Maniaplanet - en to fr translation catalogue (3160 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
fr: 
    (si vous refusez, les autres informations seront mises à jour quand même)

en: 
    Additional information can be found in
fr: 
    Pour plus d'informations, allez voir

en:  (shared with CPU)
fr:  (partagé avec le CPU)

en:  - %1 (in %2)
fr:  - %1 (dans %2)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
fr:  - Attention ! - 
    Il semble que vous soyez connecté à un
    réseau privé. A moins d'avoir configuré
    votre NAT, les autres joueurs sur internet
    ne pourront pas se connecter...

en:  < Target <
fr:  < Cible <

en:  Player banned.
fr: Joueur banni.

en:  Scores reset for this player.
fr: Scores réinitialisés pour ce joueur.

en:  second
fr:  seconde

en:  seconds
fr:  secondes

en: "$<%1$>"
     is read-only.
fr: "$<%1$>"
    est en lecture seule.

en: "Alive Bullets"
fr: « Balles Vivantes »

en: "Explosion Bullets"
fr: « Balles Explosives »

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
fr: $0F0$<%1$> demande: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
fr: $0F0$<%1$> a rejoint la partie

en: $0F0$<%1$> left the game
fr: $0F0$<%1$> a quitté la partie

en: $<%1 %2$> wins the map!
fr: $<%1 %2$> gagne la map !

en: $<%1$> attack
fr: $<%1$> attaque

en: $<%1$> captured the goal!
fr: $<%1$> a capturé le goal !

en: $<%1$> countered $<%2$>
fr: $<%1$> a contré $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
fr: $<%1$> a franchi la ligne d'arrivée !

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
fr: $<%1$> a réalisé un combo de $<%2$>

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
fr: $<%1$> a réalisé la touche au Laser la plus longue : $<%2$> m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
fr: $<%1$> a réalisé la touche à la Roquette la plus longue : $<%2$> m

en: $<%1$> gets the final hit!
fr: $<%1$> fait la dernière touche !

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
fr: $<%1$> vous a invité à rejoindre le groupe '$<%2$>'.
    Voulez-vous accepter son invitation ?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
fr: $<%1$> n'a pas été éliminé depuis $<%2$>

en: $<%1$> is %2 points from victory!
fr: $<%1$> est à %2 points de la victoire !

en: $<%1$> is 1 point from victory!
fr: $<%1$> est à 1 point de la victoire !

en: $<%1$> is King of the Lobby!
fr: $<%1$> est le Roi du Lobby !

en: $<%1$> is close to win
fr: $<%1$> est proche de gagner

en: $<%1$> is eliminated!
fr: $<%1$> est éliminé !

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
fr: $<%1$> est éliminé !
    Temps écoulé !

en: $<%1$> is inactive
fr: $<%1$> est inactif

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
fr: $<%1$> est le Roi : %2 Touches !

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
fr: $<%1$> est le roi : %2 Points!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
fr: $<%1$> rejoint l'équipe $<%2$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
fr: $<%1$> quitte l'équipe $<%2$> et rejoint l'équipe $<%3$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
fr: $<%1$> quitte l'équipe $<%2$>.

en: $<%1$> needs to capture more poles
fr: $<%1$> doit capturer plus de pôles

en: $<%1$> retired!
fr: $<%1$> a abandonné !

en: $<%1$> secures %2th place!
fr: $<%1$> assure la %2ème place !

en: $<%1$> secures 1st place!
fr: $<%1$> assure la 1ère place !

en: $<%1$> secures 2nd place!
fr: $<%1$> assure la 2ème place !

en: $<%1$> secures 3rd place!
fr: $<%1$> assure la 3ème place !

en: $<%1$> takes %2th place!
fr: $<%1$> prend la %2ème place !

en: $<%1$> takes 1st place!
fr: $<%1$> prend la 1ère place !

en: $<%1$> takes 2nd place!
fr: $<%1$> prend la 2ème place !

en: $<%1$> takes 3rd place!
fr: $<%1$> prend la 3ème place !

en: $<%1$> takes the lead!
fr: $<%1$> prend la tête !

en: $<%1$> wins the map
fr: $<%1$> gagne la map

en: $<%1$> wins the map!
fr: $<%1$> gagne la map !

en: $<%1$> wins the match!
fr: $<%1$> gagne le match !

en: $<%1$> wins the round
fr: $<%1$> gagne le round

en: $<%1$> wins the round!
fr: $<%1$> gagne le round !

en: $<%1$> wins the turn
fr: $<%1$> gagne le tour

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
fr: $<%11. $>Capturer les pôles pendant les phases d'Attaque.
    $<%12. $>Si la limite de temps est atteinte, seulement les pôles capturés à 100%% comptent. La première équipe à gagner %2 rounds gagne le match.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
fr: $<%11. $>Touchez vos adversaires pour marquer des points.
    $<%12. $>Le premier joueur à atteindre la limite de points ou le joueur avec le plus grand score à la fin du temps limite gagne la map.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
fr: $<%11. $>Si un attaquant est éliminé, il ne réapparaîtra pas pour le reste du tour.
    $<%12. $>Si un défenseur est éliminé, il réapparaîtra dès qu'un pôle sera capturé.
    $<%13. $>Pour chaque round, les attaquants recommencent depuis le début de la carte, mais avec un point d'armure supplémentaire.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
fr: $<%11. $>L'objectif de ce mode est de capturer un maximum de pôles.
    $<%12. $>Le jeu est divisé en rounds de deux tours chacun.
    $<%13. $>Durant un round, chaque équipe joue un tour en attaque et un tour en défense.
    $<%14. $>Les attaquants doivent capturer les pôles dans l'ordre de la carte. Les défenseurs doivent les en empêcher.
    $<%15. $>Si une équipe capture tous les pôles durant son tour, l'équipe gagne directement la carte.
    $<%16. $>Après %2 rounds, l'équipe qui a capturé le plus de pôles gagne la carte.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
fr: $<%11. $>Toucher le point d'engagement pour être la première équipe à Attaquer.
    $<%12. $>Si une équipe ne touche aucun pôle pendant %2 secondes, l'autre équipe Attaquera.

en: $F00New Terrain Editor
fr: Nouvel Éditeur de Terrain

en: $F00Old Mix Map
fr: $F00Vieux Mix Map

en: $F00Save All Blocks
fr: $F00Sauvegarder tous les blocs

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
fr: $f00Attention ! Vous allez perdre 10 000 LP dans chaque titre où vous avez plus de 60 000 LP.$z

en: $ff0Left click$fff add vertex,
fr: $ff0Clic gauche$fff ajout vertex,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
fr: $ff0Clic gauche$fff pour créer un vertex, $ff0Alt$fff pour changer le plan de dessin

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
fr: $ff0Clic gauche$fff pour créer un vertex, $ff0Tab$fff pour sélectionner l'axe de déplacement,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
fr: $ff0Clic gauche$fff pour supprimer

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
fr: $ff0clic gauche$fff pour sélectionner et déplacer, $ff0Shift+clic gauche$fff pour ajouter,  $ff0Alt+clic gauche$fff pour supprimer

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
fr: $ff0Clic gauche$fff pour sélectionner la position de base,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
fr: $ff0Clic gauche$fff pour sélectionner la position de base, $ff0clic droit$fff pour changer la normale du plan

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
fr: $ff0Clic droit$fff pour abandonner,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
fr: En mode $f00Boucle$fff, le but est de rouler le plus loin possible en passant des $f00checkpoints$fff.
    
    Le mode Boucle se passe sur des maps multitours (cycliques) et est joué en une manche sur chaque circuit.
    
    Quand le temps est écoulé, le $f00vainqueur$fff est le joueur qui a passé le plus de $f00checkpoints$fff. En cas d'ex aequo, le gagnant est le joueur qui a passé le dernier checkpoint en premier.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
fr: En mode $f00par Tours$fff, le but est de gagner un maximum de $f00points.$fff
    
    Le mode par Tours consiste en $f00une série de courses$fff.
    Quand vous terminez une course avec un bon $f00classement$fff, vous gagnez des $f00points$fff qui seront ajoutés à votre total.
    
    Le $f00vainqueur$fff est le premier joueur qui atteint la $f00limite de points$fff (par exemple 30),

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
fr: En mode $f00Cascades$fff, le but est d'obtenir le meilleur $f00score d'acrobaties$fff.
    
    Pour gagner des points d'acrobaties, vous devez enchaîner le plus de figures acrobatiques impressionnantes possibles dans le temps imparti des maps.
    
    Vous pouvez $ff0ré-essayer$fff quand vous voulez en appuyant sur la touche $ff0'Effacer'$fff.
    
    Quand le temps est écoulé, le $f00vainqueur$fff est celui avec le $f00meilleur score d'acrobaties$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
fr: En mode $f00Équipe$fff, vous devez choisir une équipe: $f00Rouge$fff ou $55fBleue$fff.
    (vous pouvez sélectionner une équipe en choisissant "Changer d'équipe" dans le menu de jeu, accessible en appuyant sur la touche 'Echap')
    
    Le mode équipe consiste en $f00une série de courses$fff.
    Le but de votre équipe est de gagner un nombre maximum de $f00points$fff.
    
    Quand vous terminez une course avec un bon $f00classement$fff, vous gagnez des $f00points$fff pour votre équipe.L'$f00équipe gagnante$fff est la première équipe qui atteint la $f00limite de points$fff (par exemple 5).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
fr: En mode $f00Contre-la-montre$fff, le but est de faire le $f00meilleur temps$fff.
    
    Vous avez autant d'essais que vous voulez et vous pouvez $ff0ré-essayer$fff quand vous voulez en appuyant sur la touche $ff0'Effacer'$fff.
    
    Lorsque le temps est écoulé, le $f00vainqueur$fff est le joueur avec le $f00meilleur temps$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
fr: Le mode $f00Coupe$fff consiste en une $f00 série de courses sur différentes maps$fff.
    
    Quand vous finissez une course avec une bonne $f00position$fff, vous gagnez des $f00points$fff ajoutés à votre total.
    Certains serveurs peuvent proposer des courses d'échauffement pour se familiariser avec les circuits.
    
    Pour gagner, vous devez d'abord atteindre la $f00limite de points$fff pour devenir un $f00finaliste$fff. Une fois que vous êtes finaliste, vous devez terminer une course en $f00pôle position$fff pour gagner la coupe. Le mode cup se termine quand 3 joueurs sont parvenus à devenir finalistes et à terminer en pôle position.

en: $oBest times:
fr: $oMeilleurs temps :

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
fr: $oATTENTION:$o
    
    Toutes vos progressions, classement, médailles, et toutes autres données persistantes pour le titre %1 seront effacées.
    
    Voulez-vous vraiment vider la station ?

en: $s$<%1$> will start in attack.
fr: $s$<%1$> va commencer en attaque.

en: $s$<%1$> will start in defense.
fr: $s$<%1$> va commencer en défense.

en: $s$<%1$> wins the toss!
fr: $s$<%1$> gagne le tirage au sort !

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
fr: $s$<%1$>: voulez-vous attaquer ou défendre en premier ?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
fr: $s$ff0Clic gauche$fff pour ajouter/supprimer une boîte de déclenchement, $ff0Ctrl+clic droit$fff pour déplacer/tourner le repère de référence

en: %1
    
    Please select another one.
fr: %1
    
    Veuillez en sélectionner une autre.

en: %1 Players
fr: %1 Joueurs

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
fr: %1 vous permet de créer des parties internet et d'échanger des données avec d'autres joueurs (P2P).
    Nous allons vérifier votre connexion réseau de façon à ce que vous puissiez configurer votre parefeu (firewall).

en: %1 attacker left
fr: %1 attaquant restant

en: %1 attackers left
fr: %1 attaquants restants

en: %1 captured %2 goal
fr: %1 a capturé %2 goal

en: %1 captured %2 goals
fr: %1 a capturé %2 goals

en: %1 days
fr: %1 jours

en: %1 defender left
fr: %1 défenseur restant

en: %1 defenders left
fr: %1 défenseurs restants

en: %1 eliminated himself
fr: $<%1$> s'est éliminé lui-même !

en: %1 has been eliminated.
fr: $<%1$> a été éliminé.

en: %1 has been hit.
fr: $<%1$> a été touché.

en: %1 has eliminated %2
fr: $<%1$> a éliminé $<%2$> !

en: %1 has eliminated you!
fr: $<%1$> vous a éliminé !

en: %1 has hit %2
fr: $<%1$> a touché $<%2$> !

en: %1 has hit you!
fr: $<%1$> vous a touché !

en: %1 hit himself
fr: $<%1$> s'est touché lui-même !

en: %1 hours
fr: %1 heures

en: %1 is not part of the official campaign.
fr: %1 ne fait pas partie de la campagne officielle.

en: %1 is not yet unlocked.
fr: %1 n'est pas encore débloquée.

en: %1 more ...
fr: Encore %1 ...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
fr: %1 a besoin de %2 pour fonctionner. Voulez-vous l'installer ?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
fr: %1 a besoin de %2 pour fonctionner. Veuillez l'installer (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
fr: %1 point (Meilleur score: %2)

en: %1 points (Best score: %2)
fr: %1 points (Meilleur score: %2)

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
fr: %1 texel/m, temps écoulé : %2

en: %1 was not found on this computer.
fr: %1 n'a pas été trouvé sur cet ordinateur.

en: %1 website
fr: Site web %1

en: %1 wins the map!
fr: %1 gagne la map !

en: %1 wins the map.
fr: %1 gagne la map.

en: %1 wins the match!
fr: %1 gagne le match !

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
fr: %1$<%2$> manque de %3 cm.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fr: %1.
    
    Appuyez sur OK pour en choisir/créer un autre.
    Appuyez sur Annuler pour régler le problème par vous-même.

en: %1m hit!
fr: Touché à %1m !

en: %1th
fr: %1ème

en: %d Mb
fr: %d Mo

en: '$<%1$>' by $<%2$>
fr: '$<%1$>' par $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
fr: (Toutes ces fonctionnalités et beaucoup d'autres sont aussi disponibles par des raccourcis clavier et les boutons de l'interface)

en: (click to see conditions)
fr: (cliquez pour voir les conditions)

en: (default horns)
fr: (klaxons par défaut)

en: (downloaded from %1)
fr: (téléchargé depuis %1)

en: (faster, but prone to bugs)
fr: (plus rapide, mais instable)

en: (hold)
fr: (maintenir)

en: (to avoid performance bugs)
fr: (pour éviter des problèmes de performance)

en: - Bad current password
fr: - Mauvais mot de passe courant

en: - Current password not given
fr: - Mot de passe courant manquant

en: - Invalid email address
fr: - Adresse e-mail invalide

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
fr: - Nom de groupe invalide, vous ne pouvez pas utiliser le caractère '|'

en: - Invalid zone
fr: - Zone invalide

en: - No name given
fr: - Nom manquant

en: - Password and confirm password do not match.
fr: - Le mot de passe et le mot de passe de confirmation ne correspondent pas.

en: - Password doesn't match confirmation
fr: - Les mots de passe ne correspondent pas

en: - The email addresses do not match
fr: - L'adresse mail ne correspond pas

en: ---Too Fast!
fr: Trop rapide !

en: ---Too High!
fr: Trop grand !

en: ---Too Low!
fr: Trop bas !

en: ---Too Slow!
fr: Trop lent !

en: ...I forgot my password
fr: ... j'ai oublié mon mot de passe

en: 1st
fr: 1er

en: 2 players race
fr: Course 2 joueurs

en: 2nd
fr: 2ème

en: 3 players race
fr: Course 3 joueurs

en: 3-D glasses
fr: Lunettes 3D

en: 3D Glasses Settings
fr: Réglages lunettes 3D

en: 3D glasses
fr: Lunettes 3D

en: 3d Stereo
fr: 3D stéréo

en: 3rd
fr: 3ème

en: 4 players race
fr: Course 4 joueurs

en: 5 players race
fr: Course 5 joueurs

en: 6 players race
fr: Course 6 joueurs

en: 7 players race
fr: Course 7 joueurs

en: 8 players race
fr: Course 8 joueurs

en: <None>
fr: <Aucun>

en: A block's clip is not in the underground area.
fr: Une jonction de ce bloc n'est pas
    sous terre.

en: A block's clip is not on the right surface.
fr: Une jonction de ce bloc n'est pas sur la bonne surface.

en: A block's clip is outside the building area.
fr: Une jonction de ce bloc est hors de la zone de construction.

en: A block's clip overrides another block.
fr: Une jonction de ce bloc
    écrase un autre bloc.

en: A buddy slot has been successfully added.
fr: Un emplacement d'ami a été ajouté avec succès.

en: A comment for the author?
fr: Un commentaire pour l'auteur ?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
fr: Une mise à jour obligatoire du jeu est disponible (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
fr: Un paquet de ce nom existe déjà.
    Utiliser 'Éditer' pour le modifier.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
fr: Un grand nombre de joueurs essaie de se connecter à ManiaPlanet. 
    Merci de patienter, vous allez accéder au jeu très rapidement.
    Temps d'attente estimé :

en: A new connection has been established.
fr: Une nouvelle connexion a été établie.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
fr: Une nouvelle map a été téléchargée avec succès.
    Elle est maintenant disponible pour y jouer !

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
fr: Un nouveau replay a été téléchargé avec succès.
    Vous pouvez courrir contre lui
    ou le voir avec l'éditeur de replays.

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
fr: Une nouvelle version du jeu à été téléchargée. Certains fichiers vont être mis à jour.
    
    Cette opération requiert les droits d'administrateur

en: A player with this email is already invited.
fr: Un joueur avec cet e-mail a déjà été invité.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
fr: Un script prédéfini du même nom existe déjà.
    Choisir un autre nom pour éviter les conflits.

en: ABANDON
fr: ABANDONNER

en: AGP Usage
fr: Utilisation AGP

en: Abort
fr: Abandon

en: Abuse successfully reported.
fr: Abus signalé avec succès

en: Accelerate
fr: Accélérateur

en: Accelerate & brake (analog)
fr: Accélérer & freiner (analogique)

en: Accelerate (analog)
fr: Accélérer (analogique)

en: Acceleration
fr: Accélérateur

en: Acceleration quantity
fr: Accélération

en: Accept referees :
fr: Autoriser les arbitres :

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Access forbidden
fr: Accès interdit

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
fr: L'accès à $0f0%1$z vous coûtera $0f0%2$z Planets.
    Vos Planets : %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
fr: L'accès à ces données (%1) coûte %2 Planets :

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
fr: L'accès à ces données (%1) coûte 1 Planet :

en: Account
fr: Compte

en: Account Connection
fr: Connexion au compte

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
fr: Impossible de créer le compte. Erreur:
    %1
    Réessayer ?

en: Account successfully created!
fr: Création du compte réussie !

en: Achievements
fr: Accomplissements

en: Achievements of $<%1$>
fr: Accomplissements de $<%1$>

en: Action Maker
fr: Créateur d'action

en: Action Saved
fr: Action Sauvegardé

en: Activate Air mapping
fr: Activer le mapping aérien

en: Activate rumble
fr: Activer les vibrations

en: Add
fr: Ajouter

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
fr: Ajouter 5 stations ManiaPlanet

en: Add ManiaPlanet Stations
fr: Ajouter des Stations ManiaPlanet

en: Add a Buddy
fr: Ajouter un ami

en: Add a Map
fr: Ajouter une map

en: Add a buddy slot
fr: Ajouter un emplacement d'ami

en: Add a custom map
fr: Ajouter une map perso

en: Add a map to the group campaign
fr: Ajouter une map à la campagne de groupe

en: Add clip
fr: Ajouter un clip

en: Add item
fr: Ajouter objet

en: Add server to favorites
fr: Ajouter le serveur aux favoris

en: Add to Selection
fr: Ajouter à la sélection

en: Add to tag display list
fr: Ajouter à la liste de tags affichés

en: Add track
fr: Ajouter piste

en: Add your own music
fr: Ajouter votre propre musique

en: Add your own picture
fr: Ajouter une image personnelle

en: Adding buddy
fr: Ajout à vos amis

en: Adding server to favorites
fr: Ajout du serveur aux favoris

en: Additional Options
fr: Options Additionelles

en: Additional icons:
fr: Icônes additionnelles :

en: Advanced
fr: Avancé

en: Advanced Customisation Tools
fr: Outils de personnalisation avancée

en: Advanced Edition Tools
fr: Outils d'édition avancée

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Advanced editor
fr: Éditeur Avancé

en: Advanced options
fr: Réglages avancés

en: Advanced parameters
fr: Paramètres avancés

en: Advanced params
fr: Paramètres avancés

en: Advanced settings
fr: Réglages avancés

en: Advanced stereoscopy
fr: Stéréoscopie avancée

en: Advanced...
fr: Avancé...

en: Advantage: %1 (%2)
fr: Avantage : %1 (%2)

en: Air block Mode [F2]
fr: Mode bloc aérien [F2]

en: Air mapping is an experimental mode, that allow you to build air structures, even with blocks which automatically generate pillars.
    
    If you activate air mapping, you will be able to:
      - cut the pillars of blocks with the Eraser tool (hold X)
      - switch between classic Block mode and Air block mode by clicking on the Block mode icon (or pressing F2). The only difference is that pillars are not placed automatically in Air block mode.
fr: Le mapping aérien est un mode experimental, qui autorise la construction de structure dans les airs, y compris les blocs qui créent des pilliers habituellement.
    
    Si vous activez le mapping aérien, vous serez en mesure de :
      - couper les pilliers a l'aide de l'outil effaceur (Maintenir X)
      - alternez entre le mode classique et le mode aérien en cliquant sur l'icône mode de bloc (ou en pressant F2). La seule différence est que les pilliers ne sont pas placés automatiquement.

en: Align Image
fr: Aligner l'image

en: All
fr: Tous

en: All Servers
fr: Tous les serveurs

en: All attackers eliminated!
fr: Tous les attaquants ont été éliminés !

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
fr: Tous les changements personnalisés seront perdus.
    Continuer ?

en: All defenders eliminated
fr: Tous les défenseurs ont été éliminés

en: All defenders eliminated!
fr: Tous les défenseurs ont été éliminés !

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
fr: Tous les fantômes ont été enregistrés !
    Fichier : $<%1$> 
    Répertoire : %2
    Les temps des médailles de la map ont été mis à jour.

en: All goals captured.
fr: Tous les goals ont été capturés.

en: All scores validated, waiting ...
fr: Tous les scores validés, en attente...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
fr: Toutes vos modifications seront perdues.
    Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Allow custom beacons
fr: Autoriser les balises personnalisées

en: Allow custom models
fr: Autoriser les modèles personnalisés

en: Allow map download :
fr: Permettre le téléchargement de map :

en: Allow unlimited horns
fr: Autoriser les klaxons illimités

en: Ally Custom Color
fr: Couleur des Alliés

en: Already Triggered
fr: Déjà déclenché

en: Already a player.
fr: Déjà joueur.

en: Already a spectator.
fr: Déjà spectateur.

en: Already referee.
fr: Déjà arbitre.

en: Already subscribed to this group
fr: Vous êtes déjà abonné à ce groupe.

en: Already waiting for a vote.
fr: Un vote est déjà en cours.

en: Alt + click on TimeLine
fr: Alt + clic sur la TimeLine

en: Alternate method
fr: Méthode alternative

en: Always
fr: Toujours

en: Ambiance sequence
fr: Séquence d'ambiance

en: Ambient Occ.
fr: Occ. ambiant

en: An error occurred during the transaction.
fr: Une erreur est survenue pendant la transaction.

en: An error occurred when
    updating your zone
fr: Une erreur est survenue
    en mettant à jour votre zone

en: An error occurred when updating your profile.
fr: Une erreur est survenue en mettant à jour votre profil

en: An error occurred:
    %1
fr: Une erreur est survenue :
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
fr: Une mise à jour optionnelle du jeu est disponible (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
fr: Une mise à jour de %1 est disponible. (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
fr: Une nouvelle version du jeu est disponible en téléchargement (%1 kOctets).
    %2
    Voulez-vous télécharger la mise à jour du jeu ?

en: Anaglyph
fr: Anaglyphe

en: Analog Device Settings
fr: Réglages périphérique analogique

en: Analog dead zone
fr: Zone morte

en: Analog sensitivity
fr: Sensibilité analogique

en: Analyser
fr: Analyseur

en: Anchor
fr: Ancrage

en: Anchor rotation
fr: Rotation point d'ancrage

en: Anchor visibility
fr: Visibilité du point d'ancrage

en: AnchorRot
fr: Ancrage Rot

en: AnchorVis
fr: Ancrage Vis

en: Anim
fr: Animation

en: Anim Mode
fr: Mode Animation

en: Animation Duration
fr: Durée de l'Animation

en: AntiCheat server URL
fr: Adresse du serveur Anti-Triche

en: Antialias
fr: Antialiasing

en: Apply
fr: Appliquer

en: Apply Symmetry to Selection
fr: Appliquer la symétrie à la sélection

en: Apply an image directly to the skin texture
fr: Appliquer une image directement sur la peinture

en: Apply stickers on the car
fr: Appliquer des autocollants sur la voiture

en: April
fr: Avril

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
fr: Voulez-vous vraiment annuler l'enregistrement de votre record officiel ?

en: Are you sure you want to change your current account?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir changer votre compte courant ?

en: Are you sure you want to clear your current message?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le message en cours ?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer $<%1$>?
    Tous les scores locaux réalisés par $<%2$> seront perdus.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer le dossier %1 et tout son contenu?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
fr: Êtes-vous sûr de vouloir déconnecter votre profil ?
    Continuez si vous voulez connecter votre profil sur un autre compte.
    Votre compte actuel ne sera pas détruit.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir rejoindre votre ami sur le serveur '$<%1$>' ?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir quitter ManiaPlanet ?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer $<%1$> de vos amis ?

en: Are you sure you want to remove all messages?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer tous les messages ?

en: Are you sure you want to remove this message?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce message ?

en: Are you sure you want to send all messages?
fr: Voulez-vous vraiment envoyer tous les messages ?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
fr: Voulez-vous vraiment vous désabonner de ce groupe ($<%1$>) ?

en: Armors lost by %1 : %2
fr: Nombre d'armures perdus par %1 : %2

en: Arrow (Press 4)
fr: Arrow (Appuyer sur 4)

en: ArrowDown
fr: Flèche bas

en: ArrowUp
fr: Flèche haut

en: Article deleted
fr: Article supprimé

en: As dds
fr: Comme dds

en: Ask for opponents in solo races
fr: Proposer des adversaires en courses solo

en: Associate %1 URL protocol to %2
fr: Associer le protocole URL %1 avec %2

en: Associate %1 files to %2
fr: Associer les fichiers %1 avec %2

en: Audio
fr: Son

en: Audio device
fr: Matériel audio

en: Audio enable
fr: Activer le son

en: Audio stream
fr: Flux audio

en: August
fr: Août

en: Author
fr: Auteur

en: Author Medal
fr: Médaille auteur

en: Author's comment
fr: Commentaire de l'auteur

en: Auto Spectator
fr: Spectateur

en: Auto connect at start
fr: Se connecter automatiquement au démarrage

en: Auto exposure
fr: Exposition automatique

en: Avatar and Name
fr: Nom et avatar

en: Avatar import
fr: Importer un avatar

en: Avg
fr: Moy.

en: Awesome!!!
fr: Fabuleux !!!

en: Back
fr: Retour

en: Back to player page
fr: Retour à la page joueur

en: Back to previous menu
fr: Revenir au menu précédent

en: Background quality
fr: Qualité de l'arrière-plan

en: Backward
fr: Reculer

en: Bad
fr: Mauvaise

en: Bad language file
fr: Fichier de traduction invalide

en: Bad proxy configuration
fr: Mauvaise config. de proxy

en: Balance Teams
fr: Equilibrage des équipes

en: Balance teams
fr: Equilibrage des équipes

en: Balance the teams
fr: Equilibrer les équipes

en: Ban
fr: Bannir

en: Ban $<%1$>
fr: Bannir $<%1$>

en: Ban map %1
fr: Bannir la map %1

en: Base Index
fr: Index Base

en: Base:
fr: Base :

en: Battle Mode
fr: Mode Battle

en: Beacon Settings
fr: Paramètres de la balise

en: Become referee
fr: Devenir arbitre

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
fr: Résultats du bench :
    Ips moyen=%1
    Ips minimum=%2

en: Benching with %1 config...
fr: Bench avec la config %1...

en: Best
fr: Meilleur

en: Best Combo
fr: Meilleur Combo

en: Best Players
fr: Meilleurs joueurs

en: Best score
fr: Meilleur score

en: Best time
fr: Meilleur temps

en: Best time :
fr: Meilleur temps :

en: Bind to :
fr: Assigner à :

en: Black
fr: Noir

en: Blacklist URL
fr: URL de la liste noire

en: Block Editor
fr: Éditeur de bloc

en: Block End
fr: Fin bloc

en: Block Mode (F2)
fr: Mode bloc [F2]

en: Block Mode [F2]
fr: Mode bloc [F2]

en: Block Properties Mode
fr: Mode propriétés de bloc

en: Block Start
fr: Début bloc

en: Block Stock Mode
fr: Mode stock de blocs

en: Block skin import
fr: Importer un panneau

en: Blocks
fr: Blocs

en: Blue
fr: Bleu

en: Bot
fr: I.A

en: Botpath
fr: Chemin des I.A

en: Brake
fr: Freins

en: Brake (analog)
fr: Freiner (analogique)

en: Brightness
fr: Luminosité

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Bronze Medal
fr: Médaille de bronze

en: Browse
fr: Parcourir

en: Brush
fr: Brosse

en: Buddies
fr: Amis

en: Buddies Medals Ranking
fr: Classement en médailles de vos amis

en: Buddy
fr: Amis

en: Buddy list successfully updated.
fr: Liste d'amis mise à jour avec succès.

en: Buddy not found.
fr: Ami introuvable.

en: Building Mode
fr: Mode construction

en: Bulldoze
fr: Démolir

en: Bullet
fr: Balle

en: Buy a buddy slot
fr: Acheter un emplacement d'ami

en: Buy a key
fr: Acheter une clé

en: Buy account upgrade
fr: Acheter une mise à jour de compte

en: Buy now
fr: Acheter

en: By
fr: Par

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
fr: En ne respectant pas les règles du jeu, vous n'avez pas respecté les autres joueurs.
    Votre compte est verrouillé.

en: CHANGE VIEW
fr: CHANGER LA CAMÉRA

en: CPU usage
fr: Utilisation CPU

en: Cache size
fr: Taille de cache

en: CallVote balance teams
fr: Voter pour équilibrer les équipes

en: CallVote ban
fr: Voter pour bannir

en: CallVote change mode settings
fr: Voter pour changer les options du mode

en: CallVote go to map
fr: Voter pour aller à la map

en: CallVote ignored.
fr: Le vote a été ignoré.

en: CallVote kick
fr: Voter pour expulser

en: CallVote next map
fr: Voter pour la map suivante

en: CallVote not allowed.
fr: Le système de vote est désactivé.

en: CallVote restart
fr: Voter pour recommencer

en: Callvote threshold (%) :
fr: Seuil du vote (%) :

en: Callvote timeout :
fr: Durée du vote :

en: Camera
fr: Caméra

en: Camera 1
fr: Caméra 1

en: Camera 2
fr: Caméra 2

en: Camera 3
fr: Caméra 3

en: Camera 4
fr: Caméra 4

en: Camera 5
fr: Caméra 5

en: Camera 6
fr: Caméra 6

en: Camera free
fr: Caméra libre

en: CameraDown
fr: Caméra bas

en: CameraPanMode
fr: Caméra translation

en: CameraResetParams
fr: Réinit. param caméra

en: CameraUp
fr: Caméra haut

en: Campaign :
fr: Ma campagne :

en: Cancel
fr: Annuler

en: Cancelled
fr: Annulé

en: Cancelling
fr: Annulation

en: Cannot access your %1$s profile.
fr: Impossible d'accéder à votre %1$s profil.

en: Cannot change password:
fr: Impossible de changer le mot de passe :

en: Cannot connect to the server
fr: Impossible de se connecter au serveur !

en: Cannot create the group:
fr: Impossible de créer le groupe :

en: Cannot delete profile of the current player!
fr: Impossible de supprimer le profil du joueur courant !

en: Cannot join server...
fr: Connexion au serveur impossible...

en: Cannot join server:
    %1
fr: Connexion au serveur impossible :
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
fr: Impossible de fusionner les replays de versions %1 et %2.

en: Cannot merge validation replays.
fr: Impossible de fusionner la validation des replays.

en: Cannot retrieve the Manialink:
fr: Impossible de récupérer le Manialink :

en: Cannot try to subscribe to group:
fr: Impossible de s'abonner à ce groupe :

en: Cannot update groups.
    %1
fr: Échec de la mise à jour des groupes.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
fr: Échec de la mise à jour des amis :

en: Cannot update the favorites list:
fr: Échec de la mise à jour des favoris :

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
fr: Impossible d'écrire la config dans
    %1.

en: Capturable Index
fr: Index captures

en: Capture Weight
fr: Ratio de capture

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
fr: Capturer le $<$0f0poles$> pour gagner.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
fr: Capturer le $<$0f0poles$> pour gagner.
    Vous ne pouvez pas capturer pendant les phases de $<$0f0defense$>.

en: Capture the poles of the opposing team!
fr: Capturez les pôles de l'équipe adverse !

en: Capture time
fr: Temps de capture

en: Capturing
fr: Capture

en: Car reflections
fr: Reflets des modèles

en: Car reflects
fr: Reflets des modèles

en: Cards to Squares Mode
fr: Mode cartes vers cases

en: Center camera
fr: Centrer la caméra

en: Center spring intensity
fr: Intensité pour centrer le volant

en: Challenge other players
fr: Défier d'autres joueurs

en: Challenge other players!
fr: Défiez d'autres joueurs !

en: Change Sort Order
fr: Changez les filtres de classement

en: Change camera
fr: Changer la caméra

en: Change map
fr: Changer de map

en: Change sort order
fr: Changez les filtres de classement

en: Change team
fr: Changer d'équipe

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
fr: Changer l'endroit où le jeu stocke toutes ses données.
    (actuellement %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
fr: Changer l'endroit où le jeu stocke toutes vos données perso.
    (actuellement %1)

en: Change the settings: $<%1$>
fr: Changer les options : $<%1$>

en: Change your password
fr: Changement de mot de passe

en: Change your zone
fr: Changez votre zone

en: Chat
fr: Parler

en: Chat time :
fr: Temps de bavardage :

en: Chat to all
fr: Parler à tous

en: Cheat suspicion
fr: Suspicion de triche

en: Check Internet connection
fr: Vérifier la connexion internet

en: Check of %1 update failed!
fr: La recherche de la mise à jour de %1 a échoué !

en: Checking game data
fr: Vérification des données de jeu

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
fr: Vérification de la connexion au serveur maître.
    Veuillez patienter...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
fr: Vérification du login %1
    merci de patienter...

en: Choose
fr: Choisir

en: Choose Map Type
fr: Choisir le type de map

en: Choose Opponents
fr: Choisir les adversaires

en: Choose a Game Mode
fr: Choisir un mode de jeu

en: Choose a Map
fr: Choisir une map

en: Choose a Server
fr: Choisir un serveur

en: Choose a Slot
fr: Choisir un emplacement

en: Choose a campaign
fr: Choisir une campagne

en: Choose a difficulty
fr: Choisir une difficulté

en: Choose a group
fr: Choisir un groupe

en: Choose a sound
fr: Choisir un son

en: Choose an Environment
fr: Choisir un environnement

en: Choose an activity
fr: Choisir une activité

en: Choose an environment
fr: Choisir un environnement

en: Choose an image
fr: Choisir une image

en: Choose an input device
fr: Choisir un outil d'entrée

en: Choose between simple and advanced map editor
fr: Choisir entre l'éditeur de map simple ou avancé

en: Choose custom Music
fr: Choisir une musique spécifique

en: Choose game mode
fr: Choisir un mode de jeu

en: Choose skin
fr: Choisir peinture

en: Choose the action to perform on this group:
fr: Choisir l'action à réaliser sur ce groupe :

en: Choose the scale
fr: Choisir la taille

en: Choose the shininess
fr: Choisir la brillance

en: Choose the transparency
fr: Choisir la transparence

en: Choose your Avatar
fr: Choisir votre avatar

en: Choose your Editor
fr: Choisir votre éditeur

en: Choose your Location
fr: Choisir votre localisation

en: Choose your opponents
fr: Choisir vos adversaires

en: Choose your profile
fr: Choisir votre profil

en: Choose your team
fr: Choisir votre équipe

en: Choose your zone
fr: Choisir votre zone

en: Clear
fr: Effacer

en: Clear All
fr: Tout supprimer

en: Clear OffZone?
fr: Enlever l'OffZone?

en: Clear all blocks?
fr: Enlever tous les blocs?

en: Clear all objects?
fr: Enlever tous les objets?

en: Clear all paths?
fr: Effacer tous les chemins?

en: Clear everything?
fr: Tout enlever?

en: Clear selection?
fr: Enlever la sélection?

en: Clear tag display list
fr: Effacer la liste de tags affichés

en: Clear terrain?
fr: Nettoyer le terrain?

en: Clear the map
fr: Effacer la map

en: Clear unused spot models ?
fr: Effacer les modèles de spots inutilisés ?

en: Click here to change the control device
fr: Cliquez ici pour changer de contrôleur

en: Click here to install a title.
fr: Cliquer ici pour installer un titre.

en: Click on 'OK' to continue
fr: Cliquer sur 'OK' pour continuer

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
fr: Cliquez sur un score pour récupérer le replay correspondant

en: Click on the picture to change your Avatar
fr: Cliquez sur l'image pour changer votre avatar

en: Click on the right of the toolbar to edit your settings.
fr: Cliquer sur cette icône pour modifier vos réglages.

en: Click to add a player
fr: Cliquez pour ajouter un joueur

en: Click to select a game.
fr: Cliquer pour choisir un jeu.

en: Client port
fr: Port du client

en: Clip number %1 already has a trigger here.
fr: La séquence n°%1 a déjà un déclencheur ici.

en: Close
fr: Fermer

en: Collection :
fr: Éditeur de collection :

en: Color
fr: Couleur

en: Color :
fr: Couleur :

en: Comment
fr: Commentaire

en: Comment :
fr: Commentaire :

en: Common data files
fr: Fichiers de données communes

en: Compatible ghost found on disk
fr: Fantôme compatible trouvé sur le disque

en: Competitions
fr: Compétitions

en: Compilation Error in:
fr: Erreur de compilation :

en: Compilation failures
fr: Erreurs de compilation

en: Compile
fr: Compiler

en: Compress & Save
fr: Compression & sauvegarde

en: Compute Decals
fr: Calculer les décalques

en: Compute shadows
fr: Calculer les ombres

en: Compute shadows quality
fr: Calculer la qualité des ombres

en: Computing shadows
fr: Calcul des ombres

en: Concatenate replays
fr: Concaténer les replays

en: Condition :
fr: Condition :

en: Configuration Names
fr: Noms de la configuration

en: Configure
fr: Configurer

en: Configure controls
fr: Configuration des contrôles

en: Confirm
fr: Confirmation

en: Confirm new password:
fr: Confirmer le mot de passe :

en: Confirm password
fr: Confirmer mot de passe

en: Confirm your email
fr: Confirmation e-mail

en: Congratulations!
fr: Félicitations !

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
fr: Félicitations ! Seuls %1 joueurs sur %2 ont obtenus toutes les médailles de cette campagne !

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
fr: Félicitations, vous avez débloqué la première map Noire !
     Vous avez à présent accès aux adversaires Nadeo !

en: Connect
fr: Connexion

en: Connected
fr: Connecté

en: Connecting to %1...
fr: Connexion à %1...

en: Connection Error
fr: Erreur de connexion

en: Contacting server...
fr: Connexion au serveur...

en: Contents
fr: Contenu

en: Contents :
fr: Contenu :

en: Continue
fr: Continuer

en: Continue offline
fr: Continuer déconnecté

en: Continue?
fr: Continuer ?

en: Contrast
fr: Contraste

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
fr: Conversion en compte ManiaPlanet

en: Convert
fr: Conversion

en: Convert ogg file
fr: Convertir un fichier ogg

en: Copy
fr: Copier

en: Copy Selection
fr: Copier la sélection

en: Copy server link
fr: Copier le lien du serveur

en: Copy to clipboard
fr: Copier dans presse papier

en: Copy/Paste Mode [C]
fr: Mode Copier/Coller [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
fr: Copie des fichiers synchronisés,
     veuillez patienter...

en: Corrupted login.
fr: Login corrompu.

en: Cost:
fr: Coût :

en: Could not connect.
fr: Échec de la connexion.

en: Could not connect: 
    %1
fr: Échec de connexion : 
    %1

en: Could not contact server.
fr: Échec de connexion serveur.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
fr: Impossible de créer la peinture.
    Extension de fichier inconnue

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
fr: Impossible de créer la peinture.
    Mauvaise URL ?

en: Could not determine the title to use.
fr: Impossible de déterminer le titre à utiliser.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
fr: Impossible d'établir la connexion UDP,
    utilisation de TCP en dernier recours.
    Pour améliorer le jeu en ligne,
    essayez de configurer votre parefeu!

en: Could not export !
fr: Impossible d'exporter le clip !

en: Could not export clip
fr: Impossible d'exporter le clip

en: Could not find DirectX9
fr: Impossible de trouver DirectX9

en: Could not find player score.
fr: Score introuvable.

en: Could not find the title %1.
fr: Impossible de trouver le titre %1.

en: Could not import action
fr: Impossible d'importer l'action.

en: Could not import clip
fr: Impossible d'importer le clip

en: Could not import replay tracks
fr: Impossible d'importer les pistes de replay

en: Could not import the Anim.
fr: Impossible d'importer l'animation.

en: Could not init internet
fr: Echec connexion internet

en: Could not initialize the network.
fr: Échec de connexion Internet.

en: Could not install or update the title's files...
fr: Impossible d'installer ou de mettre à jour les fichiers du jeu...

en: Could not load map!
fr: Impossible de charger la map !

en: Could not load the Match settings:
    %1
fr: Impossible de charger les MatchSettings :
    %1

en: Could not load the file.
fr: Impossible de charger le fichier.

en: Could not load the mesh!
fr: Impossible de charger le mesh !

en: Could not load the replay.
fr: Impossible de charger le replay.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
fr: Impossible d'obtenir toutes les clés du pack nécessaires pour les fichiers inclus.

en: Could not report abuse:
fr: Impossible de reporter un abus :

en: Could not retrieve team profile.
    %1
fr: Échec de récupération du profil de l'équipe.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
fr: Impossible de récupérer les informations de la campagne.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
fr: Impossible de récupérer la liste des maps.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
fr: Impossible de trouver les performances de votre carte graphique.
    Le réglage automatique sera peut-être inadéquat.

en: Could not save !
fr: Impossible de sauvegarder !

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
fr: Impossible de sauvegarder le MatchSettings :
    %1

en: Could not save the file.
fr: Impossible de sauvegarder le fichier.

en: Could not save the map!
fr: Impossible de sauvegarder la map !

en: Could not save the replay!
fr: Impossible de sauvegarder le replay !

en: Could not search:
    %1
fr: Échec de recherche :
    %1

en: Could not send email.
    %1
fr: Envoi de l'e-mail impossible.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
fr: Impossible de terraformer pour placer le bloc.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
fr: Impossible de terraformer pour placer le macrobloc.

en: Could not upload this map.
    %1
fr: Impossible d'envoyer cette map.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
fr: Impossible de valider le replay de $<%1$>

en: Could not validate!
     no key events available...
fr: Validation impossible !
    Les événements clavier sont introuvables...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
fr: Impossible de valider !
    Simulation erronée.

en: Counter KO failed.
fr: Contre KO échoué.

en: Counter KO!
fr: Contre KO !

en: Cpu/Gpu synchro
fr: Synchro CPU/GPU

en: Create
fr: Créer

en: Create Icon
fr: Créer une icône

en: Create MacroBlock Variant
fr: Créer un macrobloc alternatif

en: Create a Pack
fr: Créer un pack

en: Create a Server
fr: Créer un serveur

en: Create a desktop icon
fr: Créer une icône sur le bureau

en: Create a group
fr: Créer un groupe

en: Create a new Plugin Script
fr: Créer un nouveau script de plugin

en: Create a new Profile
fr: Créer un nouveau profil

en: Create a pack
fr: Créer un pack

en: Create a profile
fr: Créer un profil

en: Create a server
fr: Créer un serveur

en: Create an image from the text entry
fr: Créer une image à partir d'une saisie de texte

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
fr: Créer et gérer vos propres titres. (Utilisateurs avancés seulement.)

en: Create new MacroBlock
fr: Créer un nouveau macrobloc

en: Create new group
fr: Créer un nouveau groupe

en: Create new title
fr: Créer un nouveau titre

en: Create new...
fr: Créer un nouveau...

en: Create your account
fr: Création du compte

en: Creating the account...
fr: Création du compte...

en: Credits
fr: Crédits

en: Crosshair Settings
fr: Réglages du viseur

en: Cup
fr: Coupe

en: Cup Mode
fr: Mode Coupe

en: Current Combo
fr: Combo actuel

en: Current cache size
fr: Taille de cache courante

en: Current color
fr: Couleur courante

en: Current password:
fr: Mot de passe courant :

en: Cursor
fr: Curseur

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Custom Blocks Mode (F5)
fr: Mode blocs personnalisés [F5]

en: Custom Bullets
fr: Balles personnalisées

en: Custom Information
fr: Informations personnelles

en: Custom data
fr: Données perso

en: Custom data directories
fr: Personnaliser les répertoires de données

en: Custom installation
fr: Installation personnalisée

en: Custom mod
fr: Mod personnalisé

en: Custom music
fr: Musique personnalisée

en: Custom settings
fr: Réglages personnalisés

en: Customize
fr: Personnaliser

en: Customized actions may not benefit from future updates.
    Continue?
fr: Les actions personnalisées pourraient ne pas bénéficier des futures mises à jour.
    Continuer ?

en: Cut Block
fr: Couper bloc

en: Cut Selection
fr: Couper la sélection

en: Cut after
fr: Couper après

en: Cut before
fr: Couper avant

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
fr: D / Ctrl + Molette souris vers le bas

en: DOF samples
fr: Echantillons PdC

en: DRIVE
fr: CONDUIRE

en: Data access
fr: Accès aux données

en: Data importer
fr: Importateur de données

en: Decals
fr: Décalques

en: Decals Mode
fr: Mode décalques

en: December
fr: Décembre

en: Decent
fr: Décente

en: Decoration
fr: Décoration

en: Decrease cam fov
fr: Augmenter la focale

en: Default
fr: Valeurs par défaut

en: Default horns
fr: Klaxons par défaut

en: Default sound
fr: Son par défaut

en: Default values
fr: Valeurs par défaut

en: Defense
fr: Défense

en: Define Test Map
fr: Définir la map de test

en: Delete
fr: Effacer

en: Delete SubModel?
     (All your changes will be lost)
fr: Supprimer le sous-modèle ?
     (Tous les changements seront perdus)

en: Delete a key/block
fr: Supprimer une clé / un bloc

en: Delete bullet?
     (All your changes will be lost)
fr: Supprimer la balle?
     (Tous les changements seront perdus)

en: Delete button
fr: Supprimer un bouton

en: Delete pose
fr: Supprimer la posture

en: Delete property?
fr: Supprimer la propriété?

en: Delete this Article?
fr: Supprimer cet article ?

en: Delete this Macroblock?
fr: Supprimer ce macrobloc ?

en: Delete this Plugin?
fr: Supprimer ce plugin ?

en: Delivered by
fr: Délivré par

en: Depth
fr: Profondeur

en: DepthOfField
fr: Profondeur de champ

en: Destroy all paths?
fr: Détruire toutes les trajectoires des caméras ?

en: Devices
fr: Contrôleurs

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
fr: Avez-vous déjà parlé de ManiaPlanet à un ami ?

en: Difficulty
fr: Difficulté

en: Direct lighting
fr: Lumière directe

en: Dirt Intensity
fr: Intensité salissures

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
fr: Désactiver HdrCubeRenderMipMap

en: Disable ZBufferRange
fr: Pas de ZBufferRange

en: Disable advertising
fr: Désactiver la pub

en: Disable replay recording
fr: Désactiver l'enregistrement des replays

en: Disable scan cache
fr: Désactiver le scan du cache

en: Discard changes and quit
fr: Supprimer les changements et quitter

en: Disconnect Account
fr: Déconnecter compte

en: Display
fr: Afficher

en: Display Freq.
fr: Fréquence d'affichage

en: Display Ghosts name on event
fr: Afficher le nom des fantômes pour les événements

en: Display Layout
fr: Mode d'affichage

en: Display Mode
fr: Mode d'affichage

en: Display Ratio
fr: Ratio de l'écran

en: Display VSync
fr: VSync

en: Display car names
fr: Afficher les noms des replays

en: Display checkpoints events
fr: Afficher les événements de checkpoint

en: Display cost
fr: Coût d'affichage

en: Display end of laps events
fr: Afficher les événements de fin de tour

en: Display end of race events
fr: Afficher les événements de fin de course

en: Display game key
fr: Afficher la clé du jeu

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Display mode for events
fr: Mode d'affichage des événements

en: Display size
fr: Taille de l'écran

en: Display stunt figures events
fr: Afficher les événements de cascade

en: Display synchro
fr: Synchro affichage

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
fr: Affichage des rapports %1$s-%2$s sur %3$s pour les maps %4$s :

en: Do Not Show Again
fr: Ne plus montrer à nouveau

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
fr: Voulez-vous vraiment proposer un vote pour équilibrer les équipes ?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
fr: Voulez-vous vraiment proposer un vote pour aller à la map suivante ?

en: Do you really want to CallVote to restart?
fr: Voulez-vous vraiment proposer un vote pour recommencer ?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
fr: Voulez-vous vraiment ajouter ce joueur à votre liste d'amis ?

en: Do you really want to ban this player?
fr: Voulez-vous vraiment bannir ce joueur ?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
fr: Voulez-vous vraiment appeler à voter pour bannir ce joueur ?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
fr: Voulez-vous vraiment appeler à voter pour expulser ce joueur ?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer
    "$<%1$>" ?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
fr: Voulez-vous vraiment arrêter le serveur et retourner aux menus?

en: Do you really want to kick this player?
fr: Voulez-vous vraiment expulser ce joueur ?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
fr: Voulez-vous vraiment quitter le serveur et retourner aux menus?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
fr: Voulez-vous vraiment verrouiller la map
    en utilisant le mot de passe '%1' ?

en: Do you really want to quit?
fr: Voulez-vous vraiment quitter ?

en: Do you really want to remove this Deck?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce paquet ?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
fr: Voulez-vous vraiment dissocier toutes les touches de
     <%1> ?

en: Do you still want to continue ?
fr: Voulez-vous quand même continuer ?

en: Do you want to add this server to your favorites?
fr: Voulez-vous ajouter ce serveur à vos favoris?

en: Do you want to cancel account creation?
fr: Voulez-vous annuler la création du compte ?

en: Do you want to cancel all updates?
fr: Voulez-vous annuler toutes les mises à jour ?

en: Do you want to cancel this download?
fr: Voulez-vous annuler ce téléchargement ?

en: Do you want to cancel this update ?
fr: Voulez-vous annuler cette mise à jour ?

en: Do you want to challenge the %1?
fr: Voulez-vous défier la %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
fr: Voulez-vous vérifier que vos données téléchargées sont à jour ?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
fr: Voulez-vous choisir un titre à charger dans cette station ?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
fr: Voulez-vous poursuivre l'exécution de ce ManiaCode ?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer le dossier %1 et tout ce qu'il contient (inclut vos profils, maps, replays et skins)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer le dossier %1 et tout son contenu?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
fr: Voulez-vous la télécharger et mettre à jour le jeu ?

en: Do you want to download the update?
fr: Voulez-vous télécharger la mise à jour ?

en: Do you want to load this title into the station?
fr: Voulez-vous charger ce titre dans la station ?

en: Do you want to play with this map now?
fr: Voulez-vous jouer à cette map maintenant ?

en: Do you want to remove the locator of this data?
fr: Supprimer le locator de cette donnée ?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
fr: Voulez-vous enlever ce serveur de vos favoris?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
fr: Voulez-vous récupérer vos données précédentes de %1, trouvées dans 'Mes Documents\%2' ?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
fr: Voulez-vous sélectionner cet avatar pour votre profil ?

en: Do you want to select this skin for your profile?
fr: Voulez-vous sélectionner cette peinture pour votre profil ?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
fr: Voulez-vous spécifier des répertoires particuliers pour vos données %1 ?

en: Do you want to unload the title from this station?
fr: Voulez-vous décharger le titre de cette station?

en: Do you want to:
fr: Voulez-vous :

en: Don't change
fr: Ne pas changer

en: Don't connect chat
fr: Ne pas connecter le chat

en: Done
fr: Fait

en: Download disabled by the server
fr: Le téléchargement a été désactivé par le serveur.

en: Download error
fr: Erreur de téléchargement

en: Download error :
fr: Erreur de téléchargement :

en: Download error : unable to join server.
fr: Erreur de téléchargement : impossible de contacter le serveur.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
fr: Erreur de téléchargement, le serveur n'a pas pu être contacté.
    Merci de réessayer plus tard.

en: Download from locators (Direct download URL)
fr: Téléchargement depuis les locators (URL de téléchargement direct)

en: Download from peer (P2P)
fr: Télécharger depuis le pair (P2P)

en: Download in progress, please wait...
fr: Téléchargement en cours...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
fr: Échec du téléchargement ou de la mise à jour de %1.
    Impossible de contacter le serveur : %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
fr: Téléchargez les meilleurs replays du groupe par défaut en courses solo

en: Download?
fr: Télécharger ?

en: Downloaded Maps
fr: Maps téléchargées

en: Downloading data...
fr: Téléchargement en cours...

en: Drag keys (+ Alt for scale)
fr: Glisser les clés (+ Alt pour l'échelle)

en: Draw
fr: Placer

en: Draw match
fr: Match nul

en: Draw roads or terrain
fr: Tracer des routes

en: Draw round
fr: Round nul

en: Draw skeleton
fr: Dessiner le squelette

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
fr: A cause du succès de ManiaPlanet, trop de joueurs essaient de se connecter au serveur maître.
    Malheureusement vous ne pouvez pas vous y connecter et vous ne pourrez que jouer déconnecté.
    Nous nous excusons pour ce dérangement, nous espérons pouvoir accepter plus de joueurs en ligne très bientôt.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
fr: En raison du succès de ManiaPlanet, trop de joueurs essayent de se connecter au serveur maître.
    Vous avez été placé dans la file d'attente.
    Temps d'attente estimé :

en: Duplicate avatar
fr: Avatar dupliqué

en: Duplicate image
fr: Image dupliquée

en: Duplicate music
fr: Musique dupliquée

en: Duplicate sound
fr: Son dupliqué

en: Duration
fr: Durée

en: Duration (s)
fr: Durée(s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
fr: E / Ctrl + Molette souris vers le haut

en: EMail
fr: E-mail

en: Edit
fr: Éditer

en: Edit Offzone [O]
fr: Editer l'OffZone [O]

en: Edit Script
fr: Éditer le script

en: Edit a Plugin Script
fr: Modifier le script de plugin

en: Edit a Replay
fr: Éditer un replay

en: Edit comments
fr: Éditer les commentaires

en: Edit pose
fr: Éditer la posture

en: Edit snapshot camera
fr: Éditer la caméra pour la miniature

en: Edit special properties
fr: Éditez les propriétés spéciales

en: Edit title parameters
fr: Éditer les paramètres du Titre

en: Edit trigger
fr: Éditer le déclencheur

en: Editing protected by password
fr: Édition protégée par mot de passe

en: Editor
fr: Éditeur

en: Editors
fr: Éditeurs

en: Eighth (Press 8)
fr: Huitième (Appuyer sur 8)

en: Email
fr: E-mail

en: Email successfully sent.
fr: E-mail envoyé avec succès

en: Emblem
fr: Emblème

en: Emblem blink
fr: Emblème clignotant

en: Emulate cursor
fr: Émuler le curseur

en: Enable
fr: Activer

en: Enable D3D9Ex
fr: Activer D3D9Ex

en: Enable air mapping
fr: Activer le mapping aérien

en: Enable chat
fr: Activer le chat

en: Enable check lags
fr: Détecteur de lags

en: Enable fullscreen GDI
fr: Activer GDI en plein écran

en: Enable mix-mapping
fr: Activer le mix-mapping

en: Enable multi-threads
fr: Autoriser multi-tâches

en: Enable specific sensitivity
fr: Activer la sensibilité spécifique

en: End
fr: Fin

en: End Ghost Recording
fr: Finir l'enregistrement du fantôme

en: End Of Laps
fr: Fin de tour

en: End Of Race
fr: Fin de course

en: End User License Agreement
fr: Conditions générales d'utilisation

en: End of warmup, match starting...
fr: Fin de l'échauffement, début du match...

en: End race
fr: Fin de course

en: End validation
fr: Finir la validation

en: End warm-up
fr: Fin de l'échauffement

en: Enter
fr: Entrer

en: Enter Text
fr: Entrez le texte

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
fr: Entrez une clé ManiaPlanet pour convertir votre compte actuel.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
fr: Saisissez une clé ManiaPlanet pour prolonger la durée de votre compte.

en: Enter a Name:
fr: Saisir un nom :

en: Enter a key
fr: Entrer une clé

en: Enter a login
fr: Entrez un login

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
fr: Entrez un nom pour le nouveau décalque (qui sera également utilisé pour le nom de fichier) :

en: Enter a password
fr: Entrez un mot de passe

en: Enter a valid email
fr: Entrez un e-mail valide

en: Enter an Icon Directory:
fr: Saisir un répertoire d'icône :

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
fr: Entrez le login et le mot de passe du compte TrackMania Nations Forever que vous souhaitez importer. Si vous voulez aussi importer le login, cliquez sur le bouton 'Utiliser le login de ce compte'

en: Enter racing mode
fr: Entrer en mode course

en: Enter the URL or the name of the title:
fr: Entrer l'URL ou le nom du titre :

en: Enter the URL:
fr: Entrez l'URL :

en: Enter the login of your Buddy
fr: Entrez le login de votre ami

en: Enter the name of the new Deck:
fr: Saisir le nom du nouveau paquet :

en: Enter the new name of the Deck:
fr: Saisir le nouveau nom du paquet :

en: Enter the password
fr: Entrez le mot de passe

en: Enter the title id
fr: Entrez le nom du titre :

en: Enter your age:
fr: Entrez votre âge :

en: Enter your code
fr: Entrer votre code

en: Enter your friend's email
fr: Entrez l'e-mail de votre ami

en: Enter your key
fr: Entrez votre clé

en: Enter your name:
fr: Entrez votre nom :

en: Erase
fr: Gomme

en: Erase All
fr: Tout effacer

en: Erase a trigger
fr: Supprimer le déclencheur

en: Eraser Tool [X]
fr: Outil effaceur [X]

en: Error
fr: Erreur

en: Error : Cannot write config. file.
fr: Impossible d'écrire le fichier de configuration.

en: Error : unknown official server type.
fr: Erreur : type de serveur officiel inconnu.

en: Error when retrieving script settings.
fr: Erreur lors de la récupération des options du script.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
fr: Erreur, "Course des Champions" doit être approuvé par Nadeo.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
fr: Erreur, "Courses des champions" doit être autorisé par Nadeo.

en: Error, operation denied.
fr: Erreur, opération bloquée.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
fr: Erreur, veuillez vérifier le login et le mot de passe de votre organisation.

en: Error, please check the login of your organization.
fr: Erreur, veuillez vérifier le login de votre organisation.

en: Error, please check your login and password.
fr: Erreur, veuillez vérifier votre login et votre mot de passe.

en: Error, please try again later.
fr: Erreur, essayez plus tard.

en: Error, server removed not found.
fr: Erreur, le serveur supprimé n'a pas été trouvé.

en: Error, this server is not official.
fr: Erreur, ce serveur n'est pas officiel.

en: Error, this title is already loaded in another station.
fr: Erreur, ce titre est déjà chargé dans une autre station.

en: Error, you are not admin of this organisation.
fr: Erreur, vous n'êtes pas admin de cette organisation.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
fr: Erreur, vous n'êtes pas le promoteur de ce serveur. Seul le promoteur peut le rétrograder.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
fr: Erreur, vous ne pouvez changer la limite de serveur qu'une fois par 24 heures.

en: Error, you can't add this server.
fr: Erreur, vous ne pouvez pas ajouter ce serveur.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
fr: Erreur: vous ne pouvez pas faire un essai officiel sur cette map pour le moment.
    Réessayez plus tard.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
fr: Erreur, vous ne pouvez pas rechargé ce titre dans cette station.
    Merci de réessayer dans quelques minutes.

en: Error, you're not properly logged-in.
fr: Erreur, vous n'êtes pas correctement connecté.

en: Error, your account has not been validated.
fr: Erreur, votre compte n'a pas été validé.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
fr: Erreur, la skin commence avec un "#" mais n'a pas de tag.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
fr: Erreur :
    Impossible d'initialiser le codec vidéo.
    (Peut être que la résolution n'est pas supportée par ce codec ?)

en: Error: %1
fr: Erreur : %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
fr: Erreur: Impossible d'envoyer et publier le fichier dans le Workshop.

en: Error: invalid campaign.
fr: Vous ne pouvez pas ajouter de campagnes.

en: Error: map file not found
fr: Erreur : fichier de la map introuvable

en: Error: script not saved.
fr: Erreur : script non sauvegardé.

en: Error: the Nations campaign was not found.
fr: Erreur : campagne Nations introuvable.

en: Error: the campaign was not found
fr: Erreur : campagne introuvable

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
fr: Erreur : impossible de synchroniser votre profil avec le serveur maître.
    Votre profil n'est pas totalement à jour.
    De futures modifications de votre profil pourraient ne pas être
    prises en compte lors du prochain lancement.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
fr: Chaque joueur doit sélectionner un profil avant de continuer !

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
fr: Chaque joueur démarre au même moment, le premier qui atteint la ligne d'arrivée gagne des points.

en: Exclusive keyboard capture
fr: Capture exclusive du clavier

en: Exit
fr: Quitter

en: Exit (Back to menus)
fr: Quitter (Retour aux menus)

en: Exit (interrupt the match)
fr: Interrompre la partie

en: Exit (leave the match)
fr: Abandonner la partie

en: Exit to menu
fr: Quitter vers le menu

en: Export anim library...
fr: Exporter le clip animé sous...

en: Export clip as...
fr: Exporter le clip sous...

en: Export clip...
fr: Exporter le clip...

en: Export map and replay
fr: Exporter map et replay

en: Export replay to validate
fr: Export replay à valider

en: Export to validate
fr: Exporter le replay à valider

en: Exposure
fr: Exposition

en: Extend
fr: Prolonger

en: Extend your ManiaPlanet account
fr: Prolongez votre compte ManiaPlanet

en: Extension of a ManiaPlanet Account
fr: Extension d'un compte ManiaPlanet

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
fr: F / Shift + Molette souris vers le haut

en: Failed to convert music
fr: La conversion de musique a échoué

en: Failed to write to %1.
fr: Impossible d'écrire dans %1.

en: Fails
fr: Echoue

en: Faster
fr: Plus rapide

en: Favorite Servers
fr: Serveurs favoris

en: Favorite server
fr: Serveur favori

en: Favorites
fr: Favoris

en: February
fr: Février

en: Field of view
fr: Champ de vision

en: Fifth (Press 5)
fr: Cinquième (Appuyer sur 5)

en: File %1 of %2 : %3...
fr: Fichier %1 sur %2 : %3...

en: File format
fr: Format de fichier

en: File is read-only
fr: Le fichier est en lecture seule

en: File not found. Unable to select style.
fr: Fichier non trouvé, impossible de choisir un style

en: File size is %1 kBytes.
fr: La taille du fichier est de %1 kOctets.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
fr: Fichier trop gros pour un avatar (%1 ko max)

en: FileName
fr: Nom du fichier

en: Fill
fr: Remplir

en: Fill gutter
fr: Remplissage bordures

en: Film curve
fr: Courbe du film

en: Filter environment
fr: Filtre environnement

en: Filter environments
fr: Filtre environnements

en: Filter game mode
fr: Filtre mode de jeu

en: Filtering
fr: Filtrage

en: Finalising Options
fr: Finalisation des options

en: Finalist
fr: Finaliste

en: Finalist!
fr: Finaliste !

en: Fine
fr: Bien

en: Finished
fr: Fini

en: First (Press 1)
fr: Premier (Appuyer sur 1)

en: Flat
fr: Aplati

en: Flying Path Mode
fr: Mode chemin volant

en: FocusZ
fr: Dist. focus

en: Fog Scale
fr: Échelle brouillard

en: For a %1 map, this is...
fr: Pour une map %1, elle est...

en: Force Hue
fr: Forcer la couleur

en: Force Light
fr: Forcer la lumière

en: Force convergence
fr: Convergence de force

en: Force server address
fr: Forcer l'adresse du serveur

en: Forced
fr: Forcé

en: Forward
fr: Avancer

en: Fourth (Press 4)
fr: Quatrième (Appuyer sur 4)

en: Fov
fr: Champ

en: Free Account Import
fr: Import de compte gratuit

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
fr: Mode caméra libre (tenir 'Alt')

en: Free for all
fr: Chacun pour soi

en: Free wheeling!
fr: Roue libre !

en: FreeLook
fr: Vision libre

en: FreeLook multiplier
fr: Multiplicateur de Vision Libre

en: FreeWheeling duration
fr: Durée roues libres

en: Freelook Tool [Left Alt]
fr: Outil caméra libre [Alt gauche]

en: Freeze unused axis
fr: Geler les axes inutilisés

en: From
fr: De

en: From :
fr: De :

en: FullJump
fr: Saut complet

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fullscreen resolution
fr: Résolution plein écran

en: Game Data Folder
fr: Dossier des données de jeu

en: Game Of Life
fr: Jeu de la vie

en: Game data folder
fr: Dossier des données de jeu

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
fr: Erreur fatale des dossiers du jeu. Impossible de lancer le jeu.

en: Game mode
fr: Mode de jeu

en: Game mode :
fr: Mode de jeu :

en: Game mode :
fr: Mode de jeu :

en: Game name :
fr: Nom de la partie :

en: Gauge
fr: Calibre

en: General
fr: Général

en: General Inputs
fr: Contrôles généraux

en: General horn
fr: Klaxon général

en: Generate %1$d keys for %2$s
fr: Générer %1$d clés pour %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
fr: Générer 1 clé pour %1$s

en: Generated keys for %1$s
fr: Clés générées pour %1$s

en: Generating decals
fr: Génération des décalques.

en: Geometry details
fr: Détails géométriques

en: Get a new map
fr: Obtenir une nouvelle map

en: Get a new replay
fr: Récupérer un nouveau replay

en: Get remote blacklist...
fr: Récupère la liste noire distante...

en: Ghost 1/4: Author Medal
fr: Fantôme 1/4: Médaille auteur

en: Ghost 2/4: Gold Medal
fr: Fantôme 2/4: Médaille d'or

en: Ghost 3/4: Silver Medal
fr: Fantôme 3/4: Médaille d'argent

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
fr: Fantôme 4/4: Médaille de bronze

en: Ghost Author
fr: Fantôme auteur

en: Ghost Editor
fr: Editeur de fantômes

en: Ghost Path
fr: Répertoire du fantôme

en: Ghost Ref :
fr: Réf. fantôme :

en: Ghost Score
fr: Score du fantôme

en: Ghost Time
fr: Temps du fantôme

en: Ghost block Mode [F2]
fr: Mode bloc fantôme [F2]

en: Ghost creation
fr: Création de fantômes

en: Ghost name
fr: Nom du fantôme

en: Ghost skin
fr: Peinture du fantôme

en: Ghost:%1
fr: Fantôme :%1

en: Ghosts Name
fr: Nom du fantôme

en: Give Up
fr: Abandonner

en: Give up
fr: Abandonner

en: Global Help
fr: Aide Générale

en: Go to directory
fr: Aller au dossier

en: Go to first frame
fr: Rembobiner

en: Go to last frame
fr: Aller à la fin

en: Go to map
fr: Aller à la map

en: Go to map $<%1$>
fr: Aller à la map $<%1$>

en: Go to next map
fr: Aller à la map suivante

en: Go to the Finish!
fr: Allez à la ligne d'arrivée !

en: Go to the store and discover many other games created by players like you!
fr: Le magasin permet de découvrir les nombreux titres créés par les autres joueurs!

en: Goal captured!
fr: Goal capturé !

en: Gold
fr: Or

en: Gold Medal
fr: Médaille d'or

en: Good
fr: Bonne

en: Gpu/Cpu synchro
fr: Synchro CPU/GPU

en: Graphic Settings
fr: Réglages graphiques

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
fr: L'adaptateur graphique ne supporte pas les spécifications de jeu minimum (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
fr: Réglages graphiques

en: Great
fr: Super

en: Green
fr: Vert

en: Group Play
fr: Joueurs du groupe

en: Group management
fr: Gestion des groupes

en: Group players
fr: Joueurs du groupe

en: Groups
fr: Groupes

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
fr: Les vertex shader hardware sont requis (votre matériel ne supporte seulement que les vertex shaders software)

en: HeadTrack
fr: Suivi tête

en: Header Description
fr: Description de l'en-tête

en: Header Title
fr: En-tête de titre

en: Height
fr: Hauteur

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
fr: Bonjour,
    
    %2$s vous a invité à jouer avec lui sur %1$s
    
    %1$s est un jeu gratuit que vous pouvez télécharger ici : %3$s
    Pour pouvoir jouer et comparer vos scores avec %2$s, n'oubliez pas d'utiliser cette adresse mail quand vous créerez un compte.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
fr: Bonjour %1$s, 
     
    	Votre compte ManiaPlanet est sur le point d’expirer. 
     
    	Pour garder votre compte, veuillez vous connecter une fois. 
     
    	Et merci de jouer à ManiaPlanet !
    	Nadeo

en: Help
fr: Aide

en: Help and Helpers settings
fr: Réglages de l'aide et des assistants

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
fr: Aidez votre équipe à capturer les pôles de l'équipe adverse pour gagner.
    Votre contribution à la victoire est notée par les scores de capture (Cap), d'attaque (Atk) et de défense (Def).
    Votre classement dépend du nombre de touches que vous réalisez (Touches) pendant le match.

en: Helper Grid
fr: Grille d'aide

en: Helpers
fr: Aides

en: Here are the answers to many compatibility questions.
fr: Trouvez les réponses à beaucoup de questions sur la compatibilité.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
fr: Bonjour %1$s,
    
    Vous devez activer votre nouveau code de validation pour l'activer. Pour ce faire cliquez sur le lien fourni ci-dessous.
    
    %2$s
    
    En cas de succès, vous pourrez utiliser le code de validation suivant :
    
    Code de validation : %3$s
    
    A bientôt en ligne !
    
    L'équipe Nadeo

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
fr: Bonjour %1$s,
    
    Vous avez récemment demandé une remise à zéro de votre mot de passe ManiaPlanet. Pour accomplir votre requête, veuillez suivre le lien suivant :
    
    %2$s
    
    Merci,
    
    L'équipe Nadeo.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
fr: Bonjour %1$s,
    
    Vous pouvez désormais vous connecter à ManiaPlanet en utilisant le mot de passe suivant :
    
    Mot de passe : %2$s
    
    A bientôt en ligne !
    
    L'équipe Nadeo

en: Hide helpers
fr: Cacher les aides

en: High
fr: Haute

en: High definition
fr: Haute définition

en: High quality shadows computed
fr: Ombres calculées en haute qualité

en: Hit
fr: Touche

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
fr: Maintenez '$<%1alt$>' pour libérer le curseur.

en: Hold Left mouse button
fr: Maintenir le bouton gauche

en: Hold left mouse button
fr: Maintenir le bouton gauche

en: Hold right mouse button
fr: Maintenir le bouton droit

en: Home
fr: Accueil

en: Horizontal position
fr: Position horizontale

en: Horizontal size
fr: Taille horizontale

en: Horn
fr: Klaxon

en: Hot seat menu
fr: Menu Hot Seat

en: Hue
fr: Teinte

en: I &accept this agreement
fr: Je comprends et j'&accepte les termes du contrat de licence

en: I &do not accept this agreement
fr: Je &refuse les termes du contrat de licence

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
fr: J'accepte les $l[%1]Termes et Conditions d'utilisation$l d'Ubisoft.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
fr: J'accepte la collecte et l'utilisation de mes données par Ubisoft selon la $l[%1] Politique de Confidentialité$l.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
fr: Je veux spécifier un répertoire particulier pour mes données personnelles.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
fr: Je veux spécifier un répertoire particulier pour les données communes.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
fr: Si vous êtes nouveau dans l'édition de map, nous vous recommandons l'éditeur simple. Si vous désirez utiliser toutes les fonctionnalités d'édition, passez à l'éditeur avancé.

en: If you enable mix-mapping, you will be able to place blocks wherever you want, without any constraint. Just click on the Block mode icon (or press F2) to switch between classic Block mode (with classic constraints) and the new Ghost block mode (free placement of "ghost blocks", that can mix with each other and with normal blocks).
    
    This mode should be unlocked by $<$F00expert mappers only$>: it is a very powerful tool but it can also be dangerous for the quality of your maps and difficult to use. It is highly recommended that you $<$F00use ghost blocks very locally$>, only when you cannot do what you want with normal Block mode.
fr: Si vous activez le mix-mapping, vous serez en mesure de placer des blocs où vous voulez, sans aucune contrainte. Il suffit de cliquer sur l'icône du mode bloc (ou appuyer sur F2) pour basculer entre le mode classique de bloc (avec des contraintes classiques) et le nouveau mode de bloc fantôme (liberté de placement de "blocs fantômes", qui peuvent se rattacher à des blocs normaux).
     
    Ce mode doit être déverrouillé par $<$F00seulement les mappeurs experts$> : c'est un outil très puissant, mais il peut aussi être dangereux pour la qualité de vos maps et être difficile à utiliser. Il est fortement recommandé que vous $<$F00utilisiez le mode fantôme très localement$>, que si vous ne pouvez pas faire ce que vous voulez avec le mode de bloc normal.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
fr: Si vous voulez spécifier un répertoire particulier pour les données %1, cochez les cases ci-dessous, puis cliquez Suivant.

en: Ignore player skins
fr: Ignorer les peintures

en: Import
fr: Importer

en: Import Action...
fr: Importer une action...

en: Import anim...
fr: Importation de l'animation...

en: Import car geometry
fr: Importer un modèle de voiture

en: Import clip as...
fr: Importer le clip depuis...

en: Import clip...
fr: Importer le clip...

en: Import ghosts
fr: Importer les fantômes

en: Import ghosts...
fr: Importer fantôme...

en: Import image as avatar
fr: Importer l'image comme avatar

en: Import image as block skin
fr: Importer l'image comme panneau

en: Import library...
fr: Importer le clip...

en: Import object...
fr: Importer l'objet...

en: Impressive!!
fr: Impressionnant !!

en: Improve
fr: Améliorer

en: Improve performance
fr: Améliorer les performances

en: In Clip Only :
fr: Dans ce clip seulement :

en: In Game
fr: Pendant le jeu

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
fr: Dans ce mode, faites le plus de touches possible sans être éliminé.

en: Inbox
fr: Boîte de réception

en: Included :
fr: Inclus :

en: Included contents :
fr: Contenus inclus :

en: Includes
fr: Inclure

en: Incorrect file name.
fr: Nom de fichier invalide.

en: Incorrect password.
fr: Mot de passe incorrect :

en: Increase cam fov
fr: Réduire la focale

en: Increase size
fr: Augmenter la taille

en: Information (no download needed)
fr: Informations (pas besoin de mettre à jour)

en: Input Devices
fr: Réglages contrôleurs

en: Input Settings
fr: Réglages contrôleurs

en: Input settings
fr: Réglages contrôleurs

en: Inputs
fr: Contrôles

en: Insert Camera key
fr: Insérer une clé Caméra

en: Insert block
fr: Insérer bloc

en: Insert key
fr: Insérer clé

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
fr: Installer l'extension de l'explorateur pour voir les icones des fichiers '.gbx'

en: Installation path confirmation
fr: Confirmation du répertoire d'installation

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
fr: Espace disque insuffisant pour effectuer la mise à jour. Merci de libérer un peu d'espace disque, ou de réinstaller le jeu sur un autre lecteur.

en: Intensity
fr: Intensité

en: Interest
fr: Intérêt

en: Interface designer
fr: Concepteur d'interface

en: Interface settings
fr: Options de l'interface

en: Internal error
fr: Erreur interne

en: Internal error.
fr: Erreur interne.

en: Introduction sequence
fr: Séquence d'introduction

en: Invalid %s.
fr: %s est invalide

en: Invalid URL
fr: URL invalide

en: Invalid coefficient.
fr: Coefficient invalide.

en: Invalid email address.
fr: Adresse e-mail invalide.

en: Invalid file format
fr: Format de fichier invalide

en: Invalid file name
fr: Nom de fichier invalide

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
fr: Klaxon invalide :
    Vous devez utiliser un fichier au format '.ogg' ou '.wav' qui ne doit pas faire plus de 10 secondes.

en: Invalid ladder points.
fr: Points ladder invalide.

en: Invalid manialink file
fr: Fichier Manialink invalide

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
fr: Temps invalide : la course de $<$fff[$<%1$>]$> sera ignorée.

en: Invert y axis
fr: Inverser l'axe Y

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
fr: Invitation échouée, impossible d'envoyer un e-mail à votre ami.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
fr: Invitation de %1$s à jouer à %2$s

en: Invite
fr: Inviter

en: Invite a player to join a group
fr: Inviter un joueur à rejoindre un groupe

en: Invite a player to join the group
fr: Inviter un joueur à rejoindre le groupe

en: Invite this player to join a group
fr: Inviter ce joueur à rejoindre un groupe

en: Inviting buddy
fr: Invitation d'ami

en: Is Cycling
fr: En boucle

en: IsAutonomous
fr: Est Autonome

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
fr: C'est votre $<$f00dernière$> modification de surnom.
    Êtes-vous sûr de vouloir le modifier définitivement ?

en: It should be at least 6 characters long
fr: Il doit être long d'au-moins 6 caractères

en: It should not begin with "mania"
fr: Il ne doit pas commencer par "mania"

en: It should not end with "mania"
fr: Il ne doit pas finir par "mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
fr: C'est à $<%1$> de jouer !

en: Item Editor
fr: Éditeur d'objet

en: Item Mode [F4]
fr: Mode Objet [F4]

en: Item1
fr: Utiliser l'objet 1

en: January
fr: Janvier

en: Join
fr: Rejoindre

en: Joining server...
fr: Connexion au serveur...

en: Joypad
fr: Manette de jeu

en: July
fr: Juillet

en: Jump
fr: Saut

en: Jump to map
fr: Aller directement à la map

en: Jumpad curve
fr: Courbe du Jumpad

en: Jumpad destination offset
fr: Destination offset du Jumpad

en: Jumpad fixed velocity
fr: Vitesse fixe du Jumpad

en: June
fr: Juin

en: KO!
fr: KO !

en: Keep audio always on
fr: Son toujours actif

en: Keep playing
fr: Continuer à jouer

en: Keep playing clip
fr: Continuer à jouer la séquence

en: Keep playing map
fr: Continuer à jouer la piste

en: Keep the map
fr: Garder la map

en: Keep training
fr: Continuer l'entraînement

en: Key
fr: Clé

en: Key 1
fr: Touche 1

en: Key 2
fr: Touche 2

en: Key 3
fr: Touche 3

en: Key 4
fr: Touche 4

en: Key registration failed.
    %1
fr: Échec de l'enregistrement de la clé.
    %1

en: Key successfully registered.
fr: Clé enregistrée avec succès.

en: Key weight
fr: Poids de la clé

en: Keyboard %1
fr: Clavier %1

en: Kick
fr: Expulser

en: Kick $<%1$>
fr: Expulser $<%1$>

en: Kind
fr: Type

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Ladder Limit Max :
fr: Ladder limite max :

en: Ladder Limit Min :
fr: Ladder limite min :

en: Ladder mode :
fr: Mode ladder :

en: Ladder not enabled
fr: Ladder non activé

en: Ladder rankings
fr: Classement au Ladder

en: Language
fr: Langue

en: Lap %1
fr: Tour %1

en: Laps
fr: Boucle

en: Laser (Press 2)
fr: Laser (Appuyer sur 2)

en: Laser Sensitivity
fr: Sensibilité du Laser

en: Last Match :
fr: Dernier match :

en: Last lap!
fr: Dernier tour !

en: Last time :
fr: Dernier temps :

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
fr: La dernière fois que vous vous êtes connecté au serveur de jeu,
    une mise à jour de (%1 koctets) était disponible.
    Voulez-vous la télécharger maintenant ?

en: Later
fr: Plus tard

en: Launch
fr: Lancer

en: Launch %1
fr: Lancer %1

en: Layer
fr: Couche

en: Leave arena?
fr: Quitter l'arène ?

en: Leave fullscreen
fr: Quitter plein écran

en: Leave the editor [Escape]
fr: Quitter l'éditeur [Echap]

en: Left mouse button
fr: Bouton gauche

en: Left tangent
fr: Tangente gauche

en: Left/Right
fr: Gauche/Droite

en: Left/Right'
fr: Gauche/Droite'

en: Lens size
fr: Taille de la lentille

en: Level
fr: Niveau

en: License Agreement
fr: Accord de licence

en: Light Intensity
fr: Intensité de la lumière

en: Light indexes
fr: Index lumières

en: Light trail scale
fr: Échelle traînée légère

en: Lighting bounce %1
fr: Rebond lumière n°%1

en: Line number
fr: Numéro de la ligne

en: Link to download the game:
fr: Lien pour télécharger le jeu :

en: List of generated demo keys:
fr: Liste des clés de démo générées :

en: List of generated keys:
fr: Liste des clés générées :

en: List of generated unlimited demo keys:
fr: Liste des clés de démo illimitée générées :

en: Load
fr: Charger

en: Load Action
fr: Chargement de l'action

en: Load MacroBlock
fr: Charger macrobloc

en: Load Map
fr: Charger une map

en: Load Settings
fr: Charger les réglages

en: Load match settings
fr: Charger réglages

en: Loading animation...
fr: Chargement de l'animation...

en: Loading textures
fr: Chargement des textures

en: Local Network
fr: Réseau local

en: Local Play
fr: Jeu local

en: Local Player
fr: Joueur local

en: Location
fr: Localisation

en: Lock
fr: Verrouiller

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
fr: Le login ne doit contenir que ces caractères : a-z, A-Z, 0-9 ou ._-.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
fr: Login inconnu : il n'existe pas de compte associé à ce login. Veuillez vous assurer que vous avez correctement écrit votre login.

en: Look around
fr: Regarder autour

en: Looking forward to seeing you online !
fr: Au plaisir de vous voir en ligne !

en: Looping
fr: En boucle

en: Low
fr: Basse

en: Low definition
fr: Basse définition

en: MOVE
fr: BOUGER

en: MacroBlock Name:
fr: Nom du macrobloc :

en: Macroblock Mode [F5]
fr: Mode Macrobloc [F5]

en: Macroblock deleted
fr: Macrobloc supprimé

en: Macroblocks Editor
fr: Éditeur macroblocs

en: Mail Account
fr: Compte par E-mail

en: Manage groups online
fr: Gérer les groupes en ligne

en: Manage packs
fr: Gérer les packs

en: Manage server
fr: Gérer le serveur

en: Manage your ClubLink
fr: Gérer votre ClubLink

en: ManiaCode complete
fr: ManiaCode complété.

en: ManiaCode script error: invalid URL
fr: Erreur de script ManiaCode : URL invalide

en: ManiaCode script error: invalid email
fr: Erreur de script ManiaCode : e-mail invalide

en: ManiaCode script error: invalid file name
fr: Erreur de script ManiaCode : nom de fichier invalide

en: ManiaCode script error: invalid map uid
fr: Erreur de script ManiaCode : ID de la map invalide

en: ManiaCode script error: invalid server info
fr: Erreur de script ManiaCode : infos serveur invalides

en: ManiaCode script is not well-formed
fr: Le script ManiaCode est mal formé

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
fr: ManiaPlanet peut rencontrer des problèmes de performance avec des multi-GPU ou SLI.
    Vous pouvez essayer de sélectionner l'option mono-GPU dans le panneau du pilote graphique jusqu'à ce qu'une solution soit trouvée.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
fr: ManiaPlanet a besoin d'être redémarré pour terminer la mise à jour.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
fr: ManiaPlanet a besoin d'être redémarré pour charger ce titre.

en: Manialink code is invalid (%s).
fr: Le code Manialink est invalide (%s).

en: Manialink settings are invalid.
fr: Les réglages Manialink sont invalides.

en: Manialink:
fr: Manialink :

en: Map Rankings
fr: Classement sur la map

en: Map Saved
fr: Map sauvegardée

en: Map already downloaded
fr: Map déjà téléchargée

en: Map cannot be validated.
fr: La map ne peut pas être validée.

en: Map comments:
fr: Commentaire de la map :

en: Map deleted
fr: Map supprimée

en: Map downloaded
fr: Map téléchargée

en: Map mods
fr: Mods

en: Map rankings
fr: Classement sur la map

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
fr: Résultat de la map : %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
fr: La map excède la taille limite.

en: Map skins
fr: Skins de map

en: Map style :
fr: Style de map :

en: Map type :
fr: Type de map :

en: Map unlocked.
fr: Map débloquée.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
fr: La version de la map %1
    n'est pas compatible avec la version
    courante du jeu %2.

en: MapType :
fr: Type de map :

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
fr: Les maps à envoyer doivent être créées dans un emplacement. Merci de sélectionner un emplacement pour choisir ou créer une map.
    En quittant l'éditeur, vous pourrez choisir de le garder dans un emplacement, l'effacer ou bien l'envoyer.

en: March
fr: Mars

en: Match restart...
fr: Lancement du match...

en: Matchmaking in progress...
fr: Matchmaking en cours...

en: Max
fr: Max.

en: Max FPS
fr: FPS Max.

en: Max HDR
fr: HDR max.

en: Max filtering
fr: Filtrage max.

en: Max players :
fr: Joueurs max :

en: Max points :
fr: Points max :

en: Max prediction steps
fr: Maximum d'étapes de prédiction

en: Max spectators :
fr: Spectateurs max :

en: Maximum Fps
fr: Fps maximal

en: Maximum active distance
fr: Distance maximum d'activation

en: May
fr: Mai

en: Medals
fr: Médailles

en: Medals :
fr: Médailles :

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
fr: MediaTracker (intro, effets replay et course)

en: MediaTracker sequences
fr: Séquences MediaTracker

en: Menu advanced
fr: Menu avancé

en: Messages successfully sent.
fr: Message envoyé avec succès.

en: Minimum active distance
fr: Distance minimum d'activation

en: Missing Actions:
fr: Actions manquantes :

en: Missing Blocks or Items:
fr: Blocs ou Objets manquants :

en: Missing Items:
fr: Objets manquants :

en: Mode Laps
fr: Mode boucle

en: Mode Settings
fr: Menu Options

en: Mode settings
fr: Options du mode

en: Model skins
fr: Skins

en: Models
fr: Modèles

en: Models import
fr: Import de modèles

en: Modify Map
fr: Modifier la map

en: Modify map
fr: Modifier la map

en: More info
fr: Plus d'info

en: Motion Blur
fr: Flou de mouvement

en: Motion blur
fr: Flou de mouvement

en: MotionBlur
fr: Flou de vitesse

en: Mouse 1
fr: Souris 1

en: Mouse 2
fr: Souris 2

en: Mouse Settings
fr: Réglages de la souris

en: Mouse Wheel
fr: Molette souris

en: Mouse release key
fr: Touche pour libérer la souris

en: Mouse wheel
fr: Molette souris

en: Move
fr: Déplacer

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
fr: Déplacez les fichiers Pack dans ce dossier et ajoutez-les à votre collection.

en: Move around
fr: Se déplacer

en: Move game data
fr: Dép. données du jeu

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
fr: Déplacer les données de jeu
    %1
    vers
    %2 ?

en: Move personal data
fr: Dép. données perso

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
fr: Déplacer les données personnelles
    %1
    vers
    %2 ?

en: Move selected keys
fr: Déplacer les clés sélectionnées

en: Moving game data.
fr: Déplacement des données de jeu...

en: Moving personal data.
fr: Déplacement des données personnelles...

en: Multiplayer
fr: Multijoueur

en: Music
fr: Musique

en: Music :
fr: Musique :

en: Music conversion
fr: Conversion de musique

en: Music volume
fr: Volume de la musique

en: My Campaign
fr: Ma campagne

en: My Maps
fr: Mes maps

en: Name
fr: Nom

en: Nb chall. played
fr: Nb de maps jouées

en: Near Z
fr: Proche Z

en: Need some help?
fr: Besoin d'aide ?

en: Network
fr: Réseau

en: Network check
fr: Test réseau

en: Network download
fr: Téléchargement réseau

en: Network speed
fr: Vitesse du réseau

en: Network upload
fr: Vitesse d'envoi

en: Never
fr: Jamais

en: Never ask again
fr: Ne plus demander

en: Never show again
fr: Plus jamais afficher

en: New Anim
fr: Nouvelle animation

en: New Combo Max: %1!
fr: Nouveau Combo max : %1 !

en: New Configuration Name
fr: Nom de la nouvelle configuration

en: New Map
fr: Nouvelle map

en: New Track: Block type
fr: Nouveau circuit : type de bloc

en: New block type
fr: Nouveau type de bloc

en: New cache size
fr: Nouvelle taille de cache

en: New map
fr: Nouvelle map

en: New match record! %1
fr: Nouveau record du match ! %1

en: New password:
fr: Mot de passe :

en: New score
fr: Nouveau score

en: New time
fr: Nouveau temps

en: Next
fr: Suiv.

en: Next camera
fr: Caméra suivante

en: Next car
fr: Voiture suivante

en: Next map
fr: Map suivante

en: Next score page
fr: Page des scores suivante

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
fr: Très bien ! N'oubliez pas de l'inviter dans votre liste d'amis !

en: Nicer
fr: Plus joli

en: Nickname
fr: Surnom

en: Ninth (Press 9)
fr: Neuvième (Appuyer sur 9)

en: No
fr: Non

en: No Description
fr: Pas de description

en: No Ladder
fr: Pas de ladder

en: No MacroDecal Selected!
fr: Aucun macro décalque sélectionné !

en: No Target
fr: Pas de cible

en: No author record yet
fr: Encore aucun record d'auteur

en: No avatar images available.
fr: Pas d'images avatar disponibles.

en: No block property block available on the map.
fr: Aucun bloc de propriété n'est disponible sur la map.

en: No damage
fr: Aucun dommage

en: No data received
fr: Pas de données reçues

en: No data to send
fr: Pas de données à envoyer

en: No decals available for this environment.
fr: Aucun décalque disponible pour cet environnement.

en: No decals selected!
fr: Aucun décalque n'est sélectionné !

en: No error
fr: Pas d'erreur

en: No macroblocks available.
fr: Pas de macrobloc disponible.

en: No maps in the playlist match the server settings.
fr: Aucune map dans la playlist ne correspond aux réglages du serveur :

en: No new replay.
fr: Pas de nouveau replay.

en: No new scores
fr: Aucun nouveau score

en: No objects available.
fr: Pas d'objets disponible.

en: No screenshot available. Take one first!
fr: Aucune capture d'écran disponible, faites-en une d'abord !

en: No server available...
fr: Pas de serveur disponible...

en: No server available:
    %1
fr: Aucun serveur disponible :
    %1

en: No skinnable block available on the map.
fr: Aucun bloc skinnable sur la map.

en: No spawn
fr: Pas de spawn

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
fr: Aucun bloc valide choisi pour la création d'un macrobloc.

en: No video adpater found
fr: Carte graphique introuvable

en: No winner
fr: Pas de vainqueur

en: None
fr: Aucun

en: Normal forward
fr: Lecture normale

en: Not Already Triggered
fr: Pas encore déclenché

en: Not Validated
fr: Non validée

en: Not available
fr: Pas disponible

en: Not connected
fr: Non connecté

en: Not connected to server!
fr: Pas connecté au serveur !

en: Not in group
fr: Pas dans le groupe

en: Not in race.
fr: Pas en course.

en: Not ranked
fr: Pas classé

en: Not you? Please select another profile.
fr: Ce n'est pas vous? Choisissez un autre profil.

en: Note: these modes are experimental and your map might not be loaded after a future update, even if unlikely.
fr: Note : ces modes sont experimentaux et votre map pourrait ne plus se charger après de futures mises à jour, même si cela paraît peu probable.

en: Notice: Balancing teams.
fr: Info : Equilibrage des équipes.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
fr: Info : Les scores ont étés altérés par l'administrateur.

en: November
fr: Novembre

en: Nucleus (Press 3)
fr: Nucleus (Appuyer sur 3)

en: Number of Laps :
fr: Nombre de tours :

en: Number of Laps:
fr: Nombre de tours :

en: Number of winners :
fr: Nombre de vainqueurs :

en: Object
fr: Objet

en: Object to travel with
fr: Objet à suivre

en: Objectives
fr: Objectifs

en: Objects
fr: Objets

en: October
fr: Octobre

en: Official
fr: Officiel

en: Official Maps
fr: Maps officielles

en: Official Tags
fr: Tags officiels

en: Official error mode:
    %1
fr: Erreur du mode officiel :
    %1

en: Official mode
fr: Mode officiel

en: Official race
fr: Course officielle

en: Official races now available
fr: Les courses officielles sont désormais disponibles

en: Official score
fr: Score officiel

en: Official time
fr: Temps officiel

en: Official time rankings for %1
fr: Classement officiel pour %1

en: Offline
fr: Déconnecté

en: Offset:
fr: Impression :

en: Online support
fr: Support en ligne

en: Only Target
fr: Seulement la cible

en: Only United servers
fr: Uniquement serveurs United

en: Only spectators are accepted on this server.
fr: Seuls les spectateurs sont acceptés sur ce serveur.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
fr: Seulement les %1 premières maps sont débloquées en mode démo.

en: Opacity
fr: Opacité

en: Open
fr: Ouvrir

en: Open a model...
fr: Ouvrir un modèle...

en: Open web links in steam overlay
fr: Ouvrir les liens internet dans l'Interface Steam

en: Open/close chat
fr: Ouvrir/fermer chat

en: Operation
fr: Opération

en: Opponent Custom Color
fr: Couleur des Adversaires

en: Opponents
fr: Adversaires

en: Opponents limit count
fr: Limiter le nombre d'adversaires

en: Opponents maximum count
fr: Nombre maximum d'adversaires

en: Optimize dynamic geometry
fr: Optimise la géométrie dynamique

en: Optional
fr: Optionnel

en: Optional data access
fr: Accès aux données optionnelles

en: Order
fr: Ordre

en: Organisation:
fr: Organisation :

en: Other
fr: Autre

en: Other players do not win points when they hit you.
fr: Les autres joueurs ne gagneront pas de points quand ils vous toucheront.

en: Out of stock!
fr: Plus de blocs !

en: Outbox
fr: Boîte d'envoi

en: Overall intensity
fr: Intensité globale

en: Overwrite
fr: Écraser

en: P2P Server port
fr: Port du serveur P2P

en: PLACE BLOCK
fr: PLACER BLOC

en: Pack creation failed.
fr: La création du pack a échoué.

en: Pack information
fr: Information de pack

en: Pack name :
fr: Nom du pack :

en: Pack successfully registered
fr: Pack enregistré avec succès

en: Packaging :
fr: Contenu :

en: Paint
fr: Peindre

en: Paint !
fr: Peindre !

en: Paint a Car
fr: Peindre une voiture

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
fr: Repeindre entièrement la voiture

en: Paint the team colors
fr: Peindre les couleurs de l'équipe

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
fr: Peindre sur les deux côtés de la voiture

en: Paint with brushes
fr: Peindre avec un aérographe

en: Pan
fr: Balance

en: Parental lock
fr: Verrou parental

en: Particle Blocks
fr: Blocs à particules

en: Particle quality of cars
fr: Qualité des particules des voitures

en: Password
fr: Mot de passe

en: Password (optional) :
fr: Mot de passe (opt.) :

en: Password referee :
fr: Mot de passe arbitre :

en: Password spectator (opt.) :
fr: Mot de passe spectateurs (opt.) :

en: Path Mode
fr: Mode Chemin

en: Path Spots
fr: Étapes Chemin

en: Pay
fr: Payer

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
fr: Faites autant de touches que possible : les points que vous gagnez pour chaque touche augmentent.

en: Personal Data Folder
fr: Dossier des données personnelles

en: Personal Settings and Data
fr: Données et réglages personnels

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
fr: Couleur personnelle 1 : Ctrl+Clic pour l'assigner

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
fr: Couleur personnelle 2 : Ctrl+Clic pour l'assigner

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
fr: Couleur personnelle 3 : Ctrl+Clic pour l'assigner

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
fr: Couleur personnelle 4 : Ctrl+Clic pour l'assigner

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
fr: Couleur personnelle 5 : Ctrl+Clic pour l'assigner

en: Personal data files
fr: Données personnelles

en: Personal data folder
fr: Dossier des données personnelles

en: Personal record! %1
fr: Record personnel ! %1

en: Pick
fr: Choisir

en: Pick Up
fr: Ramasser

en: Pick a color direclty from the car
fr: Choisir une couleur sur la voiture

en: Pick from file
fr: Choisir depuis un fichier

en: Pick map style from file
fr: Choisir un style de map depuis un fichier

en: Picker Tool [Left Ctrl]
fr: Outil de Sélection [Ctrl gauche]

en: Place a block
fr: Placer un bloc

en: Planets Gain !
fr: Gain de Planets !

en: Platform
fr: Plateforme

en: Play
fr: Jouer

en: Play %1
fr: Jouer à %1

en: Play Group
fr: Jeu en groupe

en: Play Official
fr: Jouer en officiel

en: Play Solo
fr: Jeu solo

en: Play against
fr: Jouer contre

en: Play count
fr: Nombre de répétitions

en: Play official
fr: Jouer en officiel

en: Player :
fr: Joueur :

en: Player Card
fr: Carte joueur

en: Player Inputs
fr: Contrôles du joueur

en: Player Page
fr: Page Joueur

en: Player already selected!
fr: Joueur déjà sélectionné !

en: Player info. display size
fr: Taille d'affichage des infos joueur

en: Player info. display type
fr: Type d'affichage des infos joueur

en: Player labels
fr: Etiquettes des joueurs

en: Player occlusion
fr: Occlusion du joueur

en: Player profile
fr: Profil joueur

en: Player shadows
fr: Ombres du joueur

en: Players
fr: Joueurs

en: Players Colors
fr: Couleurs des Joueurs

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
fr: Des joueurs se sont plaints de votre comportement sur ce serveur de jeu.

en: Players left
fr: Joueurs restants

en: Players to validate :
fr: Joueurs à valider :

en: Playing online. Click to join!
fr: Joue en ligne, cliquez pour rejoindre !

en: Playlist :
fr: Listes de lecture :

en: Playlists
fr: Listes de lecture

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
fr: Il faut assigner une difficulté à votre map
    dans la fenêtre des objectifs, avant de l'uploader.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
fr: Veuillez vérifier le login du joueur à qui vous voulez donner le tag.

en: Please check your TrackMania Forever password
fr: Veuillez vérifier votre mot de passe TrackMania Forever

en: Please check your login and password.
fr: Merci de vérifier votre login et mot de passe.

en: Please check your validation code.
fr: Veuillez vérifier votre code de validation.

en: Please close the game and launcher to proceed.
fr: Veuillez quitter le jeu et le lanceur pour continuer.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
fr: Veuillez entrer une clé ou payer pour accéder à ces données.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
fr: Veuillez entrer une clé ou payer pour avoir l'accès complet à ce titre.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
fr: Veuillez entrer une clé pour avoir un accès complet à ce titre.

en: Please enter a login.
fr: Entrez le login :

en: Please enter the password:
fr: Veuillez entrer le mot de passe :

en: Please enter your player key below.
fr: Saisissez votre clé ci-dessous.

en: Please pay to gain access to this data.
fr: Veuillez payer pour accéder à ces données.

en: Please pay to gain full access to this title.
fr: Veuillez payer pour avoir l'accès complet à ce titre.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
fr: Veuillez lire le contrat de licence suivant. %nVous devez en accepter tous les termes avant de continuer l'installation.

en: Please read the following important information before continuing.
fr: Les informations suivantes sont importantes. Veuillez les lire avant de continuer.

en: Please register your player key with the game launcher.
fr: Merci d'enregistrer votre clé avec le lanceur

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
fr: Veuillez respecter les règles de bienséance ou vous serez banni de ce serveur.

en: Please save your map before uploading it.
fr: Veuillez enregistrer la map avant de l'envoyer.

en: Please select a player.
fr: Choisir un joueur.

en: Please select a valid map type.
fr: Merci de sélectionner un type de map valide.

en: Please select the car environment of your new skin.
fr: Choisir l'environnement de votre peinture

en: Please select the new location for game data.
fr: Veuillez choisir un nouvel emplacement pour les données de jeu.

en: Please select the new location for the game data.
fr: Veuillez choisir un nouvel emplacement pour les données du jeu.

en: Please select the new location for your personal data.
fr: Veuillez choisir un nouvel emplacement pour vos données personnelles.

en: Please select your previous %1 installation path.
fr: Veuillez indiquer votre précédent répertoire d'installation de %1.

en: Please upgrade your application.
fr: Veuillez mettre à jour votre jeu.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
fr: Mettre à jour : votre version ne correspond pas à celle du serveur.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
fr: Veuillez mettre à jour : votre version du Titre ne correspond pas à celle du serveur.

en: Please wait
fr: Veuillez patienter...

en: Please wait, creating pack...
fr: Veuillez patienter, création du pack en cours...

en: Please wait, loading...
fr: Veuillez patienter...

en: Please wait, referees working ...
fr: Veuillez patienter, arbitres au travail ...

en: Please wait, registering pack...
fr: Veuillez patienter, enregistrement du pack en cours...

en: Please wait, shooting...
fr: Veuillez patienter, prise de vue en cours...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
fr: Merci de patienter, mise à jour des fichiers souscrits au Workshop...

en: Please wait, we are updating your zone...
fr: Veuillez patienter, nous mettons votre zone à jour...

en: Please wait...
fr: Veuillez patienter...

en: Please, enter a password for the referee mode.
fr: Veuillez entrer le mot de passe pour le mode arbitre.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
fr: Veuillez spécifier une valeur pour Ladder limite max supérieure à Ladder limite min.

en: Plugin deleted
fr: Plugin supprimé

en: Plugins Mode [P]
fr: Plugins [P]

en: Podium lose pose
fr: Pose de défaite

en: Podium win pose
fr: Pose de victoire

en: Point limit :
fr: Limite de points :

en: Point limit:
fr: Limite de points :

en: Points gap :
fr: Écart de points :

en: Points limit :
fr: Limite de points :

en: Pole captured
fr: Pôle capturé

en: Pole captured by $<%1$> !
fr: Pôle capturé par $<%1$> !

en: Pole captured.
fr: Pôle capturé.

en: Pole denied
fr: Pôle annulé

en: Pole locked
fr: Pôle bloqué

en: Pole protected
fr: Pôle protégé

en: Poll !
fr: Sondage !

en: Port broadcast length
fr: Nb de ports à scanner

en: Postpone
fr: Reporter

en: Preset
fr: Pré-réglages

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
fr: Appuyer sur $<$o$f00F1$> pour fermer la fenêtre.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
fr: Appuyez sur %1 pour reprendre
    Appuyez sur %2 pour recommencer

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
fr: Appuyer sur %1 pour reprendre
    Appuyez sur %2 pour abandonner

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
fr: Appuyez sur '$<%1F1$>' pour fermer cette fenêtre.

en: Press C to close the chat window.
fr: Appuyer sur C pour fermer la fenêtre du chat.

en: Press F1 to show rules
fr: F1 pour lire les règles

en: Press F6 once you're ready.
fr: Veuillez appuyer sur F6 quand vous êtes prêt.

en: Press OK to retry connection
fr: Appuyez sur OK pour vous connecter

en: Press a key to continue
fr: Appuyer sur une touche pour continuer

en: Press any key to continue
fr: Appuyez sur une touche pour continuer

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
fr: Appuyer sur la touche que vous voulez dissocier
    (ou "Echap" pour annuler)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
fr: Appuyer sur la nouvelle touche pour <%1>
    (ou "Echap" pour annuler)

en: Prev
fr: Prec.

en: Prev score page
fr: Page des scores précédente

en: Prevent entering this station with parental lock
fr: Protéger l'accès à cette station par contrôle parental

en: Prevent your poles from being captured!
fr: Empêchez vos pôles d'être capturés !

en: Preview
fr: Aperçu

en: Preview clipgroup
fr: Aperçu clipgroup

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
fr: Prévisualisation de la capture d'écran HQ : appuyez sur n'importe quelle touche pour sauvegarder, Echap. pour annuler

en: Previous camera
fr: Caméra précédente

en: Previous car
fr: Voiture précédente

en: Price :
fr: Prix :

en: Proceed ?
fr: Continuer ?

en: Proceed?
fr: Continuer ?

en: Profile
fr: Profil

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
fr: Prodil déconnecté.
    Relancez le jeu pour reconnecter votre profil à un compte différent.

en: Proportion of background over foreground
fr: Proportion arrière-plan / avant-plan.

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Proxy login
fr: Login proxy

en: Proxy password
fr: Mot de passe proxy

en: QUIT
fr: QUITTER

en: Quality of cars
fr: Qualité des voitures

en: Quick save object, import it in the Action Maker and edit action?
fr: Sauvegarde rapide de l'objet, l'importer dans le Créateur d'actions et éditer l'action ?

en: Quit
fr: Quitter

en: Quit Modeler
fr: Quitter le modeleur

en: Quit the game
fr: Quitter le jeu

en: Quit the game (Update Now)
fr: Quitter le jeu (Mettre à jour maintenant)

en: Quit to menu
fr: Retour au menu

en: RAISE-LOWER BLOCK
fr: MONTER-DESCENDRE BLOC

en: RESTART
fr: RECOMMENCER

en: ROTATE BLOCK
fr: TOURNER BLOC

en: Race
fr: Course

en: Race in official mode
fr: Course en mode officiel

en: Race menu
fr: Menu course

en: Race time
fr: Temps de course

en: RaceTime <
fr: Temps course <

en: RaceTime >
fr: Temps course >

en: Racing Board Game
fr: Jeu de plateau de course

en: Raise/lower block
fr: Monter/descendre bloc

en: Random
fr: Aléatoire

en: Rank
fr: Rang

en: Rank :
fr: Classement :

en: Ranking
fr: Classement

en: Ranking :
fr: Classement :

en: Rankings
fr: Classement

en: RayCast reflects
fr: Reflets RayCast

en: Really balance teams?
fr: Voulez-vous vraiment équilibrer les équipes ?

en: Really destroy all keys?
fr: Voulez-vous vraiment enlever toutes les clés ?

en: Really go to next race?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir
    changer de course ?

en: Really remove block?
fr: Voulez-vous vraiment enlever le bloc ?

en: Really remove clip group?
fr: Voulez-vous vraiment enlever la séquence ?

en: Really remove clip?
fr: Voulez-vous vraiment enlever le clip ?

en: Really remove track?
fr: Voulez-vous vraiment enlever la piste ?

en: Really restart?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir
    recommencer ?

en: Really too easy
fr: Vraiment trop facile

en: Really too hard
fr: Vraiment trop dur

en: Reason :
fr: Raison :

en: Receive mail about ManiaPlanet
fr: Recevoir des e-mails à propos de ManiaPlanet

en: Record MediaTracker ghost
fr: Enregistrer un fantôme pour le MediaTracker.

en: Record a ghost
fr: Enregistrer un fantôme

en: Record a new Ghost
fr: Enregistrer un nouveau fantôme

en: Record a new ghost
fr: Enregistrer un nouveau fantôme

en: Recover back from Undo
fr: Revenir à la dernière action

en: Red
fr: Rouge

en: Redo
fr: Rétablir

en: Redo last undone modification [R]
fr: Refaire la modification annulée [R]

en: Reduce quality
fr: Réduire la qualité

en: Referee not responding.
fr: L'arbitre ne répond pas.

en: Referee status
fr: Statut de l'arbitre

en: Referees are not accepted on this server.
fr: Les arbitres ne sont pas acceptés sur ce serveur.

en: Reference ghost
fr: Fantôme de référence

en: Refresh
fr: Rafraîchir

en: Refresh widgets
fr: Actualiser les widgets

en: Register the Players
fr: Enregistrer les joueurs

en: Register with ManiaCredits
fr: Enregistrer avec ManiaCredits

en: Reload
fr: Recharger

en: Reload all scripts
fr: Recharger tous les scripts

en: Reload file
fr: Recharger le fichier

en: Reload the skin previously saved
fr: Recharger la peinture précédemment sauvegardée

en: Remember password
fr: Se souvenir du mot de passe

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
fr: Rappel : Vous devez calculer les ombres d'une map avant de pouvoir y jouer.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
fr: Rappel : vous devez valider une map et calculer ses ombres avant de pouvoir y jouer.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
fr: Rappel : vous devez valider une map avant de pouvoir y jouer.

en: Remove
fr: Supprimer

en: Remove All
fr: Tout supprimer

en: Remove All Blocks
fr: Supprimer tous les blocs

en: Remove All Objects
fr: Supprimer tous les objets

en: Remove All Properties
fr: Supprimer toutes les propriétés

en: Remove All Skins
fr: Supprimer toutes les skins

en: Remove All Terrain
fr: Supprimer tous les terrains

en: Remove all keys
fr: Supprimer toutes les clés

en: Remove block
fr: Supprimer bloc

en: Remove clip
fr: Supprimer clip

en: Remove from Selection
fr: Retirer de la sélection

en: Remove key
fr: Supprimer clé

en: Remove server from favorites
fr: Enlever le serveur des favoris

en: Remove track
fr: Supprimer piste

en: Removing buddy
fr: Suppression d'ami

en: Removing server from favorites
fr: Suppression du serveur de vos favoris

en: Rename spot model
fr: Renommer le modèle de spot

en: Rename track
fr: Renommer la piste

en: Rename trigger
fr: Renommer le déclencheur

en: Replaced text
fr: Texte remplacé

en: Replacement
fr: Remplacement

en: Replay deleted
fr: Replay supprimé

en: Replay loaded
fr: Replay chargé

en: Replay marked as favorite
fr: Replay marqué comme favori

en: Replay operations
fr: Opérations sur replay

en: Replay saved
fr: Replay sauvegardé.

en: Replay sequence
fr: Séquence Replay de fin de course

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
fr: La version du replay %1
    n'est pas compatible avec la version
    courante du jeu %2.

en: Reply
fr: Répondre

en: Report Abuse
fr: Signaler un abus

en: Report abuse
fr: Signaler un abus

en: Report abuse
    Reason:
fr: Signaler un abus.
    Raison :

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
fr: Erreur de requête, le serveur n'as pas pu être contacté.
    Merci de ré-essayer plus tard.

en: Request error:
fr: Erreur de requête :

en: Request not permitted
fr: Requête non permise

en: Required
fr: Obligatoire

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Reset Selection
fr: Réinitialiser la sélection

en: Reset character
fr: Réinitialiser le personnage

en: Reset joint rotation
fr: Réinitialiser la rotation jointe

en: Reset roll
fr: Redresser la caméra

en: Reset to defaults
fr: Valeurs par défaut

en: Reset yaw
fr: Remettre la caméra à l'horizontal

en: Resolution
fr: Résolution

en: Respawn
fr: Reprendre

en: Restart
fr: Recommencer

en: Restart in Official Mode
fr: Recommencer en mode officiel

en: Restart in Official Mode [%1]
fr: Recommencer en mode officiel [%1]

en: Restart map
fr: Redémarrer la map

en: Restart the game
fr: Redémarrer le jeu

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
fr: Remettre les valeurs par défaut
    et perdre les réglages actuels ?

en: Results
fr: Classement

en: Resume
fr: Continuer

en: Resume playing
fr: Reprendre la partie

en: Retry
fr: Recommencer

en: Retry an official time
fr: Essayer de faire un nouveau temps officiel

en: Retry official
fr: Recommencer en officiel

en: Return
fr: Retour

en: Return to Editor?
fr: Retour à l'éditeur ?

en: Return to editor
fr: Retour à l'éditeur

en: Return to map editor?
fr: Retour à l'éditeur

en: Return to menu?
fr: Retourner au menu ?

en: Return to the Item Editor?
fr: Retourner dans l'éditeur d'objet ?

en: Revenge
fr: Revanche

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
fr: Clic droit : créer un chemin
    Clic gauche : ajouter un point au chemin sélectionné
      (glisser et déposer pour déplacer ou insérer un point)
    Touche Ctrl + clic : sélectionner un chemin
    Touche X + clic : supprimer un chemin ou un point

en: Right mouse button
fr: Bouton droit

en: Right tangent
fr: Tangente droite

en: Rocket (Press 1)
fr: Roquette (Appuyer sur 1)

en: Roll
fr: Roulis

en: Rotate
fr: Tourner

en: Rotate Left Image
fr: Tourner l'image à gauche

en: Rotate Left by 90
fr: Tourner à gauche de 90°

en: Rotate Right Image
fr: Tourner l'image à droite

en: Rotate Right by 90
fr: Tourner à droite de 90°

en: Rotate a block
fr: Tourner un bloc

en: Round captures
fr: Captures durant le round

en: Round skipped
fr: Round ignoré

en: Rounds
fr: Par tours

en: Rounds Mode
fr: Mode par tours :

en: Rounds per map :
fr: Tours par map :

en: Rumble intensity
fr: Intensité des vibrations

en: Run
fr: Exécuter

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
fr: S / Shift + Molette souris vers le bas

en: SHOOT
fr: TIRER

en: STAMINA
fr: ENDURANCE

en: Safe Mode
fr: Mode sans échec

en: Safe mode settings
fr: Réglages sûrs

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Save Action
fr: Sauvegarde de l'action

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save Item
fr: Sauvegarder l'Objet

en: Save Macroblock
fr: Macrobloc sauvegardé

en: Save MatchSettings
fr: Sauvegarder le MatchSettings

en: Save Screenshot
fr: Faire une capture d'écran

en: Save Selection as new Macroblock
fr: Sauvegarder la sélection comme nouveau macrobloc

en: Save Settings
fr: Sauvegarder les réglages

en: Save action in the Item?
fr: Sauvegarder l'action dans l'objet ?

en: Save and Test
fr: Sauvegarder et tester

en: Save as
fr: Enregistrer sous

en: Save automatically all replays
fr: Sauvegarder automatiquement tous les replays

en: Save bounces
fr: Sauvegarder les rebonds

en: Save changes and quit
fr: Sauvegarder les changements et quitter

en: Save each round separately
fr: Sauvegarder chaque round séparément

en: Save macroblock
fr: Sauvegarder le macrobloc

en: Save map
fr: Sauvegarder la map

en: Save network replay
fr: Sauvegarder le replay online

en: Save previous race replay
fr: Sauvegarder le replay précédent

en: Save previous replay
fr: Sauvegarder le replay précédent

en: Save replay
fr: Sauvegarder replay

en: Save script to file
fr: Sauvegarder le script dans un fichier

en: Save the replay
fr: Sauvegarder le replay

en: Save the track [S]
fr: Sauvegarder le circuit [S]

en: Save this ghost
fr: Sauvegarder ce fantôme

en: Save to file
fr: Sauvegarder dans un fichier

en: Save your map first to access details!
fr: Sauvegardez d'abord votre map pour accéder aux détails !

en: Save your work
fr: Sauvegarder votre travail

en: Save your work as...
fr: Sauvegarder votre travail sous...

en: Saved with identical ID.
fr: Sauvegardé avec un ID identique.

en: Scale
fr: Échelle

en: Scale Down Image
fr: Réduire l'image

en: Scale Up Image
fr: Agrandir l'image

en: Score Attack
fr: Score de l'attaque

en: Score Position:
fr: Position du score :

en: Score Rankings
fr: Classement

en: Screen Captures
fr: Captures d'écran

en: Screen dist
fr: Distance écran

en: ScreenShot
fr: Capture d'écran

en: Screens:
fr: Écrans :

en: Script Parameters
fr: Définir les paramètres du script

en: Script compilation ended successfully.
fr: La compilation du script s'est terminée avec succès.

en: Script compilation ended with warnings.
fr: La compilation du script s'est terminée avec des avertissements.

en: Script compilation failed.
fr: Échec de la compilation du script.

en: Search
fr: Rechercher

en: Search filter:
fr: Filtre de recherche :

en: Search text
fr: Texte à chercher

en: Second (Press 2)
fr: Second (Appuyer sur 2)

en: Select
fr: Sélectionner

en: Select All
fr: Tout sélectionner

en: Select Common Data Directory
fr: Choisir le répertoire de données communes

en: Select Input
fr: Sélectionner le périphérique

en: Select Opponents
fr: Selectionner adversaires

en: Select Personal Data Directory
fr: Choisir le répertoire des données personnelles

en: Select URL
fr: Choisir URL

en: Select a Deck in the list to edit it.
fr: Choisir un paquet dans la liste pour l'éditer.

en: Select a Macroblock first
fr: Sélectionnez d'abord un macrobloc

en: Select a Replay
fr: Choisir un replay

en: Select a decoration
fr: Choisir une décoration

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
fr: Sélectionner un dossier à publier sur le Steam Workshop

en: Select a file:
fr: Choisir un fichier :

en: Select a map
fr: Choisir une map

en: Select a map type
fr: Sélectionnez un type de map

en: Select a mesh
fr: Sélectionner un mesh

en: Select a mode script
fr: Sélectionner un script de jeu

en: Select a model
fr: Sélectionner un modèle

en: Select a series
fr: Choisir une série

en: Select a skin for %1
fr: Choisir la peinture pour %1

en: Select a skin or a map to pack
fr: Choisir une peinture ou une map à ajouter

en: Select a sound
fr: Choisir un son

en: Select all keys
fr: Sélectionner toutes les clés

en: Select an object first.
fr: Sélectionnez un macro bloc d'abord.

en: Select another map
fr: Choisir une autre map

en: Select data you want to update:
fr: Sélectionnez les données à mettre à jour :

en: Select file
fr: Choisissez un fichier :

en: Select folder
fr: Choisir un dossier

en: Select group
fr: Sélectionner un groupe

en: Select keys
fr: Sélectionner les clés

en: Select map %1
fr: Choisir la map %1

en: Select maps
fr: Choisir des maps

en: Select music
fr: Choisissez une musique

en: Select next map
fr: Choisir la map suivante

en: Select pack contents
fr: Sélectionner les contenus du pack

en: Select profile
fr: Choisir profil

en: Select skin
fr: Choisir peinture

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
fr: Choisissez le répertoire dans lequel %1 stockera vos données communes, et cliquez Suivant.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
fr: Choisissez le répertoire dans lequel %1 stockera vos données personnelles, et cliquez Suivant.

en: Select the installation type below, and then click Next.
fr: Choisissez le type d'installation ci-dessous, puis cliquez Suivant.

en: Select your crosshair
fr: Sélectionner votre réticule

en: Select your horn sound
fr: Choisir un son de klaxon

en: Selected Plugin:
fr: Plugin choisi :

en: Selected maps
fr: Maps choisies

en: Selected maps are incompatible.
fr: Les maps sélectionnées sont incompatibles.

en: Selection of the type of installation
fr: Sélectionner le type d'installation

en: Selects foreground or background
fr: Selectionne arrière-plan ou avant-plan

en: Self illum scale
fr: Échelle self illum

en: Send
fr: Envoyer

en: Send All
fr: Envoyer tout

en: Send error reports to Nadeo
fr: Envoyer les rapports d'erreur(s) à Nadeo

en: Send messages
fr: Envoyer messages

en: Send my account info by email
fr: Envoyer mes infos de compte par e-mail.

en: Send script commands
fr: Envoyer des commandes de script

en: Send this game to a friend
fr: Envoyer ce jeu à un ami

en: Send your race by file
fr: Envoyez votre score par fichier

en: Send your score by link
fr: Envoyez votre score par lien

en: Sending email...
fr: Envoi de l'e-mail en cours

en: Sending your new record to the server...
fr: Envoi du record au serveur en cours...

en: Sensitivity
fr: Sensibilité horizontale

en: Separation
fr: Séparation

en: September
fr: Septembre

en: Series %1
fr: Séries %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
fr: Série incomplète :
    il manque certaines maps.

en: Server Parameters
fr: Paramètres serveurs

en: Server is unreachable.
fr: Serveur injoignable

en: Server name :
fr: Nom du serveur :

en: Server not ready.
fr: Ce serveur n'est pas prêt.

en: Server port
fr: Port du serveur

en: Server unknown or not connected to the Internet
fr: Serveur inconnu ou non connecté à internet

en: Servers
fr: Serveurs

en: Set
fr: Régler

en: Set Map Difficulty
fr: Choisir la difficulté de la map

en: Set Map Parameters
fr: Choisir les paramètres de la map

en: Set Medal Scores
fr: Régler les scores de médailles

en: Set Player Controls
fr: Réglez les contrôles du joueur

en: Set Screens and Controls
fr: Régler les écrans et les contrôles

en: Set a password for editing
fr: Choisir un mot de passe pour l'édition

en: Set an official time
fr: Faire un temps officiel

en: Set as camera target
fr: Définir comme cible de la caméra

en: Set as default group
fr: Définir comme groupe par défaut

en: Set difficulty
fr: Choisir la difficulté

en: Set map objectives
fr: Choisir les objectifs de la map

en: Set map type
fr: Choisir le type de map

en: Set next map
fr: Définir la map suivante

en: Set next map to $<%1$>
fr: Choisir $<%1$> comme map suivante

en: Set script parameters
fr: Définir les paramètres du script

en: Set sound is looping
fr: Faire boucler le son

en: Settings
fr: Réglages

en: Settings adapted to your graphic card
fr: Réglages adaptés à votre carte graphique

en: Seventh (Press 7)
fr: Septième (Appuyer sur 7)

en: Shader quality
fr: Qualité shaders

en: Shadow computation disabled
fr: Calcul d'ombres désactivé

en: Shadows
fr: Ombres

en: Shadows computed
fr: Ombres calculées

en: Share files
fr: Partager des fichiers

en: Sharpen
fr: Augmenter la netteté

en: Shield Scale
fr: Intensité du bouclier

en: Shininess
fr: Brillance

en: Shoot
fr: Tir

en: Shoot All icons
fr: Tirer sur toutes les icônes.

en: Shoot Name
fr: Nom du tir

en: Shoot image
fr: Prendre une image

en: Shoot the video to an avi file:
fr: Shooter la vidéo vers un fichier AVI :

en: Shoot video
fr: Shooter une vidéo

en: Shooting audio,
    please wait...
fr: Enregistrement du son en cours,
    veuillez patienter...

en: Show +1
fr: Afficher +1

en: Show HUD
fr: Montrer l'interface

en: Show Help
fr: Voir l'aide

en: Show avatars
fr: Montrer les avatars

en: Show full time line
fr: Montrer la timeline complète.

en: Show helpers
fr: Voir les aides

en: Show interface
fr: Afficher l'interface

en: Show later
fr: Afficher plus tard

en: Show opponents names
fr: Montrer les noms des adversaires

en: Show pings
fr: Montrer le ping

en: Show your ghost
fr: Montrer votre propre fantôme

en: Show/Hide interface
fr: Montrer/cacher l'interface

en: Show/hide ghost
fr: Montrer/cacher fantôme

en: Show/hide names
fr: Montrer/cacher noms

en: Show/hide opponents
fr: Montrer/cacher adversaires

en: Show/hide scores
fr: Montrer/cacher scores

en: Sign in
fr: Se connecter

en: Sign in ManiaPlanet.
fr: Connexion à ManiaPlanet.

en: Sign up
fr: S'enregistrer

en: Silent
fr: Muet

en: Silver
fr: Argent

en: Silver Medal
fr: Médaille d'argent

en: Simple Editor
fr: Éditeur Simple

en: Simple editor map :
fr: Editeur de maps simple :

en: Single Map
fr: Map unique

en: Sixth (Press 6)
fr: Sixième (Appuyer sur 6)

en: Size
fr: Taille

en: Skillpoints on %1:
fr: Skill points sur %1 :

en: Skinning Mode (F4)
fr: Mode peinture (F3)

en: Skinning Mode [F3]
fr: Textures des blocs [F3]

en: Skip
fr: Passer

en: Skip rolling demo
fr: Désactive la démo tournante

en: Sky Intensity
fr: Intensité du ciel

en: Slot %1
fr: Emplacement %1

en: Slot 1
fr: Emplacement 1

en: Slot 2
fr: Emplacement 2

en: Slot 3
fr: Emplacement 3

en: Slot 4
fr: Emplacement 4

en: Slot 5
fr: Emplacement 5

en: Slow forward
fr: Ralenti

en: Smooth camera speed
fr: Lisser la vitesse de la caméra

en: Solo Play
fr: Solo

en: Solution saved.
fr: Solution sauvée.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
fr: La solution (%1) n'est pas compatible
    avec la version courante du jeu (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
fr: Certains blocs de ce macrobloc ne peuvent être symétrisés.

en: Sorry, an unknown error occurred.
fr: Désolé, une erreur inconnue s'est produite.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
fr: Désolé, mais il y a trop de joueurs connecté en ce moment. Merci de réessayer plus tard.
    L'équipe Nadeo

en: Sound
fr: Son

en: Sound Blocks
fr: Blocs Sonores

en: Sound volume
fr: Volume des sons

en: Sounds pitch
fr: Niveau des sons

en: Space left:
fr: Espace disponible :

en: Special Type
fr: Type spécial

en: Spectate
fr: Spectateur

en: Spectator
fr: Spectateur

en: Spectator camera free: Save preset
fr: Caméra spectateur : Sauvegarder le réglage

en: Spectator camera: Follow
fr: Caméra spectateur : Suiveuse

en: Spectator camera: Free
fr: Caméra spectateur : Libre

en: Spectator camera: Replay
fr: Caméra spectateur : Replay

en: Speed
fr: Vitesse

en: Speed <
fr: Vitesse <

en: Speed >
fr: Vitesse >

en: SpeedUp Coef
fr: Coeff. d'accélération

en: SpeedUp duration
fr: Durée d'accélération

en: Split Direction:
fr: Direction de scission :

en: Split Screen
fr: Écran partagé

en: Split Screen Inputs
fr: Configuration écran partagé

en: Splitscreen Settings
fr: Réglages écran partagé

en: Spot
fr: Endroit

en: Start
fr: Commencer

en: Start offset
fr: Décalage du départ

en: Station settings
fr: Réglage de la station

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Stay offline
fr: Rester déconnecté

en: Steam is in offline mode.
fr: Steam est hors-ligne.

en: Steam settings
fr: Options Steam

en: Steer (analog)
fr: Volant (analog.)

en: Steer left
fr: Gauche

en: Steer right
fr: Droite

en: Stereoscopy
fr: Stéréoscopie

en: Sticker
fr: Autocollant

en: Store
fr: Magasin

en: Strafe Left
fr: Strafe à gauche

en: Strafe Right
fr: Strafe à droite

en: Straight Path
fr: Chemin tout droit

en: Streaks attenuation
fr: Atténuation des traces

en: Streaks intensity
fr: Intensité des traces

en: Strength
fr: Force

en: Stunt Figures
fr: Cascades

en: Stunts
fr: Cascades

en: Stunts Mode
fr: Mode Cascades

en: Sub
fr: Retirer

en: Sub-sample reflects
fr: Sous-échantillons de reflets

en: Subject :
fr: Sujet :

en: Subscribe
fr: Souscrire

en: Subscribe to a group
fr: S'abonner à un groupe

en: Suggested Servers
fr: Serveurs suggérés

en: Switch to Air Mapping mode
fr: Changer vers le mode de mapping aérien

en: Switch to Underground Display
fr: Permuter en mode d'affichage souterrain

en: Switch to clip camera
fr: Passer en caméra du clip

en: Switch to free camera
fr: Passer en caméra libre

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
fr: La symétrie n'est pas autorisée par le volume du bloc ou ses clips

en: Synchronizing profile...
fr: Synchronisation du profil...

en: Synchronizing...
fr: Synchronisation...

en: TALK
fr: PARLER

en: TALK TO TEAM
fr: PARLER A LA TEAM

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
fr: TYPE : Chacun pour soi
    OBJECTIF : Toucher un maximum de joueurs pour gagner la partie.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
fr: TYPE : Équipe contre Équipe
    OBJECTIF : Capturer les pôles quand vous êtes un attaquant. Eliminer les attaquants quand vous êtes un défenseur.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
fr: TYPE : Équipe contre Équipe
    OBJECTIF : Votre équipe doit contrôler la majorité absolue de pôles sur la map pendant un temps fixe.

en: Tab
fr: Tabulation

en: Tag current round as favorite
fr: Taguer le tour actuel comme favori

en: Take a screen shot:
fr: Faire une capture d'écran :

en: Tangent
fr: Tangente

en: Target
fr: Cible

en: Target Fps
fr: Objectif FPS

en: Target Respawn
fr: Nombre d'essais cible

en: Target Score
fr: Score cible

en: Target Time
fr: Temps cible

en: Target Time (milliseconds)
fr: Temps cible (ms)

en: Target position
fr: Position cible

en: Target to look at
fr: Cible à regarder

en: Team
fr: Équipe

en: Team Mode
fr: Mode Équipe

en: Team Name :
fr: Nom de l'équipe :

en: Team ranking
fr: Classement équipe

en: Team versus Team
fr: Équipe contre Équipe

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
fr: Equipe contre Equipe : Capturer tous les pôles de l'équipe adverse.

en: TeamColor0
fr: Couleur d'équipe 0

en: TeamColor1
fr: Couleur d'équipe 1

en: Terraformation Mode [F1]
fr: Mode Terraformation [F1]

en: Terrific
fr: Exceptionnelle

en: Test
fr: Tester

en: Test Mode [Return]
fr: Tester [Retour]

en: Test Report
fr: Rapport de test

en: Test the action with mode
fr: Tester l'action avec le mode

en: Test the map with mode
fr: Tester la map avec le mode

en: Text rotation
fr: Rotation du texte

en: Texture decals 2D
fr: Décalques de textures 2D

en: Texture decals 3D
fr: Décalques de textures 3D

en: Texture quality
fr: Qualité textures

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
fr: Merci de nous aider à en apprendre plus sur les joueurs de ManiaPlanet !

en: The %s could not be transferred.
fr: Le %s n'a pas pu être transféré.

en: The Nadeo Team
fr: L'équipe Nadeo

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
fr: Le statut de chargement Youtube de votre video %1 est inconnu. Veuillez réessayez plus tard.

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
fr: Le compte '%1' est déjà utilisé par le profil '%2'.
    Vous devez choisir ce profil ou utiliser un autre comtpe.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
fr: La clé d'activation que vous avez fournie ne correspond à aucune de la base de données.

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
fr: Les joueurs ont un niveau moyen proche du vôtre.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
fr: Les joueurs ont un niveau moyen plus élevé que le vôtre.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
fr: Les joueurs ont un niveau moyen plus faible que le vôtre.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
fr: Les joueurs ont un niveau moyen beaucoup plus élevé que le vôtre.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
fr: Les joueurs ont un niveau moyen beaucoup plus faible que le vôtre.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
fr: Le niveau moyen des joueurs est inconnu.

en: The block cannot replace this variant of the block.
fr: Ce bloc ne peut pas remplacer cette variante du bloc.

en: The block is out of the construction area.
fr: Ce bloc est hors de la zone de construction.

en: The block would destroy other blocks.
fr: Ce bloc détruirait les autres blocs.

en: The block's pillars cannot be placed.
fr: Les piliers de ce bloc ne peuvent être posés.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
fr: Le code est maintenant copié dans le presse papier.
    Appuyez sur Ctrl+V dans n'importe quel éditeur de texte (e-mail, forum) pour y coller votre code.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
fr: Le répertoire des données communes doit être différent du répertoire d'installation et du répertoire des données personnelles. Veuillez en sélectionner un autre.

en: The cost is invalid.
fr: Le coût n'est pas valide.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
fr: Le coût du Manialink est invalide. Le maximum autorisé est de %s.

en: The creator is unknown.
fr: Le créateur est inconnu.

en: The data is incomplete:
fr: Les données sont incomplètes :

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
fr: Le groupe par défaut est utilisé en solo pour télécharger les meilleurs replays de ses membres sur la map jouée.
    Définir ce groupe (%1) comme groupe par défaut ?

en: The default skin cannot be deleted.
fr: La peinture par défaut ne peut pas être effacée.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
fr: Le titre attendu pour %1 n'a pas été trouvé.
    Checksum attendu : %2
    Checksum trouvé : %3
    Le titre avec le checksum attendu n'est pas stocké dans le cloud et ne peut pas être téléchargé.

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
fr: Le fichier "$<%1$>" existe déjà.
    L'écraser ?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
fr: Le fichier a été envoyé et publié avec succès dans le Workshop.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
fr: Le chemin du dossier doit contenir le mot '%1'. Veuillez choisir un autre dossier.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
fr: Le jeu stocke ses données dans %1.
    Voulez-vous changer ce dossier ?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
fr: Le jeu stocke actuellement vos données personnelles dans %1.
    Voulez-vous changer ce dossier ?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
fr: Le dossier des données de jeu
    (%1)
    ne peut être parent du dossier des données personnelles
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
fr: Le dossier des données de jeu
    (%1)
    ne peut être identique à celui de l'exécutable du jeu.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
fr: Votre répertoire de données personnelles a changé. Le lanceur va maintenant quitter.
    Veuillez redémarrer le jeu pour appliquer les changements.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
fr: Le jeu n'est pas très fluide.
    Les performances peuvent être améliorées en réduisant la qualité.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
fr: Le jeu ne répond plus.
    Voulez-vous l'arrêter et envoyer des informations de debogage ?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
fr: Votre clef de jeu est invalide. Merci de vérifier de l'avoir saisie correctement.

en: The goal can now be captured!
fr: Le goal peut maintenant être capturé !

en: The icon is invalid.
fr: L'icône est invalide.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
fr: La touche <%1>
    est déjà assignée à <%2>.
    Voulez-vous vraiment l'assigner à <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
fr: La touche <%1>
    est assignée à <%2>.
    Voulez-vous vraiment la dissocier?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
fr: La touche <%1> est réservée.
     Vous ne pouvez pas l'utiliser.

en: The key is invalid.
fr: La clé est invalide.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
fr: Le ladder est désactivé.
    Vous ne pourrez pas jouer en mode officiel.

en: The login $0f0exists$z
fr: Le login $0f0existe$z

en: The login $f00does not exist$z
fr: Le login $f00n'existe pas.$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
fr: Votre login doit contenir de %1 à %2 caractères.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
fr: Votre login ne doit contenir que des caractères valides: a-z, A-Z, 0-9 ou ._-

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
fr: La carte contient trop de blocs !
    Veuillez à ne pas dépasser la limite de l'indicateur en haut à droite.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
fr: La carte contient trop de blocs !
    Vous NE POUVEZ PAS enregistrer la carte tant que l'indicateur en haut à droite dépasse la limite.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
fr: La map a été modifiée et n'est donc plus validée.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
fr: La map a été modifiée.
    Voulez-vous vraiment quitter ?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
fr: La map a été modifiée.
    Voulez-vous sauvegarder les modifications ?

en: The map has been successfully added to your campaign!
fr: La map a été rajoutée avec succès à votre campagne !

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
fr: La partie a été interrompue.
    Retour aux menus.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
fr: La partie a été interrompue :
    %1
    Retour aux menus.

en: The number of laps required must be higher than 0!
fr: Il faut que le nombre de tours soit plus grand que 0 !

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
fr: Le contrôle parental est actif. Pour installer un Titre, vous devez démarrer le jeu avec le mot de passe.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
fr: Le dossier des données personnelles
    (%1)
    ne peut être parent du dossier des données de jeu
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
fr: Le dossier des données personnelles
    (%1)
    ne peut être identique à celui de l'exécutable du jeu.

en: The provided login is invalid.
fr: Le login fourni n'est pas valide.

en: The provided password is invalid.
fr: Le mot de passe fourni n'est pas valide.

en: The registration of this key is pointless.
fr: L'enregistrement de cette clé est sans intérêt.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
fr: Le bloc de remplacement est dans le mauvais sens.

en: The requested player is not online.
fr: Le joueur demandé n'est pas en ligne.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
fr: Le score de $<%1$>(%2) est invalide.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
fr: Le score de $<%1$>(%2) est valide.

en: The server
fr: Le serveur

en: The solution is not valid for this map.
fr: La solution n'est pas valide pour cette map.

en: The title %1 is not installed into a station.
fr: Le titre %1 n'est pas installé dans la station.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
fr: Le titre n'est pas stocké dans le cloud.
    Voulez-vous l'envoyer?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
fr: L'ID du titre doit contenir de %d à %d caractères.

en: The token is invalid.
fr: Ce token est invalide.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
fr: La mise à jour des fichiers du jeu a échoué.
    Pour mettre à jour, les droits d'administration Windows sont nécessaires. Veuillez contacter votre administrateur système. Pensez également vérifier la place disponible sur le disque d'installation.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
fr: La mise à jour des fichiers du jeu a échoué. Veuillez réessayer.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
fr: Le répertoire des données personnelles doit être différent du répertoire d'installation. Veuillez en sélectionner un autre.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
fr: Votre code de validation est invalide. Merci de vérifier de l'avoir saisi correctement.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
fr: Votre code de validation est invalide. Merci de vérifier de l'avoir saisie correctement.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
fr: La version %1 de %2 sera installée par dessus la version %3 %n trouvée dans %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
fr: Alors dépêchez vous, ManiaPlanet est encore plus amusant avec des amis !

en: There are too many players.
fr: Il y a trop de joueurs.

en: There are too many referees.
fr: Il y a trop d'arbitres.

en: There are too many spectators.
fr: Il y a trop de spectateurs.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
fr: Vous avez une nouvelle facture à payer : 
    Transaction #%1 : %2 Planets pour %3
    Libellé : %4
    Voulez-vous payer ?

en: There is already a key here
fr: Il y a déjà une clé ici

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
fr: Il n'y a pas de compte ManiaPlanet lié à votre %1$s profil.

en: There is no available map.
fr: Il n'y a aucune map disponible.

en: There is no mail in the account.
fr: Pas d'e-mail enregistré dans le compte.

en: There is no password in the account.
fr: Il n'y a pas de mot de passe au compte.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
fr: Il y a trop de joueurs en démo dans ce titre.
    Merci de réessayer dans quelques minutes.

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
fr: Il y a trop de Goal sur la map.
    Il y a actuellement %1 Goals pour un maximum de %2.

en: Third (Press 3)
fr: Troisième (Appuyer sur 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
fr: Ce ManiaCode va accomplir les actions suivantes :

en: This ManiaLink code is reserved
fr: Ce code ManiaLink est réservé

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
fr: Ce profil n'est pas connecté à un compte en ligne.
    Voulez-vous vous connecter en ligne?

en: This account does not have rights to perform this action.
fr: Ce compte n'a pas les droits pour faire cette action.

en: This account is not authorized to connect.
fr: Ce compte n'a pas l'autorisation de se connecter.

en: This account is online.
fr: Ce compte est en ligne.

en: This block cannot be placed here.
fr: Ce bloc ne peut être placé ici.

en: This block cannot be placed in the air.
fr: Ce bloc ne peut être placé en l'air.

en: This block cannot be placed on the ground.
fr: Ce bloc ne peut être placé au sol.

en: This block cannot be placed on this terrain.
fr: Ce bloc ne peut pas être placé sur ce terrain.

en: This block cannot replace the current block.
fr: Ce bloc ne peut pas remplacer le bloc courant.

en: This block must be placed in the air.
fr: Ce bloc doit être placé en l'air.

en: This block must be placed on the ground.
fr: Ce bloc doit être placé au sol.

en: This block must be placed underground.
fr: Ce bloc doit être placé sous terre.

en: This block must replace a classic block.
fr: Ce bloc ne peut remplacer qu'un bloc classique.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
fr: Cette donnée existe déjà comme fichier du jeu :
    %1
    Voulez-vous le remplacer ?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
fr: Cette donnée existe déjà comme fichier du jeu :
    %1
    Ce fichier est en lecture seule et ne peut donc pas être remplacé.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
fr: Ce serveur dédié est officiel, il ne peut pas être supprimé.

en: This e-mail is invalid.
fr: Ce mail est invalide.

en: This email address is not valid: %1
fr: Cet adresse e-mail n'est pas valide : %1

en: This file is not a map!
fr: Ce fichier n'est pas une map !

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
fr: Ce script est en lecture seule. Sauvegarde impossible.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
fr: Le jeu permet de personnaliser beaucoup de données.
    Ici vous trouverez où elles sont localisées.

en: This game key is already used.
fr: Cette clé est déjà utilisée.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
fr: Cette clé est inconnue, déjà utilisée ou pas activée. Merci d'en saisir une autre.

en: This game key is invalid.
fr: La clé est invalide.

en: This game key is not activated.
fr: Cette clé n'est pas activée.

en: This game key is unknown.
fr: Cette clé est inconnue.

en: This game key requires Steam.
fr: Cette clé de jeu requiert Steam.

en: This group already exists. Choose another login.
fr: Ce groupe existe déjà. Veuillez choisir un autre login.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
fr: Le code est maintenant copié dans le presse papier.
    Appuyez sur Ctrl+V dans n'importe quel éditeur de texte pour y coller votre code.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
fr: Ceci est une version piratée.
    Merci d'acheter le jeu $l[http://www.trackmania.com]ici$l.

en: This is a server for:
fr: c'est un serveur pour :

en: This is not a known country code.
fr: Ce n'est pas un code de pays connu.

en: This is not a known zone.
fr: Ce n'est pas une zone connue.

en: This is your default group
fr: C'est votre groupe par défaut

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
fr: Ceci est votre première connexion depuis %1$d jours. Nous vous donnons %2$s pour prendre un nouveau départ sur le jeu. Bon retour sur ManiaPlanet !

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
fr: Ce type de bloc ne peut pas être placé en mode bloc fantôme.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
fr: Cette liste ne sera pas disponible plus tard, gardez-là quelque part.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
fr: Ce login est déjà utilisé par quelqu'un.
    Veuillez choisir un autre login.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
fr: Ce login est déjà utilisé dans TrackMania Forever.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
fr: Ce login est déjà utilisé par quelqu'un.
    Veuillez choisir un autre login.

en: This login is already used. Please use another one.
fr: Ce login est déjà utilisé. Veuillez en utiliser un autre.

en: This login is available.
fr: Ce login est disponible.

en: This maniacredited package can not be dependent on itself.
fr: Ce paquet maniacredité ne peut pas être dépendant de lui-même.

en: This maniacredited package can not be dependent on other packages depending on it.
fr: Ce paquet maniacredité ne peut pas être dépendant d'autres paquets eux-mêmes dépendants de lui.

en: This maniacredited package has already been added.
fr: Ce package maniacredité a déjà été ajouté.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
fr: Le pack maniacrédité a déjà été envoyé.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
fr: Le sprite du pack maniacrédité n'est pas téléchargeable.

en: This maniacredited package is not downloadable.
fr: Le pack maniacrédité n'est pas téléchargeable.

en: This maniacredited package is unknown.
fr: Ce package maniacredité est inconnu.

en: This manialink already exists. Choose another code.
fr: Ce Manialink existe déjà. Choisissez un autre code.

en: This manialink code is invalid.
fr: Ce code Manialink est invalide.

en: This manialink does not exist.
fr: Ce Manialink n'existe pas.

en: This map is a draw.
fr: Égalité

en: This map is already in your campaigns.
fr: Cette map est déjà dans votre campagne.

en: This map is...
fr: Cette map est...

en: This name is already in use. Choose another one.
fr: Ce nom est déjà utilisé, veuillez en choisir un autre.

en: This operation will cost you %1 Planets.
fr: Cette opération vous coûtera %1 Planets.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
fr: Cette opération vous coûtera %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
fr: Cette opération vous coûtera 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
fr: Cette opération vous coûtera 1 Planet.

en: This organisation already exists.
fr: Cette organisation existe déjà.

en: This organisation does not exist.
fr: Cette organisation n'existe pas.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
fr: Le paramètre (%1$s) n'est pas valide.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
fr: Ce patch ne peut etre installé que sur les versions (%1) de %2

en: This player already has this tag.
fr: Ce joueur possède déjà ce tag.

en: This player does not exist.
fr: Ce joueur n'existe pas.

en: This player has been successfully invited to join this group.
fr: Le joueur a été invité à rejoindre le groupe avec succès.

en: This player is already your buddy.
fr: Ce joueur fait déjà parti de vos amis.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
fr: Ce joueur n'est pas autorisé à utiliser le système d'ami.

en: This player is not connected via the Internet!
fr: Ce joueur n'est pas connecté à Internet !

en: This ranking does not exist.
fr: Ce rang n'existe pas.

en: This replay is not valid.
fr: Ce replay est invalide.

en: This replay is valid.
fr: Ce replay est valide.

en: This round is a draw.
fr: Match nul.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
fr: Ce score n'est pas valide : 
    %1
    Le surnom, le score ou le nom de la map est incorrect.

en: This script is read-only. You cannot save it.
fr: Ce script est en lecture seule. Sauvegarde impossible.

en: This section contains experimental tools to create data (items, interfaces, etc.) for your own title packs.
    
    Those data will be stored as files in your Maniaplanet folder and will be immediately accessible from editors (such as the map editor).
    
    BUT if you want to play with those data in Local play mode or Multiplayer mode, you need to create a title pack which includes them.
fr: Cette section contient des outils expérimentaux pour créer des données (objets, interfaces, etc) pour vos propres packs de titre.
    
    Ces données seront stockées sous forme de fichiers dans votre dossier de ManiaPlanet et seront immédiatement accessible des éditeurs (comme l'éditeur de carte).
    
    MAIS si vous voulez jouer avec ces données en mode de jeu local ou en mode multijoueur, vous devez créer un pack de titre qui les inclut.

en: This server already is one of your favorites.
fr: Ce serveur est déjà l'un de vos favoris.

en: This server does not exist.
fr: Ce serveur n'existe pas.

en: This server has invalid information!
fr: Ce serveur a des informations invalides !

en: This server has not been upgraded to the current version.
fr: Ce serveur n'a pas été mis à jour à la dernière version.

en: This server is not one of your favorites.
fr: Ce serveur n'est pas l'un de vos favoris.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
fr: Ce skin ne correspond pas aux exigences. Vous pouvez l'utiliser en local, mais il ne sera pas visible par les autres joueurs en ligne.

en: This station cannot be unloaded.
fr: Cette station ne peut pas être vidée.

en: This tag does not exist.
fr: Ce tag n'existe pas.

en: This tag type does not exist.
fr: Ce type de tag n'existe pas.

en: This title already exists. Choose another name.
fr: Ce titre existe déjà. Choisissez un autre nom.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
fr: Ce titre ne peut être chargé à cause du contrôle parental.

en: This title costs %1 Planets.
fr: Ce titre coûte %1 Planets

en: This title has not been loaded in a station.
fr: Ce titre n'a pas été chargé dans la station.

en: This title is already loaded into a station
fr: Ce titre est déjà chargé dans une station.

en: This title is unknown.
fr: Ce titre est inconnu.

en: This title isn't playable.
fr: Impossible de jouer à ce jeu.

en: This transaction is invalid.
fr: Cette transaction est invalide.

en: This url does not points to a valid public ressource.
fr: Cette URL ne pointe vers aucune ressource publique valide.

en: This vote is disabled.
fr: Le vote est désactivé.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
fr: Ceci va modifier votre surnom, mais vous avez seulement $<$0f0%1$> modifications restantes.
    Êtes-vous sûr de vouloir modifier votre surnom ?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
fr: C'est votre $<$f00dernière$> modification de surnom.
    Êtes-vous sûr de vouloir le modifier définitivement ?

en: Tile X
fr: Carreau X

en: Tile Y
fr: Carreau Y

en: Tile split files
fr: Découper les fichiers en quadrillage

en: Time
fr: Temps

en: Time Attack
fr: Contre-la-montre

en: Time Attack Mode
fr: Mode Contre-la-montre

en: Time Limit :
fr: Limite de temps :

en: Time Value
fr: Valeur temps

en: Time limit
fr: Limite de temps

en: Time limit :
fr: Limite de temps :

en: Time limit :
fr: Limite de temps :

en: Time limit reached!
fr: Temps limite atteint !

en: Time when the block ends
fr: Temps auquel fini le bloc

en: Time when the block starts
fr: Temps auquel commence le bloc

en: TimeLine Mode
fr: Mode Chronologie

en: Title
fr: Titre

en: Title Tools
fr: Outils de Titre

en: Title access
fr: Accès au jeu

en: Title tools
fr: Outils de Titre

en: To :
fr: Pour :

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
fr: Pour ajouter une image personnelle, utilisez l'importateur d'images du lanceur du jeu
    (aide/importateur de données/avatar)
    L'image doit peser moins de 32ko.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
fr: Pour tracer une route, déplacez la souris tout en maintenant le bouton gauche enfoncé.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
fr: Pour générer un nouveau mot de passe, merci de saisir votre login et votre e-mail.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
fr: Pour générer un nouveau mot de passe, merci de saisir votre login et votre e-mail.
    Pour plus d'informations, $l[%1]cliquez ici$l.

en: Too easy
fr: Trop facile

en: Too hard
fr: Trop dur

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
fr: Trop de connexions : vous ne pouvez pas vous connecter simultanément avec des comptes différents à partir de la même machine.

en: Tossing
fr: Tirage au sort

en: Total :
fr: Total :

en: Total medal ranking
fr: Classement du total de médailles

en: Total skillpoints ranking
fr: Classement du total des skillpoints

en: TrackText
fr: Piste « Texte »

en: Tracking
fr: Suivi

en: Traffic Mode
fr: Mode trafic

en: Trail color
fr: Couleur traînée

en: Training
fr: Entraînement

en: Transaction already paid.
fr: La transaction est déjà payée.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
fr: La transaction ne peut pas être créée : le créateur n'est pas authentifié.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
fr: La transaction ne peut pas être créée : le créateur n'est pas validé.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
fr: La transaction ne peut pas être créée : le payeur et le bénéficiaire doivent être différents.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
fr: La transaction ne peut pas être créée : le bénéficiaire est invalide.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
fr: La transaction ne peut pas être créée : le payeur est invalide.

en: Transaction is unknown.
fr: La transaction est inconnue.

en: Transparency
fr: Transparence

en: Tries
fr: Essais

en: Trim files
fr: Supprimer des fichiers

en: Triple Buffer
fr: Triple Buffering

en: Triple Buffering
fr: Triple Buffer

en: Turbo %1!
fr: Turbo %1 !

en: Turbo duration
fr: Durée du turbo

en: Turbo val
fr: Valeur du turbo

en: Typical automatic installation
fr: Installation automatique typique

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
fr: Impossible d'allouer de la mémoire à la capture d'écran.

en: Unable to ban.
     Reason:
fr: Impossible de bannir.
    Raison :

en: Unable to buy %1.
    %2
fr: Impossible d'acheter %1.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
fr: Impossible d'acheter des stations.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
fr: Impossible d'appeler à voter.
    Raison :

en: Unable to change.
fr: Impossible de changer.

en: Unable to connect to this title.
    %1
fr: Impossible de se connecter à ce titre.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
fr: Impossible de contacter le serveur.
    Votre score n'a pu être validé.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
fr: Impossible de déterminer la version de %1 actuellement installée.

en: Unable to download data:
fr: Impossible de télécharger les données :

en: Unable to download the replay of %1 : %2
fr: Impossible de télécharger le replay de %1 : %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
fr: Impossible de télécharger les replays des membres de votre groupe actif : %1

en: Unable to generate keys.
fr: Impossible de générer une clé.

en: Unable to get station infos.
    %1
fr: Impossible de récupérer les informations de la station.
    %1

en: Unable to insert block
fr: Impossible d'insérer un bloc.

en: Unable to kick.
     Reason:
fr: Impossible d'exclure.
    Raison :

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
fr: Impossible de charger %1.
    Le titre n'a pas été trouvé et n'est pas stocké dans le cloud.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
fr: Impossible de charger %1.
    Vous devez être connecté au serveur ManiaPlanet pour charger ce jeu.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
fr: Impossible de charger %1.
    Vous devez vous connecter au moins une fois au serveur ManiaPlanet pour activer, obtenir ou mettre à jour ce jeu.

en: Unable to read music
fr: Impossible de lire la musique

en: Unable to read title package
fr: Impossible de lire le titre

en: Unable to register pack: %1
fr: Impossible d'enregistrer le pack : %1

en: Unable to retrieve validation data.
fr: Impossible d'obtenir les données de validation.

en: Unable to save the replay
fr: Impossible de sauvegarder le replay

en: Unable to update data:
fr: Impossible de mettre à jour les données :

en: Unable to upload title package:
    %1
fr: Impossible d'envoyer le titre : %1

en: Unbelievable!!!!!
fr: Incroyable !!!!!

en: Unbind key
fr: Dissocier la touche

en: Unbound key : this key has never been used.
fr: Clé non-liée : cette clé n'a pas été utilisée.

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo & Redo
fr: Annuler & Refaire

en: Undo last action
fr: Annuler l'action précédente

en: Undo last modification [U]
fr: Annuler la modification précédente [U]

en: Uninstall %1
fr: Désinstaller %1

en: Unknown Map
fr: Map inconnue

en: Unknown error
fr: Erreur inconnue

en: Unknown error.
fr: Erreur inconnue

en: Unknown group
fr: Groupe inconnu

en: Unlock
fr: Déverrouiller

en: Unlock experimental features
fr: Débloquer les fonctionnalités experimentales

en: Unlock once
fr: Déverrouiller une fois

en: Unsubscribe
fr: Se désinscrire

en: Up
fr: Haut

en: Up to max
fr: Jusqu'au max.

en: Update Later
fr: Plus tard

en: Update Now
fr: Mettre à jour

en: Update a pack
fr: Mettre à jour un pack

en: Update mapping
fr: Mise à jour du mapping

en: Update subscribed workshop files
fr: Mise à jour des fichiers souscrits sur le Workshop

en: Updating data...
fr: Mise à jour des données...

en: Updating game files : %1%2
fr: Mise à jour des fichiers du jeu : %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
fr: Mise à jour des fichiers du jeu…
    Vous pouvez choisir entre:
      Textures Haute définition (téléchargement restant: %3%4) ou
      Textures Basse définition (téléchargement restant: %1%2).
    (nb: vous pourrez modifier ce réglage à tout moment dans le lanceur.)

en: Updating locators...
fr: Mise à jour des locators...

en: Updating station...
fr: Mise à jour des données...

en: Updating thumbnails
fr: Mise à jour des miniatures

en: Updating your profile ...
fr: Mise à jour du profil...

en: Updating your zone...
fr: Mise à jour de votre zone...

en: Upload Map
fr: Envoyer la map

en: Upload a map
fr: Envoyer une map

en: Upload cancelled. Your map is still available.
fr: Envoi annulé. Votre map est toujours disponible.

en: Upload error
fr: Erreur lors de l'envoi

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
fr: L'envoi a échoué, le serveur n'a pu être contacté.
    Merci de réessayer plus tard.

en: Upload the map
fr: Envoyer la map

en: Upload to YouTube
fr: Envoyer sur YouTube

en: Upload to peer (P2P)
fr: Envoyer au pair (P2P)

en: Uploadable Maps
fr: Maps envoyables

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
fr: Envoi et publication dans le Steam Workshop...

en: Uploading data...
fr: Envoi des données...

en: Use Action 1
fr: Utiliser l'Action 1

en: Use Action 2
fr: Utiliser l'Action 2

en: Use Action 3
fr: Utiliser l'Action 3

en: Use Action 4
fr: Utiliser l'Action 4

en: Use Custom Color
fr: Choisir une couleur personnalisée

en: Use Model for all Cars
fr: Utiliser ce modèle pour toutes les voitures

en: Use Own Data
fr: Utiliser ses propres données

en: Use alternate rules :
fr: Règles alternatives :

en: Use anchor orientation
fr: Utilise l'orientation du point d'ancrage

en: Use default
fr: Utiliser celui par défaut

en: Use ghost
fr: Utiliser fantôme

en: Use local address
fr: Utiliser l'adresse locale

en: Use login of this account
fr: Utiliser le login de ce compte

en: Use proxy
fr: Utiliser un proxy

en: Use the buddy system to play with your friends.
fr: Utiliser le système de chat pour jouer avec vos amis.

en: Use this Ghost
fr: Utiliser ce fantôme

en: Use this ghost
fr: Utiliser ce fantôme

en: Use this ghost (%1)?
fr: Utiliser ce fantôme (%1) ?

en: Validate
fr: Valider

en: Validate the track
fr: Valider la map

en: Validated
fr: Validé(e)

en: Validating $<%1$> (%2)...
fr: Validation de $<%1$>(%2)...

en: Validating ...
fr: Validation...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
fr: La validation de replays enregistrés dans le mode
     %1
    n'est pas implémentée.

en: Verifying data to update...
fr: Vérification des données à mettre à jour...

en: Verifying password...
fr: Vérification du mot de passe...

en: Versus Replay
fr: Contre replay

en: Vertical multiplier
fr: Multiplicateur vertical

en: Vertical position
fr: Position verticale

en: Vertical size
fr: Taille verticale

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
fr: Victoire par moyenne de points : $<%1$> %2 - %3 $<%4$&gt;

en: Video HQ
fr: Vidéo HQ

en: Video captured to
    "%1"
fr: Vidéo capturée dans
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
fr: Mémoire vidéo insuffisante :
    %1Mo trouvés, %2Mo requis

en: Videoshoot cancelled
fr: Shoot vidéo abandonné.

en: View
fr: Voir

en: View %1 boxshot
fr: Voir la jaquette de %1

en: View %1 manual
fr: Voir le manuel de %1

en: View Map rankings
fr: Voir le classement de la map

en: View map rankings [%1]
fr: Voir le classement sur la map [%1]

en: View players
fr: Voir les joueurs

en: Visible by other players
fr: Visible par les joueurs

en: Volume Playback
fr: Volume de Lecture

en: Volume Recorder
fr: Volume d'Enregistrement

en: Vote
fr: Voter

en: Vote No
fr: Voter non

en: Vote Yes
fr: Voter oui

en: Vote failed.
fr: Le vote a échoué.

en: Vote in progress.
fr: Vote en cours.

en: Vote jump to map
fr: Voter pour aller directement à la map

en: Vote passed.
fr: Le vote est passé.

en: Vote set next map
fr: Voter pour définir la map suivante

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
fr: ATTENTION
    
    Vous avez trop de groupes. Vous ne devriez pas avoir plus de %1 groupes. Si vous ne les gérez pas rapidement, nous supprimerons les plus récents automatiquement.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
fr: ATTENTION : Vous avez trop d'amis.
    
    Vous ne pouvez avoir plus de %1 amis.
    Si vous ne gérez pas ceci rapidement, nous retirerons les plus récents.
    Vous pouvez aussi acheter un emplacement d'ami supplémentaire pour %2 planets.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
fr: ATTENTION : L'Antialiasing a été forcé par le driver !!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
fr: ATTENTION : Le filtrage des textures a été forcé par le driver !!

en: Waiting for confirmation
fr: En attente de confirmation

en: Waiting for players
fr: En attente de joueurs

en: Waiting for players in each team...
fr: En attente de joueurs dans chaque équipe...

en: Waiting for registration
fr: En attente d'enregistrement

en: Waiting for the players to toss
fr: En attente que les joueurs procèdent au tirage au sort

en: Waiting for your match to start
fr: Votre match va bientôt commencer

en: Waiting the result...
fr: En attente des résultats...

en: Waiting: %1
fr: Attente : %1

en: Warm up
fr: Échauffement

en: Warm-up
fr: Échauffement

en: Warm-up phase duration :
fr: Durée phase d'échauffement

en: Warning
fr: Attention

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
fr: Attention !
    Vous créez un nouveau compte sans adresse e-mail.
    Cette adresse peut être utilisée pour récupérer votre mot de passe
    si vous le perdez.
    
    Voulez-vous vraiment créer un compte sans adresse e-mail ?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
fr: Attention ! L'écriture sur le disque est impossible.
    Vos scores et profils ne seront pas sauvés
    si vous continuez à jouer!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
fr: Attention! Vous ne pouvez changer votre adresse email que si vous avez validé votre compte en ligne.
    Merci d'entrer votre $l[%1]code de validation$l pour valider votre compte :

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
fr: Attention ! Pour être autorisé à dépenser des Planets de votre compte, vous devez le valider.
    Pour ce faire, merci d'entrer le $l[%1]code de validation$l :

en: Warning, could not load the title description:
fr: Attention, impossible de charger la description de ce Titre :

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fr: Attention, le dossier des données de jeu (%1) n'existe pas.
    
    Appuyez sur OK pour en choisir/créer un autre.
    Appuyez sur Annuler pour régler le problème par vous-même.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
fr: Attention, la map va être définitivement effacée.
    Continuer ?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
fr: Attention, la map va être supprimée définitivement de la campagne.
    Continuer ?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
fr: Attention, le replay va être supprimé définitivement.
    Continuer ?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
fr: Avertissement, vous allez perdre votre script personnalisé si vous cliquez sur Mettre à jour le script.

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fr: Attention, le dossier des données personnelles (%1) n'existe pas.
    
    Appuyez sur OK pour en choisir/créer un autre.
    Appuyez sur Annuler pour régler le problème par vous-même.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
fr: Attention : certains claviers ne gèrent pas bien l'appui de plusieurs touches en même temps. Si vous avez des problèmes de touches ou de superposition, vous pouvez essayer de brancher un second clavier ou des manettes additionnelles.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
fr: Attention : Les fantômes créés ne seront pas sauvegardés.
    Quitter l'éditeur de fantôme ?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
fr: Attention: vous êtes sur le point d'atteindre le maximum de blocs que vous pouvez placer sur la carte !
    Faites attention à l'indicateur en haut à droite !

en: Watch
fr: Regarder

en: Water reflections
fr: Reflets de l'eau

en: Water reflects
fr: Reflets de l'eau

en: Waves mode: Off
fr: Mode vagues : Off

en: Waves mode: On
fr: Mode vagues : On

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
fr: Impossible de valider le replay de $<%1$>(%2).

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
fr: Nous n'avons pas pu vérifier si une mise à jour est disponible car la connexion internet est coupée.
    Veuillez ré-essayer plus tard ou consulter les forums du jeu.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
fr: Nous vous avons envoyé un mail à "%1$s" avec cette liste.

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
fr: Nous vous avons envoyé un e-mail avec ces informations.

en: We recommend looking for an update now.
fr: Nous vous recommendons de rechercher une mise à jour maintenant.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
fr: Votre compte online va être modifié à partir de votre profil que vous avez mis à jour.

en: Weight
fr: Poids

en: Welcome to %1!
fr: Bienvenue sur %1 !

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
fr: Bienvenue sur %1$s
    
    Merci de votre inscription.
    Les informations de votre compte sont les suivantes :
    
    Login=%2$s
    Code de validation=%3$s
    
    
    Gardez ces informations en sécurité !
    
    Notez que si vous avez besoin de télécharger à nouveau ManiaPlanet, vous pouvez aller sur votre page joueur ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Au plaisir de vous voir en ligne!
    
    L'équipe Nadeo

en: Welcome to Battle!
fr: Bienvenue sur Battle !

en: Welcome to ManiaPlanet
fr: Bienvenue sur ManiaPlanet

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: Welcome, %1 !
fr: Bienvenue, %1 !

en: What type of installation would you like?
fr: Quel type d'installation voulez-vous ?

en: Wheel sensitivity
fr: Sensibilité au volant

en: Where should common data files be stored?
fr: Où voulez-vous stocker les données communes?

en: Where should personal data files be stored?
fr: Où seront situées les données personnelles ?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
fr: En attendant, essayez de devenir le Roi du Lobby !

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
fr: En attendant, vous pouvez jouer au 'King Of The Lobby'.

en: White
fr: Blanc

en: Width
fr: Largeur

en: Window border
fr: Bordure de la fenêtre

en: Window height
fr: Hauteur de la fenêtre

en: Window width
fr: Largeur de la fenêtre

en: Windowed resolution
fr: Résolution fenêtré

en: Winner
fr: Gagnant

en: Winner!
fr: Vainqueur !

en: Winner: $<%1$>
fr: Vainqueur : $<%1$>

en: Wins :
fr: Victoires :

en: World scale
fr: Échelle mondiale

en: Write
fr: Écrire

en: Write a new message
fr: Écrire un nouveau message

en: Write the text which willl compose the brush
fr: Écrire le texte qui composera le brush

en: Wrong Password!
fr: Mauvais mot de passe !

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
fr: Mauvais e-mail. Veuillez vous assurer que vous avez correctement écrit votre e-mail.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
fr: Mauvais mot de passe. Veuillez vous assurer que vous avez correctement écrit votre mot de passe

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
fr: Mauvais mot de passe. Veuillez vous assurer que vous avez correctement écrit votre mot de passe.

en: Wrong title.
fr: Mauvais titre.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
fr: Votre code de validation est invalide. Merci de vérifier de l'avoir saisi correctement.

en: X axis position
fr: Position axe X

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
fr: X ou C / Shift + Bouton de droite

en: Y axis position
fr: Position axe Y

en: Yaw
fr: Lacet

en: Yes
fr: Oui

en: You $<$2B2own$> this title pack. When you create new data, do not forget to include them in your title pack.
fr: Vous $<$2B2possédez$> ce Pack de Titre. Lorsque vous créez de nouvelles données, n'oubliez pas de les inclure dans votre Pack de Titre.

en: You $<$F00do not own$> this title pack. The data you will create here will not be available in Local play mode or Multiplayer mode unless you create your own title pack.
fr: Vous $<$F00ne possédez pas$> ce pack de titre. Les données que vous créerez ici ne seront pas disponibles dans le mode de jeu local ou dans le mode multijoueur à moins que vous créez votre propre Pack de titre.

en: You already asked this player to be your buddy.
fr: Vous avez déjà demandé à ce joueur d'être votre ami.

en: You already asked this player to join this group.
fr: Vous avez déjà demandé à ce joueur de rejoindre ce groupe.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
fr: Vous avez déjà défini un groupe par défaut.
    Le groupe par défaut est utilisé en solo pour télécharger les meilleurs replays de ses membres sur la map jouée.
    
    Remplacer le groupe par défaut actuel (%1) par celui-ci (%2) ?

en: You are allowed to perform this operation.
fr: Opération autorisée.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
fr: Vous êtes déjà connecté (d'un ordinateur différent)
    Veuillez réessayer un peu plus tard.

en: You are already connected to this server.
fr: Vous êtes déjà connecté à ce serveur.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
fr: Vous êtes actuellement un $<$0f0débutant$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
fr: Requête non autorisée.

en: You are not connected to an online account.
fr: Vous n'êtes pas connecté à un compte en ligne.

en: You are not connected to the Internet.
fr: Vous n'êtes pas connecté à internet.

en: You are not connected.
fr: Vous n'êtes pas connecté.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
fr: Vous n'êtes pas en ligne.
    
    Vous ne pourrez pas vous connecter à votre compte et utiliser toutes les fonctionnalités du jeu. 
    Nous vous recommandons de vous connecter à internet maintenant.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à ajouter de nouvelles stations ManiaPlanet.

en: You are not permitted to load this data.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à charger cette donnée.

en: You are not permitted to switch to player mode.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à passer en mode joueur.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à basculer en mode arbitre.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
fr: Vous n'êtes pas autorisé à passer en mode spectateur.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
fr: Vous n'êtes pas le propriétaire de ce pack maniacrédité.

en: You are not the owner of this title.
fr: Vous n'êtes pas le propriétaire de ce titre.

en: You are not the right payer.
fr: Vous n'êtes pas le bon payeur.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
fr: Attention : vous êtes responsable des images que vous choisissez.
    Elles seront transférées et visibles par d'autres joueurs.
    Ne sélectionnez pas d'images à caractère choquant ou soumises à des copyrights.

en: You are spectating the game
fr: Vous êtes spectateur de la partie

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
fr: Vous utilisez ces fichiers pour la première fois.
    Assumez-vous la responsabilité de les partager ?

en: You beat the %1!
fr: Vous avez battu la %1 !

en: You beat the Bronze Medal time:
fr: Vous avez battu la médaille de bronze :

en: You beat the Bronze medal!
fr: Vous avez battu la médaille de bronze !

en: You beat the Gold Medal time:
fr: Vous avez battu la médaille d'or :

en: You beat the Silver Medal time:
fr: Vous avez battu la médaille d'argent :

en: You beat the score of %1!
fr: Vous avez battu le score de %1 !

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
fr: Vous pouvez ajouter %1 nouvelles stations ManiaPlanet.
    Ces nouvelles stations coûtent %2 Planets.
    
    Voulez-vous payer pour ajouter des nouvelles stations ManiaPlanet ?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
fr: Vous pouvez choisir un klaxon général ou garder celui spécifique à chaque peinture.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
fr: Vous pouvez faire des records officiels sur cette map toutes les %d secondes.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
fr: Vous ne pouvez installer %1 %2 que si %3 %4 est installé.

en: You can not place more than %1 Bases !
fr: Vous ne pouvez pas placer plus de %1 Bases !

en: You can not place more than %1 Gates !
fr: Vous ne pouvez pas placer plus de %1 Portes !

en: You can not place more than %1 Gauges !
fr: Vous ne pouvez pas placer plus de %1 Jauges !

en: You can not spend %s!
fr: Vous ne pouvez pas dépenser de %s !

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
fr: Le fantôme Nadeo est maintenant disponible comme adversaire.

en: You can only place one start line.
fr: Vous ne pouvez placer qu'une ligne de départ.

en: You can place only one Podium!
fr: Vous ne pouvez placer qu'un podium !

en: You can place only one starting point!
fr: Vous ne pouvez placer qu'un point de départ !

en: You cannot add yourself as favorite.
fr: Vous ne pouvez pas vous ajouter vous-même comme favori.

en: You cannot be your own buddy.
fr: Impossible d'être son propre ami.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
fr: Vous ne pouvez pas modifier votre surnom en ligne. Nous acceptons cette modification tant que vous êtes offline, mais elle sera annulée la prochaine fois que vous serez connecté.
    Êtes-vous sûr de vouloir modifier votre surnom ?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
fr: Vous ne pouvez pas changer votre surnom.
    Votre surnom va être ré-initialisé.

en: You cannot change your zone.
fr: Vous ne pouvez pas changer de localisation.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
fr: Vous ne pouvez plus créer de comptes de serveur dédié supplémentaire.

en: You cannot edit a packed map.
fr: Vous ne pouvez pas éditer une map dans un pack.

en: You cannot import a file from the game directory.
fr: Il n'est pas possible d'importer des données depuis le répertoire du jeu.

en: You cannot invite yourself.
fr: Vous ne pouvez pas vous inviter vous-même.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
fr: Vous ne pouvez placer plus d'un Goal 'Engagement'

en: You cannot reconnect a profile from here.
fr: Vous ne pouvez pas reconnecter de profil ici.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
fr: Vous ne pouvez pas enregistrer un Fantôme de MediaTracker en mode puzzle.

en: You cannot remove a profile from here.
fr: Vous ne pouvez pas supprimer de profil ici.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
fr: Vous ne pouvez pas remplacer
    des blocs pré-posés.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
fr: Vous ne pouvez pas lancer le shoot de video en mode plein écran.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
fr: Vous ne pouvez pas lancer le shoot de video en mode plein écran.
    Utilisez ALT+ENTREE pour passer en mode fenêtré.
    Réessayer?

en: You cannot save to a pack.
fr: Vous ne pouvez pas sauvegarder vers un pack.

en: You cannot subscribe to more groups.
fr: Impossible de s'abonner à plus de groupes.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
fr: Vous ne pouvez pas utiliser cette clé pour avoir un nouveau code de validation.

en: You cannot vote.
fr: Vous ne pouvez pas voter.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
fr: Vous avez choisi d'activer à la fois l'antialiasing et le support GDI plein écran.
    Ces options ne sont pas compatibles: Le support GDI plein écran va être désactivé.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
fr: Vous avez choisi de forcer "software TnL" dans l'onglet de réglages graphiques avancés (vertex processing).
    Cette option permet de résoudre certains problèmes de drivers ou de cartes, mais elle a un impact
    négatif sur les performances du jeu.
    Il est donc recommandé de n'utiliser cette option que si vous avez remarqué des anomalies graphiques.

en: You do not have access to %1.
fr: Vous n'avez pas accès à %1

en: You do not have enough %s to perform this action.
fr: Vous n'avez pas assez de %s pour effectuer cette action.

en: You do not have enough %s!
fr: Vous n'avez pas assez de %s !

en: You do not have enough Planets to play on this server.
fr: Vous n'avez pas assez de Planets pour jouer sur ce serveur.

en: You do not have enough Planets!
fr: Vous n'avez pas assez de Planets !

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
fr: Vous n'avez pas assez de points Ladder pour vous connecter à ce serveur.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
fr: Vous n'avez pas assez de points Ladder pour passer en mode joueur.

en: You do not have the maps for this series.
fr: Vous n'avez pas les maps de cette série.

en: You do not need to install this patch
fr: Vous n'avez pas besoin d'installer ce patch.

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
fr: Vous n'avez pas accès à cette donnée.
    Vous pouvez saisir une clé pour obtenir l'accès à cette donnée.

en: You don't have the collection:
    '%1'
fr: Vous n'avez pas la collection :
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
fr: Vous n'avez pas le modèle '%1'.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fr: Vous n'avez pas d'autorisation d'écriture sur ce dossier de données de jeu
    (%1).
    
    Appuyez sur OK pour en choisir/créer un autre.
    Appuyez sur Annuler pour régler le problème par vous-même.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
fr: Vous n'avez pas d'autorisation d'écriture sur ce dossier
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fr: Vous n'avez pas d'autorisation d'écriture sur le dossier de vos données personnelles
    (%1).
    
    Appuyez sur OK pour en choisir/créer un autre.
    Appuyez sur Annuler pour régler le problème par vous-même.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
fr: Vous n'avez pas d'autorisation d'écriture sur ce répertoire. Veuillez en choisir un autre.

en: You eliminated yourself!
fr: Vous vous êtes éliminé !

en: You forgot to give the receiver login.
fr: Vous avez oublié le login du destinataire.

en: You have already activated this key.
fr: Vous avez déjà activé cette clé.

en: You have been added to this group successfully.
fr: Vous avez été ajouté au groupe.

en: You have been banned.
fr: Vous avez été banni.

en: You have been eliminated!
fr: Vous avez été éliminé !

en: You have been hit!
fr: Vous avez été touché !

en: You have been successfully removed from this group.
fr: Vous avez été désabonné du groupe avec succès.

en: You have eliminated %1!
fr: Vous avez éliminé $<%1$> !

en: You have hit %1!
fr: Vous avez touché $<%1$> !

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
fr: Vous avez modifié cette peinture.
    Voulez-vous vraiment quitter sans sauvegarder ?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
fr: Vous avez davantage de $<$0f0 Points d'Armure$>.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
fr: Vous avez atteint %1$d Points Ladder en %2$s ! Nous vous donnons %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
fr: Vous devez avoir au minimum 14 ans pour créer un compte.

en: You have to become moderator to perform this task.
fr: Vous devez être modérateur pour effectuer cette tâche.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
fr: Vous devez enregistrer un ghost pour le média tracker d'abord.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
fr: Vous avez trop de favoris. Effacez-en avant d'en ajouter de nouveaux.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
fr: Vous avez transféré trop de %1$s ce mois-ci.
    Le montant maximum autorisé de %2$s pouvant être transféré par mois : %3$d %4$s

en: You hit yourself!
fr: Vous vous êtes touché !

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
fr: Vous venez de battre le record de $<%1$> !

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
fr: Vous pourriez avoir besoin de votre $ocode de validation$o plus tard, nous vous recommandons de le garder en lieu sûr.

en: You missed %1 checkpoint
fr: Vous avez manqué %1 checkpoint

en: You missed %1 checkpoints
fr: Vous avez manqué %1 checkpoints

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
fr: Vous devez accepter les conditions d'utilisation ci-dessous pour continuer.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
fr: Vous devez être connecté à internet pour jouer à cette version du jeu.
    Si vous avez un accès internet, veuillez vérifier votre connexion ou votre compte.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
fr: Vous devez défier un autre ami par lien ou par fichier pour débloquer cette map

en: You must choose a name for your macroblock.
fr: Vous devez choisir un nom pour votre macrobloc.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
fr: Vous devez créer une map jouable avec l'éditeur de maps pour débloquer cette map.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
fr: Vous devez avoir un ami dans votre liste d'amis pour débloquer cette map.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
fr: Vous devez avoir un ami invité par mail dans votre liste d'amis pour débloquer cette map.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
fr: Vous devez inviter un ami pour débloquer cette map.

en: You must place 1 Pole #%1
fr: Vous devez placer 1 Pôle #%1

en: You must place 1 Spawn #%1
fr: Vous devez placer 1 Spawn #%1

en: You must place 1 SpawnStart #1
fr: Vous devez placer 1 Spawn de départ #1

en: You must place 1 SpawnStart #2
fr: Vous devez placer 1 Spawn de départ #2

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
fr: Vous devez placer autant de Spawn pour la défense que de Goal.
    Il y a actuellement %1 Spawn pour la défense pour %2 Goal.

en: You must place at least one Goal #%1
fr: Vous devez placer au moins un Goal #%1

en: You must place at least one Goal.
fr: Vous devez placer au moins un Goal.

en: You must place at least one Spawn
fr: Vous devez placer au moins un Spawn

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
fr: Vous devez placer au moins un Spawn de défense et un Goal.

en: You must place at least one checkpoint!
fr: Vous devez placer au moins un checkpoint !

en: You must place at least one finish line!
fr: Vous devez placer au moins une ligne d'arrivée !

en: You must place exactly one Spawn #%1
fr: Vous devez placer exactement un Spawn #%1

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
fr: Vous devez placer exactement un Spawn #1 et un Spawn #2.
    Vous devez placer le même nombre de Goal #1 et Goal #2 avec au moins un de chaque.
    
    vous devez placer un goal 'Engagement' pour déterminer quelle équipe commencera à attaquer dans le mode Battle Waves.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
fr: Vous devez placer exactement un Spawn, au moins un Goal et autant de Checkpoints que vous voulez.

en: You must place exactly one Spawn.
fr: Vous devez placer exactement un Spawn.

en: You must place one Goal %1.
fr: Vous devez placer un Goal %1.

en: You must place one SpawnAttack.
fr: Vous devez placer un Spawn pour l'attaque.

en: You must place one SpawnDefense %1.
fr: Vous devez placer au moins un Spawn pour la défense %1.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
fr: Vous devez placer le même nombre de Goal #1 et Goal #2

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
fr: Vous devez faire une partie en 'jeu à plusieurs' sur cet ordinateur avec un ami pour débloquer cette map.

en: You must play a race online to unlock this map.
fr: Vous devez faire une course en ligne pour débloquer cette map.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
fr: Vous devez recommander ce jeu à un ami pour débloquer cette map.

en: You must select a map!
fr: Vous devez choisir une map !

en: You must select a replay first!
fr: Vous devez d'abord sélectionner un replay !

en: You must select at least 1 map!
fr: Vous devez sélectionner au moins une map !

en: You must select at least one replay!
fr: Vous devez sélectionner au moins un replay !

en: You must validate the map to be able to play with it.
fr: Vous devez valider la map pour pouvoir y jouer.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
fr: Vous devez valider votre map pour pouvoir utiliser le media tracker.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
fr: Il vous faut 100 points au ladder en ligne pour débloquer cette map.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
fr: Il vous faut 1000 points au ladder en ligne pour débloquer cette map.

en: You need 120 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 120 médailles pour débloquer cette map.

en: You need 150 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 150 médailles pour débloquer cette map.

en: You need 175 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 175 médailles pour débloquer cette map.

en: You need 190 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 190 médailles pour débloquer cette map.

en: You need 25 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 25 médailles pour débloquer cette map.

en: You need 50 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 50 médailles pour débloquer cette map.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
fr: Il vous faut 5000 points au ladder en ligne pour débloquer cette map.

en: You need 80 medals to unlock this map.
fr: Il vous faut 80 médailles pour débloquer cette map.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille de bronze sur les cinq maps précédentes pour débloquer cette map.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille de bronze sur la map précédente pour débloquer cette map.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille d'or sur toutes les %1 maps précédentes pour débloquer cette map.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille d'or sur toutes les maps précédentes pour débloquer cette map.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
fr: Il vous faut une médaille d'or sur les cinq maps précédentes pour débloquer cette map

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille d'or sur la map précédente pour débloquer cette map.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille d'argent sur les cinq maps précédentes pour débloquer cette map.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
fr: Il vous faut une médaille d'argent sur la map précédente pour débloquer cette map.

en: You need an account to play.
fr: Un compte est nécessaire pour jouer.

en: You need more medals to unlock this map.
fr: Il vous faut plus de médailles pour débloquer cette map.

en: You need to activate the plugin before moving it.
fr: Vous devez activer le plugin avant de le déplacer.

en: You need to choose a name for the pack.
fr: Vous devez choisir un nom pour le pack.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
fr: Vous devez d'abord entrer votre adresse e-mail dans votre profil !

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
fr: Vous devez donner un nom unique à ce macrobloc et créer son icône pour le sauvegarder.

en: You need to have map %1 to execute this request.
fr: Vous devez avoir la map %1 pour exécuter cette requête.

en: You need to place a starting point!
fr: Vous devez placer un point de départ !

en: You need to select a level of difficulty.
fr: Vous devez renseigner la difficulté.

en: You need to select a level of quality.
fr: Vous devez renseigner le niveau de qualité.

en: You need to select at least two players!
fr: Vous devez choisir au moins deux joueurs !

en: You need to select blocks bound to your current selection.
fr: Vous devez choisir des blocs liés à votre sélection actuelle.

en: You need to select some data to include in the pack.
fr: Il faut sélectionner des données à inclure dans le pack.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
fr: Vous devez attendre un court moment avant de vous abonner à ce groupe.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
fr: Vous devez attendre un moment avant de rajouter un ami supprimé.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
fr: Vous n'avez plus que $<$0f0%1$> modifications de votre surnom disponibles.
    Êtes-vous sûr de vouloir modifier votre surnom?

en: You set a new personal record!
fr: Nouveau record personnel !

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
fr: Vous avez encore quelques stations vides disponibles.
    Etes-vous sûr de vouloir acheter de nouvelles stations maintenant ?

en: You unlocked a new campaign:
fr: Nouvelle campagne disponible :

en: You unlocked a new level of difficulty:
fr: Vous avez débloqué un nouveau niveau de difficulté :

en: You unlocked new levels of difficulty:
fr: Vous avez débloqué de nouveaux niveaux de difficulté :

en: You voted for the attack.
fr: Vous avez voté pour l'attaque.

en: You voted for the defense.
fr: Vous avez voté pour la défense.

en: You were banned from this server.
fr: Vous avez été banni de ce serveur.

en: You were banned.
fr: Vous avez été banni.

en: You were blacklisted from this server.
fr: Vous êtes sur la liste noire de ce serveur.

en: You were kicked.
fr: Vous avez été expulsé.

en: You will be redirected to a new master server.
fr: Vous allez être redirigé vers un nouveau serveur maître.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
fr: Vous allez perdre tout vos changements non sauvegardé, continuer ?

en: You will soon be redirected to a match server.
fr: Vous allez être bientôt redirigé vers un serveur de match.

en: You won %1 medals!
fr: Vous avez gagné %1 médailles !

en: You won %1 skillpoints!
fr: Vous avez gagné %1 skillpoints !

en: You won 1 medal!
fr: Vous avez gagné 1 médaille !

en: You won 1 skillpoint!
fr: Vous avez gagné 1 skillpoint !

en: You won all the gold medals for this campaign!
fr: Vous avez gagné toutes les médailles pour cette campagne !

en: You won the Bronze Medal!
fr: Vous avez gagné la médaille de bronze !

en: You won the Gold Medal!
fr: Vous avez gagné la médaille d'or !

en: You won the Silver Medal!
fr: Vous avez gagné la médaille d'argent !

en: You won!
fr: Vous avez gagné !

en: You're not properly logged-in.
fr: Vous n'êtes pas correctement connecté.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
fr: Vous utilisez 'DirectX DEBUG Runtime', la performance du jeu peut être mauvaise.
    Voulez-vous continuer?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
fr: Votre %1$s profil est déjà lié à un compte ManiaPlanet.

en: Your %s game account
fr: Votre compte %s

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
fr: Votre IP a déjà été utilisé aujourd'hui sur un autre compte démo.
    Vous n'avez pas reçu de planets pour jouer à la démo.

en: Your IP was banned from this server.
fr: Votre IP est bannie de ce serveur.

en: Your Ladder World Ranking
fr: Votre classement au Ladder mondial

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
fr: Votre compte ManiaPlanet est lié à un autre compte Steam.

en: Your ManiaPlanet account password
fr: Le mot de passe de votre compte ManiaPlanet

en: Your ManiaPlanet account validation code
fr: Le code de validation de compte ManiaPlanet

en: Your Maniaplanet account information:
fr: Vos informations de compte ManiaPlanet :

en: Your Medals World Ranking
fr: Votre classement mondial en médailles

en: Your Planets
fr: Vos Planets

en: Your Planets:
fr: Vos Planets :

en: Your Score
fr: Votre score

en: Your Score:
fr: Votre score :

en: Your SkillPoints World Ranking
fr: Votre classement mondial en skillpoints

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
fr: Votre compte Steam est lié à un autre compte ManiaPlanet.

en: Your Time
fr: Votre temps

en: Your Zone information will be used to display regional scores
fr: Votre information de zone sera utilisée pour afficher vos scores régionaux

en: Your access to %1 expires in %2.
fr: Votre accès à %1 expire dans %2.

en: Your account has not been validated.
fr: Votre compte n'a pas été validé.

en: Your account is being deleted.
fr: Votre compte est en cours de suppression.

en: Your account is limited.
fr: Votre compte est limité.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
fr: Votre compte est inconnu sur ce serveur.
    Merci d'essayer un autre serveur.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
fr: Votre avatar a été converti avec succès vers :
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
fr: Votre panneau a été converti avec succès vers :
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
fr: Votre cache est presque plein.
    Voulez-vous augmenter sa taille maximum ?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
fr: Votre combo retombera à 1 si vous êtes éliminé.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
fr: Votre e-mail pourra être utilisé pour récupérer un mot de passe perdu

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
fr: Votre adresse e-mail ne sera pas partagée ou vendue à des tiers.

en: Your email must be defined.
fr: Votre e-mail doit être renseigné.

en: Your exe version does not match the server version.
fr: La version de votre jeu ne correspond pas avec la version du serveur.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
fr: Votre ami va recevoir un e-mail d'invitation avec un lien pour télécharger le jeu.
    S'il crée un compte avec son adresse e-mail, vous deviendrez son parrain.

en: Your game key:
fr: Votre clé de jeu :

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
fr: Votre version du jeu (%1$s) n'est plus supportée par le serveur maître. Veuillez mettre votre jeu à jour.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
fr: Votre version de jeu (%1$s) n'est pas valide.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
fr: Votre carte graphique supporte seulement les vertex shader logiciel.
    La performance de l'affichage de jeu sera faible.
    Voulez-vous vraiment continuer?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
fr: Le driver de votre carte graphique ne reconnaît pas ManiaPlanet comme une application CrossFire supportée.
    Veuillez $l[%s]cliquer ici$l pour plus d'informations.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
fr: Le driver de votre carte graphique ne reconnaît pas ManiaPlanet comme une application CrossFire supportée.
    Veuillez suivre le lien suivant pour plus d'informations:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
fr: Votre carte graphique n'a pas assez de mémoire pour l'atelier de peinture.
    Essayez de lancer le jeu en plein écran, avec une faible résolution, en 16 bpp et pas d'antialiasing.

en: Your group has been successfully created.
fr: Votre groupe a été créé avec succès

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
fr: Votre login doit contenir de %1 à %2 caractères.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
fr: Votre login ne doit contenir que des caractères valides: a-z, A-Z, 0-9 ou ._-

en: Your login:
fr: Votre login :

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
fr: Votre map peut générer des problèmes de performance sur des ordinateurs de petites configurations.
    Aidez-vous de l'indicateur en haut à droite pour améliorer les performances de vos maps.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
fr: Votre map a été envoyée avec succès.
    Les autres joueurs de ce groupe peuvent maintenant y jouer !

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
fr: Votre map a été envoyée avec succès.
    Les autres joueurs peuvent maintenant y jouer !

en: Your message has been successfully sent.
fr: Message envoyé avec succès.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
fr: Votre musique a été convertie avec succès vers :
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
fr: Votre nouveau mot de passe a été activé. Il vous a été envoyé par email.

en: Your new validation code has been activated.
fr: Votre nouveau code de validation a été activé.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
fr: Votre surnom doit faire au moins 3 caractères.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
fr: Votre pseudo doit contenir entre %d et %d caractères.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
fr: Votre mot de passe doit contenir de %1 à %2 caractères.

en: Your password must contain only valid characters.
fr: Votre mot de passe ne doit contenir que des caractères valides.

en: Your password:
fr: Votre mot de passe :

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
fr: Votre répertoire de données personnelles a changé. Le lanceur va maintenant quitter.
    Veuillez redémarrer le jeu pour appliquer les changements.

en: Your play time has expired.
fr: Votre session de jeu a expiré.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
fr: Votre temps de jeu a expiré.
    La map a été modifiée.
    Voulez-vous sauvegarder les modifications ?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
fr: Votre temps de jeu sur ce titre est terminé.
    Vous pouvez acheter le jeu complet ou attendre demain pour continuer à jouer à la démo.

en: Your player page online
fr: Votre page joueur en ligne

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
fr: Votre rapport a été envoyé avec succès.
    Il sera utilisé pour améliorer la qualité des
    maps téléchargeables.
    
    Merci de votre contribution !

en: Your score could not be validated:
    %1
fr: Votre score n'a pu être validé :
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
fr: Votre inscription n'est pas complète.
    Veuillez choisir votre zone.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
fr: Votre compte temporaire a été verrouillé.
    Vous pouvez maintenant enregistrer votre clé avec un autre compte.

en: Your time:
fr: Votre temps :

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
fr: Votre titre n'est pas à jour. Veuillez télécharger une nouvelle version.

en: Your validation code:
fr: Votre code de validation :

en: Your version is currently up to date.
fr: Votre version est à jour.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
fr: Votre vidéo %1 n'a pas été complétement transféré sur Youtube.
    Continuer le transfert ?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
fr: Votre driver de carte graphique (%1) est obsolète (%2).
    Ce jeu fonctionne mieux avec les drivers en version %3 (ou plus récent).
    Vous pouvez trouver les derniers drivers graphiques sur le site internet du fabricant de votre carte graphique :
    %4
    
    Si vous utilisez un ordinateur portable, l'installation des drivers peut ne pas fonctionner, dans ce cas vérifiez s'il y a une mise à jour sur le site internet du fabricant de votre ordinateur portable.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
fr: Les performances de votre carte graphique n'ont pas été trouvées :
    un bench rapide va être exécuté.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
fr: Votre zone a été effacée.
    Veuillez en choisir une nouvelle.
    Cette modification est gratuite.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
fr: Votre zone a été sous-divisée.
    Veuillez choisir une sous-région.
    Cette modification est gratuite.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
fr: Votre zone sera
    %1.
    Êtes vous sûr ?

en: Z axis position
fr: Position axe Z

en: Zoom In/Out
fr: Zoomer/Dézoomer

en: Zoom camera in
fr: Zoomer plus

en: Zoom camera out
fr: Zoomer moins

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
fr: [Referee] l'arbitre "%1" ne répond pas. Il va être déconnecté. Certains scores n'ont pas été validés.

en: a little too easy
fr: Un peu trop facile

en: a little too hard
fr: Un peu trop dure

en: average difficulty
fr: Difficulté moyenne

en: average interest
fr: Intérêt moyen

en: bad map
fr: Mauvaise map

en: choose your opponent
fr: Choisir vos adversaires

en: decent map
fr: Map décente

en: del
fr: suppr

en: easy
fr: Facile

en: esc
fr: echap

en: extreme
fr: Extrême

en: fine
fr: Bien

en: ghost
fr: fantôme

en: good map
fr: Bonne map

en: great map
fr: Grande map

en: hard
fr: Difficile

en: http error %1
fr: erreur http %1

en: inch
fr: pouce

en: less than one day
fr: moins d'un jour

en: less than one hour
fr: moins d'une heure

en: max dist
fr: distance max.

en: max fov
fr: focale max.

en: min dist
fr: distance min.

en: min fov
fr: focale min.

en: no report
fr: Pas de rapport

en: normal
fr: Normale

en: one day
fr: un jour

en: one hour
fr: une heure

en: or use another login.
fr: ou bien utilisez un autre login.

en: really too easy
fr: Vraiment trop facile

en: really too hard
fr: Vraiment trop dure

en: reports
fr: Rapports

en: start
fr: Départ

en: switch advanced mode
fr: Passer en mode avancé

en: terrific map
fr: Map exceptionnelle

en: too easy
fr: Trop facile

en: too hard
fr: Trop dure

en: |Action|Move
fr: |Action|Dynamique

en: |Action|Static
fr: |Action|Statique

en: |AdvancedTab|Display
fr: |AdvancedTab|Affichage

en: |AdvancedTab|Game
fr: |AdvancedTab|Jeu

en: |AdvancedTab|Inputs
fr: |AdvancedTab|Périphériques

en: |AdvancedTab|Network
fr: |AdvancedTab|Réseau

en: |AdvancedTab|PeerToPeer
fr: |AdvancedTab|Pair à Pair

en: |Advantage kept|Kept
fr: |Advantage kept|Gardé

en: |Antialiasing| 2 samples
fr: |Antialiasing| 2 échantillons

en: |Antialiasing| 4 samples
fr: |Antialiasing| 4 échantillons

en: |Antialiasing| 6 samples
fr: |Antialiasing| 6 échantillons

en: |Antialiasing| 8 samples
fr: |Antialiasing| 8 échantillons

en: |Antialiasing|16 samples
fr: |Antialiasing| 16 échantillons

en: |Antialiasing|None
fr: |Antialiasing|Aucun

en: |ArticleName|Day
fr: |ArticleName|Jour

en: |ArticleName|Land
fr: |ArticleName|Terre

en: |ArticleName|Night
fr: |ArticleName|Nuit

en: |ArticleName|Sunrise
fr: |ArticleName|Aube

en: |ArticleName|Sunset
fr: |ArticleName|Crépuscule

en: |ArticleName|Water
fr: |ArticleName|Eau

en: |AudioQuality|High
fr: |AudioQuality|Haute

en: |AudioQuality|Low
fr: |AudioQuality|Basse

en: |AudioQuality|Normal
fr: |AudioQuality|Normale

en: |Audio|3d quality(soft)
fr: |Audio|Qualité 3d (soft)

en: |Audio|Acceleration
fr: |Audio|Accélération

en: |Audio|Allow music to change while racing
fr: |Audio|Chargement de musique pendant la course

en: |Audio|Dynamic mix
fr: |Audio|Mix dynamique

en: |Audio|Enable EFX
fr: |Audio|Activer EFX

en: |Audio|Enable HRTF
fr: |Audio|Activer HRTF

en: |Audio|Enable doppler
fr: |Audio|Activer le doppler

en: |Audio|HardwareOnly
fr: |Audio|Matériel seulement

en: |Audio|HrtfFull
fr: |Audio|Hrtf complet

en: |Audio|HrtfLight
fr: |Audio|Hrtf léger

en: |Audio|Max sounds
fr: |Audio|Sons max

en: |Audio|NoHrtf
fr: |Audio|Pas de Hrtf

en: |Audio|Quality
fr: |Audio|Qualité

en: |Audio|SoftwareOnly
fr: |Audio|Logiciel seulement

en: |Audio|Speakers
fr: |Audio|Haut-parleurs

en: |BackgroundQuality|High
fr: |BackgroundQuality|Haute

en: |BackgroundQuality|Low
fr: |BackgroundQuality|Basse

en: |BackgroundQuality|Medium
fr: |BackgroundQuality|Moyenne

en: |BestRaceTime|Best
fr: |BestRaceTime|Meilleur

en: |BlockInfo|Finish
fr: |BlockInfo|Arrivée

en: |BlockInfo|Overlay
fr: |BlockInfo|Revêtement

en: |BlockInfo|Road
fr: |BlockInfo|Route

en: |BlockInfo|Start
fr: |BlockInfo|Départ

en: |BlockInfo|Start/Finish
fr: |BlockInfo|MultiLaps

en: |Broadcasting|Cancel
fr: |Broadcasting|Annuler

en: |Broadcasting|Connecting...
fr: |Broadcasting|Connection...

en: |Broadcasting|Start
fr: |Broadcasting|Commencer

en: |Broadcasting|Stop
fr: |Broadcasting|Arrêter

en: |Broadcasting|Streaming
fr: |Broadcasting|Diffusion

en: |Broadcast|Cannot use microphone
fr: |Broadcast|Impossible d'utiliser le micro

en: |Broadcast|No Twitch server found
fr: |Broadcast|Aucun serveur Twitch trouvé

en: |Broadcast|Wrong login or password
fr: |Broadcast|Mauvais login ou mot de passe

en: |Browse|Car skins
fr: |Browse|Peintures

en: |CameraInterp|FixedTangent
fr: |CameraInterp|Tangente fixée

en: |CameraInterp|Linear
fr: |CameraInterp|Linéaire

en: |CameraInterp|None
fr: |CameraInterp|Aucune

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
fr: |CameraTargetVehicle|Joueur local

en: |CameraTargetVehicle|None
fr: |CameraTargetVehicle|Aucun

en: |Camera|CameraHelico
fr: |Camera|Caméra Hélico

en: |CarParticlesQuality|All High
fr: |CarParticlesQuality|Toutes hautes

en: |CarParticlesQuality|All Low
fr: |CarParticlesQuality|Toutes basses

en: |CarParticlesQuality|All Medium
fr: |CarParticlesQuality|Toutes moyennes

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
fr: |CarParticlesQuality|Haute, adversaires moyen

en: |CarProjectors|All Cars
fr: |CarProjectors|Toutes les voitures

en: |CarProjectors|My Car
fr: |CarProjectors|Ma voiture

en: |CarProjectors|None
fr: |CarProjectors|Aucune

en: |CarQuality|All High
fr: |CarQuality|Toutes hautes

en: |CarQuality|All Low
fr: |CarQuality|Tous bas

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
fr: |CarQuality|Haute, adversaires moyen

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
fr: |CarQuality|Moyenne, adversaires bas

en: |CarSmoke|My Car
fr: |CarSmoke|Ma voiture

en: |CarSmoke|None
fr: |CarSmoke|Aucune

en: |ColorDepth|16-bit
fr: |ColorDepth|16 bits

en: |ColorDepth|32-bit
fr: |ColorDepth|32 bits

en: |Config|Automatic
fr: |Config|Automatique

en: |Config|Current
fr: |Config|Courante

en: |DeferredAntialiasing| FXAA
fr: |DeferredAntialiasing|FXAA

en: |DeferredAntialiasing|None
fr: |DeferredAntialiasing|Aucun

en: |Device|Default
fr: |Device|Défaut

en: |DialogTitle|Display compatibility
fr: |DialogTitle|Compatibilité d'affichage

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
fr: |DialogTitle|P2P : options avancés

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
fr: |DisplayCompatibility|Désactive l'anti-aliasing en mode fenêtré

en: |DisplayCompatibility|Light from map
fr: |DisplayCompatibility|Lumière depuis LightMap

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
fr: |DisplayCompatibility|Index lumière de LightMap

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
fr: |DisplayCompatibility|Calcul des LightMaps

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
fr: |DisplayCompatibility|Qualité ultra de LightMap

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
fr: |DisplayCompatibility|Taille max de LightMap

en: |DisplayMode|FullScreen
fr: |DisplayMode|Plein écran

en: |DisplayMode|Windowed
fr: |DisplayMode|Fenêtré

en: |DisplayMode|WindowedFull
fr: |DisplayMode|Plein écran fenêtré

en: |DisplayPreset|Fast
fr: |DisplayPreset|Rapide

en: |DisplayPreset|Nice
fr: |DisplayPreset|Qualité

en: |DisplayPreset|None
fr: |DisplayPreset|Aucun

en: |DisplayPreset|Very Fast
fr: |DisplayPreset|Très rapide

en: |DisplayPreset|Very Nice
fr: |DisplayPreset|Haute Qualité

en: |DisplaySync|1 Interval
fr: |DisplaySync|1 intervalle

en: |DisplaySync|2 Intervals
fr: |DisplaySync|2 intervalles

en: |DisplaySync|3 Intervals
fr: |DisplaySync|3 intervalles

en: |DisplaySync|None
fr: |DisplaySync|Désactivé

en: |Display|Compatibility
fr: |Display|Compatibilité

en: |EncoderCpuUsage|High
fr: |EncoderCpuUsage|Elevé

en: |EncoderCpuUsage|Low
fr: |EncoderCpuUsage|Faible

en: |EncoderCpuUsage|Medium
fr: |EncoderCpuUsage|Moyen

en: |FxBloomHdr|High
fr: |FxBloomHdr|Haut

en: |FxBloomHdr|Medium
fr: |FxBloomHdr|Moyen

en: |FxBloomHdr|None
fr: |FxBloomHdr|Aucun

en: |FxColors|Far
fr: |FxColors|Loin

en: |FxColors|Near
fr: |FxColors|Proche

en: |FxMotionBlur|Off
fr: |FxMotionBlur|Désactivé

en: |FxMotionBlur|On
fr: |FxMotionBlur|Activé

en: |GameMode|All
fr: |GameMode|Tous

en: |GameMode|Cup
fr: |GameMode|Coupe

en: |GameMode|Laps
fr: |GameMode|Boucle

en: |GameMode|Rounds
fr: |GameMode|Par tours

en: |GameMode|Stunts
fr: |GameMode|Cascades

en: |GameMode|Team
fr: |GameMode|Équipe

en: |GameMode|Time Attack
fr: |GameMode|Contre-la-montre

en: |GameProfile|Use multiple profiles
fr: |GameProfile|Utiliser plusieurs profils

en: |GameProfile|Use single profile
fr: |GameProfile|Utiliser un seul profil

en: |GeometryQuality|Fast
fr: |GeometryQuality|Rapide

en: |GeometryQuality|Nice
fr: |GeometryQuality|Joli

en: |GeometryQuality|Very Fast
fr: |GeometryQuality|Très Rapide

en: |GeometryQuality|Very Nice
fr: |GeometryQuality|Très Joli

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
fr: |GfxAutoScale|Performance / Qualité

en: |GfxAuto|Faster
fr: |GfxAuto|Meilleure performance

en: |GfxAuto|Nicer
fr: |GfxAuto|Meilleure qualité

en: |GpuSync|1 Frame
fr: |GpuSync|1 frame

en: |GpuSync|2 Frames
fr: |GpuSync|2 frames

en: |GpuSync|3 Frames
fr: |GpuSync|3 frames

en: |GpuSync|Immediate
fr: |GpuSync|Immédiate

en: |GpuSync|None
fr: |GpuSync|Aucune

en: |HotSeat|Attempts
fr: |HotSeat|Essais

en: |HotSeat|Random
fr: |HotSeat|Aléatoire

en: |HotSeat|Sorted
fr: |HotSeat|Trié

en: |HotSeat|Time
fr: |HotSeat|Temps

en: |I18NInternal|Encoding
fr: utf8

en: |I18NInternal|English
fr: Français

en: |Imperative|Attack
fr: |Imperative|Attaquer

en: |Imperative|Defend
fr: |Imperative|Défendre

en: |Import avatar|Invalid image file
fr: |Import avatar|Fichier image invalide

en: |Import|Block skin
fr: |Import|Panneau

en: |Import|Car geometry
fr: |Import|Modèle de voiture

en: |Import|Convert music
fr: |Import|Convertir musique

en: |InputDevice|Unplugged
fr: |InputDevice|Débranché

en: |Inputs|Bindings
fr: |Inputs|Contrôles

en: |Inputs|Keys
fr: |Inputs|Contrôles

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
fr: |Juridic|Le jeu complet inclut un système de P2P qui transfère
    les données personnalisées des autres joueurs (avatars, peintures, panneaux de publicité, ...).
    Dans la démo, les joueurs sont anonymes, et les données sont hors contrôle, cette fonctionnalité est donc désactivée.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
fr: |Juridic|Attention: Ce jeu permet aux joueurs de se
    représenter dans le jeu par des images.
    
    Voulez-vous autoriser l'affichage de ces images ?

en: |Keyboard|Left Alt
fr: |Keyboard|Alt Gauche

en: |Keyboard|Left Control
fr: |Keyboard|Ctrl Gauche

en: |Keyboard|Right Alt
fr: |Keyboard|Alt Droite

en: |Keyboard|Right Control
fr: |Keyboard|Ctrl Droite

en: |Ladder|Not ranked
fr: |Ladder|Non classé

en: |Ladder|Rank:
fr: |Ladder|Classement :

en: |Ladder|Unknown
fr: |Ladder|Inconnu

en: |Lang|System
fr: |Lang|Système

en: |LightFromMap|All Vehicles
fr: |LightFromMap|Tous les modèles

en: |LightFromMap|My Vehicle
fr: |LightFromMap|Mon modèle

en: |LightFromMap|None
fr: |LightFromMap|Aucun

en: |LightMapQuality|Default
fr: |LightMapQuality|Par défaut

en: |LightMapQuality|Fast
fr: |LightMapQuality|Rapide

en: |LightMapQuality|High
fr: |LightMapQuality|Haute

en: |LightMapQuality|None
fr: |LightMapQuality|Aucun

en: |LightMapQuality|Very Fast
fr: |LightMapQuality|Très rapide

en: |LightMapQuality|Very fast
fr: |LightMapQuality|Très rapide

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
fr: |LoadingProgress|(préchargement manialinks)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
fr: |LoadingProgress|(scan des blocs)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
fr: |LoadingProgress|(scan des campagnes)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
fr: |LoadingProgress|(scan des lightmaps)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
fr: |LoadingProgress|(scan des maps)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
fr: |LoadingProgress|(scan des packs)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
fr: |LoadingProgress|(scan des replays)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
fr: |LoadingProgress|(scan des peintures)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
fr: |LoadingProgress|(scan des titres)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
fr: |MacroBlocksAndObjects|Personnalisé

en: |Map|Unnamed
fr: |Map|Sans nom

en: |Match|Draw
fr: |Match|Match Nul

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
fr: |MaxFiltering|Aniso 16x partout

en: |MaxFiltering|Anisotropic
fr: |MaxFiltering|Anisotropique

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
fr: |MaxFiltering|Anisotropique  2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
fr: |MaxFiltering|Anisotropique  4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
fr: |MaxFiltering|Anisotropique  8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
fr: |MaxFiltering|Anisotropique 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
fr: |MaxFiltering|Bilinéaire

en: |MaxFiltering|Trilinear
fr: |MaxFiltering|Trilinéaire

en: |MediaBlock|Editing cut
fr: |MediaTrack|Montage

en: |MediaBlock|Time
fr: |MediaBlock|Temps

en: |MediaBlock|TimeSpeed
fr: |MediaBlock|Vitesse

en: |MediaTrack|3dStereo
fr: |MediaTrack|3d Stéréo

en: |MediaTrack|Bullets
fr: |MediaTrack|Evénements

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
fr: |MediaTrack|Caméra suivi

en: |MediaTrack|Camera
fr: |MediaTrack|Caméra

en: |MediaTrack|Camera custom
fr: |MediaTrack|Caméra personnalisée

en: |MediaTrack|Camera effect script
fr: |MediaTrack|Script effet de caméra

en: |MediaTrack|Camera effect shake
fr: |MediaTrack|Tremblements caméra

en: |MediaTrack|Camera orbital
fr: |MediaTrack|Caméra orbitale

en: |MediaTrack|Camera path
fr: |MediaTrack|Caméra rails

en: |MediaTrack|Camera race
fr: |MediaTrack|Caméra course

en: |MediaTrack|ColorGrading
fr: |MediaTrack|Etalonnage de la couleur

en: |MediaTrack|Coloring Base
fr: Coloration bases

en: |MediaTrack|Coloring Pole
fr: |MediaTrack|Coloration pôle

en: |MediaTrack|Depth of field
fr: |MediaTrack|Profondeur de champ

en: |MediaTrack|Events
fr: |MediaTrack|Evènements

en: |MediaTrack|Fog
fr: |MediaTrack|Brouillard

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
fr: |MediaTrack|Fx Profondeur de champ

en: |MediaTrack|Fx Colors
fr: |MediaTrack|Fx Couleurs

en: |MediaTrack|Fx DirtyLens
fr: |MediaTrack|Fx Lentille sale

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
fr: |MediaTrack|Fx Flou de vitesse

en: |MediaTrack|Fx bloom
fr: |MediaTrack|Fx Flou

en: |MediaTrack|FxCameraMap
fr: |MediaTrack|Fx Caméra Map

en: |MediaTrack|Ghost
fr: |MediaTrack|Fantôme

en: |MediaTrack|Music volume
fr: |MediaTrack|Volume musique

en: |MediaTrack|Objects
fr: |MediaTrack|Objets

en: |MediaTrack|Players
fr: |MediaTrack|Joueurs

en: |MediaTrack|Scenery
fr: |MediaTrack|Décor

en: |MediaTrack|Simple events display interface
fr: |MediaTrack|Interface d'affichage d'événements simples

en: |MediaTrack|Skeleton
fr: |MediaTrack|Squelette

en: |MediaTrack|Sound
fr: |MediaTrack|Son

en: |MediaTrack|Text
fr: |MediaTrack|Texte

en: |MediaTrack|Time
fr: |MediaTrack|Temps

en: |MediaTrack|Trails
fr: |MediaTrack|Trainées

en: |MediaTrack|Transition fade
fr: |MediaTrack|Transition fondu

en: |MediaTrack|Triangles2D
fr: |MediaTrack|Triangles 2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
fr: |MediaTrack|Triangles 3D

en: |MediaTrack|VehicleLight
fr: |MediaTrack|Lumière du véhicule

en: |NetworkSpeed|Custom
fr: |NetworkSpeed|Personnalisée

en: |NetworkSpeed|DSL 20Mb
fr: |NetworkSpeed|DSL 20 Méga

en: |NetworkSpeed|DSL 2Mb
fr: |NetworkSpeed|DSL 2 Méga

en: |NetworkSpeed|DSL 8Mb
fr: |NetworkSpeed|DSL 8 Méga

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
fr: |NetworkSpeed|Fibre 100 Méga

en: |NetworkSpeed|Modem 56Kb
fr: |NetworkSpeed|Modem 56K

en: |Online support key|Online login
fr: |Online support key|Login online

en: |Online support key|Support key
fr: |Online support key|Clé support

en: |Opponents|Always Visible
fr: |Opponents|Toujours visibles

en: |Opponents|Hide Too Close
fr: |Opponents|Cacher voisines

en: |P2P|Advanced
fr: |P2P|Avancé

en: |P2P|Auto update at Internet connection
fr: |P2P|Mettre à jour à la connexion internet

en: |P2P|Auto update from locators
fr: |P2P|Mise à jour des locators auto

en: |P2P|Cache cleaned
fr: |P2P|Cache nettoyé

en: |P2P|Clean cache
fr: |P2P|Nettoyer le cache

en: |P2P|Clean of cache failed
fr: |P2P|Le nettoyage du cache a échoué

en: |P2P|Enable download
fr: |P2P|Activer le téléchargement

en: |P2P|Enable locators
fr: |P2P|Activer les locators

en: |P2P|Enable upload
fr: |P2P|Activer l'envoi

en: |P2P|Maximum cache size
fr: |P2P|Taille maximum du cache

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
fr: |P2P|Transfert "Pair à Pair"

en: |P2P|Update locators from URL
fr: |P2P|Mettre à jour les locators depuis l'URL

en: |PlayerOcclusion|All
fr: |PlayerOcclusion|Tous

en: |PlayerOcclusion|Me
fr: |PlayerOcclusion|Moi seul

en: |PlayerOcclusion|None
fr: |PlayerOcclusion|Aucune

en: |PlayerShadow|All
fr: |PlayerShadow|Toutes

en: |PlayerShadow|Me
fr: |PlayerShadow|Moi seul

en: |PlayerShadow|None
fr: |PlayerShadow|Aucunes

en: |PreviousRaceTime|Prev
fr: |PreviousRaceTime|Prec.

en: |RefereeMode|All
fr: |RefereeMode|Tous

en: |ServerLevel|Amateurs place
fr: |ServerLevel|Amateurs

en: |ServerLevel|Beginners
fr: |ServerLevel|Débutants

en: |ServerLevel|Competitive racers
fr: |ServerLevel|Pilotes de compétition

en: |ServerLevel|Pro racing
fr: |ServerLevel|Pros

en: |ServerLevel|Races of champions
fr: |ServerLevel|Courses des champions

en: |ServerLevel|Serious challengers
fr: |ServerLevel|Concurrents sérieux

en: |Settings|Graphic
fr: Graphiques

en: |Settings|Input
fr: Contrôles

en: |Settings|Interface
fr: Interface

en: |Settings|Stereoscopy
fr: Stéréoscopie

en: |ShaderQuality|Fast
fr: |ShaderQuality|Rapide

en: |ShaderQuality|Nice
fr: |ShaderQuality|Joli

en: |ShaderQuality|Very Fast
fr: |ShaderQuality|Très rapide

en: |ShaderQuality|Very Nice
fr: |ShaderQuality|Très joli

en: |Shadows|High
fr: |Shadows|Hautes

en: |Shadows|Medium
fr: |Shadows|Moyennes

en: |Shadows|Minimum
fr: |Shadows|Basses

en: |Shadows|None
fr: |Shadows|Aucunes

en: |Shadows|Very High
fr: |Shadows|Très hautes

en: |SkinName|Default
fr: |SkinName|Aucune

en: |Skin|Unnamed
fr: |Skin|Sans nom

en: |Speaker|Headphone
fr: |Speaker|Casque

en: |Speaker|No speakers
fr: |Speaker|Pas de haut-parleurs

en: |Speaker|Quad
fr: |Speaker|Quadriphonique

en: |Speaker|Stereo max
fr: |Speaker|Stéréo max

en: |Speaker|Stereo min
fr: |Speaker|Stéréo min

en: |Speaker|Stereo narrow
fr: |Speaker|Stéréo (portable)

en: |Speaker|Stereo wide
fr: |Speaker|Stéréo (large)

en: |Speaker|Use system config
fr: |Speaker|Utiliser la config du système

en: |SpectatorCam|Follow
fr: |SpectatorCam|Suiveuse

en: |SpectatorCam|Free
fr: |SpectatorCam|Libre

en: |SpectatorCam|Manual
fr: |SpectatorCam|Manuelle

en: |Stats|Editing time
fr: |Stats|Temps d'édition

en: |Stats|Finish count
fr: |Stats|Nb de fois fini

en: |Stats|Most Edited
fr: |Stats|Le plus édité

en: |Stats|Most played
fr: |Stats|Le plus joué

en: |Stats|Most played online
fr: |Stats|Le plus joué en ligne

en: |Stats|Most played solo
fr: |Stats|Le plus joué en solo

en: |Stats|Online time
fr: |Stats|Temps en ligne

en: |Stats|Play time
fr: |Stats|Temps de jeu

en: |Stats|Reset count
fr: |Stats|Nb d'abandons

en: |Stats|Solo time
fr: |Stats|Temps solo

en: |Substantive|Attack
fr: Attaque

en: |Substantive|Hit
fr: |Substantive|Touche

en: |TexturesQuality|High
fr: |TexturesQuality|Haute

en: |TexturesQuality|Low
fr: |TexturesQuality|Basse

en: |TexturesQuality|Medium
fr: |TexturesQuality|Moyenne

en: |TexturesQuality|Very Low
fr: |TexturesQuality|Très basse

en: |TimelineUnit|Time
fr: |TimelineUnit|Temps

en: |Title|None
fr: |Title|Aucun

en: |TripleBuffering|Off
fr: TripleBuffering|Désactivé

en: |TripleBuffering|On
fr: TripleBuffering|Activé

en: |Unit|Bytes
fr: |Unit|Octets

en: |Unit|GB
fr: |Unit|Go

en: |Unit|MB
fr: |Unit|Mo

en: |Unit|kB
fr: |Unit|Ko

en: |VehicleReflect|High
fr: |VehicleReflect|Haut

en: |VehicleReflect|HighInReplay
fr: |VehicleReflect|Haut durant les replays

en: |VehicleReflect|Low
fr: |VehicleReflect|Bas

en: |Verb|Create
fr: |Verb|Créer

en: |Verb|Keep
fr: |Verb|Garder

en: |Verb|Unload
fr: |Verb|Retirer

en: |Verb|Update
fr: |Verb|Mettre à jour

en: |VertexProcess|Hardware
fr: |VertexProcess|Matériel

en: |VertexProcess|Software
fr: |VertexProcess|Logiciel

en: |VertexProcess|SoftwareVertexShader
fr: |VertexProcess|Logiciel Vertex Shader

en: |Warm up|Click to take the slot
fr: |Warm up|Cliquer pour prendre la place

en: |WaterReflect|High
fr: |WaterReflect|Haute

en: |WaterReflect|Low
fr: |WaterReflect|Basse

en: |WaterReflect|Medium
fr: |WaterReflect|Moyenne

en: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Press %2)
fr: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Appuyer sur %2)

en: |ZClipAuto|Far
fr: |ZClipAuto|Loin

en: |ZClipAuto|Medium
fr: |ZClipAuto|Moyenne

en: |ZClipAuto|Near
fr: |ZClipAuto|Proche

en: |ZClip|Disable
fr: |ZClip|Désactivé

en: |ZClip|Fixed
fr: |ZClip|Fixé

en: |Zone|Africa
fr: |Zone|Afrique

en: |Zone|Asia
fr: |Zone|Asie

en: |Zone|Medals
fr: |Zone|Médailles

en: |Zone|Middle East
fr: |Zone|Moyen-Orient

en: |Zone|North America
fr: |Zone|Amérique du Nord

en: |Zone|Oceania
fr: |Zone|Océanie

en: |Zone|South America
fr: |Zone|Amérique du Sud

en: |Zone|World
fr: |Zone|Monde

en: |long|Next
fr: |long|Suivant
