Maniaplanet - en to fi translation catalogue (3448 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
fi: 
    
    (jos valitset ei, muut tiedot päivitetään siitä huolimatta)

en: 
    Additional information can be found in
fi: 
    Lisätietoja:

en:  (shared with CPU)
fi:  (jaettu CPU:n kanssa)

en:  - %1 (in %2)
fi:  - %1 (kokoelmassa %2)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
fi:  - Varoitus! - 
    Käyttämäsi verkko vaikuttaa olevan yksityinen.
    Jos et ole määrittänyt NAT-asetuksia,
    muut pelaajat internetissä eivät voi
    liittyä peliin...

en:  < Target <
fi:  < Tavoite <

en:  Player banned.
fi:  Pelaaja estetty.

en:  Scores reset for this player.
fi:  Pelaajan tulokset palautettu.

en:  minute
fi:  minuutti

en:  minutes
fi:  minuuttia

en:  second
fi:  sekunti

en:  seconds
fi:  sekuntia

en: "$<%1$>"
     is read-only.
fi: "$<%1$>"
    on vain luku -muodossa.

en: "Alive Bullets"
fi: "Elävät Luodit"

en: "Explosion Bullets"
fi: "Räjähdys Luodit"

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
fi: $0F0$<%1$> kysyy: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
fi: $0F0$<%1$> liittyi peliin

en: $0F0$<%1$> left the game
fi: $0F0$<%1$> poistui pelistä

en: $<%1 %2$> wins the map!
fi: $<%1 %2$> voittaa kentän!

en: $<%1$> attack
fi: $<%1$> hyökkää

en: $<%1$> attack - defense $<%2$>
fi: $<%1$> hyökkäys - puolustus $<%2$>

en: $<%1$> captured the checkpoint!
fi: $<%1$> kaappasi checkpointin!

en: $<%1$> captured the goal!
fi: $<%1$> kaappasi tavoitteen!

en: $<%1$> captured the pole.
fi: $<%1$> kaappasi pylvään.

en: $<%1$> countered $<%2$>
fi: $<%1$> torjui pelaajan $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
fi: $<%1$> ylitti maalilinjan!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
fi: $<%1$> teki kombon $<%2$>

en: $<%1$> did the first elimination!
fi: $<%1$> teki ensimmäisen eliminoinnin!

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
fi: $<%1$> sai pisimmän laser-osuman: $<%2$> m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
fi: $<%1$> sai pisimmän sinko-osuman: $<%2$> m

en: $<%1$> didn't capture the pole in time.
fi: $<%1$> ei kaapannut pylvästä ajoissa.

en: $<%1$> eliminated the attacker.
fi: $<%1$> eliminoi hyökkääjän.

en: $<%1$> gets the final hit!
fi: $<%1$> saa viimeisen osuman!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
fi: $<%1$> on kutsunut sinut ryhmään '$<%2$>'.
    Haluatko hyväksyä kutsun?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
fi: Pelaajaa $<%2$> ei ole eliminoitu $<%2$> ajan

en: $<%1$> is %2 points from victory!
fi: $<%1$> on %2 pisteen päässä voitosta!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
fi: $<%1$> on 1 pisteen päässä voitosta!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
fi: $<%1$> on aulan kuningas!

en: $<%1$> is attacking!
fi: $<%1$> hyökkää!

en: $<%1$> is close to win
fi: $<%1$> on lähellä voittoa

en: $<%1$> is eliminated!
fi: $<%1$> hylättiin!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
fi: $<%1$> hylättiin!
    Aika loppui!

en: $<%1$> is inactive
fi: $<%1$> ei ole aktiivinen

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
fi: $<%1$> on kuningas: %2 osumaa!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
fi: $<%1$> on Kuningas: %2 pistettä!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
fi: <%1$> liittyy joukkueeseen $<%2$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
fi: $<%1$> jättää joukkueen $<%2$> ja liittyy joukkueeseen $<%3$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
fi: $<%1$> jättää joukkueen $<%2$>.

en: $<%1$> needs to capture more poles
fi: $<%1$> on kaapattava enemmän pylväitä

en: $<%1$> retired!
fi: $<%1$> luovutti!

en: $<%1$> secures %2th place!
fi: $<%1$> varmistaa %2. sijan!

en: $<%1$> secures 1st place!
fi: $<%1$> varmistaa ensimmäisen sijan!

en: $<%1$> secures 2nd place!
fi: $<%1$> varmistaa toisen sijan!

en: $<%1$> secures 3rd place!
fi: $<%1$> varmistaa kolmannen sijan!

en: $<%1$> takes %2th place!
fi: $<%1$> ottaa %2. sijan!

en: $<%1$> takes 1st place!
fi: $<%1$> ottaa ensimmäisen sijan!

en: $<%1$> takes 2nd place!
fi: $<%1$> ottaa toisen sijan!

en: $<%1$> takes 3rd place!
fi: $<%1$> ottaa kolmannen sijan!

en: $<%1$> takes the lead!
fi: $<%1$> menee johtoon!

en: $<%1$> wins the map
fi: $<%1$> voittaa mapin

en: $<%1$> wins the map!
fi: $<%1$> voitti kartan!

en: $<%1$> wins the match!
fi: $<%1$> voittaa kisan!

en: $<%1$> wins the round
fi: $<%1$> voitti erän

en: $<%1$> wins the round!
fi: $<%1$> voitti erän!

en: $<%1$> wins the turn
fi: $<%1$> voitti vuoron

en: $<%1$> wins the turn!
fi: $<%1$> voitti vuoron!

en: $<%11. $>A successful attack scores 1 point to the Attacker.
    $<%12. $>Hitting a player scores 1 goal average point. Being hit removes 1 goal average point. The goal average points are used to break tie between players.
    $<%13. $>After a fixed number of rounds, the player with the best score wins the map.
fi: $<%11. $>Onnistunut hyökkäys antaa Hyökkääjälle yhden pisteen.
    $<%12. $>Pelaajaan osuminen antaa yhden "goal avarage" pisteen. Osuman ottaminen vie yhden goal avarage pisteen. Goal avarage pisteitä käytetään pelaajien keskinäisten tasapelien ratkomiseen.
    $<%13. $>Sovitun kierrosmäärän jälkeen, pelaaja, jolla on eniten pisteitä, voittaa kartan.

en: $<%11. $>Ammunitions are limited. You must alternatively capture poles on each side of the map to reload.
fi: $<%11. $>Ammusmäärä on rajoitettu. Ladataksesi joudut valtaamaan kartan sivuilla olevia pylväitä.

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
fi: $<%11. $>Valtaa pylväät hyökkäysvuorojen aikana.
    $<%12. $>Kun aika loppuu, vain 100%% vallatut paalut lasketaan. Ensimmäinen joukkue, joka voittaa %2 kierrosta, voittaa ottelun.

en: $<%11. $>Each time you eliminate an opponent, your Combo Time increases.
    $<%12. $>Use '1', '2', '3' and '4' on your keyboard to switch weapon. Collecting a weapon item grants your team with the ability to use it this round, or with 1 extra ammo max if you already own it.
fi: $<%11. $>Joka kerta kun tuhoat vastustajan, Comboaikasi kasvaa.
    $<%12. $>Käytä '1', '2', '3' ja '4' näppäimistölläsi vaihtaaksesi asetta. Aseiden kerääminen antaa joukkueellesi mahdollisuuden käyttää sitä kierroksen aikana, tai yhden lisäpanoksen, jos teillä on se jo.

en: $<%11. $>Eliminate the two opponents within a short range of time (Combo Time).
    $<%12. $>Your Combo Time starts when you eliminate one opponent: eliminate the second one before it ends to win the round.
fi: $<%11. $>Tuhoa kaksi vastustajaa lyhyessä ajassa (Comboaika).
    $<%12. $>Comboaikasi alkaa kun tuhoat yhden vastustajan: tuhoa toinen ennen kuin se loppuu voittaaksesi vuoron.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
fi: $<%11. $>Osu vihollisiisi saadaksesi pisteitä.
    $<%12. $>Pelaaja, joka ensimmäisenä saavuttaa pisterajan tai jolla on aikarajan päätyttyä eniten pisteitä, voittaa kartan.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
fi: $<%11. $>Jos hyökkääjä tuhotaan hän ei voi respawnata loppuvuoron aikana.
    $<%12. $>Jos puolustaja tuhoutuu hän respawnaa heti kun pylväs on vallattu.
    $<%13. $>Jokaisen uuden kierroksen alussa hyökkääjät lähtevät kartan alusta yhden lisäarmorin kera.

en: $<%11. $>Survive as long as possible to score a maximum of points.
    $<%12. $>Bonus points are awarded for the pole capture and for each player hit.
    $<%13. $>If the pole is captured then the playing area will start to shrink. If a player leaves this area they are eliminated.
    $<%14. $>The first player to reach %2 points wins.
fi: $<%11. $>Selviydy mahdollisimman pitkään saadaksesi maksimaalisen pistemäärän.
    $<%12. $>Lisäpisteitä saa pylväiden kaappauksista ja jokaisesta osumasta pelaajaan.
    $<%13. $>Jos pylväs kaapataan, niin pelialue alkaa pienentyä ja jos pelaaja poistuu tältä alueelta, hän tuhoutuu.
    $<%14. $>Ensimmäisenä %2 pistettä saavuttanut pelaaja voittaa.

en: $<%11. $>The attacker must capture a pole after %2 seconds and before %3 seconds.
    $<%12. $>The defenders must prevent the attacker from capturing a pole.
    $<%13. $>The game is divided in rounds of two turns each.
    $<%14. $>During a round each team play one turn in attack and one turn in defense.
    $<%15. $>The team who wins the turn scores 1 point.
    $<%16. $>The first team to score at least %4 points with %5 ahead of their opponent wins the map.
fi: $<%11. $>Hyökkääjän on vallattava paalu %2 sekunnin jälkeen mutta ennen %3 sekuntia.
    $<%12. $>Puolustajien on estettävä hyökkääjää valtaamasta paalua.
    $<%13. $>Peli on jaettu kahden vuoron eriin.
    $<%14. $>Erän aikana joukkue pelaa yhden vuoron hyökkääjänä ja yhden vuoron puolustajana.
    $<%15. $>Vuoron voittaja saa yhden pisteen.
    $<%16. $>Joukkue, jolla on ainakin %4 pistettä ja %5 pisteen etumatka vastustajaansa, voittaa pelin.

en: $<%11. $>The game is divided in rounds of two turns each. During a round each team plays one turn in attack and one turn in defense.
    $<%12. $>The attacker has to eliminate all defenders or capture the pole between %2 seconds and %3 seconds. The defenders must eliminate the attacker or prevent them from capturing the pole.
    $<%13. $>The team in attack plays with 1 player using the laser. The team in defense plays with 3 players using rockets.
fi: $<%11. $>Peli on jaettu kahden vuoron eriin. Erän aikana jokainen joukkue pelaa yhden vuoron hyökäten ja yhden puolustaen.
    $<%12. $>Hyökkääjän on tuhottava kaikki puolustajat tai kaapattava pylväs %2-%3 sekunnin aikana. Puolustajien on tuhottava hyökkääjä tai estettävä häntä kaappaamasta pylvästä.
    $<%13. $>Hyökkäävä joukkue pelaa yhdellä pelaajalla käyttäen laseria. Puolustava joukkue pelaa kolmella pelaajalla käyttäen sinkoja.

en: $<%11. $>The game is divided in rounds. During a round, one player is the Attacker, the others are Defenders.
    $<%12. $>The Attacker has to eliminate all Defenders or capture the pole between %2 and %3 seconds. Defenders must prevent them from doing so.
    $<%13. $>The Attacker plays with the Laser. Defenders play with Rockets.
fi: $<%11. $>Peli on jaettu vuoroihin. Vuoron aikana yksi pelaaja on hyökkääjä, muut Puolustajia.
    $<%12. $>Hyökkääjän on tuhottava kaikki Puolustajat tai kaapattava pylväs %2-%3 sekunnin aikana. Puolustajien on tuhottava hyökkääjä tai estettävä häntä kaappaamasta pylvästä.
    $<%13. $> Hyökkääjä pelaa käyttäen laseria. Puolustajat pelaavat käyttäen sinkoja.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
fi: $<%11. $>Tämän tilan tavoitteena on kaapata mahdolisimman monta pylvästä.
    $<%12. $>Peli on jaettu kahden vuoron eriin.
    $<%13. $>Erän aikana kumpikin tiimeistä pelaa yhden vuoron hyökäten ja yhden puolustaen.
    $<%14. $>Hyökkääjien on kaapattava kartan pylväät järjestyksessä. Puolestajien tehtävänä on pysäyttää heidät.
    $<%15. $>Joukkue voittaa kartan välittömästi, jos se onnistuu kaappaamaan kaikki pylväät vuorollansa.
    $<%16. $>%2 erän jälkeen eniten pylväitä kaapannut joukkue voittaa kartan.

en: $<%11. $>The team in defense play with Rockets.
    $<%12. $>The team in attack play with 4 Lasers and 1 Nucleus.
    $<%13. $>The player with the Nucleus is the attacker and is the only one who can capture a pole.
    $<%14. $>If the attacker is eliminated, his team lose the turn.
fi: $<%11. $>Puolustava joukkue pelaa singoilla.
    $<%12. $>Hyökkäävällä joukkueella on 4 Laseria ja yksi Nucleus.
    $<%13. $>Pelaaja, jolla on Nucleus, on hyökkääjä ja ainut, joka voi vallata pylvään.
    $<%14. $>Jos hyökkääjä tuhotaan, hänen joukkueensa häviää vuoron.

en: $<%11. $>The team that wins the turn scores 1 point.
    $<%12. $>The winning team is the first one to score at least %2 points with %3 ahead of its opponents.
fi: <%11. $>Vuoron voittanut joukkue saa yhden pisteen. 
    <%12. $>Ensimmäinen joukkue, joka saa vähintään %2 pistettä ollessaan %3 pistettä edellä vastustajaansa, voittaa kartan.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
fi: $<%11. $>Kosketa valtauspistettä, jotta tiimisi saa ensin hyökkäysvuoron.
    $<%12. $>Jos joukkue ei kosketa paalua %2 sekunnin aikana, toinen joukkue saa hyökkäysvuoron.

en: $<%11. $>You must hit your opponent with your weapons to score points.
    $<%12. $>The first player to score at least %2 points with %3 ahead of their opponent wins the round.
    $<%13. $>Take at least %4 rounds with %5 ahead of your opponents to win the match.
fi: $<%11. $>Sinun tulee osua vastustajaasi aseillasi saadaksesti pisteitä.
    $<%12. $>Ensimmäinen pelaaja, jolla on ainakin %2 pistettä ja %3 pisteen ero vastustajaansa, voittaa vuoron.
    $<%13. $>Vie ainakin %4 vuoroa %5 vuoron erolla vastustajiisi voittaaksesi ottelun.

en: $F00New Terrain Editor
fi: $F00Uusi maastoeditori

en: $F00Old Mix Map
fi: $F00Vanha Mix Kartta

en: $F00Save All Blocks
fi: $F00Tallenna Kaikki Lohkot

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
fi: $f00Varoitus! Tulet häviämään 10000 LP:tä jokaisessa pelissä, jossa sinulla on enemmän kuin 60000 LP:tä. $z

en: $ff0Left click$fff add vertex,
fi: $ff0Ykköspainike$fff vertexin lisäys,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
fi: $ff0Hiiren ykköspainike$fff vertexin luonti, $ff0Alt$fff piirtotason muutos

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
fi: $ff0Ykköspainike$fff vertexin luonti, $ff0Tab$fff siirtoakselin valinta,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
fi: $ff0Ykköspainike$fff poisto

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
fi: $ff0Ykköspainike$fff valinta ja siirto, $ff0Shift+ykköspainike$fff lisäys,  $ff0Alt+ykköspainike$fff poisto

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
fi: $ff0Ykköspainike$fff perussijainnin valinta,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
fi: $ff0Ykköspainike$fff perussijainnin valinta, $ff0Kakkospainike$fff normaalitason vaihto

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
fi: $ff0Kakkospainike$fff peruutus,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
fi: $fff$f00Kierrostilassa$fff tavoitteena on ajaa mahdollisimman pitkä matka ohittamalla $f00checkpointeja$fff.
    
    Kierrostila ajetaan kehämapeilla, ja jokainen map ajetaan läpi kerralla.
    
    Kun aika loppuu, $f00voittaja$fff on se pelaaja, joka on ohittanut eniten $f00checkpointeja$fff. Tasapelitilanteissa voittaja on se pelaaja, joka ohitti viimeisen checkpointin ensimmäisenä.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
fi: $fff$f00Erätilassa$fff tavoitteena on voittaa mahdollisimman monta $f00pistettä.
    
    $fffErätila käsittää $f00sarjan kilpailuja$fff.
    Kun pääset kisassa maaliin hyvällä $f00sijoituksella$fff, saat $f00pisteitä$fff, jotka lisätään kokonaismäärään.
    
    $f00Voittaja$fff on se pelaaja, jonka kokonaispistemäärä ensimmäisenä saavuttaa $f00pisterajan$fff (esimerkiksi 30).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
fi: $fff$f00Tempputilassa$fff tavoitteena on saada $f00parhaat temppupisteet$fff.
    
    Saat pisteitä suorittamalla mahdollisimman monta upeaa akrobaattitemppua mapin aikarajan puitteissa.
    Voit $ff0aloittaa alusta$fff milloin tahansa painamalla $ff0askelpalautin$fffnäppäintä.
    
    Kun aika loppuu, $f00voittaja$fff on se pelaaja, joka on saanut $f00parhaat temppupisteet$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
fi: $fff$f00Tiimitilassa$fff valitset tiimiksesi $f00punaisen$fff tai $55fsinisen$fff tiimin.
    (Tiimi valitaan pelivalikossa, 
    jonka voi avata Esc-näppäimellä.)
    
    Tiimitila käsittää $f00sarjan kilpailuja$fff.
    Tiimin tavoitteena on kerätä mahdollisimman monta $f00pistettä$fff.
    
    Kun pääset kisassa maaliin hyvällä $f00sijoituksella$fff, tiimisi saa $f00pisteitä$fff.
    $f00Voittaja$fff on se tiimi, joka ensimmäisenä saavuttaa $f00pisterajan$fff (esimerkiksi 5).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
fi: $fff$f00Time Attack$fff -tilassa tavoitteena on saada $f00paras aika$fff.
    
    Voit yrittää niin monta kertaa kuin haluat, ja voit $ff0aloittaa alusta$fff milloin tahansa painamalla $ff0askelpalautin$fffnäppäintä.
    
    Kun aika on loppu, $f00voittaja$fff on se pelaaja, joka on tehnyt $f00parhaan ajan$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
fi: $fffCup-tila käsittää $f00sarjan kilpailuja useilla mapeilla$fff.
    
    Kun pääset kisassa maaliin hyvällä $f00sijoituksella$fff, saat $f00pisteitä$fff, jotka lisätään kokonaismäärään.
    Palvelimet saattavat ehdottaa lämmittelyajoa mapiin tutustumista varten.
    
    Jotta voit voittaa, sinun on ensin saavutettava $f00pisteraja$fff, jotta pääset $f00finaaliin$fff. Voittaaksesi cupin sinun on sijoituttava finaalissa $f00ensimmäiseksi$fff. Cup-tila päättyy, kun 3 pelaajaa on päässyt finaaliin ja sijoittunut ensimmäiseksi.

en: $oBest times:
fi: $oParhaat ajat:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
fi: $oWARNING:$o
    
    Koko edistymisesi sekä kaikki sijoituksesi, metalisi ja kaikki muut peliin %1 liittyvät tietosi poistetaan.
    
    Haluatko varmasti poistaa aseman?

en: $s$<%1$> will start in attack.
fi: $s$<%1$> aloittaa hyökkäämällä.

en: $s$<%1$> will start in defense.
fi: $s$<%1$> aloittaa puolustamalla.

en: $s$<%1$> wins the toss!
fi: $s$<%1$> voittaa heiton!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
fi: $s$<%1$>: Haluatko hyökätä vai puolustaa ensin?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
fi: $s$ff0Ykköspainike$fff käynnistyslohkon lisäys/poisto, $ff0Ctrl+kakkospainike$fff viitekuvan asetus/pyöritys

en: %1
    
    Please select another one.
fi: %1
    
    Valitse jokin toinen.

en: %1 %2 armors left.
fi: %1 %2 panssaria jäljellä.

en: %1 %2 attackers left.
fi: %1 %2 hyökkääjää jäljellä.

en: %1 %2 defenders left.
fi: %1 %2 puolustajaa jäljellä.

en: %1 1 defender left.
fi: %1 1 puolustaja jäljellä.

en: %1 Players
fi: %1 Pelaajaa

en: %1 added you to their buddies. Confirm ?
fi: %1 lisäsi sinut kavereihinsa. Vahvistetaanko?

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
fi: %1 mahdollistaa internetpelien luomisen ja tietojen vaihtamisen muiden pelaajien kanssa (peer to peer).
    Verkkoyhteyttä tarkistetaan, jotta voit määrittää palomuurin asetukset.

en: %1 attacker left
fi: %1 hyökkääjä jäljellä

en: %1 attackers left
fi: %1 hyökkääjää jäljellä

en: %1 captured %2 checkpoint
fi: %1 kaappasi %2 checkpointin

en: %1 captured %2 checkpoints
fi: %1 kaappasi %2 checkpointtia

en: %1 captured %2 goal
fi: %1 kaappasi %2 tavoitteen

en: %1 captured %2 goals
fi: %1 kaappasi %2 tavoitetta

en: %1 days
fi: %1 päivää

en: %1 defender left
fi: %1 puolustaja jäljellä

en: %1 defenders left
fi: %1 puolustajaa jäljellä

en: %1 eliminated himself
fi: %1 eliminoi itsensä

en: %1 has been eliminated.
fi: %1 on eliminoitu.

en: %1 has been hit.
fi: %1 sai osuman.

en: %1 has eliminated %2
fi: %1 eliminoi pelaajan %2

en: %1 has eliminated you!
fi: %1 eliminoi sinut!

en: %1 has hit %2
fi: %1 osui pelaajaan %2

en: %1 has hit you!
fi: %1 osui sinuun!

en: %1 hit himself
fi: %1 osui itseensä

en: %1 hours
fi: %1 tuntia

en: %1 is %2
fi: %1 on %2

en: %1 is not part of the official campaign.
fi: %1 ei ole osa virallista kampanjaa.

en: %1 is not yet unlocked.
fi: Kohdetta %1 ei ole vielä avattu.

en: %1 is not your ally anymore
fi: %1 ei enää ole liittolaisesi

en: %1 is now your ally
fi: %1 on nyt liittolaisesi

en: %1 is your ally
fi: %1 on liittolaisesi

en: %1 more ...
fi: %1 vielä...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
fi: %1 tarvitsee %2:n toimiakseen. Haluatko asentaa sen?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
fi: %1 vaatii toimiakseen %2:n. Asenna se (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
fi: %1 piste (Ennätys: %2)

en: %1 point to assign
fi: %1 piste määriteltäväksi

en: %1 points (Best score: %2)
fi: %1 pistettä (Ennätys: %2)

en: %1 points to assign
fi: %1 pistettä määriteltäväksi

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
fi: %1 tekseliä/m, kulunut aika: %2

en: %1 was not found on this computer.
fi: %1ia ei löytynyt tietokoneesta.

en: %1 website
fi: %1-sivusto

en: %1 wins the map!
fi: %1 voittaa mapin!

en: %1 wins the map.
fi: %1 voittaa mapin.

en: %1 wins the match!
fi: %1 voittaa kisan!

en: %1$<%2$> dodges by %3cm.
fi: %1$<%2$> väistää %3:lla senttimetrillä.

en: %1$<%2$> hits $<%3$> from %4m.
fi: %1$<%2$> osumaa $<%3$> %4m:stä.

en: %1$<%2$> misses $<%3$> by %4cm.
fi: %1$<%2$> hutia $<%3$> %4cm:llä.

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
fi: %1$<%2$&gt; ampui %3 cm ohi.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fi: %1.
    
    Valitse tai luo uusi valitsemalla OK.
    Korjaa ongelma itse valitsemalla Peruuta.

en: %1m hit!
fi: %1m osui!

en: %1th
fi: %1.

en: %d Mb
fi: %d Mt

en: '$<%1$>' by $<%2$>
fi: $<%1$>' / $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
fi: (Kaikki nämä toiminnot ja monta muuta ovat käytettävissä myös näppäinkomennoilla ja käyttöliittymän painikkeilla)

en: (Scores)
fi: (Tulokset)

en: (click to see conditions)
fi: (lue ehdot napsauttamalla)

en: (default horns)
fi: (oletusäänitorvet)

en: (downloaded from %1)
fi: (ladattu kohteesta %1)

en: (faster, but prone to bugs)
fi: (nopeampi, mutta altis virheille)

en: (hold)
fi: (pidä)

en: (to avoid performance bugs)
fi: (suorituskykyvirheiden välttämiseksi)

en: - Bad current password
fi: - Nykyinen salasana väärin

en: - Current password not given
fi: - Nykyistä salasanaa ei ole annettu

en: - Invalid email address
fi: - Virheellinen sähköpostiosoite

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
fi: - Virheellinen ryhmän nimi. Merkkiä '|' ei voi käyttää.

en: - Invalid zone
fi: - Virheellinen alue

en: - No name given
fi: - Nimeä ei annettu

en: - Password and confirm password do not match.
fi: - Salasana ja salasanan vahvistus eivät täsmää.

en: - Password doesn't match confirmation
fi: - Salasana ei vastaa vahvistusta

en: - The email addresses do not match
fi: - Sähköpostiosoitteet eivät täsmää

en: ---Too Fast!
fi: ---Liian nopea!

en: ---Too High!
fi: ---Liian hyvä!

en: ---Too Low!
fi: ---Liian huono!

en: ---Too Slow!
fi: ---Liian hidas!

en: ...I forgot my password
fi: ...Unohdin salasanani

en: 1 armor left.
fi: 1 panssari jäljellä.

en: 1 attacker left.
fi: 1 hyökkääjä jäljellä.

en: 1 defender left.
fi: 1 puolustaja jäljellä.

en: 1st
fi: 1.

en: 2 players race
fi: 2 pelaajan kisa

en: 2nd
fi: 2.

en: 3 players race
fi: 3 pelaajan kisa

en: 3-D glasses
fi: 3D-lasit

en: 3D Glasses Settings
fi: 3D-lasien asetukset

en: 3D glasses
fi: 3D-lasit

en: 3rd
fi: 3.

en: 4 players race
fi: 4 pelaajan kisa

en: 5 players race
fi: 5 pelaajan kisa

en: 6 players race
fi: 6 pelaajan kisa

en: 7 players race
fi: 7 pelaajan kisa

en: 8 players race
fi: 8 pelaajan kisa

en: <None>
fi: <Ei>

en: A block's clip is not in the underground area.
fi: Lohkon leike ei ole maanalaisella alueella.

en: A block's clip is not on the right surface.
fi: Lohkon leike ei ole oikeanlaisella pinnalla.

en: A block's clip is outside the building area.
fi: Lohkon leike on rakentamisalueen ulkopuolella.

en: A block's clip overrides another block.
fi: Lohkon clip on toisen lohkon päällä.

en: A buddy slot has been successfully added.
fi: Kaveripaikan lisäys onnistui.

en: A comment for the author?
fi: Viesti tekijälle

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
fi: Peliin on saatavilla pakollinen päivitys (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
fi: Tämän niminen pakka on jo olemassa.
    Käytä kohtaa 'Muokkaa' muokataksesi nimeä.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
fi: Suuri määrä pelaajia yrittää yhdistää ManiaPlanetiin:
    Odota hetki, pääset peliin pian. 
    Arvioitu odotusaika:

en: A new connection has been established.
fi: Uusi yhteys muodostettu.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
fi: Uusi map ladattu.
    Voit pelata sitä nyt!

en: A new player joins the game.
fi: Uusi pelaaja liittyi peliin.

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
fi: Uusi replay ladattu.
    Voit ajaa sitä vastaan
    tai katsoa sen replay-editorissa.

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
fi: Pelistä on juuri ladattu uusi versio. Eräät tiedostot päivitetään.
    
    Tämä toimenpide vaatii ylläpitäjän oikeudet.

en: A player with this email is already invited.
fi: Olet jo kutsunut pelaajan, jolla on tämä sähköpostiosoite.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
fi: Tämän niminen valmiiksi määritetty peliskripti on jo olemassa.
    Valitse toinen nimi ristiriitojen välttämiseksi.

en: ABANDON
fi: POISTU

en: ACTION
fi: TOIMINTA

en: AGP Usage
fi: AGP:n käyttö

en: Abort
fi: Peruuta

en: Abuse successfully reported.
fi: Väärinkäytöstä ilmoitettu.

en: Accelerate
fi: Kaasu

en: Accelerate & brake (analog)
fi: Kaasu ja jarru (analoginen)

en: Accelerate (analog)
fi: Kiihdyttää (analoginen)

en: Acceleration
fi: Kiihdytys

en: Acceleration quantity
fi: Kiihdytyksen määrä

en: Accept %1 buddy request
fi: Hyväksy %1 kaveripyyntö

en: Accept referees :
fi: Hyväksy tuomareita:

en: Accept this buddy request
fi: Hyväksy tämä kaveripyyntö

en: Access denied
fi: Käyttö estetty

en: Access forbidden
fi: Käyttö estetty

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
fi: Pääsy kohteeseen $0f0%1$z maksaa sinulle $0f0%2$z Planetia.
    Sinun Planetisi: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
fi: Tietojen (%1) käyttö maksaa %2 Planetia.

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
fi: Tietojen (%1) käyttö maksaa 1 Planetin.

en: Account
fi: Tili

en: Account Connection
fi: Tilin yhdistäminen

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
fi: Tilin luonti epäonnistui. Virhe:
    %1
    Haluatko yrittää uudestaan?

en: Account successfully created!
fi: Käyttäjätilin luonti onnistui!

en: Achievements
fi: Saavutukset

en: Achievements of $<%1$>
fi: Pelaajan $<%1$> saavutukset

en: Action
fi: Toiminta

en: Action Saved
fi: Toiminto Tallennettu

en: Actions
fi: Toiminnot

en: Activate Air mapping
fi: Aktivoi Ilmaan rakentaminen

en: Activate rumble
fi: Aktivoi tärinä

en: Add
fi: Lisää

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
fi: Lisää 5 ManiaPlanet Stationia

en: Add ManiaPlanet Stations
fi: Lisää ManiaPlanet Stationeita

en: Add a Buddy
fi: Lisää kaveri

en: Add a Map
fi: Lisää kartta

en: Add a buddy slot
fi: Lisää kaveripaikka

en: Add a custom map
fi: Lisää mukautettu kartta

en: Add a map to the group campaign
fi: Lisää kartta ryhmäkampanjaan

en: Add clip
fi: Lisää leike

en: Add item
fi: Lisää esine

en: Add server to favorites
fi: Lisää palvelin suosikkeihin

en: Add this buddy
fi: Lisää tämä kaveri

en: Add to Selection
fi: Lisää valintaan

en: Add to tag display list
fi: Lisää tunnisteiden näyttöluetteloon

en: Add track
fi: Lisää rata

en: Add your own music
fi: Lisää oma musiikki

en: Add your own picture
fi: Lisää oma kuva

en: Adding buddy
fi: Lisätään kaveri

en: Adding server to favorites
fi: Lisätään palvelin suosikkeihin

en: Additional Options
fi: Lisäasetukset

en: Additional icons:
fi: Lisäkuvakkeet:

en: Advanced
fi: Lisäasetukset

en: Advanced Customisation Tools
fi: Mukautuksen lisätyökalut

en: Advanced Edition Tools
fi: Lisämuokkaustyökalut

en: Advanced Options
fi: Lisäasetukset

en: Advanced editor
fi: Laajennettu editori

en: Advanced options
fi: Lisäasetukset

en: Advanced parameters
fi: Lisäparametrit

en: Advanced params
fi: Lisäparametrit

en: Advanced settings
fi: Lisäasetukset

en: Advanced stereoscopy
fi: Laaj. stereoskopia

en: Advanced...
fi: Lisäasetukset...

en: Advantage: %1 (%2)
fi: Etu: %1 (%2)

en: Air block Mode [F2]
fi: Ilmalohkotila [F2]

en: Air mapping is an experimental mode, that allow you to build air structures, even with blocks which automatically generate pillars.
    
    If you activate air mapping, you will be able to:
      - cut the pillars of blocks with the Eraser tool (hold X)
      - switch between classic Block mode and Air block mode by clicking on the Block mode icon (or pressing F2). The only difference is that pillars are not placed automatically in Air block mode.
fi: Ilmaan rakentaminen on kokeellinen tila, joka sallii sinun rakentaa kaikenlaiset lohkot ilmaan, jopa ne jotka automaattisesti lisäävät tukipilarit.
    
    Jos aktivoit ilmaan rakentamisen, pystyt:
      - leikkaamaan pilarit poistotyökalulla (pidä X pohjassa)
      - vaihtamaan klassisen lohkotilan ja ilmalohkotilan välillä klikkaamalla lohkotilan ikonia (tai painamalla F2). Ainoa ero on se, että pilareja ei automaattisesti lisätä ilmalohkotilassa.

en: Align Image
fi: Kohdista kuva

en: All
fi: Kaikki

en: All Servers
fi: Kaikki palvelimet

en: All attackers eliminated!
fi: Kaikki hyökkääjät eliminoitu!

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
fi: Kaikki muokkaukset menetetään.
    Jatketaanko?

en: All defenders eliminated
fi: Kaikki puolustajat eliminoitu

en: All defenders eliminated!
fi: Kaikki puolustajat eliminoitu!

en: All defenders eliminated, capture the goal!
fi: Kaikki puolustajat eliminoitu, kaappaa tavoite!

en: All defenders eliminated.
fi: Kaikki puolustajat eliminoitu.

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
fi: Kaikki ghostit tallennettu!
    Tiedosto: $<%1$> 
    Hakemisto: %2
    Kartan mitaliajat päivitetty.

en: All goals captured.
fi: Kaikki tavoitteet kaapattu.

en: All scores validated, waiting ...
fi: Kaikki tulokset vahvistettu, odotetaan...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
fi: Kaikku muutoksesi menetetään.
    Haluatko todella lopettaa?

en: Allow custom beacons
fi: Salli mukautetut merkkivalot

en: Allow custom models
fi: Salli mukautetut mallit

en: Allow map download :
fi: Salli mapin lataus:

en: Allow unlimited horns
fi: Salli rajattomat äänitorvet

en: Ally Custom Color
fi: Oman joukkueen mukautettu väri

en: Already Triggered
fi: Jo käynnistetty

en: Already a player.
fi: Olet jo pelaaja.

en: Already a spectator.
fi: Olet jo katsoja.

en: Already referee.
fi: Olet jo tuomari.

en: Already subscribed to this group
fi: Olet jo liittynyt tähän ryhmään

en: Already waiting for a vote.
fi: Odotetaan jo äänestystä.

en: Already your buddy
fi: Tämä pelaaja on jo kaverisi

en: Alt + click on TimeLine
fi: Alt + klikkaus Aikajanalla

en: Alternate method
fi: Vaihtoeht. tapa

en: Always
fi: Aina

en: Ambiance
fi: Ympäristö

en: Ambiance sequence
fi: Ympäristön jatkuvuus

en: Ambient Occ.
fi: Ympäristön peittyminen

en: Ammo Reload
fi: Ammusten lataaminen

en: An error occurred during the transaction.
fi: Tapahtuman aikana tapahtui virhe.

en: An error occurred when
    updating your zone
fi: Virhe tapahtui
    päivittäessä aluetta

en: An error occurred when updating your profile.
fi: Virhe profiilin päivityksessä.

en: An error occurred:
    %1
fi: Virhe:
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
fi: Peliin on saatavilla valinnainen päivitys (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
fi: Päivitys %1:stä on saatavilla. (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
fi: Peliin on saatavilla päivitys (%1 kt).
    %2
    Haluatko ladata päivityksen ja päivittää pelin?

en: Anaglyph
fi: Anaglyfinen

en: Analog Device Settings
fi: Analogisen Laitteen Asetukset

en: Analog dead zone
fi: Analoginen dead zone

en: Analog sensitivity
fi: Analoginen herkkyys

en: Analyser
fi: Analyysi

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Anchor rotation
fi: Ankkurin pyöritys

en: Anchor visibility
fi: Ankkurin näkyvyys

en: Anim
fi: Animaatio

en: Anim Mode
fi: Animaatio Tila

en: Animation
fi: Animaatio

en: Animation Duration
fi: Animaation Kesto

en: AntiCheat server URL
fi: AntiCheat-pallvelimen URL

en: Antialias
fi: Antialias.

en: Antialiasing
fi: Antialiasointi

en: Apply
fi: Käytä

en: Apply Symmetry to Selection
fi: Käytä valinnassa symmetriaa

en: Apply an image directly to the skin texture
fi: Lisää kuva suoraan skin-tekstuuriin

en: Apply stickers on the car
fi: Lisää autoon tarroja

en: April
fi: Huhtikuu

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa virallisen ennätyksesi rekisteröinnin?

en: Are you sure you want to change your current account?
fi: Haluatko varmasti muuttaa nykyistä tiliäsi?

en: Are you sure you want to clear your current message?
fi: Haluatko varmasti tyhjentää tämänhetkisen viestisi?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
fi: Haluatko varmasti poistaa profiilin $<%1$>?
    Kaikki profiilin $<%2$> tekemät paikalliset tulokset menetetään.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kansion %1 ja kaiksen sen sisällön?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
fi: Haluatko varmasti katkaista yhteyden profiiliin?
    Jatka, jos haluat yhdistää profiilin toiseen tiliin.
    Nykyistä tiliä ei poisteta.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
fi: Haluatko varmasti liittyä kaverisi peliin palvelimella $<%1$>?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
fi: Oletko varma, että haluat poistua ManiaPlanetista?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjän $<%1$> kaverilistastasi?

en: Are you sure you want to remove all messages?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki viestit?

en: Are you sure you want to remove this message?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän viestin?

en: Are you sure you want to send all messages?
fi: Haluatko varmasti lähettää kaikki viestit?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
fi: Haluatko varmasti poistua tästä ryhmästä ($<%1$>)?

en: Armor
fi: Panssari

en: Armor Regen
fi: Panssarin uudistuminen

en: Armors left
fi: Panssaria jäljellä

en: Armors lost by %1 : %2
fi: %1 menetti %2 panssaria

en: Arrow (Press 4)
fi: Nuoli (Paina 4)

en: ArrowDown
fi: Nuoli alas

en: ArrowUp
fi: Nuoli ylös

en: Article deleted
fi: Kohde poistettu

en: As dds
fi: dds:nä

en: Ask for opponents in solo races
fi: Pyydä vastustajia yksinpelikisaan

en: Associate %1 URL protocol to %2
fi: Liitä URL-protokolla %1 kohteeseen %2

en: Associate %1 files to %2
fi: Liitä %1-tiedostot %2iin

en: Associations
fi: Kytkennät

en: Attacker
fi: Hyökkääjä

en: Attacker eliminated.
fi: Hyökkääjä eliminoitu.

en: Audio
fi: Ääni

en: Audio device
fi: Äänilaite

en: Audio enable
fi: Ota äänet käyttöön

en: Audio stream
fi: Äänivirta

en: August
fi: Elokuu

en: Author
fi: Tekijä

en: Author Medal
fi: Tekijämitali

en: Author's comment
fi: Tekijän kommentti

en: Auto Spectator
fi: Autom. katsoja

en: Auto connect at start
fi: Autom. yhteys käynnistettäessä

en: Auto exposure
fi: Autom. valotus

en: Auto-focus
fi: Automaattitarkennus

en: Auto-zoom
fi: Automaattisuurennus

en: Available
fi: Paikalla

en: Avatar and Name
fi: Avatar ja nimi

en: Avatar import
fi: Avatarin tuonti

en: Avatars
fi: Avatarit

en: Avg
fi: Keskim.

en: Away
fi: Poissa

en: Awesome!!!
fi: Mahtavaa!!!

en: Back
fi: Edellinen

en: Back to player page
fi: Takaisin player page -sivulle

en: Back to previous menu
fi: Palaa edelliseen valikkoon

en: Background quality
fi: Taustojen laatu

en: Backward
fi: Taaksepäin

en: Bad
fi: Huono

en: Bad language file
fi: Virheellinen kielitiedosto

en: Bad proxy configuration
fi: Väärät välityspalvelimen asetukset

en: Balance Teams
fi: Tasapainota joukkueet

en: Balance teams
fi: Tasapainota joukkueet

en: Balance the teams
fi: Tasapainota joukkueet

en: Ban
fi: Estä

en: Ban $<%1$>
fi: Estä $<%1$>

en: Ban map %1
fi: Estä map %1

en: Base :
fi: Perus:

en: Base Index
fi: Perusindeksi

en: Base:
fi: Perus:

en: Battle Mode
fi: Taistelutila

en: Be the last player standing to win.
fi: Ole viimeinen pelissä mukana oleva voittaaksesi.

en: Beacon Settings
fi: Maamerkin Asetukset

en: Become referee
fi: Ryhdy tuomariksi

en: Bench
fi: Testaa

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
fi: Testitulos:
    Keskim. FPS=%1
    Pienin FPS=%2

en: Benching with %1 config...
fi: Testataan määrityksellä %1...

en: Benchmark
fi: Suorituskykytesti

en: Best
fi: Paras

en: Best Combo
fi: Paras Combo

en: Best Players
fi: Parhaat pelaajat

en: Best combo :
fi: Paras combo :

en: Best score
fi: Paras tulos

en: Best time
fi: Paras aika

en: Best time :
fi: Paras aika:

en: Bind to :
fi: Linkitä näppäimeen :

en: Black
fi: Musta

en: Blacklist URL
fi: Estä URL

en: Blend Factor
fi: Seostekijä

en: Block Editor
fi: Lohkoeditori

en: Block End
fi: Lohkon lopetus

en: Block Mode (F2)
fi: Lohkotila (F2)

en: Block Mode [F2]
fi: Lohkotila (F2)

en: Block Properties Mode
fi: Lohkon ominaisuudet -tila

en: Block Start
fi: Lohkon alku

en: Block Stock Mode
fi: Block Stock -tila

en: Block skin import
fi: Lohkon skinin tuonti

en: Blocks
fi: Lohkot

en: Blue
fi: Sininen

en: Botpath
fi: Botreitti

en: Brake
fi: Jarru

en: Brake (analog)
fi: Jarruttaa (analoginen)

en: Break! Advantage: $<%1$>
fi: Tauko! Etumatka: $<%1$>

en: Brightness
fi: Kirkkaus

en: Broadcast
fi: Lähetä

en: Broke Alliance
fi: Murra liittolaisuus

en: Bronze
fi: Pronssi

en: Bronze Medal
fi: Pronssimitali

en: Browse
fi: Selaa

en: Brush
fi: Sivellin

en: Buddies Medals Ranking
fi: Kavereiden mitalisijoitus

en: Buddy
fi: Kaveri

en: Buddy Requests and Suggestions
fi: Kaveripyynnöt ja -ehdotukset

en: Buddy list successfully updated.
fi: Kaverilistan päivitys onnistui.

en: Buddy not found.
fi: Kaveria ei löytynyt.

en: Buddy request
fi: Kaveripyyntö

en: Building Mode
fi: Rakennustila

en: Bulldoze
fi: Tuhoa

en: Bullet
fi: Luoti

en: Bullet Hue Offset
fi: Luodin Sävyn Poikkeama

en: Busy
fi: Kiireinen

en: Buy a buddy slot
fi: Osta kaveripaikka

en: Buy a key
fi: Osta avain

en: Buy account upgrade
fi: Osta tilipäivitys

en: Buy now
fi: Osta

en: By
fi: Tekijä

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
fi: Olet ollut epäkunnioittava muita pelaajia kohtaan rikkomalla pelin sääntöjä.
    Tilisi on lukittu.

en: CHANGE VIEW
fi: VAIHDA NÄKYMÄÄ

en: CPU usage
fi: CPU:n käyttö

en: Cache size
fi: Välimuistin koko

en: CallVote balance teams
fi: Äänestä joukkueiden tasapainottamisesta

en: CallVote ban
fi: Äänestä estämisestä

en: CallVote change mode settings
fi: Äänestä tilan vaihtamisesta

en: CallVote go to map
fi: Äänestä mapiin vaihtamisesta

en: CallVote ignored.
fi: Äänestys ohitettu

en: CallVote kick
fi: Äänestä ulosheittämisestä.

en: CallVote next map
fi: Äänestä seuraavasta mapista

en: CallVote not allowed.
fi: Äänestys ei sallittu.

en: CallVote restart
fi: Äänestä pelin uudelleenkäynnistyksestä

en: Callvote threshold (%) :
fi: Äänestyskynnys (%):

en: Callvote timeout :
fi: Äänestyksen aikaraja:

en: Camera
fi: Kamera

en: Camera 1
fi: Kamera 1

en: Camera 2
fi: Kamera 2

en: Camera 3
fi: Kamera 3

en: Camera 4
fi: Kamera 4

en: Camera 5
fi: Kamera 5

en: Camera 6
fi: Kamera 6

en: Camera free
fi: Kamera vapaa

en: CameraDown
fi: Kamera alas

en: CameraUp
fi: Kamera ylös

en: Campaign :
fi: Kampanja:

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel your buddy request
fi: Peruuta kaveripyyntösi

en: Cancelled
fi: Peruutettu

en: Cancelling
fi: Peruutetaan

en: Cannot access your %1$s profile.
fi: Pääsy sinun %1$s profiiliisi epäonnistui.

en: Cannot change password:
fi: Salasanaa ei voi vaihtaa:

en: Cannot connect to the server
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä

en: Cannot create the group:
fi: Ryhmää ei voitu luoda:

en: Cannot delete profile of the current player!
fi: Nykyisen pelaajan profiilia ei voi poistaa.

en: Cannot join server...
fi: Palvelimeen ei voitu liittyä...

en: Cannot join server:
    %1
fi: Palvelimeen ei voitu liittyä:
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
fi: Versioiden %1 ja %2 replayta ei voitu yhdistää.

en: Cannot merge validation replays.
fi: Validointireplyitä ei voi yhdistää.

en: Cannot retrieve the Manialink:
fi: ManiaLinkiä ei voida noutaa:

en: Cannot try to subscribe to group:
fi: Ei voitu liittyä ryhmään:

en: Cannot update groups.
    %1
fi: Ryhmien päivitys ei onnistu.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
fi: Kaverilistaa ei voi päivittää:

en: Cannot update the favorites list:
fi: Suosikkilistan päivitys ei onnistunut:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
fi: Asetuksia ei voitu tallentaa kohteeseen
    %1.

en: Capturable Index
fi: Kaapattavissa oleva indeksi

en: Capture
fi: Kaappaa

en: Capture Weight
fi: Kaappauksen ratio

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
fi: Kaappaa voittoa varten $<$0f0poles$>.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
fi: Kaappaa voittoa varten $<$0f0poles$>. 
    Et voi kaapata $<$0f0defense$> vaiheiden aikana.

en: Capture the poles of the opposing team!
fi: Sieppaa vastakkaisen tiimin pylväät

en: Capture time
fi: Kaappausaika

en: Capturing
fi: Kaapataan

en: Car reflections
fi: Autoheijastukset

en: Car reflects
fi: Autoheijastukset

en: Cards to Squares Mode
fi: Cards to Squares -tila

en: Center camera
fi: Keskitä kamera

en: Center spring intensity
fi: Keskusjousen voimakkuus

en: Challenge other players
fi: Haasta toisia pelaajia

en: Challenge other players!
fi: Haasta muita pelaajia!

en: Change Sort Order
fi: Vaihda Järjestämistapaa

en: Change camera
fi: Vaihda kameraa

en: Change map
fi: Vaihda map

en: Change mode and start a new match.
fi: Vaihda tilaa ja aloita uusi kisa.

en: Change sort order
fi: Vaihda järjestämistapaa

en: Change team
fi: Vaihda tiimiä

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
fi: Muuta pelitietojen tallennuspaikkaa.
    (nyt %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
fi: Muuta omien tiedostojesi tallennuspaikkaa.
    (nyt %1)

en: Change the settings: $<%1$>
fi: Vaihda asetuksia: $<%1$>

en: Change your password
fi: Vaihda salasana

en: Change your zone
fi: Vaihda aluettasi

en: Chat
fi: Keskustelu

en: Chat Mode
fi: Keskustelutila

en: Chat Settings
fi: Keskustelun asetukset

en: Chat time :
fi: Keskusteluaika:

en: Chat to all
fi: Keskustele kaikkien kanssa

en: Cheat suspicion
fi: Huijausepäily

en: Check Internet connection
fi: Tarkista internetyhteys

en: Check of %1 update failed!
fi: Päivityksen %1 tarkistus epäonnistui!

en: Checking game data
fi: Tarkistetaan pelitietoja

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
fi: Tarkistetaan yhteyttä pelin pääpalvelimeen.
    Odota...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
fi: Tarkistetaan käyttäjätunnusta %1
    Odota...

en: Checkpoint captured!
fi: Checkpoint kaapattu!

en: Checkpoint captured.
fi: Checkpoint kaapattu.

en: Checkpoints
fi: Checkpointit

en: Choose
fi: Valitse

en: Choose Map Type
fi: Valitse mapin tyyppi

en: Choose Opponents
fi: Valitse vastustajat

en: Choose a Game Mode
fi: Valitse pelitila

en: Choose a Map
fi: Valitse kartta

en: Choose a Server
fi: Valitse palvelin

en: Choose a Slot
fi: Valitse paikka

en: Choose a campaign
fi: Valitse kampanja

en: Choose a difficulty
fi: Valitse vaikeustaso

en: Choose a group
fi: Valitse ryhmä

en: Choose a sound
fi: Valitse ääni

en: Choose an Environment
fi: Valitse ympäristö

en: Choose an activity
fi: Valitse toiminto

en: Choose an environment
fi: Valitse ympäristö

en: Choose an image
fi: Valitse kuva

en: Choose an input device
fi: Valitse syöttölaite

en: Choose between simple and advanced map editor
fi: Valitse yksinkertainen tai laajennettu kartan muokkaus

en: Choose custom Music
fi: Valitse oma musiikki

en: Choose game mode
fi: Valitse pelitila

en: Choose skin
fi: Valitse skin

en: Choose the action to perform on this group:
fi: Valitse ryhmän toiminto:

en: Choose the scale
fi: Valitse koko

en: Choose the shininess
fi: Valitse kiiltävyys

en: Choose the transparency
fi: Valitse läpinäkyvyys

en: Choose your Avatar
fi: Valitse avatar

en: Choose your Editor
fi: Valitse editori

en: Choose your Location
fi: Valitse sijainti

en: Choose your opponents
fi: Valitse vastustajasi

en: Choose your profile
fi: Valitse profiili

en: Choose your team
fi: Valitse tiimi

en: Choose your zone
fi: Valitse alue

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Clear All
fi: Poista kaikki

en: Clear OffZone?
fi: Tyhjennä OffZone?

en: Clear all blocks?
fi: Tyhjennä kaikki lohkot?

en: Clear all objects?
fi: Tyhjennä kaikki esineet?

en: Clear all paths?
fi: Poistetaanko kaikki reitit?

en: Clear everything?
fi: Tyhjennä kaikki?

en: Clear selection?
fi: Tyhjennä valinta?

en: Clear tag display list
fi: Tyhjennä tunnisteiden näyttöluettelo

en: Clear terrain?
fi: Tyhjennä maasto?

en: Clear the map
fi: Tyhjennä kartta

en: Clear unused spot models ?
fi: Haluatko poistaa käyttämättömät mallit?

en: Click here to change the control device
fi: Valitse ohjainlaite napsauttamalla tätä

en: Click here to install a title.
fi: Napsauta tästä asentaaksesi pelin.

en: Click on 'OK' to continue
fi: Napsauta 'OK' jatkaaksesi

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
fi: Lataa replay napsauttamalla ennätystä

en: Click on the picture to change your Avatar
fi: Vaihda avatar napsauttamalla kuvaa

en: Click to add a player
fi: Lisää pelaaja napsauttamalla

en: Client port
fi: Asiakasohjelman portti

en: Clip
fi: Leike

en: Clip number %1 already has a trigger here.
fi: Leikkeellä nro %1 on jo käynnistin tässä.

en: Close
fi: Sulje

en: Code
fi: Koodi

en: Collection :
fi: Kokoelma:

en: Color
fi: Väri

en: Color :
fi: Väri:

en: Combo
fi: Kombo

en: Combo breaker
fi: Combo rikkoja

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment :
fi: Kommentti:

en: Common data files
fi: Yleiset tiedostot

en: Compatible ghost found on disk
fi: Levyltä löytyi yhteensopiva ghost

en: Competitions
fi: Kilpailut

en: Compilation Error in:
fi: Virhe käännettäessä kohteessa:

en: Compilation failures
fi: Käännösvirheet

en: Compile
fi: Käännä

en: Compress & Save
fi: Pakkaa ja tallenna

en: Compute Decals
fi: Laske siirtokuvat

en: Compute shadows
fi: Laske varjot

en: Compute shadows quality
fi: Laske varjojen laatu

en: Computing shadows
fi: Lasketaan varjoja

en: Concatenate replays
fi: Yhdistä uusinnat

en: Condition :
fi: Ehto:

en: Conditions
fi: Olosuhteet

en: Configuration
fi: Asetukset

en: Configuration Names
fi: Asetusten nimet

en: Configure
fi: Määritä

en: Configure controls
fi: Määritä ohjaimet

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm new password:
fi: Vahvista uusi salasana:

en: Confirm password
fi: Vahvista salasana

en: Confirm your email
fi: Vahvista sähköpostiosoitteesi

en: Confirmation
fi: Vahvistus

en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
fi: Onnittelut! Vain %1 pelaajaa %2:sta keräsi kaikki tämän kampanjan mitalit.

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
fi: Onnittelut! Avasit ensimmäisen mustan mapin!
     Nadeo-vastustajat ovat nyt käytössäsi!

en: Connect
fi: Yhdistä

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connecting to %1...
fi: Yhdistetään palvelimeen %1...

en: Connection Error
fi: Yhteysvirhe

en: Contacting server...
fi: Yhdistetään palvelimeen...

en: Contents
fi: Sisältö

en: Contents :
fi: Sisältö:

en: Continue
fi: Jatka

en: Continue offline
fi: Jatka offline tilassa

en: Continue?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Contrast
fi: Kontrasti

en: Convergence
fi: Kohdistus

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
fi: Muunto ManiaPlanet-tiliksi

en: Convert
fi: Muunna

en: Convert ogg file
fi: Muunna ogg-tiedosto

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy %1 server link to clipboard
fi: Kopioi %1 serverilinkki leikepöydälle

en: Copy Selection
fi: Kopioi valinta

en: Copy server link
fi: Kopioi serverin linkki

en: Copy this message to clipboard
fi: Kopioi tämä viesti leikepöydälle

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copy your server link to clipboard
fi: Kopioi serverilinkki leikepöydälle

en: Copy/Paste Mode [C]
fi: Leikkaa/liitä-tila [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
fi: Kopioidaan synkronoituja tiedostoja, 
     odota...

en: Corrupted login.
fi: Viallinen käyttäjätunnus.

en: Cost:
fi: Hinta:

en: Could not connect.
fi: Ei saada yhteyttä.

en: Could not connect: 
    %1
fi: Ei saada yhteyttä: 
    %1

en: Could not contact server.
fi: Palvelimeen ei saatu yhteyttä.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
fi: Skiniä ei voitu luoda.
    Tuntematon tiedostopääte

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
fi: Skiniä ei voitu luoda.
    Väärä URL?

en: Could not determine the title to use.
fi: Käytettävää peliä ei pystytty määrittelemään.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
fi: UDP-yhteyttä ei voitu muodostaa:
    Palataan pelkkään TCP:hen.
    Kokeile määrittää palomuuri
    verkon toiminnan parantamiseksi.

en: Could not export !
fi: Vienti ei onnistunut.

en: Could not export clip
fi: Leikettä ei voitu viedä

en: Could not find DirectX9
fi: DirectX9:ää ei löytynyt

en: Could not find player score.
fi: Pelaajan tulosta ei löytynyt.

en: Could not find the title %1.
fi: Peliä %1 ei löytynyt.

en: Could not import action
fi: Toiminnan lisäys epäonnistui

en: Could not import clip
fi: Leikettä ei voitu tuoda

en: Could not import replay tracks
fi: Replay-karttoja ei voitu tuoda

en: Could not import the Anim.
fi: Animoinnin tuominen epäonnistui.

en: Could not init internet
fi: Internetyhteyttä ei voitu alustaa

en: Could not initialize the network.
fi: Verkkoa ei voitu alustaa.

en: Could not install or update the title's files...
fi: Pelin tiedostoja ei voitu asentaa tai päivittää...

en: Could not load map!
fi: Karttaa ei voitu ladata.

en: Could not load the Match settings:
    %1
fi: Kisan asetuksia ei voitu ladata:
    %1

en: Could not load the file.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Could not load the mesh!
fi: Meshiä ei voitu ladata!

en: Could not load the replay.
fi: Replayta ei voitu ladata.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
fi: Kaikkia mukaan luettujen tiedostojen tarvittavia paketin avaimia ei pystytty hakemaan.

en: Could not report abuse:
fi: Väärinkäytöstä ei voitu ilmoittaa:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
fi: Joukkueprofiilia ei voitu hakea.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
fi: Kampanjan tietoja ei voitu noutaa.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
fi: Map-listaa ei voitu hakea.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
fi: Näytönohjaimen suorituskykyä ei saatu selville.
    Automaattinen grafiikan laatu ei ehkä ole riittävä.

en: Could not save !
fi: Tallennus epäonnistui!

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
fi: Otteluasetuksia ei voida tallentaa:
    %1

en: Could not save the file.
fi: Tiedostoa ei voitu tallentaa.

en: Could not save the map!
fi: Karttaa ei voitu tallentaa!

en: Could not save the replay!
fi: Replayta ei voitu tallentaa.

en: Could not search:
    %1
fi: Haku ei onnistunut:
    %1

en: Could not send email.
    %1
fi: Sähköpostin lähetys ei onnistunut.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
fi: Maastoa ei voitu muokata lohkon sijoittamista varten.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
fi: Maastoa ei voitu muokata Macroblockin sijoittamista varten.

en: Could not upload this map.
    %1
fi: Kartan lähetys ei onnistunut.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
fi: Kohteen $<%1$> replayta ei voitu validoida

en: Could not validate!
     no key events available...
fi: Validointi ei onnistunut!
     Ei avaintapahtumia...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
fi: Validointi ei onnistunut!
    Väärä simulaatio

en: Counter KO failed.
fi: Vastatyrmäys epäonnistui!

en: Counter KO!
fi: Vastatyrmäys!

en: Counter! $<%1$> hasn't lost yet.
fi: Vastaisku! $<%1$> ei ole vielä hävinnyt.

en: Cpu/Gpu synchro
fi: CPU/GPU-synkr.

en: Create
fi: Luo

en: Create Icon
fi: Luo kuvake

en: Create MacroBlock Variant
fi: Luo MacroBlock-variantti

en: Create a Pack
fi: Luo paketti

en: Create a Server
fi: Luo palvelin

en: Create a desktop icon
fi: Luo pikakuvake työpöydälle

en: Create a group
fi: Luo ryhmä

en: Create a new Plugin Script
fi: Luo uusi liitännäisskripti

en: Create a new Profile
fi: Luo uusi profiili

en: Create a pack
fi: Luo paketti

en: Create a profile
fi: Luo profiili

en: Create a server
fi: Luo palvelin

en: Create an image from the text entry
fi: Luo kuva tekstistä

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
fi: Omien pelien luominen ja hallinta. (Vain edistyneet käyttäjät.)

en: Create new MacroBlock
fi: Luo uusi MacroBlock

en: Create new group
fi: Luo uusi ryhmä

en: Create new title
fi: Luo uusi title

en: Create new...
fi: Luo uusi...

en: Creating the account...
fi: Luodaan tiliä...

en: Credits
fi: Tekijät

en: Crosshair Settings
fi: Tähtäimen Asetukset

en: Cup Mode
fi: Cup-tila

en: Current Combo
fi: Tämän hetkinen Combo

en: Current cache size
fi: Välimuistin nykyinen koko

en: Current color
fi: Nykyinen väri

en: Current password:
fi: Nykyinen salasana:

en: Cursor
fi: Kohdistin

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom Blocks Mode (F5)
fi: Mukautetut lohkot -tila (F5)

en: Custom Bullets
fi: Mukautetut luodit

en: Custom Information
fi: Mukautetut tiedot

en: Custom data
fi: Mukautetut tiedot

en: Custom data directories
fi: Mukautetut tietohakemistot

en: Custom installation
fi: Mukautettu asennus

en: Custom mod
fi: Oma mod

en: Custom music
fi: Oma musiikki

en: Custom settings
fi: Mukautetut asetukset

en: Customize
fi: Mukauta

en: Customize the layout:
fi: Muokkaa asettelua:

en: Customized actions may not benefit from future updates.
    Continue?
fi: Mukautetut toiminnot eivät välttämättä hyödy tulevista päivityksistä.
    Jatketaanko?

en: Cut Block
fi: Leikkaa lohko

en: Cut Selection
fi: Leikkaa valinta

en: Cut after
fi: Leikkaa kohdan jälkeen

en: Cut before
fi: Leikkaa ennen kohtaa

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
fi: D / Ctrl + hiiren rullaa alaspäin

en: DOF samples
fi: Terävyysalueen näytteet

en: DRIVE
fi: AJA

en: Data access
fi: Tietojen käyttö

en: Data importer
fi: Tietojen tuonti

en: Date :
fi: Päivämäärä:

en: Decals
fi: Siirtokuvat

en: Decals Mode
fi: Siirtokuvatila

en: December
fi: Joulukuu

en: Decent
fi: Kelvollinen

en: Decoration
fi: Koriste

en: Decrease cam fov
fi: Pienennä kameran polttoväliä

en: Default
fi: Oletus

en: Default horns
fi: Oletusäänitorvi

en: Default sound
fi: Oletusääni

en: Default values
fi: Oletusarvot

en: Defense
fi: Puolustus

en: Define Test Map
fi: Määritä testikartta

en: Delete
fi: Poista

en: Delete %1 from your buddies
fi: Poista %1 kavereistasi

en: Delete SubModel?
     (All your changes will be lost)
fi: Poistetaanko Alamalli?
     (Kaikki muutoksesi menetetään)

en: Delete a key/block
fi: Poista avain/lohko

en: Delete bullet?
     (All your changes will be lost)
fi: Poistetaanko luoti?
    (Kaikki muutokset tulevat häviämään)

en: Delete button
fi: Poista painike

en: Delete pose
fi: Poista poseeraus

en: Delete property?
fi: Poista tila?

en: Delete this Article?
fi: Haluatko poistaa tämän kohteen?

en: Delete this Macroblock?
fi: Haluatko poistaa tämän Macroblockin?

en: Delete this Plugin?
fi: Haluatko poistaa tämän liitännäisen?

en: Delivered by
fi: Toimittaja

en: Deny %1 buddy request
fi: Hylkää %1 kaveripyyntö

en: Deny this buddy request
fi: Hylkää tämä kaveripyyntö

en: Depth
fi: Syvyys

en: DepthOfField
fi: Syvätarkkuus

en: Description
fi: Kuvaus

en: Destroy all paths?
fi: Tuhoa kaikki polut?

en: Devices
fi: Laitteet

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
fi: Mainitsitko kaverillesi jo ManiaPlanetista?

en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

en: Direct elimination
fi: Suora karsiutuminen

en: Direct lighting
fi: Suora valaistus

en: Dirt Intensity
fi: Lian määrä

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
fi: Poista HdrCubeRenderMipMap käytöstä

en: Disable ZBufferRange
fi: Poista ZBufferRange käytöstä

en: Disable advertising
fi: Poista mainokset käytöstä

en: Disable replay recording
fi: Replayn tallennus pois käytöstä

en: Disable scan cache
fi: Poista skannausvälimuisti käytöstä

en: Discard changes and quit
fi: Hylkää muutokset ja lopeta

en: Disconnect Account
fi: Katkaise tilin yhteys

en: Display
fi: Näyttö

en: Display Freq.
fi: Näytön taajuus

en: Display Ghosts name on event
fi: Näytä ghostin nimi tapahtumassa

en: Display Layout
fi: Näytön Asettelu

en: Display Mode
fi: Näyttötila

en: Display Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Display VSync
fi: Näytön VSync

en: Display car names
fi: Näytä autojen nimet

en: Display checkpoints events
fi: Näytä checkpoint-tapahtumat

en: Display cost
fi: Näyttöresurssien kulutus

en: Display end of laps events
fi: Näytä kierrosten lopputapahtumat

en: Display end of race events
fi: Näytä kisan lopputapahtumat

en: Display mode
fi: Näyttötila

en: Display mode for events
fi: Tapahtumien näyttötila

en: Display size
fi: Näytön koko

en: Display stunt figures events
fi: Näytä temppukuviotapahtumat

en: Display synchro
fi: Näytön synkr.

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
fi: Näytetään mapin %4$s raportit %1$s-%2$s/%3$s:

en: Distance
fi: Etäisyys

en: Do Not Show Again
fi: Älä näytä uudestaan

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
fi: Haluatko varmasti äänestää joukkueiden tasapainotuksesta?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
fi: Haluatko varmasti äänestää seuraavaan mapiin menemisestä?

en: Do you really want to CallVote to restart?
fi: Haluatko varmasti äänestää uudelleen aloittamisesta?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
fi: Haluatko varmasti lisätä tämän pelaajan kaverilistaasi?

en: Do you really want to ban this player?
fi: Haluatko varmasti estää tämän pelaajan?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
fi: Haluatko varmasti äänestää tämän pelaajan estämisestä?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
fi: Haluatko varmasti äänestää tämän pelaajan heittämisestä ulos?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
fi: Haluatko varmasti poistaa kohteen
    "$<%1$>"?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
fi: Haluatko varmasti pysäyttää palvelimen ja palata valikkoon?

en: Do you really want to kick this player?
fi: Haluatko varmasti potkia tämän pelaajan ulos?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
fi: Haluatko varmasti poistua palvelimelta ja palata valikkoon?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
fi: Haluatko varmasti lukita mapin
    käyttäen salasanaa '%1'?

en: Do you really want to quit?
fi: Haluatko todella lopettaa?

en: Do you really want to remove this Deck?
fi: Haluatko varmasti poistaa pakan?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
fi: Tahdotko todella purkaa kaikki kytkökset kohteesta
    <%1>?

en: Do you still want to continue ?
fi: Haluatko yhä jatkaa?

en: Do you want to add this server to your favorites?
fi: Haluatko lisätä tämän palvelimen suosikkeihisi?

en: Do you want to cancel account creation?
fi: Haluatko peruuttaa käyttäjätilin luonnin?

en: Do you want to cancel all updates?
fi: Haluatko peruuttaa kaikki päivitykset?

en: Do you want to cancel this download?
fi: Haluatko peruuttaa tämän latauksen?

en: Do you want to cancel this update ?
fi: Haluatko peruuttaa tämän päivityksen?

en: Do you want to challenge the %1?
fi: Haluatko haastaa: %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
fi: Haluatko tarkistaa, ovatko ladatut tiedot ajan tasalla?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
fi: Haluatko valita pelin ladattavaksi tähän stationiin?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
fi: Haluatko suorittaa ManiaCoden loppuun?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
fi: Haluatko poistaa kansion %1 ja kaiken sen sisällön (sisältäen profiilisi, mapisi, replaysi ja skinisi)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
fi: Haluatko poistaa kansion %1 ja kaiken sen sisällön?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
fi: Haluatko ladata päivityksen ja päivittää pelin?

en: Do you want to download the update?
fi: Haluatko ladata päivityksen?

en: Do you want to load this title into the station?
fi: Haluatko ladata tämän pelin stationiin?

en: Do you want to play with this map now?
fi: Haluatko pelata mapia nyt?

en: Do you want to remove the locator of this data?
fi: Haluatko poistaa tämän tiedon paikantimen?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän palvelimen suosikeistasi?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
fi: Haluatko palauttaa aikaisemmat %1-tiedot sijainnista 'My Documents\%2'?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
fi: Haluatko valita tämän avatarin profiiliisi?

en: Do you want to select this skin for your profile?
fi: Haluatko valita tämän skinin profiiliisi?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
fi: Haluatko määrittää %1-tiedostoille mukautetut kansiot?

en: Do you want to unload the title from this station?
fi: Haluatko poistaa pelin tästä stationista?

en: Do you want to:
fi: Mitä haluat tehdä:

en: Don't change
fi: Älä muuta

en: Don't connect chat
fi: Älä yhdistä chattiin

en: Donation :
fi: Lahjoitus:

en: Done
fi: Valmis

en: Download disabled by the server
fi: Palvelin ei salli latausta

en: Download error
fi: Latausvirhe

en: Download error :
fi: Latausvirhe:

en: Download error : unable to join server.
fi: Latausvirhe: palvelimeen liittyminen ei onnistu.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
fi: Latausvirhe. Palvelimeen ei voitu liittyä.
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Download from locators (Direct download URL)
fi: Lataa paikantimista (suora URL-latauslinkki)

en: Download from peer (P2P)
fi: Lataa vertaisverkosta (P2P)

en: Download in progress, please wait...
fi: Lataus käynnissä, odota...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
fi: Kohteen %1 lataus tai päivitys epäonnistui.
    Palvelimeen ei saada yhteyttä: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
fi: Lataa oletusryhmän parhaat replayt yksinpelikisoista

en: Download?
fi: Haluatko ladata?

en: Downloaded Maps
fi: Ladatut kartat

en: Downloading data...
fi: Ladataan tietoja...

en: Drag keys (+ Alt for scale)
fi: Pidä nappeja (+ Alt niin koko)

en: Draw
fi: Piirrä

en: Draw joint
fi: Piirrä liitos

en: Draw match
fi: Tasapeli

en: Draw roads or terrain
fi: Piirrä teitä tai maastoa

en: Draw round
fi: Tasapelierä

en: Draw skeleton
fi: Piirrä luuranko

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
fi: ManiaPlanetin suosion takia liian moni pelaaja yrittää muodostaa yhteyden pääpalvelimeen.
    Yhteys siihen ei valitettavasti ole nyt mahdollista, joten pelaat vain yhteydettömässä tilassa.
    Pahoittelemme tapahtunutta. Pystymme pian ottamaan vastaan lisää verkkopelaajia.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
fi: ManiaPlanetin suosion takia liian monta pelaajaa yrittää ottaa yhteyttä pääpalvelimeen.
    Sinut on asetettu jonoon.
    Arvioitu odotusaika:

en: Duel
fi: Kaksintaistelu

en: Duplicate avatar
fi: Jäljennä avatar

en: Duplicate image
fi: Jäljennä kuva

en: Duplicate music
fi: Jäljennä musiikki

en: Duplicate sound
fi: Jäljennä ääni

en: Duration
fi: Kesto

en: Duration (s)
fi: Kesto (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
fi: E / Ctrl + hiiren rullaa ylöspäin

en: EMail
fi: Sähköposti

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit Offzone [O]
fi: Muokkaa OffZonea [O]

en: Edit Script
fi: Muokkaa skriptiä

en: Edit a Plugin Script
fi: Muokkaa liitännäisskriptiä

en: Edit a Replay
fi: Muokkaa replayta

en: Edit comments
fi: Muokkaa kommentteja

en: Edit pose
fi: Muokkaa poseerausta

en: Edit snapshot camera
fi: Muokkaa valokuvakameraa

en: Edit special properties
fi: Muokkaa erikoisominaisuuksia

en: Edit title parameters
fi: Muokkaa titlen parametreja

en: Edit trigger
fi: Muokkaa käynnistintä

en: Editing protected by password
fi: Muokkaus suojattu salasanalla

en: Editor
fi: Editori

en: Editors
fi: Editorit

en: Eighth (Press 8)
fi: Kahdeksas (paina 8)

en: Eliminated by :
fi: Sinut tuhosi :

en: Email
fi: Sähköposti

en: Email successfully sent.
fi: Sähköposti lähetetty.

en: Emblem
fi: Tunnuskuva

en: Emblem blink
fi: Tunnuskuvan vilkkuminen

en: Emulate cursor
fi: Kohdistimen emulointi

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Enable D3D9Ex
fi: Ota käyttöön D3D9Ex

en: Enable air mapping
fi: Ota käyttöön ilmaan rakentaminen

en: Enable chat
fi: Ota keskustelu käyttöön

en: Enable check lags
fi: Ota käyttöön tarkistusviiveet

en: Enable fullscreen GDI
fi: Ota koko näytön GDI käyttöön

en: Enable mix-mapping
fi: Aktivoi mixmappaus

en: Enable multi-threads
fi: Ota käyttöön multithread

en: Enable specific sensitivity
fi: Ota erityinen herkkyys käyttöön

en: End
fi: Päätös

en: End Ghost Recording
fi: Lopeta ghostin tallennus

en: End Of Laps
fi: Kierrosten loppu

en: End Of Race
fi: Kisan loppu

en: End User License Agreement
fi: Loppukäyttäjän käyttöoikeussopimus

en: End of warmup, match starting...
fi: Lämmittely päättynyt, kisa alkaa...

en: End race
fi: Lopeta kisa

en: End validation
fi: Lopeta validointi

en: End warm-up
fi: Lopeta lämmittely

en: Enter Text
fi: Anna teksti

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
fi: Muunna tämänhetkinen tilisi syöttämällä ManiaPlanet-avain.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
fi: Pidennä tilisi voimassaoloaikaa syöttämällä ManiaPlanet-avain.

en: Enter a Name:
fi: Anna nimi:

en: Enter a key
fi: Anna avain

en: Enter a login
fi: Anna käyttäjätunnus

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
fi: Anna uuden siirtokuvan nimi (käytetään myös tiedostonimenä):

en: Enter a password
fi: Anna salasana

en: Enter a valid email
fi: Anna voimassaoleva sähköpostiosoite

en: Enter an Icon Directory:
fi: Anna kuvakkeen hakemisto:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
fi: Anna tuotavan TrackMania Nations Forever -tilin käyttäjätunnus ja salasana. Jos haluat tuoda myös tunnuksen, valitse 'Käytä tämän tilin tunnusta'

en: Enter racing mode
fi: Siirry kisatilaan

en: Enter the URL or the name of the title:
fi: Kirjoita URL tai titlen nimi:

en: Enter the URL:
fi: Anna URL:

en: Enter the login of your Buddy
fi: Anna kaverisi käyttäjätunnus

en: Enter the name of the new Deck:
fi: Anna uuden pakan nimi:

en: Enter the new name of the Deck:
fi: Anna pakan uusi nimi:

en: Enter the password
fi: Anna salasana

en: Enter the title id
fi: Anna pelin id

en: Enter your age:
fi: Syötä ikäsi:

en: Enter your code
fi: Syötä koodisi

en: Enter your friend's email
fi: Anna kaverisi sähköpostiosoite

en: Enter your key
fi: Anna avain

en: Enter your name:
fi: Anna nimesi:

en: Erase
fi: Poista

en: Erase All
fi: Poista kaikki

en: Erase a trigger
fi: Poista käynnistin

en: Eraser Tool [X]
fi: Pyyhekumi [X]

en: Error
fi: Virhe

en: Error : Cannot write config. file.
fi: Virhe: Asetustiedostoa ei voitu tallentaa.

en: Error : unknown official server type.
fi: Virhe: tuntematon virallisen palvelimen tyyppi.

en: Error when retrieving script settings.
fi: Virhe skriptiasetuksia haettaessa.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
fi: Virhe. Nadeon on hyväksyttävä "Ammattilaiset".

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
fi: Virhe, "Races of championsin" tulee olla Nadeon sallima.

en: Error, operation denied.
fi: Virhe, toiminto estetty.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
fi: Virhe, tarkista organisaation käyttäjätunnus ja salasana.

en: Error, please check the login of your organization.
fi: Virhe. Tarkista organisaatiosi käyttäjätunnus.

en: Error, please check your login and password.
fi: Virhe, tarkista käyttäjätunnus ja salasana.

en: Error, please try again later.
fi: Virhe, yritä myöhemmin uudestaan.

en: Error, server removed not found.
fi: Virhe, palvelin poistettu, sitä ei löytynyt.

en: Error, this server is not official.
fi: Virhe, tämä palvelin ei ole virallinen.

en: Error, this title is already loaded in another station.
fi: Virhe. Tämä peli on jo ladattu toiseen stationiin.

en: Error, you are not admin of this organisation.
fi: Virhe. Et ole tämän organisaation valvoja.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
fi: Virhe. Et ole tämän palvelimen tukija. Vain tukija voi suorittaa tämän suorittaa tämän toimen.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
fi: Virhe, voit muuttaa palvelinrajaa vain kerran vuorokaudessa.

en: Error, you can't add this server.
fi: Virhe, et voi lisätä tätä palvelinta.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
fi: Virhe, et voi yrittää tämän radan virallista ennätystä nyt.
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
fi: Virhe. Et voi ladata tätä peliä uudelleen tähän stationiin.
    Yritä uudelleen hetken kuluttua.

en: Error, you're not properly logged-in.
fi: Virhe, et ole kirjautunut sisään.

en: Error, your account has not been validated.
fi: Virhe, tiliäsi ei ole vahvistettu.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
fi: Virhe. Skin alkaa merkillä '#', mutta siinä ei ole tunnistetta.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
fi: Virhe:
    Videokoodekkia ei voitu käynnistää.
    (Koodekki ei ehkä tue tämänhetkistä näytön tarkkuutta.)

en: Error: %1
fi: Virhe: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
fi: Virhe: Tiedostoa ei voitu ladata ja julkaista workshopiin.

en: Error: invalid campaign.
fi: Virhe: väärä kampanja.

en: Error: map file not found
fi: Virhe: karttatiedostoa ei löytynyt

en: Error: script not saved.
fi: Virhe: skriptiä ei tallennettu.

en: Error: the Nations campaign was not found.
fi: Virhe: Nations-kampanjaa ei löytynyt.

en: Error: the campaign was not found
fi: Virhe: kampanjaa ei löytynyt

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
fi: Virhe: profiilin synkronointi pääpalvelimen kanssa ei onnistunut.
    Profiili ei ole täysin ajan tasalla.
    Profiilin lisämuutoksia ei ehkä oteta huomioon seuraavassa käynnistyksessä.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
fi: Jokaisen pelaajan on valittava profiili ennen jatkamista.

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
fi: Kaikki pelaajat aloittavat samaan aikaan. Ensimmäinen maalilinjan ylittävä voittaa pisteitä.

en: Exclusive keyboard capture
fi: Vain näppäimistö

en: Exit
fi: Lopeta

en: Exit (Back to menus)
fi: Poistu (Takaisin valikkoon)

en: Exit (interrupt the match)
fi: Poistu (keskeytä kisa)

en: Exit (leave the match)
fi: Lopeta (poistu kisasta)

en: Exit to menu
fi: Poistu valikkoon

en: Export anim library...
fi: Vie animaatiokirjasto...

en: Export clip as...
fi: Vie leike...

en: Export clip...
fi: Vie leike...

en: Export map and replay
fi: Vie map ja replay

en: Export replay to validate
fi: Vie replay validointia varten

en: Export to validate
fi: Vie validoitavaksi

en: Exposure
fi: Valotus

en: Extend
fi: Laajenna

en: Extend your ManiaPlanet account
fi: Jatka ManiaPlanet-tiliä

en: Extension of a ManiaPlanet Account
fi: ManiaPlanet-tilin jatkaminen

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
fi: F / Shift + hiiren rullaa ylöspäin

en: FORUM
fi: KESKUSTELUPALSTA

en: Failed to convert music
fi: Musiikin muunto epäonnistui

en: Failed to write to %1.
fi: Kirjoitus kohteeseen %1 ei onnistunut.

en: Fails
fi: Epäonnistui

en: Faster
fi: Nopeampi

en: Favorite Servers
fi: Suosikkipalvelimet

en: Favorite server
fi: Suosikkipalvelin

en: Favorites
fi: Suosikit

en: February
fi: Helmikuu

en: Field of view
fi: Näkymäalue

en: Fifth (Press 5)
fi: Viides (paina 5)

en: File %1 of %2 : %3...
fi: Tiedosto %1/%2: %3...

en: File format
fi: Tiedostomuoto

en: File is read-only
fi: Tiedosto on vain luku -muodossa

en: File is read-only.
fi: Tiedosto on vain luku -muodossa.

en: File not found. Unable to select style.
fi: Tiedostoa ei löydy. Tyyliä ei voitu valita.

en: File size is %1 kBytes.
fi: Tiedostokoko on %1 kt.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
fi: Tiedosto liian suuri avatariksi (enint. %1 kt)

en: FileName
fi: Tiedostonimi

en: Fill
fi: Täytä

en: Fill gutter
fi: Täytä väli

en: Filling speed of the gauge when capturing a pole.
fi: Mittarin täyttymisnopeus pylvästä kaapattaessa.

en: Filling speed of the stamina gauge.
fi: Kestävyysmittarin täyttymisnopeus.

en: Film curve
fi: Filmin käyrä

en: Filter environment
fi: Suodata ympäristö

en: Filter environments
fi: Suodata ympäristöt

en: Filter game mode
fi: Suodata pelitila

en: Filtering
fi: Suodatus

en: Finalising Options
fi: Viimeistelyasetukset

en: Finalist
fi: Finalisti

en: Finalist!
fi: Finalisti!

en: Fine
fi: Sopiva

en: Finished
fi: Maalissa

en: First (Press 1)
fi: Ensimmäinen (paina 1)

en: First player eliminated!
fi: Ensimmäinen pelaaja eliminoitu!

en: First player to reload.
fi: Ensimmäisenä uudelleen ladannut pelaaja

en: First player to score.
fi: Ensimmäisen pisteen saanut pelaaja.

en: Fitness
fi: Kunto

en: Flat
fi: Litteä

en: Flying Path Mode
fi: Lentävä reitti -tila

en: Fog Scale
fi: Sumun määrä

en: For a %1 map, this is...
fi: %1-kartaksi tämä on...

en: Force Hue
fi: Pakota sävy

en: Force Light
fi: Pakota sytyttämään valot

en: Force convergence
fi: Pakota kohdistus

en: Force server address
fi: Pakota palvelimen osoite

en: Forced
fi: Pakota

en: Forward
fi: Eteenpäin

en: Fourth (Press 4)
fi: Neljäs (paina 4)

en: Fov
fi: Näk.alue

en: Free Account Import
fi: Ilmainen tilin tuonti

en: Free For All - 1 vs 3
fi: Kaikki vastaan kaikki - 1 vastaan 3

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
fi: Vapaa katselutila (pidä Alt painettuna)

en: Free for all
fi: Kaikki vastaan kaikki

en: Free for all
    - Survive as long as possible to score a maximum of points.
    - Bonus points are awarded for the pole capture and for each player hit.
    - If the pole is captured then the playing area will start to shrink. If a player leaves this area he is eliminated.
    - The first player to reach %1 points wins.
    
    Press ALT to improve your character. Any time you earn points, xp is granted to you. When you have enough xp, you level up and earn new skill points to assign.
    - Reseting all caracteristics is free but can be done only once.
    - When you reach level %2, you are allowed to 'rebirth', i.e. go back to level 1 with one extra point to assign.
    - Your progress is saved until you disconnect from the server.
fi: Kaikki vastaan kaikki
    - Selviydy mahdollisimman pitkään saadaksesi enemmän pisteitä.
    - Bonuspisteitä annetaan pylväiden kaappauksista ja jokaisesta pelaajasta, johon osut.
    - Jos pylväs kaapataan, niin pelialue alkaa pienentyä. Jos pelaaja poistuu tältä alueelta, hän eliminoituu.
    - Ensimmäisenä %1 pistettä saanut pelaaja voittaa.
    
    Paina ALT parannellaksesi hahmoasi. Kun ansaitset pisteitä, saat samalla kokemuspisteitä. Kun sinulla on tarpeeksi kokemuspisteitä, pääset uudelle tasolle ja saat uusia skillpoints-pisteitä määriteltäväksi.
    - Kaikkien ominaisuusten palauttaminen on ilmaista, mutta voit tehdä sen vain kerran. 
    - Kun pääset tasolle %2, voit 'syntyä uudelleen', eli palata takaisin tasolle 1 ja saada yhden ylimääräisen skillpoints-pisteen määriteltäväksi.
    - Edistymisesi tallennetaan niin kauan kuin pysyt palvelimelle.

en: Free for all activated!
fi: Kaikki vastaan kaikki -tila aktivoitu!

en: Free wheeling!
fi: Vaihde vapaalla!

en: FreeLook multiplier
fi: FreeLook-kerroin

en: FreeWheeling duration
fi: Vapaan rullauksen kesto

en: Freelook Tool [Left Alt]
fi: Freelook-työkalu [vasen Alt]

en: Freeze unused axis
fi: Pysäytä käyttämätön akseli

en: From
fi: Lähettäjä

en: From :
fi: Lähettäjä:

en: FullJump
fi: TäysiHyppy

en: Fullscreen
fi: Koko näytön tila

en: Fullscreen resolution
fi: Koko näytön näyttötarkkuus

en: Game Data Folder
fi: Pelitietokansio

en: Game data folder
fi: Pelitietokansio

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
fi: Pelikansion kohtalokas virhe. Peliä ei voi käynnistää.

en: Game mode
fi: Pelitila

en: Game mode :
fi: Pelitila:

en: Game mode :
fi: Pelitila:

en: Game name :
fi: Pelin nimi:

en: Gauge
fi: Mittari

en: General
fi: Yleistä

en: General Inputs
fi: Yleiset näppäimet

en: General horn
fi: Yleinen äänitorvi

en: Generate %1$d keys for %2$s
fi: Luo %1$d avainta kohteeseen %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
fi: Luo avain kohteeseen %1$s

en: Generated keys for %1$s
fi: Luodut avaimet kohteeseen %1$s

en: Generating decals
fi: Luodaan siirtokuvia

en: Geometry details
fi: Geometrian lisätiedot

en: Get a new map
fi: Lataa uusi kartta

en: Get a new replay
fi: Lataa uusi replay

en: Get remote blacklist...
fi: Hae etäestolista...

en: Ghost 1/4: Author Medal
fi: Ghost 1/4: tekijämitali

en: Ghost 2/4: Gold Medal
fi: Ghost 2/4: kultamitali

en: Ghost 3/4: Silver Medal
fi: Ghost 3/4: hopeamitali

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
fi: Ghost 4/4: pronssimitali

en: Ghost Author
fi: Ghostin tekijä

en: Ghost Editor
fi: Ghost-editori

en: Ghost Path
fi: Haamun polku

en: Ghost Ref :
fi: Vert.-ghost:

en: Ghost Score
fi: Ghostin tulos

en: Ghost Time
fi: Ghostin aika

en: Ghost block Mode [F2]
fi: Ghost lohkotila [F2]

en: Ghost creation
fi: Ghostin luonti

en: Ghost name
fi: Ghostin nimi

en: Ghost skin
fi: Ghostin skin

en: Ghosts Name
fi: Ghostin nimi

en: Give Up
fi: Luovuta

en: Give up
fi: Luovuta

en: Global Help
fi: Maailmanlaajuinen Apu

en: Go to directory
fi: Siirry hakemistoon

en: Go to first frame
fi: Siirry ensimmäiseen kuvaan

en: Go to last frame
fi: Siirry viimeiseen kuvaan

en: Go to map
fi: Vaihda mapiin

en: Go to map $<%1$>
fi: Vaihda mapiin $<%1$>

en: Go to next map
fi: Siirry seuraavaan karttaan

en: Go to the Finish!
fi: Mene maaliin!

en: Goal captured!
fi: Tavoite kaapattu!

en: Goal captured.
fi: Tavoite kaapattu.

en: Gold
fi: Kulta

en: Gold Medal
fi: Kultamitali

en: Good
fi: Hyvä

en: Gpu/Cpu synchro
fi: GPU/CPU-synkr.

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
fi: Näytönohjain ei tue pelin vähimmäisvaatimuksia (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
fi: Grafiikka-asetukset

en: Great
fi: Hieno

en: Green
fi: Vihreä

en: Group Play
fi: Ryhmäpeli

en: Group management
fi: Ryhmän hallinta

en: Group players
fi: Ryhmän pelaajat

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Guide
fi: Opastus

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
fi: Vaaditaan laitepohjainen vertex-varjostin (laitteesi tukee vain ohjelmistopohjaisia vertex-varjostimia)

en: Header Description
fi: Otsikon kuvaus

en: Header Title
fi: Otsikko

en: Height
fi: Korkeus

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
fi: Hei
    
    %2$s kutsui sinut kanssasi pelaamaan peliä %1$s
    
    %1$s on ilmainen peli, ja sen voi ladata täältä: %3$s
    Jotta voisit vertailla tuloksiasi pelaajan %2$s kanssa ja pelata hänen kanssaan, muistathan antaa sähköpostiosoitteesi luodessasi tiliä.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
fi: Hei %1$s, 
     
    	ManiaPlanet-tilisi on vanhentumassa. 
     
    	Yhdistä tiliisi pitääksesi tilisi tulokset. 
     
    	Kiitos ManiaPlanetilla pelaamisesta! 
    	Nadeo

en: Hello and welcome to maniaplanet. You don't have any buddy yet. Click here to add a buddy from their login, or join a server and add players you've played with !
fi: Tervetuloa Maniaplanetiin! Sinulla ei ole vielä yhtään kaveria. Klikkaa tästä lisätäksesi kaverin käyttäjätunnuksen avulla, tai liity serverille ja lisää kanssapelaajia!

en: Help
fi: Ohje

en: Help and Helpers settings
fi: Ohje ja apuvälineasetukset

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
fi: Auta tiimiäsi sieppaamaan vastakkaisen tiimin tornit ja voittamaan.
    Saat voittopisteitä sieppaamalla (Cap), hyökkäämällä (Atk) ja puolustamalla (Def).
    Sijoituksesi riippuu siitä, miten monta osumaa (Hits) olet saanut pelin aikana.

en: Helper Grid
fi: Apuviivasto

en: Helpers
fi: Apuvälineet

en: Here are the answers to many compatibility questions.
fi: Tässä on vastauksia moniin yhteensopivuuskysymyksiin.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
fi: Hei, %1$s
    
    Saat uuden vahvistuskoodisi käyttöön aktivoimalla sen seuraavasta linkistä:
    
    %2$s
    
    Jos aktivointi onnistuu, voit käyttää seuraavaa vahvistuskoodia:
    
    Vahvistuskoodi: %3$s
    
    Nähdään pian!
    
    Nadeo-tiimi

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
fi: Hei, %1$s
    
    Olet pyytänyt ManiaPlanet-salasanasi nollausta. Suorita nollaus loppuun napsauttamalla oheista linkkiä:
    
    %2$s
    
    Kiitos1
    
    Nadeo-tiimi

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
fi: Hei, %1$s
    
    Voit nyt kirjautua ManiaPlanetiin seuraavalla salasanalla:
    
    Salasana: %2$s
    
    Nähdään pian!
    
    Nadeo-tiimi

en: Hide advanced parameters
fi: Piilota lisäasetukset

en: Hide helpers
fi: Piilota apuvälineet

en: High
fi: Suuri

en: High definition
fi: Teräväpiirtotarkkuus

en: High quality shadows computed
fi: Korkealaatuiset varjot laskettu

en: Hit
fi: Osuma

en: Hits
fi: Osumat

en: Hits per weapon
fi: Osumia/ase

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
fi: Pidä '$<%1alt$>' pohjassa vapauttaaksesi kursorin.

en: Hold Left mouse button
fi: Hiiren ykköspainike painettuna

en: Hold left mouse button
fi: Hiiren ykköspainike painettuna

en: Hold right mouse button
fi: Hiiren kakkospainike painettuna

en: Home
fi: Koti

en: Horizontal
fi: Vaaka

en: Horizontal position
fi: Vaakasijainti

en: Horizontal size
fi: Vaakakoko

en: Horn
fi: Äänitorvi

en: Hot seat menu
fi: Hot seat -valikko

en: Hue
fi: Sävy

en: I &accept this agreement
fi: H&yväksyn sopimuksen

en: I &do not accept this agreement
fi: &En hyväksy sopimusta

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
fi: Hyväksyn Ubisoftin $l[%1]käyttöehdot$l.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
fi: Hyväksyn, että Ubisoft kerää ja käyttää tietojani $l[%1]yksityisyyskäytännön$l mukaisesti.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
fi: Haluan määrittää mukautetun kansion omille tiedostoilleni.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
fi: Haluan määrittää mukautetun kansion yleisille tiedostoille.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
fi: Jos et ole ennen tehnyt mapeja, suosittelemme käyttämään yksinkertaista editoria. Jos haluat käyttöösi kaikki muokkaustoiminnot, käytä laajennettua editoria.

en: If you enable mix-mapping, you will be able to place blocks wherever you want, without any constraint. Just click on the Block mode icon (or press F2) to switch between classic Block mode (with classic constraints) and the new Ghost block mode (free placement of "ghost blocks", that can mix with each other and with normal blocks).
    
    This mode should be unlocked by $<$F00expert mappers only$>: it is a very powerful tool but it can also be dangerous for the quality of your maps and difficult to use. It is highly recommended that you $<$F00use ghost blocks very locally$>, only when you cannot do what you want with normal Block mode.
fi: Jos aktivoit mixmappauksen, pystyt asettamaan lohkoja minne tahdot ilman rajoituksia. Klikkaa lohkotilan kuvaa (tai paina F2) vaihtaaksesi klassisen lohkotilan ja ghost-lohkotilan välillä ("ghost-lohkoja" voi laittaa toisten lohkojen päälle rajoituksetta).
    
    Tämän tilan käyttöä suositellaan vain $<$F00kokeneille rakentajille$>: se on erittäin voimakas työkalu, mutta voi myös vahingoittaa ratojesi laatua sekä ulkonäköä ja on vaikea käyttää oikein. Suosittelemme, että $<$F00käytä ghost-lohkoja vain tilapäisesti$>, kun et pysty rakentamaan haluamaasi normaalissa lohkotilassa.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
fi: Jos haluat määrittää mukautetut kansiot %1-tiedostoille, valitse alla olevat valintaruudut ja napsauta Seuraava.

en: Ignore player skins
fi: Ohita pelaajaskinit

en: Image
fi: Kuva

en: Import
fi: Tuo

en: Import Action...
fi: Lisää Toiminta...

en: Import anim...
fi: Tuo animointi...

en: Import car geometry
fi: Tuo auton geometria

en: Import clip as...
fi: Tuo leike...

en: Import clip...
fi: Tuo leike...

en: Import ghosts
fi: Tuo ghostit

en: Import ghosts...
fi: Tuo ghostit...

en: Import image as avatar
fi: Tuo kuva avatarina

en: Import image as block skin
fi: Tuo kuva lohkon skininä

en: Import library...
fi: Tuo kirjasto...

en: Import object...
fi: Tuo esine...

en: Impressive!!
fi: Vaikuttavaa!!

en: Improve
fi: Paranna

en: Improve performance
fi: Paranna suorituskykyä

en: In Clip Only :
fi: Vain Leikkeessä :

en: In Game
fi: Peli

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
fi: Osu mahdollisimman monta kertaa tuhoutumatta tässä tilassa.

en: Inbox
fi: Saapuneet

en: Included :
fi: Sisältö:

en: Included contents :
fi: Sisältö:

en: Includes
fi: Sisältö

en: Incorrect file name.
fi: Väärä tiedostonimi.

en: Incorrect password.
fi: Väärä salasana.

en: Increase cam fov
fi: Suurenna kameran polttoväliä

en: Increase size
fi: Suurenna kokoa

en: Information
fi: Tietoja

en: Information (no download needed)
fi: Tiedot (ei latauksia)

en: Input Devices
fi: Näppäinasetukset

en: Input Settings
fi: Näppäinasetukset

en: Input settings
fi: Näppäinasetukset

en: Inputs
fi: Näppäimet

en: Insert Camera key
fi: Anna kameran avain

en: Insert block
fi: Lisää lohko

en: Insert key
fi: Lisää avain

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
fi: Asenna shell-laajennus näyttääksesi .gbx-tiedostojen pikkukuvat

en: Installation path confirmation
fi: Asennuspolun vahvistus

en: Instances
fi: Instanssi

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
fi: Levytila ei riitä päivittämiseen. Vapauta levytilaa tai asenna peli uudelleen toiselle asemalle.

en: Intensity
fi: Voimakkuus

en: Interest
fi: Mielenkiinto

en: Interface designer
fi: Käyttöliittymä-editori

en: Interface settings
fi: Käyttöliittymän asetukset

en: Internal error
fi: Sisäinen virhe

en: Internal error.
fi: Sisäinen virhe.

en: Interpolation
fi: Interpolointi

en: Intro
fi: Esittely

en: Introduction sequence
fi: Esittelyvideo

en: Invalid %s.
fi: Virheellinen %s.

en: Invalid URL
fi: Väärä URL

en: Invalid coefficient.
fi: Virheellinen kerroin.

en: Invalid email address.
fi: Virheellinen sähköpostiosoite.

en: Invalid file format
fi: Virheellinen tiedostomuoto

en: Invalid file name
fi: Virheellinen tiedostonimi

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
fi: Aänitorvi ei kelpaa:
     Äänitorven täytyy olla '.ogg'- tai '.wav'-monotiedosto ja enintään 10 sekunnin pituinen.

en: Invalid ladder points.
fi: Virheelliset ladder-pisteet.

en: Invalid manialink file
fi: Virheellinen manialink-tiedosto

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
fi: Virheellinen aika: pelaajan $<$fff[$<%1$>]$> kisa ohitetaan.

en: Inverse
fi: Käänteinen

en: Invert y axis
fi: Käännä y-akseli

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
fi: Kutsu epäonnistui, sähköpostin lähettäminen kaverille ei onnistu.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
fi: Kutsu pelaajalta %1$s peliin %2$s

en: Invite
fi: Kutsu

en: Invite a player to join a group
fi: Kutsu pelaaja ryhmään

en: Invite a player to join the group
fi: Kutsu pelaaja ryhmään

en: Invite this player to join a group
fi: Kutsu tämä pelaaja ryhmään

en: Inviting buddy
fi: Kutsutaan kaveri

en: Is Cycling
fi: On toistuva

en: IsAutonomous
fi: On autonominen

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
fi: Tämä on $<$f00LAST$> verkkonimimerkkisi vaihto.
    Oletko varma, että haluat vaihtaa nimimerkkisi viimeisen kerran?

en: It should be at least 6 characters long
fi: Sen tulee olla vähintään 6 merkkiä pitkä

en: It should not begin with "mania"
fi: Se ei saa alkaa sanalla "mania"

en: It should not end with "mania"
fi: Se ei saa päättyä sanaan "mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
fi: On pelaajan $<%1$> vuoro!

en: Item Editor
fi: Esine Editori

en: Item Mode [F4]
fi: Esine Tila

en: Item1
fi: Esine1

en: January
fi: Tammikuu

en: Join
fi: Liity

en: Join %1 to play
fi: Liity %1 pelataksesi

en: Joining server...
fi: Liitytään palvelimelle...

en: Joypad
fi: Peliohjain

en: July
fi: Heinäkuu

en: Jump
fi: Hyppy

en: Jump to map
fi: Mene mapiin

en: Jumpad curve
fi: Jumpad-käyrä

en: Jumpad destination offset
fi: Jumpad-kohteen siirtymä

en: Jumpad fixed velocity
fi: Jumpad kiint. nopeus

en: June
fi: Kesäkuu

en: KO!
fi: Tyrmäys!

en: Keep playing
fi: Jatka toistoa

en: Keep playing clip
fi: Jatka leikkeen toistoa

en: Keep playing map
fi: Jatka mapin pelaamista

en: Keep the map
fi: Säilytä kartta

en: Keep training
fi: Jatka harjoittelua

en: Key
fi: Avain

en: Key 1
fi: Näppäin 1

en: Key 2
fi: Näppäin 2

en: Key 3
fi: Näppäin 3

en: Key 4
fi: Näppäin 4

en: Key registration failed.
    %1
fi: Avaimen rekisteröinti epäonnistui.
    %1

en: Key successfully registered.
fi: Avain rekisteröity.

en: Key weight
fi: Avaimen paino

en: Keyboard %1
fi: Näppäimistö %1

en: Kick
fi: Heitä ulos

en: Kick $<%1$>
fi: Heitä ulos $<%1$>

en: Kind
fi: Eräänlainen

en: Labels
fi: Tarrat

en: Ladder Limit Max :
fi: Ladder-yläraja:

en: Ladder Limit Min :
fi: Ladder-alaraja:

en: Ladder mode :
fi: Ladder-tila:

en: Ladder not enabled
fi: Ladder ei ole päällä

en: Ladder rankings
fi: Ladder-sijoitukset

en: Language
fi: Kieli

en: Lap %1
fi: Kierros %1

en: Laps
fi: Kierrokset

en: Laser (Press 2)
fi: Laser (paina 2)

en: Laser Sensitivity
fi: Laserin herkkyys

en: Last Match :
fi: Edellinen kisa:

en: Last lap!
fi: Viimeinen kierros!

en: Last time :
fi: Uusin aika:

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
fi: Kun muodostit viimeksi yhteyden pelipalvelimeen, saatavilla oli päivitys (%1 kt).
    Haluatko tarkistaa, onko päivitys vielä saatavilla?

en: Later
fi: Myöhemmin

en: Launch
fi: Käynnistä

en: Launch %1
fi: Käynnistä %1

en: Layer
fi: Taso

en: Leave arena?
fi: Haluatko poistua areenalta?

en: Leave fullscreen
fi: Poistu koko näytön tilasta

en: Leave the editor [Escape]
fi: Sulje editori [Escape]

en: Left mouse button
fi: Hiiren ykköspainike

en: Left tangent
fi: Vasen tangentti

en: Left/Right
fi: Vasen/oikea

en: Left/Right'
fi: Vasen/oikea'

en: Lens size
fi: Objektiivin koko

en: Level
fi: Taso

en: Level up!
fi: Uusi taso!

en: License Agreement
fi: Käyttöoikeussopimus

en: Light Intensity
fi: Valon voimakkuus

en: Light indexes
fi: Valoindeksit

en: Light trail scale
fi: Valojäljen skaala

en: Lighting bounce %1
fi: Valoheijastus %1

en: Line number
fi: Linjan numero

en: LineEven/Odd
fi: Rivi parill./pariton

en: LineOdd/Even
fi: Rivi pariton/parill.

en: Link to download the game:
fi: Linkki pelin lataamiseen:

en: List of generated demo keys:
fi: Lista demoavaimista:

en: List of generated keys:
fi: Lista luoduista avaimista:

en: List of generated unlimited demo keys:
fi: Lista loputtomista demoavaimista:

en: Load
fi: Lataa

en: Load Action
fi: Lataa Toiminto

en: Load MacroBlock
fi: Lataa MacroBlock

en: Load Map
fi: Lataa kartta

en: Load Settings
fi: Lataa asetukset

en: Load match settings
fi: Lataa kisan asetukset

en: Loading animation...
fi: Ladataan animaatioita...

en: Loading textures
fi: Ladataan tekstuureita

en: Lobby
fi: Aula

en: Local Network
fi: Lähiverkko

en: Local Play
fi: Paikallispeli

en: Local Player
fi: Paikallinen pelaaja

en: Location
fi: Sijainti

en: Lock
fi: Lukitse

en: Login
fi: Käyttäjätunnus

en: Login : %1
fi: Käyttäjätunnus : %1

en: Login does not exist
fi: Käyttäjätunnusta ei ole olemassa

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
fi: Käyttäjätunnuksesi saa sisältää vain hyväksyttyjä merkkejä: a-z, A-Z, 0-9 sekä merkkejä ._-

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
fi: Tuntematon käyttäjätunnus: tällä tunnuksella ei ole käyttäjätiliä. Tarkista käyttäjätunnuksen oikeinkirjoitus.

en: Longest Laser :
fi: Pisin Laser :

en: Longest Laser: %1 by %2
fi: Pisin laser: %1, pelaaja %2

en: Look around
fi: Katsele

en: Looking forward to seeing you online !
fi: Nähdään pian!

en: Looping
fi: Silmukkatoisto

en: Low
fi: Pieni

en: Low definition
fi: Normaali tarkkuus

en: MOVE
fi: LIIKU

en: MacroBlock Name:
fi: MacroBlockin nimi:

en: Macroblock Mode [F5]
fi: Macroblock-tila [F5]

en: Macroblock deleted
fi: Macroblock poistettu

en: Macroblocks Editor
fi: MacroBlock-editori

en: Macros
fi: Makrot

en: Mail Account
fi: Sähköpostitili

en: Manage groups online
fi: Ryhmien hallinta verkossa

en: Manage packs
fi: Pakettien hallinta

en: Manage server
fi: Palvelimen hallinta

en: Manage your ClubLink
fi: ClubLinkin hallinta

en: ManiaCode complete
fi: ManiaCode valmis

en: ManiaCode script error: invalid URL
fi: ManiaCode skriptivirhe: Virheellinen URL

en: ManiaCode script error: invalid email
fi: ManiaCode-skriptivirhe: virheellinen sähköposti

en: ManiaCode script error: invalid file name
fi: ManiaCode-skriptivirhe: virheellinen tied.nimi

en: ManiaCode script error: invalid map uid
fi: ManiaCode-skriptivirhe: virheellinen map-uid

en: ManiaCode script error: invalid server info
fi: ManiaCode skriptivirhe: Virheellinen palvelintieto

en: ManiaCode script is not well-formed
fi: ManiaCode-skripti ei ole oikein muodostettu

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
fi: ManiaPlaneettassa saattaa olla suorituskyky vaikeuksia multi-GPU:n tai SLI;n kanssa.
    Voit yrittää valita yksittäisen GPU-vaihtoehdon aseamapaneelissa kunnes ratkaisu löytyy.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
fi: ManiaPlanet on käynnistettävä uudelleen, jotta päivitys tulee voimaan.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
fi: ManiaPlanet on käynnistettävä uudelleen tämän pelin lataamiseksi.

en: Manialink
fi: Manialinkki

en: Manialink :
fi: Manialink:

en: Manialink code is invalid (%s).
fi: Manialink-koodi on virheellinen (%s).

en: Manialink settings are invalid.
fi: Manialink-asetukset ovat virheelliset.

en: Manialink:
fi: ManiaLink:

en: Map
fi: Kartta

en: Map Rankings
fi: Kartan sijoitukset

en: Map Saved
fi: Kartta tallennettu

en: Map already downloaded
fi: Kartta on jo ladattu

en: Map cannot be validated.
fi: Mapia ei voi validoida.

en: Map comments:
fi: Kartan kommentit:

en: Map deleted
fi: Kartta poistettu

en: Map downloaded
fi: Kartta ladattu

en: Map mods
fi: Karttamodit

en: Map rankings
fi: Kartan sijoitukset

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
fi: Mapin lopputulos: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
fi: Kartta on liian suuri.

en: Map skins
fi: Karttaskinit

en: Map skipped, going to the next.
fi: Kartta ohitettu, jatketaan seuraavaan.

en: Map style :
fi: Mapin tyyli:

en: Map type :
fi: Mapin tyyppi:

en: Map unlocked.
fi: Kartta avattu.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
fi: Map-versio %1
    ei ole yhteensopiva pelin tämänhetkisen
    version %2 kanssa.

en: MapType :
fi: MapType:

en: Maps
fi: Kartat

en: Maps :
fi: Kartat:

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
fi: Lähetettävä kartta on luotava sille tarkoitettuun paikkaan. Valitse paikka kartan luontia tai latausta varten. Kun suljet editorin, voit pitää kartan paikassa, poistaa sen tai lähettää sen.

en: March
fi: Maaliskuu

en: Match restart...
fi: Kisa aloitetaan uudelleen...

en: Matchmaking in progress...
fi: Etsitään peliä...

en: Max
fi: Maksimi

en: Max FPS
fi: Maksimi FPS

en: Max Kbps
fi: Maks. kt/s

en: Max filtering
fi: Enimm.suodatus

en: Max players :
fi: Pelaajia enint.:

en: Max points :
fi: Enimm.pisteet:

en: Max prediction steps
fi: Maksimimäärä ennustettavia vaiheita

en: Max spectators :
fi: Katsojia enint.:

en: Maximum
fi: Enintään

en: Maximum Fps
fi: Suurin fps

en: Maximum active distance
fi: Suurin aktiivinen etäisyys

en: May
fi: Toukokuu

en: Medals
fi: Mitalit

en: Medals :
fi: Mitalit:

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
fi: MediaTracker (intro, replay ja kisatehosteet)

en: MediaTracker sequences
fi: MediaTracker-videot

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu advanced
fi: Laajennettu valikko

en: Message
fi: Viesti

en: Message :
fi: Viesti:

en: Messages successfully sent.
fi: Viestien lähetys onnistui.

en: Minimum active distance
fi: Pienin aktiivinen etäisyys

en: Missing Actions:
fi: Puuttuvia toimintoja:

en: Missing Blocks or Items:
fi: Puuttuvia harkkoja tai esineitä:

en: Missing Items:
fi: Puuttuvia esineitä:

en: Mod :
fi: Mod:

en: Mode
fi: Tila

en: Mode :
fi: Tila:

en: Mode Laps
fi: Kierrostila

en: Mode Settings
fi: Tilan asetukset

en: Mode settings
fi: Tilan asetukset

en: Model skins
fi: Malliasut

en: Models
fi: Mallit

en: Models import
fi: Mallien tuonti

en: Modes :
fi: Tilat:

en: Modify Map
fi: Muokkaa mapia

en: Modify map
fi: Muokkaa mapia

en: More info
fi: Enemmän tietoa

en: Motion Blur
fi: Liikesumennus

en: Motion blur
fi: Liikesumennus

en: MotionBlur
fi: Liikesumennus

en: Mouse 1
fi: Hiiri 1

en: Mouse 2
fi: Hiiri 2

en: Mouse Settings
fi: Hiiren Asetukset

en: Mouse Wheel
fi: Hiiren rulla

en: Mouse release key
fi: Hiiren vapautusnäppäin

en: Mouse wheel
fi: Hiiren rulla

en: Move
fi: Siirrä

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
fi: Siirrä pakettitiedostot tähän kansioon ja lisää ne kokoelmaasi.

en: Move around
fi: Liiku

en: Move game data
fi: Siirrä pelitiedot

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
fi: Haluatko siirtää pelitiedot kohteesta
    %1
    kohteeseen
    %2?

en: Move personal data
fi: Siirrä omat tiedostot

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
fi: Haluatko siirtää henkilökohtaiset tiedot kohteesta
    %1
    kohteeseen
    %2?

en: Move selected keys
fi: Siirrä valitut avaimet

en: Moving game data.
fi: Siirretään pelitietoja.

en: Moving personal data.
fi: Siirretään omia tiedostoja.

en: Multi clans activated.
fi: Useat klaanit aktivoitu.

en: Multiplayer
fi: Moninpeli

en: Music
fi: Musiikki

en: Music :
fi: Musiikki:

en: Music conversion
fi: Musiikin muunto

en: Music volume
fi: Musiikin voimakkuus

en: My Campaign
fi: Oma kampanja

en: My Maps
fi: Omat kartat

en: NEWS
fi: UUTISET

en: Name
fi: Nimi

en: Nation
fi: Kansallisuus

en: Nb chall. played
fi: Pelatut haasteet

en: Near Z
fi: Lähellä Z:tä

en: Need some help?
fi: Tarvitsetko apua?

en: Network
fi: Verkko

en: Network check
fi: Verkon tarkistus

en: Network download
fi: Lataus verkosta

en: Network speed
fi: Verkon nopeus

en: Network upload
fi: Lähetys verkkoon

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Never ask again
fi: Älä kysy uudelleen

en: Never show again
fi: Älä näytä enää

en: New Alliance
fi: Uusi liittolaisuus

en: New Anim
fi: Uusi animaatio

en: New Combo Max: %1!
fi: Uusi maksimikombo: %1!

en: New Configuration Name
fi: Uuden asetuksen nimi

en: New Map
fi: Uusi kartta

en: New Track: Block type
fi: Uusi polku: Lohkon tyyppi

en: New block type
fi: Uusi lohkotyyppi

en: New cache size
fi: Välimuistin uusi koko

en: New map
fi: Uusi kartta

en: New match
fi: Uusi kisa

en: New match record! %1
fi: Uusi kisaennätys! %1

en: New message
fi: Kirjoita uusi viesti

en: New password:
fi: Uusi salasana:

en: New score
fi: Uusi tulos

en: New time
fi: Uusi aika

en: Next
fi: Seuraava

en: Next camera
fi: Seuraava kamera

en: Next car
fi: Seuraava auto

en: Next map
fi: Seuraava kartta

en: Next score page
fi: Seur. tulossivu

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
fi: Hyvä, muista kutsua hänet kaveriksesi!

en: Nicer
fi: Parempi

en: Nickname
fi: Nimimerkki

en: Ninth (Press 9)
fi: Yhdeksäs (paina 9)

en: No
fi: Ei

en: No Description
fi: Ei kuvausta

en: No Ladder
fi: Ei Ladderia

en: No MacroDecal Selected!
fi: MacroDecalia ei ole valittu!

en: No Target
fi: Ei tavoitetta

en: No author record yet
fi: Ei vielä tekijän ennätystä

en: No avatar images available.
fi: Ei avatar-kuvia saatavilla.

en: No block property block available on the map.
fi: Mapista ei löytynyt lohko-ominaisuuksia.

en: No buddy found.
fi: Kaveria ei löytynyt

en: No damage
fi: Ei vauriota

en: No data received
fi: Ei vastaanotettua dataa

en: No data to send
fi: Ei lähetettävää dataa

en: No decals available for this environment.
fi: Ympäristölle ei ole saatavilla siirtokuvia.

en: No decals selected!
fi: Siirtokuvia ei ole valittu!

en: No error
fi: Ei virhettä

en: No macroblocks available.
fi: Macroblockeja ei ole käytettävissä

en: No maps in the playlist match the server settings.
fi: Yksikään pelilistan kartoista ei vastaa palvelimen asetuksia.

en: No new replay.
fi: Ei uutta replayta.

en: No new scores
fi: Ei uusia tuloksia

en: No objects available.
fi: Esineitä ei ole käytettävissä.

en: No screenshot available. Take one first!
fi: Ruutukaappaus ei saatavilla. Ota ensin sellainen!

en: No server available...
fi: Palvelimia ei ole käytettävissä...

en: No server available:
    %1
fi: Palvelimia ei ole käytettävissä:
    %1

en: No skinnable block available on the map.
fi: Kartassa ei ole skinnattavia lohkoja.

en: No spawn
fi: Ei spawnia

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
fi: Kelvollisia lohkoja ei ole valittu Macroblockin luontia varten.

en: No video adpater found
fi: Näytönohjainta ei löytynyt

en: No winner
fi: Ei voittajaa

en: None
fi: Ei

en: Normal forward
fi: Normaalinop. eteenpäin

en: Not Already Triggered
fi: Ei vielä käynnistetty

en: Not Validated
fi: Ei validoitu

en: Not available
fi: Ei saatavilla

en: Not connected
fi: Ei yhteyttä

en: Not connected to chat
fi: Ei yhdistetty chattiin

en: Not connected to server!
fi: Ei yhteyttä palvelimeen.

en: Not currently playing. Click to see the Friends Server List.
fi: Ei pelaamassa. Paina nähdäksesi kaverien serverilistan.

en: Not in group
fi: Ei ryhmässä

en: Not in race.
fi: Ei kisassa.

en: Not ranked
fi: Ei sijoitusta

en: Note: these modes are experimental and your map might not be loaded after a future update, even if unlikely.
fi: Huomioi: Nämä työkalut ovat kokeellisia ja rataasi ei ehkä voida avata tulevaisuuden päivitysten jälkeen, joskin se on epätodennäköistä.

en: Notice: Balancing teams.
fi: Huomautus: Joukkueita tasapainotetaan.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
fi: Huomautus: valvoja on muokannut tuloksia.

en: November
fi: Marraskuu

en: Nucleus (Press 3)
fi: Nucleus (Paina 3)

en: Number of Laps :
fi: Kierrosten määrä:

en: Number of Laps:
fi: Kierrosten määrä:

en: Number of rockets.
fi: Singon ammuksien määrä.

en: Number of winners :
fi: Voittajien määrä:

en: Object
fi: Esine

en: Object to travel with
fi: Kuljetettava esine

en: Objectives
fi: Tavoitteet

en: Objects
fi: Esineet

en: October
fi: Lokakuu

en: Official
fi: Virallinen

en: Official Maps
fi: Viralliset mapit

en: Official Tags
fi: Viralliset tunnisteet

en: Official error mode:
    %1
fi: Viralinen virhetila:
    %1

en: Official mode
fi: Virallinen tila

en: Official race
fi: Virallinen kisa

en: Official races now available
fi: Saatavilla virallisia kisoja

en: Official score
fi: Virallinen tulos

en: Official time
fi: Virallinen aika

en: Official time rankings for %1
fi: Viralliset aikasijoitukset: %1

en: Offline
fi: Ei yhteyttä

en: Offset:
fi: Siirtymä:

en: Ok
fi: OK

en: Online support
fi: Verkkotuki

en: Only Target
fi: Vain tavoite

en: Only United servers
fi: Vain United-palvelimet

en: Only spectators are accepted on this server.
fi: Tämä palvelin hyväksyy vain katsojia.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
fi: Vain ensimmäiset %1 karttaa avautuvat demo tilassa.

en: Opacity
fi: Peittävyys

en: Open
fi: Avaa

en: Open Mail Box
fi: Avaa postilaatikko

en: Open a model...
fi: Avaa malli...

en: Open web links in steam overlay
fi: Avaa verkkolinkit Steam Overlay-tilassa

en: Open/close chat
fi: Avaa/sulje keskustelu

en: Operation
fi: Toiminto

en: Opponent Custom Color
fi: Vastustajan mukautettu väri

en: Opponents
fi: Vastustajat

en: Opponents limit count
fi: Vastustajien rajoitusmäärä

en: Opponents maximum count
fi: Vastustajien enimmäismäärä

en: Optimize dynamic geometry
fi: Optimoi dynaaminen geometria

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Optional data access
fi: Valinnainen tietojen käyttö

en: Options
fi: Asetukset

en: Order
fi: Järjestys

en: Organisation:
fi: Organisaatio:

en: Other
fi: Muu

en: Other players do not win points when they hit you.
fi: Muut pelaajat eivät saa pisteitä osuessaan sinuun.

en: Out of stock!
fi: Loppu!

en: Outbox
fi: Lähetetyt

en: Overall intensity
fi: Kokonaisvoimakkuus

en: Overwrite
fi: Korvaa

en: P (while hovering the joint)
fi: P (kun leijutat liitosta)

en: P2P Server port
fi: Vertaisverkkopalvelimen portti

en: PLACE BLOCK
fi: SIJOITA LOHKO

en: Pack creation failed.
fi: Paketin luonti epäonnistui.

en: Pack information
fi: Paketin tiedot

en: Pack name :
fi: Paketin nimi:

en: Pack successfully registered
fi: Paketin rekisteröinti onnistui

en: Packaging :
fi: Pakkaus:

en: Paint
fi: Maalaa

en: Paint !
fi: Maalaa!

en: Paint a Car
fi: Maalaa auto

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
fi: Maalaa skini kokonaan joko värillä tai kuviolla

en: Paint the team colors
fi: Maalaa tiimin värit

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
fi: Maalaa auton molemmat puolet symmetrisesti peilaten

en: Paint with brushes
fi: Maalaa siveltimillä

en: Pan
fi: Panoroi

en: Parental lock
fi: Lapsilukko

en: Particle Blocks
fi: Osalohkot

en: Particle quality of cars
fi: Autonosien laatu

en: Password
fi: Salasana

en: Password (optional) :
fi: Salasana (valinnainen):

en: Password referee :
fi: Tuomarin salasana:

en: Password spectator (opt.) :
fi: Katsojan salasana (valinn.) :

en: Path Mode
fi: Polku-tila

en: Path Spots
fi: Polun pisteet

en: Pause
fi: Tauko

en: Pay
fi: Maksa

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
fi: Yritä osua mahdollisimman monta kertaa: saamasi pistemäärä nousee joka osumalla!

en: Personal Data Folder
fi: Omien tietojen kansio

en: Personal Settings and Data
fi: Omat asetukset ja tiedot

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
fi: Oma väri 1: Ctrl + napsautus, määritys nykyisestä väristä

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
fi: Oma väri 2: Ctrl + napsautus, määritys nykyisestä väristä

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
fi: Oma väri 3: Ctrl + napsautus, määritys nykyisestä väristä

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
fi: Oma väri 4: Ctrl + napsautus, määritys nykyisestä väristä

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
fi: Oma väri 5: Ctrl + napsautus, määritys nykyisestä väristä

en: Personal data files
fi: Omat tiedostot

en: Personal data folder
fi: Omien tietojen kansio

en: Personal record! %1
fi: Henkilökohtainen ennätys! %1

en: Pick
fi: Poimi

en: Pick Up
fi: Poimi

en: Pick a color direclty from the car
fi: Poimi väri suoraan autosta

en: Pick from file
fi: Valitse tiedostosta

en: Pick map style from file
fi: Valitse kartan tyyli tiedostosta

en: Picker Tool [Left Ctrl]
fi: Poimintatyökalu [vasen Ctrl]

en: Pin joint (Hands, Foot, Head)
fi: Kiinnitä liitoskohdat (Kädet, Jalat, Pää)

en: Pitch
fi: Pituuskallistus

en: Place a block
fi: Sijoita lohko

en: Planets
fi: Planetit

en: Planets Gain !
fi: Lisää planeteja!

en: Platform
fi: Alusta

en: Play
fi: Pelaa

en: Play %1
fi: Pelaa %1 -peliä

en: Play Group
fi: Pelaa ryhmässä

en: Play Official
fi: Aja virallinen aika

en: Play Solo
fi: Pelaa yksin

en: Play against
fi: Pelaa vastustajana

en: Play count
fi: Pelimäärä

en: Play official
fi: Aja virallinen aika

en: Player :
fi: Pelaaja:

en: Player Card
fi: Pelaajakortti

en: Player Inputs
fi: Pelaajan näppäimet

en: Player already selected!
fi: Pelaaja on jo valittu.

en: Player info. display size
fi: Pelaajatietojen näyttökoko

en: Player info. display type
fi: Pelaajatietojen näyttötyyppi

en: Player labels
fi: Pelaajamerkit

en: Player occlusion
fi: Pelaajien peittyminen

en: Player profile
fi: Player Profile

en: Player shadows
fi: Pelaajien varjot

en: Players
fi: Pelaajat

en: Players Colors
fi: Pelaajien Värit

en: Players are invincible
fi: Pelaajat ovat näkymättömiä

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
fi: Pelaajat ovat valittaneet käytöksestäsi tällä pelipalvelimella.

en: Players left
fi: Pelaajia jäljellä

en: Players playing on this server
fi: Serverillä pelaavat pelaajat

en: Players to validate :
fi: Validoitavat pelaajat:

en: Playing online. Click to join!
fi: Pelaa verkossa. Liity napsauttamalla!

en: Playlist :
fi: Soittolista:

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
fi: Määritä kartan vaikeustaso
     tavoite-ikkunassa ennen sen lähettämistä.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
fi: Tarkista tunnisteen saavan pelaajan käyttäjätunnus.

en: Please check your TrackMania Forever password
fi: Tarkista TrackMania Forever -salasanasi

en: Please check your login and password.
fi: Tarkista käyttäjätunnus ja salasana.

en: Please check your validation code.
fi: Tarkista vahvistuskoodi.

en: Please close the game and launcher to proceed.
fi: Jatka sulkemalla peli ja käynnistysohjelma.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
fi: Pääset käyttämään tietoja antamalla avaimen tai maksamalla hinnan.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
fi: Syötä avain tai osta title päästäksesi pelaamaan sitä.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
fi: Syötä avain päästäksesi pelaamaan titleä.

en: Please enter a login.
fi: Anna käyttäjätunnus.

en: Please enter the password:
fi: Anna salasana:

en: Please enter your player key below.
fi: Anna pelaaja-avaimesi alla.

en: Please pay to gain access to this data.
fi: Pääset käyttämään tietoja maksamalla hinnan.

en: Please pay to gain full access to this title.
fi: Päästäksesi pelaamaan tätä titleä täysin sinun on ostettava se.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
fi: Lue käyttöoikeussopimus.%nHyväksy sopimuksen ehdot ennen asennuksen jatkamista.

en: Please read the following important information before continuing.
fi: Lue huolellisesti seuraava teksti, ennen kuin jatkat.

en: Please register your player key with the game launcher.
fi: Rekisteröi pelaaja-avaimesi pelin käynnistysohjelmassa.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
fi: Jos et noudata hyvän käytöksen ohjeita, sinut estetään palvelimelta.

en: Please save your map before uploading it.
fi: Tallenna kartta ennen sen lähettämistä.

en: Please select a player.
fi: Valitse pelaaja.

en: Please select a valid map type.
fi: Valitse oikea karttatyyppi.

en: Please select the car environment of your new skin.
fi: Valitse uuden skinin autoympäristö.

en: Please select the new location for game data.
fi: Valitse pelitiedoille uusi sijainti.

en: Please select the new location for the game data.
fi: Valitse pelitiedoille uusi sijainti.

en: Please select the new location for your personal data.
fi: Valitse uusi paikka omille tiedostoillesi.

en: Please select your previous %1 installation path.
fi: Valitse aiempi %1-asennuspolku.

en: Please upgrade your application.
fi: Päivitä sovellus.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
fi: Päivitä: exe-versio ei vastaa palvelimen versiota.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
fi: Päivitä ole hyvä: Sinun titlesi versio ei vastaa palvelimen versiota.

en: Please wait
fi: Odota

en: Please wait, creating pack...
fi: Odota, luodaan pakettia...

en: Please wait, loading...
fi: Odota, ladataan...

en: Please wait, referees working ...
fi: Odota, tuomarit työskentelevät...

en: Please wait, registering pack...
fi: Pakettia rekisteröidään. Odota...

en: Please wait, shooting...
fi: Odota, kuvataan...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
fi: Odota. Tilaamiasi Workshop-tiedostoja päivitetään.

en: Please wait, we are updating your zone...
fi: Odota, aluetta päivitetään...

en: Please wait...
fi: Odota...

en: Please, enter a password for the referee mode.
fi: Anna tuomaritilan salasana.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
fi: Varmista, että 'Ladder-yläraja' on suurempi kuin 'Ladder-alaraja'.

en: Plugin deleted
fi: Liitännäinen poistettu

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Plugins Mode [P]
fi: Plugin-tila [P]

en: Podium
fi: Palkintokoroke

en: Podium lose pose
fi: Häviöposeeraus

en: Podium win pose
fi: Voittoposeeraus

en: Point limit :
fi: Pisteraja:

en: Point limit reached
fi: Pisteraja saavutettu

en: Point limit:
fi: Pisteraja:

en: Points
fi: Pisteet

en: Points gap :
fi: Piste-ero :

en: Points limit :
fi: Pisteraja:

en: Points limit reached.
fi: Pisteraja saavutettu.

en: Pole
fi: Pylväs

en: Pole Capture Speed
fi: Pylvään kaappausnopeus

en: Pole captured
fi: Pylväs kaapattu

en: Pole captured and tornado activated.
fi: Tolppa vallattu ja tornado aktivoitu.

en: Pole captured by $<%1$> !
fi: $<%1$> kaappasi pylvään!

en: Pole captured.
fi: Pylväs kaapattu.

en: Pole denied
fi: Pylvään kaappaus peruttu

en: Pole locked
fi: Pylväs lukittu

en: Pole protected
fi: Pylväs suojattu

en: Poll !
fi: Kysely!

en: Port broadcast length
fi: Portin lähetysmatka

en: Position
fi: Sijainti

en: PostProcess FXs
fi: Jälkikäsittelytehosteet

en: Postpone
fi: Lykkää

en: Preset
fi: Esiasetus

en: Press $<$c33$oalt$> to assign skill points
fi: Paina $<$c33$oalt$> määritelläksesi skillpoints-pisteitä

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
fi: Paina $<$o$f00F1$> sulkeaksesi tämän ikkunan.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
fi: Respawn: paina %1
    Aloita alusta: paina %2

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
fi: Respawn: paina %1
    Luovuta: paina %2

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
fi: Paina '$<%1F1$>' sulkeaksesi ikkunan.

en: Press C to close the chat window.
fi: Paina C sulkeaksesi keskusteluikkunan

en: Press F1 to show rules
fi: Lue säännöt painamalla F1

en: Press F6 once you're ready.
fi: Paina F6, kun olet valmis.

en: Press OK to retry connection
fi: Yritä yhteyttä uudelleen valitsemalla OK

en: Press a key to continue
fi: Jatka painamalla jotakin näppäintä

en: Press any key to continue
fi: Jatka painamalla mitä tahansa näppäintä

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
fi: Paina nappia, jonka kytköksen haluat poistaa
    (tai "Escape" poistuaksesi)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
fi: Paina uutta nappia, niin<%1> 
    (tai "Escape" poistuaksesi)

en: Prev
fi: Edell.

en: Prev score page
fi: Edell. tulossivu

en: Prevent entering this station with parental lock
fi: Estä pääsy tähän asemaan lapsilukolla

en: Prevent your poles from being captured!
fi: Estä pylväittesi sieppaaminen!

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Preview clipgroup
fi: Leikeryhmän esikatselu

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
fi: HQ-ruutukaappauksen esikatselu: Paina mitä tahansa näppäintä tallentaaksesi tai Esciä peruuttaaksesi.

en: Previous camera
fi: Edellinen kamera

en: Previous car
fi: Edellinen auto

en: Price :
fi: Hinta:

en: Proceed ?
fi: Haluatko jatkaa?

en: Proceed?
fi: Jatketaanko?

en: Profile
fi: Profiili

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
fi: Profiilin yhteys on katkaistu.
    Käynnistä peli uudelleen yhdistääksesi profiilisi toiseen tiliin.

en: Proportion of background over foreground
fi: Taustan ja etualan suhde

en: Provider
fi: Tarjoaja

en: Proxy login
fi: Välityspalvelimen kirjautumistiedot

en: Proxy password
fi: Välityspalvelimen salasana

en: Puzzle
fi: Ongelmanratkaisu

en: QUIT
fi: LOPETA

en: Quality of cars
fi: Autojen laatu

en: Quick save object, import it in the Action Maker and edit action?
fi: Tallenna kohde, vie se Action Makeriin ja muokkaa toimintoa?

en: Quit
fi: Lopeta

en: Quit Modeler
fi: Lopeta Modeler

en: Quit the game
fi: Lopeta peli

en: Quit the game (Update Now)
fi: Poistu pelistä (päivitä nyt)

en: Quit to menu
fi: Palaa valikkoon

en: RAISE-LOWER BLOCK
fi: NOSTA-LASKE LOHKOA

en: RESTART
fi: ALOITA ALUSTA

en: ROTATE BLOCK
fi: PYÖRITÄ LOHKOA

en: Race
fi: Kilpa-ajo

en: Race in official mode
fi: Aja virallisessa tilassa

en: Race menu
fi: Kisavalikko

en: Race time
fi: Kisa-aika

en: Racing Board Game
fi: Kilpa-ajolautapeli

en: Raise/lower block
fi: Nosta/laske lohkoa

en: Random
fi: Satunnainen

en: Random once
fi: Satunnainen kerran

en: Rank
fi: Sijoitus

en: Rank :
fi: Sijoitus:

en: Ranking
fi: Sijoitus

en: Ranking :
fi: Sijoitus:

en: Rankings
fi: Sijoitukset

en: Ratio
fi: Suhde

en: RayCast reflects
fi: RayCast-heijastukset

en: Really balance teams?
fi: Tasapainotetaanko joukkueet?

en: Really destroy all keys?
fi: Haluatko todella tuhota kaikki avaimet?

en: Really go to next race?
fi: Haluatko varmasti siirtyä seuraavaan kisaan?

en: Really remove block?
fi: Haluatko varmasti poistaa lohkon?

en: Really remove clip group?
fi: Haluatko varmasti poistaa leikeryhmän?

en: Really remove clip?
fi: Haluatko varmasti poistaa leikkeen?

en: Really remove track?
fi: Haluatko varmasti poistaa polun?

en: Really restart?
fi: Haluatko varmasti aloittaa alusta?

en: Really too easy
fi: Ihan liian helppo

en: Really too hard
fi: Ihan liian vaikea

en: Reason :
fi: Syy:

en: Rebirth
fi: Uudelleensyntyminen

en: Rebirth gets you back to $<$c00level 1$>
    with $<$0a0%1 extra point$> to assign.
fi: Uudestisyntyminen vie sinut takaisin $<$c00tasolle 1$>
    ja antaa  $<$0a0%1 ylimääräisen pisteen$>.

en: Receive mail about ManiaPlanet
fi: Vastaanota ManiaPlanet-sähköpostia

en: Record MediaTracker ghost
fi: Tallenna MediaTracker-ghost

en: Record a ghost
fi: Tallenna ghost

en: Record a new Ghost
fi: Tallenna uusi ghost

en: Record a new ghost
fi: Tallenna uusi ghost

en: Recover back from Undo
fi: Tee kumottu toiminto uudelleen

en: Red
fi: Punainen

en: Redo
fi: Tee uudelleen

en: Redo last undone modification [R]
fi: Tee uudelleen kumottu muokkaus [R]

en: Reduce quality
fi: Vähennä laatua

en: Referee not responding.
fi: Tuomari ei vastaa.

en: Referee status
fi: Tuomarin tila

en: Referees are not accepted on this server.
fi: Tämä palvelin ei hyväksy tuomareita.

en: Reference ghost
fi: Vertailu-ghost

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Refresh widgets
fi: Päivitä widgetit

en: Register the Players
fi: Rekisteröi pelaajat

en: Register with ManiaCredits
fi: Rekisteröidy ManiaCrediteillä

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload all scripts
fi: Lataa kaikki skriptit uudelleen

en: Reload file
fi: Lataa tiedosto uudelleen

en: Reload speed of ammo for all weapons.
fi: Kaikkien aseiden ammusten lataukseen tarvittava aika.

en: Reload the skin previously saved
fi: Lataa aiemmin tallennettu skin

en: Remaining players:
fi: Pelaajia jäljellä:

en: Remember password
fi: Muista salasana

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
fi: Muistutus: Kartan varjot on laskettava ennen sen pelaamista.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
fi: Muistutus: Kartta on validoitava ja sen varjot on laskettava ennen sen pelaamista.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
fi: Muistutus: Kartta on validoitava ennen kuin sitä voidaan pelata.

en: Remove
fi: Poista

en: Remove All
fi: Poista kaikki

en: Remove All Blocks
fi: Poista kaikki lohkot

en: Remove All Objects
fi: Poista kaikki esineet

en: Remove All Properties
fi: Poista kaikki ominaisuudet

en: Remove All Skins
fi: Poista kaikki skinit

en: Remove All Terrain
fi: Poista kaikki maasto

en: Remove all keys
fi: Poista kaikki avaimet

en: Remove block
fi: Poista lohko

en: Remove clip
fi: Poista leike

en: Remove from Selection
fi: Poista valinnasta

en: Remove key
fi: Poista avain

en: Remove server from favorites
fi: Poista palvelin suosikeista

en: Remove track
fi: Poista rata

en: Removing buddy
fi: Poistetaan kaveri

en: Removing server from favorites
fi: Poistetaan palvelin suosikeista

en: Rename spot model
fi: Nimeä malli uudelleen

en: Rename track
fi: Nimeä rata uudelleen

en: Rename trigger
fi: Nimeä käynnistin uudelleen

en: Replaced text
fi: Korvattu teksti

en: Replacement
fi: Korvaus

en: Replay :
fi: Replay:

en: Replay deleted
fi: Replay poistettu

en: Replay loaded
fi: Replay ladattu

en: Replay marked as favorite
fi: Replay merkattu suosikiksi

en: Replay operations
fi: Replay-toiminnot

en: Replay saved
fi: Replay tallennettu

en: Replay sequence
fi: Replay-video

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
fi: Replay-versio %1
    ei ole yhteensopiva
    pelin nykyisen version %2 kanssa.

en: Replays
fi: Replayt

en: Reply
fi: Vastaa

en: Report Abuse
fi: Ilmoita väärinkäytöstä

en: Report abuse
fi: Ilmoita väärinkäytöstä

en: Report abuse
    Reason:
fi: Ilmoita väärinkäytöstä
    Syy:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
fi: Pyyntövirhe, palvelimeen liittyminen ei onnistu.
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Request error:
fi: Pyyntövirhe:

en: Request not permitted
fi: Pyyntöä ei hyväksytty

en: Request timeout
fi: Pyyntö vanhentui

en: Required
fi: Pakollinen

en: Reset
fi: Palauta

en: Reset All
fi: Palauta kaikki

en: Reset Selection
fi: Nollaa valinta

en: Reset character
fi: Palauta hahmo

en: Reset joint rotation
fi: Palauta liitoskohdan kierto

en: Reset roll
fi: Nollaa rullaus

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: Reset yaw
fi: Nollaa kallistus

en: Resolution
fi: Näyttötarkkuus

en: Restart
fi: Aloita uudelleen

en: Restart in Official Mode
fi: Aloita uudestaan virallisessa tilassa

en: Restart in Official Mode [%1]
fi: Aloita uudelleen virallisessa tilassa [%1]

en: Restart map
fi: Aloita kartta uudelleen

en: Restart the game
fi: Käynnistä peli uudelleen

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
fi: Haluatko palauttaa oletusohjainasetukset
    ja hylätä tämänhetkiset asetuksesi?

en: Results
fi: Tulokset

en: Resume
fi: Jatka

en: Resume playing
fi: Jatka pelaamista

en: Retry
fi: Yritä uudelleen

en: Retry an official time
fi: Yritä virallista aikaa uudelleen

en: Retry official
fi: Yritä virallista uudestaan

en: Return
fi: Palaa

en: Return to Editor?
fi: Haluatko palata editoriin?

en: Return to editor
fi: Palaa editoriin

en: Return to map editor?
fi: Haluatko palata kartan muokkaukseen?

en: Return to menu?
fi: Haluatko palata valikkoon?

en: Return to the Item Editor?
fi: Palaa Esine-editoriin?

en: Revenge
fi: Kosto

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
fi: Oikea klikkaus: luo reitti
    Vasen klikkaus: lisää piste valittuun reittiin
      (vedä ja päästä siirtääksesi pistettä)
    Ctrl-nappi + klikkaus: valitse reitti
    X-nappi + klikkaus: poista reitti tai piste

en: Right mouse button
fi: Hiiren kakkospainike

en: Right tangent
fi: Oikea tangentti

en: Rocket (Press 1)
fi: Sinko (paina 1)

en: Rocket Ammo
fi: Singon ammukset

en: Roll
fi: Kallistuminen

en: Rotate
fi: Pyöritä

en: Rotate Left Image
fi: Pyöritä vasenta kuvaa

en: Rotate Left by 90
fi: Pyöritä 90 astetta vasemmalle

en: Rotate Right Image
fi: Pyöritä oikeaa kuvaa

en: Rotate Right by 90
fi: Pyöritä 90 astetta oikealle

en: Rotate a block
fi: Pyöritä lohkoa

en: Rotation
fi: Pyöritys

en: Round
fi: Erä

en: Round %1
fi: Erä %1

en: Round %1/%2
fi: Erä %1/%2

en: Round captures
fi: Erän kaappaukset

en: Round skipped
fi: Erä ohitettu

en: Rounds
fi: Erät

en: Rounds Mode
fi: Erätila

en: Rounds per map :
fi: Eriä/map:

en: Royal Mode
fi: Royal-tila

en: Rumble intensity
fi: Tärinän voimakkuus

en: Run
fi: Suorita

en: Running speed and slide length.
fi: Juoksunopeus ja liukumispituus.

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
fi: S / Shift + hiiren rullaa alaspäin

en: SCORES
fi: TULOKSET

en: SHOOT
fi: AMMU

en: STAMINA
fi: KESTÄVYYS

en: Safe Mode
fi: Vikasietotila

en: Safe mode settings
fi: Vikasietotilan asetukset

en: Saturation
fi: Kylläisyys

en: Save
fi: Tallenna

en: Save Action
fi: Tallenna Toiminto

en: Save As
fi: Tallenna tiedosto muodossa

en: Save Item
fi: Tallenna Esine

en: Save Macroblock
fi: Tallenna Macroblock

en: Save MatchSettings
fi: Tallenna otteluasetukset

en: Save Screenshot
fi: Tallenna ruutukaappaus

en: Save Selection as new Macroblock
fi: Tallenna valinta uudeksi Macroblockiksi

en: Save Settings
fi: Tallenna asetukset

en: Save action in the Item?
fi: Tallenna esineen toiminto?

en: Save and Test
fi: Tallenna ja testaa

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: Save automatically all replays
fi: Tallenna kaikki replayt automaattisesti

en: Save bounces
fi: Tallenna heijastukset

en: Save changes and quit
fi: Tallenna muutokset ja lopeta

en: Save each round separately
fi: Tallenna jokainen kierros erikseen

en: Save icon
fi: Tallenna ikoni

en: Save macroblock
fi: Tallenna macroblock

en: Save map
fi: Tallenna kartta

en: Save network replay
fi: Tallenna verkko-replay

en: Save previous race replay
fi: Tallenna edellisen kisan replay

en: Save previous replay
fi: Tallenna edellinen replay

en: Save replay
fi: Tallenna replay

en: Save script to file
fi: Tallenna skripti tiedostoon

en: Save the replay
fi: Tallenna replay

en: Save the track [S]
fi: Tallenna rata [S]

en: Save this ghost
fi: Tallenna tämä ghost

en: Save to file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Save your map first to access details!
fi: Pääset lisätietoihin tallentamalla kartan.

en: Save your work
fi: Tallenna työ

en: Save your work as...
fi: Tallenna työ nimellä...

en: Saved with identical ID.
fi: Tallennettu samalla ID:llä.

en: Scale
fi: Koko

en: Scale Down Image
fi: Pienennä kuvaa

en: Scale Up Image
fi: Suurenna kuvaa

en: Score
fi: Tulos

en: Score :
fi: Tulos:

en: Score Position:
fi: Pistesijoitus:

en: Score Rankings
fi: Tulossijoitukset

en: Screen Captures
fi: Kuvakaappaukset

en: Screen dist
fi: Näyttöetäis.

en: ScreenShot
fi: Ruutukaappaus

en: Screens:
fi: Näytöt:

en: Script
fi: Skripti

en: Script :
fi: Skripti:

en: Script Parameters
fi: Skriptin parametrit

en: Script compilation ended successfully.
fi: Skriptin kääntäminen valmis.

en: Script compilation ended with warnings.
fi: Skriptin kääntäminen päättyi varoituksiin.

en: Script compilation failed.
fi: Skriptin kääntäminen epäonnistui.

en: Search
fi: Etsi

en: Search filter:
fi: Hakusuodatin:

en: Search text
fi: Hae tekstiä

en: Second (Press 2)
fi: Toinen (paina 2)

en: Select
fi: Valitse

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Select Common Data Directory
fi: Valitse yleisten tietojen hakemisto

en: Select Input
fi: Valitse input

en: Select Opponents
fi: Valitse vastustajat

en: Select Personal Data Directory
fi: Valitse omien tietojesi hakemisto

en: Select URL
fi: Valitse URL

en: Select a Deck in the list to edit it.
fi: Valitse pakka listasta muokataksesi sitä.

en: Select a Macroblock first
fi: Valitse ensin Macroblock

en: Select a Replay
fi: Valitse replay

en: Select a decoration
fi: Valitse koriste

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
fi: Valitse Steam Workshopissa julkaistava tiedosto

en: Select a file:
fi: Valitse tiedosto:

en: Select a font file :
fi: Valitse fonttitiedosto :

en: Select a map
fi: Valitse kartta

en: Select a map type
fi: Valitse kartan tyyppi

en: Select a mesh
fi: Valitse mesh

en: Select a mode script
fi: Valitse tilaskripti

en: Select a model
fi: Valitse malli

en: Select a series
fi: Valitse sarja

en: Select a skin for %1
fi: Valitse skin kohteelle %1

en: Select a skin or a map to pack
fi: Valitse pakattava skin tai map

en: Select a sound
fi: Valitse ääni

en: Select a video file :
fi: Valitse videotiedosto :

en: Select all keys
fi: Valitse kaikki avaimet

en: Select an audio file :
fi: Valitse äänitiedosto :

en: Select an image file :
fi: Valitse kuvatiedosto :

en: Select an object first.
fi: Valitse ensin esine.

en: Select another map
fi: Valitse toinen kartta

en: Select data you want to update:
fi: Valitse päivitettävät tiedot:

en: Select file
fi: Valitse tiedosto

en: Select folder
fi: Valitse kansio

en: Select group
fi: Valitse ryhmä

en: Select keys
fi: Valitse avaimet

en: Select map %1
fi: Valitse map %1

en: Select maps
fi: Valitse mapit

en: Select music
fi: Valitse musiikki

en: Select next map
fi: Valitse seuraava map

en: Select pack contents
fi: Valitse paketin sisältö

en: Select skin
fi: Valitse skin

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
fi: Valitse kansio, johon %1 tallentaa yleiset tiedostot, ja napsauta Seuraava.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
fi: Valitse kansio, johon %1 tallentaa omat tiedostosi, ja napsauta Seuraava.

en: Select the installation type below, and then click Next.
fi: Valitse asennustyyppi ja napsauta Seuraava.

en: Select your crosshair
fi: Valitse ristikko

en: Select your horn sound
fi: Valitse torven ääni

en: Selected Plugin:
fi: Valittu liitännäinen:

en: Selected maps
fi: Valitut mapit

en: Selected maps are incompatible.
fi: Valitut mapit eivät ole yhteensopivia.

en: Selection of the type of installation
fi: Asennustyypin valinta

en: Selects foreground or background
fi: Valitsee etualan tai taustan

en: Self illum scale
fi: Omavalaist.asteikko

en: Send
fi: Lähetä

en: Send All
fi: Lähetä kaikki

en: Send a mail to %1
fi: Lähetä postia %1

en: Send error reports to Nadeo
fi: Lähetä virheraportteja Nadeolle

en: Send messages
fi: Lähetä viestejä

en: Send my account info by email
fi: Lähetä tilitiedot sähköpostilla

en: Send script commands
fi: Lähetä koodikäskyjä

en: Send this game to a friend
fi: Lähetä peli kaverille

en: Send your race by file
fi: Lähetä kisa tiedostona

en: Send your score by link
fi: Lähetä tulos linkin kautta

en: Sending email...
fi: Sähköpostia lähetetään...

en: Sending your new record to the server...
fi: Lähetetään uutta ennätystäsi palvelimelle...

en: Sensitivity
fi: Herkkyys

en: Separation
fi: Erotus

en: September
fi: Syyskuu

en: Series %1
fi: Sarja %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
fi: Sarja puutteellinen:
    karttoja puuttuu.

en: Server
fi: Palvelin

en: Server List Mode
fi: Serverilista -tila

en: Server Parameters
fi: Palvelimen parametrit

en: Server is unreachable.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä.

en: Server name :
fi: Palvelimen nimi:

en: Server not ready.
fi: Palvelin ei ole valmis.

en: Server port
fi: Palvelimen portti

en: Server unknown or not connected to the Internet
fi: Tuntematon palvelin tai ei internetyhteyttä

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Set
fi: Aseta

en: Set %1 as ally
fi: Aseta %1liittolaiseksi

en: Set Map Difficulty
fi: Määritä kartan vaikeustaso

en: Set Map Parameters
fi: Määritä kartan parametrit

en: Set Medal Scores
fi: Määritä mitalitulokset

en: Set Player Controls
fi: Määritä pelaajan ohjaimet

en: Set Screens and Controls
fi: Määritä näytöt ja ohjaimet

en: Set a password for editing
fi: Aseta muokkaussalasana

en: Set an official time
fi: Määritä virallinen aika

en: Set as camera target
fi: Aseta kameran kohteeksi

en: Set as default group
fi: Aseta oletusryhmäksi

en: Set difficulty
fi: Aseta vaikeustaso

en: Set map objectives
fi: Aseta kartan tavoitteet

en: Set map type
fi: Aseta kartan tyyppi

en: Set next map
fi: Vaihda seuraavaan mapiin

en: Set next map to $<%1$>
fi: Aseta seuraavaksi mapiksi $<%1$>

en: Set script parameters
fi: Määritä skriptin parametrit

en: Set sound is looping
fi: Ääntä toistetaan

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings adapted to your graphic card
fi: Näytönohjaimeen mukautetut asetukset

en: Seventh (Press 7)
fi: Seitsemäs (paina 7)

en: Shader quality
fi: Shader-laatu

en: Shadow computation disabled
fi: Varjojen laskenta ei käytössä

en: Shadows
fi: Varjot

en: Shadows computed
fi: Varjot laskettu

en: Share files
fi: Jaa tiedostoja

en: Sharpen
fi: Terävöitä

en: Shield Scale
fi: Kilven Koko

en: Shininess
fi: Kiiltävyys

en: Shoot
fi: Ammu

en: Shoot All icons
fi: Ammu kaikki kuvakkeet

en: Shoot Name
fi: Kuvauksen Nimi

en: Shoot image
fi: Ota kuva

en: Shoot the video to a file:
fi: Kuvaa video tiedostoon:

en: Shoot the video to an avi file:
fi: Kuvaa video avi-tiedostoon:

en: Shoot video
fi: Kuvaa video

en: Shooting audio,
    please wait...
fi: Tallennetaan ääntä,
    odota...

en: Show +1
fi: Näytä +1

en: Show HUD
fi: Näytä HUD

en: Show Help
fi: Näytä ohje

en: Show advanced parameters
fi: Näytä lisäasetukset

en: Show avatars
fi: Näytä avatarit

en: Show full time line
fi: Näytä koko aikajana

en: Show helpers
fi: Näytä apuvälineet

en: Show interface
fi: Näytä liittymä

en: Show later
fi: Näytä myöhemmin

en: Show opponents names
fi: Näytä vastustajien nimet

en: Show pings
fi: Näytä pingit

en: Show your ghost
fi: Näytä oma ghost

en: Show/Hide interface
fi: Näytä/piilota käyttöliittymä

en: Show/hide ghost
fi: Näytä/piilota ghost

en: Show/hide names
fi: Näytä/piilota nimet

en: Show/hide opponents
fi: Näytä/piilota vastustajat

en: Show/hide scores
fi: Näytä/piilota tulokset

en: Sign in ManiaPlanet.
fi: Kirjaudu ManiaPlanettiin.

en: Silver
fi: Hopea

en: Silver Medal
fi: Hopeamitali

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Simple Editor
fi: Yksinkertainen editori

en: Simple editor map :
fi: Yksinkertainen map-editori:

en: Single Map
fi: Yksi kartta

en: Sixth (Press 6)
fi: Kuudes (paina 6)

en: Size
fi: Koko

en: Size of the stamina gauge.
fi: Kestävyysmittarin koko.

en: Skillpoints on %1:
fi: Skillpoint-pisteet, %1:

en: Skinning Mode (F4)
fi: Skinning-tila (F3)

en: Skinning Mode [F3]
fi: Skin-tila [F3]

en: Skins
fi: Skinit

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip rolling demo
fi: Ohita videodemo

en: Sky Intensity
fi: Taivaan Intensiteetti

en: Slot %1
fi: Paikka %1

en: Slot 1
fi: Paikka 1

en: Slot 2
fi: Paikka 2

en: Slot 3
fi: Paikka 3

en: Slot 4
fi: Paikka 4

en: Slot 5
fi: Paikka 5

en: Slow forward
fi: Hitaasti eteenpäin

en: Smooth camera speed
fi: Tasainen kameranopeus

en: Solo
fi: Yksinpeli

en: Solo Play
fi: Yksinpeli

en: Solution saved.
fi: Ratkaisu tallennettu.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
fi: Ratkaisuversio (%1) ei ole yhteensopiva
    tämänhetkisen peliversion kanssa (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
fi: Joitain tämän Macroblockin lohkoja ei voi asettaa symmetriseksi.

en: Sorry, an unknown error occurred.
fi: Tuntematon virhe.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
fi: Valitettavasti pelaajia on tällä hetkellä yhdistettynä liian paljon.
    Yritä myöhemmin uudelleen.
    Nadeo-tiimi

en: Sound
fi: Ääni

en: Sound Blocks
fi: Äänilohkot

en: Sound volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Sounds pitch
fi: Äänien korkeus

en: Space left:
fi: Tilaa jäljellä:

en: Spawning players...
fi: Pelaajia spawnataan...

en: Special Type
fi: Erikoistyyppi

en: Spectate
fi: Katsele

en: Spectator
fi: Katsoja

en: Spectator camera free: Save preset
fi: Katsojakamera vapaa: tallenna esiasetus

en: Spectator camera: Follow
fi: Katsojakamera: seuraa

en: Spectator camera: Free
fi: Katsojakamera: vapaa

en: Spectator camera: Replay
fi: Katsojakamera: replay

en: Speed
fi: Nopeus

en: Speed <
fi: Nopeus <

en: Speed >
fi: Nopeus >

en: SpeedUp Coef
fi: SpeedUp-kerroin

en: SpeedUp duration
fi: SpeedUp-kesto

en: Split Direction:
fi: Jakosuunta:

en: Split Screen Inputs
fi: Split Screen -näppäimet

en: Splitscreen Settings
fi: Splitscreen-asetukset

en: Spot
fi: Paikka

en: Stamina
fi: Kestävyys

en: Stamina Regen
fi: Kestävyyden uudistuminen

en: Start
fi: Aloita

en: Start offset
fi: Aloitussiirtymä

en: Station settings
fi: Aseman asetukset

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Stay near the pole to speed up the tornado
fi: Pysy tolpan lähellä nopeuttaaksesi tornadoa.

en: Stay offline
fi: Pysy offline tilassa

en: Steam is in offline mode.
fi: Steam on offline tilassa.

en: Steam settings
fi: Steam-asetukset

en: Steer (analog)
fi: Ohjaus (analoginen)

en: Steer left
fi: Vasemmalle

en: Steer right
fi: Oikealle

en: Stereoscopy
fi: Stereoskopia

en: Sticker
fi: Tarra

en: Stop
fi: Pysäytä

en: Store
fi: Kauppa

en: Strafe Left
fi: Sivuttain vas.

en: Strafe Right
fi: Sivuttain oik.

en: Straight Path
fi: Suora polku

en: Streaks attenuation
fi: Juovien vaimennus

en: Streaks intensity
fi: Juovien voimakkuus

en: Strength
fi: Voimakkuus

en: Stunt Figures
fi: Temppukuviot

en: Stunts
fi: Temput

en: Stunts Mode
fi: Tempputila

en: Style
fi: Tyyli

en: Sub
fi: Ali

en: Sub-sample reflects
fi: Alinäyteheijastukset

en: Subject :
fi: Aihe:

en: Subscribe
fi: Liity

en: Subscribe to a group
fi: Liity ryhmään

en: Suggested Servers
fi: Palvelinehdotukset

en: Suggestion 1
fi: Ehdotus 1

en: Suggestion 2
fi: Ehdotus 2

en: Suggestion 3
fi: Ehdotus 3

en: Suggestion 4
fi: Ehdotus 4

en: Suggestion 5
fi: Ehdotus 5

en: Suggestion 6
fi: Ehdotus 6

en: Suggestion 7
fi: Ehdotus 7

en: Suggestion 8
fi: Ehdotus 8

en: Survival
fi: Selviytyjät

en: Switch to Air Mapping mode
fi: Vaihda ilmaan rakentamiseen

en: Switch to Underground Display
fi: Vaihda maanalaiseen näkymään

en: Switch to clip camera
fi: Käytä leikekameraa

en: Switch to free camera
fi: Käytä vapaata kameraa

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
fi: Lohkon muodot tai clipit eivät mahdollista symmetristä asettelua.

en: Synchronizing profile...
fi: Synkronoidaan profiilia...

en: Synchronizing...
fi: Synkronoidaan...

en: TALK
fi: PUHU

en: TALK TO TEAM
fi: PUHU JOUKKUEELLE

en: TYPE: Duel (1 vs 1)
    OBJECTIVE: Eliminate your opponent with limited ammunitions. You can only reload by touching the poles.
fi: TYYPPI: Kaksintaistelu (1 vastaan 1) 
    TAVOITE: Eliminoi vastustajasi rajoitetulla määrällä ammuksia. Saat uusia ammuksia koskettamalla pylväitä.

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Capture the pole when you are the attacker. Defend the pole when you are a defender.
fi: LAJI: Kaikille avoin
    TAVOITE: Valtaa pylväs, kun olet hyökkääjä. Puolusta pylvästä, kun olet puolustaja.

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
fi: TYYPPI: Kaikille avoin
    TAVOITE: Osu mahdollisimman moneen pelaajaan voittaaksesi

en: TYPE: Individual
    OBJECTIVE: Survive as long as possible to score a maximum of points.
fi: TYYPPI: Yksilöpeli
    TAVOITE: Selviydy mahdollisimman pitkään saadaksesi mahdollisimman paljon pisteitä.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
fi: TYYPPI: Joukkue vastaan joukkue 
    TAVOITE: Kaappaa pylväät ollessasi hyökkääjä. Eliminoi hyökkääjät ollessasi puolustaja.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
fi: TYYPPI: Joukkue vastaan joukkue 
    TAVOITE: Joukkueesi on hallittava enemmistöä mapissa olevista pylväistä tietyn ajan verran.

en: TYPE: Team versus Team (1 vs 3)
    OBJECTIVE: Capture the pole when you are the attacker. Defend the pole when you are a defender.
fi: LAJI: Joukkue vs. Joukkue (1 vs. 3)
    TAVOITE: Valtaa tolppa, kun olet hyökkääjä. Puolusta tolppaa, kun olet puolustaja.

en: TYPE: Team versus Team (5 vs 5)
    OBJECTIVE: Capture the pole when you're the attacker. Defend the pole when you're a defender.
fi: TYYPPI: Joukkue vastaan joukkue (5 vastaan 5) 
    TAVOITE: Kaappaa pylväs ollessasi hyökkääjä. Puolusta pylvästä ollessasi puolustaja.

en: Tag
fi: Tunniste

en: Tag current round as favorite
fi: Merkitse tämä lähtö suosikiksi

en: Tags
fi: Tunnisteet

en: Take a screen shot:
fi: Ota ruutukaappaus:

en: Tangent
fi: Tangentti

en: Target
fi: Kohde

en: Target Fps
fi: Tavoite-fps

en: Target Respawn
fi: Respawn-tavoite

en: Target Score
fi: Tavoitetulos

en: Target Time
fi: Tavoiteaika

en: Target Time (milliseconds)
fi: Tavoiteaika (millisekuntia)

en: Target position
fi: Määräkohta

en: Target to look at
fi: Katsottava kohde

en: Team
fi: Tiimi

en: Team Mode
fi: Tiimitila

en: Team Name :
fi: Tiimin nimi:

en: Team ranking
fi: Tiimin sijoitus:

en: Team versus Team
fi: Joukkue vastaan Joukkue

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
fi: Tiimi vastaan tiimi: sieppaa kaikki vastakkaisen tiimin pylväät.

en: TeamColor0
fi: Tiimin väri 0

en: TeamColor1
fi: Tiimin väri 1

en: Terraformation Mode [F1]
fi: Maastonmuokkaustila [F1]

en: Terrain
fi: Maasto

en: Terrific
fi: Mahtava

en: Test
fi: Testi

en: Test Mode [Return]
fi: Testitila [Enter]

en: Test Report
fi: Testiraportti

en: Test the action with mode
fi: Testaa toimintoa tilassa

en: Test the map with mode
fi: Testaa mapia tilassa

en: Text rotation
fi: Tekstin pyöritys

en: Texture decals 2D
fi: Tekstuurisiirtokuvat 2D

en: Texture decals 3D
fi: Tekstuurisiirtokuvat 3D

en: Texture quality
fi: Tekstuurin laatu

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
fi: Kiitos, kun autat meitä tutustumaan ManiaPlanet-pelaajiin paremmin!

en: The %s could not be transferred.
fi: %s: siirto ei onnistunut.

en: The Nadeo Team
fi: Nadeo-tiimi

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
fi: Youtube-latauksen tilanne videollesi %1 on tuntematon. Katso myöhemmin uudelleen?

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
fi: Tili '%1' on jo profiilin '%2' käytössä.
    Valitse tämä profiili tai käytä toista tiliä.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
fi: Antamasi aktivointiavain ei vastaa tietokannassa olevia avaimia.

en: The attack wins the turn!
fi: Hyökkäys voitti kierroksen!

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
fi: Ladderin keskimääräisen pelaajan taso on lähellä sinun tasoasi.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
fi: Ladderin keskimääräisen pelaajan taso on korkeampi kuin sinun tasosi.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
fi: Ladderin keskimääräisen pelaajan taso on alhaisempi kuin sinun tasosi.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
fi: Ladderin keskimääräisen pelaajan taso on paljon korkeampi kuin sinun tasosi.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
fi: Ladderin keskimääräisen pelaajan taso on paljon alhaisempi kuin sinun tasosi.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
fi: Ladderin keskimääräisen pelaajan tasoa ei tunneta.

en: The block cannot replace this variant of the block.
fi: Lohko ei voi korvata lohkon tätä muunnosta.

en: The block is out of the construction area.
fi: Lohko on rakennusalueen ulkopuolella.

en: The block would destroy other blocks.
fi: Tämä lohko tuhoaisi muita lohkoja.

en: The block's pillars cannot be placed.
fi: Lohkon pilareita ei voitu asettaa.

en: The checkpoint can now be captured!
fi: Checkpoint voidaan nyt vallata!

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
fi: Koodi on kopioitu leikepöydälle.
    Voit liittää sen johonkin tekstinkäsittelyohjelmaan (sähköposti, foorumi) painamalla Ctrl+V.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
fi: Yleisten tiedostojen kansion tulee olla eri kuin asennuskansion ja käyttäjätiedostojen kansion. Valitse toinen kansio.

en: The cost is invalid.
fi: Hinta on virheellinen.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
fi: Manialinkin hinta on virheellinen. Sallittu enimmäishinta on %s.

en: The creator is unknown.
fi: Luojaa ei tunneta.

en: The data is incomplete:
fi: Tiedot ovat puutteelliset:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
fi: Oletusryhmää käytetään vain pelatun kartan jäsenten parhaiden uusintojen lataamiseen.
    Haluatko asettaa ryhmän (%1) oletusryhmäksesi?

en: The default skin cannot be deleted.
fi: Oletusskiniä ei voi poistaa.

en: The defense wins the turn!
fi: Puolustus voitti kierroksen!

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
fi: Pelin %1 odotettua pelipakettia ei löytynyt.
    Odotettu tarkistussumma: %2
    Löytynyt tarkistussumma: %3
    Odotettua tarkistussummaa vastaavaa pelipakettia ei ole tallennettu pilveen, eikä sellaista voi sen takia ladata.

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
fi: Tiedosto "$<%1$>" on jo olemassa.
    Korvataanko tiedosto?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
fi: Tiedosto on onnistuneesti ladattu workshopiin.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
fi: Kansion polussa on oltava sana '%1'. Valitse toinen kansio.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
fi: Tämä peli tallentaa tietonsa tällä hetkellä kansioon %1.
    Haluatko vaihtaa kansiota?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
fi: Tämä peli tallentaa omat tietosi tällä hetkellä kansioon %1.
    Haluatko vaihtaa kansiota?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
fi: Pelin tietokansio
    (%1)
    ei voi olla omien tietojen kansion yläkansio
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
fi: Pelin tietokansio
    (%1)
    ei voi olla sama kuin pelin exe-tiedosto.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
fi: Pelitietokansio on vaihdettu. Käynnistysohjelma suljetaan.
    Käynnistä se uudelleen, niin muutokset tulevat voimaan.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
fi: Pelin kuvataajuus on alhainen.
    Suorituskyky voi parantua, kun laatua heikennetään.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
fi: Peli ei enää vastaa.
    Haluatko pysäyttää pelin ja lähettää debug-tiedot?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
fi: Peliavain on väärä. Tarkista, että kirjoitit sen oikein.

en: The goal can now be captured!
fi: Tavoitteen voi nyt kaapata!

en: The goal can now be captured.
fi: Tavoitteen voi nyt kaapata.

en: The icon is invalid.
fi: Kuvake on virheellinen.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
fi: Nappi <%1>
    on yhdistetty nappiin <%2>.
    Haluatko yhdistää sen paikkaan <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
fi: Nappi <%1>
    on yhdistetty nappiin <%2>.
    Haluatko purkaa kytköksen?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
fi: Näppäin <%1> on varattu.
     Et voi käyttää sitä.

en: The key is invalid.
fi: Avain on virheellinen.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
fi: Ladder ei ole käytössä. 
    Et voi pelata virallisessa tilassa.

en: The last SpawnDefense must be linked to the Goal and not a Gate.
fi: Viimeinen SpawnPuolustus tulee olla kytkettynä Maaliin, ei Porttiin.

en: The login $0f0exists$z
fi: Käyttäjätunnus $0f0on käytössä$z

en: The login $f00does not exist$z
fi: Käyttäjätunnus $f00ei ole käytössä$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
fi: Käyttäjätunnuksen tulee olla vähintään %1 - %2 merkkiä pitkä.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
fi: Käyttäjätunnus saa sisältää vain hyväksyttyjä merkkejä: a-z, A-Z, 0-9 ja ._-

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
fi: Tässä mapissa on liikaa lohkoja! Älä ylitä oikeassa yläkulmassa sijaitsevan mittarin lukemaa.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
fi: Tässä mapissa on liian paljon lohkoja! Et voi tallentaa mappia, jos oikeassa yläkulmassa sijaitseva mittari ylittää rajan.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
fi: Mapia on muokattu ja se on nyt validoimaton.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
fi: Mapia on muokattu.
    Haluatko todella lopettaa?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
fi: Karttaa on muokattu.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: The map has been successfully added to your campaign!
fi: Kartan lisääminen kampanjaan onnistui!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
fi: Kisa keskeytettiin.
    Palataan valikoihin.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
fi: Kisa keskeytettiin:
    %1
    Palataan valikoihin.

en: The number of laps required must be higher than 0!
fi: Kierroksia tulee olla enemmän kuin 0!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
fi: Lapsilukko on päällä. Asentaaksesi titlen, peli täyyy käynnistää salasanan kanssa.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
fi: Omien tietojen kansio
    (%1)
    ei voi olla sama kuin pelin tietokansio
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
fi: Omien tietojen kansio
    (%1)
    ei voi olla sama kuin pelin exe-tiedosto.

en: The pole can be captured again.
fi: Pylväs on kaapattu uudelleen.

en: The pole can now be captured.
fi: Pylvään voi nyt kaapata.

en: The provided login is invalid.
fi: Annettu käyttäjätunnus on virheellinen.

en: The provided password is invalid.
fi: Annettu salasana on virheellinen.

en: The registration of this key is pointless.
fi: Tämän avaimen rekisteröiminen on hyödytöntä.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
fi: Korvaava lohko osoittaa väärään suuntaan.

en: The requested player is not online.
fi: Pyydetty pelaaja ei ole yhteystilassa.

en: The round time limit is approaching.
fi: Erän aikaraja on umpeutumassa.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
fi: Pelaajan $<%1$> tulos (%2) ei kelpaa.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
fi: Pelaajan $<%1$> tulos (%2) kelpaa.

en: The server
fi: Palvelin

en: The solution is not valid for this map.
fi: Ratkaisu ei kelpaa tähän karttaan.

en: The teams have changed, the match will be restarted.
fi: Joukkueet ovat muuttuneet. Kisa aloitetaan uudelleen.

en: The title %1 is not installed into a station.
fi: Peliä %1 ei ole asennettu stationiin.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
fi: Pelipakettia ei ole tallennettu pilveen. Haluatko lähettää sen?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
fi: Pelin uid:n tulee sisältää %d-%d merkkiä.

en: The token is invalid.
fi: Merkki on virheellinen.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
fi: Pelin järjestelmätiedostojen päivitys ei onnistunut. Päivitykseen vaaditaan ylläpitäjän oikeudet. Ota yhteys järjestelmänvalvojaan ja pyydä oikeuksia. Tarkista myös asennusaseman jäljellä oleva vapaa tila.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
fi: Pelitiedostojen päivitys epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
fi: Käyttäjätietojen kansion tulee olla eri kuin asennuskansio. Valitse toinen kansio.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
fi: Vahvistuskoodi ei kelpaa. Tarkista oikeinkirjoitus.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
fi: Vahvistuskoodi ei kelpaa. Varmista, että kirjoitit sen oikein.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
fi: %2-versio %1 asennetaan kohteesta %4 löydetyn version %3%n päälle.

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
fi: Pidä kiirettä! TrackMania on kivaa kavereiden kanssa!

en: There are too many players.
fi: Pelaajia on liikaa.

en: There are too many referees.
fi: Tuomareita on liikaa.

en: There are too many spectators.
fi: Katsojia on liikaa.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
fi: Uusi lasku on erääntynyt maksettavaksi:
    tapahtumanro %1: %2 planetia kohteeseen %3
    Otsikko: %4
    Haluatko maksaa nyt?

en: There is already a key here
fi: Tässä on jo avain

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
fi: Maniaplanet tunnusta ei ole yhdistetty %1$s profiiliisi.

en: There is no available map.
fi: Mapia ei ole saatavilla.

en: There is no mail in the account.
fi: Tilillä ei ole postia.

en: There is no password in the account.
fi: Tunnuksella ei ole salasanaa.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
fi: Tämän pelin demoa pelaa liian moni.
    Yritä uudestaan hetken kuluttua.

en: There's no goal
fi: Ei tavoitteita

en: There's no spawn for the attackers
fi: Hyökkääjille ei ole ilmestymispaikkoja

en: There's no spawn for the defenders
fi: Puolustajille ei ole ilmestymispaikkoja

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
fi: Mapissa on liian monta tavoitetta.
    Tavoitteita on tällä hetkellä %1, maksimimäärä on %2.

en: There's too many SpawnDefense on the map.
fi: Tässä kentässä on liian monta SpawnPuolustus.

en: Third (Press 3)
fi: Kolmas (paina 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
fi: Tämä ManiaCode suorittaa seuraavat toiminnot:

en: This ManiaLink code is reserved
fi: Tämä ManiaLink-koodi on varattu

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
fi: Tämä profiili ei ole yhdistettynä verkkotiliin.
    Haluatko yhdistää siihen verkossa?

en: This account does not have rights to perform this action.
fi: Tällä tilillä ei ole oikeutta suorittaa tätä toimintoa.

en: This account is not authorized to connect.
fi: Tällä tilillä ei ole valtuuksia muodostaa yhteyttä.

en: This account is online.
fi: Tämä käyttäjätili on verkossa.

en: This block cannot be placed here.
fi: Tätä lohkoa ei voi sijoittaa tähän.

en: This block cannot be placed in the air.
fi: Lohkoa ei voi asettaa ilmaan.

en: This block cannot be placed on the ground.
fi: Lohkoa ei voi asettaa maahan.

en: This block cannot be placed on this terrain.
fi: Tätä lohkoa ei voi sijoittaa tähän maastoon.

en: This block cannot replace the current block.
fi: Lohko ei voi korvata tämänhetkistä lohkoa.

en: This block must be placed in the air.
fi: Tämä lohko on sijoitettava ilmaan.

en: This block must be placed on the ground.
fi: Tämä lohko on sijoitettava maahan.

en: This block must be placed underground.
fi: Tämä lohko on sijoitettava maan alle.

en: This block must replace a classic block.
fi: Tämän lohkon tulee korvata klassinen lohko.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
fi: Nämä tiedot ovat jo olemassa pelitiedostona:
    %1
    Haluatko korvata sen?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
fi: Nämä tiedot ovat jo olemassa pelitiedostona:
    %1
    Pelitiedosto on vain luku -muodossa, eikä sitä voi korvata.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
fi: Tämä on virallinen palvelin, sitä ei voi vielä poistaa.

en: This e-mail is invalid.
fi: Sähköpostiosoite ei kelpaa.

en: This email address is not valid: %1
fi: Sähköpostiosoite ei kelpaa: %1

en: This file is not a map!
fi: Tiedosto ei ole kartta!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
fi: Tiedosto on vain luku -tyyppiä. Voit muokata tiedostoa tallentamalla sen toisella nimellä.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
fi: Voit muokata suurta osaa tämän pelin tiedoista.
    Tässä näet missä tiedot sijaitsevat.

en: This game key is already used.
fi: Tämä peliavain on jo käytössä.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
fi: Peliavain on joko tuntematon, jo käytössä tai sitä ei ole aktivoitu. Kokeile toista avainta.

en: This game key is invalid.
fi: Väärä peliavain.

en: This game key is not activated.
fi: Tätä peliavainta ei ole aktivoitu.

en: This game key is unknown.
fi: Tuntematon peliavain.

en: This game key requires Steam.
fi: Peli vaatii Steam:in

en: This group already exists. Choose another login.
fi: Ryhmä on jo olemassa. Valitse toinen käyttäjätunnus.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
fi: Tiedot on kopioitu leikepöydälle.
    Liitä se tekstieditoriin painamalla Control+V.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
fi: Tämä on laiton versio.
    Osta peli $l[http://www.trackmania.com]täältä$l.

en: This is a server for:
fi: Tämä on palvelin:

en: This is not a known country code.
fi: Tämä ei ole tunnettu maakoodi.

en: This is not a known zone.
fi: Alue on tuntematon.

en: This is your default group
fi: Tämä on oletusryhmäsi

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
fi: Tämä on ensimmäinen pelikertasi %1$d päivään. Tervetuloa takaisin Maniaplanetiin! Alkuun pääsemisen helpottamiseksi saat: %2$s

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
fi: Tämäntyyppistä palaa ei voida asettaa ghost block -modissa.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
fi: Lista ei ole saatavilla myöhemmin, joten pidä se tallessa.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
fi: Tämä käyttäjätunnus on jo käytössä.
    Valitse jokin muu käyttäjätunnus.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä TrackMania Forever -pelissä.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä TrackMania Forever -pelissä.
    Tarkista TrackMania Forever -salasanasi 
    tai käytä toista käyttäjätunnusta.

en: This login is already used. Please use another one.
fi: Käyttäjätunnus on jo käytössä. Valitse toinen.

en: This login is available.
fi: Tämä käyttäjätunnus on vapaa.

en: This maniacredited package can not be dependent on itself.
fi: Tämä maniakreditisoitu pakkaus ei voi olla riippuvainen itsestään.

en: This maniacredited package can not be dependent on other packages depending on it.
fi: Tämä maniakreditisoitu pakkaus ei voi olla riippumainen pakkauksista, jotka riippuvat siitä.

en: This maniacredited package has already been added.
fi: Tämä maniacredited-paketti on jo lisätty.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
fi: Maniacredited-paketti on jo lähetetty.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
fi: Maniacredited-paketin esikatselua ei voi ladata.

en: This maniacredited package is not downloadable.
fi: Maniacredited-pakettia ei voi ladata.

en: This maniacredited package is unknown.
fi: Tämä maniacredited-paketti on tuntematon.

en: This manialink already exists. Choose another code.
fi: Tämä manialink on jo olemassa. Valitse toinen koodi.

en: This manialink code is invalid.
fi: manialink-koodi on virheellinen.

en: This manialink does not exist.
fi: Tätä manialinkiä ei ole.

en: This map is a draw.
fi: Tämä kartta on tasapeli.

en: This map is already in your campaigns.
fi: Tämä kartta on jo kampanjoissa.

en: This map is not valid
fi: Tämä rata ei ole validi

en: This map is...
fi: Tämä kartta on...

en: This name is already in use. Choose another one.
fi: Nimi on jo käytössä. Valitse toinen nimi.

en: This operation will cost you %1 Planets.
fi: Toiminto maksaa %1 Planetia.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
fi: Tämä toiminto maksaa: %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
fi: Tämä toimenpide maksaa 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
fi: Toiminto maksaa 1 Planetin.

en: This organisation already exists.
fi: Organisaatio on jo olemassa.

en: This organisation does not exist.
fi: Organisaatiota ei ole.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
fi: Tämä parametri (%1$s) ei kelpaa.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
fi: Tämä korjauspäivitys voidaan asentaa vain %2-versioihin (%1)

en: This player already has this tag.
fi: Pelaajalla on jo tämä tunniste.

en: This player does not exist.
fi: Pelaajaa ei ole.

en: This player has been successfully invited to join this group.
fi: Pelaajan kutsuminen ryhmään onnistui.

en: This player is already your buddy.
fi: Tämä pelaaja on jo kaverisi.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
fi: Tällä pelaajalla ei ole lupaa käyttää kaverijärjestelmää.

en: This player is not connected via the Internet!
fi: Tämä pelaaja ei ole internetyhteydessä!

en: This ranking does not exist.
fi: Sijoitusta ei ole olemassa

en: This replay is not valid.
fi: Tämä replay ei kelpaa.

en: This replay is valid.
fi: Tämä replay kelpaa.

en: This round is a draw.
fi: Tämä erä on tasapeli.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
fi: Tämä tulos ei kelpaa:
    %1
    Nimimerkki, tulos tai mapin nimi on väärin.

en: This script is read-only. You cannot save it.
fi: Tämä script on vain luku -muotoinen. Et voi tallentaa sitä.

en: This section contains experimental tools to create data (items, interfaces, etc.) for your own title packs.
    
    Those data will be stored as files in your Maniaplanet folder and will be immediately accessible from editors (such as the map editor).
    
    BUT if you want to play with those data in Local play mode or Multiplayer mode, you need to create a title pack which includes them.
fi: Tämä alue sisältää kokeellisiä työkaluja luoda dataa (esineitä, käyttöliittymiä jne) omiin titlepackeihisi.
    
    Tämä data varastoidaan Maniaplanet-kansiosi tiedostoihin ja on välittömästi käytössä editoreissa (kuten karttaeditori).
    
    MUTTA jos haluat pelata käyttäen dataa paikallispelissä tai moninpelissä, sinun on luotava title joka sisältää sen.

en: This server already is one of your favorites.
fi: Tämä palvelin on jo suosikeissasi.

en: This server does not exist.
fi: Palvelinta ei ole.

en: This server has invalid information!
fi: Palvelimen tiedot ovat virheelliset.

en: This server has not been upgraded to the current version.
fi: Palvelinta ei ole päivitetty nykyiseen versioon.

en: This server is not one of your favorites.
fi: Tämä palvelin ei ole suosikeissasi.

en: This server is private
fi: Tämä serveri on yksityinen

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
fi: Tämä asu ei sovi ehtoihin. Voit käyttää sitä paikallisesti, mutta muut online -pelaajat eivät näe sitä

en: This station cannot be unloaded.
fi: Stationia ei voi poistaa.

en: This tag does not exist.
fi: Tunnistetta ei ole.

en: This tag type does not exist.
fi: Tämän tyyppistä tunnistetta ei ole.

en: This title already exists. Choose another name.
fi: Tämän niminen peli on jo olemassa. Valitse toinen nimi.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
fi: Tätä titleä ei voitu avata lapsilukon takia.

en: This title costs %1 Planets.
fi: Title maksaa %1 Planetia

en: This title has not been loaded in a station.
fi: Tätä peliä ei ole ladattu stationiin.

en: This title is already loaded into a station
fi: Tämä title on jo asemassa

en: This title is unknown.
fi: Tätä peliä ei tunnisteta.

en: This title isn't playable.
fi: Tätä peliä ei voi pelata.

en: This transaction is invalid.
fi: Virheellinen tapahtuma.

en: This url does not points to a valid public ressource.
fi: Url ei osoita kelvolliseen julkiseen resurssiin.

en: This vote is disabled.
fi: Tämä äänestys on pois päältä.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
fi: Tämä muuttaa nimimerkkiäsi, mutta sinulla on vain $<$0f0%1$> verkkonimimerkin vaihtokertaa jäljellä.
    Haluatko varmasti muuttaa nimimerkkisi?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
fi: Olet käyttämässä nimimerkin $<$f00LAST$> verkkomuokkauskerran.
    Haluatko varmasti päivittää nimimerkkisi viimeisen kerran?

en: Tile X
fi: Ruutu X

en: Tile Y
fi: Ruutu Y

en: Tile split files
fi: Jaa tiedostot ruuduiksi

en: Time
fi: Aika

en: Time Attack Mode
fi: Time Attack -tila

en: Time Limit :
fi: Aikaraja:

en: Time Value
fi: Aika-arvo

en: Time limit
fi: Aikaraja

en: Time limit :
fi: Aikaraja:

en: Time limit :
fi: Aikaraja:

en: Time limit reached!
fi: Aikaraja kului umpeen!

en: Time limit reached.
fi: Aikaraja saavutettu.

en: Time to regen 1 armor.
    Useful only if your armor is greater than 1.
fi: 1 panssarin uusiutumiseen tarvittava aika.
    Käytetään vain jos panssaria on enemmän kuin 1.

en: Time when the block ends
fi: Lohkon lopetusaika

en: Time when the block starts
fi: Lohkon aloitusaika

en: TimeLine Mode
fi: Aikajana-tila

en: Tips for the decals editor
fi: Siirtokuvaeditorin vinkit

en: Title
fi: Peli

en: Title Tools
fi: Titletyökalut

en: Title access
fi: Titlen käyttö

en: Title tools
fi: Title-työkalut

en: To :
fi: Vastaanottaja:

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
fi: Lisätäksesi mukautetun kuvan, käytä käynnistysohjelman tietojen tuojaa.
    (ohje / tietojen tuonti / avatar)
    Kuvan on oltava pienempi kuin 32 kt.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
fi: Liikuta hiirtä sen ykköspainike pohjassa piirtääksesi tien.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
fi: Syötä käyttäjätunnuksesi ja sähköpostiosoitteesi saadaksesi uuden salasanan.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
fi: Syötä käyttäjätunnuksesi ja sähköpostiosoitteesi saadaksesi uuden salasanan.
    Lisätietoja saat $l[%1]täältä$l.

en: Too easy
fi: Liian helppo

en: Too hard
fi: Liian vaikea

en: Too many buddies. Go to your player page to get more buddy slots.
fi: Liian monta kaveria. Mene player page -sivullesi saadaksesi lisää kaveripaikkoja.

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
fi: Liian monta yhteyttä: et voi käyttää eri tilejä samanaikaisesti samalta koneelta.

en: ToolBar
fi: Työkalurivi

en: Top Hit
fi: Paras osuja

en: Top Pole
fi: Paras pylväs

en: Top Round
fi: Paras kierros

en: Top Survival
fi: Paras selviytyjä

en: Tops
fi: Parhaat

en: Tornado activated.
fi: Tornado aktivoitu.

en: Tornado auto-activated.
fi: Tornado itseaktivoitu.

en: Tornado speed: %1%%
fi: Tornadon nopeus: %1%%

en: Tossing
fi: Heitetään

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total :
fi: Yhteensä:

en: Total armor points.
fi: Kokonaispanssaripisteet.

en: Total medal ranking
fi: Kokonaismitalisijoitus

en: Total skillpoints ranking
fi: Skillpoints-kokonaissijoitus

en: Tracking
fi: Seuranta

en: Traffic Mode
fi: Liikennetila

en: Trail color
fi: Jäljen väri:

en: Training
fi: Harjoittelu

en: Transaction already paid.
fi: Tapahtuma jo maksettu.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
fi: Tapahtumaa ei voitu luoda: Luojaa ei ole autentikoitu.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
fi: Tapahtumaa ei voitu luoda: Luojaa ei ole validoitu.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
fi: Tapahtumaa ei voitu luoda: Maksaja ja maksunsaaja ei voi olla sama.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
fi: Tapahtumaa ei voitu luoda: Maksunsaaja virheellinen.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
fi: Tapahtumaa ei voitu luoda: Maksaja virheellinen.

en: Transaction is unknown.
fi: Tapahtumaa ei tunnisteta.

en: Transparency
fi: Läpinäkyvyys

en: Tries
fi: Yritykset

en: Trim files
fi: Trimmaa tiedostot

en: Triple Buffer
fi: Kolmoispuskurointi

en: Triple Buffering
fi: Kolmoispuskurointi

en: Turbo duration
fi: Turbon kesto

en: Turbo val
fi: Turbo-arvo

en: Two teams - 1 vs 3
fi: Kaksi joukkuetta - 1 vastaan 3

en: Type
fi: Tyyppi

en: Typical automatic installation
fi: Tavallinen automaattinen asennus

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
fi: Ruutukaappaukselle ei voitu varata muistia.

en: Unable to ban.
     Reason:
fi: Ei voitu estää.
    Syy:

en: Unable to buy %1.
    %2
fi: Kohteen %1 osto ei onnistu.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
fi: Stationeita ei voi ostaa.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
fi: Äänestystä ei voitu aloittaa.
    Syy:

en: Unable to change.
fi: Muuttaminen ei onnistu.

en: Unable to connect to this title.
    %1
fi: Tähän peliin ei saatu yhteyttä.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
fi: Palvelimeen ei saada yhteyttä.
    Tulosta ei voitu vahvistaa.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
fi: Asennettua %1-versiota ei voitu määrittää.

en: Unable to download data:
fi: Tietoja ei voi ladata:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
fi: Kohteen %1 uusintaa ei voitu ladata: %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
fi: Aktiiviryhmäsi jäsenten uusintoja ei voitu ladata: %1

en: Unable to generate keys.
fi: Peliavaimien luominen ei onnistu.

en: Unable to get station infos.
    %1
fi: Stationin tietoja ei saatu. 
    %1

en: Unable to insert block
fi: Lohkoa ei voitu lisätä.

en: Unable to kick.
     Reason:
fi: Ei voitu heittää ulos.
    Syy:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
fi: Peliä %1 ei voitu ladata.
    Pelipakettia ei löytynyt. Sitä ei ole tallennettu pilveen.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
fi: Kohdetta %1 ei voida ladata.
    Lataa peli muodostamalla yhteys ManiaPlanet-palvelimeen.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
fi: Ei voitu ladata kohdetta %1.
    Sinun on oltava yhdistettynä ManiaPlanet-palvelimeen aktivoidaksesi, saadaksesi tai päivittääksesi tämän pelin.

en: Unable to read music
fi: Musiikkia ei voitu lukea

en: Unable to read title package
fi: Pelipakettia ei pystytä lukemaan

en: Unable to register pack: %1
fi: Pakettia ei voitu rekisteröidä: %1

en: Unable to retrieve validation data.
fi: Validointitietoja ei voida noutaa.

en: Unable to save the replay
fi: Replayta ei voida tallentaa

en: Unable to update data:
fi: Tietoja ei voi päivittää:

en: Unable to upload title package:
    %1
fi: Pelipakettia ei pystytä lähettämään:
    %1

en: Unbelievable!!!!!
fi: Uskomatonta!!!!!

en: Unbind key
fi: Pura liitos

en: Unbound key : this key has never been used.
fi: Määrittämätön näppäin: tätä näppäintä ei ole koskaan käytetty.

en: Undo
fi: Kumoa

en: Undo & Redo
fi: Kumoa & Toista

en: Undo last action
fi: Kumoa edellinen toiminto

en: Undo last modification [U]
fi: Kumoa edellinen muokkaus [U]

en: Uninstall %1
fi: Poista %1-pelin asennus

en: Unknown Map
fi: Tuntematon kartta

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error.
fi: Tuntematon virhe.

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unlock
fi: Avaa

en: Unlock experimental features
fi: Avaa kokeelliset ominaisuudet

en: Unlock once
fi: Avaa kerran

en: Unsubscribe
fi: Poistu

en: Up
fi: Ylös

en: Up to max
fi: Enintään

en: Update Later
fi: Päivitä myöhemmin

en: Update Now
fi: Päivitä nyt

en: Update a pack
fi: Päivitä paketti

en: Update mapping
fi: Päivitä kartta

en: Update subscribed workshop files
fi: Päivitä tilatut työpajatiedostot

en: Updating data...
fi: Päivitetään tietoja...

en: Updating game files : %1%2
fi: Päivitetään pelitiedostoja : %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
fi: Päivitetään pelitiedostoja...
    Valitse:
      korkealaatuiset tekstuurit (latausta jäljellä: %3%4) tai
      hormaalilaatuiset tekstuurit (latausta jäljellä: %1%2).
    (Huom.: voit vaihtaa asetusta käynnistysohjelmassa milloin tahansa.)

en: Updating locators...
fi: Päivitetään paikantimia...

en: Updating station...
fi: Päivitetään stationia...

en: Updating thumbnails
fi: Päivitetään esikatselua

en: Updating your profile ...
fi: Päivitetään profiilia...

en: Updating your zone...
fi: Aluettasi päivitetään...

en: Upload Map
fi: Lähetä kartta

en: Upload a map
fi: Lähetä kartta

en: Upload cancelled. Your map is still available.
fi: Lähetys peruutettu. Map on edelleen saatavilla.

en: Upload error
fi: Lähetysvirhe

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
fi: Lähetysvirhe. Palvelimeen ei voi liittyä.
    Yritä myöhemmin uudelleen.

en: Upload the map
fi: Lähetä kartta

en: Upload to YouTube
fi: Lataa Youtubeen

en: Upload to peer (P2P)
fi: Lähetä vertaisverkkoon (P2P)

en: Uploadable Maps
fi: Lähetettävät kartat

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
fi: Ladataan ja julkaistaan Steam workshopiin....

en: Uploading data...
fi: Lähetetään tietoja...

en: Use Action 1
fi: Käytä toimintoa 1

en: Use Action 2
fi: Käytä toimintoa 2

en: Use Action 3
fi: Käytä toimintoa 3

en: Use Action 4
fi: Käytä toimintoa 4

en: Use Custom Color
fi: Käytä mukautettua väriä

en: Use Model for all Cars
fi: Käytä mallia kaikissa autoissa

en: Use Own Data
fi: Käytä omia tietoja

en: Use alternate rules :
fi: Käytä vaihtoeht. sääntöjä:

en: Use anchor orientation
fi: Käytä ankkurin suuntaa

en: Use default
fi: Käytä oletusta

en: Use ghost
fi: Käytä ghostia

en: Use local address
fi: Käytä paikallista osoitetta

en: Use login of this account
fi: Käytä tämän tilin tunnusta

en: Use proxy
fi: Käytä välityspalvelinta

en: Use this Ghost
fi: Käytä tätä ghostia

en: Use this ghost
fi: Käytä tätä ghostia

en: Use this ghost (%1)?
fi: Haluatko käyttää tätä ghostia (%1)?

en: Validate
fi: Validoi

en: Validate the track
fi: Validoi rata

en: Validated
fi: Validoitu

en: Validating $<%1$> (%2)...
fi: Validoidaan: $<%1$> (%2)...

en: Validating ...
fi: Odotetaan...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
fi: Tilassa
     %1
    tallennettujen replayden validointia ei toteutettu.

en: Verifying data to update...
fi: Vahvistetaan päivitettäviä tietoja...

en: Verifying password...
fi: Tarkistetaan salasanaa...

en: Version
fi: Versio

en: Versus Replay
fi: Versus replay

en: Vertex processing
fi: Vertex-käsittely

en: Vertical
fi: Pysty

en: Vertical multiplier
fi: Pystysuora kerroin

en: Vertical position
fi: Pystysijainti

en: Vertical size
fi: Pystykoko

en: Victory by KO
fi: Tyrmäysvoitto

en: Victory by capture
fi: Valtausvoitto

en: Victory by forfeit
fi: Luovutusvoitto

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
fi: Voitto tavoitteiden saavuttamisen keskiarvolla: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Victory by points
fi: Pistevoitto

en: Video HQ
fi: HQ-video

en: Video captured to
    "%1"
fi: Video tallennettu kohteeseen
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
fi: Näyttömuisti ei riitä:
    %1 Mt löydetty, %2 Mt vaaditaan

en: Videoshoot cancelled
fi: Videon tallennus peruutettu

en: View
fi: Näytä

en: View %1 boxshot
fi: Näytä %1-laatikko

en: View %1 manual
fi: Näytä %1-käyttöohje

en: View Map rankings
fi: Näytä mapin sijoitukset

en: View map rankings [%1]
fi: Näytä kartan sijoitukset [%1]

en: View players
fi: Näytä pelaajat

en: Visible by other players
fi: Näkyy muille pelaajille

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Volume Playback
fi: Toiston äänenvoimakkuus

en: Volume Recorder
fi: Nauhoituksen äänenvoimakkuus

en: Vote
fi: Äänestä

en: Vote No
fi: Äänestä ei

en: Vote Yes
fi: Äänestä kyllä

en: Vote failed.
fi: Äänestys ei onnistunut.

en: Vote in progress.
fi: Äänestys käynnissä.

en: Vote jump to map
fi: Äänestä mapiin menemisestä

en: Vote passed.
fi: Äänestys onnistui.

en: Vote set next map
fi: Äänestä seuraavaan mapiin vaihtamisesta

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
fi: VAROITUS
    
    Ryhmiä on liian monta. Ryhmiä saa olla enintään %1. Jos et toimi nopeasti, uusimmat ryhmät poistetaan automaattisesti.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
fi: VAROITUS: Sinulla on liian monta kaveria.
    
    Kavereita ei voi olla enempää kuin %1.
    Jos et poista osaa kavereistasi, poistamme osan viimeisimmistä kavereistasi.
    Voit myös ostaa uuden kaveripaikan %2 Planetilla.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
fi: VAROITUS: Antialiasointi pakotettu ajuritasolla!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
fi: VAROITUS: Tekstuurien suodatus pakotettu ajuritasolla!

en: Waiting for confirmation
fi: Odotetaan vahvistusta

en: Waiting for next round to start...
fi: Odottaa seuraavan kierroksen alkamista...

en: Waiting for players
fi: Odotetaan pelaajia

en: Waiting for players in each team...
fi: Odotetaan molempien joukkueiden pelaajia...

en: Waiting for players...
fi: Odotetaan pelaajia...

en: Waiting for registration
fi: Odotetaan rekisteröintiä

en: Waiting for the players to toss
fi: Odotetaan pelaajien heittoja

en: Waiting for your match to start
fi: Odotetaan ottelusi alkamista

en: Waiting the result...
fi: Odotetaan tulosta...

en: Waiting: %1
fi: Odotetaan: %1

en: Warm up
fi: Lämmittely

en: Warm-up
fi: Lämmittely

en: Warm-up phase duration :
fi: Lämmittelyn kesto:

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
fi: Varoitus!
    Olet luomassa uutta käyttäjätiliä ilman sähköpostiosoitetta.
    Osoitetta voidaan käyttää uuden salasanasi lähettämiseen, jos unohdat sen.
    
    Haluatko varmasti luoda käyttäjätilin ilman sähköpostiosoitetta?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
fi: Varoitus! Levylle ei voitu kirjoittaa.
    Jos jatkat pelaamista,
    pisteitäsi ja profiiliasi ei voida tallentaa.

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
fi: Varoitus! Voit muuttaa sähköpostiosoitettasi vain, kun olet vahvistanut verkkotilisi.
    Syötä $l[%1]vahvistuskoodi$l, jotta voit vahvistaa tilisi:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
fi: Varoitus! Voit käyttää käyttäjätilisi Planeteja vain jos tilisi on vahvistettu.
    Vahvista tilisi antamalla $l[%1]vahvistuskoodi$l :

en: Warning, could not load the title description:
fi: Varoitus, titlen kuvausta ei voitu ladata:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fi: Varoitus, pelitietokansiota (%1) ei ole.
    
    Valitse tai luo uusi valitsemalla OK.
    Korjaa ongelma itse valitsemalla Peruuta.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
fi: Varoitus: map poistetaan pysyvästi.
    Haluatko jatkaa?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
fi: Varoitus: kartta poistetaan kampanjasta.
    Haluatko jatkaa?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
fi: Varoitus, replay poistetaan pysyvästi.
    Haluatko jatkaa?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
fi: Varoitus, menetät mukautetun skriptisi jos klikkaat Päivitä Script

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fi: Varoitus, omien tietojen kansiota (%1) ei ole.
    
    Valitse tai luo uusi valitsemalla OK. 
    Korjaa ongelma itse valitsemalla Peruuta.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
fi: Varoitus: jotkin näppäimistöt eivät toimi hyvin, jos montaa näppäintä painetaan samanaikaisesti. Jos näppäinten yhtäaikainen painaminen aiheuttaa ongelmia, kokeile toista näppäimistöä tai lisäpeliohjaimia.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
fi: Varoitus: Luotuja ghosteja ei tallenneta.
    Haluatko poistua ghost-editorista?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
fi: Varoitus: olet ylittämässä lohkojen maksimilukeman! Seuraa oikeassa yläkulmassa sijaitsevan mittarin lukemaa!

en: Watch
fi: Katso

en: Water reflections
fi: Vesiheijastukset

en: Water reflects
fi: Vesiheijastukset

en: Waves mode: Off
fi: Aaltotila: Pois päältä

en: Waves mode: On
fi: Aaltotila: Päällä

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
fi: Pelaajan $<%1$> tulosta (%2) ei voida vahvistaa.

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
fi: Päivityksiä ei voitu tarkistaa, koska internetyhteyttä ei voitu muodostaa.
    Tarkista päivitykset myöhemmin käynnistysohjelmasta tai seuraa pelin keskustelupalstoja.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
fi: Lähetimme listan sinulle sähköpostilla osoitteeseen "%1$s".

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
fi: Olemme lähettäneet sinulle tiedot sisältävän sähköpostin.

en: We recommend looking for an update now.
fi: Suosittelemme tarkistamaan päivitykset nyt.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
fi: Päivitämme verkkoprofiilisi paikallisesta profiilistasi, jota olet päivittänyt ollessasi yhteydettömässä tilassa.

en: Weight
fi: Paino

en: Welcome to %1!
fi: Tervetuloa!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
fi: Tervetuloa %1$s-peliin!
    
    Kiitos rekisteröitymisestä.
    Käyttäjätilisi tiedot ovat seuraavat:
    
    Käyttäjätunnus=%2$s
    Vahvistuskoodi=%3$s
    
    
    Pidä tiedot tallessa!
    
    Jos sinun on ladattava ManiaPlanet uudelleen, voit siirtyä player Page -sivullesi (http://player.maniaplanet.com).
    
    Nähdään pian!
    
    Nadeo-tiimi

en: Welcome to Battle!
fi: Tervetuloa taistoon!

en: Welcome to ManiaPlanet
fi: Tervetuloa ManiaPlanetiin

en: Welcome to Royal!
fi: Tervetuloa Royal-tilaan!

en: Welcome!
fi: Tervetuloa!

en: Welcome, %1 !
fi: Tervetuloa, %1 !

en: What type of installation would you like?
fi: Minkä tyyppisen asennuksen haluat?

en: Wheel sensitivity
fi: Ratin herkkyys

en: Where should common data files be stored?
fi: Mihin yhteiset tiedostot tulisi tallentaa?

en: Where should personal data files be stored?
fi: Minne haluat tallentaa omat tiedostosi?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
fi: Odotellessasi, yritä olla aulan kuningas!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
fi: Odottaessasi voit pelata 'King of The Lobby'-peliä.

en: White
fi: Valkoinen

en: Width
fi: Leveys

en: Win by forfeit.
fi: Luovutusvoitto.

en: Window border
fi: Ikkunan reuna

en: Window height
fi: Ikkunan korkeus

en: Window width
fi: Ikkunan leveys

en: Windowed resolution
fi: Ikkunan näyttötarkkuus

en: Winner
fi: Voittaja

en: Winner!
fi: Voittaja!

en: Winner: $<%1$>
fi: Voittaja: $<%1$>

en: Wins :
fi: Voitot:

en: World scale
fi: Maailman Mittakaava

en: Write
fi: Kirjoita

en: Write a new message
fi: Kirjoita uusi viesti

en: Write the text which willl compose the brush
fi: Kirjoita teksti, joka muodostaa siveltimen

en: Wrong Password!
fi: Väärä salasana!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
fi: Väärä sähköpostiosoite. Tarkista, että kirjoitit osoitteen oikein.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
fi: Väärä salasana. Varmista, että kirjoitit salasanan oikein

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
fi: Väärä salasana. Varmista, että kirjoitit salasanan oikein.

en: Wrong title.
fi: Väärä title.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
fi: Virheellinen vahvistuskoodi. Varmista, että kirjoitit sen oikein.

en: X (Local) + Shift (Global)
fi: X (Paikallinen) + Shift (Globaali)

en: X axis position
fi: X-akselin sijainti

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
fi: X tai C / Shift + hiiren kakkospainike

en: Y axis position
fi: Y-akselin sijainti

en: Yaw
fi: Kääntyminen

en: Yes
fi: Kyllä

en: You $<$2B2own$> this title pack. When you create new data, do not forget to include them in your title pack.
fi: Sinä $<$2B2omistat$> tämän titlen. Kun luot uutta dataa, älä unohda sisältää sitä title packkiisi.

en: You $<$F00do not own$> this title pack. The data you will create here will not be available in Local play mode or Multiplayer mode unless you create your own title pack.
fi: Sinä $<$F00et omista$> tätä titleä. Täällä luomasi data ei ole käytössä paikallispelissä tai moninpelissä ellet tee omaa title packia.

en: You already asked this player to be your buddy.
fi: Olet jo pyytänyt tätä pelaajaa kaveriksi.

en: You already asked this player to join this group.
fi: Olet jo pyytänyt tätä pelaajaa liittymään ryhmään.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
fi: Olet jo määrittänyt oletusryhmän.
    Oletusryhmää käytetään vain pelatun kartan jäsenten parhaiden replayden lataamiseen.
    Haluatko korvata tämänhetkisen oletusryhmän (%1) tällä (%2)?

en: You are about to remove %1 from your buddies. Are you sure ?
fi: Olet poistamassa %1 kavereistasi. Oletko varma?

en: You are allowed to perform this operation.
fi: Voit suorittaa tämän toiminnon.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
fi: Olet jo yhteystilassa (toiselta tietokoneelta).
    Yritä myöhemmin uudestaan.

en: You are already connected to this server.
fi: Olet jo yhteydessä tähän palvelimeen.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
fi: Olet tällä hetkellä $<$0f0beginner$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
fi: Et voi suorittaa tätä toimintoa.

en: You are not connected to an online account.
fi: Et ole yhteydessä verkkotiliin.

en: You are not connected to the Internet.
fi: Et ole yhteydessä internetiin.

en: You are not connected.
fi: Et ole yhteystilassa.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
fi: Et ole verkossa.
    
    Käyttäjätiliin yhdistäminen ja pelin kaikkien ominaisuuksien käyttäminen ei ole mahdollista.
    Suosittelemme, että muodostat internetyhteyden nyt.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
fi: Sinulla ei ole valtuuksia lisätä uusia ManiaPlanet Stationeita.

en: You are not permitted to load this data.
fi: Et voi ladata näitä tietoja.

en: You are not permitted to switch to player mode.
fi: Et voi siirtyä pelaajatilaan.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
fi: Et voi siirtyä tuomaritilaan.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
fi: Et voi siirtyä katsojatilaan.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
fi: Et ole tämän maniacredited-paketin omistaja.

en: You are not the owner of this title.
fi: Et ole tämän pelin omistaja.

en: You are not the right payer.
fi: Et ole oikea maksaja.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
fi: |Juridic|Varoitus: Olet vastuussa valitsemistasi kuvista.
    Muut pelaajat voivat siirtää niitä ja nähdä ne.
    Älä käytä järkyttäviä tai tekijänoikeuden alaisia kuvia.

en: You are spectating the game
fi: Olet pelin katselija

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
fi: Käytät näitä tiedostoja ensimmäistä kertaa.
     Otatko vastuun niiden jakamisesta?

en: You beat the %1!
fi: Voitit: %1!

en: You beat the Bronze Medal time:
fi: Alitit pronssimitaliajan:

en: You beat the Bronze medal!
fi: Voitit pronssimitalin!

en: You beat the Gold Medal time:
fi: Alitit kultamitaliajan:

en: You beat the Silver Medal time:
fi: Alitit hopeamitaliajan:

en: You beat the score of %1!
fi: Voitit pelaajan %1 tuloksen!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
fi: Voit lisätä %1 uuden Maniaplanet Stationia.
    Uudet stationit maksavat %2 Planetia.
    
    Haluatko maksaa lisätäksesi uudet ManiaPlanet Stationit?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
fi: Voit valita yleisen äänitorven kaikille autoillesi tai määrittää jokaiselle auton skinille oman äänitorven.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
fi: Voit yrittää virallista ennätystä tässä haasteessa %d sekunnin välein.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
fi: Voit asentaa %1 %2:n vain jos %3 %4 on asennettu.

en: You can not place more than %1 Bases !
fi: Voit sijoittaa enintään %1 Tukikohtaa !

en: You can not place more than %1 Gates !
fi: Voit sijoittaa enintään %1 Porttia !

en: You can not place more than %1 Gauges !
fi: Voit sijoittaa enintään %1 Mittaria!

en: You can not spend %s!
fi: Et voi käyttää %s!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
fi: Voit nyt valita Nadeo-ghostin vastustajaksesi.

en: You can only place one start line.
fi: Lähtöviivoja voi olla vain yksi.

en: You can place only one Podium!
fi: Voit asettaa vain yhden palkintokorokkeen!

en: You can place only one starting point!
fi: Voit asettaa vain yhden lähdön.

en: You can't place more than three Checkpoints.
fi: Et voi asettaa useampaa kuin kolmea Checkpointia.

en: You cannot add yourself as favorite.
fi: Et voi lisätä itseäsi suosikiksi.

en: You cannot be your own buddy.
fi: Et voi olla itsesi kaveri.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
fi: Et voi vaihtaa nimimerkkiäsi ollessasi yhteydettömässä tilassa. Muutos hyväksytään siksi aikaa, kun olet yhteydettömässä tilassa. Huomaathan, että nimimerkkisi muutos perutaan seuraavan kerran, kun sinulla on verkkoyhteys.
    Oletko varma, että haluat vaihtaa nimimerkisi?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
fi: Et voi muuttaa nimimerkkiäsi.
    Nimimerkki palautetaan entiselleen.

en: You cannot change your zone.
fi: Et voi vaihtaa aluettasi.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
fi: Et voi luoda enempää oman palvelimen käyttäjätilejä.

en: You cannot edit a packed map.
fi: Pakattua karttaa ei voi muokata.

en: You cannot import a file from the game directory.
fi: Tiedostoa ei voi tuoda pelihakemistosta.

en: You cannot invite yourself.
fi: Et voi kutsua itseäsi.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
fi: Et voi asettaa useampaa kuin yhtä tavoitetta 'Hyökkäys'

en: You cannot reconnect a profile from here.
fi: Et voi yhdistää uudelleen profiiliin täältä.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
fi: Et voi tallentaa MediaTracker-ghostia ongelmanratkaisutilassa.

en: You cannot remove a profile from here.
fi: Et voi poistaa profiilia täältä.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
fi: Et voi korvata ennalta asetettuja lohkoja.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
fi: Videokameraa ei voi käyttää koko ruudun tilassa.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
fi: Videokameraa ei voi käyttää koko ruudun tilassa.
    Siirry ikkunatilaan painamalla ALT+ENTER.
    Haluatko yrittää uudestaan?

en: You cannot save to a pack.
fi: Et voi tallentaa pakettiin.

en: You cannot subscribe to more groups.
fi: Et voi liittyä useampaan ryhmään.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
fi: Et voi käyttää tätä avainta saadaksesi uuden vahvistuskoodin

en: You cannot vote.
fi: Et voi äänestää.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
fi: Otit grafiikan lisäasetuksista käyttöön sekä antialiasoinnin että koko näytön GDI:n tuen.
    Nämä asetukset eivät ole yhteensopivia: koko näytön GDI:n tuki poistetaan käytöstä.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
fi: Otit grafiikan lisäasetuksista käyttöön ohjelmiston TnL:n (vertex-käsittely).
    Tämä asetus saattaa ratkaista näytönohjaimen tai ajurin ongelmat, mutta se voi myös heikentää pelin suorituskykyä.
    Suosittelemme käyttämään sitä vain grafiikkavirheiden (esimerkiksi geometriavääristymien) korjaamiseen.

en: You do not have access to %1.
fi: Sinulla ei ole pääsyä titleen %1.

en: You do not have enough %s to perform this action.
fi: %s eivät riitä toiminnon suorittamiseen.

en: You do not have enough %s!
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi Planeettoja pelataksesi tällä palvelimella.

en: You do not have enough Planets!
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi Planeteja!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
fi: Sinulla on liian vähän ladder-pisteitä liittyäksesi tähän palvelimeen.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi ladder-pisteitä siirtyäksesi pelaajatilaan.

en: You do not have the maps for this series.
fi: Sinulla ei ole tämän sarjan karttoja.

en: You do not need to install this patch
fi: Tätä päivitystä ei tarvitse asentaa

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
fi: Et voi käyttää näitä tietoja.
    
    Pääset käyttämään tietoja antamalla avaimen.

en: You don't have the collection:
    '%1'
fi: Sinulla ei ole kokoelmaa:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
fi: Sinulla ei ole mallia '%1'.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeuksia pelitietokansioon.
    (%1).
    
    Valitse tai luo uusi valitsemalla OK. 
    Korjaa ongelma itse valitsemalla Peruuta.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
fi: Sinulla ei ole kansion kirjoitusoikeuksia
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeuksia omien tietojen kansioon
    (%1).
    
    Valitse tai luo uusi valitsemalla OK. 
    Korjaa ongelma itse valitsemalla Peruuta.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
fi: Sinulla ei ole kirjoitusoikeuksia tähän kansioon. Valitse toinen kansio.

en: You eliminated yourself!
fi: Eliminoit itsesi!

en: You forgot to give the receiver login.
fi: Unohdit antaa vastaanottajan käyttäjätunnuksen.

en: You have already activated this key.
fi: Olet jo aktivoinut tämän avaimen.

en: You have been added to this group successfully.
fi: Sinut on lisätty ryhmään.

en: You have been banned.
fi: Sinut on estetty.

en: You have been eliminated!
fi: Sinut on eliminoitu!

en: You have been hit!
fi: Sinuun osui!

en: You have been successfully removed from this group.
fi: Sinut on poistettu tästä ryhmästä.

en: You have eliminated %1!
fi: Eliminoit pelaajan %1!

en: You have hit %1!
fi: Osuit pelaajaan %1!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
fi: Olet muokannut tätä skiniä.
    Haluatko varmasti poistua tallentamatta?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
fi: Sinulla on yli $<$0f0 Armor Points$>.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
fi: Olet saanut %1$d ladder-pistettä pelissä %2$s! Saat: %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
fi: Sinun on oltava vähintään 14-vuotias, jotta voit luoda uuden tilin.

en: You have to become moderator to perform this task.
fi: Sinun pitää olla moderaattori, jotta voit suorittaa tämän tehtävän.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
fi: Tallenna ensin MediaTracker-ghost.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
fi: Sinulla on liikaa suosikkeja. Poista muutama ennen uusien lisäämistä.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
fi: Olet siirtänyt liian monta %1$s tässä kuussa. 
    Maksimimäärä siirtoon (%2$s) tässä kuussa: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
fi: Osuit itseesi!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
fi: Ylitit pelaajan $<%1$> parhaan tuloksen!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
fi: Saatat tarvita $ovahvistuskoodia$o myöhemmin. Suosittelemme pitämään sen tallessa.

en: You missed %1 checkpoint
fi: Jätit väliin %1 checkpointin

en: You missed %1 checkpoints
fi: Jätit väliin %1 checkpointia

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
fi: Hyväksy alla esitetyt ehdot ennen jatkamista.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
fi: Pelin tämän version pelaaminen edellyttää internetyhteyttä.
    Jos käytössäsi on internetyhteys, tarkista yhteys tai käyttäjätilisi.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
fi: Tämän kartan avaamiseksi sinun on haastettava toinen pelaaja joko linkin tai tiedoston avulla

en: You must choose a name for your macroblock.
fi: Sinun on valittava nimi macroblockillesi.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi sinun on tehtävä map-editorilla pelattava map.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi kaverilistassasi tulee olla kaveri.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi kaverilistassasi tulee olla sähköpostitse kutsuttu kaveri.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi sinun on lähetettävä kaverikutsu.

en: You must place 1 Pole #%1
fi: Sinun on asetettava 1 Pylväs #%1

en: You must place 1 Spawn #%1
fi: Sinun on asetettava 1 Spawn #%1

en: You must place 1 SpawnStart #1
fi: Sinun on asetettava 1 SpawnStart #1

en: You must place 1 SpawnStart #2
fi: Sinun on asetettava 1 SpawnStart #2

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
fi: Sinun on asetettava saman verran SpawnPuolustuksia ja Tavoitteita.
    Tällä hetkellä SpawnPuolustuksia on %1 ja Tavoitteita %2.

en: You must place at least one Goal #%1
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Tavoite #%1

en: You must place at least one Goal.
fi: Aseta vähintään yksi maali.

en: You must place at least one Goal1.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Tavoite1.

en: You must place at least one Goal2.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Tavoite2.

en: You must place at least one Spawn
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Spawn

en: You must place at least one Spawn of priority 1.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Spawn-piste, jonka prioriteetti on 1.

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi SpawnPuolustus ja yksi Tavoite.

en: You must place at least one SpawnDefense.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi SpawnPuolustus.

en: You must place at least one checkpoint!
fi: Aseta vähintään yksi checkpoint.

en: You must place at least one finish line!
fi: Aseta vähintään yksi maalilinja.

en: You must place exactly one Checkpoint.
fi: Sinun täytyy laittaa tarkalleen yksi Tarkistuspiste

en: You must place exactly one Goal A.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi Tavoite A.

en: You must place exactly one Goal B.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi Tavoite B.

en: You must place exactly one Goal C.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi Tavoite C.

en: You must place exactly one Goal.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi Tavoite.

en: You must place exactly one Spawn #%1
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi Spawn-piste #%1

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
fi: Sinun asetettava täsmälleen yksi Spawn #1 ja yksi Spawn #2. 
    Sinun on asetettava sama määrä Tavoitteita #1 ja Tavoitteita #2. Molempia on oltava vähintän yksi. 
    
    Voit asettaa yhden 'Hyökkäys'-tavoitteen määritelläksesi Taisteluaaltotilassa hyökkäyksen aloittavan tiimin.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Spawn-piste ja Tavoite sekä niin monta Checkpointia kuin haluat.

en: You must place exactly one Spawn.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi Spawn-piste.

en: You must place exactly one Spawn.
    You must place the same number of Goal1 and Goal2 with at least one of each.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Spawn-piste.

en: You must place exactly one SpawnAttack.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi SpawnHyökkäys

en: You must place exactly one SpawnDefense, one SpawnAttack and one Goal A. In addition you can place one Goal B and one Goal C.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi SpawnPuolustus, SpawnHyökkäys sekä Tavoite A. Tämän lisäksi voit asettaa yhden Tavoitteen B ja Tavoitteen C.

en: You must place exactly one SpawnDefense, one SpawnAttack and one Goal A. In addition you can place one Goal B, one Goal C and between one and three Checkpoints.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi SpawnPuolustus, SpawnHyökkäys ja Tavoite A. Lisäksi voit asettaa yhden Tavoitteen B ja Tavoitteen C sekä yhdestä kolmeen Checkpointia.

en: You must place exactly one SpawnDefense.
fi: Sinun on asetettava täsmälleen yksi SpawnPuolustus

en: You must place one Goal %1.
fi: Sinun on asetettava yksi Tavoite %1.

en: You must place one Goal and as much Spawns as possible. 
    You can give a priority order to the Spawns. 
    Players will start at Spawns with priority 1 first, then 2 and finally 3.
fi: Sinun on asetettava vähintään yksi Tavoite ja mahdollisimman monta Spawn-pistettä.
    Voit antaa Spawn-pisteille prioriteettijärjestyksen.
    Pelaajat aloittavat ensin prioriteetin 1, tämän jälkeen prioriteetin 2 ja viimeiseksi prioriteetin 3 Spawn-pisteillä.

en: You must place one Goal.
fi: Sinun on asetettava yksi maali.

en: You must place one SpawnAttack.
fi: Sinun on asetettava yksi SpawnHyökkäys

en: You must place one SpawnDefense %1.
fi: Sinun on asetettava yksi SpawnPuolustus %1.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
fi: Sinun on asetettava sama määrä Tavoitteita #1 ja Tavoitteita #2

en: You must place the same number of Goal1 and Goal2
fi: Sinun on asetettava sama määrä Tavoitteita1 ja Tavoitteita2

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi sinun on pelattava kaverin kanssa hotseat-peli.

en: You must play a race online to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi sinun on pelattava kisa verkossa.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseksi sinun on suositeltava peliä kaverille.

en: You must select a map!
fi: Valitse kartta!

en: You must select a replay first!
fi: Valitse ensin uusinta!

en: You must select at least 1 map!
fi: Valitse vähintään 1 kartta.

en: You must select at least one replay!
fi: Valitse vähintään yksi replay.

en: You must validate the map to be able to play with it.
fi: Sinun täytyy vahvistaa kartta, jotta voit pelata sillä.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
fi: Kartta on validoitava, jotta MediaTrackeria voidaan käyttää.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 100 ladder-pistettä verkkopelissä.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 1000 ladder-pistettä verkkopelissä.

en: You need 120 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 120 mitalia.

en: You need 150 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 150 mitalia.

en: You need 175 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 175 mitalia.

en: You need 190 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 190 mitalia.

en: You need 25 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 25 mitalia.

en: You need 50 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 50 mitalia.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 5000 ladder-pistettä verkkopelissä.

en: You need 80 medals to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset 80 mitalia.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset pronssimitalin viidestä edellisestä mapista.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset pronssimitalin edellisestä mapista.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset kultamitalin kaikista aiemmista %1-tyypin mapeista.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset kultamitalin kaikista aiemmista mapeista.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
fi: Tämän kartan avaamiseen tarvitset kultamitalin viidestä edellisestä mapista

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset kultamitalin edellisestä mapista.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset hopeamitalin viidestä edellisestä mapista.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
fi: Tämän mapin avaamiseen tarvitset hopeamitalin edellisestä mapista.

en: You need more medals to unlock this map.
fi: Tarvitset enemmän mitaleita tämän mapin avaamiseen.

en: You need to activate the plugin before moving it.
fi: Sinun on aktivoitava liitännäinen ennen sen siirtämistä.

en: You need to choose a name for the pack.
fi: Paketille tulee valita nimi.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
fi: Anna ensin oma sähköpostiosoitteesi profiilissasi.

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
fi: Anna Macroblockille yksilöivä nimi ja luo sille kuvake ennen tallennusta.

en: You need to have map %1 to execute this request.
fi: Pyynnön suorittaminen edellyttää mapia %1.

en: You need to place a starting point!
fi: Aseta lähtö!

en: You need to select a level of difficulty.
fi: Valitse vaikeustaso.

en: You need to select a level of quality.
fi: Valitse laatutaso.

en: You need to select at least two players!
fi: Valitse vähintään kaksi pelaajaa.

en: You need to select blocks bound to your current selection.
fi: Valitse valintaan liitoksissa olevia lohkoja.

en: You need to select some data to include in the pack.
fi: Valitse pakettiin lisättävät tiedot.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
fi: Odota hetki ennen liittymistä ryhmään uudestaan.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
fi: Odota hetki, ennen kuin lisäät tämän kaverin uudestaan.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
fi: Voit vaihtaa verkkonimimerkkiäsi enää vain $<$0f0%1$> kertaa.
    Oletko varma, että haluat vaihtaa nimimerkkisi?

en: You set a new personal record!
fi: Teit uuden henkilökohtaisen ennätyksen!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
fi: Sinulla on yhä tyhjiä stationeita.
    Haluatko varmasti ostaa uusia stationeita nyt?

en: You unlocked a new campaign:
fi: Avasit uuden kampanjan:

en: You unlocked a new level of difficulty:
fi: Avasit uuden vaikeustason:

en: You unlocked new levels of difficulty:
fi: Avasit uusia vaikeustasoja:

en: You voted for the attack.
fi: Äänestit hyökkäystä.

en: You voted for the defense.
fi: Äänestit puolustusta.

en: You were banned from this server.
fi: Sinut on estetty tällä palvelimella.

en: You were banned.
fi: Sinut estettiin.

en: You were blacklisted from this server.
fi: Olet tämän palvelimen mustalla listalla.

en: You were kicked.
fi: Sinut heitettiin ulos.

en: You will be redirected to a new master server.
fi: Sinut ohjataan uudelle pääpalvelimelle.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
fi: Tulet menettämään kaikki tallentamattomat muutokset. Jatketaanko?

en: You will soon be redirected to a match server.
fi: Sinut uudelleenohjataan pian ottelupalvelimelle.

en: You won %1 medals!
fi: Voitit %1 mitalia!

en: You won %1 skillpoints!
fi: Voitit %1 Skillpoint-pistettä!

en: You won 1 medal!
fi: Voitit yhden mitalin!

en: You won 1 skillpoint!
fi: Voitit yhden Skillpoint-pisteen!

en: You won all the gold medals for this campaign!
fi: Voitit kaikki kampanjan kultamitalit!

en: You won the Bronze Medal!
fi: Voitit pronssimitalin!

en: You won the Gold Medal!
fi: Voitit kultamitalin!

en: You won the Silver Medal!
fi: Voitit hopeamitalin!

en: You won!
fi: Voitit!

en: You're not properly logged-in.
fi: Et ole kirjautunut sisään.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
fi: Käytät DEBUG DirectX runtimea. Pelin suorituskyky heikkenee.
    Haluatko jatkaa?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
fi: Sinun %1$s profiili on jo linkitetty ManiaPlanet-tunnukseen.

en: Your %s game account
fi: %s-pelitilisi

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
fi: IP-osoitteesi on jo käytössä toisella demotunnuksella.
    Et saa planeteja pelataksesi demoa.

en: Your IP was banned from this server.
fi: IP-osoitteesi on estetty tällä palvelimella.

en: Your Ladder World Ranking
fi: Maailmanlaajuinen Ladder-sijoituksesi

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
fi: ManiaPlaneetta-tilisi on sidottu toiseen Steam-tiliin.

en: Your ManiaPlanet account password
fi: ManiaPlanet-tilin salasana

en: Your ManiaPlanet account validation code
fi: ManiaPlanet-tilin vahvistuskoodi

en: Your Maniaplanet account information:
fi: Maniaplanet-tilin tiedot:

en: Your Medals World Ranking
fi: Maailmanlaajuinen mitalisijoituksesi

en: Your Planets
fi: Planetit

en: Your Planets:
fi: Planetit:

en: Your Score
fi: Oma tuloksesi

en: Your Score:
fi: Oma tuloksesi:

en: Your SkillPoints World Ranking
fi: Maailmanlaajuinen SkillPoints-sijoituksesi

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
fi: Steam-tilisi on sidottu toiseen ManiaPlaneetta-tiliin.

en: Your Time
fi: Oma aikasi

en: Your Zone information will be used to display regional scores
fi: Aluetietoja käytetään alueellisten tulosten näyttämiseen

en: Your access to %1 expires in %2.
fi: Pelin %1 käyttöaikaa on jäljellä %2.

en: Your account has not been validated.
fi: Tiliäsi ei ole vahvistettu.

en: Your account is being deleted.
fi: Käyttäjätilisi on poistettu.

en: Your account is limited.
fi: Käyttäjätiliäsi on rajoitettu.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
fi: Tämä palvelin ei tunnista tiliäsi.
    Kokeile toista palvelinta.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
fi: Avatar on muunnettu pelitiedostoksi:
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
fi: Lohkon skini on muunnettu pelitiedostoksi:
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
fi: Välimuisti on lähes täynnä.
    Haluatko lisätä välimuistin enimmäiskokoa?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
fi: Combosi palautuu yhteen kun sinut tuhotaan.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
fi: Sähköpostiosoitetta käytetään unohtuneen salasanan palauttamiseen

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
fi: Sähköpostiosoitettasi ei jaeta eikä myydä kolmansille osapuolille

en: Your email must be defined.
fi: Määritä sähköpostiosoite.

en: Your exe version does not match the server version.
fi: Exe-versiosi ei vastaa palvelimen versiota.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
fi: Kaverisi kutsusähköpostin, joka sisältää linkin pelin lataamiseksi
    Jos hän luo tilin käyttäen tätä sähköpostiosoitetta, tulee sinusta hänen sponsorinsa.

en: Your game key:
fi: Peliavaimesi:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
fi: Pääpalvelin ei enää tue peliversiotasi (%1$s). Päivitä peli.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
fi: Peliversiosi (%1$s) ei kelpaa.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
fi: Näyttösovittimesi tukee vain ohjelmistopohjaisia vertex-varjostimia.
    Pelin suorituskyky tulee olemaan alhainen.
    Haluatko silti jatkaa?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
fi: Näytönohjaimesi ajuri ei tunnista ManiaPlanetia tuetuksi CrossFire-sovellukseksi.
    Lisätietoja saat $l[%s]täältä$l.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
fi: Näytönohjaimesi ajuri ei tunnista ManiaPlanetia tuetuksi CrossFire-sovellukseksi.
    Lisää tietoa aiheesta oheisesta linkistä:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
fi: Näytönohjaimen muisti ei riitä painter-työkalun käyttöön.
    Yritä käynnistää peli koko ruudun tilassa pienellä resoluutiolla, ilman antialiasointia ja 16 b:n väripuskurilla.

en: Your group has been successfully created.
fi: Ryhmän luonti onnistui.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
fi: Käyttäjätunnuksesi tulee olla vähintään %1 - %2 merkkiä pitkä.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
fi: Käyttäjätunnuksesi saa sisältää vain hyväksyttyjä merkkejä: a-z, A-Z, 0-9 ja ._-

en: Your login:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
fi: Karttasi saattaa aiheuttaa suorituskykyongelmia, kun sitä pelataan vanhemmilla tietokoneilla. 
    Oikeassa yläkulmassa oleva ilmaisin auttaa sinua parantamaan karttojesi suorituskykyä.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
fi: Kartan lähetys onnistui.
    Muut tämän ryhmän pelaajat voivat nyt pelata sitä!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
fi: Kartan lähetys onnistui.
    Muut pelaajat voivat nyt pelata sitä!

en: Your message has been successfully sent.
fi: Viestin lähetys onnistui.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
fi: Musiikki on muunnettu muotoon:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
fi: Uusi salasanasi on aktivoitu. Se lähetetään sinulle sähköpostitse.

en: Your new validation code has been activated.
fi: Uusi vahvistuskoodisi on aktivoitu.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
fi: Nimimerkin pitää olla vähintään 3 merkkiä pitkä.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
fi: Lempinimesi täytyy sisältää %d ja %d -merkit.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
fi: Salasanan tulee olla vähintään %1 - %2 merkkiä pitkä.

en: Your password must contain only valid characters.
fi: Salasanassasi täytyy olla ainoastaan hyväksyttyjä merkkejä.

en: Your password:
fi: Salasana:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
fi: Omien tietojen kansio on vaihdettu. Käynnistysohjelma suljetaan.
    Käynnistä se uudelleen, niin muutokset tulevat voimaan.

en: Your play time has expired.
fi: Peliaikasi on päättynyt.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
fi: Peliaikasi on päättynyt.
    Karttaa on muokattu.
    Haluatko tallentaa muutokset?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
fi: Peliaikasi tässä pelissä on ohi.
    Voit ostaa koko pelin tai odottaa huomiseen pelataksesi demoa taas.

en: Your player page online
fi: Player page -sivusi verkossa

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
fi: Ilmoituksesi lähetys onnistui.
    Sitä käytetään apuna ladattavien
    mapien laadun parantamisessa.
    Kiitos avustasi!

en: Your score could not be validated:
    %1
fi: Tulosta ei voitu vahvistaa:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
fi: Liittyminen ei ole valmis.
    Valitse alue.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
fi: Väliaikainen käyttäjätilisi on estetty.
    Voit nyt rekisteröidä avaimesi toisella käyttäjätilillä.

en: Your time:
fi: Aika:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
fi: Pelipakkauksesi ei ole päivitetty. Lataa uusi versio.

en: Your validation code:
fi: Vahvistuskoodi:

en: Your version is currently up to date.
fi: Versiosi on ajan tasalla.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
fi: Videosi %1 lataus Youtubeen ei ole valmis. Jatketaanko?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
fi: Videoadapterisi (%1) ajuri on vanhentunut (%2).
    Peli toimii paremmin ajurin versiolla %3 (tai uudemmalla).
    Voit löytää uusimmat ajurit näytönohjaimesi valmistajan verkkosivuilta:
    %4
    
    Jos käytät kannettavaa tietokonetta, ajurin asennus ei pakosti onnistu. Etsi silloin päivitys kannetavasi valmistajan verkkosivuilta.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
fi: Näytönohjaimen suorituskykytietoja ei löytynyt.
    Suoritetaan lyhyt testi.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
fi: Alue on poistettu.
    Valitse uusi alue.
    Tämä muutos on ilmainen.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
fi: Alue on jaettu osiin.
    Valitse osa-alue.
    Tämä muutos on ilmainen.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
fi: Alueesi on
    %1.
    Oletko varma?

en: Z axis position
fi: Z-akselin sijainti

en: Zones
fi: Alueet

en: Zoom In/Out
fi: Lähennä/loitonna

en: Zoom camera in
fi: Lähennä kameraa

en: Zoom camera out
fi: Loitonna kameraa

en: [Re]
fi: [Vs]

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
fi: [Referee] Tuomari '%1' ei vastaa. Yhteys siihen katkaistaan. Joitakin tuloksia ei ole vahvistettu.

en: a little too easy
fi: vähän liian helppo

en: a little too hard
fi: vähän liian vaikea

en: average difficulty
fi: keskim. vaikeustaso

en: average interest
fi: keskim. mielenkiinto

en: bad map
fi: huono kartta

en: by
fi: tekijä

en: choose your opponent
fi: valitse vastustajasi

en: decent map
fi: kelvollinen kartta

en: easy
fi: helppo

en: fine
fi: sopiva

en: good map
fi: hyvä kartta

en: great map
fi: hieno kartta

en: hard
fi: vaikea

en: http error %1
fi: http-virhe %1

en: inch
fi: tuuma

en: less than one day
fi: alle yksi päivä

en: less than one hour
fi: alle yksi tunti

en: max dist
fi: maks. etäis.

en: max fov
fi: maks. näkökenttä

en: min dist
fi: min. etäis.

en: min fov
fi: min. näkökenttä

en: no report
fi: ei raporttia

en: no score
fi: ei tulosta

en: normal
fi: normaali

en: one day
fi: yksi päivä

en: one hour
fi: yksi tunti

en: or use another login.
fi: tai käytä toista käyttäjätunnusta.

en: point
fi: piste

en: points
fi: pisteet

en: really too easy
fi: ihan liian helppo

en: really too hard
fi: ihan liian vaikea

en: reports
fi: raportit

en: start
fi: aloittelija

en: switch advanced mode
fi: siirry laajennettuun tilaan

en: terrific map
fi: mahtava kartta

en: too easy
fi: liian helppo

en: too hard
fi: liian vaikea

en: |Action|Move
fi: |Action|Liike

en: |Action|Static
fi: |Action|Vakaa

en: |AdvancedTab|Audio
fi: |AdvancedTab|Ääni

en: |AdvancedTab|Display
fi: |AdvancedTab|Näyttö

en: |AdvancedTab|Game
fi: |AdvancedTab|Peli

en: |AdvancedTab|Inputs
fi: |AdvancedTab|Näppäimet

en: |AdvancedTab|Network
fi: |AdvancedTab|Verkko

en: |Advantage kept|Kept
fi: |Etu pidetty|Pidetty

en: |Antialiasing| 2 samples
fi: |Antialiasing| 2 näytettä

en: |Antialiasing| 4 samples
fi: |Antialiasing| 4 näytettä

en: |Antialiasing| 6 samples
fi: |Antialiasing| 6 näytettä

en: |Antialiasing| 8 samples
fi: |Antialiasing| 8 näytettä

en: |Antialiasing|16 samples
fi: |Antialiasing| 16 näytettä

en: |Antialiasing|None
fi: |Antialiasing|Ei

en: |ArticleName|Day
fi: |ArticleName|Päivä

en: |ArticleName|Land
fi: |ArticleName|Maa

en: |ArticleName|Night
fi: |ArticleName|Yö

en: |ArticleName|Sunrise
fi: |ArticleName|Aamu

en: |ArticleName|Sunset
fi: |ArticleName|Ilta

en: |ArticleName|Water
fi: |ArticleName|Vesi

en: |Attack,Substantive|Atk
fi: |Attack,Substantive|Hyökk

en: |AudioQuality|High
fi: |AudioQuality|Hyvä

en: |AudioQuality|Low
fi: |AudioQuality|Heikko

en: |AudioQuality|Normal
fi: |AudioQuality|Normaali

en: |Audio|3d quality(soft)
fi: |Audio|3D-laatu(pehmeä)

en: |Audio|Acceleration
fi: |Audio|Kiihdytys

en: |Audio|Allow music to change while racing
fi: |Audio|Musiikki voi vaihtua kisan aikana

en: |Audio|Auto
fi: |Audio|Autom.

en: |Audio|Dynamic mix
fi: |Audio|Dynaaminen miksaus

en: |Audio|Enable EFX
fi: |Audio|Ota käyttöön EFX

en: |Audio|Enable HRTF
fi: |Audio|Ota käyttöön HRTF

en: |Audio|Enable doppler
fi: |Audio|Ota käyttöön doppler

en: |Audio|HardwareOnly
fi: |Audio|Vain laitteisto

en: |Audio|Max sounds
fi: |Audio|Maks.äänet

en: |Audio|Quality
fi: |Audio|Laatu

en: |Audio|SoftwareOnly
fi: |Audio|Vain ohjelmisto

en: |Audio|Speakers
fi: |Audio|Kaiuttimet

en: |BackgroundQuality|High
fi: |BackgroundQuality|Hyvä

en: |BackgroundQuality|Low
fi: |BackgroundQuality|Heikko

en: |BackgroundQuality|Medium
fi: |BackgroundQuality|Keskitasoinen

en: |BestRaceTime|Best
fi: |BestRaceTime|Paras

en: |BlockInfo|Finish
fi: |BlockInfo|Maali

en: |BlockInfo|Large
fi: |BlockInfo|Suuri

en: |BlockInfo|Overlay
fi: |BlockInfo|Peitetty

en: |BlockInfo|Rectangle
fi: |BlockInfo|Suorakulmio

en: |BlockInfo|Road
fi: |BlockInfo|Tie

en: |BlockInfo|Start
fi: |BlockInfo|Lähtö

en: |BlockInfo|Start/Finish
fi: |BlockInfo|Lähtö/Maali

en: |Broadcasting|Cancel
fi: |Broadcasting|Peruuta

en: |Broadcasting|Connecting...
fi: |Broadcasting|Yhdistetään...

en: |Broadcasting|Start
fi: |Broadcasting|Aloita

en: |Broadcasting|Stop
fi: |Broadcasting|Keskeytä

en: |Broadcasting|Streaming
fi: |Broadcasting|Lähettää

en: |Broadcast|Cannot use microphone
fi: |Broadcast|Mikrofonia ei voi käyttää

en: |Broadcast|No Twitch server found
fi: |Broadcast|Twitch-palvelinta ei löytynyt

en: |Broadcast|Wrong login or password
fi: |Broadcast|Väärä käyttäjänimi tai salasana

en: |Browse|Avatars
fi: |Browse|Avatarit

en: |Browse|Car skins
fi: |Browse|Auton skinit

en: |Browse|Maps
fi: |Browse|Kartat

en: |Browse|Replays
fi: |Browse|Replayt

en: |CameraInterp|FixedTangent
fi: |CameraInterp|Kiinteä tangentti

en: |CameraInterp|Hermite
fi: |CameraInterp|Hermiittinen

en: |CameraInterp|Linear
fi: |CameraInterp|Lineaarinen

en: |CameraInterp|None
fi: |CameraInterp|Ei

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
fi: |CameraTargetVehicle|Paikall. pelaaja

en: |CameraTargetVehicle|None
fi: |CameraTargetVehicle|Ei

en: |Capture,Substantive|Cap
fi: |Capture,Substantive|Kaappaus

en: |CarParticlesQuality|All High
fi: |CarParticlesQuality|Kaikki hyvät

en: |CarParticlesQuality|All Low
fi: |CarParticlesQuality|Kaikki heikot

en: |CarParticlesQuality|All Medium
fi: |CarParticlesQuality|Kaikki keskitasoiset

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
fi: |CarParticlesQuality|Korkea, vastustajilla keskitaso

en: |CarProjectors|All Cars
fi: |CarProjectors|Kaikki autot

en: |CarProjectors|My Car
fi: |CarProjectors|Oma auto

en: |CarProjectors|None
fi: |CarProjectors|Ei

en: |CarQuality|All High
fi: |CarQuality|Kaikki hyvät

en: |CarQuality|All Low
fi: |CarQuality|Kaikki heikot

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
fi: |CarQuality|Korkea, vastustajilla keskitaso

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
fi: |CarQuality|Keskitaso, vastustajilla alhainen

en: |CarSmoke|My Car
fi: |CarSmoke|Oma auto

en: |CarSmoke|None
fi: |CarSmoke|Ei

en: |ColorDepth|16-bit
fi: |ColorDepth|16-bittinen

en: |ColorDepth|32-bit
fi: |ColorDepth|32-bittinen

en: |Config|Automatic
fi: |Config|Automaattinen

en: |Config|Current
fi: |Config|Nykyinen

en: |Defense|Def
fi: |Defense|Puol

en: |DeferredAntialiasing|None
fi: |DeferredAntialiasing|Ei

en: |Device|Default
fi: |Device|Oletus

en: |DialogTitle|Benchmark
fi: |DialogTitle|Suorituskykytesti

en: |DialogTitle|Display compatibility
fi: |DialogTitle|Näytön yhteensopivuus

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
fi: |DialogTitle|Vertaisverkko: lisäasetukset

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
fi: |DisplayCompatibility|Poista ikkunatilan antialiasointi käytöstä

en: |DisplayCompatibility|Light from map
fi: |DisplayCompatibility|Valo kartasta

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
fi: |DisplayCompatibility|Lightmapin valoindeksi

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
fi: |DisplayCompatibility|Lightmapin laatu

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
fi: |DisplayCompatibility|Lightmapin laatu ultra

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
fi: |DisplayCompatibility|Lightmapin enimmäiskoko

en: |DisplayMode|FullScreen
fi: |DisplayMode|Koko näyttö

en: |DisplayMode|Windowed
fi: |DisplayMode|Ikkunassa

en: |DisplayMode|WindowedFull
fi: |DisplayMode|Koko ikkuna

en: |DisplayPreset|Fast
fi: |DisplayPreset|Nopea

en: |DisplayPreset|Nice
fi: |DisplayPreset|Hyvä

en: |DisplayPreset|None
fi: |DisplayPreset|Ei

en: |DisplayPreset|Very Fast
fi: |DisplayPreset|Todella nopea

en: |DisplayPreset|Very Nice
fi: |DisplayPreset|Todella hyvä

en: |DisplaySync|1 Interval
fi: |DisplaySync|1 Väli

en: |DisplaySync|2 Intervals
fi: |DisplaySync|2 Väliä

en: |DisplaySync|3 Intervals
fi: |DisplaySync|3 Väliä

en: |DisplaySync|None
fi: |DisplaySync|Ei

en: |Display|Compatibility
fi: |Display|Yhteensopivuus

en: |EncoderCpuUsage|High
fi: |EncoderCpuUsage|Paljon

en: |EncoderCpuUsage|Low
fi: |EncoderCpuUsage|Vähän

en: |EncoderCpuUsage|Medium
fi: |EncoderCpuUsage|Kohtalaisesti

en: |FxBloomHdr|High
fi: |FxBloomHdr|Paljon

en: |FxBloomHdr|Medium
fi: |FxBloomHdr|Kohtalaisesti

en: |FxBloomHdr|None
fi: |FxBloomHdr|Ei

en: |FxColors|Far
fi: |FxColors|Kaukana

en: |FxColors|Near
fi: |FxColors|Lähellä

en: |FxMotionBlur|Off
fi: |FxMotionBlur|Ei

en: |FxMotionBlur|On
fi: |FxMotionBlur|Kyllä

en: |GameMode|All
fi: |GameMode|Kaikki

en: |GameMode|Laps
fi: |GameMode|Kierrokset

en: |GameMode|Rounds
fi: |GameMode|Erät

en: |GameMode|Script
fi: |GameMode|Skripti

en: |GameMode|Stunts
fi: |GameMode|Temput

en: |GameMode|Team
fi: |GameMode|Tiimi

en: |GameProfile|Use multiple profiles
fi: |GameProfile|Käytä useita profiileja

en: |GameProfile|Use single profile
fi: |GameProfile|Käytä yhtä profiilia

en: |GeometryQuality|Fast
fi: |GeometryQuality|Nopea

en: |GeometryQuality|Nice
fi: |GeometryQuality|Hyvä

en: |GeometryQuality|Very Fast
fi: |GeometryQuality|Todella Nopea

en: |GeometryQuality|Very Nice
fi: |GeometryQuality|Todella hyvä

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
fi: |GfxAutoScale|Suorituskyky/laatu

en: |GfxAuto|Faster
fi: |GfxAuto|Nopeampi

en: |GfxAuto|Nicer
fi: |GfxAuto|Parempi

en: |GfxAuto|Normal
fi: |GfxAuto|Normaali

en: |GpuSync|1 Frame
fi: |GpuSync|1 Kuva

en: |GpuSync|2 Frames
fi: |GpuSync|2 Kuvaa

en: |GpuSync|3 Frames
fi: |GpuSync|3 Kuvaa

en: |GpuSync|Immediate
fi: |GpuSync|Välitön

en: |GpuSync|None
fi: |GpuSync|Ei

en: |Hit/Survival, 6 chars max|Hit/Sv
fi: |Hit/Survival, 6 chars max|Osm/Sv

en: |HotSeat|Attempts
fi: |HotSeat|Yritykset

en: |HotSeat|Random
fi: |HotSeat|Satunnainen

en: |HotSeat|Sorted
fi: |HotSeat|Lajiteltu

en: |HotSeat|Time
fi: |HotSeat|Aika

en: |I18NInternal|Encoding
fi: utf8

en: |I18NInternal|English
fi: |tI18NInternal|suomi

en: |Imperative|Attack
fi: |Imperative|Hyökkää

en: |Imperative|Defend
fi: |Imperative|Puolusta

en: |Import avatar|Invalid image file
fi: |Import avatar|Virheellinen kuvatiedosto

en: |Import|Block skin
fi: |Import|Lohkon skin

en: |Import|Car geometry
fi: |Import|Auton geometria

en: |Import|Convert music
fi: |Import|Musiikin muunto

en: |InputDevice|Unplugged
fi: |InputDevice|Irroitettu

en: |Inputs|Bindings
fi: |Inputs|Kytkökset

en: |Inputs|Keys
fi: |Inputs|Näppäimet

en: |IsCycling|Start
fi: |IsCycling|Lähtö

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
fi: |Juridic|Pelin täysversio sisältää peer to peer -järjestelmän,
    joka siirtää muiden pelaajien mukautetut tiedot (avatarit, skinit jne.)
    Demoversiossa pelaajat ovat anonyymejä eikä heidän sisältöään valvota, minkä vuoksi tämä toiminto ei ole käytössä.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
fi: |Juridic|Varoitus: Tässä pelissä pelaajat voivat
    käyttää itseään esittäviä kuvia.
    
    Haluatko, että kuvat näytetään?

en: |Keyboard|Left Alt
fi: |Keyboard|Vasen Alt

en: |Keyboard|Left Control
fi: |Keyboard|Vasen Control

en: |Keyboard|Right Alt
fi: |Keyboard|Oikea Alt

en: |Keyboard|Right Control
fi: |Keyboard|Oikea Control

en: |Ladder|Not ranked
fi: |Ladder|Ei sijoitusta

en: |Ladder|Rank:
fi: |Ladder|Sijoitus:

en: |Ladder|Unknown
fi: |Ladder|Tuntematon

en: |Lang|System
fi: |Lang|Järjestelmä

en: |LightFromMap|All Vehicles
fi: |LightFromMap|Kaikki autot

en: |LightFromMap|My Vehicle
fi: |LightFromMap|Oma auto

en: |LightFromMap|None
fi: |LightFromMap|Ei

en: |LightMapQuality|Default
fi: |LightMapQuality|Oletus

en: |LightMapQuality|Fast
fi: |LightMapQuality|Nopea

en: |LightMapQuality|High
fi: |LightMapQuality|Hyvä

en: |LightMapQuality|None
fi: |LightMapQuality|Ei

en: |LightMapQuality|Ultra
fi: |LightMapQuality|Ultrahyvä

en: |LightMapQuality|Very Fast
fi: |LightMapQuality|Todella nopea

en: |LightMapQuality|Very fast
fi: |LightMapQuality|Todella nopea

en: |LightMapSizeMax|Auto
fi: |LightMapSizeMax|Automaattinen

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
fi: |LoadingProgress|(esiladataan manialinkejä)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
fi: |LoadingProgress|(skannataan lohkoja)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
fi: |LoadingProgress|(skannataan kampanjoita)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
fi: |LoadingProgress|(skannataan valokarttoja)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
fi: |LoadingProgress|(skannataan mapeja)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
fi: |LoadingProgress|(skannataan paketteja)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
fi: |LoadingProgress|(skannataan replayta)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
fi: |LoadingProgress|(skannataan skinejä)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
fi: |LoadingProgress|(skannataan titlejä)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
fi: |MacroBlocksAndObjects|Mukautettu

en: |Map|Unnamed
fi: |Map|Nimetön

en: |Match|Draw
fi: |Match|Tasapeli

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
fi: |MaxFiltering|Aniso 16x kaikkialla

en: |MaxFiltering|Anisotropic
fi: |MaxFiltering|Anisotrooppinen

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
fi: |MaxFiltering|Anisotrooppinen  2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
fi: |MaxFiltering|Anisotrooppinen  4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
fi: |MaxFiltering|Anisotrooppinen  8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
fi: |MaxFiltering|Anisotrooppinen  16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
fi: |MaxFiltering|Bilineaarinen

en: |MaxFiltering|Point
fi: |MaxFiltering|Piste

en: |MaxFiltering|Trilinear
fi: |MaxFiltering|Trilineaarinen

en: |MediaBlock|Editing cut
fi: |MediaBlock|Editointileikkaus

en: |MediaBlock|Time
fi: |MediaBlock|Aika

en: |MediaBlock|TimeSpeed
fi: |MediaBlock|Nopeutus

en: |MediaTrack|Bullets
fi: |MediaTrack|Ammukset

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
fi: |MediaTrack|CamFx inertiaalinen seuranta

en: |MediaTrack|Camera
fi: |MediaTrack|Kamera

en: |MediaTrack|Camera custom
fi: |MediaTrack|Mukaut. kamera

en: |MediaTrack|Camera effect script
fi: |MediaTrack|Kameratehoste skripti

en: |MediaTrack|Camera effect shake
fi: |MediaTrack|Kameratehoste tärinä

en: |MediaTrack|Camera orbital
fi: |MediaTrack|Kamera kiertorata

en: |MediaTrack|Camera path
fi: |MediaTrack|Kamera rata

en: |MediaTrack|Camera race
fi: |MediaTrack|Kamera kisa

en: |MediaTrack|ColorGrading
fi: |MediaTrack|VäriMuunnos

en: |MediaTrack|Coloring Base
fi: |MediaTrack|Perusväri

en: |MediaTrack|Coloring Pole
fi: |MediaTrack|Pylvään väri

en: |MediaTrack|Depth of field
fi: |MediaTrack|Syvätarkkuus

en: |MediaTrack|Events
fi: |MediaTrack|Tapahtumat

en: |MediaTrack|Fog
fi: |MediaTrack|Sumu

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
fi: |MediaTrack|Fx liikesumennuksen syvyys

en: |MediaTrack|Fx Colors
fi: |MediaTrack|Fx värit

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
fi: |MediaTrack|Fx liikesumennus

en: |MediaTrack|Image
fi: |MediaTrack|Kuva

en: |MediaTrack|Interface
fi: |MediaTrack|Käyttöliittymä

en: |MediaTrack|Music volume
fi: |MediaTrack|Musiikin voimakkuus

en: |MediaTrack|Objects
fi: |MediaTrack|Objektit

en: |MediaTrack|Players
fi: |MediaTrack|Pelaajat

en: |MediaTrack|Scenery
fi: |MediaTrack|Maisema

en: |MediaTrack|Simple events display interface
fi: |MediaTrack|Yksinkertainen tapahtumien näyttö

en: |MediaTrack|Skeleton
fi: |MediaTrack|Luuranko

en: |MediaTrack|Sound
fi: |MediaTrack|Ääni

en: |MediaTrack|Text
fi: |MediaTrack|Teksti

en: |MediaTrack|Time
fi: |MediaTrack|Aika

en: |MediaTrack|ToneMapping
fi: |MediaTrack|Sävykartta

en: |MediaTrack|Trails
fi: |MediaTrack|Jäljet

en: |MediaTrack|Transition fade
fi: |MediaTrack|Siirtymän häivytys

en: |MediaTrack|Triangles2D
fi: |MediaTrack|2D-kolmiot

en: |MediaTrack|Triangles3D
fi: |MediaTrack|3D-kolmiot

en: |MediaTrack|VehicleLight
fi: |MediaTrack|Ajokin valot

en: |NetworkSpeed|Custom
fi: |NetworkSpeed|Mukautettu

en: |NetworkSpeed|DSL 20Mb
fi: |NetworkSpeed|DSL 20 Mt

en: |NetworkSpeed|DSL 2Mb
fi: |NetworkSpeed|DSL 2 Mt

en: |NetworkSpeed|DSL 8Mb
fi: |NetworkSpeed|DSL 8 Mt

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
fi: |NetworkSpeed|Valokuitu 100 Mt

en: |NetworkSpeed|Modem 56Kb
fi: |NetworkSpeed|Modeemi 56 kt

en: |Noun|Turn
fi: Kierros

en: |Online support key|Online login
fi: |Online support key|Käyttäjätunnus verkossa

en: |Online support key|Support key
fi: |Online support key|Tukiavain

en: |Opponents|Always Visible
fi: |Opponents|Aina näkyvissä

en: |Opponents|Hide Too Close
fi: |Opponents|Piilota liian lähellä olevat

en: |P2P|Advanced
fi: |P2P|Lisäasetukset

en: |P2P|Auto update at Internet connection
fi: |P2P|Päivitä automaattisesti, kun internetyhteys käytössä

en: |P2P|Auto update from locators
fi: |P2P|Autom. päivitys paikantimista

en: |P2P|Cache cleaned
fi: |P2P|Välimuisti tyhjennetty

en: |P2P|Clean cache
fi: |P2P|Tyhjennä välimuisti

en: |P2P|Clean of cache failed
fi: |P2P|Välimuistin tyhj. epäonnistui

en: |P2P|Enable download
fi: |P2P|Ota lataus käyttöön

en: |P2P|Enable locators
fi: |P2P|Ota paikantimet käyttöön

en: |P2P|Enable upload
fi: |P2P|Ota lähetys käyttöön

en: |P2P|Maximum cache size
fi: |P2P|Välimuistin enimm.koko

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
fi: |P2P|Vertaisverkkosiirto

en: |P2P|Update locators from URL
fi: |P2P|Päivitä paikannin URL:stä

en: |PlayerOcclusion|All
fi: |PlayerOcclusion|Kaikki

en: |PlayerOcclusion|Me
fi: |PlayerOcclusion|Minä

en: |PlayerOcclusion|None
fi: |PlayerOcclusion|Ei

en: |PlayerShadow|All
fi: |PlayerShadow|Kaikki

en: |PlayerShadow|Me
fi: |PlayerShadow|Minä

en: |PlayerShadow|None
fi: |PlayerShadow|Ei

en: |PreviousRaceTime|Prev
fi: |PreviousRaceTime|Edell.

en: |RefereeMode|All
fi: |RefereeMode|Kaikki

en: |ServerLevel|Amateurs place
fi: |ServerLevel|Harrastelijat

en: |ServerLevel|Beginners
fi: |ServerLevel|Aloittelijat

en: |ServerLevel|Competitive racers
fi: |ServerLevel|Kilpakuskit

en: |ServerLevel|Pro racing
fi: |ServerLevel|Ammattilaiset

en: |ServerLevel|Races of champions
fi: |ServerLevel|Mestarikuskit

en: |ServerLevel|Serious challengers
fi: |ServerLevel|Tosikuskit

en: |ShaderQuality|Fast
fi: |ShaderQuality|Nopea

en: |ShaderQuality|Nice
fi: |ShaderQuality|Hyvä

en: |ShaderQuality|Very Fast
fi: |ShaderQuality|Todella nopea

en: |ShaderQuality|Very Nice
fi: |ShaderQuality|Todella hyvä

en: |Shadows|High
fi: |Shadows|Paljon

en: |Shadows|Medium
fi: |Shadows|Kohtalaisesti

en: |Shadows|Minimum
fi: |Shadows|Vähän

en: |Shadows|None
fi: |Shadows|Ei

en: |Shadows|Very High
fi: |Shadows|Todella korkea

en: |SkinName|Default
fi: |SkinName|Oletus

en: |Skin|Unnamed
fi: |Skin|Nimetön

en: |Speaker|Headphone
fi: |Speaker|Kuulokkeet

en: |Speaker|No speakers
fi: |Speaker|Ei kaiuttimia

en: |Speaker|Stereo narrow
fi: |Speaker|Stereo kapea

en: |Speaker|Stereo wide
fi: |Speaker|Stereo laaja

en: |Speaker|Use system config
fi: |Speaker|Käytä järjestelmän määrityksiä

en: |SpectatorCam|Auto
fi: |SpectatorCam|Autom.

en: |SpectatorCam|Follow
fi: |SpectatorCam|Seuraa

en: |SpectatorCam|Free
fi: |SpectatorCam|Vapaa

en: |SpectatorCam|Manual
fi: |SpectatorCam|Manuaalinen

en: |Stats|Editing time
fi: |Tilastot|Muokkausaika

en: |Stats|Finish count
fi: |Tilastot|Lopetuslaskuri

en: |Stats|Most Edited
fi: |Tilastot|Muokatuin

en: |Stats|Most played
fi: |Tilastot|Pelatuin

en: |Stats|Most played online
fi: |Tilastot|Verkon pelatuin

en: |Stats|Most played solo
fi: |tilastot|Pelatuin yksinpeli

en: |Stats|Online time
fi: |Tilastot|Online -aika

en: |Stats|Play time
fi: |Tilastot|Peliaika

en: |Stats|Reset count
fi: |Tilastot|Nollauslaskuri

en: |Stats|Solo time
fi: |Tilastot|Solo -aika

en: |Substantive|Attack
fi: |Substantive|Hyökkäys

en: |Substantive|Hit
fi: |Substantive|Osum

en: |TeamName remaining armors : NbOfArmors|%1 remaining armors : %2
fi: |TeamName remaining armors : NbOfArmors|%1 armoria jäljellä : %2

en: |TexturesQuality|High
fi: |TexturesQuality|Hyvä

en: |TexturesQuality|Low
fi: |TexturesQuality|Heikko

en: |TexturesQuality|Medium
fi: |TexturesQuality|Keskitasoinen

en: |TexturesQuality|Very Low
fi: |TexturesQuality|Todella heikko

en: |TimelineUnit|Frames
fi: |TimelineUnit|Kuvat

en: |TimelineUnit|Time
fi: |TimelineUnit|Aika

en: |Title|None
fi: |Title|Ei

en: |TripleBuffering|Off
fi: |TripleBuffering|Ei käytössä

en: |TripleBuffering|On
fi: |TripleBuffering|Käytössä

en: |Unit|Bytes
fi: |Unit|tavua

en: |Unit|GB
fi: |Unit|Gt

en: |Unit|MB
fi: |Unit|Mt

en: |Unit|kB
fi: |Unit|kt

en: |VehicleReflect|High
fi: |VehicleReflect|Paljon

en: |VehicleReflect|HighInReplay
fi: |VehicleReflect|Paljon Replayssa

en: |VehicleReflect|Low
fi: |VehicleReflect|Vähän

en: |Verb|Create
fi: |Verb|Luo

en: |Verb|Keep
fi: |Verb|Pidä

en: |Verb|Unload
fi: |Verb|Pura

en: |Verb|Update
fi: |Verb|Päivitä

en: |VertexProcess|Hardware
fi: |VertexProcess|Laitteisto

en: |VertexProcess|Software
fi: |VertexProcess|Ohjelmisto

en: |VertexProcess|SoftwareVertexShader
fi: |VertexProcess|Ohj. Vertex Shader

en: |Warm up|Click to take the slot
fi: |Warm up|Napsauta ottaksesi paikan

en: |WaterReflect|High
fi: |WaterReflect|Paljon

en: |WaterReflect|Low
fi: |WaterReflect|Vähän

en: |WaterReflect|Medium
fi: |WaterReflect|Kohtalaisesti

en: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Press %2)
fi: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Paina %2)

en: |ZClipAuto|Far
fi: |ZClipAuto|Kaukana

en: |ZClipAuto|Medium
fi: |ZClipAuto|Normaali

en: |ZClipAuto|Near
fi: |ZClipAuto|Lähellä

en: |ZClip|Auto
fi: |ZClip|Automaattinen

en: |ZClip|Disable
fi: |ZClip|Ei käytössä

en: |ZClip|Fixed
fi: |ZClip|Korjattu

en: |Zone|Africa
fi: |Zone|Afrikka

en: |Zone|Asia
fi: |Zone|Aasia

en: |Zone|Europe
fi: |Zone|Eurooppa

en: |Zone|Medals
fi: |Zone|Mitalit

en: |Zone|Middle East
fi: |Zone|Lähi-Itä

en: |Zone|North America
fi: |Zone|Pohjois-Amerikka

en: |Zone|Oceania
fi: |Zone|Oseaania

en: |Zone|South America
fi: |Zone|Etelä-Amerikka

en: |Zone|World
fi: |Zone|Maailma

en: |long|Next
fi: |long|Seuraava
