Maniaplanet - en to hu translation catalogue (3215 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
hu: 
    (ha a "Nem"-et választod, a többi információ függetlenül ettől frissítve lesz)

en: 
    Additional information can be found in
hu: 
    
    További információk itt:

en:  (N/A)
hu: (nincs adat)

en:  (shared with CPU)
hu:  (megosztva a CPU-val)

en:  - %1 (in %2)
hu:  - %1 (itt: %2)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
hu:  - Figyelem! - 
    Úgy tűnik, hogy magánhálózaton vagy.
    Hacsak nem állítottad be a NAT-ot,
    más online játékosok nem fognak tudni
    csatlakozni...

en:  < Target <
hu:  < Cél <

en:  Player banned.
hu: Játékos kitiltva.

en:  Scores reset for this player.
hu: A játékos pontjainak törlése.

en:  minute
hu:  perc

en:  minutes
hu:  perc

en:  second
hu:  másodperc

en:  seconds
hu:  másodperc

en: "$<%1$>"
     is read-only.
hu: "$<%1$>"
     csak olvasható

en: "Alive Bullets"
hu: Élő lövedék

en: "Explosion Bullets"
hu: "Robbanó lövedékek"

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
hu: $0F0$<%1$> kérdezi: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
hu: $0F0$<%1$> csatlakozott a játékhoz

en: $0F0$<%1$> left the game
hu: $0F0$<%1$> elhagyta a játékot

en: $<%1 %2$> wins the map!
hu: $<%1 %2$> nyerte a mapet!

en: $<%1$> attack
hu: $<%1$> támad

en: $<%1$> captured the goal!
hu: $<%1$> elrabolta a célt!

en: $<%1$> countered $<%2$>
hu: $<%1$> kontrázta: $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
hu: $<%1$> áthaladt a célvonalon!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
hu: $<%1$> kombója: $<%2$>

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
hu: $<%1$> érte el a leghosszabb lézertalálatot: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
hu: $<%1$> érte el a leghosszabb rakétatalálatot: $<%2$>m

en: $<%1$> gets the final hit!
hu: $<%1$> viszi be az utolsó találatot!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
hu: $<%1$> meghívott, hogy csatlakozz a(z) '$<%2$>' csoporthoz.
    Elfogadod a meghívást?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
hu: $<%1$> nem volt kiiktatva ezóta: $<%2$>

en: $<%1$> is %2 points from victory!
hu: $<%1$> %2 pontra a győzelemtől!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
hu: $<%1$> 1 pontra a győzelemtől!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
hu: $<%1$> a Lobby Királya!

en: $<%1$> is close to win
hu: $<%1$> közel a győzelemhez

en: $<%1$> is eliminated!
hu: $<%1$> kiesett!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
hu: $<%1$> kiesett!
    Lejárt az idő!

en: $<%1$> is inactive
hu: $<%1$> inaktív

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
hu: $<%1$> a Király: %2 találat!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
hu: $<%1$> a király %2 ponttal!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
hu: $<%1$> csatlakozik a(z) $<%2$> csapathoz.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
hu: $<%1$> elhagyja $<%2$> csapatot és ehhez csatlakozik: $<%3$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
hu: $<%1$> elhagyja a(z) $<%2$> csapatot.

en: $<%1$> needs to capture more poles
hu: $<%1$> több pole-t kell, hogy raboljon

en: $<%1$> retired!
hu: $<%1$> visszavonult!

en: $<%1$> secures %2th place!
hu: $<%1$> bebiztosította a(z) %2. helyet!

en: $<%1$> secures 1st place!
hu: $<%1$> bebiztosította az 1. helyet!

en: $<%1$> secures 2nd place!
hu: $<%1$> bebiztosította az 2. helyet!

en: $<%1$> secures 3rd place!
hu: $<%1$> bebiztosította az 3. helyet!

en: $<%1$> takes %2th place!
hu: $<%1$> megszerezte a(z) %2. helyet!

en: $<%1$> takes 1st place!
hu: $<%1$> megszerezte az 1. helyet!

en: $<%1$> takes 2nd place!
hu: $<%1$> megszerezte a 2. helyet!

en: $<%1$> takes 3rd place!
hu: $<%1$> megszerezte az 3. helyet!

en: $<%1$> takes the lead!
hu: $<%1$> átveszi a vezetést!

en: $<%1$> wins the map
hu: $<%1$> nyeri a mapet

en: $<%1$> wins the map!
hu: $<%1$> nyerte a mapet!

en: $<%1$> wins the match!
hu: $<%1$> nyerte a meccset!

en: $<%1$> wins the round
hu: $<%1$> nyeri a kört

en: $<%1$> wins the round!
hu: $<%1$> nyerte a fordulót!

en: $<%1$> wins the turn
hu: $<%1$> nyeri a fordulót

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
hu: $<%11. $>Foglald el a zászlókat a támadó szakaszok alatt.
    $<%12. $>Ha az időkeret lejárt, az elfoglalt zászlóknak csak a 100%% - a számít. Az a csapat nyeri a meccset, amelyik előbb nyer %2 fordulót.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
hu: $<%11. $>Pontok gyűjtéséhez találd el ellenfeleidet.
    $<%12. $>Az a játékos aki először eléri a ponthatárt, illetve akinek a legtöbb pontja van az idő lejártakor nyeri a mapet.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
hu: $<%11. $>Ha egy támadót kiiktatnak, az nem tud újraéledni az adott fordulóban.
    $<%12. $>Ha egy védekezőt kiiktatnak, azonnal újra tud éledni, amint egy zászlót elfoglalnak.
    $<%13. $>Minden új fordulóban a támadók a map elejéről indulnak, egy extra páncéllal.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
hu: $<%11. $>Ennek a módnak a célja, hogy minél több zászlót elfoglalj.
    $<%12. $>A játék két fordulóból álló körökre van osztva.
    $<%13. $>Egy körön belül mindkét csapat jászik egy támadó és egy védekező fordulót.
    $<%14. $>A támadóknak sorban el kell foglalniuk a zászlókat a pályán. A védekezőknek meg kell állítaniuk a támadókat.
    $<%15. $>Ha a csapatnak sikerül elfoglalni az összes zászlót a körön belül, azonnal megnyerik a mapet.
    $<%16. $>%2 kör után az a csapat nyer, aki a legtöbb zászlót elfoglalta.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
hu: $<%11. $>Érintsd meg az elfoglalandó pontot, hogy a te csapatod legyen az első támadó.
    $<%12. $>Ha a csapat nem érint egy zászlót sem %2 másodpercen belül, a másik csapat támad.

en: $F00New Terrain Editor
hu: $F00Új domborzatszerkesztő

en: $F00Old Mix Map
hu: $F00Régi Mix Map

en: $F00Save All Blocks
hu: $F00Minden elem elmentése

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
hu: $f00Figyelem! 10000 LP-t fogsz veszteni minden címben, ahol 60000-nél több LP-d van.

en: $ff0Left click$fff add vertex,
hu: $ff0Bal kattintás$fff vertex hozzáadásához,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
hu: $ff0Bal kattintás$fff vertex létrehozásához, $ff0Alt$fff a rajzsík változtatásához

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
hu: $ff0Bal kattintás$fff vertex létrehozásához, $ff0Tab$fff a mozgatás tengelyét változtatja,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
hu: $ff0Bal kattintás$fff törléshez

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
hu: $ff0Bal kattintás$fff kiválasztáshoz és mozgatáshoz, $ff0Shift+Bal kattintás$fff hozzáadáshoz,  $ff0Alt+Bal kattintás$fff eltávolításhoz

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
hu: $ff0Bal kattintás$fff a bázispozíció kiválasztásához,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
hu: $ff0Bal kattintás$fff a bázispozíció kiválasztásához, $ff0Jobb kattintás$fff normál síkra váltáshoz

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
hu: $ff0Jobb kattintás$fff törléshez,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
hu: $fffA $f00Körverseny$fff módban az a cél, hogy olyan messze vezess, amilyen messze csak lehet a $f00checkpointok$fff mellett való elhaladással.
    
    A körverseny mód többkörös (kör alakú) mapen zajlik, és minden mapen egyszer indulsz el.
    
    Amikor lejárt az időd, a $f00nyertes$fff az a játékos, aki elhaladt a legtöbb $f00checkpoint$fff mellett. Döntetlen esetén az a nyertes, aki a legutolsó checkpointon leghamarabb haladt át.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
hu: $fffA $f00Menetek$fff módban az a cél, hogy a maximum számú $f00pontot elérd.
    
    $fffA menetek $f00mód több versenyből áll$fff.
    Ha jó $f00pozícióban fejezel be egy versenyt$fff, $f00pontot$fff kapsz, ami hozzáadódik az előzőleg megszerzettekhez.
    
    A $f00nyertes$fff az, akinek pontjai legelőször elérik a $f00ponthatárt$fff (30 például).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
hu: $fff A $f00Mutatványok$fff módban az a cél, hogy a $f00legjobb mutatványpontokat megszerezd$fff.
    
    Mutatványpontok szerzéséhez annyi lenyűgöző akrobatikai mozdulatot kell végezned, amennyit csak tudsz a map időkorlátán belül.
    $ff0Újrakezdheted$fff ha akarod, ehhez nyomd meg a $ff0'Backspace'$fff gombot.
    
    Amikor lejárt az idő, a $f00nyertes$fff az a játékos, aki a $f00legtöbb mutatványpontot$fff szerezte.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
hu: $fffA $f00Csapat$fff módban választanod kell egy csapatot : $f00Piros$fff vagy $55fKék$fff.
    (a játékban lévő menüben választhatsz csapatot, 
    az 'Esc' billentyűvel érhető el)
    
    A csapat mód több $f00versenyt$fff foglal magába.
    A csapatod célja, hogy megnyerje a maximum $f00pontot$fff.
    
    Amikor jó $f00helyen$fff végzel, hozzájárulsz $f00ponttal$fff a csapatodnak.
    A $f00nyertes csapat$fff az, akinek az összesített pontja eléri a $f00ponthatárt$fff (5 például).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
hu: $fffAz $f00Időmérő$fff módban az a cél, hogy elérd a $f00legjobb időt$fff.
    
    Annyiszor próbálkozol, amennyiszer csak akarsz, és $ff0újra próbálkozhatsz$fff amikor csak akarsz, ha megnyomod a $ff0'Backspace'$fff gombot.
    
    Ha lejárt az idő, a $f00nyertes$fff az a játékos, aki a $f00legjobb időt$fff elérte.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
hu: $fffA kupa mód több $f00versenysorozatot$fff foglal magába $f00több mapen$fff.
    
    Amikor jó $f00helyezéssel$fff fejezel be egy versenyt, kapsz $f00pontot$fff, ami a többi pontodhoz adódik.
    Egyes szerverek bemelegítő versenyeket ajánlhatnak, hogy megismerkedj a mappel.
    
    A győzelemhez elsőnek kell elérned az adott $f00ponthatárt$fff, hogy a $f00döntősök$fff között légy. Ha már döntős vagy, a versenyt $f00első helyen$fff kell befejezned a kupagyőzelemhez. Akkor van vége van a kupa módnak, amikor 3 játékos döntős pozícióba jut és elsőként végez.

en: $oBest times:
hu: $oLegjobb idők:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
hu: $oFIGYELEM:$o
    
    %1 minden állandó adata, játékbeli előrehaladásod, rangod, és érmed törölve lesz.
    
    Biztos, hogy kiüríted ezt az állomást?

en: $s$<%1$> will start in attack.
hu: $s$<%1$> kezdi a támadást.

en: $s$<%1$> will start in defense.
hu: $s$<%1$> kezdi a védekezést.

en: $s$<%1$> wins the toss!
hu: $s$<%1$> nyeri a pénzfeldobást!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
hu: $s$<%1$>: támadni vagy védekezni szeretnél először?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
hu: $s$ff0Bal kattintás$fff kioldó elem hozzáadásához/eltávolításához, $ff0Ctrl+Jobb kattintás$fff a referenciakeret beállításához/forgatásához

en: %1
    
    Please select another one.
hu: %1
    
    Kérlek, válassz másikat

en: %1 Players
hu: %1 Játékos

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
hu: %1 lehetőséget biztosít internetes játék létrehozására és adatok megosztására más játékosokkal (peer to peer).
    Ellenőrizzük a hálózati kapcsolatodat, hogy beállíthasd a tűzfaladat.

en: %1 attacker left
hu: %1 támadó maradt

en: %1 attackers left
hu: %1 támadó maradt

en: %1 captured %2 goal
hu: %1 elrabolt %2 célt

en: %1 captured %2 goals
hu: %1 elrabolt %2 célt

en: %1 days
hu: %1 nap

en: %1 defender left
hu: %1 védő maradt

en: %1 defenders left
hu: %1 védő maradt

en: %1 eliminated himself
hu: %1 likvidálta magát.

en: %1 has been eliminated.
hu: %1 likvidálva lett.

en: %1 has been hit.
hu: Találat érte őt: %1.

en: %1 has eliminated %2
hu: %1 likvidálta: %2

en: %1 has eliminated you!
hu: %1 likvidált téged!

en: %1 has hit %2
hu: %1 eltalálta őt: %2

en: %1 has hit you!
hu: %1 eltalált téged!

en: %1 hit himself
hu: %1 eltalálta önmagát.

en: %1 hours
hu: %1 óra

en: %1 is not part of the official campaign.
hu: %1 nem része a hivatalos kampánynak.

en: %1 is not yet unlocked.
hu: %1 még nincs feloldva.

en: %1 more ...
hu: %1 további ...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
hu: A(z) %1 futtatásához szükséges a(z) %2. Telepíted?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
hu: %1 futtatáshoz %2 szükséges. Kérlek, telepítsd: (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
hu: %1 pont (Legjobb: %2)

en: %1 points (Best score: %2)
hu: %1 pont (Legjobb: %2)

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
hu: %1 textúraelem/méter, eltelt idő: %2

en: %1 was not found on this computer.
hu: %1 ezen a gépen nem található.

en: %1 website
hu: %1 weboldal

en: %1 wins the map!
hu: %1 nyeri a mapet!

en: %1 wins the map.
hu: %1 nyeri a mapet.

en: %1 wins the match!
hu: %1 nyeri a meccset!

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
hu: %1$<%2$> téveszt %3cm-rel.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
hu: %1.
    
    Nyomj OK-t egy másik kiválasztásához/létrehozásához.
    Nyomj Mégsem-t, hogy te oldhasd meg a problémát.

en: %1m hit!
hu: %1m találat!

en: %1th
hu: %1.

en: '$<%1$>' by $<%2$>
hu: '$<%1$>', $<%2$> által

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
hu: (Mindezen funkciók és még sok más szintén elérhető billentyűparancsok és a felületen lévő gombok segítségével)

en: (Scores)
hu: (Pontszámok)

en: (click to see conditions)
hu: (kattints a feltételekért)

en: (default horns)
hu: (Alap duda)

en: (downloaded from %1)
hu: (betöltve innen: %1)

en: (faster, but prone to bugs)
hu: (gyorsabb, de hajlamos a bugokra)

en: (hold)
hu: (nyomva tartva)

en: (to avoid performance bugs)
hu: (teljesítmény bugok elkerülésére)

en: - Bad current password
hu: - Hibás a jelenlegi jelszó

en: - Current password not given
hu: - Nincs megadva a jelenlegi jelszó

en: - Invalid email address
hu: - Érvénytelen email cím

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
hu: - Hibás csoportnév. Nem használhatsz "|" karaktert benne

en: - Invalid zone
hu: - Érvénytelen zóna

en: - No name given
hu: - Nincs megadva név

en: - Password and confirm password do not match.
hu: - A jelszó és a megerősítő jelszó nem egyeznek.

en: - Password doesn't match confirmation
hu: - A jelszó nem egyezik a megerősített jelszóval

en: - The email addresses do not match
hu: - Az e-mail címek nem egyeznek

en: ---Too Fast!
hu: ---Túl gyors!

en: ---Too High!
hu: ---Túl magas!

en: ---Too Low!
hu: ---Túl alacsony!

en: ---Too Slow!
hu: ---Túl lassú!

en: ...I forgot my password
hu: ...Elfelejtettem a jelszavam

en: 1st
hu: 1.

en: 2 players race
hu: 2 játékos verseny

en: 2nd
hu: 2.

en: 3 players race
hu: 3 játékos verseny

en: 3-D glasses
hu: 3D szemüveg

en: 3D Glasses Settings
hu: 3D szemüveg beállítása

en: 3D glasses
hu: 3D szemüveg

en: 3d Stereo
hu: 3D sztereó

en: 3rd
hu: 3.

en: 4 players race
hu: 4 játékos verseny

en: 5 players race
hu: 5 játékos verseny

en: 6 players race
hu: 6 játékos verseny

en: 7 players race
hu: 7 játékos verseny

en: 8 players race
hu: 8 játékos verseny

en: <None>
hu: <Nincs>

en: A block's clip is not in the underground area.
hu: A block csatlakozója nem a föld alatt van.

en: A block's clip is not on the right surface.
hu: A block csatlakozója nem a megfelelő felszínen van.

en: A block's clip is outside the building area.
hu: A block csatlakozója kívül esik az építése területen.

en: A block's clip overrides another block.
hu: Az elem csatlakozója egy másik elemet érint.

en: A buddy slot has been successfully added.
hu: Játékostárs-hely sikeresen hozzáadva.

en: A comment for the author?
hu: Vélemény a szerző számára?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
hu: Egy kötelező frissítés elérhető a játékhoz (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
hu: Egy pakli ezen a néven már létezik.
    Használd a 'Szerkesztést' a módosításhoz.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
hu: Sok játékos próbál csatlakozni a ManiaPlanethez. Kérlek, várj, hamarosan sikerül belépned a játékba.
    Becsült várakozási idő:

en: A new connection has been established.
hu: Egy új kapcsolat létrejött.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
hu: Egy új map sikeresen le lett töltve.
    Már játszhatsz rajta!

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
hu: Egy új replay sikeresen letöltésre került.
    Máris versenyezhetsz ellene
    vagy megnézheted azt a replayszerkesztővel

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
hu: A játék egy új verziója letöltődött. Néhány fájl most frissítésre kerül.
    
    Ez a művelet adminisztrátori jogokhoz kötött.

en: A player with this email is already invited.
hu: Ezzel az e-mail címmel már meg lett hívva egy játékos.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
hu: Egy előre meghatározott játék script már létezik ezzel a névvel.
    Válassz másik nevet a konfliktusok elkerüléséért.

en: A/D
hu: T/V

en: ABANDON
hu: FELADÁS

en: ACTION
hu: AKCIÓ

en: AGP Usage
hu: AGP használat

en: Abort
hu: Megszakítás

en: Abuse successfully reported.
hu: Szabálytalanság jelentése sikeres.

en: Accelerate
hu: Gáz

en: Accelerate & brake (analog)
hu: Gáz és fék (analóg)

en: Accelerate (analog)
hu: Gyorsít (analóg)

en: Acceleration
hu: Gyorsítás

en: Acceleration quantity
hu: Gyorsítási mennyiség

en: Accept referees :
hu: Bírók elfogadása:

en: Access denied
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Access forbidden
hu: Hozzáférés megtagadva

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
hu: $0f0%1$z elérése $0f0%2$z Planetbe fog kerülni.
    Planeteid száma: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
hu: %2 Planetbe kerül a következő adathoz való hozzáférés: (%1)

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
hu: 1 Planetbe kerül a következő adathoz való hozzáférés: (%1)

en: Account
hu: Fiók

en: Account Connection
hu: Fiók csatlakozása

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
hu: A fiók létrehozása sikertelen. Hiba:
    %1
    Ismét?

en: Account successfully created!
hu: Fiók sikeresen létrehozva!

en: Achievements
hu: Eredmények

en: Achievements of $<%1$>
hu: $<%1$> eredményei

en: Action
hu: Akció

en: Action Maker
hu: Akciókészítő

en: Action Saved
hu: Akció elmentve

en: Actions
hu: Akciók

en: Activate Air mapping
hu: Air mapping engedélyezése

en: Activate rumble
hu: Rezgés aktiválása

en: Add
hu: Hozzáad

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
hu: 5 ManiaPlanet állomás hozzáadása

en: Add ManiaPlanet Stations
hu: ManiaPlanet állomások hozzáadása

en: Add a Buddy
hu: Játékostárs hozzáadása

en: Add a Map
hu: Map hozzáadása

en: Add a buddy slot
hu: Játékostárs-hely hozzáadása

en: Add a custom map
hu: Egyéni map hozzáadása

en: Add a map to the group campaign
hu: Map hozzáadása a csoport kampányához

en: Add clip
hu: Klipp hozzáadása

en: Add item
hu: Elem hozzáadása

en: Add server to favorites
hu: Szerver hozzáadása a kedvencekhez

en: Add to Selection
hu: Hozzáad a kiválasztott(ak)hoz

en: Add to tag display list
hu: Add a tagekhez

en: Add track
hu: Pálya hozzáadása

en: Add your own music
hu: Saját zene hozzáadása

en: Add your own picture
hu: Saját kép hozzáadása

en: Adding buddy
hu: Játékostárs hozzáadása

en: Adding server to favorites
hu: Szerver hozzáadása a kedvencekhez

en: Additional Options
hu: További beállítások

en: Additional icons:
hu: További ikonok

en: Advanced
hu: Haladó

en: Advanced Customisation Tools
hu: Haladó testreszabási eszközök

en: Advanced Edition Tools
hu: Haladó szerkesztőeszközök

en: Advanced Options
hu: Haladó beállítások

en: Advanced editor
hu: Haladó Szerkesztő

en: Advanced options
hu: Haladó beállítások

en: Advanced parameters
hu: Haladó paraméterek

en: Advanced params
hu: Haladó paraméterek

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Advanced stereoscopy
hu: Haladó sztereoszkópia

en: Advanced...
hu: Haladó...

en: Advantage: %1 (%2)
hu: Előny: %1 (%2)

en: Air block Mode [F2]
hu: Air block mód [F2]

en: Air mapping is an experimental mode, that allow you to build air structures, even with blocks which automatically generate pillars.
    
    If you activate air mapping, you will be able to:
      - cut the pillars of blocks with the Eraser tool (hold X)
      - switch between classic Block mode and Air block mode by clicking on the Block mode icon (or pressing F2). The only difference is that pillars are not placed automatically in Air block mode.
hu: Az Air mapping egy kísérleti mód, amellyel levegőben lévő elemeket szerkeszthetsz, olyanokat is, amelyek automatikusan tartóoszlopokat generálnak.
    
    A mód engedélyezése után a következőket teheted:
      - törölheted a tartóoszlopokat a törlő eszközzel (tarts lenyomva az X gombot)
      - oda-vissza tudsz kapcsolni az Elem mód és az Air block mód közt, ha a Block mód ikonra kattintasz (vagy megnyomod az F2-t). A fő különbség, hogy az Air block mód nem generál tartóoszlopokat.

en: Align Image
hu: Kép igazítása

en: All
hu: Mind

en: All Servers
hu: Minden szerver

en: All attackers eliminated!
hu: Minden támadó likvidálva!

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
hu: Minden egyéni változtatás el fog veszni.
    Folytatod?

en: All defenders eliminated
hu: Minden védőt likvidálva lett

en: All defenders eliminated!
hu: Minden védő likvidálva!

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
hu: Minden ghost rögzítve!
    Fájl: $<%1$> 
    Könyvtár: %2
    Map éremidők frissítve.

en: All goals captured.
hu: Minden cél elrabolva.

en: All scores validated, waiting ...
hu: Az eredmények érvényesítése, várakozás...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
hu: Minden változtatásodat el fogod veszíteni.
    Biztosan ki akarsz lépni?

en: Allow custom beacons
hu: Egyéni jelzőtüzek engedélyezése

en: Allow custom models
hu: Egyéni modellek engedélyezése

en: Allow map download :
hu: Mapletöltés engedélyezése:

en: Allow unlimited horns
hu: Végtelen duda engedélyezése

en: Ally Custom Color
hu: Szövetséges egyéni színe

en: Already Triggered
hu: Már kioldva

en: Already a player.
hu: Már játékos

en: Already a spectator.
hu: Már néző.

en: Already referee.
hu: Már bíró.

en: Already subscribed to this group
hu: Már fel vagy iratkozva ehhez a csoporthoz

en: Already waiting for a vote.
hu: Már egy másik szavazás van folyamatban.

en: Alt + click on TimeLine
hu: Alt + kattintás az idővonalra

en: Alternate method
hu: Alternatív mód

en: Always
hu: Mindig

en: Ambiance sequence
hu: Környezet szekvencia

en: Ambient Occ.
hu: Környezetfény

en: An error occurred during the transaction.
hu: A tranzakció során hiba lépett fel.

en: An error occurred when
    updating your zone
hu: Hiba történt a 
    zónád frissítésekor

en: An error occurred when updating your profile.
hu: Hiba történt a profil frissítése közben.

en: An error occurred:
    %1
hu: Egy hiba lépett fel:
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
hu: Egy opcionális frissítés elérhető a játékhoz (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
hu: Frissítés elérhető ehhez: %1 (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
hu: A játékhoz frissítés érhető el (%1 kByte).
    %2
    Le akarod tölteni és frissíteni a játékot?

en: Anaglyph
hu: Anaglif

en: Analog Device Settings
hu: Analóg eszköz beállításai

en: Analog dead zone
hu: Analóg holtsáv

en: Analog sensitivity
hu: Analóg érzékenység

en: Analyser
hu: Elemző

en: Anchor
hu: Horgony

en: Anchor rotation
hu: Horgony forgatás

en: Anchor visibility
hu: Horgony láthatóság

en: AnchorRot
hu: HorgonyForg

en: AnchorVis
hu: HorgonyLát

en: Anim Mode
hu: Animáció mód

en: Animation
hu: Animáció

en: Animation Duration
hu: Animáció időtartama

en: Antialias
hu: Élsimítás

en: Antialiasing
hu: Élsimítás

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Apply Symmetry to Selection
hu: Szimmetria alkalmazása a kiválasztott(ak)ra

en: Apply an image directly to the skin texture
hu: Kép alkalmazása közvetlenül a skin textúrában

en: Apply stickers on the car
hu: Matrica ragasztása az autóra

en: April
hu: Április

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
hu: Biztos, hogy megszakítod a hivatalos időd regisztrálását?

en: Are you sure you want to change your current account?
hu: Biztos, hogy módosítani szeretnéd a jelenlegi fiókod?

en: Are you sure you want to clear your current message?
hu: Biztos, hogy törlöd a jelenlegi üzeneted tartalmát?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
hu: Biztos vagy abban, hogy törölni szeretnéd: $<%1$>?
    $<%2$> összes helyi pontszáma el fog veszni.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
hu: Biztos törölni akarod a(z) %1 könyvtárat annak minden tartalmával együtt?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
hu: Biztos, hogy kilépsz a profiloddal?
    Folytasd, ha új fiókhoz szeretnél csatlakozni a profillal.
    A jelenlegi fiókod nem lesz törölve.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
hu: Szeretnél a(z) '$<%1$>' szerverre csatlakozni a játékostársadhoz?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
hu: Biztosan ki akarsz lépni a Maniaplanetből?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
hu: Szeretnéd törölni a játékostársak listájáról: $<%1$>?

en: Are you sure you want to remove all messages?
hu: Biztos, hogy minden üzenetet el akarsz távolítani?

en: Are you sure you want to remove this message?
hu: Biztos, hogy eltávolítod ezt az üzenetet?

en: Are you sure you want to send all messages?
hu: Biztosan elküldöd az összes üzenetet?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
hu: Biztos vagy benne, hogy le akarsz iratkozni a következő csoportól: ($<%1$>)?

en: Armors lost by %1 : %2
hu: Páncél elveszett %1 : %2

en: Arrow (Press 4)
hu: Nyíl (nyomd meg a 4-es gombot)

en: ArrowDown
hu: Nyíl le

en: ArrowUp
hu: Nyíl fel

en: Article deleted
hu: Cikk törölve

en: As dds
hu: dds-ként

en: Ask for opponents in solo races
hu: Ellenfél kérése önálló módban

en: Associate %1 URL protocol to %2
hu: %1 URL protokoll társítása ehhez: %2

en: Associate %1 files to %2
hu: %1 fájl(ok) társítása a következőhöz: %2

en: Associations
hu: Kapcsolatok

en: Audio device
hu: Audioeszköz

en: Audio enable
hu: Audió be

en: Audio stream
hu: Hang streaming

en: August
hu: Augusztus

en: Author
hu: Szerző

en: Author Medal
hu: Szerzői érem

en: Author's comment
hu: Szerző megjegyzése

en: Auto Spectator
hu: Automatikus néző

en: Auto connect at start
hu: Automatikus csatlakozás az indításkor

en: Auto exposure
hu: Autó exponálás

en: Auto-focus
hu: Auto-fókusz

en: Avatar and Name
hu: Avatar és név

en: Avatar import
hu: Avatar importálása

en: Avatars
hu: Avatárok

en: Avg
hu: Átlag

en: Awesome!!!
hu: Döbbenetes!!!

en: Back
hu: Vissza

en: Back to player page
hu: Vissza a játékos oldalára

en: Back to previous menu
hu: Vissza az előző menübe

en: Background quality
hu: Háttér minősége

en: Backward
hu: Hátra

en: Bad
hu: Rossz

en: Bad language file
hu: Hibás nyelvi fájl

en: Bad proxy configuration
hu: Rossz proxy konfiguráció

en: Balance Teams
hu: Csapatok kiegyenlítése

en: Balance teams
hu: Csapatok kiegyenlítése

en: Balance the teams
hu: Csapatok kiegyenlítése

en: Ban
hu: Kitiltás

en: Ban $<%1$>
hu: $<%1$> kitiltása

en: Ban map %1
hu: Map %1 tiltása

en: Base :
hu: Bázis:

en: Base Index
hu: Bázis index

en: Base:
hu: Bázis:

en: Battle Mode
hu: Csata mód

en: Beacon Settings
hu: Jelzőtűz beállítások

en: Become referee
hu: Bíróvá válás

en: Bench
hu: Mérés

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
hu: Mérés eredménye:
    Átlagos Fps=%1
    Minimum Fps=%2

en: Benching with %1 config...
hu: Mérés %1 konfigurációval...

en: Benchmark
hu: Mérés

en: Best
hu: Legjobb

en: Best Combo
hu: Legjobb kombó

en: Best Players
hu: Legjobb játékosok

en: Best score
hu: Legjobb pontszám

en: Best time
hu: Legjobb idő

en: Best time :
hu: Legjobb idő:

en: Bind to :
hu: Társítsd ehhez:

en: Black
hu: Fekete

en: Blacklist URL
hu: Feketelista URL

en: BlendZ
hu: Keverés

en: Block Editor
hu: Elemszerkesztő

en: Block End
hu: Elem vége

en: Block Mode (F2)
hu: Elem mód (F2)

en: Block Mode [F2]
hu: Block mód [F2]

en: Block Properties Mode
hu: Elemtulajdonságok mód

en: Block Start
hu: Elem start

en: Block Stock Mode
hu: Block Stock Mód

en: Block skin import
hu: Elemskin importálása

en: Blocks
hu: Elemek

en: Bloom
hu: Ragyogás (Bloom)

en: Blue
hu: Kék

en: Botpath
hu: Bot útvonala

en: Brake
hu: Fék

en: Brake (analog)
hu: Fék (analóg)

en: Brightness
hu: Fényesség

en: Broadcast
hu: Sugárzás

en: Bronze
hu: Bronz

en: Bronze Medal
hu: Bronzérem

en: Browse
hu: Tallózás

en: Brush
hu: Ecset

en: Buddies Medals Ranking
hu: Barataid érmei helyezése

en: Buddy
hu: Játékostárs

en: Buddy list successfully updated.
hu: A játékostársak listája sikeresen frissítve.

en: Buddy not found.
hu: Játékostárs nem található.

en: Building Mode
hu: Építési mód

en: Bulldoze
hu: Bulldózer

en: Bullet
hu: Lövedék

en: Bullet Hue Offset
hu: Lövedék színárnyalat pereme

en: Buy a buddy slot
hu: Játékostárs-hely vásárlása

en: Buy a key
hu: Kulcs vásárlása

en: Buy account upgrade
hu: Fiókfrissítés vásárlása

en: Buy now
hu: Vásárlás most

en: By
hu: Általa:

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
hu: Megszegted a szabályokat, nem tisztelted a többi játékost. 
    A fiókod le lett zárva.

en: CHANGE VIEW
hu: NÉZET MEGVÁLTOZTATÁSA

en: CPU usage
hu: CPU-használat

en: Cache size
hu: Cache mérete

en: CallVote balance teams
hu: Szavazás: csapatok kiegyenlítése

en: CallVote ban
hu: Szavazás: kitiltás

en: CallVote change mode settings
hu: Szavazás: mód beállítások megváltoztatása

en: CallVote go to map
hu: Szavazás: ugrás a mapra

en: CallVote ignored.
hu: Szavazás figyelmen kívül hagyva.

en: CallVote kick
hu: Szavazás: kirúgás

en: CallVote next map
hu: Szavazás: következő map

en: CallVote not allowed.
hu: Szavazás nem engedélyezett.

en: CallVote restart
hu: Szavazás: újraindítás

en: Callvote threshold (%) :
hu: Szavazás küszöb (%):

en: Callvote timeout :
hu: Szavazás időkorlát:

en: Camera
hu: Kamera

en: Camera 1
hu: Kamera 1

en: Camera 2
hu: Kamera 2

en: Camera 3
hu: Kamera 3

en: Camera 4
hu: Kamera 4

en: Camera 5
hu: Kamera 5

en: Camera 6
hu: Kamera 6

en: Camera free
hu: Szabad kamera

en: CameraDown
hu: Kamera Le

en: CameraPanMode
hu: Kamera Mozgatása

en: CameraResetParams
hu: Kamera alapbeállítások

en: CameraUp
hu: Kamera Fel

en: Campaign :
hu: Kampány:

en: Cancel
hu: Mégse

en: Cancelled
hu: Megszakítva

en: Cancelling
hu: Megszakítás

en: Cannot access your %1$s profile.
hu: Nem lehet hozzáférni ehhez a profilodhoz: %1$s.

en: Cannot change password:
hu: Jelszó megváltoztatása sikertelen:

en: Cannot connect to the server
hu: Nem lehet a szerverhez kapcsolódni

en: Cannot create the group:
hu: Nem lehet létrehozni a csoportot:

en: Cannot delete profile of the current player!
hu: Az aktuális játékos profilja nem törölhető!

en: Cannot join server...
hu: Nem lehet csatlakozni a szerverhez...

en: Cannot join server:
    %1
hu: Nem tudtam csatlakozni a szerverhez:
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
hu: Nem lehet egyesíteni replayeket %1 és %2 verzióban.

en: Cannot merge validation replays.
hu: Nem egyesíthetőek a hitelesítő replayek.

en: Cannot retrieve the Manialink:
hu: Nem érhető el a Manialink:

en: Cannot try to subscribe to group:
hu: Nem lehet megpróbálni feliratkozni a csoporthoz:

en: Cannot update groups.
    %1
hu: Csoportok frissítése sikertelen.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
hu: Játékostársak lista frissítése sikertelen:

en: Cannot update the favorites list:
hu: Nem lehet frissíteni a kedvencek listáját:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
hu: Nem lehet konfigurációs beállításokat írni ide: 
    %1.

en: Capturable Index
hu: Elkapható index

en: Capture
hu: Megszerez

en: Capture Weight
hu: Elfogó súly

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
hu: A győzelemhez rabolj $<$0f0pole-okat$>.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
hu: Rabolj $<$0f0pole-okat$> a győzelemért.
    Nem rabolhatsz $<$0f0védekezés$> alatt.

en: Capture the poles of the opposing team!
hu: Zsákmányold el az ellenfél oszlopait!

en: Capture time
hu: Rablási idő

en: Capturing
hu: Rablás

en: Car reflections
hu: Autó tükröződés

en: Car reflects
hu: Autó tükröződés

en: Cards to Squares Mode
hu: Kártyák a négyzetekre mód

en: Center camera
hu: Kamera középre

en: Center spring intensity
hu: Középső rugóintenzitás

en: Challenge other players
hu: Más játékosok kihívása

en: Challenge other players!
hu: Hívj ki más játékosokat!

en: Change Sort Order
hu: Sorrend változtatása

en: Change camera
hu: Kameraváltás

en: Change map
hu: Map váltása

en: Change sort order
hu: Sorrend változtatása

en: Change team
hu: Csapatváltás

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
hu: Változtasd meg a játékadatok tárolási helyét.
    (jelenleg %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
hu: Változtasd meg, hogy hol tárolja a játék a személyes adataid.
    (jelenleg %1)

en: Change the settings: $<%1$>
hu: Beállítások megváltoztatása: $<%1$>

en: Change your password
hu: Jelszavad módosítása

en: Change your zone
hu: Zónád módosítása

en: Chat time :
hu: Chat idő:

en: Chat to all
hu: Beszéd mindenki felé

en: Cheat suspicion
hu: Csalásgyanú

en: Check Internet connection
hu: Internetkapcsolat ellenőrzése

en: Check of %1 update failed!
hu: %1 frissítésének ellenőrzése sikertelen!

en: Checking game data
hu: Játékadatok ellenőrzése

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
hu: Csatlakozás ellenőrzése a főszerverhez.
    Kis türelmet...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
hu: %1 bejelentkezési név ellenőrzése
    Kérlek, várj...

en: Checkpoints
hu: Checkpointok

en: Choose
hu: Válassz

en: Choose Map Type
hu: Válassz maptípust

en: Choose Opponents
hu: Ellenfelek kiválasztása

en: Choose a Game Mode
hu: Válassz játékmódot

en: Choose a Map
hu: Map kiválasztása

en: Choose a Server
hu: Válassz szervert

en: Choose a Slot
hu: Válassz egy tárhelyet

en: Choose a campaign
hu: Válassz kampányt

en: Choose a difficulty
hu: Válassz nehézségi szintet

en: Choose a group
hu: Válassz csoportot

en: Choose a sound
hu: Válassz egy hangot

en: Choose an Environment
hu: Környezet kiválasztása

en: Choose an activity
hu: Válassz tevékenységet

en: Choose an environment
hu: Válassz környezetet

en: Choose an image
hu: Válassz képet

en: Choose an input device
hu: Beviteli eszköz kiválasztása

en: Choose between simple and advanced map editor
hu: Válassz az egyszerű és a haladó mapszerkesztő közül

en: Choose custom Music
hu: Egyéni zene kiválasztása

en: Choose game mode
hu: Válassz játékmódot

en: Choose skin
hu: Skin kiválasztása

en: Choose the action to perform on this group:
hu: Válaszd ki mit szeretnél tenni ezzel a csoporttal:

en: Choose the scale
hu: Állítsd be a skálát

en: Choose the shininess
hu: Csillogás beállítása

en: Choose the transparency
hu: Átlátszóság beállítása

en: Choose your Avatar
hu: Válassz avatart

en: Choose your Editor
hu: Válassz szerkesztőt

en: Choose your Location
hu: Válassz helyet

en: Choose your opponents
hu: Válaszd ki az ellenfeleid

en: Choose your profile
hu: Válassz profilt

en: Choose your team
hu: Válassz csapatot

en: Choose your zone
hu: Válassz zónát

en: Clear
hu: Törlés

en: Clear All
hu: Mindent töröl

en: Clear OffZone?
hu: OffZone törlése?

en: Clear all blocks?
hu: Minden elem eltávolítása?

en: Clear all objects?
hu: Minden tárgy eltávolítása?

en: Clear all paths?
hu: Összes útvonal törlése?

en: Clear everything?
hu: Töröl mindent?

en: Clear selection?
hu: Kiválasztott(ak) törlése?

en: Clear tag display list
hu: Tagek megjelenítési listájának törlése

en: Clear terrain?
hu: Domborzat törlése?

en: Clear the map
hu: Map törlése

en: Clear unused spot models ?
hu: A nem használt spotmodellek törlése?

en: Click here to change the control device
hu: Kattints ide a vezérlőeszköz kiválasztásához

en: Click here to install a title.
hu: Cím telepítéséhez kattints ide

en: Click on 'OK' to continue
hu: Kattints az OK gombra a folytatáshoz

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
hu: Kattints a rekordra a hozzá tartozó replayhez!

en: Click on the picture to change your Avatar
hu: Kattints a képre az avatar módosításához

en: Click to add a player
hu: Kattints egy játékos hozzáadásához

en: Client port
hu: Kliens port

en: Clip
hu: Klipp

en: Clip number %1 already has a trigger here.
hu: A(z) %1 számú klippnek már van itt egy kioldója.

en: Close
hu: Bezárás

en: Code
hu: Kód

en: Collection :
hu: Gyüjtemény:

en: Color
hu: Szín

en: Color :
hu: Szín:

en: Comment
hu: Megjegyzés

en: Comment :
hu: Megjegyzés:

en: Common data files
hu: Közös adatfájlok

en: Compatible ghost found on disk
hu: Kompatibilis ghostot találtam a lemezen

en: Competitions
hu: Versenyek

en: Compilation Error in:
hu: Összeállítási hiba:

en: Compilation failures
hu: Összeállítási problémák

en: Compile
hu: Összeállít

en: Compress & Save
hu: Tömörítés és mentés

en: Compute Decals
hu: Matricák kiszámítása

en: Compute shadows
hu: Árnyékok kiszámítása

en: Compute shadows quality
hu: Árnyék minőségének kiszámítása

en: Computing shadows
hu: Árnyékok számítása

en: Concatenate replays
hu: Összefűzött újrajátszások

en: Condition :
hu: Állapot:

en: Conditions
hu: Feltételek

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Configuration Names
hu: Konfigurációk neve

en: Configure
hu: Beállítás

en: Configure controls
hu: Vezérlők beállítása

en: Confirm
hu: Megerősítés

en: Confirm new password:
hu: Új jelszó megerősítése:

en: Confirm password
hu: Jelszó megerősítése

en: Confirm your email
hu: E-mail cím megerősítése

en: Confirmation
hu: Megerősítés

en: Congratulations!
hu: Gratulálunk!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
hu: Gratulálunk! Csak %1 játékos gyüjtötte össze az összes medált ehhez a kampányhoz %2 játékos közül.

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
hu: Gratulálok! Elérhetővé vált az első Fekete map!
    Most már elérhetőek a Nadeo ellenfelek!

en: Connect
hu: Kapcsolódás

en: Connected
hu: Csatlakozva

en: Connecting to %1...
hu: Kapcsolódás a következőhöz: %1...

en: Connection Error
hu: Csatlakozási hiba

en: Contacting server...
hu: Kapcsolódás a szerverhez...

en: Contents
hu: Tartalom

en: Contents :
hu: Tartalom:

en: Continue
hu: Folytatás

en: Continue offline
hu: Folytatás offline módban

en: Continue?
hu: Folytatás?

en: Contrast
hu: Kontraszt

en: Convergence
hu: Konvergencia

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
hu: Átalakítás ManiaPlanet fiókká.

en: Convert
hu: Konvertálás

en: Convert ogg file
hu: Ogg fájl konvertálása

en: Copy
hu: Másolás

en: Copy Selection
hu: Kiválasztott(ak) mentése

en: Copy server link
hu: Szerver link másolása

en: Copy to clipboard
hu: Vágólapra másolás

en: Copy/Paste Mode [C]
hu: Másolás/beillesztés mód [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
hu: Szinkronizált fájlok másolása, 
    egy pici türelmet kérek...

en: Corrupted login.
hu: Hibás bejelentkezés

en: Cost:
hu: Költség:

en: Could not connect.
hu: Nem tudtam kapcsolódni.

en: Could not connect: 
    %1
hu: Sikertelen kapcsolódás: 
    %1

en: Could not contact server.
hu: Nem tudtam kapcsolódni a szerverhez.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
hu: Skin létrehozása sikertelen.
    Ismeretlen fájlkiterjesztés

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
hu: Skin létrehozása sikertelen.
    Rossz URL?

en: Could not determine the title to use.
hu: A title meghatározása sikertelen a használathoz.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
hu: Nem tudtam UDP kapcsolatot létesíteni:
    Csak TCP lesz használatban.
    Az online élmény javításához
    próbáld konfigurálni a tűzfaladat!

en: Could not export !
hu: Nem lehetett exportálni!

en: Could not export clip
hu: Nem tudtam exportálni a klippet

en: Could not find DirectX9
hu: Nem találom a DirectX 9-et

en: Could not find player score.
hu: A játékos pontszáma nem található

en: Could not find the title %1.
hu: A %1 cím nem található

en: Could not import action
hu: Nem lehet az akciót importálni

en: Could not import clip
hu: Klipp importálása sikertelen

en: Could not import replay tracks
hu: Nem lehet importálni a replayeket

en: Could not import the Anim.
hu: Nem lehet betölteni az animációt.

en: Could not init internet
hu: Nem hozható létre internetkapcsolat

en: Could not initialize the network.
hu: Nem tudtam inicializálni a hálózatot.

en: Could not install or update the title's files...
hu: A cím fájljainak telepítése vagy frissítése sikertelen...

en: Could not load map!
hu: Map betöltése sikertelen!

en: Could not load the Match settings:
    %1
hu: Nem tudom betölteni a meccs beállításait:
    %1

en: Could not load the file.
hu: Nem lehet a fájlt betölteni.

en: Could not load the mesh!
hu: Nem lehet betölteni a kerítést!

en: Could not load the replay.
hu: Nem tudtam betölteni a visszajátszást.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
hu: Nem sikerült megszerezni minden szükséges kulcsot a fájlokhoz.

en: Could not report abuse:
hu: Szabálytalanság jelentése sikertelen:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
hu: Csapatprofil lekérése sikertelen.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
hu: Nem lehetett lékérni a kampány adatait.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
hu: Map lista lekérése sikertelen.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
hu: Nem ellenőrizhető a grafikus eszköz teljesítménye.
    Az automatikus grafikus minőség lehet, hogy nem megfelelő.

en: Could not save !
hu: Nem lehetett menteni!

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
hu: CsataBeállítások elmentése sikertelen: 
    %1

en: Could not save the file.
hu: Nem lehet menteni a fájlt.

en: Could not save the map!
hu: A map mentése sikertelen!

en: Could not save the replay!
hu: A replay elmentése sikertelen!

en: Could not search:
    %1
hu: Nem tudtam megkeresni:
    %1

en: Could not send email.
    %1
hu: Nem sikerült elküldeni az e-mailt.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
hu: Terraformálás sikertelen, így az elem nincs lehelyezve.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
hu: Terraformálás sikertelen, így a Macroblock nincs lehelyezve.

en: Could not upload this map.
    %1
hu: A map feltöltése sikertelen volt.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
hu: Nem lehet hitelesíteni a replayt a következőhöz: $<%1$>

en: Could not validate!
     no key events available...
hu: Nem tudtam hitelesíteni!
    nincsenek elérhető kulcs események...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
hu: Nem tudtam hitelesíteni!
    Hibás szimuláció

en: Counter KO failed.
hu: Ellen-KO sikertelen.

en: Counter KO!
hu: Ellen-KO!

en: Cpu/Gpu synchro
hu: Cpu/Gpu szinkron

en: Create
hu: Létrehoz

en: Create Icon
hu: Ikon létrehozása

en: Create MacroBlock Variant
hu: MacroBlock variáns létrehozása

en: Create a Pack
hu: Csomag létrehozása

en: Create a Server
hu: Szerver létrehozása

en: Create a desktop icon
hu: Ikon létrehozása az Asztalon

en: Create a group
hu: Csoport létrehozása

en: Create a new Plugin Script
hu: Új plugin script létrehozása

en: Create a new Profile
hu: Új profil készítése

en: Create a pack
hu: Egy csomag létrehozása

en: Create a profile
hu: Profil készítése

en: Create a server
hu: Szerver létrehozása

en: Create an image from the text entry
hu: Kép készítése a szövegből

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
hu: Készíts és kezeld a saját címeidet. (Csak haladó felhasználóknak)

en: Create new MacroBlock
hu: Új MacroBlock létrehozása

en: Create new group
hu: Új csoport létrehozása

en: Create new title
hu: Új cím létrehozása

en: Create new...
hu: Új létrehozása...

en: Creating the account...
hu: Fiók létrehozása...

en: Credits
hu: Készítők

en: Crosshair Settings
hu: Célkereszt beállítások

en: Cup
hu: Kupa

en: Cup Mode
hu: Kupa mód

en: Current Combo
hu: Jelenlegi kombó

en: Current cache size
hu: Jelenlegi cache méret

en: Current color
hu: Jelenlegi szín

en: Current password:
hu: Jelenlegi jelszó:

en: Cursor
hu: Kurzor

en: Custom
hu: Egyéni

en: Custom Blocks Mode (F5)
hu: Egyéni elemek mód (F5)

en: Custom Bullets
hu: Egyéni lövedékek

en: Custom Information
hu: Egyéni Információ

en: Custom data
hu: Egyéni adat

en: Custom data directories
hu: Egyéni adatkönyvtárak

en: Custom installation
hu: Egyéni telepítés

en: Custom mod
hu: Egyéni mod

en: Custom music
hu: Egyéni zene

en: Custom settings
hu: Egyéni beállítások

en: Customize
hu: Egyénire szab

en: Customized actions may not benefit from future updates.
    Continue?
hu: Elképzelhető, hogy a későbbi frissítések nem hatnak a testreszabott akciókra.
    Folytatod?

en: Cut Block
hu: Elem kivágása

en: Cut Selection
hu: Kiválasztott(ak) kivágása

en: Cut after
hu: Vágás utána

en: Cut before
hu: Vágás előtte

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
hu: D / Ctrl + Egérgörgő le

en: DOF samples
hu: DOF minták

en: DRIVE
hu: VEZETÉS

en: Data access
hu: Adathozzáférés

en: Data importer
hu: Adatimportáló

en: Date :
hu: Dátum:

en: Decals
hu: Matricák

en: Decals Mode
hu: Matricák mód

en: Decent
hu: Tűrhető

en: Decoration
hu: Díszítés

en: Decrease cam fov
hu: Kamera látómező csökkentése

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Default horns
hu: Alapértelmezett dudák

en: Default sound
hu: Alap hang

en: Default values
hu: Alapértelmezett értékek

en: Defense
hu: Védelem

en: Define Test Map
hu: Teszt map kiválasztása

en: Delete
hu: Törlés

en: Delete SubModel?
     (All your changes will be lost)
hu: Almodell törlése?
    (minden változtatás elveszik)

en: Delete a key/block
hu: Kulcs/elem törlése

en: Delete bullet?
     (All your changes will be lost)
hu: Lövedék törlése?
    (minden változtatás el fog veszni)

en: Delete button
hu: Gomb törlése

en: Delete property?
hu: Tulajdonság törlése?

en: Delete this Article?
hu: Cikk törlése?

en: Delete this Macroblock?
hu: Macroblock törlése?

en: Delete this Plugin?
hu: Plugin törlése?

en: Delivered by
hu: Küldte:

en: Depth
hu: Mélység

en: DepthOfField
hu: Mélységélesség

en: Description
hu: Leírás

en: Destroy all paths?
hu: Minden út lerombolása?

en: Devices
hu: Eszközök

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
hu: Meséltél már a ManiaPlanetről a barátaidnak?

en: Difficulty
hu: Nehézség

en: Direct lighting
hu: Közvetlen fény

en: Dirt Intensity
hu: Piszkolódás intenzitás

en: Disable
hu: Letiltás

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
hu: HdrCubeRenderMipMap letiltása

en: Disable ZBufferRange
hu: ZBufferRange kikapcsolása

en: Disable advertising
hu: Hirdetés kikapcsolása

en: Disable replay recording
hu: Replay rögzítésének kikapcsolása

en: Disable scan cache
hu: A cache ellenőrzés kikapcsolása

en: Discard changes and quit
hu: Változtatások elvetése és kilépés

en: Disconnect Account
hu: Fiók kapcsolanának bontása

en: Display
hu: Kijelző

en: Display Freq.
hu: Kijelzőfriss. frekvencia

en: Display Ghosts name on event
hu: Ghostok neve az eseményen

en: Display Layout
hu: Kimenet mutatása

en: Display Mode
hu: Kijelző mód

en: Display Ratio
hu: Kijelző Aránya

en: Display VSync
hu: Képernyő VSync

en: Display car names
hu: Autók nevének megjelenítése

en: Display checkpoints events
hu: Checkpoint események mutatása

en: Display cost
hu: Kijelzés költsége

en: Display end of laps events
hu: Kör végi események mutatása

en: Display end of race events
hu: Versenyvégi esemény mutatása

en: Display game key
hu: Játékkulcs mutatása

en: Display mode
hu: Megjelenítő mód

en: Display mode for events
hu: Kijelző mód eseményeknél

en: Display size
hu: Kijelző mérete

en: Display stunt figures events
hu: Mutatványesemények mutatása

en: Display synchro
hu: Kijelző szinkronizálás

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
hu: %3$s-ból/ből %1$s-%2$s jelentés megtekintése a következő pályához: %4$s :

en: Distance
hu: Távolság

en: Do Not Show Again
hu: Ne mutassa újra.

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
hu: Szavazás a csapatok kiegyenlítéséről?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
hu: Biztos szavazást indítasz a következő pályára lépésről?

en: Do you really want to CallVote to restart?
hu: Biztos szavazást indítasz az újraindításról?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
hu: Biztosan hozzá akarod adni őt a társak listájához?

en: Do you really want to ban this player?
hu: Biztosan ki akarod tiltani ezt a játékost?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
hu: Biztos szavazást indítasz a játékos kitiltásáról?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
hu: Biztos szavazást indítasz a játékos kirúgásáról?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
hu: Biztosan törölni akarod
    "$<%1$>"?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
hu: Biztos, hogy meg szeretnéd állítani ezt a szervert, és visszalépsz a menükbe?

en: Do you really want to kick this player?
hu: Biztosan ki akarod rúgni ezt a játékost?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
hu: Biztos, hogy el szeretnéd hagyni a szervert és visszalépsz a menübe?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
hu: Biztos, hogy zárolni szeretnéd a pályát
    '%1' jelszóval?

en: Do you really want to quit?
hu: Biztosan ki akarsz lépni?

en: Do you really want to remove this Deck?
hu: Biztosan el akarod távolítani ezt a paklit?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
hu: Valóban szeretnéd törölni a beállításait ennek: <%1> ?

en: Do you still want to continue ?
hu: Mégis folytatni szeretnéd?

en: Do you want to add this server to your favorites?
hu: A kedvenceidhez szeretnéd adni ezt a szervert?

en: Do you want to cancel account creation?
hu: Biztos megszakítod a fiók létrehozását?

en: Do you want to cancel all updates?
hu: Megszakítasz minden frissítést?

en: Do you want to cancel this download?
hu: Megszakítod ezt a letöltést?

en: Do you want to cancel this update ?
hu: Visszavonod a frissítést ?

en: Do you want to challenge the %1?
hu: Ki akarod hívni: %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
hu: Ellenőrizzem, hogy a letöltött adatok naprakészek?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
hu: Szeretnél választani egy címet, amely betöltésre kerül erre az állomásba?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
hu: ManiaCode végrehajtása?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
hu: Biztos törölni akarod a(z) %1 könyvtárat annak minden tartalmával együtt (köztük profiljaidat, mapjeidet, replayeket és skineket)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
hu: Törlöd a(z) %1 könyvtárat annak minden tartalmával együtt?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
hu: Letöltöd most a frissítést és telepíted?

en: Do you want to download the update?
hu: Le szeretnéd tölteni a frissítést?

en: Do you want to load this title into the station?
hu: Betöltöd ezt a címet erre az állomásra?

en: Do you want to play with this map now?
hu: Ezen a mapen szeretnél most játszani?

en: Do you want to remove the locator of this data?
hu: Eltávolítod a lokátorát ennek az adatnak?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
hu: Törölni szeretnéd ezt a szervert a kedvencekből?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
hu: Szeretnéd kinyerni a(z) %1 előző adatait a következő mappából: 'My Documents\%2'?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
hu: Ezt az avatart szeretnéd választani a profilodhoz?

en: Do you want to select this skin for your profile?
hu: Ezt a skint szeretnéd választani a profilodhoz?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
hu: Szeretnél létrehozni egy külön könyvtárat a(z) %1 fájljainak?

en: Do you want to unload the title from this station?
hu: Eltávolítod az állomásról ezt a címet?

en: Do you want to:
hu: Válassz a lehetőségek közül:

en: Don't change
hu: Ne változtass

en: Don't connect chat
hu: Ne kapcsolódj a chatre

en: Donation :
hu: Adomány:

en: Done
hu: Kész

en: Download disabled by the server
hu: A szerver kikapcsolta a letöltést

en: Download error
hu: Letöltési hiba

en: Download error :
hu: Letöltési hiba

en: Download error : unable to join server.
hu: Letöltési hiba: nem lehet csatlakozni a szerverhez.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
hu: Letöltési hiba. Nem lehet a szerverhez kapcsolódni.
    Kérlek, próbáld újra később.

en: Download from locators (Direct download URL)
hu: Letöltés lokátorokról (Direct letöltés URL)

en: Download from peer (P2P)
hu: Letöltés peer-ről (P2P)

en: Download in progress, please wait...
hu: Letöltés folyamatban, kérlek, várj...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
hu: %1 letöltése vagy feltöltése sikertelen.
    Sikertelen csatlakozás a szerverhez: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
hu: Töltsd le a legjobb replayeket az alapértelmezett csoportodban az önálló versenyekről

en: Download?
hu: Letöltés?

en: Downloaded Maps
hu: Letöltött mapek

en: Downloading data...
hu: Adatok letöltése...

en: Drag keys (+ Alt for scale)
hu: Kulcsok húzása (+ Alt a skálázáshoz)

en: Draw
hu: Rajzol

en: Draw joint
hu: Kapcsolódási pont rajzolása

en: Draw match
hu: Döntetlen meccs

en: Draw roads or terrain
hu: Utak vagy domborzat rajzolása

en: Draw round
hu: Döntetlen forduló

en: Draw skeleton
hu: Váz rajzolása

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
hu: A ManiaPlanet sikere miatt túl sok játékos próbál csatlakozni a főszerverre.
    Sajnos, nem tudsz csatlakozni hozzá, és csak offline játszhatsz.
    Ezért elnézésedet kérjük. Hamarosan több játékost is tudunk majd fogadni.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
hu: A ManiaPlanet sikerének köszönhetően túl sok játékos próbál csatlakozni a főszerverre.
    Sorba állítottunk.
    Becsült várakozási idő:

en: Duplicate avatar
hu: Avatar duplikálása

en: Duplicate image
hu: Kép duplikálása

en: Duplicate music
hu: Zene duplikálása

en: Duplicate sound
hu: Hang duplikálása

en: Duration
hu: Időtartam

en: Duration (s)
hu: Hossz (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
hu: E / Ctrl + Egérgörgő fel

en: EMail
hu: Email

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Edit Offzone [O]
hu: Offzone szerkesztése [O]

en: Edit Script
hu: Script szerkesztése

en: Edit a Plugin Script
hu: Plugin script szerkesztése

en: Edit a Replay
hu: Replay szerkesztése

en: Edit comments
hu: Megjegyzések szerkesztése

en: Edit snapshot camera
hu: Kamera szerkesztése

en: Edit special properties
hu: Különleges tulajdonságok szerkesztése

en: Edit title parameters
hu: Cím paramétereinek szerkesztése

en: Edit trigger
hu: Kioldó szerkesztése

en: Editing protected by password
hu: A szerkesztést jelszó védi

en: Editor
hu: Szerkesztő

en: Editors
hu: Szerkesztők

en: Eighth (Press 8)
hu: Nyolcadik (nyomd meg a 8-ast)

en: Email
hu: E-mail

en: Email successfully sent.
hu: E-mail sikeresen elküldve.

en: Emblem
hu: Jelkép

en: Emblem blink
hu: Jelkép villogás

en: Emulate cursor
hu: Kurzor emulálása

en: Enable
hu: Engedélyezés

en: Enable D3D9Ex
hu: D3D9Ex engedélyezése

en: Enable air mapping
hu: Air mapping engedélyezése

en: Enable chat
hu: Chat engedélyezése

en: Enable check lags
hu: Lag ellenőrzésének engedélyezése

en: Enable fullscreen GDI
hu: Teljesképernyő GDI elérhető

en: Enable mix-mapping
hu: Mix-mapping engedélyezése

en: Enable multi-threads
hu: Multi-thread engedélyezése

en: Enable specific sensitivity
hu: Specifikus érzékenység engedélyezése

en: End
hu: Vége

en: End Ghost Recording
hu: Ghost felvétel vége

en: End Of Laps
hu: Körök vége

en: End Of Race
hu: Verseny vége

en: End User License Agreement
hu: Végfelhasználói licencszerződés

en: End of warmup, match starting...
hu: Bemelegítés vége, kezdődik a futam...

en: End race
hu: Verseny vége

en: End validation
hu: Hitelesítés vége

en: End warm-up
hu: Vége a bemelegítésnek.

en: Enter Text
hu: Szöveg bevitele

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
hu: Adj meg egy ManiaPlanet kulcsot a jelenlegi fiókod átalakításáért.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
hu: Írj be egy ManiaPlanet kulcsot a fiókod meghosszabbításáért

en: Enter a Name:
hu: Írj be egy nevet:

en: Enter a key
hu: Kulcs beütése

en: Enter a login
hu: Adj meg egy bejelentkezési nevet

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
hu: Add meg az új matrica nevét (fájlnévként is használva lesz):

en: Enter a password
hu: Adj meg egy jelszót

en: Enter a valid email
hu: Írj be egy érvényes e-mail címet

en: Enter an Icon Directory:
hu: Ikon könyvtárának megadása:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
hu: Add meg a meglévő TrackMania Nations Forever fiók bejelentkezési nevet és a jelszót, amit importálni szeretnél. Ha a bejelentkezési nevet is importálni akarod, válaszd a 'A fiók bejelentkezési nevének használata' opcióra

en: Enter racing mode
hu: Belépés verseny módba

en: Enter the URL or the name of the title:
hu: Üsd be a cím URL-jét vagy a nevét:

en: Enter the URL:
hu: Add meg az URL-t:

en: Enter the login of your Buddy
hu: Add meg a barátod bejelentkezési nevét.

en: Enter the name of the new Deck:
hu: Add meg az új pakli nevét:

en: Enter the new name of the Deck:
hu: Add meg a pakli új nevét:

en: Enter the password
hu: Add meg a jelszót

en: Enter the title id
hu: Add meg a cím azonosítóját

en: Enter your age:
hu: Add meg a korodat:

en: Enter your code
hu: Add meg a kódod

en: Enter your friend's email
hu: Add meg a barátod e-mail címét.

en: Enter your key
hu: Add meg a kulcsod

en: Enter your name:
hu: Add meg a neved:

en: Erase
hu: Töröl

en: Erase All
hu: Mindent töröl

en: Erase a trigger
hu: Kioldó törlése

en: Eraser Tool [X]
hu: Törlő eszköz [X]

en: Error
hu: Hiba

en: Error : Cannot write config. file.
hu: Hiba: nem írható a konfigurációs fájl.

en: Error : unknown official server type.
hu: Hiba: ismeretlen hivatalos szervertípus.

en: Error when retrieving script settings.
hu: Hiba a script beállítások lekérésekor.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
hu: Hiba, a "Pro Racing"-et engedélyeznie kell Nadeonak.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
hu: Hiba, "A bajnokok versenyét" engedélyezni kell Nadeonak.

en: Error, operation denied.
hu: Hiba, művelet elutasítva.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
hu: Hiba, kérlek, ellenőrizd a szervezeted bejelentkezési nevét és jelszavát

en: Error, please check the login of your organization.
hu: Hiba, kérlek, ellenőrizd a szervezeted bejelentkezési nevét.

en: Error, please check your login and password.
hu: Hiba, kérlek ellenőrizd a bejelentkezési nevet és a jelszót.

en: Error, please try again later.
hu: Hiba, kérlek. próbáld meg később

en: Error, server removed not found.
hu: Hiba, eltávolított szerver nem található.

en: Error, this server is not official.
hu: Hiba, ez a szerver nem hivatalos.

en: Error, this title is already loaded in another station.
hu: Hiba, ez a cím már betöltésre került egy másik Állomáson.

en: Error, you are not admin of this organisation.
hu: Hiba, nem te vagy e szervezet adminja.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
hu: Hiba, nem vagy a támogatója ennek a szervernek. Csak egy támogató hajthatja végre ezt a műveletet.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
hu: Hiba, a szerver határértékét 24 óránként csak egyszer változtathatod meg

en: Error, you can't add this server.
hu: Hiba, nem tudod hozzáadni ezt a szervert.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
hu: Hiba, nem próbálkozhatsz hivatalos módban ezen a kihíváson jelenleg.
    Próbáld újra később.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
hu: Hiba, nem töltheted újra be ezt a címet ezen az állomáson.
    Kérlek, várj pár percet, és próbáld újra.

en: Error, you're not properly logged-in.
hu: Hiba, nem vagy megfelelően bejelentkezve.

en: Error, your account has not been validated.
hu: Hiba, a fiókod nincs hitelesítve

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
hu: Hiba. '#'-el kezdődik a skin, de nincs tga-ja

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
hu: Hiba:
    Nem lehetett inicializálni a videókodeket.
    (Lehet hogy ez a kodek nem támogatja a jelenlegi felbontást?)

en: Error: %1
hu: Hiba: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
hu: Hiba: Nem tudtam feltölteni és közzétenni a fájlt a workshopban.

en: Error: invalid campaign.
hu: Hiba: Érvénytelen kampány.

en: Error: map file not found
hu: Hiba: a map fájlja nem található

en: Error: script not saved.
hu: Hiba: a script nem lett elmentve.

en: Error: the Nations campaign was not found.
hu: Hiba: a Nations kampány nem található.

en: Error: the campaign was not found
hu: Hiba: a kampány nem található

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
hu: Hiba: Nem lehetett szinkronizálni a profilodat a főszerverrel.
    A profilod nem teljesen naprakész.
    A profilod esetleges további módosításai nem kerülnek
    a fiókodba a következő indításkor.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
hu: Minden játékosnak választania kell egy profilt a folytatáshoz!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
hu: Minden játékos egyszerre indul, az kapja a pontot, aki legelőször hajt át a célvonalon.

en: Exclusive keyboard capture
hu: Különleges billentyűzet capture

en: Exit
hu: Kilépés

en: Exit (Back to menus)
hu: Kilépés (vissza a menühöz)

en: Exit (interrupt the match)
hu: Kilépés (mérkőzés megszakítása)

en: Exit (leave the match)
hu: Kilépés (meccs elhagyása)

en: Exit to menu
hu: Kilépés a menübe

en: Export anim library...
hu: Anim könyvtár exportálása...

en: Export clip as...
hu: Klipp exportálása...

en: Export clip...
hu: Klipp exportálása...

en: Export map and replay
hu: Map és replay exportálása

en: Export replay to validate
hu: Replay exportálása hitelesítéshez

en: Export to validate
hu: Exportálás hitelesítéshez

en: Exposure
hu: Exponálás

en: Extend
hu: Meghosszabbítás

en: Extend your ManiaPlanet account
hu: ManiaPlanet fiókod meghosszabbítása

en: Extension of a ManiaPlanet Account
hu: ManiaPlanet fiók meghosszabbítása

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
hu: F / Shift + Egérgörgő fel

en: FORUM
hu: FÓRUM

en: Failed to convert music
hu: A zene konvertálása sikertelen

en: Failed to write to %1.
hu: Hiba %1 írásakor.

en: Fails
hu: Hibák

en: Faster
hu: Gyorsabb

en: Favorite Servers
hu: Kedvenc szerverek

en: Favorite server
hu: Kedvenc szerver

en: Favorites
hu: Kedvencek

en: February
hu: Február

en: Field of view
hu: Látómező

en: Fifth (Press 5)
hu: Ötödik (nyomd meg az 5-öst)

en: File %1 of %2 : %3...
hu: Fájl %1 a %2 hátralévőből: %3...

en: File format
hu: Fájlformátum

en: File is read-only
hu: A fájl írásvédett

en: File not found. Unable to select style.
hu: A fájl nem található. Nem lehet kiválasztani a stílust.

en: File size is %1 kBytes.
hu: A fájl mérete: %1 kByte.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
hu: A fájl túl nagy avatarnak (max. %1 Kb)

en: FileName
hu: FájlNév

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Fill gutter
hu: Szegélyek kitöltése

en: Film curve
hu: Film görbe

en: Filter environment
hu: Környezet szerinti szűrés

en: Filter environments
hu: Környezetek szűrése

en: Filter game mode
hu: Szűrő mód

en: Filtering
hu: Szűrés

en: Finalising Options
hu: Beállítások véglegesítése

en: Finalist
hu: Döntős

en: Finalist!
hu: Döntős!

en: Fine
hu: Jó

en: Finished
hu: Befejezve

en: First (Press 1)
hu: Első (nyomd meg az 1-est)

en: Flat
hu: Sík

en: Flying Path Mode
hu: Repülő útvonal mód

en: FocusZ
hu: FókuszZ

en: Fog Scale
hu: Köd mértéke

en: For a %1 map, this is...
hu: %1 maphez, ez...

en: Force Hue
hu: Szín kényszerítése

en: Force Light
hu: Fény kényszerítése

en: Force convergence
hu: Konvergencia

en: Force server address
hu: Szerver cím használata

en: Forced
hu: Kényszerítve

en: Forward
hu: Előre

en: Fourth (Press 4)
hu: Negyedik (nyomd meg a 4-est)

en: Fov
hu: LM

en: Fps
hu: Képfrissítés (Fps)

en: Free Account Import
hu: Ingyenes fiókimportálás

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
hu: Szabad nézet mód (tartsd lenyomva az 'Alt'-ot)

en: Free wheeling!
hu: Motor leállt!

en: FreeLook
hu: Szabad nézet

en: FreeLook multiplier
hu: Szabad nézet érzékenység

en: FreeWheeling duration
hu: Szabad gurulás hossza

en: Freelook Tool [Left Alt]
hu: Szabad nézet eszköz [Bal Alt]

en: Freeze unused axis
hu: Üres tengely ki

en: From
hu: Feladó

en: From :
hu: Feladó:

en: FullJump
hu: TeljesUgrás

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyő

en: Fullscreen resolution
hu: Teljes képernyő felbontás

en: Game Data Folder
hu: Játékadatok mappa

en: Game data folder
hu: Játékadatok mappa

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
hu: Súlyos hiba a játék könyvtárában. Nem indítható a játék.

en: Game mode
hu: Játékmód

en: Game mode :
hu: Játékmód:

en: Game mode :
hu: Játékmód:

en: Game name :
hu: Játék neve:

en: Gauge
hu: Mutató

en: General
hu: Általános

en: General Inputs
hu: Általános vezérlők

en: General horn
hu: Általános duda

en: Generate %1$d keys for %2$s
hu: Generálj %1$d kulcsot a következőnek: %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
hu: Generálj 1 kulcsot a következőnek: %1$s

en: Generated keys for %1$s
hu: Generált kulcsok a következőnek: %1$s

en: Generating decals
hu: Matricák létrehozása

en: Geometry details
hu: Geometria részletesség

en: Get a new map
hu: Új map

en: Get a new replay
hu: Új replay

en: Get remote blacklist...
hu: Távoli feketelista letöltése...

en: Ghost 1/4: Author Medal
hu: Ghost 1/4: Szerzői érem

en: Ghost 2/4: Gold Medal
hu: Ghost 2/4: Aranyérem

en: Ghost 3/4: Silver Medal
hu: Ghost 3/4: Ezüstérem

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
hu: Ghost 4/4: Bronzérem

en: Ghost Author
hu: Ghost szerzője

en: Ghost Editor
hu: Ghostszerkesztő

en: Ghost Path
hu: Ghost út

en: Ghost Ref :
hu: Ghost ref:

en: Ghost Score
hu: Ghost pontszám

en: Ghost Time
hu: Ghost idő

en: Ghost block Mode [F2]
hu: Ghost block mód [F2]

en: Ghost creation
hu: Ghost létrehozása

en: Ghost name
hu: Ghost név

en: Ghosts Name
hu: Ghostok neve

en: Give Up
hu: Felad

en: Give up
hu: Felad

en: Global Help
hu: Globális súgó

en: Go to directory
hu: Ugrás könyvtárra

en: Go to first frame
hu: Vissza az első képkockára

en: Go to last frame
hu: Utolsó képkockára

en: Go to map
hu: Ugrás a mapra

en: Go to map $<%1$>
hu: Ugrás a mapra: $<%1$>

en: Go to next map
hu: Ugrás a következő mapre

en: Go to the Finish!
hu: Érj célba!

en: Goal captured!
hu: Cél elérve!

en: Gold
hu: Arany

en: Gold Medal
hu: Aranyérem

en: Good
hu: Jó

en: Gpu/Cpu synchro
hu: Gpu/Cpu szinkronizálása

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
hu: A grafikus adapter nem támogatja a játék minimális követelményeit (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
hu: Grafikai beállítások

en: Great
hu: Remek

en: Green
hu: Zöld

en: Group Play
hu: Csoportos játék

en: Group management
hu: Csoport kezelése

en: Group players
hu: Csoportjátékosok

en: Groups
hu: Csoportok

en: Guide
hu: Útmutató

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
hu: Hardveres vertex shader szükséges (az eszközöd csak szoftveres vertex shadert támogat)

en: Header Description
hu: Fejléc leírása

en: Header Title
hu: Főcím

en: Height
hu: Magasság

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
hu: Szia
    
    %2$s meghívott téged közös %1$s játékra.
    
    A(z) %1$s egy ingyenes játék, és letölthető innen: %3$s
    Ahhoz, hogy játszhass és megmérkőzhess %2$s nevű barátoddal ne feledd megadni az e-mail címedet a fiókod készítésekor.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
hu: Helló %1$s,
    
    	A ManiaPlanet-fiókod hamarosan lejár.
    
    	A fiókod pontjai megtartásához lépj be egyszer.
    
    	Köszönjük, hogy játszol a ManiaPlanettel!
    	Nadeo

en: Help
hu: Súgó

en: Help and Helpers settings
hu: Segítség és segédletek beállítások

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
hu: Segíts a csapatodnak, hogy elzsákmányolják az ellenséges csapat oszlopait, és megnyerjék a játékot.
    A játékhoz való hozzájárulásodat a zsákmányolás (Zsákm), támadás (Tám) és védelem (Véd) pontszámok jelzik.
    A rangsorolásod attól függ, hogy hány találatot (Tal) szereztél a csata során.

en: Helper Grid
hu: Segédrács

en: Helpers
hu: Segédek

en: Here are the answers to many compatibility questions.
hu: Itt találhatod a legtöbb kompatibilitásra vonatkozó választ.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
hu: Helló %1$s,
    
    A új hitelesítő kód használatához először akiválnod kell azt. Ehhez a lent található linkre kell kattintanod.
    
    %2$s
    
    Siker esetén használni tudod majd a következő hitelesítő kódot:
    
    Hitelesítő kód: %3$s
    
    Szeretettel várunk online!
    
    Nadeo Csapat

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
hu: Szia %1$s,
    
    Nemrég kérted ManiaPlanet jelszavad visszaállítását. Kérésed befejezéséhez kérlek, kövesd az alábbi hivatkozást:
    
    %2$s
    
    Köszönettel,
    
    Nadeo Csapat.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
hu: Szia %1$s,
    
    Most már bejelentkezhetsz a ManiaPlanetbe az alábbi jelszóval:
    
    Jelszó: %2$s
    
    Szeretettel várunk online!
    
    Nadeo Csapat

en: Hide helpers
hu: Segédek elrejtése

en: High
hu: Magas

en: High definition
hu: Magas felbontás

en: High quality shadows computed
hu: Magas minőségű árnyékok kiszámítva

en: Hit
hu: Eltalál

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
hu: Tartsd nyomva a(z) '$<%1alt$>' gombot a szabad kurzorhoz.

en: Hold Left mouse button
hu: Tartsd lenyomva a bal egérgombot

en: Hold left mouse button
hu: Tartsd lenyomva a bal egérgombot

en: Hold right mouse button
hu: Tartsd lenyomva a jobb egérgombot

en: Home
hu: Kezdőlap

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Horizontal position
hu: Vízszintes pozíció

en: Horizontal size
hu: Vízszintes méret

en: Horn
hu: Duda

en: Hot Seat
hu: Hot seat

en: Hot seat menu
hu: Hot seat menü

en: Hue
hu: Szín

en: I &accept this agreement
hu: Elfogadom

en: I &do not accept this agreement
hu: Nem fogadom el

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
hu: Elfogadom az Ubisoft $l[%1]Használati feltételeit$l.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
hu: Elfogadom, hogy az Ubisoft az $l[%1]Adatvédelmi irányelv$l értelmében begyűjtse és használja az adataimat.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
hu: Szeretnék egyéni mappát meghatározni a személyes fájljaimnak.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
hu: Szeretnék egyéni mappát választani a közös fájljaimnak.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
hu: Ha kezdő vagy a mapszerkesztésében, azt ajánljuk, hogy használj egyszerű szerkesztőt. Ha minden szerkesztési lehetőséget el szeretnél érni, válts haladó szerkesztőre.

en: If you enable mix-mapping, you will be able to place blocks wherever you want, without any constraint. Just click on the Block mode icon (or press F2) to switch between classic Block mode (with classic constraints) and the new Ghost block mode (free placement of "ghost blocks", that can mix with each other and with normal blocks).
    
    This mode should be unlocked by $<$F00expert mappers only$>: it is a very powerful tool but it can also be dangerous for the quality of your maps and difficult to use. It is highly recommended that you $<$F00use ghost blocks very locally$>, only when you cannot do what you want with normal Block mode.
hu: A mix-mapping engedélyezésével oda helyezel elemeket, ahová csak akarsz, bármilyen megkötés nélkül. Csak kattints a Block mód ikonra (vagy nyomj F2-t) a klasszikus Block mód (hagyományos megkötések) és az új Ghost block mód közötti átváltáshoz.
    
    Ezt a mód leginkább $<$F00haladó szerkesztőknek$> ajánlott: nagyon hatásos eszköz, de veszélyt jelenthet a pályáid minőségére, és esetleg nehézkes a használata. Erősen ajánlott, hogy a ghost elemeket $<$F00helyenként$> használd, például akkor, amikor nem tudod megcsinálni azt, amit szeretnél a normál Block módban.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
hu: Ha szeretnél meghatározni külön könyvtárat a(z) %1 fájloknak, pipáld ki alul a négyzeteket, és kattints Tovább.

en: Ignore player skins
hu: Játékosskinek figyelmen kívül hagyása

en: Image
hu: Kép

en: Import
hu: Importál

en: Import Action...
hu: Akció importálása...

en: Import anim...
hu: Animáció importálása...

en: Import car geometry
hu: Autógeometria importálása

en: Import clip as...
hu: Klipp importálása...

en: Import clip...
hu: Klipp importálása...

en: Import ghosts
hu: Ghost importálása

en: Import ghosts...
hu: Ghostok importálása...

en: Import image as avatar
hu: Kép importálásra avatarként

en: Import image as block skin
hu: Kép importálása elemskinként

en: Import library...
hu: Könyvtár importálása...

en: Import object...
hu: Tárgy importálása...

en: Impressive!!
hu: Lenyűgöző!!

en: Improve
hu: Javítás

en: Improve performance
hu: Teljesítményjavítás

en: In Clip Only :
hu: Csak a klippben:

en: In Game
hu: Játékban

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
hu: Ebben a módban szerezz minél több találatot anélkül, hogy kiesnél.

en: Inbox
hu: Bejövő

en: Included :
hu: Benne:

en: Included contents :
hu: Bennefoglalt tartalom:

en: Includes
hu: Tartalmazza

en: Incorrect file name.
hu: Helytelen fájlnév.

en: Incorrect password.
hu: Hibás jelszó.

en: Increase cam fov
hu: Kamera látómező növelése

en: Increase size
hu: Méret növelése

en: Information
hu: Információ

en: Information (no download needed)
hu: Információ (nem szükséges letöltés)

en: Input Devices
hu: Beviteli eszközök

en: Input Settings
hu: Irányítás beállítások

en: Input settings
hu: Irányítás beállítások

en: Inputs
hu: Irányítás

en: Insert Camera key
hu: Kamerakulcs beszúrása

en: Insert block
hu: Elem beszúrása

en: Insert key
hu: Kulcs beszúrása

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
hu: Kiterjesztés telepítése a '.gbx' fájlok bélyegképeinek megjelenítéséhez

en: Installation path confirmation
hu: A telepítési hely jóváhagyása

en: Instances
hu: Példák

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
hu: Nincs elég szabad hely a frissítés végrehajtásához. Kérlek, szabadíts fel helyet, vagy telepítsd újra a játékot egy másik meghajtóra.

en: Intensity
hu: Intenzitás

en: Interest
hu: Érdeklõdés

en: Interface designer
hu: Felület testreszabása

en: Interface settings
hu: Felület beállítások

en: Internal error
hu: Belső hiba

en: Internal error.
hu: Belső hiba.

en: Interpolation
hu: Interpoláció

en: Intro
hu: Bevezető

en: Introduction sequence
hu: Bevezető jelenet

en: Invalid %s.
hu: Érvénytelen %s.

en: Invalid URL
hu: Érvénytelen URL

en: Invalid coefficient.
hu: Érvénytelen együttható.

en: Invalid email address.
hu: Érvénytelen e-mail cím.

en: Invalid file format
hu: Érvénytelen fájlformátum

en: Invalid file name
hu: Érvénytelen fájlnév

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
hu: Érvénytelen duda:
    Maximum 10 másodperces mono '.ogg' vagy '.wav' fájl engedélyezett.

en: Invalid ladder points.
hu: Érvénytelen ladderpontok.

en: Invalid manialink file
hu: Érvénytelen manialink fájl

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
hu: Érvénytelen idő: $<$fff[$<%1$>]$> versenyét nem vesszük figyelembe.

en: Inverse
hu: Inverz

en: Invert y axis
hu: Y tengely invertálása

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
hu: Meghívás sikertelen, nem küldhető e-mail a barátodnak.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
hu: %1$s meghívása ide: %2$s

en: Invite
hu: Meghívás

en: Invite a player to join a group
hu: Játékos meghívása a csoportba

en: Invite a player to join the group
hu: Játékos meghívása a csoportba

en: Invite this player to join a group
hu: Játékos meghívása a csoportba

en: Inviting buddy
hu: Játékostárs meghívása

en: Is Cycling
hu: Ismétlődő

en: IsAutonomous
hu: Önálló

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
hu: $<$f00LAST$> alkalommal változtatnád meg az online becenevedet.
    Biztosan végleg megváltoztatod a becenevedet?

en: It should be at least 6 characters long
hu: Legalább 6 karakter hosszúnak kell lennie

en: It should not begin with "mania"
hu: Nem kezdődhet azzal, hogy "mania"

en: It should not end with "mania"
hu: Nem végződhet azzal, hogy "mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
hu: $<%1$> következik!

en: Item Editor
hu: Eszköz szerkesztő

en: Item Mode [F4]
hu: Elemmód: [F4]

en: Item1
hu: Tétel1

en: January
hu: Január

en: Join
hu: Csatlakozás

en: Joining server...
hu: Csatlakozás a szerverhez...

en: July
hu: Július

en: Jump
hu: Ugrás

en: Jump to map
hu: Ugrás mapra

en: Jumpad curve
hu: Ugrópad íve

en: Jumpad destination offset
hu: Ugrópad cél

en: Jumpad fixed velocity
hu: Ugrópad rögzített gyorsaság

en: June
hu: Június

en: Keep playing
hu: Folyamatos lejátszás

en: Keep playing clip
hu: Klipp folyamatos lejátszása

en: Keep playing map
hu: Játék folytatása ezen a mapen

en: Keep the map
hu: Map megtartása

en: Keep training
hu: Gyakorolj tovább

en: Key
hu: Kulcs

en: Key 1
hu: Gomb 1

en: Key 2
hu: Gomb 2

en: Key 3
hu: Gomb 3

en: Key 4
hu: Gomb 4

en: Key registration failed.
    %1
hu: A kulcs regisztrációja sikertelen.
    %1

en: Key successfully registered.
hu: Kulcs sikeresen aktiválva.

en: Key weight
hu: Kulcs súly

en: Keyboard %1
hu: Billentyűzet %1

en: Kick
hu: Kirúgás

en: Kick $<%1$>
hu: $<%1$> kirúgása

en: Kind
hu: Típus

en: Labels
hu: Címkék

en: Ladder Limit Max :
hu: Maximális ladder határ:

en: Ladder Limit Min :
hu: Minimum ladder határ:

en: Ladder mode :
hu: Ladder mód:

en: Ladder not enabled
hu: Ladder nincs bekapcsolva

en: Ladder rankings
hu: Ladder rang

en: Language
hu: Nyelv

en: Lap %1
hu: %1. kör

en: Laps
hu: Kör

en: Laser (Press 2)
hu: Lézer (nyomd meg a 2-est)

en: Laser Sensitivity
hu: Lézer érzékenység

en: Last Match :
hu: Utolsó verseny:

en: Last lap!
hu: Utolsó kör!

en: Last time :
hu: Utolsó idő:

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
hu: Mikor legutóbb kapcsolódtál a játék szerverhez, egy frissítés (%1 kByte) volt elérhető.
    Szeretnél most frissítést keresni?

en: Later
hu: Később

en: Launch
hu: Indítás

en: Launch %1
hu: Indítás %1

en: Layer
hu: Réteg

en: Leave arena?
hu: Aréna elhagyása?

en: Leave fullscreen
hu: Teljes képernyős mód elhagyása

en: Leave the editor [Escape]
hu: Kilépés a szerkesztőből [Escape]

en: Left mouse button
hu: Bal egérgomb

en: Left tangent
hu: Bal tangens

en: Left/Right
hu: Bal/Jobb

en: Left/Right'
hu: Bal/Jobb'

en: Lens size
hu: Lencseméret

en: Level
hu: Szint

en: License Agreement
hu: Licensz szerződés

en: Light Intensity
hu: Fényintenzitás

en: Light indexes
hu: Fény indexek

en: Light trail scale
hu: Fény nyom mértéke

en: Lighting bounce %1
hu: Fényvisszaverődés %1

en: Line number
hu: A sor száma

en: LineEven/Odd
hu: VonalPáros/Páratlan

en: LineOdd/Even
hu: VonalPáratlan/Páros

en: Link to download the game:
hu: Link a játék letöltéséhez:

en: List of generated demo keys:
hu: Generált demo kulcsok:

en: List of generated keys:
hu: Generált kulcsok:

en: List of generated unlimited demo keys:
hu: Generált végtelen demo kulcsok:

en: Load
hu: Betöltés

en: Load Action
hu: Akció betöltése

en: Load MacroBlock
hu: MacroBlock betöltése

en: Load Map
hu: Map betöltése

en: Load Settings
hu: Beállítások betöltése

en: Load match settings
hu: Verseny beállításainak betöltése

en: Loading animation...
hu: Animáció betöltése...

en: Loading textures
hu: Textúrák betöltése

en: Lobby
hu: Lobbi

en: Local Network
hu: Helyi hálózat

en: Local Play
hu: Helyi játék

en: Local Player
hu: Helyi játékos

en: Location
hu: Hely

en: Lock
hu: Lezár

en: Login
hu: Bejelentkezési név

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
hu: A bejelentkezési név csak a-z, A-Z, 0-9 vagy ._- karaktereket tartalmazhat.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
hu: Ismeretlen bejelentkezési név: nincs fiók ilyen névvel. Kérlek, ellenőrizd, hogy helyesen adtad-e meg bejelentkezési neved.

en: Look around
hu: Körbetekintés

en: Looking forward to seeing you online !
hu: Szeretettel várunk az online játékban!

en: Looping
hu: Végtelen ismétlés

en: Low
hu: Alacsony

en: Low definition
hu: Alacsony felbontás

en: MOVE
hu: ÁTHELYEZÉS

en: MacroBlock Name:
hu: Macroblock neve:

en: Macroblock Mode [F5]
hu: Macroblock mód [F5]

en: Macroblock deleted
hu: Macroblock törölve

en: Macroblocks Editor
hu: Macroblockszerkesztő

en: Macros
hu: Macrók

en: Mail Account
hu: E-mail fiók

en: Manage groups online
hu: Csoportok kezelése online

en: Manage packs
hu: Csomagok kezelése

en: Manage server
hu: Szerver kezelése

en: Manage your ClubLink
hu: A ClubLinked kezelése

en: ManiaCode complete
hu: ManiaCode kész

en: ManiaCode script error: invalid URL
hu: ManiaCode script hiba: érvénytelen URL

en: ManiaCode script error: invalid email
hu: ManiaCode script hiba: érvénytelen e-mail

en: ManiaCode script error: invalid file name
hu: ManiaCode script hiba: érvénytelen fájlnév

en: ManiaCode script error: invalid map uid
hu: ManiaCode script hiba: érvénytelen map azonosító

en: ManiaCode script error: invalid server info
hu: ManiaCode script hiba: érvénytelen szerver információ

en: ManiaCode script is not well-formed
hu: ManiaCode script nem megfelelően formázott

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
hu: Több GPU (multi-GPU) vagy SLI használata mellett előfordulhat, hogy a ManiaPlanet teljesítményével gondok adódnak.
    Amíg megoldódik a helyzet, próbálkozhatsz azzal, hogy a meghajtó panelen az egy GPU (single GPU) opciót választod ki.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
hu: Újra kell indítani a ManiaPlanetet a frissítés befejezéséhez

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
hu: E title futtatásához újra kell indítani a ManiaPlanetet.

en: Manialink
hu: ManiaLink

en: Manialink :
hu: Manialink:

en: Manialink code is invalid (%s).
hu: A Manialink kód érvénytelen (%s).

en: Manialink settings are invalid.
hu: A Manialink beállítások érvénytelenek.

en: Manialink:
hu: ManiaLink:

en: Map Rankings
hu: Map ranglista

en: Map Saved
hu: Map elmentve

en: Map already downloaded
hu: A map már le van töltve

en: Map cannot be validated.
hu: A map nem hitelesíthető.

en: Map comments:
hu: Map kommentek:

en: Map deleted
hu: Map törölve

en: Map downloaded
hu: Map letöltve

en: Map mods
hu: Map modok

en: Map rankings
hu: Map ranglista

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
hu: Map eredménye: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
hu: A map mérete meghaladja az értékhatárt.

en: Map skins
hu: Map skinek

en: Map style :
hu: Map stílusa:

en: Map type :
hu: Map típusa:

en: Map unlocked.
hu: Map feloldva.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
hu: %1 mapverzió
    nem kompatibilis a jelenlegi
    %2 játékverzióval.

en: MapType :
hu: MapTípus:

en: Maps
hu: Mapek

en: Maps :
hu: Mapek:

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
hu: A feltölteni kívánt mapek egy külön helyre kell, hogy kerüljenek. Kérlek, válassz egy helyet (slot) a map létrehozásához vagy betöltéséhez. A szerkesztő elhagyásakor megtarthatod a mapet, törölheted vagy feltöltheted.

en: March
hu: Március

en: Match restart...
hu: Meccs újraindítása...

en: Matchmaking in progress...
hu: Matchmaker folyamatban...

en: Max filtering
hu: Max szűrés

en: Max players :
hu: Max játékosok :

en: Max points :
hu: Max pontok:

en: Max prediction steps
hu: Max előreszámítás

en: Max spectators :
hu: Max nézők:

en: Maximum active distance
hu: Maximum aktív távolság

en: May
hu: Május

en: Medals
hu: Érmek

en: Medals :
hu: Érmek:

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
hu: MediaTracker (intró, replay and játék közbeni effektek)

en: MediaTracker sequences
hu: MediaTracker jelenetek

en: Menu
hu: Menü

en: Menu advanced
hu: Speciális menü

en: Mesh
hu: Kerítés

en: Message
hu: Üzenet

en: Message :
hu: Üzenet:

en: Messages successfully sent.
hu: Üzenetek sikeresen elküldve

en: Minimum active distance
hu: Minimum aktív távolság

en: Missing Actions:
hu: Hiányzó akciók:

en: Missing Blocks or Items:
hu: Hiányzó tömbök vagy elemek:

en: Missing Items:
hu: Hiányzó elemek:

en: Mod :
hu: Mod:

en: Mode
hu: Mód

en: Mode :
hu: Mód:

en: Mode Laps
hu: Körverseny mód

en: Mode Settings
hu: Mód beállítások

en: Mode settings
hu: Mód beállítások

en: Model skins
hu: Modell skinek

en: Models
hu: Modellek

en: Models import
hu: Modellek importálása

en: Modes :
hu: Módok:

en: Modify Map
hu: Map módosítása

en: Modify map
hu: Map módosítása

en: More info
hu: Több info

en: Motion Blur
hu: Mozgás-elmosás

en: Motion blur
hu: Mozgás-elmosás

en: MotionBlur
hu: MozgásElmosás

en: Mouse 1
hu: Egér 1

en: Mouse 2
hu: Egér 2

en: Mouse Settings
hu: Egér beállítások

en: Mouse Wheel
hu: Egérgörgő

en: Mouse release key
hu: Egérkioldó billentyűkombináció

en: Mouse wheel
hu: Egérgörgő

en: Move
hu: Mozgatás

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
hu: Csomagfájlok áthelyezése ebbe a mappába a gyűjteményedhez való hozzáadásért.

en: Move around
hu: Körbejárás

en: Move game data
hu: Játékadatok áthelyezése

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
hu: Játékadat mozgatása
    innen: %1
    ide: %2?

en: Move personal data
hu: Személyes adatok áthelyezése

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
hu: Személyes adatok áthelyezése
    innen: %1
    ide: %2?

en: Move selected keys
hu: Kijelölt kulcsok mozgatása

en: Moving game data.
hu: Játék adatainak mozgatása.

en: Moving personal data.
hu: Személyes adatok áthelyezése.

en: Multiplayer
hu: Többjátékos

en: Music
hu: Zene

en: Music :
hu: Zene:

en: Music conversion
hu: Zene konvertálása

en: Music volume
hu: Zene hangereje

en: My Campaign
hu: Saját kampány

en: My Maps
hu: Mapjeim

en: NEWS
hu: HÍREK

en: Name
hu: Név

en: Nation
hu: Nemzet

en: Nb chall. played
hu: Játszott feladatok száma

en: Near Z
hu: Közel Z

en: Need some help?
hu: Segítségre van szükséged?

en: Network
hu: Hálózat

en: Network check
hu: Hálózat ellenőrzése

en: Network download
hu: Hálózati letöltés

en: Network speed
hu: Hálózati sebesség

en: Network upload
hu: Hálózati feltöltés

en: Never
hu: Soha

en: Never ask again
hu: Ne kérdezz újra

en: Never show again
hu: Sose mutassa újra

en: New Anim
hu: Új Animáció

en: New Combo Max: %1!
hu: Új kombó max: %1!

en: New Configuration Name
hu: Új konfigurációnév

en: New Map
hu: Új map

en: New Track: Block type
hu: Új pálya: elemtípus

en: New block type
hu: Új elemtípus

en: New cache size
hu: Új cache méret

en: New map
hu: Új map

en: New match record! %1
hu: Új versenyrekord! %1

en: New password:
hu: Új jelszó:

en: New score
hu: Új pontszám

en: New time
hu: Új idő

en: Next
hu: Következő

en: Next camera
hu: Következő kamera

en: Next car
hu: Következő autó

en: Next map
hu: Következő map

en: Next score page
hu: Következő oldal

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
hu: Szuper! Ne felejtsd el meghívni őket a játékostársaid listájára!

en: Nicer
hu: Szebb

en: Nickname
hu: Becenév

en: Ninth (Press 9)
hu: Kilencedik (nyomd meg a 9-est)

en: No
hu: Nem

en: No Description
hu: Nincs leírás

en: No Ladder
hu: Nincs ladder

en: No MacroDecal Selected!
hu: Nincs MacroMatrica kiválasztva!

en: No Target
hu: Nincs cél

en: No author record yet
hu: Nincs még szerzői jelentés

en: No avatar images available.
hu: Nincs elérhető avatar.

en: No block property block available on the map.
hu: Nem helyezhető el a térképen olyan elem, amelynek megadhatók a tulajdonságai.

en: No damage
hu: Nincs sérülés

en: No data received
hu: Nincs kapott adat

en: No data to send
hu: Nincs küldendő adat

en: No decals available for this environment.
hu: Nem érhető el matrica ehhez a környezethez.

en: No decals selected!
hu: Nincs matrica kiválasztva!

en: No error
hu: Nincs hiba

en: No macroblocks available.
hu: Nincs elérhető macroblock.

en: No maps in the playlist match the server settings.
hu: A játéklistában lévő mapek nem felelnek meg a szerver beállításainak.

en: No new replay.
hu: Nincs új replay.

en: No new scores
hu: Nincs új eredmény

en: No objects available.
hu: Nincsenek elérhető tárgyak.

en: No screenshot available. Take one first!
hu: Nincs elérhető kifényképezés. Készíts egyet!

en: No server available...
hu: Nincs elérhető szerver...

en: No server available:
    %1
hu: Nincs elérhető szerver:
    %1

en: No skinnable block available on the map.
hu: Nincs olyan elem a mapen, amelyre skin helyezhető.

en: No spawn
hu: Nincs spawn

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
hu: Nincs érvényes elem kiválasztva a Macroblock létrehozásához.

en: No video adpater found
hu: Videoadapter nem található

en: No winner
hu: Nincs győztes

en: None
hu: Nincs

en: Normal forward
hu: Szokásos előretekerés

en: Not Already Triggered
hu: Még nincs kioldva

en: Not Validated
hu: Nincs hitelesítve

en: Not available
hu: Nem elérhető

en: Not connected
hu: Nem csatlakozott

en: Not connected to server!
hu: Nincs kapcsolat a szerverrel!

en: Not in group
hu: Nincs a csoportban

en: Not in race.
hu: Nincs versenyben.

en: Not ranked
hu: Nem rangsorolt

en: Note: these modes are experimental and your map might not be loaded after a future update, even if unlikely.
hu: Figyelem: ezek a módok kísérleti státuszban vannak, és előfordulhat hogy a maped nem lesz használható a későbbi frissítések után (még ha erre vajmi kevés esély is van).

en: Notice: Balancing teams.
hu: Értesítés: csapatok kiegyenlítése.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
hu: Megjegyzés: Az admin megváltoztatta a pontokat.

en: Nucleus (Press 3)
hu: Nucleus (nyomd meg a 3-ast)

en: Number of Laps :
hu: Körök száma:

en: Number of Laps:
hu: Körök száma:

en: Number of winners :
hu: Győztesek száma:

en: Object
hu: Tárgy

en: Object to travel with
hu: Követendő célpont

en: Objectives
hu: Célok

en: Objects
hu: Tárgyak

en: October
hu: Október

en: Official
hu: Hivatalos

en: Official Maps
hu: Hivatalos mapek

en: Official Tags
hu: Hivatalos Tagek

en: Official error mode:
    %1
hu: Hivatalos hiba mód:
    %1

en: Official mode
hu: Hivatalos mód

en: Official race
hu: Hivatalos verseny

en: Official races now available
hu: A hivatalos versenyek elérhetőek

en: Official score
hu: Hivatalos pontszám

en: Official time
hu: Hivatalos idő

en: Official time rankings for %1
hu: %1 hivatalos idői ranglistája

en: Online support
hu: Online támogatás

en: Only Target
hu: Csak cél

en: Only United servers
hu: Csak United szerverek

en: Only spectators are accepted on this server.
hu: Csak nézők engedélyezettek ezen a szerveren.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
hu: Csak az első %1 map játszható demo módban.

en: Opacity
hu: Átlátszóság

en: Open
hu: Megnyit

en: Open a model...
hu: Modell megnyitása...

en: Open web links in steam overlay
hu: Webes hivatkozások megnyitása steam overlay-ben

en: Open/close chat
hu: Chat be/ki

en: Operation
hu: Művelet

en: Opponent Custom Color
hu: Ellenfelek egyéni színe

en: Opponents
hu: Ellenfelek

en: Opponents limit count
hu: Ellenfelek számának határa

en: Opponents maximum count
hu: Ellenfelek max. száma

en: Optimize dynamic geometry
hu: Dinam. geometria optimalizálása

en: Optional
hu: Opcionális

en: Optional data access
hu: Opcionális adathozzáférés

en: Options
hu: Beállítások

en: Order
hu: Sorrend

en: Organisation:
hu: Szervezet:

en: Other
hu: Más

en: Other players do not win points when they hit you.
hu: A többi játékos nem szerez pontot, amikor eltalál téged.

en: Out of stock!
hu: Elfogyott!

en: Outbox
hu: Elküldött

en: Overall intensity
hu: Általános intenzitás

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: P2P Server port
hu: P2P szerver port

en: PLACE BLOCK
hu: ELEM ELHELYEZÉSE

en: Pack creation failed.
hu: Csomag létrehozása sikertelen.

en: Pack information
hu: Csomag adatai

en: Pack name :
hu: Csomag neve:

en: Pack successfully registered
hu: A csomag sikeresen regisztrálva lett

en: Packaging :
hu: Csomagolás:

en: Paint
hu: Festés

en: Paint !
hu: Festés!

en: Paint a Car
hu: Autó festése

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
hu: Egy skin teljes rajzolása egy színnel vagy mintával

en: Paint the team colors
hu: Csapatszínek festése

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
hu: Festés tükrözéses szimmetriával az autó mindkét oldalán

en: Paint with brushes
hu: Festés ecsettel

en: Pan
hu: Egyensúly

en: Parental lock
hu: Gyerekzár

en: Particle Blocks
hu: Részecske elemek

en: Particle quality of cars
hu: Autók részecskeminősége

en: Password
hu: Jelszó

en: Password (optional) :
hu: Jelszó (opcionális):

en: Password referee :
hu: Bíró jelszó:

en: Password spectator (opt.) :
hu: Néző jelszó (opc.) :

en: Path Mode
hu: Útvonal mód

en: Path Spots
hu: Út helyek

en: Pay
hu: Fizetés

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
hu: Igyekezz minél több találatot szerezni: minden találat egy pontot ér.

en: Personal Data Folder
hu: Személyes adatok mappa

en: Personal Settings and Data
hu: Személyes beállítások és adatok

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
hu: Saját szín 1: Ctrl+Kattintás az aktuális színre állításhoz

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
hu: Saját szín 2: Ctrl+Kattintás az aktuális színre állításhoz

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
hu: Saját szín 3: Ctrl+Kattintás az aktuális színre állításhoz

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
hu: Saját szín 4: Ctrl+Kattintás az aktuális színre állításhoz

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
hu: Saját szín 5: Ctrl+Kattintás az aktuális színre állításhoz

en: Personal data files
hu: Személyes adatfájlok

en: Personal data folder
hu: Személyes adatok mappa

en: Personal record! %1
hu: Saját rekord! %1

en: Pick
hu: Kiválaszt

en: Pick Up
hu: Kiválasztás

en: Pick a color direclty from the car
hu: Szín közvetlen választása az autóról

en: Pick from file
hu: Kiválasztás a fájlból

en: Pick map style from file
hu: Map stílusának kiválasztása fájlból

en: Picker Tool [Left Ctrl]
hu: Kiválasztó eszköz [Bal Ctrl]

en: Pin joint (Hands, Foot, Head)
hu: Kapcsolódás

en: Pitch
hu: Dőlés

en: Place a block
hu: Elem elhelyezése

en: Planets
hu: Planetek

en: Planets Gain !
hu: Planetek Megszerezve!

en: Play
hu: Játék

en: Play %1
hu: %1 játék

en: Play Group
hu: Csoportos játék

en: Play Official
hu: Hivatalos játék

en: Play Solo
hu: Önálló játék

en: Play against
hu: Játék valaki ellen

en: Play count
hu: Lejátszások száma

en: Play official
hu: Hivatalos játék

en: Player :
hu: Játékos:

en: Player Card
hu: Játékos kártya

en: Player Inputs
hu: Játékos vezérlők

en: Player Page
hu: Játékos oldala

en: Player already selected!
hu: A játékost már kiválasztották!

en: Player info. display size
hu: Játékosadatok megjelenítésének mérete

en: Player info. display type
hu: Játékosadatok megjelenítésének típusa

en: Player labels
hu: Játékos címkék

en: Player occlusion
hu: Játékos kitakarása

en: Player profile
hu: Játékos profil

en: Player shadows
hu: Játékos árnyék

en: Players
hu: Játékosok

en: Players Colors
hu: Játékosok színei

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
hu: A játékosok panaszkodtak a viselkedésedre ezen a szerveren.

en: Players left
hu: Játékosok maradtak

en: Players to validate :
hu: Hitelesítendő játékosok:

en: Playing online. Click to join!
hu: Játék online. Kattints a csatlakozáshoz!

en: Playlist :
hu: Lejátszási lista:

en: Playlists
hu: Lejátszási lista

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
hu: Kérlek, válaszd ki a maped nehézségét
     a 'célkitűzések' ablakban mielőtt feltöltenéd.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
hu: Kérlek, ellenőrizd a játékos bejelentkezési nevét, akinek taget szeretnél adni.

en: Please check your TrackMania Forever password
hu: Kérlek, ellenőrizd a TrackMania Forever jelszavad

en: Please check your login and password.
hu: Kérlek, ellenőrizd a bejelentkezési nevedet és a jelszavadat.

en: Please check your validation code.
hu: Hiba, kérlek, ellenőrizd a hitelesítő kódot

en: Please close the game and launcher to proceed.
hu: A folytatáshoz zárd be a játékot és az indítót.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
hu: Kérlek, írd be a kódot vagy fizess az adatokhoz való hozzáféréshez.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
hu: Adj meg egy kódot vagy vásárold meg ezt a címet a teljes hozzáférésért.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
hu: Adj meg egy kulcsot a címhez való teljes hozzáférésért.

en: Please enter a login.
hu: Kérlek, adj meg egy bejelentkezési nevet.

en: Please enter the password:
hu: Kérlek, add meg a jelszót:

en: Please enter your player key below.
hu: Add meg a játékos kulcsodat.

en: Please pay to gain access to this data.
hu: Kérlek, fizess ezen adatokhoz hozzáféréséhez.

en: Please pay to gain full access to this title.
hu: Vásárold meg ezt a címet a teljes hozzáférésért.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
hu: Kérlek, olvasd el a felhasználói licencszerződést. %nEl kell fogadnod a feltételeket, mielőtt folytatnád a telepítést.

en: Please read the following important information before continuing.
hu: Kérjük, olvasd el a következő fontos információkat mielőtt folytatnád.

en: Please register your player key with the game launcher.
hu: Kérjük, regisztráld a játékos-kulcsodat a játék indítójában.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
hu: Kérjük, hogy tartsd tiszteletben a viselkedési szabályokat, ellenkező esetben ki leszek tiltva a szerverről.

en: Please save your map before uploading it.
hu: Kérlek, mentsd el a mapet mielőtt feltöltenéd.

en: Please select a player.
hu: Válassz egy játékost.

en: Please select a valid map type.
hu: Válassz érvényes térképtípust.

en: Please select the car environment of your new skin.
hu: Válaszd ki az új skined autós környezetét.

en: Please select the new location for game data.
hu: Válassz új helyet a játék adatainak.

en: Please select the new location for the game data.
hu: Válassz új helyet a játék adatainak.

en: Please select the new location for your personal data.
hu: Válassz új helyet a személyes adataidnak.

en: Please select your previous %1 installation path.
hu: Kérjük, add meg a %1 előző telepítési helyét.

en: Please upgrade your application.
hu: Kérlek, frissítsd az alkalmazásod.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
hu: Kérjük, frissíts: az exe verziója nem egyezik a szerver verziójával.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
hu: Kérlek frissíts: a cím verziód nem kompatibilis a szerver verziójával.

en: Please wait
hu: Kérlek, várj...

en: Please wait, creating pack...
hu: Kérlek, várj, csomag készítése folyamatban...

en: Please wait, loading...
hu: Kérlek, várj, betöltés folyamatban...

en: Please wait, referees working ...
hu: Kérlek, várj, a bírók dolgoznak...

en: Please wait, registering pack...
hu: Kérlek, várj, csomag regisztrációja folyamatban...

en: Please wait, shooting...
hu: Kis türelmet, készül a felvétel...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
hu: Kis türelem, az előfizetett workshop fájlok frissítése folyamatban...

en: Please wait, we are updating your zone...
hu: Kérlek, várj, a zónád frissítése folyamatban...

en: Please wait...
hu: Kérlek, várj...

en: Please, enter a password for the referee mode.
hu: Kérlek, add meg a jelszót a bírói módhoz.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
hu: Bizonyosodj meg róla, hogy a ladder limit maximumja nagyobb mint a ladder limit minimumja.

en: Plugin deleted
hu: Plugin törölve

en: Plugins
hu: Pluginok

en: Plugins Mode [P]
hu: Pluginok Mód [P]

en: Podium
hu: Pódium

en: Podium lose pose
hu: Pódium vesztő póz

en: Podium win pose
hu: Pódium nyerő póz

en: Point limit :
hu: Pontkorlát:

en: Point limit:
hu: Ponthatár:

en: Points
hu: Pontok

en: Points gap :
hu: Pontkülönbség:

en: Points limit :
hu: Pontkorlát:

en: Pole captured
hu: Oszlop elrabolva

en: Pole captured by $<%1$> !
hu: $<%1$> megszerezte az oszlopot!

en: Pole captured.
hu: Oszlop megszerezve!

en: Pole denied
hu: Pole elutasítva

en: Pole locked
hu: Pole zárva

en: Pole protected
hu: Pole megvédve

en: Poll !
hu: Szavazás!

en: Port broadcast length
hu: Port átviteli hossza

en: Position
hu: Pozíció

en: PostProcess FXs
hu: Effektek utófeldolgozása

en: Postpone
hu: Később

en: Preset
hu: Beállított

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
hu: Az ablak bezárásához nyomd meg: $<$o$f00F1$>.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
hu: Nyomd meg a(z) %1 gombot a respawnhoz
    Nyomd meg a(z) %2 gombot az újraindításhoz

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
hu: Nyomd meg a(z) %1 gombot a respawnhoz
    Nyomd meg a(z) %2 gombot a visszavonuláshoz

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
hu: Nyomd meg a(z) '$<%1F1$>' gombot az ablak bezárásához.

en: Press C to close the chat window.
hu: A csevegés ablak bezárásához nyomd meg a C-t.

en: Press F1 to show rules
hu: Nyomj F1-et a szabályok megjelenítéséhez

en: Press F6 once you're ready.
hu: Nyomj F6-ot, ha készen állsz.

en: Press OK to retry connection
hu: Nyomj OK-ét az újrakapcsolódáshoz

en: Press a key to continue
hu: Nyomj meg egy gombot a folytatáshoz

en: Press any key to continue
hu: Nyomj meg egy gombot a folytatáshoz

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
hu: Nyomd meg a gombot amit mégsem akarsz társítani
    (vagy az Escape-et a visszalépéshez)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
hu: Nyomd meg az új gombot ehhez: <%1>
    (vagy az Escape-et a visszalépéshez)

en: Prev
hu: Előző

en: Prev score page
hu: Előző oldal

en: Prevent entering this station with parental lock
hu: Az állomás ellátása szülői felügyeleti zárral

en: Prevent your poles from being captured!
hu: Ne hagyd, hogy elzsákmányolják az oszlopaidat!

en: Preview
hu: Előnézet

en: Preview clipgroup
hu: Klippcsoport előnézete

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
hu: Kifényképezés HQ előnézete: nyomj egy billentyűt a mentéshez, "Esc"-et a kilépéshez.

en: Previous camera
hu: Előző kamera

en: Previous car
hu: Előző autó

en: Price :
hu: Ár:

en: Proceed ?
hu: Folytatod?

en: Proceed?
hu: Folytatás?

en: Profile
hu: Profil

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
hu: Profilhoz kapcsolata megszakadt.
    Indítsd újra a játékot a csatlakozáshoz egy másik fiókhoz.

en: Proportion of background over foreground
hu: Háttér aránya az előtérrel szemben

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Proxy password
hu: Proxy jelszó

en: QUIT
hu: KILÉPÉS

en: Quality of cars
hu: Autók minősége

en: Quick save object, import it in the Action Maker and edit action?
hu: Tárgy gyorsmentése, betöltése az Akció szerkesztőbe és akció szerkesztése?

en: Quit
hu: Kilépés

en: Quit Modeler
hu: Kilépés a modellezőből

en: Quit the game
hu: Kilépés a játékból

en: Quit the game (Update Now)
hu: Kilépés a játékból (frissítés most)

en: Quit to menu
hu: Kilépés a menübe

en: RAISE-LOWER BLOCK
hu: ELEM EMELÉSE-LEHÚZÁSA

en: RESTART
hu: ÚJRAINDÍTÁS

en: ROTATE BLOCK
hu: ELEM ELFORGATÁSA

en: Race
hu: Verseny

en: Race in official mode
hu: Verseny hivatalos módban

en: Race menu
hu: Verseny menü

en: Race time
hu: Verseny idő

en: RaceTime <
hu: Versenyidő <

en: RaceTime >
hu: Versenyidő >

en: Racing Board Game
hu: Táblajáték-verseny

en: Raise/lower block
hu: Elem emelése/süllyesztése

en: Random
hu: Véletlen

en: Rank
hu: Rang

en: Rank :
hu: Rang:

en: Ranking
hu: Ranglista

en: Ranking :
hu: Ranglista:

en: Rankings
hu: Ranglisták

en: RayCast reflects
hu: Sugárvetület tükröződés

en: Really balance teams?
hu: Csapatok kiegyenlítése?

en: Really destroy all keys?
hu: Biztosan megsemmisítesz minden kulcsot?

en: Really go to next race?
hu: Biztosan tovább a következő versenyre?

en: Really remove block?
hu: Biztosan törlöd az elemet?

en: Really remove clip group?
hu: Klippcsoport eltávolítása?

en: Really remove clip?
hu: Biztosan eltávolítod a klippet?

en: Really remove track?
hu: Biztosan törlöd a pályát?

en: Really restart?
hu: Biztosan újraindítod?

en: Really too easy
hu: Tényleg túl könnyű

en: Really too hard
hu: Tényleg túl nehéz

en: Reason :
hu: Ok:

en: Receive mail about ManiaPlanet
hu: E-mail értesítések a ManiaPlanetről

en: Record MediaTracker ghost
hu: MediaTracker ghost rögzítése

en: Record a ghost
hu: Ghost rögzítése

en: Record a new Ghost
hu: Új ghost rögzítése

en: Record a new ghost
hu: Új ghost rögzítése

en: Recover back from Undo
hu: Visszaállítás visszavonásból

en: Red
hu: Piros

en: Redo
hu: Mégis

en: Redo last undone modification [R]
hu: Utolsó visszavont módosítás újra [R]

en: Reduce quality
hu: Minőség csökkentése

en: Referee not responding.
hu: A bíró nem válaszol.

en: Referee status
hu: Bírói státusz

en: Referees are not accepted on this server.
hu: A bírók nem elfogadottak ezen a szerveren.

en: Reference ghost
hu: Referencia ghost

en: Refresh
hu: Frissít

en: Refresh widgets
hu: Widgetek frissítése

en: Register the Players
hu: A játékosok regisztrálása

en: Register with ManiaCredits
hu: Regisztráció ManiaCredittel

en: Reload
hu: Újratöltés

en: Reload all scripts
hu: Minden script újratöltése

en: Reload file
hu: Fájl újratöltése

en: Reload the skin previously saved
hu: Korábban mentett skin újratöltése

en: Remember password
hu: Jelszó megjegyzése

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
hu: Emlékeztető: Ki kell számíttatnod a map árnyékait, hogy játszhass rajta.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
hu: Emlékeztető: Hitelesítened kell a pályát és kiszámíttatni az árnyékokat, hogy játszhass rajta.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
hu: Emlékeztető: Hitelesítened kell a mapet, hogy játszhass rajta.

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Remove All
hu: Összes eltávolítása

en: Remove All Blocks
hu: Minden elem eltávolítása

en: Remove All Objects
hu: Minden tárgy eltávolítása

en: Remove All Properties
hu: Minden tulajdonság eltávolítása

en: Remove All Skins
hu: Minden skin eltávolítása

en: Remove All Terrain
hu: Minden domborzat eltávolítása

en: Remove all keys
hu: Minden kulcs eltávolítása

en: Remove block
hu: Elem törlése

en: Remove clip
hu: Klipp eltávolítása

en: Remove from Selection
hu: Eltávolít a kiválasztott(ak) közül

en: Remove key
hu: Kulcs eltávolítása

en: Remove server from favorites
hu: Szerver eltávolítása a kedvencek közül

en: Remove track
hu: Pálya eltávolítása

en: Removing buddy
hu: Játékostárs törlése

en: Removing server from favorites
hu: Szerver törlése a kedvencekből

en: Rename spot model
hu: Spotmodell átnevezése

en: Rename track
hu: Pálya átnevezése

en: Rename trigger
hu: Kioldó átnevezése

en: Replaced text
hu: Helyettesített szöveg

en: Replacement
hu: Csere

en: Replay :
hu: Replay:

en: Replay deleted
hu: Replay törölve

en: Replay loaded
hu: Replay betöltve

en: Replay marked as favorite
hu: Replay kedvencként megjelölve

en: Replay operations
hu: Replay műveletek

en: Replay saved
hu: Replay elmentve

en: Replay sequence
hu: Replay jelenet

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
hu: Replay verzió %1
    nem kompatibilis a jelenlegi
    %2 játékverzióval.

en: Replays
hu: Replayek

en: Reply
hu: Válasz

en: Report Abuse
hu: Visszaélés bejelentése

en: Report abuse
hu: Szabálytalanság jelentése

en: Report abuse
    Reason:
hu: Visszaélés jelentése
    Ok:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
hu: Hibás kérés, nem sikerült csatlakozni a szerverhez.
    Kérlek, próbáld újra később.

en: Request error:
hu: Hibás kérés:

en: Request not permitted
hu: Kérés nem engedélyezve

en: Required
hu: Szükséges

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: Reset Selection
hu: Kiválasztott(ak) alaphelyzetbe állítása

en: Reset character
hu: Karakter alaphelyzetbe állítása

en: Reset roll
hu: Forgás visszaáll

en: Reset to defaults
hu: Visszaállítás az alapértelmezett beállításokra

en: Reset yaw
hu: Döntés visszaáll

en: Resolution
hu: Felbontás

en: Restart
hu: Újraindítás

en: Restart in Official Mode
hu: Újraindítás hivatalos módban

en: Restart in Official Mode [%1]
hu: Újraindítás hivatalos módban [%1]

en: Restart map
hu: Map újraindítása

en: Restart the game
hu: Játék újraindítása

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
hu: Visszaállítod az alapértelmezett vezérlőket
    és elveted a jelenlegi beállításaidat?

en: Results
hu: Eredmények

en: Resume
hu: Folytatás

en: Resume playing
hu: Játék folytatása

en: Retry
hu: Újra

en: Retry an official time
hu: Hivatalos idő újrapróbálása

en: Retry official
hu: Ismétlés hivatalos módban

en: Return
hu: Vissza

en: Return to Editor?
hu: Visszatérés a szerkesztőbe?

en: Return to editor
hu: Vissza a szerkesztőbe

en: Return to map editor?
hu: Visszatérés a mapszerkesztőbe?

en: Return to menu?
hu: Vissza a menübe?

en: Return to the Item Editor?
hu: Visszatérés a tárgy szerkesztőbe?

en: Revenge
hu: Bosszú

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
hu: Jobb kattintás: útvonal készítése
    Bal kattintás: pont hozzáadása a kiválasztott útvonalhoz
      (drag&drop egy pont mozgatásához vagy beszúrásához)
    Ctrl + kattintás: útvonal kiválasztása
    X + kattintás: útvonal vagy pont törlése

en: Right mouse button
hu: Jobb egérgomb

en: Right tangent
hu: Jobb tangens

en: Rocket (Press 1)
hu: Rakéta (nyomd meg az 1-est)

en: Roll
hu: Forgás

en: Rotate
hu: Forgat

en: Rotate Left Image
hu: Bal kép forgatása

en: Rotate Left by 90
hu: Elforgatás balra 90 fokkal

en: Rotate Right Image
hu: Jobb kép forgatása

en: Rotate Right by 90
hu: Elforgatás jobbra 90 fokkal

en: Rotate a block
hu: Elem forgatása

en: Rotation
hu: Forgatás

en: Round
hu: Forduló

en: Round %1
hu: %1. forduló

en: Round %1/%2
hu: Kör %1/%2

en: Round captures
hu: Rablások a körben

en: Round skipped
hu: Forduló átugorva

en: Rounds
hu: Menetek

en: Rounds Mode
hu: Menetek mód

en: Rounds per map :
hu: Fordulók mapenként:

en: Rumble intensity
hu: Dübörgés intenzitás

en: Run
hu: Futtat

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
hu: S / Shift + Egérgörgő le

en: SCORES
hu: EREDMÉNYEK

en: SHOOT
hu: LÖVÉS

en: Safe Mode
hu: Csökkentett mód

en: Safe mode settings
hu: Biztonsági mód beállítások

en: Saturation
hu: Telítettség

en: Save
hu: Mentés

en: Save Action
hu: Akció mentése

en: Save As
hu: Mentés mint

en: Save Item
hu: Tárgy elmentése

en: Save Macroblock
hu: Macroblock mentése

en: Save MatchSettings
hu: CsataBeállítások elmentése

en: Save Screenshot
hu: Képernyőfotó mentése

en: Save Selection as new Macroblock
hu: Kiválasztott(ak) mentése új Macroblockként

en: Save Settings
hu: Beállítások mentése

en: Save action in the Item?
hu: Akció elmentése a tárgyban?

en: Save and Test
hu: Mentés és tesztelés

en: Save as
hu: Mentés másként

en: Save automatically all replays
hu: Minden replayek automatikus elmentése

en: Save bounces
hu: Visszaverődések elmentése

en: Save changes and quit
hu: Változtatások elmentése és kilépés

en: Save each round separately
hu: Minden menet elmentése külön-külön

en: Save macroblock
hu: Macroblock mentése

en: Save map
hu: Map mentése

en: Save network replay
hu: Hálózati replay elmentése

en: Save previous race replay
hu: Az előző replay elmentése

en: Save previous replay
hu: Előző replay mentése

en: Save replay
hu: Replay elmentése

en: Save script to file
hu: Script mentése fájlba

en: Save the replay
hu: Replay mentése

en: Save the track [S]
hu: Pálya mentése [S]

en: Save this ghost
hu: Ghost mentése

en: Save to file
hu: Mentés fájlba

en: Save your map first to access details!
hu: Az adatok eléréséhez először mentsd el a mapet!

en: Save your work
hu: A munkád elmentése

en: Save your work as...
hu: A munkád elmentése másként...

en: Saved with identical ID.
hu: Azonos ID-vel elmentve.

en: Scale
hu: Skála

en: Scale Down Image
hu: Kép csökkentése

en: Scale Up Image
hu: Kép növelése

en: Score
hu: Pontszám

en: Score :
hu: Pontszám:

en: Score Attack
hu: Pontverseny

en: Score Position:
hu: Pontszám Elhelyezése:

en: Score Rankings
hu: Pont rangsor

en: Screen Captures
hu: Képernyőmentések

en: Screen dist
hu: Látótávolság

en: ScreenShot
hu: KépernyőFotó

en: Screens:
hu: Képernyők:

en: Script :
hu: Script:

en: Script Parameters
hu: Script paraméterek

en: Script compilation ended successfully.
hu: Scriptek sikeresen összeállítva.

en: Script compilation ended with warnings.
hu: Script összeállítás figyelmeztetésekkel befejeződött.

en: Script compilation failed.
hu: Scriptek összeállítása sikertelen.

en: Search
hu: Keresés

en: Search filter:
hu: Szűrőfeltétel:

en: Search text
hu: Szöveg keresése

en: Second (Press 2)
hu: Második (nyomd meg a 2-est)

en: Select
hu: Válassz

en: Select All
hu: Kiválaszt mindent

en: Select Common Data Directory
hu: Közös adatkönyvtár kiválasztása

en: Select Input
hu: Beviteli mód kiválasztása

en: Select Opponents
hu: Ellenfelek kiválasztása

en: Select Personal Data Directory
hu: Személyes adatkönyvtár kiválasztása

en: Select URL
hu: URL kiválasztása

en: Select a Deck in the list to edit it.
hu: Válassz egy paklit a listából szerkesztésre.

en: Select a Macroblock first
hu: Először válassz ki egy Macroblockot

en: Select a Replay
hu: Replay választása

en: Select a decoration
hu: Díszítés kiválasztása

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
hu: Válassz ki egy fájlt, hogy közzétedd a Steam Workshop-ban.

en: Select a file:
hu: Válassz egy fájlt

en: Select a map
hu: Map kiválasztása

en: Select a map type
hu: Map típusának kiválasztása

en: Select a mesh
hu: Válassz egy kerítést

en: Select a mode script
hu: Válassz egy mód scriptet

en: Select a model
hu: Válassz egy modellt

en: Select a series
hu: Válassz ki egy sorozatot

en: Select a skin for %1
hu: Skin kiválasztása %1 számára

en: Select a skin or a map to pack
hu: Válassz egy skint vagy mapet a csomagba

en: Select a sound
hu: Hang kiválasztása

en: Select all keys
hu: Minden kulcs kijelölése

en: Select an object first.
hu: Először válassz ki egy objektumot.

en: Select another map
hu: Másik map kiválasztása

en: Select data you want to update:
hu: Válaszd ki a frissítendő adatot:

en: Select file
hu: Válassz fájlt

en: Select folder
hu: Válassz mappát

en: Select group
hu: Csoport kiválasztása

en: Select keys
hu: Kulcsok kiválasztása

en: Select map %1
hu: Map %1 kiválasztása

en: Select maps
hu: Mapek kiválasztása

en: Select music
hu: Zeneválasztás

en: Select next map
hu: Következő map kiválasztása

en: Select pack contents
hu: Csomag tartalmának kiválasztása

en: Select skin
hu: Skin kiválasztása

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
hu: Válaszd ki a könyvtárat, ahol a(z) %1 a közös adatokat tárolja, majd kattints Tovább.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
hu: Válaszd ki a könyvtárat ahol a(z) %1 a személyes fájljaidat tárolja, és kattints Tovább.

en: Select the installation type below, and then click Next.
hu: Válaszd ki a telepítés típusát alul, és kattints Tovább.

en: Select your crosshair
hu: Válaszd ki a célkeresztedet

en: Select your horn sound
hu: Válaszd ki a duda hangját

en: Selected Plugin:
hu: Kiválasztott plugin:

en: Selected maps
hu: Kiválasztott mapek

en: Selected maps are incompatible.
hu: A kiválasztott pályák nem kompatibilisek.

en: Selection of the type of installation
hu: A telepítés típusának kiválasztása

en: Selects foreground or background
hu: Kiválasztja az előteret vagy hátteret

en: Self illum scale
hu: Önmegvilágítás együttható

en: Send
hu: Elküld

en: Send All
hu: Mindegyik elküldése

en: Send error reports to Nadeo
hu: Hibajelentések küldése a Nadeonak

en: Send messages
hu: Üzenetek küldése

en: Send my account info by email
hu: Fiókadataim elküldése e-mailben

en: Send script commands
hu: Forgatókönyv-parancsok elküldése

en: Send this game to a friend
hu: A játék elküldése egy barátnak

en: Send your race by file
hu: Küldd el fájl útján a futamod

en: Send your score by link
hu: Eredmény elküldése linkkel

en: Sending email...
hu: E-mail küldése...

en: Sending your new record to the server...
hu: Új rekord küldése a szervernek...

en: Sensitivity
hu: Érzékenység

en: Separation
hu: Elválasztás

en: September
hu: Szeptember

en: Series %1
hu: Sorozat %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
hu: Hiányos sorozat:
    néhány map hiányzik.

en: Server Parameters
hu: Szerver paraméterek

en: Server is unreachable.
hu: Szerver elérhetetlen

en: Server name :
hu: Szerver neve:

en: Server not ready.
hu: A szerver nem áll készen.

en: Server port
hu: Szerver port

en: Server unknown or not connected to the Internet
hu: A szerver ismeretlen, vagy nem csatlakozott az Internethez

en: Servers
hu: Szerverek

en: Set
hu: Beállítás

en: Set Map Difficulty
hu: Map nehézségének beállítása

en: Set Map Parameters
hu: Map paramétereinek beállítása

en: Set Medal Scores
hu: Érempontszámok beállítása

en: Set Player Controls
hu: Irányítógombok Beállítása

en: Set Screens and Controls
hu: Kijelzők és billentyűk beállítása

en: Set a password for editing
hu: Jelszó beállítása a szerkesztéshez

en: Set an official time
hu: Hivatalos idő beállítása

en: Set as camera target
hu: Beállítás kameracélként

en: Set as default group
hu: Beállít alapértelmezett csoportnak

en: Set difficulty
hu: Nehézség beállítása

en: Set map objectives
hu: Map célkitűzéseinek beállítása

en: Set map type
hu: Maptípus beállítása

en: Set next map
hu: Következő map beállítása

en: Set next map to $<%1$>
hu: A következő map beállítása erre: $<%1$>

en: Set script parameters
hu: Script paraméterek beállítása

en: Set sound is looping
hu: Hang végtelenül ismétlődik

en: Settings
hu: Beállítások

en: Settings adapted to your graphic card
hu: A grafikus kártyádhoz igazított beállítások

en: Seventh (Press 7)
hu: Hetedik (nyomd meg a 7-est)

en: Shader quality
hu: Árnyaló minőség

en: Shadow computation disabled
hu: Árnyék számítása kikapcsolva

en: Shadows
hu: Árnyékok

en: Shadows computed
hu: Árnyékok kiszámítva

en: Share files
hu: Fájlmegosztás

en: Sharpen
hu: Élesít

en: Shield Scale
hu: Páncél vastagsága

en: Shininess
hu: Fényesség

en: Shoot
hu: Lövés

en: Shoot Name
hu: Anyag neve

en: Shoot image
hu: Kép rögzítése

en: Shoot the video to an avi file:
hu: Videó rögzítése avi fájlba:

en: Shoot video
hu: Videófelvétel

en: Shooting audio,
    please wait...
hu: Audió felvétele,
    Kérlek, várj

en: Show +1
hu: Mutass +1

en: Show HUD
hu: HUD mutatása

en: Show Help
hu: Segédlet megjelenítése

en: Show avatars
hu: Avatarok megjelenítése

en: Show full time line
hu: Teljes idősík

en: Show helpers
hu: Segédek megjelenítése

en: Show interface
hu: Felhasználói felület mutatása

en: Show later
hu: Később mutassa

en: Show opponents names
hu: Ellenfelek nevének mutatása

en: Show pings
hu: Ping mutatása

en: Show your ghost
hu: A ghostod mutatása

en: Show/Hide interface
hu: Felület mutatása/elrejtése

en: Show/hide ghost
hu: Ghost mutatása/elrejtése

en: Show/hide names
hu: Nevek mutatása/elrejtése

en: Show/hide opponents
hu: Ellenfelek mutatása/elrejtése

en: Show/hide scores
hu: Pontszámok mutatása/elrejtése

en: Sign in ManiaPlanet.
hu: Kapcsolódás a ManiaPlanethez

en: Silver
hu: Ezüst

en: Silver Medal
hu: Ezüstérem

en: Simple
hu: Egyszerű

en: Simple Editor
hu: Egyszerű Szerkesztő

en: Simple editor map :
hu: Egyszerű mapszerkesztő

en: Single Map
hu: Egy map

en: Sixth (Press 6)
hu: Hatodik (nyomd meg a 6-ost)

en: Size
hu: Méret

en: Skillpoints on %1:
hu: Skillpointok a következőn: %1

en: Skinning Mode (F4)
hu: Skin mód (F3)

en: Skinning Mode [F3]
hu: Skin Mód [F3]

en: Skins
hu: Skinek

en: Skip
hu: Átugrás

en: Skip rolling demo
hu: Demo kihagyása

en: Sky Intensity
hu: Égbolt intenzitása

en: Slot %1
hu: Hely %1

en: Slot 1
hu: Hely 1

en: Slot 2
hu: Hely 2

en: Slot 3
hu: Hely 3

en: Slot 4
hu: Hely 4

en: Slot 5
hu: Hely 5

en: Slow forward
hu: Lassú előretekerés

en: Smooth camera speed
hu: Kamera sebesség kiegyenlítése

en: Solo
hu: Önálló

en: Solo Play
hu: Önálló játék

en: Solution saved.
hu: Megoldás elmentve.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
hu: A megoldás verziója (%1) nem kompatibilis
    a játék aktuális verziójával (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
hu: Néhány elem ebben a Macroblockban nem szimmetrizálható.

en: Sorry, an unknown error occurred.
hu: Ismeretlen hiba lépett fel. A hibáért elnézést kérünk.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
hu: Elnézésedet kérjük, de jelen pillanatban túl sok játékos csatlakozott a játékhoz. Kérlek, próbálkozz újra később.
    A Nadeo Csapata

en: Sound
hu: Hang

en: Sound Blocks
hu: Hang elemek

en: Sound volume
hu: Hangerő

en: Space left:
hu: Fennmaradó hely:

en: Special Type
hu: Különleges típus

en: Spectate
hu: Néző

en: Spectator
hu: Néző

en: Spectator camera free: Save preset
hu: Nézői szabad kamera: Előre mentett

en: Spectator camera: Follow
hu: Nézői kamera: Követés

en: Spectator camera: Free
hu: Nézői kamera: szabad

en: Spectator camera: Replay
hu: Nézői kamera: Replay

en: Speed
hu: Sebesség

en: Speed <
hu: Sebesség <

en: Speed >
hu: Sebesség >

en: SpeedUp Coef
hu: FelGyorsulási együttható

en: SpeedUp duration
hu: FelGyorulás időtartam

en: Split Direction:
hu: Osztás iránya:

en: Split Screen Inputs
hu: Split Screen vezérlők

en: Splitscreen Settings
hu: Splitscreen Beállítások

en: Spot
hu: Hely

en: Start
hu: Indít

en: Start offset
hu: Indulás eltolása

en: Station settings
hu: Állomás beállítások

en: Statistics
hu: Statisztika

en: Stay offline
hu: Offline mód

en: Steam is in offline mode.
hu: Steam offline módban van.

en: Steam settings
hu: Steam beállítások

en: Steer (analog)
hu: Kormányzás (analóg)

en: Steer left
hu: Balra kormányoz

en: Steer right
hu: Jobbra kormányoz

en: Stereoscopy
hu: Sztereoszkóp

en: Sticker
hu: Matrica

en: Store
hu: Áruház

en: Strafe Left
hu: Balra mozgás

en: Strafe Right
hu: Jobbra mozgás

en: Straight Path
hu: Egyenes út

en: Streaks attenuation
hu: Fénysáv gyengítése

en: Streaks intensity
hu: Fénysáv erőssége

en: Strength
hu: Erő

en: Stunt Figures
hu: Mutatványok

en: Stunts
hu: Mutatványok

en: Stunts Mode
hu: Mutatvány mód

en: Style
hu: Stílus

en: Sub
hu: Kivonás

en: Sub-sample reflects
hu: Részminta tükröződése

en: Subject :
hu: Tárgy:

en: Subscribe
hu: Feliratkozás

en: Subscribe to a group
hu: Feliratkozás csoportra

en: Suggested Servers
hu: Ajánlott szerverek

en: Suggestion 1
hu: Javaslat 1

en: Suggestion 2
hu: Javaslat 2

en: Suggestion 3
hu: Javaslat 3

en: Suggestion 4
hu: Javaslat 4

en: Suggestion 5
hu: Javaslat 5

en: Suggestion 6
hu: Javaslat 6

en: Suggestion 7
hu: Javaslat 7

en: Suggestion 8
hu: Javaslat 8

en: Switch to Air Mapping mode
hu: Átváltás Air mapping módba

en: Switch to Underground Display
hu: Váltás földalatti nézetre

en: Switch to clip camera
hu: Átváltás kötött kameramozgásra

en: Switch to free camera
hu: Átváltás szabad kameramozgásra

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
hu: A elemek mérete vagy kapcsolataik miatt a szimmetria nem engedélyezett.

en: Synchronizing profile...
hu: Profil szinkronizálása...

en: Synchronizing...
hu: Szinkronizálás...

en: TALK
hu: BESZÉLGETÉS

en: TALK TO TEAM
hu: BESZÉD A CSAPATTAGOKHOZ

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
hu: Típus: Mindenki mindenki ellen
    Cél: Találj el minél több játékost a győzelemért.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
hu: Típus: Csapat Csapat ellen
    Cél: Rabolj pole-okat, amikot támadó vagy. Iktasd ki a támadókat, amikor védekezel.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
hu: Típus: Csapat Csapat ellen
    Cél: A csapatod kell, hogy birtokolja a mapen lévő pole-ok abszolút többségét egy meghatározott ideig.

en: Tag current round as favorite
hu: Aktuális forduló megjelölése kedvencként

en: Tags
hu: Címkék

en: Take a screen shot:
hu: Képernyőfotó készítése:

en: Tangent
hu: Tangens

en: Target
hu: Cél

en: Target Fps
hu: Fps célértéke

en: Target Respawn
hu: Cél respawn

en: Target Score
hu: Célpontszám

en: Target Time
hu: Célidő

en: Target Time (milliseconds)
hu: Célidő (ezredmásodperc)

en: Target position
hu: Cél pozíció

en: Target to look at
hu: Tekintet célpont

en: Team
hu: Csapat

en: Team Mode
hu: Csapat mód

en: Team Name :
hu: Csapat neve:

en: Team ranking
hu: Csapat helyezése

en: Team versus Team
hu: Csapat Csapat ellen

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
hu: Csapat csapat ellen: zsákmányold el az ellenfél valamennyi oszlopát.

en: TeamColor0
hu: CsapatSzín0

en: TeamColor1
hu: CsapatSzín1

en: Terraformation Mode [F1]
hu: Terraformáló mód [F1]

en: Terrain
hu: Domborzat

en: Terrific
hu: Iszonyúan jó

en: Test
hu: Teszt

en: Test Mode [Return]
hu: Teszt mód [Enter]

en: Test Report
hu: Tesztjelentés

en: Test the action with mode
hu: Akció tesztelése módban

en: Test the map with mode
hu: Map tesztelése módban.

en: Text rotation
hu: Szöveg forgatása

en: Texture decals 2D
hu: Textúra matrica 2D

en: Texture decals 3D
hu: Textúra matrica 3D

en: Texture quality
hu: Textúra minőség

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
hu: Köszönjük, hogy segítesz nekünk többet tudni a ManiaPlanet játékosokról

en: The %s could not be transferred.
hu: %s áthelyezése sikertelen.

en: The Nadeo Team
hu: A Nadeo Csapat

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
hu: A feltöltési státusz Youtube-ra a%1 videonak ismeretlen. Kérjük ellenőrizd később.

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
hu: A(z) %1' fiókot jelenleg '%2' profil használja.
    Másik fiókot vagy profilt kell választanod.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
hu: Az általad biztosított aktiváló kód nem egyezik meg az adatbázisunkban lévő kódokkal.

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
hu: A játékosok átlagos szintje közel van a tiédhez ezen a ladderen.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
hu: A játékosok átlagos szintje magasabb, mint a tiéd ezen a ladderen.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
hu: A játékosok átlagos szintje alacsonyabb, mint a tiéd ezen a ladderen.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
hu: A játékosok átlagos szintje sokkal magasabb, mint a tiéd ezen a ladderen.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
hu: A játékosok átlagos szintje sokkal alacsonyabb, mint a tiéd ezen a ladderen.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
hu: A játékosok átlagos szintje ismeretlen ezen a ladderen.

en: The block cannot replace this variant of the block.
hu: Ez az elem nem cserélhető le az elem ezen változatával.

en: The block is out of the construction area.
hu: Ez az elem az építési területen kívülre esik.

en: The block would destroy other blocks.
hu: Az elem lerombolna más elemeket.

en: The block's pillars cannot be placed.
hu: Az elem tartóoszlopai nem helyezhetők el.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
hu: Az adatok a vágólapra kerültek.
    Nyomj CTRL+V-t bármilyen szövegszerkesztőn (e-mail, fórum) a beillesztésükhöz.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
hu: A közös adatok könyvtára nem lehet azonos a telepítő könyvtárral és a használó adatkönyvtárával. Kérlek, válassz egy másikat.

en: The cost is invalid.
hu: Érvénytelen költség.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
hu: A manialink ára érvénytelen. %s a maximum megengedett.

en: The creator is unknown.
hu: A készítő ismeretlen.

en: The data is incomplete:
hu: Az adatok nem teljesek:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
hu: Az alapértelmezett csoport csak a pályákon veled együtt játszott játékosok legjobb köreinek replayeinek letöltésére szolgál. 
    Szeretnéd beállítáni a %1 csoportot alapértelmezetté?

en: The default skin cannot be deleted.
hu: Az alapértelmezett skint nem lehet törölni.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
hu: A title pack nem található ehhez: %1.
    Várt ellenőrzőösszeg: %2
    Talált ellenőrzőösszeg: %3
    A title pack a várt ellenőrzőösszeggel nincs a felhőben és nem tölthető le

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
hu: "$<%1$>" fájl már létezik.
    Felülírod?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
hu: A fájl sikeresen feltöltve és közzétéve a workshopban.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
hu: A könyvtár elérési útjának tartalmaznia kell a '%1' szót. Kérlek, válassz egy másik könyvtárat.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
hu: A játék jelenleg itt tárolja az adatait: %1.
    Meg szeretnéd változtatni a mappát?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
hu: A játék jelenleg itt tárolja a személyes adataidat: %1.
    Meg szeretnéd változtatni a mappát?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
hu: A játék adatkönyvtára
    (%1)
    nem lehet a személyes adataid könyvtárának szülője
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
hu: A játék adatkönyvtára
    (%1)
    nem lehet azonos a játék exe-vel.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
hu: A játékadatok mappa megváltozott. Az indító most kilép.
    Kérlek, indítsd el újra a változtatások alkalmazásához.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
hu: A képernyőfrissítés túl lassú.
    A teljesítmény növelhető a képminőség alacsonyabb beállításával.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
hu: A játék túl sok ideje nem válaszol.
    Megállítod a futását és debug információt küldesz?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
hu: Ez a játékkulcs érvénytelen. Kérlek, ellenőrizd, hogy helyesen ütötted be.

en: The goal can now be captured!
hu: A cél elrabolható!

en: The icon is invalid.
hu: Az ikon érvénytelen.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
hu: Ez a gomb: <%1>
    már használva van itt: <%2>.
    Valóban társítani szeretnéd ehhez: <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
hu: Ez a gomb: <%1>
    a következőhöz van társítva: <%2>.
    Valóban el akarod távolítani?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
hu: A <%1> input fenntartott.
    Nem használhatod.

en: The key is invalid.
hu: A kulcs érvénytelen.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
hu: A ladder ki van kapcsolva.
    Nem fogsz tudni hivatalos módban játszani.

en: The login $0f0exists$z
hu: A bejelentkezési név $0f0létezik$z

en: The login $f00does not exist$z
hu: A bejelentkezési név $f00nem létezik$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
hu: A bejelentkezési névben csak %1 és %2 közötti karakterek szerepelhetnek.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
hu: A bejelentkezési név csak érvényes karaktereket tartalmazhat: a-z, A-Z, 0-9 vagy , _ - jeleket.

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
hu: A map túl sok elemet tartalmaz!
    A mapnek nem szabad túlhaladnia a jobb felső sarokban látható értéket.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
hu: A map túl sok elemet tartalmaz!
    A mapet nem mentheted el addig, amíg az elemek meghaladják a jobb felső sarokban látható értéket.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
hu: A map módosult, és újabb hitelesítésre vár.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
hu: A map módosítva lett.
    Biztosan ki akarsz lépni?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
hu: A map meg lett változtatva.
    Szeretnéd elmenteni a változtatásokat?

en: The map has been successfully added to your campaign!
hu: Ez a map sikeresen hozzá lett adva a kampányodhoz!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
hu: A meccs megszakítva.
    Visszatérés a menübe.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
hu: A meccs megszakítva:
    %1
    Visszatérés a menübe.

en: The number of laps required must be higher than 0!
hu: A megteendő körök száma nagyobb kell, hogy legyen mint 0!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
hu: A szülői felügyeleti zár aktív. A cím telepítéséhez jelszóval kell indítanod a játékot.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
hu: A személyes adataid mappája
    (%1)
    nem lehet a játék adatainak könyvtárának szülője
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
hu: A személyes adataid mappája
    (%1)
    nem lehet azonos a játék exe-vel.

en: The provided login is invalid.
hu: A megadott bejelentkezési név érvénytelen.

en: The provided password is invalid.
hu: A megadott jelszó érvénytelen.

en: The registration of this key is pointless.
hu: Ennek a kulcsnak a regisztrálása lényegtelen.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
hu: A csereelem rossz irányba néz.

en: The requested player is not online.
hu: A keresett játékos nincs online.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
hu: $<%1$> (%2) eredmény nem érvényes.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
hu: Az $<%1$> (%2) eredmény érvényes.

en: The server
hu: A szerver

en: The solution is not valid for this map.
hu: Ez a megoldás érvénytelen erre a mapre.

en: The title %1 is not installed into a station.
hu: Title %1 nincs feltelepítve erre az állomásra.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
hu: A title pack nincs eltárolva a felhőben.
    Fel szeretnéd tölteni?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
hu: A cím azonosítónak %d és %d közötti karaktereknek kell lenniük.

en: The token is invalid.
hu: Érvénytelen.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
hu: A játék rendszerfájljainak frissítése sikertelen volt. Adminisztrátori jogok szükségesek a frissítéshez. Lépj kapcsolatba a rendszer adminisztrátorával a jogokért. Továbbá ellenőrizd a fennmaradó hely mennyiségét a telepítési meghajtón.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
hu: Játékfájlok frissítése sikertelen. Kérlek, próbálkozz újra.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
hu: A személyes adatok könyvtára nem lehet azonos a telepítő könyvtárral, válassz egy másikat.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
hu: Ez a hitelesítő kód érvénytelen. Kérlek, ellenőrizd, hogy helyesen ütötted-e be.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
hu: Ez a hitelesítő kód érvénytelen. Kérlek, ellenőrizd, hogy helyesen ütötted-e be.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
hu: A %2 %1 verziója telepítve lesz a %3 verzióra, elérési út: %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
hu: Gyerünk! Nagyszerű a barátokkal TrackManiázni!

en: There are too many players.
hu: Túl sok játékos van.

en: There are too many referees.
hu: Túl sok bíró van.

en: There are too many spectators.
hu: Túl sok néző van.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
hu: Új esedékes befizetnivaló számla:
    tranzakció #%1: %2 Planet ide: %3
    Címke: %4
    Szeretnél fizetni?

en: There is already a key here
hu: Itt már van egy kulcs

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
hu: Nincs ManiaPlanet fiók hozzárendelve ehhez a profilodhoz: %1$s.

en: There is no available map.
hu: Nincs elérhető map.

en: There is no mail in the account.
hu: Nincs üzenet a fiókban.

en: There is no password in the account.
hu: Nincs jelszó a fiókhoz.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
hu: Jelenleg túl sok demo játékos játssza ezt a címet.
    Kérlek próbáld újra pár perc múlva.

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
hu: Túl sok Cél van a pályán.
    Jelenleg %1 Cél van, a maximum viszont %2.

en: Third (Press 3)
hu: Harmadik (nyomd meg a 3-ast)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
hu: Ez a ManiaCode a következőket végzi el:

en: This ManiaLink code is reserved
hu: Ez a ManiaLink kód foglalt

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
hu: Ez a profil nem kapcsolódik online fiókhoz.
    Szeretnéd, hogy online kapcsolódjon?

en: This account does not have rights to perform this action.
hu: Ennek a fióknak nincs jogosultsága ezen művelet végrehajtásához

en: This account is not authorized to connect.
hu: Ez a fiók nincs engedélyezve, hogy csatlakozzon

en: This account is online.
hu: Ez a fiók online van.

en: This block cannot be placed here.
hu: Ez az elem nem helyezhető itt el.

en: This block cannot be placed in the air.
hu: Ez az elem nem helyezhető el a levegőben.

en: This block cannot be placed on the ground.
hu: Ez az elem nem helyezhető el a földre.

en: This block cannot be placed on this terrain.
hu: Ez az elem nem helyezhető el ezen a terepen.

en: This block cannot replace the current block.
hu: Ez az elem nem cserélheti le a jelenlegi elemet.

en: This block must be placed in the air.
hu: Ezt az elemet a levegőben kell elhelyezni.

en: This block must be placed on the ground.
hu: Ezt az elemet a földön kell elhelyezned.

en: This block must be placed underground.
hu: Ez az elem csak a föld alatt helyezhető el.

en: This block must replace a classic block.
hu: Ennek a elemnek egy klasszikus elemet kell lecserélnie.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
hu: Ez az adat már létezik játékfájlként:
    %1
    Felülírod?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
hu: Ez az adat már léteznek játékfájlként:
    %1
    A játék fájl csak olvasható, és nem lehet felülírni.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
hu: Ez a dedikált szerver hivatalos, így még nem törölhető.

en: This e-mail is invalid.
hu: Ez az e-mail cím érvénytelen.

en: This email address is not valid: %1
hu: Ez az e-mail cím nem érvényes: %1

en: This file is not a map!
hu: Ez a fájl nem egy map!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
hu: A fájl csak olvasható. Elmentheted egy másik néven ahhoz, hogy szerkeszteni tudd.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
hu: A játék megengedi, hogy a legtöbb adatát testreszabd.
    Itt megtalálod, hogy hol vannak tárolva.

en: This game key is already used.
hu: Ez a kulcs már használatban van.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
hu: Ez a kulcs ismeretlen, vagy már használatban van, vagy nincs aktiválva. Kérlek, próbálj meg egy másikat.

en: This game key is invalid.
hu: Ez a kulcs érvénytelen.

en: This game key is not activated.
hu: Ez a kulcs nincs aktiválva.

en: This game key is unknown.
hu: Ez a játékkulcs ismeretlen.

en: This game key requires Steam.
hu: A játékkulcshoz Steam szükséges.

en: This group already exists. Choose another login.
hu: Ez a csoport már létezik. Kérlek, válassz másik nevet.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
hu: Ez az információ a vágólapra került.
    Nyomd meg a Control+V-t a szövegszerkesztőben a bemásolásért.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
hu: Ez egy tört verzió, irgumburgum.
    Kérlek, vásárold meg a játékot $l[http://www.trackmania.com]itt$l.

en: This is a server for:
hu: Szerver, számára:

en: This is not a known country code.
hu: Nem ismertem fel az országjelet.

en: This is not a known zone.
hu: Nem ismert zóna.

en: This is your default group
hu: Ez a te alapértelmezett csoportod

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
hu: %1$d nap óta most csatlakozol először, az újrakezdésért most %2$s jár. Üdvözlünk újra a ManiaPlaneten!

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
hu: Ez a típusú elem nem helyezhető el Ghost block módban.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
hu: Ez a lista nem lesz elérhető később, kérjük tartsd egy másik megbízható helyen.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
hu: Ez a bejelentkezési név már használatban van.
    Kérlek, válassz egy másikat.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
hu: Ez a bejelentkezési név már használatban van a TrackMania Foreverben

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
hu: Ez a felhasználónév már használatban van a Trackmania Foreverben. 
    Ellenőrizd a jelszavadat vagy adj meg egy másik bejelentkezési nevet.

en: This login is already used. Please use another one.
hu: Bejelentkezési név már használatban. Kérlek, válassz egy másikat

en: This login is available.
hu: Ez a bejelentkezési név elérhető.

en: This maniacredited package can not be dependent on itself.
hu: Ez a maniacredites cím nem rendelhető saját maga alá.

en: This maniacredited package can not be dependent on other packages depending on it.
hu: Ez a maniacredites cím nem rendelhető olyan címek alá, amelyek ehhez vannak alárendelve.

en: This maniacredited package has already been added.
hu: Ez a maniacreditelt csomag már hozzá lett adva.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
hu: Ez a maniacreditelt csomag már fel lett töltve.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
hu: Ez a maniacreditelt csomag előnézet nem tölthető le.

en: This maniacredited package is not downloadable.
hu: Ez a maniacreditelt csomag nem tölthető le.

en: This maniacredited package is unknown.
hu: Ez a maniacreditelt csomag ismeretlen.

en: This manialink already exists. Choose another code.
hu: Ez a manialink már létezik. Kérlek, válassz másik kódot.

en: This manialink code is invalid.
hu: Érvénytelen manialink kód

en: This manialink does not exist.
hu: Ez a manialink nem létezik.

en: This map is a draw.
hu: Ez a map döntetlenre végződött.

en: This map is already in your campaigns.
hu: Ez a map már a kampányaidban van.

en: This map is...
hu: Ez a map...

en: This name is already in use. Choose another one.
hu: Ez a név már használatban van. Válassz egy másikat.

en: This operation will cost you %1 Planets.
hu: Ez a művelet %1 Planetbe kerül.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
hu: Ennyibe kerül a művelet: %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
hu: A művelet költsége 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
hu: Ez a művelet 1 Planetbe kerül.

en: This organisation already exists.
hu: Ez a szervezet már létezik.

en: This organisation does not exist.
hu: Ez a szervezet nem létezik.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
hu: Ez a paraméter (%1$s) nem érvényes.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
hu: Ezt a frissítést csak a(z) %2 (%1) verzióra telepítheted

en: This player already has this tag.
hu: Ennek a játékosnak már megvan ez a tag.

en: This player does not exist.
hu: Ez a játékos nem létezik

en: This player has been successfully invited to join this group.
hu: Ez a játékos sikeresen meg lett hívva ebbe a csoportba.

en: This player is already your buddy.
hu: Ez a játékos már a játékostársad.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
hu: Ez a játékos nem tudja használni a barátok listáját.

en: This player is not connected via the Internet!
hu: Ez a játékos nem csatlakozott az interneten keresztül!

en: This ranking does not exist.
hu: Ez a ranglista nem létezik.

en: This replay is not valid.
hu: Replay érvénytelen.

en: This replay is valid.
hu: A replay érvényes.

en: This round is a draw.
hu: A forduló döntetlen.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
hu: Ez a pontszám érvénytelen:
    %1
    Becenév, pontszám vagy a map neve helytelen.

en: This script is read-only. You cannot save it.
hu: Ez a script csak olvasható, nem menthető.

en: This section contains experimental tools to create data (items, interfaces, etc.) for your own title packs.
    
    Those data will be stored as files in your Maniaplanet folder and will be immediately accessible from editors (such as the map editor).
    
    BUT if you want to play with those data in Local play mode or Multiplayer mode, you need to create a title pack which includes them.
hu: Ez a szekció kísérleti eszközöket tartalmaz a saját Title Pack-od adatainak (eszközök, felületek, stb.) elkészítéséhez.
    
    Ezek az adatok a Maniaplanet mappában lesznek elhelyezve, és azonnal a szerkesztők rendelkezésére állnak (pl map szerkesztő).
    
    Azonban, ha a Helyi játékon belül vagy Többszemélyes módban szeretnél játszani ezekkel az elmentett anyagokkal, létre kell hoznod egy saját Title Pack-ot, amely tartalmazza azokat.

en: This server already is one of your favorites.
hu: Ez a szerver már a kedvenceid közt van.

en: This server does not exist.
hu: Ez a szerver nem létezik.

en: This server has invalid information!
hu: Ennek a szervernek érvénytelen információi vannak!

en: This server has not been upgraded to the current version.
hu: Ezt a szervert nem frissítették a jelenlegi verzióra.

en: This server is not one of your favorites.
hu: Ez a szerver nincs a kedvenceid közt.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
hu: Ez a skin nem felel meg a követelményeknek. Helyileg használhatod, de a többi online játékos nem fogja látni.

en: This station cannot be unloaded.
hu: Ezt az Állomást nem lehet kiüríténi

en: This tag does not exist.
hu: Ez a tag nem létezik.

en: This tag type does not exist.
hu: Ez a tagtípus nem létezik.

en: This title already exists. Choose another name.
hu: Ez a cím már létezik. Válassz egy másik nevet.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
hu: A szülői felügyeleti zár miatt nem lehetett betölteni ezt a címet.

en: This title costs %1 Planets.
hu: Ez a cím %1 Planet-be kerül.

en: This title has not been loaded in a station.
hu: Ez a cím még nem került betöltésre egy Állomásra se.

en: This title is already loaded into a station
hu: Ez a cím már be lett töltve egy állomásra

en: This title is unknown.
hu: Ez a cím ismeretlen.

en: This title isn't playable.
hu: Ez a cím nem játszható

en: This transaction is invalid.
hu: Ez a tranzakció érvénytelen.

en: This url does not points to a valid public ressource.
hu: Ez az url nem vezet érvényes címre.

en: This vote is disabled.
hu: Ez a szavazás nem elérhető.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
hu: Ez módosítani fogja a becenevedet, így már csak $<0f0%1$> alkalommal módosíthatod azt.
    Biztos, hogy frissíted a becenevedet?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
hu: Ezzel felhasználod $<$f00LAST$> online becenévváltoztatási lehetőségedet.
    Biztos vagy benne, hogy megváltoztatod a neved utoljára?

en: Tile X
hu: Mozaik X

en: Tile Y
hu: Mozaik Y

en: Tile split files
hu: Mozaikokra vágás

en: Time
hu: Idő

en: Time Attack
hu: Időmérő

en: Time Attack Mode
hu: Időmérő mód

en: Time Limit :
hu: Időkorlát:

en: Time Value
hu: Időérték

en: Time limit
hu: Időkorlát

en: Time limit :
hu: Időkorlát:

en: Time limit :
hu: Időkorlát:

en: Time limit reached!
hu: Időkorlát elérve!

en: Time when the block ends
hu: Elem végének ideje

en: Time when the block starts
hu: Elem startjának ideje

en: TimeLine Mode
hu: Idővonal mód

en: Title
hu: Cím

en: Title Tools
hu: Cím eszközök

en: Title access
hu: Cím hozzáférés

en: Title tools
hu: Cím eszközök

en: To :
hu: Címzett:

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
hu: Egyéni kép hozzáadásához használd az adatimportálót a játékindítóban.
    (segítség / adatimportáló / avatar)
    A képnek 32Kb-nál kisebbnek kell lennie.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
hu: Út rajzolásához mozgasd az egeret miközben nyomva tartod a bal egérgombot.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
hu: Új jelszó létrehozásához add meg a bejelentkezési nevedet és az e-mail címedet.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
hu: Új jelszó létrehozásához add meg a bejelentkezési nevedet és az e-mail címedet.
    További információkért kattints $I[%1]ide$I.

en: Too easy
hu: Túl könnyű

en: Too hard
hu: Túl nehéz

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
hu: Túl sok kapcsolódás: nem csatlakozhatsz ugyanarról a gépről több fiókhoz egyszerre.

en: ToolBar
hu: Eszköztár

en: Tops
hu: Legjobbak

en: Tossing
hu: Pénzfeldobás

en: Total
hu: Összesen

en: Total :
hu: Összesen:

en: Total medal ranking
hu: A teljes éremranglista

en: Total skillpoints ranking
hu: A teljes skillpont ranglista

en: TrackText
hu: Sávszöveg

en: Tracking
hu: Követés

en: Traffic Mode
hu: Közlekedés mód

en: Trail color
hu: Követőcsóva szín

en: Training
hu: Edzés

en: Transaction already paid.
hu: Tranzakció már kifizetve.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
hu: A tranzakció nem létrehozható: a készítő nincs hitelesítve.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
hu: A tranzakció nem létrehozható: a készítő nincs hitelesítve.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
hu: A tranzakció nem létrehozható: a megbízó és a kedvezményezett nem lehet azonos.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
hu: A tranzakció nem létrehozható: a kedvezményezett érvénytelen.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
hu: A tranzakció nem létrehozható: a megbízó érvénytelen.

en: Transaction is unknown.
hu: Ismeretlen tranzakció.

en: Transparency
hu: Átláthatóság

en: Tries
hu: Próbák

en: Trim files
hu: Fájlok trimmelése

en: Triple Buffer
hu: Tripla Buffer

en: Triple Buffering
hu: Tripla Bufferálás

en: Turbo %1!
hu: Turbó %1!

en: Turbo duration
hu: Turbó időtartam

en: Turbo val
hu: Turbó érték

en: Type
hu: Típus

en: Typical automatic installation
hu: Tipikus automatikus telepítés

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
hu: Nem lehet memóriát hozzárendelni a kifényképezéshez.

en: Unable to ban.
     Reason:
hu: Nem tiltható ki.
    Ok:

en: Unable to buy %1.
    %2
hu: %1 vásárlása nem lehetséges.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
hu: Nem lehet állomást vásárolni.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
hu: Nem lehet szavazást indítani.
    Ok:

en: Unable to change.
hu: Nem tudom megváltoztatni.

en: Unable to connect to this title.
    %1
hu: Nem lehet csatlakozni ehhez a címhez.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
hu: Nem lehet kapcsolódni a szerverhez.
    A pontszámodat nem lehetett hitelesíteni.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
hu: Nem lehet beazonosítani a %1 feltelepített verzióját.

en: Unable to download data:
hu: Nem lehet az adatokat letölteni:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
hu: %1 : %2 replay letöltése nem lehetséges

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
hu: Nem sikerül a replayek letöltése azon tagoktól, akik az aktív csoportodban vannak: %1

en: Unable to generate keys.
hu: Sikertelen kulcs generálás

en: Unable to get station infos.
    %1
hu: Station adatainak elérése sikertelen.
    %1

en: Unable to insert block
hu: Nem lehet beilleszteni az elemet.

en: Unable to kick.
     Reason:
hu: Nem rúgható ki.
    Ok:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
hu: %1 betöltése sikertelen.
    Title pack nem található és nincs a felhőben tárolva.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
hu: A következő betöltése sikertelen: %1.
    Csatlakoznod kell a ManiaPlanet szerverhez a cím betöltéséhez.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
hu: %1 nem betölthető.
    Először csatlakoznod kell a ManiaPlanet szerverhez a cím aktiválásához, megszerzéséhez vagy frissítéséhez.

en: Unable to read music
hu: Nem lehet olvasni a zenét

en: Unable to read title package
hu: Title csomag olvasása sikertelen

en: Unable to register pack: %1
hu: Nem lehet regisztrálni a csomagot: %1

en: Unable to retrieve validation data.
hu: Nem lehet megszerezni a hitelesítési adatokat.

en: Unable to save the replay
hu: Nem lehet menteni a replayt

en: Unable to update data:
hu: Nem lehet az adatokat feltölteni:

en: Unable to upload title package:
    %1
hu: Title csomag feltöltése sikertelen:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
hu: Hihetetlen!!!!!

en: Unbind key
hu: Gomb törlése

en: Unbound key : this key has never been used.
hu: Szabad kulcs: ez a kulcs még sose volt használva.

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Undo & Redo
hu: Visszavonás & Helyreállítás

en: Undo last action
hu: Utolsó művelet visszavonása

en: Undo last modification [U]
hu: Utolsó módosítás visszavonása [U]

en: Uninstall %1
hu: %1 eltávolítása

en: Unknown Map
hu: Ismeretlen Map

en: Unknown error
hu: Ismeretlen hiba

en: Unknown error.
hu: Ismeretlen hiba.

en: Unknown group
hu: Ismeretlen csoport

en: Unlock
hu: Felold

en: Unlock experimental features
hu: Kísérleti elemek feloldása

en: Unlock once
hu: Feloldás egyszer

en: Unsubscribe
hu: Leiratkozás

en: Up
hu: Fel

en: Up to max
hu: A maximumig

en: Update Later
hu: Frissítés később

en: Update Now
hu: Frissítés most

en: Update a pack
hu: Egy csomag frissítése

en: Update mapping
hu: Map frissítése

en: Update subscribed workshop files
hu: Az előfizetett workshop fájlok frissítése

en: Updating data...
hu: Adatok frissítése...

en: Updating game files : %1%2
hu: Játékfájlok frissítése: %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
hu: Játékfájlok frissítése...
    A következőket választhatod:
      Magasfelbontású textúrák (hátralévő letöltés: %3%4) vagy
      Alacsonyfelbontású textúrák (hátralévő letöltés: %1%2).
    (Megjegyzés: Ezt a beállítást bármikor megváltoztathatod az indítóban.)

en: Updating locators...
hu: Lokátorok frissítése...

en: Updating station...
hu: Állomás frissítése...

en: Updating thumbnails
hu: Ikonok frissítése

en: Updating your profile ...
hu: Profil frissítése folyamatban...

en: Updating your zone...
hu: Zónád frissítése...

en: Upload Map
hu: Map feltöltése

en: Upload a map
hu: Map feltöltése

en: Upload cancelled. Your map is still available.
hu: Feltöltés megszakítva. A pályád továbbra is elérhető.

en: Upload error
hu: Feltöltési hiba

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
hu: Feltöltési hiba. Nem lehet csatlakozni a szerverhez.
    Kérlek, próbáld újra később.

en: Upload the map
hu: Map feltöltése

en: Upload to YouTube
hu: Feltöltés YouTube-ra

en: Upload to peer (P2P)
hu: Feltöltés peer-re (P2P)

en: Uploadable Maps
hu: Feltölthető mapek

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
hu: Feltöltés és közzétevés a steam workshopban...

en: Uploading data...
hu: Adatok feltöltése...

en: Use Action 1
hu: 1. művelet használata

en: Use Action 2
hu: 2. művelet használata

en: Use Action 3
hu: 3. művelet használata

en: Use Action 4
hu: 4. művelet használata

en: Use Custom Color
hu: Egyéni színek használata

en: Use Model for all Cars
hu: A modell használata minden autóhoz

en: Use Own Data
hu: Saját adatok használata

en: Use alternate rules :
hu: Alternatív szabályok használata:

en: Use anchor orientation
hu: Horgony orientáció használata

en: Use default
hu: Alapértelmezettet használ

en: Use ghost
hu: Ghost használata

en: Use local address
hu: Helyi cím használata

en: Use login of this account
hu: E fiók bejelentkezési nevének használata

en: Use proxy
hu: Proxy használata

en: Use this Ghost
hu: E ghost használata

en: Use this ghost
hu: E ghost használata

en: Use this ghost (%1)?
hu: Ezen ghost használata (%1)?

en: Validate
hu: Hitelesítés

en: Validate the track
hu: Pálya hitelesítése

en: Validated
hu: Hitelesítve

en: Validating $<%1$> (%2)...
hu: $<%1$> (%2) hitelesítése

en: Validating ...
hu: Hitelesítés...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
hu: A módban rögzített replayek hitelesítése
     %1
    nincs beépítve.

en: Verifying data to update...
hu: Adatok ellenőrzése frissítéshez...

en: Verifying password...
hu: Jelszó ellenőrzése...

en: Version
hu: Verzió

en: Versus Replay
hu: Replay ellen

en: Vertex processing
hu: Vertex feldolgozás

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Vertical multiplier
hu: Egér vertikális érzékenység

en: Vertical position
hu: Függőleges pozíció

en: Vertical size
hu: Függőleges méret

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
hu: Győzelem átlag alapján: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Video HQ
hu: Magas minőségű videó

en: Video captured to
    "%1"
hu: Videó elmentve ide:
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
hu: Videómemória túl alacsony:
    %1Mb elérhető, de %2Mb szükséges

en: Videoshoot cancelled
hu: Videórögzítő leállítva

en: View
hu: Megnéz

en: View %1 boxshot
hu: %1 dobozkép megnézése

en: View %1 manual
hu: %1 kézikönyv megtekintése

en: View Map rankings
hu: Map ranglista megtekintése

en: View map rankings [%1]
hu: Map ranglista megtekintése [%1]

en: View players
hu: Játékosok megtekintése

en: Visible by other players
hu: Más játékosok is láthatják

en: Volume
hu: Hangerő

en: Volume Playback
hu: Hang visszajátszás

en: Volume Recorder
hu: Hang felvétel

en: Vote
hu: Szavazás

en: Vote No
hu: Nem szavazat

en: Vote Yes
hu: Igen szavazat

en: Vote failed.
hu: Hibás szavazás.

en: Vote in progress.
hu: Szavazás folyamatban.

en: Vote jump to map
hu: Szavazás: ugrás a mapra

en: Vote passed.
hu: Szavazat elfogadva.

en: Vote set next map
hu: Szavazás: következő map beállítása

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
hu: FIGYELMEZTETÉS
    
    Túl sok csoportod van. Nem lehet több, mint %1 csoportod. Ha nem intézkedsz gyorsan, automatikusan el fogjuk távolítani a legújabbakat.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
hu: Figyelem: túl sok játékostársad van.
    
    Nem lehet több mint %1 társad.
    Ha nem teszel valamit gyorsan, eltávolítjuk a legújabb társaidat.
    %2 planetért vásárolhatsz több helyet a társaidnak.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
hu: FIGYELEM: Élsimítás beállítva a driver által!!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
hu: FIGYELEM: Textúra szűrés beállítva a driver által!!

en: Waiting for confirmation
hu: Várakozás a visszaigazolásra

en: Waiting for players
hu: Várakozás játékosokra

en: Waiting for players in each team...
hu: Mindkét csapat játékosokra vár...

en: Waiting for registration
hu: Várakozás a regisztrációra

en: Waiting for the players to toss
hu: Várakozás a játékosok pénzfeldobására

en: Waiting for your match to start
hu: Várakozás a játék indulására.

en: Waiting the result...
hu: Várakozás az eredményekre...

en: Waiting: %1
hu: Várakozás: %1

en: Warm up
hu: Bemelegítés

en: Warm-up
hu: Bemelegítés

en: Warm-up phase duration :
hu: Bemelegítés időtartama:

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
hu: Figyelem!
    Egy új fiókot hozol létre e-mail cím nélkül.
    Az e-mail címedre küldenénk az új jelszavad, ha elveszítenéd.
    
    Biztosan e-mail cím megadása nélkül akarod létrehozni a fiókot?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
hu: Figyelem! Nem tudtam a lemezre írni.
    Az eredményeid és a profilod nem lesznek elmentve,
    ha folytatod a játékot!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
hu: Figyelem! Az e-mail címedet csak abban az esetben tudod módosítani, ha érvényesíted az online fiókodat.
    Kérjük, add meg az $l[%1]érvényesítő kódoty$l, hogy érvényesíthesd a fiókodat:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
hu: Figyelem! Csak akkor költhetsz Planeteket az online fiókodból, ha először hitelesítetted azt. 
    Kérlek, írd be a $l[%1]hitelesítő kódod$l a fiókod hitelesítéséért:

en: Warning, could not load the title description:
hu: Figyelem, nem tudtam betölteni a cím leírását:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
hu: Figyelem, a játékadat könyvtára (%1) nem létezik.
    
    Nyomj OK-t egy másik kiválasztásához/létrehozásához.
    Nyomj Mégsem-t, hogy te oldhasd meg a problémát.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
hu: Figyelem, a map véglegesen törlésre kerül.
    Folytatod?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
hu: Figyelem, ez a map el lesz távolítva a kampányból.
    Folytatod?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
hu: Figyelem, a replay azonnal törölve lesz.
    Folytatod?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
hu: Figyelem, a saját scripted elveszik, ha a Script frissítésére kattintasz

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
hu: Figyelem, a személyes adatok könyvtára (%1) nem létezik.
    
    Nyomj OK-t egy másik kiválasztásához/létrehozásához.
    Nyomj Mégsem-t, hogy te oldhasd meg a problémát.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
hu: Figyelem: néhány billentyűzet nem viseli jól, ha egyszerre több gombot is megnyomsz. Ha problémáid fakadnak ebből, próbálj meg csatlakoztatni egy második billentyűzetet vagy egy másik joypadot.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
hu: Figyelem: a létrehozott ghostok nem lesznek elmentve.
    Kilépjek a ghostszerkesztőből?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
hu: Figyelem: hamarosan eléred a maximálisan elhelyezhető elemek számát!
    Figyelj a jobb felső sarokban lévő számlálóra!

en: Watch
hu: Megfigyelés

en: Water reflections
hu: Víz tükröződés

en: Water reflects
hu: Víz tükröződés

en: Waves mode: Off
hu: Waves mód: ki

en: Waves mode: On
hu: Waves mód: be

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
hu: Nem lehet hitelesíteni a pontszámot a következőhöz: $<%1$> (%2).

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
hu: Nem tudtunk frissítéseket keresni, mert nincs internetkapcsolat.
    Kérlek, keress később frissítéseket a játék indításakor, vagy a játékfórumokon.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
hu: Elküldtünk neked egy e-mailt ide: "%1$s" a listával a kényelmed érdekében.

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
hu: A kényelmed érdekében az információról e-mailt küldtünk.

en: We recommend looking for an update now.
hu: Javasoljuk, hogy keress frissítést a játékhoz.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
hu: Frissítésre kerül az online profilod az offline frissített helyi profilod alapján.

en: Weight
hu: Súly

en: Welcome to %1!
hu: Üdv itt! %1

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
hu: %1$s üdvözöl téged!
    
    Köszönjük, hogy regisztráltál.
    A fiókod adatai a következők:
    
    Bejelentkezési név=%2$s
    Hitelesítő kód=%3$s
    
    
    Tárold el biztonságosan ezeket az adatokat!
    
    Amennyiben újból le kellene töltened a ManiaPlanetet, azt itt: http://player.maniaplanet.com megteheted.
    
    Várunk az online játéktérben!
    
    A Nadeo Csapata

en: Welcome to Battle!
hu: Üdvözlünk a csatában!

en: Welcome to ManiaPlanet
hu: Üdvözöllek a ManiaPlaneten

en: Welcome!
hu: Üdvözöllek!

en: What type of installation would you like?
hu: Milyen típusú telepítést szeretnél?

en: Wheel sensitivity
hu: Kormány érzékenység

en: Where should common data files be stored?
hu: Hol legyenek tárolva a megosztott adatok?

en: Where should personal data files be stored?
hu: Hol szeretnéd tárolni a személyes fájljaidat?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
hu: Amíg várakozol, próbálj a Lobby Királya lenni!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
hu: Várakozás közben játszhatsz a "King Of The Lobby" játékon.

en: White
hu: Fehér

en: Width
hu: Szélesség

en: Window border
hu: Ablak határ

en: Window height
hu: Ablak magasság

en: Window width
hu: Ablak szélesség

en: Windowed resolution
hu: Ablakos felbontás

en: Winner
hu: Győztes

en: Winner!
hu: Győztes!

en: Winner: $<%1$>
hu: Győztes: $<%1$>

en: Wins :
hu: Győzelmek:

en: World scale
hu: Világ skálázása

en: Write
hu: Ír

en: Write a new message
hu: Új üzenet írása

en: Write the text which willl compose the brush
hu: Írd ide a szöveget, ami az ecsetet alkotni fogja.

en: Wrong Password!
hu: Hibás jelszó!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
hu: Rossz e-mail. Ellenőrizd, hogy helyesen adtad-e meg az e-mailt.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
hu: Rossz kód. Ellenőrizd, hogy helyesen írtad-e be a kódot.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
hu: Helytelen jelszó. Kérlek, ellenőrizd, hogy helyesen írtad le a jelszavad

en: Wrong title.
hu: Nem megfelelő cím.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
hu: Helytelen hitelesítő kód. Kérlek, ellenőrizd, hogy helyesen-e írtad le.

en: X (Local) + Shift (Global)
hu: X (helyi) + Shift (globális)

en: X axis position
hu: X tengely pozíció

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
hu: X vagy C / Shift + Jobb egérkattintás

en: Y axis position
hu: Y tengely pozíció

en: Yaw
hu: Döntés

en: Yes
hu: Igen

en: You $<$2B2own$> this title pack. When you create new data, do not forget to include them in your title pack.
hu: Ez a cím a $<$2B2Tied$>. Ha új adatokat hozol létre, ne felejtsd el hozzáadni a Title Packodhoz.

en: You $<$F00do not own$> this title pack. The data you will create here will not be available in Local play mode or Multiplayer mode unless you create your own title pack.
hu: Neked még $<$F00nincs meg$> ez a cím. Az általad készített adatok nem lesznek elérhetőek Hely játék és Többjátékos módban addig, amíg el nem készíted a saját Title Packod.

en: You already asked this player to be your buddy.
hu: Már küldtél felkérést ennek a játékosnak, hogy legyen a barátod.

en: You already asked this player to join this group.
hu: Már felkérted ezt a játékost, hogy csaktlakozzon a csoporthoz.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
hu: Már van beállítva egy alapértelmezett csoportod.
    Az alapértelmezett csoport csak a pályákon veled együtt játszott játékosok legjobb köreinek replayeinek letöltésére szolgál.
    Szeretnéd lecserélni a jelenlegi (%1) alapértelmezett csoportodat erre: %2 ?

en: You are allowed to perform this operation.
hu: Jogosult vagy a művelet végrehajtására.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
hu: Már csatlakozva vagy (egy másik számítógépről).
    Kérlek, próbáld meg később.

en: You are already connected to this server.
hu: Már kapcsolódtál ehhez a szerverhez.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
hu: Te jelenleg $<$0f0kezdő$> vagy.

en: You are not allowed to perform this operation.
hu: Nincs jogosultságod a művelet végrehajtásához

en: You are not connected to an online account.
hu: Nem vagy csatlakozva egy online fiókhoz se.

en: You are not connected to the Internet.
hu: Kapcsolódva vagy az internethez.

en: You are not connected.
hu: Nem vagy csatlakozva

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
hu: Nem vagy online.
    
    Nem kapcsolódhatsz egy fiókhoz se, és nem használhatod a játék összetevőit.
    Ezért ajánjuk, hogy kapcsolódj az internetre most.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
hu: Nincs engedélyed újabb ManiaPlanet állomás létrehozására.

en: You are not permitted to load this data.
hu: Nincs jogosultságod ezen adatok betöltéséhez

en: You are not permitted to switch to player mode.
hu: Játékos módba való váltás nem engedélyezett.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
hu: Nincs jogosultságod a bírói módra való váltáshoz

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
hu: Megfigyelő módba való váltás nem engedélyezett.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
hu: Nem te vagy a tulajdonosa ennek a maniacreditelt csomagnak.

en: You are not the owner of this title.
hu: Te nem vagy tulajdonosa ennek a címnek.

en: You are not the right payer.
hu: Nem te vagy a megfelelő fizető.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
hu: A kiválasztott képekért a felhasználó tartozik felelősségel.
    A képek megosztásra kerülnek, azokat más játékosok is láthatják.
    Ne használj sokkoló, vagy jogvédett képeket.

en: You are spectating the game
hu: A játék nézője vagy.

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
hu: Először használod ezeket a fájlokat.
    Vállalod a felelőséget a megosztásukért?

en: You beat the %1!
hu: Jobban teljesítettél, mint a(z) %1!

en: You beat the Bronze Medal time:
hu: Megdöntötted a bronzérem idejét:

en: You beat the Bronze medal!
hu: Megnyerted a bronzérmet!

en: You beat the Gold Medal time:
hu: Megdöntötted az aranyérem idejét:

en: You beat the Silver Medal time:
hu: Megdöntötted az ezüstérem idejét:

en: You beat the score of %1!
hu: Legyőzted %1 eredményét!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
hu: Még %1 új ManiaPlanet állomást hozhatsz létre.
    Ezek ára: %2 Planet.
    
    Szeretnél fizetni, hogy új ManiaPlanet állomás adhass hozzá?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
hu: Választhatsz egy általános dudát minden autóhoz, vagy mindegyik autóskinhez lehet külön dudahangod.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
hu: Ezen a kihíváson minden %d. másodpercben hajthatsz végre hivatalos rekordkísérletet.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
hu: %1 %2 csak akkor telepíthető, ha telepítve van %3 %4

en: You can not place more than %1 Bases !
hu: Nem helyezhetsz el több, mint %1 bázist!

en: You can not place more than %1 Gates !
hu: Nem helyezhetsz el több, mint %1 kaput!

en: You can not place more than %1 Gauges !
hu: Nem helyezhetsz el több, mint %1 elfoglalható tárgyat!

en: You can not spend %s!
hu: Nem költhetsz el ennyit: %s!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
hu: Választhatóvá vált a Nadeo Ghost ellenfélként.

en: You can only place one start line.
hu: Csak egy startvonalat helyezhetsz el.

en: You can place only one Podium!
hu: Csak egy pódiumot helyezhetsz el!

en: You can place only one starting point!
hu: Csak egy startpontot helyezhetsz el!

en: You cannot add yourself as favorite.
hu: Nem adhatod hozzá saját magadat kedvencként.

en: You cannot be your own buddy.
hu: Nem lehetsz a saját magad játékostársa.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
hu: Nem változtathatod meg a becenevedet, amíg online vagy. Elfogadjuk a változást, ha majd offline leszel. Figyelj, mert a beceneved törölve lesz, mire újra online leszel.
    Biztosan meg szeretnéd változtatni a nicknevedet?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
hu: Nem cserélheted le a becenevedet.
    Visszaállítjuk a beceneved és folytatás.

en: You cannot change your zone.
hu: Nem módosíthatod a zónád.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
hu: Nem készíthetsz több dedikált szerver fiókot.

en: You cannot edit a packed map.
hu: Nem tudsz becsomagolt mapet szerkeszteni.

en: You cannot import a file from the game directory.
hu: A játékmappából nem lehet fájlt importálni.

en: You cannot invite yourself.
hu: Nem hívhatod meg saját magadat.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
hu: Csak egy Cél 'Indít'-ot helyezhetsz el

en: You cannot reconnect a profile from here.
hu: Nem tudsz újrakapcsolódni egy profilhoz innen.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
hu: Puzzle módban nem rögzíthetsz MediaTracker ghostot.

en: You cannot remove a profile from here.
hu: Nem távolíthatsz el egy profilt innen.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
hu: Nem cserélhetsz le egy előre elhelyezett elemet.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
hu: A videórögzítőt nem futtathatod teljes képernyős módban.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
hu: A videórögzítőt nem futtathatod teljes képernyős módban.
    ALT+ENTER-rel válts ablakos módba.
    Újra?

en: You cannot save to a pack.
hu: Nem mentheted el egy csomagba.

en: You cannot subscribe to more groups.
hu: Nem tudsz feliratkozni több csoporthoz.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
hu: Nem használhatod ezt a kulcsot egy új kódhoz.

en: You cannot vote.
hu: Nem szavazhatsz.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
hu: Mind az élsimítást, mind a teljes képernyős GDI támogatást engedélyezted a haladó grafikus panelen.
    Ezek nem kompatibilisek: A teljes képernyős GDI támogatás ki lesz kapcsolva.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
hu: Szoftveres TnL-t (vertex feldolgozás) állítottál be a haladó grafika panelen.
    Ez megoldhatja a grafikus meghajtóval és káryával kapcsolatos problémákat, de befolyással lehet a játék teljesítményére.
    Ezért javasoljuk, hogy csak a grafikus hibák javítására használd (mint pl. geometriatorzulás).

en: You do not have access to %1.
hu: Nincs hozzáférésed ehhez: %1.

en: You do not have enough %s to perform this action.
hu: Nincs elég %s, hogy végrehajtsd ezt a műveletet.

en: You do not have enough %s!
hu: Nincs elég %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
hu: Nincs elegendő Planets, hogy ezen a szerveren játssz.

en: You do not have enough Planets!
hu: Nincs elég Planeted!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
hu: Nincs elég ladder pointod a szerverhez való csatlakozáshoz.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
hu: Nincs elég ladder pointod ahhoz, hogy játékos módba válts.

en: You do not have the maps for this series.
hu: Nincsenek mapjeid ehhez a sorozathoz.

en: You do not need to install this patch
hu: Nem kell telepítened ezt a javítócsomagot.

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
hu: Nincs hozzáférésed ehhez az adathoz.
    Kérlek, írj be egy kulcsot az adatokhoz való hozzáféréshez.

en: You don't have the collection:
    '%1'
hu: Nincs meg a következő gyűjtemény:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
hu: Nem rendelkezel a(z) '%1' modellel.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
hu: Nincs írási jogod a játékadat könyvtárában
    (%1).
    
    Nyomj OK-t egy másik kiválasztásához/létrehozásához.
    Nyomj Mégsem-t, hogy te oldhasd meg a problémát.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
hu: Nem tudod szerkeszteni ezt a mappát
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
hu: Nincs írási jogod a személyes adatok könyvtárában
    (%1)
    
    Nyomj OK-t egy másik kiválasztásához/létrehozásához.
    Nyomj Mégsem-t, hogy te oldhasd meg a problémát..

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
hu: Nincs írási jogod ebben a könyvtárban, válassz egy másikat.

en: You eliminated yourself!
hu: Likvidáltad saját magadat!

en: You forgot to give the receiver login.
hu: Nem adtad meg a fogadó bejelentkezési nevet.

en: You have already activated this key.
hu: Ezt a billentyűt már aktiváltad.

en: You have been added to this group successfully.
hu: Sikeresen hozzá lettél adva ehhez a csoporthoz.

en: You have been banned.
hu: Tiltva lettél.

en: You have been eliminated!
hu: Likvidáltak!

en: You have been hit!
hu: Eltaláltak!

en: You have been successfully removed from this group.
hu: Sikeresen el lettél távolítva ebből a csoportból.

en: You have eliminated %1!
hu: Likvidáltad: %1!

en: You have hit %1!
hu: Eltaláldtad őt: %1!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
hu: Módosítottad ezt a skint.
    Biztos ki akarsz lépni mentés nélkül?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
hu: Több $<$0f0 Armor Points$> pontod van.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
hu: Elértél %1$d ladder pontot itt: %2$s! Ezért a következőt kapod: %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
hu: Új fiók létrehozásához legalább 14 évesnek kell lenned.

en: You have to become moderator to perform this task.
hu: Moderátornak kell lenned ahhoz, hogy végrehajtsd ezt a műveletet.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
hu: Először rögzítened kell egy MediaTracker ghostot.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
hu: Túl sok kedvenced van. Törölj néhányat újabbak hozzáadása elött.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
hu: Ebben a hónapban túl sok %1$s lett átutalva.
    Havonta maximum ennyi %2$s utalható át: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
hu: Eltaláltad saját magadat!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
hu: Megdöntötted $<%1$> csúcsát!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
hu: A $ohitelesítő kódodra$o később még szükséged lehet, ezért javasoljuk, hogy tartsd azt biztonságos helyen.

en: You missed %1 checkpoint
hu: %1 checkpointot kihagytál

en: You missed %1 checkpoints
hu: %1 checkpointot kihagytál

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
hu: Egyet kell értened a feltételekkel és kikötésekkel a folytatáshoz.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
hu: Internetkapcsolatban kell lenned ahhoz, hogy a játék ezen verziójával játszhass.
    Ha van internethozzáférésed ellenőrizd azt vagy a fiókodat.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
hu: Ki kell hívnod link vagy fájl útján egy másik játékost, hogy elérd ezt a mapet

en: You must choose a name for your macroblock.
hu: Muszáj nevet adnod a macroblocknak.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
hu: Egy játszható mapet kell készítened a mapszerkesztővel a map eléréséhez.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
hu: Legalább egy barátodnak kell lennie a társak listádon a map eléréséhez.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
hu: Legalább egy olyan barátodnak kell lenni a társak listánod, akit e-mailben hívtál meg a map eléréséhez.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
hu: Meg kell hívnod egy barátodat a map eléréséhez.

en: You must place 1 Pole #%1
hu: Egy Pole #%1 elhelyezése kötelező

en: You must place 1 Spawn #%1
hu: Egy Spawn #%1 elhelyezése kötelező

en: You must place 1 SpawnStart #1
hu: Egy SpawnStart #1 elhelyezése kötelező

en: You must place 1 SpawnStart #2
hu: Egy SpawnStart #2 elhelyezése kötelező

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
hu: Annyi SpawnVédőt kell elhelyezned mint amennyi Cél van.
    Jelenleg %1 SpawnVédő van és %2 Cél.

en: You must place at least one Goal #%1
hu: El kell helyezned legalább egy célt #%1

en: You must place at least one Goal.
hu: Legalább egy Célt el kell helyezned.

en: You must place at least one Spawn
hu: El kell helyezned legalább egy Spawn-t

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
hu: Legalább egy SpawnVédőt és egy Célt kell elhelyezned.

en: You must place at least one checkpoint!
hu: Legalább egy checkpointot el kell helyezned!

en: You must place at least one finish line!
hu: Legalább egy célvonalat el kell helyezned!

en: You must place exactly one Spawn #%1
hu: Pontosan egy Spawn #%1-t kell elhelyezned.

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
hu: Pontosan egy Spawn #1 és egy Spawn #2 elhelyezése kötelező.
    Pontosan ugyanannyi Cél #1-et és Cél #2-t kell elhelyezned, legalább egyet-egyet.
    
    Elhelyezhetsz egy Cél 'Indít'-ot is, amely meghatározza, hogy melyik csapat kezdi a támadást Battle Waves módban.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
hu: Pontosan egy Spawn-t és legalább egy Célt kell elhelyezned, plusz annyi Checkpointot, amennyit csak akarsz.

en: You must place exactly one Spawn.
hu: Pontosan egy Spawn-t kell elhelyezned.

en: You must place one Goal %1.
hu: Egy Cél %1 elhelyezése kötelező.

en: You must place one SpawnAttack.
hu: Pontosan egy SpawnTámadót kell elhelyezned.

en: You must place one SpawnDefense %1.
hu: Egy SpawnDefense %1 elhelyezése kötelező.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
hu: Azonos számú #1 és #2 Célt kell elhelyezned

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
hu: Hotseat-en kell játszanod egy játékot egy barátoddal ennek a pályának az eléréséhez.

en: You must play a race online to unlock this map.
hu: Játszanod kell egy versenyt online ennek a pályának az eléréséhez.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
hu: Ajánlanod kell a játékot egy barátodnak a pálya eléréséhez.

en: You must select a map!
hu: Egy map kiválasztása kötelező!

en: You must select a replay first!
hu: Először ki kell választanod egy replayt!

en: You must select at least 1 map!
hu: Legalább 1 map kiválasztása kötelező!

en: You must select at least one replay!
hu: Legalább egy replayt ki kell választanod!

en: You must validate the map to be able to play with it.
hu: Frissítened kell a térképet, hogy használhasd a játékban.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
hu: A MediaTracker használatához először hitelesítened kell a mapet.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
hu: 100 online ladder point kell a pálya eléréséhez.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
hu: 1000 online ladder point kell a pálya eléréséhez.

en: You need 120 medals to unlock this map.
hu: 120 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need 150 medals to unlock this map.
hu: 150 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need 175 medals to unlock this map.
hu: 175 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need 190 medals to unlock this map.
hu: 190 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need 25 medals to unlock this map.
hu: 25 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need 50 medals to unlock this map.
hu: 50 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
hu: 5000 online ladder point kell a pálya eléréséhez.

en: You need 80 medals to unlock this map.
hu: 80 érmet kell szerezned a pálya eléréséhez.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned a bronzérmet az előző öt mapen.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned a bronzérmet az előző map.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned az aranyérmet az összes előző %1 mapen.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned az aranyérmet az összes eddigi mapen.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
hu: Aranyéremre van szükséged az előző öt mapen a jelen map eléréséhez

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned az aranyérmet az előző mapen.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned az ezüstérmet az előző öt mapen.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
hu: A map eléréséhez meg kell szerezned az ezüstérmet az előző mapen.

en: You need more medals to unlock this map.
hu: Több éremre van szükséged ennek a pályának az eléréséhez.

en: You need to activate the plugin before moving it.
hu: Aktiválnod kell a plugint, mielőtt mozgatnád.

en: You need to choose a name for the pack.
hu: Neved kell választanod a címhez.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
hu: Először az e-mail címedet kell megadnod a profilodban!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
hu: Egyedi nevet kell adnod ennek a Macroblocknak és ikont készítened ahhoz, hogy elmenthesd.

en: You need to have map %1 to execute this request.
hu: Szükséged van a(z) %1 pályára ennek a kérésnek a végrehajtásához.

en: You need to place a starting point!
hu: El kell helyezned egy startpontot!

en: You need to select a level of difficulty.
hu: Nehézségi szintet kell választanod.

en: You need to select a level of quality.
hu: Minőségi szintet kell választanod.

en: You need to select at least two players!
hu: Legalább két játékost kell kiválasztanod!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
hu: Jelenlegi kijelölésedhez köthető elemeket kell választanod.

en: You need to select some data to include in the pack.
hu: Adatokat kell kiválasztanod, hogy létrehozd ezt a csomagot.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
hu: Várnod kell egy kicsit, mielőtt újra feliratkozhatsz ehhez a csoporthoz.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
hu: Várnod kell egy kis időt, mielőtt újra hozzáadnád ezt a játékost a társak listádhoz.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
hu: Már csak $<$0f0%1$> alkalommal változtathatod meg az online becenevedet.
    Biztosan meg akarod megváltoztatni a becenevedet most?

en: You set a new personal record!
hu: Új egyéni rekord!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
hu: Még van pár elérhető üres állomásod.
    Biztos újat akarsz vásárolni?

en: You unlocked a new campaign:
hu: Új kampányt oldottál fel:

en: You unlocked a new level of difficulty:
hu: Új nehézségi szintet oldottál fel:

en: You unlocked new levels of difficulty:
hu: Új nehézségi szinteket oldottál fel:

en: You voted for the attack.
hu: Támadásra szavaztál.

en: You voted for the defense.
hu: Védekezésre szavaztál.

en: You were banned from this server.
hu: Ki lettél tiltva erről szerverről.

en: You were banned.
hu: Kitiltottak.

en: You were blacklisted from this server.
hu: Feketelistára kerültél ezen a szerveren.

en: You were kicked.
hu: Ki vagy rúgva.

en: You will be redirected to a new master server.
hu: Új főszerverre leszel átirányítva.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
hu: Minden el nem mentett változtatást el fogsz veszíteni. Folytatod?

en: You will soon be redirected to a match server.
hu: Hamarosan átirányítunk a játék szerverére.

en: You won %1 medals!
hu: Nyertél %1 érmet!

en: You won %1 skillpoints!
hu: Nyertél %1 skillpointot!

en: You won 1 medal!
hu: Nyertél 1 medált!

en: You won 1 skillpoint!
hu: Nyertél 1 skillpointot!

en: You won all the gold medals for this campaign!
hu: A kampány összes aranyérmét elnyerted!

en: You won the Bronze Medal!
hu: Megnyerted a bronzérmet!

en: You won the Gold Medal!
hu: Megnyerted az aranyérmet!

en: You won the Silver Medal!
hu: Megnyerted az ezüstérmet!

en: You won!
hu: Nyertél!

en: You're not properly logged-in.
hu: Nem vagy megfelelően bejelentkezve.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
hu: DEBUG DirectX runtime-ot használsz, a játék teljesítménye alacsony lesz.
    Folytatni szeretnéd?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
hu: Ez profil: %1$s már hozzá van rendelve egy ManiaPlanet fiókhoz.

en: Your %s game account
hu: A te %s játékfiókod

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
hu: Ma az IP címedet már egy másik demo fiók használta.
    Nem kaptál planetet a demo játszásához.

en: Your IP was banned from this server.
hu: Az IP címed tiltva lett erről a szerverről.

en: Your Ladder World Ranking
hu: Ladder világranglista helyezésed

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
hu: A ManiaPlanet fiókod valószínűleg egy másik Steam fiók.

en: Your ManiaPlanet account password
hu: A ManiaPlanet fiókod jelszava

en: Your ManiaPlanet account validation code
hu: A ManiaPlanet hitelesítő kódod

en: Your Maniaplanet account information:
hu: Maniaplanet fiókadataid:

en: Your Medals World Ranking
hu: Érmeid világranglista helyezése

en: Your Planets
hu: Planetjeid

en: Your Planets:
hu: Planetjeid:

en: Your Score
hu: A te pontszámod

en: Your Score:
hu: A te pontszámod:

en: Your SkillPoints World Ranking
hu: Skillpointok világranglista helyezése

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
hu: A Steam fiókod valószínűleg egy másik ManiaPlanet fiók.

en: Your Time
hu: A te időd

en: Your Zone information will be used to display regional scores
hu: A zóna információt arra használjuk, hogy a regionális eredményeket mutassuk meg.

en: Your access to %1 expires in %2.
hu: %1 hozzáférésed lejár a következő időn belül: %2.

en: Your account has not been validated.
hu: A fiókod nem lett hitelesítve.

en: Your account is being deleted.
hu: Fiókodat töröljük.

en: Your account is limited.
hu: A fiókod korlátolva van.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
hu: Kérünk, próbálkozz másik szerveren.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
hu: Avatarod sikeresen át lett alakítva játékfájlba :
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
hu: Az elem skinje sikeresen a következő játékfájlba lett konvertálva :
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
hu: A cache csaknem megtelt.
    Megemeled a cache maximális méretét?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
hu: A combo-d visszaesik 1-re ha kiiktatnak.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
hu: Az e-mail címedet az elveszett jelszavak visszaszerzéséhez használjuk

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
hu: E-mail címedet nem osztjuk meg vagy adjuk el harmadik félnek

en: Your email must be defined.
hu: Meg kell adnod az e-mail címedet.

en: Your exe version does not match the server version.
hu: Az exe-d verziója nem azonos a szerver verziójával.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
hu: A báratod egy meghívó e-mailt fog kapni a játék letöltési linkjével.
    Ha létrehoz egy fiókot ezzel az e-mail címmel, akkor te a szponzorává válsz.

en: Your game key:
hu: Kulcsod a játékhoz:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
hu: A (%1$s) játékverziódat a főszerver nem támogatja, kérlek, frissítsd a játékot!

en: Your game version (%1$s) is not valid.
hu: A játékod verziója (%1$s) nem érvényes.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
hu: A grafikus adaptered csak szofveres (cpu) vertex shadert támogat.
    A játék megjelenítése alacsony minőségű lesz.
    Biztos folytatod?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
hu: A grafikus vezérlőd drivere nem ismerte fel a Maniaplanetet, mint támogatott CrossFire alkalmazást.
    Kérlek, kattints $l[%s]ide$l további információkért.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
hu: A grafikus vezérlőd drivere nem ismerte fel a Maniaplanetet, mint támogatott CrossFire alkalmazást.
    Kérlek, kövesd ezt a hivatkozást további információkért:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
hu: A grafikus kártyád nem rendelkezik elég memóriával a festő futtatásához.
    Próbáld teljes képernyős módban indítani a játékot, alacsony felbontással élsimítás nélkül és 16 bites színpufferrel.

en: Your group has been successfully created.
hu: A csoportod létrehozása sikeres volt.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
hu: A bejelentkezési neved karaktereinek száma %1 és %2 között kell, hogy legyen.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
hu: A bejelentkezési neved csak érvényes karaktereket tartalmazhat: a-z, A-Z, 0-9, vagy ._-

en: Your login:
hu: Bejelentkezési neved:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
hu: Kevésbé erős számítógépek esetén a map teljesítményproblémákat okozhat.
    Figyelj a jobb oldalt felül látható mutatóra, amely segít javítani a mapjeid teljesítményét.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
hu: A maped sikeresen fel lett töltve.
    Ezen csoport más játékosai is játszhatnak már rajta

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
hu: A maped sikeresen fel lett töltve.
    Más játékosok is játszhatnak már rajta!

en: Your message has been successfully sent.
hu: Üzeneted sikeresen el lett küldve.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
hu: A zenéd sikeresen konvertálásra került ide:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
hu: Az új jelszavad aktiválva lett, és el lesz küldve neked e-mailben.

en: Your new validation code has been activated.
hu: Az új hitelesítő kódod aktiválásra került

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
hu: A becenevednek minimum 3 karakterből kell állnia.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
hu: Játékosnevednek  %d és %d karakter közötti hosszúságúnak kell lennie.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
hu: A jelszavad karaktereinek száma %1 és %2 közt kell, hogy legyen.

en: Your password must contain only valid characters.
hu: A jelszó csak érvényes karaktereket tartalmazhat.

en: Your password:
hu: Jelenlegi jelszavad:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
hu: A személyes adatokat tartalmazó mappád megváltozott. Az indító most kilép.
    Kérlek, indítsd el újra a változások alkalmazásához .

en: Your play time has expired.
hu: A játékidőd lejárt.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
hu: A játékidőd lejárt.
    A map meg lett változtatva.
    Szeretnéd elmenteni a változtatásokat?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
hu: A játékidőd ezen a címed véget ért.
    Megvásárolhatod a teljes játékot vagy várj holnapig, hogy újra játszhass a demoval.

en: Your player page online
hu: Online játékosoldalad

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
hu: Jelentésed sikeresen el lett küldve.
    Felhasználjuk, hogy javítsuk a
    letölthető mapek minőségét.
    Köszönjük a hozzájárulásod!

en: Your score could not be validated:
    %1
hu: Nem lehetett hitelesíteni a pontszámod:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
hu: A regisztrációd még nincs kész.
    Kérlek, válaszd ki a zónád!

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
hu: Az ideiglenes fiókodat blokkoltuk.
    Most regisztrálhatod a kulcsodat egy másik fiókkal.

en: Your time:
hu: A te időd:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
hu: A címcsomagod nem naprakész. Töltsd le az új verziót!

en: Your validation code:
hu: Hitelesítő kódod:

en: Your version is currently up to date.
hu: A verziód nem igényel frissítést.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
hu: A(z) %1 video Youtube-ra való feltöltése nem fejeződött be teljesen. Visszatérsz a feltöltéshez?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
hu: A video eszközöd (%1) drivere elavult (%2).
    A játék jobban fut, ha ezt a verziót használod: %3 (vagy újabbat).
    A legújabb drivert megtalálhatod a videokártyád gyártójának weboldalán:
    %4
    
    Elképzelhető, hogy ha laptopot használsz, a driver frissítés nem sikerül. Ebben az esetben keresd fel a laptop gyártójának honlapját.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
hu: Videókártyád teljesítménye nem észlelhető.
    Gyors ellenőrzést hajtunk végre.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
hu: A zónád törlésre került.
    Kérlek, válassz egy másikat!
    Ez a módosítás ingyenes.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
hu: A zónádat felosztották régiókra.
    Kérlek, válassz egy régiót!
    Ez a módosítás ingyenes.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
hu: A zónád a következő lesz:
    %1.
    Biztos vagy benne?

en: Z axis position
hu: Z tengely pozíció

en: Zones
hu: Zónák

en: Zoom In/Out
hu: Zoom Be/Ki

en: Zoom camera in
hu: Kamera közelítése

en: Zoom camera out
hu: Kamera távolítása

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
hu: [Bíró] '%1' bíró nem válaszol. Le lesz csatlakoztatva. Néhány eredmény nem lett hitelesítve.

en: a little too easy
hu: egy kicsit könnyű

en: a little too hard
hu: egy kicsit nehéz

en: average difficulty
hu: átlagos nehézség

en: average interest
hu: átlagos érdeklődés

en: bad map
hu: rossz map

en: choose your opponent
hu: Válaszd ki az ellenfeled

en: decent map
hu: tűrhető map

en: easy
hu: könnyű

en: extreme
hu: extrém

en: fine
hu: jó

en: ghost
hu: Ghost

en: good map
hu: jó map

en: great map
hu: nagyszerű map

en: hard
hu: nehéz

en: http error %1
hu: http hiba %1

en: less than one day
hu: kevesebb mint egy nap

en: less than one hour
hu: kevesebb mint egy óra

en: max dist
hu: Max. távolság

en: max fov
hu: Max FOV

en: min dist
hu: Min. távolság

en: min fov
hu: Min FOV

en: no report
hu: nincs jelentés

en: normal
hu: normál

en: one day
hu: egy nap

en: one hour
hu: egy óra

en: or use another login.
hu: vagy használj más bejelentkezési nevet.

en: point
hu: pont

en: points
hu: pont

en: really too easy
hu: nagyon könnyű

en: really too hard
hu: nagyon nehéz

en: reports
hu: jelentések

en: start
hu: Indítás

en: switch advanced mode
hu: Haladó módra váltás

en: terrific map
hu: kitűnő map

en: too easy
hu: túl könnyű

en: too hard
hu: túl nehéz

en: |Action|Move
hu: |Action|Mozgás

en: |Action|Static
hu: |Action|Statikus

en: |AdvancedTab|Audio
hu: |AdvancedTab|Audió

en: |AdvancedTab|Display
hu: |AdvancedTab|Megjelenítés

en: |AdvancedTab|Game
hu: |AdvancedTab|Játék

en: |AdvancedTab|Inputs
hu: |AdvancedTab|Irányítás

en: |AdvancedTab|Network
hu: |AdvancedTab|Hálózat

en: |Advantage kept|Kept
hu: |Előny megőrizve|Megőrizve

en: |Antialiasing| 2 samples
hu: |Antialiasing| 2 minta

en: |Antialiasing| 4 samples
hu: |Antialiasing| 4 minta

en: |Antialiasing| 6 samples
hu: |Antialiasing| 6 minta

en: |Antialiasing| 8 samples
hu: |Antialiasing| 8 minta

en: |Antialiasing|16 samples
hu: |Antialiasing|16 minta

en: |Antialiasing|None
hu: |Antialiasing|Nincs

en: |ArticleName|Day
hu: |ArticleName|Nappal

en: |ArticleName|Land
hu: |ArticleName|Föld

en: |ArticleName|Night
hu: |ArticleName|Éjszaka

en: |ArticleName|Sunrise
hu: |ArticleName|Napkelte

en: |ArticleName|Sunset
hu: |ArticleName|Napnyugta

en: |ArticleName|Water
hu: |ArticleName|Víz

en: |AudioQuality|High
hu: |AudioQuality|Magas

en: |AudioQuality|Low
hu: |AudioQuality|Alacsony

en: |AudioQuality|Normal
hu: |AudioQuality|Átlagos

en: |Audio|3d quality(soft)
hu: |Audio|3d quality(szoftv.)

en: |Audio|Acceleration
hu: |Audio|Gyorsítás

en: |Audio|Allow music to change while racing
hu: |Audio|Zeneváltás verseny közben

en: |Audio|Dynamic mix
hu: |Audio|Dinamikus mix

en: |Audio|Enable EFX
hu: |Audio|Engedélyez EFX

en: |Audio|Enable HRTF
hu: |Audio|Engedélyez HRTF

en: |Audio|Enable doppler
hu: |Audio|Doppler engedélyezése

en: |Audio|HardwareOnly
hu: |Audio|Csak hardver

en: |Audio|HrtfFull
hu: |Audio|HrtfTeljes

en: |Audio|HrtfLight
hu: |Audio|HrtfAlacsony

en: |Audio|Max sounds
hu: |Audio|Max hangok

en: |Audio|NoHrtf
hu: |Audio|NincsHrtf

en: |Audio|Quality
hu: |Audio|Minőség

en: |Audio|SoftwareOnly
hu: |Audio|Csak szoftver

en: |Audio|Speakers
hu: |Audio|Hangszórók

en: |BackgroundQuality|High
hu: |BackgroundQuality|Magas

en: |BackgroundQuality|Low
hu: |BackgroundQuality|Alacsony

en: |BackgroundQuality|Medium
hu: |BackgroundQuality|Közepes

en: |BestRaceTime|Best
hu: |BestRaceTime|Legjobb

en: |BlockInfo|Finish
hu: |BlockInfo|Cél

en: |BlockInfo|Large
hu: |BlockInfo|Nagy

en: |BlockInfo|Overlay
hu: |BlockInfo|Átfedés

en: |BlockInfo|Rectangle
hu: |BlockInfo|Téglalap

en: |BlockInfo|Road
hu: |BlockInfo|Út

en: |BlockInfo|Start/Finish
hu: |BlockInfo|Start/Cél

en: |Broadcasting|Cancel
hu: |Broadcasting|Mégse

en: |Broadcasting|Connecting...
hu: |Broadcasting|Csatlakozás...

en: |Broadcasting|Start
hu: |Broadcasting|Indít

en: |Broadcasting|Stop
hu: |Broadcasting|Megállít

en: |Broadcast|Cannot use microphone
hu: |Broadcast|A mikrofon nem használható

en: |Broadcast|No Twitch server found
hu: |Broadcast|Twitch szerver nem található

en: |Broadcast|Wrong login or password
hu: |Broadcast|Helytelen bejelentkezési név vagy jelszó

en: |Browse|Avatars
hu: |Browse|Avatarok

en: |Browse|Car skins
hu: |Browse|Autó skinek

en: |Browse|Maps
hu: |Browse|Mapek

en: |Browse|Replays
hu: |Browse|Replayek

en: |CameraInterp|FixedTangent
hu: |CameraInterp|FixTangens

en: |CameraInterp|Linear
hu: |CameraInterp|Lineáris

en: |CameraInterp|None
hu: |CameraInterp|Nincs

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
hu: |CameraTargetVehicle|HelyiJátékos

en: |CameraTargetVehicle|None
hu: |CameraTargetVehicle|Nincs

en: |Camera|CameraHelico
hu: |Camera|KameraHeliko

en: |CarParticlesQuality|All High
hu: |CarParticlesQuality|Minden magas

en: |CarParticlesQuality|All Low
hu: |CarParticlesQuality|Minden alacsony

en: |CarParticlesQuality|All Medium
hu: |CarParticlesQuality|Minden közepes

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
hu: |CarParticlesQuality|Magas, közepes ellenfelek

en: |CarProjectors|All Cars
hu: |CarProjectors|Minden autón

en: |CarProjectors|My Car
hu: |CarProjectors|Az én autómon

en: |CarProjectors|None
hu: |CarProjectors|Nincs

en: |CarQuality|All High
hu: |CarQuality|Minden magas

en: |CarQuality|All Low
hu: |CarQuality|Minden alacsony

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
hu: |CarQuality|Magas, közepes ellenfelek

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
hu: |CarQuality|Közepes, alacsony ellenfelek

en: |CarSmoke|My Car
hu: |CarSmoke|Az én autómon

en: |CarSmoke|None
hu: |CarSmoke|Nincs

en: |Config|Automatic
hu: |Config|Automatikus

en: |Config|Current
hu: |Config|Jelenlegi

en: |DeferredAntialiasing|None
hu: |DeferredAntialiasing|Nincs

en: |Device|Default
hu: |Device|Alap

en: |DialogTitle|Benchmark
hu: |DialogTitle|Mérés

en: |DialogTitle|Display compatibility
hu: |DialogTitle|Képernyő kompatibilitás

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
hu: |DialogTitle|Peer to peer: haladó beállítások

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
hu: |DisplayCompatibility|Ablakos élsímítás kikapcsolása

en: |DisplayCompatibility|Light from map
hu: |DisplayCompatibility|Fény a mapről

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
hu: |DisplayCompatibility|Lightmap fény index

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
hu: |DisplayCompatibility|LightMap minősége

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
hu: |DisplayCompatibility|Lightmap ultra minőség

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
hu: |DisplayCompatibility|Lightmap max mérete

en: |DisplayMode|FullScreen
hu: |DisplayMode|TeljesKépernyő

en: |DisplayMode|Windowed
hu: |DisplayMode|Ablakos

en: |DisplayMode|WindowedFull
hu: |DisplayMode|Teljesablakos

en: |DisplayPreset|Fast
hu: |DisplayPreset|Gyors

en: |DisplayPreset|Nice
hu: |DisplayPreset|Szép

en: |DisplayPreset|None
hu: |DisplayPreset|Nincs

en: |DisplayPreset|Very Fast
hu: |DisplayPreset|Nagyon gyors

en: |DisplayPreset|Very Nice
hu: |DisplayPreset|Nagyon szép

en: |DisplaySync|1 Interval
hu: |DisplaySync|1 Intervallum

en: |DisplaySync|2 Intervals
hu: |DisplaySync|2 Intervallum

en: |DisplaySync|3 Intervals
hu: |DisplaySync|3 Intervallum

en: |DisplaySync|None
hu: |DisplaySync|Nincs

en: |Display|Compatibility
hu: |Display|Kompatibilitás

en: |EncoderCpuUsage|High
hu: |EncoderCpuUsage|Magas

en: |EncoderCpuUsage|Low
hu: |EncoderCpuUsage|Alacsony

en: |EncoderCpuUsage|Medium
hu: |EncoderCpuUsage|Közepes

en: |FxBloomHdr|High
hu: |FxBloomHdr|Magas

en: |FxBloomHdr|Medium
hu: |FxBloomHdr|Közepes

en: |FxBloomHdr|None
hu: |FxBloomHdr|Nincs

en: |FxColors|Far
hu: |FxColors|Távoli

en: |FxColors|Near
hu: |FxColors|Közeli

en: |FxMotionBlur|Off
hu: |FxMotionBlur|Ki

en: |FxMotionBlur|On
hu: |FxMotionBlur|Be

en: |GameMode|All
hu: |GameMode|Mind

en: |GameMode|Cup
hu: |GameMode|Kupa

en: |GameMode|Laps
hu: |GameMode|Körverseny

en: |GameMode|Rounds
hu: |GameMode|Menetek

en: |GameMode|Stunts
hu: |GameMode|Mutatványok

en: |GameMode|Team
hu: |GameMode|Csapat

en: |GameMode|Time Attack
hu: |GameMode|Időmérő

en: |GameProfile|Use multiple profiles
hu: |GameProfile|Több profil használata

en: |GameProfile|Use single profile
hu: |GameProfile|Egy profil használata

en: |GeometryQuality|Fast
hu: |GeometryQuality|Gyors

en: |GeometryQuality|Nice
hu: |GeometryQuality|Szép

en: |GeometryQuality|Very Fast
hu: |GrometryQuality|Nagyon gyors

en: |GeometryQuality|Very Nice
hu: |GeometryQuality|Nagyon szép

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
hu: |GfxAutoScale|Teljesítmény / minőség

en: |GfxAuto|Faster
hu: |GfxAuto|Gyorsabb

en: |GfxAuto|Nicer
hu: |GfxAuto|Szebb

en: |GfxAuto|Normal
hu: |GfxAuto|Átlagos

en: |GpuSync|1 Frame
hu: |GpuSync|1 képkocka

en: |GpuSync|2 Frames
hu: |GpuSync|2 képkocka

en: |GpuSync|3 Frames
hu: |GpuSync|3 képkocka

en: |GpuSync|Immediate
hu: |GpuSync|Azonnali

en: |GpuSync|None
hu: |GpuSync|Nincs

en: |HotSeat|Attempts
hu: |HotSeat|Kísérletek

en: |HotSeat|Random
hu: |HotSeat|Véletlen

en: |HotSeat|Sorted
hu: |HotSeat|Kiválasztva

en: |HotSeat|Time
hu: |HotSeat|Idő

en: |I18NInternal|Encoding
hu: |I18NInternal|utf8

en: |I18NInternal|English
hu: |I18NInternal|Magyar

en: |Imperative|Attack
hu: |Imperative|Támadás

en: |Imperative|Defend
hu: |Imperative|Védekezés

en: |Import avatar|Invalid image file
hu: |Import Avatar|Érvénytelen képfájl

en: |Import|Block skin
hu: |Import|Elemskin

en: |Import|Car geometry
hu: |Import|Autó geometria

en: |Import|Convert music
hu: |Import|Zene konvertálása

en: |InputDevice|Unplugged
hu: |InputDevice|Nincs bedugva

en: |Inputs|Bindings
hu: |Inputs|Irányítás beállítások

en: |Inputs|Keys
hu: |Inputs|Billentyűk

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
hu: |Juridic|A teljes játék fájlmegosztó (peer to peer) rendszert tartalmaz,
    amely más játékosok adatait (avatarokat, skineket, stb) továbbítja
    A demóban a játékosok névtelenek, a tartalom nincs ellenőrizve; ezért ez a funkció nem elérhető.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
hu: |Juridic|Figyelem: A játékban lehetőség van rá, hogy a játékosok magukat
    a játékban képekkel jelenítsék meg.
    
    Engedélyezed, hogy ezek a képek megjelenjenek?

en: |Keyboard|Left Alt
hu: |Billentyűzet|Bal Alt

en: |Keyboard|Left Control
hu: |Keyboard|Bal Ctrl

en: |Keyboard|Right Alt
hu: |Keyboard|Jobb Alt

en: |Keyboard|Right Control
hu: |Keyboard|Jobb Ctrl

en: |Ladder|Not ranked
hu: |Ladder|Nem rangsorolt

en: |Ladder|Rank:
hu: |Ladder|Rang:

en: |Ladder|Unknown
hu: |Ladder|Játékos ismeretlen

en: |Lang|System
hu: |Lang|Rendszer

en: |LightFromMap|All Vehicles
hu: |LightFromMap|Minden jármű

en: |LightFromMap|My Vehicle
hu: |LightFromMap|Járművem

en: |LightFromMap|None
hu: |LightFromMap|Nincs

en: |LightMapQuality|Default
hu: |LightMapQuality|Alapértelmezés

en: |LightMapQuality|Fast
hu: |LightMapQuality|Gyors

en: |LightMapQuality|High
hu: |LightMapQuality|Magas

en: |LightMapQuality|None
hu: |LightMapQuality|Nincs

en: |LightMapQuality|Very Fast
hu: |LightMapQuality|Nagyon gyors

en: |LightMapQuality|Very fast
hu: |LightMapQuality|Nagyon gyors

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
hu: |LoadingProgress|(manialink előtöltése)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
hu: |LoadingProgress|(elemek beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
hu: |LoadingProgress|(kampányok beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
hu: |LoadingProgress|(lightmapek beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
hu: |LoadingProgress|(mapek beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
hu: |LoadingProgress|(csomagok beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
hu: |LoadingProgress|(replayek beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
hu: |LoadingProgress|(skinek beolvasása)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
hu: |LoadingProgress|(címek beolvasása)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
hu: |MacroBlocksAndObjects|Egyéni

en: |Map|Unnamed
hu: |Map|Névtelen

en: |Match|Draw
hu: |Match|Döntetlen

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
hu: |MaxFiltering|Anizo 16x mindenhol

en: |MaxFiltering|Anisotropic
hu: |MaxFiltering|Anizotropikus

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
hu: |MaxFiltering|Anizotropikus 2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
hu: |MaxFiltering|Anizotropikus 4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
hu: |MaxFiltering|Anizotropikus 8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
hu: |MaxFiltering|Anizotropikus 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
hu: |MaxFiltering|Bilineáris

en: |MaxFiltering|Point
hu: |MaxFiltering|Pont

en: |MaxFiltering|Trilinear
hu: |MaxFiltering|Trilineáris

en: |MediaBlock|BulletFx
hu: |MediaBlock|LövedékFx

en: |MediaBlock|Editing cut
hu: |MediaBlock|Szerkesztő vágás

en: |MediaBlock|Time
hu: |MediaTrack|Idő

en: |MediaBlock|TimeSpeed
hu: |MediaBlock|IdőSebesség

en: |MediaTrack|3dStereo
hu: |MediaTrack|3dSztereo

en: |MediaTrack|Bullets
hu: |MediaTrack|Lövedékek

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
hu: |MediaTrack|CamFx tehetetlenségi követés

en: |MediaTrack|Camera
hu: |MediaTrack|Kamera

en: |MediaTrack|Camera custom
hu: |MediaTrack|Egyéni kamera

en: |MediaTrack|Camera effect script
hu: |MediaTrack|Kamera hatás script

en: |MediaTrack|Camera effect shake
hu: |MediaTrack|Kamera rázkódás effekt

en: |MediaTrack|Camera orbital
hu: |MediaTrack|Kamera orbital

en: |MediaTrack|Camera path
hu: |MediaTrack|Kamera útvonal

en: |MediaTrack|Camera race
hu: |MediaTrack|Kameraverseny

en: |MediaTrack|ColorGrading
hu: |MediaTrack|Árnyalás

en: |MediaTrack|Coloring Base
hu: |MediaTrack|Bázis színezése

en: |MediaTrack|Coloring Pole
hu: |MediaTrack|Színező oszlop

en: |MediaTrack|Depth of field
hu: |MediaTrack|Mélységélesség

en: |MediaTrack|Events
hu: |MediaTrack|Események

en: |MediaTrack|Fog
hu: |MediaTrack|Köd

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
hu: |MediaTrack|Fx elmosódás mélység

en: |MediaTrack|Fx Colors
hu: |MediaTrack|Fx színek

en: |MediaTrack|Fx DirtyLens
hu: |MediaTrack|Fx Piszkolódás

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
hu: |MediaTrack|Fx mozgás-elmosás

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
hu: |MediaTrack|FxKameraBlend

en: |MediaTrack|FxCameraMap
hu: |MediaTrack|FxKameraMap

en: |MediaTrack|Image
hu: |MediaTrack|Kép

en: |MediaTrack|Interface
hu: |MediaTrack|Kezelőfelület

en: |MediaTrack|Music volume
hu: |MediaTrack|Zene hangerő

en: |MediaTrack|Objects
hu: |MediaTrack|Tárgyak

en: |MediaTrack|Players
hu: |MediaTrack|Játékosok

en: |MediaTrack|ReplayFx
hu: |MediaTrack|ReplayFX

en: |MediaTrack|Scenery
hu: |MediaTrack|táj

en: |MediaTrack|Simple events display interface
hu: |MediaTrack|Egyszerű események megjelenítője

en: |MediaTrack|Skeleton
hu: |MediaTrack|Váz

en: |MediaTrack|Sound
hu: |MediaTrack|Hang

en: |MediaTrack|Text
hu: |MediaTrack|Szöveg

en: |MediaTrack|Time
hu: |MediaTrack|Idő

en: |MediaTrack|ToneMapping
hu: |MediaTrack|TónusLeképzés

en: |MediaTrack|Trails
hu: |MediaTrack|Nyomok

en: |MediaTrack|Transition fade
hu: |MediaTrack|Átmenet elhalványulás

en: |MediaTrack|Triangles2D
hu: |MediaTrack|Háromszögek2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
hu: |MediaTrack|Háromszögek3D

en: |MediaTrack|VehicleLight
hu: |MediaTrack|JárműFény

en: |NetworkSpeed|Custom
hu: |NetworkSpeed|Egyéni

en: |Online support key|Online login
hu: |Online support key|Online bejelentkezés

en: |Online support key|Support key
hu: |Online support key|Támogatás kulcs

en: |Opponents|Always Visible
hu: |Opponents|Mindig látható

en: |Opponents|Hide Too Close
hu: |Opponents|Közelieket elrejti

en: |P2P|Advanced
hu: |P2P|Haladó

en: |P2P|Auto update at Internet connection
hu: |P2P|Internetkapcsolat automatikus frissítése

en: |P2P|Auto update from locators
hu: |P2P|Automatikus frissítés lokátorokból

en: |P2P|Cache cleaned
hu: |P2P|Cache ürítve

en: |P2P|Clean cache
hu: |P2P|Cache ürítése

en: |P2P|Clean of cache failed
hu: |P2P|Cache ürítése sikertelen

en: |P2P|Enable download
hu: |P2P|Letöltés engedélyezése

en: |P2P|Enable locators
hu: |P2P|Lokátorok engedélyezése

en: |P2P|Enable upload
hu: |P2P|Feltöltés engedélyezése

en: |P2P|Maximum cache size
hu: |P2P|Maximum cache méret

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
hu: |P2P|Peer-to-peer átvitel

en: |P2P|Update locators from URL
hu: |P2P|Lokátorok frissítése URL-ből

en: |PlayerOcclusion|All
hu: |PlayerOcclusion|Mindenki

en: |PlayerOcclusion|Me
hu: |PlayerOcclusion|Csak én

en: |PlayerOcclusion|None
hu: |PlayerOcclusion|Nincs

en: |PlayerShadow|All
hu: |PlayerShadow|Mindenki

en: |PlayerShadow|Me
hu: |PlayerShadow|Csak én

en: |PlayerShadow|None
hu: |PlayerShadow|Nincs

en: |PreviousRaceTime|Prev
hu: |PreviousRaceTime|Előző

en: |RefereeMode|All
hu: |RefereeMode|Összes

en: |ServerLevel|Amateurs place
hu: |ServerLevel|Középhaladók

en: |ServerLevel|Beginners
hu: |ServerLevel|Kezdők

en: |ServerLevel|Competitive racers
hu: |ServerLevel|Komoly versenyzők

en: |ServerLevel|Pro racing
hu: |ServerLevel|Profi versenyzők

en: |ServerLevel|Races of champions
hu: |ServerLevel|Bajnokok versenye

en: |ServerLevel|Serious challengers
hu: |ServerLevel|Komoly kihívók

en: |ShaderQuality|Fast
hu: |ShaderQuality|Gyors

en: |ShaderQuality|Nice
hu: |ShaderQuality|Szép

en: |ShaderQuality|Very Fast
hu: |ShaderQuality|Nagyon gyors

en: |ShaderQuality|Very Nice
hu: |ShaderQuality|Nagyon szép

en: |Shadows|High
hu: |Shadows|Magas

en: |Shadows|Medium
hu: |Shadows|Közepes

en: |Shadows|None
hu: |Shadows|Nincs

en: |Shadows|Very High
hu: |Shadows|Nagyon magas

en: |SkinName|Default
hu: |SkinName|Alapértelmezett

en: |Skin|Unnamed
hu: |Skin|Névtelen

en: |Speaker|Headphone
hu: |Speaker|Fejhallgató

en: |Speaker|No speakers
hu: |Speaker|Nincs hangszóró

en: |Speaker|Quad
hu: |Speaker|Kvadrofon

en: |Speaker|Stereo max
hu: |Speaker|Sztereó max

en: |Speaker|Stereo min
hu: |Speaker|Sztereó min

en: |Speaker|Stereo narrow
hu: |Speaker|Sztereó szűk

en: |Speaker|Stereo wide
hu: |Speaker|Sztereó széles

en: |Speaker|Surround
hu: |Speaker|Térhangzás

en: |Speaker|Use system config
hu: |Speaker|Rendszerbeállítás használata

en: |SpectatorCam|Auto
hu: |SpectatorCam|Automata

en: |SpectatorCam|Follow
hu: |SpectatorCam|Követ

en: |SpectatorCam|Free
hu: |SpectatorCam|Szabad

en: |SpectatorCam|Manual
hu: |SpectatorCam|Kézi

en: |Stats|Editing time
hu: |Statisztikák|Szerkesztés ideje

en: |Stats|Finish count
hu: |Statisztikák|Számlálás leállítása

en: |Stats|Most Edited
hu: |Statisztikák|Leggyakrabban szerkesztett

en: |Stats|Most played
hu: |Statisztikák|Leggyakrabban játszott

en: |Stats|Most played online
hu: |Statisztikák|Leggyakrabban játszott online

en: |Stats|Most played solo
hu: |Statisztikák|Leggyakrabban játszott egyszemélyes

en: |Stats|Online time
hu: |Statisztikák|Online idő

en: |Stats|Play time
hu: |Statisztikák|Játékidő

en: |Stats|Reset count
hu: |Statisztikák|Visszaállításszámláló

en: |Stats|Solo time
hu: |Statisztikák|Egyéni idő

en: |Substantive|Attack
hu: |Substantive|Támadás

en: |TexturesQuality|High
hu: |TexturesQuality|Magas

en: |TexturesQuality|Low
hu: |TexturesQuality|Alacsony

en: |TexturesQuality|Medium
hu: |TexturesQuality|Közepes

en: |TexturesQuality|Very Low
hu: |TexturesQuality|Nagyon alacsony

en: |TimelineUnit|Frames
hu: |TimelineUnit|Képkocka

en: |TimelineUnit|Time
hu: |TimelineUnit|Idő

en: |Title|None
hu: |Title|Nincs

en: |TripleBuffering|Off
hu: |TripleBuffering|Kikapcsolva

en: |TripleBuffering|On
hu: |TripleBuffering|Bekapcsolva

en: |Unit|Bytes
hu: |Unit|Byte

en: |VehicleReflect|High
hu: |VehicleReflect|Magas

en: |VehicleReflect|HighInReplay
hu: |VehicleReflect|Magas a replayben

en: |VehicleReflect|Low
hu: |VehicleReflect|Alacsony

en: |Verb|Create
hu: |Verb|Létrehozás

en: |Verb|Keep
hu: |Verb|Megtartás

en: |Verb|Unload
hu: |Verb|Törlés

en: |Verb|Update
hu: |Verb|Frissítés

en: |VertexProcess|Hardware
hu: |VertexProcess|Hardveres

en: |VertexProcess|Software
hu: |VertexProcess|Szoftveres

en: |VertexProcess|SoftwareVertexShader
hu: |VertexProcess|Szoftveres vertex shader

en: |Warm up|Click to take the slot
hu: |Warm up|Kattints a slot elfoglalásához

en: |WaterReflect|High
hu: |WaterReflect|Magas

en: |WaterReflect|Low
hu: |WaterReflect|Alacsony

en: |WaterReflect|Medium
hu: |WaterReflect|Közepes

en: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Press %2)
hu: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Nyomj %2-t)

en: |ZClipAuto|Far
hu: |ZClipAuto|Távol

en: |ZClipAuto|Medium
hu: |ZClipAuto|Közepes

en: |ZClipAuto|Near
hu: |ZClipAuto|Közel

en: |ZClip|Disable
hu: |ZClip|Ki

en: |ZClip|Fixed
hu: |ZClip|Fix

en: |Zone|Africa
hu: |Zone|Afrika

en: |Zone|Asia
hu: |Zone|Ázsia

en: |Zone|Europe
hu: |Zone|Európa

en: |Zone|Medals
hu: |Zone|Medálok

en: |Zone|Middle East
hu: |Zone|Közel-Kelet

en: |Zone|North America
hu: |Zone|Észak-Amerika

en: |Zone|Oceania
hu: |Zone|Óceánia

en: |Zone|South America
hu: |Zone|Dél-Amerika

en: |Zone|World
hu: |Zone|Világ

en: |long|Next
hu: |long|Következő
