Maniaplanet - en to da translation catalogue (2988 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
da: 
    
    (hvis du vælger nej, vil anden information blive opdateret alligevel)

en: 
    Additional information can be found in
da: 
    Ekstra information kan findes på

en:  (N/A)
da:  (N/A)(Ikke tilgængelig)

en:  (shared with CPU)
da:  (delt med CPU)

en:  - %1 (in %2)
da:  - %1 (i %2)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
da:  - Advarsel! - 
    Du lader til at være på et privat netværk.
    Medmindre du har konfigureret din NAT,
    kan andre spillere på internettet ikke
    deltage ...

en:  < Target <
da:  < Mål <

en:  Player banned.
da:  Spiller bandlyst.

en:  Scores reset for this player.
da:  Scoren nulstilles for denne spiller.

en:  minute
da: minut

en:  minutes
da: minutter

en:  second
da: sekund

en:  seconds
da: sekunder

en: "$<%1$>"
     is read-only.
da: "$<%1$>"
     kan kun læses.

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
da: $0F0$<%1$> spørger: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
da: $0F0$<%1$> deltager i spillet

en: $0F0$<%1$> left the game
da: $0F0$<%1$> forlod spillet

en: $<%1 %2$> wins the map!
da: $<%1 %2$> vinder denne bane!

en: $<%1$> attack
da: $<%1$> angreb

en: $<%1$> captured the goal!
da: $<%1$> erobrede målet!

en: $<%1$> countered $<%2$>
da: $<%1$> modvirkede $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
da: $<%1$> krydsede målstregen!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
da: $<%1$> udførte en kombo på $<%2$>

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
da: $<%1$> udførte det længste Laser hit: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
da: $<%1$> udførte det længste Raket hit: $<%2$>m

en: $<%1$> gets the final hit!
da: $<%1$> får det afgørende skud!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
da: $<%1$> har inviteret dig til at slutte dig til gruppen '$<%2$>'.
    Ønsker du at acceptere hans invitation?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
da: $<%1$> er ikke blevet elimineret siden $<%2$>

en: $<%1$> is %2 points from victory!
da: $<%1$> er %2 point fra sejr!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
da: $<%1$> er 1 point fra sejr!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
da: $<%1$> er kongen af lobbyen!

en: $<%1$> is close to win
da: $<%1$> er tæt på at vinde

en: $<%1$> is eliminated!
da: $<%1$> er elimineret!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
da: $<%1$> er elimineret!
    Tiden er udløbet!

en: $<%1$> is inactive
da: $<%1$> er inaktiv

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
da: $<%1$> er kongen: %2 Hits!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
da: $<%1$> er kongen: %2 Points!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
da: $<%1$> til slutter sig hold $<%2$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
da: $<%1$> forlader hold $<%2$> og slutter sig til hold $<%3$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
da: $<%1$> forlader hold $<%2$>.

en: $<%1$> needs to capture more poles
da: $<%1$> skal indtage flere master

en: $<%1$> retired!
da: $<%1$> har opgivet!

en: $<%1$> secures %2th place!
da: $<%1$> sikrede %2. pladsen!

en: $<%1$> secures 1st place!
da: $<%1$> sikrede 1. pladsen!

en: $<%1$> secures 2nd place!
da: $<%1$> sikrede 2. pladsen!

en: $<%1$> secures 3rd place!
da: $<%1$> sikrede 3. pladsen!

en: $<%1$> takes %2th place!
da: $<%1$> indtager %2. pladsen!

en: $<%1$> takes 1st place!
da: $<%1$> indtager 1. pladsen!

en: $<%1$> takes 2nd place!
da: $<%1$> indtager 2. pladsen!

en: $<%1$> takes 3rd place!
da: $<%1$> indtager 3. pladsen!

en: $<%1$> takes the lead!
da: $<%1$> tager føringen!

en: $<%1$> wins the map
da: $<%1$> vinder kortet

en: $<%1$> wins the map!
da: $<%1$> vinder denne bane!

en: $<%1$> wins the match!
da: $<%1$> vinder kampen!

en: $<%1$> wins the round
da: $<%1$> vinder runden

en: $<%1$> wins the round!
da: $<%1$> vinder denne runde!

en: $<%1$> wins the turn
da: $<%1$> vinder turen

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
da: $<%11. $>Erobre masterne i løbet af angrebs fasen.
    $<%12. $>vis tidsgrænsen er nået er det kun 100%% erobrede masteder tæller. Det første holder der vinder %2 runder, vinder kampen .

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
da: $<%11. $>Ram din modstander for at score point. 
    $<%12. $>Den første spiller der når point grænsen eller den spiller men den højeste score når tids grænsen er nået vinder banen.

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
da: $f00Advarsel! Du vil miste 10000 LP i hver titel hvor du har mere end  60000 LP.$z

en: $ff0Left click$fff add vertex,
da: $ff0Venstreklik$fff tilføj vertex,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
da: $ff0Venstreklik$fff for at oprette vertex, $ff0Altb$fff for at ændre tegn plan,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
da: $ff0Venstreklik$fff for at oprette vertex, $ff0Tab$fff for at vælg flyt akse,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
da: $ff0Venstreklik$fff for at slette

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
da: $ff0Venstreklik$fff for at vælge & flytte, $ff0Shift+Venstreklik$fff for at tilføje,  $ff0Alt+Venstreklik$fff for at fjerne

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
da: $ff0Venstreklik$fff for at vælge baseposition,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
da: $ff0Venstreklik$fff for at vælge baseposition, $ff0Højreklik$fff for at ændre plan normal

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
da: $ff0Højreklik$fff for at annullere,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
da: $fffI $f00Omgangsmodus$fff er målet at køre så langt som muligt ved at passere $f00checkpoints$fff.
    
    Omgangsmodus finder sted på fleromgangs (cycliske) maps og bliver spillet på én gang for hvert map.
    
    Når tiden er gået, er $f00vinderen$fff den spiller, som har passeret flest $f00checkpoints$fff. I tilfælde af uafgjort, er vinderen den spiller, som passerede det sidste checkpoint først.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
da: $fffIn $f00Runde$fff modus, målet er at opnå et maksimum antal $f00point.
    
    $fffRunde-modus består af $f00en række løb$fff.
    Når du færdiggør et løb i en god $f00position$fff, får du tilføjet $f00point$fff til dine totale point.
    
    $f00Vinderen$fff er den første spiller, hvis totale point når $f00pointgrænsen$fff (for eksempel 30).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
da: $fffI $f00Stuntmodus$fff er målet at få den $f00bedste stuntscore$fff.
    
    For at få stuntpoint, skal du udføre så mange imponerende akrobatiske tricks som muligt inden for tidsgrænsen.
    Du kan $ff0prøve igen$fff når du vil ved at trykke på tasten $ff0'Tilbage'$fff.
    
    Når tiden er gået, er $f00vinderen$fff den spiller, der har den $f00bedste stuntscore$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
da: $fffI $f00Holdmodus$fff skal du vælge et hold : $f00Rødt$fff eller $55fBlåt$fff.
    (Du kan vælge et hold i spilmenuen,
     som er tilgængelig via tasten 'Escape')
    
    Holdmodus består af $f00en række løb$fff.
    Målet er for dit hold at opnå et maksimum antal $f00point$fff.
    
    Når du færdiggør et løb med en god $f00position$fff, laver du $f00point$fff til dit hold.
    Det $f00vindende hold$fff er det første, hvis totale point når $f00pointgrænsen$fff (for eksempel 5).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
da: $fffI $f00tidsangreb$fff modus er det målet at sætte den $f00bedste tid$fff.
    
    Du har lige så mange forsøg, som du vil, og du kan $ff0prøve igen$fff, når du vil, ved at trykke på tasten $ff0'Tilbage'$fff.
    
    Når tiden er gået, er $f00vinderen$fff den spiller, som har den $f00bedste tid$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
da: $fffCup-modus består af $f00en række løb på flere maps$fff.
    
    Når du færdiggør et løb i en god $f00position$fff, får du tilføjet $f00point$fff til dine totale point.
    Serverne foreslår måske opvarmningsløb, for at du kan vænne dig til et kort.
    
    For at vinde, skal du første opnå $f00pointgrænsen$fff for at blive $f00finalist$fff. Når du først er finalist, skal du færdiggøre et løb på $f00førstepladsen$fff for at vinde cuppen. Cup-modus slutter, når det er lykkedes 3 spillere at blive finalister og ende på førstepladsen.

en: $oBest times:
da: $oBedste tider:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
da: $oADVARSEL:$o 
    
    Alle dine fremskridt, placeringer, medaljer, og eventuelle vedvarende data for titlen %1 vil blive slettet.
    
    Er du sikker på, at du vil frigive denne sektion?

en: $s$<%1$> will start in attack.
da: $s$<%1$> starter i angreb.

en: $s$<%1$> will start in defense.
da: $s$<%1$> starter i forsvar.

en: $s$<%1$> wins the toss!
da: $s$<%1$> vinder kastet!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
da: $s$<%1$>: ønsker du at angribe eller forsvare først?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
da: $s$ff0Venstreklik$fff for at tilføje/fjerne udløserblok, $ff0Ctrl+Højreklik$fff for at indstille/rotere referencebillede

en: %1
    
    Please select another one.
da: %1
    
    Vælg venligst en anden.

en: %1 Players
da: %1 Spillere

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
da: %1 giver dig tilladelse til at oprette netværksspil og udveksle data med andre spillere (peer-to-peer).
    Vi kontrollerer nu din netværksforbindelse, så du kan konfigurere din firewall.

en: %1 attacker left
da: %1 angriber tilbage

en: %1 attackers left
da: %1 angribere tilbage

en: %1 captured %2 goal
da: %1 erobrede %2 mål

en: %1 captured %2 goals
da: %1 erobrede %2 mål

en: %1 days
da: %1 dage

en: %1 defender left
da: %1 forsvarer tilbage

en: %1 defenders left
da: %1 forsvarere tilbage

en: %1 eliminated himself
da: %1 eliminerede sig selv!

en: %1 has been eliminated.
da: %1 er blevet elimineret.

en: %1 has been hit.
da: %1 er blevet ramt.

en: %1 has eliminated %2
da: %1 har elimineret %2

en: %1 has eliminated you!
da: %1 har elimineret dig!

en: %1 has hit %2
da: %1 har ramt %2

en: %1 has hit you!
da: %1 har ramt dig!

en: %1 hit himself
da: %1 ramte sig selv!

en: %1 hours
da: %1 timer

en: %1 is not part of the official campaign.
da: %1 er ikke en del af den officielle kampagne.

en: %1 is not yet unlocked.
da: %1 er stadig ikke låst op.

en: %1 more ...
da: %1 mere ...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
da: %1 kræver %2 for at starte. Vil du installere det?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
da: %1 behøver %2 for at køre. Installér det venligst (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
da: %1 point (Bedste score: %2)

en: %1 points (Best score: %2)
da: %1 points (Bedste score: %2)

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
da: %1 texel/m, tid gået: %2

en: %1 was not found on this computer.
da: %1 blev ikke fundet på denne computer.

en: %1 website
da: %1 internetside

en: %1 wins the map!
da: %1 vinder banen!

en: %1 wins the map.
da: %1 vinder banen.

en: %1 wins the match!
da: %1 vinder kampen!

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
da: %1$<%2$&gt; misser med %3 cm.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
da: %1.
    
    Tryk OK for at vælge/oprette en anden.
    Tryk Annullere for at løse problemet selv.

en: %1m hit!
da: %1m ramt!

en: %1th
da: %1.

en: %d Mb
da: %d MB

en: '$<%1$>' by $<%2$>
da: '$<%1$>' af $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
da: (Alle disse funktioner og mange andre er også tilgængelige via tastaturgenveje og interface-knapper)

en: (click to see conditions)
da: (klik for at se betingelser)

en: (default horns)
da: (standard horn)

en: (downloaded from %1)
da: (downloaded fra %1)

en: (faster, but prone to bugs)
da: (hurtigere, men tilbøjelig til fejl)

en: (to avoid performance bugs)
da: (for at undgå ydeevnefejl)

en: - Bad current password
da: - Forkert nuværende kodeord

en: - Current password not given
da: - Nuværende kodeord er ikke indtastet

en: - Invalid email address
da: - Ugyldig e-mailadresse

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
da: - Invalid gruppenavn. Du kan ikke bruge tegnet '|'

en: - Invalid zone
da: - Ugyldig zone

en: - No name given
da: - Intet navn givet

en: - Password and confirm password do not match.
da: Kodeord og bekræft kodeord er ikke ens.

en: - Password doesn't match confirmation
da: - Kodeordet svarer ikke til bekræftelsen

en: - The email addresses do not match
da: - E-mailadresserne matcher ikke

en: ---Too Fast!
da: ---For hurtigt!

en: ---Too High!
da: ---For høj!

en: ---Too Low!
da: ---For lav!

en: ---Too Slow!
da: ---For langsomt!

en: ...I forgot my password
da: ... jeg har glemt mit kodeord

en: 1st
da: 1.

en: 2 players race
da: 2-spillerløb

en: 2nd
da: 2.

en: 3 players race
da: 3-spillerløb

en: 3-D glasses
da: 3D-briller

en: 3D Glasses Settings
da: Indstillinger for 3D-briller

en: 3D glasses
da: 3D-briller

en: 3d Stereo
da: 3D stereo

en: 3rd
da: 3.

en: 4 players race
da: 4-spillerløb

en: 5 players race
da: 5-spillerløb

en: 6 players race
da: 6-spillerløb

en: 7 players race
da: 7-spillerløb

en: 8 players race
da: 8-spillerløb

en: <None>
da: <Intet>

en: A block's clip is not in the underground area.
da: En bloks klip er ikke i undergrundsområdet.

en: A block's clip is not on the right surface.
da: En bloks klip er ikke på den rigtige overflade.

en: A block's clip is outside the building area.
da: En bloks klip er udenfor byggeområdet.

en: A block's clip overrides another block.
da: En bloks klip overlapper en anden blok.

en: A buddy slot has been successfully added.
da: En venneplads er med succes blevet tilføjet.

en: A comment for the author?
da: En kommentar til udgiveren?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
da: En obligatorisk opdatering af spillet er tilgængelig (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
da: Der findes allerede en pakke med dette navn.
    Brug 'Edit' for at modifice den.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
da: Et stort antal spillere prøver at forbinde til ManiaPlanet.
    Vent venligst, du vil få adgang til spillet meget snart. 
    Estimeret ventetid:

en: A new connection has been established.
da: En ny forbindelse er blevet oprettet.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
da: En ny bane blev downloadet.
    Den er nu tilgængelig til, at du kan spille den!

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
da: Det nye replay blev downloadet.
    Du kan køre imod det
    eller se det med replay-editoren

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
da: En ny version af spillet er lige blevet downloadet. Nogle filer bliver opdateret.
    
    Denne handling kræver Administrator-privilegier.

en: A player with this email is already invited.
da: En spiller med denne eE-mail er allerede inviteret.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
da: Der eksisterer allerede et prædefineret script med dette navn.
    Vælg et andet navn for at undgå konflikter.

en: ABANDON
da: FORLAD

en: AGP Usage
da: AGP-brug

en: Abort
da: Abryd

en: Abuse successfully reported.
da: Det lykkedes at indberette overtrædelsen.

en: Accelerate
da: Accelerér

en: Accelerate & brake (analog)
da: Accelerér & brems (analog)

en: Accelerate (analog)
da: Accelerer (analog)

en: Acceleration quantity
da: Accelerationsmængde

en: Accept referees :
da: Godkend dommere :

en: Access denied
da: Adgang nægtet

en: Access forbidden
da: Adgang nægtet.

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
da: Adgang til $0f0%1$z vil koste dig $0f0%2$z Planeter.
    Dine Planeter: %3%4$z

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
da: Adgang til disse data (%1) koster %2 Planets:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
da: Adgang til disse data (%1) koster 1 Planet:

en: Account
da: Konto

en: Account Connection
da: Kontoforbindelse

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
da: Kontooprettelse mislykkedes. Fejl:
    %1
    Prøv igen?

en: Account successfully created!
da: Konto oprettet!

en: Achievements
da: Bedrifter

en: Achievements of $<%1$>
da: Bedrifter af $<%1$>

en: Action
da: Handling

en: Action Maker
da: Aktions-maker

en: Actions
da: Handlinger

en: Activate rumble
da: Aktivér buldren

en: Add
da: Tilføj

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
da: Tilføj 5 ManiaPlanet-sektioner

en: Add ManiaPlanet Stations
da: Tilføj ManiaPlanet-sektioner

en: Add a Buddy
da: Tilføj ven

en: Add a Map
da: Tilføj et Map

en: Add a buddy slot
da: Tilføj en venneplads

en: Add a custom map
da: Tilføj et brugerdefineret map

en: Add a map to the group campaign
da: Tilføj et kort til gruppens kampagne

en: Add clip
da: Tilføj klip

en: Add item
da: Tilføj genstand

en: Add server to favorites
da: Tilføj server til favoritter

en: Add to Selection
da: Tilføj til valg

en: Add to tag display list
da: Tilføj til tagfremvisningsliste

en: Add track
da: Tilføj track

en: Add your own music
da: Tilføj din egen musik

en: Add your own picture
da: Tilføj dit eget billede

en: Adding buddy
da: Tilføjer ven

en: Adding server to favorites
da: Tilføjer server til favoritter

en: Additional icons:
da: Ekstra ikoner:

en: Advanced
da: Avanceret

en: Advanced Customisation Tools
da: Avancerede redskaber til brugerdefinering

en: Advanced Edition Tools
da: Værktøjer i den avancerede udgave

en: Advanced Options
da: Avancerede muligheder

en: Advanced editor
da: Avanceret editor

en: Advanced options
da: Avancerede valgmuligheder

en: Advanced parameters
da: Avancerede parametre

en: Advanced params
da: Avancerede parametre

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Advanced stereoscopy
da: Avanceret stereoskopi

en: Advanced...
da: Avanceret ...

en: Advantage: %1 (%2)
da: Fordel: %1 (%2)

en: Align Image
da: Afstem billede

en: All
da: Alt

en: All Servers
da: Alle servere

en: All attackers eliminated!
da: Alle angribere elimineret!

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
da: Alle brugerdefinere ændringer vil gå tabt. 
    Forsæt?

en: All defenders eliminated
da: Alle forsvarere elimineret

en: All defenders eliminated!
da: Alle forsvarerne elimineret!

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
da: Alle ghosts er optaget!
    Fil: $<%1$> 
    Mappe: %2
    Mappets medaljetider er updateret.

en: All goals captured.
da: Alle mål indtaget.

en: All scores validated, waiting ...
da: Alle scores er blevet valideret, venter ...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
da: Alle dine ændringer vil gå tabt. 
    Ønsker du virkelig at afslutte?

en: Allow custom models
da: Tillad brugerdefinerede modeller

en: Allow map download :
da: Tillad download af map :

en: Allow unlimited horns
da: Tillad ubegrænsede horn

en: Ally Custom Color
da: Brugerdefineret farve til allieret

en: Already Triggered
da: Allerede udløst

en: Already a player.
da: Allerede en spiller.

en: Already a spectator.
da: Allerede tilskuer.

en: Already referee.
da: Allerede dommer.

en: Already subscribed to this group
da: Du abonnerer allerede på denne gruppe

en: Already waiting for a vote.
da: Venter allerede på en stemme.

en: Alternate method
da: Alternativ metode

en: Always
da: Altid

en: Ambient Occ.
da: Omgivende Occ.

en: An error occurred during the transaction.
da: Der opstod en fejl under transaktionen.

en: An error occurred when
    updating your zone
da: Der opstod en fejl under
    opdatering af din zone

en: An error occurred when updating your profile.
da: Der opstod en fejl ved opdatering af din profil.

en: An error occurred:
    %1
da: Der opstod en fejl: 
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
da: En valgfri opdatering af spillet er tilgængelig (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
da: En opdatering af %1 er tilgængelig. (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
da: Der er en tilgængelig spilopdatering (%1 Kb).
    %2
    Ønsker du at downloade opdateringen og opgradere spillet ?

en: Analog dead zone
da: Analog død zone

en: Analog sensitivity
da: Analog følsomhed

en: Analyser
da: Analysér

en: Anchor
da: Forankring

en: Anchor rotation
da: Forankre rotation

en: Anchor visibility
da: Forankre visibilitet

en: AnchorRot
da: Forankre rot

en: AnchorVis
da: Forankre vis

en: AntiCheat server URL
da: AntiCheat-server URL

en: Apply
da: Anvend

en: Apply Symmetry to Selection
da: Påfør symmetri til valg

en: Apply an image directly to the skin texture
da: Påfør et billede direkte på skinnets tekstur

en: Apply stickers on the car
da: Påfør mærkater på bilen

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
da: Er du sikker på, at du vil annullere registreringen af din officielle rekord?

en: Are you sure you want to change your current account?
da: Er du sikker på, at du ønsker at ændre din nuværende konto?

en: Are you sure you want to clear your current message?
da: Er du sikker på, at du vil rydde den pågældende besked?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
da: Er du sikker på, du vil slette $<%1$>? 
    Alle lokale rekorder lavet a $<%2$> vil gå tabt.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
da: Er du sikker på, at du vil slette mappen %1 og alt indholdet?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
da: Er du sikker på, at du ønsker at frakoble din profil?
    Fortsæt hvis du ønsker at forbinde din profil til en anden konto.
    Din nuværende konto vil ikke blive ødelagt.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slutte dig til din ven på serveren $<%1$>?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
da: Er du sikker på du vil afslutte ManiaPlanet?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne $<%1$> fra din venneliste?

en: Are you sure you want to remove all messages?
da: Er du sikker på, at du vil slette alle beskeder?

en: Are you sure you want to remove this message?
da: Er du sikker på, at du vil slette denne besked?

en: Are you sure you want to send all messages?
da: Er du sikker på, at du ønsker at sende alle beskeder?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
da: Er du sikker på, at du vil afmelde dig fra denne gruppe ($<%1$>)?

en: Armors lost by %1 : %2
da: Armering mistet af %1 : %2

en: ArrowDown
da: Pil ned

en: ArrowUp
da: Pil op

en: Article deleted
da: Artikel slettet

en: As dds
da: Som dds

en: Ask for opponents in solo races
da: Bed om modstandere i sololøb

en: Associate %1 URL protocol to %2
da: Associer %1 URL protokol til %2

en: Associate %1 files to %2
da: Associér %1 filer med %2

en: Associations
da: Associationer

en: Audio device
da: Lydenhed

en: Audio enable
da: Aktivér audio

en: Author
da: Udgiver

en: Author Medal
da: Udgivermedalje

en: Author's comment
da: Udgivers kommentar

en: Auto Spectator
da: Autotilskuer

en: Auto connect at start
da: Autoforbind ved start

en: Auto exposure
da: Autoeksponering

en: Auto-zoom
da: Autozoom

en: Avatar and Name
da: Avatar og navn

en: Avatar import
da: Import af avatar

en: Avg
da: Gennemsnitlig

en: Awesome!!!
da: Fantastisk!!!

en: Back
da: Tilbage

en: Back to player page
da: Tilbage til spillerside

en: Back to previous menu
da: Tilbage til foregående menu

en: Background quality
da: Baggrundskvalitet

en: Backward
da: Baglæns

en: Bad
da: Dårligt

en: Bad language file
da: Forbudt sprogfil

en: Bad proxy configuration
da: Fejl i proxy-konfiguration

en: Balance Teams
da: Balancer Hold

en: Balance teams
da: Udlign hold

en: Balance the teams
da: Afbalancer holdene

en: Ban
da: Bandlys

en: Ban $<%1$>
da: Bandlys $<%1$>

en: Ban map %1
da: Bandlys bane %1

en: Base Index
da: Baseindeks

en: Battle Mode
da: Kampmodus

en: Become referee
da: Bliv dommer

en: Bench
da: Test

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
da: Testresultat:
    Gennemsnitlig Fps=%1
    Minimum Fps=%2

en: Benching with %1 config...
da: Arbejder med %1 konfiguration ...

en: Best
da: Bedste

en: Best Combo
da: Bedste kombi

en: Best Players
da: Bedste spillere

en: Best score
da: Bedste score

en: Best time
da: Bedste tid

en: Best time :
da: Bedste tid :

en: Black
da: Sort

en: BlendZ
da: SammensmeltningZ

en: Block Editor
da: Blokeditor

en: Block End
da: Blokslut

en: Block Mode (F2)
da: Blokmodus (F2)

en: Block Properties Mode
da: Blokegenskaber-modus

en: Block Start
da: Blokstart

en: Block Stock Mode
da: Blok Lager Tilstand

en: Block skin import
da: Import af blok skin

en: Blocks
da: Blokke

en: Blue
da: Blå

en: Brake
da: Brems

en: Brake (analog)
da: Brems (analog)

en: Brightness
da: Lysstyrke

en: Broadcast
da: Udsend

en: Bronze Medal
da: Bronzemedalje

en: Browse
da: Udforsk

en: Brush
da: Pensel

en: Buddies Medals Ranking
da: Venners medaljerangering

en: Buddy
da: Ven

en: Buddy list successfully updated.
da: Det lykkedes at opdatere vennelisten.

en: Buddy not found.
da: Ven ikke fundet.

en: Building Mode
da: Byggemodus

en: Buy a buddy slot
da: Køb vennepladser

en: Buy a key
da: Køb en nøgle

en: Buy account upgrade
da: Køb kontoopgradering

en: Buy now
da: Køb nu

en: By
da: Af

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
da: Du har gennem brud på spillets regler ikke respekteret de andre spillere.
    Din konto er låst.

en: CHANGE VIEW
da: SKIFT SYNSVINKEL

en: CPU usage
da: CPU-brug

en: Cache size
da: Cache-størrelse

en: CallVote balance teams
da: Start afstemning balancer hold

en: CallVote ban
da: Start afstemning bandlys

en: CallVote change mode settings
da: CallVote skift tilstandsindstillinger

en: CallVote go to map
da: CallVote gå til bane

en: CallVote ignored.
da: Afstemning ignoreret.

en: CallVote kick
da: Start afstemning udsmid

en: CallVote next map
da: Start afstemning næste bane

en: CallVote not allowed.
da: Afstemning er ikke tilladt.

en: CallVote restart
da: Start afstemning genstart

en: Callvote threshold (%) :
da: Afstemningstærskel (%) :

en: Callvote timeout :
da: Afstemnings-timeout :

en: Camera
da: Kamera

en: Camera 1
da: Kamera 1

en: Camera 2
da: Kamera 2

en: Camera 3
da: Kamera 3

en: Camera 4
da: Kamera 4

en: Camera 5
da: Kamera 5

en: Camera 6
da: Kamera 6

en: Camera free
da: Kamera fri

en: CameraDown
da: Kamera ned

en: CameraPanMode
da: Panoreringsmodus for kamera

en: CameraResetParams
da: Nulstillingsparametre for kamera

en: CameraUp
da: Kamera op

en: Campaign :
da: Kampagne :

en: Cancel
da: Annullér

en: Cancelled
da: Annulleret

en: Cancelling
da: Aflyser

en: Cannot access your %1$s profile.
da: Kan ikke få adgang til din %1$s profil.

en: Cannot change password:
da: Kan ikke ændre kodeord:

en: Cannot connect to the server
da: Kan ikke tilslutte til server

en: Cannot create the group:
da: Kan ikke oprette gruppen:

en: Cannot delete profile of the current player!
da: Kan ikke slette profil af den nuværende spiller!

en: Cannot join server...
da: Kan ikke tilslutte til server...

en: Cannot join server:
    %1
da: Kan ikke tilslutte til server:
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
da: Kan ikke flette replays i version %1 og %2.

en: Cannot merge validation replays.
da: Kan ikke flette validerings-replays

en: Cannot retrieve the Manialink:
da: Kan ikke hente Manialink:

en: Cannot try to subscribe to group:
da: Kan ikke forsøge at abonnere på gruppen:

en: Cannot update groups.
    %1
da: Kan ikke opdatere grupper.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
da: Kan ikke opdatere vennelisten:

en: Cannot update the favorites list:
da: Kan ikke opdatere favoritlisten:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
da: Kan ikke gemme config-indstillinger til
    %1.

en: Capturable Index
da: Indsætnings Index

en: Capture
da: Erobre

en: Capture Weight
da: Få vægt

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
da: Indtag $<$0f0poles$> for at vinde.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
da: Indtag $<$0f0poles$> for at vinde. 
    Du kan ikke indtage under $<$0f0defense$> faser.

en: Capture the poles of the opposing team!
da: Erobr modstanderholdets master!

en: Capture time
da: Erobringstid

en: Capturing
da: Indtager

en: Car reflections
da: Bilreflektioner

en: Car reflects
da: Bilrefklektion

en: Cards to Squares Mode
da: Kort til felter-modus

en: Center camera
da: Centrer kamera

en: Center spring intensity
da: Central fjederintensitet

en: Challenge other players
da: Udforde andre spillere

en: Challenge other players!
da: Udfordre andre spillere!

en: Change camera
da: Skift kamera

en: Change map
da: Skift kort

en: Change team
da: Skift hold

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
da: Skift den placering hvor spillet gemmer alle dets data.
    (i øjeblikket %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
da: Skift den placering hvor spillet gemmer alle dine personlige data.
    (i øjeblikket %1)

en: Change the settings: $<%1$>
da: Skift indstillingerne: $<%1$>

en: Change your password
da: Skift dit kodeord

en: Change your zone
da: Skift din zone

en: Chat time :
da: Chattid :

en: Chat to all
da: Chat med alle

en: Cheat suspicion
da: Mistanke om snyd

en: Check Internet connection
da: Kontroller Internetforbindelse

en: Check of %1 update failed!
da: Kontrol af %1 opdatering fejlede!

en: Checking game data
da: Kontrollerer spildata

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
da: Tjekker forbindelsen til hovedserveren.
    Vent venligst ...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
da: Kontrollerer login %1 
    Vent venligst ...

en: Choose
da: Vælg

en: Choose Map Type
da: Vælg Banetype

en: Choose Opponents
da: Vælg modstandere

en: Choose a Game Mode
da: Vælg en spilmodus

en: Choose a Map
da: Vælg et Map

en: Choose a Server
da: Vælg en server

en: Choose a Slot
da: Vælg en slot

en: Choose a campaign
da: Vælg en kampagne

en: Choose a difficulty
da: Vælg en sværhedsgrad

en: Choose a group
da: Vælg en gruppe

en: Choose a sound
da: Vælg en lyd

en: Choose an Environment
da: Vælg et miljø

en: Choose an activity
da: Vælg en aktivitet

en: Choose an environment
da: Vælg et miljø

en: Choose an image
da: Vælg et billede

en: Choose an input device
da: Vælg en input-enhed

en: Choose between simple and advanced map editor
da: Vælg mellem simpel og advanceret map editor

en: Choose custom Music
da: Vælg brugerdefineret musik

en: Choose game mode
da: Vælg spilmodus

en: Choose skin
da: Vælg skin

en: Choose the action to perform on this group:
da: Vælg den handling, der skal udføres på denne gruppe:

en: Choose the scale
da: Vælg målestokken

en: Choose the shininess
da: Vælg glansen

en: Choose the transparency
da: Vælg gennemsigtigheden

en: Choose your Avatar
da: Vælg din avatar

en: Choose your Editor
da: Vælg din editor

en: Choose your Location
da: Vælg din lokation

en: Choose your opponents
da: Vælg modstandere

en: Choose your profile
da: Vælg din profil

en: Choose your team
da: Vælg dit hold

en: Choose your zone
da: Vælg din zone

en: Clear
da: Ryd

en: Clear All
da: Slet alt

en: Clear OffZone?
da: Ryd OffZone?

en: Clear all blocks?
da: Ryd alle blokke?

en: Clear all objects?
da: Ryd alle objekter?

en: Clear all paths?
da: Ryd alle stier?

en: Clear everything?
da: Ryd alt?

en: Clear selection?
da: Ryd valg?

en: Clear tag display list
da: Ryd tagfremvisningsliste

en: Clear terrain?
da: Ryd terræn?

en: Clear the map
da: Ryd mappet

en: Clear unused spot models ?
da: Slet ubrugte spot-modeller?

en: Click here to change the control device
da: Klik her for at ændre styreenhederne

en: Click here to install a title.
da: Klik her for at installere en titel.

en: Click on 'OK' to continue
da: Klik på 'OK' for at fortsætte

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
da: Klik på et rekord for at hente det tilsvarende replay

en: Click on the picture to change your Avatar
da: Klik på billedet for at ændre din avatar

en: Click to add a player
da: Klik for at tilføje en spiller

en: Client port
da: Klientport

en: Clip
da: Klip

en: Clip number %1 already has a trigger here.
da: Klip nummer %1 har allerede en udløser her.

en: Close
da: Luk

en: Code
da: Kode

en: Collection :
da: Samling :

en: Color
da: Farve

en: Color :
da: Farve :

en: Comment
da: Kommentar

en: Comment :
da: Kommentar :

en: Common data files
da: Delte datafiler

en: Compatible ghost found on disk
da: Der er fundet kompatibel ghost på disken

en: Competitions
da: Konkurrencer

en: Compilation Error in:
da: Kompileringsfejl i:

en: Compilation failures
da: Kompileringsfejl

en: Compile
da: Kompilér

en: Compress & Save
da: Komprimér og gem

en: Compute Decals
da: Beregn decals

en: Compute shadows
da: Beregn skygger

en: Compute shadows quality
da: Beregn skyggekvalitet

en: Computing shadows
da: Beregner skygger

en: Concatenate replays
da: Konkatenerede replays

en: Condition :
da: Betingelse :

en: Conditions
da: Betingelser

en: Configuration
da: Konfiguration

en: Configuration Names
da: Konfigurationsnavne

en: Configure
da: Konfigurér

en: Configure controls
da: Konfigurér styring

en: Confirm
da: Bekræft

en: Confirm new password:
da: Bekræft nyt kodeord:

en: Confirm password
da: Bekræft kodeord

en: Confirm your email
da: Bekræft din email

en: Confirmation
da: Bekræftelse

en: Congratulations!
da: Tillykke!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
da: Tillykke! Kun %1 spillere ud af %2 har indsamlet alle medaljer i denne kampagne!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
da: Tillykke! Du har låst op for første Sorte bane!
    Du har nu adgang til Nadeo-modstandere!

en: Connect
da: Forbind

en: Connected
da: Forbundet

en: Connecting to %1...
da: Forbinder til %1 ...

en: Connection Error
da: Forbindelsesfejl

en: Contacting server...
da: Kontakter server ...

en: Contents
da: Indhold

en: Contents :
da: Indhold :

en: Continue
da: Fortsæt

en: Continue offline
da: Fortsæt offline

en: Continue?
da: Fortsæt?

en: Contrast
da: Kontrast

en: Convergence
da: Konvergens

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
da: Konvertering til en ManiaPlanet-konto

en: Convert
da: Konvertér

en: Convert ogg file
da: Konvertér ogg-fil

en: Copy
da: Kopièr

en: Copy Selection
da: Kopiér valg

en: Copy server link
da: Kopier server link

en: Copy to clipboard
da: Kopiér til clipboard

en: Copy/Paste Mode [C]
da: Kopier/indsæt modus [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
da: Kopierer synkroniserede filer,
    vent venligst ...

en: Corrupted login.
da: Defekt login.

en: Cost:
da: Omkostning:

en: Could not connect.
da: Kunne ikke forbinde.

en: Could not connect: 
    %1
da: Kunne ikke forbinde:
    %1

en: Could not contact server.
da: Kunne ikke kontakte server.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
da: Kunne ikke oprette skin.
    Ukendt filforlængelse

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
da: Kunne ikke oprette overflade. 
    Forkert URL?

en: Could not determine the title to use.
da: Kunne ikke afgøre brugstitel.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
da: Kunne ikke etablere UDP forbindelse:
    Falder tilbage til udelukkende TCP.
    Prøv at konfigurere din firewall
    for at forbedre din online oplevelse!

en: Could not export !
da: Kunne ikke eksportere!

en: Could not export clip
da: Kunne ikke eksportere klip

en: Could not find DirectX9
da: Kunne ikke finde DirectX9

en: Could not find player score.
da: Kunne ikke finde spillerscore.

en: Could not find the title %1.
da: Kunne ikke finde titlen %1.

en: Could not import action
da: Kunne ikke importere handling...

en: Could not import clip
da: Kunne ikke importere klip

en: Could not import replay tracks
da: Kunne ikke importere replay track

en: Could not import the Anim.
da: Kunne ikke importere anim...

en: Could not init internet
da: Kan ikke initialisere internet

en: Could not initialize the network.
da: Kunne ikke initialisere netværket.

en: Could not install or update the title's files...
da: Kunne ikke installere eller opdatere titlens filer

en: Could not load map!
da: Kunne ikke indlæse map!

en: Could not load the Match settings:
    %1
da: Kunne ikke indlæse kampindstillinger:
    %1

en: Could not load the file.
da: Kunne ikke indlæse filen.

en: Could not load the replay.
da: Kunne ikke loade replayet.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
da: Kunne ikke finde alle pakkenøgler, der skal bruges til de inkluderede filer.

en: Could not report abuse:
da: Kunne ikke indberette overtrædelse:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
da: Kunne ikke hente holdprofil.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
da: Kunne ikke modtage kampagneinfo.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
da: Kunne ikke modtage banelisten.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
da: Kunne ikke hente dit grafikkorts ydeevne.
    Den automatiske grafikkvalitet kan være utilstrækkelig.

en: Could not save !
da: Kunne ikke gemme !

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
da: Kunne ikke gemme MatchSettings:
    %1

en: Could not save the file.
da: Kunne ikke gemme filen.

en: Could not save the map!
da: Kunne ikke gemme mappet!

en: Could not save the replay!
da: Kunne ikke gemme replayet!

en: Could not search:
    %1
da: Kunne ikke søge:
    %1

en: Could not send email.
    %1
da: Kunne ikke sende e-mail.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
da: Kunne ikke terraforme for at placere blokken.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
da: Kunne ikke terraforme for at placere Makroblokken.

en: Could not upload this map.
    %1
da: Kunne ikke uploade dette map.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
da: Kunne ikke validere replay for $<%1$>

en: Could not validate!
     no key events available...
da: Kunne ikke validere!
    ingen tilgængelige kodeevents ...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
da: Kunne ikke validere!
    Forkert simulation

en: Counter KO failed.
da: Modangreb KO fejlede

en: Counter KO!
da: Modangreb KO!

en: Cpu/Gpu synchro
da: CPU/GPU synchro

en: Create
da: Opret

en: Create Icon
da: Lav ikon

en: Create MacroBlock Variant
da: Opret makroblok-variant

en: Create a Pack
da: Opret en pakke

en: Create a Server
da: Opret en server

en: Create a desktop icon
da: Opret et skrivebordsikon

en: Create a group
da: Opret en gruppe

en: Create a new Plugin Script
da: Opret et nyt plugin script

en: Create a new Profile
da: Opret en ny profil

en: Create a pack
da: Opret en pakke

en: Create a profile
da: Opret en profil

en: Create a server
da: Opret en server

en: Create an image from the text entry
da: Opret et billede fra tekstindtastningen

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
da: Opret og håndter dine egne titler. (Avancerede brugere.)

en: Create new MacroBlock
da: Opret ny makroblok

en: Create new group
da: Opret ny gruppe

en: Create new title
da: Opret ny titel

en: Create new...
da: Opret ny ...

en: Creating the account...
da: Opretter konto ...

en: Credits
da: Kreditering

en: Cup Mode
da: Cup-modus

en: Current Combo
da: Aktuel kombi

en: Current cache size
da: Nuværende cache-størrelse

en: Current color
da: Nuværende farve

en: Current password:
da: Nuværende kodeord:

en: Cursor
da: Markør

en: Custom
da: Brugerdefineret

en: Custom Blocks Mode (F5)
da: Brugerdefinerede blokke-modus (F5)

en: Custom Information
da: Brugerdefineret information

en: Custom data
da: Brugerdefinerede data

en: Custom data directories
da: Brugerdefineret datamappe

en: Custom installation
da: Brugerdefineret installation

en: Custom mod
da: Brugerdefineret mod

en: Custom music
da: Brugerdefineret musik

en: Custom settings
da: Brugerdefinerede indstillinger

en: Customize
da: Definér

en: Cut Block
da: Klip blok

en: Cut Selection
da: Klip valg

en: Cut after
da: Skær efter

en: Cut before
da: Skær før

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
da: D / Ctrl + Musehjul ned

en: DOF samples
da: Feltdybdeprøve

en: DRIVE
da: KØR

en: Data access
da: Dataadgang

en: Data importer
da: Dataimportør

en: Date :
da: Dato :

en: Decals Mode
da: Decals-modus

en: Decent
da: Nogenlunde

en: Decrease cam fov
da: Formindsk cam fov

en: Default
da: Standard

en: Default horns
da: Standardhorn

en: Default sound
da: Standardlyd

en: Default values
da: Standardværdier

en: Defense
da: Forsvar

en: Delete
da: Slet

en: Delete this Article?
da: Slet denne artikel?

en: Delete this Macroblock?
da: Slet denne Makroblok?

en: Delete this Plugin?
da: Slet dette plugin?

en: Delivered by
da: Leveret af

en: Depth
da: Dybde

en: DepthOfField
da: Feltdybde

en: Description
da: Beskrivelse

en: Destroy all paths?
da: Ødelæg alle stier?

en: Devices
da: Enhed

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
da: Har du snakket med en ven om ManiaPlanet endnu?

en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

en: Direct lighting
da: Direkte belysning

en: Dirt Intensity
da: Jordintensitet

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
da: Deaktiver HdrCubeRenderMipMap

en: Disable ZBufferRange
da: Deaktivér ZBufferRange

en: Disable advertising
da: Deaktiver annoncering

en: Disable replay recording
da: Deaktivér replay-optagelse

en: Disable scan cache
da: Deaktivér scan cache

en: Discard changes and quit
da: Kassér ændringer og afslut

en: Disconnect Account
da: Afbryd konto

en: Display Freq.
da: Fremvisningsfrekvens

en: Display Ghosts name on event
da: Fremvis ghosts navn på event

en: Display Mode
da: Fremvisningsmodus

en: Display Ratio
da: Fremvisningsforhold

en: Display VSync
da: Fremvisning VSync

en: Display car names
da: Fremvis bilnavn

en: Display checkpoints events
da: Fremvis checkpoint events

en: Display cost
da: Fremvisningsomkostning

en: Display end of laps events
da: Fremvis slut på omgang events

en: Display end of race events
da: Fremvis slut på løb events

en: Display game key
da: Vis spilnøgle

en: Display mode
da: Skærmtilstand

en: Display mode for events
da: Fremvisningsmodus for events

en: Display size
da: Fremvisningsstørrelse

en: Display stunt figures events
da: Fremvis stuntfigur events

en: Display synchro
da: Fremvisnings-synchro

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
da: Fremviser indberetning %1$s-%2$s ud af %3$s for map %4$s :

en: Distance
da: Afstand

en: Do Not Show Again
da: Vis ikke igen

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
da: Ønsker du virkelig at starte en afstemning for at balancere hold?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
da: Ønsker du virkelig at starte en afstemning for at gå videre til næste bane?

en: Do you really want to CallVote to restart?
da: Ønsker du virkelig at starte en afstemning for at genstarte?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
da: Ønsker du virkelig at tilføje denne spiller til din venneliste?

en: Do you really want to ban this player?
da: Ønsker du virkelig at bandlyse denne spiller?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
da: Vil du virkelig starte en afstemning om at bandlyse denne spiller?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
da: Vil du virkelig starte en afstemning om at smide denne spiller ud?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
da: Er du sikker på, du vil slette
    "$<%1$>"?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
da: Ønsker du virkelig at stoppe serveren og vende tilbage til menuen?

en: Do you really want to kick this player?
da: Ønsker du virkelig at smide denne spiller ud?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
da: Ønsker du virkelig at forlade serveren og vende tilbage til menuen?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
da: Ønsker du virkelig at låse denne bane
    med kodeord '%1'?

en: Do you really want to quit?
da: Ønsker du virkelig at afslutte?

en: Do you really want to remove this Deck?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne denne pakke?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
da: Vil du virkelig ophæve alle inputs på 
     <%1> ?

en: Do you still want to continue ?
da: Vil du stadig forsætte ?

en: Do you want to add this server to your favorites?
da: Ønsker du at tilføje denne server til dine favoritter?

en: Do you want to cancel account creation?
da: Ønsker du at afbryde kontooprettelse?

en: Do you want to cancel all updates?
da: Vil du annullere alle opdateringer?

en: Do you want to cancel this download?
da: Vil du annullere denne download?

en: Do you want to cancel this update ?
da: Ønsker du at annullere denne opdatering ?

en: Do you want to challenge the %1?
da: Ønsker du at udfordre %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
da: Ønsker du at kontrollere om downloaded data er aktuelle?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
da: Vil du tilføje en titel til denne sektion?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
da: Ønsker du at fortsætte eksekvering af ManiaCode?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
da: Ønsker du at slette mappen %1 og alt indholdet (inklusive dine profiler, baner, replays, og skins)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
da: Ønsker du at slette mappen %1 og alt indholdet?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
da: Ønsker du at downloade opdateringen og opgradere spillet?

en: Do you want to download the update?
da: Vil du downloade opdateringen?

en: Do you want to load this title into the station?
da: Vil du indlæse denne titel til sektionen?

en: Do you want to play with this map now?
da: Vil du spille med denne bane nu?

en: Do you want to remove the locator of this data?
da: Ønsker du at fjerne lokaliseringsfilen for disse data?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
da: Ønsker du at fjerne denne server fra dine favoritter?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
da: Vil du importere dine tidligere %1's data fundet i 'Mine Dokumenter\%2'?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
da: Ønsker du at vælge denne avatar til din profil?

en: Do you want to select this skin for your profile?
da: Ønsker du at vælge dette skin til din profil?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
da: Vil du angive en brugerdefineret mappe til dine %1 filer?

en: Do you want to unload the title from this station?
da: Vil du fjerne titlen fra denne sektion?

en: Do you want to:
da: Ønsker du at:

en: Don't change
da: Ingen ændringer

en: Done
da: Udfør

en: Download disabled by the server
da: Download slået fra af serveren

en: Download error
da: Download-fejl

en: Download error :
da: Download fejl :

en: Download error : unable to join server.
da: Download fejl : kan ikke slutte til server.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
da: Fejl i download. Ikke i stand til at forbinde til server.
    Prøv venligst igen senere.

en: Download from locators (Direct download URL)
da: Download fra lokalisatorer (Direkte download URL)

en: Download from peer (P2P)
da: Download fra peer (P2P)

en: Download in progress, please wait...
da: Download i gang, vent venligst ...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
da: Download eller opdatering af %1 mislykkedes.
    Kan ikke kontakte serveren: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
da: Download de bedste replays fra standardgruppen i sololøb

en: Downloaded Maps
da: Downloadede Maps

en: Downloading data...
da: Downloader data ...

en: Draw
da: Tegn

en: Draw match
da: Uafgjort kamp

en: Draw roads or terrain
da: Tegn veje eller terræn

en: Draw round
da: Runde uafgjort

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
da: Som følge af ManiaPlanet's succes, er der for mange spillere, der prøver at forbinde til hovedserveren.
    Desværre kan du ikke forbinde til den, og du kan kun spille offline.
    Vi beklager ulejligheden. Vi vil snart være i stand til at acceptere flere spillere til af spille online.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
da: Grundet ManiaPlanets succes prøver for mange spillere at
    forbinde til hovedserveren.
    Du er blevet placeret i køen.
    Anslået ventetid:

en: Duplicate avatar
da: Kopier avatar

en: Duplicate image
da: Kopier billede

en: Duplicate music
da: Kopier musik

en: Duplicate sound
da: Kopier lyd

en: Duration (s)
da: Varighed (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
da: E / Ctrl + Musehjul op

en: EMail
da: E-mail

en: Edit
da: Rediger

en: Edit Offzone [O]
da: Rediger Offzone [O]

en: Edit Script
da: Redigér script

en: Edit a Plugin Script
da: Redigér et plugin script

en: Edit a Replay
da: Redigér et Replay

en: Edit comments
da: Redigér kommentarer

en: Edit snapshot camera
da: Redigér snapshot kamera

en: Edit special properties
da: Rediger specielle egenskaber

en: Edit trigger
da: Redigér udløser

en: Editing protected by password
da: Redigering er beskyttet med kodeord

en: Editors
da: Editorer

en: Eighth (Press 8)
da: Ottende (Tryk 8)

en: Email
da: E-mail

en: Email successfully sent.
da: E-mail sendt.

en: Emulate cursor
da: Emulér markør

en: Enable
da: Aktivér

en: Enable D3D9Ex
da: Aktivér D3D9Ex

en: Enable chat
da: Aktivér chat

en: Enable check lags
da: Aktivér check lags

en: Enable fullscreen GDI
da: Aktiver fuldskærms GDI

en: Enable multi-threads
da: Aktiver multi-tråde

en: Enable specific sensitivity
da: Aktiver særlig følsomhed

en: End Ghost Recording
da: Afslut Ghost-optagelse

en: End Of Laps
da: Slut på omgange

en: End Of Race
da: Slut på løb

en: End User License Agreement
da: Aftale om slutbrugerlicens

en: End of warmup, match starting...
da: Slut på opvarmning, kampen starter ...

en: End race
da: Afslut løb

en: End validation
da: Afslut validering

en: End warm-up
da: Afslut opvarmning

en: Enter
da: Indtast

en: Enter Text
da: Indtast tekst

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
da: Indtast en ManiaPlanet-kode for at konvertere din nuværende konto.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
da: Indtast en ManiaPlanet-kode for at forlænge varigheden af din konto.

en: Enter a Name:
da: Indtast et navn:

en: Enter a key
da: Indtast en kode

en: Enter a login
da: Indtast et login

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
da: Indtast et navn for den nye mærkat (vil også blive brugt som filnavn):

en: Enter a password
da: Indtast et kodeord

en: Enter a valid email
da: Indtast en gyldig e-mail

en: Enter an Icon Directory:
da: Indtast en mappe til ikon:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
da: Indtast login og kodeord fra den eksisterende TrackMania Nations Forever konto, som du ønsker at importere. Hvis du også ønsker at importere login, så klik på knappen 'Brug denne kontos login'

en: Enter racing mode
da: Indtast løbsmodus

en: Enter the URL or the name of the title:
da: Indtast URL eller navnet på titlen:

en: Enter the URL:
da: Indtast URL:

en: Enter the login of your Buddy
da: Indtast din vens login

en: Enter the name of the new Deck:
da: Indtast navnet på den nye stak:

en: Enter the new name of the Deck:
da: Indtast det nye navn for denne stak:

en: Enter the password
da: Indtast kodeordet

en: Enter the title id
da: Indtast titel id

en: Enter your age:
da: Indtast din alder:

en: Enter your code
da: Indtast din kode

en: Enter your friend's email
da: Indtast din vens e-mail

en: Enter your key
da: Indtast din kode

en: Enter your name:
da: Indtast dit navn:

en: Erase
da: Slet

en: Erase All
da: Slet alt

en: Erase a trigger
da: Slet en udløser

en: Eraser Tool [X]
da: Sletteværktøj [X]

en: Error
da: Fejl

en: Error : Cannot write config. file.
da: Fejl : Kan ikke gemme config-fil.

en: Error : unknown official server type.
da: Fejl : ukendt servertype

en: Error when retrieving script settings.
da: Fejl ved modtagelse af script-indstillinger

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
da: Fejl, "Pro Racing" skal tillades af Nadeo.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
da: Fejl, "Races of champions" skal accepteres af Nadeo.

en: Error, operation denied.
da: Fejl, handling afvist.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
da: Fejl, kontrollér venligst din organisations login og kodeord.

en: Error, please check the login of your organization.
da: Fejl, kontroller venligst login på din organisation.

en: Error, please check your login and password.
da: Fejl, kontrollér venligst dit login og kodeord.

en: Error, please try again later.
da: Fejl, prøv venligst igen senere.

en: Error, server removed not found.
da: Fejl, server fjernet ikke fundet

en: Error, this server is not official.
da: Fejl, denne server er ikke officiel.

en: Error, this title is already loaded in another station.
da: Fejl, denne titel er allerede indlæst i en anden sektion.

en: Error, you are not admin of this organisation.
da: Fejl, du er ikke admin for denne organisation.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
da: Fejl, du er ikke ejer af denne server. Kun ejer kan udføre denne handling.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
da: Fejl, du kan kun ændre servergrænsen én gang på 24 timer.

en: Error, you can't add this server.
da: Fejl, du kan ikke tilføje denne server.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
da: Fejl, du kan ikke lave et officielt rekordforsøg på denne udfordring nu.
    Prøv igen senere.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
da: Fejl, du kan ikke genindlæse denne titel i denne sektion. 
    Prøv venligst igen om få minutter.

en: Error, you're not properly logged-in.
da: Fejl, du er ikke logget korrekt ind.

en: Error, your account has not been validated.
da: Fejl, din konto er ikke blevet valideret.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
da: Fejl. Overflade starter med '#' men har ingen tga.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
da: Fejl:
    Kunne ikke initialisere video codec.
    (Måske understøtter dette codec ikke nuværende opløsning?)

en: Error: %1
da: Fejl: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
da: Fejl: Kunne ikke uploade og offentliggøre filen til workshop.

en: Error: invalid campaign.
da: Fejl: ugyldig kampagne.

en: Error: map file not found
da: Fejl: map fil ikke fundet

en: Error: script not saved.
da: Fejl: scriptet er ikke gemt.

en: Error: the Nations campaign was not found.
da: Fejl: Nationskampagnen blev ikke fundet.

en: Error: the campaign was not found
da: Fejl: kampagnen blev ikke fundet

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
da: Fejl: ikke i stand til at synkronisere din profil med master serveren. 
    Din profil er ikke helt opdateret.
    Yderligere ændringer af din profil vil muligvis ikke blive overført 
    til din konto ved næste start.

en: Every Player must select a Profile before continuing!
da: Hver spiller bedes vælge en profil, før de fortsætter!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
da: Alle spillere starter samtidig, den første, der når mållinjen, vinder point.

en: Exclusive keyboard capture
da: Eksklusiv tastaturstyring

en: Exit
da: Afslut

en: Exit (Back to menus)
da: Afslut (Tilbage til menuer)

en: Exit (interrupt the match)
da: Exit (afbryder kampen)

en: Exit (leave the match)
da: Forlad (Forlad kampen)

en: Exit to menu
da: Afslut til menu

en: Export anim library...
da: Eksporter anim bibliotek...

en: Export clip as...
da: Eksportér klip som ...

en: Export clip...
da: Eksportér klip ...

en: Export map and replay
da: Eksportér map og replay

en: Export replay to validate
da: Eksportér replay for at validere

en: Export to validate
da: Eksportér for at validere

en: Exposure
da: Eksponering

en: Extend
da: Forlæng

en: Extend your ManiaPlanet account
da: Forlæng din ManiaPlanet-konto

en: Extension of a ManiaPlanet Account
da: Forlængelse af en ManiaPlanet-konto

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
da: F / Shift + Musehjul op

en: Failed to convert music
da: Kunne ikke konvertere musik

en: Failed to write to %1.
da: Kunne ikke gemme i %1

en: Fails
da: Fejler

en: Faster
da: Hurtigere

en: Favorite Servers
da: Favoritservere

en: Favorite server
da: Favoritserver

en: Favorites
da: Favoritter

en: February
da: Februar

en: Field of view
da: Synsfelt (Fov)

en: Fifth (Press 5)
da: Femte (Tryk 5)

en: File %1 of %2 : %3...
da: Fil %1 af %2 : %3

en: File format
da: Filformat

en: File is read-only
da: Filen har kun læseadgang

en: File not found. Unable to select style.
da: Filen ikke fundet. Ikke i stand til at vælge stil.

en: File size is %1 kBytes.
da: Filstørrelsen er på %1 Kb.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
da: Filen er for stor til en avatar (maks. %1 Kb)

en: FileName
da: Filnavn

en: Fill
da: Fyld

en: Fill gutter
da: Fyld rende

en: Film curve
da: Filmkurve

en: Filter environment
da: Filtrér miljø

en: Filter environments
da: Filtrér miljøer

en: Filter game mode
da: Filter spilmodus

en: Filtering
da: Filtrering

en: Finalising Options
da: Afslutter muligheder

en: Fine
da: Fint

en: Finished
da: Gennemført

en: First (Press 1)
da: Første (Tryk 1)

en: Flat
da: Flad

en: FocusZ
da: FokusZ

en: Fog Scale
da: Tågemålestok

en: For a %1 map, this is...
da: For et %1 map, er dette ...

en: Force Hue
da: Tving Farve

en: Force Light
da: Tving lys

en: Force convergence
da: Fremtving konvergens

en: Force server address
da: Tving serveradresse

en: Forced
da: Tvunget

en: Forward
da: Fremad

en: Fourth (Press 4)
da: Fjerde (Tryk 4)

en: Free Account Import
da: Import af gratis konto

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
da: Frit udsyn (hold 'Alt' nede)

en: Free for all
da: Fri for all

en: Free wheeling!
da: Fritløbende!

en: FreeWheeling duration
da: Frihjulsvarighed

en: Freelook Tool [Left Alt]
da: Værktøj til frit udsyn [Venstre Alt]

en: Freeze unused axis
da: Frys ubrugt akse

en: From
da: Fra

en: From :
da: Fra :

en: Fullscreen
da: Fuld skærm

en: Fullscreen resolution
da: Fuldskærmsopløsning

en: Game Data Folder
da: Spildatamappe

en: Game Of Life
da: Livets spil

en: Game data folder
da: Spildatamappe

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
da: Fatal fejl i spilmappe. Kan ikke starte spillet.

en: Game mode
da: Spilmodus

en: Game mode :
da: Spilmodus :

en: Game mode :
da: Spilmodus :

en: Game name :
da: Spilnavn :

en: Gauge
da: Måler

en: General
da: Generel

en: General Inputs
da: Generelle input

en: General horn
da: Generelle horn

en: Generate %1$d keys for %2$s
da: Generer %1$d nøgle til %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
da: Generer 1 nøgle til %1$s

en: Generated keys for %1$s
da: Genererede nøgler til %1$s

en: Generating decals
da: Generering af mærkater

en: Geometry details
da: Geometridetaljer

en: Get a new map
da: Download et nyt map

en: Get a new replay
da: Få et nyt replay

en: Get remote blacklist...
da: Download blacklist ...

en: Ghost 1/4: Author Medal
da: Ghost 1/4: Udgivermedalje

en: Ghost 2/4: Gold Medal
da: Ghost 2/4: Guldmedalje

en: Ghost 3/4: Silver Medal
da: Ghost 3/4: Sølvmedalje

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
da: Ghost 4/4: Bronzemedalje

en: Ghost Author
da: Ghost-udgiver

en: Ghost Editor
da: Ghost editor

en: Ghost Path
da: Ghost sti

en: Ghost Ref :
da: Ghost ref :

en: Ghost Score
da: Ghost score

en: Ghost Time
da: Ghost tid

en: Ghost creation
da: Oprettelse af ghost

en: Ghost name
da: Ghost navn

en: Ghosts Name
da: Navne på ghosts

en: Give Up
da: Giv op

en: Give up
da: Giv op

en: Go to directory
da: Gå til mappe

en: Go to first frame
da: Gå til første billede

en: Go to last frame
da: Gå til sidste billede

en: Go to map
da: Gå til bane

en: Go to map $<%1$>
da: Gå til kort $<%1$>

en: Go to next map
da: Gå til næste map

en: Go to the Finish!
da: Gå til Mål!

en: Goal captured!
da: Mål erobret.

en: Gold
da: Guld

en: Gold Medal
da: Guldmedalje

en: Good
da: Godt

en: Gpu/Cpu synchro
da: Cpu/Gpu-synchro

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
da: Grafikkortet understøtter ikke spillets minimumskrav
    (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
da: Grafikindstillinger

en: Great
da: Glimrende

en: Green
da: Grøn

en: Group Play
da: Gruppespil

en: Group management
da: Gruppeadministration

en: Group players
da: Gruppespillere

en: Groups
da: Grupper

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
da: Hardware vertex shader er påkrævet (din enhed understøtter kun software vertex shaders)

en: HeadTrack
da: Hoved-track

en: Header Description
da: Beskrivelse af overskrift

en: Header Title
da: Titel på overskrift

en: Height
da: Højde

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
da: Hej! 
     
    %2$s har inviteret dig til at spille med sig i %1$s 
     
    %1$s er et gratis spil, og du kan downloade det her: %3$s 
    For at kunne spille og sammenligne din score med %2$s, glem ikke at udfylde din e-mailadresse, når du opretter denne konto.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
da: Hej %1$s, 
     
    	Din ManiaPlanet-konto udløber snart. 
     
    	Forbind en gang for at beholde dine konto-scores. 
     
    	Og tak fordi du spiller ManiaPlanet! 
    	Nadeo

en: Help
da: Hjælp

en: Help and Helpers settings
da: Hjælp og hjælpeindstillinger

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
da: Hjælp dit hold med at erobre modstanderholdets master for at vinde.
    Din indsats i sejren vises ved point for at erobre (Cap), angribe (Atk) og forsvare (Def).
    Din rangering afhænger af antallet af træffere, som du fik (Hits) under kampen.

en: Helper Grid
da: Hjælpenet

en: Helpers
da: Hjælpere

en: Here are the answers to many compatibility questions.
da: Her er svarene på mange kompatibilitetsspørgsmål.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
da: Hej %1$s,
    
    Du skal aktivere den nye valideringskode for at bruge den. Klik det nedenfor stående link for at gøre det.
    
    %2$s
    
    Hvis det lykkedes, så vil du være i stand til at bruge den følgende valideringskode:
    
    Valideringskode: %3$s
    
    Vi ser frem til at se dig online !
    
    Nadeo-holdet

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
da: Hej %1$s,
    
    Du har fornylig ønsket dit ManiaPlanet-kodeord nulstillet. For at gennemføre dette ønske, bedes du følge dette link:
    
    %2$s
    
    Tak,
    
    Nadeo-holdet.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
da: Hej %1$s,
    
    Det vil nu være muligt for dig at logge ind til din ManiaPlanet-bruger med det følgende kodeord:
    
    Kodeord: %2$s
    
    Vi ser frem til at se dig online !
    
    Nadeo-Holdet

en: Hide helpers
da: Skjul hjælpere

en: High
da: Høj

en: High definition
da: Høj opløsning

en: High quality shadows computed
da: Højkvalitetsskygger beregnet

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
da: Hold '$<%1alt$>' nede for at frigøre markøren.

en: Hold Left mouse button
da: Hold venstre museknap nede

en: Hold left mouse button
da: Hold venstre museknap nede

en: Hold right mouse button
da: Hold højre museknap nede

en: Horizontal
da: Vandret

en: Horizontal position
da: Vandret position

en: Horizontal size
da: Vandret størrelse

en: Hot seat menu
da: Hot seat-menu

en: Hue
da: Farvetone

en: I &accept this agreement
da: Jeg &accepterer denne aftale

en: I &do not accept this agreement
da: Jeg &accepterer ikke denne aftale

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
da: Jeg accepterer Ubisofts $l[%1]Brugsbetingelser$l.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
da: Jeg accepterer indhentningen og brug af mine data af Ubisoft i overensstemmelse med $l[%1]Fortrolighedspolitikken$l.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
da: Jeg ønsker at specificere en brugerdefineret mappe til mine personlige filer.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
da: Jeg ønsker at specificere en brugerdefineret mappe til de delte filer.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
da: Hvis du ikke har prøvet map-konstruktion før, anbefaler vi den simple editor. Hvis du ønsker at bruge alle editormuligheder, så skift til den avancerede editor.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
da: Hvis du vil du angive en brugerdefineret mappe til dine %1 filer, marker venligst felterne nedenfor og klik Næste.

en: Ignore player skins
da: Ignorér spillerskins

en: Image
da: Billede

en: Import
da: Importér

en: Import Action...
da: Importer handling...

en: Import anim...
da: Importer anim...

en: Import car geometry
da: Importér bilgeometri

en: Import clip as...
da: Importér klip som ...

en: Import clip...
da: Importér klip ...

en: Import ghosts
da: Importér ghosts

en: Import ghosts...
da: Importér ghosts ...

en: Import image as avatar
da: Importér billede som avatar

en: Import image as block skin
da: Importér billede som blok skin

en: Import library...
da: Importer bibliotek...

en: Import object...
da: Importer objekt ...

en: Impressive!!
da: Imponerende!

en: Improve
da: Forbedre

en: Improve performance
da: Forbedre ydeevne

en: In Game
da: I spillet

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
da: I denne modus skal du lave så mange hits som muligt, uden at blive elimineret.

en: Inbox
da: Indbakke

en: Included :
da: Inkluderet :

en: Included contents :
da: Inkluderet indhold :

en: Includes
da: Inkluderet

en: Incorrect file name.
da: Forkert filnavn.

en: Incorrect password.
da: Forkert kodeord.

en: Increase cam fov
da: Forøg cam fov

en: Increase size
da: Forøg størrelse

en: Information (no download needed)
da: Information (ingen download er nødvendig)

en: Input Devices
da: Input enhed

en: Input Settings
da: Indstillinger for input

en: Input settings
da: Indstillinger for input

en: Insert Camera key
da: Indsæt kameranøgle

en: Insert block
da: Indsæt blok

en: Insert key
da: Indsæt kode

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
da: Installer shell-udvidelse for at få vist miniaturebilleder for '.gbx' filer

en: Installation path confirmation
da: Bekræft installationssti

en: Instances
da: forekomster

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
da: Utilstrækkelig diskplads til at fuldføre opdateringen. Ryd venligst lidt diskplads, eller geninstallér spillet på et andet drev.

en: Intensity
da: Intensitet

en: Interest
da: Interesse

en: Interface settings
da: Brugerfladeindstillinger

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Internal error.
da: Intern fejl.

en: Introduction sequence
da: Introduktionssekvens

en: Invalid %s.
da: Ugyldig %s.

en: Invalid URL
da: Ugyldig URL

en: Invalid coefficient.
da: Ugyldig koefficient.

en: Invalid email address.
da: Ugyldig e-mailadresse.

en: Invalid file format
da: Ugyldigt filformat

en: Invalid file name
da: Ugyldigt filnavn

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
da: Ugyldigt horn:
    Det skal være i mono af filtype '.ogg' eller '.wav' og ikke længere end 10 sekunder.

en: Invalid ladder points.
da: Ugyldige ranglistepoint.

en: Invalid manialink file
da: Ugyldig manialink-fil

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
da: Ugyldig tid: $<$fff[$<%1$>]$> løb vil blive ignoreret.

en: Inverse
da: Invers

en: Invert y axis
da: Inverter y-aksen

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
da: Invitation fejlede, kunne ikke sende en e-mail til din ven.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
da: Invitation fra %1$s til at spille %2$s

en: Invite
da: Invitér

en: Invite a player to join a group
da: Invitér en spiller til at slutte sig til en gruppe

en: Invite a player to join the group
da: Invitér en spiller til at deltage i gruppen

en: Invite this player to join a group
da: Invitér denne spiller til at deltage i en gruppe

en: Inviting buddy
da: Inviterer ven

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
da: Dette er din $<$f00LAST$> online kaldenavn-ændring.
    Er du sikker på, at du vil ændre dit kaldenavn for sidste gang?

en: It should be at least 6 characters long
da: Det bør være mindst 6 tegn langt

en: It should not begin with "mania"
da: Det bør ikke begynde med "mania"

en: It should not end with "mania"
da: Det bør ikke slutte med "mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
da: Det er $<%1$> tur til at spille!

en: Item Mode [F4]
da: Genstandsmodus [F4]

en: Item1
da: Genstand1

en: January
da: Januar

en: Join
da: Deltag

en: Joining server...
da: Slutter til server ...

en: July
da: Juli

en: Jump
da: Hop

en: Jump to map
da: Hop til bane

en: Jumpad curve
da: Jumpad-kurve

en: Jumpad fixed velocity
da: Jumpad fastlagt hastighed

en: June
da: Juni

en: Keep playing
da: Bliv ved med at spille

en: Keep playing clip
da: Blive ved med at afspille klippet

en: Keep playing map
da: Bliv ved med at spille mappet

en: Keep the map
da: Behold mappet

en: Keep training
da: Fortsæt træning

en: Key
da: Kode

en: Key 1
da: Tast 1

en: Key 2
da: Tast 2

en: Key 3
da: Tast 3

en: Key 4
da: Tast 4

en: Key registration failed.
    %1
da: Koderegistreringen mislykkedes.
    %1

en: Key weight
da: Kodevægt

en: Keyboard %1
da: Tastatur %1

en: Kick
da: Smid ud

en: Kick $<%1$>
da: Smid $<%1$> ud

en: Labels
da: Mærkater

en: Ladder
da: Rangliste

en: Ladder Limit Max :
da: Maksimumsgrænse for rangliste :

en: Ladder Limit Min :
da: Mininmumsgrænse for rangliste :

en: Ladder mode :
da: Ranglistemodus :

en: Ladder not enabled
da: Rangliste ikke aktiveret

en: Ladder rankings
da: Ranglisteplaceringer

en: Language
da: Sprog

en: Lap %1
da: Omgang %1

en: Laps
da: Omgange

en: Laser (Press 2)
da: Laser (Tryk 2)

en: Laser Sensitivity
da: Laserfølsomhed

en: Last Match :
da: Sidste kamp :

en: Last lap!
da: Sidste omgang!

en: Last time :
da: Sidste tid :

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
da: Sidste gang du forbandt til spilserveren, var der en tilgængelig opdatering på (%1 Kb).
    Ønsker du at kontrollere for denne opdatering nu ?

en: Later
da: Senere

en: Launch
da: Kør

en: Launch %1
da: Start %1

en: Layer
da: Lag

en: Leave arena?
da: Forlad arenaen?

en: Leave fullscreen
da: Forlad fuld skærm

en: Leave the editor [Escape]
da: Forlad editoren [Escape]

en: Left mouse button
da: Venstre museknap

en: Left tangent
da: Venstre tangent

en: Left/Right
da: Venstre/Højre

en: Left/Right'
da: Venstre/Højre'

en: Lens size
da: Objektivstørrelse

en: Level
da: Niveau

en: License Agreement
da: Licensaftale

en: Light Intensity
da: Lysintensitet

en: Light indexes
da: Lysindeks

en: Light trail scale
da: Målestok for lyssti

en: Lighting bounce %1
da: Lysreflektion %1

en: Line number
da: Linjenummer

en: LineEven/Odd
da: Linje Lige/Ulige

en: LineOdd/Even
da: Linje Ulige/Lige

en: Link to download the game:
da: Link til at downloade spillet:

en: List of generated demo keys:
da: Liste over genererede demo nøgle:

en: List of generated keys:
da: Liste over genererede nøgler:

en: List of generated unlimited demo keys:
da: Liste over genererede ubegrænset demo nøgler:

en: Load
da: Indlæs

en: Load Action
da: Indlæs handling

en: Load MacroBlock
da: Indlæs makroblok

en: Load Map
da: Indlæs Map

en: Load Settings
da: Indlæs indstillinger

en: Load match settings
da: Indlæs kampindstillinger

en: Loading animation...
da: Indlæser animation...

en: Loading textures
da: Indlæser teksturer

en: Local Network
da: Lokalt netværk

en: Local Play
da: Lokalt spil

en: Local Player
da: Lokal spiller

en: Location
da: Lokation

en: Lock
da: Lås

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
da: Login må kun indeholde gyldige tegn som: a-z, A-Z, 0-9 eller ._- tegn.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
da: Ukendt login: Der er ingen konto med dette login. Kontroller venligst at du har skrevet dit login rigtigt.

en: Look around
da: Se dig omkring

en: Looking forward to seeing you online !
da: Vi ser frem til at se dig online !

en: Low
da: Lav

en: Low definition
da: Lav opløsning

en: MOVE
da: FLYT

en: MacroBlock Name:
da: Makrobloknavn:

en: Macroblock Mode [F5]
da: Macroblock modus [F5]

en: Macroblock deleted
da: Makroblok slettet

en: Macroblocks Editor
da: Makroblok-editor

en: Macros
da: Makroer

en: Mail Account
da: E-mailkonto

en: Manage groups online
da: Administrér grupper online

en: Manage packs
da: Administrér pakker

en: Manage server
da: Administrer server

en: Manage your ClubLink
da: Administrer dit ClubLink

en: ManiaCode complete
da: ManiaCode færdig

en: ManiaCode script error: invalid URL
da: ManiaCode script fejl: ugyldig URL

en: ManiaCode script error: invalid email
da: ManiaCode script fejl: ugyldig e-mail

en: ManiaCode script error: invalid file name
da: ManiaCode script fejl: ugyldigt filnavn

en: ManiaCode script error: invalid map uid
da: ManiaCode script fejl: ugyldigt map uid

en: ManiaCode script error: invalid server info
da: ManiaCode script fejl: ugyldig server info

en: ManiaCode script is not well-formed
da: ManiaCode script er ikke formuleret godt

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
da: ManiaPlanet kan opleve ydelsesproblemer med multi-GPU eller SLI.
    Du kan prøve at vælge funktionen enkelt-GPU i driverpanelet, indtil der findes en løsning.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
da: ManiaPlanet skal genstartes for at fuldføre opdateringen.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
da: ManiaPlanet skal genstartes for at indlæse denne titel.

en: Manialink code is invalid (%s).
da: Manialink-kode er ugyldig (%s).

en: Manialink settings are invalid.
da: Manialink-indstillinger er ugyldige.

en: Map Rankings
da: Map-rang

en: Map Saved
da: Map gemt

en: Map already downloaded
da: Map allerede downloadet

en: Map cannot be validated.
da: Bane kan ikke valideres.

en: Map comments:
da: Map kommentarer:

en: Map deleted
da: Map slettet

en: Map downloaded
da: Map downloadet

en: Map mods
da: Bane-mods

en: Map rankings
da: Map rangliste

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
da: Baneresultat:%1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
da: Map-størrelse overskrider begrænsningen.

en: Map skins
da: Bane-skins

en: Map style :
da: Map-stil :

en: Map type :
da: Map-type :

en: Map unlocked.
da: Map låst op.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
da: Bane version %1
    er ikke kompatibel med nuværende
    spilversion %2

en: MapType :
da: BaneType :

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
da: Maps, der skal uploades, skal laves i en slot. Vælg venligst en slot for at lave eller uploade et map. Når du forlader editoren, kan du vælge at beholde mappet i den slot, slette det eller uploade det.

en: March
da: Marts

en: Match restart...
da: Kampen genstarter ...

en: Matchmaking in progress...
da: Matchmaking i gang...

en: Max
da: Maks.

en: Max HDR
da: Maks. HDR

en: Max Kbps
da: Maks. kbps

en: Max filtering
da: Maks. filtrering

en: Max players :
da: Maks. spillere :

en: Max points :
da: Maks. point :

en: Max prediction steps
da: Maks. forudsigelsestrin

en: Max spectators :
da: Maks. tilskuere :

en: Maximum
da: Maksimum

en: Maximum Fps
da: Maksimum Fps

en: Maximum active distance
da: Maksimal aktiv afstand

en: May
da: Maj

en: Medals
da: Medaljer

en: Medals :
da: Medaljer :

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
da: MediaTracker (intro, replay og effekter i løbet)

en: MediaTracker sequences
da: MediaTracker-sekvenser

en: Menu advanced
da: Avanceret menu

en: Message
da: Besked

en: Message :
da: Besked :

en: Messages successfully sent.
da: Det lykkedes at sende beskeder.

en: Minimum active distance
da: Minimal aktiv afstand

en: Missing Blocks or Items:
da: Manglende blokke eller genstande:

en: Missing Items:
da: Manglende genstande:

en: Mod :
da: Mod:

en: Mode
da: Modus

en: Mode :
da: Tilstand :

en: Mode Laps
da: Omgangsmodus

en: Mode Settings
da: Tilstandsindstillinger

en: Mode settings
da: Tilstandsindstillinger

en: Model skins
da: Model-skins

en: Models
da: Modeller

en: Models import
da: Modelimport

en: Modes :
da: Modusser :

en: Modify Map
da: Modificér map

en: Modify map
da: Modificér map

en: More info
da: Mere info

en: Motion Blur
da: Bevægelsessløring

en: MotionBlur
da: Bevægelsessløring

en: Mouse 1
da: Mus 1

en: Mouse 2
da: Mus 2

en: Mouse Settings
da: Muse indstillinger

en: Mouse Wheel
da: Musehjul

en: Mouse release key
da: Mus-udløsningstast

en: Mouse wheel
da: Musehjul

en: Move
da: Flyt

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
da: Flyt Pakkefiler til denne mappe for at tilføje dem til din samling.

en: Move around
da: Flyt rundt

en: Move game data
da: Flyt spildata

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
da: Flyt spildata fra 
    %1 
    til
    %2?

en: Move personal data
da: Flyt personlige data

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
da: Flyt personligt data fra 
    %1
    til 
    %2?

en: Moving game data.
da: Flytter spildata.

en: Moving personal data.
da: Flytter personlige data.

en: Multiplayer
da: Flerspiller

en: Music
da: Musik

en: Music :
da: Musik :

en: Music conversion
da: Musikkonvertering

en: Music volume
da: Lydstyrke for musik

en: My Campaign
da: Min kampagne

en: My Maps
da: Mine Maps

en: NEWS
da: NYHEDER

en: Name
da: Navn

en: Nb chall. played
da: Nb udfordr. spillet

en: Near Z
da: Nær Z

en: Need some help?
da: Har du brug for hjælp?

en: Network
da: Netværk

en: Network check
da: Netværkstjek

en: Network download
da: Netværks-download

en: Network speed
da: Netværkshastighed

en: Network upload
da: Netværks-upload

en: Never
da: Aldrig

en: Never ask again
da: Spørg aldrig igen

en: Never show again
da: Vis aldrig igen

en: New Anim
da: Ny Anim

en: New Combo Max: %1!
da: Ny kombo maks.: %1!

en: New Configuration Name
da: Nyt konfigurationsnavn

en: New Map
da: Nyt Map

en: New Track: Block type
da: Ny bane: Bloktype

en: New block type
da: Ny bloktype

en: New cache size
da: Ny cache-størrelse

en: New map
da: Nyt map

en: New match record! %1
da: Ny kamprekord! %1

en: New password:
da: Nyt kodeord:

en: New score
da: Ny score

en: New time
da: Ny tid

en: Next
da: Næste

en: Next camera
da: Næste kamera

en: Next car
da: Næste bil

en: Next map
da: Næste map

en: Next score page
da: Næste score side

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
da: Lækkert, husk at invitere ham til din venneliste!

en: Nicer
da: Pænere

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Ninth (Press 9)
da: Niende (Tryk 9)

en: No
da: Nej

en: No Description
da: Ingen beskrivelse

en: No Ladder
da: Ingen rangliste

en: No MacroDecal Selected!
da: Der er ikke valgt nogen MakroDecals!

en: No Target
da: Intet mål

en: No author record yet
da: Endnu ingen udgiverrekord

en: No avatar images available.
da: Ingen avatar-billeder tilgængelige.

en: No block property block available on the map.
da: Ingen blok egenskabs-blok er tilgængelig på banen.

en: No damage
da: Ingen skade

en: No data received
da: Ingen data modtaget

en: No data to send
da: Ingen data sendt

en: No decals available for this environment.
da: Ingen mærkater til rådighed for dette miljø.

en: No decals selected!
da: Der er ikke valgt nogen decals!

en: No error
da: Ingen fejl

en: No macroblocks available.
da: Ingen tilgængelige makroblokke.

en: No maps in the playlist match the server settings.
da: Ingen baner i spillelisten er identiske med serverindstillingerne.

en: No new replay.
da: Intet nyt replay.

en: No new scores
da: Ingen nye scores

en: No objects available.
da: Ingen tilgængelige objekter.

en: No screenshot available. Take one first!
da: Intet skærmbillede tilgængeligt. Tag et først!

en: No server available...
da: Ingen server tilgængelig ...

en: No server available:
    %1
da: Ingen server tilgængelig:
    %1

en: No skinnable block available on the map.
da: Der er ingen tilgængelig skinnable blok på dette map.

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
da: Der er ikke valgt nogen gyldige blokke til oprettelsen af en Makroblok.

en: No video adpater found
da: Ingen videoadapter fundet

en: No winner
da: Ingen vinder

en: None
da: Ingen

en: Normal forward
da: Normalt fremad

en: Not Already Triggered
da: Ikke allerede udløst

en: Not Validated
da: Ikke valideret

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Not connected
da: Ikke tilsluttet

en: Not connected to server!
da: Ikke forbundet til server!

en: Not in group
da: Ikke i gruppe

en: Not in race.
da: Ikke i løb.

en: Not ranked
da: Ikke rangeret

en: Notice: Balancing teams.
da: Bemærk: Balancerer hold.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
da: Bemærk: Scores er blevet ændret af administratoren.

en: Nucleus (Press 3)
da: Nukleus (Tryk 3)

en: Number of Laps :
da: Antal omgange :

en: Number of Laps:
da: Antal omgange:

en: Number of winners :
da: Antal vindere :

en: Object
da: Objekt

en: Object to travel with
da: Objekt til at rejse med

en: Objectives
da: Mål

en: Objects
da: Objekter

en: October
da: Oktober

en: Official
da: Officiel

en: Official Maps
da: Officielle Maps

en: Official Tags
da: Officielle tags

en: Official error mode:
    %1
da: Fejl i officiel tilstand:
    %1

en: Official mode
da: Officiel modus

en: Official race
da: Officielt løb

en: Official races now available
da: Officielle løb er nu tilgængelige

en: Official score
da: Officielt modus

en: Official time
da: Officiel tid

en: Official time rankings for %1
da: Officiel tidsrangering for %1

en: Offset:
da: Forskydning:

en: Ok
da: OK

en: Only Target
da: Kun Mål

en: Only United servers
da: Kun forenede servere

en: Only spectators are accepted on this server.
da: Der accepteres kun tilskuere på denne server.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
da: Kun de første %1 baner er låst op i demo modus.

en: Opacity
da: Uigennemsigtighed

en: Open
da: Åben

en: Open a model...
da: Åben en model ...

en: Open web links in steam overlay
da: Åbn weblinks i steam overlay

en: Open/close chat
da: Åben/Luk chat

en: Operation
da: Handling

en: Opponent Custom Color
da: Brugerdefineret farve til modstander

en: Opponents
da: Modstandere

en: Opponents limit count
da: Begrænset antal modstandere

en: Opponents maximum count
da: Maksimalt antal modstandere

en: Optimize dynamic geometry
da: Optimér dynamisk geometri

en: Optional
da: Valgfrit

en: Optional data access
da: Valgfri dataadgang

en: Order
da: Rækkefølge

en: Other
da: Andet

en: Other players do not win points when they hit you.
da: Andre spillere vinder ikke point, når de rammer dig.

en: Out of stock!
da: Løbet tør!

en: Outbox
da: Udbakke

en: Overall intensity
da: Overordnet intensitet

en: Overwrite
da: Overskriv

en: P2P Server port
da: P2P Serverport

en: PLACE BLOCK
da: PLACÉR BLOK

en: Pack creation failed.
da: Det lykkedes ikke at registrere pakken.

en: Pack information
da: Pakkeinformation

en: Pack name :
da: Pakkenavn :

en: Pack successfully registered
da: Det lykkedes at registrere pakken

en: Packaging :
da: Emballage :

en: Paint
da: Mal

en: Paint !
da: Mal !

en: Paint a Car
da: Mal en bil

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
da: Mal overfladen helt med en farve eller et mønster

en: Paint the team colors
da: Mal holdfarverne

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
da: Mal med en spejlsymmetri på begge sider af bilen

en: Paint with brushes
da: Mal med pensler

en: Pan
da: Panorering

en: Parental lock
da: Børnelås

en: Particle quality of cars
da: Partikelkvalitet af biler

en: Password
da: Kodeord

en: Password (optional) :
da: Kodeord (valgfri) :

en: Password referee :
da: Kodeord dommer :

en: Password spectator (opt.) :
da: Kodeord tilskuer (valgfri) :

en: Path Mode
da: Stimodus

en: Path Spots
da: Stipunkter

en: Pay
da: Betal

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
da: Udfør så mange træffere som muligt: De point du får for hver træffer vil stige.

en: Personal Data Folder
da: Personlig datamappe

en: Personal Settings and Data
da: Personlige indstillinger og data

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
da: Personlig farve 1: Ctrl+Klik for at vælge frem for nuværende farve

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
da: Personlig farve 2: Ctrl+Klik for at vælge frem for nuværende farve

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
da: Personlig farve 3: Ctrl+Klik for at vælge frem for nuværende farve

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
da: Personlig farve 4: Ctrl+Klik for at vælge frem for nuværende farve

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
da: Personlig farve 5: Ctrl+Klik for at vælge frem for nuværende farve

en: Personal data files
da: Personlige datafiler

en: Personal data folder
da: Personlig datamappe

en: Personal record! %1
da: Personlig rekord! %1

en: Pick
da: Vælg

en: Pick a color direclty from the car
da: Vælg en farve direkte fra bilen

en: Pick from file
da: Vælg fra fil

en: Pick map style from file
da: Vælg map-stil fra filen

en: Picker Tool [Left Ctrl]
da: Valgværktøj [Venstre Ctrl]

en: Pitch
da: Hældning

en: Place a block
da: Placér en blok

en: Planets Gain !
da: Planets vundet !

en: Play
da: Spil

en: Play %1
da: Spil %1

en: Play Group
da: Spilgruppe

en: Play Official
da: Spil Officiel

en: Play Solo
da: Spil solo

en: Play against
da: Spil imod

en: Play count
da: Spiltæller

en: Play official
da: Spil official

en: Player :
da: Spiller :

en: Player Card
da: Spillerkort

en: Player Inputs
da: Spiller input

en: Player Page
da: Spillerside

en: Player already selected!
da: Spiller allerede valgt!

en: Player info. display size
da: Spillerinfo. Visningsstørrelse

en: Player info. display type
da: Spillerinfo. visningstype

en: Player labels
da: Spillermærkater

en: Player occlusion
da: Spillerokklusion

en: Player profile
da: Spillerprofil

en: Player shadows
da: Spillerskygger

en: Players
da: Spillere

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
da: Nogle spillere har klaget over din opførsel på denne spilserver.

en: Players left
da: Spillere tilbage

en: Players to validate :
da: Spillere til validering :

en: Playing online. Click to join!
da: Spiller online. Klik for at deltage!

en: Playlist :
da: Spilleliste :

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
da: Tildel venligst en sværhedsgrad til dit map
     i vinduet 'mål', før du uploader det.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
da: Kontrollér venligst login af den spiller, som du ønsker at give tagget til.

en: Please check your TrackMania Forever password
da: Kontrollér venligst dit TrackMania Forever kodeord

en: Please check your login and password.
da: Tjek venligst logind og adgangskode.

en: Please check your validation code.
da: Kontrollér venligst din valideringskode.

en: Please close the game and launcher to proceed.
da: Luk venligst spillet og opstartsprogram for at fortsætte.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
da: Indtast venligst en kode eller betal for at få adgang til disse data.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
da: Indtast venligst en nøgle eller betal for at få fuld adgang til denne titel.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
da: Indtast venligst en nøgle for at få fuld adgang til denne titel.

en: Please enter a login.
da: Indtast venligst et login.

en: Please enter the password:
da: Indtast venligst kodeordet:

en: Please enter your player key below.
da: Indtast venligst din spillerkode nedenfor.

en: Please pay to gain access to this data.
da: Betal venligst for at få adgang til disse data.

en: Please pay to gain full access to this title.
da: Betal venligst for at få fuld adgang til denne titel.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
da: Læs venligst følgende licensaftale. %nDu bedes acceptere betingelserne for denne aftale, før du kan fortsætte med installationen.

en: Please read the following important information before continuing.
da: Læs venligst følgende vigtige information, før du fortsætter.

en: Please register your player key with the game launcher.
da: Registrér venligst din spillerkode i spillets opstartsfil.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
da: Vi beder dig om at respektere reglerne for god opførsel, ellers bliver du bandlyst fra denne server.

en: Please save your map before uploading it.
da: Gem venligst dit map før du uploader det.

en: Please select a player.
da: Vælg venligst en spiller.

en: Please select a valid map type.
da: Vælg venligst en gyldig korttype.

en: Please select the car environment of your new skin.
da: Vælg venligst bilmiljøet for dit nye skin.

en: Please select the new location for game data.
da: Vælg venligst den nye placering for spildata.

en: Please select the new location for the game data.
da: Vælg venligst den nye placering for spildata.

en: Please select the new location for your personal data.
da: Vælg venligst den nye placering for dine personlige data.

en: Please select your previous %1 installation path.
da: Vælg venligst din tidligere %1 installationssti.

en: Please upgrade your application.
da: Opgradér venligst din applikation.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
da: Opgradér venligst: din exe-version svarer ikke til serverversionen.

en: Please wait
da: Vent venligst

en: Please wait, creating pack...
da: Vent venligst, opretter pakke..

en: Please wait, loading...
da: Vent venligst, indlæser ...

en: Please wait, referees working ...
da: Vent venligst, dommerne arbejder ...

en: Please wait, registering pack...
da: Vent venligst, registrerer pakke...

en: Please wait, shooting...
da: Vent venligst, optager ...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
da: Vent venligst, opdaterer abonnerede workshop-filer ...

en: Please wait, we are updating your zone...
da: Vent venligst, vi opdaterer din zone ...

en: Please wait...
da: Vent venligst...

en: Please, enter a password for the referee mode.
da: Indtast venligst et kodeord for dommertilstand.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
da: Vær opmærksom på, at 'rang grænse max' er større end 'rang grænse min'.

en: Plugin deleted
da: Plugin slettet

en: Plugins Mode [P]
da: Plugins modus [P]

en: Podium lose pose
da: Podium taber posering

en: Podium win pose
da: Podium sejr posering

en: Point limit :
da: Pointgrænse :

en: Point limit:
da: Pointgrænse:

en: Points
da: Point

en: Points limit :
da: Pointgrænse :

en: Pole captured
da: Mast erobret

en: Pole captured by $<%1$> !
da: Masten erobret af $<%1$> !

en: Pole captured.
da: Masten erobret.

en: Pole denied
da: Mast nægtet

en: Pole locked
da: Mast låst

en: Pole protected
da: Mast beskyttet

en: Poll !
da: Meningsmåling !

en: Port broadcast length
da: Port-transmissionslængde

en: PostProcess FXs
da: Efterbehandling FXs

en: Postpone
da: Udsæt

en: Preset
da: Forudindstilling

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
da: Tryk $<$o$f00F1$> for at lukke dette vindue.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
da: Tryk %1 for at respawne
    Tryk %2 for at genstarte

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
da: Tryk %1 for at respawne
    Tryk %2 for at trække dig tilbage

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
da: Tryk '$<%1F1$>' for at lukke vinduet.

en: Press C to close the chat window.
da: Tryk på C for at lukke chatvinduet.

en: Press F1 to show rules
da: Tryk F1 for at se regler

en: Press F6 once you're ready.
da: Tryk F6 når du er klar.

en: Press OK to retry connection
da: Tryk OK for at forbinde igen

en: Press a key to continue
da: Tryk på en tast for at fortsætte

en: Press any key to continue
da: Tryk på en tast for at fortsætte

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
da: Tryk på knappen du vi ophæve bindingen på.
    (eller 'Escape' for at annuller)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
da: Tryk på knappen for at <%1> 
    (eller 'Escape' for at annuller)

en: Prev
da: Forr.

en: Prev score page
da: Forrige score side

en: Prevent your poles from being captured!
da: Beskyt dine master fra at blive erobret!

en: Preview
da: forhåndsvisning

en: Preview clipgroup
da: Forhåndsvisning af klipgruppe

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
da: Eksempel af skærmbillede HQ: Tryk en vilkårlig tast for at gemme, Escape for at annullere.

en: Previous camera
da: Foregående kamera

en: Previous car
da: Foregående bil

en: Price :
da: Pris :

en: Proceed ?
da: Fortsæt ?

en: Proceed?
da: Fortsæt?

en: Profile
da: Profil

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
da: Profil afbrudt. 
    Genstart spillet for at tilslutte din profil til en anden konto.

en: Proportion of background over foreground
da: Baggrundens proportion over forgrunden

en: Provider
da: Leverandør

en: Proxy password
da: Proxy kodeord

en: QUIT
da: AFSLUT

en: Quality of cars
da: Kvalitet af biler

en: Quit
da: Afslut

en: Quit Modeler
da: Afslut modellør

en: Quit the game
da: Afslut spillet

en: Quit the game (Update Now)
da: Afslut spillet (Opdater nu)

en: Quit to menu
da: Afslut til menu

en: RAISE-LOWER BLOCK
da: HÆV-SÆNK BLOK

en: RESTART
da: GENSTART

en: ROTATE BLOCK
da: ROTÉR BLOK

en: Race
da: Kør løb

en: Race in official mode
da: Kør i official-modus

en: Race menu
da: Løbsmenu

en: Race time
da: Løbstid

en: RaceTime <
da: Race Tid <

en: RaceTime >
da: Race Tid >

en: Racing Board Game
da: Racerløbsbrætspil

en: Raise/lower block
da: Hæv/sænk blok

en: Random
da: Tilfældig

en: Rank
da: Rang

en: Rank :
da: Rangering :

en: Ranking
da: Rangering

en: Ranking :
da: Rangering :

en: Rankings
da: Rangliste

en: RayCast reflects
da: RayCast-reflektioner

en: Really balance teams?
da: Vil du virkelig udligne hold?

en: Really destroy all keys?
da: Vil du virkelig slette alle nøglepunkter?

en: Really go to next race?
da: Ønsker du virkelig at gå til næste løb?

en: Really remove block?
da: Ønsker du virkelig at fjerne blokken?

en: Really remove clip group?
da: Ønsker du virkelig at slette klipgruppe?

en: Really remove clip?
da: Ønsker du virkelig at slette klip?

en: Really remove track?
da: Ønsker du virkelig at fjerne banen?

en: Really restart?
da: Ønsker du virkelig at genstarte?

en: Really too easy
da: Alt for let

en: Really too hard
da: Alt for svært

en: Reason :
da: Årsag :

en: Receive mail about ManiaPlanet
da: Modtag mails om ManiaPlanet

en: Record MediaTracker ghost
da: Optag MediaTracker ghost

en: Record a ghost
da: Optag en ghost

en: Record a new Ghost
da: Optag en ny ghost

en: Record a new ghost
da: Optag ny ghost

en: Recover back from Undo
da: Annullér fortryd

en: Red
da: Rød

en: Redo
da: Gendan

en: Redo last undone modification [R]
da: Gendan sidste fortrudte modifikation [R]

en: Reduce quality
da: Reducer kvalitet

en: Referee not responding.
da: Dommer svarer ikke.

en: Referee status
da: Dommerstatus

en: Referees are not accepted on this server.
da: Der accepteres ikke dommere på denne server.

en: Refresh
da: Opdatér

en: Refresh widgets
da: Opdatér widgets

en: Register the Players
da: Registrér spillerne

en: Register with ManiaCredits
da: Registrér med ManiaCredits

en: Reload
da: Genindlæs

en: Reload all scripts
da: Genindlæs alle scripts

en: Reload file
da: Genindlæs fil

en: Reload the skin previously saved
da: Genindlæs det sidst gemte skin

en: Remember password
da: Husk kodeord

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
da: Påmindelse: Du bedes beregne skyggerne af et map for at spille med det.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
da: Påmindelse: Du bedes validere et map og beregne dens skygger for at spille med det.

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
da: Påmindelse: Du bedes validere et map for at spille på det.

en: Remove
da: Fjern

en: Remove All
da: Fjern alt

en: Remove All Blocks
da: Fjern alle blokke

en: Remove All Objects
da: Fjern alle objekter

en: Remove All Properties
da: Fjern alle egenskaber

en: Remove All Skins
da: Fjern alle skins

en: Remove All Terrain
da: Fjern alt terræn

en: Remove all keys
da: Fjern alle koder

en: Remove block
da: Fjern blok

en: Remove clip
da: Fjern klip

en: Remove from Selection
da: Fjern fra valg

en: Remove key
da: Fjern kode

en: Remove server from favorites
da: Fjern server fra favoritter

en: Remove track
da: Fjern track

en: Removing buddy
da: Fjerner ven

en: Removing server from favorites
da: Fjerner server fra favoritter

en: Rename spot model
da: Omdøb punktmodel

en: Rename track
da: Omdøb track

en: Rename trigger
da: Omdøb udløser

en: Replaced text
da: Erstattet tekst

en: Replacement
da: Erstatning

en: Replay deleted
da: Replay slettede

en: Replay loaded
da: Replay indlæst

en: Replay marked as favorite
da: Replay markeret som favorit

en: Replay operations
da: Replay-handlinger

en: Replay saved
da: Replay gemt

en: Replay sequence
da: Replay sekvens

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
da: Replay version %1
    Er ikke kompatibel med nuværende
    spilversion %2

en: Reply
da: Svar

en: Report Abuse
da: Rapporter overtrædelse

en: Report abuse
da: Indberet overtrædelse

en: Report abuse
    Reason:
da: Rapporter misbrug
    Grundlag:

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
da: Forespørgselsfejl, kan ikke forbinde til server.
    Prøv venligst igen senere.

en: Request error:
da: Forespørgselsfejl :

en: Request not permitted
da: Forespørgsel ikke tilladt

en: Required
da: Påkrævet

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset Selection
da: Nulstil valg

en: Reset roll
da: Nulstil rul

en: Reset to defaults
da: Nulstil til standard

en: Reset yaw
da: Nulstil drejning

en: Resolution
da: Opløsning

en: Restart
da: Genstart

en: Restart in Official Mode
da: Genstart i officiel modus

en: Restart in Official Mode [%1]
da: Genstart i officiel modus [%1]

en: Restart map
da: Genstart map

en: Restart the game
da: Genstart spillet

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
da: Genskab standardstyring
    og annuller dine nuværende indstillinger?

en: Results
da: Resultater

en: Resume
da: Genoptag

en: Resume playing
da: Genoptag spil

en: Retry
da: Prøv igen

en: Retry an official time
da: Prøv en officiel tid igen

en: Retry official
da: Prøv official igen

en: Return
da: Vend tilbage

en: Return to Editor?
da: Vend tilbage til editoren?

en: Return to editor
da: Vend tilbage til editoren

en: Return to map editor?
da: Vend tilbage til baneredigering?

en: Return to menu?
da: Vend tilbage til menu?

en: Revenge
da: Hævn

en: Right mouse button
da: Højre museknap

en: Right tangent
da: Højre tangent

en: Rocket (Press 1)
da: Raket (Tryk 1)

en: Roll
da: Rul

en: Rotate
da: Rotér

en: Rotate Left Image
da: Rotér billede til venstre

en: Rotate Left by 90
da: Rotér til venstre med 90

en: Rotate Right Image
da: Rotér billede til højre

en: Rotate Right by 90
da: Rotér til højre med 90

en: Rotate a block
da: Rotér en blok

en: Round
da: Runde

en: Round %1
da: Runde %1

en: Round %1/%2
da: Runde %1/%2

en: Round captures
da: Indtagelser i runden

en: Rounds
da: Runder

en: Rounds Mode
da: Runde-modus

en: Rounds per map :
da: Runder pr. map :

en: Rumble intensity
da: Bulderintensitet

en: Run
da: Løb

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
da: S / Shift + Musehjul ned

en: SHOOT
da: SKYD

en: STAMINA
da: UDHOLDENHED

en: Safe Mode
da: Fejlsikret tilstand

en: Safe mode settings
da: Indstillinger for fejlsikret tilstand

en: Saturation
da: Mætningsgrad

en: Save
da: Gem

en: Save Action
da: Gem handling

en: Save As
da: Gem som

en: Save Item
da: Gem genstand

en: Save Macroblock
da: Gem Makroblok

en: Save MatchSettings
da: Gem MatchSettings

en: Save Screenshot
da: Gem Skærmbillede

en: Save Selection as new Macroblock
da: Gem valg som ny makroblok

en: Save Settings
da: Gem indstillinger

en: Save action in the Item?
da: Gem handling i genstanden?

en: Save and Test
da: Gem og test

en: Save as
da: Gem som

en: Save automatically all replays
da: Gem automatisk alle replays

en: Save bounces
da: Gem hop

en: Save changes and quit
da: Gem ændringer og afslut

en: Save each round separately
da: Gem hver runde særskilt

en: Save macroblock
da: Gem macroblok

en: Save map
da: Gem map

en: Save network replay
da: Gem netværks-replay

en: Save previous race replay
da: Gem foregående løbs replay

en: Save previous replay
da: Gem foregående replay

en: Save replay
da: Gem replay

en: Save script to file
da: Gem script til fil

en: Save the replay
da: Gem replay

en: Save the track [S]
da: Gem track [S]

en: Save this ghost
da: Gem denne ghost

en: Save to file
da: Gem til fil

en: Save your map first to access details!
da: Gem dit map først for at tilgå detaljer!

en: Save your work
da: Gem dit arbejde

en: Save your work as...
da: Gem dit arbejde som ...

en: Saved with identical ID.
da: Gemt med identisk ID.

en: Scale
da: Målestok

en: Scale Down Image
da: Skalér billedet ned

en: Scale Up Image
da: Skalér billedet op

en: Score Attack
da: Score angreb

en: Score Position:
da: Scoreposition:

en: Score Rankings
da: Score rangliste

en: Screen dist
da: Skærmafstand

en: ScreenShot
da: Skærmbillede

en: Screens:
da: Skærme:

en: Script Parameters
da: Script parameter

en: Script compilation ended successfully.
da: Script kompilering sluttede med succes.

en: Script compilation ended with warnings.
da: Script kompilering sluttede med en advarelse.

en: Script compilation failed.
da: Script kompilering mislykkedes.

en: Search
da: Søg

en: Search filter:
da: Søgefilter:

en: Search text
da: Søg i tekst

en: Second (Press 2)
da: Anden (Tryk 2)

en: Select
da: Vælg

en: Select All
da: Vælg alt

en: Select Common Data Directory
da: Vælg mappe til de delte data

en: Select Opponents
da: Vælg modstandere

en: Select Personal Data Directory
da: Vælg mappe til personlige data

en: Select URL
da: Vælg URL

en: Select a Deck in the list to edit it.
da: Vælg en pakke i listen for at editere den.

en: Select a Macroblock first
da: Vælg en Makroblok først

en: Select a Replay
da: Vælg et Replay

en: Select a decoration
da: Vælg en dekoration

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
da: Vælg en fil til udgivelse på Steam Workshop

en: Select a file:
da: Vælg en fil:

en: Select a map
da: Vælg et map

en: Select a map type
da: Vælg en map-type

en: Select a mode script
da: Vælg en script model

en: Select a model
da: Vælg en model

en: Select a series
da: Vælg en serie

en: Select a skin for %1
da: Vælg et skin for %1

en: Select a skin or a map to pack
da: Vælg et skin eller et map til at pakke

en: Select a sound
da: Vælg en lyd

en: Select an object first.
da: Vælg et objekt først.

en: Select another map
da: Vælg en anden bane

en: Select data you want to update:
da: Vælg de data som du vil opdatere:

en: Select file
da: Vælg fil

en: Select folder
da: Vælg mappe

en: Select group
da: Vælg gruppe

en: Select map %1
da: Vælg bane %1

en: Select maps
da: Vælg maps

en: Select music
da: Vælg musik

en: Select next map
da: Vælg næste bane

en: Select pack contents
da: Vælg pakkeindhold

en: Select skin
da: Vælg skin

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
da: Angiv den mappe hvor %1 skal gemme generelle datafiler og klik på Næste.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
da: Angiv den mappe, hvor %1 skal gemme dine personlige datafiler og klik på Næste.

en: Select the installation type below, and then click Next.
da: Vælg installationstypen nedenfor og klik på Næste.

en: Select your crosshair
da: Vælg dit sigtekorn

en: Select your horn sound
da: Vælg dit horns lyd

en: Selected Plugin:
da: Valgt plugin:

en: Selected maps
da: Valgte baner

en: Selected maps are incompatible.
da: Valgte baner er inkompatible.

en: Selection of the type of installation
da: Udvælgelse af typen af installation

en: Selects foreground or background
da: Vælger forgrund eller baggrund

en: Self illum scale
da: Selvbelysningsmålestok

en: Send All
da: Send alt

en: Send error reports to Nadeo
da: Send fejlindberetning til Nadeo

en: Send messages
da: Send beskeder

en: Send my account info by email
da: Send min kontoinfo med e-mail

en: Send script commands
da: Send script-kommandoer

en: Send this game to a friend
da: Send dette spil til en ven

en: Send your race by file
da: Send dit løb som fil

en: Send your score by link
da: Send din score som link

en: Sending email...
da: Sender e-mail...

en: Sending your new record to the server...
da: Sender din nye rekord til serveren ...

en: Sensitivity
da: Følsomhed

en: Separation
da: Separering

en: Series %1
da: Serie %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
da: Serien er ikke komplet:
    nogle maps mangler

en: Server Parameters
da: Serverparametre

en: Server is unreachable.
da: Server kan ikke kontaktes.

en: Server name :
da: Servernavn :

en: Server not ready.
da: Server er ikke klar.

en: Server port
da: Serverport

en: Server unknown or not connected to the Internet
da: Server ukendt eller er ikke tilsluttet til internettet

en: Servers
da: Servere

en: Set
da: Indstil

en: Set Map Difficulty
da: Indstil mappets sværhedsgrad

en: Set Map Parameters
da: Indstil map-parametre

en: Set Medal Scores
da: Indstil medalje-scores

en: Set Player Controls
da: Indstil spillerstyring

en: Set Screens and Controls
da: Indstil skærme og styring

en: Set a password for editing
da: Indstil kodeord for redigering

en: Set an official time
da: Sæt en officiel tid

en: Set as camera target
da: Indstil som kameramål

en: Set as default group
da: Indstil som standardgruppe

en: Set difficulty
da: Indstil sværhedsgrad

en: Set map objectives
da: Indstil map mål

en: Set map type
da: Indstil map type

en: Set next map
da: Set næste bane

en: Set next map to $<%1$>
da: Indstil næste kort til $<%1$>

en: Set script parameters
da: Indstil script-parametre

en: Set sound is looping
da: Den indstillede lyd looper

en: Settings
da: Indstillinger

en: Settings adapted to your graphic card
da: Indstillinger beregnet til dit grafikkort

en: Seventh (Press 7)
da: Syvende (Tryk 7)

en: Shader quality
da: Shader-kvalitet

en: Shadow computation disabled
da: Skyggeberegning slået fra

en: Shadows
da: Skygger

en: Shadows computed
da: Skygger beregnet

en: Share files
da: Del filer

en: Sharpen
da: Øg skarphed

en: Shininess
da: Glans

en: Shoot
da: Skyd

en: Shoot image
da: Optag billede

en: Shoot the video to an avi file:
da: Optag videoen i en avi fil:

en: Shoot video
da: Optag video

en: Shooting audio,
    please wait...
da: Optager lyd, 
    vent venligst...

en: Show HUD
da: Vis HUD

en: Show Help
da: Vis hjælp

en: Show avatars
da: Vis avatars

en: Show full time line
da: Vis fuld tidslinje

en: Show helpers
da: Vis hjælpere

en: Show interface
da: Vis interface

en: Show later
da: Vis senere

en: Show opponents names
da: Vis modstanderes navne

en: Show your ghost
da: Vis din ghost

en: Show/Hide interface
da: Vis/Skjul interface

en: Show/hide ghost
da: Vis/Skjul ghost

en: Show/hide names
da: Vis/Skjul bilnavne

en: Show/hide opponents
da: Vis/Skjul modstandere

en: Show/hide scores
da: Vis/Skjul scores

en: Silver
da: Sølv

en: Silver Medal
da: Sølvmedalje

en: Simple
da: Simpel

en: Simple Editor
da: Enkel editor

en: Simple editor map :
da: Enkel korteditor:

en: Single Map
da: Enkelt Map

en: Sixth (Press 6)
da: Sjette (Tryk 6)

en: Size
da: Størrelse

en: Skillpoints on %1:
da: SkillPoints på %1:

en: Skinning Mode (F4)
da: Skinning-modus (F3)

en: Skinning Mode [F3]
da: Skinning modus [F3]

en: Skip
da: Spring over

en: Skip rolling demo
da: Spring over rullende demo

en: Slot %1
da: Plads %1

en: Slow forward
da: Langsomt fremad

en: Smooth camera speed
da: Jævn kamerahastighed

en: Solo Play
da: Solospil

en: Solution saved.
da: Løsning gemt.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
da: Løsningsversion: %1 er ikke kompatibel
    med den nuværende spilversion: %2.

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
da: Nogle blokke i denne makroblok kan ikke blive symmetrisk.

en: Sorry, an unknown error occurred.
da: Beklager, der opstod en ukendt fejl.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
da: Vi beklager, men der er for mange spillere forbundet i øjeblikket. Prøv venligst igen senere. 
    Nadeo-holdet

en: Sound
da: Lyd

en: Sound volume
da: Lydstyrke for lydeffekter

en: Space left:
da: Tilbageværende plads:

en: Special Type
da: Speciel type

en: Spectate
da: Se med som tilskuer

en: Spectator
da: Tilskuer

en: Spectator camera free: Save preset
da: Tilskuerkamera: Gem forudindstilling

en: Spectator camera: Follow
da: Tilskuerkamera: Følg

en: Spectator camera: Free
da: Tilskuerkamera: Frit

en: Spectator camera: Replay
da: Tilskuerkamera: Replay

en: Speed
da: Hastighed

en: Speed <
da: Hastighed <

en: Speed >
da: Hastighed >

en: SpeedUp Coef
da: Speed op coef

en: SpeedUp duration
da: Speed op-varighed

en: Split Direction:
da: Delt skærm:

en: Split Screen
da: Delt skærm

en: Split Screen Inputs
da: Delt skærm-input

en: Splitscreen Settings
da: Indstillinger for delt skærm

en: Start offset
da: Start udligning

en: Statistics
da: Statistikker

en: Stay offline
da: Forbliv offline

en: Steam is in offline mode.
da: Steam er i offline mode

en: Steam settings
da: Steam-indstillinger

en: Steer (analog)
da: Drej (analog)

en: Steer left
da: Drej til venstre

en: Steer right
da: Drej til højre

en: Stereoscopy
da: Stereoskopi

en: Sticker
da: Mærkat

en: Strafe Left
da: Strafe til venstre

en: Strafe Right
da: Strafe til højre

en: Straight Path
da: Lige sti

en: Streaks attenuation
da: Lysstrålesvækkelse

en: Streaks intensity
da: Lysstråleintensitet

en: Strength
da: Styrke

en: Stunt Figures
da: Stuntfigurer

en: Stunts Mode
da: Stuntmodus

en: Style
da: Stil

en: Sub
da: Træk fra

en: Sub-sample reflects
da: Underprøve-reflektioner

en: Subject :
da: Emne :

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Subscribe to a group
da: Abonnér på en gruppe

en: Suggested Servers
da: Foreslåede servere

en: Suggestion 1
da: Forslag 1

en: Suggestion 2
da: Forslag 2

en: Suggestion 3
da: Forslag 3

en: Suggestion 4
da: Forslag 4

en: Suggestion 5
da: Forslag 5

en: Suggestion 6
da: Forslag 6

en: Suggestion 7
da: Forslag 7

en: Suggestion 8
da: Forslag 8

en: Switch to Underground Display
da: Skift til underjordisk fremvisning

en: Switch to clip camera
da: Skift til klipkamera

en: Switch to free camera
da: Skift til frit kamera

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
da: Symmetri er ikke tilladt af blokkens volumen eller clips

en: Synchronizing profile...
da: Synkroniserer profil ...

en: Synchronizing...
da: Synkroniserer ...

en: TALK
da: SNAK

en: TALK TO TEAM
da: TAL TIL HOLD

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
da: TYPE: Free for all 
    MÅL: Ram et maksimum af spillere for at vinde spillet.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
da: TYPE: Hold mod hold
    MÅL: Indtag masterne når du er angriber. Eliminer angriberne når du er forsvarer.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
da: TYPE: Hold mod hold
    MÅL: Dit hold skal kontrollere den absolutte majoritet af master på kortet i et bestemt tidsrum.

en: Tag
da: Mærke

en: Tags
da: Mærker

en: Take a screen shot:
da: Tag et skærmbillede:

en: Target
da: Mål

en: Target Fps
da: Fps-mål

en: Target Respawn
da: Mål Respawn

en: Target Score
da: Mål score

en: Target Time
da: Tidsmål

en: Target Time (milliseconds)
da: Tidsmål (millisekunder)

en: Target position
da: Målposition

en: Target to look at
da: Mål at se på

en: Team
da: Hold

en: Team Mode
da: Holdmodus

en: Team Name :
da: Holdnavn :

en: Team ranking
da: Holdrangering

en: Team versus Team
da: Hold mod Hold

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
da: Hold mod hold: Erobr alle modstanderholdets master.

en: TeamColor0
da: Holdfarve 0

en: TeamColor1
da: Holdfarve 1

en: Terrain
da: Terræn

en: Terrific
da: Storartet

en: Test Mode [Return]
da: Testmodus [Return]

en: Test Report
da: Testindberetning

en: Test the map with mode
da: Test banen med modus

en: Text rotation
da: Tekstrotation

en: Texture decals 2D
da: Tekstur-decals 2D

en: Texture decals 3D
da: Tekstur-decals 3D

en: Texture quality
da: Teksturkvalitet

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
da: Tak fordi du hjælper os med at lære mere om ManiaPlanet-spillere !

en: The %s could not be transferred.
da: %s kunne ikke overføres.

en: The Nadeo Team
da: Nadeo-holdet

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
da: Upload status af din Youtube video %1 er ukendt. Prøv igen senere?

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
da: Kontoen '%1' bliver allerede brugt af profilen '%2'.
    Du bedes vælge denne profil eller bruge en anden konto.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
da: Den aktiveringskode, som du indtastede, svarer ikke til nogen i databasen.

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
da: Den gennemsnitlige spillers niveau på rangstigen er tæt på dit.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
da: Den gennemsnitlige spillers niveau på rangstigen er højere end dit.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
da: Den gennemsnitlige spillers niveau på rangstigen er lavere end dit.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
da: Den gennemsnitlige spillers niveau på rangstigen er meget højere end dit.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
da: Den gennemsnitlige spillers niveau på rangstigen er meget lavere end dit.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
da: Den gennemsnitlige spillers niveau på rangstigen er ukendt.

en: The block cannot replace this variant of the block.
da: Denne blok kan ikke udskifte denne blokvariant.

en: The block is out of the construction area.
da: Denne blok er udenfor byggeområdet.

en: The block would destroy other blocks.
da: Blokken vil ødelægge andre blokke.

en: The block's pillars cannot be placed.
da: Blokkens søjler kan ikke placeres.

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
da: Koden er nu kopieret ind i udklipsholderen.
    Tryk Control+V i enhvert tekstredigeringsprogram (e-mail, forum) for at indsætte din kode.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
da: Generel datamappen må ikke være den samme som installations- eller brugerdatamappen. Vælg venligst en anden mappe.

en: The cost is invalid.
da: Denne omkostning er ugyldig.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
da: Omkostningen af dette manialink er ugyldig. Det maksimalt tilladte er %s.

en: The creator is unknown.
da: Opretteren er ukendt.

en: The data is incomplete:
da: Dataene er ufuldstændige:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
da: Standardgruppen anvendes alene til at downloade de bedste replays af medlemmerne på den spillede bane.
    Ønsker du at vælge denne gruppe (%1) som din standard?

en: The default skin cannot be deleted.
da: Standard skin kan ikke slettes.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
da: Den forventede titelpakke for %1 blev ikke fundet. 
    Forventet checksum: %2 
    Fundet checksum: %3 
    Titelpakken med den forventede checksum blev ikke gemt i skyen og
    kan ikke downloades

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
da: Filen "$<%1$>" eksisterer allerede. 
    Vil du overskrive den?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
da: Filen er blevet uploadet og offentliggjort til workshop.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
da: Mappens placering skal indeholde '%1' ord. Vælg venligst en anden mappe.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
da: Spillet gemmer lige nu sine data i %1.
    Ønsker du at ændre denne mappe?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
da: Spillet gemmer lige nu dine personlige data i %1.
    Ønsker du at ændre denne mappe?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
da: Spillets data mappe
    (%1)
    kan ikke være hovedmappe til personlig datamappe
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
da: Spillets datamappe
    (%1)
    Kan ikke være samme som spillets exe.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
da: Spildatamappen er blevet ændret. Opstartsfilen vil nu afslutte.
    Venligst genstart den for at effektuere ændringerne.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
da: Spillets frame rate er lavt.
    Ydeevnen kan forbedres ved at reducere kvaliteten.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
da: Spillet svarer ikke længere. 
    Ønsker du at standse det og sende fejlfindingsinformation?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
da: Ugydig valideringskode. Kontrollér venligst om du har stavet den korrekt.

en: The goal can now be captured!
da: Målet kan nu erobres!

en: The icon is invalid.
da: Dette ikon er ugyldigt.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
da: Input <%1> 
    er allerede tildelt til <%2>. 
    Vil du virkelig tildele den til <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
da: Indput <%1> 
    Er tildelt til <%2>. 
    Vil du virkelig ophæve bindingen til den?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
da: Input <%1> er reserveret.
    Du kan ikke bruge det.

en: The key is invalid.
da: Koden er ugyldig

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
da: Denne rangstige er deaktiveret. 
    Du vil ikke være i stand til at spille i officiel modus.

en: The login $0f0exists$z
da: Dette login $0f0eksisterer$z

en: The login $f00does not exist$z
da: Dette login $f00eksisterer ikke$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
da: Login skal indeholde mellem %1 to %2 tegn.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
da: Login må kun indeholde gyldige tegn: a-z, A-Z, 0-9 eller ._-

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
da: Banen indeholder for mange bloks!
    Overskrid ikke grænsen du ser på indikatoren øverst til højre.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
da: Banen indeholder for mange bloks!
    Du kan IKKE GEMME banen mens den øverste højre indikator overskrider grænsen.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
da: Banen er blevet modificeret og er ikke længere valideret.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
da: Banen er blevet modificeret. 
    Ønsker du virkelig at afslutte?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
da: Denne bane erer blevet ændret. 
    Vil du gerne gemme ændringerne?

en: The map has been successfully added to your campaign!
da: Det lykkedes at tilføje dette map til din kampagne!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
da: Kampen blev afbrudt.
    Vender tilbage til menuer.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
da: Kampen blev afbrudt:
    %1
    Vender tilbage til menuer.

en: The number of laps required must be higher than 0!
da: Antallet af påkrævede omgange skal være højere end 0!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
da: Børnesikringen er aktiveret. For at installere en titel skal du starte spillet med adgangskoden.

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
da: Personlig datamappe
    (%1)
    kan ikke være hovedmappe til spillets datamappe
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
da: Personlig datamappe
    (%1)
    Kan ikke være samme som spillets exe.

en: The provided login is invalid.
da: Det indtastede login er ugyldigt.

en: The provided password is invalid.
da: Det indtastede kodeord er ugyldigt.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
da: Erstatningsblokken vender den forkerte vej.

en: The requested player is not online.
da: Den ønskede spiller er ikke online.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
da: $<%1$>'s score (%2) er ikke gyldig.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
da: $<%1$>'s score (%2) er gyldig.

en: The server
da: Serveren

en: The solution is not valid for this map.
da: Løsningen er ikke gyldig for dette map.

en: The title %1 is not installed into a station.
da: Titlen %1 er ikke installeret i en station.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
da: Titelpakken er ikke gemt i skyen.
    Ønsker du at uploade den?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
da: Titel uid skal indeholde mellem %d and %d tegn.

en: The token is invalid.
da: Din polet er ugyldig.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
da: Opdatering af spillets systemfiler fejlede. Du skal have administrator-rettigheder for at opdatere. Kontakt din administrator for at få tildelt disse rettigheder.
    Kontroller også resterende fri plads på installationsdrevet.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
da: Opdatering af spilfilerne mislykkedes, prøv igen.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
da: Brugerdatamappe må ikke være den samme som installationsmappen. Vælg venligst en anden mappe.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
da: Valideringskode er ikke gyldig. Kontroller venligst at du har stavet det rigtigt.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
da: Ugyldig valideringskode. Kontrollér venligst om du har stavet den korrekt.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
da: Versionen %1 af %2 vil blive installeret oveni version %3%n fundet i %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
da: Så skynd dig! At spille TrackMania med venner er fantastisk!

en: There are too many players.
da: Der er for mange spillere.

en: There are too many referees.
da: Der er for mange dommere.

en: There are too many spectators.
da: Der er for mange tilskuere.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
da: Der er en ny regning til betaling :
    transaktion #%1: %2 planets til %3
    Mærkat: %4
    Ønsker du at betale?

en: There is already a key here
da: Der findes allerede en nøgle her

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
da: Der er ingen ManiaPlanet konto linket til din %1$s profil.

en: There is no available map.
da: Der er ikke noget tilgængeligt map.

en: There is no mail in the account.
da: Der er ingen mails i kontoen.

en: There is no password in the account.
da: Der er ikke noget kodeord på denne konto.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
da: Der er  for mange demo spillere der spiller denne titel. 
    Prøv venligst igen om nogen minutter.

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
da: Der er for mange mål på banen.  
    Nuværende %1 Mål af et maksimum på %2

en: Third (Press 3)
da: Tredje (Tryk 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
da: Denne ManiaCode udfører følgende aktioner:

en: This ManiaLink code is reserved
da: Denne ManiaLink kode er reserveret

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
da: Denne profil er ikke forbundet til en online konto. 
    Ønsker du at forbinde til den online?

en: This account does not have rights to perform this action.
da: Denne konto har ikke rettighederne til at udføre denne handling.

en: This account is not authorized to connect.
da: Denne konto har ikke forbindelsesautorisation.

en: This account is online.
da: Din bruger er online.

en: This block cannot be placed here.
da: Denne blok kan ikke placeres her.

en: This block cannot be placed in the air.
da: Denne blok kan ikke placeres i luften.

en: This block cannot be placed on the ground.
da: Denne blok kan ikke placeres på jorden.

en: This block cannot be placed on this terrain.
da: Denne blok kan ikke placeres på dette terræn.

en: This block cannot replace the current block.
da: Denne blok kan ikke erstatte den nuværende blok.

en: This block must be placed in the air.
da: Denne blok skal placeres i luften.

en: This block must be placed on the ground.
da: Denne blok skal placeres på jorden.

en: This block must be placed underground.
da: Denne blok skal placeres under jorden.

en: This block must replace a classic block.
da: Denne blok skal erstatte en klassisk blok

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
da: Disse data eksisterer allerede som en spilfil :
    %1
    Ønsker du at erstatte den ?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
da: Disse data eksisterer allerede som en spilfil :
    %1
    Denne spilfil har kun læseadgang og kan ikke erstattes.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
da: Denne dedikerede er officiel, den kan ikke slettes endnu.

en: This e-mail is invalid.
da: Denne e-mail er ugyldig.

en: This email address is not valid: %1
da: Denne e-mailadresse er ikke gyldig: %1

en: This file is not a map!
da: Denne fil er ikke et map!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
da: Denne fil er skrivebeskyttet. Du kan gemme den med et andet navn for at redigere den.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
da: Dette spil giver dig mulighed for at tilpasse en stor del af sine data.
    Her kan du se, hvor de er placeret.

en: This game key is already used.
da: Denne spilkode er allerede brugt.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
da: Denne spilkode er enten ukendt, allerede brug eller ikke aktiveret. Prøv venligst en anden.

en: This game key is invalid.
da: Denne spilkode er ugyldig.

en: This game key is not activated.
da: Denne spilkode er ikke aktiveret.

en: This game key is unknown.
da: Denne spilkode er ukendt.

en: This game key requires Steam.
da: Denne spilnøgle kræver Steam.

en: This group already exists. Choose another login.
da: Denne gruppe eksisterer allerede. Vælg et andet login.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
da: Denne information er nu blevet kopieret til clipboardet.
    Tryk Control+V i enhver teksteditor for at sætte det ind.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
da: Dette er en cracked version.
    Køb venligst spillet $l[http://www.trackmania.com]her$l.

en: This is a server for:
da: Dette er en server til:

en: This is not a known country code.
da: Dette er ikke en kendt lande kode.

en: This is not a known zone.
da: Dette er ikke en kendt zone.

en: This is your default group
da: Dette er din standardgruppe

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
da: Dette er din første forbindelse i %1$d dage. Vi gav dig %2$s for at give dig en ny start i spillet. Velkommen tilbage til Maniaplanet!

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
da: Denne liste er ikke tilgængelig senere, beholde den venligst et sikker sted.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
da: Dette login er allerede i brug.
    Vælg venligst et andet login.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
da: Dette login er allerede i brug i TrackMania Forever.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
da: Dette login bruges allerede i TrackMania Forever. 
    Kontroller venligst dit TrackMania Forever kodeord 
    eller brug et andet login.

en: This login is already used. Please use another one.
da: Dette login er allerede i brug. Brug venligst et andet.

en: This login is available.
da: Dette login er ledigt.

en: This maniacredited package has already been added.
da: Denne maniacredited pakke er allerede blevet tilføjet.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
da: Denne maniakrediterede pakke er allerede blevet uploadet.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
da: Denne maniakrediterede pakkebedrager kan ikke downloades.

en: This maniacredited package is not downloadable.
da: Denne maniakrediterede pakke kan ikke downloades.

en: This maniacredited package is unknown.
da: Denne maniacredited pakke er ukendt.

en: This manialink already exists. Choose another code.
da: Dette manialink eksisterer allerede. Vælg en anden kode.

en: This manialink code is invalid.
da: Denne manialink-kode er ugyldig.

en: This manialink does not exist.
da: Dette manialink eksisterer ikke.

en: This map is a draw.
da: Denne bane er uafgjort.

en: This map is already in your campaigns.
da: Dette map findes allerede i dine kampagner.

en: This map is...
da: Dette map er ...

en: This name is already in use. Choose another one.
da: Dette navn er allerede i brug. Vælg et andet.

en: This operation will cost you %1 Planets.
da: Denne handling vil koste dig %1 Planets.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
da: Denne operation vil koste dig %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
da: Denne handling vil koste dig 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
da: Denne handling vil koste dig 1 Planet.

en: This organisation already exists.
da: Denne organisation eksisterer allerede.

en: This organisation does not exist.
da: Denne organisation eksisterer ikke.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
da: Denne parameter (%1$s) er ikke gyldig.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
da: Denne patch kan kun installeres på (%1) versioner af %2

en: This player already has this tag.
da: Denne spiller har allerede dette tag.

en: This player does not exist.
da: Denne spiller eksisterer ikke.

en: This player has been successfully invited to join this group.
da: Det lykkedes at invitere denne spiller til at deltage i denne gruppe.

en: This player is already your buddy.
da: Denne spiller er allerede din ven.

en: This player is not connected via the Internet!
da: Denne spiller er ikke tilsluttet via internettet!

en: This ranking does not exist.
da: Denne rangering eksisterer ikke.

en: This replay is not valid.
da: Dette replay er ikke gyldigt.

en: This replay is valid.
da: Dette replay er gyldigt.

en: This round is a draw.
da: Denne runde er uafgjort.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
da: Denne score er ikke gyldig:
    %1
    Kaldenavn, score eller map navn er ikke korrekt.

en: This script is read-only. You cannot save it.
da: Dette script er skrivebeskyttet. Du kan ikke gemme det.

en: This server already is one of your favorites.
da: Denne server er allerede en af dine favoritter.

en: This server does not exist.
da: Denne server eksisterer ikke.

en: This server has invalid information!
da: Denne server har ugyldig information!

en: This server has not been upgraded to the current version.
da: Denne server er ikke blevet opgraderet til den nuværende version.

en: This server is not one of your favorites.
da: Denne server er ikke en af dine favoritter.

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
da: Dette skin overholder ikke kravene. Du kan bruge det lokalt, men det vil ikke blive set af andre spillere online.

en: This station cannot be unloaded.
da: Denne sektion kan ikke frigives.

en: This tag does not exist.
da: Dette tag eksisterer ikke.

en: This tag type does not exist.
da: Denne tagtype eksisterer ikke.

en: This title already exists. Choose another name.
da: Denne tittel eksisterer allerede. Vælg et andet navn.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
da: Denne titel kan ikke indlæses pga børnesikringen.

en: This title costs %1 Planets.
da: Denne titel koster %1 Planeter.

en: This title has not been loaded in a station.
da: Denne titel er ikke blevet indlæst i en sektion.

en: This title is already loaded into a station
da: Denne titel er allerede placeret i en sektion.

en: This title is unknown.
da: Denne titel er ukendt.

en: This title isn't playable.
da: Denne titel kan ikke afspilles.

en: This transaction is invalid.
da: Denne transaktion er ugyldig.

en: This url does not points to a valid public ressource.
da: Dette url peger ikke på en gyldig offentlig ressource.

en: This vote is disabled.
da: Denne afstemning er slået fra.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
da: Dette vil ændre dit kaldenavn, men du har kun $<$0f0%1$> online 
    ændringer tilbage. 
    Er du sikker på, at du vil opdatere dit kaldenavn?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
da: Dette vil bruge din $<$f00SIDSTE$> online kaldenavns ændring.
    Er du sikker på, at du ønsker at opdatere dit kaldenavn for sidste gang?

en: Tile X
da: Felt X

en: Tile Y
da: Felt Y

en: Tile split files
da: Feltdelingsfiler

en: Time
da: Tid

en: Time Attack
da: Tidsangreb

en: Time Attack Mode
da: Tidsangreb-modus

en: Time Limit :
da: Tidsgrænse :

en: Time Value
da: Tidsværdi

en: Time limit
da: Tidsgrænse

en: Time limit :
da: Tidsgrænse :

en: Time limit :
da: Tidsgrænse :

en: Time limit reached!
da: Tidsgrænse nået!

en: Time when the block ends
da: Tiden hvor blokken slutter

en: Time when the block starts
da: Tiden hvor blokken starter

en: Title
da: Titel

en: Title access
da: Titeladgang

en: To :
da: Til :

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
da: For at tilføje et brugerdefineret billede, brug dataimportør i spillets opstartsprogram.
    (hjælp / dataimportør / avatar)
    Billedet skal være mindre end 32 Kb

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
da: Flyt musen, mens du holder venstre museknap nede, for at tegne en vej.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
da: For at generere en ny adgangskode, venligst indtast dit login og email.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
da: For at generere ny adgangskode, indtast venligst dit login og email.
    Hvis du har brug for mere information klik $l[%1]her$l.

en: Too easy
da: For let

en: Too hard
da: For svært

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
da: For mange forbindelser: du kan ikke forbinde til forskellige konti på samme tid fra den samme maskine.

en: ToolBar
da: Værktøjslinje

en: Tossing
da: Kaster

en: Total :
da: total :

en: Total medal ranking
da: Totale medaljerang

en: Total skillpoints ranking
da: Totale SkillPoints-rang

en: TrackText
da: Track tekst

en: Tracking
da: Følgning

en: Traffic Mode
da: Trafikmodus

en: Trail color
da: Stifarve

en: Training
da: Træning

en: Transaction already paid.
da: Overførsel er allerede betalt.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
da: Transaktion kan ikke oprettes: skaberen er ikke godkendt.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
da: Transaktion kan ikke oprettes: skaberen er ikke valideret.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
da: Transaktion kan ikke oprettes: betaler og betalingsmodtager skal være forskellig.

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
da: Transaktion kan ikke oprettes: betalingsmodtageren er ugyldig.

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
da: Transaktion kan ikke oprettes: spilleren er ugyldig.

en: Transaction is unknown.
da: Transaktionen er ukendt.

en: Transparency
da: Gennemsigtighed

en: Tries
da: Forsøg

en: Trim files
da: Reducer filer

en: Turbo duration
da: Turbovarighed

en: Turbo val
da: Turboværdi

en: Typical automatic installation
da: Normal automatisk installation

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
da: Ikke i stand til at tildele hukommelse til skærmbilledet.

en: Unable to ban.
     Reason:
da: Ikke i stand til at bandlyse.
    Årsag:

en: Unable to buy %1.
    %2
da: Kan ikke købe %1.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
da: Kunne ikke købe sektioner.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
da: Kunne ikke starte en afstemning.
    Årsag:

en: Unable to change.
da: Kan ikke ændre.

en: Unable to connect to this title.
    %1
da: Kunne ikke forbinde til denne titel.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
da: Kan ikke kontakte serveren.
    Din score kunne ikke valideres.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
da: Kan ikke fastslå versionen af den nuværende installation af %1.

en: Unable to download data:
da: Kan ikke downloade data:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
da: Ude af stand til at downloade replayet %1 : %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
da: Ude af stand til at downloade replays fra medlemmer af din aktive gruppe: %1

en: Unable to generate keys.
da: Kunne ikke generer nøgler.

en: Unable to get station infos.
    %1
da: Kan ikke finde station-info. 
    %1

en: Unable to insert block
da: Ikke i stand til at indsætte blok

en: Unable to kick.
     Reason:
da: Ikke i stand til at smide ud.
    Årsag:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
da: Kan ikke indlæse %1. 
    Titelpakken kunne ikke findes og gemmes i skyen.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
da: Kan ikke indlæse %1.
    Du skal være forbundet til ManiaPlanet-serveren for at indlæse denne titel.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
da: Ikke i stand til at indlæse %1.
    Du skal være forbundet til ManiaPlanet server mindst én gang for at aktivere, erhverve eller opdatere denne titel.

en: Unable to read music
da: Kan ikke læse musik

en: Unable to read title package
da: Kan ikke læse titelpakke

en: Unable to register pack: %1
da: Ikke i stand til at registrere pakke: %1

en: Unable to retrieve validation data.
da: Kan ikke hente valideringsdata.

en: Unable to save the replay
da: Kan ikke gemme replay

en: Unable to update data:
da: Kan ikke opdatere data:

en: Unable to upload title package:
    %1
da: Kan ikke uploade titelpakke: 
    %1

en: Unbelievable!!!!!
da: Utroligt!!!!!

en: Unbind key
da: Ophæv tast

en: Unbound key : this key has never been used.
da: Ubenyttet tast : Denne tast har aldrig været brugt.

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo last action
da: Fortryd sidste handling

en: Undo last modification [U]
da: Fortryd sidste modifikation [U]

en: Uninstall %1
da: Afinstallér %1

en: Unknown Map
da: Ukendt Map

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Unknown error.
da: Ukendt fejl.

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unlock
da: Lås op

en: Unlock once
da: Lås op en enkelt gang

en: Unsubscribe
da: Afmeld

en: Up
da: Op

en: Up to max
da: Op til maks.

en: Update Later
da: Opdatér Senere

en: Update Now
da: Opdatér Nu

en: Update a pack
da: Opdater en pakke

en: Update mapping
da: Opdaterings-mapping

en: Update subscribed workshop files
da: Opdater abonnerede workshop-filer

en: Updating data...
da: Opdaterer data ...

en: Updating game files : %1%2
da: Opdaterer spilfiler : %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
da: Opdaterer spilfilerne …
    Du kan nu vælge mellem:
      Høj Def. tekstur (tilbageværende download: %3%4) eller
      Lav Def. tekstur (tilbageværende download: %1%2).
    (bemærk: Du kan ændre denne indstilling når som helst i Launcheren.

en: Updating locators...
da: Opdaterer positionsindikatorer ...

en: Updating station...
da: Opdater sektion...

en: Updating thumbnails
da: Opdatere thumbnails

en: Updating your profile ...
da: Opdaterer din profil ...

en: Updating your zone...
da: Opdaterer din zone...

en: Upload a map
da: Upload et map

en: Upload cancelled. Your map is still available.
da: Upload afbrudt. Din bane er stadig tilgængelig.

en: Upload error
da: Upload-fejl

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
da: Upload fejl. Kunne ikke forbinde med server.
    Prøv venligst igen senere.

en: Upload the map
da: Upload mappet

en: Upload to YouTube
da: Upload til Youtube

en: Upload to peer (P2P)
da: Upload til peer (P2P)

en: Uploadable Maps
da: Uploadelige Maps

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
da: Upload og udgiv til steam workshop...

en: Uploading data...
da: Uploader data ...

en: Use Action 1
da: Brug handling 1

en: Use Action 2
da: Brug handling 2

en: Use Action 3
da: Brug handling 3

en: Use Action 4
da: Brug handling 4

en: Use Custom Color
da: Brug brugerdefineret farve

en: Use Model for all Cars
da: Brug model til alle biler

en: Use Own Data
da: Brug egne data

en: Use alternate rules :
da: Brug alternative regler :

en: Use anchor orientation
da: Brug forankringsretning

en: Use default
da: Brug standardindstilling

en: Use ghost
da: Brug ghost

en: Use local address
da: Brug lokal adresse

en: Use login of this account
da: Brug denne kontos login

en: Use proxy
da: Brug proxy

en: Use this Ghost
da: Brug denne ghost

en: Use this ghost
da: Brug denne ghost

en: Use this ghost (%1)?
da: Brug denne ghost (%1)?

en: Validate
da: Validér

en: Validate the track
da: Validér track'et

en: Validated
da: Valideret

en: Validating $<%1$> (%2)...
da: Validerer $<%1$> (%2) ...

en: Validating ...
da: Validerer ...

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
da: Validering af replays optaget i modus
     %1
    er ikke implementeret.

en: Verifying data to update...
da: Verificerer data, der skal opdateres ...

en: Verifying password...
da: Verificerer kodeord ...

en: Versus Replay
da: Kontra Replay

en: Vertex processing
da: Spids-behandling

en: Vertical
da: Lodret

en: Vertical position
da: Lodret position

en: Vertical size
da: Lodret størrelse

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
da: Sejr ved målgennemsnit: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>

en: Video HQ
da: Video HK

en: Video captured to
    "%1"
da: Video optaget til
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
da: Video hukommelse er lav: %1 Mb fundet, %2 Mb påkrævet

en: Videoshoot cancelled
da: Videooptagelse afbrudt

en: View
da: Se

en: View %1 boxshot
da: Se %1 boxshot

en: View %1 manual
da: Se %1 manual

en: View Map rankings
da: Se rangliste for map

en: View map rankings [%1]
da: Se map rangliste [%1]

en: View players
da: Se spillere

en: Visible by other players
da: Synlig for andre spillere

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Volume Playback
da: Playback-volumen

en: Volume Recorder
da: Optager-volumen

en: Vote
da: Stem

en: Vote No
da: Stem nej

en: Vote Yes
da: Stem ja

en: Vote failed.
da: Afstemning fejlede.

en: Vote in progress.
da: Afstemning i gang.

en: Vote jump to map
da: Stem hop til bane

en: Vote passed.
da: Afstemning vedtaget.

en: Vote set next map
da: Afstemning sat på bane

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
da: ADVARSEL
    
    Du har for mange grupper. Du bør ikke have mere end %1 grupper. Hvis du ikke administrerer dem snart, så vil vi fjerne de nyeste automatisk.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
da: ADVARSEL : Du har for mange venner. 
     
    Du kan ikke have mere end %1 venner. 
    Hvis du ikke administrerer dem hurtigt, vil vi fjerne de sidst tilføjede. 
    Du kan købe flere vennepladser for %2 planeter.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
da: ADVARSEL: Antialiasing er blevet tvunget af føreren!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
da: ADVARSEL: Teksturfiltrering er blevet tvunget af føreren!

en: Waiting for confirmation
da: Venter på bekræftelse

en: Waiting for players
da: Venter på spillere

en: Waiting for players in each team...
da: Venter på spillere på hvert hold ...

en: Waiting for registration
da: Venter på registrering

en: Waiting for the players to toss
da: Venter på at spillerne kaster

en: Waiting for your match to start
da: Venter på, at din kamp starter

en: Waiting the result...
da: Venter på resultatet ...

en: Waiting: %1
da: Venter: %1

en: Warm up
da: Opvarmning

en: Warm-up
da: Opvarmning

en: Warm-up phase duration :
da: Varighed for opvarmningsfase :

en: Warning
da: Advarsel

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
da: Advarsel!
    Du opretter en ny konto uden en e-mailadresse.
    Denne adresse kan blive brugt til at sende dig et nyt kodeord, hvis du mister det. 
     
    Ønsker du virkelig at oprette en konto uden en e-mailadresse?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
da: Advarsel! Kunne ikke skrive til disk.
    Din score og profil vil ikke blive gemt,
    hvis du fortsætter med at spille!

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
da: Advarsel! Du vil kun være i stand til at ændre din e-mailadresse, hvis du validerer din online konto.
    Indtast venligst din $l[%1]valideringskode$l for at validere din konto:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
da: Advarsel! Du vil kun være i stand til at bruge Planets fra din online konto, hvis du validerer den.
    Indtast venligst din $l[%1]valideringskode for at validere din konto:

en: Warning, could not load the title description:
da: Advarsel, kunne ikke indlæse titelbeskrivelsen:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
da: Advarsel, spillets datamappe (%1) eksisterer ikke.
    
    Tryk OK for at vælge/oprette en anden.
    Tryk Annullere for at løse problemet selv.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
da: Advarsel, mappet vil blive slettet permanent.
    Fortsæt?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
da: Advarsel, mappet vil blive fjernet fra kampagnen.
    Fortsæt?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
da: Advarsel, Denne replay vil blive slettet permanent.
    Forsæt?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
da: Advarsel. Du vil miste dit brugerdefinere script vis du klikker på opdatere script

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
da: Advarsel, din personlige datamappe (%1) eksisterer ikke.
    
    Tryk OK for at vælge/oprette en anden.
    Tryk Annullere for at løse problemet selv.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
da: Advarsel: Nogle tastaturer kan ikke så godt håndtere brug af for mange taster på én gang. Hvis du har problemer med tasteoverlap, så kan du prøve at tilslutte et andet tastatur eller ekstra joypads.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
da: Advarsel: de oprettede ghosts kan ikke gemmes.
    Afslut Ghost editor?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
da: Advarsel: Du er ved at nå det maksimale antal bloks du kan placer i banen!
    Hold øje med indikatoren øverest til højre!

en: Watch
da: Se

en: Water reflections
da: Vandreflektioner

en: Water reflects
da: Vandreflektion

en: Waves mode: Off
da: Bølgemodus: Fra

en: Waves mode: On
da: Bølgemodus: Til

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
da: Vi kan ikke validere scoren af $<%1$> (%2).

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
da: Vi kunne ikke søge efter opdateringer nu, fordi internetforbindelsen er afbrudt.
    Søg venligst for opdateringer senere med opstartsfilen, eller se i spillets forummer.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
da: Vi har sendt en e-mail til %1$s med denne liste for nemhedens skyld.

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
da: Vi har sendt dig en e-mail med oplysningerne for nemhedens skyld.

en: We recommend looking for an update now.
da: Vi anbefaler, at du søger efter en opdatering nu.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
da: Vi opdater din online profil fra din lokale profil, som du har opdateret offline.

en: Weight
da: Vægt

en: Welcome to %1!
da: Velkommen til %1!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
da: Velkommen til %1$s
    
    Tak for din registrering.
    Dine kontoinformationer er følgende:
    
    Login=%2$s 
    Valideringskode=%3$s 
     
     
    Gem denne information et sikkert sted!
     
    Notér dig at hvis du har brug for at downloade Maniaplanet igen, kan du gøre dette fra din spiller side ( http://player.maniaplanet.com ) 
     
    Vi ser frem til at se dig online ! 
     
    Nadeo-holdet

en: Welcome to Battle!
da: Velkommen til kamp!

en: Welcome to ManiaPlanet
da: Velkommen til ManiaPlanet

en: Welcome!
da: Velkommen!

en: What type of installation would you like?
da: Hvilken type installation ønsker du?

en: Wheel sensitivity
da: Hjul sensitivitet

en: Where should common data files be stored?
da: Hvor skal almindelige datafiler gemmes?

en: Where should personal data files be stored?
da: Hvor skal personlige datafiler gemmes?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
da: Mens du venter, prøv at blive konge af lobbyen!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
da: Du kan spille 'King Of The Lobby', mens du venter.

en: White
da: Hvid

en: Width
da: Bredde

en: Window border
da: Vinduesramme

en: Window height
da: Vindueshøjde

en: Window width
da: Vinduesbredde

en: Windowed resolution
da: Vinduestilstand-opløsning

en: Winner
da: Vinder

en: Winner!
da: Vinder!

en: Winner: $<%1$>
da: Vinder: $<%1$>

en: Wins :
da: Sejre :

en: Write
da: Skriv

en: Write a new message
da: Skriv en ny besked

en: Write the text which willl compose the brush
da: Indtast teksten der skal beskrive penslen

en: Wrong Password!
da: Forkert kodeord!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
da: Forkert E-mail. Venligst kontroller om du har stavet din E-mail rigtigt.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
da: Forkert kodeord. Venligst forvis dig om kodeordet er stavet korrekt

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
da: Forkert kodeord. Kontrollér venligst om kodeordet er stavet korrekt.

en: Wrong title.
da: Forkert Titel.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
da: Forkert valideringskode. Kontrollér venligst om du har stavet den korrekt.

en: X axis position
da: X-akseposition

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
da: X eller C / Shift + højreklik med mus

en: Y axis position
da: Y-akseposition

en: Yaw
da: Drejning

en: Yes
da: Ja

en: You already asked this player to be your buddy.
da: Du har allerede spurgt denne spiller om at være din ven.

en: You already asked this player to join this group.
da: Du har allerede spurgt denne spiller om at deltage i denne gruppe.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
da: Du har allerede defineret en standardgruppe.
    Standardgruppen anvendes alene til at downloade de bedste replays af medlemmerne på den spillede bane.
    Ønsker du at skifte nuværende standardgruppe ud (%1) med denne (%2)?

en: You are allowed to perform this operation.
da: Du har tilladelse til at udføre denne handling.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
da: Du er allerede tilsluttet (fra en anden computer).
    Prøv venligst igen senere.

en: You are already connected to this server.
da: Du er allerede forbundet til denne server.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
da: Du er aktuelt en $<$0f0beginner$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
da: Du har ikke tilladelse til at udføre denne handling.

en: You are not connected to an online account.
da: Du er ikke forbundet til en online konto.

en: You are not connected to the Internet.
da: Du er ikke forbundet til internettet.

en: You are not connected.
da: Du er ikke forbundet.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
da: Du er ikke online
    
    Du vil ikke have mulighed for at forbinde til en konto eller bruge alle spillets elementer.
    Vi anbefaler dig at forbinde til internettet nu.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
da: Du har ikke tilladelse til at tilføje nye ManiaPlanet-sektioner.

en: You are not permitted to load this data.
da: Du har ikke tilladelse til at indlæse disse data.

en: You are not permitted to switch to player mode.
da: Du har ikke tilladelse til at skifte til spiller-modus.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
da: Du har ikke tilladelse til at skifte til dommer-modus.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
da: Du har ikke tilladelse til at skifte til tilskuer-modus.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
da: Du er ikke ejer af denne maniacredited pakke.

en: You are not the owner of this title.
da: Du er ikke ejer af denne titel.

en: You are not the right payer.
da: Du er ikke den korrekte betaler.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
da: Du er ansvarlig for de billeder, som du vælger.
    De bliver overført og set af andre spillere.
    Brug venligst ikke chokerende eller ophavsretsligt beskyttede billeder.

en: You are spectating the game
da: Du er tilskuer til spillet

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
da: Du benytter disse filer for første gang. 
    Accepterer du dit ansvar ved at dele dem?

en: You beat the %1!
da: Du slog %1!

en: You beat the Bronze Medal time:
da: Du har slået bronzemedaljetiden:

en: You beat the Bronze medal!
da: Du slog bronzemedaljen!

en: You beat the Gold Medal time:
da: Du har slået guldmedaljetiden:

en: You beat the Silver Medal time:
da: Du har slået sølvmedaljetiden:

en: You beat the score of %1!
da: Du har slået %1s score!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
da: Du kan tilføje %1 nye ManiaPlanet-sektioner.
    Disse nye sektioner koster %2 Planeter.
    
    Vil du betale for at tilføje nye ManiaPlanet-sektioner?

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
da: Du kan vælge et generelt horn for alle dine biler eller beholde et specifik horn for hver enkelt bil.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
da: Du kan lave et officielt rekordforsøg på denne udfordring hvert %d sekund.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
da: Du kan kun installere %1 %2 hvis %3 %4 er installeret.

en: You can not place more than %1 Bases !
da: Du kan ikke placere mere end %1 Base !

en: You can not place more than %1 Gates !
da: Du kan ikke placere mere end %1 Port !

en: You can not spend %s!
da: Du kan ikke bruge %s!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
da: Du kan nu vælge et Nadeo Ghost som en modstander.

en: You can only place one start line.
da: Du kan kun placere én startlinje.

en: You can place only one Podium!
da: Du kan kun placere et Podium!

en: You can place only one starting point!
da: Du kan kun placere et startpunkt!

en: You cannot add yourself as favorite.
da: Du kan ikke tilføje dig selv til favorit.

en: You cannot be your own buddy.
da: Du kan ikke være din egen ven.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
da: Du kan ikke ændre dit kaldenavn online. Vi vil acceptere denne ændring, imens du er offline. Vær opmærksom på, at ændringen af kaldenavn vil blive annulleret næste gang, du er online.
    Er du sikker på, at du vil ændre kaldenavn?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
da: Du kan ikke ændre dit kaldenavn. 
    Vi tilbagekalder ændringen af kaldenavn og fortsætter.

en: You cannot change your zone.
da: Du kan ikke ændre din zone.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
da: Du kan ikke oprette flere dedikerede serverkonti.

en: You cannot edit a packed map.
da: Du kan ikke redigere et pakket map.

en: You cannot import a file from the game directory.
da: Du kan ikke importere en fil fra spilmappen.

en: You cannot invite yourself.
da: Du kan ikke invitere dig selv.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
da: Du kan ikke sætte mere end et Mål 'Engage'

en: You cannot reconnect a profile from here.
da: Du kan ikke genforbinde en profil herfra.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
da: Du kan ikke optage en MediaTracker ghost i puzzle-modus.

en: You cannot remove a profile from here.
da: Du kan ikke fjerne en profil herfra.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
da: Du kan ikke udskifte forudplacerede blokke.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
da: Du kan ikke køre videooptageren i fuld skærm modus.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
da: Du kan ikke køre videooptageren i fuld skærm modus.
    Brug ALT+ENTER for at ændre windowed modus.
    Prøv igen?

en: You cannot save to a pack.
da: Du kan ikke gemme til pakke.

en: You cannot subscribe to more groups.
da: Du kan ikke abonnere på flere grupper.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
da: Du kan ikke bruge denne nøgle til at få en ny valideringskode.

en: You cannot vote.
da: Du kan ikke stemme.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
da: Du valgte at aktivere både antialiasing og fuldskærms GDI-support i panelet for avanceret grafik.
    Disse muligheder er ikke kompatible: Fuldskærms GDI-support vil blive deaktiveret.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
da: Du har valgt at fremtvinge software TnL (spidsberegning) i panelet for avanceret grafik.
    Dette valg kan løse problemer med grafikdriver eller -kort, men kan også påvirke spillets ydeevne.
    
    Det anbefales derfor kun at bruge det til at afhjælpe grafikfejl (som sær geometri-deformation).

en: You do not have access to %1.
da: Du har ikke adgang til %1

en: You do not have enough %s to perform this action.
da: Du har ikke nok %s til at udføre denne handling.

en: You do not have enough %s!
da: Du har ikke nok %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
da: Du har ikke nok Planeter til at spille på denne server.

en: You do not have enough Planets!
da: Du har ikke nok Planets!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
da: Du har ikke rangpoints nok til at tilslutte til denne server.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
da: Du har ikke nok rangpoints til at skifte til spilletilstand.

en: You do not have the maps for this series.
da: Du har ikke maps til denne serie.

en: You do not need to install this patch
da: Du behøver ikke at installere denne rettelse

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
da: Du har ikke adgang til disse data.
    Indtast venligst en kode for at få adgang til disse data.

en: You don't have the collection:
    '%1'
da: Du har ikke samlingen:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
da: Du har ikke modellen '%1'.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
da: Du har ikke rettighed til at skrive i spillets datamappe
    (%1).
    
    Tryk OK for at vælge/oprette en anden.
    Tryk Annullere for at løse problemet selv.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
da: Du har ikke tilladelse til at skrive i denne folder
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
da: Du har ikke rettighed til at skrive i din personlige datamappe
    (%1).
    
    Tryk OK for at vælge/oprette en anden.
    Tryk Annullere for at løse problemet selv.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
da: Du har ikke rettighed til at skrive i denne mappe. Vælg venligst en anden mappe.

en: You eliminated yourself!
da: Du har elimineret dig selv!

en: You forgot to give the receiver login.
da: Du glemte at indtaste modtagerens login.

en: You have already activated this key.
da: Du har allerede aktiveret denne nøgle.

en: You have been added to this group successfully.
da: Det lykkedes at tilføje dig til denne gruppe.

en: You have been banned.
da: Du er blevet bandlyst.

en: You have been eliminated!
da: Du er blevet elimineret!

en: You have been hit!
da: Du er blevet ramt!

en: You have been successfully removed from this group.
da: Det lykkedes at fjerne dig fra denne gruppe.

en: You have eliminated %1!
da: Du har elimineret %1!

en: You have hit %1!
da: Du har ramt %1!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
da: Du har ændret denne overflade. 
    Ønsker du virkelig at afslutte uden at gemme?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
da: Du har flere $<$0f0 Armeringspoint$>.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
da: Du har nået %1$d rangstigepoint i %2$s! Vi gav dig %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
da: Du skal være minimum 14 år gammel for at oprette en ny konto.

en: You have to become moderator to perform this task.
da: Du skal blive moderator for at udføre denne opgave.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
da: Du bedes først optage en MediaTracker ghost.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
da: Du har for mange favoritter. Slet nogle før du tilføjer nye.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
da: Du har overført for mange %1$s i denne måned. 
    Det maksimale tilladte antal %2$s der kan overføres hver måned: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
da: Du ramte dig selv!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
da: Du har lige slået $<%1$>'s High Score!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
da: Du får måske brug for din $okontokode$o senere, så vi anbefaler, at du opbevarer den et sikkert sted.

en: You missed %1 checkpoint
da: Du missede %1 checkpoint

en: You missed %1 checkpoints
da: Du missede %1 checkpoints

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
da: Du bedes acceptere handelsbetingelserne nedenfor for at fortsætte.

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
da: Du skal være forbundet til internettet for at spille denne version af 
    spillet. 
    Hvis du har internetadgang, kontroller venligst din forbindelse eller din 
    konto.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
da: Du skal udfordre en anden spiller via link eller via fil for at låse dette map op

en: You must choose a name for your macroblock.
da: Du skal vælge et navn til din macroblok.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
da: Du skal oprette en spilbar bane med baneredigering for at låse denne bane op.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
da: Du skal have en ven på din venneliste for at låse denne bane op.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
da: Du skal have en ven inviteret via e-mail på din venneliste for at låse denne bane op.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
da: Du skal invitere en ven for at låse denne bane op.

en: You must place 1 Pole #%1
da: Du skal placere mast nr. 1 #%1

en: You must place 1 Spawn #%1
da: Du skal placere 1 Spawn #%1

en: You must place 1 SpawnStart #1
da: Du skal placere 1 SpawnStart nr. 1

en: You must place 1 SpawnStart #2
da: Du skal placere 1 SpawnStart nr. 2

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
da: Du skal placere samme antal SpawnDefense som Mål.
    Nuværende %1 SpawnDefense for %2 Mål.

en: You must place at least one Goal #%1
da: Du skal placere mindst ét mål#%1

en: You must place at least one Goal.
da: Du skal placere mindst ét mål.

en: You must place at least one Spawn
da: Du skal placeret mindst et Spawn

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
da: Du skal placere mindst ét SpawnForsvar og et Mål.

en: You must place at least one checkpoint!
da: Du bedes placere mindst et checkpoint!

en: You must place at least one finish line!
da: Du bedes placere mindst en mållinje!

en: You must place exactly one Spawn #%1
da: Du skal placere præcist et Spawn #%1

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
da: Du skal placere nøjagtigt et Spawn nr. 1 og et Spawn nr. 2. 
    Du skal placere det samme antal Mål nr. 1 og Mål nr. 2 med mindst et af hver. 
    
    Du kan placere et Mål 'Engage' for at afgøre hvilket hold, der vil starte angreb i Battle Waves-modus.

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
da: Du skal placere præcist et Spawn, mindst ét mål og så mange Checkpoints som du ønsker.

en: You must place exactly one Spawn.
da: Du skal placere præcist et Spawn.

en: You must place one Goal %1.
da: Du skal placere et Mål %1.

en: You must place one SpawnAttack.
da: Du skal placere ét SpawnAngreb.

en: You must place one SpawnDefense %1.
da: Du skal placere et SpawnDefense %1.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
da: Du skal placere det samme antal af Mål#1 og Mål#2

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
da: Du skal spille et spil hotseat med en ven for at låse denne bane op.

en: You must play a race online to unlock this map.
da: Du skal spille et løb online for at låse denne bane op.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
da: Du skal anbefale spillet til en kammerat for at låse denne bane op.

en: You must select a map!
da: Du bedes vælge et map!

en: You must select a replay first!
da: Du skal vælge et replay først!

en: You must select at least 1 map!
da: Du bedes vælge mindst 1 map!

en: You must select at least one replay!
da: Du bedes vælge mindst ét replay!

en: You must validate the map to be able to play with it.
da: Du skal validere kortet for at kunne spille på det.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
da: Du bedes validere dit map for at bruge MediaTracker.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
da: Du mangler 100 rangpoints online for at låse denne bane op.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
da: Du mangler 1000 rangpoints online for at låse denne bane op.

en: You need 120 medals to unlock this map.
da: Du mangler 120 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need 150 medals to unlock this map.
da: Du mangler 150 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need 175 medals to unlock this map.
da: Du mangler 175 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need 190 medals to unlock this map.
da: Du mangler 190 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need 25 medals to unlock this map.
da: Du mangler 25 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need 50 medals to unlock this map.
da: Du mangler 50 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
da: Du mangler 5000 rangpoints online for at låse denne bane op.

en: You need 80 medals to unlock this map.
da: Du mangler 80 medaljer for at låse denne bane op.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
da: Du mangler en bronzemedalje på de forrige fem baner for at låse denne bane op.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
da: Du mangler en bronzemedalje på den forrige bane for at låse denne bane op.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
da: Du mangler en guldmedalje på alle forrige %1 baner for at låse denne bane op.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
da: Du mangler en guldmedalje på alle forrige baner for at låse denne bane op.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
da: Du skal bruge en guldmedalje på de foregående fem maps for at låse dette map op

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
da: Du mangler en guldmedalje på den forrige bane for at låse denne bane op.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
da: Du mangler en sølvmedalje på de forrige fem baner for at låse denne bane op.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
da: Du mangler en sølvmedalje på den forrige bane for at låse denne bane op.

en: You need more medals to unlock this map.
da: Du mangler flere medaljer for at låse denne bane op.

en: You need to activate the plugin before moving it.
da: Du skal aktivere plugin, før du flytter det.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
da: Du skal indtaste din egen e-mailadresse i din profil først!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
da: Du bedes give denne Makroblok et unikt navn og oprette dens ikon for at gemme den.

en: You need to have map %1 to execute this request.
da: Du skal have bane %1 for eksekvere denne forespørgsel.

en: You need to place a starting point!
da: Du bedes placere et startpunkt!

en: You need to select a level of difficulty.
da: Du skal vælge en sværhedsgrad.

en: You need to select a level of quality.
da: Du skal vælge et kvalitetsniveau.

en: You need to select at least two players!
da: Du bedes vælge mindst to spillere!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
da: Du bedes vælge blokke bundet til dit nuværende valg.

en: You need to select some data to include in the pack.
da: Du bedes vælge data, som skal inkluderes i pakken.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
da: Du bedes vente lidt, inden du abonnerer på denne gruppe igen.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
da: Du skal vente lidt tid, før du tilføjer denne ven igen.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
da: Du har kun $<$0f0%1$> online kaldenavn-ændringer tilbage.
    Er du sikker på, at du vil ændre dit kaldenavn?

en: You set a new personal record!
da: Du har sat ny personlig rekord!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
da: Du har stadig nogle tomme sektioner tilgængelig.
    Er du sikke på, at du vil købe nye sektioner nu?

en: You unlocked a new campaign:
da: Du har låst op for en ny kampagne:

en: You unlocked a new level of difficulty:
da: Du har låst op for en ny sværhedsgrad:

en: You unlocked new levels of difficulty:
da: Du har låst op for nye sværhedsgrader:

en: You voted for the attack.
da: Du stemte for angreb.

en: You voted for the defense.
da: Du stemte for forsvar.

en: You were banned from this server.
da: Du blev bandlyst på denne server.

en: You were banned.
da: Du blev bandlyst.

en: You were blacklisted from this server.
da: Du blev blacklistet fra denne server.

en: You were kicked.
da: Du blev smidt ud.

en: You will be redirected to a new master server.
da: Du vil blive omdirigeret til en ny hovedserver.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
da: Du vil mindste alle ændringer der ikke er gemt, forsæt ?

en: You will soon be redirected to a match server.
da: Du bliver snart videresendt til en kampserver.

en: You won %1 medals!
da: Du vandt %1 medaljer!

en: You won %1 skillpoints!
da: Du har vundet %1 kvalifikationspoint!

en: You won 1 medal!
da: Du vandt 1 medalje!

en: You won 1 skillpoint!
da: Du har vundet 1 kvalifikationspoint!

en: You won all the gold medals for this campaign!
da: Du har vundet alle guldmedaljerne for denne kampagne!

en: You won the Bronze Medal!
da: Du har vundet Bronzemedaljen!

en: You won the Gold Medal!
da: Du har vundet Guldmedaljen!

en: You won the Silver Medal!
da: Du har vundet Sølvmedaljen!

en: You won!
da: Du vandt!

en: You're not properly logged-in.
da: Du er ikke logget korrekt ind.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
da: Du bruger DEBUG DirectX runtime, spillets ydeevne vil være lav.
    Vil du stadig fortsætte ?

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
da: Din %1$s profil er allerede linket til en ManiaPlanet konto.

en: Your %s game account
da: Din %s spilkonto

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
da: Din IP er allerede blevet brugt i dag af en anden demo konto. 
    Du har ikke modtaget planeter til at spille demoen.

en: Your IP was banned from this server.
da: Din IP blev bandlyst på denne server.

en: Your Ladder World Ranking
da: Din rangering på verdensranglisten

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
da: Din ManiaPlanet-konto er bundet til en anden Steam-konto.

en: Your ManiaPlanet account password
da: Dit ManiaPlanet kontokodeord

en: Your ManiaPlanet account validation code
da: Din ManiaPlanet-kontovalideringskode

en: Your Maniaplanet account information:
da: Din Maniaplanet kontoinformation:

en: Your Medals World Ranking
da: Din medaljerangering i verden

en: Your Planets
da: Dine Planets

en: Your Planets:
da: Dine Planets:

en: Your Score
da: Din score

en: Your Score:
da: Din score:

en: Your SkillPoints World Ranking
da: Din SkillPoints-rangering i verden

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
da: Din Steam-konto er bundet til en anden ManiaPlanet-konto.

en: Your Time
da: Din tid

en: Your Zone information will be used to display regional scores
da: Din zones information vil blive brugt til at vise regionale scores

en: Your access to %1 expires in %2.
da: Din adgang til %1 udløber om %2.

en: Your account has not been validated.
da: Din konto er ikke blevet valideret.

en: Your account is being deleted.
da: Din bruger bliver slettet.

en: Your account is limited.
da: Din konto er begrænset.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
da: Din konto er ukendt på denne server.
    Prøv venligst en anden server.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
da: Det lykkedes at konvertere din avatar ind i spilfilen :
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
da: Det lykkedes at konvertere dit blok skin ind i spilfilen :
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
da: Din cache er næsten fuld.
    Ønsker du at forøge maksimalstørrelsen af din cache?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
da: Din combo falder tilbage til 1 når du bliver elimineret.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
da: Din e-mailadresse vil blive brugt til at gendanne mistede kodeord

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
da: Din e-mailadresse bliver ikke delt med eller solgt til tredjeparter

en: Your email must be defined.
da: Din email skal være defineret.

en: Your exe version does not match the server version.
da: Din exe version matcher ikke med serverversionen.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
da: Din ven vil modtage en invitations e-mail med et download link til spillet.
    Hvis han opretter en konto med denne e-mail adresse, bliver du hans sponsor.

en: Your game key:
da: Din spilnøgle:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
da: Din spilversion (%1$s) bliver ikke længere understøttet af hovedserveren, opdatér venligst dit spil.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
da: Din spilversion (%1$s) er ikke gyldig.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
da: Din grafikadapter understøtter kun software (cpu) vertex shader. 
    Grafikydelsen i spillet vil være lav. 
    Ønsker du stadig at fortsætte ?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
da: Dit grafikkort genkender ikke ManiaPlanet som en godkendt CrossFire applikation.
    Klik $l[%s]her$l for mere information.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
da: Din grafikkortdriver genkender ikke ManiaPlanet som et understøttet CrossFire-program.
    Følg venligst linket for mere information:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
da: Dit grafikkort har ikke nok hukommelse til at køre painter.
    Prøv venligst at starte spillet op i fuld skærm med en lille opløsning, ingen antialiasing og en 16 b farve buffer.

en: Your group has been successfully created.
da: Det lykkedes at oprette din gruppe.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
da: Dit brugernavn skal indeholde mellem %1 og %2 tegn.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
da: Dit brugernavn må kun indeholde gyldige tegn: a-z, A-Z, 0-9 eller ._-

en: Your login:
da: Dit login:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
da: Dit kort kan forårsage problemer med ydelsen, når du spiller med ældre computere. 
    Hold øje med indikatoren i øverste højre hjørne for at hjælpe dig med at øge dine korts ydeevne.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
da: Det lykkedes at uploade dit map.
    Det kan nu spilles af andre spillere i denne gruppe!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
da: Det lykkedes at uploade dit map.
    Det kan nu spilles af andre spillere!

en: Your message has been successfully sent.
da: Det lykkedes at sende din besked.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
da: Det lykkedes at konvertere din musik til :
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
da: Dit nye kodeord er blevet aktiveret. Det bliver sendt til din E-mail.

en: Your new validation code has been activated.
da: Din nye valideringskode er blevet aktiveret.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
da: Dit kaldenavn skal være mindst 3 tegn langt.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
da: Dit kaldenavn skal indeholde mellem %d og %d tegn.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
da: Dit kodeord skal indeholde mellem %1 og %2 tegn.

en: Your password must contain only valid characters.
da: Dit kodeord skal indeholde gyldige tegn.

en: Your password:
da: Dit kodeord:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
da: Mappen med dine personlige data er blevet ændret. Opstartsfilen vil nu afslutte.
    Venligst genstart den for at effektuere ændringerne.

en: Your play time has expired.
da: Din spille tid er udløbet.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
da: Din spille tid er udløbet. 
    Denne bane er blevet ændret. 
    Vil du gerne gemme ændringerne?

en: Your player page online
da: Din spillerside online

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
da: Det lykkedes at sende din indberetning.
    Den vil blive brugt til at forbedre kvaliteten
    af de downloadede maps.
    Tak for dit bidrag!

en: Your score could not be validated:
    %1
da: Din score kunne ikke valideres:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
da: Dit abonnement er ikke komplet.
    Vælg venligst din zone.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
da: Din midlertidige bruger er blevet blokeret.
    Du kan nu registrere din nøgle med en anden bruger.

en: Your time:
da: Din tid:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
da: Din titelpakke er ikke opdateret. Download venligst en ny version.

en: Your validation code:
da: Din valideringskode:

en: Your version is currently up to date.
da: Din version er i øjeblikket opdateret.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
da: Dit videokorts ydeevne er ikke blevet fundet.
    Der vil blive udført en hurtig test.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
da: Din zone er blevet slettet.
    Vælg venligst en ny.
    Denne modifikation er gratis.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
da: Din zone er blevet underopdelt.
    Vælg venligst en underregion.
    Denne modifikation er gratis.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
da: Din zone vil være
    %1
    Er du sikker?

en: Z axis position
da: Z-akseposition

en: Zones
da: Zoner

en: Zoom In/Out
da: Zoom ind/ud

en: Zoom camera in
da: Zoom kamera ind

en: Zoom camera out
da: Zoom kamera ud

en: [Re]
da: [Sv]

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
da: [Referee] dommeren '%1' svarer ikke. Den vil blive frakoblet. Nogle scores er ikke blevet valideret.

en: a little too easy
da: lidt for let

en: a little too hard
da: lidt for svær

en: average difficulty
da: middel sværhedsgrad

en: average interest
da: middel interesse

en: bad map
da: dårligt map

en: choose your opponent
da: Vælg din modstander

en: decent map
da: nogenlunde map

en: easy
da: let

en: extreme
da: ekstrem

en: fine
da: fint

en: ghost
da: Spøgelse

en: good map
da: godt map

en: great map
da: glimrende map

en: hard
da: svær

en: http error %1
da: http fejl %1

en: inch
da: tomme

en: less than one day
da: Mindre end en dag

en: less than one hour
da: Mindre end en time

en: max dist
da: maks. dist

en: max fov
da: maks. fov

en: min dist
da: min. dist

en: min fov
da: min. fov

en: no report
da: ingen indberetning

en: one day
da: en dag

en: one hour
da: en time

en: or use another login.
da: eller brug et andet login.

en: points
da: point

en: really too easy
da: alt for let

en: really too hard
da: alt for svær

en: reports
da: Indberetninger

en: start
da: begynder

en: switch advanced mode
da: skift avanceret modus

en: terrific map
da: fremragende map

en: too easy
da: for let

en: too hard
da: for svær

en: |AdvancedTab|Display
da: |AdvancedTab|Fremvisning

en: |AdvancedTab|Game
da: |AdvancedTab|Spil

en: |AdvancedTab|Network
da: |AdvancedTab|Netværk

en: |AdvancedTab|PeerToPeer
da: |AdvancedTab|Peer-to-peer

en: |Advantage kept|Kept
da: |Advantage kept|Beholdt

en: |Antialiasing| 2 samples
da: |Antialiasing| 2 prøver

en: |Antialiasing| 4 samples
da: |Antialiasing| 4 prøver

en: |Antialiasing| 6 samples
da: |Antialiasing| 6 prøver

en: |Antialiasing| 8 samples
da: |Antialiasing| 8 prøver

en: |Antialiasing|16 samples
da: |Antialiasing|16 prøver

en: |Antialiasing|None
da: |Antialiasing|Ingen

en: |ArticleName|Day
da: |ArticleName|Dag

en: |ArticleName|Night
da: |ArticleName|Nat

en: |ArticleName|Sunrise
da: |ArticleName|Solopgang

en: |ArticleName|Sunset
da: |ArticleName|Solnedgang

en: |ArticleName|Water
da: |ArticleName|Vand

en: |Attack,Substantive|Atk
da: |Attack,Substantive|Ang.

en: |AudioQuality|High
da: |AudioQuality|Høj

en: |AudioQuality|Low
da: |AudioQuality|Lav

en: |Audio|3d quality(soft)
da: |Audio|3D kvalitet (blød)

en: |Audio|Allow music to change while racing
da: |Audio|Tillad skift i musik under løb

en: |Audio|Dynamic mix
da: |Audio|Dynamisk mix

en: |Audio|Enable EFX
da: |Audio|Aktivér EFX

en: |Audio|Enable HRTF
da: |Audio|Aktivér HRTF

en: |Audio|Enable doppler
da: |Audio|Aktivér doppler

en: |Audio|HardwareOnly
da: |Audio|KunHardware

en: |Audio|HrtfFull
da: |Audio|HrtfFuld

en: |Audio|HrtfLight
da: |Audio|HrtfLys

en: |Audio|Max sounds
da: |Audio|Maks. lyde

en: |Audio|NoHrtf
da: |Audio|IngenHrtf

en: |Audio|Quality
da: |Audio|Kvalitet

en: |Audio|SoftwareOnly
da: |Audio|KunSoftware

en: |Audio|Speakers
da: |Audio|Højttalere

en: |BackgroundQuality|High
da: |BackgroundQuality|Høj

en: |BackgroundQuality|Low
da: |BackgroundQuality|Lav

en: |BestRaceTime|Best
da: |BestRaceTime|Bedste

en: |BlockInfo|Finish
da: |BlockInfo|Slut

en: |BlockInfo|Large
da: |BlockInfo|Stor

en: |BlockInfo|Overlay
da: |BlockInfo|Overlag

en: |BlockInfo|Rectangle
da: |BlockInfo|Rektangel

en: |BlockInfo|Road
da: |BlockInfo|Vej

en: |BlockInfo|Start/Finish
da: |BlockInfo|Start/Slut

en: |Broadcasting|Cancel
da: |Broadcasting|Annuller

en: |Broadcasting|Connecting...
da: |Broadcasting|Tilslutter...

en: |Broadcast|Cannot use microphone
da: |Broadcast|Kan ikke bruge mikrofon

en: |Broadcast|No Twitch server found
da: |Broadcast|Ingen skiftserver fundet

en: |Broadcast|Wrong login or password
da: |Broadcast|Forket login eller kodeord

en: |Browse|Car skins
da: |Browse|Bil skins

en: |CameraInterp|FixedTangent
da: |CameraInterp|StationærTangent

en: |CameraInterp|Linear
da: |CameraInterp|Lineær

en: |CameraInterp|None
da: |CameraInterp|Ingen

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
da: |CameraTargetVehicle|LokalSpiller

en: |CameraTargetVehicle|None
da: |CameraTargetVehicle|Ingen

en: |Camera|CameraHelico
da: |Camera|Kamera helikopter

en: |Capture,Substantive|Cap
da: |Capture,Substantive|Tag

en: |CarParticlesQuality|All High
da: |CarParticlesQuality|Alt højt

en: |CarParticlesQuality|All Low
da: |CarParticlesQuality|Alt lavt

en: |CarParticlesQuality|All Medium
da: |CarParticlesQuality|Alt medium

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
da: |CarParticlesQuality|Høj,Medium Modstandere

en: |CarProjectors|All Cars
da: |CarProjectors|Alle biler

en: |CarProjectors|My Car
da: |CarProjectors|Min bil

en: |CarProjectors|None
da: |CarProjectors|Ingen

en: |CarQuality|All High
da: |CarQuality|Alt højt

en: |CarQuality|All Low
da: |CarQuality|Alt lavt

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
da: |CarQuality|Høj, Medium Modstander

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
da: |CarQuality|Medium, Lav Modstandere

en: |CarSmoke|My Car
da: |CarSmoke|Min bil

en: |CarSmoke|None
da: |CarSmoke|Ingen

en: |Config|Automatic
da: |Config|Automatisk

en: |Config|Current
da: |Config|Nuværende

en: |Defense|Def
da: |Defense|For.

en: |DeferredAntialiasing|None
da: |DeferredAntialiasing|Ingen

en: |Device|Default
da: |Device|Standard

en: |DialogTitle|Display compatibility
da: |DialogTitle|Fremvis kompatibilitet

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
da: |DialogTitle|Peer to peer: avancerede indstillinger

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
da: |DisplayCompatibility|Deaktivér windowed antialiasing

en: |DisplayCompatibility|Light from map
da: |DisplayCompatibility|Lys fra map

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
da: |DisplayCompatibility|Lys map lysindeks

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
da: |DisplayCompatibility|Lys map kvalitet

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
da: |DisplayCompatibility|Lys map kvalitet ultra

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
da: |DisplayCompatibility|Lys map størrelse maks.

en: |DisplayMode|FullScreen
da: |DisplayMode|FuldSkærm

en: |DisplayMode|Windowed
da: |DisplayMode|Vindue

en: |DisplayMode|WindowedFull
da: |DisplayMode|VindueFuldt

en: |DisplayPreset|Fast
da: |DisplayPreset|Hurtig

en: |DisplayPreset|Nice
da: |DisplayPreset|Pæn

en: |DisplayPreset|None
da: |DisplayPreset|Ingen

en: |DisplayPreset|Very Fast
da: |DisplayPreset|Meget Hurtigt

en: |DisplayPreset|Very Nice
da: |DisplayPreset|Meget Fint

en: |DisplaySync|1 Interval
da: |DisplaySync|1 interval

en: |DisplaySync|2 Intervals
da: |DisplaySync|2 intervaller

en: |DisplaySync|3 Intervals
da: |DisplaySync|3 intervaller

en: |DisplaySync|None
da: |DisplaySync|Ingen

en: |Display|Compatibility
da: |Display|Kompatibilitet

en: |EncoderCpuUsage|High
da: |EncoderCpuUsage|Høj

en: |EncoderCpuUsage|Low
da: |EncoderCpuUsage|Lav

en: |FxBloomHdr|High
da: |FxBloomHdr|Høj

en: |FxBloomHdr|None
da: |FxBloomHdr|Ingen

en: |FxColors|Far
da: |FxColors|Fjern

en: |FxColors|Near
da: |FxColors|Nær

en: |FxMotionBlur|Off
da: |FxMotionBlur|Fra

en: |FxMotionBlur|On
da: |FxMotionBlur|Til

en: |GameMode|All
da: |GameMode|Alle

en: |GameMode|Laps
da: |GameMode|Omgange

en: |GameMode|Rounds
da: |GameMode|Runder

en: |GameMode|Team
da: |GameMode|Hold

en: |GameMode|Time Attack
da: |GameMode|Tidsangreb

en: |GameProfile|Use multiple profiles
da: |GameProfile|Brug flere profiler

en: |GameProfile|Use single profile
da: |GameProfile|Brug enkelt profil

en: |GeometryQuality|Fast
da: |GeometryQuality|Hurtig

en: |GeometryQuality|Nice
da: |GeometryQuality|Fin

en: |GeometryQuality|Very Fast
da: |GeometryQuality|Meget hurtigt

en: |GeometryQuality|Very Nice
da: |GeometryQuality|Meget fint

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
da: |GfxAutoScale|Ydeevne/Kvalitet

en: |GfxAuto|Faster
da: |GfxAuto|Hurtigere

en: |GfxAuto|Nicer
da: |GfxAuto|Pænere

en: |GpuSync|1 Frame
da: |GpuSync|1 billede

en: |GpuSync|2 Frames
da: |GpuSync|2 billeder

en: |GpuSync|3 Frames
da: |GpuSync|3 billeder

en: |GpuSync|Immediate
da: |GpuSync|Øjeblikkelig

en: |GpuSync|None
da: |GpuSync|Ingen

en: |HotSeat|Attempts
da: |HotSeat|Forsøg

en: |HotSeat|Random
da: |HotSeat|Tilfældig

en: |HotSeat|Sorted
da: |HotSeat|Sorteret

en: |HotSeat|Time
da: |HotSeat|Tid

en: |I18NInternal|Encoding
da: utf8

en: |I18NInternal|English
da: Dansk

en: |Imperative|Attack
da: |Imperative|Angrib

en: |Imperative|Defend
da: |Imperative|Forsvar

en: |Import avatar|Invalid image file
da: |Import avatar|Ugyldig billedfil

en: |Import|Block skin
da: |Import|Blok skin

en: |Import|Car geometry
da: |Import|Bilgeometri

en: |Import|Convert music
da: |Import|Konvertér musik

en: |InputDevice|Unplugged
da: |InputDevice|Ikke tilsluttet

en: |Inputs|Bindings
da: |Inputs|Bindinger

en: |Inputs|Keys
da: |Inputs|Taster

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
da: |Juridic|Det komplette spil omfatter et peer-to-peer system,
    som sender andre spilleres brugerdefinerede data (avatars, skins, ...)
    I demoen er spillerne anonyme, og deres indhold er ikke kontrolleret; derfor er denne funktion slået fra.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
da: |Juridic| Advarsel: Dette spil giver spillere mulighed for at repræsentere
    sig selv i spillet ved brug af billeder.
    
    Ønsker du at få disse billeder vist?

en: |Keyboard|Left Alt
da: |Keyboard|Venstre Alt

en: |Keyboard|Left Control
da: |Keyboard|Venstre Control

en: |Keyboard|Right Alt
da: |Keyboard|Højre Alt

en: |Keyboard|Right Control
da: |Keyboard|Højre Control

en: |Ladder|Not ranked
da: |Ladder|Ikke rangeret

en: |Ladder|Rank:
da: |Ladder|Rang:

en: |Ladder|Unknown
da: |Ladder|Ukendt

en: |LightFromMap|All Vehicles
da: |LightFromMap|Alle Køretøjer

en: |LightFromMap|My Vehicle
da: |LightFromMap|Mit Køretøj

en: |LightFromMap|None
da: |LightFromMap|Ingen

en: |LightMapQuality|Default
da: |LightMapQuality|Standard

en: |LightMapQuality|Fast
da: |LightMapQuality|Hurtig

en: |LightMapQuality|High
da: |LightMapQuality|Høj

en: |LightMapQuality|None
da: |LightMapQuality|Ingen

en: |LightMapQuality|Very Fast
da: |LightMapQuality|Meget Hurtigt

en: |LightMapQuality|Very fast
da: |LightMapQuality|Meget hurtig

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
da: |LoadingProgress|(præindlæs manialinks)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
da: |LoadingProgress|(scanner blokke)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
da: |LoadingProgress|(scanner kampagner)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
da: |LoadingProgress|(scanner lysmaps)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
da: |LoadingProgress|(scanner maps)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
da: |LoadingProgress|(scanner pakker)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
da: |LoadingProgress|(scanner replays)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
da: |LoadingProgress|(scanner skins)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
da: |LoadingProgress|(scanner titler)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
da: |MacroBlocksAndObjects|Brugerdefineret

en: |Map|Unnamed
da: |Map|Unavngivet

en: |Match|Draw
da: |Match|Uafgjort

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
da: |MaxFiltering|Aniso 16x overalt

en: |MaxFiltering|Anisotropic
da: |MaxFiltering|Anisotropisk

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
da: |MaxFiltering|Anisotropisk 2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
da: |MaxFiltering|Anisotropisk 4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
da: |MaxFiltering|Anisotropisk 8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
da: |MaxFiltering|Anisotropisk 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
da: |MaxFiltering|Bilineær

en: |MaxFiltering|Point
da: |MaxFiltering|Punkt

en: |MaxFiltering|Trilinear
da: |MaxFiltering|Trilineær

en: |MediaBlock|BulletFx
da: |MediaBlock|KugleFx

en: |MediaBlock|CharVis
da: |MediaBlock|FigVis

en: |MediaBlock|Editing cut
da: |MediaBlock|Rediger klip

en: |MediaBlock|Time
da: |MediaBlock|Tid

en: |MediaBlock|TimeSpeed
da: |MediaBlock|Tidshastighed

en: |MediaTrack|3dStereo
da: |MediaTrack|3D stereo

en: |MediaTrack|Bullets
da: |MediaTrack|Kugler

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
da: |MediaTrack|CamFx inertisporing

en: |MediaTrack|Camera
da: |MediaTrack|Kamera

en: |MediaTrack|Camera custom
da: |MediaTrack|Brugerdefineret kamera

en: |MediaTrack|Camera effect script
da: |MediaTrack|Kameraeffekt script

en: |MediaTrack|Camera effect shake
da: |MediaTrack|Kameraeffekt ryst

en: |MediaTrack|Camera orbital
da: |MediaTrack|Kamera orbital

en: |MediaTrack|Camera path
da: |MediaTrack|Kamerasti

en: |MediaTrack|Camera race
da: |MediaTrack|Kameraløb

en: |MediaTrack|Coloring Base
da: |MediaTrack|Farve Base

en: |MediaTrack|Coloring Pole
da: |MediaTrack|Farvelæg Mast

en: |MediaTrack|Depth of field
da: |MediaTrack|Feltdybde

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
da: |MediaTrack|Fx Sløringsdybde

en: |MediaTrack|Fx Colors
da: |MediaTrack|Fx farver

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
da: |MediaTrack|Fx bevægelsesslør

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
da: |MediaTrack|FxKameraKombination

en: |MediaTrack|FxCameraMap
da: |MediaTrack|Fx kamera map

en: |MediaTrack|Image
da: |MediaTrack|Billede

en: |MediaTrack|Music volume
da: |MediaTrack|Lydstyrke for musik

en: |MediaTrack|Players
da: |MediaTrack|Spillere

en: |MediaTrack|Scenery
da: |MediaTrack|Sceneri

en: |MediaTrack|Simple events display interface
da: |MediaTrack|Simpel grænseflade for begivenhedsdisplay

en: |MediaTrack|Skeleton
da: |MediaTrack|Skelet

en: |MediaTrack|Sound
da: |MediaTrack|Lyd

en: |MediaTrack|Text
da: |MediaTrack|Tekst

en: |MediaTrack|Time
da: |MediaTrack|Tid

en: |MediaTrack|ToneMapping
da: |MediaTrack|Nuance mapping

en: |MediaTrack|Trails
da: |MediaTrack|Stier

en: |MediaTrack|Transition fade
da: |MediaTrack|Overgangsudtoning

en: |MediaTrack|Triangles2D
da: |MediaTrack|Triangler 2D

en: |MediaTrack|Triangles3D
da: |MediaTrack|Triangler 3D

en: |MediaTrack|VehicleLight
da: |MediaTrack|Køretøjslys

en: |NetworkSpeed|Custom
da: |NetworkSpeed|Brugerdefineret

en: |NetworkSpeed|DSL 20Mb
da: |NetworkSpeed|DSL 20 Mb

en: |NetworkSpeed|DSL 2Mb
da: |NetworkSpeed|DSL 2 Mb

en: |NetworkSpeed|DSL 8Mb
da: |NetworkSpeed|DSL 8 Mb

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
da: |NetworkSpeed|Fiber 100 Mb

en: |NetworkSpeed|Modem 56Kb
da: |NetworkSpeed|Modem 56 Kb

en: |Online support key|Support key
da: |Online support key|Support kode

en: |Opponents|Always Visible
da: |Opponents|Altid synlige

en: |Opponents|Hide Too Close
da: |Opponents|Skjul for tæt på

en: |P2P|Advanced
da: |P2P|Avanceret

en: |P2P|Auto update at Internet connection
da: |P2P|Autoopdatering ved Internetforbindelse

en: |P2P|Auto update from locators
da: |P2P|Autoopdatering fra positionsindikatorer

en: |P2P|Cache cleaned
da: |P2P|Cache ryddet

en: |P2P|Clean cache
da: |P2P|Ryd cache

en: |P2P|Clean of cache failed
da: |P2P|Rydning af cache mislykkedes

en: |P2P|Enable download
da: |P2P|Aktivér download

en: |P2P|Enable locators
da: |P2P|Aktivér positionsindikatorer

en: |P2P|Enable upload
da: |P2P|Aktivér upload

en: |P2P|Maximum cache size
da: |P2P|Maksimal cache-størrelse

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
da: |P2P|Peer-to-peer overførsel

en: |P2P|Update locators from URL
da: |P2P|Opdater lokalitetsfiler fra URL

en: |PlayerOcclusion|All
da: |PlayerOcclusion|Alle

en: |PlayerOcclusion|Me
da: |PlayerOcclusion|Mig

en: |PlayerOcclusion|None
da: |PlayerOcclusion|Ingen

en: |PlayerShadow|All
da: |PlayerShadow|Alle

en: |PlayerShadow|Me
da: |PlayerShadow|Mig

en: |PlayerShadow|None
da: |PlayerShadow|Ingen

en: |PreviousRaceTime|Prev
da: |PreviousRaceTime|Foregående

en: |RefereeMode|All
da: |RefereeMode|Alle

en: |RefereeMode|Top3
da: |RefereeMode|Top 3

en: |ServerLevel|Amateurs place
da: |ServerLevel|Amatørernes sted

en: |ServerLevel|Beginners
da: |ServerLevel|Begyndere

en: |ServerLevel|Competitive racers
da: |ServerLevel|Konkurrencedygtige racere

en: |ServerLevel|Races of champions
da: |ServerLevel|Mestrenes race

en: |ServerLevel|Serious challengers
da: |ServerLevel|Seriøse udfordrerer

en: |ShaderQuality|Fast
da: |ShaderQuality|Hurtig

en: |ShaderQuality|Nice
da: |ShaderQuality|Pæn

en: |ShaderQuality|Very Fast
da: |ShaderQuality|Meget Hurtigt

en: |ShaderQuality|Very Nice
da: |ShaderQuality|Meget Fint

en: |Shadows|High
da: |Shadows|Høj

en: |Shadows|None
da: |Shadows|Ingen

en: |Shadows|Very High
da: |Shadows|Meget Høj

en: |SkinName|Default
da: |SkinName|Standard

en: |Skin|Unnamed
da: |Skin|Unavngiven

en: |Speaker|Headphone
da: |Speaker|Hovedtelefon

en: |Speaker|No speakers
da: |Speaker|Ingen højttalere

en: |Speaker|Stereo max
da: |Speaker|Stereo maks.

en: |Speaker|Stereo min
da: |Speaker|Stereo Min

en: |Speaker|Stereo narrow
da: |Speaker|Stereo smal

en: |Speaker|Stereo wide
da: |Speaker|Stereo bred

en: |Speaker|Use system config
da: |Speaker|Brug systemkonfig

en: |SpectatorCam|Follow
da: |SpectatorCam|Følg

en: |SpectatorCam|Free
da: |SpectatorCam|Fri

en: |SpectatorCam|Manual
da: |SpectatorCam|Manuel

en: |Stats|Editing time
da: |Stats|Redigeringstid

en: |Stats|Finish count
da: |Stats|Afslut tæller

en: |Stats|Most Edited
da: |Stats|Mest redigeret

en: |Stats|Most played
da: |Stats|Mest spillet

en: |Stats|Most played online
da: |Stats|Mest spillet online

en: |Stats|Most played solo
da: |Stats|Mest spillet solo

en: |Stats|Online time
da: |Stats|Onlinetid

en: |Stats|Play time
da: |Stats|Spilletid

en: |Stats|Reset count
da: |Stats|Nulstil tæller

en: |Stats|Solo time
da: |Stats|Solotid

en: |Substantive|Attack
da: |Substantive|Angreb

en: |TexturesQuality|High
da: |TexturesQuality|Høj

en: |TexturesQuality|Low
da: |TexturesQuality|Lav

en: |TexturesQuality|Very Low
da: |TexturesQuality|Meget Lavt

en: |TimelineUnit|Frames
da: |TimelineUnit|Billeder

en: |TimelineUnit|Time
da: |TimelineUnit|Tid

en: |Title|None
da: |Title|Ingen

en: |TripleBuffering|Off
da: |TripleBuffering|Fra

en: |TripleBuffering|On
da: |TripleBuffering|Til

en: |Unit|kB
da: |Unit|Kb

en: |VehicleReflect|High
da: |VehicleReflect|Høj

en: |VehicleReflect|HighInReplay
da: |VehicleReflect|Højireplay

en: |VehicleReflect|Low
da: |VehicleReflect|Lav

en: |Warm up|Click to take the slot
da: |Warm up|Klik for at tage et slot

en: |WaterReflect|High
da: |WaterReflect|Høj

en: |WaterReflect|Low
da: |WaterReflect|Lav

en: |ZClipAuto|Far
da: |ZClipAuto|Fjern

en: |ZClipAuto|Near
da: |ZClipAuto|Nær

en: |ZClip|Disable
da: |ZClip|Deaktivér

en: |ZClip|Fixed
da: |ZClip|Stationær

en: |Zone|Africa
da: |Zone|Afrika

en: |Zone|Asia
da: |Zone|Asien

en: |Zone|Europe
da: |Zone|Europa

en: |Zone|Medals
da: |Zone|Medaljer

en: |Zone|Middle East
da: |Zone|Mellemøsten

en: |Zone|North America
da: |Zone|Nordamerika

en: |Zone|Oceania
da: |Zone|Oceanien

en: |Zone|South America
da: |Zone|Sydamerika

en: |Zone|World
da: |Zone|Verden

en: |long|Next
da: |long|Næste
