
    Vuoi connetterlo online?

en: This account does not have rights to perform this action.
it: Questo account non è autorizzato ad eseguire questa azione.

en: This account is not authorized to connect.
it: Questo account non è autorizzato a connettersi.

en: This account is online.
it: Questo account è online.

en: This block cannot be placed here.
it: Questo blocco non può essere messo qui.

en: This block cannot be placed in the air.
it: Il blocco non può essere piazzato in aria.

en: This block cannot be placed on the ground.
it: Il blocco non può essere piazzato sul suolo.

en: This block cannot be placed on this terrain.
it: Questo blocco non può essere messo su questo terreno.

en: This block cannot replace the current block.
it: Questo blocco non può sostituire il blocco attuale.

en: This block must be placed in the air.
it: Questo blocco deve essere messo in aria.

en: This block must be placed on the ground.
it: Questo blocco deve essere messo a terra.

en: This block must be placed underground.
it: Questo blocco deve essere messo sottoterra.

en: This block must replace a classic block.
it: Questo blocco deve sostituirne uno classico.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
it: Questo dato esiste già come file di gioco:
    %1
    Vuoi sostituirlo?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
it: Questo dato esiste già come file di gioco:
    %1
    Questo file è di solo lettura, e non può essere sostituito.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
it: Il server dedicato è ufficiale e non può essere rimosso.

en: This e-mail is invalid.
it: L'indirizzo e-mail non è valido.

en: This email address is not valid: %1
it: Questo indirizzo e-mail non è valido: %1

en: This file is not a map!
it: Questo file non è una Map!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
it: Il file è di sola lettura. Puoi salvare con un altro nome e modificarlo.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
it: Questo gioco permette di personalizzare molti dati.
    Qui puoi trovare dove sono localizzati.

en: This game key is already used.
it: Questo codice di gioco è già in uso.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
it: Questo codice di gioco è sconosciuto, già in uso o non attivo. Riprova con un altro codice.

en: This game key is invalid.
it: Il codice non è valido.

en: This game key is not activated.
it: Questo codice di gioco non è attivo.

en: This game key is unknown.
it: Questo codice di gioco è sconosciuto.

en: This game key requires Steam.
it: Questa chiave di gioco richiede Steam.

en: This group already exists. Choose another login.
it: Questo gruppo esiste già. Scegli un altro login.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
it: Queste informazioni sono state copiate negli appunti.
    Premi Ctrl+V in qualunque editor di testi per incollarle.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
it: Questa è una versione craccata.
    Acquista il gioco $l[http://www.trackmania.com]qui$l.

en: This is a server for:
it: Questo è un server per:

en: This is not a known country code.
it: Questo codice paese è sconosciuto.

en: This is not a known zone.
it: Questa non è una zona conosciuta.

en: This is your default group
it: Questo è il tuo gruppo predefinito

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
it: È la tua prima connessione negli ultimi %1d giorni. Ti abbiamo dato %2$s per riprendere a giocare. Bentornato su ManiaPlanet!

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
it: Questo tipo di blocco non può essere messo in modalità Blocco fantasma.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
it: Questo elenco non sarà disponibile successivamente, si consiglia di conservarlo in un luogo sicuro.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
it: Il login è già in uso.
    Scegli un altro login.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
it: Questo login è già in uso in TrackMania Forever.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
it: Questo login è già usato in TrackMania Forever. 
    Controlla la tua password di TrackMania Forever 
    oppure usa un altro login.

en: This login is already used. Please use another one.
it: Questo login è già in uso. Inseriscine un altro.

en: This login is available.
it: Il login è disponibile.

en: This maniacredited package can not be dependent on itself.
it: Il pacchetto ManiaCreditato non può essere dipendente da se stesso.

en: This maniacredited package can not be dependent on other packages depending on it.
it: Questo pacchetto ManiaCreditato non può essere dipendente su altri pacchetti che dipendono da esso.

en: This maniacredited package has already been added.
it: Questo pacchetto registrato nel sistema ManiaCredits è stato già aggiunto.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
it: Questo pacchetto "maniacredited" è stato già caricato.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
it: Questo pacchetto "maniacredited" non è scaricabile.

en: This maniacredited package is not downloadable.
it: Questo pacchetto "maniacredited" non è scaricabile.

en: This maniacredited package is unknown.
it: Questo pacchetto registrato nel sistema ManiaCredits è sconosciuto.

en: This manialink already exists. Choose another code.
it: Questo ManiaLink esiste già. Scegli un altro codice.

en: This manialink code is invalid.
it: Questo codice ManiaLink non è valido.

en: This manialink does not exist.
it: Questo ManiaLink non esiste.

en: This map is a draw.
it: Questa mappa è un pareggio.

en: This map is already in your campaigns.
it: Questa Map è già presente nelle tue campagne.

en: This map is...
it: Questa Map è...

en: This name is already in use. Choose another one.
it: Questo nome è già utilizzato, scegline un altro.

en: This operation will cost you %1 Planets.
it: Questa operazione ti costerà %1 Planets.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
it: Questa operazione ti costerà %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
it: Questa operazione ti costerà 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
it: Questa operazione ti costerà 1 Planet.

en: This organisation already exists.
it: Questa organizzazione esiste già.

en: This organisation does not exist.
it: Questa organizzazione non esiste.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
it: Questo parametro (%1$s) non è valido.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
it: Questa patch può essere installata solo su (%1) versioni di %2

en: This player already has this tag.
it: Questo giocatore ha già questa etichetta.

en: This player does not exist.
it: Questo giocatore non esiste.

en: This player has been successfully invited to join this group.
it: Questo giocatore è stato invitato a iscriversi a questo gruppo.

en: This player is already your buddy.
it: Questo giocatore è già tuo amico.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
it: Questo giocatore non è autorizzato a usare il sistema di amici.

en: This player is not connected via the Internet!
it: Questo giocatoree non è connesso ad internet!

en: This ranking does not exist.
it: Questa classifica non esiste.

en: This replay is not valid.
it: Questo replay non è valido.

en: This replay is valid.
it: Questo replay è valido.

en: This round is a draw.
it: Questo round è finito in parità.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
it: Questo punteggio non è valido:
    %1
    Il nickname, il punteggio o il nome della map non sono validi.

en: This script is read-only. You cannot save it.
it: Questo script è di sola lettura. Non puoi salvarlo.

en: This section contains experimental tools to create data (items, interfaces, etc.) for your own title packs.
    
    Those data will be stored as files in your Maniaplanet folder and will be immediately accessible from editors (such as the map editor).
    
    BUT if you want to play with those data in Local play mode or Multiplayer mode, you need to create a title pack which includes them.
it: Questa sezione contiene strumenti sperimentali per creare dati (oggetti, interfacce ecc.) per i tuoi pacchetti personalizzati.
    
    Questi dati sono salvati nella tua cartella ManiaPlanet e immediatamente accessibile dagli editor (come l'editor di mappe).
    
    Ma se vuoi giocare con questi dati in modalità locale o multiplayer, devi creare un pacchetto che includa tutti questi elementi.

en: This server already is one of your favorites.
it: Questo server è già tra i tuoi preferiti.

en: This server does not exist.
it: Questo server non esiste.

en: This server has invalid information!
it: Il server non ha informazioni valide!

en: This server has not been upgraded to the current version.
it: Questo server non è aggiornato alla versione attuale.

en: This server is not one of your favorites.
it: Questo server non fa parte dei tuoi preferiti.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
it: Questa skin non rispetta i requisiti. Puoi usarla nelle modalità offline, ma non sarà visibile agli altri giocatori online.

en: This station cannot be unloaded.
it: La stazione non può essere scaricata.

en: This tag does not exist.
it: Questa etichetta non esiste.

en: This tag type does not exist.
it: Questo tipo di tag non esiste.

en: This title already exists. Choose another name.
it: Questo titolo esiste già. Scelti un altro nome.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
it: Questo titolo non può essere caricato perché è stato bloccato dal blocco genitori.

en: This title costs %1 Planets.
it: Questo titolo costa %1 Planets.

en: This title has not been loaded in a station.
it: Questo titolo non è stato caricato nella stazione.

en: This title is already loaded into a station
it: Questo titolo è già caricato in un'altra stazione.

en: This title is unknown.
it: Questo titolo è sconosciuto.

en: This title isn't playable.
it: Questo titolo non è giocabile.

en: This transaction is invalid.
it: Questa transazione non è valida.

en: This url does not points to a valid public ressource.
it: Questo url non rimanda ad alcuna risorsa pubblica valida.

en: This vote is disabled.
it: Questo voto è disattivato.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
it: Questo modificherà il tuo nickname e avrai solo $<$0f0%1$> modifiche online rimanenti. 
    Sei sicuro di voler aggiornare il tuo nickname?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
it: Questa è la tua $<$f00ULTIMA$> modifica del tuo nickname online.
    Sei sicuro di voler aggiornare il tuo nickname per l'ultima volta?

en: Tile split files
it: File suddivisi in tile

en: Time
it: Tempo

en: Time Attack
it: Gara a tempo

en: Time Attack Mode
it: Modalità gara a tempo

en: Time Limit :
it: Tempo limite:

en: Time Value
it: Valore tempo

en: Time limit
it: Tempo limite

en: Time limit :
it: Tempo limite:

en: Time limit :
it: Tempo limite:

en: Time limit reached!
it: Limite di tempo scaduto!

en: Time when the block ends
it: Tempo della fine del blocco

en: Time when the block starts
it: Tempo della partenza del blocco

en: TimeLine Mode
it: Modalità Timeline

en: Title
it: Titolo

en: Title Tools
it: Strumenti del titolo

en: Title access
it: Accesso al titolo

en: Title tools
it: Strumenti del titolo

en: To :
it: A:

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
it: Per aggiungere un'immagine personalizzata, usa la funzione d'importazione dei dati nel launcher del gioco (aiuto / importa dati / avatar) 
    L'immagine deve essere meno di 32Kb.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
it: Per disegnare una strada, muovi il mouse mentre tieni premuto il tasto sinistro

en: To generate a new password, please enter your login and email.
it: Per generare una nuova password, inserisci il tuo login e il tuo indirizzo e-mail.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
it: Per generare una nuova password, inserisci il tuo login e il tuo indirizzo e-mail.
    Per ulteriori informazioni, fai $l[%1]clic qui$l.

en: Too easy
it: Troppo semplice

en: Too hard
it: Troppo difficile

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
it: Troppe connessioni: non puoi collegarti contemporaneamente a più account dalla stessa macchina.

en: ToolBar
it: Barra strumenti

en: Tops
it: Migliori

en: Tossing
it: Sorteggio

en: Total
it: Totale

en: Total :
it: Totale:

en: Total medal ranking
it: Classifica generale medaglie

en: Total skillpoints ranking
it: Classifica generale SkillPoints

en: TrackText
it: TestoTraccia

en: Tracking
it: Tracciamento

en: Traffic Mode
it: Modalità traffico

en: Trail color
it: Colore fari

en: Training
it: Addestramento

en: Transaction already paid.
it: Transazione già effettuata.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
it: Impossibile creare la transazione: autore non autenticato.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
it: Impossibile creare la transazione: autore non convalidato.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
it: Impossibile creare la transazione: pagante e beneficiario devono essere diversi.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
it: Impossibile creare la transazione: beneficiario non valido.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
it: Impossibile creare la transazione: pagante non valido.

en: Transaction is unknown.
it: Transazione sconosciuta.

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Tries
it: Tentativi

en: Trim files
it: Taglia file

en: Triple Buffer
it: Buffer triplo

en: Triple Buffering
it: Triplo buffering

en: Turbo duration
it: Durata turbo

en: Turbo val
it: Valore turbo

en: Type
it: Tipo

en: Typical automatic installation
it: Installazione normale

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
it: Impossibile allocare memoria per lo screen shot.

en: Unable to ban.
     Reason:
it: Impossibile bannare.
    Ragione:

en: Unable to buy %1.
    %2
it: Impossibile acquistare %1.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
it: Impossibile comprare stazioni.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
it: Impossibile chiedere il voto. 
    Ragione:

en: Unable to change.
it: Impossibile cambiare.

en: Unable to connect to this title.
    %1
it: Impossibile connettere a questo titolo.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
it: Impossibile contattare il server.
    Convalida punteggio non riuscita.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
it: Impossibile determinare la versione di %1 installata.

en: Unable to download data:
it: Impossibile scaricare i dati:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
it: Impossibile scaricare il replay di %1: %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
it: Impossibile scaricare i replay dei membri del tuo gruppo attivo: %1

en: Unable to generate keys.
it: Impossibile generare la chiave di gioco.

en: Unable to get station infos.
    %1
it: Impossibile ottenere informazioni sulla stazione.
    %1

en: Unable to insert block
it: Inserimento del blocco non consentito.

en: Unable to kick.
     Reason:
it: Impossibile espellere.
    Ragione:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
it: Impossibile caricare %1.
    Il pacchetto del titolo non è stato trovato e non è stato salvato nel cloud.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
it: Impossibile caricare %1.
    Devi connetterti al server di ManiaPlanet per caricare questo titolo.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
it: Impossibile caricare %1.
    È necessario connettersi almeno una volta a ManiaPlanet per attivare, acquistare o aggiornare questo gioco.

en: Unable to read music
it: Impossibile leggere la musica

en: Unable to read title package
it: Impossibile leggere il pacchetto del titolo

en: Unable to register pack: %1
it: Impossibie registrare il pacchetto: %1

en: Unable to retrieve validation data.
it: Impossibile recuperare i dati di convalida.

en: Unable to save the replay
it: Impossibile salvare il replay

en: Unable to update data:
it: Impossibile aggiornare i dati:

en: Unable to upload title package:
    %1
it: Impossibile effettuare il caricamento del pacchetto del titolo:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
it: Incredibile!!!

en: Unbind key
it: Scollega tasto

en: Unbound key : this key has never been used.
it: Codice senza restrizioni: questo codice non è mai stato usata.

en: Undo
it: Annulla

en: Undo & Redo
it: Annulla e ripeti

en: Undo last action
it: Annulla ultima azione

en: Undo last modification [U]
it: Annulla ultima modifica [U]

en: Uninstall %1
it: Disinstalla %1

en: Unknown Map
it: Map sconosciuta

en: Unknown error
it: Errore sconosciuto

en: Unknown error.
it: Errore sconosciuto.

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unlock experimental features
it: Sblocca funzioni sperimentali

en: Unlock once
it: Sblocca una volta

en: Unsubscribe
it: Cancella iscrizione

en: Up
it: Sù

en: Up to max
it: Fino al massimo

en: Update Later
it: Aggiorna dopo

en: Update Now
it: Aggiorna ora

en: Update a pack
it: Aggiorna un pacchetto

en: Update mapping
it: Aggiorna mappe

en: Update subscribed workshop files
it: Aggiorna file di workshop sottoscritti

en: Updating data...
it: Aggiornamento dati in corso...

en: Updating game files : %1%2
it: Aggiornamento file di gioco: %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
it: Aggiornamento file di gioco…
    Puoi scegliere tra:
    Alta Def. textures (dimesione: %3%4) or
    Bassa Def. textures (dimesione: %1%2).
    (nota: puoi cambiare questa impostazione quando vuoi nel Launcher.)

en: Updating locators...
it: Aggiornamento locatori...

en: Updating station...
it: Aggiornamento stazione...

en: Updating thumbnails
it: Aggiornamento anteprime

en: Updating your profile ...
it: Aggiornamento del profilo in corso...

en: Updating your zone...
it: Aggiornamento della zona...

en: Upload a map
it: Carica una Map

en: Upload cancelled. Your map is still available.
it: Upload annullato. La tua Map è ancora disponibile.

en: Upload error
it: Errore nel caricamento

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
it: Errore upload. Impossibile connettersi al server.
    Riprova più tardi.

en: Upload the map
it: Carica la Map

en: Upload to YouTube
it: Carica su YouTube

en: Upload to peer (P2P)
it: Carica su peer (P2P)

en: Uploadable Maps
it: Mappe caricabili

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
it: Caricamento e pubblicazione su Steam Workshop in corso...

en: Uploading data...
it: Caricamento dati...

en: Use Action 1
it: Usa azione 1

en: Use Action 2
it: Usa azione 2

en: Use Action 3
it: Usa azione 3

en: Use Action 4
it: Usa azione 4

en: Use Custom Color
it: Usa colore personalizzato

en: Use Model for all Cars
it: Usa modelli per tutte le auto

en: Use Own Data
it: Usa dati personali

en: Use alternate rules :
it: Usa regole alternative:

en: Use anchor orientation
it: Usa orientamento ancora

en: Use default
it: Usa predefiniti

en: Use ghost
it: Usa Ghost

en: Use local address
it: Usa indirizzo locale

en: Use login of this account
it: Usa il login per questo account

en: Use proxy
it: Utilizza proxy

en: Use this Ghost
it: Usa questo Ghost

en: Use this ghost
it: Usa questo Ghost

en: Use this ghost (%1)?
it: Usare questo Ghost (%1)?

en: Validate
it: Convalida

en: Validate the track
it: Convalida la pista

en: Validated
it: Convalidato

en: Validating $<%1$> (%2)...
it: Convalida di $<%1$> (%2) in corso...

en: Validating ...
it: Convalida in corso...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
it: La convalida dei replay registrati nella modalità
     %1
    non è implementata.

en: Verifying data to update...
it: Verifica dati da aggiornare in corso...

en: Verifying password...
it: Verifica password in corso...

en: Version
it: Versione

en: Versus Replay
it: Sfida replay

en: Vertical
it: Verticale

en: Vertical multiplier
it: Moltiplicatore verticale

en: Vertical position
it: Posizione verticale

en: Vertical size
it: Dimensione verticale

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
it: Vittoria per obiettivo medio: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Video captured to
    "%1"
it: File video creato in
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
it: La memoria video è troppo bassa:
    %1Mb trovata, %2Mb richiesta

en: Videoshoot cancelled
it: Creazione file video annullata

en: View
it: Guarda

en: View %1 boxshot
it: Visualizza boxshot di %1

en: View %1 manual
it: Visualizza manuale di %1

en: View Map rankings
it: Guarda la classifica della Map

en: View map rankings [%1]
it: Guarda la classifica della Map [%1]

en: View players
it: Mostra giocatori

en: Visible by other players
it: Visibile dagli altri giocatori

en: Volume Playback
it: Volume riproduzione

en: Volume Recorder
it: Volume registrazione

en: Vote
it: Vota

en: Vote No
it: Vota No

en: Vote Yes
it: Vota Sì

en: Vote failed.
it: Voto fallito.

en: Vote in progress.
it: Voto in corso.

en: Vote jump to map
it: Vota passaggio alla mappa

en: Vote passed.
it: Voto passato.

en: Vote set next map
it: Vota impostazione prossima mappa

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
it: ATTENZIONE
    
    Hai troppi gruppi. Non dovresti avere più di %1 gruppi. Se non risolvi il problema rapidamente, rimuoveremo automaticamente i gruppi più recenti.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
it: Avviso: hai troppi amici.
    
    Puoi avere al massimo %1 amici.
    Se non provvedi a gestire immediatamente la lista, saranno rimossi gli amici più recenti.
    Puoi comunque comprare degli slot aggiuntivi per gli amici al prezzo di %2 Planets.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
it: ATTENZIONE: L'antialiasing è stato forzato dai driver!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
it: ATTENZIONE: il texture filtering è stato forzato dai driver!

en: Waiting for confirmation
it: In attesa di conferma

en: Waiting for players
it: In attesa di giocatori

en: Waiting for players in each team...
it: In attesa di giocatori per ogni squadra...

en: Waiting for registration
it: In attesa di registrazione

en: Waiting for the players to toss
it: In attesa di giocatori da sorteggiare

en: Waiting for your match to start
it: In attesa dell'inizio della partita

en: Waiting the result...
it: In attesa del risultato...

en: Waiting: %1
it: In attesa: %1

en: Warm up
it: Warm-up

en: Warm-up
it: Riscaldamento

en: Warm-up phase duration :
it: Durata fase warm-up:

en: Warning
it: Attenzione

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
it: Attenzione!
    Stai creando un account senza indirizzo e-mail.
    Quest'indirizzo può essere usato per mandarti una nuova password in caso la perdi.
    Vuoi veramente creare un account senza indirizzi e-mail?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
it: Attenzione! Impossibile scrivere su disco.
    I punteggi ed il profilo NON verranno salvati
    se continui a giocare.

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
it: Attenzione! È permesso modificare l'indirizzo e-mail solo se l'account online viene convalidato.
    Inserisci il tuo $l[%1]codice di convalida$l per convalidare l'account:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
it: Attenzione! Devi convalidare il tuo account online per poter spendere i Planets.
    Inserisci il tuo $l[%1]validation code$l per convalidare l'account:

en: Warning, could not load the title description:
it: Avviso, impossibile caricare la descrizione del titolo:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
it: Attenzione, la cartella dei dati (%1) non esiste.
    
    Premi OK per selezionarne/crearne un'altra. 
    Premi Annulla per sistemare il problema da solo.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
it: Attenzione, la Map sarà rimossa definitivamente.
    Continuare?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
it: Attenzione, la Map sarà definitivamente rimossa dalla campagna.
    Continuare?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
it: Avviso: il replay sarà rimosso definitivamente.
    Continuare?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
it: Avviso: premendo su Aggiorna Script, perderai i tuoi script personalizzati

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
it: Attenzione, la cartella dei tuoi dati personali (%1) non esiste
    
    Premi OK per selezionarne/crearne un'altra. 
    Premi Annulla per sistemare il problema da solo.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
it: Avvertenza: alcune tastiere non supportano la pressione di più pulsanti allo stesso tempo. Se riscontri problemi di sovrapposizione di tasti, puoi provare a collegare una seconda tastiera o joypad aggiuntivi.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
it: Attenzione: i Ghost creati non verranno salvati.
    Uscire dal Ghost Editor?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
it: Avviso: stai raggiungendo il numero massimo di blocchi che è possibile inserire nella mappa!
    Fai attenzione all'indicatore in alto a destra.

en: Watch
it: Guarda

en: Water reflections
it: Riflessi acqua

en: Water reflects
it: Riflessi acqua

en: Waves mode: Off
it: Modalità ondate: Off

en: Waves mode: On
it: Modalità ondate: On

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
it: Impossibile convalidare il punteggio di $<%1$> (%2).

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
it: Impossibile cercare aggiornamenti in questo momento a causa dell'interruzione della connessione ad internet. 
    Verifica la disponibilità di aggiornamenti più tardi dalla finestra di avvio o nei forum del gioco.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
it: È stata inviata una mail a "%1$s" con questo elenco, per tua convenienza.

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
it: Ti abbiamo inviato un'e-mail con le informazioni relative al problema.

en: We recommend looking for an update now.
it: Ti consigliamo di verificare ora la disponibilità di aggiornamenti.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
it: Aggiorneremo il tuo profilo online con il tuo profilo locale che hai aggiornato offline.

en: Weight
it: Peso

en: Welcome to %1!
it: Benvenuto in %1!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
it: Benvenuto su %1$s
    
    Grazie per esserti registrato.
    Le informazioni del tuo account sono le seguenti:
    
    Login=%2$s
    Codice di convalida:%3$s
    
    
    Tieni queste informazioni al sicuro! 
    
    Se devi riscaricare ManiaPlanet, puoi farlo dalla tua Pagina giocatore (http://player.maniaplanet.com)
    
    Ti aspettiamo online!
    
    Il team Nadeo

en: Welcome to Battle!
it: Benvenuto nella Battaglia!

en: Welcome to ManiaPlanet
it: Benvenuto a ManiaPlanet

en: Welcome!
it: Benvenuto!

en: What type of installation would you like?
it: Quale tipo di installazione vuoi eseguire?

en: Wheel sensitivity
it: Sensibilità sterzo

en: Where should common data files be stored?
it: Dove sono memorizzati i file comuni?

en: Where should personal data files be stored?
it: Dove devono essere memorizzati i dati personali?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
it: Durante l'attesa, prova a diventare il Re della Lobby!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
it: Durante l'attesa, puoi giocare "Re della Lobby".

en: White
it: Bianco

en: Width
it: Larghezza

en: Window border
it: Bordo finestra

en: Window height
it: Altezza finestra

en: Window width
it: Larghezza finestra

en: Windowed resolution
it: Risoluzione Finestra

en: Winner
it: Vincitore

en: Winner!
it: Vincitore!

en: Winner: $<%1$>
it: Vincitore: $<%1$>

en: Wins :
it: Vittorie:

en: World scale
it: Scala del mondo

en: Write
it: Scrivi

en: Write a new message
it: Scrivi un nuovo messaggio

en: Write the text which willl compose the brush
it: Scrivi il testo che comporrà il pennello

en: Wrong Password!
it: Password errata!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
it: E-mail non corretta. Verifica di aver scritto correttamente il tuo e-mail.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
it: Password errata. Verifica di aver inserito correttamente la tua password

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
it: Password errata. Verifica di aver inserito correttamente la password.

en: Wrong title.
it: Titolo sbagliato.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
it: Codice di convalida non valido. Verifica di averlo inserito correttamente.

en: X (Local) + Shift (Global)
it: X (locale) + Shift (globale)

en: X axis position
it: Posizione asse X

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
it: X o C / Maius + Tasto destro del Mouse

en: Y axis position
it: Posizione asse Y

en: Yaw
it: Direzione

en: Yes
it: Sì

en: You $<$2B2own$> this title pack. When you create new data, do not forget to include them in your title pack.
it: Tu $<$2B2possiedi$> questo pacchetto. Quandi crei nuovi dati, non dimenticare di includerli nel tuo pacchetto di titoli.

en: You $<$F00do not own$> this title pack. The data you will create here will not be available in Local play mode or Multiplayer mode unless you create your own title pack.
it: Tu $<$F00non possiedi$> questo pacchetto. I dati creati non saranno disponibili in modalità locale o multiplayer se non crei un tuo pacchetto di titoli.

en: You already asked this player to be your buddy.
it: Hai già chiesto a questo giocatore di diventare tuo amico.

en: You already asked this player to join this group.
it: Hai già chiesto a questo giocatore di aderire a questo gruppo.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
it: Hai già un gruppo predefinito impostato.
    Il gruppo predefinito è usato solo per scaricare i migliori replay dei giocatori di tale Map.
    Vuoi sostituire l'attuale gruppo predefinito (%1) con questo (%2)?

en: You are allowed to perform this operation.
it: Sei autorizzato ad eseguire questa operazione.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
it: Sei già connesso (da un computer differente)
    Riprova tra poco.

en: You are already connected to this server.
it: Sei già connesso a questo server.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
it: Sei attualmente un <$0f0beginner$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
it: Non sei autorizzato ad eseguire questa operazione.

en: You are not connected to an online account.
it: Non sei connesso a un account online.

en: You are not connected to the Internet.
it: Non sei connesso ad internet.

en: You are not connected.
it: Non sei connesso.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
it: Non sei online.
    
    Non potrai connetterti a un account e sfruttare tutte le funzionalità del gioco.
    È consigliato connettersi a Internet adesso.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
it: Non hai il permesso per aggiungere nuove stazioni ManiaPlanet.

en: You are not permitted to load this data.
it: Non sei autorizzato a caricare questi dati.

en: You are not permitted to switch to player mode.
it: Non sei autorizzato a passare alla modalità Giocatore.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
it: Non sei autorizzato a passare alla modalità Arbitro.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
it: Non sei autorizzato a passare alla modalità Spettatore.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
it: Non sei il proprietario di questo pacchetto registrato su ManiaCredits

en: You are not the owner of this title.
it: Non sei il proprietario di questo titolo.

en: You are not the right payer.
it: Non sei il pagante giusto.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
it: Sei responsabile per le immagini che scegli.
    Queste verranno trasferite e visualizzate da altri giocatori.
    Non usare immagini scioccanti o protette da copyright.

en: You are spectating the game
it: Stai guardando la partita

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
it: Stai usando questi file per la prima volta.
    Accetti ogni responsabilità in merito alla loro condivisione?

en: You beat the %1!
it: Hai battuto %1!

en: You beat the Bronze Medal time:
it: Hai battuto il tempo da medaglia di bronzo:

en: You beat the Bronze medal!
it: Hai battuto la medaglia di bronzo!

en: You beat the Gold Medal time:
it: Hai battuto il tempo da medaglia d'oro:

en: You beat the Silver Medal time:
it: Hai battuto il tempo da medaglia d'argento:

en: You beat the score of %1!
it: Hai battuto il punteggio di %1!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
it: Puoi aggiungere %1 nuove stazioni ManiaPlanet.
    Queste nuove stazioni costano %2 Planet.
    
    Vuoi veramente pagare per aggiungere nuove stazioni ManiaPlanet?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
it: Puoi scegliere un clacson generale per tutte le tue macchine o selezionare un clacson specifico per ogni Skin della macchina.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
it: Puoi fare un record ufficiale in questa gara ogni %d secondi.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
it: È possibile installare %1 %2 soltanto se è presente %3 %4.

en: You can not place more than %1 Bases !
it: Puoi piazzare al massimo %1 basi!

en: You can not place more than %1 Gates !
it: Puoi piazzare al massimo %1 cancelli!

en: You can not place more than %1 Gauges !
it: Non puoi piazzare più di %1 indicatori!

en: You can not spend %s!
it: Non puoi spendere %s!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
it: Puoi ora selezionare il Ghost di Nadeo come avversario.

en: You can only place one start line.
it: Puoi posizionare solo una linea di partenza.

en: You can place only one Podium!
it: Puoi piazzare solo un podio!

en: You can place only one starting point!
it: Puoi posizionare solo una linea di partenza!

en: You cannot add yourself as favorite.
it: Non puoi aggiungere te stesso ai preferiti.

en: You cannot be your own buddy.
it: Non puoi essere amico di te stesso.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
it: Non puoi cambiare il tuo nickname online. Questa modifica sarà accettata quando sarai disconnesso. Attenzione: la modifica al nickname sarà cancellata la prossima volta che sarai online.
    Sei sicuro di voler cambiare il nickname?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
it: Non puoi cambiare il tuo nickname.
    Le modifiche apportate saranno annullate e continuerai.

en: You cannot change your zone.
it: Non puoi cambiare la tua zona.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
it: Non puoi creare altri account per server dedicati.

en: You cannot edit a packed map.
it: Impossibile modificare una Map di un pacchetto

en: You cannot import a file from the game directory.
it: Non puoi importare un file dalla cartella del gioco.

en: You cannot invite yourself.
it: Non puoi auto-invitarti.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
it: Non puoi piazzare più di un Obiettivo "Inizio battaglia"

en: You cannot reconnect a profile from here.
it: Non puoi riconnettere un profilo da qui.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
it: Non puoi registrare un Ghost di MediaTracker nella modalità puzzle.

en: You cannot remove a profile from here.
it: Non puoi rimuovere un profilo da qui.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
it: Non puoi sostituire blocchi piazzati in precedenza.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
it: Il video non può funzionare in modalità schermo intero.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
it: Non puoi visualizzare un file video a schermo intero.
    Premi ALT+INVIO per mettere il gioco in finestra.
    Riprovare?

en: You cannot save to a pack.
it: Non puoi salvare un pack.

en: You cannot subscribe to more groups.
it: Non puoi iscriverti ad altri gruppi.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
it: Non puoi usare questa chiave per ottenere un nuovo codice di convalida.

en: You cannot vote.
it: Non puoi votare.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
it: Hai scelto di forzare sia l'antialiasing che il supporto GDI a schermo intero, nel pannello delle opzioni grafiche.
    Queste opzioni non sono compatibili: il supporto GDI a schermo intero verrà disattivato.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
it: Hai scelto di forzare il software TnL (vertex processing), nel pannello delle opzioni grafiche avanzate. 
    Questa opzione può risolvere problemi con la scheda o con il driver, ma può anche influire sulle prestazioni del gioco.
    Pertanto, è consigliato l'utilizzo solo per risolvere problemi grafici (come strane deformazioni geometriche).

en: You do not have access to %1.
it: Non hai accesso a %1.

en: You do not have enough %s to perform this action.
it: Non hai %s a sufficienza per eseguire questa azione.

en: You do not have enough %s!
it: Non hai abbastanza %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
it: Non hai abbastanza Planets per giocare in questo server.

en: You do not have enough Planets!
it: Non hai abbastanza Planets!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
it: Non hai abbastanza punti ladder per connetterti a questo server.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
it: Non hai abbastanza punti Ladder per cambiare modalità di gioco.

en: You do not have the maps for this series.
it: Non hai le mappe per questa serie.

en: You do not need to install this patch
it: Non è necessario installare questa patch

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
it: Non hai accesso a questi dati.
    Inserisci un codice per avere accesso a questi dati.

en: You don't have the collection:
    '%1'
it: Non hai la collezione:
    %1

en: You don't have the model '%1'.
it: Non hai il modello '%1'.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
it: Non hai i permessi per scrivere nella cartella dei dati del gioco
    (%1).
    
    Premi OK per selezionarne/crearne un'altra. 
    Premi Annulla per sistemare il problema da solo.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
it: Non disponi dei permessi di scrittura per questa cartella
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
it: Non hai i permessi per scrivere nella cartella dei dati personali
    (%1)
    
    Premi OK per selezionarne/crearne un'altra. 
    Premi Annulla per sistemare il problema da solo.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
it: Non hai i permessi di scrittura per questa cartella, scegline un'altra.

en: You eliminated yourself!
it: Ti sei auto-eliminato!

en: You forgot to give the receiver login.
it: Ti sei dimenticato di fornire il login del ricevente

en: You have already activated this key.
it: Hai già attivato questa chiave.

en: You have been added to this group successfully.
it: Sei stato aggiunto con successo a questo gruppo.

en: You have been banned.
it: Sei stato bannato.

en: You have been eliminated!
it: Sei stato eliminato!

en: You have been hit!
it: Sei stato colpito!

en: You have been successfully removed from this group.
it: Sei uscito da questo gruppo.

en: You have eliminated %1!
it: Hai eliminato %1!

en: You have hit %1!
it: Hai colpito %1!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
it: Hai modificato la Skin.
    Vuoi veramente uscire senza salvare?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
it: Hai altri $<$0f0 Armor Points$>

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
it: Sei arrivato a %1$d Punti Ladder in %2$s! Ti abbiamo dato %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
it: Devi avere almeno 14 anni per creare un nuovo account.

en: You have to become moderator to perform this task.
it: Devi essere moderatore per eseguire questa azione.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
it: Devi prima registrare un ghost gestito dal MediaTracker.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
it: Hai troppi preferiti, devi prima eliminarne qualcuno.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
it: Hai trasferito troppi %1$s questo mese.
    Numero massimo permesso di %2$s trasferibili al mese: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
it: Hai colpito te stesso!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
it: Hai appena battuto il punteggio più alto di $<%1$>!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
it: Più avanti potresti aver bisogno del tuo $ovalidation code$o, perciò ti consigliamo di conservarlo.

en: You missed %1 checkpoint
it: Hai mancato %1 CheckPoint

en: You missed %1 checkpoints
it: Hai mancato %1 CheckPoint

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
it: Devi accettare i termini e le condizioni sotto riportate per continuare.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
it: Devi essere connesso ad internet per giocare a questa versione del gioco.
    Se hai accesso a internet, controlla la connessione o il tuo account.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
it: Devi sfidare un altro giocatore via collegamento o via file per sbloccare questa Map

en: You must choose a name for your macroblock.
it: Devi scegliere un nome per il macroblock.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
it: Devi creare una Map giocabile con il Map Editor per sbloccare questa Map.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
it: Devi avere un amico nella tua lista amici per sbloccare questa Map.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
it: Deiv avere un amico invitato via email nella tua lista amici per sbloccare questa Map.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
it: Devi invitare un amico per sbloccare questa Map.

en: You must place 1 Pole #%1
it: Devi piazzare almeno 1 Torretta #%1

en: You must place 1 Spawn #%1
it: Devi piazzare almeno 1 spawn #%1

en: You must place 1 SpawnStart #1
it: Devi piazzare 1 SpawnStart #1

en: You must place 1 SpawnStart #2
it: Devi piazzare 1 SpawnStart #2

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
it: Devi piazzare lo stesso numero di Spawn Difesa e Obiettivi.
    Attualmente ci sono %1 Spawn Difesa per %2 Obiettivi.

en: You must place at least one Goal #%1
it: È necessario piazzare almeno un obiettivo #%1

en: You must place at least one Goal.
it: Devi piazzare almeno un obiettivo.

en: You must place at least one Spawn
it: Devi piazzare almeno uno Spawn

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
it: Devi piazzare almeno uno Spawn Difesa ed un Obiettivo.

en: You must place at least one checkpoint!
it: Devi posizionare almeno un CheckPoint!

en: You must place at least one finish line!
it: Devi posizionare almeno un traguardo!

en: You must place exactly one Spawn #%1
it: È necessario piazzare uno Spawn #%1

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
it: Devi piazzare esattamente uno Spawn #1 e uno Spawn #2.
    Devi piazzare lo stesso numero di Obiettivo #1 e Obiettivo #2 con almeno uno di essi.
    
    Puoi piazzare un Obiettivo "Inizio battaglia" per determinare quale squadra inizierà ad attaccare in modalità Ondate d'attacco.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
it: Devi piazzare uno Spawn, almeno un obiettivo e tutti i CheckPoint che vuoi.

en: You must place exactly one Spawn.
it: Devi piazzare uno Spawn.

en: You must place one Goal %1.
it: Devi piazzare un Obiettivo %1.

en: You must place one SpawnAttack.
it: Devi piazzare solo uno Spawn Attacco.

en: You must place one SpawnDefense %1.
it: Devi piazzare uno SpawnDifesa %1.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
it: Devi piazzare lo stesso numero dell'obiettivo #1 e dell'obiettivo #2

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
it: Devi giocare in modalità Hot-Seat con un amico per sbloccare questa Map.

en: You must play a race online to unlock this map.
it: Devi giocare una gara online per sbloccare questa Map.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
it: Devi raccomandare il gioco a un amico per sbloccare questa Map.

en: You must select a map!
it: Devi scegliere una Map!

en: You must select a replay first!
it: Prima devi selezionare un replay!

en: You must select at least 1 map!
it: Devi scegliere almeno 1 Map!

en: You must select at least one replay!
it: Devi scegliere almeno un replay!

en: You must validate the map to be able to play with it.
it: Devi convalidare la mappa per poterci giocare.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
it: Devi convalidare la tua Map per usare il MediaTracker.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
it: Devi avere 100 LadderPoints online per sbloccare questa Map.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
it: Devi avere 1000 LadderPoints online per sbloccare questa Map.

en: You need 120 medals to unlock this map.
it: Devi avere 120 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need 150 medals to unlock this map.
it: Devi avere 150 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need 175 medals to unlock this map.
it: Devi avere 175 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need 190 medals to unlock this map.
it: Devi avere 190 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need 25 medals to unlock this map.
it: Devi avere 25 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need 50 medals to unlock this map.
it: Devi avere 50 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
it: Devi avere 5000 LadderPoints online per sbloccare questa Map.

en: You need 80 medals to unlock this map.
it: Devi avere 80 medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
it: Devi ottenere una medaglia di bronzo nelle cinque mappe precedenti per sbloccare questa Map.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
it: Devi avere una medaglia di bronzo nella Map precedente per sbloccare questa Map.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
it: Devi ottenere una medaglia d'oro in tutte le %1 mappe precedenti per sbloccare questa Map.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
it: Devi ottenere una medaglia d'oro in tutte le mappe precedenti per sbloccare questa Map.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
it: Devi ottenere una medaglia d'oro nelle cinque mappe precedenti per sbloccare questa Map

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
it: Devi avere una medaglia d'oro nella Map precedente per sbloccare questa Map.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
it: Devi ottenere una medaglia d'argento nelle cinque mappe precedenti per sbloccare questa Map.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
it: Devi avere una medaglia d'argento nella Map precedente per sbloccare questa Map.

en: You need more medals to unlock this map.
it: Devi avere più medaglie per sbloccare questa Map.

en: You need to activate the plugin before moving it.
it: Devi attivare il plugin prima di muoverlo.

en: You need to choose a name for the pack.
it: Devi specificare un nome per il pacchetto.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
it: Devi prima inserire il tuo indirizzo e-mail nel profilo!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
it: Devi assegnare un nome univoco a questo MacroBlock e crearne l'icona per salvarlo.

en: You need to have map %1 to execute this request.
it: Hai bisogno della Map %1 per eseguire questa richiesta.

en: You need to place a starting point!
it: Devi posizionare una linea di partenza!

en: You need to select a level of difficulty.
it: Devi selezionare un livello di difficoltà.

en: You need to select a level of quality.
it: Devi selezionare un livello di qualità.

en: You need to select at least two players!
it: Devi selezionare almeno due giocatori!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
it: Devi selezionare i blocchi legati alla selezione attuale.

en: You need to select some data to include in the pack.
it: Devi selezionare alcuni dati da includere nel pacchetto.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
it: Devi attendere qualche secondo prima di iscriverti di nuovo a questo gruppo.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
it: Devi attendere un po' prima di aggiungere nuovamente questo amico.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
it: Puoi cambiare il tuo nickname online solo altre $<$0f0%1$> volte.
    Sei sicuro di voler cambiare il nickname?

en: You set a new personal record!
it: Hai stabilito un nuovo record personale!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
it: Hai ancora delle stazioni vuote disponibili.
    Sei sicuro di voler comprare nuove stazioni ora?

en: You unlocked a new campaign:
it: Hai sbloccato una nuova campagna:

en: You unlocked a new level of difficulty:
it: Hai sbloccato un nuovo livello di difficoltà:

en: You unlocked new levels of difficulty:
it: Hai sbloccato nuovi livelli di difficoltà:

en: You voted for the attack.
it: Hai votato per l'attacco.

en: You voted for the defense.
it: Hai votato per la difesa.

en: You were banned from this server.
it: Sei stato bannato da questo server.

en: You were banned.
it: Sei stato bannato.

en: You were blacklisted from this server.
it: Sei stato inserito nella blacklist di questo server.

en: You were kicked.
it: Sei stato espulso.

en: You will be redirected to a new master server.
it: Verrai reindirizzato a un nuovo server principale.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
it: Tutti i progressi non salvati andranno persi. Continuare?

en: You will soon be redirected to a match server.
it: Stai per essere reindirizzato a un server partite.

en: You won %1 medals!
it: Hai ottenuto %1 medaglie!

en: You won %1 skillpoints!
it: Hai ottenuto %1 SkillPoint!

en: You won 1 medal!
it: Hai ottenuto 1 medaglia!

en: You won 1 skillpoint!
it: Hai ottenuto 1 SkillPoint!

en: You won all the gold medals for this campaign!
it: Hai vinto tutte le medaglie d'oro di questa campagna!

en: You won the Bronze Medal!
it: Hai vinto la medaglia di bronzo!

en: You won the Gold Medal!
it: Hai vinto la medaglia d'oro!

en: You won the Silver Medal!
it: Hai vinto la medaglia d'argento!

en: You won!
it: Hai vinto!

en: You're not properly logged-in.
it: Non hai effettuato l'accesso correttamente.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
it: Stai utilizzando il DEBUG DirectX runtime, l'esperienza di gioco potrebbe risentirne.
    Vuoi continuare lo stesso?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
it: Il tuo profilo %1$s è già collegato a un account ManiaPlanet.

en: Your %s game account
it: Il tuo account di gioco %s

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
it: Il tuo IP è stato già usato oggi da un altro account demo.
    Non hai ricevuto Planets per giocare la demo.

en: Your IP was banned from this server.
it: Il tuo IP è stato bannato da questo server.

en: Your Ladder World Ranking
it: Posizione nella classifica mondiale

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
it: Il tuo account ManiaPlanet è collegato ad un altro account Steam.

en: Your ManiaPlanet account password
it: Password del tuo account ManiaPlanet

en: Your ManiaPlanet account validation code
it: Il tuo codice di convalida per l'account ManiaPlanet

en: Your Maniaplanet account information:
it: Informazioni account Maniaplanet:

en: Your Medals World Ranking
it: La tua posizione nel medagliere mondiale

en: Your Planets
it: I tuoi Planets

en: Your Planets:
it: I tuoi Planets:

en: Your Score
it: Punteggio personale

en: Your Score:
it: Punteggio personale:

en: Your SkillPoints World Ranking
it: La tua classifica mondiale degli SkillPoints

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
it: Il tuo account Steam è collegato ad un altro account ManiaPlanet.

en: Your Time
it: Tempo personale

en: Your Zone information will be used to display regional scores
it: Le informazioni sulla tua zona verranno usate per visualizzare i punteggi regionali

en: Your access to %1 expires in %2.
it: l tuo accesso a %1 scade il %2.

en: Your account has not been validated.
it: L'account non è stato convalidato.

en: Your account is being deleted.
it: Il tuo account è stato eliminato.

en: Your account is limited.
it: Il tuo account è limitato.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
it: Il tuo account è sconosciuto in questo server.
    Riprova in un altro server.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
it: Il tuo avatar è stato convertito con successo nel file di gioco:
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
it: La tua skin è stata convertita con successo nel file di gioco:
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
it: La tua cache è quasi piena.
    Vuoi aumentare le dimensioni massime della tua cache?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
it: La tua combo ritornerà a 1 quando sarai eliminato.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
it: Il tuo indirizzo e-mail verrà usato per il recupero delle password perdute

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
it: Il tuo indirizzo e-mail non verrà divulgato o venduto a terze parti

en: Your email must be defined.
it: Devi inserire l'indirizzo e-mail.

en: Your exe version does not match the server version.
it: La versione del tuo exe non corrisponde con quella del server.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
it: Il tuo amico riceverà un'e-mail d'invito con un collegamento al download del gioco.
    Se crea un account con questo indirizzo e-mail, diventerai suo sponsor.

en: Your game key:
it: Chiave di gioco:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
it: La tua versione del gioco (%1$s) non è più supportata dal master server. Aggiorna il gioco.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
it: La tua versione del gioco (%1$s) non è valida.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
it: La tua scheda video supporta solo software (cpu) vertex shader.
    Le prestazioni del gioco saranno basse.
    Vuoi continuare lo stesso?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
it: I driver della tua scheda video non riconoscono ManiaPlanet come un'applicazione CrossFire supportata.
    Accedi qui per maggiori informazione: $l%s$l

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
it: I driver della tua scheda video non riconosco ManiaPlanet come un'applicazione CrossFire supportata. 
    Accedi a questo link per maggiori informazioni:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
it: La tua scheda video non ha abbastanza memoria per far partire il Painter.
    Prova a giocare a schermo intero, con bassa risoluzione, senza antialiasing e con 16b buffer di colore.

en: Your group has been successfully created.
it: Il tuo gruppo è stato creato con successo.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
it: Il tuo login deve contenere tra %1 e %2 caratteri.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
it: Il tuo login deve contenere solo caratteri validi: a-z, A-Z, 0-9 oppure ._-.

en: Your login:
it: Il tuo login:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
it: La tua mappa può causare problemi di prestazioni ai giocatori con computer poco potenti.
    Fai attenzione all'indicatore in alto a destra per aiutarti a migliorare le prestazioni delle tue mappe.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
it: La tua Map è stata inviata.
    Ora gli altri giocatori del gruppo possono giocarci!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
it: La tua Map è stata inviata.
    Ora gli altri giocatori del gruppo possono giocarci!

en: Your message has been successfully sent.
it: Messaggio inviato correttamente.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
it: La tua musica è stata convertita con successo in:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
it: La nuova password è stata attivata. Verrà inviata al tuo indirizzo e-mail.

en: Your new validation code has been activated.
it: Il tuo nuovo codice di convalida è stato attivato.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
it: Il tuo nickname deve contenere almeno 3 caratteri.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
it: Il tuo nickname può avere minimo %d e massimo %d caratteri.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
it: La tua password deve contenere tra %1 e %2 caratteri.

en: Your password must contain only valid characters.
it: La tua password deve contenere solo caratteri validi.

en: Your password:
it: La tua password:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
it: La cartella dei tuoi dati personali è cambiata. L'avvio del gioco ora uscirà
    Riavvialo per applicare i cambiamenti.

en: Your play time has expired.
it: Il tuo tempo di gioco è scaduto.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
it: Il tuo tempo di gioco è scaduto.
    La mappa è stata modificata.
    Vuoi salvare le modifiche?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
it: Il tuo tempo di gioco in questo titolo è scaduto.
    Puoi comprare il gioco completo o aspettare domani per giocare di nuovo alla demo.

en: Your player page online
it: La tua PlayerPage online

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
it: La tua segnalazione è stata inviata con successo. 
    Sarà utilizzata per migliorare la qualità 
    delle mappe scaricabili. 
    Grazie per il tuo contributo!

en: Your score could not be validated:
    %1
it: Impossibile convalidare il punteggio:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
it: La tua iscrizione non è completa.
    Scegli la tua zona.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
it: Il tuo account temporaneo è stato bloccato.
    Ora puoi registrare il codice con un altro account.

en: Your time:
it: Tempo personale:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
it: Il titolo pacchetto non è aggiornato. Scarica una nuova versione.

en: Your validation code:
it: Il tuo codice di convalida:

en: Your version is currently up to date.
it: La tua versione è aggiornata.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
it: Il video %1 non è stato completamente caricato su YouTube.
    Riprendere l'upload?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
it: I driver della scheda video (%1) non sono aggiornati (%2).
    Il gioco funziona meglio con driver di versione %3 o più recente.
    È possibile trovare gli ultimi driver grafici sul sito del produttore della scheda video:
    %4
    Se si sta utilizzando un computer portatile, l'installazione dei driver potrebbe non funzionare, in tal caso verificare la presenza di un aggiornamento sul sito del produttore del portatile.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
it: Non sono state trovate le informazioni relative alla tua scheda grafica.
    Verrà eseguito un breve test prestazioni.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
it: La tua zona è stata eliminata.
    Scegline una nuova.
    Questa modifica è gratuita.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
it: La tua zona è stata suddivisa.
    Scegli una sottoregione.
    Questa modifica è gratuita.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
it: La tua zona sarà
    %1.
    Sei sicuro?

en: Z axis position
it: Posizione asse Z

en: Zones
it: Zone

en: Zoom In/Out
it: Zoom avanti/indietro

en: Zoom camera in
it: Aumenta zoom telecamera

en: Zoom camera out
it: Diminuisci zoom telecamera

en: [Re]
it: [R]

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
it: [Referee] l'arbitro '%1' non risponde e verrà disconnesso. Alcuni punteggi non sono stati convalidati.

en: a little too easy
it: un po' troppo facile

en: a little too hard
it: un po' troppo difficile

en: average difficulty
it: difficoltà media

en: average interest
it: interesse medio

en: bad map
it: Map scarsa

en: choose your opponent
it: scegli il tuo avversario

en: decent map
it: Map decente

en: del
it: Canc

en: easy
it: facile

en: esc
it: Esc

en: extreme
it: estrema

en: fine
it: Okay

en: ghost
it: Ghost

en: good map
it: Map buona

en: great map
it: Map ottima

en: hard
it: difficile

en: http error %1
it: errore http %1

en: inch
it: pollice

en: less than one day
it: meno di un giorno

en: less than one hour
it: meno di un'ora

en: max dist
it: dist. max

en: max fov
it: campo vis. max

en: min dist
it: dist. min.

en: min fov
it: campo vis. min.

en: no report
it: nessuna segnalazione

en: normal
it: normale

en: one day
it: un giorno

en: one hour
it: un'ora

en: or use another login.
it: oppure inserisci un altro login.

en: point
it: punto

en: points
it: punti

en: really too easy
it: davvero troppo facile

en: really too hard
it: davvero troppo difficile

en: reports
it: segnalazioni

en: start
it: avvia

en: switch advanced mode
it: passa alla modalità avanzata

en: terrific map
it: Map fantastica

en: too easy
it: troppo facile

en: too hard
it: troppo difficile

en: |Action|Move
it: |Action|Movimento

en: |Action|Static
it: |Action|Statico

en: |AdvancedTab|Game
it: |AdvancedTab|Partita

en: |AdvancedTab|Inputs
it: |AdvancedTab|Tasti

en: |AdvancedTab|Network
it: |AdvancedTab|Rete

en: |Advantage kept|Kept
it: |Advantage kept|Mantenuto

en: |Antialiasing| 2 samples
it: |Antialiasing|2x

en: |Antialiasing| 4 samples
it: |Antialiasing|4x

en: |Antialiasing| 6 samples
it: |Antialiasing|6x

en: |Antialiasing| 8 samples
it: |Antialiasing|8x

en: |Antialiasing|16 samples
it: |Antialiasing|16x

en: |Antialiasing|None
it: |Antialiasing|Nessuno

en: |ArticleName|Day
it: |ArticleName|Giorno

en: |ArticleName|Land
it: |ArticleName|Terreno

en: |ArticleName|Night
it: |ArticleName|Notte

en: |ArticleName|Sunrise
it: |ArticleName|Alba

en: |ArticleName|Sunset
it: |ArticleName|Tramonto

en: |ArticleName|Water
it: |ArticleName|Acqua

en: |Attack,Substantive|Atk
it: |Attack,Substantive|Att

en: |AudioQuality|High
it: |AudioQuality|Alta

en: |AudioQuality|Low
it: |AudioQuality|Bassa

en: |AudioQuality|Normal
it: |AudioQuality|Normale

en: |Audio|3d quality(soft)
it: |Audio|Qualità 3d (lieve)

en: |Audio|Acceleration
it: |Audio|Accelerazione

en: |Audio|Allow music to change while racing
it: |Audio|Consenti il cambiamento automatico della musica durante la gara

en: |Audio|Auto
it: |Audio|Automatica

en: |Audio|Dynamic mix
it: |Audio|Mix dinamico

en: |Audio|Enable EFX
it: |Audio|Abilita EFX

en: |Audio|Enable HRTF
it: |Audio|Abilita HRTF

en: |Audio|Enable doppler
it: |Audio|Abilita Doppler

en: |Audio|HardwareOnly
it: |Audio|SoloHardware

en: |Audio|HrtfFull
it: |Audio|HrtfCompleto

en: |Audio|HrtfLight
it: |Audio|HrtfMinimo

en: |Audio|Max sounds
it: |Audio|Livello massimo dei suoni

en: |Audio|Quality
it: |Audio|Qualità

en: |Audio|SoftwareOnly
it: |Audio|SoloSoftware

en: |Audio|Speakers
it: |Audio|Altoparlanti

en: |BackgroundQuality|High
it: |BackgroundQuality|Alta

en: |BackgroundQuality|Low
it: |BackgroundQuality|Bassa

en: |BackgroundQuality|Medium
it: |BackgroundQuality|Media

en: |BestRaceTime|Best
it: |BestRaceTime|Migliore

en: |BlockInfo|Checkpoint
it: |BlockInfo|CheckPoint

en: |BlockInfo|Finish
it: |BlockInfo|Arrivo

en: |BlockInfo|Large
it: |BlockInfo|Grande

en: |BlockInfo|Overlay
it: |BlockInfo|Sovrapponi

en: |BlockInfo|Rectangle
it: |BlockInfo|Rettangolo

en: |BlockInfo|Road
it: |BlockInfo|Strada

en: |BlockInfo|Start
it: |BlockInfo|Partenza

en: |BlockInfo|Start/Finish
it: |BlockInfo|Partenza/Arrivo

en: |Broadcasting|Cancel
it: |Broadcasting|Annulla

en: |Broadcasting|Connecting...
it: |Broadcasting|Connessione in corso...

en: |Broadcasting|Start
it: |Broadcasting|Inizia

en: |Broadcasting|Stop
it: |Broadcasting|Ferma

en: |Broadcast|Cannot use microphone
it: |Broadcast|Impossibile utilizzare il microfono

en: |Broadcast|No Twitch server found
it: |Broadcast|Nessun server Twitch trovato

en: |Broadcast|Wrong login or password
it: |Broadcast|Login o password errati

en: |Browse|Avatars
it: |Browse|Avatar

en: |Browse|Car skins
it: |Browse|Skin auto

en: |Browse|Maps
it: |Browse|Mappe

en: |Browse|Replays
it: |Browse|Replay

en: |CameraInterp|FixedTangent
it: |CameraInterp|TangenteFisso

en: |CameraInterp|Linear
it: |CameraInterp|Lineare

en: |CameraInterp|None
it: |CameraInterp|Nessuno

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
it: |CameraTargetVehicle|GiocatoreLocale

en: |CameraTargetVehicle|None
it: |CameraTargetVehicle|Nessuno

en: |Camera|CameraHelico
it: |Camera|Telecamera aerea

en: |CarParticlesQuality|All High
it: |CarParticlesQuality|Alta per tutti

en: |CarParticlesQuality|All Low
it: |CarParticlesQuality|Bassa per tutti

en: |CarParticlesQuality|All Medium
it: |CarParticlesQuality|Media per tutti

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
it: |CarParticlesQuality|Alta, media (avversari)

en: |CarProjectors|All Cars
it: |CarProjectors|Tutte le auto

en: |CarProjectors|My Car
it: |CarProjectors|La mia auto

en: |CarProjectors|None
it: |CarProjectors|Nessuna

en: |CarQuality|All High
it: |CarQuality|Alta per tutte

en: |CarQuality|All Low
it: |CarQuality|Bassa per tutte

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
it: |CarQuality|Alta, media (avversari)

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
it: |CarQuality|Media, bassa (avversari)

en: |CarSmoke|My Car
it: |CarSmoke|La mia auto

en: |CarSmoke|None
it: |CarSmoke|Nessuno

en: |ColorDepth|16-bit
it: |ColorDepth|16 bit

en: |ColorDepth|32-bit
it: |ColorDepth|32 bit

en: |Config|Automatic
it: |Config|Automatica

en: |Config|Current
it: |Config|Attuale

en: |Defense|Def
it: |Defense|Dif

en: |DeferredAntialiasing|None
it: |DeferredAntialiasing|Nessuno

en: |Device|Default
it: |Device|Predefinito

en: |DialogTitle|Benchmark
it: |DialogTitle|Test prestazioni

en: |DialogTitle|Display compatibility
it: |DialogTitle|Compatibilità display

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
it: |DialogTitle|Peer to peer: impostazioni avanzate

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
it: |Compatibilità video|Disabilita l'anti-aliasing

en: |DisplayCompatibility|Light from map
it: |DisplayCompatibility|Fonte di luce dalla Map

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
it: |DisplayCompatibility|Indice luci effetti luce

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
it: |DisplayCompatibility|Qualità effetti luce

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
it: |DisplayCompatibility|Super qualità effetti luce

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
it: |DisplayCompatibility|Dimensioni massime effetti luce

en: |DisplayMode|FullScreen
it: |DisplayMode|Schermo intero

en: |DisplayMode|Windowed
it: |DisplayMode|Finestra

en: |DisplayMode|WindowedFull
it: |DisplayMode|Finestra intera

en: |DisplayPreset|Fast
it: |DisplayPreset|Veloce

en: |DisplayPreset|Nice
it: |DisplayPreset|Buona

en: |DisplayPreset|None
it: |DisplayPreset|Nessuna

en: |DisplayPreset|Very Fast
it: |DisplayPreset|Molto veloce

en: |DisplayPreset|Very Nice
it: |DisplayPreset|Molto alta

en: |DisplaySync|1 Interval
it: |DisplaySync|1 intervallo

en: |DisplaySync|2 Intervals
it: |DisplaySync|2 intervalli

en: |DisplaySync|3 Intervals
it: |DisplaySync|3 intervalli

en: |DisplaySync|None
it: |DisplaySync|Nessuna

en: |Display|Compatibility
it: |Display|Compatibilità

en: |EncoderCpuUsage|High
it: |EncoderCpuUsage|Alto

en: |EncoderCpuUsage|Low
it: |EncoderCpuUsage|Basso

en: |EncoderCpuUsage|Medium
it: |EncoderCpuUsage|Medio

en: |FxBloomHdr|High
it: |FxBloomHdr|Alto

en: |FxBloomHdr|Medium
it: |FxBloomHdr|Medio

en: |FxBloomHdr|None
it: |FxBloomHdr|Nessuno

en: |FxColors|Far
it: |FxColors|Lontano

en: |FxColors|Near
it: |FxColors|Vicino

en: |FxMotionBlur|Off
it: |FxMotionBlur|No

en: |FxMotionBlur|On
it: |FxMotionBlur|Sì

en: |GameMode|All
it: |GameMode|Tutti

en: |GameMode|Cup
it: |GameMode|Coppa

en: |GameMode|Laps
it: |GameMode|Giri

en: |GameMode|Rounds
it: |GameMode|Round

en: |GameMode|Stunts
it: |GameMode|Acrobazie

en: |GameMode|Team
it: |GameMode|Squadra

en: |GameMode|Time Attack
it: |GameMode|Gara a tempo

en: |GameProfile|Use multiple profiles
it: |Profilo di gioco|Utilizza più profili

en: |GameProfile|Use single profile
it: |Profilo di gioco|Utilizza un profilo singolo

en: |GeometryQuality|Fast
it: |GeometryQuality|Veloce

en: |GeometryQuality|Nice
it: |GeometryQuality|Buona

en: |GeometryQuality|Very Fast
it: |GeometryQuality|Molto veloce

en: |GeometryQuality|Very Nice
it: |GeometryQuality|Molto buona

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
it: |GfxAutoScale|Performance/Qualità

en: |GfxAuto|Faster
it: |GfxAuto|Più Veloce

en: |GfxAuto|Nicer
it: |GfxAuto|Migliore

en: |GfxAuto|Normal
it: |GfxAuto|Normale

en: |GpuSync|2 Frames
it: |GpuSync|2 Frame

en: |GpuSync|3 Frames
it: |GpuSync|3 Frame

en: |GpuSync|Immediate
it: |GpuSync|Immediata

en: |GpuSync|None
it: |GpuSync|Nessuno

en: |HotSeat|Attempts
it: |HotSeat|Tentativi

en: |HotSeat|Random
it: |HotSeat|Casuale

en: |HotSeat|Sorted
it: |HotSeat|Per ordine

en: |HotSeat|Time
it: |HotSeat|Tempo

en: |I18NInternal|Encoding
it: utf8

en: |I18NInternal|English
it: Italiano

en: |Imperative|Attack
it: |Imperative|Attacca

en: |Imperative|Defend
it: |Imperative|Difendi

en: |Import avatar|Invalid image file
it: |Import avatar|File immagine non valido

en: |Import|Block skin
it: |Import|Blocco skin

en: |Import|Car geometry
it: |Import|Geometria auto

en: |Import|Convert music
it: |Import|Converti musica

en: |InputDevice|Unplugged
it: |InputDevice|Scollegato

en: |Inputs|Bindings
it: |Input|Collegamenti

en: |Inputs|Keys
it: |Inputs|Tasti

en: |IsCycling|Start
it: |IsCycling|Partenza

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
it: |Juridic|Il gioco completo include un sistema peer to peer
    che trasferisce i dati personali di altri giocatori (avatar, skin...)
    Nella demo, i giocatori sono anonimi, i loro file non sono controllati, pertanto questa funzione è disabilitata.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
it: |Juridic|Attenzione: questo gioco permette ai giocatori di rappresentarsi
    nel gioco usando delle immagini.
    
    Vuoi che queste immagini vengano visualizzate?

en: |Keyboard|Left Alt
it: |Keyboard|Alt sinistro

en: |Keyboard|Left Control
it: |Keyboard|CTRL sinistro

en: |Keyboard|Right Alt
it: |Keyboard|Alt destro

en: |Keyboard|Right Control
it: |Keyboard|CTRL destro

en: |Ladder|Not ranked
it: |Ladder|Non in classifica

en: |Ladder|Rank:
it: |Ladder|Classifica:

en: |Ladder|Unknown
it: |Ladder|Sconosciuta

en: |Lang|System
it: |Lang|Sistema

en: |LightFromMap|All Vehicles
it: |LightFromMap|Tutti i veicoli

en: |LightFromMap|My Vehicle
it: |LighFromMap|Mio veicolo

en: |LightFromMap|None
it: |LightFromMap|Nessuna

en: |LightMapQuality|Default
it: |LightMapQuality|Predefinita

en: |LightMapQuality|Fast
it: |LightMapQuality|Veloce

en: |LightMapQuality|High
it: |LightMapQuality|Alta

en: |LightMapQuality|None
it: |LightMapQuality|Nessuna

en: |LightMapQuality|Very Fast
it: |LightMapQuality|Molto veloce

en: |LightMapQuality|Very fast
it: |LightMapQuality|Molto veloce

en: |LightMapSizeMax|Auto
it: |LightMapSizeMax|Automatica

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
it: |LoadingProgress|(caricamento ManiaLink)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
it: |LoadingProgress|(scansione blocchi)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
it: |LoadingProgress|(scansione campagne)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
it: |LoadingProgress|(scansione luci)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
it: |LoadingProgress|(scansione mappe)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
it: |LoadingProgress|(scansione pacchetti)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
it: |LoadingProgress|(scansione replay)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
it: |LoadingProgress|(scansione skin)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
it: |LoadingProgress|(scansione titoli)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
it: |MacroBlocksAndObjects|Personalizzati

en: |Map|Unnamed
it: |Map|Senza nome

en: |Match|Draw
it: |Match|Pareggio

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
it: |MaxFiltering|Aniso 16x ovunque

en: |MaxFiltering|Anisotropic
it: |MaxFiltering|Anisotropico

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
it: |MaxFiltering|Anisotropico  2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
it: |MaxFiltering|Anisotropico  4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
it: |MaxFiltering|Anisotropico  8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
it: |MaxFiltering|Anisotropico 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
it: |MaxFiltering|Bilineare

en: |MaxFiltering|Point
it: |MaxFiltering|Punto

en: |MaxFiltering|Trilinear
it: |MaxFiltering|Trilineare

en: |MediaBlock|BulletFx
it: |MediaBlock|ProiettileFx

en: |MediaBlock|Editing cut
it: |MediaBlock|Taglio di montaggio

en: |MediaBlock|Time
it: |MediaBlock|Tempo

en: |MediaBlock|TimeSpeed
it: |MediaBlock|Velocità tempo

en: |MediaTrack|3dStereo
it: |MediaTrack|Stereo 3D

en: |MediaTrack|BloomHdr
it: |MediaTrack|Bagliore

en: |MediaTrack|Bullets
it: |MediaTrack|Proiettili

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
it: |MediaTrack|CamFx tracciamento inerziale

en: |MediaTrack|Camera
it: |MediaTrack|Telecamera

en: |MediaTrack|Camera custom
it: |MediaTrack|Telecamera personalizzata

en: |MediaTrack|Camera effect script
it: |MediaTrack|Effetto script della telecamera

en: |MediaTrack|Camera effect shake
it: |MediaTrack|Effetto di movimento della telecamera

en: |MediaTrack|Camera orbital
it: |MediaTrack|Camera orbitale

en: |MediaTrack|Camera path
it: |MediaTrack|Telecamera percorso

en: |MediaTrack|Camera race
it: |MediaTrack|Telecamera gara

en: |MediaTrack|ColorGrading
it: |MediaTrack|Gradazione colore

en: |MediaTrack|Coloring Base
it: |MediaTrack|Colorazione base

en: |MediaTrack|Coloring Pole
it: |MediaTrack|Colorazione torretta

en: |MediaTrack|Depth of field
it: |MediaTrack|Profondità di campo

en: |MediaTrack|Events
it: |MediaTrack|Eventi

en: |MediaTrack|Fog
it: |MediaTrack|Nebbia

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
it: |MediaTrack|Effetto sfocatura profondità

en: |MediaTrack|Fx Colors
it: |MediaTrack|Effetto colori

en: |MediaTrack|Fx DirtyLens
it: |MediaTrack|Effetto lente sporca

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
it: |MediaTrack|Effetto movimento

en: |MediaTrack|Fx bloom
it: |MediaTrack|Effetto bloom

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
it: |MediaTrack|Effetto camera blend

en: |MediaTrack|FxCameraMap
it: |MediaTrack|Effetto telecamera nella Map

en: |MediaTrack|Image
it: |MediaTrack|Immagine

en: |MediaTrack|Interface
it: |MediaTrack|Interfaccia

en: |MediaTrack|Manialink
it: |MediaTrack|ManiaLink

en: |MediaTrack|Music volume
it: |MediaTrack|Volume musica

en: |MediaTrack|Objects
it: |MediaTrack|Oggetti

en: |MediaTrack|Players
it: |MediaTrack|Giocatori

en: |MediaTrack|ReplayFx
it: |MediaTrack|Replay effetti

en: |MediaTrack|Scenery
it: |MediaTrack|Scenario

en: |MediaTrack|Simple events display interface
it: |MediaTrack|Interfaccia visualizzazione eventi

en: |MediaTrack|Sound
it: |MediaTrack|Suono

en: |MediaTrack|Text
it: |MediaTrack|Testo

en: |MediaTrack|Time
it: |MediaTrack|Tempo

en: |MediaTrack|ToneMapping
it: |MediaTrack|Mappatura toni

en: |MediaTrack|Trails
it: |MediaTrack|Piste

en: |MediaTrack|Transition fade
it: |MediaTrack|Dissolvenza

en: |MediaTrack|Triangles2D
it: |MediaTrack|Triangoli 2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
it: |MediaTrack|Triangoli 3D

en: |MediaTrack|VehicleLight
it: |MediaTrack|Luce veicolo

en: |NetworkSpeed|Custom
it: |NetworkSpeed|Personalizza

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
it: |NetworkSpeed|Fibra 100Mb

en: |Online support key|Online login
it: |Online support key|Accesso online

en: |Online support key|Support key
it: |Online support key|Codice supporto

en: |Opponents|Always Visible
it: |Opponents|Sempre visibili

en: |Opponents|Hide Too Close
it: |Opponents|Nascondi troppo vicini

en: |P2P|Advanced
it: |P2P|Avanzate

en: |P2P|Auto update at Internet connection
it: |P2P|Aggiorna automaticamente quando connesso

en: |P2P|Auto update from locators
it: |P2P|Aggiornamento automatico dai localizzatori

en: |P2P|Cache cleaned
it: |P2P|Cache svuotata

en: |P2P|Clean cache
it: |P2P|Svuota la cache

en: |P2P|Clean of cache failed
it: |P2P|Svuotamento cache fallito

en: |P2P|Enable download
it: |P2P|Abilita download

en: |P2P|Enable locators
it: |P2P|Abilita localizzatori

en: |P2P|Enable upload
it: |P2P|Abilita upload

en: |P2P|Maximum cache size
it: |P2P|Misura massima di cache

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
it: |P2P|Trasferimento peer-to-peer

en: |P2P|Update locators from URL
it: |P2P|Aggiorna localizzatori da URL

en: |PlayerOcclusion|All
it: |PlayerOcclusion|Tutti

en: |PlayerOcclusion|None
it: |PlayerOcclusion|Nessuna

en: |PlayerShadow|All
it: |PlayerShadow|Tutte

en: |PlayerShadow|None
it: |PlayerShadow|Nessuna

en: |PreviousRaceTime|Prev
it: |PreviousRaceTime|Prec

en: |RefereeMode|All
it: |RefereeMode|Tutto

en: |RefereeMode|Top3
it: |RefereeMode|Primi 3

en: |ServerLevel|Amateurs place
it: |ServerLevel|Dilettanti

en: |ServerLevel|Beginners
it: |ServerLevel|Principianti

en: |ServerLevel|Competitive racers
it: |ServerLevel|Esperti

en: |ServerLevel|Pro racing
it: |ServerLevel|Professionisti

en: |ServerLevel|Races of champions
it: |ServerLevel|Campioni

en: |ServerLevel|Serious challengers
it: |ServerLevel|Challengers

en: |ShaderQuality|Fast
it: |ShaderQuality|Veloce

en: |ShaderQuality|Nice
it: |ShaderQuality|Buona

en: |ShaderQuality|Very Fast
it: |ShaderQuality|Molto veloce

en: |ShaderQuality|Very Nice
it: |ShaderQuality|Molto alta

en: |Shadows|High
it: |Shadows|Elevate

en: |Shadows|Medium
it: |Shadows|Medie

en: |Shadows|Minimum
it: |Shadows|Minime

en: |Shadows|None
it: |Shadows|Nessuna

en: |Shadows|Very High
it: |Shadows|Molto alte

en: |SkinName|Default
it: |SkinName|Predefinito

en: |Skin|Unnamed
it: |Skin|Senza nome

en: |Speaker|Headphone
it: |Speaker|Cuffie

en: |Speaker|No speakers
it: |Speaker|Nessun altoparlante

en: |Speaker|Use system config
it: |Speaker|Usa configurazione del sistema

en: |SpectatorCam|Auto
it: |SpectatorCam|Automatico

en: |SpectatorCam|Follow
it: |SpectatorCam|Segui

en: |SpectatorCam|Free
it: |SpectatorCam|Libero

en: |SpectatorCam|Manual
it: |SpectatorCam|Manuale

en: |Stats|Editing time
it: |Stats|Tempo di modifica

en: |Stats|Finish count
it: |Stats|Numero di traguardi

en: |Stats|Most Edited
it: |Stats|Più modificato

en: |Stats|Most played
it: |Stats|Più giocato

en: |Stats|Most played online
it: |Stats|Più giocato in multiplayer

en: |Stats|Most played solo
it: |Stats|Più giocato in solitaria

en: |Stats|Online time
it: |Stats|Tempo in multiplayer

en: |Stats|Play time
it: |Stats|Tempo di gioco

en: |Stats|Reset count
it: |Stats|Azzeramenti

en: |Stats|Solo time
it: |Stats|Tempo in solitaria

en: |Substantive|Attack
it: |Substantive|Attacco

en: |Substantive|Hit
it: |Substantive|Colpo

en: |TexturesQuality|High
it: |TexturesQuality|Alta

en: |TexturesQuality|Low
it: |TexturesQuality|Bassa

en: |TexturesQuality|Medium
it: |TexturesQuality|Media

en: |TexturesQuality|Very Low
it: |TexturesQuality|Molto bassa

en: |TimelineUnit|Frames
it: |TimelineUnit|Frame

en: |TimelineUnit|Time
it: |TimelineUnit|Tempo

en: |Title|None
it: |Title|Nessuno

en: |TripleBuffering|Off
it: |TripleBuffering|No

en: |TripleBuffering|On
it: |TripleBuffering|Sì

en: |Unit|Bytes
it: |Unit|Byte

en: |VehicleReflect|High
it: |VehicleReflect|Intenso

en: |VehicleReflect|HighInReplay
it: |VehicleReflect|Intenso nel replay

en: |VehicleReflect|Low
it: |VehicleReflect|Lieve

en: |Verb|Create
it: |Verb|Creare

en: |Verb|Keep
it: |Verb|Mantenere

en: |Verb|Update
it: |Verb|Aggiornare

en: |Warm up|Click to take the slot
it: |Warm up|Clicca per prendere lo slot

en: |WaterReflect|High
it: |WaterReflect|Intenso

en: |WaterReflect|Low
it: |WaterReflect|Lieve

en: |WaterReflect|Medium
it: |WaterReflect|Medio

en: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Press %2)
it: |WeaponName (Press keyname)|%1 (premi (%2)

en: |ZClipAuto|Far
it: |ZClipAuto|Lontano

en: |ZClipAuto|Medium
it: |ZClipAuto|Medio

en: |ZClipAuto|Near
it: |ZClipAuto|Vicino

en: |ZClip|Auto
it: |ZClip|Automatico

en: |ZClip|Disable
it: |ZClip|Disabilita

en: |ZClip|Fixed
it: |ZClip|Predefinito

en: |Zone|Europe
it: |Zone|Europa

en: |Zone|Medals
it: Medaglie

en: |Zone|Middle East
it: |Zone|Medio Oriente

en: |Zone|North America
it: |Zone|Nord America

en: |Zone|South America
it: |Zone|Sud America

en: |Zone|World
it: |Zone|Mondo

en: |long|Next
it: |long|Successivo
