Maniaplanet - en to cs translation catalogue (3612 entries)

en: 
    (if you select no, other information will be updated anyway)
cs: 
    (pokud zvolíte ne, ostatní informace budou aktualizovány)

en: 
    Additional information can be found in
cs: 
    Další informace naleznete v

en:  (shared with CPU)
cs:  (sdíleno s CPU)

en:  - %1 (in %2)
cs:  - %1 (v %2)

en:  - Warning! - 
    You seem to be on a private network.
    Unless you have configured your NAT,
    other players on internet will not be
    able to join in...
cs:  - Upozornění! - 
    Jste na lokální síti.
    Bez správného nastavení NAT
    se ostatní hráči z internetu
    nepřipojí...

en:  < Target <
cs:  < Cíl <

en:  Player banned.
cs: Hráči byl zakázán vstup.

en:  Scores reset for this player.
cs: Skóre tohoto hráče bylo resetováno

en:  minute
cs:  minuta

en:  minutes
cs:  minut

en:  second
cs:  vteřina

en:  seconds
cs:  vteřin

en: "$<%1$>"
     is read-only.
cs: "$<%1$>"
     je pouze pro čtení.

en: "Alive Bullets"
cs: "Živé kulky"

en: "Explosion Bullets"
cs: "Výbušné kulky"

en: "Explosion Lasers"
cs: "Vybuchující Lasery"

en: $0F0$<%1$> asks: %2?
cs: $0F0$<%1$> se ptá: %2?

en: $0F0$<%1$> joined the game
cs: $0F0$<%1$> se právě připojil

en: $0F0$<%1$> left the game
cs: $0F0$<%1$> opustil hru

en: $<%1 %2$> wins the map!
cs: $<%1 %2$> vyhrává tuto mapu!

en: $<%1$> attack
cs: $<%1$> útočí

en: $<%1$> attack - defense $<%2$>
cs: $<%1$> útok - obrana $<%2$>

en: $<%1$> captured the checkpoint!
cs: $<%1$> obsadil/a checkpoint!

en: $<%1$> captured the gate!
cs: $<%1$> obsadil/a bránu!

en: $<%1$> captured the goal!
cs: $<%1$> obsadil/a cíl!

en: $<%1$> captured the pole.
cs: $<%1$> obsadil/a stožár.

en: $<%1$> countered $<%2$>
cs: $<%1$> kontroval/a $<%2$>

en: $<%1$> crossed the finish line!
cs: $<%1$> dojel do cíle!

en: $<%1$> did a combo of $<%2$>
cs: $<%1$> udělal/a combo $<%2$>

en: $<%1$> did the first elimination!
cs: $<%1$> udělal/a první eliminaci!

en: $<%1$> did the longest Laser hit: $<%2$>m
cs: $<%1$> udělal/a nejdelší zásah laserem: $<%2$>m

en: $<%1$> did the longest Rocket hit: $<%2$>m
cs: $<%1$> udělal/a nejdelší zásah raketou: $<%2$>m

en: $<%1$> didn't capture the pole in time.
cs: $<%1$> neobsadil/a stožár v čase.

en: $<%1$> eliminated the attacker.
cs: $<%1$> eliminoval/a útočníka.

en: $<%1$> gets the final hit!
cs: $<%1$> dostal/a konečný zásah!

en: $<%1$> has invited you to join the group '$<%2$>'.
    Do you accept his invitation?
cs: $<%1$> vás vyzval k připojení se ke skupině '$<%2$>'.
    Chcete přijmout tuto pozvánku?

en: $<%1$> hasn't been eliminated since $<%2$>
cs: $<%1$> nebyl/a $<%2$> eliminován/a

en: $<%1$> is %2 points from victory!
cs: $<%1$> je %2 body od vítězství!

en: $<%1$> is 1 point from victory!
cs: $<%1$> je 1 bod od vítezství!

en: $<%1$> is King of the Lobby!
cs: $<%1$> je král sezení!

en: $<%1$> is attacking!
cs: $<%1$> útočí!

en: $<%1$> is close to win
cs: $<%1$> je blízko výhry

en: $<%1$> is eliminated!
cs: $<%1$> je vyřazen/a!

en: $<%1$> is eliminated!
    Time expired!
cs: $<%1$> je vyřazen/a!
    Čas vypršel!

en: $<%1$> is inactive
cs: $<%1$> je neaktivní

en: $<%1$> is the King: %2 Hits!
cs: $<%1$> je král: %2 zásahů!

en: $<%1$> is the King: %2 Points!
cs: $<%1$> je Král: %2 Bodů!

en: $<%1$> joins team $<%2$>.
cs: $<%1$> se připojuje k týmu $<%2$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$> and joins team $<%3$>.
cs: $<%1$> opouští tým $<%2$> a připojuje se k týmu $<%3$>.

en: $<%1$> leaves team $<%2$>.
cs: $<%1$> opouští tým $<%2$>.

en: $<%1$> needs to capture more poles
cs: $<%1$> musí obsadit více stožárů

en: $<%1$> retired!
cs: $<%1$> se vzdal/a!

en: $<%1$> secures %2th place!
cs: $<%1$> obhájil/a %2. místo!

en: $<%1$> secures 1st place!
cs: $<%1$> obhájil/a první místo!

en: $<%1$> secures 2nd place!
cs: $<%1$> obhájil/a druhé místo!

en: $<%1$> secures 3rd place!
cs: $<%1$> obhájil/a třetí místo!

en: $<%1$> takes %2th place!
cs: $<%1$> obsadil/a %2. místo!

en: $<%1$> takes 1st place!
cs: $<%1$> obsadil/a první místo!

en: $<%1$> takes 2nd place!
cs: $<%1$> obsadil/a druhé místo!

en: $<%1$> takes 3rd place!
cs: $<%1$> obsadil/a třetí místo!

en: $<%1$> takes the lead!
cs: $<%1$> se ujímá vedení!

en: $<%1$> wins the map
cs: $<%1$> vyhrává tuto mapu

en: $<%1$> wins the map!
cs: $<%1$> vyhrál/a na této mapě!

en: $<%1$> wins the match!
cs: $<%1$> vyhrál zápas!

en: $<%1$> wins the round
cs: $<%1$> vyhrává toto kolo

en: $<%1$> wins the round!
cs: $<%1$> vyhrál/a toto kolo!

en: $<%1$> wins the turn
cs: $<%1$> vyhrává toto kolo

en: $<%1$> wins the turn!
cs: $<%1$> vyhrál kolo!

en: $<%11. $>A successful attack scores 1 point to the Attacker.
    $<%12. $>Hitting a player scores 1 goal average point. Being hit removes 1 goal average point. The goal average points are used to break tie between players.
    $<%13. $>After a fixed number of rounds, the player with the best score wins the map.
cs: $<%11. $>Úspěšný útok přinese 1 bod pro útočníka.
    $<%12. $>Trefa hráče přinese v průměru 1 bod. Být trefen odebere v průměru 1 bod. Průměrné body jsou využity ke zkrácené hře mezi hráči.
    $<%13. $>Hráč s nejlepším skóre po stanoveném počtu kol, vyhrává mapu.

en: $<%11. $>Ammunitions are limited. You must alternatively capture poles on each side of the map to reload.
cs: $<%11. $>Munice je omezená. Musíte alternativně obsadit stožáry na každé straně mapy pro znovunabytí.

en: $<%11. $>Capture the poles during Attack phases.
    $<%12. $>If the time limit is reached, only 100%% captured poles count. The first team to win %2 rounds wins the match.
cs: $<%11. $>Obsaďte stožáry během útočných fází.
    $<%12. $>Po skončení časového limitu jsou počítány pouze 100%% obsazené stožáry. První tým, který vyhraje %2 kol, vyhrává zápas.

en: $<%11. $>Each time you eliminate an opponent, your Combo Time increases.
    $<%12. $>Use '1', '2', '3' and '4' on your keyboard to switch weapon. Collecting a weapon item grants your team with the ability to use it this round, or with 1 extra ammo max if you already own it.
cs: $<%11. $>Pokaždé, když eliminujete protivníka se váš Combo čas zvyšuje.
    $<%12. $>Použijte '1', '2', '3' a '4' na vaší klávesnici, pro změnu zbraně. Sbíráním zbraní udělíte svému týmu možnost je použít toto kolo, nebo s 1 extra municí, pokud ji již vlastníte.

en: $<%11. $>Eliminate the two opponents within a short range of time (Combo Time).
    $<%12. $>Your Combo Time starts when you eliminate one opponent: eliminate the second one before it ends to win the round.
cs: $<%11. $>Eliminujte dva soupeře v krátkém časovém rozmezí (Combo Čas).
    $<%12. $>Váš Combo čas začíná, když eliminujete protivníka: eliminujte druhého před koncem času, pro výhru kola.

en: $<%11. $>Hit your opponents to score points.
    $<%12. $>The first player to reach the points limit or the player with the highest score at the end of the time limit wins the map.
cs: $<%11. $>Zasáhněte své soupeře pro získání bodů.
    $<%12. $>První hráč, který dosáhne bodového limitu, nebo hráč s nejvyšším skóre na konci časového limitu, vyhrává mapu.

en: $<%11. $>If an attacker is eliminated they will not respawn for the rest of the turn.
    $<%12. $>If a defender is eliminated they are respawned as soon as a pole is captured.
    $<%13. $>For each new round, the attackers restart from the beginning of the map, but with one additional armor.
cs: $<%11. $>Pokud je útočník eliminován, nebude obnoven po zbytek tahu.
    $<%12. $>Pokud je obránce eliminován, je obnoven po obsazení stožáru.
    $<%13. $>Každé nové kolo útočníci začínají na začátku mapy, ale s jedním přidaným zdravím.

en: $<%11. $>Survive as long as possible to score a maximum of points.
    $<%12. $>Bonus points are awarded for the pole capture and for each player hit.
    $<%13. $>If the pole is captured then the playing area will start to shrink. If a player leaves this area they are eliminated.
    $<%14. $>The first player to reach %2 points wins.
cs: $<%11. $>Přežijte tak dlouho, jak je to možné pro získání maxima bodů.
    $<%12. $>Bonusové body jsou uděleny za obsazení stožáru a za každý zásah hráče.
    $<%13. $>Je-li stožár obsazen, se začne hrací plocha zmenšovat. Pokud hráč opustí tuto oblast, je eliminován.
    $<%14. $>První hráč, který dosáhne %2 bodů vyhrává.

en: $<%11. $>The attacker must capture a pole after %2 seconds and before %3 seconds.
    $<%12. $>The defenders must prevent the attacker from capturing a pole.
    $<%13. $>The game is divided in rounds of two turns each.
    $<%14. $>During a round each team play one turn in attack and one turn in defense.
    $<%15. $>The team who wins the turn scores 1 point.
    $<%16. $>The first team to score at least %4 points with %5 ahead of their opponent wins the map.
cs: $<%11. $>Útočník musí obsadit stožár po %2 a před %3 vteřinami.
    $<%12. $>Obránci musí zabránit útočníkovi v obsazení stožáru.
    $<%13. $>Hra je rozdělena na kola dvou tahů.
    $<%14. $>Během kola každý tým hraje jeden tah v útoku a jeden v obraně.
    $<%15. $>Vítězný tým získává 1 bod.
    $<%16. $>První tým, který získá alespoň %4 bodů s %5 body od soupeře, vyhrává mapu.

en: $<%11. $>The game is divided in rounds of two turns each. During a round each team plays one turn in attack and one turn in defense.
    $<%12. $>The attacker has to eliminate all defenders or capture the pole between %2 seconds and %3 seconds. The defenders must eliminate the attacker or prevent them from capturing the pole.
    $<%13. $>The team in attack plays with 1 player using the laser. The team in defense plays with 3 players using rockets.
cs: $<%11. $>Každá hra je rozdělena na kola dvou tahů. Během kola každý tým hraje jeden tah v útoku a jeden v obraně.
    $<%12. $>Útočník musí eliminovat všechny obránce, nebo obsadit stožár mezi %2 a %3 vteřinami. Obránci musí eliminovat útočníka nebo zabránit v obsazení stožáru.
    $<%13. $>Tým v útoku hraje 1 hráč s laserem. Tým v obraně hrají 3 hráči s raketami.

en: $<%11. $>The game is divided in rounds. During a round, one player is the Attacker, the others are Defenders.
    $<%12. $>The Attacker has to eliminate all Defenders or capture the pole between %2 and %3 seconds. Defenders must prevent them from doing so.
    $<%13. $>The Attacker plays with the Laser. Defenders play with Rockets.
cs: $<%11. $>Hra je rozdělena na kola. Během kola je jeden hráč útočník, ostatní jsou obránci.
    $<%12. $>Útočník musí eliminovat všechny obránce nebo obsadit stožár mezi %2 a %3 vteřinami. Obránci mu v tom musí zabránit.
    $<%13. $>Útočník hraje s laserem. Obránci hrají s raketami.

en: $<%11. $>The goal of this mode is to capture a maximum of poles.
    $<%12. $>A game is divided in rounds of two turns each.
    $<%13. $>During a round each team plays one turn on attack and one turn on defense.
    $<%14. $>The attackers must capture the poles in order on the map. The defenders must stop them.
    $<%15. $>If a team captures all the poles during its turn, this team instantly wins the map.
    $<%16. $>After %2 rounds, the team that captured the most poles wins the map.
cs: $<%11. $>Cílem tohoto režimu je obsadit maximum stožárů.
    $<%12. $>Hra je rozdělena na kola dvou tahů.
    $<%13. $>Během kola každý tým hraje jeden tah za útok a jeden za obranu.
    $<%14. $>Útočníci musí obsadit stožáry na mapě v daném pořadí. Obránci je musí zastavit.
    $<%15. $>Pokud tým obsadí všechny stožáry během svého tahu, tento tým okamžitě vyhrává mapu.
    $<%16. $>Tým, který obsadil většinu stožárů po %2 kolech, vyhrává mapu.

en: $<%11. $>The team in defense play with Rockets.
    $<%12. $>The team in attack play with 4 Lasers and 1 Nucleus.
    $<%13. $>The player with the Nucleus is the attacker and is the only one who can capture a pole.
    $<%14. $>If the attacker is eliminated, his team lose the turn.
cs: $<%11. $>Tým v obraně hraje s raketami.
    $<%12. $>Tým v útoku hraje s 4 lasery a 1 jádrem.
    $<%13. $>Hráč s  jádrem je útočník a jediný kdo může obsadit stožár.
    $<%14. $>Pokud je útočník vyřazen, jeho tým prohrává kolo.

en: $<%11. $>The team that wins the turn scores 1 point.
    $<%12. $>The winning team is the first one to score at least %2 points with %3 ahead of its opponents.
cs: $<%11. $>Tým, který vyhraje tah, získává 1 bod.
    $<%12. $>Vítězný tým je první, kdo dosáhne alespoň %2 bodů z %3 před svými protivníky.

en: $<%11. $>Touch the engagement point to be the first team to Attack.
    $<%12. $>If a team does not touch any pole during %2 seconds, the other team Attacks.
cs: $<%11. $>Dotknete se bodu odhodlání jako první, pro získání útočného týmu.
    $<%12. $>Pokud se tým nedotkne stožáru do %2 vteřin, bude útočit jiný tým.

en: $<%11. $>You must hit your opponent with your weapons to score points.
    $<%12. $>The first player to score at least %2 points with %3 ahead of their opponent wins the round.
    $<%13. $>Take at least %4 rounds with %5 ahead of your opponents to win the match.
cs: $<%11. $>Musíte trefit svého soupeře svými zbraněmi pro získání bodů.
    $<%12. $>První hráč se skóre alespoň %2 bodů %3 body od soupeře, vyhrává kolo.
    $<%13. $>vyhrajte alespoň %4 kola s %5 kol od soupeře, pro výhru zápasu.

en: $F00New Terrain Editor
cs: $F00Nový editor terénu

en: $F00Old Mix Map
cs: $F00Starý Mix Map

en: $F00Save All Blocks
cs: $F00Uložit všechny bloky

en: $f00Warning! You are going to lose 10000 LP in each title where you have more than 60000 LP.$z
cs: $f00Varování! Ztratíte 10000 LP v každém titulu, kde máte více než 60000 LP.$z

en: $ff0Left click$fff add vertex,
cs: $ff0Levý klik$fff pro přidání vrcholu,

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Alt$fff to change draw plane
cs: $ff0Levý klik$fff pro vytvoření vrcholu, $ff0Alt$fff pro změnu kreslící plochy

en: $ff0LeftClick$fff to create vertex, $ff0Tab$fff to select move axis,
cs: $ff0Levý klik$fff pro vytvoření vrcholu, $ff0Tab$fff pro výběr os pohybu,

en: $ff0LeftClick$fff to delete
cs: $ff0Levý klik$fff odstranit

en: $ff0LeftClick$fff to select & move, $ff0Shift+LeftClick$fff to add,  $ff0Alt+LeftClick$fff to remove
cs: $ff0Levý klik$fff pro výběr & pohyb, $ff0Shift+Levý klik$fff pro přidání, $ff0Alt+Levý klik$fff odstranit

en: $ff0LeftClick$fff to select base position,
cs: $ff0Levý klik$fff pro výběr základní pozice,

en: $ff0LeftClick$fff to select base position, $ff0RightClick$fff to change plane normal
cs: $ff0Levý klik$fff pro výběr základní pozice, $ff0Pravý klik$fff pro změnu plochy

en: $ff0RightClick$fff to cancel,
cs: $ff0Pravý klik$fff storno,

en: $fffIn $f00Laps$fff mode, the goal is to drive as far as possible by passing $f00checkpoints$fff.
    
    The laps mode takes place on multilap (cyclical) maps, and is played in one go for every map.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player who passed the most $f00checkpoints$fff. In case of draws, the winner is the player who passed the last checkpoint first.
cs: $fffCílem módu $f00Okruhy$fff je projet tolik $f00checkpointů$fff, kolik bude možno.
    
    Mód Okruhy se jezdí na vícekolových (cyklických) mapách, na kterých hráči startují jen jednou.
    
    Když vyprší celkový čas, $f00vítězem$fff se stává hráč, který projel největším počtem $f00kontrolních bodů$fff. V případě shody se vítězem stává hráč, který projel posledním kontrolním bodem dříve.

en: $fffIn $f00Rounds$fff mode, the goal is to win a maximum number of $f00points.
    
    $fffThe rounds mode consists of $f00a series of races$fff.
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff, added to your total.
    
    The $f00winner$fff is the first player whose total reaches the $f00point limit$fff (30 for example).
cs: $fffCílem módu $f00Na kola$fff je získat co nejvíc $f00bodů$fff.
    
    Mód Na kola se skládá ze $f00série závodů$fff.
    Za dokončení závodu na dobré $f00pozici$fff dostanete $f00body$fff, které se přičítají k vašemu skóre.
    
    $f00Vítězem$fff se stává hráč, který jako první dosáhne stanovený $f00bodový limit$fff (například 30).

en: $fffIn $f00Stunts$fff mode, the goal is to do the $f00best stunt score$fff.
    
    To win stunt points, you must perform as many impressive acrobatics as possible within the maps time limit.
    You can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best stunt score$fff.
cs: $fffV módu $f00Akrobacie$fff je cílem dosáhnout $f00nejlepšího akrobatického skóre$fff.
    
    K získání akrobatických bodů musíte provádět co nejpůsobivější akrobatické kousky v časovém limitu mapy.
    Celou jízdu můžete $ff0opakovat$fff stisknutím klávesy $ff0'Backspace'$fff.
    
    Když vyprší celkový čas, $f00vítězem$fff se stává hráč s $f00nejvyšším akrobatickým skóre$fff.

en: $fffIn $f00Team$fff mode, you have to choose a team : $f00Red$fff or $55fBlue$fff.
    (you can select a team in the in-game menu, 
    accessible via the 'Escape' key)
    
    The team mode mode consists of $f00a series of races$fff.
    The goal for your team is to win a maximum number of $f00points$fff.
    
    When you finish a race with a good $f00position$fff, you give $f00points$fff to your team.
    The $f00winning team$fff is the first team whose total reaches the $f00point limit$fff (5 for example).
cs: $fffV módu $f00Tým$fff si vybíráte jeden ze dvou týmů: $f00Červený$fff, nebo $55fModrý$fff.
    (tým vybíráte kliknutím na "Změnit tým" přes herní menu,
    přístupné přes klávesu 'Escape')
    
    Hra v týmovém módu se skládá z více $f00závodních kol$fff.
    Cílem vašeho týmu je vyhrát co nejvíce $f00bodů. $fff
    
    Dojedete-li závod na dobré $f00pozici$fff, dostanete $f00body$fff pro váš tým.
    $f00Vítězným týmem$fff se stává tým, který první dosáhne určené $f00bodové hranice$fff (například 50 bodů).

en: $fffIn $f00Time Attack$fff mode, the goal is to set the $f00best time$fff.
    
    You have as many tries as you want, and you can $ff0retry$fff when you want by pressing the $ff0'Backspace'$fff key.
    
    When the time is up, the $f00winner$fff is the player with the $f00best time$fff.
cs: $fffV módu $f00Na čas$fff je cílem dosáhnout co $f00nejlepšího zajetého času$fff.
    
    Máte tolik pokusů, kolik si budete přát a celou jízdu můžete $ff0opakovat$fff stisknutím klávesy $ff0'Backspace'$fff.
    
    Když vyprší celkový čas, $f00vítězem$fff se stává hráč s $f00nejlepším zajetým časem$fff.

en: $fffThe cup mode consists of $f00a series of races on multiple maps$fff.
    
    When you finish a race in a good $f00position$fff, you get $f00points$fff added to your total.
    Servers might propose warmup races to get familiar with a map first.
    
    To win, you must first reach the $f00point limit$fff to become a $f00finalist$fff. Once you are a finalist, you must finish a race in $f00first position$fff to win the cup.The cup mode ends once 3 players have managed to become finalists and to finish first.
cs: $fffMód Pohár sa skládá ze $f00série závodů na různých mapách$fff.
    
    Za dokončení závodu na dobré $f00pozici$fff, dostanete $f00body$fff, které se přičítají k vašemu skóre.
    Server může na začátku připravit zahřívací jízdu na seznámení s mapou.
    
    Pro výhru musíte nejdříve dosáhnout $f00bodového limitu$fff, po jehož překonání se stanete $f00finalistou$fff. Stanete-li se finalistou a dokončíte závod na $f00prvním místě$fff, vyhráváte pohár. Mód Pohár končí, když 3 hráči postoupí do finále a získají pohár.

en: $oBest times:
cs: $oNejlepší časy:

en: $oWARNING:$o
    
    All of your progression, rankings, medals, and any persistent data for the title %1 will be erased.
    
    Are you sure you want to unload the station?
cs: $oVAROVÁNÍ:$o
    
    Všechny vaše postupy, pozice, medaile a veškeré perzistentní data v titulu %1 budou vymazána.
    
    Jste si jisti, že chcete uvolnit stanici?

en: $s$<%1$> will start in attack.
cs: $s$<%1$> začne v útoku.

en: $s$<%1$> will start in defense.
cs: $s$<%1$> začne v obraně.

en: $s$<%1$> wins the toss!
cs: $s$<%1$> vyhrál/a hod!

en: $s$<%1$>: do you want to attack or defend first?
cs: $s$<%1$>: chcete útočit nebo bránit první?

en: $s$ff0LeftClick$fff to add/remove trigger block, $ff0Ctrl+RightClick$fff to set/rotate reference frame
cs: $s$ff0Levý klik$fff pro přidání/odebrání spouštěče, $ff0Ctrl+Pravý klik$fff pro nastavení/otočení směru

en: %1
    
    Please select another one.
cs: %1
    
    Vyberte prosím jiný.

en: %1 $zis now connected.
cs: %1 $zje nyní připojen/a.

en: %1 $zis playing on %2
cs: %1 $zhraje na %2

en: %1 %2 armors left.
cs: %1 zbývá %2 životů.

en: %1 %2 attackers left.
cs: Zbývají %1 %2 útočníci.

en: %1 %2 defenders left.
cs: Zbývá %1 %2 obránců.

en: %1 1 defender left.
cs: Zbývá %1 1 obránce.

en: %1 Players
cs: %1 hráčů

en: %1 added you to their buddies. Confirm ?
cs: %1 si vás přidal/a do kamarádů. Potvrdit ?

en: %1 allows you to create internet games and exchange data with other players (peer to peer).
    We're now checking your network connection, so that you can configure your firewall.
cs: %1 umožňuje vytvořit hru přes internet a vyměňovat data s ostatními hráči (peer to peer).
    Nyní bude prověřeno vaše internetové připojení, poté budete moci nastavit firewall.

en: %1 attacker left
cs: Zbývá %1 útočník.

en: %1 attackers left
cs: Zbývá %1 útočníků

en: %1 captured %2 checkpoint
cs: %1 obsadil/a %2 checkpoint

en: %1 captured %2 checkpoints
cs: %1 obsadil/a %2 checkpointy/ů

en: %1 captured %2 goal
cs: %1 obsadil/a %2 cíl

en: %1 captured %2 goals
cs: %1 obsadil/a %2 cílů

en: %1 days
cs: %1 dnů

en: %1 defender left
cs: Zbývá %1 obránce

en: %1 defenders left
cs: Zbývá %1 obránců

en: %1 eliminated himself
cs: %1 se vyřadil

en: %1 has been eliminated.
cs: %1 byl vyřazen.

en: %1 has been hit.
cs: %1 byl zasažen.

en: %1 has eliminated %2
cs: %1 vyřadil %2

en: %1 has eliminated you!
cs: %1 vás vyřadil!

en: %1 has hit %2
cs: %1 zasáhl %2

en: %1 has hit you!
cs: %1 vás zasáhl!

en: %1 hit himself
cs: %1 se zasáhl

en: %1 hours
cs: %1 hodin

en: %1 is %2
cs: %1 je %2

en: %1 is not part of the official campaign.
cs: %1 není součástí oficiální kampaně.

en: %1 is not yet unlocked.
cs: %1 není zatím odemknuto.

en: %1 is not your ally anymore
cs: %1 již není vaším spojencem

en: %1 is now your ally
cs: %1 je nyní vaším spojencem

en: %1 is your ally
cs: %1 je vaším spojencem

en: %1 more ...
cs: %1 více ...

en: %1 needs %2 to run. Do you want to install it?
cs: %1 potřebuje pro chod %2. Přejete si spustit instalaci?

en: %1 needs %2 to run. Please install it (%3).
cs: %1 vyžaduje ke spuštění %2. Nainstalujte ho z (%3).

en: %1 point (Best score: %2)
cs: %1 bod (Nejlepší skóre: %2)

en: %1 point to assign
cs: %1 získaný bod

en: %1 points (Best score: %2)
cs: %1 bodů (Nejlepší skóre: %2)

en: %1 points to assign
cs: %1 získané body

en: %1 texel/m, time elapsed: %2
cs: %1 texel/m, uplynulý čas: %2

en: %1 was not found on this computer.
cs: V tomto počítači nebyla %1 nalezena.

en: %1 website
cs: Webová stránka %1

en: %1 wins the map!
cs: %1 zvítězil na této mapě!

en: %1 wins the map.
cs: %1 zvítězil na této mapě.

en: %1 wins the match!
cs: %1 vyhrál/a zápas!

en: %1$<%2$> canceled match start.
cs: %1$<%2$> zrušil/a start zápasu.

en: %1$<%2$> dodges by %3cm.
cs: %1$<%2$> se vyhýba o %3cm.

en: %1$<%2$> hits $<%3$> from %4m.
cs: %1$<%2$> zasáhl $<%3$> z %4m.

en: %1$<%2$> join a match.
cs: %1$<%2$> se přidal/a k zápasu.

en: %1$<%2$> joined his match as a substitute.
cs: %1$<%2$> se připojil/a k zápasu jako náhradník.

en: %1$<%2$> misses $<%3$> by %4cm.
cs: %1$<%2$> minul $<%3$> o %4cm.

en: %1$<%2$> misses by %3cm.
cs: %1$<%2$&gt; minul o %3cm.

en: %1.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
cs: %1.
    
    Stiskněte OK pro výběr/vytvoření jiné složky.
    Stiskněte Zrušit, pokud chcete problém vyřešit sami.

en: %1m hit!
cs: %1m zásah!

en: %1th
cs: %1.

en: '$<%1$>' by $<%2$>
cs: '$<%1$>' od $<%2$>

en: (All those functionalities and many others are also available via keyboard shortcuts and interface buttons)
cs: (Všechny tyto funkce a mnohé další jsou také dostupné přes klávesové zkratky a tlačítka)

en: (Scores)
cs: (Skóre)

en: (Shift +) Arrow keys
cs: (Shift +) klávesy se šipkami

en: (click to see conditions)
cs: (klikněte pro zobrazení podmínek)

en: (default horns)
cs: (původní klaksony)

en: (downloaded from %1)
cs: (staženo z %1)

en: (faster, but prone to bugs)
cs: (rychlejší, ale náchylnější k chybám)

en: (hold)
cs: (držet)

en: (to avoid performance bugs)
cs: (abyste zamezili chybám hry)

en: - Bad current password
cs: - Špatné aktuální heslo

en: - Current password not given
cs: - Aktuální heslo nebylo zadáno

en: - Invalid email address
cs: - Neplatná e-mailová adresa

en: - Invalid group name. You cannot use '|' character
cs: Neplatný název skupiny. Nemůžete použít znak "|"

en: - Invalid zone
cs: - Neplatná oblast

en: - No name given
cs: - nebylo zadáno jméno

en: - Password and confirm password do not match.
cs: - Heslo a potvrzení hesla se neshoduje.

en: - Password doesn't match confirmation
cs: - heslo se neshoduje s ověřením

en: - The email addresses do not match
cs: - E-mailové adresy se neshodují

en: ---Too Fast!
cs: ---Příliš rychle!

en: ---Too High!
cs: ---Příliš vysoké!

en: ---Too Low!
cs: ---Příliš nízko!

en: ---Too Slow!
cs: ---Příliš pomalu!

en: ...I forgot my password
cs: ...Zapomněl jsem své heslo

en: 1 (10) grid step(s) drag
cs: 1 (10) krok/ů mřížky taženo

en: 1 armor left.
cs: zbývá 1 zdraví.

en: 1 attacker left.
cs: zbývá 1 útočník.

en: 1 defender left.
cs: zbývá 1 obránce.

en: 1st
cs: 1.

en: 2 players race
cs: závod pro 2 hráče

en: 2 vs 2: Eliminate the two opponents within a short range of time. Pick up items to power up your team.
cs: 2 proti 2: Eliminujte dva soupeře v krátkém časovém rozmezí. Seberte předměty pro zvýšení výkonu vašeho týmu.

en: 2nd
cs: 2.

en: 3 players race
cs: závod pro 3 hráče

en: 3-D glasses
cs: 3D brýle

en: 3D Glasses Settings
cs: Nastavení 3D brýlí

en: 3D glasses
cs: 3D brýle

en: 3d Stereo
cs: 3D stereo

en: 3rd
cs: 3.

en: 4 players race
cs: závod pro 4 hráče

en: 5 players race
cs: závod pro 5 hráčů

en: 6 players race
cs: závod pro 6 hráčů

en: 7 players race
cs: závod pro 7 hráčů

en: 8 players race
cs: závod pro 8 hráčů

en: <None>
cs: <není>

en: A block's clip is not in the underground area.
cs: Klip bloku není pod zemí.

en: A block's clip is not on the right surface.
cs: Klip bloku není na správném povrchu.

en: A block's clip is outside the building area.
cs: Klip bloku je mimo stavitelnou oblast.

en: A block's clip overrides another block.
cs: Klip bloku překrývá jiný blok.

en: A buddy slot has been successfully added.
cs: Kamarádský slot byl úspěšně přidán.

en: A comment for the author?
cs: Komentář pro autora?

en: A compulsory update of the game is available (%1%2).
cs: Povinná aktualizace hry je dostupná (%1%2).

en: A deck with that name already exists.
    Use 'Edit' to modify it.
cs: Balíček s tímto jménem již existuje. 
    Použijte 'Upravit'.

en: A large number of players are trying to connect to ManiaPlanet. Please hold on, you will access the game very soon.
    Estimated Wait Time:
cs: Velký počet hráčů se snaží připojit k ManiaPlanet.
    Prosím vydržte, do hry vstoupíte velmi brzy.
    Odhadovaná doba čekání:

en: A new connection has been established.
cs: Bylo navázáno nové spojení.

en: A new map was successfully downloaded.
    It is now available for you to play!
cs: Nová mapa byla úspěšně stažena.
    Nyní je k dispozici pro hru!

en: A new player joins the game.
cs: Nový hráč se připojil do hry.

en: A new replay was successfully downloaded.
    You can race against it
    or view it with the replay editor
cs: Nový záznam byl úspěšně stažen.
    Můžete proti němu závodit
    nebo ho otevřít v záznamovém editoru.

en: A new version of the game has just been downloaded. Some files are going to be updated.
    
    This operation requires Administrator privileges.
cs: Nová verze hry byla stažena. Některé soubory budou aktualizovány.
    
    Tato operace vyžaduje oprávnění správce.

en: A player with this email is already invited.
cs: Hráč již byl pozván emailem.

en: A predefined game script with this name already exists.
    Choose another name to avoid conflicts.
cs: Předdefinovaný herní skript s tímto jménem již existuje.
    Zvolte jiný název.

en: A/D
cs: Ú/O

en: ABANDON
cs: OPUSTIT

en: ACTION
cs: AKCE

en: AGP Usage
cs: Použití AGP

en: Abort
cs: Zrušit

en: Abuse successfully reported.
cs: Zneužití úspěšně nahlášeno.

en: Accelerate
cs: Zrychlení

en: Accelerate & brake (analog)
cs: Zrychlení & brzda (analogově)

en: Accelerate (analog)
cs: Plyn (analogový)

en: Acceleration
cs: Zrychlení

en: Acceleration quantity
cs: Množství zrychlení

en: Accept %1 buddy request
cs: Přijmout %1 jako kamaráda

en: Accept referees :
cs: Povolit rozhodčí:

en: Accept this buddy request
cs: Přijmout žádost kamaráda

en: Access denied
cs: Přístup odepřen

en: Access forbidden
cs: Přístup zakázán

en: Access to $0f0%1$z will cost you $0f0%2$z Planets.
    Your Planets: %3%4$z
cs: Přístup k $0f0%1$z vás bude stát $0f0%2$z Planets. 
    Vaše Planets: %3%4$z

en: Access to data '%1' obtained.
cs: Získán přístup k datům '%1'.

en: Access to this data (%1) costs %2 Planets:
cs: Přístup k těmto datům (%1) stojí %2 Planets:

en: Access to this data (%1) costs 1 Planet:
cs: Přístup k těmto datům (%1) stojí 1 Planet:

en: Account
cs: Účet

en: Account Connection
cs: Připojení k účtu

en: Account creation failed. Error:
    %1
    Retry?
cs: Nelze vytvořit účet. Chyba:
    %1
    Opakovat?

en: Account successfully created!
cs: Účet byl úspěšně vytvořen!

en: Achievements
cs: Úspěchy

en: Achievements of $<%1$>
cs: Úspěchy hráče $<%1$>

en: Action
cs: Akce

en: Action Maker
cs: Tvůrce akcí

en: Action Saved
cs: Akce uložena

en: Actions
cs: Akce

en: Activate Air mapping
cs: Povolit stavění ve vzduchu

en: Activate Items embedding
cs: Aktivovat vkládání předmětů

en: Activate rumble
cs: Aktivovat vibrace

en: Add
cs: Přidat

en: Add 5 ManiaPlanet Stations
cs: Přidat 5 ManiaPlanet stanic

en: Add ManiaPlanet Stations
cs: Přidat ManiaPlanet stanice

en: Add New Item
cs: Přidat novou položku

en: Add a Buddy
cs: Přidat kamaráda

en: Add a Map
cs: Přidat mapu

en: Add a buddy slot
cs: Přidat kamarádský slot

en: Add a custom map
cs: Přidat vlastní mapu

en: Add a map to the group campaign
cs: Přidat mapu do kampaně skupiny

en: Add clip
cs: Přidat klip

en: Add item
cs: Přidat předmět

en: Add server to favorites
cs: Přidat server k oblíbeným

en: Add this buddy
cs: Přidat tohoto kamaráda

en: Add to Selection
cs: Přidat do výběru

en: Add to tag display list
cs: Přidat tag do seznamu

en: Add track
cs: Přidat trať

en: Add your own music
cs: Přidat vlastní hudbu

en: Add your own picture
cs: Přidat svůj vlastní obrázek

en: Adding buddy
cs: Přidávání kamaráda

en: Adding server to favorites
cs: Přidávám server mezi oblíbené

en: Additional Options
cs: Další možnosti

en: Additional icons:
cs: Další zástupci:

en: Advanced
cs: Pokročilé

en: Advanced Customisation Tools
cs: Pokročilé nástroje přizpůsobení

en: Advanced Edition Tools
cs: Nástroje pokročilých úprav

en: Advanced Options
cs: Pokročilá nastavení

en: Advanced editor
cs: Rozšířený editor

en: Advanced options
cs: Rozšířené nastavení

en: Advanced parameters
cs: Rozšířené parametry

en: Advanced params
cs: Pokročilé parametry

en: Advanced settings
cs: Další možnosti

en: Advanced stereoscopy
cs: Rozšířené nastavení "3D"

en: Advanced...
cs: Pokročilé...

en: Advantage: %1 (%2)
cs: Výhoda: %1 (%2)

en: Air block Mode [F2]
cs: Režim bloků ve vzduchu [F2]

en: Air mapping is an experimental mode, that allow you to build air structures, even with blocks which automatically generate pillars.
    
    If you activate air mapping, you will be able to:
      - cut the pillars of blocks with the Eraser tool (hold X)
      - switch between classic Block mode and Air block mode by clicking on the Block mode icon (or pressing F2). The only difference is that pillars are not placed automatically in Air block mode.
cs: Stavění ve vzduchu je experimentální režim, který vám umožňuje stavět konstrukce ve vzduchu i z bloky, které automaticky generují podpěry. 
     
    Pokud povolíte stavění ve vzduchu, budete moct: 
      - odstranit podpěry u bloků s Nástrojem mazání (podržet X) 
      - přepínat mezi klasickým Režimem bloků a Režimem bloků ve vzduchu kliknutím na ikonu Režimu bloků (nebo zmáčknutím F2). Jediný rozdíl je v tom, ze podpěry nejsou umisťovány automaticky v Režimu bloků ve vzduchu.

en: Align Image
cs: Zarovnat obrázek

en: All
cs: Vše

en: All Servers
cs: Všechny servery

en: All attackers eliminated!
cs: Všichni útočníci vyřazeni!

en: All custom changes will be lost.
    Continue?
cs: Všechny vlastní změny budou ztraceny.
    Pokračovat?

en: All defenders eliminated
cs: Všichni obránci eliminováni

en: All defenders eliminated!
cs: Všichni obránci vyřazeni!

en: All defenders eliminated, capture the goal!
cs: Všichni obránci eliminováni, obsaďte cíl!

en: All defenders eliminated.
cs: Všichni útočníci zneškodněni.

en: All ghosts recorded!
    File: $<%1$> 
    Directory: %2
    Map medal times updated.
cs: Všichni duchové nahráni!
    Soubor: $<%1$> 
    Adresář: %2
    Časy medailí aktualizovány.

en: All goals captured.
cs: Všechny cíle obsazeny.

en: All scores validated, waiting ...
cs: Ověřuji všechny výsledky, čekejte prosím...

en: All your modifications will be lost.
    Do you really want to quit?
cs: Všechny vaše úpravy budou ztraceny. Opravdu si přejete odejít?

en: Allow custom beacons
cs: Povolit vlastní Světelné signály

en: Allow custom models
cs: Povolit vlastní modely

en: Allow map download :
cs: Povolit stažení mapy :

en: Allow unlimited horns
cs: Povolit neomezené klaksony

en: Ally Custom Color
cs: Spojenecká vlastní barva

en: Already Triggered
cs: Již spuštěno

en: Already a player.
cs: Již je hráč.

en: Already a spectator.
cs: Již je divák.

en: Already referee.
cs: Již je rozhodčí.

en: Already subscribed to this group
cs: Do této skupiny jste již přihlášeni.

en: Already waiting for a vote.
cs: Už čekám na hlasování.

en: Already your buddy
cs: Již je váš kamarád

en: Alt + Drag
cs: Alt + Přetáhnout

en: Alt + Expand
cs: Alt + Zvětšit

en: Alt + click on TimeLine
cs: Alt + klik na osu času

en: Alternate method
cs: Alternativní metoda

en: Always
cs: Vždy

en: Ambiance
cs: Atmosféra

en: Ambiance sequence
cs: Sekvence atmosféry

en: Ambient Occ.
cs: Viditelnost prostředí

en: Ammo Reload
cs: Dobití

en: An error occurred during the transaction.
cs: Během transakce došlo k chybě.

en: An error occurred when
    updating your zone
cs: Došlo k chybě při
    aktualizaci vaší oblasti

en: An error occurred when updating your profile.
cs: Při aktualizaci profilu došlo k chybě.

en: An error occurred:
    %1
cs: Došlo k chybě: 
    %1

en: An optional update of the game is available (%1%2).
cs: Volitelná aktualizace hry je dostupná (%1%2).

en: An update of %1 is available. (%2)
cs: Aktualizace %1 je k dispozici. (%2)

en: An update of the game is available (%1 kBytes).
    %2
    Do you want to download the update and upgrade the game ?
cs: K dispozici je nová verze hry (%1 kBytů).
    %2
    Chcete tuto aktualizaci stáhnout a nainstalovat?

en: Anaglyph
cs: Stereoskopie

en: Analog Device Settings
cs: Nastavení analogového zařízení

en: Analog dead zone
cs: Mrtvá zóna analogu

en: Analog sensitivity
cs: Citlivost analogu

en: Analyser
cs: Analyzátor

en: Anchor
cs: Ukotvení

en: Anchor rotation
cs: Rotace ukotvení

en: Anchor visibility
cs: Zobrazit ukotvení

en: AnchorRot
cs: Rot. ukotv.

en: AnchorVis
cs: Zobr. ukotv.

en: Anim
cs: Animace

en: Anim Mode
cs: Režim animace

en: Animation
cs: Animace

en: Animation Duration
cs: Trvání animace

en: AntiCheat server URL
cs: URL anticheat serveru

en: Antialias
cs: Vyhlazení

en: Apply
cs: Použít

en: Apply Symmetry to Selection
cs: Aplikovat symetrii na výběr

en: Apply an image directly to the skin texture
cs: Aplikovat obrázek přímo na texturu vzhledu

en: Apply settings only to this title
cs: Použít nastavení pouze pro tento titul

en: Apply stickers on the car
cs: Nalepit samolepky na auto

en: April
cs: Duben

en: Are you sure you want to cancel the registration of your official record?
cs: Opravdu chcete zrušit zápis vašeho oficiálního rekordu?

en: Are you sure you want to change your current account?
cs: Jste si jistí, že chcete změnit aktuální účet?

en: Are you sure you want to clear your current message?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat aktuální zprávu?

en: Are you sure you want to delete $<%1$>?
    All local scores made by $<%2$> will be lost.
cs: Jste si jisti, že chcete smazat $<%1$>?
    Všechny místní výsledky dosažené $<%2$> budou ztraceny.

en: Are you sure you want to delete the folder %1 and all its contents?
cs: Opravdu chcete odstranit složku %1 a všechen její obsah?

en: Are you sure you want to disconnect your profile?
    Proceed if you want to connect your profile to another account.
    Your current account will not be destroyed.
cs: Jste si jistí, že chcete odpojit svůj profil?
    Pokračujte pokud chcete připojit svůj profil k jinému účtu.
    Váš současný profil nebude zničen.

en: Are you sure you want to join your buddy on the server $<%1$>?
cs: Určitě se chcete připojit za kamarádem na server $<%1$>?

en: Are you sure you want to quit ManiaPlanet?
cs: Jste si jisti, že chcete ukončit ManiaPlanet?

en: Are you sure you want to remove $<%1$> from your buddy list?
cs: Určitě chcete odstranit $<%1$> z kamarádů?

en: Are you sure you want to remove all messages?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat všechny zprávy?

en: Are you sure you want to remove this message?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat tuto zprávu?

en: Are you sure you want to send all messages?
cs: Opravdu chcete odeslat všechny zprávy?

en: Are you sure you want to unsubscribe from this group ($<%1$>)?
cs: Jste si jistí, že chcete opustit tuto skupinu ($<%1$>)?

en: Armor
cs: Život

en: Armor Regen
cs: Obnova Zdraví

en: Armors left
cs: Zbývá zdraví

en: Armors lost by %1 : %2
cs: Ztracené zdraví %1 : %2

en: Arrow (Press 4)
cs: Šíp (Stiskněte 4)

en: ArrowDown
cs: Šipka dolů

en: ArrowUp
cs: Šipka nahoru

en: Article deleted
cs: Článek vymazán

en: As dds
cs: Jako dds

en: Ask for opponents in solo races
cs: Hledat soupeře v sólo závodech

en: Associate %1 URL protocol to %2
cs: Asociovat URL protokol %1 s %2

en: Associate %1 files to %2
cs: Asociovat %1 soubory se hrou %2

en: Associations
cs: Asociace

en: Attacker
cs: Útočník

en: Attacker eliminated.
cs: Útočník zneškodněn.

en: Audio
cs: Zvuk

en: Audio device
cs: Zvukové zařízení

en: Audio enable
cs: Povolit zvuk

en: Audio stream
cs: Zvuková stopa

en: August
cs: Srpen

en: Author
cs: Autor

en: Author Medal
cs: Medaile autora

en: Author's comment
cs: Komentář autora

en: Auto Spectator
cs: Auto-divák

en: Auto connect at start
cs: Po spuštění automaticky připojit

en: Auto exposure
cs: Automatická expozice

en: Auto-focus
cs: Aut.zaostř.

en: Auto-zoom
cs: Aut.přibl.

en: Available
cs: Dostnupný/á

en: Avatar and Name
cs: Avatar a přezdívka

en: Avatar import
cs: Importovat avatar

en: Avatars
cs: Avatary

en: Avg
cs: Průměr

en: Away
cs: Pryč

en: Awesome!!!
cs: Úžasné!!!

en: BUY
cs: KOUPIT

en: Back
cs: Zpět

en: Back to player page
cs: Zpět na stránku hráče

en: Back to previous menu
cs: Zpět do předchozího menu

en: Background quality
cs: Kvalita pozadí

en: Backward
cs: Dozadu

en: Bad
cs: Špatná

en: Bad language file
cs: Špatný jazykový soubor

en: Bad proxy configuration
cs: Špatné nastavení proxy

en: Balance Teams
cs: Vyvážit týmy

en: Balance teams
cs: Vyvážit týmy

en: Balance the teams
cs: Vyvážit týmy

en: Ban
cs: Zakázat

en: Ban $<%1$>
cs: Blokovat $<%1$>

en: Ban map %1
cs: Zakázat mapu %1

en: Base :
cs: Základ :

en: Base Index
cs: Základní seznam

en: Base:
cs: Základ:

en: Battle
cs: Bitva

en: Battle Mode
cs: Režim Bitva

en: Be the last player standing to win.
cs: Buďte posledním přeživším hráčem.

en: Beacon Settings
cs: Nastavení Světelného signálu

en: Beam
cs: Paprsek

en: Become referee
cs: Stát se rozhodčím

en: Bench
cs: Test výkonu

en: Bench result:
    Average Fps=%1
    Minimum Fps=%2
cs: Výsledky testu:
    Průměr Fps=%1
    Minimum Fps=%2

en: Benching with %1 config...
cs: Testuji nastavení: %1...

en: Benchmark
cs: Test výkonu

en: Best
cs: Nejlepší

en: Best Combo
cs: Nejlepší Combo

en: Best Players
cs: Nejlepší hráči

en: Best combo :
cs: Nejlepší Combo:

en: Best score
cs: Nejlepší skóre

en: Best time
cs: Nejlepší čas

en: Best time :
cs: Nejlepší čas:

en: Bind to :
cs: Přiřadit k :

en: Black
cs: Černá

en: Blacklist URL
cs: Zakázat URL

en: Blend Factor
cs: Směsný koeficient

en: BlendZ
cs: Splývání

en: Block Editor
cs: Editor bloků

en: Block End
cs: Konec bloku

en: Block Mode (F2)
cs: Režim bloků (F2)

en: Block Mode [F2]
cs: Režim bloků [F2]

en: Block Properties Mode
cs: Mód bloku vlastností

en: Block Start
cs: Začátek bloku

en: Block Stock Mode
cs: Mód skladby bloku

en: Block skin import
cs: Import vzhledu bloku

en: Blocks
cs: Bloky

en: Bloom
cs: Rozostření

en: Blue
cs: Modrá

en: Botpath
cs: Cesta Botů

en: Brake
cs: Brzda

en: Brake (analog)
cs: Brzda (analogová)

en: Break! Advantage: $<%1$>
cs: Přerušení! Výhoda: $<%1$>

en: Brightness
cs: Jas

en: Broadcast
cs: Vysílání

en: Broke Alliance
cs: Rozbít alianci

en: Bronze
cs: Bronzová

en: Bronze Medal
cs: Bronzová medaile

en: Browse
cs: Procházet

en: Brush
cs: Štětec

en: Buddies
cs: Kamarádi

en: Buddies Medals Ranking
cs: Pozice kamarádů podle medailí

en: Buddy
cs: Kamarád

en: Buddy Remove
cs: Odebrání Kamaráda

en: Buddy Requests and Suggestions
cs: Žádosti kamarádů a doporučení

en: Buddy add
cs: Přidat kamaráda

en: Buddy list successfully updated.
cs: Seznam kamarádů úspěšně aktualizován.

en: Buddy not found.
cs: Kamarád nenalezen.

en: Buddy remove
cs: Odebrat kamaráda

en: Buddy request
cs: Žádost kamaráda

en: Buddy suggestions
cs: Doporučení kamarádů

en: Building Mode
cs: Stavební mód

en: Bulldoze
cs: Srovnat se zemí

en: Bullet
cs: Kulka

en: Bullet Hue Offset
cs: Posun odstínu kulky

en: Busy
cs: Zaneprázdněn/a

en: Buy a buddy slot
cs: Koupit kamarádský slot

en: Buy a key
cs: Zakoupit klíč

en: Buy account upgrade
cs: Koupit rozšíření účtu

en: Buy now
cs: Koupit

en: Buy stations
cs: Koupit stanice

en: By
cs: Autor:

en: By breaking the rules of the game, you have not respected the other players.
    Your account is locked.
cs: Porušováním pravidel hry jste nerespektovali ostatní hráče.
    Váš účet je uzamčen.

en: CHANGE VIEW
cs: ZMĚNIT POHLED

en: CPU usage
cs: Využití CPU

en: Cache size
cs: Velikost cache

en: CallVote balance teams
cs: Hlasovat o vyvážení týmů

en: CallVote ban
cs: Hlasovat o udělení banu

en: CallVote change mode settings
cs: Hlasovat o změně režimu

en: CallVote go to map
cs: Hlasovat o přechodu na mapu

en: CallVote ignored.
cs: Hlasování ignorováno.

en: CallVote kick
cs: Hlasovat o vyhození

en: CallVote next map
cs: Hlasovat o přeskočení na další mapu

en: CallVote not allowed.
cs: Hlasování zakázáno.

en: CallVote restart
cs: Hlasovat o restartu

en: Callvote threshold (%) :
cs: Potřebná většina (%):

en: Callvote timeout :
cs: Doba hlasování:

en: Camera
cs: Kamera

en: Camera 1
cs: Kamera 1

en: Camera 2
cs: Kamera 2

en: Camera 3
cs: Kamera 3

en: Camera 4
cs: Kamera 4

en: Camera 5
cs: Kamera 5

en: Camera 6
cs: Kamera 6

en: Camera free
cs: Volná kamera

en: CameraDown
cs: Snížit kameru

en: CameraPanMode
cs: Mód sledování

en: CameraResetParams
cs: Reset kamery

en: CameraUp
cs: Zvýšit kameru

en: Campaign :
cs: Kampaň :

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Cancel your buddy request
cs: Zrušit vaši žádost o kamaráda

en: Cancelled
cs: Zrušeno

en: Cancelling
cs: Stornuji

en: Cannon
cs: Kanón

en: Cannot access your %1$s profile.
cs: Nelze přistupovat k vašemu %1$s profilu.

en: Cannot change password:
cs: Nelze změnit heslo:

en: Cannot connect to the server
cs: Nelze se připojit na server

en: Cannot create the group:
cs: Nelze vytvořit skupinu:

en: Cannot delete profile of the current player!
cs: Nelze smazat profil momentálně vybraného hráče!

en: Cannot join server...
cs: Nelze se připojit k serveru...

en: Cannot join server:
    %1
cs: Nelze se připojit k serveru: 
    %1

en: Cannot merge replays in versions %1 and %2.
cs: Nelze sloučit záznamy ve verzích %1 a %2.

en: Cannot merge validation replays.
cs: Nelze sloučit ověřovací záznamy.

en: Cannot retrieve the Manialink:
cs: Nelze načíst Manialink:

en: Cannot try to subscribe to group:
cs: Nelze se přihlásit do skupiny na zkoušku:

en: Cannot update groups.
    %1
cs: Nelze aktualizovat skupiny.
    %1

en: Cannot update the buddy list:
cs: Nelze aktualizovat seznam kamarádů:

en: Cannot update the favorites list:
cs: Nelze aktualizovat seznam oblíbených:

en: Cannot write config. settings to 
    %1.
cs: Nepodařilo se zapsat konfigurační nastavení do 
    %1.

en: Capturable Index
cs: Seznam zajmutí

en: Capture
cs: Obsadit

en: Capture Weight
cs: Zajmout váhu

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
cs: Obsaďte $<$0f0stožáry$> pro výhru.

en: Capture the $<$0f0poles$> to win.
    You cannot capture during $<$0f0defense$> phases.
cs: Obsaďte $<$0f0stožáry$> pro výhru.
    Nemůžete obsazovat během $<$0f0obranné$> fáze.

en: Capture the poles of the opposing team!
cs: Seberte všechny vlajky soupeře!

en: Capture time
cs: Čas obsazení

en: Capturing
cs: Obsazování

en: Car reflections
cs: Odlesky na autech

en: Car reflects
cs: Odrazy aut

en: Cards to Squares Mode
cs: Mód převodu karet na čtverce

en: Center camera
cs: Centrovat kameru

en: Center spring intensity
cs: Vycentrovat intenzitu

en: Challenge other players
cs: Vyzvat ostatní hráče

en: Challenge other players!
cs: Vyzvat ostatní hráče!

en: Change Sort Order
cs: Změnit řazení

en: Change camera
cs: Změnit pohled

en: Change map
cs: Změnit mapu

en: Change mode and start a new match.
cs: Změnit režim a začít nový zápas.

en: Change sort order
cs: Změnit řazení

en: Change team
cs: Změnit tým

en: Change the location where the game stores all its data.
    (currently %1)
cs: Změnit místo, kde hra ukládá všechna data.
    (momentálně %1)

en: Change the location where the game stores your personal data.
    (currently %1)
cs: Změnit místo, kde hra ukládá vaše osobní data.
    (momentálně %1)

en: Change the settings: $<%1$>
cs: Změnit nastavení: $<%1$>

en: Change your password
cs: Změnit vaše heslo

en: Change your presence
cs: Změnit svou přítomnost

en: Change your zone
cs: Změnit vaši oblast

en: Chat Mode
cs: Režim Chatu

en: Chat Settings
cs: Nastavení Chatu

en: Chat time :
cs: Časový limit pro debatu:

en: Chat to all
cs: Chatovat se všemi

en: Cheat suspicion
cs: Podezření z podvodu

en: Check Internet connection
cs: Kontrolovat internetové přpojení

en: Check of %1 update failed!
cs: Kontrola %1 aktualizace se nezdařila!

en: Checking game data
cs: Kontroluji data hry

en: Checking the connection to the game master server.
    Please wait...
cs: Ověřování dostupnosti hlavního herního serveru.
    Prosím, čekejte...

en: Checking the login %1
    Please wait ...
cs: Kontroluji přihlašovací jméno %1 
    Prosím, čekejte ...

en: Checkpoint captured!
cs: Checkpoint obsazen!

en: Checkpoint captured.
cs: Checkpoint obsazen.

en: Checkpoints
cs: Checkpointy

en: Choose
cs: Zvolit

en: Choose Map Type
cs: Zvolte typ mapy

en: Choose Opponents
cs: Vyberte soupeře

en: Choose a Game Mode
cs: Vyberte mód hry

en: Choose a Map
cs: Vybrat mapu

en: Choose a Server
cs: Výběr serveru

en: Choose a Slot
cs: Zvolte slot

en: Choose a campaign
cs: Výběr kampaně

en: Choose a difficulty
cs: Zvolte obtížnost

en: Choose a group
cs: Vybrat skupinu

en: Choose a sound
cs: Vyberte zvuk

en: Choose an Environment
cs: Zvolte si prostředí

en: Choose an activity
cs: Zvolte si činnost

en: Choose an environment
cs: Zvolte si prostředí

en: Choose an image
cs: Vyberte obrázek

en: Choose an input device
cs: Vyberte vstupní zařízení

en: Choose between simple and advanced map editor
cs: Zvolte mezi jednoduchým a pokročilým editorem map

en: Choose custom Music
cs: Zvolte vlastní hudbu

en: Choose game mode
cs: Vyberte herní mód

en: Choose skin
cs: Zvolit vzhled

en: Choose the action to perform on this group:
cs: Vyberte akci, kterou chcete na skupině provést:

en: Choose the scale
cs: Vyberte měřítko

en: Choose the shininess
cs: Vyberte odlesky

en: Choose the transparency
cs: Vyberte průhlednost

en: Choose your Avatar
cs: Zvolte si avatar

en: Choose your Editor
cs: Zvolte si možnosti ovládání editoru

en: Choose your Location
cs: Zvolte svou lokaci

en: Choose your opponents
cs: Zvolte své soupeře

en: Choose your profile
cs: Vyberte si profil

en: Choose your team
cs: Zvolte si tým

en: Choose your zone
cs: Zvolte svou oblast

en: Clear
cs: Vyčistit

en: Clear All
cs: Smazat vše

en: Clear OffZone?
cs: Vymazat OffZone?

en: Clear all blocks?
cs: Vymazat všechny bloky?

en: Clear all objects?
cs: Vymazat všechny objekty?

en: Clear all paths?
cs: Vyčistit všechny cesty?

en: Clear everything?
cs: Vymazat vše?

en: Clear selection?
cs: Vymazat výběr?

en: Clear tag display list
cs: Vymazat tag ze seznamu

en: Clear terrain?
cs: Vymazat terén?

en: Clear the map
cs: Odstranit mapu

en: Clear unused spot models ?
cs: Vymazat nevyužité modely?

en: Click + drag on selected (blue) frame
cs: Klik + přetáhnout na vybraném (modrém) rámě

en: Click here to change the control device
cs: Klikněte zde pro změnu zařízení ovladače

en: Click here to install a title.
cs: Klikněte zde pro instalaci titulu.

en: Click on 'OK' to continue
cs: Klikněte na 'OK' pro pokračování

en: Click on a record to retrieve the corresponding replay
cs: Klikněte na rekord pro zobrazení záznamu

en: Click on the picture to change your Avatar
cs: Klikněte na obrázek pro změnu svého avataru

en: Click on the right of the toolbar to edit your settings.
cs: Klikněte napravo v liště pro úpravu nastavení.

en: Click to add a player
cs: Klikněte pro přidání hráče

en: Click to select a game.
cs: Kliknutím vyberte hru.

en: Client port
cs: Port klienta

en: Clip
cs: Klip

en: Clip number %1 already has a trigger here.
cs: Klip číslo %1 již zde má umístěn spouštěč.

en: Clone move
cs: Klonovat pohyb

en: Close
cs: Zavřít

en: Code
cs: Kód

en: Collection :
cs: Kolekce :

en: Color
cs: Barva

en: Color :
cs: Barva :

en: Combo breaker
cs: Combo chránič

en: Comment
cs: Komentář

en: Comment :
cs: Komentář:

en: Common data files
cs: Společné soubory

en: Compatible ghost found on disk
cs: Na disku byl nalezen kompatibilní duch

en: Competitions
cs: Soutěže

en: Compilation Error in:
cs: Chyba kompilace v:

en: Compilation failures
cs: Selhání kompilace

en: Compile
cs: Zkompilovat

en: Compress & Save
cs: Zkomprimovat & uložit

en: Compute Decals
cs: Vypočítat obtisky

en: Compute shadows
cs: Přepočítat stíny

en: Compute shadows quality
cs: Vypočítat kvalitu stínů

en: Computing shadows
cs: Výpočet stínů

en: Concatenate replays
cs: Spojit záznamy

en: Condition :
cs: Podmínka:

en: Conditions
cs: Podmínky

en: Configuration
cs: Nastavení

en: Configuration Names
cs: Konfigurační jména

en: Configure
cs: Nastavení

en: Configure controls
cs: Nastavení ovládání

en: Confirm
cs: Potvrdit

en: Confirm new password:
cs: Ověření nového hesla:

en: Confirm password
cs: Ověření hesla

en: Confirm your email
cs: Potvrzení vašeho e-mailu

en: Confirmation
cs: Potvrzení

en: Congratulations!
cs: Gratulujeme!

en: Congratulations! Only %1 players out of %2 collected all the medals for this campaign!
cs: Gratulujeme! Pouze %1 hráčů z %2 nasbíralo všechny medaile v této kampani!

en: Congratulations! You unlocked the first Black map!
     You now have access to the Nadeo Opponents!
cs: Gratulujeme! Odemkli jste první mapu obtížnosti Černá!
     Nyní máte přístup k Nadeo soupeřům!

en: Connect
cs: Připojit se

en: Connect as Available
cs: Připojit jako dostupný/á

en: Connect as Away
cs: Připojit jako pryč

en: Connect as Busy
cs: Připojit jako zaneprázdněn/a

en: Connected
cs: Připojen

en: Connecting to %1...
cs: Připojuji se k %1...

en: Connection Error
cs: Chyba připojení

en: Constant X / Y ratio
cs: Konstantní poměr X / Y

en: Contacting server...
cs: Hledám server...

en: Contents
cs: Obsah

en: Contents :
cs: Obsah :

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Continue offline
cs: Pokračovat offline

en: Continue?
cs: Pokračovat?

en: Contrast
cs: Kontrast

en: Convergence
cs: Sbíhavost

en: Conversion to a ManiaPlanet Account
cs: Převod na účet ManiaPlanet

en: Convert
cs: Převést

en: Convert ogg file
cs: Převést ogg soubor

en: Copy
cs: Kopírovat

en: Copy %1 server link to clipboard
cs: Zkopírovat odkaz serveru %1 do schránky

en: Copy Selection
cs: Kopírovat výběr

en: Copy server link
cs: Kopírovat odkaz na server

en: Copy this message to clipboard
cs: Zkopírovat tuto zprávu do schránky

en: Copy to clipboard
cs: Kopírovat do schránky

en: Copy your server link to clipboard
cs: Zkopírovat odkaz serveru do schránky

en: Copy/Paste Mode [C]
cs: Režim Kopírovat/Vložit  [C]

en: Copying synchronized files, 
     please wait...
cs: Kopíruji synchronizované soubory, 
     čekejte prosím...

en: Corrupted login.
cs: Poškozené přihlašovací jméno.

en: Cost:
cs: Cena:

en: Could not connect.
cs: Nelze se připojit.

en: Could not connect. Error:
    %1
    Retry?
cs: Nelze se připojit. Chyba:
    %1
    Zkusit znovu?

en: Could not connect: 
    %1
cs: Spojení selhalo: 
    %1

en: Could not contact server.
cs: Nepodařilo se připojit k serveru.

en: Could not create the skin.
    Unknown file extension
cs: Nepodařilo se vytvořit vzhled.
    Neznámá přípona souboru

en: Could not create the skin.
    Wrong URL?
cs: Nepodařilo se vytvořit vzhled.
    Špatná adresa URL?

en: Could not determine the title to use.
cs: Nepodařilo se určit titul k použití.

en: Could not establish UDP connection:
    Falling back to TCP only.
    To improve your online experience,
    try configuring your firewall!
cs: Nebylo možno vytvořit spojení UDP:
    Nastavuji zpět pouze TCP spojení.
    Pokud chcete zlepšit možnost hraní,
    zkuste nakonfigurovat firewall!

en: Could not export !
cs: Nelze exportovat!

en: Could not export clip
cs: Klip nelze exportovat

en: Could not find DirectX9
cs: DirectX9 nenalezen

en: Could not find player score.
cs: Nemohu najít výsledek hráče.

en: Could not find the title %1.
cs: Nelze najít titul %1.

en: Could not import action
cs: Nelze importovat akci

en: Could not import clip
cs: Klip nelze importovat

en: Could not import replay tracks
cs: Nepodařilo se importovat záznam

en: Could not import the Anim.
cs: Nelze importovat animaci.

en: Could not init internet
cs: Nelze inicializovat internet

en: Could not initialize the network.
cs: Nepodařilo se spustit síť.

en: Could not install or update the title's files...
cs: Nebylo možno nainstalovat nebo aktualizovat soubory titulu...

en: Could not load map!
cs: Nelze načíst mapu!

en: Could not load the Match settings:
    %1
cs: Nemohu nahrát nastavení zápasu:
    %1

en: Could not load the file.
cs: Nelze načíst soubor.

en: Could not load the mesh!
cs: Nelze načíst pletivo (síť)

en: Could not load the replay.
cs: Nepodařilo se načíst záznam.

en: Could not obtain all pack keys needed for the files included.
cs: Nepodařilo se získat všechny balíky klíčů pro přiložené soubory.

en: Could not report abuse:
cs: Nelze nahlásit zneužití:

en: Could not retrieve team profile.
    %1
cs: Nepodařilo se získat profil týmu.
    %1

en: Could not retrieve the campaign's info.
    %1
cs: Nepodařilo se získat informace o kampani.
    %1

en: Could not retrieve the map list.
cs: Nelze načíst seznam map.

en: Could not retrieve your graphic device performance.
    Automatic graphic quality may be inadequate.
cs: Nepodařilo se zjistit výkon vašeho grafického zařízení.
    Automatické nastavení kvality nemusí být vhodné.

en: Could not save !
cs: Nelze uložit !

en: Could not save the MatchSettings:
    %1
cs: Nelze uložit nastavení zápasu:
    %1

en: Could not save the file.
cs: Nelze uložit soubor.

en: Could not save the map!
cs: Nelze uložit mapu!

en: Could not save the replay!
cs: Nepodařilo se uložit záznam!

en: Could not search:
    %1
cs: Nelze vyhledat:
    %1

en: Could not send email.
    %1
cs: E-mail se nepodařilo odeslat.
    %1

en: Could not terraform to place the Block.
cs: Není možné vyhladit terén pro umístění bloku.

en: Could not terraform to place the Macroblock.
cs: Není možné vyhladit terén pro umístění makrobloku.

en: Could not upload this map.
    %1
cs: Nebylo možné nahrát tuto mapu.
    %1

en: Could not validate the replay for $<%1$>
cs: Nelze ověřit záznam hráče $<%1$>

en: Could not validate!
     no key events available...
cs: Nelze ověřit!
    Nejsou k dispozici klíče...

en: Could not validate!
    Wrong simulation
cs: Nelze ověřit!
    Špatná simulace...

en: Counter KO failed.
cs: Protiútok KO selhal.

en: Counter KO!
cs: Protiútok KO!

en: Counter! $<%1$> hasn't lost yet.
cs: Protiútok! $<%1$> ještě neprohrál.

en: Cpu/Gpu synchro
cs: Synchronizace CPU/GPU

en: Create
cs: Vytvořit

en: Create Icon
cs: Vytvořit ikonu

en: Create MacroBlock Variant
cs: Vytvořit variantu makrobloku

en: Create a Pack
cs: Vytvořit balíček

en: Create a Server
cs: Vytvořit server

en: Create a desktop icon
cs: Vytvořit zástupce na ploše

en: Create a group
cs: Vytvořit skupinu

en: Create a new Plugin Script
cs: Vytvořit nový skript pro plugin

en: Create a new Profile
cs: Vytvořit nový profil

en: Create a pack
cs: Vytvořit balíček

en: Create a profile
cs: Vytvořit profil

en: Create a server
cs: Vytvořit server

en: Create an image from the text entry
cs: Vytvořit z vloženého textu obrázek

en: Create and manage your own titles. (Advanced users only.)
cs: Vytvořit a spravovat své vlastní tituly. (Pokročilí uživatelé.)

en: Create new MacroBlock
cs: Vytvořit nový makroblok

en: Create new group
cs: Vytvořit novou skupinu

en: Create new title
cs: Vytvořit nový titul

en: Create new...
cs: Vytvořit nový...

en: Create your account
cs: Vytvořte si účet

en: Creating the account...
cs: Vytvářím účet...

en: Credits
cs: Autoři

en: Crosshair Settings
cs: Nastavení Zaměřovače

en: Crosshair scale
cs: Měřítko zaměřovače

en: Ctrl + Click
cs: Ctrl + Klik

en: Ctrl + Z & Ctrl + Y
cs: Ctrl + Z a Ctrl + Y

en: Cup
cs: Pohár

en: Cup Mode
cs: Mód Pohár

en: Current Combo
cs: Aktuální Combo

en: Current cache size
cs: Současná velikost cache

en: Current color
cs: Aktuální barva

en: Current password:
cs: Současné heslo:

en: Cursor
cs: Kurzor

en: Custom
cs: Vlastní

en: Custom Blocks Mode (F5)
cs: Mód vlastních bloků (F5)

en: Custom Bullets
cs: Vlastní kulky

en: Custom Information
cs: Vlastní informace

en: Custom Lasers
cs: Vlastní Lasery

en: Custom data
cs: Uživatelská data

en: Custom data directories
cs: Umístění vlastních souborů

en: Custom installation
cs: Vlastní instalace

en: Custom mod
cs: Vlastní mód

en: Custom music
cs: Vlastní hudba

en: Custom settings
cs: Uživatelské nastavení

en: Customize
cs: Upravit

en: Customize the layout:
cs: Vlastní rozložení:

en: Customized actions may not benefit from future updates.
    Continue?
cs: Upravené akce nemusí fungovat v budoucích aktualizacích.
    Pokračovat?

en: Cut Block
cs: Rozdělit blok

en: Cut Selection
cs: Vyjmout výběr

en: Cut after
cs: Střih po

en: Cut before
cs: Střih před

en: D / Ctrl + Mouse Wheel Down
cs: D / CTRL + Kolečko myši dolů

en: DEMO MODE
cs: DEMO REŽIM

en: DOF samples
cs: DOF vzorky

en: DRIVE
cs: OVLÁDÁNÍ

en: Data access
cs: Přístup k datům

en: Data importer
cs: Import dat

en: Date :
cs: Datum:

en: Decals
cs: Obtisky

en: Decals Mode
cs: Mód obtisků

en: December
cs: Prosinec

en: Decent
cs: Slušná

en: Decoration
cs: Dekorace

en: Decrease cam fov
cs: Snížit úhel pohledu

en: Default
cs: Původní

en: Default horns
cs: Výchozí klaksony

en: Default sound
cs: Původní zvuk

en: Default values
cs: Původní hodnoty

en: Defense
cs: Obrana

en: Define Test Map
cs: Definovat testovací mapu

en: Delete
cs: Smazat

en: Delete %1 from your buddies
cs: Smazat %1 z vašich kamarádů

en: Delete SubModel?
     (All your changes will be lost)
cs: Vymazat pod-model?
     (Všechny vaše změny budou ztraceny)

en: Delete a key/block
cs: Odstranit klíč/blok

en: Delete bullet?
     (All your changes will be lost)
cs: Vymazat kulku?
     (Všechny vaše změny budou ztraceny)

en: Delete button
cs: Odstranit tlačítko

en: Delete pose
cs: Smazat pózu

en: Delete property?
cs: Smazat vlastnost?

en: Delete this Article?
cs: Odstranit tento článek?

en: Delete this Macroblock?
cs: Odstranit tento makroblok?

en: Delete this Plugin?
cs: Odstranit tento plugin?

en: Delivered by
cs: Vytvořeno

en: Demo mode expired.
    You will be able to play again tomorrow.
    To continue to play right now, buy the environment '%1'.
cs: Váš čas v režimu demo vypršel.
    Budete moct hrát zase zítra.
    Pro okamžité pokračování hry kupte prostředí '%1'.

en: Deny %1 buddy request
cs: Odmítnout %1 jako kamaráda

en: Deny this buddy request
cs: Zamítnout žádost kamaráda

en: Depth
cs: Hloubka

en: DepthOfField
cs: Hloubka ostrosti

en: Description
cs: Popis

en: Destroy all paths?
cs: Zničit všechny trasy?

en: Devices
cs: Zařízení

en: Did you talk to a friend about ManiaPlanet yet?
cs: Mluvili jste s kamarádem o ManiaPlanet?

en: Difficulty
cs: Obtížnost

en: Diffuse_Opacity
cs: Difuzní průhlednost

en: Direct elimination
cs: Přímá eliminace

en: Direct lighting
cs: Přímé osvětlení

en: Dirt Intensity
cs: Intenzita špíny

en: Disable
cs: Zakázat

en: Disable HdrCubeRenderMipMap
cs: Vypnout HdrCubeRenderMipMap

en: Disable ZBufferRange
cs: Vypnout Dosah ZBufferu

en: Disable advertising
cs: Zakázat reklamy

en: Disable replay recording
cs: Zakázat nahrávání záznamu

en: Disable scan cache
cs: Zakázat prohledávání cache

en: Discard changes and quit
cs: Zahodit změny a ukončit

en: Disconnect Account
cs: Odpojit účet

en: Display
cs: Zobrazit

en: Display Advanced Options
cs: Zobrazit pokročilé možnosti

en: Display Freq.
cs: Frekvence monitoru

en: Display Ghosts name on event
cs: Zobrazit jména duchů při události

en: Display Layout
cs: Rozložení obrazovky

en: Display Mode
cs: Mód zobrazení

en: Display Ratio
cs: Poměr stran monitoru

en: Display VSync
cs: Vertikální synchronizace

en: Display car names
cs: Zobrazit jména aut

en: Display checkpoints events
cs: Zobrazit události checkpointů

en: Display cost
cs: Zobrazit cenu

en: Display end of laps events
cs: Zobrazit události konce kol

en: Display end of race events
cs: Zobrazit události na konci závodu

en: Display game key
cs: Zobrazit herní klíč

en: Display mode
cs: Režim zobrazení

en: Display mode for events
cs: Režim zobrazování událostí

en: Display size
cs: Velikost obrazovky

en: Display stunt figures events
cs: Zobrazit akrobacie závodu

en: Display synchro
cs: Synchronizace monitoru

en: Display the Grid
cs: Zobrazit mřížku

en: Displaying reports %1$s-%2$s out of %3$s for map %4$s :
cs: Zobrazení hodnocení %1$s-%2$s z %3$s pro mapu %4$s:

en: Distance
cs: Vzdálenost

en: Do Not Show Again
cs: Již nezobrazovat

en: Do you really want to CallVote to balance teams?
cs: Chcete opravdu hlasovat o vyvážení týmů?

en: Do you really want to CallVote to go to next map?
cs: Opravdu chcete vyvolat hlasování o přechodu na další mapu?

en: Do you really want to CallVote to restart?
cs: Opravdu chcete vyvolat hlasování o restartu?

en: Do you really want to add this player to your buddy list?
cs: Opravdu chcete přidat tohoto hráče do seznamu kamarádů?

en: Do you really want to ban this player?
cs: Opravdu chcete tohoto hráče zabanovat?

en: Do you really want to call for a vote to ban this player?
cs: Opravdu si přejete vyvolat hlasování o udělení banu tomuto hráči?

en: Do you really want to call for a vote to kick this player?
cs: Opravdu si přejete vyvolat hlasování o vyhození tohoto hráče?

en: Do you really want to delete
    "$<%1$>"?
cs: Jste si jistí, že chcete smazat
    "$<%1$>"?

en: Do you really want to halt the server and return to the menus?
cs: Opravdu chcete zastavit server a vrátit se do menu?

en: Do you really want to kick this player?
cs: Opravdu chcete tohoto hráče vyhodit?

en: Do you really want to leave the server and return to the menus?
cs: Opravdu chcete opustit server a vrátit se k menu?

en: Do you really want to lock the map
    using password '%1'?
cs: Opravdu si přejete uzamknout mapu
    heslem '%1'?

en: Do you really want to quit?
cs: Opravdu chcete skončit?

en: Do you really want to remove this Deck?
cs: Chcete opravdu odebrat tento balíček?

en: Do you really want to unbind all inputs of
     <%1> ?
cs: Opravdu chcete odpojit všechny klávesy pro
     <%1> ?

en: Do you still want to continue ?
cs: Přejete si přesto pokračovat ?

en: Do you want to add this server to your favorites?
cs: Chcete přidat tento server do oblíbených?

en: Do you want to cancel account creation?
cs: Chcete ukončit vytváření účtu?

en: Do you want to cancel all updates?
cs: Chcete zrušit všechny aktualizace?

en: Do you want to cancel this download?
cs: Chcete zrušit aktuální stahování?

en: Do you want to cancel this update ?
cs: Přejete si zrušit aktualizaci?

en: Do you want to challenge the %1?
cs: Přejete si vyzvat %1?

en: Do you want to check if downloaded data is up to date?
cs: Přejete si zkontrolovat, zda jsou stažená data aktuální?

en: Do you want to choose a title to load into this station?
cs: Chcete zvolit titul k načtení do této stanice?

en: Do you want to complete the execution of the ManiaCode?
cs: Chcete dokončit spuštení ManiaCode?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents (including your profiles, maps, replays and skins)?
cs: Chcete odstranit složku %1 a všechen její obsah (včetně profilů, map, záznamů a vzhledů)?

en: Do you want to delete the folder %1 and all its contents?
cs: Chcete odstranit složku %1 a všechen její obsah?

en: Do you want to download the update and upgrade the game ?
cs: Chcete stáhnout aktualizaci a aktualizovat hru?

en: Do you want to download the update?
cs: Chcete stáhnout aktualizaci?

en: Do you want to load this title into the station?
cs: Chcete vložit tento titul do stanice?

en: Do you want to play with this map now?
cs: Přejete si tuto mapu teď hrát?

en: Do you want to remove the locator of this data?
cs: Chcete odstranit lokátor těchto dat?

en: Do you want to remove this server from your favorites?
cs: Chcete odstranit tento server z oblíbených?

en: Do you want to retrieve your previous %1's data found in 'My Documents\%2'?
cs: Chcete načíst vaše předchozí %1 data nalezené v 'Dokumenty\%2'?

en: Do you want to select this avatar for your profile?
cs: Chcete vybrat tento avatar pro svůj profil?

en: Do you want to select this skin for your profile?
cs: Chcete vybrat tento vzhled pro svůj profil?

en: Do you want to specify custom folders for your %1 files?
cs: Chcete určit vlastní umístění složek pro vaše %1 soubory?

en: Do you want to unload the title from this station?
cs: Chcete titul odstranit z této stanice?

en: Do you want to:
cs: Přejete si:

en: Don't change
cs: Neměnit

en: Don't connect chat
cs: Nepřipojovat se k chatu

en: Donation :
cs: Dar:

en: Done
cs: Hotovo

en: Download disabled by the server
cs: Stahování zakázáno serverem

en: Download error
cs: Chyba při stahování

en: Download error :
cs: Chyba při stahování:

en: Download error : unable to join server.
cs: Chyba při stahování: nepodařilo se připojit k serveru.

en: Download error. Unable to join server.
    Please try again later.
cs: Chyba stahování. Nelze se připojit na server.
    Zkuste to prosím později.

en: Download from locators (Direct download URL)
cs: Stáhnout z lokátorů (Přímý odkaz)

en: Download from peer (P2P)
cs: Stáhnout z peer (P2P)

en: Download in progress, please wait...
cs: Probíhá stahování, čekejte prosím...

en: Download or update of %1 failed.
    Unable to contact the server: %2.
cs: Stažení nebo update %1 selhal.
    Nebylo možno se připojit k serveru: %2.

en: Download the best replays of the default group in solo races
cs: Stáhnout nejlepší záznamy výchozí skupiny v sólo závodech

en: Download?
cs: Stáhnout?

en: Downloaded Maps
cs: Stažené mapy

en: Downloading data...
cs: Stahuji data...

en: Drag frame
cs: Přetáhnout snímek

en: Drag keys (+ Alt for scale)
cs: Přetáhnout klíče (+Alt pro stupnici)

en: Draw
cs: Malovat

en: Draw joint
cs: Malovat kloub

en: Draw match
cs: Nerozhodný zápas

en: Draw roads or terrain
cs: Vytvoření cesty nebo terénu

en: Draw round
cs: Remíza

en: Draw skeleton
cs: Vykreslit kostru

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    Unfortunately, you cannot connect to it and you will play offline only.
    We regret any inconvenience. We will be able to accept more players to play online soon.
cs: Z důvodu úspěšnosti ManiaPlanet se v tuto chvíli snaží na hlavní server snaží připojit příliš mnoho hráčů.
    Naneštěstí se k němu nelze připojit, takže budete hrát pouze v režimu offline.
    Omlouváme se za způsobené potíže. Brzy budeme schopni přijmout více hráčů online.

en: Due to the success of ManiaPlanet, too many players are trying to connect to the master server.
    You have been placed in the queue.
    Estimated Wait Time:
cs: Příliš mnoho hráčů se snaží připojit na hlavní server, protože ManiaPlanet je velice oblíbená.
    Byly jste zařazeni do fronty.
    Předpokládaná doba čekání:

en: Duplicate avatar
cs: Duplicitní avatar

en: Duplicate image
cs: Duplicitní obrázek

en: Duplicate music
cs: Duplicitní hudba

en: Duplicate sound
cs: Duplicitní zvuk

en: Duration
cs: Trvání

en: Duration (s)
cs: Trvání (s)

en: E / Ctrl + Mouse Wheel Up
cs: E / CTRL + Kolečko myši nahoru

en: EMail
cs: Email

en: ENTER KEY
cs: VLOŽTE KLÍČ

en: Edit
cs: Upravit

en: Edit Offzone [O]
cs: Upravit Offzone [O]

en: Edit Script
cs: Upravit skript

en: Edit Selected Item
cs: Upravit vybranou položku

en: Edit a Plugin Script
cs: Upravit skript pluginu

en: Edit a Replay
cs: Upravit záznam

en: Edit comments
cs: Upravit komentář

en: Edit packs
cs: Upravit balíčky

en: Edit pose
cs: Editovat pózu

en: Edit snapshot camera
cs: Upravit náhled tratě

en: Edit special properties
cs: Upravit speciální vlastnosti

en: Edit title parameters
cs: Upravit parametry titulu

en: Edit trigger
cs: Upravit spouštěč

en: Editing protected by password
cs: Upravování chráněno heslem

en: Editors
cs: Editory

en: Eighth (Press 8)
cs: Osmý/á (Stiskněte 8)

en: Eliminated by :
cs: Vyřazen hráčem

en: Email
cs: E-mail

en: Email successfully sent.
cs: E-mail úspěšně odeslán.

en: Embed custom items in map
cs: Vložené vlastní položky v mapě

en: Emblem
cs: Znak

en: Emblem blink
cs: Blikající znak

en: Emulate cursor
cs: Emulovat kurzor

en: Enable
cs: Povolit

en: Enable D3D9Ex
cs: Povolit D3D9Ex

en: Enable air mapping
cs: Povolit stavění ve vzduchu

en: Enable automatic newline
cs: Povolit automatické odřádkování

en: Enable chat
cs: Povolit chat

en: Enable check lags
cs: Povolit kontrolní intervaly

en: Enable fullscreen GDI
cs: Povolit celoobrazovkové GDI

en: Enable mix-mapping
cs: Povolit mixování bloků

en: Enable multi-threads
cs: Povolit více vláken

en: Enable specific sensitivity
cs: Povolit zvláštní citlivost

en: End
cs: Konec

en: End Ghost Recording
cs: Ukončit nahrávání ducha

en: End Of Laps
cs: Konec kol

en: End Of Race
cs: Konec závodu

en: End User License Agreement
cs: Zavřít licenční ujednání

en: End of warmup, match starting...
cs: Konec zahřívacích kol, zápas začíná...

en: End race
cs: Ukončit závod

en: End validation
cs: Ukončit ověřovaní

en: End warm-up
cs: Konec zahřívacího kola

en: Enjoy unlimited access the first 48 hours. 
    Then, you can play one hour per day.
cs: Užijte si neomezený přístup prvních 48 hodin. 
    Potom můžete hrát hodinu denně.

en: Enter Text
cs: Vložte text

en: Enter a ManiaPlanet key to convert your current account.
cs: Vložte klíč pro ManiaPlanet pro převod svého stávajícího účtu.

en: Enter a ManiaPlanet key to extend the duration of your account.
cs: Zadejte klíč pro ManiaPlanet pro prodloužení vašeho účtu.

en: Enter a Name:
cs: Zadejte jméno:

en: Enter a key
cs: Vložte klíč

en: Enter a login
cs: Zadejte přihlašovací jméno

en: Enter a name for the new decal (will be used as a filename too):
cs: Zadejte název nové nálepky (bude použit také jako název souboru):

en: Enter a password
cs: Zadejte heslo

en: Enter a valid email
cs: Zadejte platný e-mail

en: Enter an Icon Directory:
cs: Zadejte adresář s ikonou:

en: Enter login and password of the existing TrackMania Nations Forever account you want to import. If you want to import the login also, click on the button 'Use login of this account'
cs: Zadejte přihlašovací jméno a heslo k existujícímu účtu TrackMania Nations Forever, který chcete importovat. Pokud chcete také importovat login, klikněte na 'Použít příhlašovací jméno tohoto účtu'

en: Enter racing mode
cs: Spustit závodní mód

en: Enter the URL or the name of the title:
cs: Zadejte adresu URL nebo název titulu:

en: Enter the URL:
cs: Zadejte adresu URL:

en: Enter the login of your Buddy
cs: Vložte přihlašovací jméno kamaráda

en: Enter the name of the new Deck:
cs: Zadejte název nového balíčku karet:

en: Enter the new name of the Deck:
cs: Zadejte název nového balíčku karet:

en: Enter the password
cs: Zadejte heslo

en: Enter the title id
cs: Zadejte název titulu

en: Enter your age:
cs: Zadejte svůj věk:

en: Enter your code
cs: Zadejte váš kód

en: Enter your friend's email
cs: Zadejte email vašeho kamaráda

en: Enter your key
cs: Vložte svůj klíč

en: Enter your name:
cs: Vložte své jméno:

en: Erase
cs: Smazat

en: Erase All
cs: Vymazat vše

en: Erase a trigger
cs: Vymazat spouštěč

en: Eraser Tool [X]
cs: Nástroj mazání [X]

en: Error
cs: Chyba

en: Error : Cannot write config. file.
cs: Chyba: Nelze zapsat konfigurační soubor.

en: Error : unknown official server type.
cs: Chyba: neznámy druh oficiálního serveru.

en: Error when retrieving script settings.
cs: Chyba při načítání nastavení skriptu.

en: Error, "Pro Racing" must be allowed by Nadeo.
cs: Chyba, "Profesionálové" musí být povolen od Nadeo.

en: Error, "Races of champions" must be allowed by Nadeo.
cs: Chyba. "Závody vítězů" musí povolit Nadeo.

en: Error, operation denied.
cs: Chyba. Operace zakázána.

en: Error, please check the login and password of your organisation.
cs: Chyba. Zkontrolujte přihlašovací jméno a heslo vaší organizace.

en: Error, please check the login of your organization.
cs: Chyba, zkontrolujte přihlašovací jméno vaší organizace.

en: Error, please check your login and password.
cs: Chyba. Zkontrolujte prosím vaše přihlašovací jméno a heslo.

en: Error, please try again later.
cs: Chyba, zkuste to prosím později.

en: Error, server removed not found.
cs: Chyba. Server nebyl nalezen.

en: Error, this server is not official.
cs: Chyba, tento server není oficiální.

en: Error, this title is already loaded in another station.
cs: Chyba, tento titul je již vložen v jiné stanici.

en: Error, you are not admin of this organisation.
cs: Chyba, nejste správce této organizace.

en: Error, you are not the promoter of this server. Only the promoter can perform this action.
cs: Chyba, nejste zakladatel tohoto serveru. Pouze zakladatel může provést tuto akci.

en: Error, you can change the server limit only once per 24 hours.
cs: Chyba. Limit serveru můžete změnit jen jednou za 24 hodin.

en: Error, you can't add this server.
cs: Chyba. Nemůžete přidat tento server.

en: Error, you cannot do an official record attempt on this challenge now.
    Retry later.
cs: Chyba, v této výzvě nemůžete udělat oficiální pokus o rekord.
    Opakovat později.

en: Error, you cannot reload this title in this station.
    Please try again in a few minutes.
cs: Chyba, nemůžete znovu načíst titul v této stanici.
    Zkuste to prosím znovu za pár minut.

en: Error, you're not properly logged-in.
cs: Chyba. Nejste správně přihlášeni.

en: Error, your account has not been validated.
cs: Chyba. Váš účet nebyl schválen.

en: Error. Skin starts with '#' but has no tga.
cs: Chyba. Vzhled začíná '#' ale nemá žádný tga.

en: Error:
    Could not initialize the video codec.
    (Maybe this codec does not support the current resolution?)
cs: Chyba:
    Nepodařilo se spustit video kodek:
    (Možná tento kodek nepodporuje současné rozlišení?)

en: Error: %1
cs: Chyba: %1

en: Error: Could not upload and publish the file to the workshop.
cs: Chyba: Nelze nahrát a publikovat soubor do dílny.

en: Error: invalid campaign.
cs: Chyba: Neplatná kampaň.

en: Error: map file not found
cs: Chyba: soubor mapy nebyl nalezen

en: Error: script not saved.
cs: Chyba: skript nebyl uložen.

en: Error: the Nations campaign was not found.
cs: Chyba: Kampaň Nations nebyla nalezena.

en: Error: the campaign was not found
cs: Chyba: kampaň nebyla nalezena

en: Error: unable to synchronize your profile with the master server.
    Your profile is not completely up to date.
    Further modifications of your profile may not be taken
    into account for the next launch.
cs: Chyba: nepodařilo se synchronizovat váš profil s hlavním serverem.
    Váš profil není kompletně aktualní.
    Je možné, že další úpravy profilu nebudou při
    příštím spuštění zaznamenány.

en: Estimated shoot time
cs: Předpokládaná doba natáčení

en: Every Player must select a Profile before continuing!
cs: Každý hráč musí zvolit profil, než bude moci pokračovat!

en: Every player starts at the same time, the first to reach the finish line wins points.
cs: Všichni začínají ve stejný čas a kdo první dojede do cíle, získává body.

en: Exclusive keyboard capture
cs: Vyjma klávesnice

en: Exit
cs: Ukončit

en: Exit (Back to menus)
cs: Konec (Zpět do menu)

en: Exit (interrupt the match)
cs: Odejít (Opustit zápas)

en: Exit (leave the match)
cs: Konec (opustit zápas)

en: Exit to menu
cs: Odejít do menu

en: Export anim library...
cs: Vyexportovat animační knihovnu...

en: Export clip as...
cs: Exportovat klip jako...

en: Export clip...
cs: Exportovat klip...

en: Export map and replay
cs: Exportovat mapu a záznam

en: Export replay to validate
cs: Exportovat záznam pro ověření

en: Export to validate
cs: Exportovat k prověření

en: Exposure
cs: Expozice

en: Extend
cs: Prodloužit

en: Extend your ManiaPlanet account
cs: Prodlužte váš ManiaPlanet účet

en: Extend your available space by buying new stations with your planets.
cs: Rozšiřte své dostupné místo koupi nových stanic za svoje planets.

en: Extension of a ManiaPlanet Account
cs: Prodloužení účtu ManiaPlanet

en: F / Shift + Mouse Wheel Up
cs: F / SHIFT + kolečko nahoru

en: FORUM
cs: FÓRUM

en: Failed to convert music
cs: Chyba při převodu hudby

en: Failed to write to %1.
cs: Zápis do %1 se nezdařil.

en: Fails
cs: Chyby

en: Faster
cs: Rychlejší

en: Favorite Servers
cs: Oblíbené servery

en: Favorite server
cs: Oblíbený server

en: Favorites
cs: Oblíbené

en: February
cs: Únor

en: Field of view
cs: Úhel pohledu

en: Fifth (Press 5)
cs: Pátý/á (Stiskněte 5)

en: File %1 of %2 : %3...
cs: Soubor %1 z %2 : %3...

en: File format
cs: Formát souboru

en: File is read-only
cs: Soubor je jen pro čtení

en: File is read-only.
cs: Soubor je jen pro čtení.

en: File not found. Unable to select style.
cs: Soubor nenalezen. Nelze vybrat styl.

en: File size is %1 kBytes.
cs: Velikost souboru je %1 kB.

en: File too large for an avatar (%1 Kb max)
cs: Soubor je příliš velký pro avatar (max. %1 kB)

en: FileName
cs: Název souboru

en: Fill
cs: Vyplnit

en: Fill gutter
cs: Zaplnit mezeru

en: Filling speed of the gauge when capturing a pole.
cs: Plnicí rychlost měřidla při obsazovaní stožáru.

en: Filling speed of the stamina gauge.
cs: Plnící rychlost měřidla odolnosti.

en: Film curve
cs: Světelnost filmu

en: Filter environment
cs: Filtrovat prostředí

en: Filter environments
cs: Filtrovat prostředí

en: Filter game mode
cs: Filtrovat herní módy

en: Filtering
cs: Filtrování textur

en: Finalising Options
cs: Možnosti dokončení

en: Finalist
cs: Finalista

en: Finalist!
cs: Finalista!

en: Fine
cs: Přiměřená

en: Finished
cs: Dokončil

en: First (Press 1)
cs: První (Stiskněte 1)

en: First player eliminated!
cs: Prví hráč eliminován!

en: First player to reload.
cs: Hráč, který první nabíjel

en: First player to score.
cs: Hráč, který první získal bod

en: Fitness
cs: Zdatnost

en: Fixed center move
cs: Pevný pohyb středu

en: Flat
cs: Rovina

en: Flying Path Mode
cs: Režim létajících cest

en: FocusZ
cs: OstřeníZ

en: Fog Scale
cs: Škála mlhy

en: For a %1 map, this is...
cs: Pro %1 mapu, toto je...

en: Force Hue
cs: Vynutit odstín

en: Force Light
cs: Vynutit Osvětlení

en: Force convergence
cs: Vynutit konvergenci

en: Force preview
cs: Vynucený náhled

en: Force server address
cs: Vynutit adresu serveru

en: Forced
cs: Vynucen

en: Forward
cs: Dopředu

en: Fourth (Press 4)
cs: Čtvrtý/á (Stiskněte 4)

en: Fov
cs: UhP

en: Frame Selection
cs: Výběr rámu

en: Frame multiple selection
cs: Vícenásobný výběr rámu

en: Free Account Import
cs: Importovat volný účet

en: Free For All - 1 vs 3
cs: Všichni proti všem - 1 proti 3

en: Free Look Mode (hold  'Alt')
cs: Volný pohled na scénu (podržet ALT)

en: Free for all
cs: Všichni proti všem

en: Free for all
    - Survive as long as possible to score a maximum of points.
    - Bonus points are awarded for the pole capture and for each player hit.
    - If the pole is captured then the playing area will start to shrink. If a player leaves this area he is eliminated.
    - The first player to reach %1 points wins.
    
    Press ALT to improve your character. Any time you earn points, xp is granted to you. When you have enough xp, you level up and earn new skill points to assign.
    - Reseting all caracteristics is free but can be done only once.
    - When you reach level %2, you are allowed to 'rebirth', i.e. go back to level 1 with one extra point to assign.
    - Your progress is saved until you disconnect from the server.
cs: Všichni proti všem
    - Přežít tak dlouho, jak je to možné a skórovat maximum bodů.
    - Bonusové body jsou uděleny za obsazení stožáru a za každý zásah hráče.
    - Pokud je stožár obsazen, začne se hrací plocha zmenšovat. Pokud hráč opustí tuto oblast, je eliminován.
    - První hráč, který dosáhne %1 bodů, vyhraje.
    
    Stiskněte ALT pro zlepšení vaší postavy. Kdykoliv získáte body, získáte rovněž XP. Když budete mít dost XP, postoupíte o úroveň výše a můžete získávát nové dovednostní body.
    - Vynulování všech vlastností je zdarma, ale může být provedeno pouze jednou.
    - Pokud se dostanete na úroveň %2, máte povoleno 'znovuzrození', tj. přejdete zpět na úroveň 1 s extra bodem k přiřazení.
    - Váš postup je uložen, dokud se neodpojíte od serveru.

en: Free for all activated!
cs: Mód všichni proti všem aktivován!

en: Free wheeling!
cs: Volnoběh!

en: FreeLook
cs: Volný pohled

en: FreeLook multiplier
cs: Součinitel Volného pohledu

en: FreeWheeling duration
cs: Doba trvání bonusu

en: Freelook Tool [Left Alt]
cs: Volný pohled [Levý Alt]

en: Freeze unused axis
cs: Zmrazit neaktivní osu

en: From
cs: Od

en: From :
cs: Od:

en: FullJump
cs: Úplný skok

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Fullscreen resolution
cs: Rozlišení na celou obrazovku

en: Game Data Folder
cs: Složka s herními daty

en: Game Of Life
cs: Hra života

en: Game data folder
cs: Složka s herními daty

en: Game folder fatal error. Cannot launch the game.
cs: Fatální chyba složky hry. Nelze spustit hru.

en: Game mode
cs: Herní mód

en: Game mode :
cs: Režim hry:

en: Game mode :
cs: Režim hry:

en: Game name :
cs: Jméno hry:

en: Gate captured!
cs: Brána obsazena!

en: Gauge
cs: Měřit

en: General
cs: Všeobecné

en: General Inputs
cs: Obecné vstupy

en: General horn
cs: Společný klakson

en: Generate %1$d keys for %2$s
cs: Vygenerovat %1$d klíčů pro %2$s

en: Generate 1 key for %1$s
cs: Vygenerovat 1 klíč pro %1$s

en: Generated keys for %1$s
cs: Vygenerované klíče pro %1$s

en: Generating decals
cs: Vytvářím obtisky

en: Geometry details
cs: Detaily geometrie

en: Get a new map
cs: Získat novou mapu

en: Get a new replay
cs: Získat nový záznam

en: Get remote blacklist...
cs: Stáhnout vzdálený blacklist...

en: Ghost 1/4: Author Medal
cs: Duch 1/4: Medaile autora

en: Ghost 2/4: Gold Medal
cs: Duch 2/4: Zlatá medaile

en: Ghost 3/4: Silver Medal
cs: Duch 3/4: Stříbrná medaile

en: Ghost 4/4: Bronze Medal
cs: Duch 4/4: Bronzová medaile

en: Ghost Author
cs: Autor ducha

en: Ghost Editor
cs: Editor duchů

en: Ghost Path
cs: Dráha ducha

en: Ghost Ref :
cs: Ref. duch:

en: Ghost Score
cs: Skóre ducha

en: Ghost Time
cs: Čas ducha

en: Ghost block Mode [F2]
cs: Režim mixování bloků [F2]

en: Ghost creation
cs: Vytvoření ducha

en: Ghost name
cs: Jméno ducha

en: Ghost skin
cs: Vzhled ducha

en: Ghost:%1
cs: Duch:%1

en: Ghosts Name
cs: Jména duchů

en: Give Up
cs: Vzdát se

en: Give up
cs: Vzdát se

en: Global Help
cs: Globální nápověda

en: Go to directory
cs: Přejít do adresáře

en: Go to first frame
cs: Na první snímek

en: Go to last frame
cs: Na poslední snímek

en: Go to map
cs: Přejít na mapu

en: Go to map $<%1$>
cs: Přejít na mapu $<%1$>

en: Go to next map
cs: Přejít na další mapu

en: Go to the Finish!
cs: Jeďte do cíle!

en: Go to the store and discover many other games created by players like you!
cs: Jděte do obchodu a objevte mnoho různých her vytvořených hráči jako vy!

en: Goal captured!
cs: Cíl obsazen!

en: Goal captured.
cs: Cíl obsazen.

en: Going to next map
cs: Přecházím na další mapu.

en: Gold
cs: Zlatá

en: Gold Medal
cs: Zlatá medaile

en: Good
cs: Dobrá

en: Gpu/Cpu synchro
cs: Synchronizace CPU/GPU

en: Graphic Settings
cs: Nestavení grafiky

en: Graphic adapter does not support game minimum requirements (DirectX9=ShaderModel2).
cs: Grafický adaptér neslpňuje minimální systémové požadavky hry
    (DirectX9=ShaderModel2).

en: Graphic settings
cs: Nastavení grafiky

en: Great
cs: Výborná

en: Green
cs: Zelená

en: Grid
cs: Mřížka

en: Grid Step
cs: Krok mřížky

en: Group Play
cs: Skupinová Hra

en: Group management
cs: Správa skupiny

en: Group players
cs: Skupina hráčů

en: Groups
cs: Skupiny

en: Guide
cs: Průvodce

en: Hardware vertex shader are required (your device supports only software vertex shaders)
cs: Jsou vyžadovány hardwarové vertex shadery (vaše zařízení podporuje pouze softwarové vertex shadery)

en: Header Description
cs: Popis hlavičky

en: Header Title
cs: Hlavička titulu

en: Height
cs: Výška

en: Hello
    
    %2$s invited you to play with him to %1$s
    
    %1$s is a free game and you can download it here: %3$s
    To be able to play and compare your scores with %2$s, do not forget to fill your e-mail address when you create an account.
cs: Ahoj
    
    %2$s vás pozval/a, abyste si s ním/ní zahrál/a %1$s
    
    %1$s je hra, kterou můžete zdarma stáhnout zde: %3$s
    Nezapomeňte při vytváření účtu zadat vaši e-mailovou adresu, abyste mohli hrát a porovnávat skóre s %2$s.

en: Hello %1$s,
    
    	Your ManiaPlanet account is about to expire.
    
    	To keep your account scores, connect once.
    
    	And thanks for playing ManiaPlanet!
    	Nadeo
cs: Ahoj %1$s,
    
    	Váš ManiaPlanet účet brzy vyprší.
    
    	Pro zachování výsledků se alespoň jednou přihlašte.
    
    	Děkujeme za hraní ManiaPlanet!
    	Nadeo

en: Hello and welcome to maniaplanet. You don't have any buddy yet. Click here to add a buddy from their login, or join a server and add players you've played with !
cs: Dobrý den a vítejte v maniaplanet. Zatím nemáte žádné kamarády. Klikněte sem pro přidání kamarádů podle jejích přihlašovacích jmen, nebo se připojte na server a přidejte hráče, se kterými jste hráli !

en: Help
cs: Nápověda

en: Help and Helpers settings
cs: Nápověda a nastavení nápovědy

en: Help your team capture the poles of the opposing team to win.
    Your contribution to victory is given by capture (Cap), attack (Atk) and defense (Def) scores.
    Your ranking depends on the number of hits you performed (Hits) during the match.
cs: Pomozte vašemu týmu ukořistit vlajky soupeře a tím vyhrát.
    Váš příspěvek k vítězství je dán obsazením (Obsazení), útokem (Útok) a obranou (Obrana) výsledky.
    Vaše hodnocení závisí na počtu zásahů (Hits), které v průběhu zápasu provedete.

en: Helper Grid
cs: Pomocná mřížka

en: Helpers
cs: Pomocníci

en: Here are the answers to many compatibility questions.
cs: Zde se nalézají odpovědi na mnoho otázek o kompatibilitě.

en: Hi %1$s,
    
    To use the new validation code you need to activate it. To do this click the link provided below.
    
    %2$s
    
    If successful you will be able to use the following validation code:
    
    Validation Code: %3$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
cs: Dobrý den %1$s,
    
    Předtím než použijete váš nový ověřovací kód, musíte ho aktivovat. Učiňte tak na odkazu níže.
    
    %2$s
    
    Pokud byl pokus úspěšný, budete moci použít následující ověřovací kód:
    
    Ověřovací kód: %3$s
    
    Těšíme se na vás online !
    
    Tým Nadeo

en: Hi %1$s,
    
    You recently asked to reset your ManiaPlanet password. To complete your request, please follow this link:
    
    %2$s
    
    Thanks,
    
    Nadeo Team.
cs: Ahoj %1$s,
    
    Nedávno jste zažádal/a o reset ManiaPlanet hesla. Pro dokončení vašeho požadavku přejděte na tento odkaz: 
    
    %2$s
    
    Děkujeme,
    
    Tým Nadeo.

en: Hi %1$s,
    
    You will now be able to login into ManiaPlanet using the following password:
    
    Password: %2$s
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
cs: Ahoj %1$s,
    
    Nyní se můžete přihlásit do ManiaPlanet s následujícím heslem:
    
    Heslo: %2$s
    
    Těšíme se, až Vás uvidíme online!
    
    Tým Nadeo

en: Hide advanced parameters
cs: Skrýt pokročilé parametry

en: Hide helpers
cs: Skrýt mřížku

en: High
cs: Vysoké

en: High definition
cs: Vysoké rozlišení

en: High quality shadows computed
cs: Vysoce kvalitní stínování bylo vypočítáno

en: Hit
cs: Zásah

en: Hits
cs: Úderů

en: Hits per weapon
cs: Zásahů na zbraň

en: Hold '$<%1alt$>' to free the cursor.
cs: Podržte '$<%1alt$>' pro uvolnění kurzoru.

en: Hold Left mouse button
cs: Podržet levé tlačítko

en: Hold left mouse button
cs: Podržet levé tlačítko

en: Hold right mouse button
cs: Podržet pravé tlačítko

en: Home
cs: Domů

en: Horizontal
cs: Horizontální

en: Horizontal position
cs: Horizontální pozice

en: Horizontal size
cs: Horizontální velikost

en: Horn
cs: Klakson

en: Hot Seat
cs: Horké křeslo

en: Hot seat menu
cs: Horké křeslo - menu

en: Hue
cs: Odstín

en: I &accept this agreement
cs: &Souhlasím s těmito podmínkami

en: I &do not accept this agreement
cs: &Nesouhlasím s těmito podmínkami

en: I accept the Ubisoft's $l[%1]Terms and Conditions of Use$l.
cs: Souhlasím s Ubisoft $l[%1]Pravidly a podmínkami použití$l.

en: I accept the collection and use of my data by Ubisoft according to the $l[%1]Privacy Policy$l.
cs: Souhlasím se shromažďováním a využíváním mých údajů Ubisoft-em podle $l[%1]Ochrana osobních údajů$l.

en: I want to specify a custom folder for my personal files.
cs: Chci zvolit vlastní umístění pro osobní soubory.

en: I want to specify a custom folder for the common files.
cs: Chci zvolit vlastní umístění pro společné soubory.

en: If you are new to map building we recommend the simple editor. If you want to use all the editing possibilities, switch to the advanced editor.
cs: Jste-li ve tvorbě map začátečníkem, doporučujeme zjednodušený editor. Chcete-li využívat všech možností editoru, zvolte pokročilé možnosti editoru.

en: If you enable mix-mapping, you will be able to place blocks wherever you want, without any constraint. Just click on the Block mode icon (or press F2) to switch between classic Block mode (with classic constraints) and the new Ghost block mode (free placement of "ghost blocks", that can mix with each other and with normal blocks).
    
    This mode should be unlocked by $<$F00expert mappers only$>: it is a very powerful tool but it can also be dangerous for the quality of your maps and difficult to use. It is highly recommended that you $<$F00use ghost blocks very locally$>, only when you cannot do what you want with normal Block mode.
cs: Pokud povolíte mixování bloků, budete moct umístit bloky kamkoli chcete, bez omezení. Jednoduše klikněte na ikonu Režimu bloků (nebo zmáčkněte F2), pro změnu mezi klasickým Režimem bloků (s omezeními) a novým Režimem mixování bloků (svobodné umisťování "překrývajících se bloků", které mohou být mixovány navzájem i s ostatními bloky). 
     
    Tento režim by měli odemykat $<$F00pouze zkušení stavitelé$>: je to velice mocný nástroj, který ale taky může snížit kvalitu vašich map a může být náročný na používání. Doporučujeme proto, abyste $<$F00používali překrývající se bloky velmi lokálně$>, jen pokud nemůžete dosáhnout výsledku, který chcete pomocí normálního Režimu bloků.

en: If you have a game key, enter it here to add the game to your collection.
cs: Pokud máte herní klíč, vložte jej sem pro přidání hry do vaší kolekce.

en: If you put in your map some items (in Item mode [F4]) with the word "Custom" on its icon, the map will not be playable in Multiplayer or Local play modes, EXCEPT if you embed custom items in your map, by checking the box below.
cs: Pokud vložíte do mapy předměty (v režimu předmětů [F4]) se slovem "Vlastní" na ikoně, mapa nebude hratelná v režimu pro více hráčů ani v režimu lokální hry. VYJÍMAJE případ, že vložíte vlastní předměty do mapy zaškrtnutím níže uvedeného pole.

en: If you put in your map some items (in Item mode [F4]) with the word "Custom" on its icon, the map will not be playable in Multiplayer or Local play modes, EXCEPT if you embed custom items in your map, by checking the box below.
    
    Note that the embedding of items will fail if you do not follow these rules:
     - The items placed on your map should use only textures from the game or from the title pack
     - The size of embedded data must be lower than 150 Ko
     - The map must not contain any custom bots
cs: Pokud vložíte do mapy předměty (v režimu předmětů [F4]) se slovem "Vlastní" na ikoně, mapa nebude hratelná v režimu pro více hráčů ani v režimu lokální hry. VYJÍMAJE případ, že vložíte vlastní předměty do mapy zaškrtnutím níže uvedeného pole.
    
    Mějte na paměti, že vkládání předmětů selže, pokud nebudou splněny tyto podmínky:
     - Předměty ve vaší mapě by měly používat textury pouze z hry nebo z balíčku titulu.
    - Velikost vložených dat nesmí přesáhnout 150 kB.
    - Mapa nesmí obsahovat žádné vlastní boty.

en: If you want to specify custom folders for your %1 files, please check the boxes below, and then click Next.
cs: Pokud chcete určit vlastní umístění složek pro vaše %1 soubory, zaškrtněte prosím níže uvedená pole a poté klikněte na Další.

en: Ignore player skins
cs: Ignorovat vzhledy hráčů

en: Image
cs: Obrázek

en: Import
cs: Importovat

en: Import Action...
cs: Importovat akci...

en: Import anim...
cs: Importovat animaci...

en: Import car geometry
cs: Import geometrie vozu

en: Import clip as...
cs: Importovat klip jako...

en: Import clip...
cs: Importovat klip...

en: Import ghosts
cs: Importovat duchy

en: Import ghosts...
cs: Importovat duchy...

en: Import image as avatar
cs: Importovat obrázek jako avatar

en: Import image as block skin
cs: Importovat obrázek jako vzhled bloku

en: Import library...
cs: Importovat knihovnu...

en: Import object...
cs: Importovat objekt...

en: Impressive!!
cs: Skvělé!!

en: Improve
cs: Vylepšit

en: Improve performance
cs: Zlepšit výkon

en: In Clip Only :
cs: Pouze v klipu :

en: In Game
cs: Ve hře

en: In this mode, perform as much hits as possible without being eliminated.
cs: V tomto režimu proveďte co nejvíce zásahů, jak je možné, aniž by jste byl/a eliminován/a.

en: Inbox
cs: Doručená pošta

en: Included :
cs: Obsaženo :

en: Included contents :
cs: Obsah :

en: Includes
cs: Obsahuje

en: Incorrect file name.
cs: Chybný název souboru.

en: Incorrect password.
cs: Nesprávné heslo.

en: Increase cam fov
cs: Zvýšit úhel pohledu

en: Increase size
cs: Zvětšit velikost

en: Information
cs: Informace

en: Information (no download needed)
cs: Informace (stažení není nutné)

en: Input Devices
cs: Vstupní zařízení

en: Input Settings
cs: Nastavení vstupu

en: Input settings
cs: Nastavení ovladačů

en: Inputs
cs: Ovládání

en: Insert Camera key
cs: Vložit klíč kamery

en: Insert block
cs: Vložit blok

en: Insert key
cs: Vložit klíč

en: Install shell extension to display thumbnails for '.gbx' files
cs: Instalovat rozšíření pro zobrazování náhledů '.gbx' souborů

en: Installation path confirmation
cs: Potvrzení instalačních adresářů

en: Instances
cs: Instance

en: Insufficient disk space to perform the update. Please free some disk space, or reinstall the game on another drive.
cs: K provedení aktualizace není dostatek místa na disku. Uvolněte prosím místo na disku nebo hru přeinstalujte na jiný disk.

en: Intensity
cs: Intenzita

en: Interest
cs: Zájem

en: Interface Settings
cs: Nastavení rozhraní

en: Interface designer
cs: Návrhář rozhraní

en: Interface settings
cs: Nastavení uživatelského rozhraní

en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

en: Internal error.
cs: Vnitřní chyba.

en: Interpolation
cs: Interpolace

en: Introduction sequence
cs: Úvodní sekvence

en: Invalid %s.
cs: Neplatné %s.

en: Invalid URL
cs: Neplatná adresa URL

en: Invalid coefficient.
cs: Neplatný koeficient.

en: Invalid email address.
cs: Neplatná e-mailová adresa.

en: Invalid file format
cs: Špatný formát souboru

en: Invalid file name
cs: Špatný název souboru

en: Invalid horn:
     It must be a mono '.ogg' or '.wav' file and no longer that 10 seconds.
cs: Neplatný klakson: 
     Musí se jednat o mono '.ogg' nebo '.wav' soubor a kratší 10 vteřin.

en: Invalid ladder points.
cs: Neplatné body do žebříčku.

en: Invalid manialink file
cs: Neplatný manialink soubor

en: Invalid time: the race of $<$fff[$<%1$>]$> will be ignored.
cs: Neplatný čas: závod hráče $<$fff[$<%1$>]$> bude ignorován.

en: Inverse
cs: Invertovat

en: Invert y axis
cs: Invertovat y osu

en: Invitation failed, unable to send an email to your friend.
cs: Pozvánka neúspěšná, nelze odeslat email vašemu kamarádovi.

en: Invitation from %1$s to play %2$s
cs: Pozvánka od %1$s k hraní hry %2$s

en: Invite
cs: Pozvat

en: Invite a player to join a group
cs: Pozvat hráče do skupiny

en: Invite a player to join the group
cs: Pozvat hráče do skupiny

en: Invite this player to join a group
cs: Pozvat tohoto hráče do skupiny

en: Inviting buddy
cs: Pozvání kamaráda

en: Is Cycling
cs: Je Cyklická

en: Is Script Event :
cs: Je Skriptovací akce:

en: IsAutonomous
cs: Je Autonomní

en: It is your $<$f00LAST$> online nickname change.
    Are you sure you want to change your nickname for the last time?
cs: Toto je vaše $<$f00POSLEDNÍ$> možná změna online přezdívky.
    Jste si jisti, že chcete naposledy změnit svou přezdívku?

en: It should be at least 6 characters long
cs: Musí být alespoň 6 znaků dlouhý

en: It should not begin with "mania"
cs: Neměl by začínat na "mania"

en: It should not end with "mania"
cs: Neměl by končit na "mania"

en: It's $<%1$> turn to play!
cs: Teď je na řadě hráč $<%1$>!

en: Item Editor
cs: Editor předmětů

en: Item Mode [F4]
cs: Režim Předmětů [F4]

en: Item export options
cs: Možnosti exportu položky

en: Item1
cs: Předmět1

en: January
cs: Leden

en: Join
cs: Připojit

en: Join %1 to play
cs: Přidat se do %1 hry

en: Joining server...
cs: Připojuji se k serveru...

en: July
cs: Červenec

en: Jump
cs: Skok

en: Jump to map
cs: Přeskočit na mapu

en: Jumpad curve
cs: Křivka Jumpadu

en: Jumpad destination offset
cs: Vyrovnání dopadu pro Jumpad

en: Jumpad fixed velocity
cs: Stálá rychlost Jumpadu

en: June
cs: Červen

en: Keep audio always on
cs: Udržovat zvuk stále zapnut

en: Keep playing
cs: Přehrávat

en: Keep playing clip
cs: Přehrávat klip

en: Keep playing map
cs: Přehrávat mapu

en: Keep the map
cs: Ponechat mapu

en: Keep training
cs: Pokračovat v tréninku

en: Key
cs: Klíč

en: Key 1
cs: Klávesa 1

en: Key 2
cs: Klávesa 2

en: Key 3
cs: Klávesa 3

en: Key 4
cs: Klávesa 4

en: Key registration failed.
    %1
cs: Registrace klíče selhala.
    %1

en: Key successfully registered.
cs: Klíč úspěšně zaregistrován.

en: Key weight
cs: Váha klíče

en: Keyboard %1
cs: Klávesnice %1

en: Kick
cs: Vyhodit

en: Kick $<%1$>
cs: Vyhodit $<%1$>

en: Kind
cs: Druh

en: Labels
cs: Popisky

en: Ladder
cs: Žebříček

en: Ladder Limit Max :
cs: Limit žebříčku max.:

en: Ladder Limit Min :
cs: Limit žebříčku min.:

en: Ladder mode :
cs: Žebříčkový mód:

en: Ladder not enabled
cs: Žebříček zakázán

en: Ladder rankings
cs: Pozice v žebříčku

en: Language
cs: Jazyk

en: Lap %1
cs: Kolo %1

en: Laps
cs: Kola

en: Laser (Press 2)
cs: Laser (Stiskněte 2)

en: Laser Sensitivity
cs: Citlivost laseru

en: Lasers
cs: Lasery

en: Last Match :
cs: Poslední zápas:

en: Last lap!
cs: Poslední kolo!

en: Last time :
cs: Poslední čas:

en: Last time you connected to game server, an update (%1 kBytes) was available.
    Do you want to check for this update now ?
cs: Při posledním připojení k hernímu serveru byla k dispozici aktualizace (%1 kB).
    Chcete ji nyní zkusit najít?

en: Later
cs: Později

en: Launch
cs: Spustit

en: Launch %1
cs: Spustit %1

en: Layer
cs: Vrstva

en: Leave arena?
cs: Opustit arénu?

en: Leave fullscreen
cs: Opusť režim celé obrazovky

en: Leave the editor [Escape]
cs: Odejít z editoru [Escape]

en: Left mouse button
cs: Levé tlačítko myši

en: Left tangent
cs: Dotek zleva

en: Left/Right
cs: Vlevo/vpravo

en: Left/Right'
cs: Vlevo/vpravo'

en: Lens size
cs: Velikost čočky

en: Level
cs: Úroveň

en: Level up!
cs: Zvýšena úroveň!

en: License Agreement
cs: Licenční smlouva

en: Light Intensity
cs: Intenzita světla

en: Light indexes
cs: Světelný index

en: Light trail scale
cs: Stupeň světelných stop

en: Lighting bounce %1
cs: Odraz světla %1

en: Line number
cs: Číslo řádku

en: LineEven/Odd
cs: Sudá/lichá

en: LineOdd/Even
cs: Lichá/sudá

en: Link to download the game:
cs: Odkaz na stažení hry:

en: List of generated demo keys:
cs: Seznam vygenerovaných demo klíčů:

en: List of generated keys:
cs: Seznam vygenerovaných klíčů:

en: List of generated unlimited demo keys:
cs: Seznam vygenerovaných neomezených demo klíčů:

en: Load
cs: Načíst

en: Load Action
cs: Načíst akci

en: Load MacroBlock
cs: Načíst makroblok

en: Load Map
cs: Načíst mapu

en: Load Settings
cs: Nahrát nastavení

en: Load for everyone
cs: Načíst pro každého

en: Load match settings
cs: Nahrát nastavení zápasu

en: Load with parental lock
cs: Načíst s rodičovským zámkem

en: Loading animation...
cs: Nahrávám animace...

en: Loading textures
cs: Nahrávám textury

en: Lobby
cs: Čekárna

en: Local Network
cs: Místní síť (LAN)

en: Local Play
cs: Místní hra

en: Local Player
cs: Místní hráč

en: Location
cs: Oblast

en: Lock
cs: Zamknout

en: Login
cs: Přihlašovací jméno

en: Login : %1
cs: Jméno : %1

en: Login does not exist
cs: Jméno neexistuje

en: Login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
cs: Přihlašovací jméno musí obsahovat pouze platné znaky: a-z, A-Z, 0-9 nebo _-.

en: Login unknown: there is no account with this login. Please make sure you correctly spelled your login.
cs: Neznámé přihlašovací jméno: neexistuje žádný účet pod tímto jménem. Ujistěte se prosím, že jste jej zadali správně.

en: Longest Laser :
cs: Nejdelší Laser:

en: Longest Laser: %1 by %2
cs: Nejdelší Laser: %1m od %2

en: Look around
cs: Otáčet

en: Looking forward to seeing you online !
cs: Těšíme se, až vás uvidíme online!

en: Looping
cs: Opakování

en: Lose
cs: Prohra

en: Low
cs: Nízké

en: Low definition
cs: Nízké rozlišení

en: MOVE
cs: POHYB

en: MacroBlock Name:
cs: Jméno makrobloku:

en: Macroblock Mode [F5]
cs: Makroblok režim [F5]

en: Macroblock deleted
cs: Makroblok odstraněn

en: Macroblocks Editor
cs: Editor makrobloků

en: Macros
cs: Makra

en: Mail Account
cs: E-mailový účet

en: Manage groups online
cs: Spravujte skupiny online

en: Manage packs
cs: Spravovat balíčky

en: Manage server
cs: Správa serveru

en: Manage your ClubLink
cs: Spravovat svůj ClubLink

en: ManiaCode complete
cs: ManiaCode dokončen

en: ManiaCode script error: invalid URL
cs: ManiaCode chyba skriptu: neplatná URL

en: ManiaCode script error: invalid email
cs: Chyba skriptu ManiaCode: neplatný e-mail

en: ManiaCode script error: invalid file name
cs: Chyba skriptu ManiaCode: neplatné jméno souboru

en: ManiaCode script error: invalid map uid
cs: Chyba skriptu ManiaCode: neplatné uid mapy

en: ManiaCode script error: invalid server info
cs: ManiaCode chyba skriptu: nesprávné informace serveru

en: ManiaCode script is not well-formed
cs: Skript ManiaCode není správně vytvořen

en: ManiaPlanet may experience performance issues with multi-GPU or SLI.
    You may try select single GPU option in the driver panel until a solution is found.
cs: ManiaPlanet může mít problémy s výkonem v případě multi-GPU nebo SLI.
    Můžete zkusit zvolit single-GPU v ovládacích panelech, dokud nenajdeme řešení.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to complete the update.
cs: ManiaPlanet musí být restártována pro dokončení aktualizace.

en: ManiaPlanet needs to be restarted to load this title.
cs: ManiaPlanet musí být restartována pro načtení tohoto titulu.

en: Manialink code is invalid (%s).
cs: Manialink kód není platný (%s).

en: Manialink settings are invalid.
cs: Nastavení pro Manialink jsou neplatná.

en: Map
cs: Mapa

en: Map Rankings
cs: Hodnocení mapy

en: Map Saved
cs: Mapa uložena

en: Map already downloaded
cs: Mapa již stažena

en: Map cannot be validated.
cs: Mapu nelze ověřit.

en: Map comments:
cs: Komentáře k mapě:

en: Map deleted
cs: Mapa odstraněna

en: Map downloaded
cs: Mapa stažena

en: Map mods
cs: Módy map

en: Map rankings
cs: Hodnocení mapy

en: Map result: %1 %2 - %3 %4
cs: Výsledek mapy: %1 %2 - %3 %4

en: Map size exceeds the limit.
cs: Velikost mapy přesahuje limit.

en: Map skins
cs: Vzhledy map

en: Map skipped, going to the next.
cs: Mapa přeskočena, přecházím na další.

en: Map style :
cs: Styl mapy :

en: Map type :
cs: Typ mapy :

en: Map unlocked.
cs: Mapa odemknuta.

en: Map version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
cs: Verze mapy %1
    není kompatibilní s momentální
    verzí hry %2.

en: MapType :
cs: Typ mapy :

en: Maps
cs: Mapy

en: Maps :
cs: Mapy :

en: Maps to be uploaded must be created in a slot. Please choose a slot to create or load a map. When leaving the editor, you can choose to keep the map in the slot, delete it, or upload it.
cs: Mapy určené na odeslání musí být vytvořeny ve slotu. Vyberte slot pro stavbu nebo načtení mapy. Při odchodu z editoru si můžete vybrat mezi ponecháním mapy ve slotu, smazáním nebo odesláním.

en: March
cs: Březen

en: Match over. You will be transferred back.
cs: Konec zápasu. Budete přesměrován/a zpět.

en: Match restart...
cs: Restart zápasu...

en: Matchmaking canceled : no server available
cs: Matchmaking zrušen: žádný server k dispozici.

en: Matchmaking disabled.
cs: Matchmaking zakázán.

en: Matchmaking forced.
cs: Matchmaking vynucen.

en: Matchmaking in progress...
cs: Probíhá Matchmaking...

en: Max
cs: Maximum

en: Max filtering
cs: Filtrování textur

en: Max play count
cs: Maximální počet her

en: Max players :
cs: Maximální počet hráčů:

en: Max points :
cs: Maximální počet bodů:

en: Max prediction steps
cs: Maximum předpovězených kroků

en: Max spectators :
cs: Maximum diváků:

en: Maximum
cs: Maximální

en: Maximum active distance
cs: Maximální aktivní vzdálenost

en: May
cs: Květen

en: Medals
cs: Medaile

en: Medals :
cs: Medaile :

en: MediaTracker (intro, replay and in-race effects)
cs: MediaTracker (intro, záznam a efekty v závodě)

en: MediaTracker sequences
cs: MediaTracker sekvence

en: Medium
cs: Střední

en: Melee
cs: Přestřelka

en: Menu advanced
cs: Pokročilá nabídka

en: Mesh
cs: Pletivo (Síť)

en: Message
cs: Zpráva

en: Message :
cs: Zpráva:

en: Messages successfully sent.
cs: Zpráva úspěšně odeslána.

en: Minimum active distance
cs: Minimální aktivní vzdálenost

en: Missing Actions:
cs: Chybějící akce:

en: Missing Blocks or Items:
cs: Chybějící bloky nebo předměty:

en: Missing Items:
cs: Chybějící předměty:

en: Missing Textures (map contains embedded items which are not compatible with this title):
cs: Chybějící Textury (mapa obsahuje vložené předměty, která nejsou kompatibilní s tímto titulem).

en: Mod :
cs: Mod:

en: Mode
cs: Mód

en: Mode :
cs: Režim :

en: Mode Laps
cs: Mód Okruhy

en: Mode Settings
cs: Nastavení režimu

en: Mode settings
cs: Nastavení režimu

en: Model skins
cs: Vzhledy modelů

en: Models
cs: Modely

en: Models import
cs: Import modelů

en: Modes :
cs: Režimy :

en: Modify Map
cs: Upravit mapu

en: Modify map
cs: Upravit mapu

en: More info
cs: Více informací

en: Most dodges : %1 by %2
cs: Nejvíce úskoků : %1 od %2

en: Motion Blur
cs: Rozmazání pohybem

en: Motion blur
cs: Pohybové rozostření

en: MotionBlur
cs: Rozmazání pohybem

en: Mouse 1
cs: Myš 1

en: Mouse 2
cs: Myš 2

en: Mouse Settings
cs: Nastaveni myši

en: Mouse Wheel
cs: Kolečko myši

en: Mouse release key
cs: Uvolnění tlačítka myši

en: Mouse wheel
cs: Kolečko myši

en: Move
cs: Pohyb

en: Move Pack files to this folder to add them to your collection.
cs: Přesunout soubory balíčku do této složky a přidat do své sbírky

en: Move around
cs: Posouvat

en: Move game data
cs: Přesunout herní data

en: Move game data from
    %1
    to
    %2?
cs: Přesunout soubory hry z
    %1
    do
    %2?

en: Move personal data
cs: Přesunout osobní data

en: Move pesonal data from
    %1
    to
    %2?
cs: Přesunout osobní data z 
    %1 
    do 
    %2?

en: Move selected keys
cs: Přesunout vybrané klíče

en: Moves
cs: Pohyby

en: Moving game data.
cs: Přesouvám soubory hry.

en: Moving personal data.
cs: Přesunout osobní data.

en: Multi clans activated.
cs: Multi klany aktivovány.

en: Multiplayer
cs: Více hráčů

en: Multiple Controls Selection
cs: Výběr více ovládacích prvků

en: Music
cs: Hudba

en: Music :
cs: Hudba :

en: Music conversion
cs: Převod hudby

en: Music volume
cs: Hlasitost hudby

en: My Campaign
cs: Moje kampaň

en: My Maps
cs: Moje mapy

en: NEWS
cs: NOVINKY

en: Name
cs: Jméno

en: Nation
cs: Národnost

en: Nb chall. played
cs: Odehraných tratí

en: Near Z
cs: Poblíž Z

en: Need some help?
cs: Potřebujete pomoc?

en: Network
cs: Síť

en: Network check
cs: Kontrola sítě

en: Network download
cs: Rychlost stahování

en: Network speed
cs: Rychlost sítě

en: Network upload
cs: Rychlost odesílání

en: Never
cs: Nikdy

en: Never ask again
cs: Nikdy se znovu neptat

en: Never show again
cs: Nezobrazovat znovu

en: New Alliance
cs: Nová aliance

en: New Anim
cs: Nová animace

en: New Combo Max: %1!
cs: Nová maximální kombinace : %1!

en: New Configuration Name
cs: Nové Konfigurační jméno

en: New Map
cs: Nová mapa

en: New Track: Block type
cs: Nová trať: typ bloku

en: New block type
cs: Nový blok

en: New cache size
cs: Nová velikost cache

en: New connection
cs: Nové připojení

en: New map
cs: Nová mapa

en: New match
cs: Nový zápas

en: New match record! %1
cs: Nový rekord zápasu! %1

en: New message
cs: Nová zpráva

en: New password:
cs: Nové heslo:

en: New score
cs: Nové skóre

en: New time
cs: Nový čas

en: Next
cs: Další

en: Next camera
cs: Další kamera

en: Next car
cs: Další auto

en: Next map
cs: Další mapa

en: Next score page
cs: Následující stránka úspěchů

en: Nice, be sure to invite him to your buddy list!
cs: To je od vás pěkné, nezapomeňte si je přidat do seznamu svých kamarádů!

en: Nicer
cs: Hezčí

en: Nickname
cs: Přezdívka

en: Ninth (Press 9)
cs: Devátý/á (Stiskněte 9)

en: No
cs: Ne

en: No Description
cs: Žádný popis

en: No Ladder
cs: Bez žebříčku

en: No MacroDecal Selected!
cs: Nebyl vybrán žádný Makroobtisk!

en: No Target
cs: Bez limitu

en: No author record yet
cs: Zatím zde není žádný rekord

en: No avatar images available.
cs: Nejsou dostupné obrázky avataru.

en: No block property block available on the map.
cs: Žádný vlastněný blok na mapě.

en: No buddy found.
cs: Nenalezen žádný kamarád

en: No collection assigned. Save in "Common", or in a title folder.
cs: Nepřiřazena žádná kolekce. Uložte do "Common" nebo do složky titulu.

en: No damage
cs: Žádné poškození

en: No data received
cs: Neobdržena žádná data

en: No data to send
cs: Žádná data k poslání

en: No decals available for this environment.
cs: V tomto prostředí nejsou žádné nálepky.

en: No decals selected!
cs: Nebyly vybrány žádné obtisky!

en: No error
cs: Žádná chyba

en: No linked trigger found.
cs: Nenalezen žádný připojený spouštěč.

en: No macroblocks available.
cs: Žádné makrobloky k dispozici.

en: No maps in the playlist match the server settings.
cs: Nejsou žádné mapy v seznamu tratí pro nastavení serveru.

en: No new replay.
cs: Žádný nový záznam.

en: No new scores
cs: Žádné nové výsledky

en: No objects available.
cs: Žádné objekty k dispozici.

en: No screenshot available. Take one first!
cs: Žádné snímky nejsou k dispozici. Udělejte první!

en: No server available...
cs: Není dostupný žádný server...

en: No server available:
    %1
cs: Není dostupný žádný server
    %1

en: No skinnable block available on the map.
cs: Mapa neobsahuje žádný blok s upravitelným vzhledem.

en: No spawn
cs: Žádný start

en: No valid blocks selected for the creation of a Macroblock.
cs: Nebyly vybrány žádné platné bloky pro tvorbu makrobloku.

en: No video adpater found
cs: Nenalezen žádný video adaptér

en: No winner
cs: Bez vítěze

en: Non-Frame Control Selection
cs: Bezrámový výběr

en: None
cs: Žádný

en: Normal forward
cs: Vpřed

en: Not Already Triggered
cs: Ještě nebylo spuštěno

en: Not Validated
cs: Neověřeno

en: Not available
cs: Nedostupný

en: Not connected
cs: Nepřipojeno

en: Not connected to chat
cs: Nepřipojeno k chatu

en: Not connected to server!
cs: Nepřipojeno k serveru!

en: Not currently playing. Click to see the Friends Server List.
cs: Aktuálně nehraje. Kliknutím zobrazíte seznam kamarádů na serverech.

en: Not in group
cs: Nejste ve skupině

en: Not in race.
cs: Nejste v závodě.

en: Not ranked
cs: Nehodnocen

en: Not you? Please select another profile.
cs: Nejste to vy? Vyberte si jiný profil.

en: Note 1: Only the items which use environment textures (official textures of Canyon, Storm, etc.) can be embedded in a map ; those which use custom textures will be ignored.
    
    Note 2: Embedding items in your map may increase the size of the map file significantly.
cs: Poznámka 1: Pouze předměty, které používají textury prostředí (oficiální textury z Canyon, Storm, atd.), mohou být vloženy do mapy. Předměty s vlastními texturami budou ignorovány.
    
    Poznámka 2: Vkládání předmětů do map může výrazně zvětšit velikost souborů map.

en: Note: these modes are experimental and your map might not be loaded after a future update, even if unlikely.
cs: Poznámka: tyto režimy jsou experimentální a vaše mapa nemusí být načtena po budoucích aktualizacích, i když nepravděpodobně.

en: Notice: Balancing teams.
cs: Oznámení: Vyrovnávám týmy.

en: Notice: The scores have been altered by the administrator.
cs: Oznámení: Výsledek byl pozměněn administrátorem.

en: November
cs: Listopad

en: Nucleus (Press 3)
cs: Jádro (Stiskněte 3)

en: Number of Laps :
cs: Počet kol:

en: Number of Laps:
cs: Počet kol:

en: Number of rockets.
cs: Počet raket.

en: Number of winners :
cs: Počet vítězů:

en: Object
cs: Objekt

en: Object to travel with
cs: Následovaný objekt

en: Objectives
cs: Cíle

en: Objects
cs: Objekty

en: October
cs: Říjen

en: Official
cs: Oficiální

en: Official Maps
cs: Oficiální mapy

en: Official Tags
cs: Oficiální tagy

en: Official error mode:
    %1
cs: Chyba oficiálního režimu:
    %1

en: Official mode
cs: Oficiální mód

en: Official race
cs: Oficiální závod

en: Official races now available
cs: Nyní jsou přístupné i oficiální závody

en: Official score
cs: Oficiální skóre

en: Official time
cs: Oficiální čas

en: Official time rankings for %1
cs: Oficiální časy pro %1

en: Offset:
cs: Posun:

en: Ok
cs: OK

en: Online support
cs: Online podpora

en: Only Target
cs: Pouze cíl

en: Only United servers
cs: Pouze United servery

en: Only spectators are accepted on this server.
cs: Na tento server mohou pouze diváci.

en: Only the first %1 maps are unlocked in demo mode.
cs: Pouze první/ch %1 map/y jsou odemčeny v režimu demo.

en: Only the first %1 maps of the '%2' difficulty are unlocked in demo mode.
cs: Pouze prvních %1 map z '%2' obtížnosti je odemčených v demo režimu.

en: Opacity
cs: Průhlednost

en: Open
cs: Otevřít

en: Open Mail Box
cs: Otevřít zprávy

en: Open a model...
cs: Otevřít model...

en: Open my packs folder
cs: Otevřít složku mých balíčků

en: Open web links in steam overlay
cs: Otevřít webové odkazy v překryvu Steam

en: Open/close chat
cs: Otevřít/zavřít chat

en: Operation
cs: Akce

en: Opponent Custom Color
cs: Soupeřova vlastní barva

en: Opponents
cs: Soupeři

en: Opponents limit count
cs: Limit soupeřů

en: Opponents maximum count
cs: Max. počet soupeřů

en: Optimize dynamic geometry
cs: Optimalizovat dynamickou geom.

en: Optional
cs: Volitelné

en: Optional data access
cs: Volitelný přístup k datům

en: Options
cs: Možnosti

en: Order
cs: Pořadí

en: Organisation:
cs: Organizace:

en: Organize your Buddies (UNAVAILABLE)
cs: Organizovat kamarády (NEDOSTUPNÉ)

en: Other
cs: Jiné

en: Other players do not win points when they hit you.
cs: Ostatní hráči nevyhrávají body, když vás trefí.

en: Out of stock!
cs: Není na skladě!

en: Outbox
cs: Odeslaná pošta

en: Overall intensity
cs: Celková Intenzita

en: Overwrite
cs: Přepsat

en: P (while hovering the joint)
cs: P (při přechodu kurzoru nad kloubem)

en: P2P Server port
cs: Port P2P serveru

en: PLACE BLOCK
cs: UMÍSTIT BLOK

en: PSN error
cs: Chyba PSN

en: Pack creation failed.
cs: Vytvoření balíčku selhalo.

en: Pack information
cs: Informace o balíčku

en: Pack name :
cs: Název balíčku :

en: Pack successfully registered
cs: Balíček úspěšně registrován

en: Packaging :
cs: Balení :

en: Paint
cs: Nalakovat

en: Paint !
cs: Nalakovat!

en: Paint a Car
cs: Nalakovat vůz

en: Paint the skin completely with a color or a pattern
cs: Kompletně nalakovat vzhled barvou nebo vzorem

en: Paint the team colors
cs: Nanést týmové barvy

en: Paint with a mirror symmetry on both sides of the car
cs: Zrcadlově nanést na obě strany vozu

en: Paint with brushes
cs: Použít nálepky

en: Pan
cs: Váha

en: Parental lock
cs: Rodičovský zámek

en: Particle Blocks
cs: Částicové bloky

en: Particle quality of cars
cs: Kvalita částí vozů

en: Password
cs: Heslo

en: Password (optional) :
cs: Heslo (nepovinné):

en: Password referee :
cs: Heslo pro rozhodčí:

en: Password spectator (opt.) :
cs: Heslo pro diváky (volitelné):

en: Path Mode
cs: Režim Cesty

en: Path Spots
cs: Body dráhy

en: Pause
cs: Pauza

en: Pay
cs: Zaplatit

en: Perform as many hits as possible: the points you earn for each one will increase.
cs: Proveďte tolik zásahů, jak je možné: body, které získáte za každý se budou zvyšovat.

en: Personal Data Folder
cs: Složka s osobními daty

en: Personal Settings and Data
cs: Osobní data a nastavení

en: Personal color 1: Ctrl+Click to set from current color
cs: Vlastní barva 1: CTRL + klik pro nastavení

en: Personal color 2: Ctrl+Click to set from current color
cs: Vlastní barva 2: CTRL + klik pro nastavení

en: Personal color 3: Ctrl+Click to set from current color
cs: Vlastní barva 3: CTRL + klik pro nastavení

en: Personal color 4: Ctrl+Click to set from current color
cs: Vlastní barva 4: CTRL + klik pro nastavení

en: Personal color 5: Ctrl+Click to set from current color
cs: Vlastní barva 5: CTRL + klik pro nastavení

en: Personal data files
cs: Soubory s osobními daty

en: Personal data folder
cs: Složka s osobními daty

en: Personal record! %1
cs: Osobní rekord! %1

en: Pick
cs: Vybrat

en: Pick Up
cs: Sebrat

en: Pick a color direclty from the car
cs: Vybrat barvu přímo z auta

en: Pick from file
cs: Vybrat ze souboru

en: Pick map style from file
cs: Vyberte styl mapy ze souboru

en: Picker Tool [Left Ctrl]
cs: Nástroj výběru [Levý Ctrl]

en: Pin joint (Hands, Foot, Head)
cs: Čepový kloub (ruce, nohy, hlava)

en: Ping
cs: Odezva

en: Pitch
cs: Sklon

en: Place a block
cs: Umístit blok

en: Placement parameters
cs: Parametry umístění

en: Planets Gain !
cs: Zisk Planets!

en: Platform
cs: Platforma

en: Play
cs: Hrát

en: Play %1
cs: Hrát %1

en: Play Group
cs: Hrát skupinově

en: Play Official
cs: Hrát Oficiální

en: Play Solo
cs: Hrát sólo

en: Play against
cs: Hrát proti

en: Play count
cs: Počet přehrání

en: Play official
cs: Hrát oficiální

en: Player :
cs: Hráč :

en: Player Card
cs: Karta hráče

en: Player Inputs
cs: Vstupy hráče

en: Player Page
cs: Stránka hráče

en: Player already selected!
cs: Hráč byl již vybrán!

en: Player info. display size
cs: Info o hráči. velikost zobrazení

en: Player info. display type
cs: Info o hráči. typ zobrazení

en: Player labels
cs: Popisky hráčů

en: Player occlusion
cs: Viditelnost hráče

en: Player profile
cs: Profil hráče

en: Player shadows
cs: Stíny hráče

en: Players
cs: Hráči

en: Players Colors
cs: Barvy hráčů

en: Players are invincible
cs: Hráči jsou neporazitelní

en: Players have complained about your behaviour on this game server.
cs: Hráči si stěžovali na vaše chování na tomto serveru.

en: Players left
cs: Zbývá hráčů

en: Players playing on this server
cs: Hráči hrající na tomto serveru

en: Players to validate :
cs: Hráči ke kontrole:

en: Playing available
cs: Hraje dostupný/á

en: Playing busy
cs: Hraje zaneprázdněn/a

en: Playing online. Click to join!
cs: Hraje online. Přidejte se také!

en: Playlist :
cs: Playlist:

en: Playlists
cs: Playlisty

en: Please assign a difficulty to your map
     in the 'objective' window before uploading it.
cs: Prosím, přiřaďte obtížnost své mapě
    v okně 'Cíle' před odesláním na server.

en: Please check the login of the player you want to give the tag to.
cs: Zkontrolujte prosím přihl. jméno hráče, kterému chcete dát tag.

en: Please check your TrackMania Forever password
cs: Zkontrolujte prosím vaše heslo pro TrackMania Forever

en: Please check your login and password.
cs: Zkontrolujte prosím své přihlašovací jméno a heslo.

en: Please check your validation code.
cs: Zkontrolujte prosím váš ověřovací kód.

en: Please close the game and launcher to proceed.
cs: Prosím zavřete hru a spouštěč pro pokračování.

en: Please enter a key or pay to gain access to this data.
cs: Zadejte prosím klíč nebo zaplaťte pro přístup k těmto datům.

en: Please enter a key or pay to gain full access to this title.
cs: Prosím zadejte klíč nebo zaplaťte pro získání plného přístupu k tomuto titulu.

en: Please enter a key to gain full access to this title.
cs: Prosím zadejte klíč pro získání plného přístupu k tomuto titulu.

en: Please enter a login.
cs: Zadejte prosím přihlašovací jméno.

en: Please enter the password:
cs: Prosím zadejte heslo:

en: Please enter your player key below.
cs: Prosíme, níže vložte Váš klíč.

en: Please pay to gain access to this data.
cs: Zaplaťte prosím pro přístup k těmto datům.

en: Please pay to gain full access to this title.
cs: Prosím zaplaťte pro přístup k tomuto titulu.

en: Please read the following License Agreement.%nYou must accept the terms of this agreement before continuing with the installation.
cs: Přečtěte si prosím toto licenční ujednání.%nNež budete pokračovat v instalaci, musíte souhlasit s podmínkami této smlouvy.

en: Please read the following important information before continuing.
cs: Před pokračováním si prosím přečtěte následující důležité informace.

en: Please register your player key with the game launcher.
cs: Prosím, zaregistrujte svůj online klíč při spuštění hry.

en: Please respect the good behaviour chart or you'll be banned from this server.
cs: Prosím dodržujte pravidla slušného chovaní, jinak budete vykázáni z tohoto serveru.

en: Please save your map before uploading it.
cs: Uložte prosím mapu před nahráním na server.

en: Please select a player.
cs: Vyberte prosím hráče.

en: Please select a valid map type.
cs: Vyberte prosím platný typ mapy.

en: Please select the car environment of your new skin.
cs: Zvolte prosím prostředí pro svůj nový vzhled.

en: Please select the new location for game data.
cs: Vyberte prosím nové umístění pro soubory hry.

en: Please select the new location for the game data.
cs: Prosím, vyberte nové umístění vašich herních dat.

en: Please select the new location for your personal data.
cs: Prosím, vyberte nové umístění vašich osobních dat.

en: Please select your previous %1 installation path.
cs: Prosím, zvolte adresář předchozí instalace %1.

en: Please upgrade your application.
cs: Aktualizujte prosím svou aplikaci.

en: Please upgrade: your exe version does not match the server version.
cs: Aktualizujte prosím: verze hry neodpovídá verzi serveru.

en: Please upgrade: your title version does not match the server version.
cs: Prosím aktualizujte: vaše verze titulu neodpovídá verzi serveru.

en: Please wait
cs: Prosím, čekejte

en: Please wait, creating pack...
cs: Prosím čekejte, vytvářím balíček...

en: Please wait, loading...
cs: Prosím čekejte, nahrávám...

en: Please wait, referees working ...
cs: Prosím, čekejte, rozhodčí pracuje...

en: Please wait, registering pack...
cs: Prosím čekejte, registruji balíček...

en: Please wait, shooting...
cs: Prosím čekejte, nahrávám...

en: Please wait, updating subscribed workshop files...
cs: Počkejte prosím, aktualizuji uvedené pracovní soubory...

en: Please wait, we are updating your zone...
cs: Prosím, čekejte, aktualizuji vaši oblast...

en: Please wait...
cs: Prosím, čekejte...

en: Please, enter a password for the referee mode.
cs: Zadejte prosím heslo pro režim rozhodčího.

en: Please, make sure that 'ladder limit max' is greater than 'ladder limit min'.
cs: Prosím, ujistěte se, že je 'maximální limit žebříčku' vetší než 'minimální limit žebříčku'.

en: Plugin deleted
cs: Plugin odstraněn

en: Plugins
cs: Pluginy

en: Plugins Mode [P]
cs: Pluginový režim [P]

en: Podium
cs: Pódium

en: Podium lose pose
cs: Póza prohry na pódiu

en: Podium win pose
cs: Póza výhry na pódiu

en: Point limit :
cs: Limit bodů:

en: Point limit reached
cs: Bodový limit dosažen

en: Point limit:
cs: Limit bodů:

en: Points
cs: Bodů

en: Points gap :
cs: Rozdíl bodů:

en: Points limit :
cs: Bodový limit:

en: Points limit reached.
cs: Bodový limit dosažen.

en: Pole
cs: Stožár

en: Pole Capture Speed
cs: Rychlost obsazování stožáru

en: Pole captured
cs: Stožár obsazen

en: Pole captured and tornado activated.
cs: Stožár obsazen a tornádo aktivováno.

en: Pole captured by $<%1$> !
cs: Stožár obsadil $<%1$> !

en: Pole captured.
cs: Stožár obsazen.

en: Pole denied
cs: Stožár zakázán

en: Pole locked
cs: Stožár zamknut

en: Pole protected
cs: Stožár ochráněn

en: Poll !
cs: Hlasování!

en: Port broadcast length
cs: Trvání vysílání portů

en: Position
cs: Pozice

en: PostProcess FXs
cs: Přídavné efekty

en: Postpone
cs: Odložit

en: Preset
cs: Předvolba

en: Press $<$c33$oalt$> to assign skill points
cs: Stiskněte $<$c33$oalt$> pro přiřazení dovednostních bodů

en: Press $<$o$f00F1$> to close this window.
cs: Stiskněte $<$o$f00F1$> pro zavření tohoto okna.

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to restart
cs: Stiskněte %1 pro návrat
    Stiskněte %2 pro restart

en: Press %1 to respawn
    Press %2 to retire
cs: Stiskněte %1 pro návrat
    Stiskněte %2 pro odstoupení

en: Press '$<%1F1$>' to close this window.
cs: Stiskněte '$<%1F1$>' pro zavření tohoto okna.

en: Press C to close the chat window.
cs: Stiskněte C pro zavření okna chatu.

en: Press F1 to show rules
cs: Zobrazit pravidla (F1)

en: Press F6 once you're ready.
cs: Stiskněte F6, jakmile jste připraven/a.

en: Press OK to retry connection
cs: Stiskněte OK pro nový pokus o připojení

en: Press a key to continue
cs: Stiskněte libovolnou klávesu

en: Press any key to continue
cs: Stiskněte libovolnou klávesu

en: Press the 'Control' key to drag your stations. Use the scroll wheel to change the station size.
cs: Zmáčkněte 'Ctrl' pro přesun vašich stanic. Použijte kolečko myši pro změnu velikosti.

en: Press the key you want to unbind
    (or 'Escape' to cancel)
cs: Stiskněte tlačítko které chcete odpojit
    (nebo 'Esc' pro zrušení)

en: Press the new key for <%1>
    (or 'Escape' to cancel)
cs: Stiskněte nové tlačítko pro <%1>
    (nebo 'Esc' pro zrušení)

en: Prev
cs: Předchozí

en: Prev score page
cs: Předchozí stránka úspěchů

en: Prevent entering this station with parental lock
cs: Zamezit přístup k této stanici rodičovským zámkem

en: Prevent your poles from being captured!
cs: Uchraňte své vlajky před ukradením!

en: Preview
cs: Náhled

en: Preview clipgroup
cs: Náhled skupiny klipů

en: Preview of screenshot HQ: press any key to save, Escape to cancel.
cs: Náhled HQ snímku: zmáčkněte jakoukoliv klávesu pro uložení, Escape pro zrušení.

en: Previous camera
cs: Předchozí kamera

en: Previous car
cs: Předchozí auto

en: Price :
cs: Cena :

en: Proceed ?
cs: Pokračovat?

en: Proceed?
cs: Pokračovat?

en: Profile
cs: Profil

en: Profile disconnected.
    Restart the game to reconnect your profile to another account.
cs: Účet odpojen. 
    Restartujte hru pro připojení k jinému účtu.

en: Projectile
cs: Projektil

en: Proportion of background over foreground
cs: Poměr pozadí k popředí

en: Provider
cs: Poskytovatel

en: Proxy password
cs: Proxy heslo

en: Put in selected (green) frame
cs: Vložit do vybraného (zeleného) rámu

en: Put out of parent frame
cs: Vyjmout ven z nadřazeného rámu

en: QUIT
cs: UKONČIT

en: Quality Preset
cs: Předvolba kvality

en: Quality of cars
cs: Kvalita vozů

en: Quick save object and return to map editor?
cs: Rychle uložit objekt a návrat do editoru map?

en: Quick save object, import it in the Action Maker and edit action?
cs: Rychlé uložení objektu, import do Tvůrce akcí a úprava akce?

en: Quit
cs: Konec

en: Quit Modeler
cs: Ukončit Modeler

en: Quit the game
cs: Ukončit hru

en: Quit the game (Update Now)
cs: Ukončit hru (Aktualizovat nyní)

en: Quit to menu
cs: Zpět do menu

en: RAISE-LOWER BLOCK
cs: POZVEDNOUT SPODNÍ BLOK

en: ROTATE BLOCK
cs: OTOČIT BLOK

en: Race
cs: Závod

en: Race in official mode
cs: Závod v oficiálním módu

en: Race menu
cs: Menu závodu

en: Race time
cs: Čas závodu

en: RaceTime <
cs: Čas závodu <

en: RaceTime >
cs: Čas závodu >

en: Racing Board Game
cs: Závodní desková hra

en: Raise/lower block
cs: Zvýšit/snížit blok

en: Random
cs: Náhodné

en: Random once
cs: Jednou náhodně

en: Rank
cs: Hodnocení

en: Rank :
cs: Pořadí:

en: Ranking
cs: Hodnocení

en: Ranking :
cs: Hodnocení:

en: Rankings
cs: Pozice

en: Ratio
cs: Poměr

en: RayCast reflects
cs: Odrazy paprsků

en: Really balance teams?
cs: Opravdu vyvážit týmy?

en: Really destroy all keys?
cs: Opravdu zničit všechny klíče?

en: Really go to next race?
cs: Opravdu přejít na další závod?

en: Really remove block?
cs: Opravdu odebrat blok?

en: Really remove clip group?
cs: Opravdu odebrat skupinu klipů?

en: Really remove clip?
cs: Opravdu odebrat klip?

en: Really remove track?
cs: Opravdu odebrat trať?

en: Really restart?
cs: Opravdu restartovat?

en: Really too easy
cs: Opravdu velmi snadná

en: Really too hard
cs: Opravdu velmi těžká

en: Reason :
cs: Důvod :

en: Rebirth
cs: Znovuzrození

en: Rebirth gets you back to $<$c00level 1$>
    with $<$0a0%1 extra point$> to assign.
cs: Znovuzrození vás dostane zpět na $<$c00Úroveň 1$> 
    s $<$0a0%1 extra bod$>.

en: Receive mail about ManiaPlanet
cs: Přijímat zprávy o ManiaPlanet

en: Received requests
cs: Přijaté žádosti

en: Record MediaTracker ghost
cs: Nahrát ducha pro MediaTracker

en: Record a ghost
cs: Nahrát ducha

en: Record a new Ghost
cs: Nahrát nového ducha

en: Record a new ghost
cs: Nahrát nového ducha

en: Recover back from Undo
cs: Obnovit po vrácení

en: Red
cs: Červená

en: Redo
cs: Znovu

en: Redo last undone modification [R]
cs: Vrátit změnu [R]

en: Reduce quality
cs: Snížit kvalitu

en: Referee not responding.
cs: Rozhodčí neodpovídá.

en: Referee status
cs: Stav rozhodčího

en: Referees are not accepted on this server.
cs: Na tomto serveru nejsou rozhodčí povoleni.

en: Reference ghost
cs: Referenční duch

en: Refresh
cs: Obnovit

en: Refresh widgets
cs: Obnovit widgety

en: Register the Players
cs: Registrovat hráče

en: Register with ManiaCredits
cs: Zaregistrovat na ManiaCredits

en: Reload
cs: Obnovit

en: Reload all scripts
cs: Znovu načíst všechny skripty

en: Reload file
cs: Znovu načíst soubor

en: Reload speed of ammo for all weapons.
cs: Obnovovací rychlost munice pro všechny zbraně.

en: Reload the skin previously saved
cs: Načíst dříve uložený vzhled

en: Remaining players:
cs: Zbývající hráči:

en: Remember password
cs: Pamatovat si heslo

en: Reminder: You need to compute the shadows of a map to play with it.
cs: Připomenutí: Před hraním musíte nechat vypočítat stíny.

en: Reminder: You need to validate a map and to compute its shadows to play with it.
cs: Připomenutí: Před hraním musíte nejprve ověřit mapu a vypočítat stíny

en: Reminder: You need to validate a map to play with it.
cs: Připomenutí: Před hraním musíte mapu ověřit.

en: Remove
cs: Odstranit

en: Remove All
cs: Odstranit vše

en: Remove All Blocks
cs: Odstranit všechny bloky

en: Remove All Objects
cs: Odstranit všechny objekty

en: Remove All Properties
cs: Odstranit všechny vlastnosti

en: Remove All Skins
cs: Odebrat všechny vzhledy

en: Remove All Terrain
cs: Odstranit všechen terén

en: Remove all keys
cs: Odstranit všechny klíče

en: Remove block
cs: Odstranit blok

en: Remove clip
cs: Odstranit klip

en: Remove from Selection
cs: Odebrat z výběru

en: Remove key
cs: Odstranit klíč

en: Remove server from favorites
cs: Smazat server z oblíbených

en: Remove track
cs: Odstranit trať

en: Removing buddy
cs: Odebírání kamaráda

en: Removing server from favorites
cs: Odstraňuji server z oblíbených

en: Rename spot model
cs: Přejmenovat bodový model.

en: Rename track
cs: Přejmenovat trať

en: Rename trigger
cs: Přejmenovat spouštěč

en: Replaced text
cs: Nahrazený text

en: Replacement
cs: Náhrada

en: Replay
cs: Záznam

en: Replay :
cs: Záznam :

en: Replay deleted
cs: Záznam odstraněn

en: Replay loaded
cs: Záznam načten

en: Replay marked as favorite
cs: Záznam označen jako oblíbený

en: Replay operations
cs: Operace se záznamy

en: Replay saved
cs: Záznam uložen

en: Replay sequence
cs: Záznam sekvence

en: Replay version %1
    is not compatible with the current
    game version %2.
cs: Verze záznamu %1
    není kompatibilní s momentální
    verzí hry %2.

en: Replays
cs: Záznamy

en: Reply
cs: Odpovědět

en: Report Abuse
cs: Nahlásit zneužití

en: Report abuse
cs: Hlásit podvod

en: Report abuse
    Reason:
cs: Nahlásit zneužití
    Důvod:

en: Request already received.
cs: Žádost již přijata.

en: Request error, unable to join server.
    Please try again later.
cs: Chyba při požadavku, k serveru se nelze připojit.
    Prosím, opakujte později.

en: Request error:
cs: Chyba při požadavku:

en: Request not permitted
cs: Požadavek není povolen

en: Request timeout
cs: Časový limit žádosti

en: Required
cs: Vyžadováno

en: Reset All
cs: Obnovit vše

en: Reset Selection
cs: Resetovat výběr

en: Reset character
cs: Resetovat postavu

en: Reset joint rotation
cs: Resetovat rotaci kloubu

en: Reset roll
cs: Reset náklonu

en: Reset to defaults
cs: Původní nastavení

en: Reset yaw
cs: Reset úhlu

en: Resolution
cs: Rozlišení

en: Respawn
cs: Návrat

en: Restart in Official Mode
cs: Restartovat v oficiálním módu

en: Restart in Official Mode [%1]
cs: Restartovat v oficiálním módu [%1]

en: Restart map
cs: Restartovat mapu

en: Restart the game
cs: Restartovat hru

en: Restore default controls
    and discard your current settings?
cs: Obnovit výchozí ovládání 
    a zrušit aktuální nastavení?

en: Results
cs: Výsledky

en: Resume
cs: Pokračovat

en: Resume playing
cs: Pokračovat ve hře

en: Retry
cs: Opakovat

en: Retry an official time
cs: Zopakovat oficiální čas

en: Retry official
cs: Restartovat v oficiálním

en: Return
cs: Zpět

en: Return to Editor?
cs: Zpět do editoru?

en: Return to editor
cs: Zpět do editoru

en: Return to map editor?
cs: Návrat do editoru map?

en: Return to menu?
cs: Zpět do menu?

en: Return to the Item Editor?
cs: Návrat do editoru předmětů?

en: Revenge
cs: Odplata

en: Right click: create path
    Left click: add point to selected path
       (drag and drop to move or insert a point)
    Ctrl key + click: select path
    X key + click: remove path or point
cs: Pravý klik: vytvořit cestu
    Levý klik: přidat bod na vybrané cestě
      (táhnout a pustit pro přesun nebo vložení bodu)
    Klávesa Ctrl + klik: vyberte cestu
    Klávesa X + klik: odstranit cestu nebo bod

en: Right mouse button
cs: Pravé tlačítko myši

en: Right tangent
cs: Dotek zprava

en: Rocket (Press 1)
cs: Raketa (Stiskněte 1)

en: Rocket Ammo
cs: Zásoba raket

en: Roll
cs: Náklon

en: Rotate
cs: Otočit

en: Rotate Left Image
cs: Otočit obrázek doleva

en: Rotate Left by 90
cs: Otočit vlevo o 90°

en: Rotate Right Image
cs: Otočit obrázek doprava

en: Rotate Right by 90
cs: Otočit vpravo o 90°

en: Rotate a block
cs: Otočit blok

en: Rotation
cs: Otočení

en: Rotation Step (0 = no step)
cs: Krok rotace (0 = nekrokovat)

en: Round
cs: Kolo

en: Round %1
cs: Kolo %1

en: Round %1/%2
cs: Kolo %1/%2

en: Round captures
cs: Obsazení na kolo

en: Round skipped
cs: Kolo přeskočeno

en: Rounds
cs: Na kola

en: Rounds Mode
cs: Mód Na kola

en: Rounds per map :
cs: Kol na mapu :

en: Royal
cs: Královský

en: Royal Mode
cs: Režim Royal

en: Rumble intensity
cs: Intenzita vibrací

en: Run
cs: Spustit

en: Running speed and slide length.
cs: Rychlost běhu a délka skluzu.

en: S / Shift + Mouse Wheel Down
cs: S / SHIFT + kolečko dolů

en: SCORES
cs: VÝSLEDKY

en: SHOOT
cs: STŘELIT

en: STAMINA
cs: ODOLNOST

en: Safe Mode
cs: Bezpečný režim

en: Safe mode settings
cs: Nastavení bezpečného módu

en: Saturation
cs: Sytost

en: Save
cs: Uložit

en: Save Action
cs: Uložit akci

en: Save As
cs: Uložit jako...

en: Save Item
cs: Uložit předmět

en: Save Macroblock
cs: Uložit makroblok

en: Save MatchSettings
cs: Uložit nastavení zápasu

en: Save Screenshot
cs: Uložit snímek obrazovky

en: Save Selection as new Macroblock
cs: Uložit výběr jako nový makroblok

en: Save Settings
cs: Uložit nastavení

en: Save action in the Item?
cs: Uložit akci do předmětu?

en: Save and Test
cs: Uložit a otestovat

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Save automatically all replays
cs: Automaticky ukládat všechny záznamy

en: Save bounces
cs: Uložit odrazy

en: Save changes and quit
cs: Uložit změny a ukončit

en: Save each round separately
cs: Uložit každé kolo zvlášť

en: Save icon
cs: Uložit ikonu

en: Save macroblock
cs: Uložit makroblok

en: Save map
cs: Uložit mapu

en: Save network replay
cs: Uložit záznam ze síťové hry

en: Save previous race replay
cs: Uložit předchozí záznam závodu

en: Save previous replay
cs: Uložit předchozí záznam

en: Save replay
cs: Uložit záznam

en: Save script to file
cs: Uložit skript do souboru

en: Save the replay
cs: Uložit záznam

en: Save the track [S]
cs: Uložit trať [S]

en: Save this ghost
cs: Uložit tohoto ducha

en: Save to file
cs: Uložit do souboru

en: Save your map first to access details!
cs: Pro přístup k podrobnostem nejprve uložte vaši mapu!

en: Save your work
cs: Uložit práci

en: Save your work as...
cs: Uložit práci jako...

en: Saved with identical ID.
cs: Uloženo se stejným ID.

en: Scale
cs: Měřítko

en: Scale Down Image
cs: Zmenšit obrázek

en: Scale Up Image
cs: Zvětšit obrázek

en: Score
cs: Skóre

en: Score :
cs: Skóre:

en: Score Attack
cs: Útok na skóre

en: Score Position:
cs: Pozice dle skóre:

en: Score Rankings
cs: Tabulky výsledků

en: Screen Captures
cs: Snímky obrazovky

en: Screen dist
cs: Obraz. vzdál.

en: Screens:
cs: Obrazovky:

en: Script
cs: Skript

en: Script :
cs: Skript :

en: Script Parameters
cs: Parametry skriptu

en: Script compilation ended successfully.
cs: Kompilace skriptu úspěšně ukončena.

en: Script compilation ended with warnings.
cs: Kompilace skriptu skončila s upozorněními.

en: Script compilation failed.
cs: Kompilace skriptu selhala.

en: Search
cs: Hledat

en: Search filter:
cs: Filtr pro vyhledávání:

en: Search in your buddy list for...
cs: Vyhledat v seznamu kamarádů...

en: Search text
cs: Vyhledat text

en: Searching for buddy %1...
cs: Hledání kamaráda %1...

en: Second (Press 2)
cs: Druhý/á (Stiskněte 2)

en: Select
cs: Vybrat

en: Select All
cs: Vybrat vše

en: Select Common Data Directory
cs: Vyberte adresář pro společné soubory

en: Select Input
cs: Zvolte vstup

en: Select Opponents
cs: Vybrat soupeře

en: Select Personal Data Directory
cs: Vyberte složku pro osobní data

en: Select URL
cs: Zvolte URL

en: Select a Deck in the list to edit it.
cs: Vyberte balíček pro úpravu.

en: Select a Macroblock first
cs: Nejprve vyberte Makroblok

en: Select a Replay
cs: Zvolit záznam

en: Select a decoration
cs: Zvolte dekoraci

en: Select a file to publish on the Steam Workshop
cs: Vyberte soubor, který chcete publikovat na Steam Workshop

en: Select a file:
cs: Vyberte soubor:

en: Select a font file :
cs: Vyberte soubor písma :

en: Select a map
cs: Vybrat mapu

en: Select a map type
cs: Vybrat typ mapy

en: Select a mesh
cs: Zvolit pletivo (síť)

en: Select a mode script
cs: Vyberte skript režimu

en: Select a model
cs: Zvolte model

en: Select a series
cs: Výběr série

en: Select a skin for %1
cs: Vyberte vzhled pro %1

en: Select a skin or a map to pack
cs: Vyberte vzhled nebo mapu k zabalení

en: Select a sound
cs: Vybrat zvuk

en: Select a video file :
cs: Vyberte video soubor :

en: Select all keys
cs: Vybrat všechny klíče

en: Select an UI base file :
cs: Vyberte soubor se základem pro rozhraní.

en: Select an audio file :
cs: Vyberte zvukový soubor :

en: Select an image file :
cs: Vyberte obrazový soubor :

en: Select an object first.
cs: Nejdříve vyberte objekt.

en: Select another map
cs: Vybrat jinou mapu

en: Select data you want to update:
cs: Zvolte data, která chcete aktualizovat:

en: Select file
cs: Zvolit soubor

en: Select folder
cs: Vybrat složku

en: Select group
cs: Vybrat skupinu

en: Select keys
cs: Vybrat klíče

en: Select locked control
cs: Vybrat zamčené ovládání

en: Select map %1
cs: Vybrat mapu %1

en: Select maps
cs: Vybrat mapy

en: Select multiple controls
cs: Vybrat více ovládacích prvků

en: Select music
cs: Vybrat hudbu

en: Select next / previous frame
cs: Vybrat další / předchozí snímek

en: Select next map
cs: Vybrat následující mapu

en: Select pack contents
cs: Vybrat obsah balíčku

en: Select profile
cs: Vybrat profil

en: Select skin
cs: Vybrat vzhled

en: Select the folder in which %1 should store common data files, and then click Next.
cs: Vyberte složku, ve které by %1 měla uchovávát soubory obecných dat a poté klikněte na Další.

en: Select the folder in which %1 should store personal data files, and then click Next.
cs: Vyberte složku, ve které by %1 měla uchovávat soubory osobních dat a poté klikněte na Další.

en: Select the installation type below, and then click Next.
cs: Níže vyberte typ instalace, pak klikněte na Další.

en: Select your crosshair
cs: Vyberte zaměřovač

en: Select your horn sound
cs: Vyberte svůj klakson

en: Selected Plugin:
cs: Vybraný plugin:

en: Selected maps
cs: Vybrané mapy

en: Selected maps are incompatible.
cs: Vybrané mapy jsou nekompatibilní.

en: Selection of the type of installation
cs: Výběr typu instalace

en: Selects foreground or background
cs: Vybrat popředí/pozadí

en: Self illum scale
cs: Stupeň svítivosti

en: Send
cs: Odeslat

en: Send All
cs: Odeslat vše

en: Send a mail to %1
cs: Poslat zprávu %1

en: Send error reports to Nadeo
cs: Odeslat zprávu o chybách Nadeu

en: Send messages
cs: Odeslat zprávu

en: Send my account info by email
cs: Zaslat informace o mém účtu na e-mail

en: Send script commands
cs: Poslat příkazy skriptu

en: Send this game to a friend
cs: Poslat tuto hru kamarádovi

en: Send your race by file
cs: Zaslat vaši jízdu jako soubor

en: Send your score by link
cs: Odeslat skóre jako odkaz

en: Sending email...
cs: Odesílám e-mail...

en: Sending your new record to the server...
cs: Odesílání vašeho nového rekordu na server...

en: Sensitivity
cs: Citlivost

en: Sent requests
cs: Odeslané žádosti

en: Separation
cs: Separace

en: September
cs: Září

en: Series %1
cs: Série %1

en: Series incomplete:
    some maps are missing.
cs: Série nekompletní:
    některé mapy chybí.

en: Server List Mode
cs: Režim seznamu serverů

en: Server Parameters
cs: Nastavení serveru

en: Server is unreachable.
cs: Server není dostupný.

en: Server join
cs: Server připojení

en: Server name :
cs: Jméno serveru:

en: Server not ready.
cs: Server není připraven.

en: Server port
cs: Port serveru

en: Server unknown or not connected to the Internet
cs: Neznámý server nebo nejste připojeni k Internetu

en: Servers
cs: Servery

en: Set
cs: Nastavit

en: Set %1 as ally
cs: Nastavit %1 jako spojence

en: Set Map Difficulty
cs: Nastavit obtížnost mapy

en: Set Map Parameters
cs: Nastavit parametry mapy

en: Set Medal Scores
cs: Nastavení skóre pro medaile

en: Set Player Controls
cs: Nastavit ovládání

en: Set Screens and Controls
cs: Nastavení obrazovek a ovládání

en: Set a password for editing
cs: Nastavte heslo pro úpravy

en: Set an official time
cs: Nastavit oficiální čas

en: Set as camera target
cs: Nastavit jako cíl kamery

en: Set as default group
cs: Nastavit jako výchozí skupinu

en: Set difficulty
cs: Nastavit obtížnost

en: Set map objectives
cs: Nastavit cíle mapy

en: Set map type
cs: Nastavit typ mapy

en: Set next map
cs: Vybrat následující mapu

en: Set next map to $<%1$>
cs: Nastavit další mapu na $<%1$>

en: Set script parameters
cs: Nastavit parametry skriptu

en: Set sound is looping
cs: Nastavte počet opakování zvuku

en: Settings
cs: Nastavení

en: Settings adapted to your graphic card
cs: Nastavení přizpůsobeno grafické kartě

en: Seventh (Press 7)
cs: Sedmý/á (Stiskněte 7)

en: Shader quality
cs: Kvalita efektů

en: Shadow computation disabled
cs: Výpočet stínů zakázán

en: Shadows
cs: Stíny

en: Shadows computed
cs: Stíny vypočteny

en: Share files
cs: Sdílet soubory

en: Sharpen
cs: Doostřit

en: Shield Scale
cs: Měřítko štítu

en: Shift + Click
cs: Shift + Klik

en: Shift + Drag
cs: Shift + Přetáhnout

en: Shift + Expand
cs: Shift + Zvětšit

en: Shininess
cs: Odlesky

en: Shoot
cs: Střílet

en: Shoot All icons
cs: Sejmout všechny ikony

en: Shoot Name
cs: Jméno snímku

en: Shoot image
cs: Vyfotit

en: Shoot the video to a file:
cs: Sejmout video do souboru:

en: Shoot the video to an avi file:
cs: Zaznamenat video do souboru avi:

en: Shoot video
cs: Nahrát video

en: Shooting audio,
    please wait...
cs: Nahrávám zvukovou stopu, prosím čekejte...

en: Show +1
cs: Zobrazit +1

en: Show HUD
cs: Ukázat HUD

en: Show Help
cs: Zobrazit nápovědu

en: Show advanced parameters
cs: Ukázat pokročilé parametry

en: Show avatars
cs: Zobrazovat avatary

en: Show crosshair
cs: Zobrazit zaměřovač

en: Show full time line
cs: Zobrazit celou časovou osu

en: Show helpers
cs: Zobrazit mřížku

en: Show interface
cs: Zobrazit rozhraní

en: Show later
cs: Zobrazit později

en: Show opponents names
cs: Zobrazit jména soupeřů

en: Show pings
cs: Zobrazit odezvy

en: Show your ghost
cs: Zobrazit vlastního ducha

en: Show/Hide interface
cs: Ukázat/skrýt rozhraní

en: Show/hide ghost
cs: Zobrazit/skrýt duchy

en: Show/hide names
cs: Ukázat/skrýt jména

en: Show/hide opponents
cs: Ukázat/skrýt soupeře

en: Show/hide scores
cs: Ukázat/skrýt skóre

en: Sign in
cs: Přihlásit se

en: Sign in ManiaPlanet.
cs: Přihlásit se do ManiaPlanet.

en: Sign up
cs: Registrovat se

en: Silent
cs: Tiše

en: Silver
cs: Stříbrná

en: Silver Medal
cs: Stříbrná medaile

en: Simple
cs: Jednoduché

en: Simple Editor
cs: Jednoduchý editor

en: Simple editor map :
cs: Mapa jednoduchého editoru :

en: Single Map
cs: Jedna mapa

en: Sixth (Press 6)
cs: Šestý/á (Stiskněte 6)

en: Size
cs: Velikost

en: Size of the stamina gauge.
cs: Velikost měřidla odolnosti.

en: Skillpoints on %1:
cs: Dovednostní body na %1:

en: Skinning Mode (F4)
cs: Režim vzhledů (F3)

en: Skinning Mode [F3]
cs: Režim vzhledu [F3]

en: Skins
cs: Vzhledy

en: Skip
cs: Přeskočit

en: Skip rolling demo
cs: Přeskočit postupové demo

en: Sky Intensity
cs: Intenzita oblohy

en: Slow forward
cs: Pomalu vpřed

en: Smooth camera speed
cs: Rychlost kamery

en: Snap
cs: Snímek

en: Solo
cs: Jeden hráč

en: Solo Play
cs: Jeden hráč

en: Solution saved.
cs: Řešení uloženo.

en: Solution version (%1) is not compatible
    with the current game version (%2).
cs: Verze řešení (%1) není kompatibilní
    se stávající verzí hry (%2).

en: Some blocks in this Macroblock cannot be symmetrised.
cs: Některé bloky v tomto makrobloku nelze vyrovnat.

en: Sorry, an unknown error occurred.
cs: Promiňte, došlo k neznámé chybě.

en: Sorry, but there are too many players connected at the moment. Please try again later.
    Nadeo Team
cs: Omlouváme se, ale v tuto chvíli je připojeno příliš mnoho hráčů. Zkuste to prosím později.
    Tým Nadeo

en: Sound
cs: Zvuk

en: Sound Blocks
cs: Zvukové bloky

en: Sound volume
cs: Hlasitost zvuku

en: Sounds pitch
cs: Výška zvuků

en: Space left:
cs: Volné místo:

en: Spawning players...
cs: Obnovuji hráče...

en: Special Type
cs: Zvláštní druh

en: Spectate
cs: Sledovat

en: Spectator
cs: Divák

en: Spectator camera free: Save preset
cs: Volná divácká kamera: Uložit předvolbu

en: Spectator camera: Follow
cs: Divácká kamera: Následovat

en: Spectator camera: Free
cs: Divácká kamera: Volná

en: Spectator camera: Replay
cs: Divácká kamera: Záznam

en: Speed
cs: Rychlost

en: Speed <
cs: Rychlost <

en: Speed >
cs: Rychlost >

en: SpeedUp Coef
cs: Urychlit koeficient

en: SpeedUp duration
cs: Urychlit trvání

en: Split Direction:
cs: Směr rozdělení:

en: Split Screen
cs: Dělený obraz

en: Split Screen Inputs
cs: Vstupy děleného obrazu

en: Splitscreen Settings
cs: Nastavení Děleného obrazu

en: Spot
cs: Bod

en: Stamina
cs: Odolnost

en: Stamina Regen
cs: Obnova odolnosti

en: Start offset
cs: Časové posunutí startu

en: Station settings
cs: Nastavení stanice

en: Statistics
cs: Statistika

en: Stay near the pole to speed up the tornado
cs: Zůstaňte poblíž stožáru pro urychlení tornáda

en: Stay offline
cs: Zůstat offline

en: Steam is in offline mode.
cs: Steam je v režimu offline.

en: Steam settings
cs: Nastavení Steam

en: Steer (analog)
cs: Směr (analogově)

en: Steer left
cs: Doleva

en: Steer right
cs: Doprava

en: Stereoscopy
cs: Stereoskopie

en: Sticker
cs: Samolepka

en: Stop with clip
cs: Zastavit s klipem

en: Store
cs: Obchod

en: Strafe Left
cs: Úkrok vlevo

en: Strafe Right
cs: Úkrok vpravo

en: Straight Path
cs: Přímá dráha

en: Streaks attenuation
cs: Zeslabení paprsků

en: Streaks intensity
cs: Intenzita paprsků

en: Strength
cs: Síla

en: Stunt Figures
cs: Akrobatické kousky

en: Stunts
cs: Akrobacie

en: Stunts Mode
cs: Mód Akrobacie

en: Style
cs: Styl

en: Sub
cs: Pod

en: Sub-sample reflects
cs: Odrazy vzorku

en: Subject :
cs: Předmět:

en: Subscribe
cs: Přihlášení

en: Subscribe to a group
cs: Přihlásit se do skupiny

en: Succesfully removed %1 from your buddies
cs: Úspěšně odebrán %1 z vašich kamarádů

en: Succesfully sent buddy request to %1
cs: Úspěšně odeslána žádost kamaráda pro %1

en: Suggested Servers
cs: Doporučené servery

en: Suggestion 1
cs: Návrh 1

en: Suggestion 2
cs: Návrh 2

en: Suggestion 3
cs: Návrh 3

en: Suggestion 4
cs: Návrh 4

en: Suggestion 5
cs: Návrh 5

en: Suggestion 6
cs: Návrh 6

en: Suggestion 7
cs: Návrh 7

en: Suggestion 8
cs: Návrh 8

en: Survival
cs: Přežití

en: Switch to Air Mapping mode
cs: Přepnout na režim stavění ve vzduchu

en: Switch to Underground Display
cs: Přepnout na zobrazení podzemí

en: Switch to clip camera
cs: Přepnout do klipové kamery

en: Switch to free camera
cs: Přepnout do volné kamery

en: Symmetry not allowed by the block's volume or clips
cs: Symetrie není dovolena v objemu bloku nebo klipech

en: Synchronizing profile...
cs: Synchronizace profilu...

en: Synchronizing...
cs: Probíhá synchronizace...

en: TALK
cs: CHAT

en: TALK TO TEAM
cs: MLUVIT S TÝMEM

en: TYPE: Duel (1 vs 1)
    OBJECTIVE: Eliminate your opponent with limited ammunitions. You can only reload by touching the poles.
cs: TYP: Souboj (1 proti 1) 
    CÍL: Eliminujte svého soupeře s omezenou municí. Dobít můžete pouze dotykem stožárů.

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Capture the pole when you are the attacker. Defend the pole when you are a defender.
cs: TYP: Všichni proti všem
    CÍL: Obsaďte stožár, když jste útočník. Ubraňte stožár, když jste obránce.

en: TYPE: Free for all
    OBJECTIVE: Hit a maximum of players to win the game.
cs: TYP: Všichni proti všem
    CÍL: Zasáhněte co nejvíce hráčů, abyste vyhráli.

en: TYPE: Individual
    OBJECTIVE: Survive as long as possible to score a maximum of points.
cs: TYP: Jednotlivec
    CÍL: Přežijte co nejdéle je to možné, pro získání co nejvíce bodů.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Capture the poles when you're an attacker. Eliminate the attackers when you're a defender.
cs: TYP: Tým proti týmu
    CÍL: Obsaďte stožáry, když jste útočník. Eliminujte útočníky, když jste obránce.

en: TYPE: Team versus Team
    OBJECTIVE: Your team must control the absolute majority of poles on the map for a fixed amount of time.
cs: TYP: Tým proti týmu
    CÍL: Váš tým musí ovládat absolutní většinu stožárů na mapě po stanovenou dobu.

en: TYPE: Team versus Team (1 vs 3)
    OBJECTIVE: Capture the pole when you are the attacker. Defend the pole when you are a defender.
cs: TYP: Tým proti Týmu (1 proti 3)
    CÍL: Obsaďte stožár, když jste útočník. Ubraňte stožár, když jste obránce.

en: TYPE: Team versus Team (5 vs 5)
    OBJECTIVE: Capture the pole when you're the attacker. Defend the pole when you're a defender.
cs: TYP: Tým proti týmu (5 proti 5)
    CÍL: Obsaďte stožár, když útočíte. Braňte stožár, když bráníte.

en: Tag current round as favorite
cs: Označit aktuální kolo jako oblíbené

en: Tags
cs: Tagy

en: Take a screen shot:
cs: Udělat screenshot:

en: Tangent
cs: Tangenta

en: Target
cs: Objekt

en: Target Fps
cs: Cílové Fps

en: Target Respawn
cs: Cíl návratu

en: Target Score
cs: Cílové skóre

en: Target Time
cs: Cílový čas

en: Target Time (milliseconds)
cs: Cílový čas (milisekundy)

en: Target position
cs: Cílová pozice

en: Target to look at
cs: Zaměření pohledu

en: Team
cs: Tým

en: Team Mode
cs: Mód Tým

en: Team Name :
cs: Jméno týmu:

en: Team ranking
cs: Hodnocení týmu

en: Team versus Team
cs: Tým proti týmu

en: Team vs Team: Capture all the poles of the opposing team.
cs: Tým proti Týmu: Seberte všechny vlajky soupeře.

en: TeamColor0
cs: BarvaTýmu0

en: TeamColor1
cs: BarvaTýmu1

en: Terraformation Mode [F1]
cs: Režim tvorby krajiny [F1]

en: Terrain
cs: Terén

en: Terrific
cs: Ohromná

en: Test Mode [Return]
cs: Testovací režim [Enter]

en: Test Report
cs: Posouzení

en: Test the action with mode
cs: Otestovat akci s módem

en: Test the map with mode
cs: Otestovat mapu s režimem

en: Text rotation
cs: Otočení textu

en: Texture decals 2D
cs: 2D obtisky textury

en: Texture decals 3D
cs: 3D obtisky textury

en: Texture quality
cs: Kvalita textur

en: Thank you for helping us learn more about ManiaPlanet players !
cs: Děkujeme, že nám pomáháte dozvědět se více o ManiaPlanet hráčích!

en: The %s could not be transferred.
cs: %s nemohou být převedeny.

en: The Nadeo Team
cs: Tým Nadeo

en: The Youtube upload status of your video %1 is unknown. Check again later?
cs: Stav nahrávání vašeho Youtube videa %1 není známý. Zkontrolovat později?

en: The account '%1' is already used by the profile '%2'.
    You must select this profile or use another account.
cs: Účet '%1' je již používán v profilu '%2'.
    Musíte si zvolit tento profil, nebo použít jiný účet.

en: The activation key you supplied does not match any in the database.
cs: Vámi poskytnutý aktivační klíč není v databázi.

en: The attack wins the turn!
cs: Útok vyhrál tah!

en: The average player's level on the ladder is close to yours.
cs: Průměrná úroveň hráčů na žebříčku je podobná té vaší.

en: The average player's level on the ladder is higher than yours.
cs: Průměrná úroveň hráčů na žebříčku je vyšší než vaše.

en: The average player's level on the ladder is lower than yours.
cs: Průměrná úroveň hráčů na žebříčku je nižší než vaše.

en: The average player's level on the ladder is much higher than yours.
cs: Průměrná úroveň hráčů na žebříčku je mnohem vyšší než vaše.

en: The average player's level on the ladder is much lower than yours.
cs: Průměrná úroveň hráčů na žebříčku je mnohem nižší než vaše.

en: The average player's level on the ladder is unknown.
cs: Průměrná úroveň hráčů na žebříčku je neznámá.

en: The block cannot replace this variant of the block.
cs: Blokem nelze zaměnit tuto variantu bloku.

en: The block is out of the construction area.
cs: Blok zasahuje mimo konstrukční oblast.

en: The block would destroy other blocks.
cs: Blok zničí jiné bloky.

en: The block's pillars cannot be placed.
cs: Podpěry bloku nemohou být umístěny.

en: The checkpoint can now be captured!
cs: Checkpoint může být nyní obsazen!

en: The code is now copied into the clipboard.
    Press Control+V in any text editor (email, forum) to paste your code.
cs: Kód je nyní zkopírován do schránky.
    Stiskněte Ctrl+V v jakémkoliv textovém editoru (e-mail, fórum) pro vložení kódu.

en: The common data folder must be different from the installation folder and the user data folder. Please select another folder.
cs: Umístění složky souborů s obecnými daty musí být jiné než instalační umístění. Vyberte prosím jiné umístění.

en: The cost is invalid.
cs: Cena není v pořádku.

en: The cost of the manialink is invalid. Maximum allowed is %s.
cs: Cena za tento manialink je neplatná. Je povoleno maximálně %s.

en: The creator is unknown.
cs: Tvůrce je neznámý.

en: The data is incomplete:
cs: Data nejsou kompletní:

en: The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to set this group (%1) as your default one?
cs: Výchozí skupina slouží výhradně ke stahování nejlepších záznamů členů skupiny na hrané mapě.
    Přejete si nastavit tuto skupinu (%1) jako výchozí?

en: The default skin cannot be deleted.
cs: Výchozí vzhled nemůže být odstraněn.

en: The defense wins the turn!
cs: Obrana vyhrála tah!

en: The demo will expire in a few moments.
    To fully enjoy this Title, buy the environment '%1'.
cs: Váš čas v režimu demo co nevidět vyprší.
    Pro plný zážitek z tohoto titulu kupte prostředí '%1'.

en: The expected title pack for %1 was not found.
    Expected checksum: %2
    Found checksum: %3
    Title pack with expected checksum is not stored in the cloud and cannot be downloaded
cs: Očekávaný balíček titulu pro %1 nebyl nalezen.
    Předpokládaný kontrolní součet: %2
    Nalezený  kontrolní součet: %3
    Balíček titulu s předpokládaným kontrolním součtem není uložen v cloudu a nelze jej stáhnout

en: The file "$<%1$>" already exists.
    Overwrite it?
cs: Soubor "$<%1$>" už existuje.
    Přejete si jej přepsat?

en: The file has been successfully uploaded and published to the workshop.
cs: Soubor byl úspěšně nahrán a zveřejněn do dílny.

en: The folder's path must contain the '%1' word. Please select another folder.
cs: Umístění složky musí obsahovat slovo '%1'. Vyberte prosím jinou složku.

en: The game currently stores its data in %1.
    Do you want to change this folder?
cs: Hra momentálně uchovává data v %1.
    Chcete toto umístění změnit?

en: The game currently stores your personal data in %1.
    Do you want to change this folder?
cs: Hra momentálně uchovává vaše osobní data v %1.
    Chcete toto umístění změnit?

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the personal data folder
    (%2).
cs: Složka herních dat 
    (%1) 
    nemůže být ve složce osobních dat
    (%2).

en: The game data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
cs: Složka herních dat
    (%1)
    nemůže být stejná jako pro spouštěcí exe soubor.

en: The game data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
cs: Složka s herními daty se změnila. Spouštěcí menu bude nyní ukončeno.
    Spusťte jej prosím znovu pro aplikování změn.

en: The game frame rate is low.
    Performance can be enhanced by reducing quality.
cs: Obnovovací frekvence je nízká.
    Rychlost hry můžete vylepšit snížením nastavení detailů.

en: The game is no longer responding.
    Do you want to halt it, and send debug information?
cs: Hra již nereaguje.
    Chcete ji zastavit a poslat ladící informace?

en: The game key is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
cs: Herní klíč není platný. Ujistěte se prosím, že jste jej opsali správně.

en: The goal can now be captured!
cs: Cíl muže být nyní obsazen!

en: The goal can now be captured.
cs: Cíl lze nyní obsadit.

en: The icon is invalid.
cs: Ikona není platná.

en: The input <%1>
    is already assigned to <%2>.
    Do you really want to assign it to <%3>?
cs: Klávesa <%1>
    je již přiřazena k<%2>.
    Opravdu ji chcete přiřadit k <%3>?

en: The input <%1>
    is assigned to <%2>.
    Do you really want to unbind it?
cs: Klávesa <%1>
    je přiřazena k<%2>.
    Opravdu ji chcete odpojit?

en: The input <%1> is reserved.
     You cannot use it.
cs: Vstup <%1> je rezervován. 
     Nemůžete ho použít.

en: The key is invalid.
cs: Klíč je neplatný.

en: The ladder is disabled.
    You will not be able to play in official mode.
cs: Žebříček je zakázán.
    Nebudete moci hrát v oficiálním režimu.

en: The last SpawnDefense must be linked to the Goal and not a Gate.
cs: Poslední Start obrany musí být propojen s Cílem a ne s Bránou.

en: The login $0f0exists$z
cs: Přihl. jméno $0f0existuje$z

en: The login $f00does not exist$z
cs: Přihl. jméno $f00neexistuje$z

en: The login must contain between %1 to %2 characters.
cs: Přihlašovací jméno musí být %1 až %2 znaků dlouhé.

en: The login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
cs: Přihlašovací jméno může obsahovat pouze znaky a-z, A-Z, 0-9, tečky, podtržítka a pomlčky.

en: The map contains too many blocks!
    Do not exceed the limit of the top right indicator.
cs: Mapa obsahuje příliš mnoho bloků!
    Nepřekračujte hranici indikátoru nahoře vpravo.

en: The map contains too many blocks!
    You CANNOT SAVE the map while the top right indicator exceeds the limit.
cs: Mapa obsahuje příliš mnoho bloků!
    Nelze uložit mapu, když indikátor v pravém horním rohu překročí limit.

en: The map has been modified and is now unvalidated.
cs: Na mapě byly provedeny úpravy a nyní je neověřená.

en: The map has been modified.
    Do you really want to quit?
cs: Na mapě byly provedeny úpravy.
    Opravdu si přejete odejít?

en: The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
cs: Mapa byla změněna.
    Chcete uložit změny?

en: The map has been successfully added to your campaign!
cs: Mapa byla úspěšně přidána do vaší kampaně!

en: The match was interrupted.
    Returning to menus.
cs: Zápas byl přerušen.
    Návrat do menu.

en: The match was interrupted:
    %1
    Returning to menus.
cs: Zápas byl přerušen:
    %1
    Návrat do menu.

en: The number of laps required must be higher than 0!
cs: Počet požadovaných kol musí být vyšší než 0!

en: The parental lock is active. To install a title, you have to launch the game with the password.
cs: Rodičovský zámek je aktivní. Chcete-li nainstalovat titul, musíte spustit hru s heslem.

en: The parental lock password has not been set yet. Until this is done, everyone can access every title, even ones installed with parental lock.
    To configure a parental lock password, run the Maniaplanet launcher and choose "Configure"
cs: Rodičovský zámek ještě nebyl nastaven. Než ho nastavíte každý může přistupovat ke všem titulům, dokonce k těm nainstalovaným s rodičovským zámkem.
    K nastavení hesla zámku spusťte Launcher a vyberte "Nastavení".

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be a parent of the game data folder
    (%2).
cs: Složka osobních dat
    (%1)
    nemůže být ve složce herních dat
    (%2).

en: The personal data folder
    (%1)
    cannot be the same as the game exe.
cs: Složka osobních dat
    (%1)
    nemůže být stejná jako pro spouštěcí exe soubor.

en: The pole can be captured again.
cs: Stožár může být obsazen znovu.

en: The pole can now be captured.
cs: Stožár může být nyní obsazen.

en: The provided login is invalid.
cs: Zadané přihl. jméno není platné.

en: The provided password is invalid.
cs: Zadané heslo není platné.

en: The registration of this key is pointless.
cs: Registrace tohoto klíče je zbytečná.

en: The replacement block is facing the wrong direction.
cs: Blok je otočen na špatnou stranu.

en: The requested player is not online.
cs: Požadovaný hráč není online.

en: The round time limit is approaching.
cs: Časový limit kola se blíží.

en: The score of $<%1$> (%2) is not valid.
cs: Výsledek $<%1$> (%2) není platný.

en: The score of $<%1$> (%2) is valid.
cs: Výsledek $<%1$> (%2) je platný.

en: The server
cs: Server

en: The solution is not valid for this map.
cs: Řešení pro tuto mapu není platné.

en: The teams have changed, the match will be restarted.
cs: Týmy se změnily, zápas bude restartován.

en: The title %1 is not installed into a station.
cs: Titul %1 není nainstalován na station.

en: The title pack is not stored in the cloud.
    Do you want to upload it?
cs: Balíček titulu není uložen v cloudu.
    Chcete ho nahrát?

en: The title uid must contain between %d and %d characters.
cs: Identifikační jméno titulu musí být %d až %d znaků dlouhé.

en: The token is invalid.
cs: Token je neplatný.

en: The update of game system files failed. To update, administrator rights are required. Contact your system administrator and ask for the rights. Also, check the amount of remaining free space in your installation drive.
cs: Aktualizace systémových souborů hry se nezdařila. Pro aktualizaci je vyžadováno oprávnění administrátora. Spojte se s administrátorem vašeho systému a požádejte ho o oprávnění. Také zkontrolujte velikost zbývajícího volného místa na disku.

en: The update of the game files failed. Please, try again.
cs: Aktualizace herních souborů se nezdařila. Prosím, zkuste to znovu.

en: The user data folder must be different from the installation folder. Please select another folder.
cs: Umístění složky souborů s uživatelskými daty musí být jiné než instalační umístění. Vyberte prosím jiné umístění.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it correctly.
cs: Ověřovací kód není platný. Prosím, ujistěte se, že napsán správně.

en: The validation code is not valid. Please make sure you spelled it right.
cs: Ověřovací kód je neplatný. Ujistěte se, že jste ho opsali správně.

en: The version %1 of %2 will be installed above version %3%n found in %4
cs: %2 verze %1 bude nainstalováno přes verzi %3%n nalezenenou v %4

en: Then hurry up! Playing TrackMania with friends is great!
cs: Pak si pospěšte! Hraní TrackManie s kamarády je skvělé!

en: There are too many players.
cs: Je připojeno příliš mnoho hráčů.

en: There are too many referees.
cs: Příliš mnoho rozhodčích.

en: There are too many spectators.
cs: Je připojeno příliš mnoho diváků.

en: There is a new bill due for payment :
    transaction #%1: %2 planets to %3
    Label: %4
    Would you like to pay?
cs: Nový požadavek na platbu:
    Transakce č.%1: %2 planets pro %3
    Popis: %4
    Přejete si zaplatit?

en: There is already a key here
cs: Klíč je zde již umístěn

en: There is no ManiaPlanet account linked to your %1$s profile.
cs: Žádný ManiaPlanet účet není propojený s vašim %1$s profilem.

en: There is no available map.
cs: Není zde žádná dostupná mapa.

en: There is no mail in the account.
cs: Nemáte žádnou zprávu.

en: There is no password in the account.
cs: Tento účet nepoužívá žádné heslo.

en: There is too many demo players playing this title.
    Please try again in a few minutes.
cs: Tento titul právě hraje moc demo hráčů. 
    Zkuste to prosím za chvíli.

en: There's no goal
cs: Není cíl

en: There's no spawn for the attackers
cs: Není start pro útočníky

en: There's no spawn for the defenders
cs: Není start pro obránce

en: There's too many Goal on the map. 
    Currently %1 Goals on a maximum of %2.
cs: Na mapě je příliš mnoho Cílů. 
    Aktuálně %1 Cílů z maximálního počtu %2.

en: There's too many SpawnDefense on the map.
cs: Na mapě je příliš mnoho Startů obran.

en: Third (Press 3)
cs: Třetí (Stiskněte 3)

en: This ManiaCode will perform the following actions:
cs: Tento ManiaCode vykoná následující akce:

en: This ManiaLink code is reserved
cs: Tento ManiaLink kód je rezervován.

en: This Profile is not connected to an online account.
    Do you want to connect to it online?
cs: Tento Profil není propojený s online účtem.
    Chcete se k němu připojit online?

en: This account does not have rights to perform this action.
cs: Tento účet nemá oprávnění provést tuto operaci.

en: This account is not authorized to connect.
cs: Klíč není autorizován k připojení.

en: This account is online.
cs: Tento účet je online.

en: This block cannot be placed here.
cs: Tento blok zde nemůže být umístěn.

en: This block cannot be placed in the air.
cs: Tento blok nemůže být umístěn ve vzduchu.

en: This block cannot be placed on the ground.
cs: Tento blok nemůže být umístěn na zemi.

en: This block cannot be placed on this terrain.
cs: Tento blok nelze umístit do tohoto terénu.

en: This block cannot replace the current block.
cs: Tímto blokem nelze zaměnit za stávající blok.

en: This block must be placed in the air.
cs: Tento blok musí být umístěn ve vzduchu.

en: This block must be placed on the ground.
cs: Tento blok musí být umístěn na zemi.

en: This block must be placed underground.
cs: Tento blok musí být umístěn pod zemí.

en: This block must replace a classic block.
cs: Tento blok musí být umístěn na pozici běžného bloku.

en: This data already exists as a game file :
    %1
    Do you want to replace it ?
cs: Tato data již existují jako soubor ve hře:
    %1
    Chcete jej přepsat?

en: This data already exists as a game file :
    %1
    This game file is read-only, and can not be replaced.
cs: Tato data již existují jako soubor ve hře:
    %1
    Tento soubor je jen pro čtení a nemůže být nahrazen.

en: This dedicated is official, it cannot be deleted yet.
cs: Tento dedikovaný server je oficiální, nemůže být  ještě odstraněn.

en: This e-mail is invalid.
cs: Tento e-mail je neplatný.

en: This email address is not valid: %1
cs: Tato emailová adresa není platná: %1

en: This file is not a map!
cs: Tento soubor není mapa!

en: This file is read-only. You can save it with another name to edit it.
cs: Soubor je jen pro čtení. Pro editaci jej můžete uložit pod jiným názvem.

en: This game allows you to customise much of its data.
    Here, you can find where they are located.
cs: Tato hra vám umožňuje přizpůsobit si mnoho jejích dat.
    Zde můžete najít kde se nacházejí.

en: This game key is already used.
cs: Tento herní klíč je již použit.

en: This game key is either unknown or already used or not activated. Please try another one.
cs: Tento herní klíč není známý nebo je již použit nebo nebyl aktivován. Zkuste zadat jiný.

en: This game key is invalid.
cs: Tento herní klíč je neplatný.

en: This game key is not activated.
cs: Tento herní klíč nebyl aktivován.

en: This game key is unknown.
cs: Tento herní klíč není známý.

en: This game key requires Steam.
cs: Tento herní klíč vyžaduje Steam.

en: This group already exists. Choose another login.
cs: Tato skupina již existuje. Zvolte jiné přihl. jméno.

en: This information has now been copied to the clipboard.
    Press Control+V in any text editor to paste it.
cs: Tato informace je nyní zkopírována do schránky.
    Stisknutím Ctrl+V ji vložíte v jakémkoli textovém editoru.

en: This is a cracked version.
    Please buy the game $l[http://www.trackmania.com]here$l.
cs: Toto je cracklá verze.
    Zakupte prosím hru $l[http://www.trackmania.com]zde$l.

en: This is a server for:
cs: Toto je server pro:

en: This is not a known country code.
cs: Toto není známý kód země.

en: This is not a known zone.
cs: Toto není známá zóna.

en: This is your default group
cs: Toto je vaše výchozí skupina

en: This is your first connection in %1$d days. We gave you %2$s to make a new start in the game. Welcome back to Maniaplanet!
cs: Toto je vaše první připojení za %1$d dnů. Dali jsme vám %2$s pro nový začátek ve hře. Vítejte zpět na Maniaplanet!

en: This kind of block cannot be placed in Ghost block mode.
cs: Tento druh bloku nemůže být umístěn v režimu mixování bloků.

en: This list will not be available later, please keep it somewhere safe.
cs: Tento seznam nebude později k dispozici, prosím, uchovejte jej někam do bezpečí.

en: This login is already in use.
    Please choose another login.
cs: Toto přihlašovací jméno se již používá.
    Prosíme, zvolte si jiné.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
cs: Toto přihl. jméno je již používáno v TrackMania Forever.

en: This login is already used in TrackMania Forever.
    Please check your TrackMania Forever password
    or use another login.
cs: Toto přihlašovací jméno je již používáno ve hře TrackMania Forever.
    Zadejte prosím vaše TrackMania Forever heslo
    nebo použijte jiné přihlašovací jméno.

en: This login is already used. Please use another one.
cs: Toto přihl. jméno je již používáno. Zvolte si prosím jiné.

en: This login is available.
cs: Toto přihlašovací jméno je nedostupné.

en: This maniacredited package can not be dependent on itself.
cs: Tento maniacredit-ovaný balíček nemůže být závislý na sobě.

en: This maniacredited package can not be dependent on other packages depending on it.
cs: Tento maniacredit-ovaný balíček nemůže být závislý na jiných balíčcích v závislosti na něm.

en: This maniacredited package has already been added.
cs: Tento maniacredit balíček byl již přidán.

en: This maniacredited package has already been uploaded.
cs: Tento maniacreditový balíček již byl nahrán.

en: This maniacredited package impostor is not downloadable.
cs: Tento maniacreditový podvodný balíček není možné stáhnout.

en: This maniacredited package is not downloadable.
cs: Tento maniacreditový balíček není možné stáhnout.

en: This maniacredited package is unknown.
cs: Tento balíček maniacredit je neznámý.

en: This manialink already exists. Choose another code.
cs: Tento manialink již existuje. Vyberte jiný kód.

en: This manialink code is invalid.
cs: Tento manialink kód je neplatný.

en: This manialink does not exist.
cs: Tento manialink neexistuje.

en: This map is a draw.
cs: Mapa skončila remízou.

en: This map is already in your campaigns.
cs: Tato mapa již ve vaší kampani je.

en: This map is not valid
cs: Neplatná mapa

en: This map is...
cs: Tato mapa je...

en: This name is already in use. Choose another one.
cs: Tento název je již použiván. Zvolte jiný název.

en: This operation will cost you %1 Planets.
cs: Tato akce vás bude stát %1 Planets.

en: This operation will cost you %1$d %2$s.
cs: Tato operace vás bude stát %1$d %2$s.

en: This operation will cost you 1 %s.
cs: Tato akce vás bude stát 1 %s.

en: This operation will cost you 1 Planet.
cs: Tato akce vás bude stát 1 Planet.

en: This organisation already exists.
cs: Tato organizace již existuje.

en: This organisation does not exist.
cs: Tato organizace neexistuje.

en: This parameter (%1$s) is not valid.
cs: Tento parametr (%1$s) není platný.

en: This patch can only be installed on the (%1) versions of %2
cs: Tento patch může být nainstalován pouze na hru %2(%1)

en: This player already has this tag.
cs: Tento hráč již má tento tag.

en: This player does not exist.
cs: Tento hráč neexistuje.

en: This player has been successfully invited to join this group.
cs: Tento hráč byl úspěšně pozván, aby se připojil k této skupině.

en: This player is already your buddy.
cs: Tento hráč již je vaším kamarádem.

en: This player is not authorised to use the buddies system.
cs: Tento hráč není oprávněn používat systém kamarádů.

en: This player is not connected via the Internet!
cs: Tento hráč není připojen přes Internet!

en: This ranking does not exist.
cs: Toto hodnocení neexistuje.

en: This replay is not valid.
cs: Neplatný záznam.

en: This replay is valid.
cs: Záznam je v pořádku.

en: This round is a draw.
cs: Kolo skončilo remízou.

en: This score is not valid:
    %1
    Nickname, score or map name are incorrect.
cs: Skóre není platné:
    %1
    Přezdívka, skóre nebo název mapy jsou nesprávné.

en: This script is read-only. You cannot save it.
cs: Tento skript je pouze pro čtení. Nemůžete ho uložit.

en: This section contains experimental tools to create data (items, interfaces, etc.) for your own title packs.
    
    Those data will be stored as files in your Maniaplanet folder and will be immediately accessible from editors (such as the map editor).
    
    BUT if you want to play with those data in Local play mode or Multiplayer mode, you need to create a title pack which includes them.
cs: Tato část obsahuje experimentální nástroje pro vytváření dat (předměty, rozhraní, atd.) pro vlastní balíčky titulu.
    
    Tato data budou uložena jako soubory ve vaší Maniaplanet složce a budou okamžitě přístupná z editorů (jako je například editor map).
    
    ALE Chcete-li hrát s těmito daty v režimu lokální hry nebo v režimu pro více hráčů, musíte vytvořit balíček titulu, který je obsahuje.

en: This server already is one of your favorites.
cs: Tento server již máte v oblíbených.

en: This server does not exist.
cs: Tento server neexistuje.

en: This server has invalid information!
cs: Tento server má chybné informace!

en: This server has not been upgraded to the current version.
cs: Tento server nebyl aktualizován na aktuální verzi.

en: This server is a Lobby server
cs: Tento server je Lobby server

en: This server is not one of your favorites.
cs: Tento server ještě nemáte v oblíbených.

en: This server is private
cs: Tento server je soukromý

en: This skin does not fit the requirements. You can use it locally, but it will not be seen by other players online.
cs: Tento vzhled nevyhovuje požadavkům. Můžete ho použít lokálně, ale ostatní hráči on-line ho neuvidí.

en: This station cannot be unloaded.
cs: Tato stanice nemůže být uvolněna.

en: This tag does not exist.
cs: Tento tag neexistuje.

en: This tag type does not exist.
cs: Tento typ tagu neexistuje.

en: This title already exists. Choose another name.
cs: Tento titul už existuje. Zvolte jíný název.

en: This title can not be loaded due to parental lock.
cs: Tento titul nelze načíst kvůli rodičovskému zámku.

en: This title costs %1 Planets.
cs: Tento titul stojí %1 Planets.

en: This title has not been loaded in a station.
cs: Tento titul nebyl vložen do stanice.

en: This title is already loaded into a station
cs: Tento titul je již nahrán do stanice

en: This title is unknown.
cs: Tento titul není znám.

en: This title isn't playable.
cs: Tento titul není hratelný.

en: This transaction is invalid.
cs: Tato transakce je neplatná.

en: This url does not points to a valid public ressource.
cs: Tato url neodkazuje na platný veřejný zdroj.

en: This vote is disabled.
cs: Toto hlasování je zakázáno.

en: This will modify your nickname, but you only have $<$0f0%1$> online modifications remaining.
    Are you sure you want to update your nickname?
cs: Toto změní vaši přezdívku, ale máte pouze $<$0f0%1$> zbývajících online změn. 
    Jste si jistí, že chcete změnit vaši přezdívku?

en: This will use your $<$f00LAST$> online nickname modification.
    Are you sure you want to update your nickname for the last time?
cs: Tato akce změní vaši přezdívku $<$0f0%NAPOSLEDY$>.
    Jste si jistí, že chcete naposledy aktualizovat svou přezdívku?

en: Tile X
cs: Dlaždice X

en: Tile Y
cs: Dlaždice Y

en: Tile split files
cs: Soubory pro rozdělení dlaždic

en: Time
cs: Čas

en: Time Attack
cs: Na čas

en: Time Attack Mode
cs: Mód Na čas

en: Time Limit :
cs: Časový limit:

en: Time Value
cs: Časová hodnota

en: Time limit
cs: Časový limit

en: Time limit :
cs: Časový limit:

en: Time limit :
cs: Časový limit:

en: Time limit reached!
cs: Časový limit dosažen!

en: Time limit reached.
cs: Časový limit dosažen.

en: Time to regen 1 armor.
    Useful only if your armor is greater than 1.
cs: Čas obnovy 1 zdraví. 
    Vhodné pouze v případě, že je vaše zdraví větší než 1.

en: Time when the block ends
cs: Čas kdy blok končí

en: Time when the block starts
cs: Čas začátku bloku

en: TimeLine Mode
cs: Mód Osy času

en: Tips for the decals editor
cs: Tipy pro editor obtisků

en: Title
cs: Titul

en: Title Tools
cs: Nástroje titulu

en: Title access
cs: Přístup k titulu

en: Title information
cs: Informace o titulu

en: Title tools
cs: Nástroje titulu

en: To :
cs: Komu:

en: To add a custom picture, use the data importer in the game launcher.
    (help / data importer / avatar)
    The picture must be less than 32Kb.
cs: Pro přidání vlastního obrázku použijte import dat ve spouštěcím menu hry.
    (pomoc / import dat / avatar)
    Velikost obrázku musí být menší než 32KB.

en: To draw a road, move the mouse while holding the left mouse button.
cs: Pro načrtnutí cesty pohybujte myší a držte stisknuté levé tlačítko.

en: To fully enjoy this Title, buy the environment '%1'.
cs: Pro plný zážitek z tohoto titulu kupte prostředí '%1'.

en: To fully enjoy this Title, use your planets to buy it on the store.
cs: Pro plný zážitek z tohoto titulu použijte vaše planets k jeho koupi v obchodě.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
cs: Pro vygenerování nového hesla prosím zadejte vaše přihlašovací jméno a e-mail.

en: To generate a new password, please enter your login and email.
    If you want more informations click $l[%1]here$l.
cs: Pro vygenerování nového hesla prosím zadejte vaše přihlašovací jméno a e-mail. Pokud chcete zjistit více informací, klikněte $l[%1]zde$l.

en: To win a round, be the last man standing.
    To win a match, win points by surviving (Sv) hitting others (Hit) or being the one to activate the tornado at the pole (Pole).
cs: Chcete-li vyhrát kolo, musíte být poslední přeživší člověk.
    Chcete-li vyhrát zápas, vyhrajte body přežíváním (Přež.), trefte ostatní (Úder), nebo aktivujte tornádo u vlajky (Vlajka).

en: Toggle frames display
cs: Přepnout zobrazení rámu

en: Toggle preview mode
cs: Přepnout režim náhledu

en: Toggle style chooser
cs: Přepnout výběr stylu

en: Toggle the grid
cs: Přepnout mřížku

en: Too easy
cs: Velmi snadná

en: Too hard
cs: Velmi těžká

en: Too many buddies. Go to your player page to get more buddy slots.
cs: Příliš mnoho kamarádů. Jděte na stránku hráče pro získání více slotů pro kamarády.

en: Too many connections: you cannot connect to different accounts simultaneously from the same machine.
cs: Příliš mnoho připojení: nemůžete se připojit s více účty na jednom počítači zároveň.

en: ToolBar
cs: Panel nástrojů

en: Top Hit
cs: Nejlepší trefa

en: Top Pole
cs: Nejlepší stožár

en: Top Round
cs: Nejlepší kolo

en: Top Survival
cs: Nejlepší přežití

en: Tops
cs: Vrcholy

en: Tornado activated.
cs: Tornádo aktivováno.

en: Tornado auto-activated.
cs: Tornádo automaticky aktivováno.

en: Tornado speed: %1%%
cs: Rychlost tornáda: %1%%

en: Tossing
cs: Házení

en: Total
cs: Celkem

en: Total :
cs: Celkem :

en: Total armor points.
cs: Celkových bodů zdraví.

en: Total medal ranking
cs: Pořadí dle medailí

en: Total skillpoints ranking
cs: Pořadí dle počtu dovednostních bodů

en: TrackText
cs: Text

en: Tracking
cs: Sledování

en: Traffic Mode
cs: Mód provozu

en: Trail color
cs: Barva světelné stopy

en: Training
cs: Trénink

en: Transaction already paid.
cs: Transakce je již zaplacena.

en: Transaction cannot be created : creator is not authenticated.
cs: Transakce nemůže být vytvořena: tvůrce není ověřen.

en: Transaction cannot be created : creator is not validated.
cs: Transakce nemůže být vytvořena: tvůrce není potvrzen.

en: Transaction cannot be created : payer and payee must be different.
cs: Transakce nemůže být vytvořena: plátce a příjemce se musí lišit

en: Transaction cannot be created : the payee is invalid.
cs: Transakce nemůže být vytvořena: neplatný příjemce

en: Transaction cannot be created : the payer is invalid.
cs: Transakce nemůže být vytvořena: neplatný plátce

en: Transaction is unknown.
cs: Transakce je neznámá.

en: Transparency
cs: Průhlednost

en: Tries
cs: Pokusy

en: Trim files
cs: Spustit soubory

en: Triple Buffer
cs: Trojitý buffer

en: Triple Buffering
cs: Trojité vyrovnání

en: Turbo duration
cs: Délka trvání turba

en: Turbo val
cs: Hodnota turba

en: Two teams - 1 vs 3
cs: Dva týmy - 1 proti 3

en: Type
cs: Typ

en: Typical automatic installation
cs: Typická automatická instalace

en: Unable to allocate memory for the screen shot.
cs: Nelze alokovat paměť pro snímek.

en: Unable to ban.
     Reason:
cs: Nelze udělit ban:
     Důvod:

en: Unable to buy %1.
    %2
cs: Nebylo možno koupit %1.
    %2

en: Unable to buy stations.
    %1
cs: Nelze koupit stanice.
    %1

en: Unable to call for a vote.
     Reason:
cs: Nepodařilo se vyvolat hlasování.
     Důvod:

en: Unable to change.
cs: Nemohu změnit.

en: Unable to connect to this title.
    %1
cs: Nelze se připojit k tomuto titulu.
    %1

en: Unable to contact the server.
    Your score could not be validated.
cs: Nepodařilo se kontaktovat server.
    Vaše skóre nemůže být ověřeno.

en: Unable to determine the version of %1 currently installed.
cs: Nelze určit nainstalovanou verzi hry %1.

en: Unable to download data:
cs: Nelze stáhnout data:

en: Unable to download the replay of %1 : %2
cs: Nepodařilo se stáhnout záznam %1 : %2

en: Unable to download the replays of the members of your active group: %1
cs: Nepodařilo se stáhnout záznam členů vaší aktivní skupiny: %1

en: Unable to generate keys.
cs: Nelze vygenerovat klíče.

en: Unable to get station infos.
    %1
cs: Nelze získat informace stanice.
    %1

en: Unable to insert block
cs: Nelze vložit blok

en: Unable to kick.
     Reason:
cs: Hráče nelze vyhodit.
     Důvod:

en: Unable to load %1.
    Title pack not found and not stored in the cloud.
cs: Nelze načíst %1.
    Balíček titulu nebyl nalezen a není uložen v cloudu.

en: Unable to load %1.
    You must be connected to the ManiaPlanet server to load this title.
cs: Nepodařilo se načíst %1.
    Musíte být připojeni k ManiaPlanet serveru pro načtení tohoto titulu.

en: Unable to load %1.
    You must connect once to the ManiaPlanet server to activate, acquire or update this title.
cs: Nepodařilo se načíst %1.
    Pro aktivaci, získání nebo aktualizaci tohoto titulu se musíte jedenkrát připojit na server ManiaPlanet.

en: Unable to read music
cs: Nelze načíst hudbu

en: Unable to read title package
cs: Nelze přečíst balíček titulu

en: Unable to register pack: %1
cs: Nepodařilo se registrovat balíček: %1

en: Unable to retrieve validation data.
cs: Nemohu získat ověřovací data.

en: Unable to save the replay
cs: Nelze uložit záznam

en: Unable to update data:
cs: Nelze aktualizovat data:

en: Unable to upload title package:
    %1
cs: Nelze nahrát balíček titulu: 
    %1

en: Unbelievable!!!!!
cs: Neuvěřitelné!!!!

en: Unbind key
cs: Odpojit tlačítko

en: Unbound key : this key has never been used.
cs: Nepoužitý klíč : tento klíč nebyl nikdy použit.

en: Undo
cs: Vrátit

en: Undo & Redo
cs: Zpět a Znovu

en: Undo last action
cs: Vrátit poslední akci

en: Undo last modification [U]
cs: O krok zpět [U]

en: Uninstall %1
cs: Odinstalovat %1

en: Unknown Map
cs: Neznámá mapa

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Unknown error.
cs: Neznámá chyba.

en: Unknown group
cs: Neznámá skupina

en: Unlock
cs: Odemknout

en: Unlock experimental features
cs: Odemknout experimentální nástroje

en: Unlock once
cs: Pro jednou odemknout

en: Unset %1 as ally
cs: Zrušit %1 jako spojence

en: Unsubscribe
cs: Odhlásit se

en: Up
cs: Nahoru

en: Up to max
cs: Až na max

en: Update Later
cs: Aktualizovat později

en: Update Now
cs: Aktualizovat nyní

en: Update a pack
cs: Aktualizovat balíček

en: Update mapping
cs: Aktualizace zobrazení

en: Update subscribed workshop files
cs: Aktualizovat uvedené pracovní soubory

en: Updating data...
cs: Aktualizuji data...

en: Updating game files : %1%2
cs: Aktualizuji herní soubory : %1%2

en: Updating game files...
    You can now choose between:
      High Def. textures (download remaining: %3%4) or
      Low Def. textures (download remaining: %1%2).
    (note: You can switch this setting at any time in the Launcher.)
cs: Aktualizuji soubory hry...
    Můžete si zvolit mezi:
      Textury s vysokým rozlišením (zbývá stáhnout: %3%4) nebo
      Textury s nízkým rozlišením (zbývá stáhnout: %1%2).
    (pozn: Toto nastavení můžete kdykoli změnit v Launcheru.)

en: Updating locators...
cs: Aktualizuji lokátory...

en: Updating station...
cs: Aktualizuji stanici...

en: Updating thumbnails
cs: Aktualizuji náhledy

en: Updating your profile ...
cs: Aktualizace vašeho profilu...

en: Updating your zone...
cs: Aktualizuji vaši oblast...

en: Upload Map
cs: Nahrát mapu

en: Upload a map
cs: Nahrát mapu

en: Upload cancelled. Your map is still available.
cs: Nahrání zrušeno. Vaše mapa je stále dostupná.

en: Upload error
cs: Chyba při nahrávání na server

en: Upload error. Unable to join server.
    Please try again later.
cs: Chyba nahrání. Nelze se připojit k serveru.
    Zkuste to prosím později.

en: Upload the map
cs: Nahrát mapu

en: Upload to YouTube
cs: Nahrát na YouTube

en: Upload to peer (P2P)
cs: Nahrát na peer (P2P)

en: Uploadable Maps
cs: Mapy, které je možno nahrát

en: Uploading and publishing onto the steam workshop...
cs: Nahrávání a publikování do steam dílny...

en: Uploading data...
cs: Nahrávám data...

en: Use Action 1
cs: Použít akci 1

en: Use Action 2
cs: Použít akci 2

en: Use Action 3
cs: Použít akci 3

en: Use Action 4
cs: Použít akci 4

en: Use Consumable 1
cs: Použít materiál 1

en: Use Consumable 2
cs: Použít materiál 2

en: Use Custom Color
cs: Použít vlastní barvu

en: Use Model for all Cars
cs: Použij model pro všechna auta.

en: Use Own Data
cs: Použít vlastní data

en: Use alternate rules :
cs: Použít alternativní pravidla:

en: Use anchor orientation
cs: Rotace ukotvení

en: Use default
cs: Použít výchozí

en: Use ghost
cs: Použít ducha

en: Use local address
cs: Použít místní adresu

en: Use login of this account
cs: Použít přihlašovací jméno tohoto účtu

en: Use proxy
cs: Použít proxy

en: Use the buddy system to play with your friends.
cs: Používejte systém kamarádů pro hru s kamarády.

en: Use this Ghost
cs: Použít tohoto ducha

en: Use this ghost
cs: Použít ducha

en: Use this ghost (%1)?
cs: Použít tohoto ducha (%1)?

en: Validate
cs: Ověřit

en: Validate the track
cs: Ověřit trať

en: Validated
cs: Ověřeno

en: Validating $<%1$> (%2)...
cs: Ověřování $<%1$> (%2)...

en: Validating ...
cs: Ověřuji…

en: Validation of replays recorded in mode
     %1
    not implemented.
cs: Ověření záznamů nahraných v módu
     %1
    nelze provést.

en: Verifying data to update...
cs: Ověřuji data pro aktualizaci...

en: Verifying password...
cs: Kontroluji heslo...

en: Version
cs: Verze

en: Versus Replay
cs: Proti záznamu

en: Vertex processing
cs: Propočty vrcholů

en: Vertical
cs: Vertikální

en: Vertical multiplier
cs: Vertikální součinitel

en: Vertical position
cs: Vertikální pozice

en: Vertical size
cs: Vertikální velikost

en: Victory by KO
cs: Vítězství po KO

en: Victory by capture
cs: Vítězství obsazením

en: Victory by forfeit
cs: Vítězství kontumačně

en: Victory by goal average: $<%1$> %2 - %3 $<%4$>
cs: Vítězství díky průměru cílů: $<%1$> %2 - %3 $<%4$&gt;

en: Victory by points
cs: Vítězství počtem bodů

en: Video captured to
    "%1"
cs: Video uloženo do
    "%1"

en: Video memory is too low:
    %1Mb found, %2Mb required
cs: Pamět grafiky je příliš nízká:
    Nalezeno %1Mb, vyžadováno %2Mb

en: Videoshoot cancelled
cs: Natáčení ukončeno

en: View
cs: Přehrát

en: View %1 boxshot
cs: Zobrazit obal hry %1

en: View %1 manual
cs: Zobrazit návod ke hře %1

en: View Map rankings
cs: Zobrazit hodnocení mapy

en: View map rankings [%1]
cs: Zobrazit hodnocení mapy [%1]

en: View players
cs: Zobrazit hráče

en: Visible by other players
cs: Viditelné ostatními hráči

en: Volume
cs: Hlasitost

en: Volume Playback
cs: Hlasitost přehrávání

en: Volume Recorder
cs: Hlasitost nahrávání

en: Vote
cs: Hlasovat

en: Vote No
cs: Hlasovat Ne

en: Vote Yes
cs: Hlasovat Ano

en: Vote failed.
cs: Neúspěšné hlasování

en: Vote in progress.
cs: Probíhá hlasování.

en: Vote jump to map
cs: Hlasovat o přeskočení na mapu

en: Vote passed.
cs: Úspěšné hlasování .

en: Vote set next map
cs: Hlasovat o zvolení další mapy

en: WARNING
    
    You have too many groups. You should not have more than %1 groups. If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones automatically.
cs: VAROVÁNÍ
    
    Máte příliš mnoho skupin. Není dovoleno mít více než %1 skupin. Pokud včas neupravíte jejich počet, poslední přidané budou automaticky odebrány.

en: WARNING : You have too many buddies.
    
    You cannot have more than %1 buddies.
    If you do not manage them quickly, we will remove most recent ones.
    You can also buy an additional buddy slot for %2 planets.
cs: VAROVÁNÍ: Máte příliš mnoho kamarádů.
    
    Nemůžete mít více než %1 kamarádů.
    Pokud je nemůžete rychle spravovat, odstraníme ty poslední.
    Můžete si také koupit další kamarádský slot za %2 planets.

en: WARNING: Antialiasing has been forced by driver!!
cs: UPOZORNĚNÍ: Vyhlazování hran bylo vynuceno ovladačem!

en: WARNING: Texture filtering has been forced by driver!!
cs: UPOZORNĚNÍ: Filtrování textur bylo vynuceno ovladačem!!

en: Waiting for confirmation
cs: Čekám na potvrzení

en: Waiting for next round to start...
cs: Čekání na zahájení dalšího kola...

en: Waiting for players
cs: Čekání na hráče

en: Waiting for players in each team...
cs: Čeká se na hráče v každém týmu...

en: Waiting for players...
cs: Čeká se na hráče...

en: Waiting for registration
cs: Čekám na registraci

en: Waiting for the players to toss
cs: Čeká se na hození hráče

en: Waiting for your match to start
cs: Čekání na začátek vašeho zápasu

en: Waiting the result...
cs: Čekání na výsledek...

en: Waiting: %1
cs: Čekání: %1

en: Warm up
cs: Zahřívací kolo

en: Warm-up
cs: Zahřívání

en: Warm-up phase duration :
cs: Doba trvání zahřívací fáze:

en: Warning
cs: Varování

en: Warning ! No sound in webm videos
cs: Varování ! Žádný zvuk ve videích WebM

en: Warning!
    You are creating a new account without an email address.
    This address can be used to send you a new password if you lose it.
    
    Do you really want to create an account without an email address?
cs: Varování!
    Chystáte se vytvořit nový účet bez e-mailové adresy.
    Tato adresa může být použita pro zaslání hesla v případě jeho ztráty.
    
    Opravdu si přejete vytvořit účet bez e-mailové adresy?

en: Warning! Could not write to disk.
    Your scores and profile will not be saved 
    if you continue playing!
cs: Varování! Nelze zapisovat na disk.
    Vaše skóre a profil nebudou uloženy
    pokud budete pokračovat v hraní!

en: Warning! To enable network features you must agree with the end user license agreement.
cs: Varování! Chcete-li povolit síťové funkce, musíte souhlasit s licenční smlouvou s koncovým uživatelem.

en: Warning! You will only be able to change your email address if you validate your online account.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
cs: Varování! Pokud potvrdíte svůj on-line účet, budete moci změnit pouze svou e-mailovou adresu.
    Prosím zadejte svůj $l[%1]ověřovací kód$l s cílem potvrdit svůj účet:

en: Warning! You will only be able to spend Planets from your online account if you validate it.
    Please enter your $l[%1]validation code$l in order to validate your account:
cs: Upozornění! Abyste mohl utrácet Planets ze svého online účtu, musíte ho nejprve ověřit.
    Vložte, prosím, váš $l[%1]ověřovací kód$l pro ověření účtu:

en: Warning, could not load the title description:
cs: Varovaní, nelze načíst popis titulu:

en: Warning, the game data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
cs: Upozornění, složka s herními daty (%1) neexistuje.
    
    Stiskněte OK pro výběr/vytvoření jiné složky.
    Stiskněte Zrušit, pokud chcete problém vyřešit sami.

en: Warning, the map will be permanently deleted.
    Continue?
cs: Varování, mapa bude definitivně odstraněna.
    Pokračovat?

en: Warning, the map will be removed from the campaign.
    Continue?
cs: Varování, mapa bude odstraněna z kampaně.
    Pokračovat?

en: Warning, the replay will be permanently deleted.
    Continue?
cs: Varování, záznam bude trvale odstraněn.
    Pokračovat?

en: Warning, you will lose your custom script if you click on Update Script
cs: Varování, ztratíte vlastní skript, pokud kliknete na Aktualizovat skript

en: Warning, your personal data folder (%1) does not exist.
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
cs: Upozornění, složka s vašimi osobními daty (%1) neexistuje.
    
    Stiskněte OK pro výběr/vytvoření jiné složky.
    Stiskněte Zrušit, pokud chcete problém vyřešit sami.

en: Warning: No items will be embedded in this map.
    The map will become impossible to load for anyone who do not have its items installed on his disk.
cs: Varování: Žádné předměty nebudou vloženy do mapy.
    Mapu nebude moct načíst nikdo, kdo nemá tyto předměty nainstalovány na svém disku.

en: Warning: some keyboards do not handle well pressing too many keys at once. If you have key overlapping problems, you can try to plug a second keyboard or additional joypads.
cs: Varování: některé klávesnice nezvládají stisk více kláves najednou. Pokud s tím máte problémy, zkuste připojit další klávesnici nebo joypad.

en: Warning: the ghosts created will not be saved.
    Quit the Ghost Editor?
cs: Varování: vytvoření duchové nebudou uloženi.
    Odejít z editoru duchů?

en: Warning: you are about to reach the maximum number of blocks you can place in the map!
    Pay attention to the top right indicator!
cs: Varování: jste blízko dosažení maximálního počtu bloků umístitelných na mapě!
    Dávejte pozor na indikátor nahoře vpravo!

en: Watch
cs: Sledovat

en: Water reflections
cs: Zrcadlení na vodě

en: Water reflects
cs: Odrazy vody

en: Waves mode: Off
cs: Režim vln: Vypnuto

en: Waves mode: On
cs: Režim vln: Zapnuto

en: We can't validate the score of $<%1$> (%2).
cs: Nemůžeme ověřit výsledek $<%1$> (%2).

en: We could not check for an update now, because the internet connection is broken.
    Please check for an update later with the launcher or look in game forums.
cs: V tuto chvíli nelze zjistit dostupnost aktualizací z důvodu problemů s připojením.
    Prosím zkontrolujte dostupnost aktualizací později, případně navštivte herní fóra.

en: We have sent you an email to "%1$s" with this list, for your convenience.
cs: Pro vaše pohodlí jsme vám poslali e-mail s tímto seznamem na "%1$s".

en: We have sent you an email with the information for your convenience.
cs: Poslali jsme vám email s informacemi.

en: We recommend looking for an update now.
cs: V tuto chvíli vám doporučujeme provést aktualizaci.

en: We will update your online profile from your local profile that you have updated offline.
cs: Aktualizujeme váš online účet z místního účtu, který jste změnili bez připojení.

en: Webm encoder is not supported.
cs: WebM kodér není podporován.

en: Weight
cs: Váha

en: Welcome to %1!
cs: Vítejte v %1!

en: Welcome to %1$s
    
    Thank you for registering.
    Your account information is as follows:
    
    Login=%2$s
    Validation Code=%3$s
    
    
    Store this information very safely!
    
    Note that if you need to download again Maniaplanet, you can go to your player page ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Looking forward to seeing you online !
    
    Nadeo Team
cs: Vítejte na %1$s
    
    Děkujeme za registraci.
    Informace vašeho účtu jsou následující:
    
    Přihlašovací jméno=%2$s
    Ověřovací kód=%3$s
    
    
    Bezpečně si uložte tyto informace!
    
    Poznámka: pokud budete potřebovat znovu stáhnout Maniaplanet, můžete jít na stránku hráče ( http://player.maniaplanet.com )
    
    Těšíme se na vás on-line!
    
    Tým Nadeo

en: Welcome to Battle!
cs: Vítejte v bitvě!

en: Welcome to ManiaPlanet
cs: Vítejte v ManiaPlanet

en: Welcome to Royal!
cs: Vítejte v Royal!

en: Welcome!
cs: Vítejte!

en: Welcome, %1 !
cs: Vítejte, %1 !

en: What type of installation would you like?
cs: Jaký typ instalace si přejete?

en: Wheel sensitivity
cs: Citlivost volantu

en: Where should common data files be stored?
cs: Kde chcete mít uloženy společné soubory?

en: Where should personal data files be stored?
cs: Kde by měly být uchovávány soubory osobních dat?

en: While waiting, try to become the King Of The Lobby!
cs: Během čekání se můžete pokusit stát King Of The Lobby!

en: While waiting, you can play 'King Of The Lobby'.
cs: Během čekání si můžete zahrát 'Krále čekárny'.

en: White
cs: Bílá

en: Width
cs: Šířka

en: Win
cs: Výhra

en: Win by forfeit.
cs: Vítězství kontumačně.

en: Window border
cs: Rámeček okna

en: Window height
cs: Výška okna

en: Window width
cs: Šířka okna

en: Windowed resolution
cs: Rozlišení v okně

en: Winner
cs: Vítěz

en: Winner!
cs: Vítěz!

en: Winner: $<%1$>
cs: Vítěz: $<%1$>

en: Wins :
cs: Výhry:

en: World scale
cs: Měřítko Světa

en: Write
cs: Napsat

en: Write a new message
cs: Napsat novou zprávu

en: Write the text which willl compose the brush
cs: Napište text, který vytvoří nálepku

en: Wrong Password!
cs: Špatné heslo!

en: Wrong mail. Please make sure you spelled your mail right.
cs: Chybný e-mail. Ujistěte se prosím, že jste neudělali ve vaší e-mailové adrese chybu.

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right
cs: Špatné heslo. Prosím, ujistěte se, že jste zadali správné heslo

en: Wrong password. Please make sure you spelled your password right.
cs: Špatné heslo. Ujistěte se, prosím, že jste zadali správné heslo

en: Wrong title.
cs: Špatný titul.

en: Wrong validation code. Please make sure you spelled it right.
cs: Špatný ověřovací klíč. Ujistěte se, že jste klíč zadali správně.

en: X (Local) + Shift (Global)
cs: X (Lokálně) + Shift (Globálně)

en: X / Y axis snapping
cs: X / Y přichytávání os

en: X axis position
cs: Pozice osy X

en: X or C / Shift + Mouse Right Click
cs: X nebo C / SHIFT + pravé tlačítko myši

en: Y axis position
cs: Pozice osy Y

en: Yaw
cs: Úhel

en: Yes
cs: Ano

en: You $<$2B2own$> this title pack. When you create new data, do not forget to include them in your title pack.
cs: Vy $<$2B2vlastníte$> tento balíček titulu. Když vytvoříte nová data, nezapomeňte je zahrnout do svého balíčku titulu.

en: You $<$F00do not own$> this title pack. The data you will create here will not be available in Local play mode or Multiplayer mode unless you create your own title pack.
cs: Vy $<$F00nevlastníte$> tento balíček titulu. Vytvořená data nebudou k dispozici v režimu místní hry nebo v režimu pro více hráčů, pokud si nevytvoříte vlastní balíček titulu.

en: You already asked this player to be your buddy.
cs: Hráč již byl pozván do kamarádů.

en: You already asked this player to join this group.
cs: Tento hráč již byl pozván do skupiny.

en: You already have a default group set.
    The default group is used alone to download the best replays of the members on the played map.
    Do you want to replace the current default group (%1) with this one (%2)?
cs: Již máte výchozí skupinu nastavenou.
    Výchozí skupina slouží výhradně ke stahování nejlepších záznamů členů skupiny na hrané mapě.
    Přejete si nahradit momentální výchozí skupinu (%1) touto skupinou (%2)?

en: You are about to remove %1 from your buddies. Are you sure ?
cs: Chystáte se odstranit %1 ze svých kamarádů. Jste si jisti ?

en: You are allowed to perform this operation.
cs: Můžete provést tuto operaci.

en: You are already connected (from a different computer).
    Please try again later.
cs: Již jste připojen (z jiného počítače),
    Zkuste to znovu později.

en: You are already connected to this server.
cs: Na tento server jste již připojen.

en: You are currently a $<$0f0beginner$>.
cs: Jste aktuálně $<$0f0začátečník$>.

en: You are not allowed to perform this operation.
cs: Nemůžete provést tuto operaci.

en: You are not connected to an online account.
cs: Nejste připojeni k online účtu.

en: You are not connected to the Internet.
cs: Nejste připojeni k Internetu.

en: You are not connected.
cs: Nejste připojeni.

en: You are not online.
    
    You will not be able to connect to an account and use all of the game features.
    We recommend you connect to the Internet now.
cs: Nejste online.
    
    Nebudete se moci připojit k účtu a využívat všechny dostupné funkce hry.
    V tuto chvíli vám doporučujeme se připojit k Internetu.

en: You are not permitted to add new ManiaPlanet Stations.
cs: Nejste oprávněni přidávat nové ManiaPlanet stanice.

en: You are not permitted to load this data.
cs: Nemáte oprávnění k načtení těchto dat.

en: You are not permitted to switch to player mode.
cs: Nemáte oprávnění přepnout se do herního módu.

en: You are not permitted to switch to referee mode.
cs: Nemáte povolení přepnout se do módu rozhodčího.

en: You are not permitted to switch to spectator mode.
cs: Nemáte oprávnění přepnout se do módu diváka.

en: You are not the owner of this maniacredited package.
cs: Nevlastníte tento balíček registrovaný v ManiaCredits.

en: You are not the owner of this title.
cs: Tento titul nevlastníte.

en: You are not the right payer.
cs: Nejste správný plátce.

en: You are responsible for the images you choose.
    They will be transfered and seen by other players.
    Please don't use shocking or copyrighted pictures.
cs: Zodpovídáte za zvolené obrázky.
    Ty budou přenášeny po síti a uvidí je i další hráči.
    Nepoužívejte obrázky provokativní ani chráněné autorskými právy.

en: You are spectating the game
cs: Jste pozorovatel hry

en: You are using these files for the first time.
     Do you accept responsibility for sharing them?
cs: Tyto soubory se chystáte použít poprvé.
    Přijímáte odpovědnost za jejich sdílení?

en: You beat the %1!
cs: Překonali jste %1!

en: You beat the Bronze Medal time:
cs: Překonali jste čas bronzové medaile:

en: You beat the Bronze medal!
cs: Získal/a jste bronzovou medaili!

en: You beat the Gold Medal time:
cs: Překonali jste čas zlaté medaile:

en: You beat the Silver Medal time:
cs: Překonali jste čas stříbrné medaile:

en: You beat the score of %1!
cs: Překonali jste skóre hráče %1!

en: You can add %1 new ManiaPlanet stations.
    These new stations cost %2 Planets.
    
    Do you want to pay to add new ManiaPlanet stations?
cs: Můžete přidat %1 nových ManiaPlanet stanic.
    Tyto nové stanice stojí %2 Planets.
    
    Chcete zaplatit a přidat nové ManiaPlanet stanice?

en: You can cancel 1 match.
cs: Můžete zrušit 1 zápas.

en: You can choose a general horn for all your cars or keep the horns specific to each car skin.
cs: Můžete si vybrat společný klakson pro všechny své vozy, nebo můžete zachovat klaksony specifické pro jednotlivé vzhledy.

en: You can do an official record attempt on this challenge every %d seconds.
cs: Můžete se pokusit o oficiální jízdu v této výzvě %d vteřin.

en: You can install %1 %2 only if %3 %4 is installed.
cs: %1 verze %2 můžete nainstalovat, pouze pokud máte nainstalovánu hru %3 verze %4.

en: You can not place more than %1 Bases !
cs: Nemůžete umístit víc než %1 Základen !

en: You can not place more than %1 Gates !
cs: Nemůžete umístit víc než %1 Brán/y !

en: You can not place more than %1 Gauges !
cs: Nemůžete umístit víc než %1 Indikátorů !

en: You can not spend %s!
cs: Nemůžete utratit %s!

en: You can now select the Nadeo Ghost as an opponent.
cs: Nyní můžete za soupeře vyzvat Nadeo ducha.

en: You can only place one start line.
cs: Můžete umístit pouze jednu startovní pozici.

en: You can place only one Podium!
cs: Můžete umístit pouze jedno pódium!

en: You can place only one starting point!
cs: Můžete umístit pouze jednu startovní pozici!

en: You can't edit an embedded item.
cs: Nemůžete upravovat vložené položky.

en: You can't place more than %1 Gate #%2.
cs: Nemůžete umístit více než %1 Bránu #%2.

en: You can't place more than three Checkpoints.
cs: Nemůžete umístit více než tři checkpointy.

en: You cannot add yourself as favorite.
cs: Nemůžete přidat sebe k oblíbeným.

en: You cannot be your own buddy.
cs: Nemůžete být sám sobě kamarádem.

en: You cannot change your nickname online. We will accept this change while you are offline. Be aware that your nickname change will be canceled the next time you are online.
    Are you sure you want to change your nickname ?
cs: Nemůžete změnit přezdívku online. Můžeme tuto změnu přijmout, když jste offline. Uvědomte si, že změna vaší přezdívky bude zrušena při příštím online přihlášení.
    Jste si jisti, že chcete změnit svou přezdívku?

en: You cannot change your nickname.
    We will revert nickname change and continue.
cs: Nemůžete změnit vaši přezdívku.
    Vrátíme změnu přezdívky a pokračujte.

en: You cannot change your zone.
cs: Nemůžete změnit svou oblast.

en: You cannot create more dedicated server accounts.
cs: Nemůžete vytvořit více účtů pro dedikované servery.

en: You cannot edit a packed map.
cs: Nemůžete upravit zabalenou mapu.

en: You cannot import a file from the game directory.
cs: Nemůžete importovat soubor z adresáře hry.

en: You cannot invite yourself.
cs: Nemůžete pozvat sebe.

en: You cannot place more than one Goal 'Engage'
cs: Nemůžete umístit více než jeden Cíl 'Domluva'

en: You cannot reconnect a profile from here.
cs: Odsud se znovu nemůžete připojit k profilu.

en: You cannot record a MediaTracker ghost in puzzle mode.
cs: V puzzle módu nelze nahrát ducha pro MediaTracker.

en: You cannot remove a profile from here.
cs: Odsud nemůžete odebrat profil.

en: You cannot replace pre-placed blocks.
cs: Nemůžete nahrazovat předem umístěné bloky.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
cs: Nelze spustit nahrávání videa v celoobrazovkovém módu.

en: You cannot run the video shooter in fullscreen mode.
    Use ALT+ENTER to change to windowed mode.
    Retry?
cs: V módu celé obrazovky nemůžete spustit natáčení.
    Použijte ALT + ENTER pro změnu do módu okna.
    Opakovat?

en: You cannot save to a pack.
cs: Nelze uložit do balíčku.

en: You cannot set the minimum number of players below 1.
cs: Nemůžete nastavit minimální počet hráčů pod 1.

en: You cannot subscribe to more groups.
cs: Nemůžete se přihlásit do více skupin.

en: You cannot use this key to get a new validation code.
cs: Nemůžete použít tento klíč k získání nového ověřovacího kódu.

en: You cannot vote.
cs: Nemůžete hlasovat.

en: You chose to enable both antialiasing and the fullscreen GDI support, in the advanced graphic pannel.
    These options aren't compatible: Fullscreen GDI support will be disabled.
cs: V upřesňujícím grafickém panelu jste vybrali zapnutí jak antialiasingu, tak i GDI obrazovky.
    Tyto volby nejsou kompatibilní: GDI obrazovky bude vypnuto.

en: You chose to force software TnL (vertex processing), in the advanced graphic pannel.
    This option can solve graphic driver or card issues, but it may also affect the game performance.
    Therefore, it is recommended to only use it to fix graphic glitches (like odd geometry deformation).
cs: V upřesňujícím grafickém panelu jste zvolili vynucení softwarového TnL (výpočtu vrcholů).
    Tato volba může vyřešit problémy s grafikou, může ovšem rovněž ovlivnit rychlost hry.
    Proto doporučujeme používat ji pouze pro vyřešení problémů s grafikou (např. deformace tvarů).

en: You do not have access to %1.
cs: Nemáte přístup k %1.

en: You do not have enough %s to perform this action.
cs: Nemáte dostatek %s k provedení této operace.

en: You do not have enough %s!
cs: Nemáte dostatek %s!

en: You do not have enough Planets to play on this server.
cs: Nemáte dostatek Planets pro hraní na tomto serveru.

en: You do not have enough Planets!
cs: Nemáte dostatek Planets!

en: You do not have enough ladder points to connect to this server.
cs: Nemáte dostatek bodů na žebříčku pro připojení k tomuto serveru.

en: You do not have enough ladder points to switch to player mode.
cs: Nemáte dostatek bodů na žebříčku pro přepnutí na hráče.

en: You do not have the maps for this series.
cs: Pro tuto sérii nemáte mapy.

en: You do not need to install this patch
cs: Tuto aktualizaci nepotřebujete instalovat

en: You don't have access to this data.
    Please enter a key to gain access to this data.
cs: Nemáte přístup k těmto datům.
    Zadejte klíč pro přístup k těmto datům.

en: You don't have the collection:
    '%1'
cs: Nemáte kolekci:
    '%1'

en: You don't have the model '%1'.
cs: Nemáte model '%1'.

en: You don't have write permission on the game data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
cs: Nemáte oprávnění k zápisu do složky se soubory hry
    (%1).
    
    Stiskněte OK pro výběr/vytvoření jiné složky.
    Stiskněte Zrušit, pokud chcete problém vyřešit sami.

en: You don't have write permission on this folder
    (%1).
cs: Nemáte povolení k zápisu do této složky
    (%1).

en: You don't have write permission on your personal data folder
    (%1).
    
    Press OK to select/create another one.
    Press Cancel to fix the problem yourself.
cs: Nemáte oprávnění k zápisu do složky s vašimi osobními daty
    (%1).
    
    Stiskněte OK pro výběr/vytvoření jiné složky.
    Stiskněte Zrušit, pokud chcete problém vyřešit sami.

en: You don't have write permission to this folder. Please select another folder.
cs: K zápisu do této složky nemáte potřebná oprávnění. Vyberte prosím jiné umístění.

en: You eliminated yourself!
cs: Vyřadili jste sami sebe!

en: You forgot to give the receiver login.
cs: Zapomněl jste napsat přihlašovací jméno příjemce.

en: You have already activated this key.
cs: Tento klíč jste již aktivovali.

en: You have been added to this group successfully.
cs: Byl jste úspěšně přidán do této skupiny.

en: You have been banned.
cs: Vstup vám byl zakázán.

en: You have been eliminated!
cs: Byl/a jste vyřazen/a!

en: You have been hit!
cs: Byli jste zasaženi!

en: You have been successfully removed from this group.
cs: Byli jste úspěšně odebráni z této skupiny.

en: You have eliminated %1!
cs: Vyřadili jste %1!

en: You have hit %1!
cs: Zasáhli jste %1!

en: You have modified this skin.
    Do you really want to exit without saving?
cs: Upravili jste vzhled.
    Opravdu chcete odejít bez uložení?

en: You have more $<$0f0 Armor Points$>.
cs: Máte více $<$0f0 Bodů Zdraví$>.

en: You have reached %1$d Ladder Points in %2$s! We gave you %3$s.
cs: Dosáhli jste %1$d bodů v žebříčku v %2$s! Dali jsme vám %3$s.

en: You have to be a minimum of 14 years old to create a new account.
cs: Pro vytvoření nového účtu musíte být starší 14 let.

en: You have to become moderator to perform this task.
cs: Musíte se stát moderátorem, abyste mohli tuto akci provést.

en: You have to record a MediaTracker ghost first.
cs: Nejdříve musí být nahrán ducha pro MediaTracker.

en: You have too many favorites. Delete some before adding new ones.
cs: Máte příliš mnoho oblíbených. Vymažte nějaké pro přidaní nových.

en: You have transfered too many %1$s this month.
    Maximum allowed amount of %2$s to be transfered by month: %3$d %4$s
cs: Tento měsíc jste převedli příliš mnoho %1$s. 
    Maximální povolená částka %2$s bude převedena do měsíce: %3$d %4$s

en: You hit yourself!
cs: Zasáhli jste sami sebe!

en: You just beat $<%1$>'s High Score!
cs: Právě jste překonali nejlepší skóre hráče $<%1$>!

en: You might need your $ovalidation code$o later, so we recommend you keep it somewhere safe.
cs: Možná budete později potřebovat svůj $oověřovací kód$o, proto jej doporučujeme uchovat na bezpečném místě.

en: You missed %1 checkpoint
cs: Minul jste %1 checkpoint

en: You missed %1 checkpoints
cs: Minul jste %1 checkpointy

en: You must agree with the terms and conditions below to continue.
cs: Musíte souhlasit s pravidly a podmínkami níže, abyste mohli pokračovat

en: You must be connected to the Internet to play with this version of the game.
    If you have Internet access, please check your connection or your account.
cs: Pro hraní této verze hry je vyžadováno připojení k Internetu.
    Pokud máte přístup k Internetu, zkontrolujte prosím vaše připojení nebo váš účet.

en: You must challenge another player by link or by file to unlock this map
cs: Pro odemknutí této mapy musíte vyzvat jiného hráče odkazem nebo souborem

en: You must choose a name for your macroblock.
cs: Musíte vybrat jméno svého makrobloku.

en: You must create a playable map with the map editor to unlock this map.
cs: Potřebujete vytvořit hratelnou mapu pomocí editoru pro odemknutí této mapy.

en: You must have a buddy in your buddy list to unlock this map.
cs: Potřebujete mít kamaráda pro odemknutí této mapy.

en: You must have a buddy invited by email in your buddy list to unlock this map.
cs: Potřebujete mít kamaráda pozvaného emailem pro odemknutí této mapy.

en: You must invite a buddy in order to unlock this map.
cs: Potřebujete pozvat kamaráda pro odemknutí této mapy.

en: You must place 1 Pole #%1
cs: Musíte umístit 1 Stožár #%1

en: You must place 1 Spawn #%1
cs: Musíte umístit 1 Spawn #%1

en: You must place 1 SpawnStart #1
cs: Musíte umístit 1 SpawnStart #1

en: You must place 1 SpawnStart #2
cs: Musíte umístit 1 SpawnStart #2

en: You must place as many SpawnDefense as Goal. 
    Currently %1 SpawnDefense for %2 Goal.
cs: Musíte umístit tolik Startů obrany jako Cílů. 
    Aktuálně %1 Startů obrany pro %2 Cílů.

en: You must place at least one Gate #%1.
cs: Musíte umístit alespoň jednu Bránu #%1.

en: You must place at least one Goal #%1
cs: Musíte umístit alespoň jeden Cíl #%1

en: You must place at least one Goal.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Cíl.

en: You must place at least one Goal1.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Cíl1.

en: You must place at least one Goal2.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Cíl2.

en: You must place at least one Spawn
cs: Musíte umístit alespoň jeden Spawn

en: You must place at least one Spawn of priority 1.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Start s prioritou 1.

en: You must place at least one SpawnDefense and one Goal.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Start obrany a jeden cíl.

en: You must place at least one SpawnDefense.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Start obrany.

en: You must place at least one checkpoint!
cs: Musíte umístit alespoň jeden checkpoint!

en: You must place at least one finish line!
cs: Musíte umístit alespoň jeden cíl!

en: You must place exactly one Checkpoint.
cs: Musíte umístit přesně jeden kontrolní bod.

en: You must place exactly one Goal A.
cs: Musíte umístit přesně jeden Cíl A.

en: You must place exactly one Goal B.
cs: Musíte umístit přesně jeden Cíl B.

en: You must place exactly one Goal C.
cs: Musíte umístit přesně jeden Cíl C.

en: You must place exactly one Goal.
cs: Musíte umístit přesně jeden Cíl.

en: You must place exactly one Spawn #%1
cs: Musíte umístit přesně jeden Start #%1

en: You must place exactly one Spawn #%1.
cs: Musíte umístit přesně jeden Spawn #%1.

en: You must place exactly one Spawn #1 and one Spawn #2.
    You must place the same number of Goal #1 and Goal #2 with at least one of each.
    
    You can place one Goal 'Engage' to determine which team will start attacking in Battle Waves mode.
cs: Musíte umístit přesně jeden Spawn #1 a jeden Spawn #2.
    Je nutné umístit stejný počet Cíl #1 a Cíl #2 s alespoň jedním z nich.
    
    Můžete umístit jeden cíl 'Domluva' k určení začínajícího útočného týmu v režimu 'Battle Waves'

en: You must place exactly one Spawn, at least one Goal and as much Checkpoints as you want.
cs: Musíte umístit přesně jeden Start, alespoň jeden Cíl a tolik kontrolních bodů, kolik chcete.

en: You must place exactly one Spawn.
cs: Musíte umístit přesně jeden Start.

en: You must place exactly one Spawn.
    You must place the same number of Goal1 and Goal2 with at least one of each.
cs: Musíte umístit přesně jeden Start.
    Musíte umístit stejný počet Cíle 1 a Cíle 2 (od každého nejméně jeden).

en: You must place exactly one SpawnAttack.
cs: Musíte umístit přesně jeden Start útoku.

en: You must place exactly one SpawnDefense, one SpawnAttack and one Goal A. In addition you can place one Goal B and one Goal C.
cs: Musíte umístit přesně jeden Start obrany, jeden Start útoku a jeden Cíl A. Dále můžete umístit jeden Cíl B a jeden Cíl C.

en: You must place exactly one SpawnDefense, one SpawnAttack and one Goal A. In addition you can place one Goal B, one Goal C and between one and three Checkpoints.
cs: Musíte umístit přesně jeden spawn obrany, jeden spawn útoku a jeden Cíl A. Kromě toho můžete umístit Cíl B a Cíl C a jeden až tři checkpointy.

en: You must place exactly one SpawnDefense.
cs: Musíte umístit přesně jeden Start obrany.

en: You must place one Goal %1.
cs: Musíte umístit jeden Cíl %1.

en: You must place one Goal and as much Spawns as possible. 
    You can give a priority order to the Spawns. 
    Players will start at Spawns with priority 1 first, then 2 and finally 3.
cs: Musíte umístit alespoň jeden Cíl a tolik Startů kolik je možné.
    Startům můžete nastavit prioritu. 
    Hráči budou přednostně začínat na Startech s prioritou 1, dále 2 a nakonec 3.

en: You must place one Goal.
cs: Musíte umístit jeden Cíl.

en: You must place one SpawnAttack.
cs: Musíte umístit jeden Start útoku.

en: You must place one SpawnDefense %1.
cs: Musíte umístit jeden SpawnDefense %1.

en: You must place the same number of Goal #1 and Goal #2
cs: Musíte umístit stejný počet Cíle #1 a Cíle #2

en: You must place the same number of Goal1 and Goal2
cs: Musíte umístit stejný počet Cíle1 a Cíle2

en: You must play a game on hotseat with a friend to unlock this map.
cs: Potřebujete hrát Horké Křeslo s kamarádem pro odemknutí této mapy.

en: You must play a race online to unlock this map.
cs: Potřebujete hrát závod na síti pro odemknutí této mapy.

en: You must recommend the game to a friend to unlock this map.
cs: Potřebujete doporučit hru kamarádovi pro odemknutí této mapy.

en: You must select a map!
cs: Musíte vybrat mapu!

en: You must select a replay first!
cs: Nejprve musíte vybrat záznam!

en: You must select at least 1 map!
cs: Musíte vybrat alespoň 1 mapu.

en: You must select at least one replay!
cs: Musíte zvolit alespoň jeden záznam!

en: You must validate the map to be able to play with it.
cs: Musíte ověřit mapu, pro možnost s ní hrát.

en: You must validate your map to use the MediaTracker.
cs: Pro použití MediaTrackeru musíte mapu ověřit.

en: You need 100 ladder points online to unlock this map.
cs: Potřebujete 100 bodů na žebříčku pro odemknutí této mapy.

en: You need 1000 ladder points online to unlock this map.
cs: Potřebujete 1000 bodů na žebříčku pro odemknutí této mapy.

en: You need 120 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 120 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need 150 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 150 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need 175 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 175 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need 190 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 190 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need 25 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 25 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need 50 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 50 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need 5000 ladder points online to unlock this map.
cs: Potřebujete 5000 bodů na žebříčku pro odemknutí této mapy.

en: You need 80 medals to unlock this map.
cs: Potřebujete 80 medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need a bronze medal on the previous five maps to unlock this map.
cs: Potřebujete bronzovou medaili na posledních pěti mapách pro odemknutí této mapy.

en: You need a bronze medal on the previous map to unlock this map.
cs: Pro odemknutí této mapy potřebujete bronzovou medaili na předchozí mapě.

en: You need a gold medal on all the previous %1 maps to unlock this map.
cs: Potřebujete zlatou medaili na posledních %1 mapách pro odemknutí této mapy.

en: You need a gold medal on all the previous maps to unlock this map.
cs: Potřebujete zlatou medaili na každé předchozí mapě pro odemknutí této mapy.

en: You need a gold medal on the previous five maps to unlock this map
cs: Pro odemknutí této mapy musíte vyhrát zlatou medaili na předchozích 5 mapách

en: You need a gold medal on the previous map to unlock this map.
cs: Pro odemknutí této mapy potřebujete zlatou medaili na předchozí mapě.

en: You need a silver medal on the previous five maps to unlock this map.
cs: Potřebujete stříbrnou medaili na posledních pěti mapách pro odemknutí této mapy.

en: You need a silver medal on the previous map to unlock this map.
cs: Pro odemknutí této mapy potřebujete stříbrnou medaili na předchozí mapě.

en: You need an account to play.
cs: Pro hru potřebujete účet.

en: You need more medals to unlock this map.
cs: Potřebujete více medailí pro odemknutí této mapy.

en: You need to activate the plugin before moving it.
cs: Doplněk musíte před přesunutím aktivovat.

en: You need to choose a name for the pack.
cs: Musíte vybrat jméno pro balíček.

en: You need to enter your own email address in your profile first!
cs: Nejprve musíte zadat vaši vlastní e-mailovou adresu do svého profilu!

en: You need to give an unique name to this Macroblock and create its icon to save it.
cs: Makroblok musíte pojmenovat a vytvořit jeho ikonu, aby bylo možno ho uložit.

en: You need to have map %1 to execute this request.
cs: Pro vykonání tohoto požadavku potřebujete mapu %1.

en: You need to place a starting point!
cs: Musíte umístit startovní pozici!

en: You need to select a level of difficulty.
cs: Musíte zvolit obtížnost.

en: You need to select a level of quality.
cs: Musíte vybrat kvalitu.

en: You need to select at least two players!
cs: Musíte zvolit minimálně 2 hráče!

en: You need to select blocks bound to your current selection.
cs: Musíte vybrat spojení bloků pro současný výběr.

en: You need to select some data to include in the pack.
cs: Musíte vybrat nějaká data, která mají být zahrnuta v balíčku.

en: You need to wait a short while before subscribing again to this group.
cs: Musíte chvíli počkat, než se znovu přihlásíte do této skupiny.

en: You need to wait a while before adding this buddy again.
cs: Musíte počkat, než budete moci znovu přidat tohoto kamaráda.

en: You only have $<$0f0%1$> online nickname changes remaining.
    Are you sure you want to change your nickname?
cs: Zbývá vám pouze $<$0f0%1$> změn online přezdívky.
    Jste si jisti, že chcete změnit svou přezdívku?

en: You set a new personal record!
cs: Dosáhl/a jste nového osobního rekordu!

en: You still have some empty stations available.
    Are you sure you want to buy new stations now?
cs: Stále máte několik prázdných stanic k dispozici.
    Jste si jisti, že chcete koupit nové stanice nyní?

en: You unlocked a new campaign:
cs: Odemkl/a jste novou kampaň:

en: You unlocked a new level of difficulty:
cs: Odemkl/a jste novou úroveň obtížnosti:

en: You unlocked new levels of difficulty:
cs: Odemkl/a jste nové úrovně obtížnosti:

en: You voted for the attack.
cs: Hlasoval/a jste pro útok.

en: You voted for the defense.
cs: Hlasoval/a jste pro obranu.

en: You were banned from this server.
cs: Přístup na tento server vám byl zakázán.

en: You were banned.
cs: Vstup vám byl zakázán.

en: You were blacklisted from this server.
cs: Jste na černé listině tohoto serveru.

en: You were kicked.
cs: Byl jste vyhozen.

en: You will be redirected to a new master server.
cs: Budete přesměrován na nový hlavní server.

en: You will be suspended if you cancel your next match.
cs: Budete suspendován/a, pokud zrušíte zápas.

en: You will lose all unsaved changes, continue ?
cs: Ztratíte všechny neuložené změny, pokračovat ?

en: You will soon be redirected to a match server.
cs: Brzy budete přesměrováni na server zápasu.

en: You won %1 medals!
cs: Vyhrál/a jste %1 medailí!

en: You won %1 skillpoints!
cs: Vyhrál/a jste %1 dovednostních bodů!

en: You won 1 medal!
cs: Vyhrál/a jste 1 medaili!

en: You won 1 skillpoint!
cs: Vyhrál/a jste 1 dovednostní bod!

en: You won all the gold medals for this campaign!
cs: Vyhrál/a jste všechny zlaté medaile pro tuto kampaň!

en: You won the Bronze Medal!
cs: Získal/a jste bronzovou medaili!

en: You won the Gold Medal!
cs: Získal/a jste zlatou medaili!

en: You won the Silver Medal!
cs: Získal/a jste stříbrnou medaili!

en: You won!
cs: Zvítězili jste!

en: You're not properly logged-in.
cs: Nejste správně přihlášeni.

en: You're using DEBUG DirectX runtime, the game performance will be low.
    Do you still want to continue ?
cs: Používáte ladící rozhraní DirectX, které znamená nižší výkon hry.
    Chcete pokračovat?

en: YouTube Title
cs: Název YouTube

en: Your %1$s profile is already linked to a ManiaPlanet account.
cs: Váš %1$s profil je již propojen s ManiaPlanet účtem.

en: Your %s game account
cs: Váš %s herní účet

en: Your IP has already been used today by another demo account.
    You have not received planets to play the demo.
cs: Vaše IP adresa byla dnes použita u jiného demo účtu.
    Neobdrželi jste planets za hraní dema.

en: Your IP was banned from this server.
cs: Vaší IP adrese byl zakázán vstup na tento server.

en: Your Ladder World Ranking
cs: Pozice ve světovém žebříčku

en: Your ManiaPlanet account is bound to an other Steam account.
cs: Váš ManiaPlanet účet je spojen s jiným Steam účtem.

en: Your ManiaPlanet account password
cs: Heslo pro váš ManiaPlanet účet

en: Your ManiaPlanet account validation code
cs: Váš ověřovací kód pro ManiaPlanet účet

en: Your Maniaplanet account information:
cs: Informace o vašem ManiaPlanet účtu:

en: Your Medals World Ranking
cs: Vaše umístění ve světě podle medailí

en: Your Planets
cs: Vaše Planets

en: Your Planets:
cs: Vaše Planets:

en: Your Score
cs: Vaše skóre

en: Your Score:
cs: Vaše skóre:

en: Your SkillPoints World Ranking
cs: Vaše umístění podle dovednostních bodů

en: Your Steam account is bound to an other ManiaPlanet account.
cs: Váš Steam účet je vázán s jiným ManiaPlanet účtem.

en: Your Time
cs: Váš čas

en: Your Zone information will be used to display regional scores
cs: Informace o vaší oblasti budou použity k zobrazení regionálních skóre

en: Your access to %1 expires in %2.
cs: Váš přístup do %1 vyprší za %2.

en: Your account has not been validated.
cs: Váš účet nebyl schválen.

en: Your account is being deleted.
cs: Váš účet je odstraňován.

en: Your account is limited.
cs: Váš účet je omezený.

en: Your account is unknown on this server.
    Please try another server.
cs: Váš účet je neznámý na tomto serveru.
    Prosím, zkuste jiný server.

en: Your avatar has been successfully converted into game file :
    %1
cs: Váš avatar byl úspěšně konvertován do herního souboru:
    %1

en: Your block skin has been successfully converted into game file :
    %1
cs: Váš vzhled bloku byl úspěšně konvertován do herního souboru:
    %1

en: Your cache is almost full.
    Do you want to increase the maximum size of your cache?
cs: Vaše cache je téměř plná.
    Přejete si zvětšit maximální velikost cache?

en: Your combo falls back to 1 when you are eliminated.
cs: Pokud jste eliminováni, vaše combo padá zpět na 1.

en: Your email address will be used for recovering lost passwords
cs: E-mail bude použit k obnově zapomenutého hesla

en: Your email address will not be shared or sold to third parties
cs: Vaše e-mailová adresa nebude sdělena nebo prodána třetí straně

en: Your email must be defined.
cs: Musíte zadat vaši e-mailovou adresu.

en: Your exe version does not match the server version.
cs: Verze vaší aplikace se neshoduje s verzí serveru.

en: Your friend will receive an invitation email with a link to download the game.
    If he creates an account with this email address, you will become his sponsor.
cs: Váš kamarád obdrží e-mailovou pozvánku s odkazem ke stažení hry.
    Pokud si vytvoří účet s touto e-mailovou adresou, stanete se jeho/jejím sponzorem.

en: Your game key:
cs: Váš herní klíč:

en: Your game version (%1$s) is no longer supported by master server, please update your game.
cs: Vaše verze hry (%1$s) již není podporována hlavním serverem, prosím aktualizujte hru.

en: Your game version (%1$s) is not valid.
cs: Vaše verze hry (%1$s) není platná.

en: Your graphic adapter support only software (cpu) vertex shader.
    The game display performance will be low.
    Do you still want to continue ?
cs: Váš grafický adaptér podporuje pouze softwarový vertex shader.
    Zobrazovací výkon hry bude nízký.
    Přejete si přesto pokračovat?

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Click $l[%s]here$l for more information.
cs: Ovladač vaší grafické karty nerozpoznává ManiaPlanet jako podporovanou CrossFire aplikaci.
    Klikněte $l[%s]zde$l pro více informací.

en: Your graphic card driver does not recognize ManiaPlanet as a supported CrossFire application.
    Please follow the link for more information:
cs: Ovladač Vaší grafické karty nerozpoznal ManiaPlanet jako podporovanou CrossFire aplikaci.
    Prosím, navštivte odkaz pro více informací:

en: Your graphic card has not enough memory to run the painter.
    Please try to launch the game in fullscreen, with a small resolution, no antialiasing and a 16b color buffer.
cs: Painter nelze spustit, protože vaše grafická karta nemá dostatek paměti.
    Zkuste hru spustit na celé obrazovce, s malým rozlišením, bez antialiasingu a v 16 bitových barvách.

en: Your group has been successfully created.
cs: Vaše skupina byla úspěšně vytvořena.

en: Your login must contain between %1 to %2 characters.
cs: Vaše přihlašovací jméno musí obsahovat %1 až %2 znaků.

en: Your login must contain only valid characters: a-z, A-Z, 0-9 or ._- characters.
cs: Vaše přihlašovací jméno musí obsahovat pouze platné znaky: a-z, A-Z, 0-9 nebo ._-.

en: Your login:
cs: Vaše přihlašovací jméno:

en: Your map may cause performance issues when played with lower end computers.
    Pay attention to the top right indicator to help you increase the performance of your maps.
cs: Vaše mapa může způsobit problémy s výkonem, když bude hrána na slabších počítačích.
    Věnujte pozornost ukazateli vpravo nahoře, který vám pomůže zvýšit výkon vašich map.

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players in this group may now play it!
cs: Vaše mapa byla úspěšně nahrána na server.
    Ostatní hráči v této skupině si ji teď mohou zahrát!

en: Your map was successfully uploaded.
    Other players may now play it!
cs: Vaše mapa byla úspěšně nahrána na server.
    Ostatní hráči si ji teď mohou zahrát!

en: Your message has been successfully sent.
cs: Vaše zpráva byla úspěšně odeslána.

en: Your music has been successfully converted to :
    %1
cs: Hudba byla úspěšně převedena do:
    %1

en: Your new password has been activated. It will be sent to you by email.
cs: Vaše nové heslo bylo aktivováno. Bude vám posláno e-mailem.

en: Your new validation code has been activated.
cs: Váš nový ověřovací kód byl registrován.

en: Your nickname must be at least 3 characters long.
cs: Přezdívka musí být nejméně 3 znaky dlouhá.

en: Your nickname must contain between %d and %d characters.
cs: Vaše přezdívka musí obsahovat od %d do %d znaků.

en: Your password must contain between %1 to %2 characters.
cs: Vaše heslo musí obsahovat %1 až %2 znaků.

en: Your password must contain only valid characters.
cs: Vaše heslo musí obsahovat pouze platné znaky.

en: Your password:
cs: Vaše heslo:

en: Your personal data folder has changed. The launcher will now exit.
    Please re-execute it to apply the changes.
cs: Složka s osobními daty se změnila. Spouštěcí menu bude nyní ukončeno.
    Spusťte jej prosím znovu pro aplikování změn.

en: Your play time has expired.
cs: Váš herní čas vypršel.

en: Your play time has expired.
    The map has been modified.
    Do you want to save the modifications?
cs: Váš herní čas uplynul.
    Mapa byla změněna.
    Chcete uložit změny?

en: Your play time on this title is over.
    You can buy the full game or wait tomorrow to play again to the demo.
cs: Váš herní čas pro tento titul uplynul. 
    Můžete zakoupit plnou verzi hry nebo počkat do zítra pro opětovnou hru na demo verzi.

en: Your player page online
cs: Vaše online stránka hráče

en: Your report was succesfully sent.
    It will be used to improve the quality
    of the downloadable maps.
    Thank you for your contribution!
cs: Vaše oznámení bylo úspěšně odesláno.
    Bude použito pro vylepšení kvality
    stáhnutelných map.
    Děkujeme za váš příspěvek!

en: Your score could not be validated:
    %1
cs: Vaše skóre nemohlo být ověřeno:
    %1

en: Your subscription is not complete.
    Please choose your zone.
cs: Vaše předplatné není kompletní.
    Prosím vyberte si svou oblast.

en: Your temporary account has been blocked.
    You can now register your key with another account.
cs: Váš dočasný účet byl zablokován.
    Nyní můžete registrovat váš klíč s jiným účtem.

en: Your time:
cs: Váš čas:

en: Your title pack is not up-to-date. Please download a new version.
cs: Váš balík titulů není aktuální. Stáhněte si prosím novou verzi.

en: Your validation code:
cs: Váš ověřovací kód:

en: Your version is currently up to date.
cs: Vaše verze je aktuální.

en: Your video %1 has not been completely uploaded to Youtube. Resume upload?
cs: Vaše video %1 nebylo úplně nahráno na Youtube. Pokračovat v nahrávání?

en: Your video adapter's (%1) driver is outdated (%2).
    This game works better with driver version %3 (or more recent).
    You can find the latest graphics drivers on the web site of your video card manufacturer:
    %4
    
    If you are using a laptop computer, the driver installation may not work, in that case check for an update on your laptop manufacturer web site.
cs: Ovladač vaší grafické karty (%1) je zastaralý (%2).
    Tato hra pracuje lépe s ovladači verze %3 (nebo novějšími).
    Nejnovější ovladače můžete najít na webových stránkách výrobce vaší grafické karty.
    %4
    
    Pokud používáte laptop, instalace ovladače nemusí fungovat, v takovém případě zkontrolujte aktualizaci na stránkách výrobce vašeho laptopu.

en: Your video card performance has not been found.
    A quick bench will be performed.
cs: Výkon vaší grafické karty nebyl nalezen.
    Proběhne rychlý test.

en: Your zone has been deleted.
    Please choose a new one.
    This modification is free.
cs: Vaše oblast byla smazána.
    Zvolte prosím novou oblast.
    Tato změna je zdarma.

en: Your zone has been subdivided.
    Please choose a subregion.
    This modification is free.
cs: Vaše oblast byla rozdělena do regionů.
    Prosím vyberte si svůj nový region.
    Tato změna je zdarma.

en: Your zone will be
    %1.
    Are you sure?
cs: Vaše oblast bude
    %1.
    Jste si jistí?

en: Z axis +
cs: Z osa +

en: Z axis -
cs: Z osa -

en: Z axis position
cs: Pozice osy Z

en: Zones
cs: Oblasti

en: Zoom In/Out
cs: Přiblížit/oddálit

en: Zoom camera in
cs: Přiblížit kameru

en: Zoom camera out
cs: Oddálit kameru

en: [Referee] the referee '%1' does not respond. It will be disconnected. Some scores haven't been validated.
cs: [Referee] rozhodčí '%1' neodpovídá. Bude odpojen. Některé výsledky nebyly ověřeny.

en: a little too easy
cs: trochu snazší

en: a little too hard
cs: trochu těžší

en: average difficulty
cs: průměrná obtížnost

en: average interest
cs: průměrný zájem

en: bad map
cs: špatná mapa

en: by
cs: od

en: choose your opponent
cs: zvolte svého soupeře

en: decent map
cs: ucházející mapa

en: easy
cs: snadná

en: extreme
cs: extrémní

en: fine
cs: přiměřená

en: ghost
cs: duch

en: good map
cs: dobrá mapa

en: great map
cs: skvělá mapa

en: hard
cs: těžká

en: http error %1
cs: http chyba %1

en: hue
cs: odstín

en: inch
cs: palec

en: less than one day
cs: méně než jeden den

en: less than one hour
cs: méně než jedna hodina

en: max dist
cs: max vzd.

en: min dist
cs: min. vzdál.

en: no report
cs: žádné hodnocení

en: no score
cs: žádné skóre

en: normal
cs: normální

en: one day
cs: jeden den

en: one hour
cs: jedna hodina

en: or use another login.
cs: nebo použijte jiné přihl. jméno.

en: point
cs: bod

en: points
cs: bodů

en: really too easy
cs: opravdu velmi snadná

en: really too hard
cs: opravdu velmi těžká

en: reports
cs: hodnocení

en: start
cs: jednoduchá

en: switch advanced mode
cs: Přepnout do pokročilého módu

en: terrific map
cs: fantastická mapa

en: too easy
cs: velmi snadná

en: too hard
cs: velmi těžká

en: |%1 is the number of matches|You can cancel %1 matches.
cs: Můžete zrušit %1 zápasy/ů.

en: |12 hours left|%1hours left
cs: Zbývá %1 hodin/a.

en: |12 minutes left|%1mn left
cs: Zbývá %1 minut/a.

en: |Action|Move
cs: |Action|Pohyb

en: |Action|Static
cs: |Action|Pevné

en: |AdvancedTab|Audio
cs: |AdvancedTab|Zvuk

en: |AdvancedTab|Display
cs: |AdvancedTab|Zobrazení

en: |AdvancedTab|Game
cs: |AdvancedTab|Hra

en: |AdvancedTab|Inputs
cs: |AdvancedTab|Ovládání

en: |AdvancedTab|Network
cs: |AdvancedTab|Síť

en: |Advantage kept|Kept
cs: |Advantage kept|Držel

en: |Antialiasing| 2 samples
cs: |Antialiasing| 2x

en: |Antialiasing| 4 samples
cs: |Antialiasing| 4x

en: |Antialiasing| 6 samples
cs: |Antialiasing| 6x

en: |Antialiasing| 8 samples
cs: |Antialiasing| 8x

en: |Antialiasing|16 samples
cs: |Antialiasing|16x

en: |Antialiasing|None
cs: |Antialiasing|Žádný

en: |ArticleName|Day
cs: |ArticleName|Den

en: |ArticleName|Land
cs: |ArticleName|Země

en: |ArticleName|Night
cs: |ArticleName|Noc

en: |ArticleName|Sunrise
cs: |ArticleName|Ráno

en: |ArticleName|Sunset
cs: |ArticleName|Večer

en: |ArticleName|Water
cs: |ArticleName|Voda

en: |Attack,Substantive|Atk
cs: |Attack,Substantive|Útok

en: |AudioQuality|High
cs: |AudioQuality|Vysoká

en: |AudioQuality|Low
cs: |AudioQuality|Nízká

en: |AudioQuality|Normal
cs: |AudioQuality|Střední

en: |Audio|3d quality(soft)
cs: |Audio|3D kvalita (soft)

en: |Audio|Acceleration
cs: |Audio|Akcelerace

en: |Audio|Allow music to change while racing
cs: |Audio|Povolit změnu hudby během závodu

en: |Audio|Dynamic mix
cs: |Audio|Dynamický mix

en: |Audio|Enable EFX
cs: |Audio|Zapnout EFX

en: |Audio|Enable HRTF
cs: |Audio|Zapnout HRTF

en: |Audio|Enable doppler
cs: |Audio|Dopplerův efekt

en: |Audio|HardwareOnly
cs: |Audio|Jen hardwarová

en: |Audio|HrtfFull
cs: |Audio|Naplno

en: |Audio|HrtfLight
cs: |Audio|Jemně

en: |Audio|Max sounds
cs: |Audio|Max. zvuků

en: |Audio|NoHrtf
cs: |Audio|Omezena

en: |Audio|Quality
cs: |Audio|Kvalita

en: |Audio|SoftwareOnly
cs: |Audio|Jen softwarová

en: |Audio|Speakers
cs: |Audio|Reproduktory

en: |BackgroundQuality|High
cs: |BackgroundQuality|Vysoká

en: |BackgroundQuality|Low
cs: |BackgroundQuality|Nízká

en: |BackgroundQuality|Medium
cs: |BackgroundQuality|Střední

en: |BestRaceTime|Best
cs: |BestRaceTime|Nejlepší

en: |BlockInfo|Finish
cs: |BlockInfo|Cíl

en: |BlockInfo|Large
cs: |BlockInfo|Velké

en: |BlockInfo|Overlay
cs: |BlockInfo|Překrytí

en: |BlockInfo|Rectangle
cs: |BlockInfo|Obdélník

en: |BlockInfo|Road
cs: |BlockInfo|Cesta

en: |BlockInfo|Start/Finish
cs: |BlockInfo|Start/Cíl

en: |Broadcasting|Cancel
cs: |Broadcasting|Zrušit

en: |Broadcasting|Connecting...
cs: |Broadcasting|Připojování...

en: |Broadcasting|Streaming
cs: |Broadcasting|Streamování

en: |Broadcast|Cannot use microphone
cs: |Broadcast|Nelze použít mikrofon

en: |Broadcast|No Twitch server found
cs: |Broadcast|Nenalezen žádný Twitch server

en: |Broadcast|Wrong login or password
cs: |Broadcast|Špatné jméno nebo heslo

en: |Browse|Avatars
cs: |Browse|Avatary

en: |Browse|Car skins
cs: |Browse|Vzhledy vozidel

en: |Browse|Maps
cs: |Browse|Mapy

en: |Browse|Replays
cs: |Browse|Záznamy

en: |CameraInterp|FixedTangent
cs: |CameraInterp|Pevná

en: |CameraInterp|Hermite
cs: |CameraInterp|Jednoduchá

en: |CameraInterp|Linear
cs: |CameraInterp|Lineární

en: |CameraInterp|None
cs: |CameraInterp|Není

en: |CameraTargetVehicle|LocalPlayer
cs: |CameraTargetVehicle|Místní hráč

en: |CameraTargetVehicle|None
cs: |CameraTargetVehicle|Žádný

en: |Camera|CameraHelico
cs: |Camera|Pohled z helikoptéry

en: |Capture,Substantive|Cap
cs: |Capture,Substantive|Obsadit

en: |CarParticlesQuality|All High
cs: |CarParticlesQuality|Vysoká u všech

en: |CarParticlesQuality|All Low
cs: |CarParticlesQuality|Nízká u všech

en: |CarParticlesQuality|All Medium
cs: |CarParticlesQuality|Střední u všech

en: |CarParticlesQuality|High,Medium Opponents
cs: |CarParticlesQuality|Vysoká, Střední u soupeřů

en: |CarProjectors|All Cars
cs: |CarProjectors|Všechny vozy

en: |CarProjectors|My Car
cs: |CarProjectors|Můj vůz

en: |CarProjectors|None
cs: |CarProjectors|Žádné

en: |CarQuality|All High
cs: |CarQuality|Vysoká u všech

en: |CarQuality|All Low
cs: |CarQuality|Nízká u všech

en: |CarQuality|High, Medium Opponents
cs: |CarQuality|Vysoká, Střední u soupeřů

en: |CarQuality|Medium, Low Opponents
cs: |CarQuality|Střední, Nízká u soupeřů

en: |CarSmoke|My Car
cs: |CarSmoke|Jen můj vůz

en: |CarSmoke|None
cs: |CarSmoke|Nikdo

en: |ColorDepth|16-bit
cs: |ColorDepth|16 bitů

en: |ColorDepth|32-bit
cs: |ColorDepth|32 bitů

en: |Config|Automatic
cs: |Config|Automaticky

en: |Config|Current
cs: |Config|Aktuální

en: |Defense|Def
cs: |Defense|Obrana

en: |DeferredAntialiasing|None
cs: |DeferredAntialiasing|Žádné

en: |Device|Default
cs: |Device|Výchozí

en: |DialogTitle|Benchmark
cs: |DialogTitle|Test výkonu

en: |DialogTitle|Display compatibility
cs: |DialogTitle|Zobrazit kompatibilitu

en: |DialogTitle|Peer to peer: advanced settings
cs: |DialogTitle|Peer to peer: pokročilá nastavení

en: |DisplayCompatibility|Disable windowed anti-aliasing
cs: |DisplayCompatibility|V okně vypnout anti-aliasing

en: |DisplayCompatibility|Light from map
cs: |DisplayCompatibility|Světlo z mapy

en: |DisplayCompatibility|Lightmap light index
cs: |DisplayCompatibility|Index nasvícení

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality
cs: |DisplayCompatibility|Kvalita nasvícení

en: |DisplayCompatibility|Lightmap quality ultra
cs: |DisplayCompatibility|Ultra kvalita nasvícení

en: |DisplayCompatibility|Lightmap size max
cs: |DisplayCompatibility|Max. velikost nasvícení

en: |DisplayMode|FullScreen
cs: |DisplayMode|Celá obrazovka

en: |DisplayMode|Windowed
cs: |DisplayMode|V okně

en: |DisplayMode|WindowedFull
cs: |DisplayMode|V plném okně

en: |DisplayPreset|Fast
cs: |DisplayPreset|Rychlé

en: |DisplayPreset|Nice
cs: |DisplayPreset|Pěkné

en: |DisplayPreset|None
cs: |DisplayPreset|Žádné

en: |DisplayPreset|Very Fast
cs: |DisplayPreset|Velmi rychlé

en: |DisplayPreset|Very Nice
cs: |DisplayPreset|Velmi pěkné

en: |DisplaySync|2 Intervals
cs: |DisplaySync|2 Intervaly

en: |DisplaySync|3 Intervals
cs: |DisplaySync|3 Intervaly

en: |DisplaySync|None
cs: |DisplaySync|Žádné

en: |Display|Compatibility
cs: |Display|Kompatibilita

en: |EncoderCpuUsage|High
cs: |EncoderCpuUsage|Vysoké

en: |EncoderCpuUsage|Low
cs: |EncoderCpuUsage|Nízké

en: |EncoderCpuUsage|Medium
cs: |EncoderCpuUsage|Střední

en: |FxBloomHdr|High
cs: |FxBloomHdr|Vysoké

en: |FxBloomHdr|Medium
cs: |FxBloomHdr|Střední

en: |FxBloomHdr|None
cs: |FxBloomHdr|Žádné

en: |FxColors|Far
cs: |FxColors|Vzdálené

en: |FxColors|Near
cs: |FxColors|Blízké

en: |FxMotionBlur|Off
cs: |FxMotionBlur|Vypnuto

en: |FxMotionBlur|On
cs: |FxMotionBlur|Zapnuto

en: |GameMode|All
cs: |GameMode|Vše

en: |GameMode|Cup
cs: |GameMode|Pohár

en: |GameMode|Laps
cs: |GameMode|Okruhy

en: |GameMode|Rounds
cs: |GameMode|Na kola

en: |GameMode|Script
cs: |GameMode|Skript

en: |GameMode|Stunts
cs: |GameMode|Akrobacie

en: |GameMode|Team
cs: |GameMode|Tým

en: |GameMode|Time Attack
cs: |GameMode|Na čas

en: |GameProfile|Use multiple profiles
cs: |GameProfile|Použít více profilů

en: |GameProfile|Use single profile
cs: |GameProfile|Použít jeden profil

en: |GeometryQuality|Fast
cs: |GeometryQuality|Rychlé

en: |GeometryQuality|Nice
cs: |GeometryQuality|Pěkné

en: |GeometryQuality|Very Fast
cs: |GeometryQuality|Velmi rychlé

en: |GeometryQuality|Very Nice
cs: |GeometryQuality|Velmi pěkné

en: |GfxAutoScale|Performance / Quality
cs: |GfxAutoScale|Výkon / Kvalita

en: |GfxAuto|Faster
cs: |GfxAuto|Rychlejší

en: |GfxAuto|Nicer
cs: |GfxAuto|Kvalitnější

en: |GfxAuto|Normal
cs: |GfxAuto|Normální

en: |GpuSync|1 Frame
cs: |GpuSync|1 snímek

en: |GpuSync|2 Frames
cs: |GpuSync|2 snímky

en: |GpuSync|3 Frames
cs: |GpuSync|3 snímky

en: |GpuSync|Immediate
cs: |GpuSync|Okamžitá

en: |GpuSync|None
cs: |GpuSync|Žádná

en: |Hit/Survival, 6 chars max|Hit/Sv
cs: |Hit/Survival, 6 chars max|Út/Přež

en: |HotSeat|Attempts
cs: |HotSeat|Pokusy

en: |HotSeat|Random
cs: |HotSeat|Náhodné

en: |HotSeat|Sorted
cs: |HotSeat|Vybrané

en: |HotSeat|Time
cs: |HotSeat|Čas

en: |I18NInternal|Encoding
cs: utf8

en: |I18NInternal|English
cs: Česky

en: |Imperative|Attack
cs: |Imperative|Útok

en: |Imperative|Defend
cs: |Imperative|Obrana

en: |Import avatar|Invalid image file
cs: |Import avatar|Neplatný soubor obrázku

en: |Import|Block skin
cs: |Import|Vzhled bloku

en: |Import|Car geometry
cs: |Import|Geometrie vozu

en: |Import|Convert music
cs: |Import|Převést hudbu

en: |InputDevice|Unplugged
cs: |InputDevice|Odpojeno

en: |Inputs|Bindings
cs: |Inputs|Tlačítka

en: |Inputs|Keys
cs: |Inputs|Klávesy

en: |Juridic|The full game includes a peer to peer system
    that transfers others players' custom data (avatars, skins, ...)
    In the demo, players are anonymous and their content is uncontrolled; therefore, this feature is disabled.
cs: |Juridic|Plná verze hry obsahuje peer to peer systém pro přenos dat mezi hráči (avatary, vzhledy,...)
    V demoverzi jsou hráči anonymní a obsah jejich dat není kontrolován; proto je tato funkce zakázána.

en: |Juridic|Warning: This game allows players to represent
    themselves in the game using pictures.
    
    Do you want to allow these images to be displayed ?
cs: |Juridic|Upozornění:Tato hra umožňuje hráčům
    prezentovat se ve hře pomocí obrázků.
    
    Chcete povolit zobrazování těchto obrázků?

en: |Keyboard|Left Alt
cs: |Keyboard|Levý Alt

en: |Keyboard|Left Control
cs: |Keyboard|Levý Ctrl

en: |Keyboard|Right Alt
cs: |Keyboard|Pravý Alt

en: |Keyboard|Right Control
cs: |Keyboard|Pravý Ctrl

en: |Ladder|Not ranked
cs: |Ladder|Nehodnocen

en: |Ladder|Rank:
cs: |Ladder|Pozice:

en: |Ladder|Unknown
cs: |Ladder|Neznámý

en: |Lang|System
cs: |Lang|Systém

en: |LightFromMap|All Vehicles
cs: Všechny vozy

en: |LightFromMap|My Vehicle
cs: |LightFromMap|Můj vůz

en: |LightFromMap|None
cs: |LightFromMap|Žádné

en: |LightMapQuality|Default
cs: |LightMapQuality|Základní

en: |LightMapQuality|Fast
cs: |LightMapQuality|Rychlé

en: |LightMapQuality|High
cs: |LightMapQuality|Vysoké

en: |LightMapQuality|None
cs: |LightMapQuality|Žádná

en: |LightMapQuality|Very Fast
cs: |LightMapQuality|Velmi rychlé

en: |LightMapQuality|Very fast
cs: |LightMapQuality|Velmi rychlé

en: |LoadingProgress|(preload manialinks)
cs: |LoadingProgress|(přednačítání manialinků)

en: |LoadingProgress|(scanning blocks)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání bloků)

en: |LoadingProgress|(scanning campaigns)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání kampaní)

en: |LoadingProgress|(scanning lightmaps)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání světelných map)

en: |LoadingProgress|(scanning maps)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání map)

en: |LoadingProgress|(scanning packs)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání balíčků)

en: |LoadingProgress|(scanning replays)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání záznamů)

en: |LoadingProgress|(scanning skins)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání vzhledů)

en: |LoadingProgress|(scanning titles)
cs: |LoadingProgress|(prohledávání titulů)

en: |MacroBlocksAndObjects|Custom
cs: |MacroBlocksAndObjects|Vlastní

en: |MacroBlocksAndObjects|Embedded
cs: |MacroBlocksAndObjects|Vestavěno

en: |Map|Unnamed
cs: |Map|Bez názvu

en: |Match|Draw
cs: |Match|Nerozhodně

en: |MaxFiltering|Aniso 16x everywhere
cs: |MaxFiltering|Anizotropní 16x všude

en: |MaxFiltering|Anisotropic
cs: |MaxFiltering|Anizotropní

en: |MaxFiltering|Anisotropic  2x
cs: |MaxFiltering|Anizotropní 2x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  4x
cs: |MaxFiltering|Anizotropní 4x

en: |MaxFiltering|Anisotropic  8x
cs: |MaxFiltering|Anizotropní 8x

en: |MaxFiltering|Anisotropic 16x
cs: |MaxFiltering|Anizotropní 16x

en: |MaxFiltering|Bilinear
cs: |MaxFiltering|Bilineární

en: |MaxFiltering|Point
cs: |MaxFiltering|Bodové

en: |MaxFiltering|Trilinear
cs: |MaxFiltering|Trilineární

en: |MediaBlock|BulletFx
cs: |MediaBlock|OdrážkaFx

en: |MediaBlock|Editing cut
cs: |MediaBlock|Střih

en: |MediaBlock|Time
cs: |MediaBlock|Čas

en: |MediaBlock|TimeSpeed
cs: |MediaBlock|Rychlost času

en: |MediaTrack|3dStereo
cs: |MediaTrack|3D Stereo

en: |MediaTrack|BloomHdr
cs: |MediaTrack|Rozostření Hdr

en: |MediaTrack|Bullets
cs: |MediaTrack|Odrážky

en: |MediaTrack|CamFx inertial tracking
cs: |MediaTrack|CamFx setrvačné sledování

en: |MediaTrack|Camera
cs: |MediaTrack|Kamera

en: |MediaTrack|Camera custom
cs: |MediaTrack|Vlastní kamera

en: |MediaTrack|Camera effect script
cs: |MediaTrack|Kamera - skript efektu

en: |MediaTrack|Camera effect shake
cs: |MediaTrack|Kamera - efekt třesení

en: |MediaTrack|Camera orbital
cs: |MediaTrack|Orbitální kamera

en: |MediaTrack|Camera path
cs: |MediaTrack|Kamera po dráze

en: |MediaTrack|Camera race
cs: |MediaTrack|Závodní kamera

en: |MediaTrack|ColorGrading
cs: |MediaTrack|Úroveň barvy

en: |MediaTrack|Coloring Base
cs: |MediaTrack|Základ obarvení

en: |MediaTrack|Coloring Pole
cs: |MediaTrack|Barva stožáru

en: |MediaTrack|Depth of field
cs: |MediaTrack|Hloubka ostrosti

en: |MediaTrack|Events
cs: |MediaTrack|Události

en: |MediaTrack|Fog
cs: |MediaTrack|Mlha

en: |MediaTrack|Fx Blur depth
cs: |MediaTrack|Efekt hloubka ostrosti

en: |MediaTrack|Fx Colors
cs: |MediaTrack|Barevný efekt

en: |MediaTrack|Fx DirtyLens
cs: |MediaTrack|Fx Špinavé čočky

en: |MediaTrack|Fx Motion blur
cs: |MediaTrack|Pohybové rozostření

en: |MediaTrack|Fx bloom
cs: Efekt Bloom

en: |MediaTrack|FxCameraBlend
cs: |MediaTrack|Fx Prolínací kamera

en: |MediaTrack|FxCameraMap
cs: |MediaTrack|Kamera mapy

en: |MediaTrack|Ghost
cs: |MediaTrack|Duch

en: |MediaTrack|Image
cs: |MediaTrack|Obrázek

en: |MediaTrack|Interface
cs: |MediaTrack|Rozhraní

en: |MediaTrack|Music volume
cs: |MediaTrack|Hlasitost hudby

en: |MediaTrack|Objects
cs: |MediaTrack|Objekty

en: |MediaTrack|Players
cs: |MediaTrack|Hráči

en: |MediaTrack|ReplayFx
cs: |MediaTrack|Efekty záznamu

en: |MediaTrack|Scenery
cs: |MediaTrack|Krajina

en: |MediaTrack|Simple events display interface
cs: |MediaTrack|Jednoduché rozhraní událostí

en: |MediaTrack|Skeleton
cs: |MediaTrack|Kostra

en: |MediaTrack|Sound
cs: |MediaTrack|Zvuk

en: |MediaTrack|Time
cs: |MediaTrack|Časová osa

en: |MediaTrack|ToneMapping
cs: |MediaTrack|Mapování tónu

en: |MediaTrack|Trails
cs: |MediaTrack|Světelné stopy

en: |MediaTrack|Transition fade
cs: |MediaTrack|Přechod zmizení

en: |MediaTrack|Triangles2D
cs: |MediaTrack|2D trojúhelník

en: |MediaTrack|Triangles3D
cs: |MediaTrack|3D trojúhelník

en: |MediaTrack|VehicleLight
cs: |MediaTrack|Světla vozidla

en: |NetworkSpeed|Custom
cs: |NetworkSpeed|Vlastní

en: |NetworkSpeed|Fiber 100Mb
cs: |NetworkSpeed|Optika 100Mb

en: |Noun|Turn
cs: |Noun|Zatáčka

en: |Online support key|Online login
cs: |Online support key|Přihlašovací jméno

en: |Online support key|Support key
cs: |Online support key|Klíč podpory

en: |Opponents|Always Visible
cs: |Opponents|Vždy viditelní

en: |Opponents|Hide Too Close
cs: |Opponents|Skrýt příliš blízké

en: |P2P|Advanced
cs: |P2P|Pokročilé

en: |P2P|Auto update at Internet connection
cs: |P2P|Automaticky aktualizovat při připojení k Internetu

en: |P2P|Auto update from locators
cs: |P2P|Automaticky aktualizovat z lokátorů

en: |P2P|Cache cleaned
cs: |P2P|Cache vymazána

en: |P2P|Clean cache
cs: |P2P|Vymazat cache

en: |P2P|Clean of cache failed
cs: |P2P|Mazání cache selhalo

en: |P2P|Enable download
cs: |P2P|Povolit stahování

en: |P2P|Enable locators
cs: |P2P|Povolit lokátory

en: |P2P|Enable upload
cs: |P2P|Povolit odesílání

en: |P2P|Maximum cache size
cs: |P2P|Maximální velikost cache

en: |P2P|Peer-to-peer transfer
cs: |P2P|Peer-to-peer přenos

en: |P2P|Update locators from URL
cs: |P2P|Aktualizovat lokátory z URL

en: |Player picked up item|$<%1$> picked up %2
cs: |Player picked up item|$<%1$> sebral %2

en: |PlayerOcclusion|All
cs: |PlayerOcclusion|Všichni

en: |PlayerOcclusion|Me
cs: |PlayerOcclusion|Já

en: |PlayerOcclusion|None
cs: |PlayerOcclusion|Nikdo

en: |PlayerShadow|All
cs: |PlayerShadow|Všichni

en: |PlayerShadow|Me
cs: |PlayerShadow|Já

en: |PlayerShadow|None
cs: |PlayerShadow|Nikdo

en: |PreviousRaceTime|Prev
cs: |PreviousRaceTime|Předchozí

en: |RefereeMode|All
cs: |RefereeMode|Všichni

en: |RefereeMode|Top3
cs: |RefereeMode|Nejlepší 3

en: |ServerLevel|Amateurs place
cs: |ServerLevel|Amatéři

en: |ServerLevel|Beginners
cs: |ServerLevel|Začátečníci

en: |ServerLevel|Competitive racers
cs: |ServerLevel|Soutěživí závodníci

en: |ServerLevel|Pro racing
cs: |ServerLevel|Profesionálové

en: |ServerLevel|Races of champions
cs: |ServerLevel|Závody šampionů

en: |ServerLevel|Serious challengers
cs: |ServerLevel|Vážnější vyzyvatelé

en: |Settings|Graphic
cs: |Settings|Grafika

en: |Settings|Input
cs: |Settings|Vstupy

en: |Settings|Interface
cs: |Settings|Rozhraní

en: |Settings|Stereoscopy
cs: |Settings|Stereoskopie

en: |ShaderQuality|Fast
cs: |ShaderQuality|Rychlé

en: |ShaderQuality|Nice
cs: |ShaderQuality|Pěkné

en: |ShaderQuality|Very Fast
cs: |ShaderQuality|Velmi rychlé

en: |ShaderQuality|Very Nice
cs: |ShaderQuality|Velmi pěkné

en: |Shadows|High
cs: |Shadows|Vysoké

en: |Shadows|Medium
cs: |Shadows|Střední

en: |Shadows|Minimum
cs: |Shadows|Minimální

en: |Shadows|None
cs: |Shadows|Žádné

en: |Shadows|Very High
cs: |Shadows|Velmi vysoké

en: |SkinName|Default
cs: |SkinName|Výchozí

en: |Skin|Unnamed
cs: |Skin|Nepojmenovaný

en: |Speaker|Headphone
cs: |Speaker|Sluchátka

en: |Speaker|No speakers
cs: |Speaker|Bez reproduktorů

en: |Speaker|Stereo min
cs: |Speaker|Stereo

en: |Speaker|Stereo narrow
cs: |Speaker|Stereo úzké

en: |Speaker|Stereo wide
cs: |Speaker|Stereo široké

en: |Speaker|Use system config
cs: |Speaker|Použít systémové nastavení

en: |SpectatorCam|Auto
cs: |SpectatorCam|Automatická

en: |SpectatorCam|Follow
cs: |SpectatorCam|Sledující

en: |SpectatorCam|Free
cs: |SpectatorCam|Volná

en: |SpectatorCam|Manual
cs: |SpectatorCam|Ruční

en: |SpectatorCam|Replay
cs: |SpectatorCam|Záznam

en: |Stats|Editing time
cs: |Stats|Čas editace

en: |Stats|Finish count
cs: |Stats|Počet dokončení

en: |Stats|Most Edited
cs: |Stats|Nejvíce editováno

en: |Stats|Most played
cs: |Stats|Nejhranější

en: |Stats|Most played online
cs: |Stats|Nejhranější on-line

en: |Stats|Most played solo
cs: |Stats|Nejhranější sólo

en: |Stats|Online time
cs: |Stats|Čas on-line

en: |Stats|Play time
cs: |Stats|Čas hry

en: |Stats|Reset count
cs: |Stats|Počet obnovení

en: |Stats|Solo time
cs: |Stats|Čas sólo

en: |Substantive|Attack
cs: |Substantive|Útok

en: |Substantive|Hit
cs: |Substantive|Úder

en: |TeamName remaining armors : NbOfArmors|%1 remaining armors : %2
cs: |TeamName remaining armors : NbOfArmors|%1 zbývá zdraví : %2

en: |TexturesQuality|High
cs: |TexturesQuality|Vysoká

en: |TexturesQuality|Low
cs: |TexturesQuality|Nízká

en: |TexturesQuality|Medium
cs: |TexturesQuality|Střední

en: |TexturesQuality|Very Low
cs: |TexturesQuality|Velmi nízká

en: |TimelineUnit|Frames
cs: |TimelineUnit|Snímky

en: |TimelineUnit|Time
cs: |TimelineUnit|Čas

en: |Title|None
cs: |Title|Žádný

en: |TripleBuffering|Off
cs: |TripleBuffering|Vypnuto

en: |TripleBuffering|On
cs: |TripleBuffering|Zapnuto

en: |Unit|Bytes
cs: |Unit|Bytů

en: |VehicleReflect|High
cs: |VehicleReflect|Vysoká

en: |VehicleReflect|HighInReplay
cs: |VehicleReflect|Vysoký při záznamu

en: |VehicleReflect|Low
cs: |VehicleReflect|Nízká

en: |Verb|Create
cs: |Verb|Vytvořit

en: |Verb|Keep
cs: |Verb|Zachovat

en: |Verb|Unload
cs: |Verb|Uvolnit

en: |Verb|Update
cs: |Verb|Aktualizovat

en: |VertexProcess|Hardware
cs: |VertexProcess|Hardwarově

en: |VertexProcess|Software
cs: |VertexProcess|Softwarově

en: |VertexProcess|SoftwareVertexShader
cs: |VertexProcess|Softwarový Vertex Shader

en: |Warm up|Click to take the slot
cs: |Warm up|Klikněte na slot

en: |WaterReflect|High
cs: |WaterReflect|Vysoká

en: |WaterReflect|Low
cs: |WaterReflect|Nízká

en: |WaterReflect|Medium
cs: |WaterReflect|Střední

en: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Press %2)
cs: |WeaponName (Press keyname)|%1 (Stiskněte %2)

en: |ZClipAuto|Far
cs: |ZClipAuto|Daleko

en: |ZClipAuto|Medium
cs: |ZClipAuto|Středně

en: |ZClipAuto|Near
cs: |ZClipAuto|Blízko

en: |ZClip|Disable
cs: |ZClip|Vypnout

en: |ZClip|Fixed
cs: |ZClip|Pevná

en: |Zone|Africa
cs: |Zone|Afrika

en: |Zone|Asia
cs: |Zone|Asie

en: |Zone|Europe
cs: |Zone|Evropa

en: |Zone|Medals
cs: |Zone|Medaile

en: |Zone|Middle East
cs: |Zone|Blízký Východ

en: |Zone|North America
cs: |Zone|Severní Amerika

en: |Zone|Oceania
cs: |Zone|Oceánie

en: |Zone|South America
cs: |Zone|Jižní Amerika

en: |Zone|World
cs: |Zone|Svět

en: |long|Next
cs: |long|Další
